PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιά συμπεριφορά θεωρείς χειρότερη σ'ένα οδηγό;;



Samaro
25-04-10, 11:38
Είχα αναφερθεί σε άλλο Φόρουμ (με δημοσκόπιση) σε συμπεριφορές ορισμένων οδηγών,οι οποίες στην καθημερινή μας οδήγηση, μας προκαλούν τη δυσαρέσκια και τον εκνευρισμό.
Σίγουρα είναι περισότερες απο αυτές που αναφέρονται στην πιό πάνω δημοσκόπιση.
Για το λόγο αυτό θα ήταν σκόπιμο να αναφερουμε και τυχόν άλλες συμπεριφορές που μας ενοχλούν.
Σαν θετικό αυτού του θρέντ,( γι'αυτό και αποφάσισα να το μεταφέρω και εδώ) πιστεύω είναι, ότι εκτός απο το να δούμε ποιές συμπεριφορές θεωρούμε χειρότερες, πρέπει να αποφεύγουμε να κάνουμε κι εμείς το ίδια λάθη.
:original:

DIMITr|S
25-04-10, 11:44
Nα κορνάρουν πριν καλα καλα ανάψει το φανάρι....αυτο και αν ειναι αηδία....ααα και να σε προσπερνανε οι μηχανες απο δεξια.....πολυ σπαστικό.....μια λακουβα να θες να αποφυγεις δεν μπορεις...φοβασαι μηπως εκεινη τι στιγμη βρισκεται κανενα μηχανακι διπλα και το πεταξεις κατω.....αφου θες να περασεις ρε φιλε περνα ομορφα και ωραια απο αριστερα...οχου:ranting2:

Monsta
25-04-10, 12:09
Τα πρώτα τρία σίγουρα, όπως και το να πετάει σκουπίδια από το παράθυρο.

Ειδικά το κορνάρισμα στο φανάρι με το που γίνει πράσινο και πριν καν προλάβω να βάλω πρώτη με τρελαίνει. Φυσικά και δεν περιμένω με πρώτη στο κιβώτιο και αμπραγιαζ πατημένο.

Και κάτι άλλο: Σε στενάκια ΠΑΝΤΑ κόβω κι ας έχω προτεραιότητα. Θέλω να χω οπτική επαφή ΠΡΙΝ διασχίσω, διότι μια φορά την είχα πατήσει.....μια τρελή παραβίασε το ΣΤΟΠ και έπεσε πάνω μου. Δεν υπάρχει λοιπόν πιο σπαστικό από το να κολλάει ο πίσω στο προφυλακτήρα μου να ανάβει φώτα και να μου κορνάρει....και καλά "Προχώρα, γιατί κόβεις?"

Οπότε αν επιμένει, πέφτει και η απαραίτητη χειρονομία.....

deepBLUE
25-04-10, 12:16
Το χειροτερο απ ολα ειναι να εισαι με μοτο να πηγαινεις στη λεωφορο αμφιθεας και να ανοιγει φορτηγατζης το παραθυρο και να πεταει ροχαλα και να την τρως στη μαπα !!
Μαλιστα το ειδα και αυτο με τη μονη διαφορα οτι εσκυψα και την εφαγεστην μαπα ενας φιλος συνοδηγος !!!!
Αστα φρικη λεμε !!!

stratos
25-04-10, 13:03
Το χειροτερο απ ολα ειναι να εισαι με μοτο να πηγαινεις στη λεωφορο αμφιθεας και να ανοιγει φορτηγατζης το παραθυρο και να πεταει ροχαλα και να την τρως στη μαπα !!
Μαλιστα το ειδα και αυτο με τη μονη διαφορα οτι εσκυψα και την εφαγεστην μαπα ενας φιλος συνοδηγος !!!!
Αστα φρικη λεμε !!!

WTF? :shok::ranting2:

nautilos
25-04-10, 13:13
Πιστεύω ότι όλα τα αναφερόμενα στην ψηφοφορία είναι άσχημα εώς τραγικά. Το ακόμα ποιο άσχημο είναι ότι τα περισσότερα από τα παραπάνω χαραχτηρίζουν την πλειοψηφία του μέσου Έλληνα οδηγού που έχει μηδενική οδηγική παιδεία.
Κάτι ακόμα που θεωρώ εγώ απαράδεχτο και αιτία πολλών αατυχημάτων είναι όταν π.χ. στην εθνική που είναι κολλημένη ή κινήται με χαμηλή ταχύτητα λόγω κίνησης πάνε όλοι οι έξυπνοι τέρμα δεξιά στην βοηθητική αλλά και τέρμα γκάζια για να περάσουν.:ranting2:


Υ.γ Μήπως στην ψηφοφορία έπρεπε να μπει και το ερώτημα όλα τα παραπάνω?:original:

Stefanos_Cool
25-04-10, 13:16
Θεωρώ όλες τις συμπεριφορές που αναφέρονται στο poll πολύ άσχημες και προσθέτω και αυτούς που σου κλείνουν το γκαράζ σου (ενώ έχεις νόμιμη σήμανση) και όταν με το καλό έρχονται να το πάρουν και τους κάνεις παρατήρηση σε ειρωνεύονται :(

Επίσης θεωρώ πολύ άσχημη συμπεριφορά όλους αυτούς που δεν σέβονται την προτεραιότητα των πεζών.

NickE60
25-04-10, 13:32
Όλα στο poll είναι απαράδεκτα + το να ανακόπτεις την πορεία κάποιου που έρχεται πιο γρήγορα από εσένα πίσω σου ενώ βρίσκεσαι στην αριστερή, (πολλοί φρενάρουν για εκφοβισμό....:thumbsdown:) ενώ υπάρχει χώρος στα δεξιά σου, επειδή αισθάνεσαι πως πρέπει να τηρείς τη νομιμότητα, να τιμωρείς δηλαδή αυτόν που κινείται πιο γρήγορα από εσένα που είσαι νομοταγής και τηρείς τα όρια ταχύτητας, αναγκάζοντάς τον στο τέλος να σε προσπεράσει από τα δεξιά.

....γι' αυτό στους αυτοκινητόδρομους στην Ελλάδα οι δεξιές λωρίδες τις περισσότερες φορές έχουν τη λιγότερη κίνηση.... ενώ στις χώρες που έχουν οδηγική παιδεία συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο, οι δεξιές λωρίδες έχουν την περισσότερη, και δεν υπάρχει "περιθώριο" να προσπεράσεις από τα δεξιά... εκτός πολύ ειδικών, σπάνιων περιπτώσεων...

Η δουλειά μας όταν οδηγούμε δεν είναι μόνο το να οδηγούμε νόμιμα και με ασφάλεια, είναι και το να έχουμε το νου μας να απελευθερώνουμε κατά το δυνατόν το δρόμο, να διευκολύνουμε αυτούς που ακολουθούν ....Αυτός είναι και ο σημαντικότερος λόγος ύπαρξης των καθρεπτών σε ένα αυτοκίνητο....

gant
25-04-10, 14:12
Όλα στο poll είναι απαράδεκτα + το να ανακόπτεις την πορεία κάποιου που έρχεται πιο γρήγορα από εσένα πίσω σου ενώ βρίσκεσαι στην αριστερή, (πολλοί φρενάρουν για εκφοβισμό....:thumbsdown:) ενώ υπάρχει χώρος στα δεξιά σου.....


Υπάρχει όμως και θέμα Νικόλα, όταν υπάρχει κομβόι στα αριστερά που κινείται με 140, η δεξιά είναι φουλ ,οπότε δεν μπορείς να μπεις και έρχεται ο γρήγορος με 160+ και παίζει τα φώτα να του ανοίξουν εδώ και τώρα δρόμο.

NickE60
25-04-10, 14:31
Υπάρχει όμως και θέμα Νικόλα, όταν υπάρχει κομβόι στα αριστερά που κινείται με 140, η δεξιά είναι φουλ ,οπότε δεν μπορείς να μπεις και έρχεται ο γρήγορος με 160+ και παίζει τα φώτα να του ανοίξουν εδώ και τώρα δρόμο.

Δεν το συζητώ! Σε τέτοιες περιπτώσεις να περιμένει!.. Μιλάω για πιο "άνετες" καταστάσεις, με μέτρια κίνηση... όπου συνήθως η δεξιά λωρίδα είναι σχεδόν άδεια, η μεσαία έχει λίγο περισσότερη κίνηση και η αριστερή είναι "πηγμένη". ...και είναι πηγμένη γιατί οι μισοί της αριστερής θα έπρεπε να βρίσκονται στη μεσαία ..και όλοι της μεσαίας στη δεξιά... (μιλάω πάντα για κλειστούς αυτονητόδρομους ταχείας κυκλοφορίας)
Δεν σου έχει τύχει ποτέ να δεις να περνούν με 1000 από τη δεξιά λωρίδα ενώ μεσαία και αριστερή να έχουν πήξει στην κίνηση?? :original:

Dimzan
25-04-10, 15:05
Ολα τα παραπανω ειναι ενοχλητικα. Εχω ομως ενα μικρο θεμα με τους μοτοσυκλετιστες.

1 Περνανε με μεγαλη ταχυτητα αναμεσα στα αμαξια στην κινηση και ρισκαρουν πολυ οταν παμε να αλλαξουμε λωριδα. Και οκ καθρεπτες εχω αλλα μου χει τυχει πολλες φορες, στην κιφισσιας να κινουμαι με 40-50 και να βγαζω φλας να αλλαξω λωριδα και να κοιαω απ τον καθρεπτη τη μηχανη στο βαθος. Ε δε φταιω εγω που ο μηχανοβιος παει με 80-90 αναμεσα στα αμαξια και τελικα τον κοβω! Η μηπως φταιω? Πραγματικα δεν ξερω ποιος εχει δικιο εκει.

2 Τα μηχανακια που χωνονται σε 60 εκατοστα αποσταση αναμεσα στα αμαξια. Πας να ξεκινησεις στο φαναρι και δεν ξερεις τι θα κανει το μηχανακι. Μου τυχε πολυ προσφατα να ειμαι στο φαναρι κολλητα με αλλο αμαξι και τσουπ, χωνεται ενα σκουτερ και σταματαει στο υψος του καπω. Αναβει πρασινο, δεν ξεκιναει αυτος (τον περιμενα για να μην στριμωχτουμε) οποτε ξεκιναω εγω. Μετα οπως ξεκιναεια υτος γερνει λιγο και ακουμπαει πανω μου και με βριζει κι ολας... ε τι να πεις εκει...

και υπ οψην, ξερω πως ειναι να οδηγας μηχανη, εχω κιε γω...




Αυτο με τη δεξια λωριδα να πηγαινει πιο γρηγορα γινεται μονιμως στην κιφισσιας στο υψος του υγεια και κατω.

Εγω πλεον την δεξια παιρνω και φτανω νωριτερα. Απλα θελει να κοιτας στο βαθος για να μην σταματησει λεωφορειο.

Βασικα στις λεωφορους πολλοι αποφευγουν τις δεξιες λωριδες γιατι ειτε τους ανακοπτουν αμαξια που μπαινουν απο καθετες οδους, ειτε ταξι και λεωφορεια που σταματανε να απρουν κοσμο.

Stamatis
25-04-10, 15:08
Εχω ζησει το θαυμα οταν απο το προπορευομενο οχημα ανοιξε το παραθυρο και η ******α τιναξε πετσετα με φλουδες πορτοκαλιου που ειχε καθαρισει καθως και το γ@μημενο το μαχαιρι που ειχε χρησιμοποιησει και ηταν ξεχασμενο στην πετσετα.

ZWMZ
25-04-10, 15:11
Εχω ζησει το θαυμα οταν απο το προπορευομενο οχημα ανοιξε το παραθυρο και η ******α τιναξε πετσετα με φλουδες πορτοκαλιου που ειχε καθαρισει καθως και το γ@μημενο το μαχαιρι που ειχε χρησιμοποιησει και ηταν ξεχασμενο στην πετσετα.

Δεν υπηρχε ανθρωπος πισω τους εγω ημουν πλαγια δεξια και ηταν μια ακομα φορα πιυ εγινα μυλος με τη γυναικα μου, που ηθελε να τους σταματησουμε να τσακωθει μαζι τους.

Ισως θα επρεπε να το εχω κανει, αλλα εκοψα τον οδηγο για πολυ πηθικι και δεν ηθελα να μπλεξω με χειροδικιες.

Mηπως ηταν καμια "σκηνοθετημενη" αποπειρα εναντιον σου?
(πλακα κανω,πραγματικα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ η θεια)

Vasilis
25-04-10, 17:03
ολα ειναι χαλια....γενικα οι ελληνες δεν εχουμε οδηγικη παιδεια κ το ακομα χειροτερο δεν σκεφτομαστε τις συνεπειες των πραξεων μας....

