PDA

Επιστροφή στο Forum : μπαταριες λιθιου!!!



Z4 DCT
31-03-10, 07:28
Περί των μπαταριών λιθίου

Πλέον (σχεδόν) όλοι μας έχουμε στην κατοχή μας κάποια συσκευή που χρησιμοποιεί μπαταρία λιθίου, είτε είναι laptop/netbook, είτε κινητό-pda, είτε mp3 player. Ένα θέμα που προβληματίζει εμένα, όπως και αρκετούς άλλους φαντάζομαι είναι το πώς θα διατηρήσουμε την μπαταρία της συσκευής μας σε όσο το δυνατόν καλύτερη κατάσταση για όσο το δυνατόν μεγαλύτερο διάστημα. Εγώ είχα συνηθίσει από τις μπαταρίες NiCd & NiMH να πραγματοποιώ κάθε φορά πλήρεις κύκλους φόρτισης-αποφόρτισης. Επίσης, τους πρώτους μήνες που χρησιμοποιούσα laptop στο σπίτι, αφού φόρτιζα πλήρως την μπαταρία την έβγαζα από το laptop και δούλευα απευθείας με το τροφοδοτικό, για να αποφύγω τη συνεχή φόρτιση (ίσως και αποφόρτιση) καθώς και την υπερθέρμανση της μπαταρίας από το υπόλοιπο σύστημα.Οι απόψεις σχετικά με τη συντήρηση των μπαταριών λιθίου διίστανται. Σήμερα έπεσα επάνω σε ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Lifehacker, το οποίο περιέχει και σημαντικά & εμπεριστατωμένα σχόλια χρηστών. Συνοπτικά αναφέρονται τα εξής:

* Οι μπαταρίες λιθίου δεν πρέπει να αποφορτίζονται πλήρως: Καλό είναι να φορτίζονται πριν πέσουν κάτω από το 40%.
* Δεν πρέπει να πραγματοποιούνται πλήρεις κύκλοι φόρτισης-αποφόρτισης, καθώς τις βλάπτουν, μειώνοντας το φορτίο που μπορούν να κρατήσουν. Σύμφωνα με το προηγούμενο, πρέπει να φορτίζονται πριν πέσει το φορτίου τους κάτω από το 40%.
* Δεν επηρεάζονται από τη συνεχή φόρτιση, δηλαδή όταν είναι μπριζωμένες συνεχώς. Τα κυκλώματά τους είναι αρκετά εξελιγμένα για να αποφεύγεται η υπερφόρτιση (overcharging).
* Επηρεάζονται σημαντικά από τη θερμότητα που αναπτύσσεται στη συσκευή (ειδικά στα laptops/netbooks). Καλό είναι λοιπόν να αερίζεται ικανοποιητικά η συσκευή, έτσι ώστε να αποφεύγεται η υπερθέρμανσή της και κατά συνέπεια η υπερθέρμανση της μπαταρίας.
* Το καλύτερο λοιπόν είναι η συσκευή να μένει στην μπρίζα και η μπαταρία να φορτίζεται όσο το δυνατόν συχνότερα, αφού οι μπαταρίες λιθίου δεν εμφανίζουν το φαινόμενο μνήμης όπως οι μπαταρίες NiCd & NiMH.

Αυτά και άλλα πολλά αναφέρονται και επεξηγούνται από τεχνικούς (τουλάχιστον έτσι δηλώνουν!) στο άρθρο του Lifehacker.


https://pytheas.dpgr.gr/?p=100

z3 2.2
31-03-10, 08:19
μπροβο...τωρα με εκανες ακομα πιο ψυχαναγκαστικο απ οτι ημουν....ευχαριστω!!!!

Z4 DCT
31-03-10, 08:27
μπροβο...τωρα με εκανες ακομα πιο ψυχαναγκαστικο απ οτι ημουν....ευχαριστω!!!!

:hystericalbs1: :th_Laie_67-1: :whistle:

Κωνσταντίνος
31-03-10, 12:02
Πολύ καλές πληροφορίες που δεν γνωρίζαμε. Σωστός ο Γιάννης..............

nfot
31-03-10, 21:04
Εχω ενα PDA που το αγορασα για χρηση ως GPS. Σε καποια φαση, το αφησα 5-6 μηνες αφορτιστο. Οταν πηγα να το φορτισω για να το χρησιμοποιησω, ανακαλυψα εντρομος οτι ΔΕΝ φορτιζε πλεον. Λεοτουργουσε μονο οσο ηταν πριζωμενο. Το εστειλα, εντος εγγυησης στο service. με καποιον τροπο "ξυπνησαν" την μπαταρια και μου ειπαν να κραταω παντα πριζωμενο, οταν δεν το χρησιμοποιω.
Το ιδιο εφαρμοζω και στο λαπιτοπι μου.