PDA

Επιστροφή στο Forum : Βόλτα στο πάρκο του Φλαβίλ...



Panos 316T
12-04-10, 13:58
πήγα για Σαβ/κο στο φλαβίλ της Ελβετίας (λίγο έξω από το σεντ γκάλεν) για να δω το νεογέννητο ανιψάκι μου(κόστος γέννας 40 ευρώ!!!).
Σάββατο μου λέει η αδελφή μου να βγούμε βόλτα στο πάρκο όλοι μαζί(και το 10 ημερών μωρό , το συνιστούν εκεί οι γιατροί) ώπερ και εγένετο .
καθώς πηγαίναμε έβλεπα αυτα στην πρώτη φωτό.
κάθε 2ο Σάββατο οι κάτοικοι άφηναν έξω από το σπίτι τους (βλέπετε πως) χαρτούρα για ανακύκλωση και ερχόταν ο Δήμος και τα μάζευε.

μετά από πέντε λεπτά περίπου φτάσαμε στο πάρκο και είδα αυτά στις άλλες φωτό.
ρωτάω τι λέει ο ποιητής και μου λέει ότι σου δείχνει σε ποια σημεία του πάρκου μπορείς να κάνεις γυμναστική μόνο για αντοχή, μόνο για δύναμη κ.α.
(έχουν κατασκευάσει από κορμούς όργανα)

τέλος εκεί που περπατάγαμε μέσα στο πάρκο έβλεπες κάτι ζαρκάδια να ξεπετάγονται κάτι οι κάτοικοι να βγαίνουν με τα άλογα τους για ξεμούδιασμα και άλλα πολλά...

νομίζω ότι έχετε κάνει ήδη υποσυνείδητα την αναμενόμενη σύγκριση...

fanisk
12-04-10, 14:03
Πανο πες μας ενα λογο που η αδερφη σου ειναι εξω, και εσυ ακομα εδω?? :thumbsup:

Στο εξωτερικο βλεπει κανεις πραγματα που ουτε σε 10 ζωες δεν θα δει στην Ελλαδα, και δεν μιλω μονο για τετοιου ειδους παρκα, γενικα.

Να σας ζησει το μωρακι!!!!! Καλοτυχο και ευτυχισμενο να'ναι thumb

Ptboul
12-04-10, 14:08
Δεν έχω να πω πολλά..

Καλότυχο κ υγιές να είναι το ανίψι - που θα είναι σε αυτή την παραμυθένια χώρα.

:viannen_01:

Vasilis
12-04-10, 14:10
θα παρω την φαμιλια μου κ θα την κανω,.......


ποσα χρονια πισω ειμαστε αραγε?

να σας ζησει το μικρο φιλε πανο...κ να ρχεται συχνα στην Ελλαδα...για διακοπες...!



(κοστος γεννας της κορης μου στο Αττικο.... μονοκλινο περιπου 500 ευρω κ ο γιατρος μαυρα αλλα 1500)
απο ιδιωτικο φυσικα ουτε απ εξω δεν θα περνουσα...!
το συγκεκριμενο δημοσιο μεχρι προτινως με αποκλειστικη που ειχα της γυναικα μου για τις 3 μερες πρωι μεσημερι βραδυ μου ηρθε στο 1/5 περιπου απο το οποιο ιδιωτικο...
εκτος των αλλων τα χειρουργεια για τοκετους του Αττικου....ΔΕΝ υπαρχουν σε κανενα ιδιωτικο (αληθεια)!
παρεπιπτοντως ο γιατρος μας χειρουργει σε ΙΑΣΩ,ΛΗΤΩ κ ΑΤΤΙΚΟ..!

Panos 316T
12-04-10, 14:11
πόσες φορές(μάλλον όσες φορές βλέπω ειδήσεις) έχει περάσει από το μυαλό μου(κυρίως για την οικογένεια μου)!!!

το πάρκο το αναφέρω απλώς ενδεικτικά...

Panos 316T
12-04-10, 14:16
θα παρω την φαμιλια μου κ θα την κανω,.......


ποσα χρονια πισω ειμαστε αραγε?

να σας ζησει το μικρο φιλε πανο...κ να ρχεται συχνα στην Ελλαδα...για διακοπες...!



(κοστος γεννας της κορης μου στο Αττικο.... μονοκλινο περιπου 500 ευρω κ ο γιατρος μαυρα αλλα 1500)
απο ιδιωτικο φυσικα ουτε απ εξω δεν θα περνουσα...!
το συγκεκριμενο δημοσιο μεχρι προτινως με αποκλειστικη που ειχα της γυναικα μου για τις 3 μερες πρωι μεσημερι βραδυ μου ηρθε στο 1/5 περιπου απο το οποιο ιδιωτικο...
εκτος των αλλων τα χειρουργεια για τοκετους του Αττικου....ΔΕΝ υπαρχουν σε κανενα ιδιωτικο (αληθεια)!
παρεπιπτοντως ο γιατρος μας χειρουργει σε ΙΑΣΩ,ΛΗΤΩ κ ΑΤΤΙΚΟ..!

