PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιδωμεν-Ειδομεν-Οψομεθα



bmw
06-04-10, 17:09
οψόμεθα είναι το σωστό ... το ίδωμεν αναφέρεται σε παρελθόντα χρόνο :D :D :D

Stathis
06-04-10, 17:28
οψόμεθα είναι το σωστό ... το ίδωμεν αναφέρεται σε παρελθόντα χρόνο :D :D :D

προφανως αναφερεσαι στο "ειδομεν".
ναι εκει ειναι παρελθον.

το "ιδωμεν" ειναι προτρεπτικη υποτακτικη και σωστα τη χρησιμοποιησα ετσι.
σημαινει να δουμε, ας περιμενουμε να δουμε και οχι θα δουμε ή ειδαμε.

αρα
ειδομεν = είδαμε,
ιδωμεν = να δουμε (υποτακτικη αοριστου),
οψομεθα = θα δουμε (οριστικη μελλοντος).

:D :D :D :D

m-power_01
06-04-10, 17:31
Τι ειπε ο ανθρωπος...?

bmw
06-04-10, 17:53
σωστός μάλλον ... δεν το ήξερα !!! καλή φάση !!!

στο βικυλεξικό λέει


# οψόμεθα (θα δούμε)
# ίδωμεν (θα δούμε)

στο tranlatum (forum για τα Ελληνικά ΝΑΙ υπάρχει και τέτοι φορουμ) λέει


Το "είδομεν" είναι απλή ανορθογραφία (όταν χρησιμοποιείται με αυτόν τον τρόπο), αλλά το "ίδωμεν" είναι προτρεπτική υποτακτική και σωστά χρησιμοποιείται έτσι. Δεν μεταφράζεται "θα δούμε", αλλά "να δούμε", "ας περιμένουμε να δούμε".

ενώ για τα άλλα λέει

2 διαφορεικές απόψεις

1.
Λεξικό Ρημάτων της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας του Παν. Ε. Γιαννακόπουλου, εκδ.Πελεκάνος ... και οι τρεις τύποι ανήκουν στο ρήμα "οράω-ώ" (=βλέπω, παρατηρώ, καταλαβαίνω, αντιλαμβάνομαι, προσέχω), αλλά σε διαφορετικές εγκλίσεις. Συγκεκριμένα ο τύπος "είδομεν" είναι α' πληθ. Οριστική Αορίστου Β', ο τύπος "ίδωμεν" είναι α' πληθ. Υποτακτική Αορίστου Β' και ο τύπος "οψόμεθα" είναι α' πληθ. Οριστική Μέλλοντα

2.
Νέον Ορθογραφικόν Ερμηνευτικόν Λεξικόν" Δ. Δημητράκου...στη σελίδα 991, στο λήμμα "οίδα" αναφέρεται ότι ο τύπος "είδομεν" είναι Υποτακτική του ρήματος "είδω"* και κλίνεται ως εξής: ειδώ (κ. ειδέω κ. ιδέω κ. είδω), ειδής, ειδή, ειδώμεν (είδομεν), ειδήτε (είδετε), ειδώσι.


κάτι περίεργο παίζει !!!!

πάντως το V8 πάει τέζα :D :D :D

chief
06-04-10, 19:40
...να συνεχισουμε το προγραμμα μας με δημοτικους χορους και τραγουδια...

fanisk
06-04-10, 21:35
Μπραβο Ευαγγελε! Κερδισες το βραβειο "Σπασικλακι της ταξης 2010" :1:

NickE60
06-04-10, 22:10
...να συνεχισουμε το προγραμμα μας με δημοτικους χορους και τραγουδια...

χαχαχαχαχχααχαχαχχα :thumbsup: :th_Laie_67-1: :hystericalbs1:

Κωνσταντίνος
06-04-10, 22:16
Μ΄αρέσει. Σε εποχές που διαβάζεις και στραβώνεσαι απο την ανορθογραφία, είναι ωραίο να βλέπεις άτομα που προσέχουν πως χειρίζονται τον (βιασμένο) γραπτό λόγο...........

z3 2.2
06-04-10, 22:21
εγω παλι εκνευριζομαι με τον εαυτο μου που κανω ορθογραφικα λαθη.
ανοιγω παραθυρο στο google και γραφω τη λεξη που εχω αμφιβολια και εκεινο μου απανταει με κοκκινα γραμματα "μηπως εννοειτε ταδε.." (ηλιθιε) χαχαχαχα!!!

Κωνσταντίνος
06-04-10, 22:24
εγω παλι εκνευριζομαι με τον εαυτο μου που κανω ορθογραφικα λαθη.
ανοιγω παραθυρο στο google και γραφω τη λεξη που εχω αμφιβολια και εκεινο μου απανταει με κοκκινα γραμματα "μηπως εννοειτε ταδε.." (ηλιθιε) χαχαχαχα!!!

Χαχαχαχα. Το ίδιο και εγώ. Με ενοχλεί πολύ να κάνω οθογραφικά λάθη, έτσι όταν έχω αμφιβολία γκουγκλάρω...........thumb

Z4 DCT
06-04-10, 22:27
Χαχαχαχα. Το ίδιο και εγώ. Με ενοχλεί πολύ να κάνω οθογραφικά λάθη, έτσι όταν έχω αμφιβολία γκουγκλάρω...........thumb

Και γω....αν και πολλες φορες κανω μεγαλα λαθη απο βιασυνη...........

gant
06-04-10, 22:40
εγω παλι εκνευριζομαι με τον εαυτο μου που κανω ορθογραφικα λαθη.
ανοιγω παραθυρο στο google και γραφω τη λεξη που εχω αμφιβολια και εκεινο μου απανταει με κοκκινα γραμματα "μηπως εννοειτε ταδε.." (ηλιθιε) χαχαχαχα!!!

:original::original: Εγώ πάλι ανοίγω το word και κάνω τον έλεγχο ορθογραφίας.

NickE60
06-04-10, 22:46
Παιδιά το Google Chrome έχει ενσωματωμένο ορθογραφικό έλεγχο.
Αν δεν τονίζεις πάντως τα βγάζει όλα λάθος.

Χρήσιμο λοιπόν μόνο γι' αυτούς που χρησιμοποιούν τόνους στα κείμενά τους. thumb

Χρίστος
06-04-10, 22:48
τη μερα που μαθαιναμε τονους το ειχα παιξει αρρωστος για να δω dragonball....

fanisk
06-04-10, 22:52
Να ζητησουμε τη βοηθεια της Μαρινας.. :th_Laie_67-1:

https://www.youtube.com/user/hotforwords


My name is Marina Orlova and I am a philologist (one who studies linguistics and etymology). I love to discuss the origins of words.

If you have a word you'd like me to discuss, please request it at my website - click below for a list of all the words/phrases I have done:
https://www.hotforwords.com/...

NickE60
06-04-10, 23:00
Να ζητησουμε τη βοηθεια της Μαρινας.. :th_Laie_67-1:

https://www.youtube.com/user/hotforwords

Πωωωπω την έχω παρακολουθήσει thumb

η καλύτερη δασκάλα ever :thumbsup: :thumbsup:

Κωνσταντίνος
06-04-10, 23:25
τη μερα που μαθαιναμε τονους το ειχα παιξει αρρωστος για να δω dragonball....
Για ρωτήστε και μερικούς απο εμάς που προλάβαμε (έστω και για λίγο) το πολυτονικό σύστημα. Ενα μικρό παράδειγμα, που βρήκα εδώ : https://www.polytoniko.org/

....."ἀφ᾿ ἧς στιγμῆς τὸ πολυτονικὸ ἀφορᾶ ὅλους τοὺς ἀνὰ τὸν κόσμον Ἕλληνες καὶ ἑλληνομαθεῖς, ἀνεξαρτήτως πολιτικῶν, θρησκευτικῶν ἢ φιλοσοφικῶν πεποιθήσεων, ἡ στοιχειώδης ἠθικὴ μᾶς ἐπιβάλλει ὁ ἱστοχῶρος αὐτὸς νὰ εἶναι ἕνα οὐδέτερο πλαίσιο μέσα ἀπὸ τὸ ὁποῖο κάθε πολίτης ποὺ νοιάζεται γιὰ τὴν γλώσσα μας, νὰ μπορεῖ ἐλεύθερα καὶ ἀπροκατάληπτα νὰ ἐκφράσει τὶς ἑκάστοτε ἀπόψεις του"



Πωωωπω την έχω παρακολουθήσει thumb

η καλύτερη δασκάλα ever :thumbsup: :thumbsup:

Channel Views:
18,945,728
Total Upload Views:
296,749,987
:shok:

stratos
07-04-10, 01:12
Τελικά Ευάγγελε έχεις και γνώσεις άλλες εκτός απο Μ3.... Μπράβο στον Ευάγγελο και στον Στάθη

scania124
07-04-10, 08:58
Να ζητησουμε τη βοηθεια της Μαρινας.. :th_Laie_67-1:

https://www.youtube.com/user/hotforwords

θελω να μαθω ορθογραφια τωρααααααααααααα



ειδα το βιντεο,περιμενα να βγαλει και κανα ρουχο αλλα μπα τιποτα....!!!!:ranting2::ranting2:

Driver M
07-04-10, 12:36
προφανως αναφερεσαι στο "ειδομεν".
ναι εκει ειναι παρελθον.

το "ιδωμεν" ειναι προτρεπτικη υποτακτικη και σωστα τη χρησιμοποιησα ετσι.
σημαινει να δουμε, ας περιμενουμε να δουμε και οχι θα δουμε ή ειδαμε.

αρα
ειδομεν = είδαμε,
ιδωμεν = να δουμε (υποτακτικη αοριστου),
οψομεθα = θα δουμε (οριστικη μελλοντος).

:D :D :D :D

Πάρα πολύ σωστά Στάθη.
Το είδομεν είναι α' πληθυντικό πρόσωπο του αορίστου β' του οράω-ώ (δεν υπάρχουν πνεύματα και πολυτονικό για να το γράψω σωστά, οπότε αρκούμαι στην οξεία), συνεπώς χρησιμοποιείται εντελώς λανθασμένα.
Το ίδωμεν είναι α' πληθυντικό υποτακτικής αορίστου β' και σημαίνει "να δούμε" (χρησιμοποιείται σε περιπτώσεις που περιμένουμε να δούμε τι θα συμβεί).
Το οψόμεθα τέλος, είναι α' πλυθυντικό μέλλοντα και σημαίνει θα δούμε, με την έννοια του "θα δούμε τι μας επιφυλάσσεται".
Το ίδωμεν και το οψόμεθα στη νέα ελληνική πάντως, είναι συνώνυμα, οπότε μπορούμε να χρησιμοποιούμε στην πλειοψηφία των περιπτώσεων το ένα στη θέση του άλλου και τούμπαλιν.

Πολύ ενδιαφέρον θέμα πάντως και χαίρομαι ιδιαίτερα που τόσοι φίλοι έχουν γλωσσ(ολογ)ικούς προβληματισμούς. Η ορθή γραφή των λέξεων σε πρώτο επίπεδο και η ορθή χρήση τους στο περικείμενο σε δεύτερο, είναι κάτι πολύ σημαντικό για τη διατήρηση του πλούτου της ωραίας γλώσσας μας.