PDA

Επιστροφή στο Forum : θελεις να νιτραρεις το bmw σου?διαβασε πρωτα αυτο



patriNOS
15-04-10, 09:19
Όπως είναι γνωστό η 'άγνοια είναι που σκοτώνει'. Έτσι και στον χώρο της βελτίωσης και ειδικά στην χρήση Νίτρου η άγνοια και τα παραμύθια που κυκλοφορούν από άσχετους είναι αυτά ευθύνονται για τα τάχα σπασμένα μοτέρ και τα ανατιναγμένα αυτοκίνητα.
Γενικές συμβουλές για την χρήση του Νίτρο.
1.Δεν έχει σημασία αν το αυτοκίνητο είναι Injection ή καρμπυρατέρ.
2.Βασική προϋπόθεση να είναι πάνω από 1300 κυβ.εκ. Για εφαρμογές 50 – 60 HP πρέπει να είναι τουλάχιστον 1600 κυβ.εκ.
3.Ανάλογα με το αυτοκίνητο υπάρχει και η κατάλληλη εφαρμογή από τον οποία εξαρτάται και η αύξηση της ιπποδύναμης.
4.Το Νίτρο μπορεί να εφαρμοστεί ακόμα και σε τελείως νορμάλ μηχανές, αλλά για εφαρμογές υψηλής ιπποδύναμης πρέπει να υπάρχουν σφυρήλατα έμβολα, ατσάλινες μπιέλες και στρόφαλος.
5.Ιδιαίτερη σημασία για εφαρμογές μεγάλης ιπποδύναμης έχει η μεγαλύτερη αντλίας βενζίνης αλλά και ενός συστήματος διαχείρισης ανάφλεξης με ικανότητες μείωσης του avance.
6.Ακόμα και για μικρές εφαρμογές προτείνεται η χρήση καλής βενζίνης (98+ οκτάνια) και η χρησιμοποίηση πιο ψυχρών μπουζί (1 με 2 νούμερα)
7.Πάντα η εφαρμογή του Νίτρο να συμβαδίζει με μια ελεύθερη εξάτμιση αλλά και ένα σύστημα εισαγωγής αέρα.
8.Η τοποθέτηση μπορεί να γίνει σε λίγο χρόνο από κάποιον με εμπειρία σε μηχανολογικές και ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις.
9.Όλα τα κιτ είναι πλήρη, συμπεριλαμβάνοντας όλα τα απαραίτητα εξαρτήματα για σωστή και πλήρη τοποθέτηση (όλα είναι με άδεια φιάλη, χωρίς αέριο). Υπάρχουν αναλυτικότατα ηλεκτρολογικά και μηχανολογικά σχέδια.

Tύποι Νίτρο:
ΞΗΡΟΥ ΤΥΠΟΥ : Η μοναδική πατέντα της NOS όπου η επιπλέον βενζίνη που χρειάζεται για την επιπλέον ιπποδύναμη ψεκάζεται από τα μπεκ του αυτοκινήτου. ΠΡΟΣΟΧΗ η επιπλέον βενζίνη είναι αυτή που παράγει την δύναμη ενώ το Νίτρο απλώς μας επιτρέπει την καύση της. Έτσι η πολλαπλή μας δεν έχει επιπλέον καύσιμο ώστε να υπάρχει ο φόβος μιας ατελής καύσης. Υπάρχει μια ειδική βαλβίδα που αναγκάζει το σύστημα να σηκώσει μεγαλύτερη πίεση βενζίνης και μόνο τότε ενεργοποιείτε και η βαλβίδα του Νίτρου για να ψεκάσει.
Θεωρείται το ιδανικό σύστημα για αυτοκίνητα ατμοσφαιρικά, με πλαστικές πολλαπλές τα οποία έχουν όμως επιστροφή καυσίμου στο ντεπόζιτο. Ιδανικό σύστημα για τα SAXO VTS και όλα τα RALLYE με άριστα αποτελέσματα ακόμα και πολλά άλογα.
ΥΓΡΟΥ ΤΥΠΟΥ : Είναι τα κιτ που χρησιμοποιούνται και για τα αυτοκίνητα με καρμπυρατέρ αλλά κυρίως στα αυτοκίνητα που κάνουν χρήση τούρμπο ή κομπρέσορα και δεν έχουν πρόβλημα με το να είναι η πολλαπλή γεμάτη βενζίνη. Το ειδικό μπέκ τοποθετείται τουλάχιστον 10 πόντους από την εισαγωγή ενώ και το νίτρο και η βενζίνη ψεκάζονται από αυτό.
ΤΥΠΟΣ ΑΜΕΣΟΥ ΨΕΚΑΣΜΟΥ : Με αυτό το σύστημα η βενζίνη και το Νίτρο ψεκάζονται απευθείας σε κάθε εισαγωγή του κυλίνδρου. Μπορεί να χρησιμοποιηθούν είτε τα κλασικά μπέκ FOGGER είτε η νέα γενιά NOSzle™ που περικλείουν τα εργοστάσιακα μπέκ και τοποθετούνται στην θέση τους. Τα συστήματα απευθείας ψεκασμού εξασφαλίζουν πιο σωστή διανομή της βενζίνης και του νίτρου ενώ παράλληλα επιτυγχάνουν και μεγαλύτερες αποδόσεις. Είναι όμως αρκετά πιο απαιτητικά στην τοποθέτηση καθώς απαιτείται η διάτρηση της εισαγωγής ενώ δεν υπάρχουν σωληνάκια αλλά μεταλλικοί αγωγοί για την μεταφορά της βενζίνης και του νίτρου. Υπάρχουν ειδικά κιτ για 4, 6 αλλά και 8 κυλίνδρους με αύξηση ιπποδύναμης από τα 120 HP μέχρι και τα 600 HP. Τα κιτ αυτά συνήθως χρησιμοποιούνται για αγωνιστικές εφαρμογές ή αγώνες DRAGSTER λόγω των μεγάλων αποδόσεών τους.
Το μοναδικό σύστημα NOSzle™ όπου μέσα στην ειδική θήκη τοποθετείται το μπέκ του αυτοκινήτου. Η ειδική θήκη διαθέτει ειδικές οπές από όπου ψεκάζεται και το νίτρο και η επιπλέον βενζίνη. Το σύστημα εφαρμόζει στην υπάρχουσα μπεκιέρα του αυτοκινήτου.

Πώς ρυθμίζεται ένα σύστημα NOS;

Έχοντας σαν αρχή ότι έχει γίνει σωστή τοποθέτηση του συστήματος στο αυτοκίνητο, μπορούμε να προχωρήσουμε στην ρύθμιση του συστήματος. Το σωστό είναι να ακούσετε την πρόταση του εξειδικευμένου αντιπροσώπου της NOS, ο οποίος έχει την γνώση και την εμπειρία να σας προτείνει την σωστή ρύθμιση του συστήματός σας.
Ο σωστός αλλά και ιδανικός ως προς την ασφάλεια του κινητήρα τρόπος ρύθμισης είναι σε κάποιο δυναμόμετρο με χρήση ενός επαγγελματικού αισθητήρα ΅λΆ να γίνει λεπτομερής καταγραφή (Data Logging) της χρήσης Νίτρου. Έτσι θα δείτε την αναλογία αέρα/βενζίνη κατά την χρήση Νίτρου και στην συνέχεια θα κάνετε τις απαραίτητες διορθώσεις.
Αν δεν υπάρχει η παραπάνω δυνατότητα τότε το καλύτερο είναι να συμβουλευτείτε τους εξειδικευμένους τεχνικούς της NOS. Όμως υπάρχουν κάποιοι γενικοί κανόνες που θα πρέπει να γνωρίζετε για την σωστή λειτουργία του συστήματος:
Αν κατά την δοκιμή ακούσετε πυράκια ή δείτε ότι το μίγμα είναι πολύ φτωχό τότε αμέσως διακόψτε την δοκιμή και μειώστε την ροή του Νίτρου. Μην αυξήσετε την βενζίνη γιατί θα κάνετε τα πράγματα πιο πολύπλοκα.
Πάντα να ελέγχετε τα μπουζί για την καύση. Όχι μόνο το πιο εύκολο και κοντινό αλλά όλα ώστε να είστε σίγουροι για την καύση. Τα μπουζί είναι ο καθρέπτης της καύσης ειδικά κατά την χρήση του Νίτρου. Για χρήση μέχρι και 50 HP προτείνουμε μπουζί ιριδίου ένα (1) νούμερο πιο ψυχρά από τα εργοστασιακά ενώ για πάνω από 50 HP δύο (2) νούμερα.
Για λόγους αξιοπιστίας προτείνετε η χρήση βενζίνης καλής ποιότητας με μεγάλο αριθμό οκτανίων (98+) ή ακόμα και η χρήση ενισχυτικών οκτανίων για την βενζίνη.
Οι εξουσιοδοτημένοι τεχνικοί της NOS έχουν την εμπειρία και την γνώση να γνωρίζουν τις σωστές ρυθμίσεις για το αυτοκίνητό σας, λαμβάνοντας υπόψη πάντα την αξιοπιστία του κινητήρα σας

Γιατί αυξάνεται η ιπποδύναμη από το Νίτρο;

Μία μηχανή λειτουργεί καίγοντας καύσιμο το οποίο αναγκάζει τα πιστόνια να κινηθούν προς τα κάτω. Αν την αναγκάσουμε να κάψει περισσότερο καύσιμο τότε θα κινηθούν τα πιστόνια πιο γρήγορα προς τα κάτω παράγοντας μεγαλύτερη ιπποδύναμη. Ακούγεται απλό αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι καθώς υπάρχουν ορισμένοι παράγοντες που επηρεάζουν αυτή την διαδικασία παραγωγής ιπποδύναμης από την χρήση Νίτρου.
Πρώτα από όλα, όλα τα καύσιμα απαιτούν οξυγόνο για να καούν. Για να κάψεις το επιπλέον καύσιμο χρειάζεται και επιπλέον οξυγόνο. Όλες οι μετατροπές που γίνονται αποσκοπούν στην αύξηση της ροής οξυγόνου και βενζίνης. Ο ψεκασμός Νίτρου είναι ίσως ο πιο αποτελεσματικός τρόπος για την αύξηση της ροής βενζίνης και οξυγόνου και για αυτό επιτυγχάνεται τόσο μεγάλη αύξηση της ιπποδύναμης.
Ένας ακόμα παράγοντας είναι ο βαθμός ατμοποίησης της βενζίνης. Όσο πιο εύκολα και γρήγορα γίνεται αυτή η διαδικασία τόσο πιο αποτελεσματική είναι η καύση άρα και μεγαλύτερη η ιπποδύναμη που παράγεται. Ένα σωστά ρυθμισμένο σύστημα NOS παράγει πολύ μικρά σταγονίδια από το επιπλέον καύσιμο που ψεκάζεται και αυτό με την σειρά του συντελεί στην αύξηση της ιπποδύναμης.
Ο τρίτος παράγοντας έχει να κάνει με την αναλογία αέρα/βενζίνης. Είναι γνωστό ότι όσο πιο κρύος είναι ο αέρας, τόσο πιο πυκνός είναι άρα και πιο πλούσιος σε οξυγόνο έχοντας σαν αποτέλεσμα την καλύτερη καύση άρα και την αύξηση της ιπποδύναμης. Κατά τον ψεκασμό του Νίτρου, αυτό μετατρέπεται από υγρό σε αέριο πολύ γρήγορα με πτώση της θερμοκρασίας. Το παγωμένο Νίτρο ψύχει όλη την εισαγωγή μέχρι και 35ο C. Έτσι το πυκνότερο μίγμα βοηθά την μηχανή να παράγει ακόμα μεγαλύτερη ιπποδύναμη.

Τι ακριβώς είναι το ΝΙΤΡΟ;

Το Νίτρο (Μονοξείδιο του Αζώτου) είναι για την μηχανή σας απλώς μια μεγάλη πηγή οξυγόνου. Το Νίτρο δεν είναι καύσιμο απλά βοηθάει το καύσιμο να κάνει πιο πλήρη καύση. Η δύναμη απελευθερώνεται από την βενζίνη που ψεκάζεται μαζί με το Νίτρο. Αν ψεκάσουμε σκέτο Νίτρο στον κινητήρα απλά επιταχύνουμε την διαδικασία καύσης του κινητήρα το οποίο τις περισσότερες φορές οδηγεί σε καταστροφική για τον κινητήρα έκρηξη. Το Νίτρο απλά επιτρέπει την καύση μεγαλύτερης ποσότητας βενζίνης στην ίδια χρονική περίοδο αυξάνοντας με αυτό τον τρόπο την δύναμη και επιτάχυνση του αυτοκινήτου σας


το αρθρο ειναι γραμμενο απο τον σπυροπουλο και λεει αρκετα πραγματακια μεσα που ευσταθουν αν και προμοταρει περισσοτερο την εταιρια NOS. ο λογος που το βαζω ειναι γιατι πραγματι τα NOS σαν αποδοση ειναι αυτο που υποσχονται σε σχεση με αλλα συστηματα νιτρου..

Panos 316T
15-04-10, 10:04
προσωπικά ουδέποτε θα είχα μια "βόμβα" μες στο αυτοκίνητο μου...
πολλά έχουν ακούσει τα αυτιά μου...και όχι απαραίτητα από την αυτή καθαυτή εγκατάσταση ή λειτουργία του.

patriNOS
15-04-10, 10:34
προσωπικά ουδέποτε θα είχα μια "βόμβα" μες στο αυτοκίνητο μου...
πολλά έχουν ακούσει τα αυτιά μου...και όχι απαραίτητα από την αυτή καθαυτή εγκατάσταση ή λειτουργία του.

φιλε πανο επειδη τυγχανει να ειμαι απο τους πρωτους που νιτραραν αμαξι και μηχανη στην πατρα και ισως και απο τους πρωτους πολιτικα κυκλοφορουμενους (μη συμμετεχοντας σε αγωνες dragster εννοω) γενικα στην ελλαδα,θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω μαζι σου... οταν κατι δεν το εχεις δοκιμασει καλο ειναι να μην το κρινεις... ειναι σαν να μου λες οτι δεν μου αρεσει να τρωω μανοταρια χωρις να τα εχεις δοκιμασει ποτε..βεβαια ειναι σεβαστη η αποψη σου αλλα παραμενει αποψη σου.οσον αφορα το τι ακουγεται δεν εχει καμια σχεση με την πραγματικοτητα. τα παντα εξαρτωνται απο αυτον που θα στο βαλει στο αμαξι.οπως και το τουρμπισμα αν στο κανει ο μπαρμπα κωστας της γειτονιας θα σπασει ετσι ειναι και το νιτρο και εντελως πληροφοριακα το νιτρο δεν ειναι εφλεκτο.αν παρεις την μπουκαλα και την ανοιξεις μπροστα στην φωτια θα καταλαβεις οτι δεν γινεται να γινει εκρηξη..τωρα απο εκει και περα εχει να κανει με εσενα και το ποσο θα το ψαξεις.....

patriNOS
15-04-10, 10:42
παρεπιπτοντως το παρατσουκλι patriNOS δεν εχει να κανει μονο με την πολη διαμονης μου και γεννησεως μου... ειναι παρατσουκλι το οποιο το εχω στην πατρα στην σπαρτη στην σαμο στην αθηνα στα φορουμ(puntoclub,roverclub οταν ειχα punto και rover αντιστοιχα αλλα υπαρχουν ακομη οι λαγαριασμοι απο οσο ξερω) και γενικα οπου με ξερουν εδω και παρα πολλα χρονια απο τοτε που εκανα το πρωτο μου νιτραρισμα.. το NOS που υπαρχει στο τελος του username μου ειναι απο το νιτρο που φορουσε το εκαστοτε αμαξι μου(η μηχανη) και υποδηλωνει οτι παντα δουλευω NOS μιας και τα θεωρω τα ποιο αξιοπιστα και τα πιο δυνατα(για αυτο και εβαλα το παραπανω αρθρο μιας και ειναι σωστο αλλα διαφημιζει τα NOS).... υπαρχει ενα ενδεχομενο να νιτραρω ενα 1400αρακι ενος φιλου και θα ψεκαζει γυρω στα 40 αλογα. αν γινει αυτο και δεν προβει σε μια αλλη μετατροπη που σκεφτετε ,γιατι και αυτος εχει ακουσει πολλα οπως ο πανος και το σκεφτετε μιας και το μοτερ του ειναι μαμα εντελως, θα σας ανεβασω βιντεο του πως να νιτραρετε μονοι σας...

Panos 316T
15-04-10, 10:45
το ποστ μου το ξεκίνησα "προσωπικά..."
το θέμα "νίτρο" δεν το κατέχω αλλά όταν ακούω ότι "κάηκαν ζωντανοί γιατί εξεράγη η μπουκάλα που είχαν μέσα στο αυτοκίνητο" τι να σου πω...μπορεί να ναι αναληθές μπορεί και όχι...

πάντως ευχαριστώ για το κατατοπιστικό thread σου

Nino
15-04-10, 10:57
Εχω την εντυπωση οτι το νιτρο ειναι πρωτοξειδιο του αζωτου και βεβαια δεν ειναι ευφλεκτο,αλλα οπως σε ολες τις φιαλες με αερια υπο πιεση θα πρεπει να τηρουνται μερικοι κανονες ασφαλειας πχ περιοδικο τεσταρισμα των φιαλων κλπ που δεν ειναι του θεματος.
Το σιγουρο ειναι ενα που λεει και ο patriNOS το νιτρο ειναι πολυ παρεξηγημενο στην Ελλαδα και πολλες φορες το μπερδευει ο κοσμος με αλλα νιτρωδη με τα οποια δεν εχει καμια σχεση.

Κωνσταντίνος
15-04-10, 11:00
patriNOS οκ να το νιτράρουμε. Μήπως υπάρχει και μπλοκέ σε νίτρο ; Να ψεκάζεις στο διαφορικό να γίνεται μπλοκέ, να στρίβεις και μετά να ξαναγίνεται κανονικό :rally: :thumbsup:

patriNOS
15-04-10, 11:15
το ποστ μου το ξεκίνησα "προσωπικά..."
το θέμα "νίτρο" δεν το κατέχω αλλά όταν ακούω ότι "κάηκαν ζωντανοί γιατί εξεράγη η μπουκάλα που είχαν μέσα στο αυτοκίνητο" τι να σου πω...μπορεί να ναι αναληθές μπορεί και όχι...

πάντως ευχαριστώ για το κατατοπιστικό thread σου

φιλε μου εχεις απολυτο δικιο απλα εχεις πεσει και εσυ θυμα των media οπως και πολλοι αλλοι. ειναι σεβαστη η αποψη σου απλα δεν την ασπαζομαι. δεν θεωρησα οτι μου την ειπες και ουτε με τον τροπο που σου απαντησα θελω να σε προσβαλλω. αν το εξελαβες καπως ετσι ζητω συγγνωμη αλλα γενικα ειναι ετσι το στυλ που γραφω και πολλοι το παρεξηγουν. παιδια ειλικρινα δεν το κανω εσκεμμενα αλλα ετσι ειναι ο τροπος που γραφω και εκφραζομαι και ξερω οτι πολλοι απο εδω δεν με γουσταρετε αλλα τι να κανουμε δεν μπορεις να τα πηγαινεις καλα με ολους.

τωρα οσον αφορα τις εκρηξεις και τα σχετικα πραγματι εχει συμβει αλλα δεν ηταν υπευθηνο το νιτρο για αυτο.θα μπορουσε να σου συμβει το ιδιο αν ειχε εκδηλωθει φωτια στο αμαξι σου και ειχες μεσα 1-2 λακ μαλλιων που χρησιμοποιουν οι γυναικες ή καποιο κατσαριδοκτονο ή σπρεΐ βαψιματος ή αρωματικο γκλαιηντ με μικροκαψουλες ή γενικα οποιοδηποτε μπουκαλι τυπου αεροζολ...η εκρηξη οφειλεται στο σκασιμο της μπουκαλασ

m-power_01
15-04-10, 11:19
το ποστ μου το ξεκίνησα "προσωπικά..."
το θέμα "νίτρο" δεν το κατέχω αλλά όταν ακούω ότι "κάηκαν ζωντανοί γιατί εξεράγη η μπουκάλα που είχαν μέσα στο αυτοκίνητο" τι να σου πω...μπορεί να ναι αναληθές μπορεί και όχι...

πάντως ευχαριστώ για το κατατοπιστικό thread σου

Αν χρησιμοποιειται εγκεκριμενη φυαλη για τετοιες εγκαταστασεις και αν φτασουμε στο σημειο να σκασει, σημαινει οτι το ντεποζιτο της βενζινης εσκασε απο χθες...
Αλλο αν εδω χρησιμοποιουν παλιους πυροσβεστηρες!


Εχω την εντυπωση οτι το νιτρο ειναι πρωτοξειδιο του αζωτου και βεβαια δεν ειναι ευφλεκτο,αλλα οπως σε ολες τις φιαλες με αερια υπο πιεση θα πρεπει να τηρουνται μερικοι κανονες ασφαλειας πχ περιοδικο τεσταρισμα των φιαλων κλπ που δεν ειναι του θεματος.
Το σιγουρο ειναι ενα που λεει και ο patriNOS το νιτρο ειναι πολυ παρεξηγημενο στην Ελλαδα και πολλες φορες το μπερδευει ο κοσμος με αλλα νιτρωδη με τα οποια δεν εχει καμια σχεση.

πολυ σωστα...περισσοτερες πληροφοριες εχω γραψει εδω
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=126

Panos 316T
15-04-10, 11:34
φιλε μου εχεις απολυτο δικιο απλα εχεις πεσει και εσυ θυμα των media οπως και πολλοι αλλοι. ειναι σεβαστη η αποψη σου απλα δεν την ασπαζομαι. δεν θεωρησα οτι μου την ειπες και ουτε με τον τροπο που σου απαντησα θελω να σε προσβαλλω. αν το εξελαβες καπως ετσι ζητω συγγνωμη αλλα γενικα ειναι ετσι το στυλ που γραφω και πολλοι το παρεξηγουν. παιδια ειλικρινα δεν το κανω εσκεμμενα αλλα ετσι ειναι ο τροπος που γραφω και εκφραζομαι και ξερω οτι πολλοι απο εδω δεν με γουσταρετε αλλα τι να κανουμε δεν μπορεις να τα πηγαινεις καλα με ολους.

τωρα οσον αφορα τις εκρηξεις και τα σχετικα πραγματι εχει συμβει αλλα δεν ηταν υπευθηνο το νιτρο για αυτο.θα μπορουσε να σου συμβει το ιδιο αν ειχε εκδηλωθει φωτια στο αμαξι σου και ειχες μεσα 1-2 λακ μαλλιων που χρησιμοποιουν οι γυναικες ή καποιο κατσαριδοκτονο ή σπρεΐ βαψιματος ή αρωματικο γκλαιηντ με μικροκαψουλες ή γενικα οποιοδηποτε μπουκαλι τυπου αεροζολ...η εκρηξη οφειλεται στο σκασιμο της μπουκαλασ

προς θεού... συνάδελφε ,συμφουρίτη και αδελφέ στην τελική
κουβέντα κάνουμε για να βγαίνουν χρήσιμα συμπεράσματα:thumbsup:

patriNOS
15-04-10, 13:08
Εχω την εντυπωση οτι το νιτρο ειναι πρωτοξειδιο του αζωτου και βεβαια δεν ειναι ευφλεκτο,αλλα οπως σε ολες τις φιαλες με αερια υπο πιεση θα πρεπει να τηρουνται μερικοι κανονες ασφαλειας πχ περιοδικο τεσταρισμα των φιαλων κλπ που δεν ειναι του θεματος.
Το σιγουρο ειναι ενα που λεει και ο patriNOS το νιτρο ειναι πολυ παρεξηγημενο στην Ελλαδα και πολλες φορες το μπερδευει ο κοσμος με αλλα νιτρωδη με τα οποια δεν εχει καμια σχεση.

πολυ σωστος ο φιλος απο εδω...


patriNOS οκ να το νιτράρουμε. Μήπως υπάρχει και μπλοκέ σε νίτρο ; Να ψεκάζεις στο διαφορικό να γίνεται μπλοκέ, να στρίβεις και μετά να ξαναγίνεται κανονικό :rally: :thumbsup:

γινεται να ερθεις απο γαρουφαλη να στο κολησω με την αλγκον και να στο κανω αξονα αλλα θα ειναι μονιμο....:warriorsmiley:


Αν χρησιμοποιειται εγκεκριμενη φυαλη για τετοιες εγκαταστασεις και αν φτασουμε στο σημειο να σκασει, σημαινει οτι το ντεποζιτο της βενζινης εσκασε απο χθες...

το νιτρομπουκαλο τις NOS σε διαβεβαιω οτι ειναι πληρως εγκεκριμενο.



Αλλο αν εδω χρησιμοποιουν παλιους πυροσβεστηρες!


πολυ σωστα...περισσοτερες πληροφοριες εχω γραψει εδω
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=126

υπαρχει λυση για αυτο. αγοραζεις το καρμπον μπουκαλι που πουλαω και εισαι σιγουρος οτι ειναι εγκεκριμενο και δεν ειναι απο παλιο πυροσβεστηρα



προς θεού... συνάδελφε ,συμφουρίτη και αδελφέ στην τελική
κουβέντα κάνουμε για να βγαίνουν χρήσιμα συμπεράσματα:thumbsup:

στο αναφερω γιατι πολυ εδω μεσα(και απο αλλο φορουμ στο οποιο εγινα μπαν γιατι βριστικα με εναν mod και οχι για την υπογραφη μου)την εχουν βρει μαζι μου επειδη δεν τους κανει ο τροπος που μιλαω και απανταω ειτε εδω ειτε οπως μιλαγα εκει....