PDA

Επιστροφή στο Forum : τέλη κυκλοφορίας - έκτακτη εισφορά - κατάθεση πινακίδων ΙΙ



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10

optostyle
28-05-11, 08:59
η συνέχεια από εδώ https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=8496&page=326



παράκληση να μείνουμε εντός θέματος, να μην γίνει "επικαιρότητα". thumb

friendgr
19-09-13, 16:48
μιάς κι έγινε νέο θέμα ας αλλάξει μερικώς κι ο τίτλος. Μακάρι να ήταν έκτακτη εισφορά.

Δυστυχώς είναι φόρος πολυτελείας και δεν είναι καθόλου έκτακτος....:ranting2:

Nino
19-09-13, 17:00
εμενα με συγχωρειτε αλλα θα πω κατι που με τρωει πολυ καιρο και μιας και τωρα ειναι τα πραγματα αλλιως νομιζω οτι θα υπαρχει διαφορετικη κατανοηση.
Το να κλεινουμε ενα νημα για να το συνεχισουμε σε δευτερο και τριτο "επεισοδιο" αντε και εχει μια λογικη κακως για μενα αλλα παλι μπορει να του δωσεις και μια δικαιολογια στο να βοηθησει τον μελλοντικο αναγνωστη να ψαξει να διαβασει...
Αυτο που ειναι ομως τελειως απαραδεκτο ειναι να αφαιρουμε την πατροτητα του τιτλου και του ιδιου του thread.
Ξεκινησε αφαιρωντας την πατροτητα στο νημα iphone γενικες συζητησεις και ενω ηταν του samaro ξαφνικα εχει αλλαξει κανα δυο χρηστες "δημιουργους" επειτα συνεχιστηκε και ακομα συνεχιζεται!
Οταν καποιος δημιουργει ενα θεμα οσες συνεχειες και να παρει αυτο θα πρεπει να ανηκουν στον εμπνευστη του θεματος.
Ηρθε νομιζω η ωρα να σταματησουν παρομοια παραδοξα στα οποια μεχρι πριν λιγο καιρο δεν τολμαγε κανεις να συζητησει γιατι...το κουμπακι πανω δεξια κλπ ομορφα!!!
Δεν ξερω αν νομιζετε οτι εχω αδικο.. τι να πω?

υγ αλλος τιτλος αλλο θεμα
το θεμα του opto δεν πρεπει να πειραχτει!!!

deepBLUE
19-09-13, 17:56
εμενα με συγχωρειτε αλλα θα πω κατι που με τρωει πολυ καιρο και μιας και τωρα ειναι τα πραγματα αλλιως νομιζω οτι θα υπαρχει διαφορετικη κατανοηση.
Το να κλεινουμε ενα νημα για να το συνεχισουμε σε δευτερο και τριτο "επεισοδιο" αντε και εχει μια λογικη κακως για μενα αλλα παλι μπορει να του δωσεις και μια δικαιολογια στο να βοηθησει τον μελλοντικο αναγνωστη να ψαξει να διαβασει...
Αυτο που ειναι ομως τελειως απαραδεκτο ειναι να αφαιρουμε την πατροτητα του τιτλου και του ιδιου του thread.
Ξεκινησε αφαιρωντας την πατροτητα στο νημα iphone γενικες συζητησεις και ενω ηταν του samaro ξαφνικα εχει αλλαξει κανα δυο χρηστες "δημιουργους" επειτα συνεχιστηκε και ακομα συνεχιζεται!
Οταν καποιος δημιουργει ενα θεμα οσες συνεχειες και να παρει αυτο θα πρεπει να ανηκουν στον εμπνευστη του θεματος.
Ηρθε νομιζω η ωρα να σταματησουν παρομοια παραδοξα στα οποια μεχρι πριν λιγο καιρο δεν τολμαγε κανεις να συζητησει γιατι...το κουμπακι πανω δεξια κλπ ομορφα!!!
Δεν ξερω αν νομιζετε οτι εχω αδικο.. τι να πω?

υγ αλλος τιτλος αλλο θεμα
το θεμα του opto δεν πρεπει να πειραχτει!!!

Γιαννη δεν εχεις αδικο σε αυτο αλλα πραγματικα δεν ειναι δικαιολογια το να μπορει να διαβαζει ο χρηστης πιο ευκολα και να μη χαθει.
Δε ξερω αν μπορει οταν ανοιγουμε νεο ιδιο θεμα συνεχειας αν μπορουμε να βαζουμε τον αρχικο δημιουργο ,αν γινεται θα το κανουμε.

120ie87
19-09-13, 20:17
Τελικά παίδες, όταν είχα προβλέψει ότι θα καταργηθεί η έκτακτη εισφορά, έπεσα έξω?



:hystericalbs1::hystericalbs1::th_Laie_67-1:

Samaro
19-09-13, 21:20
Τελικά παίδες, όταν είχα προβλέψει ότι θα καταργηθεί η έκτακτη εισφορά, έπεσα έξω?



:hystericalbs1::hystericalbs1::th_Laie_67-1:
Ποτέ δεν καταργήθηκε επιβεβλημένος φόρος στην Ελλάδα ! Η δε ονομασία "έκτακτη" σημαίνει ακριβώς την αρχή μιας μονιμότητας.

BILL007
19-09-13, 21:37
Η δε ονομασία "έκτακτη" σημαίνει ακριβώς την αρχή μιας μονιμότητας.

Ακριβώς όπως το λέει ο Αντώνης είναι! Ουδέν μονιμότερο του προσωρινού thumb

Τα ίδια δεν έγιναν κάποτε και με τους εκτελωνισμούς στα αυτοκίνητα? Ε, δεν το λένε πλέον εκτελωνισμό, αλλά τέλος ταξινόμησης. Τι άλλαξε?

Konstantinos E60
20-09-13, 10:15
Καλά κράζουμε όλοι μας ,γιατι για κραξιμο είναι, για την αφαίμαξη που βιώνουμε αλλα
υπαρχει κάποια πρόταση για μια ποιο δίκαιη φορολόγηση των αυτοκινήτων ?
Ο Σταμάτης είχε ανεβάσει καποτε κάτι σχετικό αλλα δεν θυμαμαι αν είχε προταθεί κάτι και
ούτε στο νετ βρήκα κατι αντίστοιχο.

120ie87
20-09-13, 10:47
To μόνο δίκαιο από το οποίο θα πάρουν εξ ολοκληρου τα χρηματα που θελουν και μαλιστα θα δωθουν πινακιδες πισω στην κυκλοφορία οπότε θα έχουν επιπλέον χρήματα από ασφάλειες και τον φπα τους, είναι να γινει το εξής:


πόσα χρήματα θέλω να πάρω από τέλη και εκτακτες κλπ? πχ. χ χρήματα
πόσα λίτρα βενζίνης πετρελαίου αερίου καταναλώνονται ανά έτος? πχ. λ λίτρα

Διαιρώ το χ με το λ και μας βγαίνει η επιβάρυνση ανά λίτρο καυσίμου, πχ. ω λεπτά ανά λίτρο.

Προσθέτω το ω στην τιμή των καυσίμων και έτσι πληρώνει ο καθένας ανάλογα με τη χρήση.

Έτσι ικανοποιούνται όλες οι παράμετροι:
1. φίλε θες πολλά κυβικά αλλά δεν το κινεις πολύ? θα πληρώσεις τα καύσιμα και χρησιμοποιησε οσο θες.
2. φίλε έχεις οικολογικό αμάξι που ρυπαίνει λίγο? ΑΡΑ ΚΑΙΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ. Χρησιμοποιησε το και θα πληρωσεις τα αναλογα.
3. Γεροντάκι, θες να έχεις ένα αμαξάκι και να το βλέπεις? κρατα το και μην το κινείς, αφου σε συντροφευε τοσα χρονια... πληρωσε οσο το χρησιμοποιεις.
4. Έχεις 5000 κυβικά και κάνεις ένα κάρο ταξίδια? φίλε μου, έχεις λεφτά και θα πληρώσεις.
5. Έχεις οικολογικό και έχεις ξεσκιστεί στα χιλιόμετρα? φίλε, το δουλεύεις το αμάξι σου, θα πληρώσεις λίγα ανά χιλιόμετρο αλλά τα χιλιόμετρα είναι πολλά. Εσύ είτε το έχεις για τη δουλειά σου και είναι εργαλείο, είτε τα γουστάρεις τα ταξίδια, οπότε θα πληρώσεις τα ανάλογα.



Το έχω ξαναγράψει, δεν ξέρω αν το έχει αναφέρει και άλλος.

Με τον παραπάνω τρόπο πληρώνουμε όσο ευχαριστιόμαστε. Και μοιραζόμαστε όλοι ισόποσα και με δικαιοσύνη τα τελη κυκλοφορίας μας και τις έκτακτες ή όπως θελετε πείτε το, αφού τα χρήματα που μπαίνουν στα ταμεία είναι ο σκοπός των μέτρων.
Επιπλέον, επειδή κανένας δεν θα παραδίδει πινακίδες, θα δουλέψουν και οι ασφάλειες και θα δώσουν επιπλέον φπα οι χρήστες. Θα δουλέψουν και οι ασφαλιστές. ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΟΧΗΜΑΤΑ ΜΕ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ.

Πληρώνω ανάλογα με τη χρήση και την ευχαρίστηση. Δίκαια πράγματα.

friendgr
20-09-13, 10:52
Ξέρει κανένας σίγουρα τι ισχύει στις πολιτισμένες χώρες Αγγλία, Γερμανία, Ιταλία, Γαλλία; για ευρώπη μιλάω, όχι αμερικες, αυστραλίες κλπ

αφού και καλά πρέπει να συνάδει η Ελλάδα σε ένα εννιαίο ευρωπαϊκό προφίλ (ήδη πολλά φορολογικά είναι βασισμένα στα γερμανικά πρότυπα) ας εφαρμόσουν το ίδιο σύστημα και στα αυτοκίνητα. Τι κάθονται και λύνουν εξισώσεις μια ζωή.....

Αλλά βέβαια αυτά προϋποθέτουν από πίσω μηχανογράφηση, cross checking, databases, online πληροφόρηση, άγνωστες λέξεις για το ελλαδιστάν. Οχι να κάνεις μεταβίβαση στα ΚΕΠ και να ενημερώνεται το υπουργείο ένα -δυό μήνες μετά... :hystericalbs1:
Κάτι πά να κάνουν τώρα, αλλά τώρα ψόφησε η "γελάδα" όμως.

ntinos
20-09-13, 11:00
To μόνο δίκαιο από το οποίο θα πάρουν εξ ολοκληρου τα χρηματα που θελουν και μαλιστα θα δωθουν πινακιδες πισω στην κυκλοφορία οπότε θα έχουν επιπλέον χρήματα από ασφάλειες και τον φπα τους, είναι να γινει το εξής:


πόσα χρήματα θέλω να πάρω από τέλη και εκτακτες κλπ? πχ. χ χρήματα
πόσα λίτρα βενζίνης πετρελαίου αερίου καταναλώνονται ανά έτος? πχ. λ λίτρα

Διαιρώ το χ με το λ και μας βγαίνει η επιβάρυνση ανά λίτρο καυσίμου, πχ. ω λεπτά ανά λίτρο.

Προσθέτω το ω στην τιμή των καυσίμων και έτσι πληρώνει ο καθένας ανάλογα με τη χρήση.

Έτσι ικανοποιούνται όλες οι παράμετροι:
1. φίλε θες πολλά κυβικά αλλά δεν το κινεις πολύ? θα πληρώσεις τα καύσιμα και χρησιμοποιησε οσο θες.
2. φίλε έχεις οικολογικό αμάξι που ρυπαίνει λίγο? ΑΡΑ ΚΑΙΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ. Χρησιμοποιησε το και θα πληρωσεις τα αναλογα.
3. Γεροντάκι, θες να έχεις ένα αμαξάκι και να το βλέπεις? κρατα το και μην το κινείς, αφου σε συντροφευε τοσα χρονια... πληρωσε οσο το χρησιμοποιεις.
4. Έχεις 5000 κυβικά και κάνεις ένα κάρο ταξίδια? φίλε μου, έχεις λεφτά και θα πληρώσεις.
5. Έχεις οικολογικό και έχεις ξεσκιστεί στα χιλιόμετρα? φίλε, το δουλεύεις το αμάξι σου, θα πληρώσεις λίγα ανά χιλιόμετρο αλλά τα χιλιόμετρα είναι πολλά. Εσύ είτε το έχεις για τη δουλειά σου και είναι εργαλείο, είτε τα γουστάρεις τα ταξίδια, οπότε θα πληρώσεις τα ανάλογα.



Το έχω ξαναγράψει, δεν ξέρω αν το έχει αναφέρει και άλλος.

Με τον παραπάνω τρόπο πληρώνουμε όσο ευχαριστιόμαστε. Και μοιραζόμαστε όλοι ισόποσα και με δικαιοσύνη τα τελη κυκλοφορίας μας και τις έκτακτες ή όπως θελετε πείτε το, αφού τα χρήματα που μπαίνουν στα ταμεία είναι ο σκοπός των μέτρων.
Επιπλέον, επειδή κανένας δεν θα παραδίδει πινακίδες, θα δουλέψουν και οι ασφάλειες και θα δώσουν επιπλέον φπα οι χρήστες. Θα δουλέψουν και οι ασφαλιστές. ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΟΧΗΜΑΤΑ ΜΕ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ.

Πληρώνω ανάλογα με τη χρήση και την ευχαρίστηση. Δίκαια πράγματα.


Καλημερα Ηλια :cheers:


Απλως για να κανω το πνευμα αντιλογιας στα παραπανω....

Μενω Βουλιαγμενη και εχω μια μπεντλευ 6000cc.
H εταιρια μου ειναι στην Γλυφαδα (8 χλμ διπλα δλδ) και παω 2-3 φορες την εβδομαδα.
Το cadillac το escalade το εχω για 3-4 ΣΚ τον χειμωνα που θα παω αραχωβα να βλεπω τους αλλους να κανουν σκι, και για ενα τριμηνο το καλοκαιρι οπου θα κατεβω μια Πειραια να μπω στο πλοιο για Παρο, και μια που θα ερθω. Αντε να κανω και 500 χλμ αυτο το τριμηνο, μιας και η βιλλα μου ειναι πανω στην θαλασσα.

Εσυ ομως που δουλευεις στο Περαμα και μενεις στο Μπραχαμι, με την κορολα του '84, ξερεις ποσο παραπανω θα πληρωσεις για την χρηση, σε σχεση με εμενα που θα πληρωσω για την χρηση/ευχαριστηση ?

Ειπαμε, πνευμα αντιλογιας... κουβεντα να γινεται thumb

120ie87
20-09-13, 11:02
Καλημερα Ηλια :cheers:


Απλως για να κανω το πνευμα αντιλογιας στα παραπανω....

Μενω Βουλιαγμενη και εχω μια μπεντλευ 6000cc.
H εταιρια μου ειναι στην Γλυφαδα (8 χλμ διπλα δλδ) και παω 2-3 φορες την εβδομαδα.
Το cadillac το escalade το εχω για 3-4 ΣΚ τον χειμωνα που θα παω αραχωβα να βλεπω τους αλλους να κανουν σκι, και για ενα τριμηνο το καλοκαιρι οπου θα κατεβω μια Πειραια να μπω στο πλοιο για Παρο, και μια που θα ερθω. Αντε να κανω και 500 χλμ αυτο το τριμηνο, μιας και η βιλλα μου ειναι πανω στην θαλασσα.

Εσυ ομως που δουλευεις στο Περαμα και μενεις στο Μπραχαμι, με την κορολα του '84, ξερεις ποσο παραπανω θα πληρωσεις για την χρηση, σε σχεση με εμενα που θα πληρωσω για την χρηση/ευχαριστηση ?

Ειπαμε, πνευμα αντιλογιας... κουβεντα να γινεται thumb



Εγώ θα πάρω συγκοινωνία!


Καλημέρα Ντίνο μου!

paggeor
20-09-13, 11:03
Καλά κράζουμε όλοι μας ,γιατι για κραξιμο είναι, για την αφαίμαξη που βιώνουμε αλλα
υπαρχει κάποια πρόταση για μια ποιο δίκαιη φορολόγηση των αυτοκινήτων ?
Ο Σταμάτης είχε ανεβάσει καποτε κάτι σχετικό αλλα δεν θυμαμαι αν είχε προταθεί κάτι και
ούτε στο νετ βρήκα κατι αντίστοιχο.
Το θέμα είναι ότι εδώ και τρία χρόνια (αν θυμάμαι καλά) οι καταθέσεις πινακίδων πάνε σύννεφο. Οκ καταλαβαίνω το ναχει κάποιος 1400 κυβικά δεν είναι το ίδιο με κάποιον π.χ. εμένα που έχω 3000 κυβικά να πληρώνουμε ίδιο φόρο. Να σκεφτούμε όμως πόσα χρήματα χάθηκαν, από τις καταθέσεις πινακίδων; Και γιατί εγώ που έχω ένα αυτοκίνητο 13 χρόνων να συνεχίζω να πληρώνω για τέλη κυκλοφορίας 880 ευρώ κάθε χρόνο;
Εννοείται αν δεν το ξέρεις...τα τέλη κυκλοφορίας είναι για να φτιάχνονται καλύτεροι δρόμοι (που ίσως φτιάχνονται αλλα τους ξαναπληρώνουμε μέσω τσουχτερών διοδίων...)
Δεν είναι θέμα δίκαιης φορολόγισης τελικά, αν ήθελαν θα είχαν πολλές προτάσεις...απλά είναι θέμα αφαίμαξης του Ελληνικού λαού...όπως κάνουνε πλέον σε πολλά πραγματα (πχ σπίτια)
Υ.Γ. Αν είχαμε σαν οδηγοί ένα ας πούμε σωματείο, συνδικάτο κάτι τέτοιο... και κανονίζαμε όλοι ανεξαιρετως να καταθέταμε πινακίδες τι πιστεύεις θα γινότανε; Και όταν λέμε όλοι εννοούμε όλοι !

Ptboul
20-09-13, 11:07
Ξέρει κανένας σίγουρα τι ισχύει στις πολιτισμένες χώρες Αγγλία,

Από όσο θυμάμαι, κάθε χρόνο είχα το ΜΟΤ (κτέο) = 50£
Τέλη = 100£
Το καλύτερο, διόδια σε όλη την Αγγλία υπάρχουν μόνο σε ένα μέρος έξω από το Λονδίνο με κόστος 1 λίρα.

Ptboul
20-09-13, 11:09
Πώπωω φτιάχτηκα με το ποστ του Ντίνου.

Konstantinos E60
20-09-13, 11:09
https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CCwQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.nea-smirni.gr%2FE%2Fpdf%2Fsynomosiologia%2Fgenika%2Fte liKykloforias.pdf&ei=jwA8UtGzLafW0gXi0YGoAw&usg=AFQjCNFuc1lXNT9_B4J3rR4Mo-ysumpTZQ&sig2=iPngjMrDezqb04MdLzD9WA

Ας το ανεβάσει κάποιος αν μπορεί.Αν και πρεπει να ειναι παλιό.

Nino
20-09-13, 11:10
Καλημερα Ηλια :cheers:


Απλως για να κανω το πνευμα αντιλογιας στα παραπανω....

Μενω Βουλιαγμενη και εχω μια μπεντλευ 6000cc.
H εταιρια μου ειναι στην Γλυφαδα (8 χλμ διπλα δλδ) και παω 2-3 φορες την εβδομαδα.
Το cadillac το escalade το εχω για 3-4 ΣΚ τον χειμωνα που θα παω αραχωβα να βλεπω τους αλλους να κανουν σκι, και για ενα τριμηνο το καλοκαιρι οπου θα κατεβω μια Πειραια να μπω στο πλοιο για Παρο, και μια που θα ερθω. Αντε να κανω και 500 χλμ αυτο το τριμηνο, μιας και η βιλλα μου ειναι πανω στην θαλασσα.

Εσυ ομως που δουλευεις στο Περαμα και μενεις στο Μπραχαμι, με την κορολα του '84, ξερεις ποσο παραπανω θα πληρωσεις για την χρηση, σε σχεση με εμενα που θα πληρωσω για την χρηση/ευχαριστηση ?

Ειπαμε, πνευμα αντιλογιας... κουβεντα να γινεται thumb

δεν ειναι πνευμα αντιλογιας ,κοινη λογικη ειναι και φυσικα τι ποιο ωραιο απο τον διαλογο!!!
Το θεμα τεκμηρια πρεπει να το εμπεδωσουμε στη βαση του και ποια ειναι η χρησιμοτητα τους ( να προσδιοριστει περιπου το πραγματικο εισοδημα του φορολογουμενου), ΑΥΤΟ που χωρα κουβεντα,αμφισβητηση,εκ νεου υπολογισμο ειναι το υψος που εχουν υπολογιστει αυθαιρετα και δεν ανταποκρινεται στο ελαχιστο στη πραγματικοτητα.

μια καλη προσεγγιση στη κατανοηση των τεκμηριων απο εδω
https://users.otenet.gr/~hallacc/thema/tekmirio.htm

120ie87
20-09-13, 11:13
Από όσο θυμάμαι, κάθε χρόνο είχα το ΜΟΤ (κτέο) = 50£
Τέλη = 100£
Το καλύτερο, διόδια σε όλη την Αγγλία υπάρχουν μόνο σε ένα μέρος έξω από το Λονδίνο με κόστος 1 λίρα.



Πάνο, εκεί που βάζεις τη λίρα στο καλαθάκι ε? thumbthumb



(τουλάχιστον έτσι γίνονταν τότε η πληρωμή!)

ntinos
20-09-13, 11:13
Εγώ θα πάρω συγκοινωνία!


Καλημέρα Ντίνο μου!

Ε, τοτε τι το συζηταμε ? :th_Laie_67-1:

120ie87
20-09-13, 11:15
^ ναι, έκανε 40 χλμ πηγαινε-έλα μεσα στην κίνηση με την κορόλα του (επιβαρύνοντας και την κίνηση στις ώρες αιχμης και μολύνοντας) και θα τον σώσει ότι δεν πληρώνει τις εισφορές με τα καύσιμα.

