PDA

Επιστροφή στο Forum : Αισθητηρες στροφάλου και εκκεντροφόρου



m-power_01
28-12-09, 17:23
Αισθητηρες...ακουραστοι εργατες με εργο ζωτικης σημασιας για την σωστη λειτουργια του κινητηρα.Ταυτοχρονα συνηθισμενη αιτια για διαφορες δυσλειτουργιες ,που φανταζουν τεραστιες, αλλα τελικα ειναι απλες!
Για να ειμαστε σε θεση να καταλαβουμε ποιο ειναι το εκαστοτε προβλημα ,πρεπει να ξερουμε ποιος ο ρολος ορισμενων μερων του αυτοκινητου μας.Αυτο λοιπονθα προσπαθησουμε να κανουμε και σε αυτο το thread.

Καταρχήν θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε το εξής :
Ο αισθητήρας στροφών του κινητήρα και ο αισθητήρας θέσης εκκεντροφόρου αποτελούν τους δύο βασικούς αισθητήρες στο σύστημα ηλεκτρονικής διαχείρισης του κινητήρα. Η δυσλειτουργία τους σημαίνει και προβληματική λειτουργία ή σταμάτημα του κινητήρα αντίστοιχα.

Ας κάνουμε λοιπόν την ιστορική αναδρομή λέγοντας οτι σε παλαιότερα συστήματα διαχείρισης του κινητήρα που δεν είχαν αισθητήρα θέσης εκκεντροφόρου σε περίπτωση βλάβης του αισθητήρα στροφών σταματούσε και η λειτουργία του κινητήρα. Σήμερα όμως ο κινητήρας μπορεί να λειτουργήσει καθως η ECU μπορει να χρησιμοποιήσει το σήμα του αισθητήρα του εκκεντροφόρου άξονα, για τον προσδιορισμό της ανάφλεξης και του ψεκασμού.

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2009/12/P0027603-1.jpg

m-power_01
28-12-09, 17:25
Στις παρακάτω περιγραφές αναφέρομαι στην πλειοψηφία των περιπτώσεων.Η ηλεκτρονική δεν ειίναι ακριβώς το αντικείμενο μου, άρα δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τις διαφοροποιήσεις από εταιρια σε εταιρία, με την ραγδαία ανάπτυξη των τελευταίων χρόνων.

Αισθητήρας στροφών του κινητήρα

Ο αισθητήρας μπορεί να είναι τοποθετημένος είτε στο μπροστινό τμήμα του κινητήρα, στην βάση του καθρέφτη, στην τροχαλία του στροφαλοφόρου άξονα, είτε στο κέλυφος του κιβωτίου ταχυτήτων, στο βολάν του κινητήρα. Ο αισθητήρας όταν είναι τοποθετημένος στον καθρέφτη του κινητήρα συνήθως διαβάζει έναν δίσκο παλμών με 60 - 2 δόντια που είναι τοποθετημένος στον στροφαλοφόρο άξονα. Δηλαδή στην περιφέρεια του δίσκου βρίσκονται 58 δόντια και ένα μεγάλο κενό από δύο δόντια σαν σημάδι αναφοράς. Με την βοήθεια του σήματος στροφών του κινητήρα καταγράφεται ο αριθμός των στροφών του κινητήρα και η ακριβής θέση του στροφαλοφόρου άξονα. Με τις πληροφορίες αυτές καθορίζονται από την ηλεκτρονική μονάδα του κινητήρα τα σημεία ψεκασμού και ανάφλεξης.

Αρχή λειτουργίας

Ο αισθητήρας ανήκει στην κατηγορία των μαγνητικών αισθητήρων. Η αρχή λειτουργίας του στηρίζεται στις φυσικές ιδιότητες του μαγνητισμού και του ηλεκτρισμού. Το σήμα παράγεται με βάση την αρχή της ηλεκτρομαγνητικής επαγωγής. Το στοιχείο του αισθητήρα είναι κατασκευασμένο από ένα πηνίο που είναι περιελιγμένο γύρω από ένα μαγνητισμένο πυρήνα. Το σήμα δημιουργείται από την μεταβολή του μαγνητικού πεδίου που προκαλείται από το οδοντωτό γρανάζι καθώς τα δόντια του (κατασκευασμένα από φερομαγνητικό υλικό) περνούν εμπρός από το μαγνητισμένο τύλιγμα και προκαλούν την μεταβολή της μαγνητικής ροής, παράγοντας εναλλασσόμενο ρεύμα στο πηνίο. Η συχνότητα του ρεύματος είναι ανάλογη με την ταχύτητα περιστροφής του γραναζιού.

Ηλεκτρομαγνητική επαγωγή (ή απλώς ηλεκτρική επαγωγή) (Electric Induction) ονομάζεται η εμφάνιση ηλεκτρισμού εξαιτίας μαγνητικού πεδίου. Συγκεκριμένα είναι το φαινόμενο της ανάπτυξης διαφοράς δυναμικού στα άκρα ενός αγωγού, η οποία λαμβάνει χώρα όταν μεταβάλλεται η μαγνητική ροή που διέρχεται από την επιφάνεια που ο συγκεκριμένος αγωγός ορίζει.Η ανακάλυψη του φαινομένου αποδίδεται στον Άγγλο φυσικό Michael Faraday.

m-power_01
28-12-09, 17:26
Συνέπειες βλάβης του σήματος

Αν κατά την λειτουργία του κινητήρα προκληθεί βλάβη στο σήμα του αισθητήρα στροφών του κινητήρα, τότε σβήνει ο κινητήρας. 'Οταν υπάρχει αισθητήρας εκκεντροφόρου ο κινητήρας μπορεί να ξαναμπεί πάλι σε λειτουργία. Τότε η ECU μπαίνει σε safe mode. Η ηλεκτρονική μονάδα του κινητήρα υπολογίζει τις στροφές και την θέση του στροφαλοφόρου άξονα από τις πληροφορίες του αισθητήρα του εκκεντροφόρου

m-power_01
28-12-09, 17:31
H θέση του αισθητήρα στροφών επάνω στον μπροστινό καθρέφτη του κινητήρα ο οποίος διαβάζει το οδοντωτό γρανάζι που βρίσκεται επάνω στον άξονα του στροφαλοφόρου.
https://www.2carpros.com/forum/automotive_pictures/99387_caravan_crank_sensor_1.jpg

https://www.johnmaherracing.co.uk/images/itw_cranktrigger.jpg

https://www.kad-uk.com/media/cranksensor.jpg

strof
28-12-09, 17:32
Στα e46 η στατιστικη δείχνει πως οι εν λόγω αισθητήρες δεν είναι και τόσο ξεκούραστοι.. Μάλλον κουρασμένα παλικάρια θα τους έλεγα!!!

m-power_01
28-12-09, 17:36
Αυτοδιάγνωση

Ο αισθητήρας περιλαμβάνεται στο σύστημα αυτοδιάγνωσης της ηλεκτρονικής μονάδας ελέγχου. Στην μνήμη σφαλμάτων σαν βλάβες ανάλογα με το σύστημα μπορούν να καταχωρηθούν οι εξής:

• ασαφές σήμα
• κανένα σήμα
• βραχυκύκλωμα

Αισθητήρας θέσης του εκκεντροφόρου

Ο αισθητήρας θέσης του εκκεντροφόρου λειτουργεί σύμφωνα με την αρχή Hall. Βρίσκεται στο κέλυφος των εκκεντροφόρων πάνω από τον εκκεντροφόρο εισαγωγής.
Στον εκκεντροφόρο εισαγωγής υπάρχει οδοντωτός τροχός, όπως για παράδειγμα στο σχήμα (θα το κανω attach αμεσα) με 3 χυτά δόντια, τα οποία διαβάζονται από τον αισθητήρα θέσης του εκκεντροφόρου. Η αρχή λειτουργίας του αισθητήρα βασίζεται στο φαινόμενο Hall, που παρατηρείται καθώς το ηλεκτρικό ρεύμα διαπερνά ένα συγκεκριμένο τύπο αγωγού που είναι τοποθετημένος μέσα σε ένα μαγνητικό πεδίο, δημιουργώντας μια διαφορά δυναμικού στα άκρα του. Όταν αυτό, το ημιαγώγιμο υλικό, βρεθεί κάτω από την επίδραση ενός μαγνητικού πεδίου, οι δυναμικές γραμμές προκαλούν μια εσωτερική μετατόπιση της ροής των ηλεκτρονίων, οδηγώντας στην μεταβολή των ηλεκτρικών φορτίων Κατά συνέπεια αναπτύσσεται μια διαφορά δυναμικού που είναι ανάλογη με την ένταση του μαγνητικού πεδίου. Οι ιδιότητες των αισθητήρων Hall τους κάνουν κατάλληλους για χρήση σε ένα μεγάλο αριθμό εφαρμογών στο αυτοκίνητο, όπου απαιτείται ένα γρήγορο και τετραγωνικής κυματομορφής σήμα.

Εκτενής επεξηγηση του φαινομένου Hall αλλά και των διαφόρων εφαρμογων τους θα βρείτε εδώ. https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%...%B1%CF%82_hall
Δεν αναφερω περισσοτερα για να μην πλατιάσουμε με ''ηλεκτρονικές λεπτομέρειες''.

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2009/12/camshaft20sensor-1.jpg https://www2.zhome.com:81/ZCMnL/PICS/hesitation/crankAngleSensor981104-175825.jpg

m-power_01
28-12-09, 17:38
Στα e46 η στατιστικη δείχνει πως οι εν λόγω αισθητήρες δεν είναι και τόσο ξεκούραστοι.. Μάλλον κουρασμένα παλικάρια θα τους έλεγα!!!

Αυτος ειναι και ο λογος υπαρξης αυτου του thread! Αλλιως θα ειχε μονο ακαδημαικο ενδιαφερον.
Ισχυει αυτο που λες.

m-power_01
28-12-09, 17:39
Λειτουργία αναγνώρισης του 1ου κυλίνδρου

Με την βοήθεια του σήματος του αισθητήρα θέσης του εκκεντροφόρου και του σήματος του αισθητήρα στροφών του κινητήρα αναγνωρίζεται το Α.Ν.Σ. (ανώτερο νεκρό σημείο) και η γωνία ανάφλεξης του 1ου κυλίνδρου.
Όταν η ηλεκτρονική μονάδα του κινητήρα λαμβάνει ταυτόχρονα σήμα από τον αισθητήρα θέσης του εκκεντροφόρου και το σήμα αναφοράς από τον αισθητήρα στροφών του κινητήρα, τότε ο κινητήρας βρίσκεται στη φάση συμπίεσης του 1ου κυλίνδρου. Η ηλεκτρονική μονάδα του κινητήρα μετρά τα δόντια του δίσκου παλμών μετά το σημάδι αναφοράς και υπολογίζει έτσι την γωνία του στροφαλοφόρου άξονα. Αυτή η πληροφορία είναι απαραίτητη και για την αποφυγή κρουστικής καύσης ανά κύλινδρο και τον προσδιορισμό του διαδοχικού ψεκασμού.

Λειτουργία αναγνώρισης για γρήγορη εκκίνηση του κινητήρα

Εξαιτίας του μικρού αριθμού δοντιών (τρία δόντια) μπορεί να αναγνωριστεί γρήγορα η στιγμιαία
θέση του εκκεντροφόρου ως προς τον στροφαλοφόρο άξονα. Έτσι μπορεί να δοθεί γρήγορα η εντολή πρώτης ανάφλεξης από την ηλεκτρονική μονάδα ελέγχου με αποτέλεσμα να ξεκινά γρηγορότερα ο κινητήρας.

m-power_01
28-12-09, 17:51
Συνέπειες βλάβης του σήματος

Σε περίπτωση βλάβης του αισθητήρα θέσης του εκκεντροφόρου συνεχίζει να λειτουργεί ο κινητήρας Η ηλεκτρονική μονάδα μεταπηδά σε ''λειτουργία εκτάκτου ανάγκης'' (μαντέψτε ...safe mode) και ο κινητήρας μπορεί κάθε φορά να τίθεται σε λειτουργία. Ο ψεκασμός όμως σε αυτή την περίπτωση γίνεται μόνον ταυτόχρονα ( τα μπεκ ψεκάζουν όλα μαζί, δύο φορές σε έναν πλήρη κύκλο λειτουργίας) και όχι πλέον διαδοχικά σύμφωνα με την σειρά ανάφλεξης.

Έλεγχοι αισθητήρων

Οι έλεγχοι που πρέπει να γίνονται είναι:

• Οπτικός έλεγχος
Ελέγχεται για κατεστραμμένα ή φθαρμένα δόντια γραναζιών και για χαλαρές συνδέσεις ή κατεστραμμένα καλώδια.

• Έλεγχος με την χρήση συσκευής διάγνωσης βλαβών.

• Έλεγχος με την χρήση ψηφιακού παλμογράφου.
Ελέγχεται εάν παράγει σήμα ο αισθητήρας και ένα αυτό το σήμα είναι σύμφωνο με τον τύπο αισθητήρα

• Έλεγχος της ωμικής αντίστασης του αισθητήρα
Με ένα ωμόμετρο ελέγχεται η ωμική αντίσταση του αισθητήρα, η οποία πρέπει να είναι σύμφωνη μα τις προδιαγραφές του κατασκευαστή, ελέγχεται η συνέχεια του πηνίου, και ελέγχεται ο αισθητήρας για βραχυκύκλωμα μεταξύ σώματος και πηνίου.

m-power_01
28-12-09, 17:55
Αν πιανουν τα χερακια σας ...και γνωριζεται να χρησιμοποιειτε πολυμετρο.Μπορω να σας πω την ωμικη αντισταση του αισθητηρα που υποψιαζεστε.Ετσι γλιτωνετε χρονο και χρημα.
Η προσφορα ισχυει και για μη-BMW

STEFAN_BMW
11-08-11, 14:26
Egw exw ena e46 compact teleytaia otan pigene me normal gazi mia triti xalari mou kanei svisimo anavei h mpatari svini kai ksana anavei na to afisw etsi to kanei 2-3 fores akoma kai svinei entelos an gkazosw kai pari strofes to amaksi h valo deutera pou anevazei strofes douleuei kanonika.an to amaksi svisi thelei 3-4 mizies giana ksekinisei .einai oi esthitires pou grafete parapanw?

giannis_compact
11-11-12, 01:51
Για να μην ανοίγω καινούριο θρέντ, σχετικά με τους αισθητήρες στροφάλου και εκκεντροφόρου και μιας και στα Ε46 είναι συχνό το πρόβλημα, θέλω να ρωτήσω άν γνωρίζει κανείς εάν είναι απαραίτητο να αλλαχτούν προληπτικά σε αυτοκίνητο που έχει πολλά χιλιόμετρα.
Σε ενάμιση μήνα θα ξεκινήσω ένα ταξίδι γύρω στις 5 χιλιάδες χιλιόμετρα. Από Θεσσαλονίκη ώς το Regensburg της Γερμανίας (περίπου 1600 χιλιόμετρα) θα το κάνω σερί. Το αυτοκίνητό μου έχει τώρα 240.000. Οι στάσεις που θα γίνουν στο ταξίδι θα είναι μικρές. Υπάρχει περίπτωση λόγω της πολύωρης λειτουργίας του κινητήρα να παρουσιαστέι κάποιο πρόβλημα στους παραπάνω αισθητήρες?
Ο κινητήρας του αυτοκινήτου μου είναι ο Ν40Β16.

m-power_01
11-11-12, 03:52
Γιάννη κανένας δεν μπορεί να γνωρίζει πότε θα σε αφήσει ένας αισθητηρας. Εγώ θα σου έλεγα μιας και έχεις τόσα χλμ να αλλάξεις του στροφαλου, μιας και μπορει να σταματήσεις για βενζίνη που λέει ο λόγος και να μην ξαναπάρει ποτέ. Και να έχεις μαζί σου αν θες έναν εκκεντροφορου. Αλλάζει πανευκολα, ειδικά στο Ν40 και επίσης 99% δεν σε αφήνει στον δρόμο. Βέβαια μπορείς και να μην αλλάξεις τίποτε , γιατι με αυτήν την λογική θα αλλάξεις το μισο αμάξι

giannis_compact
11-11-12, 05:10
Λογικά θα αλλάξω στροφάλου. Να εχω το κεφάλι μου ήσυχο, λόγω χιλιομέτρων πιο πολύ. Από τίποτα άλλο δεν πρόκειται να με αφήσει το αμάξι.

Bazil Van Sinner
11-11-12, 11:21
Εγώ θα σου έλεγα μιας και έχεις τόσα χλμ να αλλάξεις του στροφαλου, μιας και μπορει να σταματήσεις για βενζίνη που λέει ο λόγος και να μην ξαναπάρει ποτέ.
thumb

+ειναι και φθηνος για την φασαρια που δημιουργει,στο δικο μου νομιζω εξανε54Ε.

A8hnaios
11-11-12, 12:12
Σε ενάμιση μήνα θα ξεκινήσω ένα ταξίδι γύρω στις 5 χιλιάδες χιλιόμετρα. Από Θεσσαλονίκη ώς το Regensburg της Γερμανίας (περίπου 1600 χιλιόμετρα) θα το κάνω σερί.

Πριν Χρονια ειχα κανει τη διαδρομη αυτη πηγαινοντας λιγο ποιο πανω στο Regenstauf σερι.. εκατσα 2 βδομαδες, κ μετα πηγα στο Bayreuth εκατσα 2 μηνες.. εκει Ωραια τοπια (Franken) εξερευνησα σχεδον ολη τη Bayern

Καλο Ταξιδι να χεις! thumb

nikos valvetronic
12-11-12, 00:12
thumb

+ειναι και φθηνος για την φασαρια που δημιουργει,στο δικο μου νομιζω εξανε54Ε.

Δεν είναι φθηνός εγώ πλήρωσα αντ. και εργασία 180Ε γιατί είναι πίσω από το μοτέρ και έχει πολύ ξήλωμα για να βγει.Δεν ξέρω Βασίλη αν ο 6κυλ. τον έχει αλλιώς.Εμένα μου έσβησε πάνω στην Β.Όλγας στο μεσαίο ρεύμα :ranting2:
Πάντως από αντίστοιχο ταξίδι Γιάννη τα έφτυσε η τροχαλία του δυναμό!

giannis_compact
12-11-12, 01:35
Τον δυναμο τον βγσλαμε στο Σακη προχθες και ειναι ολα οκ. Με τον αισθητηρα τι να κανω;

pilot
12-11-12, 01:38
τίποτε να μην κάνεις και μην τρελαίνεσαι..1600 χλμ είναι δεν είναι 16.000..μια χαρά είναι το αυτοκίνητο σου, λάδια-ξίδια και βουρ...

giannis_compact
12-11-12, 02:37
τίποτε να μην κάνεις και μην τρελαίνεσαι..1600 χλμ είναι δεν είναι 16.000..μια χαρά είναι το αυτοκίνητο σου, λάδια-ξίδια και βουρ...

Και γω έτσι νομίζω θα κάνω... Περιμένω τηλέφωνο για τα λάστιχα ε!

pilot
12-11-12, 10:44
και εγω για τον πυροσβεστηρα! :th_Laie_67-1:

katsaraios
12-11-12, 14:48
Εχει βαλει κανεις αισθητηρα εκκεντροφορου ιμιτασιον να μας πει γνωμη?