PDA

Επιστροφή στο Forum : Πετρελαιοκίνηση στο κέντρο!



NickE60
14-04-10, 16:18
Πιο κοντά από ποτέ στο παρελθόν βρίσκεται η κατάργηση της απαγόρευσης της κυκλοφορίας στο κέντρο, τουλάχιστον για τα κατηγορίας "Euro5" πετρελαιοκίνητα ΙΧ.

https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=27161153

και για να καταλάβουμε ποιος έκανε κουμάντο τόσα χρόνια.....

"Μία ακόμη παράμετρος που αποτελούσε εμπόδιο στην άρση της απαγόρευσης της πετρελαιοκίνησης ήταν τα διυλιστήρια, τα οποία έχουν προβεί σε πολύ μεγάλες επενδύσεις για την παραγωγή διαφόρων τύπων αμόλυβδης, ενώ αντίστοιχα στο πετρέλαιο οι σχετικές επενδύσεις ήταν πολύ μικρότερης κλίμακας."

https://media2.feed.gr/filesystem/images/20100414/low/assets_LARGE_t_942_16652781.GIF

yannisv
14-04-10, 16:25
Επιτέλους!! Μακάρι να υλοποιηθεί άμεσα καιρός ήταν.

Christos 330
14-04-10, 16:33
Βαρεθηκα να φοβαμαι να μπω μεσα στη πολη με το navara . . .

Πλεον αν το πετραιλεοκινητο ειναι νεας τεχνολογιας (που τα ποιο πολλα ειναι) δεν

υπαρχει θεμα πουθενα . . .

Stamatis
14-04-10, 16:56
Αχχχχχ.
Ειχα νοικιασει ενα ντηζελ στο εξωτερικο, ροπη, ροπη, ροπη.
Ειδικα με αυτοματο κιβωτιο στο ταξιδι νοιωθεις μια εντελως διαφορετικη ποιοτητα.
Οσο για την καταναλωση ας μην τα συζηταμε.
Τωρα που θα γινουμε Ευρωπη δεν θα εχουμε λεφτα να παρουμε αμαξι ομως.

Christos 330
14-04-10, 16:58
Αχχχχχ.
Ειχα νοικιασει ενα ντηζελ στο εξωτερικο, ροπη, ροπη, ροπη.
Ειδικα με αυτοματο κιβωτιο στο ταξιδι νοιωθεις μια εντελως διαφορετικη ποιοτητα.
Οσο για την καταναλωση ας μην τα συζηταμε.
Τωρα που θα γινουμε Ευρωπη δεν θα εχουμε λεφτα να παρουμε αμαξι ομως.

Τι να το κανεις το αυτοκινητο καρντια μου ; ; ;

Samaro
14-04-10, 21:44
Οπως όμως είναι επίσης γνωστό, οι κινητήρες πετρελαίου είναι μεγαλύτερου κυβισμού. Που σημαίνει τεκμήρια.
Πά! Πά! Πά!. Δέν την ξαναπατάω!!!!!!:whistle:

NickE60
14-04-10, 21:49
Οπως όμως είναι επίσης γνωστό, οι κινητήρες πετρελαίου είναι μεγαλύτερου κυβισμού. Που σημαίνει τεκμήρια.
Πά! Πά! Πά!. Δέν την ξαναπατάω!!!!!!:whistle:

όχι Αντώνη, μέχρι και Smart και Φιατ 500 έχει βγει σε diesel και πάρα πολλά σε 1200, 1400 κλπ

Samaro
14-04-10, 21:56
όχι Αντώνη, μέχρι και Smart και Φιατ 500 έχει βγει σε diesel και πάρα πολλά σε 1200, 1400 κλπ
Κάτι σε αυτοκίνητο;;;;;:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Dimzan
14-04-10, 21:57
Μακαρι να επιτραπουν.. Αλλα ολο ετσι λεμε και δεν γινεται τιποτα!

E46 POWER
14-04-10, 21:57
αντε μηπω δω καμια ασπρη μερα....diesel power και τα μυαλα στη ροπη...

oldcarskickass
14-04-10, 22:21
Οπως όμως είναι επίσης γνωστό, οι κινητήρες πετρελαίου είναι μεγαλύτερου κυβισμού. Που σημαίνει τεκμήρια.
Πά! Πά! Πά!. Δέν την ξαναπατάω!!!!!!:whistle:

ΠΑΝΕΥΤΥΧΗΣ κάτοχος σειράς 120diesel εδώ, και μάλιστα μτχ από Γερμανία μοντέλο 06 με 120.000 χλμ αγορασμένο το καλοκαίρι του 09, πλέον 135000χλμ.

Τεκμήριο ναι, μικρό ναι, οικονομία ΤΕΡΑΣΤΙΑ, ροπή ΠΑΝΤΟΥ, ευκολία κίνησης με 6η από τα 70χλμ (ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ), ποιότητα ταξιδιού άριστη.- (δεν υπάρχει λόγος να κατεβάσεις ταχύτητα εκτός αν θες να προσπεράσεις τρεις νταλίκες σουβλάκι), ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ.

Η γυναίκα μου έκανε σερί χωρίς στάσεις ταξίδι 531 χλμ με μέση ωριαία 93.3 χλμ (από σπίτι στην Αθήνα σε σπίτι στη Θεσσαλονίκη, με παράκαμψη από Κοζάνη) και έκαψε 28λίτρα...


Στα 240 η κατανάλωση η στιγμιαία είναι 16 λίτρα/100.

Ταξιδεύοντας ΔΕΝ υπάρχει λόγος να δεις στιγμιαία κατανάλωση με διψήφιο νούμερο,ΕΚΤΟΣ από γρήγορες προσπεράσεις.
Το ΜΟΝΟ αρνητικό είναι ο ήχος.-

Μην ψαρώνετε από τις παλιές μπουρούχες ταξί, δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ σχέση.
Χώρια που ΔΕΝ έχει τα προβλήματα των νέων κινητήρων 1600 και 2000 κυβικών.

ΜΗΝ το σκέφτεσαι ΚΑΘΟΛΟΥ, αν γράφεις 20 και πάνω χλμ το χρόνο ΕΠΡΕΠΕ ΗΔΗ να έχεις πετρέλαιο.

Εγώ πλέον ΔΕΝ ξαναπαίρνω βενζίνη.

Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ απολύτως λόγος.

Εν τω μεταξύ με 200 ευρώ από 163ps και 30κιλά ροπής (από τις 1900) πηγαίνω στα 204...

Driver M
14-04-10, 22:34
ΠΑΝΕΥΤΥΧΗΣ κάτοχος σειράς 120diesel εδώ, και μάλιστα μτχ από Γερμανία μοντέλο 06 με 120.000 χλμ αγορασμένο το καλοκαίρι του 09, πλέον 135000χλμ.

Τεκμήριο ναι, μικρό ναι, οικονομία ΤΕΡΑΣΤΙΑ, ροπή ΠΑΝΤΟΥ, ευκολία κίνησης με 6η από τα 70χλμ (ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ), ποιότητα ταξιδιού άριστη.- (δεν υπάρχει λόγος να κατεβάσεις ταχύτητα εκτός αν θες να προσπεράσεις τρεις νταλίκες σουβλάκι), ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ.

Η γυναίκα μου έκανε σερί χωρίς στάσεις ταξίδι 531 χλμ με μέση ωριαία 93.3 χλμ (από σπίτι στην Αθήνα σε σπίτι στη Θεσσαλονίκη, με παράκαμψη από Κοζάνη) και έκαψε 28λίτρα...


Στα 240 η κατανάλωση η στιγμιαία είναι 16 λίτρα/100.


Ταξιδεύοντας ΔΕΝ υπάρχει λόγος να δεις στιγμιαία κατανάλωση με διψήφιο νούμερο,ΕΚΤΟΣ από γρήγορες προσπεράσεις.
Το ΜΟΝΟ αρνητικό είναι ο ήχος.-

Μην ψαρώνετε από τις παλιές μπουρούχες ταξί, δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ σχέση.
Χώρια που ΔΕΝ έχει τα προβλήματα των νέων κινητήρων 1600 και 2000 κυβικών.

ΜΗΝ το σκέφτεσαι ΚΑΘΟΛΟΥ, αν γράφεις 20 και πάνω χλμ το χρόνο ΕΠΡΕΠΕ ΗΔΗ να έχεις πετρέλαιο.

Εγώ πλέον ΔΕΝ ξαναπαίρνω βενζίνη.

Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ απολύτως λόγος.

Εν τω μεταξύ με 200 ευρώ από 163ps και 30κιλά ροπής (από τις 1900) πηγαίνω στα 204...

Αυτά τώρα γιατί μας τα λες? Για να βάλουμε πωλητήριο αύριο το πρωί? :th_Laie_67-1:

Πέρα από την πλάκα, ανταλλαγή E90 320i (150hp με 35.000 χλμ) με 320d (με 177hp μέχρι 50.000χλμ), πόση διαφορά θα ήθελε για να γίνει? Φαντάζομαι όχι πάνω από 5-6 χιλιάρικα...
Συμφωνώ απόλυτα με το Σταμάτη πάντως, ότι και να περάσει το μέτρο αυτό, δύσκολα θα αλλάξει ο άλλος αυτοκίνητο μόνο γι'αυτό το λόγο τόσο χάλια που είναι η οικονομική κατάσταση σήμερα, αφού για να ισοφαρίσει το επιπλέον κόστος αγοράς με τις βενζίνες, θέλει αρκετά χρόνια (4-5), ιδίως αν δεν κάνει πολλά χιλιόμετρα. Αν πρόκειται να αγοράσει καινούριο βέβαια, αλλάζει το πράγμα, αλλά κάτι τέτοιο φαντάζει σπάνιο στις μέρες μας...

Ας γίνει πάντως η κατάργηση της πετρελαιοκίνησης και βλέπουμε, γιατί προς το παρόν κυρίως εικασίες μπορούμε να κάνουμε, ιδίως αν αναλογιστούμε το πόσο μπάχαλο και έρμαιο στις ορέξεις των πετρελαϊκών εταιρειών είναι η χώρα μας...

Samaro
14-04-10, 22:54
ΠΑΝΕΥΤΥΧΗΣ κάτοχος σειράς 120diesel εδώ, και μάλιστα μτχ από Γερμανία μοντέλο 06 με 120.000 χλμ αγορασμένο το καλοκαίρι του 09, πλέον 135000χλμ.
Τεκμήριο ναι, μικρό ναι, οικονομία ΤΕΡΑΣΤΙΑ, ροπή ΠΑΝΤΟΥ, ευκολία κίνησης με 6η από τα 70χλμ (ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ), ποιότητα ταξιδιού άριστη.-
ΜΗΝ το σκέφτεσαι ΚΑΘΟΛΟΥ, αν γράφεις 20 και πάνω χλμ το χρόνο ΕΠΡΕΠΕ ΗΔΗ να έχεις πετρέλαιο.
.
α) Οπως είπα πιό πάνω,για να πάρεις αυτοκίνητο της προκοπής πρέπει να έχει τουλάχιστον 2.000 cc. δηλ τεκμήριο.
β) για να αποσβέσεις την αξία αγοράς και service πρέπει να κάνεις τουλάχιστον 25.000 χιλ. ετησίως.
Πρός Θεού μην παραξηγηθώ. Είμαι υποστηριχτής της πετρελαιοκίνησης και της ροπάρας της...:original:

E46 POWER
14-04-10, 23:14
ΠΑΝΕΥΤΥΧΗΣ κάτοχος σειράς 120diesel




Εν τω μεταξύ με 200 ευρώ από 163ps και 30κιλά ροπής (από τις 1900) πηγαίνω στα 204...

???? 200????????? pm please details if you want...

oldcarskickass
15-04-10, 12:14
Αυτά τώρα γιατί μας τα λες? Για να βάλουμε πωλητήριο αύριο το πρωί? :th_Laie_67-1:

Πέρα από την πλάκα, ανταλλαγή E90 320i (150hp με 35.000 χλμ) με 320d (με 177hp μέχρι 50.000χλμ), πόση διαφορά θα ήθελε για να γίνει? Φαντάζομαι όχι πάνω από 5-6 χιλιάρικα...
Συμφωνώ απόλυτα με το Σταμάτη πάντως, ότι και να περάσει το μέτρο αυτό, δύσκολα θα αλλάξει ο άλλος αυτοκίνητο μόνο γι'αυτό το λόγο τόσο χάλια που είναι η οικονομική κατάσταση σήμερα, αφού για να ισοφαρίσει το επιπλέον κόστος αγοράς με τις βενζίνες, θέλει αρκετά χρόνια (4-5), ιδίως αν δεν κάνει πολλά χιλιόμετρα. Αν πρόκειται να αγοράσει καινούριο βέβαια, αλλάζει το πράγμα, αλλά κάτι τέτοιο φαντάζει σπάνιο στις μέρες μας...

Ας γίνει πάντως η κατάργηση της πετρελαιοκίνησης και βλέπουμε, γιατί προς το παρόν κυρίως εικασίες μπορούμε να κάνουμε, ιδίως αν αναλογιστούμε το πόσο μπάχαλο και έρμαιο στις ορέξεις των πετρελαϊκών εταιρειών είναι η χώρα μας...


Για την ανταλλαγή δεν έχω ιδέα φίλε μου.

Εγώ αυτοκίνητο μέσα στο 2009 θα έπαιρνα.

Μπήκα στη λούμπα να πάρω καινούριο, τα λεφτά που διέθετα δεν έφτανα για αυτό που ήθελα (ΠΟΤΕ δε φτάνουν) οπότε κοίταξα από Γερμανία πλευρά και εκμεταλλεύτηκα το μειωμένο τέλος ταξινόμησης.

Να φανταστείς ότι μου βγήκε όσο ένα καλό 116 με καλό εξοπλισμό, και αν δεν είχα τύχει σε 2 - 3 κομπλεξικούς κατόχους 116 θα έπαιρνα 116.

Για να φανταστείς, πάω βλέπω ένα 116 προ φεισλιφτ στα 15500¤ το πηγαίνουμε μαζί (εγώ συνοδηγός) σε δικό μου μάστορα, μου λέει οκ παρτο. Του λέω ευγενικά και μετά από ώρα παζαριών αύριο μετρητά 15000, θες; Με απάντηση λες και του έβρισα την μάνα μου λέει όχι, και κατέληξε να το πουλήσει μετά από 3 μήνες 13800.


α) Οπως είπα πιό πάνω,για να πάρεις αυτοκίνητο της προκοπής πρέπει να έχει τουλάχιστον 2.000 cc. δηλ τεκμήριο.
β) για να αποσβέσεις την αξία αγοράς και service πρέπει να κάνεις τουλάχιστον 25.000 χιλ. ετησίως.
Πρός Θεού μην παραξηγηθώ. Είμαι υποστηριχτής της πετρελαιοκίνησης και της ροπάρας της...:original:


Για το α, το ίδιο ισχύει και για την βενζίνη όμως (τα 2000κυβικά).

???? 200????????? pm please details if you want...

δε χρειάζεται πμ κοίτα εδώ
https://www.tuningbox.com/

m-power_01
15-04-10, 12:30
Λευτερη βλεπω οτι ακομα και μετα απο ενα χρονο εισαι το ιδιο ενθουσιασμενος...
Μηπως ξεχασες το Ε30....

strof
15-04-10, 13:24
ακριβώς το ίδιο κι εγώ με τον Λευτέρη ( απόκτηση 6/09, από γερμανία, diesel) αλλά σε τριάρα e90 με steptronic. Ακριβώς οι ίδιες και οι εντυπώσεις μου. Στα μείον να προσθέσω την ευαισθησία στα παλιοπετρέλαια που μας βάζουν (που να το απαλευθερώσουν κιόλας).

για να αποσβέσεις την αξία αγοράς και service πρέπει να κάνεις τουλάχιστον 25.000 χιλ. ετησίως.
Πρός Θεού μην παραξηγηθώ. Είμαι υποστηριχτής της πετρελαιοκίνησης και της ροπάρας της...
εδώ έχω αντίρρηση... και εξηγούμαι: όταν αγοράζεις ένα 325i υπολογίζεις πότε θα κάνεις απόσβεση από το αν θα αγόραζες 320i;; ΟΧΙ γιατί είναι διαφορετικά αυτοκίνητα και το αγόρασες επειδή γουστάρεις την παραπάνω δυναμή του, τον εξακύλινδρο και δεν ξερω κι εγώ τι άλλο.
Στην περίπτωση της σύγκρισης 320d με 320i γιατί ψάχνουμε να βρούμε απόσβεση αφού οι διαφορές σε απόλυτες τιμές ιπποδύναμης και ροπής είναι σχεδόν η ίδια με το παραπάνω παράδειγμα;;;;
Δεν δέχομαι λοιπόν ζήτημα 'απόσβεσης΄ αφού στην ουσία αγοράζεις ένα 325i με λιγότερα κυβικά και λιγότερα έξοδα.

oldcarskickass
15-04-10, 15:20
Λευτερη βλεπω οτι ακομα και μετα απο ενα χρονο εισαι το ιδιο ενθουσιασμενος...
Μηπως ξεχασες το Ε30....

Ναι Σπύρο, όσο επιφυλακτικός ήμουν και σκεφτόμουν τι μαλακία έκανα, όταν το παρέλαβα και μέχρι να κάνω 200χλμ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ είχα μετανιώσει.

Δεν είχε τον ήχο (5χρόνια με τον βρώμικο Μ20 είναι αυτά) και γενικά δε σε πώρωνε.

Μετά που είδα το ωφέλιμο φάσμα του το έμαθα και είδα ότι ΔΕΝ έπινε τόσο, ε δε θέλει και πολύ. Σκέψου από τις 1900 μέχρι και τον κόφτη ανεβάζει με τον ΙΔΙΟ τρόπο.

Το Ε30 ΔΕΝ ξεχνιέται, μόλις απολυθώ θα επανέλθει στην ενεργό δράση.

+10 στα λεγόμενα του strof Καθώς και αυτός είναι ντιζελοκίνητος.

Πρέπει να οδηγήσεις ένα για να καταλάβεις τα λεγόμενά μου.

Δεν παινεύω το σπίτι μου (το παινεύω βασικά, αλλά δεν υπερβάλλω), είναι η σύγχρονη αλήθεια των πετρελαίων. Και το δικό μου το μοτέρ είναι το παλιό με τα 163 όχι το φρέσκο με τα 177.

individual
15-04-10, 19:38
ενα πολυ ωραιο σαιτ,απο το οποιο εχουν ψωνισει καποιοι με BMW ειναι αυτο........
και μαλλον καποια φαση θα την κανω και εγω την κινηση.....


https://www.racechip.de/index.php

E46 POWER
17-04-10, 23:26
ενα πολυ ωραιο σαιτ,απο το οποιο εχουν ψωνισει καποιοι με BMW ειναι αυτο........
και μαλλον καποια φαση θα την κανω και εγω την κινηση.....


https://www.racechip.de/index.php

εχω ακουσει οτι ολα αυτα δεν ειναι και οτι καλυτερο...μηπως ειναι προτιμοτερο να βαλω κανενα προγραμμα εστω και κονσερβα?

Samaro
22-06-11, 17:33
Ελεύθερα τα πετρελαιοκίνητα σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη
Ο νέος υπουργός Περιβάλλοντος προανήγγειλε ότι θα ανάψει το πράσινο φως


Την απελευθέρωση της πετρελαιοκίνησης σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη προανήγγειλε χθες µιλώντας στη Βουλή, ο νέος υπουργός Περιβάλλοντος Γιώργος Παπακωνσταντίνου.

«Θα επανεξετάσουµε την απαγόρευση της πετρελαιοκίνησης στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη», τόνισε χαρακτηριστικά. «Για την εξυπηρέτηση των πολιτών και τη µείωση του µεταφορικού κόστους επιχειρήσεων και καταναλωτών. Οι σύγχρονες τεχνολογίες πετρελαιοκίνησης έχουν οδηγήσει όλες τις ευρωπαϊκές πρωτεύουσες σε αυτήν την κατεύθυνση».

Η πετρελαιοκίνηση σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη έχει µπλοκάρει πολλές φορές τα τελευταία χρόνια, µε πρόσχηµα την προστασία του περιβάλλοντος. Ωστόσο, η εκτίµηση είναι ότι πάνω από 80.000 πετρελαιοκίνητα παλιάς και νέας τεχνολογίας αυτοκίνητα κυκλοφορούν στους δρόµους των δύο πόλεων, επιβαρύνοντας την ατµόσφαιρα µε αιωρούµενα σωµατίδια που συνδέονται µε σοβαρά αναπνευστικά προβλήµατα.

Την ίδια ώρα, το ερώτηµα ντίζελ ή βενζίνη έχει απαντηθεί εδώ και χρόνια στις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες, όπου όχι µόνο επιτρέπεται η πετρελαιοκίνηση, αλλά σε ορισµένες αγορές – π.χ. στην ιταλική – κυριαρχεί όσον αφορά στις πωλήσεις αυτοκινήτων.

Τα σύγχρονα πετρελαιοκίνητα οχήµατα – σε αντίθεση µε τα ντιζελοκίνητα προηγούµενης γενιάς – έχουν, σύµφωνα µε ειδικούς, «θεραπεύσει τις ασθένειες του παρελθόντος» χάρη στη χρήση προηγµένων αντιρρυπαντικών συστηµάτων, όπως είναι οι παγίδες αιθάλης, που παρακρατούν τα µικροσκοπικά σωµατίδια της κάπνας. Η ΤΙΜΗ ΑΓΟΡΑΣ. Η τιµή αγοράς ενός πετρελαιοκίνητου Ι.Χ. είναι αυξηµένη κατά περίπου 8% έως 10% σε σύγκριση µε ένα αντίστοιχο βενζινοκίνητο µοντέλο. Θα πρέπει να ξεκαθαριστεί ότι άλλο είναι το όφελος για τον κάτοχο ενός µεγάλου SUV, που διανύει πολλές χιλιάδες χιλιόµετρα κάθε χρόνο και άλλο του ιδιοκτήτη ενός µίνι, το οποίο καλύπτει λίγα χιλιόµετρα σε ετήσια βάση.

Επίσης, σηµαντικό ρόλο παίζουν η διαµόρφωση της λιανικής τιµής του πετρελαίου κίνησης και της βενζίνης (σήµερα κοστίζει το λίτρο ντίζελ περίπου 20 λεπτά φτηνότερα), τα διαστήµατα και το κόστος σέρβις (το πετρελαιοκίνητο όχηµα απαιτεί αραιότερα σέρβις) και βέβαια η αξία µεταπώλησης. Η πετρελαιοκίνηση στην Ελλάδα απαγορεύεται στους διευρυµένους δακτυλίους της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης. Από την απαγόρευση της κυκλοφορίας εξαιρούνται µόνο τα ταξί, τα στρατιωτικά και τα βαρέα οχήµατα, και τα φορτηγά κάτω των 4 τόνων για παραγωγούς και πωλητές σε λαϊκές αγορές.

Αρχικά απαγορεύτηκε η κίνηση των πετρελαιοκίνητων οχηµάτων στην ευρύτερη περιοχή της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης εξαιτίας της περιβαλλοντικής επιβάρυνσης που προκαλούν τα σωµατίδια αιθάλης – ευθύνονται για καρκίνο –, η γνωστή κάπνα. Οπως επισηµαίνουν ειδικοί, «αυτό ήταν ένα σωστό µέτρο για τα δεδοµένα της εποχής».

πηγή : www.tanea.gr

GiannisRob
22-06-11, 17:36
Σαν να το 'χω ξαναακούσει αυτό, αλλά μάλλον ιδέα μου είναι...

Α! Θυμήθηκα! Είναι έθιμο. Κάθε φορά που έχουμε νέο υπουργό περιβάλλοντος, κάτι βγαίνει και λέει για τα ντίζελ, αλλά μετά το ξεχνάει, μέχρι να έρθει ο επόμενος υπουργός, και φτου κι απ' την αρχή...

m-power_01
22-06-11, 17:40
Ρε αυτός έχει άλλο σύστημα... σου λέει άστους να πάρουν 3λτ τουρμποντίζελ...θα τους στείλω το σήμα μετά.

Dimzan
22-06-11, 17:42
πρωτα θα πτωχευσουμε και μετα θα επιτραπουν... αν επιτραπουν..


θα χασει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ το κρατος αν επιτρεψει τα ντιζελ, οποτε δεν θα τα επιτρεψει.

Αν τα επιτρεψει θα εξισωσει το κοστος χρησης τους με το αντιστοιχο των βενζινοκινητων ωστε να μην εχουμε οφελος. Φως φαναρι

m-power_01
22-06-11, 17:44
Ελα και έχει ένα τροπετακι ο Γαλαριώτης...

Samaro
22-06-11, 17:48
πρωτα θα πτωχευσουμε και μετα θα επιτραπουν... αν επιτραπουν..


θα χασει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ το κρατος αν επιτρεψει τα ντιζελ, οποτε δεν θα τα επιτρεψει.

Αν τα επιτρεψει θα εξισωσει το κοστος χρησης τους με το αντιστοιχο των βενζινοκινητων ωστε να μην εχουμε οφελος. Φως φαναρι

Το κράτος δεν χάνει ποτέ !!! (κάτι σαν τον Τσάκ Νόρις είναι ! )

Το θέμα είναι ότι τώρα και να τα επιτρέψουν δεν έχουμε λεφτά να τα αγοράσουμε !!:original:

NickM3CS
25-08-11, 18:43
Το κράτος δεν χάνει ποτέ !!! (κάτι σαν τον Τσάκ Νόρις είναι ! )

Το θέμα είναι ότι τώρα και να τα επιτρέψουν δεν έχουμε λεφτά να τα αγοράσουμε !!:original:

πιστευω πως θα το επιτρεψουν για να ζωντανευσει παλι η αγορα των αυτοπκινητων την οποια οι ιδιοι εξοντωσανε!!! για να μπορει να κινηθει το χρημα παλι και να επωφεληθουν. συμφωνω βεβαια πως τωρα δεν εχει τιποτα ο κοσμος ..αλλα σιγα σιγα λογω της οικονομιας στα καυσιμα θα παιει προς τα κει το πραγμα

Bellof-3
25-08-11, 19:03
Ελα και έχει ένα τροπετακι ο Γαλαριώτης...

πως θα το δηλωσεις μετα ρε απιστευτε?

m-power_01
31-08-11, 22:59
πως θα το δηλωσεις μετα ρε απιστευτε?

320d ειναι υπέροχο τετρακύλινδρο ... δεν βλέπω διαφορά:whistle: