PDA

Επιστροφή στο Forum : Διεθνες Νομισματικο Ταμειο! πηρατε χαμπαρι τι θα γινει?



bomer
25-04-10, 09:36
https://www.inews.gr/62/diethnes-nomismatiko-tameio-ola-osa-prepei-na-xerete-se-vinteo.htm

NickE60
25-04-10, 09:51
Να το πω με λίγα λόγια?? (χωρίς να το έχω διαβάσει)

Στο γύψο για 3-4-5? χρόνια. Θα δουλεύουμε εμείς για να επιστραφούν τα κλεμμένα... τα οποία πάλι εμείς τα είχαμε βάλει στο "ταμείο" ...κι όχι αυτοί που τα έκλεψαν.... thumb

Action Man
25-04-10, 19:48
Xωρίς να θέλω να γίνω κινδυνολόγος,καλά θα κάνουμε να παραγγείλουμε όλοι μας τσίγκινα σωβρακάκια.
Για την επόμενη πενταετία(τουλάχιστον) θα μας φανούν πολύ χρήσιμα.

yannisv
25-04-10, 20:10
Τα BMWδάκια να μη μας πάρουν και ας γίνουν όλα στάχτη! :p
Πέρα από το - μαύρο ομολογώ - χιούμορ (ο Θεός να το κάνει), ας είμαστε και λίγο αισιόδοξοι... για φανταστείτε να είχαμε τα προβλήματα που έχουμε και το κλίμα της Αγγλίας! :th_Laie_67-1:

NickE60
25-04-10, 20:31
.....αφιέρωση στο ΔΝΤ :thumbsup: :thumbsup:


https://www.youtube.com/watch?v=vdm_eIVe7gg&feature=related

Ptboul
26-04-10, 11:41
Προτιμώ τα τραγούδια να μιλάνε για εμένα - και τι έμεινε πια να πω άλλωστε;:crying:

Εγώ πουλάω την ψυχή μου
στον έμπορα για δυο ψωμιά.
Κι εσύ γυρεύεις την αλήθεια
στης Χαλιμάς τα παραμύθια.

Εγώ βαστάω το τιμόνι
να μην μπατάρει το σκαφί.
Κι εσένα σου Άγιναν συνήθεια
της Χαλιμάς τα παραμύθια.

Εγώ το αίμα μου το δίνω
να βρει η γενιά μου οδηγητή.
Κι εσύ στην άμμο χτίζεις σπίτια
στης Χαλιμάς τα παραμύθια.

Εγώ ξεθάβω τους νεκρούς μου,
τους ξαναβάζω στην γραμμή.
Κι εσύ ξοδεύεις στα ξενύχτια,
στης Χαλιμάς τα παραμύθια.

Παίξε λοιπόν κι εσύ στα ζάρια
αν σου βαστάει την αλήθεια.
Μα δεν γεννιούνται παλικάρια
στης Χαλιμάς τα παραμύθια!

Stamatis
26-04-10, 18:13
Εεεεεεεεελα μωρεεεεεεεεε πως κανετε ετσι.
οταν Εμεις πτωχευαμε αυτοι ανακαλυπταν τα χρηματα.

Τι ΔΝΤ και σαχλαμαρες, θα παμε ενα περιπατο μεχρι τις Βρυξελες, θα πουλησουμε λιγο τσαμπουκα, η μας πληρωνετε η σας παιρνει ο διαολος και θα γυρισουμε πισω νικητες.
Να δειτε που οχι μονο θα σωθουμε, αλλα και θα βγουμε πρωτοι στη Γιουροβιζιον και το Μουντιαλ θα παρουμε και στο τελος θα μας παρακαλαμε να παρουμε Καγιεν και θα λεμε οχι.

Konstantinos
26-04-10, 19:38
Θέλετε να ακούσετε και μια αιρετική άποψη για το τι θα συμβεί?
Ναι, θα πούμε το bmw bmwδάκι, ναι θα μείνουμε πάααρα πολλοί χωρίς δουλειά (πιθανότατα θα είμαι από τους πρώτους), πολλοί που την "πάλευαν" με το ζόρι κυριολεκτικά θα πεινάσουν,
ΑΛΛΑ
θέλουμε δεν θέλουμε θα απο-μπουρδελοποιηθούμε (copyright 2010) μια ιδέα. Κάτι θα λειτουργήσει αν όχι σωστά, πιο καλά απ'ότι ήταν (ΝΑΙ, με κόστος αυτούς που δεν φταίνε, και εγώ μέσα σ' αυτούς). Κάποια χρήματα που πετάγονται και δίνονται με συνοπτικές διαδικασίες θα μειωθούν. Κάτι θα "στρώσει" σε αυτή τη χώρα, πληρώνοντας το τίμημα και πάλι οι ίδιοι αλλά θα στρώσει με το ζόρι.
Και όπως πολύ σωστά είπε και ο Ζακ, πόσο πιο κάτω πια... Από το πάτωμα στο υπόγειο θα πηγαίνουμε αυτά τα 3 χρόνια, αλλά αυτό είναι. Μετά πάλι προς τα πάνω. Τουλάχιστον αναγκαστικά και με το αδιαμφισβήτητα μεγάλο κοινωνικό του κόστος έχουμε για πρώτη φορά κάτι να περιμένουμε, υπάρχει ένας ορίζοντας θετικός μετά την 3ετία. Τα τελευταία χρόνια ήταν πάντα κάθε φέτος και χειρότερα, μήπως είναι η πρώτη φορά που με το.. @$βλί στον απαυτό πάμε προς τη σωστή κατεύθυνση??

Disclaimer: Πρόκειται για καθαρά προσωπική μου άποψη που σε καμία περίπτωση δεν προσπαθώ να την επιβάλλω ως σωστή και έχει όλες τις πιθανότητες να αποδειχθεί λανθασμένη όταν μάλλον σε λιγάκι θα ψάχνω για δουλειά..

oldcarskickass
26-04-10, 23:11
Θέλετε να ακούσετε και μια αιρετική άποψη για το τι θα συμβεί?
Ναι, θα πούμε το bmw bmwδάκι, ναι θα μείνουμε πάααρα πολλοί χωρίς δουλειά (πιθανότατα θα είμαι από τους πρώτους), πολλοί που την "πάλευαν" με το ζόρι κυριολεκτικά θα πεινάσουν,
ΑΛΛΑ
θέλουμε δεν θέλουμε θα απο-μπουρδελοποιηθούμε (copyright 2010) μια ιδέα. Κάτι θα λειτουργήσει αν όχι σωστά, πιο καλά απ'ότι ήταν (ΝΑΙ, με κόστος αυτούς που δεν φταίνε, και εγώ μέσα σ' αυτούς). Κάποια χρήματα που πετάγονται και δίνονται με συνοπτικές διαδικασίες θα μειωθούν. Κάτι θα "στρώσει" σε αυτή τη χώρα, πληρώνοντας το τίμημα και πάλι οι ίδιοι αλλά θα στρώσει με το ζόρι.
Και όπως πολύ σωστά είπε και ο Ζακ, πόσο πιο κάτω πια... Από το πάτωμα στο υπόγειο θα πηγαίνουμε αυτά τα 3 χρόνια, αλλά αυτό είναι. Μετά πάλι προς τα πάνω. Τουλάχιστον αναγκαστικά και με το αδιαμφισβήτητα μεγάλο κοινωνικό του κόστος έχουμε για πρώτη φορά κάτι να περιμένουμε, υπάρχει ένας ορίζοντας θετικός μετά την 3ετία. Τα τελευταία χρόνια ήταν πάντα κάθε φέτος και χειρότερα, μήπως είναι η πρώτη φορά που με το.. @$βλί στον απαυτό πάμε προς τη σωστή κατεύθυνση??

Disclaimer: Πρόκειται για καθαρά προσωπική μου άποψη που σε καμία περίπτωση δεν προσπαθώ να την επιβάλλω ως σωστή και έχει όλες τις πιθανότητες να αποδειχθεί λανθασμένη όταν μάλλον σε λιγάκι θα ψάχνω για δουλειά..


Συμφωνώ 1001%,

ΑΛΛΑ αν ΔΕΝ αλλάξει ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ και δεν ΠΑΙΔΕΥΤΕΙ ο ΝΕΟΣ έλληνας (ΌΧΙ νεοέλληνας, μιλάω για τα ΠΑΙΔΙΑ σας) δε πρόκειται να πάμε ΠΟΥΘΕΝΑ.

Να μάθει να σέβεται τον δίπλα του.

Να σέβεται την ΔΗΜΟΣΙΑ περιουσία.

Να φέρει αίσθημα ΥΨΗΛΗΣ ευθύνης είτε δουλεύει σα σκουπιδιάρης (με πληρωμένο από όλους μας σκουπιδιάρικο) είτε έχει δική του εταιρεία.

Να μάθει ότι ΤΙΠΟΤΑ ΜΑ ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι τσάμπα, το αν έπρεπε να είναι η όχι είναι ΑΛΛΟ θέμα, ΤΙΠΟΤΑ όμως δεν είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τσάμπα.

Δλδ να δει πως πέρασε στο στρατό και να κάνει ΕΝΤΕΛΩΣ τα αντίθετα, ΕΝΤΕΛΩΣ μα εντελώς.

Να μορφωθεί η νέα γενιά, όχι να γίνει επιστήμονας, αλλά να ΜΟΡΦΩΘΕΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ.

Είναι το πρώτο και το τελευταίο μου πιστεύω, ό,τι μα Ο,ΤΙ τραβάμε το τραβάμε από την έλλειψη παιδείας μας.-

Να μάθουμε ότι για να παίρνουμε μισθό 1000¤ πρέπει να παράγουμε 2000¤ τουλάχιστον, δε ξέρω αν πρέπει να είναι έτσι, αλλά έτσι είναι πως να το κάνουμε.

Αντί να προσπαθούμε να φέρουμε τον κόσμο στα μέτρα μας (όπως πιστεύαμε στα 10 δλδ) να προσπαθούμε να έρθουμε εμείς λίγο στα μέτρα του κόσμου ρε γμτ, να προσαρμοστούμε. 30 χρόνια τάζουμε (η πλειοψηφία) τα παιδιά τους στο Δημόσιο. ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ, το θέμα είναι ότι όταν κάποιος καταλαμβάνει θέση δημοσίου, ΠΡΕΠΕΙ να λειτουργεί ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ σπίτι.-

Προσωπικές απόψεις, με άκρα ηρεμία, θα μπορούσα να γράφω με τις ώρες, να βγάλω ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ χολή για όλους και για όλα (και μέσα σε όλα ΠΡΩΤΟΣ μα ΠΡΩΤΟΣ εγώ, σαν 8 χρόνια αιώνιος φοιτητής, δούλευα βέβαια...)

Αλλά δεν είναι το θέμα να γράφω σεντόνια.

καλό κουράγιο σε όλους.

NickE60
27-04-10, 12:56
Μη χαλιέστε ρε παιδιά... 30 χρόνια κόποι, τόσο κοσμογυρισμένοι πολιτικοί... σαν χώρα ....αγγίξαμε κι εμείς την τελειότητα!!!!!! :grin:


https://www.youtube.com/watch?v=mDfCxEzgkis

Kostas_1
27-04-10, 13:02
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/04/xantzopoulos_2742010-1.jpg