PDA

Επιστροφή στο Forum : Entry fee στις οργανωμένες παραλίες



Monsta
21-05-10, 14:44
Λοιπόν, σύμφωνα και με τις νέες ανακοινώσεις του πρωθυπουργού....

Τελικά ΤΙ κάνουμε φέτος στις οργανωμένες παραλίες με το θέμα της εισόδου ???

Για να μη μας εκμεταλεύονται επειδή δεν ξέρουμε τα δικαιώματά μας και το τι ισχύει.

YiannisV που είσαι????

S8N
21-05-10, 15:47
Μόνο αυτές είναι οι επιλογές?

Τι έγινε με:


Θα πληρώσω, αλλά μόνο και μόνο για το οφθαλμόλουτρο.
Θα πληρώσω, αλλά με χρήματα Monopoly.
Είμαι παιδί του βουνού. Οι πρόγονοί μας βγήκαν απ' τη θάλασσα στη στεριά πριν εκατομμύρια χρόνια και δε βρίσκω κανένα λόγο να επιστρέψω.
Σιγά μη πάω για μπάνιο στις παραλίες της Αττικής όπου βουτάς Homo Sapiens και βγαίνεις... Χελωνονιντζάκι.
Δε χρειάζεται να πληρώσω για καμία είσοδο γιατί είμαι κολλητός του Δημάρχου Βουλιαγμένης/διαπλεκόμενος/υμέτερος.
Δε χρειάζεται να πληρώσω γιατί το σπίτι του baba μου (με b) έχει ιδιωτική πλάζζ (το ζ το προφέρουμε παχύ).
Είμαι μάγκας και θα βγω στην πλαζ υποβρυχίως με scuba gear. Σιγά μην έχει μπράβο με μπλοκάκι και στα βότσαλα.

Ptboul
21-05-10, 15:58
Δε πάω για μπάνιο ποτέ στην Αττική, πάω στο χωριό όπου όλα είναι αγνά και φυσικά 80s κ κανείς δε με υποχρεώνει να πληρώσω για να κάτσω στη παραλία

ClatanosZ4
21-05-10, 16:03
Δε πάω για μπάνιο ποτέ στην Αττική, πάω στο χωριό όπου όλα είναι αγνά και φυσικά 80s κ κανείς δε με υποχρεώνει να πληρώσω για να κάτσω στη παραλία


+1 !!!

fanisk
21-05-10, 16:08
Να μπει και μια επιλογη για το yabanaki - πηδαω τα καγκελα :whistle: :th_Laie_67-1:

Σαν τις καθαρες ελευθερες παραλιες τιποτα ομως.. (βλ. Μυρτος κ.α!!!)

Χρίστος
21-05-10, 16:44
υσχυε καποτε η εισοδος με την προσκομηση αποκοματος απο τραμ.

Θυμαμαι παρκαραμε στη παραλια,πεταγωταν καποιος στη σταση του τραμ και εκοβε 3,4 για να μπουμε τσαμπε!!!!

Καταργηθηκε αυτο????

kplc16
21-05-10, 17:59
Να μπει και μια επιλογη για το yabanaki - πηδαω τα καγκελα :whistle: :th_Laie_67-1:

Σαν τις καθαρες ελευθερες παραλιες τιποτα ομως.. (βλ. Μυρτος κ.α!!!)

παρα το νεαρο της ηλικιας σου βλεπω εχεις γουστο!!!

yannisv
21-05-10, 18:24
Λοιπόν, σύμφωνα και με τις νέες ανακοινώσεις του πρωθυπουργού....

Τελικά ΤΙ κάνουμε φέτος στις οργανωμένες παραλίες με το θέμα της εισόδου ???

Για να μη μας εκμεταλεύονται επειδή δεν ξέρουμε τα δικαιώματά μας και το τι ισχύει.

YiannisV που είσαι????

Κωστή μου βάλε και μία επιλογή όπως λ.χ. δεν πηγαινω σε οργανωμένες παραλίες γιατί σε αρκετό κόσμο δεν αρέσει η φάση ο ένας πάνω στον άλλον.
Αναφορικά με το θέμα εισόδου/πρόσβασης αυτό είναι κάτι που είναι αντισυνταγματικό αδελφέ και μάλιστα αποφάσεις του Συμβουλίου της Επικρατείας έχουν αποφανθεί καταφατικά ως προς το ζήτημα ερμηνεύοντας του Συνταγμά μας.
Δεν αναφέρομαι στην εκμετάλλευση όμως και δεν γνωρίζω περαιτέρω λεπτομέρειες για το θέμα της εκμετάλλευσης αν αναφέρεσαι και σε αυτό.
Η πρόσβαση όμως - βάσει του νόμου (Σύνταγμα) και της νομολογίας των Ελληνικών Δικαστηρίων πρέπει να είναι ελεύθερη ακόμα και στις οργανωμένες/υπό εκμετάλλευση παραλίες.

z3 2.2
21-05-10, 19:32
Eχω κουραστει να αισθανομαι ο βλακας που πληρωνει αναμεσα στους "αλλους" που δεν πληρωνουν....
Ημαρτον πια...
Να μην παει κανεις για μπανιο στις παραλιες αυτες.ΚΑΝΕΙΣ

Monsta
21-05-10, 20:49
Κωστή μου βάλε και μία επιλογή όπως λ.χ. δεν πηγαινω σε οργανωμένες παραλίες γιατί σε αρκετό κόσμο δεν αρέσει η φάση ο ένας πάνω στον άλλον.
Αναφορικά με το θέμα εισόδου/πρόσβασης αυτό είναι κάτι που είναι αντισυνταγματικό αδελφέ και μάλιστα αποφάσεις του Συμβουλίου της Επικρατείας έχουν αποφανθεί καταφατικά ως προς το ζήτημα ερμηνεύοντας του Συνταγμά μας.
Δεν αναφέρομαι στην εκμετάλλευση όμως και δεν γνωρίζω περαιτέρω λεπτομέρειες για το θέμα της εκμετάλλευσης αν αναφέρεσαι και σε αυτό.
Η πρόσβαση όμως - βάσει του νόμου (Σύνταγμα) και της νομολογίας των Ελληνικών Δικαστηρίων πρέπει να είναι ελεύθερη ακόμα και στις οργανωμένες/υπό εκμετάλλευση παραλίες.


Eχω κουραστει να αισθανομαι ο βλακας που πληρωνει αναμεσα στους "αλλους" που δεν πληρωνουν....
Ημαρτον πια...
Να μην παει κανεις για μπανιο στις παραλιες αυτες.ΚΑΝΕΙΣ

Δυστυχώς λόγω παιδιών κτλ μου είναι δύσκολο να πάω σε μη-οργανωμένη παραλία. Παλαιότερα ήταν αλλιώς....

Γιάννη για την εκμετάλευση αναφέρομαι, άρα μου λες ότι και η εκμετάλευση είναι κατά κάποιο τρόπο 'παράνομη'?

Αν είναι έτσι τότε κάνω στην άκρη τον σεκιουριτά και μπαίνω. Αν καλέσουν την αστυνομία βρίσκω το δίκιο μου or what ??

Θυμάμαι συγκεκριμένο σκηνικό πέρυσι στο Yabanaki όπου τουρίστες Γερμανοί πλήρωσαν είσοδο και ήρθαν να καθίσουν σε δύο ξαπλώστρες δίπλα μας. Μετά από λίγο έρχεται και ο πιτσιρικάς να τους ζητήσει άλλα 10 ευρώ για ομπρέλα / ξαπλώστρες. Πλήρωσαν οι άνθρωποι, αλλά το τι νεύρα είχαν μετά και το τι 'μας' έψαλαν γενικά (και με το δίκιο τους) ήταν το κάτι άλλο.

maevius
21-05-10, 21:10
Παω Βουρβουρου (β'ποδι Χαλκιδικη), νοικιάζω μία βάρκα με 25 ευρώ όλη μέρα και πάω κρουαζιέρα σε όλα τα νησιά της περιοχής!!!!!

tmilatos
21-05-10, 21:21
Η απολυτη ξευτιλα. Δεν υπηρχε περιπτωση να συμβει ΠΟΤΕ κατι τετοιο στα δικα μας μερη.



-Θεοφιλος-

yannisv
21-05-10, 22:15
Δεν θεωρώ ότι η εκμετάλλευση υπό προϋποθέσεις είναι κάτι κακό Κώστα. Απλά θα πρέπει να υπάρχει ελεύθερη πρόσβαση στην παραλία απο το κοινό ακόμη και αν δεν χρησιμοποιούν ξαπλώστρες κ.λπ. καθώς εκτός των ανθρώπων που δεν τους αρέσει το οργανωμένο υπάρχουν και άλλοι τόσοι, όπως κι εσύ, που το προτιμούν.

Nino
21-05-10, 23:13
https://www.youtube.com/watch?v=epqfUiF6fro"]https://www.youtube.com/watch?v=epqfUiF6fro

E60_Arkadia
22-05-10, 00:48
Παλι καλα που η Πελοποννησος εχει αμετρητες παραλιες,τυχεροι ειμαστε,εχει και στροφιλικια μεχρι να πας και εισαι κομπλε.

nautilos
22-05-10, 01:38
Ποτέ μα ποτέ για μπάνιο στην Αττική δεν ξέρω είναι σαν να κοροιδεύω τον εαυτό μου ότι δεν είμαι ΑΘΗΝΑ.