PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυθαίρετα δώρα?



Monsta
12-04-10, 12:55
Θα ήθελα να ρωτήσω τη νομική υποστήριξη του φόρουμ, κατά πόσο επιτρέπεται η επιπλεόν χρέωση ....... 'Δώρο Χριστουγέννων' κ' 'Δώρο Πάσχα' τις αντίστοιχες περιόδους.

Όπως ξέρετε το συγκεκριμένο φαινόμενο στη παροχή υπηρεσίας, αλλού το συναντάμε και αλλού όχι, ενώ επηρεάζει διάφορους κλάδους ....από το κομμωτήριο & το ταξί, μέχρι το εστιατόριο / καφετέρια.

Εάν πάντως ήταν νόμιμο, θα εφαρμοζόταν παντού στα σίγουρα.

Δε ξέρω για εσάς, αλλά εμένα με κάνει εξώ φρενών :ranting2: που καλούμασθε να πληρώσουμε τα δώρα των υπαλλήλων εκείνων των επιχειρήσεων...

Ptboul
12-04-10, 13:05
Ποιοι δικαιούνται
Όλοι οι μισθωτοί που απασχολούνται στον ιδιωτικό τομές με σχέση εξαρτημένης εργασίας για το χρονικό διάστημα ( 01/05/ έως 31/12 κάθε έτους ή μέρος αυτού ) δικαιούνται να λάβουν ολόκληρο ή μέρος του Δώρου Χριστουγέννων.

Ποιοι δε δικαιούνται (Υπουργική Απόφαση 19040/81)

α) Οι εργάτες που απασχολούνται σε γεωργικές και κτηνοτροφικές εργασίες του ειδικού καθεστώτος των αγροτών, καθώς και οι εργάτες θαλάσσης.

β) Όσοι εργάζονται κατ' οίκον σε κωμοπόλεις με πληθυσμό κάτω από 6.000 κατοίκους.

γ) Οι φορτοεκφορτωτές

και γενικότερα οι εργαζόμενοι με συμβάσεις έργου.

Εσύ Κώστα σε τι ακριβώς αναφέρεσαι?

Monsta
12-04-10, 13:13
η επιπλεόν χρέωση ..........




Εσύ Κώστα σε τι ακριβώς αναφέρεσαι?



Σόρρυ, ίσως να μην έθεσα σωστά την ερώτησή μου....

Ερωτώ εάν είναι νόμιμο να μας 'χρεώνουν' οι παραπάνω επιχειρηματίες να πληρώνουμε επιπλέον 10% για δώρα Χριστουγέννων / Πάσχα των υπαλλήλων τους.

Δηλαδή, μου ρχεται εμένα ένας πελάτης να του κάνουμε μία επισκευή και τον χρεώνω 10% παραπάνω επειδή είναι Πάσχα και πρέπει να δώσω το δώρο στους υπαλλήλους μου...εεεε θα φάω ξύλο και καλά θα μου κάνουν.

Αλλά οι 'άλλοι' κλάδοι γιατί το κάνουν και κανείς δε μιλάει? Και αν είναι νόμιμο από αυτούς, παροχή υπηρεσίας κάνω και εγώ, γιατί να μην ισχύει σε μένα ???

Ptboul
12-04-10, 13:26
Κώστα δε ξέρω να σου απαντήσω επ' ακριβώς. Το καλύτερο είναι ένα τηλ. σε ΕΚΠΟΙΖΩ

https://www.ekpizo.gr/

Γενικά, από όσο γνωρίζω είναι υποχρεωμένη μια επιχείρηση πχ. εμπορική, να υποβάλλει στο υπουργείο ανάπτυξης τιμοκατάλογο με τις λιανικές τιμές διάθεσης.

Θεωρώ απίθανο να κάνουν αυτή τη διαδικασία 4 φορές τον χρόνο. Πιστεύω ότι συνυπολογίζεται ήδη στην αξία του προϊόντος η χρέωση των επιδομάτων.

Monsta
12-04-10, 13:52
Πιστεύω ότι συνυπολογίζεται ήδη στην αξία του προϊόντος η χρέωση των επιδομάτων.

Είναι ξεχωριστά. Στην απόδειξη που θα σου δώσει το εστιατόριο / καφετέρια λέει: '+10% δώρο Πάσχα = ........ευρώ'

Αλλά δεν εφαρμόζεται από όλους (πχ όλα τα εστιατόρια), δλδ εκείνοι χαζοί είναι?

Άρα κάτι άλλο παίζει.

Kostas_1
12-04-10, 14:13
Μηπως εχει σχεση με την μορφη συνεργασιας της επιχειρησης με τους υπαλληλους?
Πχ να ισχυει οταν ειναι και με % οι σερβιτοροι.

Μου ειναι πολυ δυσκολο να πιστεψω οτι καποιοι επιχειρηματιες δικαιουνται να το κανουν και δεν το προσθετουν....

Monsta
12-04-10, 15:11
Στην επαρχία πάντως που πήγαμε Κώστα το Πάσχα, κανένας δε μας χρέωσε το δώρο.

Κωνσταντίνος
12-04-10, 15:26
Οσο αφορά τα ταξί, τα δώρα των Χριστουγέννων/Πάσχα ορίζονται απο το Υπουργείο Μεταφορών.

Samaro
12-04-10, 16:49
Σύμφωνα με αυτά που βρήκα, τα Επιδόματα (Δώρα) Εορτών ορίζονται γενικά με την απόφαση 19040/81 των Υπουρ. Οικονομικών & Εργασίας.
https://taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/2999

Ειδικότερα για τα Ταξί, τους Σερβιτόρους και τα Κομμωτήρια πρέπει να ισχύουν (για όσους αμοίβονται με ποσοστά) τα εξής:
Ταξί:
Κάθε ένας από τους οδηγούς επιβατηγών αυτοκινήτων (ταξί και αγοραία) δικαιούται, για να λάβει επίδομα εορτών Χριστουγέννων και Πάσχα, να εισπράττει ολόκληρη την αύξηση της πτώσεως της σημαίας του μετρητού και χορηγείται λόγω των εορτών Χριστουγέννων και Πάσχα. Επί πλέον αυτοί δικαιούνται από τον εκμεταλλευόμενο το αυτοκίνητο, με τις προϋποθέσεις του Αρθρου 2 παράγρ. 2 της παρούσης, ποσά ίσα με το 6πλάσιο για το επίδομα Πάσχα και το 11πλάσιο για το επίδομα Χριστουγέννων, του γενικού κατωτάτου ημερομισθίου.
Σερβιτόροι:
Με τον σκοπό να λάβουν επιδόματα εορτών Χριστουγέννων και Πάσχα και οι σερβιτόροι και βοηθοί που αμείβονται με ποσοστά και εργάζονται στα εστιατόρια, ζυθεστιατόρια, οινομαγειρεία, ταβέρνες, κοσμικά κέντρα διασκεδάσεως, καφενεία, καφεζαχαροπλαστεία, αναψυκτήρια, ζαχαροπλαστεία, γαλακτοπωλεία, εξοχικά κέντρα κα συναφή καταστήματα, αυξάνονται τα ποσοστά που έχουν κανονιστεί για την αμοιβή τους από 16% σε 28%, από 13% σε 21% και από 11% σε 18%, για τις χρονικές περιόδους από τη Μεγάλη Τρίτη μέχρι και την 9η ημέρα μετά το Πάσχα και από 16 Δεκεμβρίου μέχρι 15 Ιανουαρίου επομένου χρόνου, ειδικά δε για τις κοσμικές ταβέρνες, κέντρα διασκεδάσεως, εξοχικά κέντρα και ψητοπωλεία, από το Μεγάλο Σάββατο μέχρι και την 13η ημέρα μετά το Πάσχα και από 23 Δεκεμβρίου μέχρι 22 Ιανουαρίου επομένου έτους.
Κομμωτήρια:
Για να λάβει επίδομα Χριστουγέννων και Πάσχα και το προσωπικό των Κουρείων και Κομμωτηρίων, που αμείβεται με ποσοστά μόνο, αυξάνονται κατά 30% για 15 ημέρες πριν από το Πάσχα και από 6 Δεκεμβρίου μέχρι 5 Ιανουαρίου του επομένου χρόνου, οι τιμές των κουρευτικών και λοιπών υπηρεσιών, που παρέχονται στα ανωτέρω καταστήματα.

Konstantinos
12-04-10, 17:33
Μου ειναι πολυ δυσκολο να πιστεψω οτι καποιοι επιχειρηματιες δικαιουνται να το κανουν και δεν το προσθετουν....

Νομικά έχουν το δικαίωμα να το κάνουν (μιλώντας για καφέ-μπαρ κλπ που γνωρίζω να απαντήσω) εφόσον το καθεστώς απασχόλησης των υπαλλήλων είναι με ποσοστά.
Αρκετοι πια δεν το κάνουν γιατί
1) Όπως και ο δημιουργός του thread έτσι και εγώ εκνευριζόμαστε ΠΟΛΥ με κάτι τέτοια και απλά "μαυρίζουμε" το μέρος και ο λόγος είναι απλός...
2) ...ΚΑΝΕΙΣ δεν απασχολεί πλέον έτσι το προσωπικό του αλλά έχουν σταθερά μεροκάματα. Δηλαδή απλά μας λένε μέσα στα μούτρα να πληρώσουμε εμείς τα δώρα των υπαλλήλων τους.

Ταξι και κομμωτήρια δεν γνωρίζω εκ των έσω αλλά φαντάζομαι μια από τα ίδια.. Το θέμα είμαι εγώ που υποθετικά έχω μαγαζί και πουλάω λιανική φανέλες, λέτε να αρχίσω να ζητάω +χ% από τον κόσμο τις γιορτές για να μου βγει δωράκι?

katsaraios
12-04-10, 18:08
τα ταξι φετος δεν ζητησαν βασει τιμοκαταλογου το δωρο Πασχα,λογω της οικονομικης στενοτητας.
τα κομωτηρια παλι επειδη εχουν πτωση σημαντικη τις μερες των γιορτων περιμενουνε να δουλεψουνε παραπανω και πολλα κανουν περα το δωρο εορτων.
σιγα σιγα θα παρουνε τον λοπου ολα αυτα και τα δωρα και τα επιδοματα βεβαιως βεβαιως.

bill_m3
12-04-10, 19:17
Στην επαρχία πάντως που πήγαμε Κώστα το Πάσχα, κανένας δε μας χρέωσε το δώρο.

Απλά έτυχε, τον προηγούμενο χρόνο να δεις τι γινόταν!!!

Monsta
12-04-10, 19:24
Απλά έτυχε, τον προηγούμενο χρόνο να δεις τι γινόταν!!!

Να δούμε τι μας επιφυλάσσει το μέλλον...