PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαφορές Βενζίνης???



z3 2.2
09-04-10, 17:05
Εχω μια απορια πολλα χρονια τωρα για τα βενζιναδικα και τις βενζινες τους.
Αφου,απ οσο γνωριζω,ολα τα πρατηρια προμηθευονται βενζινη απο τα διυλιστηρια Ασπροπυργου,πως διαχωριζονται σε BP και Shell κλπ?
Τι ειναι αυτο που αλλαζει τις τιμες σε καθε πρατηριο τοσο πολυ αφου ολοι ψωνιζουν απο τον "ιδιο"?
Οταν βαζω ΒΡ για παραδειγμα τι διαφορα εχει απο την ΕΚΟ???
Εισαγεται βενζινη με καραβια απο το εξωτερικο?
Λυστε μου παρακαλω αυτες τις αποριες.

Υ.Γ Ας μην επεκταθουμε στα περι νοθειας και καρτελ γιατι θα χασω την μπαλα.Το λυνουμε σε αλλο θρεντ αυτο

Nino
09-04-10, 17:49
και εγω θελω να μαθω... και επισης καποια απο τα προσθετα που βαζουν καθαριστικα κλπ κανουν δουλεια ή τζαμπα μας κοροιδευουν?

oldcarskickass
09-04-10, 19:15
και εγω θελω να μαθω... και επισης καποια απο τα προσθετα που βαζουν καθαριστικα κλπ κανουν δουλεια ή τζαμπα μας κοροιδευουν?

για να το δεις ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ αυτό στην πράξη και να μην επαφίεσαι στο << εγώ βλέπω διαφορά >> που λέει ο ένας και ο άλλος πρέπει για αρκετά χλμ (χιλιάδες) να βάζεις βενζίνη ΜΟΝΟ με πρόσθετα, να ανοίξεις το μοτέρ, να δεις τι γίνεται μέσα, μετά να κάνεις τα ΙΔΙΑ χλμ με απλή βενζίνη να ξανανοίξεις το μοτέρ και να συγκρίνεις.

Klein mein ALL OVER THE LINE.

Δε παίζει. Βάζω απλή και τέλος.
Εννοείται πέρνουν από τα ίδια διυληστήρια, γιαυτό όταν κλείνουν παραλύει το σύμπαν.

Προσωπικά και χωρίς να μπορώ να το αποδείξω καθότι δεν είμαι βενζινάς, θεωρώ ότι ΟΛΕΣ οι βενζίνες (με έξτρα, VPOWER κτλ κτλ, ΔΕΝ ασχολούμαι) είναι ίδιες.

Απλά επαφιόμαστε στην ντομπροσύνη του κάθε βενζινά (που ποιος την έχασε για να την βρει ο βενζινάς) να μην έχει παίξει νοθεία με τα καύσιμα, ή να μην έχει πειράξει την αντλία.

Dimzan
09-04-10, 19:24
η αλλη λυση ειναι να εχεις φιλο χημικο και να του πηγαινεις δειγματα απο καθε βενζιναδικο που βαζεις βενζινη

oldcarskickass
09-04-10, 19:30
η αλλη λυση ειναι να εχεις φιλο χημικο και να του πηγαινεις δειγματα απο καθε βενζιναδικο που βαζεις βενζινη

Η στο εργαστήριο καυσίμων του ΕΜΠ, αλλά εκεί νομίζω μπορείς να πηγαίνεις τα σφραγισμένα δείγματα που έχουν τα πρατήρια.

xxxvagos
09-04-10, 20:31
Εχω μια απορια πολλα χρονια τωρα για τα βενζιναδικα και τις βενζινες τους.
Αφου,απ οσο γνωριζω,ολα τα πρατηρια προμηθευονται βενζινη απο τα διυλιστηρια Ασπροπυργου,πως διαχωριζονται σε BP και Shell κλπ?
Τι ειναι αυτο που αλλαζει τις τιμες σε καθε πρατηριο τοσο πολυ αφου ολοι ψωνιζουν απο τον "ιδιο"?
Οταν βαζω ΒΡ για παραδειγμα τι διαφορα εχει απο την ΕΚΟ???
Εισαγεται βενζινη με καραβια απο το εξωτερικο?
Λυστε μου παρακαλω αυτες τις αποριες.

Υ.Γ Ας μην επεκταθουμε στα περι νοθειας και καρτελ γιατι θα χασω την μπαλα.Το λυνουμε σε αλλο θρεντ αυτο

απορια νο1...διαχωριζονται λογω του μαρκετινγκ που ακολουθα η εκαστοτε εταιρια για της αναγκες των καταναλωτων κτλ κτλ

απορια νο2...η διαφορα στην τιμη 1-2 λεπτα ειναι μηδαμινη και εγκειται στον καθε ιδιοκτητη...τωρα αν ιδιαφορα ειναι μεγαλυτερη εξαρταται απο το ποσο κλεβει ο καθε βενζινας..ΤΟ ΦΤΗΝΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΟ..ΤΕΛΟΣ

απορια νο3...εεεε ναι ρε φιλε με καραβια σε μορφη μαζουτ

καμια εταιρια δεν εχει μονη της δικα της δυιλυστηρια...μπορει να εχουν 4-5 εταιριες μαζι ενα δυιλιστηριο και αυτες ομως να πουλαν και λιανικη σε βενζιναδικα και χοντρικη σε αλλες εταιριες..

z3 2.2
10-04-10, 14:03
απορια νο1...διαχωριζονται λογω του μαρκετινγκ που ακολουθα η εκαστοτε εταιρια για της αναγκες των καταναλωτων κτλ κτλ



απορια νο3...εεεε ναι ρε φιλε με καραβια σε μορφη μαζουτ


1)Δλδ οι βενζινες ειναι ιδιες τελικα σε ολα τα πρατηρια?Η ΒΡ με την ΕΚΟ για παραδειγμα εχουν το ιδιο καυσιμο? Ακομη δεν καταλαβαινω.

2)Οκ αυτο το ξερω.Λεω για το αν εισαγεται βενζινη ετοιμη για να διανεμηθει στα πρατηρια.Ειχε ακουστει οτι η Racing της Shell ερχεται ετοιμη με καραβια.Υσχυει αυτο η ειναι ψεμα?Που για ψεμα μου κανει....

nfot
10-04-10, 20:25
Ολοι οι βενζιναδες ΔΕΝ αγοραζουν το ιδιο. Η εκπτωση που παιρνει καθε βενζινας ειναι συναρτηση παραγοντων οπως οκος πωλησεων, γνωριμιες κτλ.
Η τελικη τιμη που πουλαει καθε βενζινας εξαρταται απο το ποσα λεπτα θελει να βγαζει στο λιτρο, ποση βενζινη του "παρακρατησε" ο βυτιοφορεας κατα την παραδοση, ποσο κλεβει (ηθελημενα) η αντλια του κτλ.
Τα διυληστηρια ειναι 3 νομιζω. Δυο κρατικα Αθηνα - Θεσ/κη (ΕΛΠΕ) και ενα ιδιωτικο (Μοτοροϊλ). Τη χειροτερη νομιζω τη βγαζει της Θεσσαλομικης, λογω αρχαιου εξοπλισμου. Της Μοτοροϊλ βγαζει την καλυτερη νομιζω, αλλα δινει σε λιγους και προμηθευεται αργο απο διαφορετικη πηγη απο οτι τα κρατικα.
Τα περισσοτερα βενζιναδικα ανηκουν στις εταιρειες κι ας μην το λενε οι δηθεν (πρωην) ιδιοκτητες.
Διαφορα στο τελικο προϊον, απο μαρκα σε μαρκα υπαρχει, γιατι οι περισσοτερες εταιρειες προσθετουν διαφορα καθαριστικα - ενισχυτικα προσθετα.
Αυτα τουλαχιστον εχω καταλαβει απο δυο γνωστους βενζιναδες που εχω.

Dimzan
10-04-10, 23:57
Ολοι οι βενζιναδες ΔΕΝ αγοραζουν το ιδιο. Η εκπτωση που παιρνει καθε βενζινας ειναι συναρτηση παραγοντων οπως οκος πωλησεων, γνωριμιες κτλ.
Η τελικη τιμη που πουλαει καθε βενζινας εξαρταται απο το ποσα λεπτα θελει να βγαζει στο λιτρο, ποση βενζινη του "παρακρατησε" ο βυτιοφορεας κατα την παραδοση, ποσο κλεβει (ηθελημενα) η αντλια του κτλ.
Τα διυληστηρια ειναι 3 νομιζω. Δυο κρατικα Αθηνα - Θεσ/κη (ΕΛΠΕ) και ενα ιδιωτικο (Μοτοροϊλ). Τη χειροτερη νομιζω τη βγαζει της Θεσσαλομικης, λογω αρχαιου εξοπλισμου. Της Μοτοροϊλ βγαζει την καλυτερη νομιζω, αλλα δινει σε λιγους και προμηθευεται αργο απο διαφορετικη πηγη απο οτι τα κρατικα.
Τα περισσοτερα βενζιναδικα ανηκουν στις εταιρειες κι ας μην το λενε οι δηθεν (πρωην) ιδιοκτητες.
Διαφορα στο τελικο προϊον, απο μαρκα σε μαρκα υπαρχει, γιατι οι περισσοτερες εταιρειες προσθετουν διαφορα καθαριστικα - ενισχυτικα προσθετα.
Αυτα τουλαχιστον εχω καταλαβει απο δυο γνωστους βενζιναδες που εχω.


Γι αυτο στη θεσσαλονικη ειναι πιο φτηνη η βενζινη?

nautilos
11-04-10, 03:07
Λόγο επαγγέλματος έχω να πώ τα εξής.
1. Η Ελλάδα δεν εισάγει κανένα είδος βενζίνης.
2. Το μόνο που είσαγουμε είναι crude oil.
3. Καμία μα καμία πετρελαική δεν θα έμπαινε στην διαδικασία να φέρει στην Ελλάδα των 3 διυλιστηρίων βενζίνη από το εξωτερικό τα πάντα μπορούν να γίνουν και εδώ.
4. Η βενζίνη μεταφέρεται έτοιμη σε καραβιά μονάχα γιά νησιά κατά κανόνα ή κρατίδια που δεν μπορούν να την παρασκευάσπυν μόνα τους!

Fad3In
11-04-10, 16:10
Προσωπικά και χωρίς να μπορώ να το αποδείξω καθότι δεν είμαι βενζινάς, θεωρώ ότι ΟΛΕΣ οι βενζίνες (με έξτρα, VPOWER κτλ κτλ, ΔΕΝ ασχολούμαι) είναι ίδιες.
Λευτερης ο Μηδενιστης! :whistle:
Θα στα σπαω παλι με το evo! :thumbsup:
Σε σχετικη ερευνα ανεξαρτητη,βρηκαν μετρησιμη διαφορα μετα απο 5000χλμ σε αυτοκινητα απο GOLF μεχρι Ferrari και δυναμομετρησεις πριν/μετα κτλ.


1)Δλδ οι βενζινες ειναι ιδιες τελικα σε ολα τα πρατηρια?Η ΒΡ με την ΕΚΟ για παραδειγμα εχουν το ιδιο καυσιμο? Ακομη δεν καταλαβαινω.
OXI και στο λεω εχοντας γνωση εκ των εσω.
Εχουν διαφορα στα προσθετα κτλ.
Πιο εξειδικευμενα δεν μπορω να στο αναλυσω δυστυχως γιατι
δεν το χω ψαξει και πολυ σε βαθος.
Ουτως η αλλως εχω Ε30 και βαζω απλη αμολυβδη και τελος.
Παντως ακομα και ο παμπαλαιος κινητηρας σας πληροφορω οτι
ειναι επιλεκτικος οσον αφορα το καυσιμο.
Με κακη βενζινη περυσι βαρουσε πυρακια ενα μηνα!
Ν.

spanidis
11-04-10, 18:22
Λόγο επαγγέλματος έχω να πώ τα εξής.
1. Η Ελλάδα δεν εισάγει κανένα είδος βενζίνης.
2. Το μόνο που είσαγουμε είναι crude oil.
3. Καμία μα καμία πετρελαική δεν θα έμπαινε στην διαδικασία να φέρει στην Ελλάδα των 3 διυλιστηρίων βενζίνη από το εξωτερικό τα πάντα μπορούν να γίνουν και εδώ.
4. Η βενζίνη μεταφέρεται έτοιμη σε καραβιά μονάχα γιά νησιά κατά κανόνα ή κρατίδια που δεν μπορούν να την παρασκευάσπυν μόνα τους!

κανεις λαθος....ολα τα productaδικα που ερχοντε ελλαδα τι φερνουν νερο..???
απλη 95αρα ερχεται και απο εξω..οπως και crude oil σαφως....!!!!!!!!


η 100αρα...με την απλη εχει διαφορα......οσοι εχουν μοτερ αμεσου ψεκασμου τουρμπο...βλεπουν την διαφορα για πλακα...απο το να μην βλεπεις με την καμια τον στοχο πιεσης...μεχρι μισφιρες..!!!

nautilos
11-04-10, 18:27
κανεις λαθος....ολα τα productaδικα που ερχοντε ελλαδα τι φερνουν νερο..???
απλη 95αρα ερχεται και απο εξω..οπως και crude oil σαφως....!!!!!!!!

Για πες μου πόσα productαδικα έχεις δει εσύ Ελευσίνα Πάχη και Αγ. Θεόδωρους
Και τα productαδικα φέρνουν μονάχα βενζίνη???

spanidis
11-04-10, 18:41
Για πες μου πόσα productαδικα έχεις δει εσύ Ελευσίνα Πάχη και Αγ. Θεόδωρους
Και τα productαδικα φέρνουν μονάχα βενζίνη???

θες να σου πω ποσες φορες εχω ερθει με productadiko και 34.000 τονους βενζινη για Eλευσινα....?????.....6 φορες σε 8 μηνες...λες να μην ξερω τι φορτωνω-ξεφορτωνω..???

nautilos
11-04-10, 18:48
θες να σου πω ποσες φορες εχω ερθει με productadiko και 34.000 τονους βενζινη για Eλευσινα....?????.....6 φορες σε 8 μηνες...λες να μην ξερω τι φορτωνω-ξεφορτωνω..???

Καλώς άμα έιναι έτσι έχω λάθος. Εγώ όταν είχα έρθει με ενά 98αρι και είχαμε φορτώσει 3 αμπάρια Fuel για Σιγκαπούρη ο loading master μου είχε πει ότι βενζίνη δεν πέρνουμε. 2005 Olympic Serenity