PDA

Επιστροφή στο Forum : Φωτα Xenon...



Vasilis
31-03-10, 01:13
Ωραια κ καλα τα φωτα xenon ειδικα οταν εχεις προτζεκτορες κ δεν στραβωνεις τους αλλους.....!

Η απορια που μου δημιουργειται ειναι το αν θα μπορουσα να βαλω xenon κ στην μεγαλη σκαλα (που δεν εγκειται λογος στραβωματος μιας κ τα μεγαλα ουτως ή αλλως στραβωνουν)....αλλα το αν θα λειτουργουν στο σινιαλο μιας κ θελουν δεκατα δευτερολεπτου για να αποδωσουν.....

Στο προσφατο ταξιδι μου εδω στην Λευκαδα...βλεπω τις νυχτες οτι ''πεταω'' τα μεγαλα φωτα σε σκοτεινα-ερημα σημεια , αλλα δεν με καλυπτουν μιας κ το ματι εχει συνηθησει ισως στην ασπριλα κ την διαυγεια των xenon κ μακρια δεν μπορω να δω οπως θα θελα...(μην μου πειτε πως θελω γυαλια 10/10 εχω):th_Laie_67-1:

ειμαι ετοιμος λοιπον να προβω στην αγορα κιτ για τα μεγαλα φωτα...αλλα φοβαμαι οτι στο σινιαλο θα χω προβλημα....

ειχα ακουσει παλιοτερα οτι βγηκαν καποια κιτ τα οποια δεν ειχαν αυτο το προβλημα.....αν θυμαμαι καλα μιλουσαν για digital κιτ...αλλα κ αυτο που εχω απο δαυτα ειναι ...ομως θελει τον χρονο του για να αποδωσει τα μεγιστα....

αν ξερετε σε ποια πρεπει να αποτανθω...ή εχετε ηδη βαλει θα ηθελα να ακουσω τις προτασεις σας......


:thanks:

M_Dolce
31-03-10, 01:18
τσεκαρε αν το αμααι σου εχει εργοστασιακο bi-xenon (καθοτι facelift). Αν εχει δεν υπαρχει λογος να προβεις σε αγορα. ελα απο το σπιτι μου για καφε να δεις πως εχω κανει τα δικα μου. Στο σινιαλο αναβουν τα μεγαλα ταυτοχρονα με τα ξενον... Νομιζω οτι σε υπερκαλυπτει....

(Κοστος 15 ευρω).

stratos
31-03-10, 01:36
Πάντως τα aftermarket που είχα στο Ε36 έδιναν ένα πολύ δυνατό φωτισμό μόλις άναβαν, έπεφταν για λίγα δευτερόλεπτα και μετά πάλι δυνάμωναν. Δηλαδή αν πρόκειται για σηνιάλο δεν νομίζω οτι υπάρχει πρόβλημα με οποιοδήποτε κιτ.

Z4 DCT
31-03-10, 07:15
Ωραια κ καλα τα φωτα xenon ειδικα οταν εχεις προτζεκτορες κ δεν στραβωνεις τους αλλους.....!

Η απορια που μου δημιουργειται ειναι το αν θα μπορουσα να βαλω xenon κ στην μεγαλη σκαλα (που δεν εγκειται λογος στραβωματος μιας κ τα μεγαλα ουτως ή αλλως στραβωνουν)....αλλα το αν θα λειτουργουν στο σινιαλο μιας κ θελουν δεκατα δευτερολεπτου για να αποδωσουν.....

Στο προσφατο ταξιδι μου εδω στην Λευκαδα...βλεπω τις νυχτες οτι ''πεταω'' τα μεγαλα φωτα σε σκοτεινα-ερημα σημεια , αλλα δεν με καλυπτουν μιας κ το ματι εχει συνηθησει ισως στην ασπριλα κ την διαυγεια των xenon κ μακρια δεν μπορω να δω οπως θα θελα...(μην μου πειτε πως θελω γυαλια 10/10 εχω):th_Laie_67-1:

ειμαι ετοιμος λοιπον να προβω στην αγορα κιτ για τα μεγαλα φωτα...αλλα φοβαμαι οτι στο σινιαλο θα χω προβλημα....

ειχα ακουσει παλιοτερα οτι βγηκαν καποια κιτ τα οποια δεν ειχαν αυτο το προβλημα.....αν θυμαμαι καλα μιλουσαν για digital κιτ...αλλα κ αυτο που εχω απο δαυτα ειναι ...ομως θελει τον χρονο του για να αποδωσει τα μεγιστα....

αν ξερετε σε ποια πρεπει να αποτανθω...ή εχετε ηδη βαλει θα ηθελα να ακουσω τις προτασεις σας......


:thanks:

Bασιλη αυτη η εταιρια βγαζει τα παντα απο φωτα...για ριξε μια ματια...
Ανοιγεις το pdf και εχει φωτος........
https://www.depo.com.tw/depo_pro_qry_brand_front.asp?pageno=2&category=Replacement&brand=bmw&make=&cat_no=&oem_no=


Οσο για το παραπανω.....ρε μαθουσαλα τι 10/10??????? την αλλη φορα δε μου ειπες οτι δεν το βλεπεις οτι εχεις παχυνει????? ενω εχεις γινει 130...:hystericalbs1: κιλα!!!!!!

Vasilis
31-03-10, 08:58
τσεκαρε αν το αμααι σου εχει εργοστασιακο bi-xenon (καθοτι facelift). Αν εχει δεν υπαρχει λογος να προβεις σε αγορα. ελα απο το σπιτι μου για καφε να δεις πως εχω κανει τα δικα μου. Στο σινιαλο αναβουν τα μεγαλα ταυτοχρονα με τα ξενον... Νομιζω οτι σε υπερκαλυπτει....

(Κοστος 15 ευρω).

αντρικο....πως θα καταλαβω οτι εχω bi-xenon?

στα πορειας εχω προτζεκτορες με αφτερμαρκετ ξενον (τα τοποθετησα εγω) κ στα μεγαλα φοραω Η7 κανονικες λαμπες.....δεν νομιζω να χω bi-xenon...:ranting2:

:thanks: παντως.......!

nfot
31-03-10, 21:13
Δεν εχεις εργοστασιακα "ξενα" λοιπον.

Για το σινιαλο δεν θα εχεις ιδιαιτερο προβλημα. Αφου εχεις Η7 στη μεγαλη σκαλα, προσπαθησε να παρεις H7R λαμπες και οχι απλες H7. Η διαφορα τιμης ειναι 5 δολλαρια, βαρια, αλλα εχουν λιγοτερες "φευγατες" δεσμες φωτος.
Γενικα οσοι σκεφτεστε για after market xenon H7, να προτιματε Η7R.

Vasilis
31-03-10, 21:14
αυτα δλδ στο σινιαλο αναβουν αμεσως?

Stathis
31-03-10, 22:21
Ας ξαναθυμηθουμε καποια πραγματα που ειχαμε πει στο παρελθον...


H Daniel Stern Lighting ειναι η μεγαλυτερη εταιρια επιστημονικων συμβουλων και προμηθευτης αυτοκινητοβιομηχανιων σε θεματα φωτισμου στις ΗΠΑ. Το παρακατω κειμενο ειναι μεταφρασμενο απο Αγγλικα και ειναι δικο τους. https://www.danielsternlighting.com/tech/bu...onversions.html


Eχετε διαβασει για τις λαμπες HID και σκεφτεστε να τις βαλετε στο αυτοκινητο σας. Λιγο ψαξιμο στο internet και θα βρειτε πολλα μαγαζια που υποσχονται να σας προσφερουν σε τιμη ευκαιριας μια πληρη μετατροπη που ταιριαζει σε οποιοδηποτε τυπο αυτοκινητου και για ολους τους τυπους λαμπτηρων αλογονου. ΣΤΟΠ! Κρυψτε την πιστωτικη σας καρτα.

Ενα κιτ HID αποτελειται απο τους ενισχυτες ρευματος (HID Ballasts) και λαμπτηρες για τοποθετηση σε προβολεα αλογονου. Συχνα αυτα τα προιοντα διαφημιζονται χρησιμοποιωντας το ονομα καποιας επωνυμης και εγκριτης εταιριας φωτισμου (Philis, Osram, Hella) για να δωσουν στον αγοραστη την ψευδαισθηση της νομιμοτητας και της ασφαλειας.

ΓΕΓΟΝΟΣ: Παροτι καποια απο τα επιμερους τμηματα ειναι μερικες φορες κατασκευασμενα απο τις προαναφερθεισες εταιριες, αυτα τα τμηματα ΔΕΝ χρησιμοποιουνται οπως ειχε σχεδιασει-προβλεψει ο κατασκευαστης. Εγκριτες εταιριες οπως η Philips, Osram, Hella κλπ ποτε δεν εγκρινουν αυτο το ειδος της μεταποιημενης χρησης των προιοντων τους.

Οι προβολεις αλογονου και οι προβολεις HID απαιτουν πολυ διαφορετικα οπτικα για να παραγουν ασφαλη και αποτελεσματικη -για να μην πουμε και νομιμη- δεσμη φωτος. Γιατι; Λογω των πολυ διαφορετικων χαρακτηριστικων των δυο ειδων της φωτεινης πηγης.

Ενας ηλεκτρικος λαμπτηρας αλογονου εχει μια κυλινδρικη φωτεινη πηγη: το πυρακτωμενο νημα. Το κενο που περιβαλλει τον φωτεινο αυτο κυλινδρο ειναι εντελως σκοτεινο, και ετσι η μεγαλυτερη αντιθεση μεταξυ φωτεινου και σκοτεινου ειναι κατα μηκος των ακρων του φωτεινου κυλινδρου. Οι ακρες του νηματος του κυλινδρου σβηνουν απο το φωτεινο προς το σκοτεινο.

Ενας λαμπτηρας HID, απο την αλλη, εχει μια πηγη φωτισμου με ελλειπτικο σχημα -- το τοξο της ηλεκτρικης εκκενωσης. Καθως περναει απο το κενο αναμεσα σε 2 ηλεκτροδια, η θερμοτητα του το κανει να προσπαθει να ανυψωθει -εξ ου και το ελλειπτικο σχημα. Το κενο που περιβαλλει την ελλειπτικη εκκενωση λαμπει σε βαθμιδες... οσο πιο κοντα στην ελλειψη τοσο μεγαλυτερη η λαμψη. Οι ακρες του τοξου ειναι τα πιο φωτεινα σημεια, και οι περιοχες αμεσως μετα τα σημεια αυτα ειναι εντελως σκοτεινες. Ετσι η μεγαλυτερη αντιθεση μεταξυ φωτεινου και σκοτεινου σε αυτη την περιπτωση ειναι στις ΑΚΡΕΣ της φωτιστικης ελλειψης.

Το παρακατω διαγραμμα δειχνει τα πολυ διαφορετικα χαρακτηριστικα μεταξυ νηματος και βολταικου τοξου:
https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/1-2.jpg

Οταν σχεδιαζει κανεις τα οπτικα (γυαλι ή και κατοπτρο) για ενα προβολεα, τα χαρακτηριστικα της φωτιστικης πηγης ειναι ο πλεον καθοριστικος παραγοντας, γυρω απο τον οποιον θα πρεπει να σχεδιαστουν ολα τα υπολοιπα.
Αν πας και αλλαξεις τη φωτιστικη πηγη, τοτε ουσιαστικα κανεις το αντιστοιχο με το να βαλεις τα γυαλια μυωπιας ενος αλλου ανθρωπου: κατα πασα πιθανοτητα θα κανουν στο προσωπο σου αλλα δεν θα βλεπεις τιποτα.

Παρακατω ειναι μερικα τεστ που εγιναν απο τον DOT και τα εργαστηρια CalCoast Labs σε προβολεις αλογονου εφοδιασμενους με "HID kits":

Test #1, with 9004 "HID kit" vs. 9004 bulb
https://dastern.torque.net/techdocs/HID/HB1_HID_Retro.pdf

Test #2, with 9006 "HID kit" vs. 9006 bulb
https://dastern.torque.net/techdocs/HID/HB4_HID_Retro.pdf

Test #3, with 9004 "HID kit" vs. 9004 bulb
https://dastern.torque.net/techdocs/HID/HB1_HID_Retro_a.pdf

Kαι εδω ειναι ενα Βρετανικο ντοκιμαντερ που δειχνει τα αποτελεσματα της εγκαταστασης ενος HID kit σε προβολες αλογονου σχεδιασμενους κανονικα να εχουν αποτομη αποκοπη φωτος στην μεσαια σκαλα:

https://www.youtube.com/v/yVuSSdZNsZwΜπορειτε να διαβασετε μερικα απο τα πορισματα του DOT σχετικα:
https://dsl.torque.net/images/techdocs/NHTSA_Crackdown.jpg
https://isearch.nhtsa.gov/files/deetz.ztv.html
https://isearch.nhtsa.gov/files/Shih.3.html
https://isearch.nhtsa.gov/files/kim.ztv.html

Και επισης δειτε τι αναφερουν στη Γερμανια σχετικα:
https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/2-2.jpg

καθως και στο Hong Kong:
https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/3-3.jpg

Μερικοι πωλητες HID kits θα προσπαθησουν να σας πουν οτι τα κιτ αυτα ειναι τεχνικως παρανομα μονο και μονο γιατι οι νομοι των χωρων αναφορικα με τα φωτιστικα σωματα ειναι απαρχαιωμενοι. Αυτο ειναι λαθος: οι πλεον εγκριτοι επιστημονικοι φορεις και νομοθεσιες λενε ενα πραγμα: ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ!


Τωρα, τι γινεται με αυτες τις περιπτωσεις που η αποκοπη της δεσμης φαινεται να παραμενει το ιδιο αποτομη;
Μην ξεγελιεστε - ειναι λαθος να κρινουμε το σχημα της δεσμης φωτος μονο απο την αποκοπη της. Σε πολλα φωτιστικα σωματα, ειδικα τυπου projector, η αποκοπη θα παραμεινει η ιδια ασχετα απο την φωτιστικη πηγη πισω της. Αυτο συμβαινει λογω του τροπου που λειτουργει ενας προβολεας projector. Η αποκοπη στη συγκεκριμενη περιπτωση ειναι απλα λογω ενος μικρου μεταλλικου γεισου που βρισκεται πισω απο το γυαλι.
Εκει που παιζουν ρολο τα οπτικα ειναι στην διανομη-διαχυση του φωτος κατω απο την περιοχη αποκοπης.
Και βεβαια, οπως με ολους τους προβολεις οχηματων (και γενικοτερα ολα τα οπτικα συστηματα), τα οπτικα υπολογιζονται βασει οχι μονο του που βρισκεται η φωτιστικη πηγη μεσα στον προβολεα (εστιακο μηκος) αλλα επισης βαση των επιμερους φωτομετρικων χαρακτηριστικων της πηγης... Ποια τμηματα της ειναι πιο φωτεινα, ποια σκοτεινοτερα, που ειναι τα ακρα της, αν τα ακρα ειναι ευδιακριτα η θολα κλπ.

Αν τα παραπανω δεν ειναι σοβαρος λογος να απορριψει κανεις την ιδεα μιας λαμπας HID εκει οπου θα επρεπε να βρισκεται μονο λαμπα αλογονου, υπαρχουν και αλλοι σοβαροι λογοι για να μην το κανει:

Ολες οι διαθεσιμες λαμπες HID εχουν διαμηκες τοξο (το τοξο ακολουθει πορεια απο μπρος προς τα πισω) σε σχεση με το κατοπτρο, ενω πολλοι δημοφιλεις λαμπτηρες αλογονου εχουν το νημα σε εγκαρσια η διαγωνια πορεια. Σε αυτην την περιπτωση ειναι αδυνατον να υπολογισει κανεις εστω και στο περιπου την θεση και πορεια του φωτιστικου τοξου με μια λαμπα HID!
Ακομα και αν η λαμπα αλογονου σας εχει διαμηκες νημα μεσα στο κατοπτρο, αυτο δεν σημαινει οτι μπορειτε να βαλετε μια λαμπα HID στη θεση της, για ολους τους παραπανω λογους.

Ενα σχετικα νεο "κολπο" ειναι καψουλες HID τοποθετημενες μεσα σε μια ηλεκτρομαγνητικη βαση που μετακινειται μπρος πισω. Αυτες πωλουνται ως κιτ "διπλης δεσμης" για οσους εχουν τη μεσαια και μεγαλη σκαλα σε ενα λαμπτηρα, οπως οι 9004, 9007, Η4 και Η13.
Ο λογος που οι κανονικοι ΟΕΜ κατασκευαστες HID δεν υιοθετησαν αυτη τη λυση (παροτι την ηξεραν απο τα μεσα της δεκαετιας του '90) ειναι γιατι ηταν αδυνατον να ελεχθει η θεση του τοξου με ακριβεια ωστε να καταληγει στο ιδιο σημειο καθε φορα που μετακινουνταν μπρος πισω.

Στην αγορα των ΟΕΜ κατασκευαστων οντως υπαρχουν συστηματα διπλης δεσμης απο μια καψουλα HID (τα λεγομενα BiXenon) αλλα αυτα βασιζονται σε ενα ηλεκτρικα μετακινουμενο κατοπτρο ενω η λαμπα HID παραμενει στη θεση της. Οι μεγαλοι κατασκευαστες εχουν μεγαλα χρηματικα ποσα για σχεδιασμο και εξελιξη στην διαθεση τους, και αν θεωρουσαν οτι η μετακινουμενη καψουλα ηταν ο καλυτερος τροπος να δημιουργηθουν bixenon συστηματα, τοτε θα το ειχαν κανει.
Τα HID kits επ ουδενι δεν λυνουν το προβλημα της ακριβους θεσης της καψουλας. και με το να βγαζουν αυτα τα "στο περιπου" συστηματα και να τα αποκαλουν σωστα, ειναι σαν να πηγαινει κανεις στο νοσοκομειο με σπασμενα πλευρα και στραμπουληγμενο αστραγαλο και να σου λεει η νοσοκομα οτι "ολα οκ, πηγαινετε σπιτι, βαλαμε ναρθηκα στον αστραγαλο"!

Το πιο επικινδυνο κομματι των aftermarket HID kits ειναι οτι οταν τα τοποθετει κανεις, εχει την ψευδαισθηση οτι η αποδοση των προβολεων βελτιωθηκε κατακορυφα -κατι περα για περα παραπλανητικο! Η αποδοση του προβολεα μοιαζει να ειναι "καλυτερη" λογω του μεγαλυτερου επιπεδου ΕΜΠΡΟΣΘΙΟΥ φωτισμου (στο δρομο ακριβως μπροστα απο το οχημα).
Στην πραγματικοτητα η φωτιστικη δεσμη που παραγεται απο αυτου του ειδους τις μετατροπες παντα δινει ΛΙΓΟΤΕΡΟ φως ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ, και πολυ συχνα υπαρχει μια επικινδυνη ελλειψη φωτος εκει που θα επρεπε να υπαρχει το μεγιστο δυνατο φως.
Το αποτελεσμα είναι η ψευδαισθηση ειναι οτι μπορεις να δεις καλυτερα απο την πραγματικοτητα, και αυτο δεν ειναι καθολου ασφαλες.

Ειναι πολυ δυσκολο να υπολογισει κανεις την αποδοση φωτος ενος προβολεα χωρις καταλληλες γνωσεις, πολυ εκπαιδευση και ειδικο μετρητικο εξοπλισμο, διοτι οι προσωπικες αισθησεις του ανθρωπου ειναι συχνα πολυ παραπλανητικες. Εχοντας μεγαλη ποσοτητα εντονου φωτισμου στο προσκηνιο (δηλαδη στο δρομο ακριβως μπροστα μας και στα πλαγια), εντυπωσιαζομαστε και μας προκαλειται μια εντονη εντυπωση "καλου προβολεα".
Το προβλημα βρισκεται στο οτι οχι μονο ο κοντινος φωτισμος ειναι δευτερευουσας σημασιας οταν κινουμαστε με πανω απο 50 χαω, αλλα εχοντας πολυ εντονο κοντινο φωτισμο κανει τις κορες των ματιων να κλεινουν, χειροτερευοντας την μακρινη οραση! Και ολα αυτα ενω εχουμε την ψευδαισθηση της επιπλεον ασφαλειας!

Και αυτα βεβαια χωρις να υπολογιζουμε τα τεραστια ποσα ανακλασης στους αλλους οδηγους και ακομα και σε εμας, που προκαλουνται απο τετοια kit HID.

Oι προβολεις HID επισης απαιτουν προσεκτικη αδιαβροχοποιηση και ηλεκτρικη θωρακιση λογω των υψηλων τασεων που απαιτουνται. Ολα τα ανασφαλη kit HID δινουν τη δυνατοτητα να βαλει καποιος ενα λαμπτηρα HID στη θεση που θα επρεπε να βρισκεται ενας λαμπτηρας αλογονου, αλλα αυτο ειναι παρανομο και επικινδυνο, ανεξαρτητα απο οτι ισχυριζονται οσοι τα πουλανε (και απο τη παρανομη χρηση γνωστων λογοτυπων) για να πεισουν τον αγοραστη οτι ειναι νομιμα.
Για να λειτουργησει σωστα και με ασφαλεια, ενας προβολεας HID πρεπει να εχει σχεδιαστει εξαρχης ως τετοιος.

Τι λεει ο νομος για ολα αυτα; Σε ολες τις χωρες του "πολιτισμενου κοσμου" η τοποθετηση HID kit σε προβολεις αλογονου ειναι ξεκαθαρα παρανομη. Καποιοι στην Αμερικη απορριπτουν τη νομοθεσια αυτη γιατι ειναι τοσο αυστηρη που αποκλειει και αρκετους σωστους προβολεις γενικοτερα, αλλα στην περιπτωση της τοποθετησης λαμπτηρων HID σε προβολεις αλογονου η νομοθεσια και ολοι οι επιστημονικοι φορεις ειναι ξεκαθαροι: ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ!

Ο μονος ασφαλης και νομιμος τροπος να βαλει κανεις ενα συστημα HID στο οχημα του ειναι να αντικαταστησει ολοκληρο το φωτιστικο σωμα -δηλαδη, το εστιακο γυαλι, το κατοπτρο, το λαμπτηρα... τα παντα- με οπτικα σχεδιασμενα ειδικα για χρηση με HID συστηματα.
Aυτο σε καποια αυτοκινητα ειναι δυνατον να γινει, αγοραζοντας εναν προβολεα HID σε κομματια (πχ η Hella εχει διαθεσει στην αγορα καποιους προβολεις που διατιθενται τμηματικα ειτε με λαμπτηρες HID ειτε αλογονου) ειτε αγοραζοντας ενα φωτιστικο σωμα HID απο αλλο αυτοκινητο και φτιαχνοντας custom βασεις κλπ.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Κατα καιρους μας ρωτανε να σχολιασουμε πανω στις "νεες εξελιξεις" στα HID kits, λεγοντας οτι αυτες μπορει να καθιστουν την παρουσα αναλυση ακυρη. Είναι ευκολο να καταλαβει κανεις οτι οι πωλητες παντα θα βρισκουν διαφορες νεες ψευδοεπιστημονικες εξηγησεις, για να σας κανουν να αγορασετε τα προιοντα τους.
Αυτο το αρθρο ομως δεν θα καταστει ακυρο, πολυ απλα γιατι τα προβληματα με τα HID kits ειναι προβληματα εννοιολογικα και οχι προβληματα εφαρμογης. Επομενως δεν μπορουν να ξεπεραστουν με προσθετη ερευνα και αναπτυξη κατα τον ιδιο τροπο που δεν θα μπορουσε να σας δωσει καποιος τα γυαλια αλλου και να σας κανει να δειτε σωστα με αυτα.

Τι ειναι τελικα οι λαμπες ...Xenon;
Καταρχας να ξεκαθαρισουμε κατι: Οι λαμπτηρες HID (High Intensity Discharge) ΚΑΚΩΣ λεγονται λαμπτηρες Xenon. Ειναι ειρωνικο ισως οτι το xenon ως αεριο χρησιμοποιειται περισσοτερο στις λαμπες αλογονου παρα στις λαμπες HID.

Οι λαμπτηρες αλογονου λειτουργουν με ενα πολυ λεπτο νημα απο το οποιο περναει ηλεκτρισμος, το θερμαινει και ακτινοβολει θερμοκρασια και φως. Το νημα αυτο ειναι φτιαγμενο απο βολφραιμιο. Καθως το νημα θερμαινεται τα ατομα του βολφραιμιου αποκολλουνται απο αυτο και προσκολλουνται στη σχετικα κρυα επιφανεια του γυαλιου του λαμπτηρα (για αυτο κ ενας καμμενος λαμπτηρας ειναι συχνα μαυρος). Οταν εφευρεθηκαν οι λαμπες αλογονου ομως, ανακαλυψαν οτι ενα νημα βολφραιμιου σε κενο ειχε πολυ μικρη ζωη και καιγοταν πολυ συντομα με τη χρηση.
Ετσι χρησιμοποιηθηκαν ευγενη αερια, τα ατομα των οποιων οντας μεγαλυτερα απο τα ατομα του βολφραιμιου, αναγκαζαν τα ατομα του νηματος να επιστρεφουν σε αυτο και να μην ξεφευγουν, παρατεινοντας ετσι κατα πολυ τη ζωη του νηματος. (Βεβαια σε καποια στιγμη το νημα παλι καιγοταν πολυ απλα γιατι μια μικρη ποσοτητα ατομων παλι ξεφευγε).
Τα ευγενη αερια που χρησιμοποιουνταν ηταν αργον, κρυπτον, και -μαντεψτε- ξενον!

Αυτο ειχε ως αποτελεσμα πολλες μαρκετιστικες "απατες" με λαμπτηρες αλογονου που χρηζονταν λαμπτηρες Ξενον, θελοντας να εννοησουν προφανως τους λαμπτηρες HID.

Οι λαμπτηρες HID απο την αλλη για να λειτουργησουν εχουν ενα μειγμα αεριων αλατων και αλκαλικων μεταλλων, ενω οπως αναφερθηκε και πιο πανω το αεριο Ξενον χρησιμοποιειται σε μικρη ποσοτητα για την αρχικη εκκενωση.


Ποιες ειναι οι αληθινες λαμπες HID;
Οι ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΙ λαμπτηρες HID υπαρχουν σε 2 standars σημερα ΜΟΝΟ: τον D2S και τον D2R.
Ο D2S χρησιμοποιει μια βαση γνωστη ως D2 και μια διαφανη καψουλα. Ο D2R χρησιμοποιει την ιδια βαση αλλα εχει μια μεταλλικη γραμμη που διατρεχει την μια ακρη της καψουλας για να καταπολεμησει το ανεπιθυμητο "θαμπωμα" (glare) σε κατοπτρα.
Ο D2R χρησιμοποειται σε εφαρμογες οπου υπαρχει κατοπτρο, ενω ο D2S σε προβολεα τυπου projector.

"Μα" θα μου πειτε "αφου υπαρχουν ενα σωρο αλλοι τυποι λαμπτηρων HID στην αγορα (Η1, Η3, Η4, Η7 κλπ) και απο πολλες μαρκες."
Η αληθεια ομως ειναι ΠΟΛΥ διαφορετικη απο οτι νομιζετε!

ΑΥΤΟΣ ειναι ενας αυθεντικος λαμπτηρας HID:
https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/4-2.jpg



Δεν μοιαζει και πολυ με τους λαμπτηρες στα HID kit που κυκλοφορανε ε;
Δειτε και εναν λαμπτηρα αλογονου:
https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/5-1.gif


Αυτο μοιαζει πολυ περισσοτερο ετσι; Ο λογος ειναι απλος: οι λαμπτηρες στα "κιτ HID" ειναι στην ουσια μια ....πατεντα. Χρησιμοποιουν τη βαση απο τους απλους λαμπτηρες αλογονου και την καψουλα μιας λαμπας D2S η D2R.

Ερωτηση προς οσους εχετε κιτ HID: τι μαρκα ειναι η λαμπα σας;;;

Εχω διαβασει και ακουσει κατα καιρους τα παντα. Καποιοι λενε Philips, αλλοι Osram, αλλοι Bosch, αλλοι Hella, κοκ. Αλλα οτι και αν απαντησετε ΔΕΝ εισαστε σιγουροι για την απαντηση σας, ετσι δεν ειναι;

Μεχρι στιγμης,οι μονες ΔΥΟ εταιριες που κατασκευαζουν τους λαμπτηρες D2S/R ειναι η Philips και η Osram/Sylvania.

Οι λαμπτηρες πατεντα που λανθασμενα ξερει ο πολυς κοσμος ως HID απο τα κιτ ειναι κατασκευης στην Ταιβαν και Κορεα (και πιο προσφατα Κινα.)

Οι λαμπτηρες της Philips/Osram εχουν ζωη μεταξυ 2000-2500 ωρων λειτουργιας.
Eκτεταμενες ερευνες απο τις αυτοκινητοβιομηχανιες εδειξαν οτι ενας μεσος λαμπτηρας κατασκευης στην Ταιβαν η Κορεα εχει προσδοκιμο ζωης μολις 176 ωρες!

Αυτο ειναι λογω των τεραστιων ατελειων που απορρεουν απο τις κακες κατασκευαστικες τεχνικες. Αυτες οι μικρες εταιριες πολυ απλα δεν εχουν το τεραστιο R&D που χρειαζεται μεταξυ αλλων για να εξελιχθουν οι καταλληλες διαδικασιες εκχυσης σωστων χημικων μειγματων μεσα στις καψουλες για να μην διαβρωνονται τα ηλεκτροδια.



Οι αυτοκινητοβιομηχανιες που χρησιμοποιουν αποκλειστικα Philips η Osram περιλαμβανουν τις: Acura, Audi, BMW, Cadillac, Chrysler, Ferrari, Ford, GM, Honda, Infiniti, Jaguar, Lexus, Lincoln, Mercedes, Nissan, Porsche, Saab, Toyota (2003), VW. Κανενας αλλος κατασκευαστης στον κοσμο δεν χρησιμοποιει αλλη μαρκα.

Το κολπο με τα Kelvin

Οι λαμπτηρες με τις διαφορες θερμοκρασιες Kelvin ειναι πιθανα ενα απο τα μεγαλυτερα και πιο απατηλα κολπα που χρησιμοποιουνται στο internet σημερα.

Για την ιστορια: Η υψηλοτερη χρωματικη θερμοκρασια λαμπτηρα για την Osram-Sylvania ειναι 5400Κ και για την Philips ειναι 5800Κ (στην αγορα πωλουνται ως 6000Κ Ultinon).
Πουθενα μεχρι και σημερα στις σελιδες η βιβλιογραφιες των εταιριων αυτων δεν αναφερεται, επικροτειται η προσφερεται καποιος λαμπτηρας με μεγαλυτερες χρωματικες θερμοκρασιες.
Υπαρχουν πολλες εταιριες και εμποροι στην αγορα που διαφημιζουν HID kits με λαμπες των 7000K, 8000K, και ακομα και 12000K.

Οι περισσοτεροι απο αυτους βρισκονται στο ebay, σε forums, ιστοσελιδες και τοπικα μαγαζια με "βελτιωτικα" ειδη. 100% των ανθρωπων που αγοραζουν αυτα τα κιτ το κανουν επειδη δεν εχουν τη γνωση, η εχουν παραπλανηθει να πιστευουν τα παρακατω 3 πραγματα: οτι αυτες οι λαμπες ειναι πιο φωτεινες (απο τις λαμπες με λιγοτερα Κ), οτι ειναι λογικο να κοστιζουν παραπανω και οτι θα αποδιδουν καλυτερα.
Και τα 3 επιχειρηματα ειναι απολυτως ψευδη!

Η αληθεια ειναι απλη... Η Philips ειναι ο νουμερο ενα κατασκευαστης HID λαμπτηρων. Ο Philips OEM D2S λαμπτηρας εχει χρωματικη θερμοκρασια 4100K στα 12.8 volts και παραγει 3200 lumens φωτος.
Ο Philips Ultinon D2S εχει 5800K στα 12.8 volts και παραγει 2400 lumens.
Οπως βλεπετε με τους αλλους παραγοντες σταθερους, η φωτεινοτητα μιας λαμπας HID ΠΕΦΤΕΙ οσο ανεβαινουμε το χρωματικο φασμα. Η Vision, ενας Κορεατικος κατασκευαστης λαμπτηρων φτιαχνει μια λαμπα 8000Κ που διαφημιζουν οτι εχει 2000 lumens φωτος. Αυτο ειναι οριακα -αν και καθολου- καλυτερη αποδοση απο εναν λαμπτηρα αλογονου, και θα παραγει περισσοτερο θαμπωμα και καταπονηση στα ματια, παρα αποδοση.

Ολοι οι κατασκευαστες στον κοσμο (περιλαμβανομενων της BMW και της Audi) χρησιμοποιουν τον στανταρ 4100Κ λαμπτηρα HID. Χωρις εξαιρεσεις. Ο λογος ειναι διοτι στα 4100Κ ειναι το λευκο φως της ημερας και ενας τετοιος λαμπτηρας παραγει το ιδιο λευκο που ειναι το πιο ξεκουραστο χρωμα στο ματι και δινει την πιο ανετη αντιθεση στο δρομο.

Τα φωτα πολλων οχηματων HID φαινονται να "μπλεδιζουν" ενω χρησιμοποιουν λευκο λαμπτηρα. Αυτο συμβαινει λογω του κατοπτρου τυπου projector που χρησιμοποιουν. Τα οπτικα του τμηματα (φακοι, καμπυλωτητα, μικροσκοπικες εσοχες που εχει το γυαλι εσκεμμενα κλπ) προκαλουν ενα εφφε πρισματος. Το ασπρο φως διασπαται στα βασικα του χρωματα και μιας και το μπλε φως ως κυμματομορφη εχει υψηλη ενεργεια απορροφαται τελευταιο και ετσι ταξιδευει μακρυτερα.
Αυτο το πρισματικο εφφε παρατηρειται μονο στις ακρες του φωτιστικου σωματος, ενω η δεσμη καθεαυτη παραμενει το λευκο της ημερας.
Το να προσπαθει κανεις να μιμηθει αυτο το εφφε με ενα λαμπτηρα μπλε η μωβ φωτος δεν κανει τιποτα παρα μονο να μειωνει κατακορυφα την φωτιστικη αποδοση, αλλα πιο σημαντικο βαζει σε κινδυνο τους αλλους χρηστες του δρομου γυρω του.



Οι λαμπες των κιτ διαχεουν το φως ανεξελεγκτα;

Το μπλε φως εχει αυτο που ονομαζουμε πολυ υψηλη διαχυτικη πυκνοτητα (very high diffuse density), που το κανει να διαχεεται προς τα εξω αντι για εμπρος.
Αυτο εχει ως αποτελεσμα μια εκτεταμενη λαμψη ΕΞΩ απο την φωτεινη δεσμη που τυφλωνει τους διερχομενους οδηγους. Ενας τετοιος λαμπτηρας HID παραγει αυτο που λεγεται "color bleed" (χρωματικη διαχυση) γυρω απο το προβολεα, γυρω απο τα αντικειμενα που φωτιζει, γυρω απο τη δεσμη φωτος και γυρω απο το σημειο αποκοπης. Αυτο το φαινομενο ειναι γνωστο ως "θαμπωμα".

Ας δουμε ομως μερικα ξεκαθαρα παραδειγματα.
Εδω βλεπετε 2 λαμπες HID στα 8000Κ στην μεσαια σκαλα, και μια ακομα στο δεξι φαναρι ομιχλης. Ο αριστερος φανος ομιχλης ειναι απειραχτος για λογους συγκρισης.
https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/6.jpg


Αυτο που προσπαθουμε να δειξουμε εδω ειναι η πολυ μεγαλη διαχυση φωτος (η θαμπωμα) που προερχεται απο τις λαμπες των 8000Κ. Αυτη η διαχυση ειναι που τυφλωνει τους διερχομενους οδηγους.
Το μεγαλο λαθος που κανει ο περισσοτερος κοσμος ειναι να θεωρει αυτη τη θαμπαδα ως αυξηση της φωτεινοτητας ενω ειναι ξεκαθαρο οτι τα κερδη σε φωτεινοτητα ειναι ελαχιστα.
https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/FOTO7.jpg


Αξιζει λοιπον τον κοπο και το κακο που κανετε στους αλλους οδηγους;
Μα γιατι το μπλε φως ειναι κακο;

To μπλε φως των λαμπτηρων των κιτ μετατοπιζει την χρωματικη χροια ολων των αντικειμενων στο δρομο στην μπλε κλιμακα, κατι που κουραζει το ματι πολυ περισσοτερο απο μια κανονικη λαμπα αλογονου, ενω δεν παρατηρειται μεγαλη βελτιωση στην πραγματικη φωτεινοτητα των αντικειμενων.
Τρανη αποδειξη της κουρασης που προκαλει το μπλε χρωμα ειναι σε οσους εχουν υπηρετησει σε χαρτογραφικες υπηρεσιες στρατου η σε οσους ειναι αστρονομοι, που γνωριζουν οτι η αναγνωση χαρτων τη νυχτα γινεται με κοκκινο φωτισμο. Επισης τα κοκπιτ σε όλα τα αεροσκαφη τη νυχτα παρομοιως εχουν κοκκινο φωτισμο.
Αυτο ειναι γιατι το κοκκινο (που βρισκεται στο αλλο ακρο του χρωματικου φασματος απο το μπλε) δεν καιει τη ρετινα του ματιου και δεν επηρρεαζει τη νυχτερινη οραση.
Ως παραδειγμα φωτιστε στιγμιαια με ενα κοκκινο LED το ενα σας ματι και με μπλε LED το αλλο. Κλειστε και τα 2 ματια και θα δειτε οτι το μπλε LED αφηνει στιγμα στην κορη για πολυ μεγαλυτερο διαστημα απο οτι το κοκκινο.
Αυτο συμβαινει γιατι η μπλε ακτινοβολια εχει υψηλοτερη ενεργεια και ετσι προκαλει μεγαλυτερη καταπονηση στους φωτουποδοχεις του ματιου.

Το χρωμα στο φως προκαλεται απο την ΑΠΟΥΣΙΑ των αλλων πρωταρχικων χρωματων -R(ed),G(reen), B(lue)-. Σε μια μπλε λυχνια απουσιαζουν οι κοκκινες και πρασινες χροιες.
Παρομοιως το λευκο ειναι η ταυτοχρονη υπαρξη ολων των 3 κυριων χρωματων σε ισο και μεγιστο βαθμο.
Το λευκο χρωμα ειναι πιο εντονο απο οποιοδηποτε αλλο μεμονωμενο χρωμα. Γιατι νομιζετε οτι τα γνωστα "black lights" ειναι τοσο αχνα σε σχεση με μια κανονικη απλη λαμπα αλογονου;


Ανεβαινοντας στην χρωματικη κλιμακα...
Στην πραγματικοτητα λοιπον, ενας λαμπτηρας 5800Κ εχει 800 lumens ΛΙΓΟΤΕΡΑ απο εναν λαμπτηρα 4100Κ του ιδιου κατασκευαστη.
Επισης ειναι χρησιμο να γνωριζετε οτι τα 6000Κ ειναι η ΜΕΓΙΣΤΗ χρωματικη θερμοκρασια που υπαρχει σε αυθεντικη λαμπα HID. Ο λογος που αυτο ειναι το οριο δεν ειναι γιατι οι κατασκευαστες οπως η Philips η η Osram δεν μπορουν να κατασκευασουν λαμπτηρες με μεγαλυτερες θερμοκρασιες (πχ 8000Κ), αλλα γιατι οτιδηποτε πανω απο τις 6000Κ δεν ειναι αποδοτικο ως φωτιστικο σωμα.
Οποτε αν δειτε τιποτα διαφημισεις πχ στο ebay να λενε "Revolutionary 12000K HID bulbs from Germany" ΜΗΝ τα πιστεψετε. Ειναι απλα Ψ Ε Μ Α Τ Α .

Ολοι οι κατασκευαστες που φτιαχνουν αυτες τις υβριδικες λαμπες για τα κιτ HID ειναι μικρες και σχετικα ανωνυμες εταιριες συνηθως στην Ασια. Η Philips και η Osram κατεχουν το ΟΛΙΓΟΠΩΛΙΟ στην αγορα των λαμπτηρων HID.
Οποτε οι μικροι αυτοι κατασκευαστες που κατασκευαζουν λαμπτηρες που εκτος των αλλων εχουν ελαχιστη διαρκεια ζωης (λογω ελλειψης δυνατοτητας (βλ. χρημα & τεχνογνωσια) καλων συνθηκων παραγωγης των HID) και πολυ κακη αποδοση σε σχεση με τους αυθεντικους, στοχευουν στην αγορα των "βελτιωτων" που θελουν τα οχηματα τους να ειναι εντυπωσιακα ανεξαρτητα απο το ουσιαστικο αποτελεσμα.

Δειτε μερικα παραδειγματα.

Εδω ειναι μια μετατροπη HID kit με λαμπτηρα 8000Κ σε ενα Lexus GS400.
https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/FOTO8.jpg

Η δεσμη παρουσιαζει ολα τα τυπικα συμπτωματα που προαναφεραμε: κακη αποκοπη και σοβαρη χρωματικη διαρροη (Bleeding) πανω και γυρω απο τη δεσμη, που φτανει μεχρι και τα καγκελα του σπιτιου!
Αυτο ειναι απλα ενα παραδειγμα της υψηλης ενεργειας του μηκους κυματος (wavelength) του μπλε χρωματος.
Ολο αυτο το φως γυρω απο τη φωτεινη δεσμη θα μεταφραστει ως "θαμπωμα" στους αλλους οδηγους στο δρομο.

Εδω εχουμε ενα αυθεντικο συστημα HID με λαμπτηρες 4100Κ.
https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/FOTO9.jpg

H εικονα μιλαει απο μονη της: ξεκαθαρη και αποτομη αποκοπη δεσμης και καλοσχηματισμενη δεσμη φωτος. Αυτη η εξαιρετικη αποδοση ειναι αποτελεσμα των σωστα σχεδιασμενων ΟΠΤΙΚΩΝ του προβολεα που εχουν φτιαχτει ΕΙΔΙΚΑ για λαμπτηρα HID.
Αξιζει να σημειωθει δε οτι στη φωτογραφια μονο το ενα φαναρι ειναι αναμμενο και ολο αυτο το φως ειναι απλα το μισο απο οτι θα εχει ο οδηγος στο δρομο!

ΟΕΜ vs μετατροπες Kit
Ολα ανεξαιρετως τα HID Kits που ειναι διαθεσιμα στην αγορα περιλαμβανουν 2 απο τα 3 απαραιτητα συστατικα ενος HID συστηματος: (1) τον λαμπτηρα HID και (2) το ballast. Το συστατικο που απουσιαζει ειναι (3) τα HID οπτικα.
Αυτα τα οπτικα ειναι τα θεμελιωδη συστατικα που αποτελουν εναν προβολεα (βαση, κατοπτρο, γυαλι/φακος κλπ)
Προφανως, χωρις αυτο το τριτο στοιχειο το συστημα HID ειναι ημιτελες.

Με το να τοποθετει κανεις τα αλλα 2 στοιχεια σε οπτικα σχεδιασμενα για λαμπτηρα αλογονου πολυ απλα πονταρει στην τυχη. Η φωτιστικη δεσμη που θα προκυψει θα ειναι εντελως τυχαια. Μπορει να ειναι απαραδεκτη αλλα μπορει να ειναι και (μερικως) ελεγχομενη. Σε ΚΑΜΙΑ ομως περιπτωση δεν ειναι βελτιωση στην φωτιστικη αποδοση του οχηματος.

Στην Αμερικη εχει αρχισει μια νεα ταση που ειναι να βαζουν ΟΛΟΚΛΗΡΟΥΣ αυθεντικους προβολεις HID απο τρακαρισμενα αυτοκινητα σε αλλα μοντελα.
Αυτο συνηθως ειναι πιο ευκολο να γινει αν το μοντελο στο οποιο θα μπουν οι HID προβολεις εχει καποιο μεγαλυτερο "αδερφακι" που ερχοταν με αυθεντικα HID απο το εργοστασιο.

Δειτε αλλη μια περιπτωση αυθεντικου προβολεα HID σε λειτουργεια:
Audi A6
https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/FOTO10.jpg


Audi TT ΦΩΤΟ
https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/FOTO11.jpg

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/FOTO12.jpg

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/FOTO13.jpg


Παρατηρηστε εδω πως η αποκοπη της δεσμης ειναι ΚΑΤΩ απο το υψος των παρμπριζ/καθρεφτων των γυρω αυτοκινητων αλλα παραλληλα φωτιζει σε μεγαλη αποσταση. (Σημειωση: Αυτη ειναι η μεσαια σκαλα)

Aς το συγκρινουμε αυτο με το Lexus GS με το HID kit των 8000Κ.
https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/FOTO14.jpg

Παλι η εικονα μιλαει μονη της!
Καταρχας το φως ειναι πολυ πιο αχνο και μπλε (κουραστικο για τα ματια).
Επισης η αποκοπη ειναι κακιστη με μεγαλη διαχυση του φωτος ΓΥΡΩ απο τη δεσμη.
Τελος παρατηρειστε οτι ακομα και μεσα στη δεσμη το φως ΔΕΝ διανεμεται ομοιομορφα. (Στην αριστερη πλευρα της εχει περισσοτερο φως απο οτι δεξια)


Και το καλυτερο για το τελος!
Δειτε την δεσμη ενος HID kit και ενος αυθεντικου HID οπως φαινεται απο εναν διερχομενο παρατηρητη στο ΙΔΙΟ ακριβως σημειο και γωνια θεασης.

HID kit
https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/FOTO15.jpg


Αυθεντικο HID
https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/FOTO16.jpg


Η διαφορα ειναι τεραστια! Στην πρωτη φωτο βλεπετε τις πολλες ανακλασεις που κανει η δεσμη στο φακο της μηχανης, ενω στη δευτερη η δεσμη ειναι τοσο ελεγχομενη που ειναι σαν να την εχει σβησει καποιος στο photoshop!

Εδω φαινεται επισης αναμφισβητητα αυτο που λεγαμε για την οπτικη ΑΠΑΤΗ των HID kit.
Eνω εκ πρωτης το πανω οχημα ΦΑΙΝΕΤΑΙ να εχει πιο δυνατα φωτα (λογω αντανακλασεων) απο το κατω, αν προσεξετε το δρομο θα δειτε οτι το δευτερο εχει πολυ πιο εντονο/δυνατο φωτισμο!

τα συμπερασματα δικα σας....

Επιστημονικες Πηγες:
https://lighting.mbz.org/
https://illumin.usc.edu/
https://faq.auto.light.tripod.com/

Σχετικες παραπομπες:
https://www.lighting.philips.com/gl_en/inde...bal&lang=en
https://intellexual.net/hid.html
https://www.network54.com/Forum/216460/
https://faqlight.carpassion.info/

Για τη μεταφραση "ταξιδιωτης, bike.gr"

Monsta
31-03-10, 23:23
Βασίλη μου, πρώτα απ όλα do your homework (βλ. ποστ Στάθη - ουφ!) και μετά κάνε ένα τηλέφωνο στον κ. Νϊκο στη fotologic όταν γυρίσεις Αθήνα.

https://www.fotologic.gr/

Ο άνθρωπος είναι επαγγελματίας με όλη τη σημασία της λέξης, ψείρας με τη δουλειά του και θα σου λύσει κάθε απορία ως προς το κιτ που είναι καταλληλότερο για το αυτοκίνητό σου.