120ie87
20-09-13, 11:16
Τώρα που θα έχει παραδώσει πινακίδες είναι καλύτερα και θα το έχει και ανασφάλιστο.

doctore
20-09-13, 11:18
...

Μενω Βουλιαγμενη και εχω μια μπεντλευ 6000cc.
H εταιρια μου ειναι στην Γλυφαδα (8 χλμ διπλα δλδ) και παω 2-3 φορες την εβδομαδα.
Το cadillac το escalade το εχω για 3-4 ΣΚ τον χειμωνα ...



Προηγουμένως έγραψε ο Χαντές ότι υπάρχει άλλο θρέντ για γνωριμίες

friendgr
20-09-13, 11:37
https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CCwQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.nea-smirni.gr%2FE%2Fpdf%2Fsynomosiologia%2Fgenika%2Fte liKykloforias.pdf&ei=jwA8UtGzLafW0gXi0YGoAw&usg=AFQjCNFuc1lXNT9_B4J3rR4Mo-ysumpTZQ&sig2=iPngjMrDezqb04MdLzD9WA

Ας το ανεβάσει κάποιος αν μπορεί.Αν και πρεπει να ειναι παλιό.


Kαι μιλάει χωρίς το νέο φρούτο τον φόρο πολυτελείας και μόνο μέχρι 2500 κυβικά. Που να πάμε στα 4000+

λέμε για πολύ :crying::crying::crying::crying::crying:

friendgr
20-09-13, 11:45
Υπάρχει σε άλλη χώρα φόρος πολυτελείας ή κάτι ανάλογο ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ;

ntinos
20-09-13, 12:09
Προηγουμένως έγραψε ο Χαντές ότι υπάρχει άλλο θρέντ για γνωριμίες

Ειμαι 1,72, 116 κιλα με φαλακρα και πολλες τριχες σε πλατη & ποδια.

Δεν νομιζω πως θα μου κανει την χαρη :th_Laie_67-1:

Chris
20-09-13, 12:44
Υπάρχει σε άλλη χώρα φόρος πολυτελείας ή κάτι ανάλογο ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ;

:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

ΕΙιμαστε πρωτοποροι!!!!σε ολες τις μαμακιες!!!

turbodog
20-09-13, 13:45
Καλημερα Ηλια :cheers:


Απλως για να κανω το πνευμα αντιλογιας στα παραπανω....

Μενω Βουλιαγμενη και εχω μια μπεντλευ 6000cc.
H εταιρια μου ειναι στην Γλυφαδα (8 χλμ διπλα δλδ) και παω 2-3 φορες την εβδομαδα.
Το cadillac το escalade το εχω για 3-4 ΣΚ τον χειμωνα που θα παω αραχωβα να βλεπω τους αλλους να κανουν σκι, και για ενα τριμηνο το καλοκαιρι οπου θα κατεβω μια Πειραια να μπω στο πλοιο για Παρο, και μια που θα ερθω. Αντε να κανω και 500 χλμ αυτο το τριμηνο, μιας και η βιλλα μου ειναι πανω στην θαλασσα.

Εσυ ομως που δουλευεις στο Περαμα και μενεις στο Μπραχαμι, με την κορολα του '84, ξερεις ποσο παραπανω θα πληρωσεις για την χρηση, σε σχεση με εμενα που θα πληρωσω για την χρηση/ευχαριστηση ?

Ειπαμε, πνευμα αντιλογιας... κουβεντα να γινεται thumb

Ξεχασες φυσικα να αναφερεις οτι το Bentley και το Escalade για να αγοραστουν, πριν παρκαρουν στην μεζονεττα στην Γλυφαδα, πληρωσαν τοσο φορο, που το κορολακι, για να καψει αυτο το ποσο σε βενζινη πρεπει να κανει τον γυρο του κοσμου κανα δυο φορες.
Δεν πληρωθηκαν τα ιδια ποσα σε φορους για την αποκτηση τους απο τους κατοχους τους, οποτε δεν ισχυει ακριβως αυτο που λες.

Κουβεντα να γινεται....thumb

ntinos
20-09-13, 13:52
Βασικα η μεζονετα ειναι στην Βουλιαγμενη :p

Harisp
20-09-13, 13:56
Παιδιά να συμφωνήσουμε τα αυτονόητα...
Ο κάθε πλούσιος στα @@ρια του. Έχει το γκαράζ του, οπότε δίνει τις πινακίδες στα πανάκριβα αυτοκίνητα του(γιατί θα έχει ένα γρήγορο, μια λιμο, ένα cabrio, ένα τζιπ και το Smart, οπότε κυκλοφορεί το Smart και το Τζιπ για την Αράχωβα.
Το πρόβλημα είναι οι άλλοι τι κάνουν που έχουν ένα αμάξι μόνο ή δεν έχουν γκαράζ για να καταθέσουν πινακίδες για το γαμώτο.

Τα αυτοκίνητα με πολλά κυβικά έχουν πληρώσει παράλογο τελωνείο, ΦΠΑ, ακριβά τέλη και βενζίνες-σέρβις ανάλογα υψηλά με την μάρκα τους...
Εγώ συμφωνώ να υπάρχουν τεκμήρια χρήσης ή απόκτησης, γιατί δεν μπορεί να δηλώνεις αφορολόγητο και να έχεις Μ3 και ένα σπίτι προφανώς...
Αλλά η έκτακτη εισφορά πολυτελείας είναι πέρα για πέρα παράλογη.
Ειδικά επειδή είναι αναδρομική και κάποιος είχε αγοράσει το αμάξι και του έχει μείνει χωρίς να μπορεί να το δώσει.
Δεν μπορεί δηλαδή να πληρώνει κάποιος για ένα αμάξι 3000 κυβικά, περισσότερα χρήματα από όσα πληρώνει κάποιος για ένα διαμέρισμα 150 τετραγωνικά στην άνοιξη. Έλεος...

rallakias
20-09-13, 15:13
Σκοπός της υπερβολικης φορολογιας (και στα αυτοκινητα ) ειναι η μειωση του διαθεσιμου εισοδηματος- δεν ειναι η δικαιοσύνη .Οταν αυτό παίρνει και μια ''χροιά''
δικαιότερης επιβολής φόρων στους ''εχοντες'' ακριβα αυτοκινητα ,τοτε το φορολογικο μετρο επιβάλλεται σαφως ευκολοτερα στην κοινωνια.

ενδεικτικα παρακολουθήστε τι λέει η Μ.Ξαφά ,πρώην στελεχος του ΔΝΤ, (και) για την επιβολή παραλογων φόρων.
''Ο τρόπος για να μειωθει η καταναλωση ειναι η μειωση του διαθεσιμου εισοδηματος και αυτο γινεται στην Ελλάδα ΣΗΜΕΡΑ.
Απλώς γινεται με πολύ ατσαλο (sic) τρόπο .''

@11:30
https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=Y9SMayD26Qo#t=690

Συμπέρασμα:
Μην ψάχνετε για λογική στη φορολογια-ψάξτε για το τι κρύβεται απο πίσω.
Μην ελπίζετε σε εκλογικευση της φορολογιας ,μονο σε μοιρασμα της επιβάρυνσης σε περισσοτερους.

friendgr
20-09-13, 15:41
Οταν αυτό παίρνει και μια ''χροιά''
δικαιότερης επιβολής φόρων στους ''εχοντες'' ακριβα αυτοκινητα ,τοτε το φορολογικο μετρο επιβάλλεται σαφως ευκολοτερα στην κοινωνια.

αυτή είναι η φράση κλειδί για μένα.

Οταν ο άλλος δεν έχει δουλειά, τον κυνηγάει η εφορία , τον κυνηγάνε οι τράπεζες και ακούει για φόρο πολυτελείας στα 2000 κυβικά και πάνω αυτοκίνητα τι νομίζετε ότι θα πει;

Είδατε τι ωραία κλείνει το puzzle του ξεπουλήματος;

A8hnaios
20-09-13, 17:39
Το θεμα τεκμηρια πρεπει να το εμπεδωσουμε στη βαση του και ποια ειναι η χρησιμοτητα τους ( να προσδιοριστει περιπου το πραγματικο εισοδημα του φορολογουμενου)

Η φραση του Γιαννη στη παρενθεση ειναι το κλειδι για μενα..! (κρατος ανικανο)

(εκαστος με το κλειδι του! :whistle:

hades7
20-09-13, 18:04
Σκοπός της υπερβολικης φορολογιας (και στα αυτοκινητα ) ειναι η μειωση του διαθεσιμου εισοδηματος- δεν ειναι η δικαιοσύνη .Οταν αυτό παίρνει και μια ''χροιά''
δικαιότερης επιβολής φόρων στους ''εχοντες'' ακριβα αυτοκινητα ,τοτε το φορολογικο μετρο επιβάλλεται σαφως ευκολοτερα στην κοινωνια.

ενδεικτικα παρακολουθήστε τι λέει η Μ.Ξαφά ,πρώην στελεχος του ΔΝΤ, (και) για την επιβολή παραλογων φόρων.
''Ο τρόπος για να μειωθει η καταναλωση ειναι η μειωση του διαθεσιμου εισοδηματος και αυτο γινεται στην Ελλάδα ΣΗΜΕΡΑ.
Απλώς γινεται με πολύ ατσαλο (sic) τρόπο .''

@11:30
https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=Y9SMayD26Qo#t=690

Συμπέρασμα:
Μην ψάχνετε για λογική στη φορολογια-ψάξτε για το τι κρύβεται απο πίσω.
Μην ελπίζετε σε εκλογικευση της φορολογιας ,μονο σε μοιρασμα της επιβάρυνσης σε περισσοτερους.


το αυτο thumb

bimmerm
20-09-13, 19:25
η' αλλιως να επιζουμε και να δουλευουμε για να πληρωνουμε φορους (και δανεια της χωρας)

120ie87
20-09-13, 19:46
Ουσιαστικά νοικιάζουμε οτιδήποτε έχουμε μέχρι να μην μπορούμε να πληρώνουμε το ενοίκιο.

individual
20-09-13, 21:58
αλλη μια ελληνικη πατεντα.......
https://gnomikilkis.blogspot.gr/2013/09/blog-post_1483.html

Samaro
21-09-13, 09:19
Στην σημερινή έντυπη έκδοση της εφημ. " Ημερησία " υπάρχει ένα άρθρο με τίτλο :


" Υπο αναθεώρηση τα μηδενικά τέλη στα καθαρά ΙΧ "

Μαύρη τρύπα 131 ευρώ στα έσοδα επταμήνου μόνο απο τα τέλη κυκλοφορίας.
Ερχεται ψαλίδι στις απαλλαγές.


Αναμενόμενο thumb

VanVIC
21-09-13, 09:47
Και θα χάσουν κι άλλα φέτος, η συγκεκριμένη τρύπα μόνο θα μεγαλώνει, θα "καθηλωθεί" το μεγαλύτερο μέρος του στόλου και μετά θα πάρουν τα @ρχιδι@ μας.
Συγνώμη για την έκφραση αλλά οι π@π@ρες προσπαθούν να "ξεχάσουν" οτι ο κύκλος δεν τετραγωνίζεται.

Αυτό με τα αυτοκίνητα που έχουν βρεί και βαράνε, σε καλό δεν θα τους βγεί και ΘΑ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΞΕΙ, σύντομα...

Panos 316T
21-09-13, 10:26
Και θα χάσουν κι άλλα φέτος, η συγκεκριμένη τρύπα μόνο θα μεγαλώνει, θα "καθηλωθεί" το μεγαλύτερο μέρος του στόλου και μετά θα πάρουν τα @ρχιδι@ μας.
Συγνώμη για την έκφραση αλλά οι π@π@ρες προσπαθούν να "ξεχάσουν" οτι ο κύκλος δεν τετραγωνίζεται.

Αυτό με τα αυτοκίνητα που έχουν βρεί και βαράνε, σε καλό δεν θα τους βγεί και ΘΑ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΞΕΙ, σύντομα...

το χω ξαναπει:

οσο πιο βαθια μας βαζουν χερι στη τσεπη μας τοσο πιο κοντα πλησιαζουν στα @ρχιδι@ μας !

και απορω πως δεν τους βαρεσε το κρατος αυτους με τα μηδενικα τελη !

συνηθως στα δινει απο το ενα χερι και στα παιρνει απο το αλλο.

Konstantinos E60
21-09-13, 11:50
Ερε και να βαλουν κανενα χαρατσι και στα 14αρι-16αρια τι εχει να γίνει !

Leonidas_E39
21-09-13, 12:05
Κοντα ειναι Κωστα στο να το κανουν αλλωστε απο οτι φαινεται δεν υπάρχουν πλεον μεγαλα αυτοκινητα να εισπραξουν.

VanVIC
21-09-13, 12:11
Κοντα ειναι Κωστα στο να το κανουν αλλωστε απο οτι φαινεται δεν υπάρχουν πλεον μεγαλα αυτοκινητα να εισπραξουν.

Θα πέσουν πολύ έξω σε ότι αφορά τον φόρο πολυτελείας που υπολογίζουν να εισπράξουν, τουλάχιστον για αυτόν που -εντελώς απαταιωνίστικα- "έχωσαν" να ισχύει αναδρομικά.

Τί θα κάνουν άραγε με όσους δεν τον πληρώσουν; Τί θα τους κάνουν;
Δε θα βρεθεί κανείς που να έχει τον χρόνο, το χρήμα και την διάθεση να το τραβήξει δικαστικά; Στο "αναδρομικό" της υπόθεσης αναφέρομαι.

Ptboul
21-09-13, 12:30
Ερε και να βαλουν κανενα χαρατσι και στα 14αρι-16αρια τι εχει να γίνει !

Τελος κατοχης ιχ θα το ονομασουν.

BILL007
21-09-13, 12:31
Κοντα ειναι Κωστα στο να το κανουν αλλωστε απο οτι φαινεται δεν υπάρχουν πλεον μεγαλα αυτοκινητα να εισπραξουν.


Τελος κατοχης ιχ θα το ονομασουν.

Υπομονή και όλα θα γίνουν... :thumbsdown:

Konstantinos E60
21-09-13, 12:31
Εγω λέω να το ονομάσουν ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.

Leonidas_E39
21-09-13, 12:37
Εχω πει και σε ποιο παλιο ποστ μου χωρο εχω να φιλοξενησω 6 αμαξια το παραταω εκει στο χωριο και περνω ενα χρεπι να κυκλοφορω ουτως η αλλως το αμαξι ουσιαστικα το χρειαζομαι κανα χρονο ακομα γιατι παω την μικρη παιδικο. Μετα με το ποδηλατο στην δουλεια και φυσικά αδήλωτο γιατι με το ρδελο το κρατος δεν ξερεις τι ξημερωνει. :D:D:D:D:D

120ie87
21-09-13, 12:56
Παίδες, προσέξτε το θέμα της ασφάλειας. Τα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν στο δρόμο πρέπει πάση θυσία να είναι ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΑ.

individual
21-09-13, 13:09
Εχω πει και σε ποιο παλιο ποστ μου χωρο εχω να φιλοξενησω 6 αμαξια το παραταω εκει στο χωριο και περνω ενα χρεπι να κυκλοφορω ουτως η αλλως το αμαξι ουσιαστικα το χρειαζομαι κανα χρονο ακομα γιατι παω την μικρη παιδικο. Μετα με το ποδηλατο στην δουλεια και φυσικά αδήλωτο γιατι με το ρδελο το κρατος δεν ξερεις τι ξημερωνει. :D:D:D:D:D

καλομελετα.....και ερχεται!!!!
https://www.newsnow.gr/article/505290/teli-kykloforias-tha-plironoun-apo-fetos-oloi-oi-podilates.html

Leonidas_E39
21-09-13, 13:28
Για αυτο το ειπα Αντωνη ΑΔΗΛΩΤΟ το ποδηλατο. :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Driver M
21-09-13, 14:52
Το μονο σωστο που ειχε ακουστει ηταν τα τελη κυκλοφοριας με το μηνα.
Αυτη θα ηταν και η μοναδικη ελπιδα του κρατους να εισπραξει εστω καποια χρηματα απ'τους κατοχους διλιτρων και πανω.
Αν δεν το κανουν, τοτε τα υψηλου (ας πουμε) κυβισμου αυτοκινητα θα ειναι λιγοτερα και απο 10-15 χρονια πριν που υπηρχαν τα εξωφρενικα τεκμηρια.
Προσωπικα, προτιμω να το κανω επιπλο παρα να δωσω σχεδον 1 χιλιαρικο για αμαξι που κυκλοφορει ελαχιστα.
Και γενικα για το γαμωτο πιστευω πως οποιος εχει κι ενα μικρο αμαξι να κανει τη δουλεια του, πρεπει εστω και συμβολικα να καταθεσει πινακιδες.
Πρεπει εμεις οι ιδιοι να τελειωσουμε την αλητεια τους!

Nino
21-09-13, 14:56
Τί θα κάνουν άραγε με όσους δεν τον πληρώσουν; Τί θα τους κάνουν;


Για αρχη θα τσεκαρουν και θα δεσμευσουν καθε λογαριασμο ταμιευτηριου μισθοδοσιας κλπ ετσι και αλλιως τους ξερουν και οποιος εφτιαξε μονος του τη δηλωση φορου εισοδηματος θα το αντιληφθηκε!!!


Δε θα βρεθεί κανείς που να έχει τον χρόνο, το χρήμα και την διάθεση να το τραβήξει δικαστικά; Στο "αναδρομικό" της υπόθεσης αναφέρομαι.

Αυτοι Βαγγελη που εχουν τετοιες αντοχες(οικονομικες ψυχικες) συνηθως δεν τους ενδιαφερει ενας ακομα φορος, καποιοι ισως ουτε τα γνωριζουν αυτα οτι υπαρχουν.
Το δε πραγματικο κεφαλαιο ουτε επηρεαζεται ουτε ενδιαφερεται για το ποσο ειναι τα τελη ή ο φπδ!!!

VanVIC
21-09-13, 14:58
Για αρχη θα τσεκαρουν και θα δεσμευσουν καθε λογαριασμο ταμιευτηριου μισθοδοσιας ...

αν υπάρχουν...

Nino
21-09-13, 15:04
αν υπάρχουν...

χαχα ναι παντα υπαρχουν το θεμα ειναι αν εχουν?
μετα θα κοιταξουν για ενοικια...
μετα θα πανε στους εργοδοτες για δεσμευση μερους του μισθου, αν υπαρχει εργοδοτης..
μετα θα βεβαιωσουν το φορο και ενημεροτητα δεν θα παιρνεις (οχι εσυ)
το ποσο θα τοκιζεται και καποια στιγμη θα εμφανιστει και ο δικαστικος κλητηρας...
καπως ετσι ειναι νομιζω η σειρα...

optostyle
21-09-13, 17:13
Το μονο σωστο που ειχε ακουστει ηταν τα τελη κυκλοφοριας με το μηνα.
Αυτη θα ηταν και η μοναδικη ελπιδα του κρατους να εισπραξει εστω καποια χρηματα απ'τους κατοχους διλιτρων και πανω.
Αν δεν το κανουν, τοτε τα υψηλου (ας πουμε) κυβισμου αυτοκινητα θα ειναι λιγοτερα και απο 10-15 χρονια πριν που υπηρχαν τα εξωφρενικα τεκμηρια.
Προσωπικα, προτιμω να το κανω επιπλο παρα να δωσω σχεδον 1 χιλιαρικο για αμαξι που κυκλοφορει ελαχιστα.
Και γενικα για το γαμωτο πιστευω πως οποιος εχει κι ενα μικρο αμαξι να κανει τη δουλεια του, πρεπει εστω και συμβολικα να καταθεσει πινακιδες.
Πρεπει εμεις οι ιδιοι να τελειωσουμε την αλητεια τους!


Συμφωνω 100%....και φετος ισως να ειναι και η μοναδικη χρονια που ΠΡΕΠΕΙ να στερηθουν καποιοι τα "μωρα"τους....Παιδια δε γινετε αλλοιως..εκτος αν το εκφρασουμε με ροπαλα και μπαλταδες στο δρομο ,και οχι με κλαψα μεσα απο το funs πχ....δε το λεω με κακη εννοια και οι περισσοτεροι με ξερετε οτι χιουμοριζω καυστικα.....απλα πρεπει καποτε να σταματησει αυτη η μοιρολατρεια....σε τελικη και καποιοι που το αμαξι τους ειναι εργαλειο ας το στερηθουν και λιγο....δεν εγινε και κατι....γιατι αν κοιταξουν και το ψυγειο τους θα παθουν μεγαλυτερο σοκ που ειναι αδειο.......φιλια παω για "ΠΑΝΤΕΣ"....

Edit....και ξερετε και κατι ακομα??εχω παραδωσει εδω και δυο χρονια και το εχω στη πυλωτη για κοτετσι...αλλα ολως παραδοξως οι δουλειες μου πανε αρκετα καλα και μπορω να τις παρω πισω με το παραπανω...αλλα δεν το κανω.....Τυχαιο????δε νομιζω


Στάλθηκε από το GT-I9505 μου

mark e92
21-09-13, 21:28
:thumbsdown:Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα κάνεις κρά για να δείς ένα καλό εργαλείο...

playmaker
21-09-13, 22:51
:thumbsdown:Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα κάνεις κρά για να δείς ένα καλό εργαλείο...

Το θέμα ειναι να έχουμε εργαλείο το να βλέπω προσωπικά με αφήνει άδιαφορο

GIANNHS M
22-09-13, 01:22
Συμφωνω 100%....και φετος ισως να ειναι και η μοναδικη χρονια που ΠΡΕΠΕΙ να στερηθουν καποιοι τα "μωρα"τους....Παιδια δε γινετε αλλοιως..εκτος αν το εκφρασουμε με ροπαλα και μπαλταδες στο δρομο ,και οχι με κλαψα μεσα απο το funs πχ....δε το λεω με κακη εννοια και οι περισσοτεροι με ξερετε οτι χιουμοριζω καυστικα.....απλα πρεπει καποτε να σταματησει αυτη η μοιρολατρεια....σε τελικη και καποιοι που το αμαξι τους ειναι εργαλειο ας το στερηθουν και λιγο....δεν εγινε και κατι....γιατι αν κοιταξουν και το ψυγειο τους θα παθουν μεγαλυτερο σοκ που ειναι αδειο.......φιλια παω για "ΠΑΝΤΕΣ"....

Edit....και ξερετε και κατι ακομα??εχω παραδωσει εδω και δυο χρονια και το εχω στη πυλωτη για κοτετσι...αλλα ολως παραδοξως οι δουλειες μου πανε αρκετα καλα και μπορω να τις παρω πισω με το παραπανω...αλλα δεν το κανω.....Τυχαιο????δε νομιζω


καλα τα λες φιλε μου ...thumb.....αλλα ποιος ξυπναει σε αυτο το τοπο????!!!!!δε βλεπεις τι γινεται αυτες τις μερες στη κοινωνια κ παρολα αυτα εμεις ειμαστε προβατα!!!!!!......................κοντ ος ψαλμος αλληλουια........

optostyle
22-09-13, 08:24
καλα τα λες φιλε μου ...thumb.....αλλα ποιος ξυπναει σε αυτο το τοπο????!!!!!δε βλεπεις τι γινεται αυτες τις μερες στη κοινωνια κ παρολα αυτα εμεις ειμαστε προβατα!!!!!!......................κοντ ος ψαλμος αλληλουια........

Εχεις δικιο Γιαννη αλλα στο χωριο μου λεμε ''οποιος χεζετε παει τουαλετα....αλλοιως τα κανει πανω του''..απλα τα πραματα

mikegr
22-09-13, 11:05
:thumbsdown:Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα κάνεις κρά για να δείς ένα καλό εργαλείο...

Aμα φυγει και η Πορσε απο την Ελλαδα θα γυρισουμε στο 80 και πιο πισω.

Bazil Van Sinner
22-09-13, 13:45
:thumbsdown:Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα κάνεις κρά για να δείς ένα καλό εργαλείο...


Ναι και αυτο πριν 5-6 χρονια που πηγαινες Λαρισσα και νομιζες οτι εισαι Στουτγκαρδη....
Που εβγαινες για καφε στην Κρηνη και νομιζες πως κανεις βολτα στο Μονακο..... :facepalm: :facepalm::facepalm:

Προσωπικα το 'χω παρει αποφαση για φετος,δεν τους δινω δεκαρα τσακιστη,γι'αυτο που σε ολο τον υπολοιπο πολιτισμενο κοσμο,ειναι σχεδον τζαμπα(μπροστα στα δικα μας δεδομενα!!!).Για ενα οχημα 12ετων :facepalm:

Εχω μικρο επαγγελματικο,ετσι ωστε να μην "μεινω" απο οχημα και δυο λυσεις,μπιστολια,για το πενβε.thumb

ΔΕΚΑΡΑ ΤΣΑΚΙΣΤΗ ΣΤΑ ΚΟΡΑΚΙΑ :ranting2:

andreas_R
27-09-13, 16:22
Παιδες αυτο με τα τελη οτι θα πανε στα πολλα κυβικα με τον μηνα, δεν θα ισχυσει?

Samaro
27-09-13, 19:47
Κατα πως φαίνεται , όχι ! Τα θέλουν όλα μαζεμένα ( και νοικοκυρεμένα ) ! thumb

ORPHEUS
28-09-13, 11:30
Κατα πως φαίνεται , όχι ! Τα θέλουν όλα μαζεμένα ( και νοικοκυρεμένα ) ! thumb

απο οσους δεν καταθεσουν πινακιδες:original:

120ie87
28-09-13, 13:44
Καλά μας κάνουν. Π**τσα και ξύλο θέλει ο έλληνας. (γενικώς, μην το πάρετε προσωπικά)

stefm5
28-09-13, 13:56
όλοι καλά τα λέτε.

θα φέρω ένα παράδειγμα.
αν πάτε στο γιατρό και σας πει ότι για να είστε καλά θα πρέπει να παίρνετε ένα πανάκριβο φάρμακο, τί θα κάνετε; θα το πάρετε φυσικά.
εμένα το πλοίο είναι το φάρμακό μου και θα το παίρνω. απαλλαγμένος από φθοροποιές συνήθειες βλέπε τσιγάρα ποτά, μου είναι πολύ πιό εύκολο.

απλώς μια διαφορετική οπτική.

Βασιλης
28-09-13, 14:12
Πισα και πουπουλα παιδια,πισα και πουπουλα.

ankor
30-09-13, 20:22
Τι να πιστεψειs τωρα?
https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27686&subid=2&pubid=113044920

https://www.forologikanea.gr/news/nea-baria-forologika-metra-ston-proupologismo-tou-2014/

Bazil Van Sinner
30-09-13, 20:33
^
η πρωτη ειδηση ειναι καλοκαιρινη η δευτερη και χειροτερη ειναι φρεσκο πραμα!!!

mark e92
30-09-13, 22:39
Υπάρχει άνθρωπος που τους πιστεύει ???
Θα καταργήσει τα τεκμήρια ???:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

BILL007
30-09-13, 22:49
Θα καταργήσει τα τεκμήρια ???:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

To άλλο με τον Τοτό? :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

optostyle
01-10-13, 00:46
Θα εφαρμοστεί στην Ελλάδα το μοντέλο χρέωσης των τελών κυκλοφορίας με τον μήνα; Θα αλλάξει η βάση υπολογισμού; Θα φορολογηθούν και τα αυτοκίνητα με «πράσινους» κινητήρες; Δίνουν και παίρνουν τα σενάρια ενόψει της καταβολής των τελών για το 2014.


Το νέο κύμα απόσυρσης πινακίδων φοβούνται στο υπουργείο Οικονομικών. Βάζουν κάτω τα σενάρια για αλλαγές στον τρόπο υπολογισμού των τελών κυκλοφορίας ενώ επανέρχεται στο τραπέζι και το σχέδιο καταβολής των τελών με τον μήνα έτσι ώστε οι ιδιοκτήτες αυτοκινήτων να έχουν περισσότερο χρόνο μπροστά τους για την εκπλήρωση της συγκεκριμένης υποχρέωσης. Ένας σύντομος γύρος στην υπόλοιπη Ευρώπη, αποδεικνύει ότι και μοντέλο μηνιαίας καταβολής τελών υπάρχει (στην Αυστρία) και διαφορετικός τρόπος υπολογισμού. Χρησιμοποιείται ως βάση και ο κυβισμός, και η ισχύς του κινητήρα και οι εκπομπές ρύπων ακόμη και η κατανάλωση καυσίμου. Δείτε αναλυτικά τι ισχύει στις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες. Οι αποφάσεις για την Ελλάδα αναμένονται μέσα στον Οκτώβριο ενώ και φέτος η καταβολή των τελών θα γίνει ηλεκτρονικά όπως ακριβώς και πέρυσι. Μαζί με τα τέλη αναμένεται να καταβληθεί και ο φόρος πολυτελείας για τα αυτοκίνητα άνω των 1929 κυβικών.



1. Αυστρία

Χρεώνει τα τέλη κυκλοφορίας με τον μήνα ενώ μονάδα μέτρησης είναι η ισχύς του αυτοκινήτου. Κάθε κιλοβάτ χρεώνεται προς 0,605 ευρώ, ισχύει ελάχιστη χρέωση έξι ευρώ τον μήνα και μέγιστη 66 ευρώ. Έκπτωση 10% γίνεται σε όσους προπληρώσουν τα τέλη κυκλοφορίας και για τους 12 μήνες του χρόνου ενώ τα αυτοκίνητα που έχουν κυκλοφορήσει πριν την 1/1/1987, επιβαρύνονται με προσαύξηση 20% εφόσον δεν ακολουθούν συγκεκριμένους κανόνες αντιρρυπαντικής τεχνολογίας.

2. Βέλγιο

Τα ΙΧ κατατάσσονται σε κατηγορίες «φορολογήσιμων ίππων» με βάση τον κυβισμό. Τα τέλη επανακαθορίζονται σε ετήσια βάση ανάλογα με την πορεία του πληθωρισμού. Το 2012, κυμαίνονταν από 68,88 ευρώ (για ΙΧ με κινητήρα έως 750 κυβικά) έως 1762 ευρώ (για ΙΧ με κινητήρα 4150 κυβικών). Επί του ποσού αυτού, επιβάλλεται και προσαύξηση 10% υπέρ των δήμων.

3. Βουλγαρία

Βάση υπολογισμού είναι η ισχύς. Επιβάλλεται φόρος από 1,02 έως 3,69 λέβα ανά κιλοβάτ (ένα ευρώ είναι περίπου 1,96 λέβα). Το ποσό πολλαπλασιάζεται με συντελεστές από ένα έως 2,8 ανάλογα με την παλαιότητα του αυτοκινήτου. Όσο πιο παλαιό είναι ένα αυτοκίνητο, τόσο λιγότερα τέλη κυκλοφορίας πληρώνει.

4. Κύπρος

Συνυπολογίζονται τα κυβικά του κινητήρα αλλά και οι εκπομπές αερίων ρύπων. Ανάλογα με τον κυβισμό, προκύπτει ένα ποσό ανά κυβικό εκατοστό το οποίο και μειώνεται κατά 15% υπό την προϋπόθεση ότι το αυτοκίνητο εκπέμπει λιγότερα από 150 γραμμάρια διοξειδίου του άνθρακα ανά χιλιόμετρο. Το ποσό ανά κυβικό εκατοστό, κυμαίνεται από τέσσερα έως 20 λεπτά του ευρώ.

5. Γερμανία

Όσα αυτοκίνητα κυκλοφόρησαν για πρώτη φορά μετά τη 1/1/2009, πληρώνουν τέλη δύο ευρώ ανά γραμμάριο διοξειδίου του άνθρακα. Αρχικά, απαλλάσσονταν τα οχήματα που εξέπεμπαν λιγότερα από 120 γραμμάρια. Το όριο περιορίστηκε στα 110 γραμμάρια από το 2012 ενώ από το 2014 θα πέσει στα 95 γραμμάρια. Ειδικά τα αυτοκίνητα της κατηγορίας Euro6, εξασφαλίζουν έκπτωση 150 ευρώ επί των τελών κυκλοφορίας, ένα μέτρο που θα ισχύσει μέχρι και το τέλος του 2013.

6. Δανία

Τα τέλη κυκλοφορίας καταβάλλονται δύο φορές τον χρόνο και υπολογίζονται με βάση την κατανάλωση καυσίμου. Τα λιγότερα, πληρώνουν τα αυτοκίνητα που διανύουν τουλάχιστον 20 χιλιόμετρα με ένα λίτρο καυσίμου ενώ τα περισσότερα –πάνω από 20.000 κορώνες Δανίας τον χρόνο ή 1340 ευρώ- πληρώνουν οι οδηγοί αυτοκινήτων που διανύουν μόλις 5-6 χιλιόμετρα με ένα λίτρο καυσίμου.

7. Ιταλία

Βασικό κριτήριο φορολόγησης είναι η πραγματική ισχύς του αυτοκινήτου. Οι οδηγοί πληρώνουν από 2,58 ευρώ έως 4,95 ευρώ ανά κιλοβάτ ενώ μεγαλύτερες επιβαρύνσεις επιβάλλονται στα ΙΧ με ισχύ άνω των 100 κιλοβάτ. Η τελική επιβάρυνση, εξαρτάται και από την γεωγραφική περιοχή όπου έχει δηλωθεί το αυτοκίνητο καθώς και από την κατάταξη του αυτοκινήτου (euro 1, euro 5 κλπ). Η Ιταλία, είναι από τις ελάχιστες χώρες που έχουν επιβάλλει φόρο τύπου «πολυτελείας» όπως η Ελλάδα. Από το 2012, οι οδηγοί με αυτοκίνητα η ισχύς των οποίων υπερβαίνει τα 185 κιλοβάτ, πληρώνουν 20 ευρώ ανά κιλοβάτ για την υπερβάλλουσα ισχύ.

8. Ουγγαρία

Δύο μεταβλητές επηρεάζουν τα τέλη: το χρονικό διάστημα που έχει περάσει από την πρώτη κυκλοφορία του οχήματος και η ισχύς του αυτοκινήτου (κιλοβάτ). Όσο παλαιότερο είναι το επιβατικό όχημα, τόσο μικρότερη είναι και η επιβάρυνση η οποία ξεκινάει από τα 140 ουγγρικά φιορίνια ανά κιλοβάτ για τα οχήματα ηλικίας άνω των 16 ετών και φτάνει στα 345 φιορίνια για οχήματα ηλικίας έως τέσσερα χρόνια (σ.σ ένα ευρώ είναι 299 φιορίνια Ουγγαρίας).

9. Σουηδία

Επιβάλλεται ελάχιστη χρέωση ίση με 360 σουηδικές κορώνες (σ.σ ένα ευρώ είναι 8,69 κορώνες) και 20 κορώνες επιπλέον για κάθε γραμμάριο διοξειδίου του άνθρακα που υπερβαίνει τα 117 γραμμάρια. Δηλαδή, όλα τα αυτοκίνητα που εκπέμπουν έως 117 γραμμάρια πληρώνουν μόνο το ελάχιστο ποσό δηλαδή τις 360 κορώνες. Ειδικά για τα αυτοκίνητα που κινούνται με οικολογικότερα καύσιμα (φυσικό αέριο κλπ) πέραν του ελάχιστου ποσού, προστίθενται 10 κορώνες ανά γραμμάριο και όχι 20 όπως ισχύει για τα υπόλοιπα οχήματα. Τα αυτοκίνητα που κινούνται με diesel επιβαρύνονται σημαντικά καθώς τα τέλη είναι υπερδιπλάσια ενώ για τα οικολογικά αυτοκίνητα που εκπέμπουν λιγότερα από 95 γραμμάρια διοξειδίου του άνθρακα, ισχύει απαλλαγή για πέντε χρόνια.

10. Μεγάλη Βρετανία

Τα αυτοκίνητα κατατάσσονται σε 13 κατηγορίες βάσει ρύπων ενώ ο οδηγός έχει δύο επιλογές πληρωμής: ή τα καταβάλλει σε ετήσια βάση, ή τα πληρώνει σε δύο εξαμηνιαίες δόσεις με προσαύξηση 10%. Βενζινοκίνητα και πετρελαιοκίνητα οχήματα έχουν κοινή μεταχείριση ενώ για τα υπόλοιπα «οικολογικά» καύσιμα ισχύει έκπτωση. Τα ετήσια τέλη κυκλοφορίας κυμαίνονται από 20 έως 475 λίρες (ένα ευρώ είναι 0,87 λίρες) ενώ απαλλάσσονται κάθε καταβολής τα αυτοκίνητα που εκπέμπουν λιγότερα από 100 γραμμάρια διοξειδίου του άνθρακα ανά χιλιόμετρο.

11. Πορτογαλία

Συνδυάζει τη φορολόγηση με βάση τον κυβισμό, με την φορολόγηση με βάση τις εκπομπές αερίων ενώ το τελικό ποσό προσαυξάνεται έως και 15% ανάλογα με την ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας του οχήματος. Τα περισσότερα χρήματα πληρώνουν οι οδηγοί που απέκτησαν αυτοκίνητο μετά το 2010. Τα τέλη κυκλοφορίας βάσει κυβισμού, κυμαίνονται από 27,87 ευρώ έως 382,51 ευρώ ενώ τα τέλη με βάση τις εκπομπές ρύπων, κυμαίνονται από 57,19 έως 318,80 ευρώ.

12. Ελλάδα

Τα αυτοκίνητα που κυκλοφόρησαν μετά την 01/11/2010 πληρώνουν τέλη κυκλοφορίας με βάση τους ρύπους (0,9 ευρώ έως 3,4 ευρώ ανά γραμμάριο διοξειδίου) ενώ απαλλάσσονται όσα οχήματα εκπέμπουν λιγότερα από 100 γραμμάρια. Τα παλαιότερα οχήματα πληρώνουν με βάση τον κυβισμό. Τον λογαριασμό εκτόξευσε η επιβολή του φόρου πολυτελείας σε όλα τα ΙΧ με κινητήρα άνω των 1929 κυβικών (σ.σ ισχύει για όλα τα ΙΧ που κυκλοφορούν μετά την 01/01/2012). Ο φόρος για τα ΙΧ πενταετίας, ξεκινάει από τα 410 ευρώ και μπορεί να υπερβεί τα 2000 ευρώ για τα αυτοκίνητα άνω των 3000 κυβικών. Η κατοχή αυτοκινήτου στην Ελλάδα, μπορεί να επιβαρυνθεί και με φόρο εισοδήματος καθώς είναι η μόνη χώρα που εφαρμόζει το σύστημα των τεκμηρίων διαβίωσης.

:drive::drive::drive::drive:

optostyle
01-10-13, 00:57
Κι οσοι σκεφτοντε να παραδωσουν, το παρακατω γκρουπ ειναι δικο μου..το ξερετε εδω και καιρο...καντε μια εγγραφη η ενα Like ...ετσι απλα για να δειχνουμε πολλες :)

https://www.facebook.com/pages/%CE%A6%CE%95%CE%A4%CE%9F%CE%A3-%CE%94%CE%95%CE%9D-%CE%A0%CE%9B%CE%97%CE%A1%CE%A9%CE%9D%CE%9F%CE%A5%C E%9C%CE%95-%CE%A4%CE%95%CE%9B%CE%97-%CE%9A%CE%A5%CE%9A%CE%9B%CE%9F%CE%A6%CE%9F%CE%A1%C E%99%CE%91%CE%A3-%CE%9A%CE%91%CE%99-%CE%A0%CE%91%CE%A1%CE%91%CE%94%CE%99%CE%94%CE%9F%C E%A5%CE%9C%CE%95-%CE%A0%CE%99%CE%9D%CE%91%CE%9A%CE%99%CE%94%CE%95%C E%A3-SOS/106268782770312

friendgr
01-10-13, 09:38
Οι αποφάσεις για την Ελλάδα αναμένονται μέσα στον Οκτώβριο ενώ και φέτος η καταβολή των τελών θα γίνει ηλεκτρονικά όπως ακριβώς και πέρυσι.

Οκτώβριο; Γιατί εγώ νομίζω ότι από Οκτώβριο θ' αρχίσουν τα παπαγαλάκια και τον Ιανουαριο μετά την λήξη πληρωμής των τελών κυκλοφορίας θα βγουν οι επίσημες ανακοινώσεις;

Δεν είμαι καχύποπτος. Το χουμε δει το έργο.... :ranting2:

optostyle
01-10-13, 10:16
Φανταζομαι οτι ισχυουν κανονικα οι πληρωμες οπως καθε χρονια...Απλα απο Οκτωβριο ΙΣΩΣ κατσουν σε ενα τραπεζι 5-10 ηλιθιοι να βγαλουν νεα μετρα τα οποια θα ανακοινωθουν απ'την καινουργια χρονια αφου ολοι εχουν προμηθευτει σηματα, πληρωσαν πολυτελειες κτλ.(τα οποια φυσικα ΔΕΝ θα ισχυουν του χρονου)...ο νοων νοητω ;)

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου

mikegr
01-10-13, 10:18
Για Σεπτεμβρη λεγανε το πηγανε Οκτωβρη...Τωρα εχουνε να ασχολουνται με τη Χρυση Αυγη βλεπεις...

Samaro
03-10-13, 13:52
Προς κατάργηση οδεύουν τα μηδενικά Τέλη Κυκλοφορίας

Το Υπουργείο Οικονομικών εξετάζει την κατάργησή τους εξαιτίας της κατάρρευσης των εσόδων από τα Τέλη Κυκλοφορίας.
Η «μαύρη τρύπα» στα κρατικά έσοδα στο 7μηνο ανέρχεται στα 132 εκατ. ευρώ.

Αναλυτικά εδώ : https://www.e-go.gr/wmotors/articles.asp?catid=15824&subid=2&pubid=7305708

pilot
03-10-13, 13:53
ναι λες και αυτος ειναι ο λογος της τρυπας!! χαχαα

BILL007
03-10-13, 14:17
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: Τι βλ@κες θεέ μου! :thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown:

330Ci STEPTRONIC
03-10-13, 17:40
επεσα πανω στο παρακατω αρθρο
εχει πεσει σε κανενος την αντιληψη αν ισχιει ή ειναι ραδιο αρβυλα???


Τυχεροί είναι όσοι ιδιοκτήτες έχουν στην κατοχή τους εισαγόμενα αυτοκίνητα καθώς έχουν την δυνατότητα, είτε πιστοποιώντας μέσω εγγράφου από την εισαγωγική εταιρεία ή από το Πιστοποιητικό Εκτελωνισμού, να αλλάξουν την ηλικία του αυτοκινήτου τους που αναγράφεται στην 1η Αδεια Κυκλοφορίας του στην Ελλάδα με την αντίστοιχη πραγματική του ηλικία.
Ειδικότερα στα εκατοντάδες χιλιάδες εισαγόμενα μεταχειρισμένα αυτοκίνητα που έχουν φθάσει στην Ελλάδα τα τεκμήρια αλλά και αργότερα ο Φόρος Πολυτελούς Διαβίωσης υπολογίζονται βάσει της ημερομηνίας που αναφράφεται στην 1η Αδεια Κυκλοφορίας στην Ελλάδα.
Ωστόσο όπως αναφέρει στην «Η» το μέλος του Συνδέσμου Εμπόρων Εισαγωγέων Αυτοκινήτων Ελλάδος (ΣΕΕΑΕ) κ. Ευρυπίδης Κωνσταντινίδης: «Το θέμα αποσαφίνησης της ηλικίας ενός αυτοκινήτου είναι πολύ απλό καθώς όταν εισάγεται ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο στην Ελλάδα εκδίδεται το Πιστοποιητικό Εκτελωνισμού στο οποίο αναγράφεται ξεκάθαρα η ημερομηνία κατασκευής του οχήματος. Επίσης όλα τα στοιχεία του αυτοκινήτου παραμένουν στο φακελλό του που βρίσκονται στις κατά τόπους Διευθύνσεις Μεταφορών.».
Μάλιστα οι ιδιοκτήτες εισαγόμενων μεταχειρισμένων αυτοκινήτων έχουν την δυνατότητα να αλλάξουν τα στοιχεία του οχήματός τους μέσω του συστήματος Taxisnet απευθείας χωρίς καμία γραφειοκρατία και να γλιτώσουν από τα υψηλά τεκμήρια αλλά και το Φόρο Πολυτελούς Διαβίωσης



πηγη ημερισια
https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27199&subid=2&pubid=112991060

turbodog
03-10-13, 19:11
επεσα πανω στο παρακατω αρθρο
εχει πεσει σε κανενος την αντιληψη αν ισχιει ή ειναι ραδιο αρβυλα???


Τυχεροί είναι όσοι ιδιοκτήτες έχουν στην κατοχή τους εισαγόμενα αυτοκίνητα καθώς έχουν την δυνατότητα, είτε πιστοποιώντας μέσω εγγράφου από την εισαγωγική εταιρεία ή από το Πιστοποιητικό Εκτελωνισμού, να αλλάξουν την ηλικία του αυτοκινήτου τους που αναγράφεται στην 1η Αδεια Κυκλοφορίας του στην Ελλάδα με την αντίστοιχη πραγματική του ηλικία.
Ειδικότερα στα εκατοντάδες χιλιάδες εισαγόμενα μεταχειρισμένα αυτοκίνητα που έχουν φθάσει στην Ελλάδα τα τεκμήρια αλλά και αργότερα ο Φόρος Πολυτελούς Διαβίωσης υπολογίζονται βάσει της ημερομηνίας που αναφράφεται στην 1η Αδεια Κυκλοφορίας στην Ελλάδα.
Ωστόσο όπως αναφέρει στην «Η» το μέλος του Συνδέσμου Εμπόρων Εισαγωγέων Αυτοκινήτων Ελλάδος (ΣΕΕΑΕ) κ. Ευρυπίδης Κωνσταντινίδης: «Το θέμα αποσαφίνησης της ηλικίας ενός αυτοκινήτου είναι πολύ απλό καθώς όταν εισάγεται ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο στην Ελλάδα εκδίδεται το Πιστοποιητικό Εκτελωνισμού στο οποίο αναγράφεται ξεκάθαρα η ημερομηνία κατασκευής του οχήματος. Επίσης όλα τα στοιχεία του αυτοκινήτου παραμένουν στο φακελλό του που βρίσκονται στις κατά τόπους Διευθύνσεις Μεταφορών.».
Μάλιστα οι ιδιοκτήτες εισαγόμενων μεταχειρισμένων αυτοκινήτων έχουν την δυνατότητα να αλλάξουν τα στοιχεία του οχήματός τους μέσω του συστήματος Taxisnet απευθείας χωρίς καμία γραφειοκρατία και να γλιτώσουν από τα υψηλά τεκμήρια αλλά και το Φόρο Πολυτελούς Διαβίωσης



πηγη ημερισια
https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27199&subid=2&pubid=112991060

Ναι σιγουρα, αυτο επεξεργαζονται. Πως θα εξαλειψουν την αδικια. Λες και δεν το γνωριζαν. Αυτοι ηταν οι εμπνευστες της αλητειας της πρωτης Ελληνικης αδειας, και οχι ο φουφουτος. Αν εφαρμοσουν αυτο το μετρο τοτε θα χασουν παρα πολλα και δεν νομιζω οτι ειναι διατεθειμενοι να το κανουν, ειδικα αυτην την περιοδο, καθως τα περισσοτερα μεταχειρισμενα υψηλου κυβισμου ειναι μοντελα 2002-2005.
Απο αρθρα χορτασαμε. Η δικια μου η γνωμη ειναι οτι τιποτα δεν θα γινει που θα μειωνει τα εσοδα, αντιθετα θα σκαρφιστουν κατι ωστε να τσιμπησουν και αλλους για να αυξησουν τα εσοδα. Για φετος τους βολεψε μια χαρα η αναδρομικοτητα που εφαρμοσαν :ranting2::ranting2:

BILL007
03-10-13, 19:12
Ναι σιγουρα, αυτο επεξεργαζονται. Πως θα εξαλειψουν την αδικια. Λες και δεν το γνωριζαν. Αυτοι ηταν οι εμπνευστες της αλητειας της πρωτης Ελληνικης αδειας, και οχι ο φουφουτος. Αν εφαρμοσουν αυτο το μετρο τοτε θα χασουν παρα πολλα και δεν νομιζω οτι ειναι διατεθειμενοι να το κανουν, ειδικα αυτην την περιοδο, καθως τα περισσοτερα μεταχειρισμενα υψηλου κυβισμου ειναι μοντελα 2002-2005.
Απο αρθρα χορτασαμε. Η δικια μου η γνωμη ειναι οτι τιποτα δεν θα γινει που θα μειωνει τα εσοδα, αντιθετα θα σκαρφιστουν κατι ωστε να τσιμπησουν και αλλους για να αυξησουν τα εσοδα. Για φετος τους βολεψε μια χαρα η αναδρομικοτητα που εφαρμοσαν :ranting2::ranting2:

Πες τα Δημήτρη!Να αγιάσει το στόμα σου! thumb

ankor
09-10-13, 22:30
Περιουσιολόγιο αντί τεκμηρίων το 2014

https://www.autogreeknews.gr/article/4745/periousiologio-anti-tekmiriwn-to-2014

friendgr
10-10-13, 00:00
Ξεκινάει επίσημα και ο big brother λοιπόν. Να γιατί θέλουν να κόψουν απο παντού πληρωμες με μετρητά. Οτιδήποτε ηλεκτρονική πληρωμη ειτε με κάρτα ειτε με web banking , τσεκαρεται, καταγράφεται, συγκρίνεται κ.ο.κ. Τα κανεις οτι θες τα data .

Δεν πιστεύω να υπάρχει κανας αδαης μισθωτός να τρέξει να πάρει κάνα Μ5 επειδή δεν θα έχει τεκμήριο, κι ας έχει τα εισοδήματα για να το συντηρήσει άνετα.

Βρωμαει τρελά η δουλεια....

rallakias
10-10-13, 07:20
Οταν ενα αυτοκινητο εχει καταθέσει πινακίδες και την αδεια κυκλοφοριας , γινεται να μεταβιβαστεί χωρίς να πληρωθούν τα τέλη κυκλοφορίας?
π.χ. να πουληθει για εξαγωγή

VanVIC
10-10-13, 08:07
Προχθές το βράδυ, στην εκπομπή enikos στο Star channel, ο υπουργός οικονομικών Γιάννης Στουρνάρας απαντούσε σε ερωτήσεις πολιτών. Την επικοινωνία συντόνιζε ο Νίκος Χατζηνικολάου.
Μεταξύ άλλων συνέβει το εξής:

Τηλεθεατής στέλνει -μέσω twitter- μήνυμα στον Χατζηνικολάου για να το μεταφέρει στον υπουργό: Γιατί έχετε αλλάξει τα φώτα στα αυτοκίνητα;
Ακολουθεί η απάντηση του υπουργού: χαμογελώντας ελαφρώς, λέει οτι δεν έχουν άλλη φορολογητέα "ύλη" ...

Επίσης, σε άλλη ερώτηση, απαιτώντας παραδέχθηκε οτι τα τεκμήρια είναι άδικα αλλά στην παρούσα φάση χρησιμοποιήθηκαν έτσι προς πάταξη της φοροδιαφυγής ειδικά απο τους ελεύθερους επαγγελματίες.
Αντ´αυτών, το 2014 θα χρησιμοποιηθεί περιουσιολόγιο. Δεν διευκρίνισε περισσότερα για το θέμα.

Ήμουν κουρασμένος και δεν κατάφερα να δώ όλη την εκπομπή (τελείωσε στις 02:30) αλλά ήταν απορίας άξιο το πώς κατάφερνε να απαντά τόσο χαλαρά και χαμογελώντας πολλές φορές

friendgr
10-10-13, 09:23
Ήμουν κουρασμένος και δεν κατάφερα να δώ όλη την εκπομπή (τελείωσε στις 02:30) αλλά ήταν απορίας άξιο το πώς κατάφερνε να απαντά τόσο χαλαρά και χαμογελώντας πολλές φορές


Μα αυτό ακριβώς είναι η "τέχνη" του πολιτικού. αν δεν είσαι σ' αυτό καλός , απέτυχες.

paganis
10-10-13, 09:40
Μα αυτό ακριβώς είναι η "τέχνη" του πολιτικού. αν δεν είσαι σ' αυτό καλός , απέτυχες.

υπαρχει μια βασικη διαφορα...ο στουρναρας, δεν ειναι πολιτικος, αλλα φυτευτος γραφειοκρατης και αποτυχημενος οικονομολογος.

friendgr
10-10-13, 09:46
Συμφωνώ. Προφανώς του έχουν κάνει ταχύρυθμα......

Bitz
10-10-13, 10:16
Για να καταθεσω πινακιδες τι θα χρειαστω;;γιατι δεν με βλεπω καθολου καλα.

PANOS-E60
10-10-13, 10:25
Για να καταθεσω πινακιδες τι θα χρειαστω;;γιατι δεν με βλεπω καθολου καλα.

την άδεια και τις πινακίδες. Συμπληρώνεις εκεί και ένα έντυπο γιά το λόγο της κατάθεσης. Αν πέσεις σε σούπερ στραβόξυλο, ίσως σου ζητήσει αποδεικτικό ότι έχεις ιδιωτικό χώρο στάθμευσης (απίθανο).

Bitz
10-10-13, 10:30
την άδεια και τις πινακίδες. Συμπληρώνεις εκεί και ένα έντυπο γιά το λόγο της κατάθεσης. Αν πέσεις σε σούπερ στραβόξυλο, ίσως σου ζητήσει αποδεικτικό ότι έχεις ιδιωτικό χώρο στάθμευσης (απίθανο).

Το οτι ειναι 50-50 με την συζυγο εχει σημασια;
θα πρεπει να παμε παρεα η' καποια εξουσιοδοτηση-υπευθυνη δηλωση;

PANOS-E60
10-10-13, 10:40
Το οτι ειναι 50-50 με την συζυγο εχει σημασια;
θα πρεπει να παμε παρεα η' καποια εξουσιοδοτηση-υπευθυνη δηλωση;

δεν το ξέρω Μιχάλη, αλλά λογικά έτσι πρέπει να είναι.

Konstantinos E60
10-10-13, 10:52
Σε καλό δρόμο είμαστε !!!!

stefm5
10-10-13, 10:53
υπαρχει μια βασικη διαφορα...ο στουρναρας, δεν ειναι πολιτικος, αλλα φυτευτος γραφειοκρατης και αποτυχημενος οικονομολογος.

ο στουρνάρας μου έκανε μάθημα στο πανεπιστήμιο και φυσικά δίδασκε εντελώς διαφορετικά πράγματα από αυτά που υλοποιεί :thumbsdown:

VanVIC
10-10-13, 12:25
Για να καταθεσω πινακιδες τι θα χρειαστω;;γιατι δεν με βλεπω καθολου καλα.


την άδεια και τις πινακίδες. Συμπληρώνεις εκεί και ένα έντυπο γιά το λόγο της κατάθεσης. Αν πέσεις σε σούπερ στραβόξυλο, ίσως σου ζητήσει αποδεικτικό ότι έχεις ιδιωτικό χώρο στάθμευσης (απίθανο).

Ζητάνε πλέον (εδώ και καιρό) υπεύθυνη δήλωση του νόμου οτι το αυτοκίνητο δεν θα είναι σταθμευμένο σε δημόσιο δρόμο αλλά και την δ/νση του ιδιωτικού χώρου που θα το έχεις σταθμευμένο. Επιπλέον ζητούν την πιο πρόσφατη δήλωση Ε9 όπου πρέπει να φαίνεται οτι αυτός ο χώρος (που θα το έχεις σταθμευμένο) σου ανήκει.
Εάν εκεί που το έχεις σταθμευμένο δεν είναι δικό σου χώρος (ο οποίος να φαίνεται στο Ε9 σου), σου ζητάνε συμβόλαιο μίσθωσης του χώρου αυτού.

Βέβαια σου ζητάνε να τους δείξεις και την απόδειξη πληρωμής των τελών κυκλοφορίας.

Αν πάς στην εφορία σου για κατάθεση πινακίδων, να είσαι προετοιμασμένος ...

Cobalt
10-10-13, 12:28
Ζητάνε πλέον (εδώ και καιρό) υπεύθυνη δήλωση του νόμου οτι το αυτοκίνητο δεν θα είναι σταθμευμένο σε δημόσιο δρόμο αλλά και την δ/νση του ιδιωτικού χώρου που θα το έχεις σταθμευμένο. Επιπλέον ζητούν την πιο πρόσφατη δήλωση Ε9 όπου πρέπει να φαίνεται οτι αυτός ο χώρος (που θα το έχεις σταθμευμένο) σου ανήκει.
Εάν εκεί που το έχεις σταθμευμένο δεν είναι δικό σου χώρος (ο οποίος να φαίνεται στο Ε9 σου), σου ζητάνε συμβόλαιο μίσθωσης του χώρου αυτού.

Βέβαια σου ζητάνε να τους δείξεις και την απόδειξη πληρωμής των τελών κυκλοφορίας.

Αν πάς στην εφορία σου για κατάθεση πινακίδων, να είσαι προετοιμασμένος ...

με λίγα λόγια (και ισχύουν τα όσα είπες φυσικά) θα πρέπει να ενοικιάσεις χώρο σταθμεσης με το έτος για να μπορείς να καταθέσεις. μα αυτό σαν ποσό σε ένα χρόνο θα είναι όσο είναι τα τέλη και ο φόρος πολυτελείας μαζί!

τι @@ που είναι....

VanVIC
10-10-13, 12:29
Μα αυτό ακριβώς είναι η "τέχνη" του πολιτικού. αν δεν είσαι σ' αυτό καλός , απέτυχες.

Τον Στουρνάρα πολιτικό δεν τον λές.
Τουλάχιστον του αναγνωρίζω οτι έχει την τόλμη να παραδεχθεί οτι κάτι μπορεί κάτι (της αρμοδιότητάς του) να μην το γνωρίζει και επιφυλάσσεται να απαντήσει όταν θα έχει ενημερωθεί σχετικά.
Επίσης παραδέχθηκε οτι τα τεκμήρια είναι άδικα, το είπε.

Ptboul
10-10-13, 12:30
Για να καταθεσω πινακιδες τι θα χρειαστω;;γιατι δεν με βλεπω καθολου καλα.

Κάτσε λίγο μπας και τα κάνουν με τον μήνα :-/

VanVIC
10-10-13, 12:32
με λίγα λόγια (και ισχύουν τα όσα είπες φυσικά) θα πρέπει να ενοικιάσεις χώρο σταθμεσης με το έτος για να μπορείς να καταθέσεις. μα αυτό σαν ποσό σε ένα χρόνο θα είναι όσο είναι τα τέλη και ο φόρος πολυτελείας μαζί!

τι @@ που είναι....

Θεωρητικά ακόμα και χωρίς πινακίδες θα πρέπει να το έχεις ασφαλισμένο για αστική ευθύνη.
Το ξέρετε οτι οι ασφαλιστικές ασφαλίζουν και με αριθμό πλαισίου;
Ζητούν βέβαια κάποιες προυποθέσεις, π.χ να το έχεις σε κλειστό γκαράζ, να έχεις βγάλει τις ρόδες και να το έχεις σε τάκους κ.α.

paganis
10-10-13, 12:33
ο στουρνάρας μου έκανε μάθημα στο πανεπιστήμιο και φυσικά δίδασκε εντελώς διαφορετικά πράγματα από αυτά που υλοποιεί :thumbsdown:

το ξερεις το...''δασκαλε που διδασκες και νομο δεν εκρατης'' ...??
επισης απο οπου εχει περασει...εφερε την καταστροφη..

Bitz
10-10-13, 15:55
Κάτσε λίγο μπας και τα κάνουν με τον μήνα :-/

Εγω το 46αρι το βγαζω μονο τις κυριακες, για τα καθημερινα εχω το σκουτερ και ενα πολο.Το bmw ειναι για την ωρα που θα μου την δωσει στα ξαφνικα μια κυριακη να παω μια βολτα μακρινη με την γυναικα,πως θα ξερω ποτε θα εχω ορεξη ωστε να εχω προβλεψει να παρω τις πινακιδες πισω;; ασε που πρεπει να εχεις κανει και ασφαλεια η οποια για λιγες μερες κοστιζει αρκετα.και 5-6 εξοδους να κανω τον χρονο παλι δεν συμφερει,μονο τα σουτρα-φερτα στην εφορια φτανει... σκετη ταλαιπωρια
υ.γ εκτος αν εγω κατι δεν εχω καταλαβει καλα....αυτο που λενε με τον μηνα.

freddys
10-10-13, 16:18
Ζητάνε πλέον (εδώ και καιρό) υπεύθυνη δήλωση του νόμου οτι το αυτοκίνητο δεν θα είναι σταθμευμένο σε δημόσιο δρόμο αλλά και την δ/νση του ιδιωτικού χώρου που θα το έχεις σταθμευμένο. Επιπλέον ζητούν την πιο πρόσφατη δήλωση Ε9 όπου πρέπει να φαίνεται οτι αυτός ο χώρος (που θα το έχεις σταθμευμένο) σου ανήκει.
Εάν εκεί που το έχεις σταθμευμένο δεν είναι δικό σου χώρος (ο οποίος να φαίνεται στο Ε9 σου), σου ζητάνε συμβόλαιο μίσθωσης του χώρου αυτού.

Βέβαια σου ζητάνε να τους δείξεις και την απόδειξη πληρωμής των τελών κυκλοφορίας.

Αν πάς στην εφορία σου για κατάθεση πινακίδων, να είσαι προετοιμασμένος ...


Aυτο αρχισε να συμβαινει γιατι δοθηκε εντολη απο το υπουργειο και ενημερωση στην Εφορια σε ολα τα καταστηματα για να μην πας το παρατησεις σε ενα δημοσιο παρκινγκ ή τρως την θεση καποιου και δεν μπορει να παρκαρει(ουσιαστικα να μην παρεμποδισει οτιδηποτε,πχ να μην κλεινεις την εισοδο πυλωτης κλπ)...Λαμόγια στην λαμογιά...Λες και καποιος θα παρατησει ενα Μ3 σε ενα δημοσιο παρκινγκ...Στο τελος θα βλεπουμε φωτος BMW και θα λεμε Παρκινγκ-Α θεση 55 στο κλειστο,και οταν εχει ηλιο το βγαζει και κανει μπαντιες στο ανοικτο με ασφαλεια ημερας....

mark e92
10-10-13, 16:29
Το οτι ειναι 50-50 με την συζυγο εχει σημασια;
θα πρεπει να παμε παρεα η' καποια εξουσιοδοτηση-υπευθυνη δηλωση;

θα χρειαστείς 2 εξουσιοδοτήσεις μια για την κατάθεση και μια για την παραλαβή μετά, υπεύθυνη δήλωση ότι είναι σε πάρκινγκ.
Εμένα δεν με ρώτησαν αν είναι δικό μου το πάρκινγκ.
Αρκεί να είναι από ΚΕΠ. Για τα ΤΚ τα βλέπουν στο σύστημα.

Nino
10-10-13, 16:35
εκτος απο την ξεκαθαρη προτιμηση μας στον ελικα υπαρχουν χιλιαδες αλλα αυτοκινητα που τα παρατανε στους δρομους στα δημ παρκινγκ,στις αλανες και γενικα οπου τον βολευει τον καθε ενα.
Αυτα γινονται εστιες μολυνσης σκουπιδοτοπιοι,χωροι επικινδυνοι να προκληθει ατυχημα σε μικρα παιδια.
Ετσι μιας και δεν υπαρχει σοβαρη υπηρεσια να τα αποσυρει ή και να τα μαζεψει απο τους δρομους το προβλημα καθημερινα διογκωνεται.
Οποια "ασφαλιστικη" δικλειδα βαζουν δημιουργοντας υποτιθεμενα εμποδια ( ιδιωτικος χωρος σταθμευσης κλπ) ειναι καθαρα αποτρεπτικη της καταθεσης των πινακιδων και λιγο πραγματικα νοιαζονται για το περιβαλλον και τις επιπτωσεις σε αυτο απο την αλογιστη εγκαταλειψη των αυτοκινητων.
Με τετοιους ομως νομοθετες τετοιοι "νομοταγεις" πολιτες γινομαστε....ή μηπως το αντιθετο!!

kostas1.6
11-10-13, 17:59
Θεωρητικά ακόμα και χωρίς πινακίδες θα πρέπει να το έχεις ασφαλισμένο για αστική ευθύνη.
Το ξέρετε οτι οι ασφαλιστικές ασφαλίζουν και με αριθμό πλαισίου;
Ζητούν βέβαια κάποιες προυποθέσεις, π.χ να το έχεις σε κλειστό γκαράζ, να έχεις βγάλει τις ρόδες και να το έχεις σε τάκους κ.α.

Εμένα πάντως Βαγγέλη, από την ασφαλιστική μου ξεκαθάρισαν ότι, αν, κατά τη διάρκεια του (προπληρωμένου) ασφαλιστηρίου των έξι μηνών, δώσω πινακίδες, δεν ισχύει καμία κάλυψη. Μάλιστα μου είπαν ότι πολύ δύσκολα μπορείς να το ασφαλίσεις και μόνο για κλοπή με αυτοτελές ασφαλιστήριο. Αν έχεις αξιόπιστες πληροφορίες επί του θέματος (γιατί είναι πολύ πιθανό να μου λένε μούφες), είναι ιδιαιτέρως ευπρόσδεκτες. :original:

mark e92
11-10-13, 21:46
Εμένα πάντως Βαγγέλη, από την ασφαλιστική μου ξεκαθάρισαν ότι, αν, κατά τη διάρκεια του (προπληρωμένου) ασφαλιστηρίου των έξι μηνών, δώσω πινακίδες, δεν ισχύει καμία κάλυψη. Μάλιστα μου είπαν ότι πολύ δύσκολα μπορείς να το ασφαλίσεις και μόνο για κλοπή με αυτοτελές ασφαλιστήριο. Αν έχεις αξιόπιστες πληροφορίες επί του θέματος (γιατί είναι πολύ πιθανό να μου λένε μούφες), είναι ιδιαιτέρως ευπρόσδεκτες. :original:

+1 και εγώ που είχα ρωτήσει μου είχαν πει ότι την περίοδο που είναι κατατεθειμένες οι πινακίδες δεν είναι ασφαλισμένο.

VanVIC
11-10-13, 22:20
Εμένα πάντως Βαγγέλη, από την ασφαλιστική μου ξεκαθάρισαν ότι, αν, κατά τη διάρκεια του (προπληρωμένου) ασφαλιστηρίου των έξι μηνών, δώσω πινακίδες, δεν ισχύει καμία κάλυψη. Μάλιστα μου είπαν ότι πολύ δύσκολα μπορείς να το ασφαλίσεις και μόνο για κλοπή με αυτοτελές ασφαλιστήριο. Αν έχεις αξιόπιστες πληροφορίες επί του θέματος (γιατί είναι πολύ πιθανό να μου λένε μούφες), είναι ιδιαιτέρως ευπρόσδεκτες. :original:

Όπως σου τα είπαν είναι τα πράματα, έτσι τα ξέρω κι εγώ.
Πάραυτα, μπορεί να γίνει ασφάλιση (κλοπής + αστικής ευθύνης) και με τον αριθμό πλαισίου (χωρίς πινακίδες) αλλά υπό προϋποθέσεις, όπως έγραψα και προηγουμένως.

vagmag
12-10-13, 08:16
Σίγουρα μπορει να γίνει ασφάλιση με αριθμό πλαισίου ( τουλάχιστο για κλοπή) .

Το είχαμε κάνει όταν φέραμε την Elise απο το εξωτερικό, και μέχρι να εκτελωνιστει κλπ θέλαμε να ειναι ασφαλισμένη αλλα δεν είχαμε φυσικά πινακιδες.

Ούτως ή άλλως οι ασφαλιστικές θεωρητικά ασφαλίζουν πόσο...

turbodog
12-10-13, 13:27
Τα τελη κυκλοφοριας δεν νομιζω οτι θα γινουν ποτε με τον μηνα, γιατι για να γινει αυτο θα πρεπει να ακολουθησουν την λογικη του τεκμηριου χρησης (που υπολογιζεται με τον μηνα) Αυτο ομως σημαινει οτι θα πληρωνονται το επομενο ετος και οχι το προηγουμενο οπως συμβαινει τωρα.
Αλλιως, για να ειναι στο τρεχον ετος, θα πρεπει να προπληρωνονται καθε μηνα αφου εχουμε αποφασισει αν θελουμε να το κινησουμε η οχι.
Η πρωτη μεθοδος συνεπαγεται υστερηση εσοδων καθως οι πληρωμες θα μετατεθουν ενα χρονο μετα.
Η δευτερη μεθοδος θα αυξησει τον ογκο δουλειας στις εφοριες και στα υπουργεια και γενικοτερα θα προκαλεσει ενα μπαχαλο σε ενα συστημα που δεν το λες και οργανωμενο

Χωρις κερδος κερατα για αυτους, και δεν νομιζω να μπουν σε αυτην διαδικασια. Για ποιο λογο αλλωστε? Για δικαιοτερη αντιμετωπιση τον κατοχων αυτοκινητων? Χα χα ωραιο ανεκδοτο.

Το μονο που ισως να γινει ειναι να υπολογιζεται το τελος κυκλοφοριας για καποιον που δεν το εχει κινησει καθολου απο την αρχη του χρονου και εχει καταθεσει πινακιδες η για καποια καινουργια ταξινομηση που γινεται στα μεσα του ετους πχ Ιουνη, να πληρωνεται το υπολοιπο των μηνων του τρεχοντος ετους που εχουν απομεινει.

sierra
22-10-13, 21:37
Λέω να δοκιμάσω να αλλάξω το έτος κυκλοφορίας μέσω του Taxisnet. Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει που μπαίνουμε για να το διορθώσω; Να δούμε τι θα γίνει; :thumbsup:

PANOS-E60
22-10-13, 21:50
Λέω να δοκιμάσω να αλλάξω το έτος κυκλοφορίας μέσω του Taxisnet. Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει που μπαίνουμε για να το διορθώσω; Να δούμε τι θα γίνει; :thumbsup:

ξεχνα το Παναγιωτη, το τσεκαρα χτες. Εχουν κλειδωσει το e-oχηματα.

sierra
22-10-13, 23:15
ξεχνα το Παναγιωτη, το τσεκαρα χτες. Εχουν κλειδωσει το e-oχηματα.

Βρε τους κερατάδες. Θα πάω να πάρω χαρτί από την αντιπροσωπεία και θα τους το πάω... :thumbsdown:

merbeind
25-10-13, 20:33
Εχω την εξής απορία.Οποιος κυκλοφόρησε το αμάξι του πάνω απο 1900cc θα πληρώσει φέτος τον φόρο πολυτελείας για το 2013.Θα πληρώσουν φόρο πολυτελείας και αυτοί που κατέθεσαν τις πινακίδες το έτος 2013;
Με άλλα λόγια καταθέτωντας πινακίδες γλυτώνεις εκτός απο τέλη και τον φόρο ή ο δεύτερος έρχεται όπως και να έχει;

VanVIC
25-10-13, 20:58
Εχω την εξής απορία.Οποιος κυκλοφόρησε το αμάξι του πάνω απο 1900cc θα πληρώσει φέτος τον φόρο πολυτελείας για το 2013.Θα πληρώσουν φόρο πολυτελείας και αυτοί που κατέθεσαν τις πινακίδες το έτος 2013;
Με άλλα λόγια καταθέτωντας πινακίδες γλυτώνεις εκτός απο τέλη και τον φόρο ή ο δεύτερος έρχεται όπως και να έχει;

O φόρος πολυτελείας είναι ποσοστό επι του τεκμηρίου το οποίο στα αυτοκίνητα έχει σχέση με την χρήση και όχι με την ιδιοκτησία οπότε αν έχεις πινακίδες κατατεθημένες, για το διάστημα αυτό δεν έχεις τεκμήριο άρα ούτε φόρο πολυτελείας.

Αν για κάποιο λόγο αλλάξει το ανωτέρω και συνδέσουν το τεκμήριο με την ιδιοκτησία (ασχέτως με την χρήση ή μή) ... δεν θέλω να προβλέψω τί θα γίνει, ας μην το σκεφτόμαστε αυτό, θα είναι τουλάχιστον εφιαλτικό.

merbeind
25-10-13, 21:05
Χμμμ.
Πολύ καλά τα λές και εγώ έτσι τα ήξερα αλλά όπως είπες το τεκμήριο ιδιοκτησίας μου το ανέφερε σήμερα ένας γνωστός μου.Τελοσπάντων μην το πολυσυζητάμε και δίνουμε ιδέες.

kostas1.6
26-10-13, 12:40
Εχω την εξής απορία.Οποιος κυκλοφόρησε το αμάξι του πάνω απο 1900cc θα πληρώσει φέτος τον φόρο πολυτελείας για το 2013.Θα πληρώσουν φόρο πολυτελείας και αυτοί που κατέθεσαν τις πινακίδες το έτος 2013;
Με άλλα λόγια καταθέτωντας πινακίδες γλυτώνεις εκτός απο τέλη και τον φόρο ή ο δεύτερος έρχεται όπως και να έχει;

Φέτος θα πληρώσουμε φόρο για τη χρήση που έγινε κατά το 2012. Οπότε o φόρος θα είναι μειωμένος για όσους είχαν καταθέσει το 2012. Αν καταθέσεις τώρα, μειώνεις το φόρο που θα σου έρθει κάποια στιγμή μέσα στο 2014.

ankor
28-10-13, 00:17
https://arouraios.gr/2013/10/erxetai-sok-gia-xiliades-idioktites/

GIANNHS M
28-10-13, 00:43
ενταξει καποια μερα ετσι που το πανε δεν θα κυκλοφορει τιποτα ή θα βγουμε με τα οπλα να τους καθαρισουμε!!!!

m_power_lunatic
30-10-13, 14:41
Eπειδη δεν το εχω προχειρο αυτη τη στιγμη και το χρειαζομαι,το σημα για 525i E60 με πρώτη κυκλοφορια το 2007 στην Ελλαδα ειναι 880 ευρώ και η έκτακτη εισφορα για φετος ποσο ειναι???Το τεκμήριο του πόσο ειναι για φετος???

Η εκτακτη εισφορα πρεπει να ειναι 5% επι την ετησια αντικειμενικη δαπανη???

Konstantinos E60
30-10-13, 14:50
665 και 9300

friendgr
30-10-13, 15:42
Ετοιμοι υπολογισμοί εδώ:

https://www.moneyonline.gr/site/article/4719/anigi-stis-4-11-i-efarmogi-gia-ta-teli-kikloforias-ich-i-epivarinsi-se-pinakes

m_power_lunatic
30-10-13, 15:47
Αρα τελη 880 ευρω συν εκτακτη εισφορα 665 και τεκμηριο 9.300????

Η εισφορα δεν ειναι 465???Πρωτη κυκλοφορια το 2007 ειναι.

friendgr
30-10-13, 15:47
ενταξει καποια μερα ετσι που το πανε δεν θα κυκλοφορει τιποτα ή θα βγουμε με τα οπλα να τους καθαρισουμε!!!!


Ειδικά για το δεύτερο σιγά μην σκίσουμε κανά καλτσόν....

άσε το άλλο: που να αφήνεις στην μέση τον φρέντο καπουτσίνο...κρίμα είναι.



Μ' αυτό που έχει να γίνει με τα οικόπεδα και τα αγροτεμάχια από του χρόνου, τ' αυτοκίνητα θα είναι πταίσμα. :ranting2:

Alex_
30-10-13, 15:51
λεφτα υπαρχουν... δωστε φορους στον λαο...https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/10/smokinghookah-1.gif (https://www.sherv.net/emoticons.html)


..οσο μας βλεπουν να καθομαστε κ να πληρωνουμε τοσο θα βαζουν κ θα βαζουν...

Konstantinos E60
30-10-13, 15:52
Αρα τελη 880 ευρω συν εκτακτη εισφορα 665 και τεκμηριο 9.300????

Με επιφυλαξη το 665 γιατι μπορει να ειναι και 465.

friendgr
30-10-13, 15:54
Συγνώμη, πόσα κυβικά είναι ΑΚΡΙΒΩΣ;

m_power_lunatic
30-10-13, 15:56
Με επιφυλαξη το 665 γιατι μπορει να ειναι και 465.

Εισφορα ειναι 465 οχι 665 νομιζω!

Konstantinos E60
30-10-13, 15:58
Εισφορα ειναι 465 οχι 665 νομιζω!

Λογικα 465 πρεπει να είναι γιατι πιανει και όλο το 2007 αλλα με τους τραχαναδες που εχουμε μπλέξει δεν εισαι ποτε σίγουρος.

mitsos_chania
30-10-13, 16:23
Αρα Χ5 3,0 του 2004 πληρωνει φετος 880+1240?
Και απο του χρονου μονο τα 880?
Ο φορος πολυτελειας ανεβηκε σε σχεση με περυσι?

friendgr
30-10-13, 16:27
Οχι (προς το παρόν) .

5% επί του τεκμηρίου μέχρι 2500 κυβικά και 10% για >2500

Για πάνω από δεκαετία δεν έχει Φ.Π.

ΔημήτρηςΜ3
30-10-13, 16:45
δλδ
880+465!!!!!!

Konstantinos E60
30-10-13, 16:53
δλδ
880+465!!!!!!

Αν είσαι του 07 ναι.

merbeind
31-10-13, 15:56
Αρα Χ5 3,0 του 2004 πληρωνει φετος 880+1240?
Και απο του χρονου μονο τα 880?
Ο φορος πολυτελειας ανεβηκε σε σχεση με περυσι?

Eίναι 880 και 1120 οπότε 2000 στρόγγυλα έτσι μην ασχολούμαστε με ψιλά μωρέ.
Προσωπικά για αμάξι που πιάνει 6-7χιλ στην αγορά και άν ,2000 για να το κυκλοφορώ χωρίς ασφάλεια κτλκτλ δεν τα δίνω. Αμάξι να κυκλοφορώ μικρότερο έχω.Προτιμώ αυτά τα λεφτά να τα βάλω στο αμάξι extraδακια παρά να τα δώσω και φέτος στους αλήτες.

mitsos_chania
31-10-13, 16:00
Εγω βλεπω το ε46 να το αφηνω ενα χρονακι μεσα και τα λεφτα να τα κανω ενα Μ54Β30...

optostyle
02-11-13, 09:26
Από Δευτέρα διαθέσιμα τα τέλη κυκλοφορίας

Ανοίγει από τη Δευτέρα η ηλεκτρονική εφαρμογή της Γενικής Γραμματείας Δημόσιων Εσόδων, απ” όπου οι πολίτες θα μπορούν να προμηθευτουν τα ειδοποιητήρια τελών κυκλοφορίας…

Οι πολίτες, μπαίνοντας στην ιστοσελίδα, θα έχουν πρόσβαση είτε με τους κωδικούς του TaxisNet, είτε με το ΑΦΜ τους είτε με τον αριθμό κυκλοφορίας. Θα τυπώνουν το ειδοποιητήριο και θα το πηγαίνουν σετράπεζα μέσω της οποίας θα γίνεται η πληρωμή.

Διπλή θα είναι η επιβάρυνση για όσους έχουν αυτοκίνητο άνω των 1.929 κυβικών καθώς θα καταβάλλουν και φόρο πολυτελούς διαβίωσης- από τον οποίο προσδοκώνται έσοδα 136 εκατ. ευρώ.

Από το φόρο δεν γλιτώνουν όσοι τα πούλησαν εντός του 2013 ή κατέθεσαν πινακίδες στα τέλη του περασμένου έτους καθώς το μέτρο έχει αναδρομική ισχύ από τη χρήση του 2012. Το νέο φόρο πολυτελούς διαβίωσης καλούνται να πληρώσουν και όσοι έχουν πισίνα ή αεροσκάφος.....Εδω την πατησα εγω..

Στα επίπεδα του 2012 κινούνται τα τέλη κυκλοφορίας του 2013. Αναλυτικότερα:

Από 51 κ.ε. έως 300 κ.ε. 22 ευρώ
Από 301 κ.ε έως 785 κ.ε. 55 ευρώ
Από 786 κ.ε έως 1.071 κ.ε. 120 ευρώ
Από 1.072 κ.ε έως 1.357 κ.ε. 135 ευρώ
Από 1.358 κ.ε έως 1.548 κ.ε. 240 ευρώ
Από 1.549 κ.ε έως 1.738 κ.ε. 265 ευρώ
Από 1.739 κ.ε έως 1.928 κ.ε 300 ευρώ
Από 1.929 κ.ε έως 2.357 κ.ε 660 ευρώ
Από 2.358 κ.ε έως 3.000 κ.ε 880 ευρώ
Από 3.001 κ.ε έως 4.000 κ.ε 1.000 ευρώ
Από 4.001 κ.ε και άνω 1.320 ευρώ

Περαστικα!!!!!!!!

optostyle
02-11-13, 09:33
Πώς να κινήσετε το αυτοκίνητό σας νόμιμα χωρίς πινακίδες - See more at:======>>>>> https://arouraios.gr/2013/11/pws-na-kinisete-to-autokinito/#sthash.dLj20Jn1.dpuf

VanVIC
02-11-13, 09:50
Πώς να κινήσετε το αυτοκίνητό σας νόμιμα χωρίς πινακίδες - See more at:======>>>>> https://arouraios.gr/2013/11/pws-na-kinisete-to-autokinito/#sthash.dLj20Jn1.dpuf


Την διαδικασία την ξέρω και σε κάποιες περιπτώσεις την έχω χρησιμοποιήσει.
Σε τέτοια περίπτωση το πρόβλημα (κόστος) είναι της ασφάλισης.
Κάτι λέει στο τέλος του άρθρου αλλά δεν μπορείς να καταλάβεις αν δεν δοκιμάσεις...
Δεν ξέρω καμία ασφαλίστική που να ασφαλίζει -νόμιμα- για 2 μέρες. Το λιγότερο είναι μήνας και αντίστοιχα το κόστος απο 50 ευρώ κάθε διήμερο.
12 πενηντάρικα το χρόνο μας κάνουν 600 ευρώ...

mark e92
02-11-13, 18:56
Από Δευτέρα διαθέσιμα τα τέλη κυκλοφορίας

Ανοίγει από τη Δευτέρα η ηλεκτρονική εφαρμογή της Γενικής Γραμματείας Δημόσιων Εσόδων, απ” όπου οι πολίτες θα μπορούν να προμηθευτουν τα ειδοποιητήρια τελών κυκλοφορίας…

Οι πολίτες, μπαίνοντας στην ιστοσελίδα, θα έχουν πρόσβαση είτε με τους κωδικούς του TaxisNet, είτε με το ΑΦΜ τους είτε με τον αριθμό κυκλοφορίας. Θα τυπώνουν το ειδοποιητήριο και θα το πηγαίνουν σετράπεζα μέσω της οποίας θα γίνεται η πληρωμή.

Διπλή θα είναι η επιβάρυνση για όσους έχουν αυτοκίνητο άνω των 1.929 κυβικών καθώς θα καταβάλλουν και φόρο πολυτελούς διαβίωσης- από τον οποίο προσδοκώνται έσοδα 136 εκατ. ευρώ.

Από το φόρο δεν γλιτώνουν όσοι τα πούλησαν εντός του 2013 ή κατέθεσαν πινακίδες στα τέλη του περασμένου έτους καθώς το μέτρο έχει αναδρομική ισχύ από τη χρήση του 2012. Το νέο φόρο πολυτελούς διαβίωσης καλούνται να πληρώσουν και όσοι έχουν πισίνα ή αεροσκάφος.....Εδω την πατησα εγω..

Στα επίπεδα του 2012 κινούνται τα τέλη κυκλοφορίας του 2013. Αναλυτικότερα:

Από 51 κ.ε. έως 300 κ.ε. 22 ευρώ
Από 301 κ.ε έως 785 κ.ε. 55 ευρώ
Από 786 κ.ε έως 1.071 κ.ε. 120 ευρώ
Από 1.072 κ.ε έως 1.357 κ.ε. 135 ευρώ
Από 1.358 κ.ε έως 1.548 κ.ε. 240 ευρώ
Από 1.549 κ.ε έως 1.738 κ.ε. 265 ευρώ
Από 1.739 κ.ε έως 1.928 κ.ε 300 ευρώ
Από 1.929 κ.ε έως 2.357 κ.ε 660 ευρώ
Από 2.358 κ.ε έως 3.000 κ.ε 880 ευρώ
Από 3.001 κ.ε έως 4.000 κ.ε 1.000 ευρώ
Από 4.001 κ.ε και άνω 1.320 ευρώ

Περαστικα!!!!!!!!

Τα ΤΚ δεν είναι για το 2014?
Τι τους νοιάζει αν ήταν κατατεθημενες για το 2013?
Αυτος που δεν είχε πινακίδες για το 2013 τι θα πληρώσει;

Kostas_1
02-11-13, 19:03
Τα ΤΚ δεν είναι για το 2014?
Τι τους νοιάζει αν ήταν κατατεθημενες για το 2013?
Αυτος που δεν είχε πινακίδες για το 2013 τι θα πληρώσει;

Για τον φορο πολυτελείας λεει

PapajimG
02-11-13, 19:11
Τα ΤΚ δεν είναι για το 2014?
Τι τους νοιάζει αν ήταν κατατεθημενες για το 2013?
Αυτος που δεν είχε πινακίδες για το 2013 τι θα πληρώσει;

Τα τέλη ναι, για το 14.
Ο φόρος πολυτελείας έχει αναδρομική ισχύ.
Μπορεί κάποιος να διευκρινίσει τι σημαίνει αναδρομική ισχύ από 2012?
Θα πληρώσουμε ,δηλαδή, Τέλη 2014 + Φόρο πολυτελείας 2013 + Φόρο πολυτελείας 2012?

steliosm46
02-11-13, 19:13
Τα τέλη ναι, για το 14.
Ο φόρος πολυτελείας έχει αναδρομική ισχύ.
Μπορεί κάποιος να διευκρινίσει τι σημαίνει αναδρομική ισχύ από 2012?
Θα πληρώσουμε ,δηλαδή, Τέλη 2014 + Φόρο πολυτελείας 2013 + Φόρο πολυτελείας 2012?

το 13 πληρωνεις φορο για το 12

το 14 πληρωνεις φορο για το 13 και παει λεγοντας...

PapajimG
02-11-13, 19:17
το 13 πληρωνεις φορο για το 12

το 14 πληρωνεις φορο για το 13 και παει λεγοντας...

Οπότε τώρα θα πληρωθούν Τέλη 14 & φόρος 12
Και του χρόνου θα πρέπει,λογικά, ο φόρος του 13 να έρθει με το εκκαθαριστικό ή με έξτρα μπιλιετάκι (όπως είχε γίνει το 2010?)

KalpasM3
02-11-13, 20:46
Σκέφτομαι την ιδέα για πληρωμή μέσω πιστωτικής κάρτας.Πως το βλέπετε σαν ιδέα?

A8hnaios
02-11-13, 20:48
εχεις Πιστωτικη???? :shok: :shok:

Kostas_1
02-11-13, 21:18
Σκέφτομαι την ιδέα για πληρωμή μέσω πιστωτικής κάρτας.Πως το βλέπετε σαν ιδέα?

εδω και χρονια το κανω. η καρτα κανει ατοκες δοσεις και μειωνει και το λογαριασμο στο κινητο

KalpasM3
02-11-13, 21:19
Έχω πιστωτική αλλά δεν το έχω κάνει ποτέ.

VanVIC
02-11-13, 21:22
Σκέφτομαι την ιδέα για πληρωμή μέσω πιστωτικής κάρτας.Πως το βλέπετε σαν ιδέα?


εδω και χρονια το κανω. η καρτα κανει ατοκες δοσεις και μειωνει και το λογαριασμο στο κινητο

Χμμμ...:think:

Καλές οι άτοκες δόσεις αλλά απο φέτος ό,τι πληρώνεις με πιστωτική (στις πληρωμές αναφέρομαι) προσμετράει ως τεκμήριο !
Εκτός και αν είναι κανείς πολύ άνετος με τα τεκμήριά του.

dafidack
02-11-13, 21:29
Χμμμ...:think:

Καλές οι άτοκες δόσεις αλλά απο φέτος ό,τι πληρώνεις με πιστωτική (στις πληρωμές αναφέρομαι) προσμετράει ως τεκμήριο !
Εκτός και αν είναι κανείς πολύ άνετος με τα τεκμήριά του.

Πολυ πολυ καλη πληροφορια και πανω που φετος σκεφτομουν να μην καταθεσω.Αλλος ενας λογος λοιπον που και φετος θα εχουν τις πινακιδες μου να τις λιβανιζουν μαζι με χιλιαδες αλλες στις εφοριες.:thefinger:

VanVIC
02-11-13, 21:36
Πάντως εγώ καλού-κακού θα περιμένω να περάσει και η παράταση που θα δώσουν για την πληρωμή των τελών κυκλοφορίας, υποθέτω γύρω στις 8-10 Ιανουρίου.
Να δούμε τί (αν) θα ανακοινώσουν μέτα (όπως έγινε και πέρυσι, αφού τους τα έιχαμε ακουμπήσει...)

Ετσι κι αλλιώς πρόστιμο δεν θα έχω αφού τις έχω ήδη κατατεθημένες τις πινακίδες απο Σεπτέμβριο.

Με τις καταθέσεις που θα γίνουν και φέτος, θα φτάσουμε σε σημείο που να μην τους βγαίνουν οι πράξεις με τίποτα. Το θέμα είναι βέβαια αν θα το παραδεχθούν ποτέ και κυριώς οτι εμείς έχουμε τα καμάρια μας σαν σε "μουσείο"...

@@@@ θα πάρουν !

A8hnaios
02-11-13, 21:38
@@@@ θα πάρουν !

Kατι αλλο θα βρουν να φορολογησουν Βαγγελη δε στεναχωριουντε ο Λογαριασμος θα βγει... :ranting2:

E36-Hartge
02-11-13, 21:42
Θέλω να αγοράσω ένα αυτοκίνητο που έχει καταθέσει τις πινακίδες του για το έτος 2013 αλλα δεν θέλω να περιμένω το 2014.

Αυτό που σκέφτηκα είναι να πάω να πάρω τα τέλη του 2014 (για να μπορεί να γίνει η μεταβίβαση) απο την στιγμή που στης 4 του μήνα ξεκινάει η καταβολή των τελών κυκλοφορίας...τι γινεται σε αυτή την περίπτωση?

Μπορώ να το κυκλοφορίσω κανονικά?

Βασικά με ενδιαφέρει μόνο η μεταφορά του απο ένα σημείο σε ένα αλλο.

mark e92
02-11-13, 21:43
Αυτά που ήταν χωρίς πινακίδες τι κάνουν;
Αναδρομικά για το 2012 ??? Γιατί δεν το κάνουν από το 2000 !!!

VanVIC
02-11-13, 21:45
Kατι αλλο θα βρουν να φορολογησουν Βαγγελη δε στεναχωριουντε ο Λογαριασμος θα βγει... :ranting2:

Το ξέρω οτι ο λογαριασμός είμαστε ευποχρεωμένοι να βγεί και θα βγεί αλλά όχι για πολύ ακόμα απο το αυτοκίνητα.

Σε πρόσφατη τηλεοπτική του συνέντευξη* του ο Στουρνάρας είχε πεί οτι τα αυτοκίνητα είναι η καλύτερη (ή κάπως έτσι) φορολογητέα ύλη που έχουν.
Οταν θα ακινητοποιηθεί αυτή η "ύλη" ή όταν θα έχει εξαυλοθεί και θα μείνουν μόνο τα ταξί, να δούμε τότε τί θα κάνουν.
Βρήκανε κι εδώ μια ευκολη λύση...
:ranting2:


*https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=441553&postcount=85

mark e92
02-11-13, 21:51
Θέλω να αγοράσω ένα αυτοκίνητο που έχει καταθέσει τις πινακίδες του για το έτος 2013 αλλα δεν θέλω να περιμένω το 2014.

Αυτό που σκέφτηκα είναι να πάω να πάρω τα τέλη του 2014 (για να μπορεί να γίνει η μεταβίβαση) απο την στιγμή που στης 4 του μήνα ξεκινάει η καταβολή των τελών κυκλοφορίας...τι γινεται σε αυτή την περίπτωση?

Μπορώ να το κυκλοφορίσω κανονικά?

Βασικά με ενδιαφέρει μόνο η μεταφορά του απο ένα σημείο σε ένα αλλο.

πρέπει να πληρωθούν και του 2013.

A8hnaios
02-11-13, 21:52
Τα ταξι, τα φορτηγα, τα λεωφορεια,// εχει ο Θεος!!

χαχα κατι θα βρουν.....

E36-Hartge
02-11-13, 21:56
πρέπει να πληρωθούν και του 2013.

Άρα ούτε η μεταβίβαση μπορεί να γίνει?

mark e92
02-11-13, 21:58
Άρα ούτε η μεταβίβαση μπορεί να γίνει?

Σωστά!

VanVIC
02-11-13, 21:58
Διερωτώμαι: Δεν έχει σκεφτεί κανείς να κινηθεί νομικά έναντι της αναδρομικής επιβολής του φόρου πολυτελείας ;

Το καταλαβαίνω να νομοθετούν (έστω και σκληρά) και να σου ανακοινώνουν κάτι που θα ισχύσει αλλά να έχεις και 'συ (ο φορολογούμενος) το χρονικό περιθώριο να αντιδράσεις (να ακινητοποιήσεις με κατάθεση πινακίδων για την περίσταση).
Η αναδρομηκότητα είναι εντελώς μας εντελώς απαταιωνιά !

Το συζητούσα με έναν δικηγόρο και μου έλεγε οτι όντως είναι παράνομο (το μέρος της αναδρομηκότητας) αλλά σε κάθε περίπτωση για να μπείς σε διαδικασία διεκδίκησης, θα πρέπει κατ'αρχήν πρώτα να το πληρώσεις και μετά να στραφείς εναντίον οτυ δημοσίου ζητώντας απαλλαγή.
Βέβαια σε τέτοια περίπτωση είναι απαραίτητο πρίν πληρώσεις, με κάποιον νομότυπο τρόπο να κοινοποιήσεις στην αρμόδια ΔΟΥ (εκεί που πληρώνεις) οτι επιφυλάσσεσαι κάθε νόμιμου διακώματός σου δεδομένου οτι αμφισβητείς την νομιμότητα του συγκεκριμένου φόρου (για την αναδρόμικότητα μιλάμε, να μην ξεχνιόμαστε).

Αν έχει θεσπιστεί ή έχει ετοιμαστεί απο κάποιους τέτοια διαδικασία, χρήσιμο θα είναι να την γνωρίζουμε πρίν πάμε να πληρώσουμε τον αναδρομικό φόρο πολυτελείας.
Αν πληρώσουμε χωρίς να διατηρήσουμε δικαίωμα αμφισβήτισης-διεκδήκισης, μετά "πέταξε το πουλάκι".

Ρωτήστε όπου μπορείτε να μάθετε και ενημερώστε κι εδώ για ότι ΥΠΕΥΘΥΝΟ μάθετε.

nikos bob
02-11-13, 22:06
Θέλω να αγοράσω ένα αυτοκίνητο που έχει καταθέσει τις πινακίδες του για το έτος 2013 αλλα δεν θέλω να περιμένω το 2014.

Αυτό που σκέφτηκα είναι να πάω να πάρω τα τέλη του 2014 (για να μπορεί να γίνει η μεταβίβαση) απο την στιγμή που στης 4 του μήνα ξεκινάει η καταβολή των τελών κυκλοφορίας...τι γινεται σε αυτή την περίπτωση?

Μπορώ να το κυκλοφορίσω κανονικά?

Βασικά με ενδιαφέρει μόνο η μεταφορά του απο ένα σημείο σε ένα αλλο.

Μπορεις με μια απλη αιτηση (ισχυε στην αρμοδια ΔΟΥ και με θεωρηση απο την Τροχαια) να παρεις πινακιδα -Μ- για μεταφορα δηλαδη, και να κανεις συμβολαιο αγορας οχηματος χωρις δικαιωμα κυκλοφοριας μεχρι την 31/12/2013...ακουσε με και ψαξτο !
Το -Μ- ισχυει για δυο μερες και η αιτιολογια που θα γραψεις θα ειναι μεταφορα για δοκιμη .

optostyle
02-11-13, 22:10
χαχαχα θυμαστε κατι ασπρομαυρες Ελληνικες ταινιες που οταν εσκανε μυτη κανα καλο αμαξι της τοτε εποχης ,τρεχανε απο πισω του κατι ασχημα ασπρομαυρα παιδακια και το θαυμαζανε?????Ετσι θα ειναι σε λιγο...ποσο μαλλον τα Πεμβε................γ@μω την τρελα μου :)))))))))))))))))))))))

Samaro
02-11-13, 22:28
Διερωτώμαι: Δεν έχει σκεφτεί κανείς να κινηθεί νομικά έναντι της αναδρομικής επιβολής του φόρου πολυτελείας ;

Το καταλαβαίνω να νομοθετούν (έστω και σκληρά) και να σου ανακοινώνουν κάτι που θα ισχύσει αλλά να έχεις και 'συ (ο φορολογούμενος) το χρονικό περιθώριο να αντιδράσεις (να ακινητοποιήσεις με κατάθεση πινακίδων για την περίσταση).
Η αναδρομηκότητα είναι εντελώς μας εντελώς απαταιωνιά !

Το συζητούσα με έναν δικηγόρο και μου έλεγε οτι όντως είναι παράνομο (το μέρος της αναδρομηκότητας) αλλά σε κάθε περίπτωση για να μπείς σε διαδικασία διεκδίκησης, θα πρέπει κατ'αρχήν πρώτα να το πληρώσεις και μετά να στραφείς εναντίον οτυ δημοσίου ζητώντας απαλλαγή.
Βέβαια σε τέτοια περίπτωση είναι απαραίτητο πρίν πληρώσεις, με κάποιον νομότυπο τρόπο να κοινοποιήσεις στην αρμόδια ΔΟΥ (εκεί που πληρώνεις) οτι επιφυλάσσεσαι κάθε νόμιμου διακώματός σου δεδομένου οτι αμφισβητείς την νομιμότητα του συγκεκριμένου φόρου (για την αναδρόμικότητα μιλάμε, να μην ξεχνιόμαστε).

Αν έχει θεσπιστεί ή έχει ετοιμαστεί απο κάποιους τέτοια διαδικασία, χρήσιμο θα είναι να την γνωρίζουμε πρίν πάμε να πληρώσουμε τον αναδρομικό φόρο πολυτελείας.
Αν πληρώσουμε χωρίς να διατηρήσουμε δικαίωμα αμφισβήτισης-διεκδήκισης, μετά "πέταξε το πουλάκι".

Ρωτήστε όπου μπορείτε να μάθετε και ενημερώστε κι εδώ για ότι ΥΠΕΥΘΥΝΟ μάθετε.

Δεν είμαι δικηγόρος βεβαια, αλλά πολύ φοβαμαι πως, αν η αναδρομική επιβολή αυτού του χαρατσιού δεν κριθεί αντισυνταγματική γενικώς, η όποια απόφαση για επιστροφή των καταβληθέντων, πέρα απο το ότι θα απαιτήσει χρόνο και χρήμα , θα αφορά ατομικά μόνον κάθε ιδιοκτητη, του οποίου επιδικάσθηκε η υπόθεση και δικαιώθηκε.
Δηλαδή χ3σ3 ψηλά κι αγνάντευε. :thumbsdown:

E36-Hartge
02-11-13, 22:29
Μπορεις με μια απλη αιτηση (ισχυε στην αρμοδια ΔΟΥ και με θεωρηση απο την Τροχαια) να παρεις πινακιδα -Μ- για μεταφορα δηλαδη, και να κανεις συμβολαιο αγορας οχηματος χωρις δικαιωμα κυκλοφοριας μεχρι την 31/12/2013...ακουσε με και ψαξτο !
Το -Μ- ισχυει για δυο μερες και η αιτιολογια που θα γραψεις θα ειναι μεταφορα για δοκιμη .

Θα το κοιτάξω αν και νομίζω πως δεν θα μπορεί να γίνει μεταβίβαση στο όνομα μου...

VanVIC
02-11-13, 22:39
Δεν είμαι δικηγόρος βεβαια, αλλά πολύ φοβαμαι πως, αν η αναδρομική επιβολή αυτού του χαρατσιού δεν κριθεί αντισυνταγματική γενικώς, η όποια απόφαση για επιστροφή των καταβληθέντων, πέρα απο το ότι θα απαιτήσει χρόνο και χρήμα , θα αφορά ατομικά μόνον κάθε ιδιοκτητη, του οποίου επιδικάσθηκε η υπόθεση και δικαιώθηκε.
Δηλαδή χ3σ3 ψηλά κι αγνάντευε. :thumbsdown:

Ναι αλλά αν υπάρξει έστω και ένα δεδικασμένο με απόφαση υπέρ του πολίτη...
Γι αυτό γράφω οτι πρέπει με κάποιον τρόπο να δηλώσουμε επιφύλαξη, ποτέ δεν ξέρεις...

Αντώνη στην δική μου περίπτωση, μόνο ο φόρος πολυτελείας είναι 2.350 για το '12, είναι πολλά τα λεφτά Αρη !

Samaro
02-11-13, 22:51
Ναι αλλά αν υπάρξει έστω και ένα δεδικασμένο με απόφαση υπέρ του πολίτη...
Γι αυτό γράφω οτι πρέπει με κάποιον τρόπο να δηλώσουμε επιφύλαξη, ποτέ δεν ξέρεις...

Αντώνη στην δική μου περίπτωση, μόνο ο φόρος πολυτελείας είναι 2.350 για το '12, είναι πολλά τα λεφτά Αρη !
:shok::shok:

steliosm46
02-11-13, 22:58
ερωτηση:

Εφοσον ο φορος ερχεται μαζι με τα τελη, καποιος που εχει καταθεσει πινακιδες τι γινεται μπαινει στο taxis net και εκτυπωνει απλα τον φορο?

επισης γινεται να πληρωθει με δωσεις? καθε μηνα?

rallakias
02-11-13, 23:08
Διερωτώμαι: Δεν έχει σκεφτεί κανείς να κινηθεί νομικά έναντι της αναδρομικής επιβολής του φόρου πολυτελείας ;

Το καταλαβαίνω να νομοθετούν (έστω και σκληρά) και να σου ανακοινώνουν κάτι που θα ισχύσει αλλά να έχεις και 'συ (ο φορολογούμενος) το χρονικό περιθώριο να αντιδράσεις (να ακινητοποιήσεις με κατάθεση πινακίδων για την περίσταση).
Η αναδρομηκότητα είναι εντελώς μας εντελώς απαταιωνιά !

Το συζητούσα με έναν δικηγόρο και μου έλεγε οτι όντως είναι παράνομο (το μέρος της αναδρομηκότητας) αλλά σε κάθε περίπτωση για να μπείς σε διαδικασία διεκδίκησης, θα πρέπει κατ'αρχήν πρώτα να το πληρώσεις και μετά να στραφείς εναντίον οτυ δημοσίου ζητώντας απαλλαγή.
Βέβαια σε τέτοια περίπτωση είναι απαραίτητο πρίν πληρώσεις, με κάποιον νομότυπο τρόπο να κοινοποιήσεις στην αρμόδια ΔΟΥ (εκεί που πληρώνεις) οτι επιφυλάσσεσαι κάθε νόμιμου διακώματός σου δεδομένου οτι αμφισβητείς την νομιμότητα του συγκεκριμένου φόρου (για την αναδρόμικότητα μιλάμε, να μην ξεχνιόμαστε).

Αν έχει θεσπιστεί ή έχει ετοιμαστεί απο κάποιους τέτοια διαδικασία, χρήσιμο θα είναι να την γνωρίζουμε πρίν πάμε να πληρώσουμε τον αναδρομικό φόρο πολυτελείας.
Αν πληρώσουμε χωρίς να διατηρήσουμε δικαίωμα αμφισβήτισης-διεκδήκισης, μετά "πέταξε το πουλάκι".

Ρωτήστε όπου μπορείτε να μάθετε και ενημερώστε κι εδώ για ότι ΥΠΕΥΘΥΝΟ μάθετε.

Μετα απο πρόχειρη ερευνα ,ανακαλυψα οτι αναδρομική φορολογηση επιτρέπεται απο το Συνταγμα της Ελλάδας ,αρκει να μην ξεπερνάει αναφορικα το προηγούμενο οικονομικό έτος:

Αρθρο 78

2. Φόρος ή άλλο οποιοδήποτε οικονομικό βάρος δεν μπορεί να
επιβληθεί με νόμο αναδρομικής ισχύος που εκτείνεται πέρα από το
οικονομικό έτος το προηγούμενο εκείνου κατά το οποίο επιβλήθηκε.

Κοινώς φέτος το 2013 αποφασισαμε να φορολογηθείτε αναδρομικά και επιπλέον για το 2012 με φορο πολυτελειας στα ΙΧ ,απλά επειδη μας λείπανε κάποια χρήματα.

Μην θεωρήσετε οτι κάτι αντιστοιχο δεν μπορει να επαναληφθει και του χρόνου.

https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=436470&postcount=3199

Samaro
03-11-13, 14:15
..................................................
............................

Μην θεωρήσετε οτι κάτι αντιστοιχο δεν μπορει να επαναληφθει και του χρόνου.



Μα, είναι βέβαιο ότι θα επαναληφθεί .
Οτιδήποτε επιβάλεται στην αρχή ως έκτακτο, στην συνέχεια μόνιμοποιείται.

Το μάθαμε το μάθημα ! :thumbsdown:

mark e92
03-11-13, 21:12
Εχει μπει κανείς στο Taxisnet???
Βαζω ΑΦΜ και αριθμο κυκλ. και δεν βγάζει ΦΠ ???

BILL007
03-11-13, 21:59
Μα, είναι βέβαιο ότι θα επαναληφθεί .
Οτιδήποτε επιβάλεται στην αρχή ως έκτακτο, στην συνέχεια μόνιμοποιείται.

Το μάθαμε το μάθημα ! :thumbsdown:

Ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου...Δυστυχως...

VanVIC
03-11-13, 22:31
...
Αυτο το περιουσιολογιο που εξηγγειλε ο Στουρναρας και θα αντικαταστησει λεει τα τεκμηρια μου ακουγετε σαν κατι πολυ κακο....., ψευτης να βγω αλλα μαλλον πανε να μαζεψουν αυτα που χανουν απο την καταθεση των πινακιδων...


Ξέρει κανείς τίποτα συγκεκριμένο ;

micz
03-11-13, 22:49
Απλά φήμες που δεν ξέρουμε αν βγουν αληθηνές

https://www.itabloid.gr/έρχεται-φόρος-για-όσους-κατέθεσαν-πιν/

alexm
03-11-13, 22:51
Ξέρει κανείς τίποτα συγκεκριμένο ;

Βαγγελη μην ψαχνεις, δεν υπαρχει κατι για το περιουσιολογιο ακομα, απλα μια σκεψη μου εγραψα!!!

micz
03-11-13, 22:55
Oct 29, 6 days ago


Έρχεται φόρος για όσους κατέθεσαν πινακίδες!

Η εκδικητική μανία του Υπουργείου Οικονομικών εναντίον (και) των ιδιοκτητών αυτοκινήτων, τα εξοντωτικά τέλη και οι ακόμα πιο εξοντωτικοί φόροι που επιβάλλει σε αυτούς, οδηγεί στο άλλο άκρο. Όπως τα τελευταία χρόνια, έτσι και φέτος, εκατοντάδες χιλιάδες οδηγοί συρρέουν στις εφορίες για να καταθέσουν τις πινακίδες κυκλοφορίας των αυτοκινήτων τους. Έτσι, το 2014, 1 στα 5 αυτοκίνητα που θα υπάρχουν στην Ελλάδα, δεν θα έχει πινακίδες. Βέβαια, το ΥΠΟΙΚ φέρνει φόρο και για τα ακινητοποιημένα…
Γράφει ο Γιώργος Τρικαλινός

Τα τέλη κυκλοφορίας που έρχονται την επόμενη εβδομάδα και ο φόρος πολυτελούς διαβίωσης στα μεγάλου κυβισμού αυτοκίνητα δεν είναι οι μόνες ηλίθιες ιδέες της κυβέρνησης για τα αυτοκίνητα. Σύμφωνα με πληροφορίες της iTabloid.gr, το Υπουργείο Οικονομικών εξετάζει το ενδεχόμενο από το 2014, οπότε και θα δημιουργηθεί το Περιουσιολόγιο για τον κάθε φορολογούμενο, να φορολογεί αυτοτελώς τα ΙΧ που είναι σε ακινησία.

Αφού η περσινή ιδέα των φωστήρων για την επιβολή τέλους ακινησίας στα αυτοκίνητα που δεν κινούνται (έχουν καταθέσει πινακίδες) έφερε… σεισμό και δεν εφαρμόστηκε, είπαν φέτος να το φέρουν πλαγίως. Δηλαδή οι ιδιοκτήτες των ΙΧ που έχουν καταθέσει πινακίδες με την αιτιολογία της προσωρινής ακινησίας δεν θα πληρώνουν μεν τέλη κυκλοφορίας, θα πληρώνουν όμως πχ τον φόρο πολυτελούς διαβίωσης, αν αφορά ΙΧ άνω των 2000 κ.εκ.

Ήδη, φέτος, θα σταλούν ραβασάκια για πληρωμή φόρου πολυτελούς διαβίωσης σε όσους ιδιοκτήτες ΙΧ τα πούλησαν εντός του 2013, ή κατέθεσαν πινακίδες στα τέλη του 2012, αφού το μέτρο ισχύει αναδρομικά από τη χρήση του 2012. Παράλληλα, όσοι διαθέτουν Ι.Χ. αυτοκίνητο από 1.929 και μέχρι 4.700 κυβικά εκατοστά θα πρέπει να καταβάλουν στο τελευταίο δίμηνο του έτους φόρους που θα κυμαίνονται από 947 έως 5.140 ευρώ καθώς θα φορολογηθούν διπλά, με τέλη κυκλοφορίας και φόρο πολυτελούς διαβίωσης.

Το πόσο απύθμενη βλακεία είναι η εξοντωτική φορολογία των ΙΧ το αποδεικνύουν οι αριθμοί: Στο οκτάμηνο του 2012, τα έσοδα του Δημοσίου από τέλη κυκλοφορίας έφταναν τα 244 εκατομμύρια ευρώ. Ο στόχος για το 8μηνο του 2013 ήταν τα έσοδα να φτάσουν τα 258 εκατομμύρια. ΑντΆ αυτού, οι φωστήρες κατάφεραν να ρίξουν τα έσοδα στην προαναφερόμενη περίοδο στο ισχνό νούμερο των 126 εκατομμυρίων ευρώ! Τα δε έσοδα από τα τέλη ταξινόμησης (καινούρια ΙΧ) έχουν πέσει στα 45 εκατ. ευρώ το 2013, από 904 εκατ. ευρώ το 2004. Αλλά είπαμε: Δεν αρμενίζουμε στραβά, ο γιαλός είναι στραβός.

Και ακόμα, δεν έχουν δει τίποτα, αφού μέχρι το τέλος του έτους, οπότε και λήγει η προθεσμία για την πληρωμή των τελών κυκλοφορίας, αναμένεται να κατατεθούν ακόμα 400.000 πινακίδες ΙΧ αυτοκινήτων, φτάνοντας το συνολικό νούμερο του 1 εκατομμυρίου αυτοκινήτων που έχουν τεθεί σε ακινησία την τελευταία 2ετία.

Σε ό,τι αφορά τα τέλη κυκλοφορίας, η Γενική Γραμματεία Δημοσίων Εσόδων θα ανοίξει την ερχόμενη εβδομάδα, την ηλεκτρονική εφαρμογή για την πληρωμή των τελών κυκλοφορίας του 2014 που πρέπει να εξοφληθούν μέχρι το τέλος του έτους.

Τα τέλη κυκλοφορίας του έτους 2014, ξεκινούν από 660 ευρώ και φθάνουν μέχρι τα 1.320 ευρώ.

Ο φόρος πολυτελούς διαβίωσης, ξεκινά από τα 287 ευρώ για Ι.Χ. κυβισμού από 1.929 κ. εκ. και παλαιότητας από 5 μέχρι 10 έτη, ανέρχεται σε 1.780 ευρώ για Ι.Χ. 3.000 κυβικών εκατοστών και παλαιότητας μέχρι 5 ετών και φθάνει τα 3.820 ευρώ για Ι.Χ. 4.700 κ.εκ. και παλαιότητας μέχρι 5 ετών. Ο φόρος πολυτελείας θα επιβληθεί σε όλα τα Ι.Χ. αυτοκίνητα με κινητήρες 1.929 κυβικών και άνω, παλαιότητας μέχρι 10 ετών.

Υπολογίζεται με συντελεστή 5% επί των αντικειμενικών δαπανών (τεκμηρίων) διαβίωσης, που ισχύουν φέτος για τα Ι.Χ. με κινητήρες μέχρι 2.500 κ.εκ. και με συντελεστή 10% επί των αντικειμενικών δαπανών διαβίωσης που ισχύουν για τα Ι.Χ. άνω των 2.500 κ.εκ.

Για παράδειγμα, ένας ιδιοκτήτης Ι.Χ. 2.000 κ.εκ. και παλαιότητας 4 ετών θα πληρώσει φόρους συνολικού ύψους 1.100 ευρώ (660 ευρώ τέλη κυκλοφορίας και 440 ευρώ φόρο πολυτελούς διαβίωσης). Άλλος ιδιοκτήτης Ι.Χ. αυτοκινήτου 2.500 κ.εκ. και παλαιότητας 4,5 ετών θα καταβάλει φόρους συνολικού ύψους 1.545 ευρώ (880 ευρώ για τέλη και 665 ευρώ για φόρο πολυτελούς διαβίωσης).

Τα τέλη κυκλοφορίας για το 2014 με βάση τα κυβικά του κάθε ΙΧ έχουν ως εξής:

Από 51 κ.ε. έως 300 κ.ε. 22 ευρώ
Από 301 κ.ε έως 758 κ.ε. 55 ευρώ
Από 786 κ.ε έως 1.071 κ.ε. 120 ευρώ
Από 1.072 κ.ε έως 1.357 κ.ε. 135 ευρώ
Από 1.358 κ.ε έως 1.548 κ.ε. 240 ευρώ
Από 1.549 κ.ε έως 1.738 κ.ε. 265 ευρώ
Από 1.739 κ.ε έως 1.928 κ.ε 300 ευρώ
Από 1.929 κ.ε έως 2.357 κ.ε 660 ευρώ
Από 2.358 κ.ε έως 3.000 κ.ε 880 ευρώ
Από 3.001 κ.ε έως 4.000 κ.ε 1.000 ευρώ
Από 4.001 κ.ε και άνω 1.320 ευρώ
Επιβατικά αυτοκίνητα που ταξινομήθηκαν για πρώτη φορά στην Ελλάδα από την 1/11/2010 και μετά, αποκλειστικά με βάση τις εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα:

Κλιμάκιο εκπομπών CO2 (γρ./χλμ.) -
Ετήσια τέλη κυκλοφορίας ανά γραμ. εκπομπών σε ευρώ:
0 – 100 γρ./χλμ. – ευρώ
101 – 120 γρ./χλμ. 0,90 ευρώ
121 – 140 γρ./χλμ. 1,10 ευρώ
141 – 160 γρ./χλμ. 1,70 ευρώ
161 – 180 γρ./χλμ. 2,25 ευρώ
181 – 200 γρ./χλμ. 2,55 ευρώ
201 – 250 γρ./χλμ. 2,80 ευρώ
΅Ανω των 251 γρ./χλμ. 3,40 ευρώ




- See more at: https://www.itabloid.gr/%CE%AD%CF%81%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AD%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B1%C E%BD-%CF%80%CE%B9%CE%BD/#sthash.3qK7vC1M.dpuf

dafidack
05-11-13, 21:09
Η ζωη μας δεν εξαρταται απο "σιδερα" Κι αν τα πραγματα ερθουν ετσι οπως τα γραφουν πιο πανω πουλημα οσο οσο ή ανταλαγη με αλλο που δεν θα φορολογειται τοσο πολυ.Υπαρχουν σοβαροτερα προβληματα απ'αυτο.!!


https://www.youtube.com/watch?v=cKlgQnmiSDM"]https://www.youtube.com/watch?v=cKlgQnmiSDM


thumb

mark e92
05-11-13, 21:21
Η ζωη μας δεν εξαρταται απο "σιδερα" Κι αν τα πραγματα ερθουν ετσι οπως τα γραφουν πιο πανω πουλημα οσο οσο ή ανταλαγη με αλλο που δεν θα φορολογειται τοσο πολυ.Υπαρχουν σοβαροτερα προβληματα απ'αυτο.!!

https://www.youtube.com/watch?v=cKlgQnmiSDM


thumb

Δυστυχώς δεν θα μπορείς να το δώσεις...
Για διαγραφή τα βλέπω...

aris
05-11-13, 21:32
Δεν εχω να πω τιποτα αλλο απλα ελεος....βαρεθηκα την πολιτικη του οτι προλαβουμε και αρπαξουμε...
:ranting2::ranting2:

dafidack
05-11-13, 23:19
Δυστυχώς δεν θα μπορείς να το δώσεις...
Για διαγραφή τα βλέπω...

Ε δεν νομιζω thumb

friendgr
06-11-13, 09:22
και δεν έχεις αμάξι και το πληρώνεις.

Μιλάμε για non stop αρπαχτές.

Ούτε καν θέλω να σκεφτώ τι έχει να γίνει με τον νέο υπολογισμό των τεκμηρίων βάσει αξίας.

turbodog
06-11-13, 22:12
https://www.gocar.gr/news/feed/11050,Telh_kykloforias_2014.html

Εχει ακουσει κανενας τιποτα για αυτο το σεναριο? Παλι αρχισαμε τις μαντεψιες. Κατι συνηθες σε αυτο το :ranting2:κρατος καθως δεν υπαρχει καποια επισημη ανακοινωση

BILL007
06-11-13, 22:53
https://www.gocar.gr/news/feed/11050,Telh_kykloforias_2014.html

Εχει ακουσει κανενας τιποτα για αυτο το σεναριο? Παλι αρχισαμε τις μαντεψιες. Κατι συνηθες σε αυτο το :ranting2:κρατος καθως δεν υπαρχει καποια επισημη ανακοινωση

Γνωστό το κόλπο Δημήτρη... Διαρροές πρώτα και μετά εφαρμογή του χειρότερου μέτρου... :thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown:

Konstantinos E60
06-11-13, 23:07
Θα επιστρέψουμε στην δεκαετία του 60 ! Αυτοί είναι ικανοί να θεωρήσουν είδος πολυτελείας και τα 1000άρια.

friendgr
06-11-13, 23:19
Να σαι σίγουρος όσο δεν βγαίνει ο λογαριασμός. Οτι έχει ρόδες και κινείται.

Και τις καρέκλες των γραφείων όπως έγραψε κάποιο παιδι.....

sierra
08-11-13, 00:41
Αυτό το είδατε;

https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27686&subid=2&pubid=113074953

friendgr
08-11-13, 09:08
Τα γνωστά λέει. Δεν μας λέει τίποτα καινούργιο.

engelo
11-11-13, 16:39
Είδε κανένας εκτός από τα τέλη κυκλοφορίας σήμερα, τον φόρο πολυτελείας ?

mark e92
11-11-13, 17:09
Είδε κανένας εκτός από τα τέλη κυκλοφορίας σήμερα, τον φόρο πολυτελείας ?

Ουτε εμένα έβγαλε κάτι...

engelo
11-11-13, 17:31
:original:

Μάρκο λες να τη γλυτώσαμε ??? (αστειεύομαι )

mark e92
11-11-13, 17:33
:original:

Μάρκο λες να τη γλυτώσαμε ??? (αστειεύομαι )

Δεν νομίζω ... μήπως τα βγάλουν μετά?

Vassilis ///M
11-11-13, 18:43
Τα εισαγόμενα από ΕΕ αμάξια δεν θα έχουν φόρο πολυτελείας....

O Φόρος Πολυτελείας καταργείται στα εισαγόμενα μεταχειρισμένα αυτοκίνητα που έχουν κυκλοφορήσει σε κάποιο άλλο κράτος-μέλος για πρώτη φορά πριν τις 15 Μαρτίου του 2010!!!!
Αν η πρώτη άδεια κυκλοφορίας του εισαγόμενου μεταχειρισμένου είναι μεταγενέστερη τότε δεν καταργείται ο Φόρος Πολυτελείας αλλά επιβάλλεται κανονικά!

Ισχύει κάτι τέτοιο βρε παιδιά????
Θα μας τρελάνουν τελείως...
Το ανέφερε χθες και το ΜEGA στο βραδυνό δελτίο ειδήσεων....

Bazil Van Sinner
11-11-13, 18:51
O Φόρος Πολυτελείας καταργείται στα εισαγόμενα μεταχειρισμένα αυτοκίνητα που έχουν κυκλοφορήσει σε κάποιο άλλο κράτος-μέλος για πρώτη φορά πριν τις 15 Μαρτίου του 2010!!!!
Αν η πρώτη άδεια κυκλοφορίας του εισαγόμενου μεταχειρισμένου είναι μεταγενέστερη τότε δεν καταργείται ο Φόρος Πολυτελείας αλλά επιβάλλεται κανονικά!

Ισχύει κάτι τέτοιο βρε παιδιά????
Θα μας τρελάνουν τελείως...
Το ανέφερε χθες και το ΜEGA στο βραδυνό δελτίο ειδήσεων....

?????

Samaro
11-11-13, 19:13
Τα εισαγόμενα από ΕΕ αμάξια δεν θα έχουν φόρο πολυτελείας....

O Φόρος Πολυτελείας καταργείται στα εισαγόμενα μεταχειρισμένα αυτοκίνητα που έχουν κυκλοφορήσει σε κάποιο άλλο κράτος-μέλος για πρώτη φορά πριν τις 15 Μαρτίου του 2010!!!!
Αν η πρώτη άδεια κυκλοφορίας του εισαγόμενου μεταχειρισμένου είναι μεταγενέστερη τότε δεν καταργείται ο Φόρος Πολυτελείας αλλά επιβάλλεται κανονικά!

Ισχύει κάτι τέτοιο βρε παιδιά????
Θα μας τρελάνουν τελείως...
Το ανέφερε χθες και το ΜEGA στο βραδυνό δελτίο ειδήσεων....
Ηταν μία πρόταση που τελικά δεν νομίζω πως θα εφαρμοστεί.
Αν εφαρμοζόταν θα χανόταν μεγάλο ύψος εσόδων .

ΥΓ Ο φόρος πολυτελείας που λένε , αφορά τον φόρο πολυτελείας της εισαγωγής αυτοκινήτου και όχι τον ετήσιο φόρο που πληρώνουμε.

Πάντως ο φόρος πολυτελείας θα ανακοινωθεί χωριστά απο τα τέλη κυκλοφορίας, επειδή και η προθεσμία πληρωμής τους δεν είναι ίδια.

PapajimG
11-11-13, 19:15
Τα εισαγόμενα από ΕΕ αμάξια δεν θα έχουν φόρο πολυτελείας....

O Φόρος Πολυτελείας καταργείται στα εισαγόμενα μεταχειρισμένα αυτοκίνητα που έχουν κυκλοφορήσει σε κάποιο άλλο κράτος-μέλος για πρώτη φορά πριν τις 15 Μαρτίου του 2010!!!!
Αν η πρώτη άδεια κυκλοφορίας του εισαγόμενου μεταχειρισμένου είναι μεταγενέστερη τότε δεν καταργείται ο Φόρος Πολυτελείας αλλά επιβάλλεται κανονικά!

Ισχύει κάτι τέτοιο βρε παιδιά????
Θα μας τρελάνουν τελείως...
Το ανέφερε χθες και το ΜEGA στο βραδυνό δελτίο ειδήσεων....

Ναι, ισχύει

Ωστόσο όπως αναγράφεται στη διάταξη χαρακτηριστικά: «(α) προστίθεται τρίτο εδάφιο στην παράγραφο 2 του άρθρου 17 του ν.3833/2010 (ΑΆ 40/15.3.2010), που αφορά στη μη επιβολή φόρου πολυτελείας σε κοινοτικά αυτοκίνητα οχήματα τα οποία έχουν ταξινομηθεί σε άλλο κράτος μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης πριν από την έναρξη ισχύος των διατάξεων του εν λόγω άρθρου.».
Πρακτικά σημαίνει πως ο Φόρος Πολυτελείας καταργείται στα εισαγόμενα μεταχειρισμένα αυτοκίνητα που έχουν κυκλοφορήσει σε κάποιο άλλο κράτος-μέλος για πρώτη φορά πριν τις 15 Μαρτίου του 2010! Αν η πρώτη άδεια κυκλοφορίας του εισαγόμενου μεταχειρισμένου είναι μεταγενέστερη τότε δεν καταργείται ο Φόρος Πολυτελείας αλλά επιβάλλεται κανονικά!




Ηταν μία πρόταση που τελικά δεν νομίζω πως θα εφαρμοστεί.
Αν εφαρμοζόταν θα χανόταν μεγάλο ύψος εσόδων .

Πάντως ο φόρος πολυτελείας θα ανακοινωθεί χωριστά απο τα τέλη κυκλοφορίας, επειδή και η προθεσμία πληρωμής τους δεν είναι ίδια.

Μια επισήμανση...
Ο παραπάνω φόρος που καταργείται,είναι ο φόρος πολυτελείας κατά των εκτελωνισμό/ταξινόμηση ενός αυτοκινήτου.
Ο φόρος πολυτελείας κατοχής ανω των 1929κεκ παραμένει ως έχει κανονικότατα

Samaro
11-11-13, 19:23
Τι ισχύει;; Ψηφίστηκε ;;

ΥΓ. Ναί, το συμπλήρωσα αμέσως μετά. :original:

Dimimav
11-11-13, 19:23
Δηλαδή τι μας λένε?
Ότι δεν θα πληρώνετε φόρο πολυτέλεια επι του ποσού της αγοράς, (καμία σχέση με τον ετήσιο φόρο για μεγάλου κυβισμού) για αυτοκίνητα που έχουν ταξινομηθεί στο εξωτερικο πριν το 2010.
Μα κάποιος πρέπει να τους πει ότι οι τιμές στα ελληνικά αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού με ταξινόμηση πριν το 2010 έχουν κατρακυλήσει στον πάτο και ειναι φθηνότερα απο τα έξω
Το μετρό ΔΕΝ έχει πρακτική εφαρμογή επι της ουσίας

Samaro
11-11-13, 19:29
Δηλαδή τι μας λένε?
Ότι δεν θα πληρώνετε φόρο πολυτέλεια επι του ποσού της αγοράς, (καμία σχέση με τον ετήσιο φόρο για μεγάλου κυβισμού) για αυτοκίνητα που έχουν ταξινομηθεί στο εξωτερικο πριν το 2010.
Μα κάποιος πρέπει να τους πει ότι οι τιμές στα ελληνικά αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού με ταξινόμηση πριν το 2010 έχουν κατρακυλήσει στον πάτο και ειναι φθηνότερα απο τα έξω
Το μετρό ΔΕΝ έχει πρακτική εφαρμογή επι της ουσίας
Πολύ σωστά. Εδώ κάνουμε εξαγωγές αυτοκινήτων. Οι εισαγωγές δεν προχωρούσαν λόγω του φόρου πολυτελείας ;;
Μάλλον είναι κοινοτική υποχρέωση !

PapajimG
11-11-13, 19:30
Τι ισχύει;; Ψηφίστηκε ;;

Δε ξέρω εάν ψηφίστηκε ακόμα.
Το "ισχύει" πήγαινε στη λεπτομέρεια σχετικά με το πριν/μετά την 15.3.10


Μάλλον είναι κοινοτική υποχρέωση !
Όπως το πες είναι, το αναφέρει και η ανακοίνωση
"...με σκοπό να ευθυγραμμιστεί με τις ευρωπαικές νορματίβες..."

stefm5
11-11-13, 19:37
Πολύ σωστά. Εδώ κάνουμε εξαγωγές αυτοκινήτων. Οι εισαγωγές δεν προχωρούσαν λόγω του φόρου πολυτελείας ;;
Μάλλον είναι κοινοτική υποχρέωση !

ήταν εδώ και χρόνια κοινοτική υποχρέωση.
απλά τώρα δεν έχει κανένα κόστος για τον προϋπολογισμό. πάνω απ'όλα η εναρμόνιση με το κοινοτικό δίκαιο :th_Laie_67-1:

engelo
11-11-13, 20:29
Για να μην μπερδευόμαστε...

1. Ο ΦΟΡΟΣ ΠΟΛΥΤΕΛΟΥΣ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΑΠΟ 1929 ΚΥΒΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝΩ, ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΓΙΑ ΟΣΟ ΕΙΧΑΜΕ ΟΧΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ 2012.

2. Ο Φόρος πολυτελείας ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ οχήματος στην Ελλάδα καταργείται υπό προυποθέσεις. (OPEL ANTARA λιανική 65.000¤ !!!)

stef
11-11-13, 20:47
Πάλι μαλακίες εκαναν...
Στο taxisnet εμφανίζονται μόνο τα τέλη κυκλοφορίας & όχι ο φόρος πολυτελείας
Τον φόρο πολυτελείας πού σκατά θα τον βρούμε δεν έχει πει κανείς...
Τέλος όσον αφορά την κατάργηση του φόρου πολυτελείας στα μεταχειρισμένα εισαγωγής, πάλι πλακάκια τα κάνανε με τη Μέρκελ για να εισάγουμε από Γερμανία...

Ε91
11-11-13, 21:07
Πάλι μαλακίες εκαναν...
Στο taxisnet εμφανίζονται μόνο τα τέλη κυκλοφορίας & όχι ο φόρος πολυτελείας...

Τα βάζουν ένα-ένα,Στέφανε,μην πάθουμε κανένα εγκεφαλικό :th_Laie_67-1:
Από ό,τι διάβασα,ο φόρος πολυτελείας θα περαστεί στο taxis προς το τέλος της εβδομάδας. Σάμπως πρόκειται να πάει κανείς να πληρώσει τέλη κυκλοφορίας και ΦΠ από την πρώτη εβδομάδα που άνοιξε το σύστημα; :th_Laie_67-1:
Για γέλια και για κλάματα (γενικώς...).

mark e92
11-11-13, 21:10
Για να μην μπερδευόμαστε...

1. Ο ΦΟΡΟΣ ΠΟΛΥΤΕΛΟΥΣ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΑΠΟ 1929 ΚΥΒΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝΩ, ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΓΙΑ ΟΣΟ ΕΙΧΑΜΕ ΟΧΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ 2012.)

Και πως θα τον πληρώσουμε Βαγγέλη;Είχαν πει με τα ΤΚ ...

mikegr
11-11-13, 21:37
Πολύ σωστά. Εδώ κάνουμε εξαγωγές αυτοκινήτων. Οι εισαγωγές δεν προχωρούσαν λόγω του φόρου πολυτελείας ;;
Μάλλον είναι κοινοτική υποχρέωση !

αυτο ακριβως ειναι

Koyotte
11-11-13, 22:03
Μην ανησυχείτε αν δεν βρίσκετε τον φόρο πολυτελείας...θα σας βρει αυτός...

stefm5
12-11-13, 16:12
Εφάπαξ ο φόρος πολυτελούς διαβίωσης

https://www.capital.gr/News.asp?id=1906352

friendgr
12-11-13, 16:44
ΚΑΜΙΑ έκπληξη. Σιγά μην το κάνανε σε δόσεις. Αφού τα έχουν υπολογίσει στα έσοδα 2013.

dafidack
12-11-13, 18:27
Εφάπαξ ο φόρος πολυτελούς διαβίωσης

https://www.capital.gr/News.asp?id=1906352

Εγω ακουσα χτες στις ειδησεις που ειπε οτι θα εξωφλειται σε 3 ισοποσες δοσεις με τελευταια ημερομηνια την 28 Φεβρουαριου. :shok:

Nino
12-11-13, 18:59
https://www.alphatv.gr/news/economy/apo-simera-ta-teli-kykloforias-se-treis-doseis-o-foros-polyteleias

alexm
14-11-13, 21:03
Από το Υπουργείο Οικονομικών διευκρινίζεται ότι ο φόρος πολυτελούς διαβίωσης οικονομικού έτους 2013, καταβάλλεται εφάπαξ και μέχρι την τελευταία εργάσιμη, για τις δημόσιες υπηρεσίες, ημέρα του μεθεπόμενου μήνα από τη βεβαίωσή του, σύμφωνα με τις διατάξεις περί φορολογίας εισοδήματος φυσικών προσώπων, που ισχύουν και για το συγκεκριμένο φόρο. Αυτό αναφέρει σε ανακοίνωσή του το υπουργείο Οικονομικών σχετικά με τον φόρο πολυτελούς διαβίωσης.

Με τη σχετική απόφαση, όπως επισημαίνεται, μεταξύ άλλων παρέχεται, σε περίπτωση εμπρόθεσμης υποβολής δήλωσης φορολογίας εισοδήματος και εμπρόθεσμης καταβολής του συνολικά οφειλόμενου φόρου πολυτελούς διαβίωσης, έκπτωση 1,5%.

Σύμφωνα με την διαδικασία, η Διεύθυνση Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης του Υπουργείου Οικονομικών εκτυπώνει και αποστέλλει ταχυδρομικά στους υπόχρεους ατομική ειδοποίηση επί της οποίας αναγράφεται η ταυτότητα οφειλής του προς καταβολή ποσού, η προθεσμία καταβολής του καθώς και το συνολικά οφειλόμενο ποσό για καταβολή.

Παράλληλα το εκκαθαριστικό αναρτάται στον διαδικτυακό τόπο www.gsis.gr με δυνατότητα εκτύπωσης από τους υπόχρεους – φορολογούμενους.

Σημειώνεται, αναφέρει η ανακοίνωση του υπουργείου, ότι ο φόρος πολυτελούς διαβίωσης επιβάλλεται στα ποσά της ετήσιας αντικειμενικής δαπάνης, όπως αυτά έχουν προσαρμοστεί μετά τις μειώσεις και απαλλαγές που προβλέπονται από τον ν. 2238/1994 και κατά την αναλογία των μηνών που τα επιβατικά αυτοκίνητα ιδιωτικής χρήσης, αεροσκάφη, ελικόπτερα, ανεμόπτερα και πισίνες ήταν στην κυριότητα ή κατοχή των φορολογουμένων.



Πηγη: https://www.enikos.gr/economy/190828,Etsi_8a_plhrw8ei_o_foros_polyteleias.html

Nino
14-11-13, 21:26
το θεμα ειναι οτι οπως με ολα ,ετσι και με τον φορο πολυτελειας, καθε μερα διαδιδουν και διαφορετικες εκδοχες.
Θα εχει -δεν θα εχει δοσεις.
Εφαπαξ καταβολη σε ποιο πλανητη ζουν?
εχουν την εντυπωση οτι μαζι με τελη κυκλοφοριας και το φαπ ο κοσμος εχει χρημα διαθεσιμο και για τον φορο πολυτελους διαβιωσης!.
Ας ειναι να δουμε τι θα εισπραξουν...
Απο την στιγμη που τα τελη ειναι ξεχωριστα, τον φορο απο μενα θα τον παρουν εν ευθετω χρονο...
οσο για οφειλη ληξιπροθεσμη, η επιβαρυνση ειναι 1% το μηνα...

E60_Arkadia
14-11-13, 22:09
Επειδή το κρατος είναι μπ@υρδελο μετα από λιγο θα πουν ενσωματωση των τελων κυκλοφοριας με τον φορο πολυτελειας,για μενα ο φορος πολυτελειας είναι η δευτερη δοση των τελων κυκλοφοριας απλα τον ζητανε ευγενικα,μη σου πει σκασε ένα χιλιαρικο,σου λεει σκασε 660 και μετα 340 για διλιτρο 10ετιας.....

sierra
15-11-13, 01:06
Ένα καινούργιο σήμερα το έμαθα:

https://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=206010&catid=13

friendgr
15-11-13, 01:32
Συγνώμη θα θεωρούνται υπερπολυτελή τα 40-80.000 λιανικής αξίας;;;;

Καλά ΟΚ...

Πόσο είπαμε πουλιούνται τα μεταχειρισμένα Μ3 και τα Μ5;

Τρελά γλέντια έρχονται....

fanisk
15-11-13, 01:34
Συγνώμη θα θεωρούνται υπερπολυτελή τα 40-80.000 λιανικής αξίας;;;;

Καλά ΟΚ...

Πόσο είπαμε πουλιούνται τα μεταχειρισμένα Μ3 και τα Μ5;

Τρελά γλέντια έρχονται....

80.000¤, δεν ειναι?

friendgr
15-11-13, 01:42
80.000 είναι υπερπολυτελή; Ενα 530 για πλάκα τα φτάνει με μερικά εξτραδάκια.

Κάτι jaguar XKR, M5, Granturismo , M3, 750 κλπ τι θεωρούνται;

fanisk
15-11-13, 01:53
80.000 είναι υπερπολυτελή; Ενα 530 για πλάκα τα φτάνει με μερικά εξτραδάκια.

Κάτι jaguar XKR, M5, Granturismo , M3, 750 κλπ τι θεωρούνται;

Οταν ο μισθος ειναι 400¤ μαλλον πολυτελεια ειναι το 530 με τα εξτραδακια.

friendgr
15-11-13, 02:05
OK. Ναι αλλά θα ισχύει και για το παρελθόν. Οχι από δω και πέρα.

Οταν κάποιος τα έσκασε πριν 5 χρόνια με άνεση , 99% δεν είναι στην ίδια οικονομική κατάσταση σήμερα. Και απ' ότι προβλέπεται θα τα σκίσουν τρελά.

Οπως είχε σε κάποια στιγμή ο alexm μπορεί να παρακαλάμε να ξαναγυρίσουν τα τεκμήρια βάσει κυβικών.

Το χειρότερο είναι αυτό: για φαντάσου αυτούς που τα πήραν 20-25 χιλιάρικα μεταχειρισμένα πέρσι-φέτος. Πιστεύεις ότι θα μετράει πόσο το πήρες; Δεν νομίζω.

Και ξαναλέω: θυμηθείτε πόσο ήταν τα τεκμήρια επί δραχμής. 30.000.000 δρχ. για 3000 κυβικά.

stefm5
15-11-13, 08:59
OK. Ναι αλλά θα ισχύει και για το παρελθόν. Οχι από δω και πέρα.

Οταν κάποιος τα έσκασε πριν 5 χρόνια με άνεση , 99% δεν είναι στην ίδια οικονομική κατάσταση σήμερα. Και απ' ότι προβλέπεται θα τα σκίσουν τρελά.

Οπως είχε σε κάποια στιγμή ο alexm μπορεί να παρακαλάμε να ξαναγυρίσουν τα τεκμήρια βάσει κυβικών.

Το χειρότερο είναι αυτό: για φαντάσου αυτούς που τα πήραν 20-25 χιλιάρικα μεταχειρισμένα πέρσι-φέτος. Πιστεύεις ότι θα μετράει πόσο το πήρες; Δεν νομίζω.

Και ξαναλέω: θυμηθείτε πόσο ήταν τα τεκμήρια επί δραχμής. 30.000.000 δρχ. για 3000 κυβικά.

άσχετα με την οικονομική κατάσταση των περισσοτέρων σήμερα, η δικαιοσύνη λέει φορολογία με βάση την πραγματική αξία.
δεν είναι δυνατόν ένας που ρίχνει ένα σκασμό χρήματα σε μια c180 τη σήμερον ημέραν να μην πληρώνει τίποτα, και να πληρώνουν τη νύφη άνθρωποι που αγόρασαν παλιά αυτοκίνητα 2,5 ή 3λίτρων με ελάχιστα χρήματα επειδή διάγουν 'πολυτελή βίο' :thumbsdown:

tasos.kamv
15-11-13, 09:10
Παναγιώτη (Sierra) ωραίο το άρθρο που έβαλες, αλλά είναι παλαιό...
Πάνω πάνω, στο κέντρο, στην ιστοσελίδα έχει ημερομηνία ανάρτησης του κειμένου 26.4.2013

friendgr
15-11-13, 09:10
Μα το θέμα είναι ότι θα συνεχίσουν να πληρώνουν οι 2,5-3λιτροι και θα μπουν και στο "χορό" και οι C180.

Ακόμα και sorento να είναι το τρίλιτρο, θα σε φορολογήσει με βάση την λιανική αξία που είχε. Που δεν ήταν και φτηνό.

mikegr
15-11-13, 10:06
Ένα καινούργιο σήμερα το έμαθα:

https://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=206010&catid=13

φρεσκα νεα...
26/4/2013

turbodog
15-11-13, 10:57
Μην ψαχνετε να βρειτε λογικη σε ενα μετρο που ειναι παραλογο. Ο θεσμος των τεκμηριων ειναι καθαρα εισπρακτικου χαρακτηρα βασισμενο στο 'οτι αρπαξουμε και φετος απο οπου μπορουμε'
Η εφαρμογη του μετρου με την λιανικη τιμη πωλησης (αν τελικα γινει ετσι) ειναι για να 'τσιμπησει' και αλλους και να αυξησει τα εσοδα του κρατους και οχι φυσικα για δικαιοτερη φορολογηση.
Φυσικα, και η λιανικη τιμη πωλησης δεν ειναι αντιπροσωπευτικη για το κοστος χρησης του αυτοκινητου.
Παραδειγμα : Mercedes CDi 2000 κυβικων με τιμη πωλησης κανα 70αρι και Octavia διλιτρο τουρμπατο με τιμη αγορας κανα 25αρι. Ας πουμε οτι διανυουν και τα δυο 20000 χλμ το χρονο. Πιστευετε οτι το κοστος χρησης του Mercedes ειναι τριπλασιο απο του Octavia? Μαλλον οχι, πιθανον το Mercedes να ειναι και φθηνοτερο λογω diesel.
Οι φοροι που θα κληθουν να πληρωσουν για την χρηση ομως δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα και το χρηματα που πραγματικα δαπανωνται για την χρηση. Θα μου πειτε ειναι δικαιο αυτο? Καποιος που εχει αμαξι 25 χιλιαδων να πληρωνει το ιδιο με καποιον που εχει αμαξι 70 χιλιαδων?
Δεν πληρωνουν ομως τα ιδια. Ο ιδιοκτητης της Mercedes εχει πληρωσει πολυ περισσοτερα κατα την αγορα, καθως με το ποθεν εσχες που υπαρχει (και καλως υπαρχει- και το μονο που θα επρεπε να υπαρχει) πρεπει να δικαιολογησει την αγορα με λεφτα που εχουν ηδη φορολογηθει. Αλλο ποσο φορου πληρωσε λοιπον ο ιδιoκτητης με το Octavia και αλλο αυτος με το Mercedes
Σε ολα τα κρατη η φορολογηση γινεται στην πηγη και μονο. Το που θα τα ξοδεψει μετα ειναι καθαρα δικαιωμα του καθενος αφου εχουν ηδη φορολογηθει
Εγω πχ γουσταρω με τα νομιμα φορολογημενα λεφτα μου να παρω ενα ακριβο αυτοκινητο, ενω ο αλλος να τα φαει σε ψωνια, ταξιδια και π@υτ@νες. Γιατι εγω πρεπει να πληρωνω επιπλεον φορο για αυτο?
Αλλα οπως ειπαμε παραπανω, τα παραλογα (και σαν ποσο αλλα και σαν ιδεα) τεκμηρια χρησης ειναι μια ακομα ιδεα των φωστηρων που μας κυβερνουν για περισσοτερη φορολογηση και αυξηση των εσοδων του κρατους και τιποτα αλλο.

stefm5
15-11-13, 11:12
Μην ψαχνετε να βρειτε λογικη σε ενα μετρο που ειναι παραλογο. Ο θεσμος των τεκμηριων ειναι καθαρα εισπρακτικου χαρακτηρα βασισμενο στο 'οτι αρπαξουμε και φετος απο οπου μπορουμε'
Η εφαρμογη του μετρου με την λιανικη τιμη πωλησης (αν τελικα γινει ετσι) ειναι για να 'τσιμπησει' και αλλους και να αυξησει τα εσοδα του κρατους και οχι φυσικα για δικαιοτερη φορολογηση.
Φυσικα, και η λιανικη τιμη πωλησης δεν ειναι αντιπροσωπευτικη για το κοστος χρησης του αυτοκινητου.
Παραδειγμα : Mercedes CDi 2000 κυβικων με τιμη πωλησης κανα 70αρι και Octavia διλιτρο τουρμπατο με τιμη αγορας κανα 25αρι. Ας πουμε οτι διανυουν και τα δυο 20000 χλμ το χρονο. Πιστευετε οτι το κοστος χρησης του Mercedes ειναι τριπλασιο απο του Octavia? Μαλλον οχι, πιθανον το Mercedes να ειναι και φθηνοτερο λογω diesel.
Οι φοροι που θα κληθουν να πληρωσουν για την χρηση ομως δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα και το χρηματα που πραγματικα δαπανωνται για την χρηση. Θα μου πειτε ειναι δικαιο αυτο? Καποιος που εχει αμαξι 25 χιλιαδων να πληρωνει το ιδιο με καποιον που εχει αμαξι 70 χιλιαδων?
Δεν πληρωνουν ομως τα ιδια. Ο ιδιοκτητης της Mercedes εχει πληρωσει πολυ περισσοτερα κατα την αγορα, καθως με το ποθεν εσχες που υπαρχει (και καλως υπαρχει- και το μονο που θα επρεπε να υπαρχει) πρεπει να δικαιολογησει την αγορα με λεφτα που εχουν ηδη φορολογηθει. Αλλο ποσο φορου πληρωσε λοιπον ο ιδιoκτητης με το Octavia και αλλο αυτος με το Mercedes
Σε ολα τα κρατη η φορολογηση γινεται στην πηγη και μονο. Το που θα τα ξοδεψει μετα ειναι καθαρα δικαιωμα του καθενος αφου εχουν ηδη φορολογηθει
Εγω πχ γουσταρω με τα νομιμα φορολογημενα λεφτα μου να παρω ενα ακριβο αυτοκινητο, ενω ο αλλος να τα φαει σε ψωνια, ταξιδια και π@υτ@νες. Γιατι εγω πρεπει να πληρωνω επιπλεον φορο για αυτο?
Αλλα οπως ειπαμε παραπανω, τα παραλογα (και σαν ποσο αλλα και σαν ιδεα) τεκμηρια χρησης ειναι μια ακομα ιδεα των φωστηρων που μας κυβερνουν για περισσοτερη φορολογηση και αυξηση των εσοδων του κρατους και τιποτα αλλο.

απολύτως σωστός.

JimE36
15-11-13, 14:03
Το που θα τα ξοδεψει μετα ειναι καθαρα δικαιωμα του καθενος αφου εχουν ηδη φορολογηθει[/B]
Εγω πχ γουσταρω με τα νομιμα φορολογημενα λεφτα μου να παρω ενα ακριβο αυτοκινητο, ενω ο αλλος να τα φαει σε ψωνια, ταξιδια και π@υτ@νες. Γιατι εγω πρεπει να πληρωνω επιπλεον φορο για αυτο?


Το πιο σωστο πραμα που εχω ακουσει εδω και πολυ καιρο.... thumb

strof
15-11-13, 16:30
Ο φορος πολυτελους διαβιωσης για διλιτρο με πρωτη αδεια 2009 ποσο ειναι;
Βλεπω πως μου ηρθε 366,67. Το ειχα στην κατοχη μου το 2011 για10 μηνες. Εχουν αφαιρεθει οι δυο;

friendgr
15-11-13, 16:51
To 2012 εννοείς.

Ναι έχουν αφαιρεθει. Πάλι καλά που το υπολογίζουν και δεν πάει όλο το μπουγιουρντί στον νέο ιδιοκτήτη ή στον παλιό ιδιοκτήτη.

Εχεις τεκμήριο 8800. 5% είναι ο Φ.Π. δηλαδή 440 ευρώ.
440 / 12 Χ 10 = 366,67

stefm5
15-11-13, 17:05
Ο φορος πολυτελους διαβιωσης για διλιτρο με πρωτη αδεια 2009 ποσο ειναι;
Βλεπω πως μου ηρθε 366,67. Το ειχα στην κατοχη μου το 2011 για10 μηνες. Εχουν αφαιρεθει οι δυο;

πού το είδες; πού σου ήρθε;

engelo
15-11-13, 19:27
Που είναι ρε παιδιά ???

engelo
15-11-13, 19:36
ΕΔΩ

https://www1.gsis.gr/webtax/incomefp/per.jsp

PapajimG
15-11-13, 19:38
Που είναι ρε παιδιά ???

gsis.gr Στις βεβαιώσεις οφειλής/επιστροφής φόρου

Sent from my GT-P3110 using Tapatalk 4

stefm5
15-11-13, 19:47
εμένα μου έβγαλε αυτό:

"Εκκρεμεί έλεγχος για την υπαγωγή ή όχι
σε Φόρο Πολυτελούς Διαβίωσης ν.4111/2013."

engelo
15-11-13, 19:51
εμένα μου έβγαλε αυτό:

"Εκκρεμεί έλεγχος για την υπαγωγή ή όχι
σε Φόρο Πολυτελούς Διαβίωσης ν.4111/2013."


Κι εμένα το ίδιο !!!!

stefm5
15-11-13, 20:20
Κι εμένα το ίδιο !!!!

τί χρονολογία είναι το δικό σου;
εμένα είναι 2001 εισαγωγής, με άδεια 2006.

alexm
15-11-13, 20:35
Για τρεις μηνες κυκλοφοριας το 2012 φορος πολυτ. 731,5!!!
Για το 2013 το μπουγιουρντι θα το στειλουν στο ραφι...... της δου που αναπαυονται οι πινακιδες μου!!!

Bazil Van Sinner
15-11-13, 20:47
371 για την δικια μου πολυτελεια gamwtospititousgamw:ranting2::ranting2:

engelo
15-11-13, 20:51
τί χρονολογία είναι το δικό σου;
εμένα είναι 2001 εισαγωγής, με άδεια 2006.


2007 εισαγωγή το 2008 3.800cc.
Απλά εγώ το έκανα διαγραφή και πήγε Γερμανία ...

λες να τη γλυτώσουμε ?!? :original:

dafidack
15-11-13, 20:59
Σημερα κατεθεσα πινακιδες.Να τις εχουν εκει να τις χαιρονται και να τις ξεσκονιζουν!!! :ranting2:

merbeind
15-11-13, 21:24
Περιμένω να έρθει το 500ρακι και σε ακολουθώ...

NikosE92
15-11-13, 21:48
Για 3000cc του 07' πόσο περίπου θα ναι ?

alexm
15-11-13, 21:56
Για 3000cc του 07' πόσο περίπου θα ναι ?

1246 only....thumb

Christopherk
15-11-13, 21:58
Εμένα γιατί δεν μου βγάζει τίποτα? Του 2003 και το πούλησα φέτος κάνω κάτι λάθος

Christopherk
15-11-13, 22:04
Εμένα γιατί δεν μου βγάζει τίποτα? Του 2003 και το πούλησα φέτος κάνω κάτι λάθος


Το βρήκα.. αλλά εντάξει 70¤ είναι την γλυτώσαμε

Dathanaso
15-11-13, 22:09
Παιδια σχετικο κ ασχετο.
Παραδωσα πινακιδες για το 2013 αρχες της χρονιας, Χθες βρηκα αγοραστη για το αυτοκινητο ΑΛΛΑ...
Εαν παω να παρω πινακιδες την Δευτερα 18/11/2013 για να το πουλησω ποια τελη πληρωνω του 2013 η 2014?

engelo
15-11-13, 22:31
1246 only....thumb

Σα να είνα παραπάνω ... το 2012 ήταν κάτω από 5ετία... :whistle:

NikosE92
15-11-13, 22:36
Που το κοιτάτε ρε παιδιά ? να δω τι θα πω στη μανα μου :/

PANOS-E60
15-11-13, 22:38
Παιδια σχετικο κ ασχετο.
Παραδωσα πινακιδες για το 2013 αρχες της χρονιας, Χθες βρηκα αγοραστη για το αυτοκινητο ΑΛΛΑ...
Εαν παω να παρω πινακιδες την Δευτερα 18/11/2013 για να το πουλησω ποια τελη πληρωνω του 2013 η 2014?

του '13 δυστυχως.

engelo
15-11-13, 22:50
Που το κοιτάτε ρε παιδιά ? να δω τι θα πω στη μανα μου :/

πάτα εδώ

https://www1.gsis.gr/webtax/incomefp/per.jsp

friendgr
16-11-13, 00:46
Για τρεις μηνες κυκλοφοριας το 2012 φορος πολυτ. 731,5!!!
Για το 2013 το μπουγιουρντι θα το στειλουν στο ραφι...... της δου που αναπαυονται οι πινακιδες μου!!!

Δυστυχώς πολυ φοβάμαι ότι έχουν τρελές ορέξεις...... :ranting2::ranting2:

https://www.autoblog.gr/2013/10/31/eksetazetai-foros-kai-gia-osoys-exoyn-katatheseis-tis-pinakides-kykloforias/

BILL007
16-11-13, 13:54
Δυστυχώς πολυ φοβάμαι ότι έχουν τρελές ορέξεις...... :ranting2::ranting2:

https://www.autoblog.gr/2013/10/31/eksetazetai-foros-kai-gia-osoys-exoyn-katatheseis-tis-pinakides-kykloforias/

Οχι που δεν θα έβρισκαν τρόπο...

Christopherk
16-11-13, 14:38
Γιατί το βλέπω και στα 1.800cc σιγά σιγά. :fountwtis:

GIANNHS M
16-11-13, 17:41
Γιατί το βλέπω και στα 1.800cc σιγά σιγά. :fountwtis:

βαση νοοτροπιας κ καταστασης εχουν αργησει απλα καπου αποσκοπουν κ δεν εχει γινει ακομα! ! ! ! ! !