PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελληνική tuning σκηνή



stratos
14-04-10, 23:57
Που βαδίζει άραγε η ελληνική tuning σκηνή? Τι συμβαίνει πραγματικά? Τι είδους επαγγελματίες κρύβονται απο πίσω? Γιατί εισάγουμε προϊόντα απο το εξωτερικό εκτός της μειωμένης τιμής τους? Πως μας αντιμετωπίζουν όταν πάμε να βελτιώσουμε πολύ ή λίγο το καμάρι μας?

Είναι Απρίλιος του 2006 και είμαι στην αναζήτηση επικαλυμμένου πιστονιού για μελέτη στο πανεπιστήμιο Κύπρου όπου και αποφοίτησα πέρυσι και τώρα συνεχίζω με το μεταπτυχιακό μου. Απευθύνομαι σε εξαιρετικά μεγάλη εταιρία που εισάγει μηχανικά μέρη. Αφού πήγα 3 φορές και κατάφερα να βρώ τον διευθυντή (λέμε τώρα) έρχομαι σε συνεννόηση να μου σπάσει τετράδα ή εξάδα απο πιστόνια για να αγοράσω ένα προς μελέτη. Η προκαταβολή των 180 euro (50% της τιμής) δίνεται και αναμονή μέχρι να φτάσει. Επίσης, κόβεται και ατρύπητη απόδειξη χειρόγραφη για την είσπραξη των μετρητών. Φτάνει τέλος Μάιου όπου επιστρέφω απο την Κύπρο και το πιστόνι ακόμα δεν έχει έρθει. Πάω 2 φορές πάλι εκεί αλλά ο "διευθυντής" άφαντος. Ούτε απαντάει στα τηλέφωνα ούτε τίποτα. Επικοινωνώ με την γραμματέα του και ζητώ τα λεφτά της προκαταβολής πίσω. Πετυχαίνω και τον εν λόγω "κύριο" στο τηλέφωνο αφού όλο σε meeting ήταν και του ζητώ την προκαταβολή πίσω. Σε έντονο τόνο μου απευθύνθηκε οτι δεν επιστρέφονται χρήματα παρόλο που η δουλειά δεν μπορεί να ολοκληρωθεί!!! Για καλή μου τύχη οικογενειακός φίλος δικηγόρος δέχεται να του τηλεφωνήσει και να ζητήσει τα χρήματα πίσω. Επίσης υπήρξαν απειλές απο μέρος μου προς δικαστική διαμάχη αν δεν επιστρέφονταν τα χρήματα. Τελικά ύστερα απο 2 εβδομάδες τηλεφωνημάτων σε έντονο τόνο τα χρήματα κατατέθηκαν σε λογαριασμό μου.

Ξέρετε τι είναι να είσαι φοιτητής και να προσπαθείς να μαζέψεις 360 euro απο τα χαρτζιλίκια και απο το "επίδομα" των 30 euro απο την σύνταξη των παππούδων? Μάλλον για κάποιους αυτά είναι στραγάλια.

Απευθύνομαι σε δεύτερο εισαγωγέα. Ο τύπος (50άρης+) με αντιμετώπισε ώς να μην πώ. "Αν έχεις σκοπό να κάνεις κάποια σοβαρή βελτίωση στο κατάστημα μας στο αυτοκίνητο σου (Ε36 316) τότε ίσως να σκεφτώ να σου σπάσω τετράδα και να σου πουλήσω". Ωραία αντιμετώπιση ρε μεγάλε. Θέλεις 6 χιλιάρικα για τούρμπισμα και τότε να σκεφτείς αν θα μου δώσεις πιστόνι. Ε άντε και .......

Φτάνω σε γνωστό βελτιωτικό οίκο στον Κηφισό. Εκεί έρχομαι σε πιο φιλική αντιμετώπιση και μεγάλη προθυμία και όρεξη να με βοηθήσουν. Αφού μου παρουσιάζουν τα προϊόντα τους πάω δεύτερη φορά εκεί. Τυχαίνει και ανοίγεται συζήτηση μεταξύ εμένα, του tuner, της αρραβωνιαστικιάς του και κάποιου άλλου. Κάποιο μέρος της συζήτησης ήταν: " εμείς είμαστε μια κλίκα, αν χρωστάς 20 euro σε εμένα, ο τάδε δεν θα σου κάνει πρόγραμμα, ο τάδε δεν θα σου πουλήσει φρένα, όταν ανεβείς στο αναβατόριο για να φτιάξεις εξάτμιση εγώ θα τον έχω πάρει τηλέφωνο για να μείνει το αυτοκίνητο σου εκεί μήνες ή θα σου φτιάξω εγώ πρόγραμμα και θα σου σπάσει μέσα στην εβδομάδα" Γεια σας, δεν επιθυμώ την συνεργασία μαζί σας. Κόντεψα να τρακάρω 2 φορές αυτή την μέρα απο τον εκνευρισμό μου.

Κάποιος άλλος μου έδινε τζάμπα τα πιστόνια απο το προσωπικό του αυτοκίνητο (evo 6) αλλά τι να τα κάνω? Χρησιμοποιημένα και καμένα ήταν, εγώ ήθελα καινούριο.

Για την ιστορία, κάνω ένα mail στον κατασκευαστή που ήθελα στην Αμερική. Το πιστόνι φτάνει στα χέρια μου μέσα σε μια εβδομάδα με τις προδιαγραφές που ζήτησα και με έξοδα αποστολής δικά τους χωρίς καν να με χρεώσουν για την αγορά. Η μελέτη συνεχίστηκε στο πανεπιστήμιο επιτυχώς.

Κάποιος προγραμματιστής απο Κύπρο ταξιδεύει μια φορά τον μήνα στην Ελλάδα και προγραμματίζει τον MoTech M800 επειδή είναι ο γκουρού στο είδος και καλά. Τα αυτοκίνητα στην πλειοψηφία τους σπάνε στον μήνα και μόνο αυτός έχει το "κλειδί" να προγραμματίσει το αυτοκίνητο και να ξεκλειδώσει τον δύσκολο στο tuning εγκέφαλο.

Πολλοί έλληνες προγραμματιστές ζητούν παράλογα ποσά για προγραμματισμό σε δυναμόμετρο και μετά στον δρόμο. Σπάνε μερικά απο αυτά, τους ζητάς τα ρέστα συγκαλύπτοντας το σπάσιμο και ζητάνε τα ίδια λεφτά για να σου αντικαταστήσουν κινητήρα και να σε ξαναπρογραμματίσουν. Ευχαριστώ, δεν θα πάρω.

Ζητούν υπέρογκα ποσά με διαφορές μέχρι και 40% για να πουλήσουν κάτι. Και μετα γιατί να μην τα φέρνουμε απο Αμερική?

Πάω στο Athens tuning show του 2008. Εκεί δεν δέχονται ούτε ευκολίες με πιστωτική κάρτα ούτε κάνουν δόσεις. Λες και ο καθένας έχει τουλάχιστον 1200 euro για πρόγραμμα κονσέρβα να τα σκάσει μετρητά. Μαθαίνω απο τον φίλο μου οτι το ATS του 2009 ήταν μια αποτυχία και μισή. Ελάχιστα περίπτερα και ο κόσμος απλά να χαζεύει και να μην αγοράζει. Κατά βάθος χαίρομαι για την κατάντια τους... ας πρόσεχαν τα προηγούμενα χρόνια.

Ερώτηση μου για τις κεραμικές επικαλύψεις στα χταπόδια που έκανε κάποιος στο ATS του 2008. "Και τι θες ρε πιτσιρίκο, αν δεν είναι να αγοράσεις μην ρωτάς". Ποιός? Εγω? Που ασχολούμαι με τις κεραμικές επικαλύψεις στο πανεπιστήμιο. Ε άντε ........ και εσύ και οι επικαλύψεις σου.

Υπάρχουν όμως και tuners που μερικοί είναι και μέλη του φόρουμ μας και μας αντιμετωπίζουν σαν πελάτες και μας εκτιμούν, ρυθμίζοντας και πουλώντας τα προϊόντα τους σεβόμενοι την κάθε δεκάρα που ο άλλος με κόπο έβγαλε. Συγχαρητήρια και respect σε αυτούς.



Ελληνική tuning σκηνή.... Ευτυχώς για κάποιους η αυλαία έπεσε... Για κάποιους άλλους υποκλίθηκαν στο κοινό τους και εισέπραξαν τα χειροκροτήματα μαζεύοντας και άλλους μελλοντικούς πελάτες.

Ελπίζω στο μέλλον να βελτιωθούν κάπως τα πράγματα και να βγούμε απο αυτό το αδιέξοδο και κάποιοι να σταματήσουν να μας αντιμετωπίζουν σαν πορτοφόλι επιτέλους.

NickE60
15-04-10, 00:17
Ήταν θέμα χρόνου Στράτο η ίδια η αγορά να αρχίσει να τιμωρεί..... ειδικά τώρα που μειώνεται το εισόδημα και αυξάνονται τα βασικά έξοδα.... + το φορολογικό "στρίμωγμα" από το κράτος...

Ο κόσμος πλέον διαβάζει, ενημερώνεται, ψάχνει πριν κάνει κάτι ...δεν έχει την τύφλα του όπως παλιά.. και δεν συμβαίνει μόνο εδώ αυτό, το ίδιο γίνεται και έξω..

Όποιος έπιασε το νόημα και έχει καταλάβει ότι ο πελάτης που θα βγάλει τα χρήματα από την τσέπη του και σου τα δώσει να τα βάλεις στην δική σου τσέπη, τα "πονάει" την ώρα που το κάνει ...δεν τα πετάει..
ε, αυτός ο άνθρωπος έχει απαιτήσεις και αυτός που τα παίρνει έχει υποχρέωση...

Αν το καταλάβουν αυτό και το πιστέψουν ...και φυσικά είναι ειλικρινείς χαρακτήρες, τότε δεν έχουν τίποτε να φοβηθούν.. thumb

paganis
15-04-10, 00:27
δυστηχως Στρατο...βρισκουν και τα κανουν..ή μαλλον βρισκαν τουλαχιστον στην πλειοψηφια του αγοραστικου κοινου! οταν ο πελατης ..ειναι ενημερωμενος..γνωριζει τι θελει και ειναι διαθετιμενος εκτος χρηματων ...να δαπανησει και χρονο,αναζητωντας την αρτιοτερη εξυπηρετηση...θα παραγκωνισει τον μη εχοντα γνωση και περιστασιακο τιουνερ!
στο χερι μας ειναι να αναδειξουμε...τον αξιο και να στειλουμε στο καδο των αχρηστων,,,τους ασχετους αλλα και μη σωστο επαγγελματια! τωρα ...απο μερους τους...εφοσον τηρουν τις προδιαγραφες ενος σωστου επαγγελματια του κλαδου τους...ισως θα πρεπει να μειωσουν και αυτοι, τις οικονομικες τους απαιτησεις....γιατι οπως και να χει ,για 1 ωρα προγραμματισμου( σιγουρα, εχουν δαπανησει και αλλες ωρες γι αυτο)...θεωρω υπερβολικα τα λεφτα που ζητουν....οπως και για τα ανταλλακτικα ,συγκρινοντας τις τιμες με το εξωτερικο!!

skandalis447
15-04-10, 00:35
Ολοι ειμαστε ανθρωποι και σιγουρα ολοι κανουμε λαθη...γιατι και μεσω αυτων μαθαινουμε...Το ζητημα ειναι ο επαγγελματισμος και η αντιμετωπιση...Σε ολους τους κλαδους,υπαρχουν καλοι και κακοι επαγγελματιες...Ο κακος θα κανει 1,2 αρπαχτες,ο καλος θα επιβιωσει...Στην ελληνικη σκηνη υπαρχουν πολλα δειγματα...και κακων αλλα ευτυχως και καλων βελτιωτων...Μιλωντας σαν πελατης,μου εχουν τυχει απιστευτα περιστατικα τα τελευταια 16 χρονια που ασχολουμε με το χορο...Εχω τυχει σε εκπληκτικους ανθρωπους,που εμαθα απο την συμπεριφορα τους,μεχρι σε απατεωνες ολκης...που παλι εμαθα πως να τους μυριζομαι και να τους αποφευγω...Παρολα αυτα,και σαν επαγγελματιας εχω πεσει σε τρελλους ανθρωπους στο χωρο οι οποιοι (2 χρονια πριν) με αναγκασαν να φερθω και να μιλησω ασχημα για το επιπεδο μου προκεινενου να παραλαβω ΕΞΟΦΛΗΜΕΝΟ ανταλλακτικο 2 μηνων αξιας 2500Ε...Το σιγουρο παντως ειναι πως οσο ζουμε μαθαινουμε...

skandalis447
15-04-10, 00:44
δυστηχως Στρατο...βρισκουν και τα κανουν..ή μαλλον βρισκαν τουλαχιστον στην πλειοψηφια του αγοραστικου κοινου! οταν ο πελατης ..ειναι ενημερωμενος..γνωριζει τι θελει και ειναι διαθετιμενος εκτος χρηματων ...να δαπανησει και χρονο,αναζητωντας την αρτιοτερη εξυπηρετηση...θα παραγκωνισει τον μη εχοντα γνωση και περιστασιακο τιουνερ!
στο χερι μας ειναι να αναδειξουμε...τον αξιο και να στειλουμε στο καδο των αχρηστων,,,τους ασχετους αλλα και μη σωστο επαγγελματια! τωρα ...απο μερους τους...εφοσον τηρουν τις προδιαγραφες ενος σωστου επαγγελματια του κλαδου τους...ισως θα πρεπει να μειωσουν και αυτοι, τις οικονομικες τους απαιτησεις....γιατι οπως και να χει ,για 1 ωρα προγραμματισμου( σιγουρα, εχουν δαπανησει και αλλες ωρες γι αυτο)...θεωρω υπερβολικα τα λεφτα που ζητουν....οπως και για τα ανταλλακτικα ,συγκρινοντας τις τιμες με το εξωτερικο!!
Σχολιαζοντας την αποψη σου,θα ηθελα να επισημανω οτι δεν γινεται να εχεις και το καλυτερο και το φθηνοτερο...Υπαρχει μια χαρακτηριστικη καμπυλη αξιας/αποδωσης...αν κατευεις χαμηλα στην αξια,αναγκαστικα πεφτει και η αποδωση...Το ζητημα ειναι να εμμενεις σε καλη ποιοτητα και απλα να ζητας να την εχεις σε καποια πιο προσιτη τιμη...
Σε σχεση με τους προγραμματιστες τωρα,για να παρει καποιος την ευθυνη να βελτιωσει ενα BMW το οποιο δεν εχει σχεδιαστει στην τυχη,εχει δαπανησει χρονια σπουδων,προσωπικης εργασιας,ελευθερου χρονου και χρηματος για τον εξοπλισμο του και σιγουρα εχει στερηθει απο την ζωη του πολλα πραγματα για να μπορεσει να κανει πραξη αυτο που ζητας εσυ στο αυτοκινητο σου,πριν απο εσενα για εσενα...Γιαυτο πρεπει να απευθυνεται καποιος σε ανθρωπους (καθε επαγγελματος) που αγαπανε την δουλεια τους και ακομα μετα το τελος του ωραριου εχουν τη διαθεση να ασχοληθουν με αυτην,μαθαινοντας κατι ακομα η δοκιμαζοντας κατι ακομα...Αυτη ειναι η ομορφια του να κανεις το χομπυ σου σπουδες και μετα δουλεια σου...Ειναι σιγουρο οτι σου αρεσει οποτε αυξανεις τις πιθανοτητες να το κανεις καλα...αλλιως...Θα κοιτας την ωρα να τελειωνεις...

paganis
15-04-10, 00:58
δεν διαφωνω στα λεγομενα σου...σιγουρα αυτο που πληρωνεις ειναι και το back round του προγραμματιστη! οπως ειπες ομως ..θελω την καλυτερη αποδοση...με μια λογικη τιμη!

turbodog
15-04-10, 02:40
Να πω και εγω την γνωμη μου...μεσα απο αρκετα χρονια εμπειριας με ελληνες προγραμματιστες. Και θα ειμαι συντομος, περιεκτικος, καυστικος αλλα και ρεαλιστης...
Υπαρχουν καλοι προγραμματιστες στη Ελλαδα? Οχι, δεν υπαρχουν.

Και δεν αερολογω...εχω πολλα παραδειγματα να αναφερω, αλλα δεν θελω να δυσφημισω επαγγελματιες του χωρου (αν ομως υπαρχει αμφισβητηση για τα λεγομενα μου, μπορω να γινω και πιο συγκεκριμενος).

Παραδειγματα απειρα...Αυτοκινητα που σπανε σε μια βδομαδα μετα την ρυθμιση, λιωμενα σφυριλατα πιστονια σε 1000χλμ, αυτοκινητα διχως ρελαντι (και πως να κρατησουν αφου ο Θεος σ.σ. προγραμματιστης βαριεται να ρυθμισει περαν του WOT. Και στην ευλογη ερωτηση σου "μαστορα μηπως το αυτοκινητο μπουκωνει? Και πως να μην μπουκωνει με τα 10αρια AFRs που δουλευει για να ειναι σιγουρος επειδη
α)εχει αγνοια στο να ρυθμισει/βαριεται οποτε δωσε βενζινα μπολικη
β) να ειναι σιγουρος οτι δεν θα σπασει μιας και η ελλειπης ρυθμιση βολευεται μια χαρα με πλουσια μιγματα. Λιγοτερα αλογα μεν με αυξημενη καταναλωση δε αλλα το κεφαλακι του ησυχο.

Στο προηγουμενο αυτοκινητο μου 'γνωστος' του χωρου', που απευθυνθηκα για να μου διορθωσει/τσεκαρει το προγραμμα που ειχα σεταρει μονος μου στο δρομο με wideband και ακουστικα, προσπαθωντας να ρυθμισει το αβανς στον Link piggyback εγκεφαλο μου εκανε ακριβως το αντιθετο απο αυτο που μου ελεγε! Γιατι δεν γνωριζε οτι οταν το 11 το κανεις 10 στο built in control panel που διεθετε ο εγκεφαλος ΔΕΝ ειναι η συνολικη τιμη προπορειας ΑΛΛΑ τo ποσες μοιρες αφαιρουνται απο τον stock χαρτη προπορειας. Οποτε εκει που μου ελεγε οτι εκοβε μια μοιρα ακομη γιατι λεει ακουγε πυρακια, αυτος το εκανε μια μοιρα πιο επιθετικο! Οποτε γυριζοντας σπιτι και τσεκαροντας τους χαρτες, ειδα τι μ.....α εχει κανει. Παλι καλα που ειχα κρατησει τους αρχικους μου χαρτες...
Αλλο παραδειγμα...Ο προαναφερθεν γνωστος tuner με τα Motec, αφου καταφερε μετα απο ωρες να ξεκινησει τον εγκεφαλο, εκανε μια ρυθμιση στο WOT και ολα τα αλλα μια ωραια ευθεια γραμμουλα με interpolation. Αυτα σε αμαξι φιλου και με εμενα παρων. Φημες αργοτερα ελεγαν οτι αυτος ο εγκεφαλος ηταν για αλλα αυτοκινητο αλλα μιας και τους ξεμεινε ειπαν να τον ταιριαξουν, γιαυτο και η καλωδιωση ηταν κοψε-δοκιμασε- α! δουλευει!-ραψε. Μαλλον φημες θα ειναι απο κακεντρεχεις ανθρωπους...

Δυστυχως στην Ελλαδα η τσαπατσουλια (και μαλιστα χρυσα πληρωμενη) ειναι το σημα κατατεθεν. Η (φυσιολογικη) αγνοια που εχουν οι περισσοτεροι ανθρωποι στο χωρο του tuning εκμεταλλευεται στο επακρον απο τους 'θεους'. Βεβαια για να μην τους βαλω ολους στο ιδιο καζανι υπαρχουν καποιες (ελαχιστες) εξαιρεσεις που τα καταφερνουν, σε καποιο βαθμο καλυτερα.

Αυτη ειναι εν συντομια η γνωμη μου. Ειμαι σιγουρος οτι θα βρει πολλους αντιθετους με τα λεγομενα μου, αλλα ο καθενας διαμορφωνει αποψη βασει των γνωσεων του και κυριως των εμπειριων του. Ετσι εκανα και εγω.

Fad3In
15-04-10, 03:19
Τελειως LOL το θεμα!
Αλλα να πω και την αληθεια μου,υπαρχει ελληνικη tuning σκηνη;
Ανεκδοτα λεμε να περασει η ωρα ετσι;
Στην Ελλαδα πασχουμε σοβαρα απο ελλειψη επαγγελματισμου.
Ν.

Dim135
15-04-10, 03:47
εγω 12 χρονια ασχολουμαι με το τuning εχω δει καλα και ασχημα πραγματα . μην τους βαζουμε ολους στο ιδιο τσουβαλι αυτοι που γνωριζουν μενουνε οι αλλοι πανε σπιτι τους.
πιστευω οτι η ελλαδιτσα εχει προχωρησει παρα πολυ στο tuning και σε πολλους τομεις δεν υστερει πουθενα η συνεχεια θα δειξει.

Monsta
15-04-10, 08:38
Απίστευτες ιστορίες Στράτο / Δημήτρη (turbodog).

Δυστυχώς το ρεζουμέ της υπόθεσης είναι ότι ο χώρος του αυτοκινήτου στην Ελλάδα είναι πολύ πολύ βρώμικος.

Υπάρχουν αμέτρητοι καμικάζι & αλεξιπτωτιστές που στο βωμό του χρήματος δεν σέβονται απολύτως τίποτα. Οι σοβαροί επαγγελματίες απλά σπανίζουν.

Έχω και εγώ τις ιστορίες στο χώρο μου, που αν και πιο 'ακίνδυνος', δε παύει να είναι εξίσου βλαβερός για τη ψυχική υγεία του καθένα.

yodas
15-04-10, 11:12
Η απάντηση βρίσκεται πάντα κάπου στη μέση. Προσωπικά πιστεύω πως δεν πρέπει να μηδενίζουμε και να ισοπεδώνουμε κανέναν κλάδο. όπως σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχει ο επαγγεματίας και ο "Ελληνάρας" με ότι αυτό συνεπάγεται. Αυτό δεν συμβαίνει μόνο εδώ αλλά στη χώρα μας απλά έχει πάρει τέτοιες διαστάσεις που πάντα αναφερόμαστε πρώτα στον κακό επαγγελματία και μετά στον καλό. Ο καταναλωτής φυσικά και γίνεται πολύ πιο ενημερωμένος, έχει τα μάτια του ανοικτά, διαβάζει και ενημερώνεται από διάφορα sites και πολύπλευρες πηγές. Το μήνυμα που πρέπει να δωθεί είναι ότι το αυτοκινητό μας δεν είναι πειραματόζωο κανενός (εκτός και αν το δίνουμε με δική μας άδεια και ευθύνη) και ότι κάθε επαγγελματίας που ασχολείται με αυτό πρέπει να αναλαμβάνει τις ευθύνες του (στο μερίδιο που του αναλογούν). Το σπάει ή δεν σπάει, βάλε αυτό και θα δούμε ή το δεν βαριέσαι αδερφέ τελικά παίζει επικύνδυνα παιχνίδια στην τσέπη μας μα πάνω από όλα στην ασφάλεια τη δική μας και των συμπολιτών μας.

Ας είμαστε λοιπόν όλοι πιο προσεκτικοι.

Nikos
15-04-10, 11:35
Αν υπηρχε σοβαρη δικαιοσυνη θα υπηρχε και σοβαροτερη tuning σκηνη.
Θυμαμαι γνωστο tunerα ο οποιος ειχε καταστρεψει 160 αυτοκινητα με τις αλχημειες του και ποτε κανεις δε μπορεσε να του κανει το παραμικρο.
Η λεξη "εγγυηση" ειναι κατι σα το "666" στην εκκλησια στο χωρο αυτο.
Επισης κατι αλλο που βρισκω πολυ εκνευριστικο ειναι η ανυπαρξια τιμοκαταλογων στις περισσοτερες περιπτωσεις.
Η τιμη καθοριζεται αναλογα με το πως σε κοβει ο "μαγκας".
Εξαιρεσεις ? σαφως και υπαρχουν....αλλα θελεις χερι με 3 δαχτυλα για να τις μετρησεις...τα 5 περισσευουν.

Monsta
15-04-10, 11:47
Αν υπηρχε σοβαρη δικαιοσυνη θα υπηρχε και σοβαροτερη tuning σκηνη.


Σωστότατος! Από εκεί ξεκινούν όλα!

manos///3
15-04-10, 12:03
Ωραιο θεμα ανοιξες ρε Στρατο!

Οταν ημουν πιτσιρικας και κ@υλομενος πηγα να μου γαργαλησουν τον εγκεφαλο
του tigra .Και ετσι εγινε. Μετα απο καμια δεκαρια χρονια συναντησα τον τοτε βοηθο του αρχι-(δια)-προγραμματιστη και τον ρωτησα:
-Ρε συ ειχε πειραξει τιποτα αυτος?
-Απολυτος τιποτα φιλε μου...
:shok::shok::shok:

Γιατι δε το καταλαβα τοτε? Αυτο ειναι αλλη ιστορια...

m-power_01
15-04-10, 12:13
-Ρε συ ειχε πειραξει τιποτα αυτος?
-Απολυτος τιποτα φιλε μου...


χαχαχα εχω πεθανει!!!!!

gyiama
15-04-10, 12:27
ναι αλλα εσυ μανο μπορει να ειχες παρει και 30 αλογα ετσι δεν ειναι????αυτο μετραει φιλε,το πως αισθανεσαι εσυ οχι τι εκανε αυτοσ!!!!αυτο ειναι το νοημα για πολλους τετοιου ειδους ''επαγγελματιες''

z3 2.2
15-04-10, 12:32
Oπως προενεφερε και ο Monsta πιο πριν ο χωρος του αυτοκινητου ειναι πολυ βρωμικος.
Η συντριπτικη πλειοφηφια των "επαγγελματιων" πανε για τη αρπαχτη και τιποτα παραπανω.
Υπαρχουν ομως και επαγγελματιες που τιμανε τα χερια τους και τις κατεστραμενες μεσες τους και αυτοι θα πρεπει να ξεχωριζονται απο τους ληστες-δολοφονους του χωρου.
Υπαρχουν επαγγελματιες που εχουν δικα τους μαγαζια και ειναι αριστοι σε ολα τους,οπως υπαρχουν και απλοι υπαλληλοι που για ενα χιλιαρικο προσπαθουν να αλλαξουν αυτο τον χωρο μεσω της σωστης εκπαιδευσης,της τεχνογγωσιας,του απολυτου σεβασμου και της ειληκρινιας.
Δηλωνω υπευθυνα οτι ειμαι ενα απο αυτους που προσπαθουν ΚΑΙ ΘΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ αυτο το χωρο,θα επεφημω τους σωστους επαγγελματιες και θα τους διαφημιζω αλλα θα χτυπησω με μανια αυτους που προσπαθουν να χαλασουν αυτο για το οποιο αγωνιζομαστε ολοι.

Δημητρης Αρβανιτης
Υπευθ.Συνεργειου Αντ/πειας Αυτοκινητων