PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΤΚ και WIN7



nfot
18-04-10, 12:51
Προσφατα εγκαταστησα Win7 (ειχα ΧΡ). Χτες εγκαταστησα και το ΕΤΚ αλλα δεν μου τρεχει, βγαζοντας μυνημα οτι εχει προβλημα επικοινωνιας.
Το ιδιο ΕΤΚ το ειχα και στα ΧΡ οπου δουλευε αψογα.
Στις οδηγιες εγκαταστασης αναφερει οτι κατα την εγκατασταση θα εμφανιστει "Windows Security Alert" παραθυρο, στο οποιο θα επιλεξω "UNBLOCK".
Στα ΧΡ ετσι εγινε, αλλα στα 7 δεν εμφανιστηκε ποτε αυτο το παραθυρο, οποτε υποθετω οτι το ΕΤΚ παραμενει "Blocked" απο το συστημα. Ξερει κανεις πως το κανω "Unblocked";
Εχω ESET Smart Security αν εχει σημασια.

gant
18-04-10, 13:09
Το ESET με win7 έχω κι γω αλλά παίζει μια χαρά.
Αν θυμάμαι καλά, κατά την εγκατάσταση επιλέγεις το "LOCAL", και είσαι εντάξει.
Δηλαδή δεν δίνεις ετσι ip ports που είναι απαραίτητες έτσι κι αλλιώς για on line σύνδεση με την εταιρεία.

Apostolos
18-04-10, 16:13
Έχω και εγώ εάν παρόμοιο πρόβλημα με το ΕΤΚ. Η τελευταία έκδοση 02/20010 δεν με αφήνει να κάνω εγκατάσταση, σε κάποια dos mode οθόνη κατα΄την εγκατάσταση μου "κολλάει" και δεν συνεχίζει. Στα 64Bit Vista που είχα μου έπαιζε, τώρα στα 64bit win 7 αρνείται να κάνει εγκατάσταση...:think::think:

Dimzan
18-04-10, 16:23
Δοκιμασατε να τρεξετα τα προγραμματα σε κατασταση συμβατοτητας με παλαιτοτερο λειτουργικο?

δεξι κλικ, καρτελα συμβατοτητα, και διαλεγετε λειτουργικο στο οποιο υποτιθεται οτι θα τρεξει το προγραμμα.

Εγω εχω καταφερει πολλα παλια προγραμματα να τρεξω με αυτο τον τροπο

nfot
18-04-10, 16:42
Σε μενα κατα την εγκατασταση δε δινει καποια επιλογη Local - Lokal και δεν βγαζει το "Security alert window" στο οποιο να επιλεγω "UNBLOCK", οπως εγινε στα XP.
Η εγκατασταση γινεται κανονικα αλλα με το που το ξεκιναω παει να κανει Log in και δεν μπορει, οποτε και δε συνεχιζει.
Δοκιμασα compatibilty mode με ΧΡ sp3 οπως το ειχα, αλλα τιποτα.

Dimzan
18-04-10, 16:48
δοκιμασε και compatibility mode σε 2000 apo periergeia kai mono.

Αλλη λυση θα ηταν να δοκιμασεις να κανεις απο μονος σου κανονα για το προγραμμα στο firewall των windows. Αυτο ομως ειναι λιγο ζορικο διοτι πρεπει να βρεις ποιο ειναι το exe (executable) αρχειο απο το οποιο γινεται η επικοινωνια με τον εξωτερικο σερβερ.

Η καλυτερη λυση εινια να παρεις τηλεφωνο στην εταιρεια που παρεχει το software, και να κατατοπιστεις πληρως.

nfot
18-04-10, 19:29
Με το ιδιο cd ξεκινησα εγκατασταση στο ιδιο μηχανημα αλλα αφου μπουταρισα σε ΧΡ απο αλλο σκληρο. ΟΛΑ ΚΑΛΑ !!!! Δουλευει ρολοϊ :ranting2:

Κατι με τη JAVA γινεται κατα τη διαρκεια της εγκατασταστης στα 7αρια και εκει χανεται το παιχνιδι. Αυτο καταλαβα απο τα μυνηματα που ειδα κατα την εγκατασταση σε ΧΡ.