PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυτοι είμαστε...

BILL007
30-04-10, 12:06
Καλημέρα σε όλους τους φίλους.

Η αφορμή για να γράψω αυτό το thread (αγανάκτησης) είναι μια σειρά γεγονότων που έγιναν απανωτά τις τελευταίες μέρες και πραγματικά με έχουν βάλει σε άπειρες σκέψεις.

Ας δούμε το χρονικό.

Τετάρτη (Προχτές): Κατεβαίνω να πάρω το αμάξι για να πάω στο πανεπιστήμιο και παρατηρώ στο σήμα μπροστά στο καπό,δεξιά και αριστερά του χαρακιές, προφανώς απο προσπάθεια κάποιου να το αφαιρέσει.

Πέμπτη (Χτες): Φεύγοντας απο το πανεπιστήμιο,παρατηρώ στο δεξί φανάρι (τα φανάρια τα έχω πάρει καινούργια εδώ και 3 μήνες) χαρακιά πάνω στο πλαστικό τζαμάκι του.

Παρασκευή (Σήμερα): Βλέπω αυτό που βλέπετε στις φωτογραφίες στο πίσω δεξί φτερό
http://img96.imageshack.us/img96/8193/036yw.th.jpg (http://img96.imageshack.us/i/036yw.jpg/) http://img72.imageshack.us/img72/1480/035c.th.jpg (http://img72.imageshack.us/i/035c.jpg/) http://img517.imageshack.us/img517/2388/034okb.th.jpg (http://img517.imageshack.us/i/034okb.jpg/)

Μετά απο αυτά λοιπόν και τα λόγια φίλου "Ελα ρε μ@λ@κα...Σκας για τις λαμαρίνες?"

Έκανα τις παρακάτω σκέψεις....

1)ΝΑΙ ΣΚΑΩ ΡΕ Γ@ΜΩΤΟ για τις λαμαρίνες,γιατί καλώς/κακώς τις "αγαπάω",όπως και πολλά άλλα πράγματα που έχω στην κατοχή μου και έχω επενδύσει πάνω τους κόπο,χρόνο,λεφτά....ΕΙΜΑΙ ΑΝΩΜΑΛΟΣ!

2)ΠΟΣΗ ΑΝΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ????ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ????Που ξέρεις αν ο άλλος έχει να φτιάξει την πατάτα σου????
...ααα...να μην ξεχάσω την ατάκα..."BMW έχει μωρέ...Έχει λεφτά να το φτιάξει..." Ναι ρε μ@λακα...Έχω λεφτά αλλά δεν θα μου επιβάλεις εσυ τι να τα κάνω...

3)Πως ήταν το αμάξι μου όταν το πρωτοπήρα πριν απο 4.5 χρόνια???Του κουτιού!!!Ούτε γρατζουνιές,ούτε τίποτα!!!!
Πως είναι σήμερα???Απο πράξεις τρίτων???? Ενα μπουρδέλο εξωτερικά...Πίσω προφυλακτήρας γεμάτος γρατζουνιές...Μπροστά το ίδιο.Μαρσπιέ δεξιά αριστερά απο τα σταντ μηχανών,βαθουλώματα και και και...
Λύση προφανώς εξωτερικό ολικό βάψιμο...

4)Και πες ότι σήμερα κιόλας το κάνω ολικό,τι κερδίζω?Μερικές μέρες ψυχικής ηρεμίας και πάλι όλο και κάτι θα αρχίσει να γίνεται όσο και να το προστατεύω

Το συμπέρασμα μου λοιπόν...ΑΥΤΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ κύριοι, σαν άνθρωποι και κατα συνέπεια σαν κράτος...
Μην αναρωτιόμαστε πως έχουμε φτάσει εδώ που έχουμε φτάσει (οικονομικά,πολιτιστικά κτλπ).Όταν πας να κλέψεις ένα σήμα απο ενα αυτοκίνητο τα λέει όλα...
Όταν για τα "απλά" πράγματα,ατυχήματα συμβαίνουν δεν τα κατακρίνει κανεις,έχεις την λύση για το κακό που έκανες (οι ασφαλιστικές καλύπτουν 2-3 ατυχήματα το χρόνο απ'οσο ξέρω) και εσυ ΑΠΛΑ ΑΔΙΑΦΟΡΕΙΣ, ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΤΟΥ!

Λυπάμαι ειλικρινά για την κοινωνία μας, την ελληνική, μιας και ξέρω (απο προσωπικές εμπειρίες) ότι αν είχε γίνει κάτι παρόμοιο στο εξωτερικό (πχ Γερμανία,Αγγλία) ούτε που θα το συζητάγαμε τώρα...

Ευτυχώς είμαι ακόμα νέος και μπορώ να φύγω απο αυτό το "τρελοκομείο", ή καλύτερα ας του δώσω μια ονομασία πιο ταιριαστή ως "άσυλο μιζέριας".
Αλίμονο,σε αυτούς που είναι καλοί ως άτομα και μέλη της κοινωνίας (ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΟΙ ΑΚΟΜΑ!) και που δυστηχώς δεν μπορούν να φύγουν και μένουν πίσω εγκλωβισμένοι στο "άσυλo"...

Ptboul
30-04-10, 12:18
Δυστυχώς έτσι είναι Billako. Μία από τα ίδια και εγώ και στα δύο αμάξια. Χαρακιές (όχι γρατσουνιές) στο φτερό, βαθουλώματα στις πόρτες, χτυπήματα στους προφυλακτήρες.

Τα άφησα να μαζευτούν, τα έφτιαξα πέρυσι κ φέτος σιγά - σιγά με κόστος γύρω στο 1000 ρικο κ από τότε το κυκλοφορώ όσο μπορώ λιγότερο μέσα στη πόλη.

Όσο περισσότερο εκτεθειμένο είναι ένα αμάξι στη πόλη τόσο κινδυνεύει από τέτοιου είδους ενέργειες - αυτό πάρ΄το απόφαση :(

bomberman 3.28
30-04-10, 12:37
Βασιλη καλο μεσημερι
εχεις απολυτο δικιο να εισαι φρικαρισμενος με αυτη την κατασταση & με ολα αυτα που σου συνεβησαν, τον τελευταιο καιρο μαζεμενα... δυστυχως ομως δεν μπορεις να κανεις αλλιως. εισαι αναγκασμενος [πανεπιστημιο...] να συνυπαρχεις και να αποτελεις κι εσυ [κι εγω] μερος αυτης της κοινωνιας....
ξερω πως ενας κουκος, δεν φερνει την ανοιξη αλλα, ποσοι κουκοι χρειαζονται για να γινει μια ''ριζικη'' αλλαγη του τυπου...''ναι, σε ακουμπισα, θα σου αφησω κι ενα σημειωμα...''
μακαρι να ηταν & να σκεφτοταν ολος ο κοσμος με την δικη σου [και την δικη μου] λογικη
μακαρι, αυτη να ηταν η κοινη λογικη και αυτο, να ηταν το απολυτα φυσικο, σε ακουμπησα = σου αφηνω σημειωμα.. θα ηταν το ιδανικοτερο...
αλλα.....

Samaro
30-04-10, 12:51
Γιατί ρε μου ανεβάζετε την πίεση;;;
Γιατί μου θυμίζετε οτι πέρσι πλήρωσα 2.500 ευρώ γιατί ένα αλήτης (τυχερός που δεν τον είδα) μου πήρε την δεξιά πλευρά και έφυγε χωρίς να αφήσει ένα σημείωμα;;;

Ευτυχώς είμαι ακόμα νέος και μπορώ να φύγω απο αυτό το "τρελοκομείο", ή καλύτερα ας του δώσω μια ονομασία πιο ταιριαστή ως "άσυλο μιζέριας".
Αλίμονο,σε αυτούς που είναι καλοί ως άτομα και μέλη της κοινωνίας (ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΟΙ ΑΚΟΜΑ!) και που δυστηχώς δεν μπορούν να φύγουν και μένουν πίσω εγκλωβισμένοι στο "άσυλo"...
Το έχω ξαναγράψει ρε Βασιλάκο.
Δεν ξέρω αν πρέπει να είμαι λυπημένος που έχω το γιό μου στην Αγγλία "μετανάστη", η χαρούμενος που έφυγε μακριά απο την χώρα της μιζέριας, της λαμογιάς,των ανηθικών πολιτικών,των δήθεν και αλλα πολλά.

yannisv
30-04-10, 14:05
Δεν ξέρω αν πρέπει να είμαι λυπημένος που έχω το γιό μου στην Αγγλία "μετανάστη", η χαρούμενος που έφυγε μακριά απο την χώρα της μιζέριας, της λαμογιάς,των ανηθικών πολιτικών,των δήθεν και αλλα πολλά.

Πρώτα απ' όλα με το καλό να αποκατασταθούν Βασιλάκη λυπάμαι ρε φίλε κι εγώ γιατί είναι η κατάρα μας να τα τρώμε σε μικροεπιδιορθώσεις εξαιτίας του κόσμου που κυκλοφορεί ανάμεσά μας...Αντώνη δεν πρέπει να λυπάσαι εσύ το μικρό αλλά ο μικρός εμάς που είμαστε εδώ φίλε..

Χρίστος
30-04-10, 14:17
H Eλλαδα ειναι ΜΟΝΟ για διακοπες πλεον.
ΤΙΠΟΤΑ αλλο.

aristent
30-04-10, 16:00
Aπειρες ιστοριες με μικροζημιες/γρατσουνιες κλπ.εχουμε ολοι μας!
Συμφωνω οτι αν δεν ειναι σε κλειστο ιδιωτικο παρκιγκ το οχημα μας και οταν παμε καπου βολτα η για δουλεια και το αυτοκινητο δεν παρκαρει σε ιδιωτικο/ κλειστο χωρο θα πρεπει να περιμενουμε τα χειροτερα.
Σημερα και εγω πλενοντας το οχημα ανακαλυψα ακομη μια μικρη ευτυχως γρατσουνια στο μπροστινο φτερο μου και ενα μικρο βουλιαγματακι στην πορτα που πιθανως προερχεται απο τον διπλανο μου στο μεγαλο υπογειο παρκιγκ της πολυκατοικιας μου:ranting2:
Πριν καιρο καποια παιδακια επαιζαν μπαλα στο υπογειο και η μπαλα χτυπησε το καπο και αφησε μια θαμπαδα :ranting2:
Σε Κυριακατικη βολτα στον Πλαταμωνα παρκαρα πισω απο ενα Range Rover με κουτσαδουρα σε αποσταση 1 μετρο!!! και οπως ερχομουν να παρω το αυτοκινητο βλεπω να θελει να φυγει ο μπροστινος,λεω δεν μπορει εχει χωρο παρα πολυ και ομως εκανε πισω μεχρι που εσπρωξε το αυτοκινητο μου:ranting2: κουναω χερια ,με βλεπει, σταματαει, κατεβαινει και μου λεει συγνωμη εγινε ζημια? τι να πω ενα μικρο βουλιαγμα στη θεση της πινακιδας (που δεν εχω)και του λεω εαν δεν ειχες κουτσαδουρα θα καβαλικευες το καπο μου για να δεις ποσο πισω μπορεις να κανεις?
Μου εδωσε τηλ.και οτι κανει η ζημια να την πληρωσει,ΝΑ ΤΟΝ ΒΡΑΣΩ!!!
απλα μου χαλασε τη διαθεση δεν αξιζε τον κοπο για παρακατω.
Αν δεν ημουν εκει απλως θα εφευγε...και να φανταστεις φιλε Βασιλη οτι μου περασε απο το μυαλο αρνητικη σκεψη οταν ειδα που παρκαρα.
Εχω φορτηγακι για τη δουλεια μου, οποτε αν ειναι να παρκαρω μεσα στην πολη και οχι σε πολυοροφο παρκιγκ( που εχουμε αρκετα )χρησιμοποιω αυτο.

gant
30-04-10, 16:23
Ετσι είμαστε δυστυχώς, πρέπει να το παραδεχτούμε, οι περισσότεροι μας δεν έχουμε παιδεία.
Γνωστός μου με άσπρο avensis, χτυπημένο από χαλαζόπτωση, έχει κάνει τους προφυλακτήρες ασπρόμαυρους απ το να ακουμπάει άλλα αυτοκίνητα στο παρκάρισμα.
Οταν του είπα "καλά ρε δεν ντρέπεσαι που το λές" μου απαντάει "και τι με νοιάζει, "έτσι κι αλλιώς το δικό μου ρημαγμένο είναι, γιατί να ζορίζομαι;"
Ετσι λοιπόν καταλαβαίνουμε το αν προσέχει και σέβεται κάποιος την περιουσία του άλλου.

Οσο αφορά δε το κλασσικό μερικών "έλα μωρέ λαμαρίνες είναι", πρόκειται προφανώς για άτομα που καμμιά σχέση δεν έχουν με το αυτοκίνητο και το χρησιμοποιούν απλά για την μεταφορά τους.
Οπως και μένα λίγο θα με ενδιέφερε τι σχήμα και ιδιαίτερα χαρακτηριστικά έχει ένα πλυντήριο ρούχων η μιά σιδερόστρα ή έστω ένα ψυγείο, έτσι είναι και η σχέση αυτών με το αυτοκίνητο.
Είναι ψώρα που άλλοι δεν την καταλαβαίνουν.
Αναγκάστηκα πριν αρκετά χρόνια να βάψω το καπό της λευκής Ε21, (τότε δεν υπήρχαν τοπικές βαφές), για δυό-τρία στιγματάκια που μου είχαν δημιουργήσει κάτι πιτσιρίκια που έριχναν κουκούτσια από κεράσια, ψηλά απ το μπαλκόνι τους.

bomberman 3.28
30-04-10, 17:40
Πρίν από τέσσερα χρόνια [και κάτοικος τότε Νίκαιας] πάρκαρα το ασημί μου Hyundai Lantra, στο πεζοδρόμιο. Σημείο ''κοινού'' παρκαρίσματος, αφού οι θέσεις πάρκιν σ' αυτή την γειτονιά, ήταν μετρημένες και .....''ιδιωτικές''
Κατεβαίνοντας το επόμενο πρωί για δουλειά, το αυτοκίνητο ήταν ΠΑΝΤΟΥ [όμως] χαρακωμένο, εκτός απ' τον ουρανό.... Πρέπει να υπήρχε πολύ μίσος στην πράξη, γιατί είχε φανεί μέχρι και η λαμαρίνα του αυτοκινήτου... Φανταστείτε πως ακόμα και το σημείο πίσω απ' τις πίσω πόρτες [το πίσω κολωνάκι ας πούμε], που στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο είναι αρκετά φαρδύ, ήταν γεμάτο χαρακιές... Πρέπει να συμπληρώσω εδώ, πως με είχαν ενημερώσει [οι καλοθελητές] της γειτονιάς, για παρόμοια περιστατικά....
Αναγκάστηκα να πουλήσω το αυτοκίνητο επειδή απογοητεύτηκα πάρα πολύ.
Είναι αυτο που λέει κι ο φίλτατος gant για το πως ''βλέπει'' κάποιος τις ''λαμαρίνες'' και πως τα αυτοκίνητα...

Κωνσταντίνος
30-04-10, 18:01
Ενα περιστατικό απο την ανάποδη. Του θύτη.
Προσπάθούσα να κάνω όπισθεν σε ανηφορικό δρόμο με βροχή. Οι τροχοί "σπίνιαραν". Ξαφνικά βρίσκουν πρόσφυση και φεύγω με μεγαλύτερη ταχύτητα απ΄όση υπολόγιζα.
Ακουμπάω ένα παρκαρισμένο και του κάνω σημάδι.
Κατεβαίνω κάτω, βγάζω απο το αυτοκίνητο χαρτί και αρχίζω να συμπληρώνω τα γνωστά "σε ακούμπησα, το τηλ. μου, πάρε με για να τακτοποιηθεί".
Εμφανίζονται 2 περίοικοι και πλησιάζουν με περιέργεια. Με ρωτούν, τους απαντώ, και τι μου λένε τα άτομα.........."Ελα ρε φίλε σήκω και φύγε, τι κάθεσαι και γράφεις, εμείς θα πούμε δεν είδαμε τίποτα". Τους αγνόησα και έβαλα το σημείωμα. Δεν με πήρε ποτέ τηλέφωνο, δεν ξέρω γιατί.
Καταλαβαίνετε όμως την νοοτροπία απο αυτό που μου είπαν οι 2 γείτονες του θύματος.........

dark knight
30-04-10, 18:02
βασιλη δυστηχως οπως τα λες ειναι.παρε τα μετρα σου οσον αφορα το παρκιν στο πανεπιστημιο.ο κομπλεξικος που στα εκανε δεν θα σταματησει.

BILL007
30-04-10, 18:29
Παιδιά ότι είπατε με βρίσκουν σύμφωνο.Δυστηχώς δεν μιλάμε για ένα "κακόβουλο" άτομο.Είναι περιστατικά που δεν έχουν γίνει απο έναν.Απλά έγιναν και τα τρια απο διαφορετικά σίγουρα άτομα,απλά σε 3 συνεχόμενες μέρες...

Για την ιστορία,μόλις γύρισα στο σπίτι και ήμουν έξω και για προσφορές για τοπικο (ναι δεν μπορώ να αφήσω πληγωμένη την μπουμπού μου).
Το τελευταίο μου απόκτημα κοστολογήθηκε στα 340 ευρώ (η φτηνότερη,μέχρι και 400 ακούστηκε!ΕΛΕΟΣ!) για τοπική βαφή μιας και πρέπει να πέσει και στόκος γιατί το φτερό έχει μικροβούλιαγμα και δεν μπορεί να επανέλθει με βεντούζα...

Απόφαση μου είναι να μην το φτιάξω σε μάστορα και να πάρω χρώμα για το αμάξι μου,με κωδικό και βερνίκι και να αρχίσω τη ζωγραφική...
Οχι για το αισθητικό,όσο για την προστασία του χρώματος στη γειτονική περιοχή...

gant
30-04-10, 19:02
Βασίλη εύχομαι να τρίτωσε το κακό και να μη έχει συνέχεια.
Όμοια κατάσταση επικρατεί και εδώ στην θεσσαλονίκη.
Το peugeot 206 του γιού, έχει 4-5 βαθουλάματα από άνοιγμα άλλων θυρών, καθώς και εκδορές στα πλαινά και τους προφυλακτήρες.
Όσοι ασχολούνται με τοπικές βαφές και βαθουλώματα, ζητούν από 70 ώς 100ε το κάθε σημείο.
Ολα έχουν γίνει στον πέριξ του πολυτεχνείου χώρο και όπως μου λέει ο γιός πιθανόν και όλα από γυναίκες, χωρίς να θέλω να γίνω ρατσιστής, που δεν πολυνοιάζονται πως θα βγούν η το πως θα παρκάρουν.
Νομίζω, αφού είσαι και μερακλής, πολύ δύσκολα να καταφέρεις κάτι σωστό μόνος σου και τελικά θα καταλήξεις σε βαφέα.

BILL007
30-04-10, 19:16
Νομίζω, αφού είσαι και μερακλής, πολύ δύσκολα να καταφέρεις κάτι σωστό μόνος σου και τελικά θα καταλήξεις σε βαφέα.

Δυστηχώς το ξέρω ότι δεν θα τα καταφέρω σωστά...:( Ωστόσο είναι πολλά τα λεφτά και αυτή τη στιγμή δεν παίζει να δώσω 3.5 κατοστάρικα για επισκευή.
θα μαζέψω για ολικό εξωτερικό σιγά σιγά...thumb

yodas
30-04-10, 19:27
Όσο θα υπάρχει το "έλα βρε αδερφέ" μπροστά δεν θα πάμε....

S8N
30-04-10, 19:32
Βασίλη να σου εκφράσω κι εγώ τη λύπη μου για το γεγονός αυτό και φυσικά τη συμπαράστασή μου καθώς υπήρξα -και θα υπάρξω ξανά στο μέλλον- παθών.

Ειδικά στους χώρους των Πανεπιστημίων επικρατεί μεγάλος στ@ρχιδισμός και κόμπλεξ. Θυμάμαι πόσες φορές είχα βρει στην Πολυτεχνειούπολη Ζωγράφου το καημένο το Golfάκι μου γραντζουνισμένο, φτυμένο, κλωτσημένο, με σήματα και κεραίες να λείπουν, ακόμη και με ξεφούσκωτο λάστιχο μια φορά.

Καλά, για το Astra που έχουμε με τη γυναίκα μου ως καθημερινό αυτοκίνητο να μη μιλήσω καλύτερα. Αν βάλω φωτογραφίες θα νομίζεις ότι πρόκειται για έκρηξη παγιδευμένου αυτοκινήτου στη Βαγδάτη.

Αυτό που με είχε πονέσει πολύ όμως ήταν το ΤΤ. Παρκαρισμένος στα McDonald's μετά την ΕΡΤ, μπαίνω να παραγγείλω ενα Sundae με σοκολάτα (η αδυναμία μου) και βγαίνω για να βρω την πόρτα του οδηγού Σ Ω Β Ρ Α Κ Ο. Κάποιος, κάπου, είδε μια κυράτσα να κάνει όπισθεν με ενα RAV4 και να με χτυπά, ούτε πινακίδα όμως πρόλαβε να πάρει ούτε να φωνάξει αφού η μαντάμ έβαλε νέφτι στον πισινό της, άνοιξε τα νίτρα στο κωλοToyota της κι έφυγε πιο γρήγορα κι από Ferrari F1 σε pole position.

Εν πάσει περιπτώσει, όλα αυτά στα λέμε για να σε παρηγορήσουμε και να σου δείξουμε πως δεν είσαι μόνος. Ελπίζω γρήγορα ν' αποκαταστήσεις τη μπουμπού και να μη τύχει ποτέ να πιάσεις κάποιον από δαύτους επ' αυτοφώρω... Όσο για τη ζημιά, συμβουλή μου είναι ν' απευθυνθείς σε κάποιο έμπειρο συνεργείο. Το τίμημα είναι μεγάλο αλλά το αποτέλεσμα θα γλυκάνει την πίκρα σου.

Skyline_IS
30-04-10, 21:30
Αυτο το κομπλεξ ο αλλος εχει BMW ή MERCEDES αρα εχει λεφτα να το επισκευασει ειναι τραγικο..Με ποιο δικαιωμα ρε φιλε θα μου γρατζουνισεις το αμαξι?Πως ξερεις με τι κοπο εγω το απεκτησα?

Ειναι ολα θεμα νοοτροπιας.Οπως και αυτο που ανεφερε ο συνφορουμιτης κωνσταντινος..Αντι οι γειτονες να επικροτησουν αυτη την πραξη τον βγαζουν λαθος στην τελικη...

E60_Arkadia
01-05-10, 00:15
Δυστυχως στις πολεις συμβαινουν αυτα,ιδιως αν δεν εχεις και κλειστο παρκιν,τοτε ακομα χεροτερα.Κριμα Βασιλη,υπαρχει πολυ παλιοκοσμος εκει εξω..

Atsa linos
01-05-10, 00:57
καλησπερα και απο εμενα θα γινω λιγο κυνικος λεγοντας οτι δεν πρεπει να αρρωσταινουμε για τα αυτοκινητα και τι εννοω κανεις δεν εχει τοσα χρηματα να πληρωνει τις κακοβουλες πραξεις των αλλων,,,,ομως και ολοι οι αλλοι δεν μπορουν να στερησουν την δικη μας απολαυση ,οχι δεν θα το κυκλοφορω λιγο δεν το αγορασα για να το εχω μπιμπελο ουτε να το βγαζω σαβατοκυριακο μονο ,,,,,,γρατζουνιες θα αποκτησει ουτος η αλλος οτι και να κανουμε ,,,,,,αλλα ουε και αλιμονο μην πιασω κανενα κακοπροερετο θα παω κατηγορουμενος για ζωοκτονια,,,,,,,κυκλοφορηστε οτι αγαπατε,,,,μην το προσκυνατε αυτα,,,,,,,,,,,,,

Monsta
01-05-10, 10:09
στις φωτογραφίες στο πίσω δεξί φτερό

Το τελευταίο μου απόκτημα κοστολογήθηκε στα 340 ευρώ (η φτηνότερη,μέχρι και 400 ακούστηκε!ΕΛΕΟΣ!) για τοπική βαφή μιας και πρέπει να πέσει και στόκος γιατί το φτερό έχει μικροβούλιαγμα και δεν μπορεί να επανέλθει με βεντούζα...

...

Μπιλάκο 340-400 για τη ζημιά που βλέπω στις φωτό είναι ποοοολλά λεφτά. Μιλάμε πάντα για ένα φτερό σωστά ? Εκτός κι αν σ αυτή τη τιμή θα σου φτιάξει κι άλλα πράγματα....

Δε περνάς από Χαλάνδρι μια μέρα να το δω ?

Nino
01-05-10, 10:41
Για την ιστορία,μόλις γύρισα στο σπίτι και ήμουν έξω και για προσφορές για τοπικο (ναι δεν μπορώ να αφήσω πληγωμένη την μπουμπού μου).

...

ΒILL βαψιμο φτερο αν το αποφασισεις στη μιση τιμη απο αυτην που γραφεις..
και για ολικο δεν σου γραφω τιμη γιατι θα φουντωσει το thread..περισσοτερα απο κοντα.

paganis
01-05-10, 11:34
κριμα μπιλακο για το αμαξι, θα το φτιαξεις ομως ..θα την βρεις την ακρη! την αδιαφορια μερικων..δυστηχως την πληρωνουμε ολοι μας! πλεον το αμαξι ,το χρησιμοποιω σε συγκεκριμενες διαδρομες...και οταν ειναι να παρκαρω καπου περιεργα..περνω το επαγγελματικο!

BILL007
01-05-10, 21:05
Μπιλάκο 340-400 για τη ζημιά που βλέπω στις φωτό είναι ποοοολλά λεφτά. Μιλάμε πάντα για ένα φτερό σωστά ? Εκτός κι αν σ αυτή τη τιμή θα σου φτιάξει κι άλλα πράγματα....

Δε περνάς από Χαλάνδρι μια μέρα να το δω ?

ΒILL βαψιμο φτερο αν το αποφασισεις στη μιση τιμη απο αυτην που γραφεις..
και για ολικο δεν σου γραφω τιμη γιατι θα φουντωσει το thread..περισσοτερα απο κοντα.

Eυχαριστώ πολύ παιδιά!:original: Φίλε Μonsta θα περάσω να του ρίξεις μια ματιά γιατί θα ήθελα την γνώμη σου συνολικά για το χρώμα του αυτοκινήτου μου.

Φίλε Νino θα χαρώ πολύ να τα συζητήσουμε απο κοντά...:original:

Kαι πάλι σας ευχαριστώ για τα λόγια συμπαράστασης και εύχομαι να μην πετυχαίνετε σε τέτοιες καταστάσεις...:thnx:

Fad3In
20-05-10, 22:34
H Eλλαδα ειναι ΜΟΝΟ για διακοπες πλεον.ΤΙΠΟΤΑ αλλο.
Με τετοιες τιμες και κυριως μα κυριως τετοια εξυπηρετηση;!; :th_Laie_67-1:
Και φυσικα δεν ειρωνευομαι εσενα,αλλα οσα μου/μας εχουν συμβει κατα καιρους εν καιρω διακοπων...:original:
Απόφαση μου είναι να μην το φτιάξω σε μάστορα και να πάρω χρώμα για το αμάξι μου,με κωδικό και βερνίκι και να αρχίσω τη ζωγραφική...
Οχι για το αισθητικό,όσο για την προστασία του χρώματος στη γειτονική περιοχή...
Καλη υπομονη και μην σκας.Οσο μεγαλωνω αυτο καταλαβα...
Προσπαθω να σκαω οσο γινεται λιγοτερο.
Γι αυτο και τ αφηνω τ αμαξι μου ετσι.Σε 2-3 χρονια θα κανει 2 τουλαχιστον βαψιματα των 1200€ εξωτερικα με τοσα που εχω σκασει για να κανω σιγα σιγα καινουριο το Ε30 και εχω ακομα αρκετα...Αλλα για χρωμα; Αστο,ξερω οτι θα στεναχωρηθω μεσα στην πρωτη εβδομαδα που θα το βαψω κι ας ειναι 25 ετων αμαξι!
Υπομονη και καλη συνεχεια.Ευχομαι να μην σου ξανασυμβει...
Ν.

BILL007
11-01-12, 12:23
Συνεχίζοντας λοιπόν αυτό το "ωραίο" thread,αυτό είναι το νεο μου απόκτημα.Το είδα σήμερα το πρωί!:ranting2::ranting2::ranting2:

Σπασμένο φλας και γδάρσιμο στον προφυλακτήρα!:shok:
:ranting2::ranting2:

http://img718.imageshack.us/img718/5458/pic1fw.jpg

Φυσικά ούτε ένα χαρτάκι ούτε τίποτα!Κάναμε την δουλειά μας και φύγαμε!

ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΡΕ!
ΜΙΑ Γ@ΜΗΜΕΝΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ!

ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑΣ,ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ????
ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΟΠΟΣ ΘΑ ΑΝΑΚΑΜΨΕΙ????
ΜΕ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΚΑΙ ΝΟΟΤΡΟΠΙΕΣ????

ΑΠΛΑ ΠΟΤΕ!!!!

Σορρυ,αλλά πλέον δεν θέλω καμία σχέση με αυτό το μπ#$ρδέλοκράτος!
Γιατί το κράτος είναι οι πολίτες που το απαρτίζουν...

Εύχομαι σε λίγο καιρό να είμαι μακρυά,αρκετά, τόσο που να μην ξανακούσω γι'αυτό το χάος και να μην μου ξανακουμπήσει τα νεύρα μου!

Γιατί τα λεφτά δεν είναι το παν.Πρώτα απ'ολα είναι η ψυχική ηρεμία και αυτή τη στιγμή,κάνω φόνο.Αμα δω έστω και ένα μ@λάκα να μου πειράζει το αμάξι,θα τον φυτέψω επι τόπου.:ranting2::ranting2::ranting2:

Υ.Γ 1)Του εύχομαι ο νέος χρόνος να του γ@μήσει ότι έχει και δεν έχει του μ@λάκα που μου το έκανε...Κακή χρονιά!
2)Ζητώ συγγνώμη για τις εκφράσεις μου,αλλά πραγματικά αυτό που αισθάνομαι δεν έχει προηγούμενο!

stefm5
11-01-12, 12:29
δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ κάτι σε αυτόν τον τόπο
διότι το DNA είναι το πρόβλημα

Monsta
11-01-12, 12:32
Δυστυχώς έτσι είναι Βασίλη. Η ανθρωπιά μας φτάνει μέχρι το χαλάκι της εξώπορτάς μας και βήμα παραπέρα.

Σου εύχομαι ολόψυχα να μπορέσεις να αναζητήσεις το μέλλον σου σε κάποια πολιτισμένη χώρα, τώρα που είσαι ακόμα νέος.

dark knight
11-01-12, 12:49
παρακολουθωντας το θρεντ απο την αρχη εχω φριξει.σε εχουν βαλει στοχο.προσπαθησε να ηρεμησεις γιατι δεν θα βγει και τιποτα και οταν ερθει η ωρα της επισκευης-βαφης σκεψου οτι θα γινει ακομα καλυτερο και πριν απο τις γρατζουνιες.

m_power_lunatic
11-01-12, 12:53
Βασιλη φυγε και μην γυρισεις παρα μονο για διακοπες και ΑΝ..............................................το ειπα παλαιοτερα,ο ηλιος που εκθειαζουμε στη χωρα μας και εμεις και οι ξενοι ΔΕΝ ειναι ηλιος............ενα κοκκινο λαμπακι σαν των μπουρδελων ειναι απλα δεν βλεπουμε εμεις οι ιδιοι τα χαλια μας και το βλεπουμε για ηλιο και δυστυχως δεν το βλεπουνε και οι ξενοι για να μας στειλουνε στο διαολο ολους μια και καλη!

Φυγε φιλε μου να δεις ποιοτητα ζωης εξω για εσενα και την οικογενεια σου......εδω εγω στα 35 μου χρονια και ηδη το σκεφτομαι σοβαρα τους τελευταιους μηνες που μεχρι πριν 1-2 χρονια το απεκλεια.

m_power_lunatic
11-01-12, 12:57
δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ κάτι σε αυτόν τον τόπο
διότι το DNA είναι το πρόβλημα

Ακριβως το πιστευω μου εδω και παρα πολλα χρονια.......θυμαστε μια εκφραση ''ωραιοι ως ελληνες???''.......guess whαt???.....''ωραιοι σαν μαλακες'' επρεπε να ειναι η εκφραση.....

BILL007
11-01-12, 12:58
εχω φριξει.σε εχουν βαλει στοχο

Εγώ να δεις!To τραγικότερο όλων είναι ότι δεν έχω κάνει ποτέ ούτε μισή γρατζουνιά σε κάποιον άλλο!:shok:

S8N
11-01-12, 13:06
Αντιλαμβάνομαι τον εκνευρισμό του Βασίλη και του αναγνωρίζω κάθε δίκιο, αλλά από που κι ως που χαρακτηρίζουμε όλους τους συμπατριώτες μας ως προβληματικούς ή μαλακες και τη χώρα μας ως μπουρδέλο?

Με τόσα ανασφάλιστα οχήματα που οδηγούνται από αλλοδαπούς (αλβανούς, κινέζους, πακιστανούς, ινδούς, αφρικανούς, κλπ), ποιος μπορεί να εγγυηθεί ότι δεν ήταν κάποιος τέτοιος?

Εκείνος που το έκανε είναι ανέντιμος και λεχρίτης και μακάρι να το βρει μπροστά του. Οι υπόλοιποι δε φταίνε σε τίποτα.

zaharias
11-01-12, 13:10
Θα το βρει απο αλλου αυτος Βασιλη.. απλα δεν θα το δεις εσυ για να χαρεις.. οτι πηρε πισω αυτο που εδωσε..
Εσυ να εισαι καλα..
Εχεις δικιο φιλε, αλλα δεν προκειται να το βρεις..
Δυστυχως, ποτε δεν προκειται να αλλαξει κατι..
Τουλαχιστον, ρωτησες εκει κοντα, μηπως ειδε κανεις κατι..??
Θυμασαι τι αυτοκινητο ηταν μπροστα σου? (μπορει να παρκαρει-μενει στη γειτονια)

panos90
11-01-12, 13:16
Χθες γρατζούνισαν όλη την αριστερή μεριά (από πίσω πόρτα μέχρι πίσω φτερό) στο αμάξι της κοπέλας μου.
Η ζημιά είναι μεγάλη και περιλαμβάνει βουλιαγμένο το πίσω φτερό.

Το ωραίο της υπόθεσης είναι ότι έχει μείνει χρώμα πάνω και θυμόταν ένα αμάξι με το ίδιο χρώμα παρκαρισμένο δίπλα της!!!
Άρα ξέρουμε μοντέλο και χρώμα.

Χωρίς αποδεικτικά στοιχεία, αν την βρω αυτή που το έκανε, μπορώ να την κατηγορήσω?
Μόνο αν την ψαρέψω ότι έχω μάρτυρα ε?

και λέω αυτή γιατί μόνο γυναίκα θα μπορούσε να ΠΕΣΕΙ πάνω σε άλλο αμάξι, και να συνεχίσει την ίδια πορεία, μέχρι να αποτελειώσει και το τελείωμα του αμαξιού.

Το περιστατικό συνέβη σε πάρκινγκ με διαγραμμίσεις,
αλλά δεν υπάρχουν κάμερες.. (dammit..)

Lambros46
11-01-12, 13:17
Τουλάχιστον μικροδουλίτσες αυτά Βασίλη.Τί να πω και εγώ,που ένας μακάκας αποφάσισε να μου πεταχτεί από STOP και με έκανε έτσι http://imageshack.us/photo/my-images/442/bmwzp.jpg/ http://imageshack.us/photo/my-images/841/bmw2ts.jpg/ ...

Πάλι καλά που είχε ασφάλεια αλλά τί να το κάνω έτσι που έκανε το αμάξι.. Την Παρασκευή που μας πέρασε έγινε αυτό :-(

panos90
11-01-12, 13:22
bill αυτό δεν είναι τίποτα. στη θέση σου θα το άφηνα έτσι.

λάμπρο, αυτό και αν είναι τρελή ξενέρα.. πήρε και ψαλίδι?

BILL007
11-01-12, 13:27
Αντιλαμβάνομαι τον εκνευρισμό του Βασίλη και του αναγνωρίζω κάθε δίκιο, αλλά από που κι ως που χαρακτηρίζουμε όλους τους συμπατριώτες μας ως προβληματικούς ή μαλακες και τη χώρα μας ως μπουρδέλο?

Με τόσα ανασφάλιστα οχήματα που οδηγούνται από αλλοδαπούς (αλβανούς, κινέζους, πακιστανούς, ινδούς, αφρικανούς, κλπ), ποιος μπορεί να εγγυηθεί ότι δεν ήταν κάποιος τέτοιος?

Εκείνος που το έκανε είναι ανέντιμος και λεχρίτης και μακάρι να το βρει μπροστά του. Οι υπόλοιποι δε φταίνε σε τίποτα.

Συμφωνώ για τους αλλοδαπούς και τα ανασφάλιστα.Αλλά έχω μερικά επιχειρήματα

1)Αυτό έγινε απο την μεριά του πεζοδρομίου (πράγμα το οποίο δείχνει μηχανή ότι το έκανε καθώς κατέβαινε απο το πεζοδρόμιο)

2)Το αμάξι το πήρα καινούργιο και το πρόσεχα και το προσέχω όσο δεν πάει άλλο!
Αμα θες να σου τραβήξω σε φωτογραφίες τι μου έχουν κάνει θα γεμίσω 10 σελίδες!
Απ'ολα όσα μου έκαναν,μόνο μια φορά βρήκα χαρτί και αυτό απο άλλον μάρτυρα που με χτύπησε!Ο τύπος έκανε τον κινέζο όταν τον πήρα τηλ.για να μου κάνε φιλική δήλωση!

Γι'αυτό λοιπόν η πλειονότητα των πολιτών αυτού του κράτους, ημεδαποί ή όχι, είναι δίκαια τα όσα περιέγραψα παραπάνω.

Δεν γίνεται σε 10 διαφορετικά συμβάντα (μπορεί και παραπάνω-δεν κάθομαι να τα απαριθμήσω γιατί θα με βαρέσει κανα εγκεφαλικό!) μόνο στο ένα να βρω χαρτί και αυτό, όχι απο τον ίδιο που το έκανε!

BILL007
11-01-12, 13:30

Το τίποτα είναι σχετικό φίλε Πάνο...Απλά τιμολογιάκα να το δείς είναι

1) 2ώρες χαμένες απο την ζωή μου για το πήγαινε/έλα σε αντιπροσωπεία.
2) 35-50 ευρω που κάνει το φλασάκι γνήσιο.
3) Τοπική επιδιόρθωση προφυλακτήρα κανα 60άρι (στην καλύτερη),συν ταλαιπωρία

4)Η ψυχολογική ταραχή->ΑΞΙΑ ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ!

Lambros46
11-01-12, 13:44

Πήρε και ψαλίδι.Πάλι καλά που δεν ήταν το δεξί που το είχα αλλάξει πριν από μια εβδομάδα.

panos90
11-01-12, 13:50
Το τίποτα είναι σχετικό φίλε Πάνο...Απλά τιμολογιάκα να το δείς είναι

1) 2ώρες χαμένες απο την ζωή μου για το πήγαινε/έλα σε αντιπροσωπεία.
2) 35-50 ευρω που κάνει το φλασάκι γνήσιο.
3) Τοπική επιδιόρθωση προφυλακτήρα κανα 60άρι (στην καλύτερη),συν ταλαιπωρία

4)Η ψυχολογική ταραχή->ΑΞΙΑ ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ!

συμφωνώ απόλυτα :original:

σκεπτόμενος όμως τι συμβαίνουν στην ελληνική πραγματικότητα, αυτό είναι ένα ψεγάδι.

οπότε θα έλεγα "πάλι καλά" που ήταν χαμηλό το αμάξι που στην έκανε αλλιώς θα είχε πάρει καπό και φτερό. Οπού το κόστος θα ανέβαινε κατακόρυφα.

Το φλασάκι δεν μπορεί να το καλύψει η ασφαλιστική υπό τον όρο "θραύση κρυστάλλων" ?

//τώρα είδα ότι λες μάλλον από μηχανή έγινε... άντε να βγάλεις άκρη...

Monsta
11-01-12, 14:18
που οδηγούνται από αλλοδαπούς (αλβανούς, κινέζους, πακιστανούς, ινδούς, αφρικανούς, κλπ), ποιος μπορεί να εγγυηθεί ότι δεν ήταν κάποιος τέτοιος?

Ξέχασες τις γυναίκες.

Εξαίρεση αποτελούν Eleni & Sophie του forum μας. :hystericalbs1:

kwstantinos
11-01-12, 14:28
παιδια εχετε απολητο δικιο εμενα μου εχουν κανει ευτηχως 1 το πολη 2 γρατζουνητσες να πω οτι πριν 1.5 χρονο το ξεβρακωσα σχεδον ολο κια το εβαψα μου κοστησε κοντα στα 2 χιλιαρηκα με κατι ψυλα που χρειαστηκα αλα δουλια φοβερη μετα απο 1 μηνα ειδα μια γρατζουνια επανω οταν το επληνα και πυστευω οτι δεν ηταν εσκεμενο πυστευω οτι καποιος περασε κοντα με κανα μπουφαν με κουμπια κια την εκανε με μια αληφουλα ολα φτιαχτηκαν και αφου δεν ειθελα να ξαναβγει στην επηφανια πηγα και εβαψα την πορτα. εχω ε36 του πατερα μου του εχουν καποιες αλα εσεκεμενες εχει παλη bmw ala to 520 θα ειθελα να τον εβλεπα την ωρα που θα εκανε την γρατζουνια να δω τι χαρα θα επερνε που θα του εσπαγα τα δοντια στην κυριολεξια γιατι αλο να γυνει τυχεα ενταξει νεβριαζεις αλα συνχωρεις το εσκεμενο ωμος ποτε .

kwstantinos
11-01-12, 14:35
να πω και κατι ακομα ειχα παει να κανω το σεβις μου και ειδα ενα bmw m3 ε46 τουρμπατο που εχουμε στα μεγαρα βεβεα ειχα να το δω καιρο και ωπος το χαζευω επιδη ειμαστε και γνωστοι με το παλικαρη εκανα μια βολα γυρο απο το αμαξι και εκη που ηταν ολα ωρεα παω να το δω και απο την δεξια μερια και επαθα φρηκη του ειχαν κανει μια γρατζουνια στο φτερο κατω απο του αεραγογους του πλαινους ρε παιδια ειχε τρυπησει φτερο λες και ειχαν βαλει τροχακι και ειχαν κανει την ζημια παιδια φρηκαρα εγω που δεν ειναι δικο μου ελελος τοση ζηλια και λεω στον μαστορα που ειμαστε κολιτοι εμμ ετσι ειναι αμα εχεις 700 αλογακια και μ3 ε46 και πατας μπολικο κοσμο στο τελος γυνοντε εχθροι σου απο την ζηλια και την ταπυνωση

ntinos
11-01-12, 14:52
να πω και κατι ακομα ειχα παει να κανω το σεβις μου και ειδα ενα bmw m3 ε46 τουρμπατο που εχουμε στα μεγαρα βεβεα ειχα να το δω καιρο και ωπος το χαζευω επιδη ειμαστε και γνωστοι με το παλικαρη εκανα μια βολα γυρο απο το αμαξι και εκη που ηταν ολα ωρεα παω να το δω και απο την δεξια μερια και επαθα φρηκη του ειχαν κανει μια γρατζουνια στο φτερο κατω απο του αεραγογους του πλαινους ρε παιδια ειχε τρυπησει φτερο λες και ειχαν βαλει τροχακι και ειχαν κανει την ζημια παιδια φρηκαρα εγω που δεν ειναι δικο μου ελελος τοση ζηλια και λεω στον μαστορα που ειμαστε κολιτοι εμμ ετσι ειναι αμα εχεις 700 αλογακια και μ3 ε46 και πατας μπολικο κοσμο στο τελος γυνοντε εχθροι σου απο την ζηλια και την ταπυνωση

=======================

Να πω και κάτι ακόμα, είχα πάει να κάνω το σερβις μου και είδα ένα bmw m3 ε46 τουρμπατο που έχουμε στα μέγαρα.
Βέβαια είχα να το δω καιρό και όπως το χαζεύω επειδή είμαστε και γνωστοί με το παλικάρι, έκανα μια βολτα γύρω από το αμάξι και εκεί που ήταν όλα ωραία πάω να το δω, και από την δέξια μεριά, και έπαθα φρίκη.
Του είχαν κάνει μια γρατζουνιά στο φτερό κάτω από του αεραγωγούς τους πλαινους ρε παιδιά. Είχε τρυπήσει φτερό λες και είχαν βάλει τροχακι και είχαν κάνει την ζημιά. Παιδιά φρίκαρα εγώ που δεν είναι δικό μου.
Ελεος τόση ζήλια.
Και λέω στον μάστορα που είμαστε κολλητοί:
"Εμμ έτσι είναι, άμα έχεις 700 αλογάκια και μ3 ε46 και πατάς μπόλικο κόσμο στο τέλος γίνονται εχθροί σου από την ζήλια και την ταπείνωση"

Βρε Κωνσταντινε ΕΛΕΟΣ με την ορθογραφια επιτελους.
Κανε μια προσπαθεια να γραψεις κατι σωστα. Βαλε τουλαχιστον καμια τελεία για αρχη.
Μου αρεσει να διαβαζω, αλλα δεν μπορω κειμενα σαν τα δικα σου...

Υπαρχουν και online βοηθηματα
http://www.neurolingo.gr/el/online_tools/speller

Φιλικα στα γραφω αυτα χωρις καμια προθεση να προσβαλω ουτε εσενα, ουτε τους Διαχειριστές του φορουμ, αλλα πραγματικα, ΕΛΕΟΣ

kwstantinos
11-01-12, 14:55
οκ χιλια συγνωμη την κανω την μαλακια αυτη επιδη βιαζομαι γραφω οτι να ναι και παλη παιδια χιλια συγνωμη ειμαι μακακας

sierra
11-01-12, 15:27
Παιδιά μην προσβάλουμε τα μπουρδέλα γιατί αυτά έχουν τάξη και σειρά. Ενώ εμείς οι Έλληνες που να τα βρούμε αυτά. Οταν λέμε Έλληνες φίλε S8N ενοούμε τους περισσότερους και όχι όλους γιατί υπάρχουν και άνθρωποι. Αυτά που λέει ο Βασίλης είναι αλήθεια πέρα ως πέρα και σωστά. Αλλά μην ξεχνάτε ότι είμασται Έλληνες, Έλληνες, Έλληνες, Έλληνες, Έλληνες, Έλληνες, Έλληνες, Έλληνες, Έλληνες, Έλληνες και όλα τα κοσμητικά επίθετα μετά. Οπως είπε και ο Βασίλης δεν θα γίνουμε ποτέ υπεύθυνοι πολίτες γιατί είμαστε .......thumb

BILL007
11-01-12, 15:45
Μου τελειωσαν τα :thnx:

gyiama
11-01-12, 15:55
ρεεεεεεεεεεεεεεεεεε να ψοφησει η κατσικα οτυ γειτονα ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεε.πιο βολεψακιας πιο παρτακιας πιο κουτοπονηρος πιο αχορταγος πιο της αρπαχτης λαος απο μας ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ,τελος!! εγω πλεον δεν προσβαλομαι οπως και να μας χαρακτηρησουν.εχουν δικιο παει και τελειωσε.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ 1 ΜΑ ΟΥΤΕ 1 ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΩΣΤΑ σε αυτη τη χωρα. και οτι στην αρχη γινεται σωστα στο τελος παλι το γ........ε την μανα!!!

850CSI
11-01-12, 15:58

Η αφορμή για να γράψω αυτό το thread (αγανάκτησης) είναι μια σειρά γεγονότων που έγιναν απανωτά τις τελευταίες μέρες και πραγματικά με έχουν βάλει σε άπειρες σκέψεις.

Ας δούμε το χρονικό.

Τετάρτη (Προχτές): Κατεβαίνω να πάρω το αμάξι για να πάω στο πανεπιστήμιο και παρατηρώ στο σήμα μπροστά στο καπό,δεξιά και αριστερά του χαρακιές, προφανώς απο προσπάθεια κάποιου να το αφαιρέσει.

Πέμπτη (Χτες): Φεύγοντας απο το πανεπιστήμιο,παρατηρώ στο δεξί φανάρι (τα φανάρια τα έχω πάρει καινούργια εδώ και 3 μήνες) χαρακιά πάνω στο πλαστικό τζαμάκι του.

Παρασκευή (Σήμερα): Βλέπω αυτό που βλέπετε στις φωτογραφίες στο πίσω δεξί φτερό
http://img96.imageshack.us/img96/8193/036yw.th.jpg (http://img96.imageshack.us/i/036yw.jpg/) http://img72.imageshack.us/img72/1480/035c.th.jpg (http://img72.imageshack.us/i/035c.jpg/) http://img517.imageshack.us/img517/2388/034okb.th.jpg (http://img517.imageshack.us/i/034okb.jpg/)

Μετά απο αυτά λοιπόν και τα λόγια φίλου "Ελα ρε μ@λ@κα...Σκας για τις λαμαρίνες?"

Έκανα τις παρακάτω σκέψεις....

1)ΝΑΙ ΣΚΑΩ ΡΕ Γ@ΜΩΤΟ για τις λαμαρίνες,γιατί καλώς/κακώς τις "αγαπάω",όπως και πολλά άλλα πράγματα που έχω στην κατοχή μου και έχω επενδύσει πάνω τους κόπο,χρόνο,λεφτά....ΕΙΜΑΙ ΑΝΩΜΑΛΟΣ!

2)ΠΟΣΗ ΑΝΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ????ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ????Που ξέρεις αν ο άλλος έχει να φτιάξει την πατάτα σου????
...ααα...να μην ξεχάσω την ατάκα..."BMW έχει μωρέ...Έχει λεφτά να το φτιάξει..." Ναι ρε μ@λακα...Έχω λεφτά αλλά δεν θα μου επιβάλεις εσυ τι να τα κάνω...

3)Πως ήταν το αμάξι μου όταν το πρωτοπήρα πριν απο 4.5 χρόνια???Του κουτιού!!!Ούτε γρατζουνιές,ούτε τίποτα!!!!
Πως είναι σήμερα???Απο πράξεις τρίτων???? Ενα μπουρδέλο εξωτερικά...Πίσω προφυλακτήρας γεμάτος γρατζουνιές...Μπροστά το ίδιο.Μαρσπιέ δεξιά αριστερά απο τα σταντ μηχανών,βαθουλώματα και και και...
Λύση προφανώς εξωτερικό ολικό βάψιμο...

4)Και πες ότι σήμερα κιόλας το κάνω ολικό,τι κερδίζω?Μερικές μέρες ψυχικής ηρεμίας και πάλι όλο και κάτι θα αρχίσει να γίνεται όσο και να το προστατεύω

Το συμπέρασμα μου λοιπόν...ΑΥΤΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ κύριοι, σαν άνθρωποι και κατα συνέπεια σαν κράτος...
Μην αναρωτιόμαστε πως έχουμε φτάσει εδώ που έχουμε φτάσει (οικονομικά,πολιτιστικά κτλπ).Όταν πας να κλέψεις ένα σήμα απο ενα αυτοκίνητο τα λέει όλα...
Όταν για τα "απλά" πράγματα,ατυχήματα συμβαίνουν δεν τα κατακρίνει κανεις,έχεις την λύση για το κακό που έκανες (οι ασφαλιστικές καλύπτουν 2-3 ατυχήματα το χρόνο απ'οσο ξέρω) και εσυ ΑΠΛΑ ΑΔΙΑΦΟΡΕΙΣ, ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΤΟΥ!

Λυπάμαι ειλικρινά για την κοινωνία μας, την ελληνική, μιας και ξέρω (απο προσωπικές εμπειρίες) ότι αν είχε γίνει κάτι παρόμοιο στο εξωτερικό (πχ Γερμανία,Αγγλία) ούτε που θα το συζητάγαμε τώρα...

Θα σου απαντησω φιλε μου και θα στα πω Χυμα και σταρατα πως ΝΑΙ ΦΤΑΙΣ και συ εδω:
Καλα ρε μου πας διπλα απ'τα Πανεπιστημια με ΜΠΕ ΕΜ ΒΕ????????????????????
αυτοι οι ανθρωποι δεν μπορουν να κυκλοφορησουν εκει ΟΥΤΕ μαουνταιν μπα-ι-κ και εσυ μου πηγες και μου παρκαρες εκει ΤΗ ΜΠΕΜΠΑ?
εμ,,,,,,,,,,,,,,σου ξηνωτανε τα'θελες και τα'παθες γιατι ΝΑΙ εχεις και εσυ την ελλ.νοοτροπια και μου τσιγκουνευτηκες ενα ταληρακι σιγα το πραμα να βαλης εστω στο κοντινοτερο εσωτ.παρκιν τ'αμαξι και πηγαινε λιγες στασεις εστω με λεοφορειο για κανε τωρα τη χρωματοδουλεια να δεις ποσο βγαινει ειναι προτιμοτερο????
εκει ρε αδερφε για να παρκαρης αμαξι πρεπει να'ναι εε κανα λαντα αντε κανα σκοντα εκεινα ουτε που τ'ακουμπανε.
εγω θα σου πω και τ'αλλο οτι εισαι και πολυ τυχερος ΠΩΣ δε το'δε να το παρη στο κρανιο και κανας,,,,,,,,,,,,,,,,,,,λουστης προλεταριος,,,,,,(στασου ρε κουφ@λ@ να πη μου'ρχεσε με BMW εδω?????) παρ'τη φιαλη με τη βενζινα να το βρεις ανθρακια............η κανα κρυσταλο κατεβασμενο το ΛΙΓΩΤΕΡΟ

850CSI
11-01-12, 16:06
ρεεεεεεεεεεεεεεεεεε να ψοφησει η κατσικα οτυ γειτονα ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεε.πιο βολεψακιας πιο παρτακιας πιο κουτοπονηρος πιο αχορταγος πιο της αρπαχτης λαος απο μας ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ,τελος!! εγω πλεον δεν προσβαλομαι οπως και να μας χαρακτηρησουν.εχουν δικιο παει και τελειωσε.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ 1 ΜΑ ΟΥΤΕ 1 ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΩΣΤΑ σε αυτη τη χωρα. και οτι στην αρχη γινεται σωστα στο τελος παλι το γ........ε την μανα!!!
για σου κολητε Γιαμα καλη χρονια απο το φεβραρη και περα βλεπω να'ρχομαι τακτικα στο σαβ.καφεδακι μας θα τα πουμε το ιδιο ευχομαι για τους συνονομ. Γκαντ Παιλοτ τομι το καζακο κωστα και Ολους.
ΥΣ:
συγνωμη για το εκτος θεματος.

850CSI
11-01-12, 16:13
Ετσι είμαστε δυστυχώς, πρέπει να το παραδεχτούμε, οι περισσότεροι μας δεν έχουμε παιδεία.
Γνωστός μου με άσπρο avensis, χτυπημένο από χαλαζόπτωση, έχει κάνει τους προφυλακτήρες ασπρόμαυρους απ το να ακουμπάει άλλα αυτοκίνητα στο παρκάρισμα.
Οταν του είπα "καλά ρε δεν ντρέπεσαι που το λές" μου απαντάει "και τι με νοιάζει, "έτσι κι αλλιώς το δικό μου ρημαγμένο είναι, γιατί να ζορίζομαι;"
Ετσι λοιπόν καταλαβαίνουμε το αν προσέχει και σέβεται κάποιος την περιουσία του άλλου.

Οσο αφορά δε το κλασσικό μερικών "έλα μωρέ λαμαρίνες είναι", πρόκειται προφανώς για άτομα που καμμιά σχέση δεν έχουν με το αυτοκίνητο και το χρησιμοποιούν απλά για την μεταφορά τους.
Οπως και μένα λίγο θα με ενδιέφερε τι σχήμα και ιδιαίτερα χαρακτηριστικά έχει ένα πλυντήριο ρούχων η μιά σιδερόστρα ή έστω ένα ψυγείο, έτσι είναι και η σχέση αυτών με το αυτοκίνητο.
Είναι ψώρα που άλλοι δεν την καταλαβαίνουν.
Αναγκάστηκα πριν αρκετά χρόνια να βάψω το καπό της λευκής Ε21, (τότε δεν υπήρχαν τοπικές βαφές), για δυό-τρία στιγματάκια που μου είχαν δημιουργήσει κάτι πιτσιρίκια που έριχναν κουκούτσια από κεράσια, ψηλά απ το μπαλκόνι τους.

χρονια πολλα συν/ματε ευχομαι να σαι καλα που εισαι αφου γραφεις:original::thumbsup:
σορυ για το εκτ.θεμ.

xxxvagos
11-01-12, 16:17
Μπιλη εισαι λαθος..
Ζειτε σε πολη οποτε συμβιβαστειτε οτι καποιοι ατζαμιδες θα γρατζουναν τα αμαξια σας...εχεις μπε εμ βε? πας στο καμπους , εχεις λεφτα? δωστα να φτιαξεις τις ζημιες, μη χαλιεσαι

και σε πληροφορω εγω που εζησα εξωτερικο αμερικη και λιγο αγγλια, οτι εμεις οι ελληνες ειμαστε οι καλυτεροι οδηγοι,
αν ειχαμε τους δρομους τους τα μισα ατυχηματα δε θα συμβαινανε

εχω δει γρατζουνιες και βαθουλωματα εγω...σουριδων, και σε δρομους flat 3πλασιους απο τους δικους μας

BILL007
11-01-12, 16:52
Kανονικά δεν θα έμπαινα καν στον κόπο να σου απαντήσω,αλλά θα το κάνω,γιατί αναφέρεσαι προσωπικά σε εμένα (που κυριότερα δεν με γνωρίζεις κιόλας).
Μπορώ να κάνω την αυτοκριτική μου.Ουδέποτε μου άρεσε να μου χαιδεύουν τα αυτία.

Θα σου απαντησω φιλε μου και θα στα πω Χυμα και σταρατα πως ΝΑΙ ΦΤΑΙΣ και συ εδω:
Καλα ρε μου πας διπλα απ'τα Πανεπιστημια με ΜΠΕ ΕΜ ΒΕ????????????????????

Ναι πάω δίπλα,γιατί εκεί είναι η δουλειά μου!Δεν κατάλαβα?Τι είναι για να μην πάω?

αυτοι οι ανθρωποι δεν μπορουν να κυκλοφορησουν εκει ΟΥΤΕ μαουνταιν μπα-ι-κ και εσυ μου πηγες και μου παρκαρες εκει ΤΗ ΜΠΕΜΠΑ?

Εχει κάποια απαγόρευση κυκλοφορίας?Mήπως έχεις μια λάθος άποψη,εσυ και πολλοί άλλοι για το τι είναι ίσως ένα πανεπιστήμιο?Σίγουρα όχι ένα μέρος που παράγει χαρτιά και άνεργους.

εμ,,,,,,,,,,,,,,σου ξηνωτανε τα'θελες και τα'παθες γιατι ΝΑΙ εχεις και εσυ την ελλ.νοοτροπια και μου τσιγκουνευτηκες ενα ταληρακι σιγα το πραμα

Τα λεφτά δεν με ένοιαξαν ποτέ πρώτα!Ούτε κλάφτηκα ποτέ γι'αυτά,ούτε τα θεώρησα τα σημαντικότερα και κυρίως δεν τα τσιγγουνεύτηκα. "Η φτήνια τρώει τον παρά",γνωστή παροιμία.

να βαλης εστω στο κοντινοτερο εσωτ.παρκιν τ'αμαξι και πηγαινε λιγες στασεις εστω με λεοφορειο για κανε τωρα τη χρωματοδουλεια να δεις ποσο βγαινει ειναι προτιμοτερο????

Μόνο εσυ το σκέφτηκες αυτό.Κανείς άλλος.Μήπως έχεις υπόψιν σου ότι στον Πειραιά στις 9 το πρωί δεν υπάρχουν θέσεις ούτε μέσα σε parking?

εκει ρε αδερφε για να παρκαρης αμαξι πρεπει να'ναι εε κανα λαντα αντε κανα σκοντα εκεινα ουτε που τ'ακουμπανε.

Αυτή λοιπόν είναι η ελληνική μιζέρια που ζούμε...Γιατί αν έχω κάτι άλλο γιατί να μου το ακουμπήσουν?ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ????
Καθένας τιμή του και καμάρι του τι έχει και να είναι ευτυχισμένος με αυτό που έχει.Αυτό είναι το σωστό!

εγω θα σου πω και τ'αλλο οτι εισαι και πολυ τυχερος ΠΩΣ δε το'δε να το παρη στο κρανιο και κανας,,,,,,,,,,,,,,,,,,,λουστης προλεταριος,,,,,,(στασου ρε κουφ@λ@ να πη μου'ρχεσε με BMW εδω?????) παρ'τη φιαλη με τη βενζινα να το βρεις ανθρακια............η κανα κρυσταλο κατεβασμενο το ΛΙΓΩΤΕΡΟ

ΑΤΥΧΟΣ ΕΙΜΑΙ που ζω σε μια τέτοια κοινωνία.Γιατί ειδικά αυτό το τελευταίο που έγραψες δείχνει την παιδεία και ο ήθος μας...

ΜΠΡΑΒΟ!ΚΑΙ ΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΑ!

Δεν είμαι άνθρωπος που δεν του αρέσει η κριτική.Είμαι σε θέση να κάνω την αυτοκριτική μου ανα πάσα στιγμή χρειαστεί σε πράγματα που πρέπει.
Δεν θα "απολογηθώ" όμως για το πως παω,που πάω (που δικός μου λογαριασμός είναι στην τελική),ούτε για κάτι που είναι νόμιμο.
Για κάτι παράνομο,λάθος,παραβατικό θα κάνω αυτοκριτική.

Επίσης σε συγχαίρω (χωρίς ίχνος ειρωνίας) για αυτό που έγραψες,γιατί είχες τα κότσια.Είμαι σίγουρος ότι και πολλοί άλλοι που το διάβασαν σκέφτηκαν όλα αυτά που είπες.(κακώς μεν,τα σκέφτηκαν δε)

BILL007
11-01-12, 17:02
Μπιλη εισαι λαθος..
Ζειτε σε πολη οποτε συμβιβαστειτε οτι καποιοι ατζαμιδες θα γρατζουναν τα αμαξια σας...εχεις μπε εμ βε? πας στο καμπους , εχεις λεφτα? δωστα να φτιαξεις τις ζημιες, μη χαλιεσαι

Όπως έγραψα και απο πάνω και γράφω συνέχεια σε όλα μου τα ποστ,τα λεφτά είναι το τελευταίο για εμένα.

Αυτό που μετράει είναι η συμπεριφορά...Αυτή κατακρίνω και δεν έφτιαξα thread για να κάνω κανένα έρανο...Δόξα το θεό τα καταφέρνω.

Το όλο θέμα είναι αυτή η αχαρακτήριστη συμπεριφορά που υπάρχει γύρω μας και γινόμαστε αποδέκτες.

Αν έκανα ζημιά ποτέ σε κάποιον,και Lada χιλιοτρακαρισμένο να ήταν,θα του άφηνα τα στοιχεία μου.Είναι θέμα ανθρωπιάς.Και στην τελική αν το γυρίσουμε στα λεφτά (γιατί εκεί αρέσκονται οι περισσότεροι να εστιάζουν) δεν θα τα βάλεις απο την τσέπη σου.Η ασφάλεια σου θα τα πληρώσει!Γι'αυτό κάνεις ασφάλεια και γι'αυτό πληρώνεις κάθε 3-6-12μηνο...
Αλλα είπαμε..."Ωχ αδερφέ..."

gyiama
11-01-12, 17:05
Γεια σου Γιωργαρεεεεε.ΜπΙΛΗ Ο Γιωρικας ειρωνικα το ειπε και οχι για να σε κραξει ετσι το καταλαβα εγω τουλαχιστων.το πως λειτουργει ο κοσμος ηθελε να πει απ οτι καταλαβα.αστα βραστα φιλε. εγω το μονο που δεν κατλαβαινω ειναι το γιατι κανουν την μλκια και μετα σηκωνονται και φευγουν. εγινε ρε φιλε τι να κανουμε συμβαινουν.ασε ενα τηλ και θα τα βρουνε οι ασφαλειες απ την τσεπη σου θα τα βαλεις?γι αυτο μας σιχτιριζω σαν νοοτροπια.ολοι εχουν στο μυαλο τους,πωωωω χτυπησα τον αλλον θα ανεβει το ασφαλιστρο μου.περα του οτι δεν ανεβαινειεκτος αν το εχεις χομπι να κοπανας καθε 3 και λιγο,πες οτι ανεβηκε κιολας.ναι ρε φιλε θα ανεβει αφου εκανες μλκια.αν δεν θελεις να ανεβει πληρωσε τα απο την τσεπη σου και σκασε.αλλα οχι εγω ειμαι μαγκας και θα τα πληρωσει ο μλκας ο ιδιοκτητης του δικο μου ειναι?(ακομα του την φυλαω ενως τυπου και ας εχουν περασει 4 χρονια.καποια στγμη θα τα πληρωσει 5απλα αυτα που εκανε)

aristent
11-01-12, 17:05
.....

+1thumb

Βασιλη δεν πειραζει που ο Γιωργος γραφει αυτα που σκεφτεται.....δεν ειναι απαραιτητο να μας χαϊδευουν τα αυτια ολοι!!! ας ειναι και δυσαρεστα τα λογια .....καπου στο βαθος ενα δικιο μικρο, τοσο δα, μπορει και να το'χουν.thumb

ΥΣ. ευχομαι να ειναι η τελευταια ζημια στο οχημα σου.

nikos1400
11-01-12, 17:19
παρκαρω και εγω τωρα τελευταια πισω απο το ΙΚΑ Χανιων, κανονικα παρκαρισμενος, σε σειρα στην ακρη του δρομου αναμεσα σε αλλα. Βγαινω και καθομαι πισω με το μωρο μεχρι να τελειωσει η γυναικα μεσ'το ΙΚΑ.
3-4 φορες που μπαινο-βγηκανε κατι αλλοι στις θεσεις μπρος και πισω μου, σφιγγοτανε το στομαχι, και ημουνα στο τσακ να ανεβω πανω στην κορνα (που δεν δουλευει με σβηστο αμαξι :thumbsdown:). γυναικες, γεροι, γριες....ασχετοι εντελως με το τιμονι. κοτσαδοροι, κατι αυτοκινητα στρογγυλα (απο λακουβες στις λαμαρινες)... τεσσερις φορες τη γλυτωσα στο τσακ.

τεσπα, εχουμε καταντησει Μπιλ το "καλο" μας αυτοκινητο να πρεπει να μενει παρκαρισμενο και να κανουμε τις "δουλειες" με δευτερο...

και μη νομιζεις οτι οι οδηγοι εξω ειναι καλυτεροι. ουτε ειναι καλυτεροι οι ανθρωποι και αφηνουνε χαρτακια.

"ο φοβος φυλα τα ερμα", γι'αυτο αφηνουνε χαρτακια.
αν ξερανε οτι ειναι οπως εδω 95% ατιμωρησια, τα ιδια θα κανανε...

ntinos
11-01-12, 17:28
EAN ειναι απαραιτητο να στεναχωριομαστε, ας ειναι για οτι δεν αλλαζει, για οτι μπορει να μας προκαλει πραγματικη θλιψη και πονο.

ΟΛΑ τα λοιπα, ειναι περαστικα.

Βασιλη, λυπαμαι για το αμαξι σου, δεν "χρειαζοταν" να συμβει κατι τετοιο.

Πριν αρχισουμε τα "να τον πιασω τουν π@υστη ...." κλπ, κλπ ας σκεφτουμε οτι θα μπορουσε να το κανει ενα 8χρονο παιδακι που εχει λευχαιμια, και επεσε με το ποδηλατακι του πανω στο φλας σου....
Η τρομαρα του θα ηταν τετοια φανταζομαι συμφωνειτε, που αυτη την ζημια θα την "επερνε" μαζι του....

Καλη καρδια ειναι αυτο που χρειαζεται να εχουμε παιδια....

Να ειστε ολοι καλα !!!

katsaraios
11-01-12, 20:30
Μπιλη ακου μια ιδεα που συζητιοταν χθες σε συνεργειο
"τωρα τελευταια κλεβονται πολλα αμαξια?? και πληρωνουν οι ασφαλειες,βρες ενα μηχανακι φιλου να σου κανει δηλωση να βρεις και εσυ την υγεια σου"
Θα μου πεις τωρα ενταξει ειναι θεμα παιδειας,νοοτροπιαςκλπ...

Μπιλη επειδη εφτασα 40 αρκετα μεγαλυτερος απο σενα βλεποντας οτι στο μπουρδελο οποιος θελει κοιταει την παρτη του και ας γα@αει τον διπλανο του,κοιτα κανε τα ντιλ σου να φυγεις δεν υπαρχει σωτηρια δυστυχως οποιος μπορει θα σε πηδαει(μεταφορικα το λεω φυσικα) και θα σου ζηταει και γα@ησιατικα απο πανω ,αλλιως θα βλεπεις πολλα τετοια οχι μονο ζημιες αλλα οτι διαολο παρανομια θες....
Μακαρι να πετυχεις καποιον οπως εγω στην Καλλιθεα προπερσι με ενα καντετ οινοφλυφα τιγκα σουρα που με φορμαρε απο πισω και του εκανα τατουαζ αλλα και παλι δεν ξερεις με τι ******ηδες μπορει να μπλεξεις...

Α και οταν το φτιαξεις ριξε ευχελαιο χωρις πλακα σε παει αρκετα ασχημα..

xxxvagos
11-01-12, 20:51
μπιλλ μη χαλιεσαι..

περασε μια κυρατσα η ενας μπαρμπας και σου εγδαρε το αμαξι...εε??? και???
ολοι αγαπαμε το αμαξι μας...ο γαιδαρος θα παραμεινει γαιδαρος οσο κι αν θυμωσεις

γ@μ@ τις λαμαρινες, αλλα κυριολεκτικα γ@μ@ τες
η αξια τους ειναι 21 λεπτα το κιλο στην ανακυκλωση, δεν εχουν καμια αξια

εγω εχασα δικο μου ανθρωπο απο τις λαμαρινες, κι οποιος εχει παθει κατι παρομοιο καταλαβαινει τι λεω, κι οποιος δεν εχει παθει (που ποτε να μη παθει) ας ακουσει εμας που παθαμε, και να μην ειναι αλαζονας

αυτη ειναι η ουσια κι οποιος θελει την δεχεται...ο σοφος ανθρωπος την καταλαβαινει παντως

BILL007
11-01-12, 20:52
Α και οταν το φτιαξεις ριξε ευχελαιο χωρις πλακα σε παει αρκετα ασχημα..

Και εγώ αυτό βλέπω Γιώργο...Θα γίνει το μπάξιμο γιατί πια έχει παραγίνει...

Lambros46
11-01-12, 21:04
Και εγώ αυτό βλέπω Γιώργο...Θα γίνει το μπάξιμο γιατί πια έχει παραγίνει...

Υπολογιζε με για group buy!

850CSI
12-01-12, 14:03
Kανονικά δεν θα έμπαινα καν στον κόπο να σου απαντήσω,αλλά θα το κάνω,γιατί αναφέρεσαι προσωπικά σε εμένα (που κυριότερα δεν με γνωρίζεις κιόλας).
Μπορώ να κάνω την αυτοκριτική μου.Ουδέποτε μου άρεσε να μου χαιδεύουν τα αυτία.

Ναι πάω δίπλα,γιατί εκεί είναι η δουλειά μου!Δεν κατάλαβα?Τι είναι για να μην πάω?

Εχει κάποια απαγόρευση κυκλοφορίας?Mήπως έχεις μια λάθος άποψη,εσυ και πολλοί άλλοι για το τι είναι ίσως ένα πανεπιστήμιο?Σίγουρα όχι ένα μέρος που παράγει χαρτιά και άνεργους.

Τα λεφτά δεν με ένοιαξαν ποτέ πρώτα!Ούτε κλάφτηκα ποτέ γι'αυτά,ούτε τα θεώρησα τα σημαντικότερα και κυρίως δεν τα τσιγγουνεύτηκα. "Η φτήνια τρώει τον παρά",γνωστή παροιμία.

Μόνο εσυ το σκέφτηκες αυτό.Κανείς άλλος.Μήπως έχεις υπόψιν σου ότι στον Πειραιά στις 9 το πρωί δεν υπάρχουν θέσεις ούτε μέσα σε parking?

Αυτή λοιπόν είναι η ελληνική μιζέρια που ζούμε...Γιατί αν έχω κάτι άλλο γιατί να μου το ακουμπήσουν?ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ????
Καθένας τιμή του και καμάρι του τι έχει και να είναι ευτυχισμένος με αυτό που έχει.Αυτό είναι το σωστό!

ΑΤΥΧΟΣ ΕΙΜΑΙ που ζω σε μια τέτοια κοινωνία.Γιατί ειδικά αυτό το τελευταίο που έγραψες δείχνει την παιδεία και ο ήθος μας...

ΜΠΡΑΒΟ!ΚΑΙ ΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΑ!

Δεν είμαι άνθρωπος που δεν του αρέσει η κριτική.Είμαι σε θέση να κάνω την αυτοκριτική μου ανα πάσα στιγμή χρειαστεί σε πράγματα που πρέπει.
Δεν θα "απολογηθώ" όμως για το πως παω,που πάω (που δικός μου λογαριασμός είναι στην τελική),ούτε για κάτι που είναι νόμιμο.
Για κάτι παράνομο,λάθος,παραβατικό θα κάνω αυτοκριτική.

Επίσης σε συγχαίρω (χωρίς ίχνος ειρωνίας) για αυτό που έγραψες,γιατί είχες τα κότσια.Είμαι σίγουρος ότι και πολλοί άλλοι που το διάβασαν σκέφτηκαν όλα αυτά που είπες.(κακώς μεν,τα σκέφτηκαν δε)

thumb Συμφονο κι'Εγω Βασιλη παω πασσο αλλα οταν ζουμε στην ζουγκλα και κατι το αγαπαμε στη θεση σου θ'αφηνα με αλυσιδα το σκουτερακι στο πανεπιστημιο κι'οταν σχολουσα (και μετα το φαγητο) θα χαιρομουνα το BMW.

850CSI
12-01-12, 14:10
Γεια σου Γιωργαρεεεεε.ΜπΙΛΗ Ο Γιωρικας ειρωνικα το ειπε και οχι για να σε κραξει ετσι το καταλαβα εγω τουλαχιστων.το πως λειτουργει ο κοσμος ηθελε να πει απ οτι καταλαβα.αστα βραστα φιλε. εγω το μονο που δεν κατλαβαινω ειναι το γιατι κανουν την μλκια και μετα σηκωνονται και φευγουν. εγινε ρε φιλε τι να κανουμε συμβαινουν.ασε ενα τηλ και θα τα βρουνε οι ασφαλειες απ την τσεπη σου θα τα βαλεις?γι αυτο μας σιχτιριζω σαν νοοτροπια.ολοι εχουν στο μυαλο τους,πωωωω χτυπησα τον αλλον θα ανεβει το ασφαλιστρο μου.περα του οτι δεν ανεβαινειεκτος αν το εχεις χομπι να κοπανας καθε 3 και λιγο,πες οτι ανεβηκε κιολας.ναι ρε φιλε θα ανεβει αφου εκανες μλκια.αν δεν θελεις να ανεβει πληρωσε τα απο την τσεπη σου και σκασε.αλλα οχι εγω ειμαι μαγκας και θα τα πληρωσει ο μλκας ο ιδιοκτητης του δικο μου ειναι?(ακομα του την φυλαω ενως τυπου και ας εχουν περασει 4 χρονια.καποια στγμη θα τα πληρωσει 5απλα αυτα που εκανε)
:original::thumbsup:
ΥΣ. Αν και απ'οτι ειδα οι γρατσουνιες πανω στο χειλος του φτερου χαραγμενες (μη τρελαθουμε) δεν εγιναν απο απροσεξια ΟΥΤΕ μια στο εκκ/ριο. Τοις εκαναν εσκεμενα 1000% για αυτο ειπα τα παρετερω να φτιαση τ'αμαξι και να μη το Ξαναπαη ΕΚΕΙ γιατι αυτα ΔΕΝ τελειωνουν.

zgouriazmenos
13-01-12, 17:20
Βασίλη κοίτα να έχεις την υγεία σου και τίποτα άλλο! Μη χαλιέσαι για τις λαμαρίνες ούτε για τους μ@λ@κες, είναι αμέτρητοι και αήτητοι... ΜΟΝΟ Η ΥΓΕΙΑ ΣΟΥ ΜΕΤΡΑΕΙ. Όλα τα υπόλοιπα γίνονται πλέον... ακόμη και "του σπανού τα γέννια..."
ΥΓ: Αδερφέ να πας να το διαβάσεις το όχημα να φυγει το κακό το μάτι....

BILL007
13-01-12, 17:26
ΥΓ: Αδερφέ να πας να το διαβάσεις το όχημα να φυγει το κακό το μάτι....

AYTO ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΑΝΤΑΡ!thumb

fanisk
13-01-12, 17:36
Τι ματι βρε παιδια.. επειδη υπαρχουν αρκετα ζωα εξω, θα μας σωσει ο παπας που θα διαβασει το αμαξι? Και αμα το διαβασει γρηγορα γιατι περιμενουν κι αλλοι, θα πιασει ή τσαμπα το χρημα και το διαβασμα? :hystericalbs1:

Αραγε το κανουν και στο εξωτερικο ή μονο σε εμας υπαρχει η πατεντα?

spar@
14-01-12, 15:08
παιδια αμα θελετε παπαδες εχουμε στην επιχειρηση....
παπαδες, νοσοκομους, ιατροδικαστες, και νοσοκομους νεκροτομειου οτι θελετε...

Lambros46
12-05-12, 20:12
Κόψιμο να τους πιάσει τους που***δες που το έκαναν..Και στην τελική,το κάνεις που το κάνεις βρε κόπανε,κάντο σωστά και όχι έτσι http://img853.imageshack.us/img853/7670/67681779.jpg .Τί κάνω τώρα ρε παιδιά?Το αριστερό κατάφερα και το έβγαλα με πένσα.Το αριστερό δεν μπορώ να το "μαφκώσω" με τίποτα.Το έχουν σπάσει πολύ χαμηλά.
Καμιά ιδέα???

spar@
12-05-12, 20:16
κουμπωτο ειναι? υλικο?

nikos1400
12-05-12, 20:18
Κόψιμο να τους πιάσει τους που***δες που το έκαναν..Και στην τελική,το κάνεις που το κάνεις βρε κόπανε,κάντο σωστά και όχι έτσι jpg .Τί κάνω τώρα ρε παιδιά?Το αριστερό κατάφερα και το έβγαλα με πένσα.Το αριστερό δεν μπορώ να το "μαφκώσω" με τίποτα.Το έχουν σπάσει πολύ χαμηλά.
Καμιά ιδέα???

τρυπανι και το τρυπας απο πισω Λαμπρο.
περαστικα...
:(

Lambros46
12-05-12, 20:21
κουμπωτο ειναι? υλικο?

Πλαστικό είναι.

τρυπανι και το τρυπας απο πισω Λαμπρο.
περαστικα...
:(

Πώς να το τρυπήσω από πίσω?Είναι το καπό.Δεν έχω πρόσβαση :ranting2:

aristent
12-05-12, 20:23
...:ranting2: τι να πεις για τους αλητες....Λαμπρο ελπιζω να μην εκαναν ζημια στο χρωμα.....μην βιαζεσαι να το φτιαξεις ,καντο με ηρεμια μην κανεις εσυ καμμια ζημια.

...οτι ευχομαι παντα,να ειναι το τελευταιο περιστατικο.:sad:

nikos1400
12-05-12, 20:24
Πλαστικό είναι.

Πώς να το τρυπήσω από πίσω?Είναι το καπό.Δεν έχω πρόσβαση :ranting2:

περτσινωτο δεν ειναι ?

Lambros46
12-05-12, 20:24
...:ranting2: τι να πεις για τους αλητες....Λαμπρο ελπιζω να μην εκαναν ζημια στο χρωμα.....μην βιαζεσαι να το φτιαξεις ,καντο με ηρεμια μην κανεις εσυ καμμια ζημια.

...οτι ευχομαι παντα,να ειναι το τελευταιο περιστατικο.:sad:

Πάλι καλά δεν έχουν κάνει ζημιά στο χρώμα.Ούτε εγώ έκανα(μέχρι τώρα τουλαχιστον).

spar@
12-05-12, 20:25
ααα πλαστικο ειναι???
φιλε την πατησες... πρεπει να βγει το καπο και να το πας σε μηχανουργειο!

ρε συ πλαστικο και εχει σφηνωσει??αν ειναι κουμπωτο λοιπον παρε ενα σουβλι, ή κατσαβιδακι μικρο, ζεστανε το με τον αναπτηρα ωσπου να μαυρισει και τρυπα το απο πανω... αστο λιγο να κρυωσει και μετα τραβα το!
αυτη ειναι μεθοδος μαγκαιβερ... εχω τρυπησει διαλυσει πολλα πλαστικα ετσι!

Lambros46
12-05-12, 20:25
περτσινωτο δεν ειναι ?

Πάρτο αλλιώς δεν κατάλαβα τίποτα!!:th_Laie_67-1:

aristent
12-05-12, 20:26
Πάρτο αλλιώς δεν κατάλαβα τίποτα!!:th_Laie_67-1:

τι δεν καταλαβαινεις?:th_Laie_67-1: :hystericalbs1:

aristent
12-05-12, 20:27
αντε παρε ενα βιντεο: :thumbsup:
http://www.youtube.com/watch?v=T20R1jeC-S4

Lambros46
12-05-12, 20:27
ααα πλαστικο ειναι???
φιλε την πατησες... πρεπει να βγει το καπο και να το πας σε μηχανουργειο!

ρε συ πλαστικο και εχει σφηνωσει??αν ειναι κουμπωτο λοιπον παρε ενα σουβλι, ή κατσαβιδακι μικρο, ζεστανε το με τον αναπτηρα ωσπου να μαυρισει και τρυπα το απο πανω... αστο λιγο να κρυωσει και μετα τραβα το!
αυτη ειναι μεθοδος μαγκαιβερ... εχω τρυπησει διαλυσει πολλα πλαστικα ετσι!

Λες να δοκιμάσω έτσι??Αν και μου φαίνεται πολύ σφηνωμένο για να καταφέρω να το βγάλω έτσι.Πόσο πολύ θα "ενσωματωθεί" πια το σουβλί με το κ@βλί-ε συγγνώμη,πλαστικό ήθελα να πώ..

Lambros46
12-05-12, 20:29
αντε παρε ενα βιντεο: :thumbsup:
http://www.youtube.com/watch?v=T20R1jeC-S4

Πραγματικά δεν με πειράζει καθόλου που το κλέψανε μιας και ήταν σε άθλια κατάσταση και θα το άλλαζα σύντομα.Ας το έκαναν σωστά όμως οι μαλ@κες.Δεν βλέπουν κανά βίντεο να ξεστραβωθουν πρώτα??:ranting2:

spar@
12-05-12, 20:32
αστο σημερα το βραδυ μπας και ηθελαν να σου κανουν και αυτοι τον ελικα κοκκινο και στο φτιαξουν το βραδυ!

aristent
12-05-12, 20:34
αστο σημερα το βραδυ μπας και ηθελαν να σου κανουν και αυτοι τον ελικα κοκκινο και στο φτιαξουν το βραδυ!

...ναι,θα του πεταξουν και ενα ΦΠΕ να "δεσει"!!! :hystericalbs1: :th_Laie_67-1:

spar@
12-05-12, 20:36
οι θηκες που βαζει στο καπο, εκει που κουμπωνει το σημα στου λαμπρου ειναι μαυρες>?ή δεν υπαρχουν? δεν καταλαβαινω απ την φωτογραφια!
ουσιαστικα αν ειναι ετσι και υπαρχουν οι θηκες και με ενα πενσακι με περισσοτερο ζορι αν ποιασεις το χειλακι απ το γκρι που βλεπεις στο βιντεο βγαινει...
οταν μπαινει το σημα αυτη η θηκη ανοιγει... οπως πολλα κλιπς...
Τελος παντων κανε αυτο που σου ειπα πλαστικο ειναι και το καπο σου μεταλλο αρα δεν θα γινει ζημια, αλλιως βιδωσε μια πολυ μικρη βιδα και τραβα το εξω!

λες Αρη??

aristent
12-05-12, 20:40
Μπααααα...δεν νομιζω....ασε που μου θυμησε αυτο που ειδα το πρωϊ στο "αστειες εικονες" :
https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/560764_332019993533692_129181387150888_817198_5171 73163_n.jpg

:thumbsup:

Lambros46
12-05-12, 20:42
οι θηκες που βαζει στο καπο, εκει που κουμπωνει το σημα στου λαμπρου ειναι μαυρες>?ή δεν υπαρχουν? δεν καταλαβαινω απ την φωτογραφια!
ουσιαστικα αν ειναι ετσι και υπαρχουν οι θηκες και με ενα πενσακι με περισσοτερο ζορι αν ποιασεις το χειλακι απ το γκρι που βλεπεις στο βιντεο βγαινει...
Τελος παντων κανε αυτο που σου ειπα πλαστικο ειναι και το καπο σου μεταλλο αρα δεν θα γινει ζημια, αλλιως βιδωσε μια πολυ μικρη βιδα και τραβα το εξω!

λες Αρη??

Αυτό μου άρεσε.Αυτό θα δοκιμάσω πρώτα!!

Lambros46
12-05-12, 20:44

λες Αρη??

Αααα..Και οι θήκες οι διάφανες που υπάρχουν στο βίντεο στο δικό μου δεν τις έχω.Θα ψάξω να βρώ να τις βάλω πρίν βάλω το καινούριο σήμα.

spar@
12-05-12, 20:46
ρε συ εισαι σιγουρος οτι δεν τις εχεις? σιγουρα δεν εχει κανα χειλακι γυρω γυρω?
μπας και εχεις βαψει κανα καπο και στο εκαναν μονομπλοκ?:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
στο λεω γιατι εγω στον προφυλακτηρα πισω αν δεν τον σταματαγα θα μου ειχε βαψει και την πινακιδα ασπρη!

Lambros46
12-05-12, 20:49
ρε συ εισαι σιγουρος οτι δεν τις εχεις? σιγουρα δεν εχει κανα χειλακι γυρω γυρω?
μπας και εχεις βαψει κανα καπο και στο εκαναν μονομπλοκ?:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
στο λεω γιατι εγω στον προφυλακτηρα πισω αν δεν τον σταματαγα θα μου ειχε βαψει και την πινακιδα ασπρη!

Ναι ρε σου λέω,δεν τα έχω!!Δεν υπάρχει τίποτα!

ΥΓ:Για νεκροθάφτης καλός είσαι!:hystericalbs1::hystericalbs1:

nikos1400
12-05-12, 20:50
μου φαινεται οτι βαλανε κανενα λεπτο μαχαιρι απο κατω και τα ξυρισανε στο υψος της λαμαρινας. γι'αυτο δεν φαινεται το χειλος, μολις που κοπηκε.

Lambros46
12-05-12, 20:52
μου φαινεται οτι βαλανε κανενα λεπτο μαχαιρι απο κατω και τα ξυρισανε στο υψος της λαμαρινας. γι'αυτο δεν φαινεται το χειλος, μολις που κοπηκε.

Όχι Νίκο.Το αριστερό είχε σπάσει πιο ψηλά από το δεξί και έτσι κατάφερα να το μαγκώσω με πένσα και να το βγάλω!

Andri
12-05-12, 20:55
Με υπομονή θα γίνει...Πάλι καλά δεν σου κάνανε ζημιά σε λαμαρίνα κτλπ όπως πολλές φορές την έχουμε πατήσει όλοι... :/ Με το καλό το νέα σήμα :) :)

Μιχάλης
13-05-12, 01:41
ΝΑΙ ΣΚΑΩ ΡΕ Γ@ΜΩΤΟ για τις λαμαρίνες,γιατί καλώς/κακώς τις "αγαπάω",όπως και πολλά άλλα πράγματα που έχω στην κατοχή μου και έχω επενδύσει πάνω τους κόπο,χρόνο,λεφτά....ΕΙΜΑΙ ΑΝΩΜΑΛΟΣ!

Bill δεν είσαι καθόλου ανώμαλος...
Οι περισσότεροι στο φόρουμ αγαπάμε το μηχανοκίνητο αθλητισμό, είτε έχει να κάνει με detailing είτε με αναβαθμίσεις είτε με xtreme projects μας αρέσει.

Ανώμαλος (αποψή μου) πέρα της γνωστής σημασίας, είναι τύποι σαν και αυτόν που υποψιάζεσαι ότι ήθελε να σου ξεκολλήσει το σήμα και όμοιοί του.
Σίγουρα αρκετοί φίλοι έχουν πέσει τέτοιου είδους θύματα.

Νορμάλ είναι ο άνθρωπος που θα αγωνιστεί για να αποκτήσει αυτό που λαχταρά
και σέβεται επίσης τις ιδιοκτησίες των υπολοίπων!

Lambros46
13-05-12, 13:15
Update:
Το έκανα όπως είπε ο Σπύρος.

Βίδωσα μια βίδα στο σπασμένο πλαστικό http://img560.imageshack.us/img560/1894/14466596.jpg

Mετά το τράβηξα σιγά σιγά με αυτό το εργαλείο και τελικά κατάφερα και το έβγαλα http://img402.imageshack.us/img402/5165/89373562.jpg

Σπύρο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

spar@
13-05-12, 17:55
ωραιοςςς Λαμπρο....να σαι καλα!

nikos1400
13-05-12, 18:39
:th_Laie_67-1:

μολις ειδα μια διαφημιση στο discovery για μια εκπομπη που θα παιξει
"εργοστασιο παραγωγης bmw x3" και ειδα ακριβως πως βαζουνε τα μπροστινα σηματα τα καινουρια !!

με μια σφυρια !!
με σφυρι πλαστικο οπως των τοποθετησης πλακιδιων...

nautikos32
13-05-12, 18:49
Τώρα τελευταία το έχουν παρακάνει με τα σήματα.Με πάνε χρόνια πίσω τότε πού δέν έβλεπες έμβλημα πάνω σε κανένα αμάξι.Τα κωλο...δια το είχαν κάνει μόδα.Δεν έβλεπες το 90 nissan, alfa romeo,mercedes ή bmw με σήμα επάνω.Τότε αυτοί που στα έκλεβαν στα ξαναπούλαγαν κιόλας με την υπόσχεση να μή στο ξαναπάρει η ομάδα τους.Γα..σε τα!!!

Andri
14-05-12, 00:34
Για ένα διάστημα είχαν κάνει μόδα να "σουφρώνουν" τα καπάκια από τις βαλδίδες στα λάστιχα για να κάνουν συλλογή (!) Ειδικά αν ήταν και τίποτα Μ ή γενικά περίεργες (και ακριβές) πανηγύρι κάνανε...Είχε τύχει να είμαι μπροστά όταν ένας γείτονας είχε πιάσει έναν της ηλικίας μου(τότε 2-3 Γυμνασίου) να είναι πάνω στην ενεργό δράση του ξεβιδώματος... Άλλα γέλια... Πόνεσε ο Π*πός του θα έλεγα και μετά τηλ στην μάνα του(της γειτονιάς το παλικάρι)

Lambros46
14-05-12, 00:56
Για ένα διάστημα είχαν κάνει μόδα να "σουφρώνουν" τα καπάκια από τις βαλδίδες στα λάστιχα για να κάνουν συλλογή (!) Ειδικά αν ήταν και τίποτα Μ ή γενικά περίεργες (και ακριβές) πανηγύρι κάνανε...Είχε τύχει να είμαι μπροστά όταν ένας γείτονας είχε πιάσει έναν της ηλικίας μου(τότε 2-3 Γυμνασίου) να είναι πάνω στην ενεργό δράση του ξεβιδώματος... Άλλα γέλια... Πόνεσε ο Π*πός του θα έλεγα και μετά τηλ στην μάνα του(της γειτονιάς το παλικάρι)

Καλά,για βαλβίδες δεν το συζητάω.Δυο φορές που έβαλα μεταλλικές,την επόμενη μέρα μου τις έκλεψαν.Φαντάσου,τώρα μου έχουν κλέψει και τις δυο πλαστικές οι γύφτουλες...

Andri
14-05-12, 01:01
Για την ώρα είμαι τυχερός και μόνο 1 φορά μου πήραν από τον άσσο του αδερφού μου κάτι μεταλλικές με το σήμα Μ πάνω (ebay) αλλά ξαναπήρε τις ίδιες και μέχρι στιγμής τίποτα...Στο E92 μου δεν έχω ακόμα θέμα αλλά δεν το κυκλοφόρησα και πολύ... :whistle: Πάσχα αγορά και πάρκιγκ Λάρισα αφού δεν έχω 2το Αθήνα... :thumbsdown: