PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκατάσταση Νοva



Κωνσταντίνος
30-04-10, 12:31
Αυτές τις μέρες τρέχει μια προσφορά της Forthnet η οποία είναι η εξής :
Forthnet 2 Play το γνωστό πακέτο δηλαδή με απεριόριστες κλήσεις προς όλα τα σταθερά, 60' προς όλα τα δίκτυα κινητών και απεριόριστο broadband έως 24 Μbps
+
Nova Start Pack στην τιμή των 40,57 τον μήνα. Οσα πληρώναμε δηλαδή μόνο για τις υπηρεσίες της Forthnet.
Το Nova Start Pack περιλαμβάνει 4 ειδησεογραφικά κανάλια, 3 παιδικά, 3 ντοκυμαντέρ, 4 αθλητικά και το σπουδαιότερο......Motors TV

Πληρώνεις επιπλέον τον αποκωδικοποιητή 49,80 ¤. Το "πιάτο" το κάνουν δώρο.
Εκανα την αίτηση χτες και μου έδωσαν τον εξοπλισμό.
Δεν έχω ιδέα περι δορυφoρικών κ.τ.λ.
Είπα να το κάνω μόνος μου μπας και γλυτώσω το κόστος του τεχνικού.
Εβαλα το πιάτο στο μπαλκόνι να κοιτάει στο περίπου όπου κοιτάνε και άλλα πιάτα που βλέπω σε άλλα μπαλκόνια. Αποτέλεσμα ? Τζίφος.
Κάνει σάρωση άλλα δεν βρίσκει τίποτα.
Σε κάποιο site κάποιος πρότεινε αυτό το link https://www.dishpointer.com/
που βάζεις τον δορυφόρο που θέλεις να πιάσεις, ορίζεις το σημείο του σπιτιού σου και σου δείχνει προς τα που πρέπει να κοιτά το πιάτο. Αλλά και πάλι δεν έκανα τίποτα.
Ξέρει κανείς να βοηθήσει ;
Πρέπει να το πάω στην ταράτσα ; Η αλήθεια είναι ότι το μπαλκόνι είναι λίγο "κλεισμένο" ως προς τα περισσότερα σημεία του ουρανού.

Konstantinos E60
30-04-10, 12:53
Καλυτερα είναι να φωνάξεις έναν τεχνικό για να σου βρεί όσους περισσότερους δορυφόρους μπορεί να κατεβάσει το πιάτο σου.Για να πιάνεις και αρκετά ελευθερα κανάλια.
Τωρα αν θέλεις να παιδευτείς μόνος σου πάρε μια μικρή TV ανέβα στην ταράτσα με όλα τα τσιμπράκγαλα (πιατο-αποκωδικοποιητή-καλωδιώσεις) και κάνε αυτό που έκανες.
Και όταν βρεις δορυφόρο απλά τραβάς την καλωδίωση μέχρι το σπίτι.
Αποψή μου πάντως να κάνεις το 1...

papanikos
30-04-10, 12:58
την καρτα της ενεροπιησες??

YAz
30-04-10, 13:27
Μπα η κάρτα με τους δορυφόρους δεν έχουν σχέση. Θα μπορούσε να βλέπει όλα τα άλλα κανάλια και το κανάλι της Βουλής έχω την εντύπωση.
Κωνσταντίνε φύγε ταράτσα καλύτερα. Στα μπαλκόνια αν και πιο εύκολα προσβάσιμα, μπορεί ακόμα και στο μέλλον να έχεις κανένα πρόβλημα, πχ με την τέντα. Εγώ είχα πρόβλημα και μετά το κατάλαβα.
Κάνε τα τεστς στην ταράτσα, και μετά πάρε εκεί ένα μεγάλο καλώδιο να τελειώνεις. Ουσιαστικά δεν είναι πολύ δύσκολο να βάλεις στη σωστή θέση το πιάτο.
Πάρε και μια τηλεόραση όπως είπε και ο άλλος κωνσταντίνος, και κάνε τα τεστς σου εκεί πάνω σαν άρχοντας. Όλο και κάποιο ακόμα πιάτο θα βρεις σε καμιά πολυκατοικία που θα σε βοηθήσει να βρεις την θέση.

Kostas_1
30-04-10, 13:30
Κωνσταντινε, τσεκαρες οτι αυτη η τιμη ανα μηνα θα ειναι ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ? Γιατι αν θυμαμαι καλα θα ειναι μονο για ενα χρονο. Μετα θα πληρωνεις τις κανονικες αξιες...για δες στο site της forhtnet...

nikos-Mpacket
30-04-10, 14:02
Kωνσταντινε μονο ο τεχνικος θα στο ρυθμισει οπως πρεπει ή καποιος που εχει πεδιομετρο.
Μονο με αυτο το οργανο μπορει να ρυθμιστει σωστα ενα δορυφορικο αφου μιλαμε για μοιρες που παιζουν στο αν θα βλεπεις ή οχι.
Παρε εναν τεχνικο της nova γιατι νομιζω οτι κατι παιζει και με την εγγυηση.

deepBLUE
30-04-10, 14:12
Το οτι το πιατο κοιταει οπου και τα αλλα δε λεει κατι.
Ακομα και τα χιλιοστα παιζουν ρολο.
Υπαρχει στο ιντερνετ να αγορασεις το οργανακι που με ηχητικη ειδοποιηση θα σου πει πως εχεις σημα.
Ομως ενας τεχνικος ειναι παντα καλυτερα !!!

Ptboul
30-04-10, 14:23
Ομως ενας τεχνικος ειναι παντα καλυτερα !!!

Ρώτα και εμένα που μου πήγε ο κούκος αηδόνι..

Σε αυτό έχω καταλήξει και εγώ. Αν δε το πολυ έχεις κάτι καλύτερα να πληρώσεις έναν ειδικό. Στο τέλος φθηνότερα σου βγαίνει κ ψυχικά και οικονομικά.

Τουλ. στη δική μου περίπτωση.

ΔημήτρηςΜ3
30-04-10, 15:59
ενα μικρο offtopic
θελω να δω ποιος τρελος θα βαλει πρωτος
nova στο αμαξι του!!!
ελα για παμε για παγκοσμια πρωτια!!!:hystericalbs1::hystericalbs1:

M_Dolce
30-04-10, 16:04
ενα μικρο offtopic
θελω να δω ποιος τρελος θα βαλει πρωτος
nova στο αμαξι του!!!
ελα για παμε για παγκοσμια πρωτια!!!:hystericalbs1::hystericalbs1:

Aστο...Το εχουν ηδη κανει (γνωστος μου) και μαλιστα σε Ε46 με εργοστασιακο 16:9. Απ'οτι μου εξηγησε δεν ειναι δυσκολο να γινει.. Το μονο που χρειαζεσαι ειναι λιγες γνωσεις ηλεκτρονικου και εαν παλιο αποκωδικοποιητη filmnet (τους πρωτους που ειχαν βγει) για να παρεις την πλκετα του. Το σημα ειναι ανελπιστα καλο παντως και βλεπεις ολα τα καναλια της nova.

atha
30-04-10, 16:28
mytv.exe me 20 euro to mina meso internet blepo ta panta edo sto bora kai malista exei kai magnitoskopisi oles ti ekpompes kai agones gia 1 week.
me exei sosei gia na blepo tin paokara

Κωνσταντίνος
30-04-10, 16:45
Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Το Σ/Κ θα πειραματιστώ στην ταράτσα και αν δεν βγάλω άκρη θα καλέσω τεχνικό.

Οχι δεν ενεργοποίησα την κάρτα. Χρειάζεται ; Δεν μου ανέφερε κάτι τέτοιο η υπάλληλος στην forthnet.

Οσο για την προσφορά ισχύει για ένα χρόνο. Μετά θα ισχύσει ο κανονικός τιμοκατάλογος μειωμένος κατά 20 % τόσο στην forthnet όσο και στην nova.


edit : Y.Γ Ευχαριστώ για τον υπεύθυνο που έβαλε τα tags γιατί τα ξέχασα ως συνήθως :original:

ΔημήτρηςΜ3
30-04-10, 18:33
Aστο...Το εχουν ηδη κανει (γνωστος μου) και μαλιστα σε Ε46 με εργοστασιακο 16:9. Απ'οτι μου εξηγησε δεν ειναι δυσκολο να γινει.. Το μονο που χρειαζεσαι ειναι λιγες γνωσεις ηλεκτρονικου και εαν παλιο αποκωδικοποιητη filmnet (τους πρωτους που ειχαν βγει) για να παρεις την πλκετα του. Το σημα ειναι ανελπιστα καλο παντως και βλεπεις ολα τα καναλια της nova.


εδω ειμαστε!!!!
εχω ενα παλιο αποκωδικοποιητη !!:whistle:

sierra
30-04-10, 18:39
Ακομα και τα χιλιοστα παιζουν ρολο.

Eγω το έβαλα μόνος μου το δορυφορικό σύστημα. Αυτό που λέει ο Βαγγέλης είναι σωστό. Και το χιλιοστό παίζει ρόλο. Εξ΄άλλου το βιβλίο χρήσης θα σου λέει τις οδηγίες. Συνήθως έχουν ηχητικό σήμα τα μηχανήματα αυτά, όταν πιάνεις τον δορυφόρο. Είναι λίγο παίδεμα άμα είσαι μόνος. Και στο μπαλκόνι πιάνει μην απελπίζεσαι. Καλή δύναμη... thumb thumb thumb

bill_m3
30-04-10, 19:05
εδω ειμαστε!!!!
εχω ενα παλιο αποκωδικοποιητη !!:whistle:

:hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Δεν παλεύεσαι με τίποτα :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

ART1
30-04-10, 22:58
Αυτές τις μέρες τρέχει μια προσφορά της Forthnet η οποία είναι η εξής :
Forthnet 2 Play το γνωστό πακέτο δηλαδή με απεριόριστες κλήσεις προς όλα τα σταθερά, 60' προς όλα τα δίκτυα κινητών και απεριόριστο broadband έως 24 Μbps
+
Nova Start Pack στην τιμή των 40,57 τον μήνα. Οσα πληρώναμε δηλαδή μόνο για τις υπηρεσίες της Forthnet.
Το Nova Start Pack περιλαμβάνει 4 ειδησεογραφικά κανάλια, 3 παιδικά, 3 ντοκυμαντέρ, 4 αθλητικά και το σπουδαιότερο......Motors TV

Πληρώνεις επιπλέον τον αποκωδικοποιητή 49,80 ¤. Το "πιάτο" το κάνουν δώρο.
Εκανα την αίτηση χτες και μου έδωσαν τον εξοπλισμό.
Δεν έχω ιδέα περι δορυφoρικών κ.τ.λ.
Είπα να το κάνω μόνος μου μπας και γλυτώσω το κόστος του τεχνικού.
Εβαλα το πιάτο στο μπαλκόνι να κοιτάει στο περίπου όπου κοιτάνε και άλλα πιάτα που βλέπω σε άλλα μπαλκόνια. Αποτέλεσμα ? Τζίφος.
Κάνει σάρωση άλλα δεν βρίσκει τίποτα.
Σε κάποιο site κάποιος πρότεινε αυτό το link https://www.dishpointer.com/
που βάζεις τον δορυφόρο που θέλεις να πιάσεις, ορίζεις το σημείο του σπιτιού σου και σου δείχνει προς τα που πρέπει να κοιτά το πιάτο. Αλλά και πάλι δεν έκανα τίποτα.
Ξέρει κανείς να βοηθήσει ;
Πρέπει να το πάω στην ταράτσα ; Η αλήθεια είναι ότι το μπαλκόνι είναι λίγο "κλεισμένο" ως προς τα περισσότερα σημεία του ουρανού.

φιλε μου εχω βαλει αμετρητους αποκωδικοποιητες νοβα και γενικα οτι εχει σχεση με δορυφορικα και ελπιζω να σε βοηθησω οσο μπορω.ας αρχισουμε απο το πιατο.το πιατο μπορει να μπει και στο μπαλκονι αρκει ομως να εχει αερα μπροστα χωρις να υπαρχει καποιο κοντινο εμποδιο.αν δεν εχει απλα εσχατη και καλυτερη λυση ειναι η ταρατσα.συνεχιζουμε με ρυθμιση του πιατου.το πιατο σου πρεπει να αναζητησει ενα και μονο δορυφορο με την ονομασια hotbird αφου μονο σε αυτον εκπεμπει η νοβα.οτιδηποτε αλλος δορυφορος μας ειναι αχρηστος γιατι πολυ απλα εκει δεν υπαρχει συχνοτητα νοβα και επομενως δεν εχουμε και εικονα.τωρα το που πρεπει να σταθει το πιατο αυτο ειναι αναλογα την περιοχη που βρισκεσαι.εδω χρειαζομαστε το πεδιομετρο το μηχανημα που αναζητα δορυφορους και μας καθοδηγει στο αν πρεπει να γυρναμε το πιατο δεξια η αριστερα αλλα απο την στιγμη που δεν υπαρχει γυρναμε το πιατο συμφωνα με το που βλεπουν η διπλα κεραιες ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ δεν σημαινει παντα πως γυρναμε στη σωστη κατευθυνση γιατι πολυ απλα η διπλα κεραιες μπορει να βλεπουν σε αλλο δορυφορο που εμας δεν μας χρειαζεται.για να γινουν ολα αυτα απο τη στιγμη που δεν εχεις πεδιομετρο πρεπει υποχρεωτικα να ειναι στο ον η τβ να την εχεις κοντα σου και υποχρεωτικα να ειναι ηδη συνδεμενο το ταψι.ο αποκωδικοποιητης πρεπει να ειναι ανοιχτος σε καποιο καναλι free αν υπαρχει και οχι σε καποιο καναλι νοβα γιατι και σημα να βρεις παλι δεν θα εχεις εικονα αφου πρεπει να ενοργοποιηθει η καρτα σου και αυτο γινετε αφου πρωτα βρεις το σημα και μετα κανεις ενα τηλ στη νοβα πως εισαι ετοιμος απο σημα.το σημα να το ψαξεις γυριζοντας την κεραια ελαφρα και παντα ανα ενα ποντο και οχι μονο δεξια αριστερα αλλα και πανω κατω.

Κωνσταντίνος
01-05-10, 00:09
Σε ευχαριστώ. Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου. Θα ανέβω ταράτσα το Σ/Κ, κάπου πρέπει να έχω μια τηλεόραση 7'' και θα πειραματιστώ.
Πως θα ξέρω όμως ότι ο αποκωδικοποιητής είναι ρυθμισμένος σε κάποιο κανάλι free ;

fast-enough
01-05-10, 00:27
Δε χρειάζεται να είσαι σε κανάλι free. Ο αποκωδικοποιητής που σου έδωσαν έχει και έλεγχο στάθμης σήματος. Αν λοιπόν τον συνδέσεις με την τηλεόραση, βάλεις τα στοιχεία του hotbird (τα έχει ήδη περασμένα) και μετά πας στο μενού ανίχνευση σήματος, θα μπορέσεις να δεις τι σήμα πιάνεις. Εγώ έκανα την εγκατάσταση μόνος μου χωρίς πρότερη εμπειρία και τελικά έπιασα 89 στάθμη σήματος με 100 ποιότητα. Το μόνο που χρησιμοποίησα ήταν μια πυξίδα για να βρώ τις μοίρες που έπρεπε να γυρίσω το πιάτο (απο το iphone η πυξίδα) και είχα ως μπούσουλα τα άλλα nova πιάτα γύρω. Προσοχή στην κλίση του LNB γιατί αν δεν το έχεις στις μοίρες που πρέπει (νομίζω 13) δεν πρόκειται να συντονίσεις. Εγώ έκανα λάθος στην αρχή, γιατί το LNB που είχε μέσα το πακέτο, είχε κάτι γραμμές στο πλάι για ένδειξη κλίσης και το είχα βάλει πλάγια (δηλαδή σχεδόν παράληλα με το έδαφος με 13μοίρες κλίση) αλλά τελικά ήθελε όρθιο (κάθετο προς το έδαφος με την κλίση προς τα δεξιά).
Νομίζω πως είναι κρίμα να δώσεις ένα 70άρι για τον τεχνικό, αφού τόσο είναι η ταρίφα. Αν θες και είσαι Αθήνα, ευχαρίστως να σε βοηθήσω, έστω και χωρίς πεδιόμετρο...

Κωνσταντίνος
01-05-10, 00:51
Ωραία. Μαζέψαμε αρκετά tips. fast-enough είμαι Πάτρα, όπως και να΄χει όμως σε ευχαριστώ πολύ για την προσφορά σου ......:original:

Κωνσταντίνος
01-05-10, 13:36
Λοιπόν, το το πρωί μεταφέρθηκε το πιάτο στη ταράτσα. Πήρα κοντά μου και τον αποκωδικοποιητή και μια tv 7'' και ξεκίνησα δοκιμές. Η ένταση σήματος δεν ξεκόλλησε απο το 0%. Δηλαδή τζίφος.

Εστρεψα καταρχάς το πιάτο προς τον νότο (εκεί κοίταγαν και όλα τα παραπλήσια πιάτα) και μετακινούσα χιλιοστό-χιλιοστό τόσο προς το σημείο του ορίζοντα αλλά και ως προς τον κατακόρυφο άξονα (δηλαδή την κλίση).
Δεν έπιασε σε κανένα σημείο. Το σήμα καρφωμένο στο 0%.
Θα ξανακάνω δοκιμές το απόγευμα και αν δεν καταφέρω τίποτα θα φωνάξω τεχνικό.
:ranting2:

ART1
01-05-10, 14:14
Λοιπόν, το το πρωί μεταφέρθηκε το πιάτο στη ταράτσα. Πήρα κοντά μου και τον αποκωδικοποιητή και μια tv 7'' και ξεκίνησα δοκιμές. Η ένταση σήματος δεν ξεκόλλησε απο το 0%. Δηλαδή τζίφος.

Εστρεψα καταρχάς το πιάτο προς τον νότο (εκεί κοίταγαν και όλα τα παραπλήσια πιάτα) και μετακινούσα χιλιοστό-χιλιοστό τόσο προς το σημείο του ορίζοντα αλλά και ως προς τον κατακόρυφο άξονα (δηλαδή την κλίση).
Δεν έπιασε σε κανένα σημείο. Το σήμα καρφωμένο στο 0%.
Θα ξανακάνω δοκιμές το απόγευμα και αν δεν καταφέρω τίποτα θα φωνάξω τεχνικό.
:ranting2:

φιλε μου δεν ειναι δυνατον να ξεκολλησει το σημα απο το 0 απο μονο του.καταρχην αν δεν περασεις εστω και μια συχνοτητα στο μηχανημα παντα 0 θα σου δειχνει.

Κωνσταντίνος
01-05-10, 19:07
Είχαμε βελτίωση. Ενταση σήματος πήγαμε 76%. Αλλά είναι απίστευτο το πόσο ακριβής πρέπει να είναι η θέση του κατόπτρου για να πιάσεις δορυφόρο.
Είμαστε σε καλό δρόμο πάντως:clap:

fast-enough
01-05-10, 20:56
Μπράβο! Το επίπεδο καλό είναι. Σημαντικό ρόλο πάντως για να πιάσεις το δορυφόρο είναι και η κλίση του LNB.
Και πάλι μπράβο! Καλή θέαση!!!

Κωνσταντίνος
01-05-10, 21:35
Μπράβο! Το επίπεδο καλό είναι. Σημαντικό ρόλο πάντως για να πιάσεις το δορυφόρο είναι και η κλίση του LNB.
Και πάλι μπράβο! Καλή θέαση!!!


Ακριβώς ! Χρειάστηκε να στρέψω και το LNB (περίπου 45 μοίρες) για να πιάσω αυτό το ποσοστό.

nikos1400
18-11-10, 22:18
Φανταζομαι οτι απο τον Μαϊο θα βγαλατε ακρη...:D

Να κανω την ερωτηση μου εδω μιας και κολλαει.
Nova.
Τωρα εβαλα και εγω το starter pack με τα 21 ευρω το μηνα.
(παραπανω λεφτα για Τηλεοραση, ΟΧΙ, δε δινω.)

Τι μηχανακι χρειαζομαι τωρα για να παει το σημα απο την τηλεοραση που συνδεσαμε τον αποκωδικοποιητη ασυρματα, στην μεσα του υπνοδωματιου ??
Δε θελω να κανουμε κι'αλλες τρυπες ή καλωδια.

Κανεις ?


ο τεχνικος μου ειπε οτι εχουνε αυτοι καποια συστηματα με κανα 85-ευρω.
πιστευω ισως βρω και φτηνοτερο κατι, ε?
ξερει κανεις γιατι η γυναικα μου'φαγε τα αυτια ?:wacko:

Vasilis
18-11-10, 22:38
video sender θα βρεις πολλα...ποικιλουν κ σε μαρκες κ φυσικα σε τιμες!

το τι εσυ ζητας ειναι κ αυτο που θα πληρωσεις


https://shopping.pathfinder.gr/?cat=1285

μην ξεχασω να τονισω οτι υπαρχει κ μεταδοση εικονας ηχου μεσω των πριζων του σπιτιου!

δλδ βαζεις σε μια πριζα εκει που χεις την τιβι αυτο που εκμπεμπει το σημα κ στην πριζα της τιβι του υπνοδωματιου σου τον δεκτη!

πιο καλη λυση σιγουρα μιας κ δεν εκμπεμπεις ραδιοκυματα μεσα στο σπιτι σου

μου διαφευγει η μαρκα...

αν καποιος θυμαται ας ποσταρες...

αν θυμηθω ...φυσικα κ θα επανατοποθετηθω!

Vasilis
18-11-10, 22:40
https://www.devolo.gr/

αυτο ελεγα...βιαστηκα να πω πως δεν θυμαμαι ...αλλα μου ρθε..χεχε

παιρνεις τηλ. να μαθεις πληροφοριες κ ποιο ακριβως σετ σου κανει!

μπαινεις μια κ στο ebay.de κ πιστευω πως θα το βρεις κ φθηνοτερα!

nikos1400
18-11-10, 22:42
Φχαριστω Βασιλη !

Μολις βρηκα αυτο εδω
https://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=17393&cat=304&page=1

αυτο ψαχνω νομιζω, ε ?

Θα ριξω μια ματι γι'αυτο που λες με την πριζα, αν και αυτα στα 2,4ghz υποτιθεται δεν υπαρχει κινδυνος ?? σαν τα ασυρματα χειριστηρια PS2 ενα πραμα ιδιο.

dimtz
18-11-10, 23:11
επι της ευκαιριας ισως να χρειαστει και καποιος αλλος να κανει την εγκατασταση και για να μην πληρωση (δυσκολες μερες) ειναι πολυ ευκολο να το κανετε και μονοι σας, αρκει να παρετε μια πυξιδα (3 euro εχει ), λοιπον ρυθμιζετε το υψος του πιατου ας πουμε για Αθηνα γιατι απο πολη σε πολη εχει διαφορα, οπου υψος το βαζουμε 44,6 μοιρες το γραφει πανω στο πιατο εκει που το βιδωνουμε στην βαση, το βιδωνουμε καλα και το τοποθετουμε στην βαση μας και απο θεμα ανυψωσης ειμαστε οκ, μετα περνουμε την πυξιδα και παμε πισω ακριβως απο το πιατο και κοιταμε την πυξιδα να διχνει 193 μοιρες περιπου, γυριζουμε το πιατο στο περιπου εκει που διχνει ο δικτης της πυξιδας και το σφιγκουμε λιγο χαλαρα ωστε να μπορουμε να το κινησουμε δεξια αριστερα, μετα βαζουμε στον δεκτη ανιχνευση σηματος στον δορυφορο hotbird και εχουμε καποιον στην tv για να μας λεει τ αποτελεσματα ενω εμεις θα κινουμε λιγο δεξια και λιγο αριστερα το πιατο, μεσα σε 5 λεπτα ειστε οκ, πριν κανατε ολα αυτα βαζετε και το lnb στης 13,5 μοιρες, αν το περασετε μια φορα μονοι σας μετα θα σας ειναι παιχνιδακι, thumb, Κωνσταντινε αν ειχες πιατο 1 μετρο η 120 θα σου προτεινα να βαλεις και τον Αστρα τον Γερμανικο, με το υπαρχον πιατο δεν εισαι και για πολλα αν και με nova που θα εχεις εισαι οκ, παρακατω σας εχω ενα link για να βρισκετε αναλογος σε ποια περιοχη ειστε τις μοιρες για να το ρυθμιζετε μονοι σας
https://www.sdtv.gr/google/ex3.htm :mpaks: