PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρακώλυση garage



stratos
07-04-10, 00:55
Σήμερα το βραδάκι επιστρέφω απο καφε με αποτέλεσμα να βρώ την πόρτα μου μπλοκαρισμένη απο αμάξι του γείτονα....

Αρχίζω τα κορναρίσματα με αποτέλεσμα να κατεβεί ο γείτονας, ο αδερφός του και η γυναίκα του με την τελευταία μακρυγλωσσού να με αρχίσει στα κοσμιτικά "τι κορνάρεις ρε παλιο μ........νο". Βγήκαν οι δικοί μου έξω και έγινε μια μανούρα με κοσμητικά επίθετα και παραλίγο να πέσει και η κατα την γνώμη μου απαραίτητη χειροδικία.... αλλα ευτυχώς η λογική υπερίσχυσε... :ranting2:

Το ιστορικό: παρκάρισμα του γείτονα πριν απο 3 χρόνια στην γκαραζόπορτα με αποτέλεσμα ο πατέρας μου να χάσει πολύ σημαντική δίκη της επιχείρησης... Υστερα απο πολλά συγνώμη και με πολύ ήρεμο τρόπο μετακίνησε το όχημα μετά απο μισή ώρα !!!!!

Την επόμενη μέρα πάλι τα ίδια με τον γείτονα να μην κατεβαίνει να μετακινήσει το αυτοκίνητο. Επεσαν τα πααραίτητα "ευαγγέλια" και απο τότε δεν έγινε σοβαρή παρακώλυση της γκαραζόπορτας.

Το καλοκαίρι γκρεμίστικε ένα μέτρο απο την μάντρα-τοίχο με αποτέλεσμα μεγάλωμα της πόρτας για να παίνει πιο εύκολα το καινούριο και δυσκήνητο 92άρι. Επίσης ξεριζώθηκε ο γηραιός 25ετής πλάτανος απο το πεζοδρόμιο παρόλη την οικολογική συνείδηση που υπάρχει και με πολύ μεγάλη λύπη στην καρδιά αφού ήταν το πρώτο δέντρο που φυτέψαν οι γονείς μου και ποτιζόταν καθημερινά με πόσιμο νερό. Απο τότε η κόρη τους παρκάρει 1 μέτρο απο το πεζοδρόμιο απο την μία μεριά, απο την άλλη παρκάρουν διάφοροι άλλοι "πρόσωπο" με την πόρτα. Αποτέλεσμα να κάνω 4 μπρος-πίσω για να ξεπαρκάρω απο το γκαράζ

Η πόρτα είναι εμφανέστατη, υπάρχει η ανάλογη απαγορευτική πινακίδα παρκαρίσματος και μέσα φαίνεται ο στεγασμένος χώρος με κεραμίδια που μπαίνει 1 αυτοκίνητο.

Τον Χειμώνα έγινε πάλι "μανούρα" μεταξύ εμένα και του γείτονα. Κατέβηκαν 3 κάτω με απειλές και υπέροχη γλώσσα απόφοιτου νηπιαγωγίου.... δεν μπορούσα να κάνω τίποτα γιατί ήμουν ενας και αυτοί 3 με άγριες διαθέσεις... οι γονείς μου απουσίαζαν στο εξωτερικό με αποτέλεσμα να μην το μάθουν ποτέ....

Σήμερα έγινε μεγάλη φασαρία και τα χέρια μου μερικές ώρες μετά τρέμουν ακόμα απο τον εκνευρισμό μου....

Το κουφό: το κωλόσκυλο τους γαυγίζει μέρα νύχτα και με την πρώτη ευκαιρία που μένει λίγο ανοιχτή η γκαραζόπορτα το αφήνουν να μπεί μέσα στο σπίτι μου και να καταχέσει το γκαζόν....

Λύση πρώτη: παίρνω το Navara, δένω το παρκαρισμένο αυτοκίνητο με ιμάντες, κουμπώνω την "αργή" και το βγάζω μέσα στην μέση του κεντρικού δρόμου.

Λύση δεύτερη: καλώ την αστυνομία και του κόβει πρόστιμο 33 euro (που έχει γίνει) και γελάει λέγοντας "καλά ρε μα.......νο φώναξες την αστυνομία για να μου κόψει 30 euro?"

Οι χαρακτηρισμοί είναι πέρα για πέρα πραγματικοί και χωρίς υπερβολές... Πραγματικά συγνώμη για την έντονη φρασεολογία μου και τον εκνευρισμό μου.

Κουφό Νο. 2: Η γειτονιά μου είναι επιεικώς αραιοκατηκημένη με πολύ λίγα αυτοκίνητα. Εχει να παρκάρεις 5 νταλίκες στην σειρά. Ο δρόμος είναι δημόσιος και δεν έχω πρόβλημα να παρκάρει αυτός και ο οποιοσδήποτε μπροστά στην πόρτα εισόδου... αλλά όχι μπροστά απο την γκαραζόπορτα.

Απαράδεκτο: Είναι 3-όροφες μεζωνέτες που το εισόγειο που είναι γκαράζ κανονικά το έχουν κλείσει και το έχουν κάνει καθιστικό. Αν εγώ κάνω επώνυμη καταγγελία στην αστυνομία και την πολεοδομία θα υπάρξουν οι ανάλογες κυρώσεις και δυστηχώς και στους διπλανούς τους που πλέον έχουμε αδερφικές σχέσεις εκτός απο φιλικές.





Τι πρέπει να κάνω εκτός απο υπομονή? Γκρεμίστηκε ένας τοίχος, ξεριζώθηκε ένα δέντρο και συνεχίζουν να προκαλούν προβλήματα....


Παρακαλώ την γνώμη σας. Ξέρω οτι όλοι πιθανόν να έχετε ανάλογες ιστορίες να πείτε αλλά παρακαλώ πολύ πείτε μου πως να λάβω κάποιο δραστικό μέτρο ώστε να μην ξαναγίνει....


Υ.Γ. Αύριο θα τους χτυπήσω το κουδούνι να τους μιλήσω με ήρεμο τρόπο. Δυστηχώς απο λόγια δεν σκαμπάζουν... Αν κάνω την οποιαδήποτε καταγγελία κυνδηνέυει άμεσα το 335 απο βανδαλισμό μιας και είναι εκτεθιμένο, οι αγαπημένοι μου 3 γάτοι με..... ουτε να το σκέφτομαι δεν θέλω και η σωματική μου ακαιρεότητα μιας και γυρνάω αργά τις νύχτες απο βόλτα και δεν ξέρω τι θα με περιμένει στην γωνία πριν μπώ μέσα.




Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να μην σας συμβεί ποτέ.

katsaraios
07-04-10, 01:01
Σήμερα το βραδάκι επιστρέφω απο καφε με αποτέλεσμα να βρώ την πόρτα μου μπλοκαρισμένη απο αμάξι του γείτονα....

Αρχίζω τα κορναρίσματα με αποτέλεσμα να κατεβεί ο γείτονας, ο αδερφός του και η γυναίκα του με την τελευταία μακρυγλωσσού να με αρχίσει στα κοσμιτικά "τι κορνάρεις ρε παλιο μ........νο". Βγήκαν οι δικοί μου έξω και έγινε μια μανούρα με κοσμητικά επίθετα και παραλίγο να πέσει και η κατα την γνώμη μου απαραίτητη χειροδικία.... αλλα ευτυχώς η λογική υπερίσχυσε... :ranting2:

Το ιστορικό: παρκάρισμα του γείτονα πριν απο 3 χρόνια στην γκαραζόπορτα με αποτέλεσμα ο πατέρας μου να χάσει πολύ σημαντική δίκη της επιχείρησης... Υστερα απο πολλά συγνώμη και με πολύ ήρεμο τρόπο μετακίνησε το όχημα μετά απο μισή ώρα !!!!!

Την επόμενη μέρα πάλι τα ίδια με τον γείτονα να μην κατεβαίνει να μετακινήσει το αυτοκίνητο. Επεσαν τα πααραίτητα "ευαγγέλια" και απο τότε δεν έγινε σοβαρή παρακώλυση της γκαραζόπορτας.

Το καλοκαίρι γκρεμίστικε ένα μέτρο απο την μάντρα-τοίχο με αποτέλεσμα μεγάλωμα της πόρτας για να παίνει πιο εύκολα το καινούριο και δυσκήνητο 92άρι. Επίσης ξεριζώθηκε ο γηραιός 25ετής πλάτανος απο το πεζοδρόμιο παρόλη την οικολογική συνείδηση που υπάρχει και με πολύ μεγάλη λύπη στην καρδιά αφού ήταν το πρώτο δέντρο που φυτέψαν οι γονείς μου και ποτιζόταν καθημερινά με πόσιμο νερό. Απο τότε η κόρη τους παρκάρει 1 μέτρο απο το πεζοδρόμιο απο την μία μεριά, απο την άλλη παρκάρουν διάφοροι άλλοι "πρόσωπο" με την πόρτα. Αποτέλεσμα να κάνω 4 μπρος-πίσω για να ξεπαρκάρω απο το γκαράζ

Η πόρτα είναι εμφανέστατη, υπάρχει η ανάλογη απαγορευτική πινακίδα παρκαρίσματος και μέσα φαίνεται ο στεγασμένος χώρος με κεραμίδια που μπαίνει 1 αυτοκίνητο.

Τον Χειμώνα έγινε πάλι "μανούρα" μεταξύ εμένα και του γείτονα. Κατέβηκαν 3 κάτω με απειλές και υπέροχη γλώσσα απόφοιτου νηπιαγωγίου.... δεν μπορούσα να κάνω τίποτα γιατί ήμουν ενας και αυτοί 3 με άγριες διαθέσεις... οι γονείς μου απουσίαζαν στο εξωτερικό με αποτέλεσμα να μην το μάθουν ποτέ....

Σήμερα έγινε μεγάλη φασαρία και τα χέρια μου μερικές ώρες μετά τρέμουν ακόμα απο τον εκνευρισμό μου....

Το κουφό: το κωλόσκυλο τους γαυγίζει μέρα νύχτα και με την πρώτη ευκαιρία που μένει λίγο ανοιχτή η γκαραζόπορτα το αφήνουν να μπεί μέσα στο σπίτι μου και να καταχέσει το γκαζόν....

Λύση πρώτη: παίρνω το Navara, δένω το παρκαρισμένο αυτοκίνητο με ιμάντες, κουμπώνω την "αργή" και το βγάζω μέσα στην μέση του κεντρικού δρόμου.

Λύση δεύτερη: καλώ την αστυνομία και του κόβει πρόστιμο 33 euro (που έχει γίνει) και γελάει λέγοντας "καλά ρε μα.......νο φώναξες την αστυνομία για να μου κόψει 30 euro?"

Οι χαρακτηρισμοί είναι πέρα για πέρα πραγματικοί και χωρίς υπερβολές... Πραγματικά συγνώμη για την έντονη φρασεολογία μου και τον εκνευρισμό μου.

Κουφό Νο. 2: Η γειτονιά μου είναι επιεικώς αραιοκατηκημένη με πολύ λίγα αυτοκίνητα. Εχει να παρκάρεις 5 νταλίκες στην σειρά. Ο δρόμος είναι δημόσιος και δεν έχω πρόβλημα να παρκάρει αυτός και ο οποιοσδήποτε μπροστά στην πόρτα εισόδου... αλλά όχι μπροστά απο την γκαραζόπορτα.

Απαράδεκτο: Είναι 3-όροφες μεζωνέτες που το εισόγειο που είναι γκαράζ κανονικά το έχουν κλείσει και το έχουν κάνει καθιστικό. Αν εγώ κάνω επώνυμη καταγγελία στην αστυνομία και την πολεοδομία θα υπάρξουν οι ανάλογες κυρώσεις και δυστηχώς και στους διπλανούς τους που πλέον έχουμε αδερφικές σχέσεις εκτός απο φιλικές.





Τι πρέπει να κάνω εκτός απο υπομονή? Γκρεμίστηκε ένας τοίχος, ξεριζώθηκε ένα δέντρο και συνεχίζουν να προκαλούν προβλήματα....


Παρακαλώ την γνώμη σας. Ξέρω οτι όλοι πιθανόν να έχετε ανάλογες ιστορίες να πείτε αλλά παρακαλώ πολύ πείτε μου πως να λάβω κάποιο δραστικό μέτρο ώστε να μην ξαναγίνει....


Υ.Γ. Αύριο θα τους χτυπήσω το κουδούνι να τους μιλήσω με ήρεμο τρόπο. Δυστηχώς απο λόγια δεν σκαμπάζουν... Αν κάνω την οποιαδήποτε καταγγελία κυνδηνέυει άμεσα το 335 απο βανδαλισμό μιας και είναι εκτεθιμένο, οι αγαπημένοι μου 3 γάτοι με..... ουτε να το σκέφτομαι δεν θέλω και η σωματική μου ακαιρεότητα μιας και γυρνάω αργά τις νύχτες απο βόλτα και δεν ξέρω τι θα με περιμένει στην γωνία πριν μπώ μέσα.




Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να μην σας συμβεί ποτέ.

να προσεχεις Στρατο γιατι αν σε κυνηγησει για παρανομη κοπη δεντρου (πρεπει να υπαρχει αδεια) θα βρεις και μπελα απο πανω!!!
μακαρι να κανω λαθος φιλε μου ,ρωτησε το καπου.

giannis_compact
07-04-10, 01:03
Φιλε Στρατο σε καταλαβαινω απολυτα γιατι ειμαι μπλεγμενος σε ιδια ιστορια απο περυσι.Αποψη μου η λυση με το Ναβαρα η καλυτερη μιας και εχω μετακινησει με το δικο μασ Ναβαρα-οχι παρκαρισμενο,αλλα αυτοκινητου φιλου με μαγκωμενο χειροφρενο.Αλλα στη θεση δε θα κολλουσα θα εβαζα συρματοσκοινο και θα το πηγαινα να το παρατησω σε κανενα αλλο δρομο.Πραγματικα αυτο θα εκανα,απορω πως αντεχεις.Θα ειχα βγει απο τα ρουχα μου και θα ειχα βιαιοπραγησει αρκετες φορες.Περαστικα σου ευχομαι.....

stratos
07-04-10, 01:03
να προσεχεις Στρατο γιατι αν σε κυνηγησει για παρανομη κοπη δεντρου (πρεπει να υπαρχει αδεια) θα βρεις και μπελα απο πανω!!!
μακαρι να κανω λαθος φιλε μου ,ρωτησε το καπου.

Το ξέρω Γιώργο οτι είναι παράνομο.... μόνο εκεί υπάρχει πταίσμα απο την μεριά μας....

Υ.Γ. Το garage είναι νόμιμο

giannis_compact
07-04-10, 01:06
Παντως πραγματικα σκεψου τη λυση με το Ναβαρα και μη φοβασαι τιποτα.:)

NickE60
07-04-10, 01:11
Βάλε έναν δικηγόρο να τους τηλεφωνήσει και να τους πει ότι αν συνεχίσουν να σου δημιουργούν προβλήματα με το γκαράζ, θα τους κάνεις καταγγελία για το παράνομο κλείσιμο της πιλοτής. :whistle:

m-power_01
07-04-10, 01:16
Με απειλες δεν θα βγαλεις ακρη... σε καταλαβαινω μιας και τα ιδια τραβαω στην Πατρα! Αθηνα ευτυχως εχω αριστες σχεσεις με τους γειτονες!
Για καταγγελεια μην το σκεφτεσαι γιατι, αυτα πανε αλυσιδα...μην φοβασαι για τους διπλανους τους, αλλα για σενα. Η αστυνομια και η πολεοδομια ,αν και εχει καθε νομιμο δικαιωμα, δεν παει να κανει αυτεπαγγελτα καταγγελειες για παραβασεις του Γ.Ο.Κ (ΓΕνικος οικοδομικος κωδικας). Αλλα θα σε μυνησει εσενα μετα! και μην βιαστεις να πεις οτι δεν εχεις παρανομιες... πιστεψε με οτι 100% εχεις. Το ματι ενος γνωστη του ΓΟΚ τις εντοπιζει σε δευτερολεπτα.

Θα τους εκανα μια συζητηση (παρατηρηση), που θα τους προειδοποιουσα οτι την επομενη φορα θα ερθει ο Γερανος τις τροχαιας! Επισης μπορεις να απευθυνθεις στην αστυνομια για να τους κανει καποια συσταση! Αν οπως λες δενβγαζεις ακρη με διαλογο!
Σε καθε περιπτωση θα σου συνεστηνα να κανεις μια εγκατασταση με καμερες και καταγραφη στην περιμετρο του σπιτιου!
ΠΙστεψε σε μενα πλεον δεν χεζουν ουτε σκυλια μπροστα!

m-power_01
07-04-10, 01:18
Βάλε έναν δικηγόρο να τους τηλεφωνήσει και να τους πει ότι αν συνεχίσουν να σου δημιουργούν προβλήματα με το γκαράζ, θα τους κάνεις καταγγελία για το παράνομο κλείσιμο της πιλοτής. :whistle:

Νικο οχι σε καμια περιπτωση... Στο λεω και στο υπογραφω, θα φτασουν να παιζουν την κολοκυθια με καταγγελειες μεταξυ τους και να πληρωνουν προστιμα ...

Vasilis
07-04-10, 01:18
πραγματικα λυπαμαι ρε στρατακια....

με μεγαλη μου χαρα θα ερχομουν (ερχομαι δλδ. δεν θελω κ πολυ) για να τους δωσεις το μαθημα που τους αξιζει....ΟΜΩΣ....η ιστορια σου δεν θα τελειωσει εδω....αντιθετως μετα απο αυτο θα αρχισουν ολα....

η γνωμη μου ειναι να πας δια της νομιμου οδου....κ τον τροπο θα στο πει οσο το δυνατον καλυτερα ενας δικηγορος ο οποιος θα σε κατατοπισει για τα νομιμα απο την δικη σου μερια....
οσον αφορα το δεντρο που ξηλωσες...θα αρκεστεις σε ενα προστιμο κ αυτο ειναι ολο....

εχουμε στο φορουμ μας πολυ καλο φιλο κ δικηγορο...πιστευω θα μπορουσε να σου πει μια πιο εμπεριστατωμενη γνωμη.....ειναι ο yiannisv....πολυ καλο παιδι κ δεν χανεις κ τιποτα να τον ρωτησεις....αυτον ή οποιον αλλον....

αν παλι εισαι αποφασισμενος...ολα για ολα.....ειμαι μαζι σου να το χεις υποψη σου..!

NickE60
07-04-10, 01:21
Νικο οχι σε καμια περιπτωση... Στο λεω και στο υπογραφω, θα φτασουν να παιζουν την κολοκυθια με καταγγελειες μεταξυ τους και να πληρωνουν προστιμα ...

Δεν λέω να το κάνει, μια επίσημη προειδοποίηση να γίνει, για να δει πως θα αντιδράσουν. Ίσως το δουν λίγο πιο σοβαρά το θέμα....

m-power_01
07-04-10, 01:21
Το ξέρω Γιώργο οτι είναι παράνομο.... μόνο εκεί υπάρχει πταίσμα απο την μεριά μας....


Φυσικα και ειναι παρανομο...ακομα και για κατεδαφιση σπιτιου, παιρνεις αδεια για να βγαλεις το δεντρο και δεσμευεσαι οτι οταν τελειωσεις τις εργασιες σου, θα το αντικαταστησεις με αντιστοιχο

Vasilis
07-04-10, 01:23
ο κακος χρονος περναει....ελεγαν οι παλιοι.....

ο κακος γειτονας ΟΧΙ......(εκτος αν τον ξεπαστρεψεις..):th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

stratos
07-04-10, 01:24
Η λύση του Navara δεν πρόκειται να γίνει.... φυσικά και δεν θα κάνω κάτι τέτοιο... ελπίζω...

Αν γίνουν οι απαραίτητες καταγγελίες θα υπάρξει πρόβλημα με τους παραπάνω κινδύνους για μένα και την περιουσία μου. Και η ΓΟΚ Σπύρο πίστεψε με δεν θα βρεί τίποτα. Πριν 25 χρόνια που χτίστηκε το σπίτι ούτε λαδώματα υπήρχαν και αν έκανες την παραμικρή "στραβή" αφαιρούταν επιτόπου η άδεια οικοδόμησης.

Κάμερες είναι στα άμεσα σχέδια απο Ιούνιο με κλειστό ασύρματο κύκλωμα για ανάλογες πράξεις και προστασία της περιουσίας μου. Καταγραφή 48 ώρών και διαγραφή μνήμης μετά απο 76 ώρες...

Πλέον η κατάσταση έφτασε στο όριο. Δεν μπορώ να κάνω κάτι σοβαρό όπως καταγγελία γιατί θα συνεχίσω να βλέπω την φάτσα του για το υπόλοιπο της ζωής μου.

Το ήθος και η μόρφωση μου δεν μου επιτρέπει τον δημόσιο χαρακτηρισμό του εν λόγω "κυρίου" ας πούμε....

Πραγματικά μου χάλασε την βραδιά μου

katsaraios
07-04-10, 01:27
παιδια αμα μπλεξεις με στραβοξυλα διπλα στο σπιτι σου θελει υπομονη μην κανεις καμια παπα@@ια και βρεθεις και "χρεωμενος".
Στρατο θα προτεινα ενα παρτι συμφιλιωσης με τα γειτονακια ,αναλαμβανω την γλωσσου,ειδικοτητα μου χεχεχε. αντε για να σε κανουμε να γελασεις λιγοthumb

Παντως αυτο που ειπε ο mpower για καταγραφη του χωρου σου θεωρω πως πια ειναι απαραιτητο για παν ενδεχομενο.
Κανε τον ****** τελευταια φορα και μιλα τους ευγενικα οσο γινεται μπας και.....

m-power_01
07-04-10, 01:32
Θα σου ξαναπω για μια φορα οτι μην εισαι σιγουρος ...και το κοβω εδω ,περισσοτερα απο κοντα!

Για την καταγραφη υπαρχει λογισμικο που καταγραφει μονο οταν ανιχνευει κινηση. Οταν αποφασισεις μου λες

katsaraios
07-04-10, 01:39
Θα σου ξαναπω για μια φορα οτι μην εισαι σιγουρος ...και το κοβω εδω ,περισσοτερα απο κοντα!

Για την καταγραφη υπαρχει λογισμικο που καταγραφει μονο οταν ανιχνευει κινηση. Οταν αποφασισεις μου λες
συγνωμη για το οφ τοπικ
Σπυρο με ενδιαφερει το λογισμικο στειλε πμ με πληροφοριες αν μπορεις

bomber21
07-04-10, 02:01
Αν η γειτόνισσα με αποκαλούσε "μα....ένο" θα πάθαινα εγκεφαλικό από τα νεύρα...Δεν επιτρέπω σε κανέναν να μιλάει έτσι.

Το θέμα,όμως,είναι να συγκρατήσεις τα νεύρα σου,γιατί 1ον)θα γίνετε ροντέο και δεν ξέρεις πόσο τρελοί είναι αυτοί και 2ον)ίσως να μην καταφέρεις τίποτα.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις -αφού μιλάμε για ηλιθίους και μη συζητήσιμους ανθρώπους- είναι να καλείς κάθε φορά την αστυνομία.

fanisk
07-04-10, 02:03
Φιλε Στρατο σε καταλαβαινω απολυτα γιατι ειμαι μπλεγμενος σε ιδια ιστορια απο περυσι.Αποψη μου η λυση με το Ναβαρα η καλυτερη μιας και εχω μετακινησει με το δικο μασ Ναβαρα-οχι παρκαρισμενο,αλλα αυτοκινητου φιλου με μαγκωμενο χειροφρενο.Αλλα στη θεση δε θα κολλουσα θα εβαζα συρματοσκοινο και θα το πηγαινα να το παρατησω σε κανενα αλλο δρομο.Πραγματικα αυτο θα εκανα,απορω πως αντεχεις.Θα ειχα βγει απο τα ρουχα μου και θα ειχα βιαιοπραγησει αρκετες φορες.Περαστικα σου ευχομαι.....

Καθολου προσωπικο το παρακατω.
Οσο νταης και γ@μιας να εισαι με βιαιοπραγιες κ.α...οσα φερνει η ωρα δεν τα φερνει ο χρονος. Και επειδη δεν αξιζει να μεινεις αναπηρος ή στον τοπο (ή να αφησεις αλλον) απο ενα λαθος χτυπημα τη κακια στιγμη.. thumb

Χρίστος
07-04-10, 02:14
10δες φορες εχω περασει τα ιδια και χειροτερα.Μεχρι συναντησεις μας εχω χασει, μεχρι ραντεβου για δουλεια.η αστυνομια εχει ερθει αρκετες φορες με μηδενικα αποτελεσματα.
Ειτε προβεις σε ενεργεις την νομικης οδου ειτε της πιο ζωωδης δυστυχως λυση δε θα βγει.
Στην ελλαδα σημερα κανενα σπιτι δεν ειναι 100% νομιμο.Αν το ψαξει και σας βρει κατι δε προκειται να γλυτωσεις.Αν δε κανεις τιποτα πιο παρατολμο στη καλυτερη(ναι ειναι η καλυτερη) θα βρεις σημαδια τεχνης στα πλαινα του αυτοκινητου σου και στη χειροτερη ας μην αναφερθουμε.

Η λυση που μπορω προτεινω κοστιζει.Διασφαλιζει ομως την πιο ομαλη εισοδο και εξοδο σου.Αν σου ειναι ευκολο ανεβασε μια φωτο του χωρου για να σου πω αν ειναι εφικτο αυτο που λεω και σκοπευω και γω να κανω...

fanisk
07-04-10, 02:17
10δες φορες εχω περασει τα ιδια και χειροτερα.Μεχρι συναντησεις μας εχω χασει, μεχρι ραντεβου για δουλεια.η αστυνομια εχει ερθει αρκετες φορες με μηδενικα αποτελεσματα.
Ειτε προβεις σε ενεργεις την νομικης οδου ειτε της πιο ζωωδης δυστυχως λυση δε θα βγει.
Στην ελλαδα σημερα κανενα σπιτι δεν ειναι 100% νομιμο.Αν το ψαξει και σας βρει κατι δε προκειται να γλυτωσεις.Αν δε κανεις τιποτα πιο παρατολμο στη καλυτερη(ναι ειναι η καλυτερη) θα βρεις σημαδια τεχνης στα πλαινα του αυτοκινητου σου και στη χειροτερη ας μην αναφερθουμε.

Η λυση που μπορω προτεινω κοστιζει.Διασφαλιζει ομως την πιο ομαλη εισοδο και εξοδο σου.Αν σου ειναι ευκολο ανεβασε μια φωτο του χωρου για να σου πω αν ειναι εφικτο αυτο που λεω και σκοπευω και γω να κανω...


Μπαρες δεξια-αριστερα της εισοδου του γκαραζ? Δεν ειναι νομιμες..

Χρίστος
07-04-10, 02:19
οχι ακριβως

aristent
07-04-10, 06:28
παιδια αμα μπλεξεις με στραβοξυλα διπλα στο σπιτι σου θελει υπομονη μην κανεις καμια παπα@@ια και βρεθεις και "χρεωμενος".
Στρατο θα προτεινα ενα παρτι συμφιλιωσης με τα γειτονακια ,αναλαμβανω την γλωσσου,ειδικοτητα μου χεχεχε. αντε για να σε κανουμε να γελασεις λιγοthumb

Παντως αυτο που ειπε ο mpower για καταγραφη του χωρου σου θεωρω πως πια ειναι απαραιτητο για παν ενδεχομενο.
Κανε τον ****** τελευταια φορα και μιλα τους ευγενικα οσο γινεται μπας και.....
Ακριβως αυτα ειχα στο μυαλο μου.
Επειδη εχω πολλα χρονια στο χωρο των πωλησεων και γνωρισα χιλιαδες ανθρωπους (ναι δεν υπερβαλω) με πολυ διαφορετικα επιπεδα μορφωσης η μονη λυση ειναι να κατεβεις επιπεδο (για λιγο, μη μεινεις εκει :th_Laie_67-1:να γελασουμε και λιγο) και το πιο παραλογο να τους μιλησεις με χαμογελο φυσικο οχι ειρωνικο η νευρικο και ακομη πιο παραλογο να πιστεψεις για λιγο οτι τους συμπαθεις!!!

Το αποτελεσμα ειναι συνηθως εκπληκτικο!!!

Αλλιως 25χρονια καρατε μαυρη ζωνη και 5 νταν με ειδικη εκπαιδευση σε Σαολιν μοναχο νομιζω οτι θα καταφερω να τους πεισω ....:hystericalbs1:
(Προσπαθω να σου φιαξω την διαθεση ....δεν ισχυουν τα 5νταν:th_Laie_67-1:)

Καποιος εδω μεσα εχει υπογραφη για τον βλακα που δεν μπορει να τον νικησεις γιατι ειναι στη βλακεια πρωταθλητης η κατι τετοιο τελος παντων...
πιθανον να εχει δει πολλα τετοια ατομα...και αγανακτησε και αυτος.

Καλη τυχη Στρατο.

Αρης

Z4 DCT
07-04-10, 07:03
Στρατο επειδη το περασα αυτο θεμα και επειδη στο παρκιν της εταιρειας ειχαμε το ιδιο ακριβως προβλημα......
Θα καλεις την τροχαια να φερει γερανο να απομακρυνει το αμαξι....αυτο ποναει........
Αν δεν ερθει η τροχαια θα καλεσεις περιπολικο θα αναφαιρεις το συμβαν να παρει κληση. Θα παρεις και φωτος απο το παρανομα παρακαρισμενο αμαξι.Παντα νομιμα.....
Μετα θα στηλεις ενα εξωδικο μεσο του δικηγορου......
Αν τιποτα απο αυτα δεν τους συνετησει τοτε φιλε μου εχεις να κανεις με πολυ ιδιαιτερη περιπτωση και η θα γινει φασαρια μεγαλη η θα πρεπει να κανεις υπομονη και να τους τρελανεις στις κλησεις....

Υγ.
Η πορτα του γκαραζ Στρατο εχει συγκεκριμενο φαρδος για να ειναι νομιμη (κοιταξε το), κατα τα αλλα στο συγκεκριμενο νομιμο πλατος δεν μπορει να παρακαρει κανενα αμαξι......

Z4 DCT
07-04-10, 07:14
[/SIZE]
Ακριβως αυτα ειχα στο μυαλο μου.
Επειδη εχω πολλα χρονια στο χωρο των πωλησεων και γνωρισα χιλιαδες ανθρωπους (ναι δεν υπερβαλω) με πολυ διαφορετικα επιπεδα μορφωσης η μονη λυση ειναι να κατεβεις επιπεδο (για λιγο, μη μεινεις εκει :th_Laie_67-1:να γελασουμε και λιγο) και το πιο παραλογο να τους μιλησεις με χαμογελο φυσικο οχι ειρωνικο η νευρικο και ακομη πιο παραλογο να πιστεψεις για λιγο οτι τους συμπαθεις!!!

Το αποτελεσμα ειναι συνηθως εκπληκτικο!!!

Αλλιως 25χρονια καρατε μαυρη ζωνη και 5 νταν με ειδικη εκπαιδευση σε Σαολιν μοναχο νομιζω οτι θα καταφερω να τους πεισω ....:hystericalbs1:
(Προσπαθω να σου φιαξω την διαθεση ....δεν ισχυουν τα 5νταν:th_Laie_67-1:)

Καποιος εδω μεσα εχει υπογραφη για τον βλακα που δεν μπορει να τον νικησεις γιατι ειναι στη βλακεια πρωταθλητης η κατι τετοιο τελος παντων...
πιθανον να εχει δει πολλα τετοια ατομα...και αγανακτησε και αυτος.

Καλη τυχη Στρατο.

Αρης


Εγω την ειχα βαλει....
Ελεγε.......Μην ερθεις ποτε σε αντιπαραθεση με εναν βλακα....θα σε ριξει στο επιπεδο του και θα σε νικησει λογο πειρας.......

Nino
07-04-10, 07:26
Το να χασεις την ψυχραιμια σου εσυ ή καποιο αλλο μελος της οικογενειας σου,μπορει και να ειναι αυτο που επιδιωκουν... για αυτο λοιπον ψυχραιμια.
Τωρα, υπαρχει νομοθεσια που "καλυπτει" τις εισοδους γκαραζ και με συγκεκριμενες διαστασεις μαλιστα,οπως βεβαια και για το ποσες εισοδους μπορει να εχει μια οικοδομη.
Αν η δικη σας ειναι "νομιμη" τοτε καθε φορα που σε κλεινει θα καλεις την αστυνομια η οποια μαλιστα θα φερει και γερανο για την "μετακινηση" του αυτοκινητου και ξερεις αυτοι ειναι ιδιωτες με τους γερανους και ερχονται στο φτερο...
Μπορει λιγο να ταλαιπωρηθεις αλλα σε τελικη να δουμε ποσες βεβαιωσεις παραβασης θα αντεξει?
Υπομονη και επιμονη μεχρι να καταλαβουν οτι πρεπει να σεβονται τον διπλανο τους.

Konstantinos E60
07-04-10, 07:36
"Η υπομονή είναι αρετή" και καμιά φορά το να κάνουμε και τον μ@λ@κ@ μας βγαίνει και σε καλό.Τέτοια προβλήματα αντιμετωπίζουμε οι περισσότεροι απο εμάς καθημερινά.Με τις φασαρίες δεν θα βγάλεις άκρη...
Δική μου γνώμη είναι 1. Γέμισε με πινακίδες τον φράχτη σου οτι ο χώρος παρακολουθειται απο CCTV.(αποτρέπει πολλούς κακοπροαίρετους απο το να κάνουν ζημιά)Ασχετα με το αν το εγκαταστήσεις η όχι.
2.Συμβουλέψου έναν καλό δικηγόρο για το πως μπορείς να κινηθείς.
Οταν είσαι εν βρασμό δεν έχεις λογική στην σκέψη σου και μπορεί να κάνεις κάτι για το οποίο αργότερα θα το μετανιώσεις (....ποιός μιλάει ???)
Οπλίσου με υπομονή και σε καμιά περίπτωση μην διστάσεις να κινηθείς νόμιμα.

Thomelef
07-04-10, 07:48
στρατούλη επειδή την έχω πατήσει και εγώ παλαιότερα κάνε αυτό που θα σου πώ.
πάνε στην τροχαία και ανέφερε το ιστορικό και το πρόβλημα σου.
ζήτα τους άδεια κώνων και να έρθουν οι ίδιοι να τους τοποθετήσουν - βιδώσουν
κάτω στο δρόμο. θα σου βάλουν δυο κώνους ένα μέτρο πρίν και μετά απο το γκαράζ.
αν είναι τόσο ζώα και κάνουν ζημιά στους κώνους μόνο και μόνο για να στη σπάσουν
και να σου ξανακλείσουν το γκαράζ, τότε τι να πώ.

Panos 316T
07-04-10, 08:37
εγώ θα τους την έσπαγα αλλιώς...
αν έχεις δεύτερο αμάξι παρκαρέ το εσύ έξω από το γκαράζ σου,
αν δεν έχεις πάρε ένα χρέπι με κανα 500άρικο(ίσα ίσα για να κάνεις μπρος πίσω) ...
έτσι τους ξεφορτώνεσαι μια για πάντα

Monsta
07-04-10, 08:43
Συμφωνώ και γω με το Θωμά πιο πάνω. Αν γίνεται η αστυνομία να σου βάλει κώνους, είναι ότι καλύτερο.

Η λύση με το Navara είναι φυσικά εκτός....μη πέφτεις στο επίπεδό τους...

Οι ασύρματες κάμερες με ψηφιακή καταγραφή δεδομένων είναι απαραίτητη. Να σιγουρευτείς ότι ΔΕΝ είναι αναλογικές και ότι μπορείς να τις βάλεις 'πάνω' σε δίκτυο (Ethernet, RJ-45) και από κει και πέρα να μπορείς να τις ελέγχεις και απομακρυσμένα μέσω Internet με Η/Υ.

Απορώ πως ο yiannissv δεν έχει δει ακόμα το θρεντ να σε συμβουλέψει όσο αφορά τα περί νομικής οδού.

valantis544
07-04-10, 09:35
Εφόσον δεν θέλεις να καταφύγεις σε μπουνίδια και τα σχετικά, τότε εξοπλίσου με καμιά τηλεσκοπική κάμερα, κάνε και λίγο τον ταρζάν ίσως, μήπως και καταφέρεις να τραβήξεις κάνα σέξυ βιντεάκι της κυρίας με την γλωσσάρα και ανέβασε το στο youporn και δώσε μας το link. Άμα δεν βαριέσαι σκάρωσε και καμιά ιστορία και στείλε το και στο troktiko χαχα.

S8N
07-04-10, 09:37
Λίγες συμβουλές κι από μένα που ως πολιτικός μηχανικός τα έχω περάσει:

1. Η πολεοδομία δε θέτει περιορισμούς ως προς το άνοιγμα της εισόδου γκαράζ αλλά ως προς το ποσοστό που οι διάφορες είσοδοι αυτοκινήτων καταλαμβάνουν επί της συνολικής προσόψεως του οικοπέδου. Συγκεκριμένα, επιτρέπεται -κατά την έκδοση οικοδομικής αδείας- έως και το 50% του μήκους της προσόψεως να αποτελείται από εισόδους αυτοκινήτων. Είναι δυνατόν κάποιος να υπερβεί το ποσοστό αυτό μόνο μετά από έγκριση από την αρμόδια Αρχιτεκτονική Επιτροπή (ΕΠΑΕ) και αφού συντρέχουν σοβαροί λόγοι (μικρή πρόσοψη, αδυναμία εξασφάλισης απαιτούμενων θέσεων στάθμευσης, κλπ).

2. Η μάντρα μας πρέπει να έχει υλοποιηθεί ΑΚΡΙΒΩΣ όπως φαίνεται στα εγκεκριμένα από την Πολεοδομία σχέδια. Αυτό σημαίνει ότι οι είσοδοι πεζών και αυτοκινήτων πρέπει να έχουν τη θέση, τον αριθμό και τις διαστάσεις που ορίζονται από τα αντίστοιχα σχέδια. Κάθε διαφοροποίηση θεωρείται αυθαίρετη.

3. Η κοπή δέντρων στο πεζοδρόμιο απαγορεύεται ρητώς και δια ροπάλου εκτός εάν υπάρχει έγκριση από την τεχνική υπηρεσία του Δήμου. Συνήθως στο θέμα αυτό εμπλέκεται και η Πολεοδομία αφού ο Δήμος ζητά τα εγκεκριμένα σχέδια ώστε να εξακριβώσει πως το δέντρο πράγματι εμποδίζει την είσοδο των αυτοκινήτων. Εν πάσει περιπτώσει, η σωστή διαδικασία απαιτεί αίτηση και κατάθεση δικαιολογητικών στο Δήμο, αυτοψία από τους μηχανικούς του Δήμου και -σε περίπτωση που η αίτηση εγκριθεί- κοπή του δέντρου από το προσωπικό του Δήμου και μόνον. Από την εμπειρία που έχω σας λέω πως όταν πρόκειται για υγιή δέντρα μεγάλης διατομής κορμού η αίτηση συνήθως απορρίπτεται. Ακόμη κι αν εγκριθεί όμως, ο Δήμος ζητά -αν αυτό είναι εφικτό- αντικατάσταση με άλλο δέντρο ανάλογου μεγέθους και σε θέση που δεν εμποδίζει. Τρέχα γύρευε...

4. Η καταγγελία στους γείτονες δε νομίζω ότι θα βελτιώσει τα πράγματα. Αφενός τα πολεοδομικά πρόστιμα είναι τεράστια, ιδίως για κατοικίες κτισμένες μετά το 2004 (σχεδόν 1000 ευρώ το τετραγωνικό εφάπαξ + πρόστιμο διατήρησης), αφετέρου υπάρχουν ποινικές κυρώσεις (6 μήνες εξαγοράσιμης φυλάκισης). Επιπλέον, σε λίγο ανακοινώνεται ο νόμος Μπιρμπίλη οπότε κατά πάσα πιθανότητα θα μπορέσουν να το τακτοποιήσουν και το μόνο που θα έχεις καταφέρει είναι να τους απαλλάξεις από μερικές χιλιάδες ευρώ και να τους εξοργίσεις.

Αν θες τη γνώμη μου, τάραξέ τους στις κλήσεις παράνομης στάθμευσης. Αν τα πράγματα ξεφύγουν πάλι, θύμησέ τους τα κλειστά Parking που άλλαξαν χρήση, χωρίς να απειλήσεις. Αν σε ξαναβρίσουν, κατάθεσε μήνυση για εξύβριση (καλό θα ήταν να τους ηχογραφήσεις κιόλας). Σε κάθε περίπτωση, διατήρησε το επίπεδό σου και την ψυχραιμία σου.

manos///3
07-04-10, 09:42
Στρατο να σου στειλω 2-3 ''καλα'' παλικαρια απο εδω να κανεις τη δουλεια σου??

Δυστυχως , αν και δε συμφωνω, σε αυτες περιπτωσεις μετραει ο τσαμπουκας...Σαν τα ζωα ενα πραμα...οποιος σηκωσει αναστημα...Πρεπει να τους παρεις τον αερα, με καποιο τροπο.

5555
07-04-10, 09:51
Στρατο φαινεται ο γειτονας σου εχει λυσει ολα τα προβληματα του και δεν εχει κατι καλυτερο να παιξει παρα μονο με τα νευρα σου.
Οπως ειπαν και οι περισσοτεροι, οι χειροδικιες ,ζημιες στις περιουσιες σας νομιζω θα φερουν ασχημα αποτελεσματα.

Οποτε φλομωσε τον στις κλησεις.

valantis544
07-04-10, 09:58
Στρατο να σου στειλω 2-3 ''καλα'' παλικαρια απο εδω να κανεις τη δουλεια σου??

Δυστυχως , αν και δε συμφωνω, σε αυτες περιπτωσεις μετραει ο τσαμπουκας...Σαν τα ζωα ενα πραμα...οποιος σηκωσει αναστημα...Πρεπει να τους παρεις τον αερα, με καποιο τροπο.

Κι εγώ είμαι ακριβώς της ίδιας γνώμης. Δεν μπορείς να πας δια της νομίμου οδού με τέτοια ζώα. Πρέπει να γίνεις μεγαλύτερο ζώο από αυτούς, γιατί έτσι θέλουν. Και μην ακούσω κανέναν να πει να μην πέφτουμε στο επίπεδο τους και να είμαστε πολιτισμένοι και τα σχετικά, γιατί θα τα πάρω..

yannisv
07-04-10, 10:09
Στράτο συναίνεση και υπομονή. Ειδικά αν υπάρχουν παρατυπίες από πλευράς σας πάνω στις οποίες μπορούν να πατήσουν. Αλλιώς θα αρχίσουν οι αντεγκλήσεις οι οποίες δεν ωφελούν κανέναν. Για αρχή προσπάθησε να αποκαταστήσεις με κάποιο τρόπο τις σχέσεις σας αλλά και να εξηγήσεις με ήπιο τόνο ότι θα πρέπει να σεβαστούν το γεγονός ότι η θέση στάθμευσης θα πρέπει να παραμένει προσβάσιμη όλες τις ώρες και ότι στο παρελθόν αυτή η παρακώλυση της χρήσης της θέσης στάθμεθσης σας κόστισε.
Παράλληλα κράτα ένα αρχείο με ημερομηνίες και αν είναι δυνατόν φωτό από τις καταλήψεις της εισόδου του χώρου στάθμευσης σε περίπτωση που χρειαστούν στο μέλλον. Εμείς οι Έλληνες όχι μόνο σε μια χώρα αλλά ούτε σε μια πολυκατοικία δε μπορούμε να συνυπάρξουμε χωρίς προβλήματα. Δυστυχώς πάντα υπάρχει κάποιος κακός γείτονας αδελφέ. Δεν ξέρω αν αυτό σε παρηγορεί αλλά δεν είσαι ο μόνος που αντιμετωπίζει τέτοιου είδους προβλήματα.
Σε καμία περίπτωση μην εξυβρίσεις πάντως και μην εξωθηθείς στα άκρα.

Nikos
07-04-10, 10:24
Δυστηχως εχεις να κανεις με πολυ κομπλεξικους ανθρωπους.
Διοτι μονο αν εισαι ανθρωπος με πολλα εσωτερικα και εξωτερικα κομπλεξ φερεσαι ετσι.
Και φανταζομαι οτι δεν εχεις κανει εσυ ουτε οι δικοι σου κατι στο παρελθον ωστε να τους ενοχλησεις και να στο ξεπληρωνουν με αυτο τον τροπο.
Για το σκυλο, ενα μετρο το οποιο εχει αποδωσει τα μεγιστα στο παρελθον ειναι να βρεις το νουμερο του σταθερου τηλεφωνου του σπιτιου και να καλεις με αποκρυψη οποτε σε ενοχλει το γαυγισμα...θ'αλλζεις τη φωνη σου και θα λες "ο σκυλος σου γαυγιζει" και θα το κλεινεις. Μετα απο λιγο παλι το ιδιο ....ιδανικες ειναι οι πρωτες πρωινες ωρες....γυρω στις 3-4 ας πουμε (την ωρα που τα μοσχαρια κοιμουνται και ονειρευονται οτι πανε εκδρομη με το 335 σου, τρωνε σουβλακια και τους τρεχουν τα ζουμια πανω στα δερματινα και σκουπιζονται με τα μανικια τους)....
Για το μπλοκαρισμα της εισοδου σου η καλυτερη λυση θα ηταν μια επισκεψη στην τροχαια και οχι στο αστυνομικο τμημα και αφου τους εξηγησεις το προβλημα παρακαλεσε τους να ερθουν για μια αυτοψια και ζητα ενα αριθμο τηλεφωνου ωστε να ερχεσαι σε απευθειας επαφη μαζι τους και οχι μεσω αμεσης δρασης η τηλεφωνικων κεντρων.
Καποιοι διοικητες τροχαιας ειναι αρκετα ευαισθητοποιοιμενοι σε τετοια θεματα και καταλαβαινουν τις συμπεριφορες τετοιων γαιδουριων.

gant
07-04-10, 10:29
Μπορείς να βάλεις εκατέρωθεν της εισόδου, στο 2 πασαλάκια, αυτά τα μπλέ με τις κίρινες ρίγες, που τοποθετούν σε διάφορα επίμαχα σημεία οι δήμοι για την οριοθέτηση των κάδων. Είναι και αισθητικά όμορφα και μιά εύκολη λύση.
Νομίζω και να καλέσουν την όποια αρχή, για διαμαρτυρία δεν θα καταφέρουν τίποτα εφ όσον έχεις νόμιμη άδεια εισόδου πάρκιγκ

Κωνσταντίνος
07-04-10, 10:55
Νομίζω πως το θέμα πρέπει να διευθετηθεί με τον "the Joe Pesci way", κάπως έτσι δηλαδή :
https://www.youtube.com/watch?v=W1skaCKoWJA

Φυσικά και κάνω πλάκα.
Εφ΄όσον έχουν εξαντληθεί όλα τα περιθώρια, το θέμα πρέπει να πάρει την νομική όδο πλέον. Αυτό νομίζω.

Ptboul
07-04-10, 11:04
Δεν έχω λόγια να πω για αυτό το θέμα και αν μιλήσω θα φάω ban 100%.

Στράτο σε εμένα παρκάρουν μέχρι και στη θέση μου στη πυλωτή (που έχουμε πληρώσει 15.000 ευρώ) και πάντα χτυπάω το κουδούνι να κατέβουν να το πάρουν και πάντα έρχονται με το ίδιο ανόητο χαμόγελο και πάντα μου λένε ''αχ συγγνώμη τώρα μόλις το άφησα για να ανεβάσω τα ψώνια'' και πάντα τους κοιτάζω με το ίδιο παγωμένο βλέμμα χωρίς να πω τίποτα (πλέον).

Έχω άπειρες προσωπικές ιστορίες επί του θέματος να διηγηθώ. Δεν έχω καταλήξει κάπου, ή μάλλον έχω καταλήξει στο να τα μαζεύουμε και να την κάνουμε για τον πλανήτη Άρη πριν έρθουν και εκεί.

Με έχουν κουράσει οι άνθρωποι αυτού του πλανήτη. Ηττοπάθεια ξε-ηττοπάθεια αυτό είναι._


https://img696.imageshack.us/img696/6397/3746292531fb447e6b1f.jpg

Driver M
07-04-10, 11:51
Πραγματικά κωμικοτραγικά (με έμφαση στο β΄ συνθετικό) αυτά που σου συμβαίνουν Στράτο, ιδίως σε μια γειτονιά που όπως λες δεν υπάρχει ζήτημα στάθμευσης, αφού είναι αραιοκατοικημένη. Συνεπώς, μιλάμε καθαρά για κακοήθεια και κομπλεξισμό από μέρους των γειτόνων σου.

Πολλές λύσεις που σου πρότειναν οι φίλοι προηγουμένως με βρίσκουν σύμφωνο, με κυριότερες αυτή των κώνων της τροχαίας, ή και του παλαιού οχήματος που θα το έχεις μόνο για να κλείνει την είσοδο. Ίσως μπορείς απλά να βάλεις κάποια τελάρα-καρέκλες κλπ που βάζουν συνήθως κάποιοι "έξυπνοι" για να καπαρώσουν θέσεις παρκαρίσματος (τα λούζομαι καθημερινά δυσατυχώς), αλλά στην περίπτωσή σου διασφαλίζουν απλά την είσοδο του πάρκινγκ σου και επουδενί δε συγκρίνονται με τα κόλπα των "έξυπνων" που ανέφερα. Γενικά, πρέπει με κάποιον τρόπο να τους εμποδίζεις να παρκάρουν στην είσοδο και αυτό μπορεί να γίνει εύκολα με την τοποθέτηση τέτοιου είδους αντικειμένων. Φυσικά, μπορεί να τα βγάλουν και να συνεχίσουν να παρκάρουν, αφού απ'ότι φάνηκε μιλάμε για αδαείς και θρασείς ανθρώπους. Τότε, η μόνη λύση είναι η καταγραφή των περιστατικών με κάμερα και οι συνεχείς κλήσεις της αστυνομίας, όπως σωστά ειπώθηκε.

Εύχομαι να βρεθεί λύση στο πρόβλημά σου, γιατί όλοι μας ξέρουμε πως τέτοιες βλακείς δυσκολεύουν τη ζωή μας και μας χαλούν τη διάθεση. Ψυχραιμία και σωστές κινήσεις χρειάζεται και όλα θα βρούν το δρόμο τους.

fast-enough
07-04-10, 12:18
Βάλε μέσα στο γκαράζ ένα αγροτικό χρέπι με bullbar και όταν παρκάρουν μπροστά φύγε με τέρμα γκάζι ώστε να το πας στο απέναντι πεζοδρόμιο...
Πέρα από την πλάκα, δυστυχώς είναι μια πολύ πολύ δύσκολη και εκνευριστικότατη κατάσταση, την οποία πρέπει να αντιμετωπίσεις με ψυχραιμία. Μόνο που το σκέφτομαι εγκλωβίζεται το μυαλό μου.
Σε σχετικό πρόβλημα που είχα, οι γείτονες που άφηναν το αυτοκίνητο μπροστά στο γκαράζ, λόγω πραγματικής έλλειψης χώρου στάθμευσης, μετακινούσαν αμέσως το αυτοκίνητο και αποφάσισα να το επιτρέπω αφού τελικά δε μου δημιουργεί καθυστέρηση μεγαλύτερη των 5 λεπτών.
όσο για το σκύλο, υπάρχουν απωθητικά προϊόντα τα οποία ίσως θα μπορούσες να εφαρμόσεις στην περιοχή της εισόδου.
Προτείνω λοιπόν και εγώ την προσέγγιση με ήπιες μορφές επικοινωνίας με τον πιο λογικό από δαύτους, αλλά αν δεις πως δεν προχωράει το πράμα, τότε σίγουρα χρειάζονται πιο δραστικές λύσεις.

Z4 DCT
07-04-10, 12:25
Υπαρχει βεβαια και η αλλη λυση........

Η επομενη συναντηση του bmwfans να γινει στο σπιτι του Στρατου.......

:th_Laie_67-1:
:th_Laie_67-1:
:hystericalbs1:

Monsta
07-04-10, 12:40
Μπορείς να βάλεις εκατέρωθεν της εισόδου, στο 2 πασαλάκια, αυτά τα μπλέ με τις κίρινες ρίγες, που τοποθετούν σε διάφορα επίμαχα σημεία οι δήμοι για την οριοθέτηση των κάδων. Είναι και αισθητικά όμορφα και μιά εύκολη λύση.
Νομίζω και να καλέσουν την όποια αρχή, για διαμαρτυρία δεν θα καταφέρουν τίποτα εφ όσον έχεις νόμιμη άδεια εισόδου πάρκιγκ

Δε νομίζω ότι αυτό μπορεί να το κάνει ο καθένας αυθαίρετα. Πρέπει σίγουρα να πάρει άδεια από το Δήμο. Μου θυμίζει κάποιους που βγάζουν γλάστρες ή και ζαρντινιέρες μπροστά στο σπίτι τους για να μη τους παίρνουν τη θέση.


Υπαρχει βεβαια και η αλλη λυση........

Η επομενη συναντηση του bmwfans να γινει στο σπιτι του Στρατου.......

:th_Laie_67-1:
:th_Laie_67-1:
:hystericalbs1:

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ πολύ καλό Γιάννη :hystericalbs1:

Konstantinos
07-04-10, 12:50
Για την περίπτωση που φτάσεις στο αμήν, και θελήσεις δραστικά μέτρα χωρίς να γίνεις στόχος:
Αγοράστε τσάμπα ένα κτήνος που απλά να τσουλάει. Βάλε έναν φίλο σου να οδηγήσει και να ξύσει καλά-καλά όοοοολο το πλαϊνό του αυτοκινήτου του, βουλιάζοντάς το παντού. Μετά ας κατέβει κάτω, ας φωνάξει αστυνομία και ότι άλλο θέλει και ας δώσει κανονικά στοιχεία.
"Αχ τι έκανα ο βλάκας, ένιωσα μια ζαλάδα, μην ανησυχείτε θα σας κάνω δήλωση..."
Extra bonus: Φρόντισε η ασφαλιστική που θα είναι ασφαλισμένο να είναι της πλάκας, να πηγαίνει για κλείσιμο, με πολύ γραφειοκρατία και με φήμη κακοπληρωτή.

Όσο και αν γίνεται δύσκολα πιστευτό, το έκανε μισοπαλαβός γείτονας... Μιλάμε ότι το έσκισε το αυτοκίνητο :D

Nick bmwlover
07-04-10, 13:24
Δε νομίζω ότι αυτό μπορεί να το κάνει ο καθένας αυθαίρετα. Πρέπει σίγουρα να πάρει άδεια από το Δήμο. Μου θυμίζει κάποιους που βγάζουν γλάστρες ή και ζαρντινιέρες μπροστά στο σπίτι τους για να μη τους παίρνουν τη θέση.



ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ πολύ καλό Γιάννη :hystericalbs1:

Οσον αφορα το πρωτο,εχεις απολυτο δικιο,κ σε αυτες τις περιπτωσεις επιβαλλεται προστιμο!
Οσον αφορα το δευτερο,καλη ιδεα,να γινει!!!
Στρατο ποιος σου ειπε οτι η αστυνομια μονο προστιμο μπορει να του ριξει?!

the_stig
07-04-10, 13:53
Υπομονή και από μένα φίλε μου.
Θα ήθελα να κάνω ένα σχόλιο για τις κάμερες: Πρέπει να υπάρχει ειδική άδεια που θα τεκμηριώνει ότι η εγκατάσταση CCTV δεν ενοχλεί τους χρήστες δημοσίου χώρου ή ιδιωτικού χώρου τρίτου προσώπου που βρίσκεται στο οπτικό πεδίο της κάμερας.
Για παράδειγμα, αν βάλει κάποιος κάμερα στη βιτρίνα του καταστήματός του και αυτή κάμερα βλέπει δρόμο ή πεζοδρόμιο, τότε μπορεί να γίνει μήνυση. (Γεγονός πολύ σπάνιο, αλλά το αναφέρω γιατί όλοι ξέρουμε ότι μια διαμάχη μεταξύ γειτόνων μπορεί να οδηγήσει στις πιο τρελές μηνύσεις!)
Σου εύχομαι να βρεις λύση στο πρόβλημά σου

BILL007
07-04-10, 14:01
Στράτο λυπάμαι φίλε...Ο τύπος το κάνει προφανώς εξεπίτηδες...Και εδώ έρχεται η παροιμία που λέει "Αν δεν έχεις καλό γείτονα πούλα το σπίτι σου"

Εύχομαι με κάποιο τρόπο να αποκλιμακωθεί η κατάσταση...

Να σε ρωτήσω...την λύση να τρυπήσεις στο έδαφος και να βάλεις μπάρες που να ανοιγοκλείνουν ώστε να μην μπορεί να παρκάρει την έχεις σκεφτεί?Θα σου κοστίσει κάμποσο αλλά θα βρεις την ψυχική σου ηρεμία...

katsaraios
07-04-10, 14:09
Στράτο λυπάμαι φίλε...Ο τύπος το κάνει προφανώς εξεπίτηδες...Και εδώ έρχεται η παροιμία που λέει "Αν δεν έχεις καλό γείτονα πούλα το σπίτι σου"

Εύχομαι με κάποιο τρόπο να αποκλιμακωθεί η κατάσταση...

Να σε ρωτήσω...την λύση να τρυπήσεις στο έδαφος και να βάλεις μπάρες που να ανοιγοκλείνουν ώστε να μην μπορεί να παρκάρει την έχεις σκεφτεί?Θα σου κοστίσει κάμποσο αλλά θα βρεις την ψυχική σου ηρεμία...

"παρανομο" Βασιλη.....

BILL007
07-04-10, 14:16
Γιατί Γιώργο παράνομο δεν είναι αυτό που κάνει και ο άλλος?
Στην παρανομία απαντάς με παρανομία εφόσον εκμεταλλεύεται τα κενά του νόμου...Τι θα κάνει?Θα του φωνάξει την πολεοδομία?Θα τις βγάλει την μια μέρα και αύριο θα τις ξαναβάλει...Και αστον να χτυπιέται...

gyiama
07-04-10, 14:23
στο μερος μπροστα απο εισοδο εξοδο οποιασδηποτε μορφης που υπαρχει αδεια απ τον δημο η πληρωνεις αδεια στον δημο για καταληψη οδοστροματος/πεζοδρομιου μπορεις να βαλεις οτι σου καπνισει.....καρεκλες καναπεδες κολωνες αντισκοινο κλπ κλπ αναλογα με το ειδος της αδειας δλδ αν ειναι 24ωρη η πχ ωραριο καταστηματων!!παθων και μαθων....!!!!!!!τα κολωνακια τα φυτευτα...(αυτα που ανεβοκατεβαινουν)ειναι η καλυτερη λυση αλλα και η πιο ακριβη!!!!!

BILL007
07-04-10, 14:38
τα κολωνακια τα φυτευτα...(αυτα που ανεβοκατεβαινουν)ειναι η καλυτερη λυση αλλα και η πιο ακριβη!!!!!

Aυτά προτείνω και εγώ...thumb thumb thumb

dark knight
07-04-10, 14:38
αγορασε ενα ρημαδι των 300 ευρω οπως προαναφερθηκε Η παρε ενα χαλι με καρφια σαν αυτα που βαζουν στα μπλοκα για σκανε τα λαστιχα και να αναγκαζονται να σταματουν!!!:th_Laie_67-1:

the_stig
07-04-10, 14:53
αγορασε ενα ρημαδι των 300 ευρω οπως προαναφερθηκε Η παρε ενα χαλι με καρφια σαν αυτα που βαζουν στα μπλοκα για σκανε τα λαστιχα και να αναγκαζονται να σταματουν!!!:th_Laie_67-1:

+10^10000000

Stamatis
07-04-10, 15:06
Ασε να περάσει το θέμα μέχρι το καλοκαίρι.
Οτι και να κάνουν μην αντιδράσεις.

Την περίοδο που θα φύγετε όλοι διακοπές απο το σπίτι, ένα βράδυ κατά τις 3-4 πλήρωσε ένα "μαύρο" βυτίο αποφράξεων να αδειάσει το περιεχόμενό του στον κήπο τους.

Η όλη διαδικασία κρατάει 25 λεπτά χωρίς να βάλει μπροστά καν τις αντλίες του (stealth mode) και το επόμενο πρωϊ να τους δώ πως θα βγουν απο το τσαρδί τους με το eau de toilette στα παπούτσια.

Εναλλακτικά τους ανοίγεις το τζάμι στο αυτοκίνητο και το γεμίζεις με ότι roadkill έχεις μαζέψει τις προηγούμενες 5 μέρες.

Εναλλακτικά σε πιό Light version τους ταχυδρομείς ανώνυμα ένα πακέτο με ένα τάπερ που να περιέχει βιολογικά απόβλητα τριών ημερών παρέα με ένα γατοκέφαλο και ένα τριαντάφυλλο.

Εναλλακτικά με ένα αεροβόλο (κόστος 250 euro) και 30άρια pellets τους λιανίζεις τα τζάμια σε όλο το σπίτι.

Εναλλακτικά ψεκάζεις το αυτοκίνητό τους με διαλυτικό

Ελα, δημιουργικό παιδί είσαι, κάτι θα σκεφτείς...

yannisv
07-04-10, 15:22
Ασε να περάσει το θέμα μέχρι το καλοκαίρι.
Οτι και να κάνουν μην αντιδράσεις.

Την περίοδο που θα φύγετε όλοι διακοπές απο το σπίτι, ένα βράδυ κατά τις 3-4 πλήρωσε ένα "μαύρο" βυτίο αποφράξεων να αδειάσει το περιεχόμενό του στον κήπο τους.

Η όλη διαδικασία κρατάει 25 λεπτά χωρίς να βάλει μπροστά καν τις αντλίες του (stealth mode) και το επόμενο πρωϊ να τους δώ πως θα βγουν απο το τσαρδί τους με το eau de toilette στα παπούτσια.

Εναλλακτικά τους ανοίγεις το τζάμι στο αυτοκίνητο και το γεμίζεις με ότι roadkill έχεις μαζέψει τις προηγούμενες 5 μέρες.

Εναλλακτικά σε πιό Light version τους ταχυδρομείς ανώνυμα ένα πακέτο με ένα τάπερ που να περιέχει βιολογικά απόβλητα τριών ημερών παρέα με ένα γατοκέφαλο και ένα τριαντάφυλλο.

Εναλλακτικά με ένα αεροβόλο (κόστος 250 euro) και 30άρια pellets τους λιανίζεις τα τζάμια σε όλο το σπίτι.

Εναλλακτικά ψεκάζεις το αυτοκίνητό τους με διαλυτικό

Ελα, δημιουργικό παιδί είσαι, κάτι θα σκεφτείς...

Τελικά το συνθετικό -mafia στην υπογραφή αυτού του παιδιού δεν είναι τυχαίο :th_Laie_67-1:

Z4///M
07-04-10, 15:28
αμα θες βοηθεια για χειροδικια, εδω ειμαι ! !! :PPPP

Monsta
07-04-10, 15:47
Εναλλακτικά ψεκάζεις το αυτοκίνητό τους με διαλυτικό

...

Να το βελτιώσω αυτό, μιας και το διαλυτικό δε θα κάνει τίποτα το σπουδαίο παρά μόνο μια θαμπάδα......

......διαβρωτικό Στράτο μου είναι αυτό που χρειάζεσαι, το οποίο απλά θα λιώσει (ναι σωστά διάβασες) το βερνίκι & το χρώμα & το αστάρι και θα το αφήσει μία γυμνή λαμαρίνα, έτοιμο για ...........επαναβαφή !! :hystericalbs1:

Επίσης με το συγκεκριμένο χημικό λιώνουν όλα τα πλαστικά, τσιμούχες κτλ και πάνε γι αλλαγή. Η καταστροφή είναι ολοκληρωτική!

Stamatis
07-04-10, 16:15
Monsta yo dawg you and I can do serious shit togetha
you re one mean muthafaka

z3 2.2
07-04-10, 16:49
Στρατο εχω ταλαιπωρηθει πολυ με χαζους γειτονες.
Κανε το εξης...
Παρε δυο σουβλακια-μπυριτσα και χτυπα τους την πορτα.
Μολις σου ανοιξουν φορα το καλυτερο σου χαμογελο και μπες στο σπιτι τους.
Ορμα στον καναπε,ψαξε τηλεκοντρολ βαλε tv και στρωσε και τις ποδαρες σου στο τραπεζακι.
Ανοιξε σακουλα και ξεκινα τα σουβλακια.
Μολις συνελθουν οι γειτονες απο το σοκ και σου μιλησουν ζητα πολυ ευγενικα ποτηρακι,παγωμενο αν ειναι δυνατον,για την μπυρα σου.
Μολις σου πουν "Μα τι κανεις? Αν ειναι δυνατον" κλπ-κλπ σηκω ορθιος αφηνοντας σουβλακια και τζατζικια να πεσουν στο ομορφο χαλι τους και φωναξε δυνατα....
"ΟΣΟ ΠΑΡΚΑΡΕΙΣ ΣΤΟ ΓΚΑΡΑΖ ΜΟΥ ΕΓΩ ΘΑ ΤΡΩΩ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΣΟΥ ΒΛΑΜΕΝΕ!!!"

Περα απο τον χαβαλε τωρα,εντυπωσιασε τους με την ευγενεια σου,φερτους στο φιλοτιμο (για μια ακομα φορα ισως) και προσπαθησε να τους δωσεις να καταλαβουν ποσο ενοχλητικο ειναι αυτο που κανουν.
Ακομα και οι ηλιθιοι και κακοι ανθρωποι εχουν εστω και λιγο φιλοτιμο

deepBLUE
07-04-10, 16:56
Η γνωμη μου ειναι πως με φωτο οι οποιες θα εχουν ημερομηνια και θα πιστοποιουν πως καθε φορα ο γειτονας κανει το ιδιο πραγμα και δε χαμπαριαζει η με καταγραφη καμερας θα φωναζεις και την Τροχαια για να του ριχνει αυτες τις κλησεις των 30 τοσο ευρω.
Αν δε συμμορφωθει τοτε με την προσθηκη βιντεο η φωτο που θα αποδεικνειουν τα τους ισχυρισμους σου αλλα και με καποιο χαρτι απο την τροχαια που μαλλον μπορεις να ζητησεις που θα δειχνει το ποσες φορες τους εχεις καλεσει προχωρα σε μηνυση και τοτε πιστευω πως θα βρεις ακρη.
Αν μας πει και ο Yannisv αν αυτο που λεω εχει βαση.

ΔημήτρηςΜ3
07-04-10, 19:00
χωρις πολλα λογιαααα
παρε το NAΩARA και τραβα το γαμοαμαξο του στο δρομο!!
αλλα να εχεις κανα 2-3 ατομα γιατι μετανα ξερεις θα γινει χαμος
το εχω παθει και γω αλλα αντι για να ΝΑVARA το καναμε με τα χερια ωρεεε γελιο!

///M3L
07-04-10, 19:43
Έχω ασχοληθεί πολλές φορές με παρόμοια περιστατικά …
Προτείνω:
Νο 1: Καλείς την τροχαία για να του κόψει μια κλήση…
ΠαρΆ όλα αυτά δεν θα γίνει κάτι…..

Νο 2: Πηγαίνεις στα δικαστήρια παίρνεις μια Εισαγγελική Παραγγελία* για τον συγκεκριμένο κύριο και την προσκομίζεις στο οικείο Αστυνομικό Τμήμα, εκεί θα δώσεις τα στοιχεία σου κ τα στοιχεία του κυρίου…
*Η εισαγγελική παραγγελία δεν είναι κάτι το τραγικό απλά με αυτό τον τρόπο η Αστυνομία θα καλέσει τον συγκεκριμένο Κύριο στο Αστυνομικό τμήμα για να του κάνει συστάσεις για την συμπεριφορά του και εν συνεχεία θα γίνει σχετική εγγραφή στο Βιβλίο αδικημάτων και συμβάντων από το οποίο μπορείς να πάρεις αντίγραφο για περαιτέρω χρήση εάν δεν συμμορφωθεί.

///M3L
07-04-10, 19:50
Να συμπληρώσω ότι η Εισαγγελική Παραγγελία είναι απλά κάποια παράπονα που κάνεις για κάποιον και μεσολαβή η Αστυνομία να του τα μεταφέρει και να του κάνει συστάσεις…

deepBLUE
07-04-10, 19:56
Ευχαριστουμε Θαναση !!!

stratos
07-04-10, 20:01
Με έχτετε καταπλήξει με τις ανατήσεις σας... Η κάθε μία είναι ξεχωριστή και φαίνονται πολλές λύσεις μέσα απο αυτές που μπορούν να πραγματοποιήθούν... κάποιες άλλες λίγο εξτρεμιστικές που φυσικά με αυτά που είπα εγώ είναι αδύνατο να πραγματοποιηθούν λόγω ηθικής και νομικών κυρώσεων.

Λίγο έληψα για μια εκδρομούλα στο Ναύπλιο και έγινε χαμός και σας ευχαριστώ.

Το μόνο που μπορώ να ελπίζω είναι να μην ξανασυμβεί στο μέλλον αυτό.... αν ξαναγίνει θα ακολουθήσω την νόμιμη οδό με κλήση στην τροχαία και πιθανή μύνηση....

Ο κομπλεξισμός μερικών... δεν τους λές ανθρώπους... δεν έχει όρια. Και δυστηχώς δεν θέλω να μπλεχτώ στην οποιαδήποτε φασαρία με αυτά τα ανθρωποειδή.

Αρχικά να ευχαριστήσω όλους και τέλος τον Mel για τις τόσο χρήσιμες πληροφορίες.... Αχρείαστες να είναι....

ZWMZ
07-04-10, 20:06
To λιγοτερο που εχεις να κανεις ειναι να φωναζεις καθε,μα καθε φορα που παρκαρει εκει,την αστυνομια.Χωρις κορνες προηγουμενως,χωρις τιποτα.
Μπορει να σε λεει μ@λ@κ@ για 30 ευρω,οπως ειπες,αλλα ποσο μαγκας ειναι
που μπορει να πληρωνει 30αρια μια,δυο φορες ΚΑΘΕ μερα.
Απο εκει και περα κανε οτι σε φωτισει ο Θεος,γιατι και να σου πουμε εμεις
να εισαι ηρεμος λογικο ειναι καποια μερα να τον μπουρμωσεις.

z3 2.2
07-04-10, 21:50
Στρατο νομιζω οτι η μυνηση ειναι λιγακι τραβηγμενη και θα σε κανει να χασεις χρονο και χρημα.
Η λυση του Mel ειναι παρα πολυ σωστη και "ψαρωτικη" .
Μπραβο Θαναση για τις πληροφοριες.Δεν το ηξερα αυτο καθολου.

Fad3In
08-04-10, 11:59
Στρατο επειδη το περασα αυτο θεμα και επειδη στο παρκιν της εταιρειας ειχαμε το ιδιο ακριβως προβλημα......
Θα καλεις την τροχαια να φερει γερανο να απομακρυνει το αμαξι....αυτο ποναει........
Αν δεν ερθει η τροχαια θα καλεσεις περιπολικο θα αναφαιρεις το συμβαν να παρει κληση. Θα παρεις και φωτος απο το παρανομα παρακαρισμενο αμαξι.Παντα νομιμα.....
Μετα θα στηλεις ενα εξωδικο μεσο του δικηγορου......
Αν τιποτα απο αυτα δεν τους συνετησει τοτε φιλε μου εχεις να κανεις με πολυ ιδιαιτερη περιπτωση και η θα γινει φασαρια μεγαλη η θα πρεπει να κανεις υπομονη και να τους τρελανεις στις κλησεις....

Υγ.
Η πορτα του γκαραζ Στρατο εχει συγκεκριμενο φαρδος για να ειναι νομιμη (κοιταξε το), κατα τα αλλα στο συγκεκριμενο νομιμο πλατος δεν μπορει να παρακαρει κανενα αμαξι......

Καντο ξανα και ξανα και θα χει αποτελεσμα.
Σε αναλογη συμπεριφορα,επειδη σκυλιασα ετσι ο αλλος βαρεθηκε και τωρα απλα δε μου μιλαει! ΛΟΛ
Παντως,ναι.Κατι τετοιοι το κανουν επιτηδες 100%.
Και κριμα.
Επισης οσον αφορα αλλα που διαβασα εχω να σχολιασω το εξης:
Πιστευετε οτι οσο επιπεδο να κρατησει καποιος απεναντι σε εναν τυπο
που σου κανει τη ζωη δυσκολη και σε βριζει κι απο πανω,θα χει αποτελεσμα;
Χωρις πλακα,καποιος που δεν ξερει καν τι σημαινει επιπεδο,να στε σιγουροι οτι και να το δει,δεν θα καταλαβει τι ειναι καν!
Ν.