π.χ. καλοκαιρακι...ανοιχτο παραθυρο η μανταμ, εγω μηχανακι ανοικτο το τζαμι του κρανους να απολαμβανω το αερακι, κ η μανταμ να μου τιναζει το τσιγαρο απο το παραθυρο κ να στραβωνομαι σε δευτερολεπτα....

τι το χει το τασακι το ρημαδι σου μου καμπια?

φταιω εγω να σου τιναξω το τσιγαρο στο κ**ο σου?

ειδα το Χριστο φανταρο ...κατα την λαικη ρυση...

τουλαχιστον απο κατι τετοια,...μαθαινεις να προσεχεις την δικη σου συμπεριφορα απεναντι στους αλλους....


βαλτε την οδηγικη παιδεια στα σχολεια βρε τομαρια...κ φερτε πισω τα κλεμμενα...!!!!

Nino
25-04-10, 17:30
Με ολες τις παραπανω καταστασεις που δεν ειναι τιποτα αλλο απο χαρακτηριστικες εκδηλωσεις της παντελους ελειψης οδηγικης συμπεριφορας και παιδειας γενικοτερα,αυτη ομως που με εξοργιζει περισσοτερο ειναι οταν βλεπω να πετανε σκουπιδια στο δρομο.
Δεν υπαρχει για μενα χειροτερη χωριατικη (οχι με την εννοια της καταγωγης) συμπεριφορα,απολιτιστου ακοινωνητου πιθηκανθρωπου ( ή και υποπιθηκιδιου που ελεγε ενας κοινος φιλος καλη του ωρα οπου ειναι!!!) που κρατα τιμονι στα χερια του.
Στο τεραγωνο οταν παρομοιες καταστασεις γινονται απο τους επιβαινοντες του οχηματος που πιθανον αποτελουν μελη της οικογενειας του.
Μακαρι ο κοκ που προβλεπει ποινες για παρομοιες παραβασεις να ηταν το ιδιο αυστηρος οπως σε αλλες... πολυ πιο αστειες.
Για ολες τις παραπανω δρασεις υπαρχουν και αναλογες "αντιδρασεις" που λιγο ή πολυ ολοι μας με πρωτο εμενα τις εχουμε κανει, αλλα τελικα το μονο πουκαταφερνουμε ποιο ειναι? να γινομαστε ενα με αυτους!!
Ετσι πλεον ουτε φρενο θα πατησω σε αυτον που μου κολαει,ουτε θα "κλεισω" αυτον που ερχεται απο δεξια κλπ Αλλα ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΟΔΗΓΟΙ,ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ και αυτα ξεκινανε απο την προσχολικη ηλικια. Μοναδικη μας ελπιδα ως κοινωνια ειναι η καταλληλη ΠΑΙΔΕΙΑ.
Οσο για τα σκουπιδια και το περιβαλλον οποιος νομιζει οτι ο χωρος που ζει του ανηκει ή τον κληρονομησε απο τους γονεις του πλαναται πλανην οικτρα

ΔΑΝΕΙΚΟΣ ειναι απο τα παιδια μας.

katsaraios
25-04-10, 23:00
τα ψηφιζω ολα ,μπορω???

σπαστικο ειναι και το μπασιμο απο δεξια σε φαναρι που περιμενεις σαν λακαμας στην ουρα ,οποτε ο εξυπνος μπαινει ξεκιναει κλεινη και κανα δυο ολα μια χαρα.

gant
25-04-10, 23:24
Δεν το συζητώ! Σε τέτοιες περιπτώσεις να περιμένει!.. Μιλάω για πιο "άνετες" καταστάσεις, με μέτρια κίνηση... όπου συνήθως η δεξιά λωρίδα είναι σχεδόν άδεια, η μεσαία έχει λίγο περισσότερη κίνηση και η αριστερή είναι "πηγμένη". ...και είναι πηγμένη γιατί οι μισοί της αριστερής θα έπρεπε να βρίσκονται στη μεσαία ..και όλοι της μεσαίας στη δεξιά... (μιλάω πάντα για κλειστούς αυτονητόδρομους ταχείας κυκλοφορίας)
Δεν σου έχει τύχει ποτέ να δεις να περνούν με 1000 από τη δεξιά λωρίδα ενώ μεσαία και αριστερή να έχουν πήξει στην κίνηση?? :original:

Αν έχω δει;
Μονίμως αυτό γίνεται στην περιφερειακή (ο θεός να την κάνει), της Θεσσαλονίκης. Με αποτέλεσμα συχνές συγκρούσεις με άλλους που εισέρχονται και που δεν βλέπουν η δεν υπολογίζουν την ταχύτητα αυτού που κινείται δεξιά.

yannisv
25-04-10, 23:28
Ολα τα προαναφερθέντα είναι άκρως εκνευριστικά αλλά αυτό που με εξοργίζει είναι όταν κάνουν τη μ@λ@κία και φωνάζουν ή κάνουν και χειρονομία και από πάνω...animals!! που έλεγε και ο Λεβέντης...ή ο Μητσικώστας που παρίστανε το Λεβέντη!

z3 2.2
25-04-10, 23:30
Δειξε μου πως οδηγεις να σου πω ποιος εισαι...
Αγενια,ψευτομαγκια,οδηγηση απο πιωμενους και "πιωμενους" και το χειροτερο μου..."γουσταρω να σταματησω εδω??? εεε θα σταματησω και στα π@π@ρι@ μου ΟΛΟΙ"....

Λιγη ευγενεια και λιγος σεβασμος και ολα θα πανε καλυτερα.

Dimzan
25-04-10, 23:55
θα ηθελα να συμπληρωσω κατι λιγο-πολυ σχετικο.

Στην ελλαδα οι πεζοι περνανε οπου βρουν κενο! Και οκ σε ενα αδειο μικρο δρομο να το κανεις δε συμβαινει τιποτα αλλα δε μπορεις να θες να περασεις τη λεωφορο σε σημεια χωρις φαναρια!

ΚΑΙ εκει φαινεται η παιδεια μας.

Ενας θειος μου εχει φυγει πολλα χρονια και μενει αμερικη μονιμα. Ερχεται συχνα πυκνα ελλαδα. Μια φορα λοιπον και ενω τον εχουμε "φορτωσει" απο το αεροδρομιο για αθηνα ειμαστε σε δρομο διπλης κατευθυνσης με διπλη διαγραμιση και κινουμαστε με 50-60 πισω απο νταλικα. Ξαφνικα μας προσπερναει αντικανονικα ενα yaris ts με καμποσα απο αριστερα και παθαινει σοκ ο θειος: "καλα ειναι τρελος? θελει να σκοτωθει?.... "αυτο το ειχα ξεχασει στην ελλαδα"" . Φυσικα τρομαξα απ τις φωνες του θειου αλλα μετα απο λιγο σκεφτηκα ποσες φορες εχω προσπερασει ετσι. Και ειμαι και νεος τρομαρα μου... Καταληγω οτι χρειαζομαστε πιστες για να βγαζουμ το αχτι μας, δε μπορω να φανταστω αλλη λυση.

DIMITr|S
26-04-10, 00:38
εχουμε ξεχάσει και κατι....ποσες φορες που παω στο χωριο μ εχω σταματησει να σβησω το τσιγάρο που πέταξε ο μπροστινος.....αν ειναι δυνατον....φωτια σε πανεμορφο δασος λογο απερισκεψίας μερικων ηλίθιων....σβήστο ρε φιλε και βαλτο στο τασακι του αμαξιου σου....ελεος δηλαδη

S8N
26-04-10, 11:05
Εμένα φίλοι μου μ' ενοχλούν αφάνταστα όλα όσα τόσο γλαφυρά περιγράψατε, εκεί όμως που χάνω την ψυχραιμία μου είναι με τους οδηγούς μεγάλων οχημάτων.

Μπορώ να καταλάβω και να συγχωρήσω εν μέρει τον βιαστικό που προσπερνά από δεξιά, αφού υπάρχει περίπτωση να του συμβαίνει κάτι σοβαρό.

Μπορώ να καταλάβω τον κάθε Νεάντερνταλ που πετά τα σκουπίδια από το παράθυρο και αδειάζει το τασάκι στη μάπα μας, αφού η μαμά του κι ο μπαμπάς του δε του έμαθαν τρόπους συμπεριφοράς, καθαριότητα, προσωπική υγιεινή, σεβασμό στο συνάνθρωπο κλπ. Το δέχομαι ακόμη κι αν γίνεται από ευυπόληπτους πολίτες με μεταξωτά κουστούμια και χρυσά vacheron μέσα σε πανάκριβα οχήματα, αφού η μόρφωση και το στιβαρό οικονομικό υπόβαθρο δε συνεπάγονται απαραιτήτως και καλλιέργεια.

Μπορώ να συγχωρήσω εκείνον που κορνάρει μόλις ανοίξει το πράσινο, αφού έχω αναλώσει άπειρες ώρες περιμένοντας σε φανάρια είτε γιατί μου έτυχε σκουπιδιάρικο μπροστά, είτε γιατί κάποιος βρήκε να παρκάρει πάνω στη διάβαση πεζών την ώρα που έγινε πράσινο, είτε γιατί οι καθέτως ερχόμενοι κάφροι κλείνουν τις διασταυρώσεις, είτε γιατί κάποιος μπροστά μιλάει στο κινητό, ψάχνει στο gps, αλλάζει σταθμό κλπ.

Γενικώς έχω Ιώβεια υπομονή εκτός κι αν πρόκειται για οδηγούς μεγάλων οχημάτων.

Εκείνους οι οποίοι πηγαίνουν ΟΔΙΚΩΣ το Komatsu, το Caterpillar ή το JCB τους από την Ανθούσα μέχρι τη Βούλα με 20km/h.

Εκείνους που αρνούνται στην Εθνική ή την Αττική οδό να κάτσουν τέρμα δεξιά κονβόι με τους συναδέλφους τους κι επιμένουν να κάνουν κατάληψη σε όλες τις λωρίδες.

Εκείνους που οδηγούν κάτι απολιθώματα φορτηγών τα οποία μολύνουν, κάνουν θόρυβο και δεν έχουν λάστιχα και οι οποίοι δε μπαίνουν καν στον κόπο να καλύψουν με κάτι τα μπάζα που κουβαλούν, αδειάζοντάς τα στα μούτρα μας. Εκείνους που έχουν πάντα το παράπονο πως 'την περίοδο των Ολυμπιακών Έργων δε μας έλεγε κανείς τίποτα, ενώ τώρα...'.

Εκείνους που φράζουν τις εθνικές όταν διπλώνουν οι νταλίκες τους.

Εκείνους που οδηγούν σχολικά και πηγαίνουν σα χάροι μέσα στα στενά.

Τώρα που το σκέφτομαι, οι προαναφερθέντες μου τη σπάνε περισσότερο κι από τους WVM (white van men), μια από τις χειρότερες λαίλαπες στους δρόμους.

Panos 316T
26-04-10, 13:17
Όλα στο poll είναι απαράδεκτα + το να ανακόπτεις την πορεία κάποιου που έρχεται πιο γρήγορα από εσένα πίσω σου ενώ βρίσκεσαι στην αριστερή, (πολλοί φρενάρουν για εκφοβισμό....:thumbsdown:) ενώ υπάρχει χώρος στα δεξιά σου, επειδή αισθάνεσαι πως πρέπει να τηρείς τη νομιμότητα, να τιμωρείς δηλαδή αυτόν που κινείται πιο γρήγορα από εσένα που είσαι νομοταγής και τηρείς τα όρια ταχύτητας, αναγκάζοντάς τον στο τέλος να σε προσπεράσει από τα δεξιά.

....γι' αυτό στους αυτοκινητόδρομους στην Ελλάδα οι δεξιές λωρίδες τις περισσότερες φορές έχουν τη λιγότερη κίνηση.... ενώ στις χώρες που έχουν οδηγική παιδεία συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο, οι δεξιές λωρίδες έχουν την περισσότερη, και δεν υπάρχει "περιθώριο" να προσπεράσεις από τα δεξιά... εκτός πολύ ειδικών, σπάνιων περιπτώσεων...

Η δουλειά μας όταν οδηγούμε δεν είναι μόνο το να οδηγούμε νόμιμα και με ασφάλεια, είναι και το να έχουμε το νου μας να απελευθερώνουμε κατά το δυνατόν το δρόμο, να διευκολύνουμε αυτούς που ακολουθούν ....Αυτός είναι και ο σημαντικότερος λόγος ύπαρξης των καθρεπτών σε ένα αυτοκίνητο....


συμφωνώ απόλυτα,ο δρόμος δεν είναι τσιφλίκι κανενός!:ranting2:
αυτό προσπάθησα να το εμφυσήσω και στην γυναίκα μου όταν τη μάθαινα:rally: και μάλιστα της είχα πει χαρακτηριστικά ότι αν κινείσαι στη μεσαία και βλέπεις ότι σε προσπερνούν και από αριστερά και από δεξιά τότε κάτι τρέχει...:whistle:

Nino
26-04-10, 13:18
:offtopic:

Τα ποσοστα επι τοις εκατο που ειναι στο poll,βγαζουν αθροισμα
211.11:th_Laie_67-1:
ριχτε του μια ματια και ρυθμιστε το!!!

Kostas_1
26-04-10, 13:26
:offtopic:

Τα ποσοστα επι τοις εκατο που ειναι στο poll,βγαζουν αθροισμα
211.11:th_Laie_67-1:
ριχτε του μια ματια και ρυθμιστε το!!!

Ειναι πολλαπλων επιλογων....γιαυτο.
Σωστο ειναι

Ptboul
26-04-10, 13:34
αν κινείσαι στη μεσαία και βλέπεις ότι σε προσπερνούν και από αριστερά και από δεξιά τότε κάτι τρέχει...:whistle:

Εξαρτάται Πάνο, αν κινείσαι στη μεσαία λωρίδα με το νόμιμο όριο ταχύτητας, δεν έχεις καμία υποχρέωση να κάνεις δεξιά. Το όχημα που κινείται πίσω σου πρέπει να σε προσπεράσει από αριστερά.

Επιπλέον: ''To πρoσπέρασμα επιτρέπεται, κατά κανόνα, από τα αριστερά. KατΆ
εξαίρεση, τo πρoσπέρασμα επιτρέπεται από τα δεξιά αν o πρoπoρευόμενoς
oδηγός έχει δώσει σήμα ότι πρoτίθεται να στρίψει αριστερά και έχει μετακι-
νήσει τo όχημα ή τα ζώα τoυ πρoς την πλευρά αυτήν.''

Κατά τα λοιπά φυσικά είναι απαράδεκτο αλλά και επικίνδυνο να κάνουμε εμείς τον τροχονόμο.

Panos 316T
26-04-10, 13:44
Εξαρτάται Πάνο, αν κινείσαι στη μεσαία λωρίδα με το νόμιμο όριο ταχύτητας, δεν έχεις καμία υποχρέωση να κάνεις δεξιά. Το όχημα που κινείται πίσω σου πρέπει να σε προσπεράσει από αριστερά.

Επιπλέον: ''To πρoσπέρασμα επιτρέπεται, κατά κανόνα, από τα αριστερά. KατΆ
εξαίρεση, τo πρoσπέρασμα επιτρέπεται από τα δεξιά αν o πρoπoρευόμενoς
oδηγός έχει δώσει σήμα ότι πρoτίθεται να στρίψει αριστερά και έχει μετακι-
νήσει τo όχημα ή τα ζώα τoυ πρoς την πλευρά αυτήν.''

Κατά τα λοιπά φυσικά είναι απαράδεκτο αλλά και επικίνδυνο να κάνουμε εμείς τον τροχονόμο.

σωστός, αλλά στην πράξη τι γίνεται...

oldcarskickass
26-04-10, 13:55
1)να μην έχει αίσθηση της κίνησης γύρω του
2)να μην έχει αίσθηση των ΚΑΘΕΤΑ κινούμενων οχημάτων
3)να μην έχει αίσθηση των μοτοσυκλετών
4)να μην προσέχει την σήμανση

Και όχι απαραίτητα με την άνωθεν σειρά.

Πλέον στην οδήγηση ΔΕΝ ΜΕ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ τίποτα, ο ΜΟΝΟΣ μου σκοπός είναι να φτάσω (ΟΧΙ ΠΡΩΤΑ ΣΤΗΝ ΩΡΑ μου, αλλά ΠΡΩΤΑ να φτάσω και μετά τι ώρα θα φτάσω), ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ τίποτα πέρα από την οδήγηση.

400.000 χλμ χωρίς ΚΑΝΕΝΑ ακούμπημα, 2 έπεσαν από πίσω μου και είδα (διαδραματίζονταν την ώρα που φρέναρα) 4 ατυχήματα που ενεπλέκονταν ο μπροστινός μου.

Nick bmwlover
26-04-10, 14:46
ολα ειναι χαλια....γενικα οι ελληνες δεν εχουμε οδηγικη παιδεια κ το ακομα χειροτερο δεν σκεφτομαστε τις συνεπειες των πραξεων μας....

π.χ. καλοκαιρακι...ανοιχτο παραθυρο η μανταμ, εγω μηχανακι ανοικτο το τζαμι του κρανους να απολαμβανω το αερακι, κ η μανταμ να μου τιναζει το τσιγαρο απο το παραθυρο κ να στραβωνομαι σε δευτερολεπτα....

τι το χει το τασακι το ρημαδι σου μου καμπια?

φταιω εγω να σου τιναξω το τσιγαρο στο κ**ο σου?

ειδα το Χριστο φανταρο ...κατα την λαικη ρυση...

τουλαχιστον απο κατι τετοια,...μαθαινεις να προσεχεις την δικη σου συμπεριφορα απεναντι στους αλλους....


βαλτε την οδηγικη παιδεια στα σχολεια βρε τομαρια...κ φερτε πισω τα κλεμμενα...!!!!

Κρανος φορουσες Βασιλη?!:whistle:

Samaro
26-04-10, 15:27
Ειναι πολλαπλων επιλογων....γιαυτο.
Σωστο ειναι
Κώστα, και δική μου άποψή είναι, πως έστω και γι'αυτό τον λόγο, το σύνολο των ποσοστών ( % ) δεν είναι δυνατό να υπερβαίνει το 100.

Kostas_1
26-04-10, 15:56
:offtopic:

Τα ποσοστα επι τοις εκατο που ειναι στο poll,βγαζουν αθροισμα
211.11:th_Laie_67-1:
ριχτε του μια ματια και ρυθμιστε το!!!


Ειναι πολλαπλων επιλογων....γιαυτο.
Σωστο ειναι


Κώστα, και δική μου άποψή είναι, πως έστω και γι'αυτό τον λόγο, το σύνολο των ποσοστών ( % ) δεν είναι δυνατό να υπερβαίνει το 100.

Παίδες αν θυμαστε το εχουμε ξαναπει. Οταν το πολ ειναι πολλαπλων επιλογων δυστυχως ετσι συμβαινει. Ειναι θεμα του λογισμικου.....
Αν ηταν μονο μια επιλογη ανα ψηφο τοτε θα εβγαινε σωστα το αθροισμα.

m-power_01
26-04-10, 16:39
Χειροτερη για μενα ειναι η τριτη ,γιατι πολυ απλα ειναι η πιο επικινδυνη ...ολα τα αλλα απλως μου σπανε τα νευρα! Αυτο μπορει να με βλαψει

Dimitrios
26-04-10, 17:05
Μπορώ να πω ότι δεν υποφέρεται η κατάσταση αν σε τυφλώνει κάποιος με τα φώτα.....μειώνει και την υπομονή και τα αντανακλαστικά... ένα σήμα αρκεί και αν βρω χώρο κάνω πέρα. Δε χρειάζεται συνεχώς να σε ενοχλούν..

Nick bmwlover
26-04-10, 19:36
Εγω τωρα ρε παιδια τι να πω,να γραψω ολο τον Κ.Ο.Κ???!!!
Oλα τα παραπανω, κ ιδιως
1)να μην τηρει την προτεραιοτητα
2)να εχει κοκκινο απο το αντιθετο ρευμα,και να εχει προχωρησει πιο μπροστα απο το φαναρι(κλασσικα) και να εχει πιασει τη μιση αριστερη οπου πανε ολοι σφαιρα...
3)να κανει αναστροφη σε δρομους με τρομερη κινηση(π.χ Πειραιως)
4)να εχει ξεχασει εντελως 03:00 το βραδυ σε δρομο χωρις καλη ορατοτητα οτι υπαρχουν και τα φωτα,δεικτες κατευθυνσης η γενικα η ελλειψη τους
5)να κανει οπισθεν 20 μετρα αποσταση στη δεξια λωριδα πανω στη Π.Ραλλη Παρασκευη βραδυ
6)το παρκαρισμα σε στροφες
7)η χρηση κινητου τηλεφωνου κατα την οδηγηση
Αυτα κυριως κ αλλα πολλα που δεν τα θυμαμαι:ranting2: