PDA

Επιστροφή στο Forum : Εκστρατεία επιστροφής των μαρμάρων του Παρθενώνα



BILL007
16-04-10, 13:21
Πριν λίγο καιρό άρχισε εκστρατεία για την επιστροφή των μαρμάρων του Παρθενώνα.Στηρίζεται απο αρκετούς διάσημους και ελπίζουμε να έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα.


Αρκεί μόνο να μπείτε στην σελίδα https://www.bringthemback.org/ (https://www.bringthemback.org/)

και να δώσετε 5 λεπτάκια απο τον χρόνο σας ώστε να μαζευτούν το 1 εκατομμύριο υπογραφές που χρειάζονται...


Ηδη μπήκε και το κατάλληλο bannerάκι στην αρχική σελίδα...
:thanks: :thanks: :thanks:


https://www.youtube.com/watch?v=cvLtFW9xlkE&feature=player_embedded

NickE60
16-04-10, 13:30
ΜΠΡΑΒΟ Βασίλη!!!!!!!!!!!!!!!!!! thumb

BILL007
16-04-10, 13:31
Σε ευχαριστώ Νίκο που μου το σφύριξες και sorry που ξέχασα να σε αναφέρω... :original: :original: :original: :original:

deepBLUE
16-04-10, 15:48
Θα επρεπε να υπαρχει και η επιλογη πιθανον κατα την αποψη μου !!!

Nino
16-04-10, 16:04
Μακαρι αλλα δεν νομιζω οτι θα τα επιστρεψουν για πολλους και διαφορους λογους που ξεκινανε απο αιγλη και χρημα και τελειωνουν σε αιγλη και χρημα.
Ασε που ετσι μετα θα ανοιγε ενας δρομος και το μουσειο τους το μονο που θα του εμενε θα ηταν οι καρω φουστιτσες...
Εμεις παντως δεν χανουμε κατι να συμμετεχουμε σε παρομοιες πρωτοβουλιες μιας και αν μη τι αλλο θα μαθει ο παγκοσμιος ιστος οτι ειναι "κλεφτες".:ranting2:


και για τους χρηστες του facebook

https://www.facebook.com/home.php?#!/group.php?gid=2234360214

yannisv
16-04-10, 18:34
Να γίνει ανεξαρτήτως πιθανοτήτων επιστροφής. Ει δυνατόν Αγγλο-Γαλλο-Γερμανοί να μας επιστρέψουν ό,τι μας έκλεψαν τις τελευταίες εκατονταετίες. Είναι η πολιτιστική μας κληρονομία και δεν έχουν κανένα δικαίωμα σε αυτήν.

NickE60
16-04-10, 18:54
Να γίνει ανεξαρτήτως πιθανοτήτων επιστροφής. Ει δυνατόν Αγγλο-Γαλλο-Γερμανοί να μας επιστρέψουν ό,τι μας έκλεψαν τις τελευταίες εκατονταετίες. Είναι η πολιτιστική μας κληρονομία και δεν έχουν κανένα δικαίωμα σε αυτήν.

Αλήθεια, για να το δούμε όπως το είδε κι ο σκηνοθέτης, έχουμε παράπονα από κάποια άλλη χώρα γύρω μας ή πιο μακρυά, ότι της κλέψαμε κάτι εμείς?? (εκτός από τους "αρχαίους" βόρειους γείτονές μας που κοροϊδεύουν όλη την υφήλιο με το αστέρι της Βεργίνας) ή μας βρήκαν μικρούς κι αδύναμους και μας τα παίρνουν όποτε τους δίνεται η ευκαιρία??

Μακρύ το χεράκι των "ευγενών" Ευρωπαίων "φίλων" μας λοιπόν....

Samaro
16-04-10, 19:15
Τα 2/3 του Βρετανικού Μουσείου στηρίζονται στα Ελληνικά Γλυπτά του Παρθενώνα.
Το υπόλοιπο 1/3 έχει εκθέματα τα οποία, κατα την άποψή μου, δεν στηρίζουν απο μόνα τους την ύπαρξη του εν λόγω μουσείου.
Καταλαβαίνουμε λοιπόν οτι τέτοια περίπτωση δεν υπάρχει
Επίσης μέσα στο Βρετανικό Μουσείο υπάρχουν ενημερωτικά έντυπα με τους λόγους που κατά τους Βρετανούς δεν πρέπει να επιστραφούν τα Γλυπτά στην Ελλάδα.
Αντίθετα στο Μουσείο της Ακρόπολης, εκτός λάθους,δεν είδα τέτοιο εντυπο υλικό.

Nino
16-04-10, 19:33
και λιγη Ιστορια για τα γλυπτα του Παρθενωνα...

https://www.scribd.com/doc/4957872/-

katsaraios
17-04-10, 07:50
videaki με ωραιο θεμα ...


https://www.youtube.com/watch?v=k0_dN_gQmEg

YAz
17-04-10, 10:02
Τα 2/3 του Βρετανικού Μουσείου στηρίζονται στα Ελληνικά Γλυπτά του Παρθενώνα.
Το υπόλοιπο 1/3 έχει εκθέματα τα οποία, κατα την άποψή μου, δεν στηρίζουν απο μόνα τους την ύπαρξη του εν λόγω μουσείου.
Καταλαβαίνουμε λοιπόν οτι τέτοια περίπτωση δεν υπάρχει
Επίσης μέσα στο Βρετανικό Μουσείο υπάρχουν ενημερωτικά έντυπα με τους λόγους που κατά τους Βρετανούς δεν πρέπει να επιστραφούν τα Γλυπτά στην Ελλάδα.
Αντίθετα στο Μουσείο της Ακρόπολης, εκτός λάθους,δεν είδα τέτοιο εντυπο υλικό.

Ακριβώς! Αυτός είναι και ο λόγος που δεν επιστρέφονται τόσα χρόνια τώρα. Όλοι οι τουρίστες στην Αγγλία επισκέπτονται το Βρετανικό μουσείο για αυτό και μόνο τον λόγο. Η επιστροφή αυτών στη χώρα μας σημαίνει άμεση οικονομική καταστροφή για το μουσείο τους.

Stamatis
17-04-10, 14:02
Θελει καποιος να μου πει τι λεει η συνθηκη της Λισαβωνας στο 11.4 και ποιες ειναι οι προϋποθεσεις του αρθρου;
Επισης αν θελετε μου λετε ποτε ενεργοποιειται και τι κανει αφου ενεργοποιηθει;

Nino
17-04-10, 14:10
Θελει καποιος να μου πει τι λεει η συνθηκη της Λισαβωνας στο 11.4 και ποιες ειναι οι προϋποθεσεις του αρθρου;
Επισης αν θελετε μου λετε ποτε ενεργοποιειται και τι κανει αφου ενεργοποιηθει;

Μιλας με γριφους snoopy:th_Laie_67-1:

yannisv
17-04-10, 14:11
4. Πολίτες της Ένωσης, εφόσον συγκεντρωθεί αριθμός τουλάχιστον ενός εκατομμυρίου, υπήκοοι σημαντικού αριθμού κρατών μελών, μπορούν να λαμβάνουν την πρωτοβουλία να καλούν την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων της, να υποβάλλει κατάλληλες προτάσεις επί θεμάτων στα οποία οι εν λόγω πολίτες θεωρούν ότι απαιτείται νομική πράξη της Ένωσης για την εφαρμογή των Συνθηκών.

Πιασ' τ' αυγό και κούρεψ' το.

Θα πρέπει όμως να κινητοποιηθούμε πάραυτα.

Stamatis
17-04-10, 14:13
Οχι απεναντιας.
Δεν εχω ιδεα τι λεει το αρθρο και το ψαχνω.
Δυστυχως μονο αναφορες βρισκω για αυτο αλλα οχι το ιδιο.
Μηπως ειναι αστικος μυθος;

Stamatis
17-04-10, 14:15
4. Πολίτες της Ένωσης, εφόσον συγκεντρωθεί αριθμός τουλάχιστον ενός εκατομμυρίου, υπήκοοι σημαντικού αριθμού κρατών μελών, μπορούν να λαμβάνουν την πρωτοβουλία να καλούν την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων της, να υποβάλλει κατάλληλες προτάσεις επί θεμάτων στα οποία οι εν λόγω πολίτες θεωρούν ότι απαιτείται νομική πράξη της Ένωσης για την εφαρμογή των Συνθηκών.


Πηγη;

Επισης ποσος ειναι ο σημαντικος αριθμος υπηκοων διαφορετικων κρατων;
Και ποια συνθηκη θα ενεργοποιηθει για να επιρτραφουν τα μαρμαρα;

yannisv
17-04-10, 14:25
https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:C:2008:115:0013:0045:EL:PDF

Επίσης σύμφωνα με το ίδιο άρθρο
Οι διαδικασίες και προϋποθέσεις που απαιτούνται για τη διατύπωση της εν λόγω πρωτοβουλίας καθορίζονται
σύμφωνα με το άρθρο 24, πρώτο εδάφιο της Συνθήκης για τη λειτουργία της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

yannisv
17-04-10, 14:32
Άρθρο 24 ΣΥΝΘΗΚΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΝΩΣΗ
(πρώην άρθρο 11 ΣΕΕ)
1. Η αρμοδιότητα της Ένωσης στο πεδίο της κοινής εξωτερικής πολιτικής και πολιτικής ασφαλείας
καλύπτει όλους τους τομείς της εξωτερικής πολιτικής και το σύνολο των ζητημάτων που αφορούν την
ασφάλεια της Ένωσης, συμπεριλαμβανομένου του προοδευτικού καθορισμού κοινής αμυντικής πολιτικής, η
οποία μπορεί να οδηγήσει σε κοινή άμυνα.
Η κοινή εξωτερική πολιτική και πολιτική ασφαλείας διέπεται από ειδικούς κανόνες και διαδικασίες.
Χαράσσεται και υλοποιείται από το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο και το Συμβούλιο, τα οποία αποφασίζουν με
ομοφωνία, πλην των περιπτώσεων στις οποίες οι Συνθήκες ορίζουν άλλως. Η θέσπιση νομοθετικών πράξεων
αποκλείεται. Η κοινή εξωτερική πολιτική και πολιτική ασφαλείας υλοποιείται από τον ύπατο εκπρόσωπο της
Ένωσης για θέματα εξωτερικής πολιτικής και πολιτικής ασφαλείας και από τα κράτη μέλη, σύμφωνα με τις
Συνθήκες. Ο ειδικός ρόλος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και της Επιτροπής σΆ αυτόν τον τομέα ορίζεται
από τις Συνθήκες. Το Δικαστήριο της Ευρωπαϊκής Ένωσης δεν έχει δικαιοδοσία όσον αφορά τις εν λόγω
διατάξεις, πλην της αρμοδιότητάς του να παρακολουθεί τη συμμόρφωση προς το άρθρο 40 της παρούσας
Συνθήκης και να ελέγχει τη νομιμότητα ορισμένων αποφάσεων, κατά τα αναφερόμενα από το άρθρο 275,
δεύτερο εδάφιο της Συνθήκης για τη λειτουργία της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
2. Η Ένωση, στο πλαίσιο των αρχών και των στόχων της εξωτερικής της δράσης, ασκεί, καθορίζει και
εφαρμόζει κοινή εξωτερική πολιτική και πολιτική ασφαλείας η οποία βασίζεται στην ανάπτυξη της αμοιβαίας
πολιτικής αλληλεγγύης των κρατών μελών, στον προσδιορισμό ζητημάτων γενικού ενδιαφέροντος και
στην επίτευξη διαρκώς μεγαλύτερου βαθμού σύγκλισης των δράσεων των κρατών μελών.

Stamatis
17-04-10, 14:33
Ωραια.
Υπαρχει λοιπον.
Θα ψηφισω και εγω τοτε, αντε για να δουμε 987·000 ακομα μας λειπουνε.
Παμε δυνατα.


Edit
κατσε μου τα γυριζεις τωρα.
Αυτο μιλαει για εθνικη ασφαλεια και εξωτερικη πολιτικη.

yannisv
17-04-10, 14:35
Πηγη;

Επισης ποσος ειναι ο σημαντικος αριθμος υπηκοων διαφορετικων κρατων;
Και ποια συνθηκη θα ενεργοποιηθει για να επιρτραφουν τα μαρμαρα;

Σταμάτη λέει σημαντικός αριθμός κρατών μελών που μπορεί να ερμηνευθεί και ως: ένας υπήκοος από άλλο κράτος μέλος αρκεί για να συμπεριληφθεί αθροιστικά το κράτος αυτό στον συνολικό αριθμό Κρατών μελών, υπήκοοι των οποίων στηρίζουν την εκάστοτε θέση...ο κρίσιμος αριθμός είναι 1 εκατομύριο και η αοριστία σημαντικού αριθμού κρατών μελών χωρεί διαφορετικές ερμηνείες ως προς τα πόσα κράτη μέλη και πόσοι από έκαστο κράτος μέλος (αν και θαρρώ έστω και ένας αρκεί σύμφωνα με το πνεύμα του παρόντος άρθρου).

yannisv
17-04-10, 14:41
C 83/30 EL Επίσημη Εφημερίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης 30.3.2010

Άρθρο 24
(πρώην άρθρο 11 ΣΕΕ)
1. Η αρμοδιότητα της Ένωσης στο πεδίο της κοινής εξωτερικής πολιτικής και πολιτικής ασφαλείας
καλύπτει όλους τους τομείς της εξωτερικής πολιτικής και το σύνολο των ζητημάτων που αφορούν την
ασφάλεια της Ένωσης, συμπεριλαμβανομένου του προοδευτικού καθορισμού κοινής αμυντικής πολιτικής, η
οποία μπορεί να οδηγήσει σε κοινή άμυνα.
Η κοινή εξωτερική πολιτική και πολιτική ασφαλείας διέπεται από ειδικούς κανόνες και διαδικασίες.
Χαράσσεται και υλοποιείται από το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο και το Συμβούλιο, τα οποία αποφασίζουν με
ομοφωνία, πλην των περιπτώσεων στις οποίες οι Συνθήκες ορίζουν άλλως. Η θέσπιση νομοθετικών πράξεων
αποκλείεται. Η κοινή εξωτερική πολιτική και πολιτική ασφαλείας υλοποιείται από τον ύπατο εκπρόσωπο της
Ένωσης για θέματα εξωτερικής πολιτικής και πολιτικής ασφαλείας και από τα κράτη μέλη, σύμφωνα με τις
Συνθήκες. Ο ειδικός ρόλος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και της Επιτροπής σΆ αυτόν τον τομέα ορίζεται
από τις Συνθήκες. Το Δικαστήριο της Ευρωπαϊκής Ένωσης δεν έχει δικαιοδοσία όσον αφορά τις εν λόγω
διατάξεις, πλην της αρμοδιότητάς του να παρακολουθεί τη συμμόρφωση προς το άρθρο 40 της παρούσας
Συνθήκης και να ελέγχει τη νομιμότητα ορισμένων αποφάσεων, κατά τα αναφερόμενα από το άρθρο 275,
δεύτερο εδάφιο της Συνθήκης για τη λειτουργία της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
2. Η Ένωση, στο πλαίσιο των αρχών και των στόχων της εξωτερικής της δράσης, ασκεί, καθορίζει και
εφαρμόζει κοινή εξωτερική πολιτική και πολιτική ασφαλείας η οποία βασίζεται στην ανάπτυξη της αμοιβαίας
πολιτικής αλληλεγγύης των κρατών μελών, στον προσδιορισμό ζητημάτων γενικού ενδιαφέροντος και
στην επίτευξη διαρκώς μεγαλύτερου βαθμού σύγκλισης των δράσεων των κρατών μελών.
3. Τα κράτη μέλη υποστηρίζουν ενεργά και ανεπιφυλάκτως την κοινή εξωτερική πολιτική και πολιτική
ασφαλείας της Ένωσης, με πνεύμα πίστης και αμοιβαίας αλληλεγγύης και σέβονται τη δράση της Ένωσης
στον εν λόγω τομέα.
Τα κράτη μέλη εργάζονται ομού για την ενίσχυση και ανάπτυξη της αμοιβαίας πολιτικής τους αλληλεγγύης.
Απέχουν από κάθε δράση αντίθετη προς τα συμφέροντα της Ένωσης ή ικανή να θίξει την αποτελεσματικότητά
της ως συνεκτικής δύναμης στις διεθνείς σχέσεις.
Το Συμβούλιο και ο ύπατος εκπρόσωπος μεριμνούν για την τήρηση αυτών των αρχών.

Η πρώτη παράγραφος που είναι bold αφορά στο 11.4 αν δεν κάνω λάθος αλλά πρέπει να ασχοληθώ για να βγάλω άκρη :)

Stamatis
17-04-10, 14:42
Τελος παντων, ψηφιζω και μακαρι να γινει κατι.
Για να δουμε.

stratos
17-04-10, 16:46
Όσοι ψηφίσατε σας έχει έρθει κανένα spam στο mail σας? Ζητάει mail και δεν ψήνομαι να μου γεμίσουν με spam τον λογαριασμό και να πάρουμε και ....... αντί για μάρμαρα

NickE60
17-04-10, 17:04
Όσοι ψηφίσατε σας έχει έρθει κανένα spam στο mail σας? Ζητάει mail και δεν ψήνομαι να μου γεμίσουν με spam τον λογαριασμό και να πάρουμε και ....... αντί για μάρμαρα

Όχι Στράτο τίποτα, δείχνει αρκετά ασφαλές... ούτε καν email επιβεβαίωσης δεν έρχεται thumb

Nick bmwlover
17-04-10, 18:15
Δυστυχως ειναι παρα πολυ δυσκολο να μας τα επιστρεψουν,παρολο που απαιτουμε την ιστορια που μας αξιζει τοσα χρονια...

yannisv
17-04-10, 19:29
Να και μια φωτογραφία τους.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4b/Elgin_Marbles_British_Museum.jpg

yannisv
17-04-10, 19:30
Επίσης γίνονται και εχουν γίνει διάφορες προσπάθειες στο παρελθόν αλλά εις μάτην.
https://www.returnthemarbles.com/

YAz
17-04-10, 21:11
Όχι Στράτο τίποτα, δείχνει αρκετά ασφαλές... ούτε καν email επιβεβαίωσης δεν έρχεται thumb

Κάνεις λάθος. Θα σου έρθει κάποια στιγμή e-mail επιβεβαίωσης από αποστολέα petition@actclick.com
Οπότε προσέξτε γιατί αν δεν το επιβεβαιώσετε, θα'χετε κάνει μια τρύπα στο νερό.

NickE60
17-04-10, 21:27
Κάνεις λάθος. Θα σου έρθει κάποια στιγμή e-mail επιβεβαίωσης από αποστολέα petition@actclick.com
Οπότε προσέξτε γιατί αν δεν το επιβεβαιώσετε, θα'χετε κάνει μια τρύπα στο νερό.

3η μέρα σήμερα, δεν μου έχει έρθει κάτι :think:

bill_m3
17-04-10, 21:29
3η μέρα σήμερα, δεν μου έχει έρθει κάτι :think:

ούτε και εμένα :no: :no:

NickE60
17-04-10, 22:30
Απαισιοδοξία βλέπω πάντως ... Γιατί ρε παδιά? μην μας παίρνει από κάτω... δεν έχουμε να χάσουμε κάτι... μια προσπάθεια είναι! και πολύ πιο εύκολη προσπάθεια από πχ του να βγούμε από την οικονομική κρίση... :whistle:

BILL007
17-04-10, 22:32
Μαζί σου Νίκο!!!!!! :original: :original: :original:

YAz
17-04-10, 22:39
Κοιτάξτε και τον κάδο που πηγαίνουν τα spam για παν ενδεχόμενο. Εμένα μέσα σε μια ώρα μου'χε έρθει πάντως.

bimmer-corfu
19-04-10, 18:44
επειδή ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να τα δώσουν οι Άγγλοι αυτό που μπορεί να γίνει είναι να ανοίξει ένα παράρτημα του Αγγλικού μουσείου μέσα στο μουσείο της Ακρόπολης αλλά και αυτό δύσκολο αφού εδώ διάβασα ότι όλα τα λεφτά στο μουσείο τους είναι τα μάρμαρα και τίποτα άλλο

ZWMZ
19-04-10, 20:20
επειδή ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να τα δώσουν οι Άγγλοι αυτό που μπορεί να γίνει είναι να ανοίξει ένα παράρτημα του Αγγλικού μουσείου μέσα στο μουσείο της Ακρόπολης αλλά και αυτό δύσκολο αφού εδώ διάβασα ότι όλα τα λεφτά στο μουσείο τους είναι τα μάρμαρα και τίποτα άλλο

Εχουν κι αλλα αξιολογα εκθεματα στο μουσειο για να ειμαστε ειλικρινεις.
Μονο που ειναι κι αυτα κλεμενα απο αλλους πολιτισμους(αιγυπτιακος κ.α)

Stamatis
19-04-10, 20:48
Εγω παντως την εριξα και οτι βγει.
Ενα κλικ ειναι, ας το κανουμε δεν τρεχει κατι.

yannisv
19-04-10, 21:00
Και εγώ ψήφισα...αποστέλλει ένα μήνυμα στο mailbox όπου πατώντας (click) στο σύνδεσμο που μας παραθέτει ολοκληρώνεται η διαδικασία της ψηφοφορίας.
26051 μεχρι τώρα.

BILL007
22-04-10, 15:02
Ενημέρωση


Πλέον είμαστε και επίσημα καταχωρημένοι ως υποστηρικτές διαδικτύου αυτής της προσπάθειας :original: :original: thumb

https://img59.imageshack.us/img59/9025/picture0001j.png (https://www.bringthemback.org/Pages/XorhgoiEpikoinonias/Diadiktuo.aspx)

https://www.bringthemback.org/Pages/XorhgoiEpikoinonias/Diadiktuo.aspx


:thnx::thnx::thnx::thnx::thnx:

yannisv
22-04-10, 15:05
Μπράβο Βασίλη!!

BILL007
22-04-10, 15:05
Μπράβο Βασίλη!!

:thnx::thnx::thnx::thnx: