PDA

Επιστροφή στο Forum : Πλησιάζει στην Ελλάδα ή Ηφαιστειακή Τέφρα !!!



Konstantinos E60
18-04-10, 20:20
Μεγάλα προβλήματα αναμένεται να προκαλέσει η τέφρα απο το ηφαίστειο της Ισλανδίας.Είδη έχουν δημιουργηθεί προβλήματα στο Ελ.Βενιζέλος με πολύωρες καθυστερήσεις αλλα ποιο δύσκολα φαίνεται να είναι τα πράγματα για όσους έχουν αναπνευστικά προβλήματα μιας και η τέφρα αποτελείται απο πολλά δηλητηριώδη για τον ανθρώπινο οργανισμό σωματίδια !!!
Ξημερώματα Δευτέρας αναμένεται να φτάσει στην Βόρεια Ελλάδα.

scania124
18-04-10, 20:21
μια χαρα........ακομα αυτο μας ελειπε.......:ranting2::ranting2::ranting2:

Konstantinos E60
18-04-10, 20:25
Λένε οτι αν πέσει στο έδαφος και βρέξει γίνεται σαν "τσιμέντο"....
Κανέναν γεολόγο δεν έχουμε στο φόρουμ να μας δώσει τα φώτα του ????

Samaro
18-04-10, 20:37
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, αλλα ποιο δύσκολα φαίνεται να είναι τα πράγματα για όσους έχουν αναπνευστικά προβλήματα μιας και η τέφρα αποτελείται απο πολλά δηλητηριώδη για τον ανθρώπινο οργανισμό σωματίδια !!!
Ξημερώματα Δευτέρας αναμένεται να φτάσει στην Βόρεια Ελλάδα.
Νομίζω πως τα ΜΜΕ μεγαλοποιούν πάλι τα πράγματα. Οπως το περασμένο καλοκαίρι με την γρύπη. Ετσι πουλάνε.
Στην Αγγλία (όπου ζεί ο γιός μου) εκτός των προβλημάτων στις αεροπορικές μεταφορές, δεν εχουν καμία προειδοποίηση στα θέματα υγείας.

Konstantinos E60
18-04-10, 20:43
Νομίζω πως τα ΜΜΕ μεγαλοποιούν πάλι τα πράγματα. Οπως το περασμένο καλοκαίρι με την γρύπη. Ετσι πουλάνε.
Στην Αγγλία (όπου ζεί ο γιός μου) εκτός των προβλημάτων στις αεροπορικές μεταφορές, δεν εχουν καμία προειδοποίηση στα θέματα υγείας.

Δεν χωράει αμφιβιλία οτι τα μεγαλοποιούν αλλα αναφέρουν οτι ακόμη βρίσκεται σε ανώτερα στρώματα της ατμόσφαιρας και όταν αρχίσει να πέφτει στα κατώτερα θα δημιουργηθούν προβλήματα !!!

atha
18-04-10, 20:50
kanena thema ygeias re paidia edo einai kleista ta aerodromia 4 meres. mono t aeroplana einai to thema. den xero an panikobali i tv ekei pera alla polloi me rotoun sto til an mporoume na anapnsusoume kai tetoia .

telon panton ektos an exeis na kaneis taxidi ola ta alla mia xara einai

330Ci
18-04-10, 20:52
Παρασκευή απόγευμα πάντως ήμουν στο Μόναχο για 3 μέρες και ήμουν εξαιρετικά κ@λόφαρδος, καθώς στις 18:00 έφυγε το αεροπλάνο μου για Αθήνα και 5 λεπτά μετά έκλεισε το αεροδρόμιο :D

Samaro
18-04-10, 20:53
kanena thema ygeias re paidia edo einai kleista ta aerodromia 4 meres. mono t aeroplana einai to thema. den xero an panikobali i tv ekei pera alla polloi me rotoun sto til an mporoume na anapnsusoume kai tetoia .

telon panton ektos an exeis na kaneis taxidi ola ta alla mia xara einai
Που βρίσκεσαι φίλε μας ??:original:

bill_m3
18-04-10, 20:55
Που βρίσκεσαι φίλε μας ??:original:

Σουηδία είναι ο φίλος!!!

atha
18-04-10, 21:02
malmo eimai apenanti apo copenhagen

Stathis
18-04-10, 21:04
καλησπερα και απο εμενα.

μολις μπηκα στο σπιτι μετα απο μια απιστευτη περιπετεια αρκετων ημερων.

την τεταρτη το πρωϊ εφυγα για τη γερμανια για καποια δουλεια.
η επιστροφη μου θα γινοταν την πεμπτη το βραδυ.
δυστυχως ειχα μια καθυστερηση και αλλαξα την πτηση μου για το μεσσημερι της παρασκευης.
για κακη μου τυχη το συννεφο σκεπασε τον ουρανο της γερμανιας και ολες οι πτησεις ακυρωθηκαν.
ετσι αφου εξετασα ολες τις πιθανες λυσεις αποφασισα να γυρισω μεσω ανκονας με το πλοιο.
ο φιλος μου ο ραλφ στα κεντρικα της "φαβε" στο ντορτμουντ, μου εδωσε ενα αυτοκινητο (ενα καταπληκτικο πασατ βαριαντ τουρμποντηζελ dsg) και ολο το βραδυ διεσχισα γερμανια, ελβετια και ιταλια.
το πρωϊ του σαββατου ημουν στην ανκονα. εκει πηρα εισιτηριο και με το σουπερφαστ εφτασα στην πατρα σημερα το μεσσημερι. το πουλμαν της εταιριας με εφερε εως το ζαπειο και απο εκει στο σπιτι...

τρομερη ταλαιπωρια...
στο πλοιο συναντησα ανθρωπους απο ολην την ευρωπη που κατεληξαν στην ανκονα με οτι μεσο βρηκαν. αυτοκινητο, τραινο, λεωφορειο.
ημουν τυχερος διοτι πηρα αποφαση συντομα.
για να καταλαβετε τα εισητηρια για σημερα και μερικες μερες ακομα, μας ειπαν οτι εξαντληθηκαν!!!

μη χειροτερα να λεμε...
τουλάχιστον εγινε η δουλεια μου!

Konstantinos E60
18-04-10, 21:08
malmo eimai apenanti apo copenhagen

Σας έχουν δώσεις κάποιες οδηγίες που να αφορούν άτομα με αναπνευστικά προβλήματα ???

Samaro
18-04-10, 21:08
Καλώς όρισες σπίτι Στάθη. Τέλος καλό,όλα καλά.:original:

atha
18-04-10, 21:13
tipota se kanena , arostoi ygeieis, megaloi mikroi kanonika xoris kamia odigia .kai pistepse me einai insider information

ZWMZ
18-04-10, 21:18
tipota se kanena , arostoi ygeieis, megaloi mikroi kanonika xoris kamia odigia .kai pistepse me einai insider information

Αν ησουν παρουσιαστης σε δελτιο ειδησεων,τωρα θα σε ειχανε διωξει.:no:
Αλλα θελουν καποιοι να ακουει ο κοσμος,σεισμους,λιμους και καταποντισμους.

Samaro
18-04-10, 21:21
Νομίζω πως τα ΜΜΕ μεγαλοποιούν πάλι τα πράγματα. Οπως το περασμένο καλοκαίρι με την γρύπη. Ετσι πουλάνε.
Στην Αγγλία (όπου ζεί ο γιός μου) εκτός των προβλημάτων στις αεροπορικές μεταφορές, δεν εχουν καμία προειδοποίηση στα θέματα υγείας.

ZWMZ Παράθεση:
Αν ησουν παρουσιαστης σε δελτιο ειδησεων,τωρα θα σε ειχανε διωξει.
Αλλα θελουν καποιοι να ακουει ο κοσμος,σεισμους,λιμους και καταποντισμους.

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:: Με τέτοια οικονομικά μέτρα !!!!!!

Konstantinos E60
18-04-10, 21:30
Επειδή έχω ένα σχετικό ΄"κόλλημα" με ντοκυμαντερ του Discovery και του National Geografic και έχω δει ουκ ολίγα ,σχεδόν σε όλα, που έχουν να κάνουν με εκρήξεις ηφαιστείων γίνεται αναφορά στις επιβλαβείς επιπτώσεις που έχει η ηφαιστειακή στάχτη στην υγεία !!!
Υ.Γ Δεν παρακολουθώ ειδήσεις για λόγους που Samaro και ZWMZ σχολίασαν πολύ ευστοχα !!!

gant
18-04-10, 21:43
Τουλάχιστον, δεν ξέρω αν είναι αλήθεια, στις ειδήσεις είπαν πως ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας λέει, πως δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος για την υγεία.

gyiama
18-04-10, 22:05
ρε τι λετε τωρα μην καθησυχαζετε τον κοσμο ...κλειδωθητε ολοι στα σπιτια σας αγοραστε αντιασφυξιογονες μασκες σφραγιστε πραθυρα πορτες μην κυκλοφορητε για τα επομενα 3576093 χρονια ο ουρανος θα πεσει στο κεφαλι μας η βροχη θα πεφτει σε μορφη κοτρονας(τσιμεντενιας ) θα προκληθουν καταστροφες ανεπανορθωτες η θερμοκρασια θα πεσει εως και 30 βαθμους (λογο οτι το συνεφο θα κυψει τον ηλιο) μεταννοητε ηρθε η συντελεια του κοσμου!!!!!!!!!!:drive::devil2:

Αναρωτιεμαι ρε παιδια αυτη η τρομολαγνια στα ΜΜΕ υπαρχει μονο στην Ελλαδα η και στις υπολοιπες χωρες?????αν ειναι δυνατων να φερνουν παντα την καταστροφη!!

nautilos
19-04-10, 01:08
Και ένα link για να ξέρουμε γιατί σταματάνε τα αεροπλάνα και τι μπορεί να κάνει σε ένα αεροπλάνο αυτή η σκόνη.
https://en.wikipedia.org/wiki/KLM_Flight_867

NickE60
19-04-10, 01:34
Μικρό μέρος της τέφρας μάλλον αιωρείται ήδη πάνω από τη χώρα μας. Το διαπίστωσα σήμερα το απόγευμα που ξεκίνησα να πλύνω το αυτοκίνητο (μαύρο χρώμα) και χωρίς να φυσάει ιδιαίτερα, μέσα σε 15-20 λεπτά είχε αρχίσει να μαζεύει μια σκόνη που δεν έχω ξαναδεί ..ήταν κατάλευκη αλλά οι κόκκοι δεν είχαν το συνηθισμένο σχήμα, ήταν μακρόστενοι σαν μικροσκοπικά κομμάτια πολύ λεπτής τρίχας.

Έχετε τέτοια σκόνη στη Σουηδία Θανάση??? (Atha)

Dimzan
19-04-10, 04:10
Μηπως ξερετε που μπορουμε να βρουμε πληροφοριες σχετικα με το ποτε θα ανοιξουν και αν καποια αεροδρομια?

εχει αποκλειστει η αδερφη μου ελβετια...

Z4 DCT
19-04-10, 08:10
Μικρό μέρος της τέφρας μάλλον αιωρείται ήδη πάνω από τη χώρα μας. Το διαπίστωσα σήμερα το απόγευμα που ξεκίνησα να πλύνω το αυτοκίνητο (μαύρο χρώμα) και χωρίς να φυσάει ιδιαίτερα, μέσα σε 15-20 λεπτά είχε αρχίσει να μαζεύει μια σκόνη που δεν έχω ξαναδεί ..ήταν κατάλευκη αλλά οι κόκκοι δεν είχαν το συνηθισμένο σχήμα, ήταν μακρόστενοι σαν μικροσκοπικά κομμάτια πολύ λεπτής τρίχας.

Έχετε τέτοια σκόνη στη Σουηδία Θανάση??? (Atha)

Ρε Νικολα μηπως τιναζε καμια γρια τα σεντονια παρα διπλα??:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Z4 DCT
19-04-10, 08:15
Εδω ειναι ενα λινκ απο την Αγγλικη υπηρεσια που παρακολουθει το φαινομενο και ενημερωνει τις αεροπορικες εταιρειες.....


https://www.metoffice.gov.uk/aviation/vaac/vaacuk_vag.html


Και εδω ειναι το σημερα.............https://www.metoffice.gov.uk/aviation/vaac/data/VAG_1271634757.png

Stamatis
19-04-10, 08:31
Ρε Νικολα μηπως τιναζε καμια γρια τα σεντονια παρα διπλα??:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:


Αισχρη σκεψη.
Δηλαδη τι να υποθεσω οτι ηταν οι ΚΟΝΤΕΣ ασπρες τριχες;

Z4 DCT
19-04-10, 08:35
Αισχρη σκεψη.
Δηλαδη τι να υποθεσω οτι ηταν οι ΚΟΝΤΕΣ ασπρες τριχες;

Φαντασου οτι για να τις δει τοσο καλα....ποσο κοντα πηγε......ΜΠΛΙΑΧΧΧΧ :hystericalbs1:

oldcarskickass
19-04-10, 14:20
Ναι ναι κύριοι κλειστείτε στα σπίτια σας, ο ατμοσφαιρικός αέρας ΔΕΝ μπαίνει στα σπίτια βάσει μιας μελέτη άγγλων επιστημόνων.

Είστε απόλυτα ασφαλείς!!

Άλλο ο ατμοσφαιρικός αέρας άλλο ο αέρας του σπιτιού.

Ανάψτε το air condition(να έρθει το ρεύμα 1εκατομύριο), παραγγείλετε πίτσα (κρίση έχουμε να αλληλοβοηθιόμαστε, οι ντιλιβεράδες δεν είναι άνθρωποι, δεν παθαίνουν τίποτα), κατεβάστε online καμιά ταινία (γνήσια, γιατί η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική), ρίξτε κανά γεννετικό όργανο (did you forgot hypogenetikothta you motherf@@@r?), πάρτε από το φαρμακείο καμιά μάσκα (made in China, είναι passe να κατασκευάσουμε ιατρικές μάσκες στο Ελλάδα, πρέπει να αναπτυχθούν στην Κίνα), φοβηθείτε να ζήσετε, κοστίζει και δε μας μένει κέρδος!!


Πάντως το ΤΡΕΛΟ ΜΟΥ ΣΕΒΑΣΜΟ στην Ισλανδία.

ΤΟΝ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟ ΣΕΒΑΣΜΟ μιλάμε!!

Το 2008 κύρηξαν πτώχευση και σαν συνέπεια έγραψαν το ΔΝΤ στα παλαιότερα των υποδημάτων, και τώρα εν μέσω κρίσης μας κλάνουν γεωλογικά και τα συννουσίασαν ΟΛΑ. Δώσε κι άλλη τέφρα κάρβουνο, στάχτη, ότι έχεις ρε αδερφέ, Ο,ΤΙ έχεις, δώσε κι άλλο!!

Μην ψαρώνετε, πέρα από κανά φτέρνισμα καμιά παροδική δύσπνοια δεν παίζει να πάθει ΚΑΝΕΙΣ τίποτα.

Πέρα από τις κοντινές περιοχές στο ηφαίστειο, βάζω στοίχημα ότι πιο πολλά άτομα παθαίνουν (εν αγνοία τους) πρόβλημα από κακοσυντηρημένα air condition, παρά από την τέφρα.

ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΕΙΡΩΝΕΙΑ της τύχης, ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ.

Ptboul
19-04-10, 14:44
Στην τρομολαγνέια του Ελευθέριου από πάνω, απαντώ με γάλα.

Προστατεύει τα πνευμόνια κ κάνει καλό στο δέρμα

https://repairstemcell.files.wordpress.com/2009/09/milk-japanese-girl.jpg

:hystericalbs1:

Nino
19-04-10, 16:41
Μικρό μέρος της τέφρας μάλλον αιωρείται ήδη πάνω από τη χώρα μας. Το διαπίστωσα σήμερα το απόγευμα που ξεκίνησα να πλύνω το αυτοκίνητο (μαύρο χρώμα) και χωρίς να φυσάει ιδιαίτερα, μέσα σε 15-20 λεπτά είχε αρχίσει να μαζεύει μια σκόνη που δεν έχω ξαναδεί ..ήταν κατάλευκη αλλά οι κόκκοι δεν είχαν το συνηθισμένο σχήμα, ήταν μακρόστενοι σαν μικροσκοπικά κομμάτια πολύ λεπτής τρίχας.

Έχετε τέτοια σκόνη στη Σουηδία Θανάση??? (Atha)

Αpo χθες το βραδυ ειναι που ρυθμιζε το κιτ μεθανολης ο deep blue!!!:hystericalbs1:

NickE60
19-04-10, 16:57
Αpo χθες το βραδυ ειναι που ρυθμιζε το κιτ μεθανολης ο deep blue!!!:hystericalbs1:

Λες ε?? :shok: Μπα, είχε session με λεπτομερείς οδηγίες σωστής ρύθμισης χθες :original:

Τώρα που το ξανασκέφτομαι μπορεί να ήταν και γύρη ...τι να πω, δεν ξέρω...

Stamatis
19-04-10, 17:38
Η γη μας προειδοποιει.
Ολα δειχνουν οτι θα εκδικηθει.
Να δεις που θα γινει το μπαμ και δεν θα προλαβω να χαρω τον ΠΑΟΚ πρωταθλητη.
Γμω το 2012 μου γμω.

Konstantinos E60
19-04-10, 18:56
Η γη μας προειδοποιει.
Ολα δειχνουν οτι θα εκδικηθει.
Να δεις που θα γινει το μπαμ και δεν θα προλαβω να χαρω τον ΠΑΟΚ πρωταθλητη.
Γμω το 2012 μου γμω.

Ουτε το 2112 δεν θα τον δούμε πρωταθλητη !!!!!:th_Laie_67-1:

Nino
19-04-10, 19:27
Η γη μας προειδοποιει.
Ολα δειχνουν οτι θα εκδικηθει.
Να δεις που θα γινει το μπαμ και δεν θα προλαβω να χαρω τον ΠΑΟΚ πρωταθλητη.
Γμω το 2012 μου γμω.


Ουτε το 2112 δεν θα τον δούμε πρωταθλητη !!!!!:th_Laie_67-1:

Εγω ειμαι πιο αισιοδοξος... και φετος... ειναι κανεις που πιστευει οτι κατι δεν "παιχτηκε"?
Αλλα και ετσι ο ΠΑΟΚ ειναι κατι παραπανω!!
το λεει και το συνθημα
Παοκ και ας μη μαμησω ποτε!!!