καταρχήν στην γέννα ήταν ο γιατρός που είχε βάρδια!!!,
έμεινε 3 μέρες στο μαιευτήριο-ξενοδοχείο,μετά στο σπίτι ερχόταν 3 φορές την εβδομάδα η μαία!!!αφιλοκερδώς εννοείται...

τώρα έχει αναλάβει ο Δήμος και στέλνει μια φορά την εβδομάδα...

κλάφτα ...

paganis
12-04-10, 16:33
καταρχήν στην γέννα ήταν ο γιατρός που είχε βάρδια!!!,
έμεινε 3 μέρες στο μαιευτήριο-ξενοδοχείο,μετά στο σπίτι ερχόταν 3 φορές την εβδομάδα η μαία!!!αφιλοκερδώς εννοείται...

τώρα έχει αναλάβει ο Δήμος και στέλνει μια φορά την εβδομάδα...

κλάφτα ...

να σας ζησει φιλαρακι το ανηψι....οσο για την ελβετια...μας μαυρισες την ψυχη ,με την συγκριση της καταστασης στην χωρα μας!!!

kloukakis
12-04-10, 18:03
θα παρω την φαμιλια μου κ θα την κανω,.......


ποσα χρονια πισω ειμαστε αραγε?




Είσαι καλά??
Εμείς έχουμε αυτοκίνητα(BMW) και αυτοί ακόμα έχουν μήνει στα άλογα!!
Κορμούς? Τα βαράκια δεν τα έχουν ανακλύψει ακόμα?
Μήπως πολεμάνε και με σφεντόνες??

(Να σας ζήσει Πάνο, χάρηκα πολύ που σε γνώρισαthumb)

Κωνσταντίνος
12-04-10, 18:09
Να σας ζήσει το μωράκι. Καλότυχο να΄ναι.
Οσο για την σύγκριση, απλά βλέπουμε εμείς οι Αυστραλοπίθηκοι πως είναι ο σύγχρονος κόσμος................

Nino
12-04-10, 18:19
Ενταξει βρε παιδια και εμεις αν δεν ειχαμε 400 χρονια τουρκοκρατια, αν ειχαμε αλλους γειτονες(Γαλλια γερμανια Ιταλια Λιχτενσταιν, δεν ειχαμε ακομα μιση χωρα σε λαθρομεταναστες, αλλα το σημαντικοτερο αν ειμασταν το θησαυροφυλακιο του πλανητη με πρωτο και μεγαλυτερο καταθετη το Γ ραιχ...
Τοτε και εμεις ισως να απολαμβαναμε τα αντιστοιχα με τους Ελβετους "προνομια"
Η ουσια ομως ειναι αλλου.. Στο θαυμα της Ζωης!!!
Να σας ζησει και σιδερενιο υγιες,καλοτυχο θα ειναι μονο που γεννηθηκε σε μια χωρα σαν την Ελβετια.

Samaro
12-04-10, 18:21
Είσαι καλά??
Εμείς έχουμε αυτοκίνητα(BMW) και αυτοί ακόμα έχουν μήνει στα άλογα!!
Κορμούς? Τα βαράκια δεν τα έχουν ανακλύψει ακόμα?
Μήπως πολεμάνε και με σφεντόνες??
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
Και για να σοβαρευτώ.
Κάτι τέτοια μου περιγράφει και ο γιός μου και δεν τολμώ να του πώ πόσο μου λείπει.

katsaraios
12-04-10, 18:59
Μην τσιμπατε ρε παιδια,
αμα περασετε οδικως απο Ελβετια βρωμαει ολη απο τις κοπριες των ελβετικων αγελαδων:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: ειδικα βραδυ Παναγια μου...
Τι να μας λενε τα παρκα ,εδω εμεις πια οτι εχουμε σε φυσικη ομορφια το καιμε και το πουλαμε αμα λαχει ναουμ/.....
Φιλε σιδερενιο το μωρακι και φυσικα επειδη τα εζησα και εγω σε καταλαβαινω ετσι και καλυτερα ειναι ειδικα στο Ντοιτσλαντ.

Monsta
12-04-10, 20:21
LOL! Η κάμερά σου έχει ημερομηνία 1/1/2005 :D

Να χαίρεστε το μωράκι, να σας ζήσει και να πηγαίνεις σ αυτήν την όμορφη χώρα να γεμίζεις τις μπαταρίες σου όποτε μπορείς.





(κοστος γεννας της κορης μου στο Αττικο.... μονοκλινο περιπου 500 ευρω κ ο γιατρος μαυρα αλλα 1500)
απο ιδιωτικο φυσικα ουτε απ εξω δεν θα περνουσα...!
..!

Τυχερός είσαι Βασίλη. Εμείς από ένα ταλιράκι στο κάθε παιδί, στο ΙΑΣΩ. Τι να κάνουμε όμως που ο γυναικολόγος της γυναίκας μου τη βλέπει από την ....εφηβεία και χειρουργεί μόνο εκεί.

Nick bmwlover
12-04-10, 21:13
Πανο να σας ζησει,κ η δικια μου ανηψια γεννηθηκε 7 Μαρτιου,ειναι σκετη τρελα...

Stamatis
12-04-10, 21:22
Καλότυχο το ανιψάκι.

για τα άλλα.... άσε....

z3 2.2
12-04-10, 21:54
Καταρχας να σας ζησει το ανηψακι!!!
Παρακαλω παρτηρηστε στην πρωτη φωτο τον τροπο με τον οποιο ο Ελβετος εχει βγαλει την "ανακυκλωση" του εξω να την παρει ο Δημος.
Πακετακια ομοιου μεγεθους και δεμενα παρακαλω.
Θα μου πεις "επεσες σε ψυχαναγκαστικο Ελβετο"...ποσο χειροτεροι να ειναι υπολοιποι ομως?

Panos 316T
13-04-10, 08:50
Καταρχας να σας ζησει το ανηψακι!!!
Παρακαλω παρτηρηστε στην πρωτη φωτο τον τροπο με τον οποιο ο Ελβετος εχει βγαλει την "ανακυκλωση" του εξω να την παρει ο Δημος.
Πακετακια ομοιου μεγεθους και δεμενα παρακαλω.
Θα μου πεις "επεσες σε ψυχαναγκαστικο Ελβετο"...ποσο χειροτεροι να ειναι υπολοιποι ομως?


Δημήτρη δεν είναι ο συγκεκριμένος Ελβετός αλλά ΟΛΟΙ!!!

στο σπίτι η αδελφή μου (όπως όλοι)έχει 3 διαφορετικούς κάδους για τα σκουπίδια (μέχρι που πήγα και τα κανα π...να).
όταν τέλειωσε το βάζο με το μέλι πρώτα το έπλυναν:shok: και μετά το πέταξαν!!!

όλα αυτά είναι και η ρημάδα η παιδεία ...
τέλος πάντων δεν περιγράφω άλλο γιατί τα σκέφτομαι πάλι και μου ρχεται να πετάξω το πληκτρολόγιο στο τοίχο...


Σας ευχαριστώ για τις ευχές σας...

z3 2.2
13-04-10, 09:01
Και μεις μπορουμε ομως να κανουμε τη διαφορα.
Εχω και γω στην αυλη μου δυο καδους.Αυτον της ανακυκλωσης δεν τον προλαβαινω!!!
Ο αλλος με τα σκουπιδια παει πιο χαλαρα...

Οσο για το πλυσιμο του βαζου δεν ειναι δυσκολο σε ολους μας να το κανουμε.
Τρως ενα γιαουρτακι,ξεπλενεις με λιγο νερο το κεσεδακι και εισαι ετοιμος.
Ας σκεφτουμε οτι στον χωρο που ξεχωριζουν τα υλικα δουλευουν ανθρωποι και τα ξεχωριζουν με τα χερια και καλο θα ηταν ο καθε ενας μας να εκανε τη δουλεια τους λιιιγο πιο ευκολη.
Ειναι σαν το καροτσακι του σουπερ μαρκετ.Εκανες τα ψωνια σου,ξεφορτωσες τα πραγματα στο αυτοκινητο,πηγαινε και το καροτσακι εκει που το πηρες ομως.
Θα μου πεις υπαρχουν ανθρωποι γι αυτη τη δουλεια,ε ας τους ελαφρηνεις κατα ενα καροτσακι τη μερα τους.Δεν ειναι και η δουλεια των ονειρων τους να μαζευουν καροτσακια σε ενα υπογειο παρκινγκ

Monsta
13-04-10, 09:23
Και μεις μπορουμε ομως να κανουμε τη διαφορα.




Ακριβώς Δημήτρη! Είναι καθαρά και θέμα νοοτροπίας.

Νευριάζω αφάνταστα όταν βλέπω στο ΙΚΕΑ για παράδειγμα κάτι .....ζώα να παρατάνε το δίσκο τους στο τραπέζι με τα πιάτα και τα αποφάγια τους, ενώ τους υποδεικνύεται με το πλέον πολιτισμένο τρόπο ότι πρέπει να τον πάνε οι ίδιοι δύο βήματα παραπέρα.....