PDA

Επιστροφή στο Forum : τέλη κυκλοφορίας - έκτακτη εισφορά - κατάθεση πινακίδων ΙΙ



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10

Koyotte
25-05-15, 16:28
Eγώ δεν θέλω Koyotte ,δεν το παίζω πλούσιος με το 15χρόνο πενβέ και δεν αλλάζω τον Μ54 με κανέναν 1,6turbo !!
Βολεύομαι με 10l/100km μ.ο. κατανάλωση
και γουστάρω πολύ τον ήχο και την αίσθηση του κινητήρα μου:thumbsup:


:original:

Λέγε τέτοια να σου' ρθει κανά διχίλιαρο λόγω γούστων...δεν θέλουν και πολύ:hystericalbs1::hystericalbs1:

Thomelef
25-05-15, 17:36
για σπίτι μιλάμε; :shok:

Εργοστάσιο.

Μας μπήκε η Δευτέρα σούπερ. Από τον ενα τσιβι στο άλλο. Αν και σίγουρα πρόκειται για κάποιο λάθος. Δεν τίθεται καν θέμα, έτσι μου είπε και ο υπάλληλος της περιοχής.

Θα δούμε αύριο στα κεντρικά τι θα μας πουν.

deepBLUE
25-05-15, 17:55
Ξεχάστε όλα όσα ξέρατε: Αλλάζουν όλα στην φορολογία των αυτοκινήτων - Πώς θα υπολογίζονται τα τέλη και οι φόροι


Τέλος σε μια αδικία ετών θέλει να βάλει και μάλιστα άμεσα, από εφέτος, η κυβέρνηση με την αλλαγή στον τρόπο φορολόγησης των αυτοκινήτων.
Ουσιαστικά πλέον για τον υπολογισμό των φόρων και των τελών των αυτοκινήτων θα υπολογίζεται όχι ο κυβισμός, αλλά η εμπορική αξία του οχήματος.
Κάπως έτσι θα υπάρξουν δραματικές αλλαγές στα ποσά που πληρώνουν οι φορολογούμενοι για τέλη κυκλοφορίας κλπ
Ουσιαστικά το υπουργείο Οικονομικών στρέφεται σε φορολόγηση με βάση την πραγματική αξία των αυτοκινήτων.

Ποιοι φόροι επηρεάζονται και πως

Τέλη κυκλοφορίας: Θα υπολογίζονται με βάση την εμπορική αξία του αυτοκινήτου (υπάρχει αυτόματος υπολογισμός μέσω ασφαλιστικών εταιρειών)
Τέλος ταξινόμησης: Σήμερα μαζί με την προ φόρων αξία του οχήματος υπολογίζεται και ο κυβισμός.
Τεκμήριο διαβίωσης. Σήμερα υπολογίζονται με βάση τον κυβισμό και την παλαιότητα του οχήματος.

Παράλληλα σημαντική αλλαγή αναμένεται και σε ό,τι αφορά στην επιβάρυνση από τον ΦΠΑ που αναμένεται να αλλάξει το πολύ ως το τέταρτο τρίμηνο του έτους.

Στελέχη του υπουργείου Οικονομικών τονίζουν ότι αναζητείται η χρυσή τομή καθώς όπως αναφέρεται χαρακτηριστικά δεν είναι δυνατό να πληρώνει κανείς τα διπλάσια τέλη για ένα αυτοκίνητο 2.000 κυβικών αλλά μικρής αξίας σε σχέση με έναν ιδιοκτήτη αυτοκινήτου 1.800 κυβικών γνωστής μάρκας και με εμπορική αξία πολλαπλάσια εκείνου των 2.000 κυβικών.

Οι έξι αλλαγές που προωθεί το υπουργείο

1. Κατάργηση του κριτηρίου του κυβισμού των οχημάτων ως βάση της φορολόγησής τους. Αντί γιΆ αυτό προτείνεται υπολογισμός της φορολογίας στη βάση της λιανικής τιμής (προ φόρων), με προοδευτική αναπροσαρμογή των συντελεστών του τέλους ταξινόμησης.
2. Καταβολή ΦΠΑ, έλεγχο στοιχείων και υπαγωγή στις διατάξεις της σχετικής φορολογίας των μεταχειρισμένων αυτοκινήτων τα οποία προέρχονται από χώρες του εξωτερικού.
3. Θέσπιση αντικινήτρων στην κυκλοφορία παλαιών και ρυπογόνων οχημάτων (π.χ. για οχήματα άνω της 20ετίας) με ένα «τέλος περιβάλλοντος».
4. Αντικατάσταση του συστήματος απόσυρσης από ένα δικαιότερο σύστημα φορολόγησης το οποίο θα επιδοτεί τα οχήματα χαμηλής τιμής αγοράς.
5. Ανάλογη προσαρμογή των τεκμηρίων διαβίωσης σχετικά με τα αυτοκίνητα.
6. Αλλαγή του τρόπου ελέγχου ανασφάλιστων και ανέλεγκτων από ΚΤΕΟ οχημάτων (π.χ. με ηλεκτρονική διασταύρωση των στοιχείων τους).

Πηγή (https://www.athensmagazine.gr/portal/athenstalk/185554): Newsit.gr

Bazil Van Sinner
25-05-15, 19:01
Λέγε τέτοια να σου' ρθει κανά διχίλιαρο λόγω γούστων...δεν θέλουν και πολύ:hystericalbs1::hystericalbs1:



:thefinger::thefinger:















:tease:

Nino
25-05-15, 19:24
Τέλη κυκλοφορίας: Θα υπολογίζονται με βάση την εμπορική αξία του αυτοκινήτου (υπάρχει αυτόματος υπολογισμός μέσω ασφαλιστικών εταιρειών)

και ολα αυτα που μεχρι τωρα δεν πληρωναν τελη (κατι υβριδικα ,diesel) τι θα γινουν?
ή μηπως ενα hyundai i10 θα πληρωνει περισσοτερα απο ενα 46αρι!!!???

Lykouras
25-05-15, 20:08
3. Θέσπιση αντικινήτρων στην κυκλοφορία παλαιών και ρυπογόνων οχημάτων (π.χ. για οχήματα άνω της 20ετίας) με ένα «τέλος περιβάλλοντος».

Έτσι όπως το πάνε , εκτός από αυτούς που καταθέτουν πινακίδες λόγω τελών κυκλοφορίας, σύντομα θα καταθέτουν πινακίδες κι αυτοί με αυτοκίνητα άνω 20ετίας. Α ρε φωστήρες!!!!

friendgr
26-05-15, 09:41
Το μεγάλο μυστικό είναι βέβαια ποιά θα είναι η αντιστοιχία με το σημερινό καθεστώς.
π.χ. ένα σημερινό αυτοκίνητο 4200cc του 2008 που πληρώνει τώρα τον χρόνο: 2254 (Φ.Π.) + 1320 (σηματάκι) = 3574 ευρώ.
Αν υποθέσουμε ότι αυτό το αμάξι είχε αξία 150.000 ευρώ
πόσα θα πληρώνει με το νέο σύστημα ΟΕΟ; λιγότερα ή περισσότερα;

κάτι μου λέει ότι θα το μάθουμε αφού πληρωθούν τα τέλη του 2016.....

mikegr
26-05-15, 10:21
3. Θέσπιση αντικινήτρων στην κυκλοφορία παλαιών και ρυπογόνων οχημάτων (π.χ. για οχήματα άνω της 20ετίας) με ένα «τέλος περιβάλλοντος».

Έτσι όπως το πάνε , εκτός από αυτούς που καταθέτουν πινακίδες λόγω τελών κυκλοφορίας, σύντομα θα καταθέτουν πινακίδες κι αυτοί με αυτοκίνητα άνω 20ετίας. Α ρε φωστήρες!!!!

Aποσυρση με το ζορι. Το χουμε ξαναδει το εργο...

deepBLUE
26-05-15, 10:46
Γιατί αναμένεται να αποτελέσουν παρελθόν τα μηδενικά τέλη κυκλοφορίας για τα νέα οχήματα αντιρρυπαντικής τεχνολογίας

Νέο τοπίο στη φορολόγηση και ταξινόμηση των ΙΧ αυτοκινήτων σχεδιάζει από χθες το υπουργείο Οικονομικών. Η κυβέρνηση με τις ανακοινώσεις αυτό που έθεσε πρωτίστως είναι η φορολογική δικαιοσύνη στην αγορά ΙΧ. Αλλά ποιοι χάνουν και ποιοι κερδίζουν από τις αλλαγές που έρχονται;



Τα τέλη ταξινόμησης θα πρέπει να προσδιορίζονται με βάση την τιμή και όχι με βάση τα κυβικά. Είναι παράλογο ένα αυτοκίνητο με τιμή χονδρικής 20.000 ευρώ και 1.600 κυβικά να επιβαρύνεται με τα ίδια τέλη ταξινόμησης σε σχέση με ένα άλλο αυτοκίνητο ιδίων κυβικών, αλλά με τιμή χονδρικής 60.000 ευρώ.

Σύμφωνα με δημοσίευμα των «Νέων», οι αλλαγές που σχεδιάζονται μπορεί να κρύβουν σειρά επιβαρύνσεων για εκατοντάδες χιλιάδες ιδιοκτήτες Ι.Χ. Οι επίδοξοι αγοραστές φθηνών αυτοκινήτων ότι κερδίζουν κατά την αγορά θα το χάνουν στη χρήση και αυτό γιατί:

Τα μηδενικά τέλη κυκλοφορίας για τα νέα αυτοκίνητα αντιρρυπαντικής τεχνολογίας σύντομα θα αποτελέσουν παρελθόν διότι το δημόσιο χάνει ολοένα και περισσότερα χρήματα.

Σήμερα 1 στα 4 μοντέλα Ι.Χ. λόγω των ιδιαίτερα χαμηλών εκπομπών ρύπων, απαλλάσσονται από τα τέλη κυκλοφορίας και γι΄ αυτόν το λόγο βρίσκονται στις πρώτες θέσεις των προτιμήσεων των αγοραστών. Στο καινούργιο Ι.Χ. λοιπόν, το αντιρρυπαντικής τεχνολογίας, το οποίο σήμερα απαλλάσσεται από τέλη κυκλοφορίας, οι επιβαρύνσεις φαίνεται να είναι προ των πυλών.

Οι αλλαγές στον τρόπο φορολόγησης
1. Καταβολή ΦΠΑ, έλεγχο στοιχείων και υπαγωγή στις διατάξεις της σχετικής φορολογίας των μεταχειρισμένων αυτοκινήτων τα οποία προέρχονται από χώρες του εξωτερικού.

2. Θέσπιση αντικινήτρων στην κυκλοφορία παλαιών και ρυπογόνων οχημάτων (π.χ. για οχήματα άνω της 20ετίας) με ένα «τέλος περιβάλλοντος».

3. Αντικατάσταση του συστήματος απόσυρσης από ένα δικαιότερο σύστημα φορολόγησης το οποίο θα επιδοτεί τα οχήματα χαμηλής τιμής αγοράς.

5. Ανάλογη προσαρμογή των τεκμηρίων διαβίωσης σχετικά με τα αυτοκίνητα.

6. Αλλαγή του τρόπου ελέγχου ανασφάλιστων και ανέλεγκτων από ΚΤΕΟ οχημάτων (π.χ. με ηλεκτρονική διασταύρωση των στοιχείων τους).

Όπως σημειώνεται στην ίδια ανακοίνωση, στο πλαίσιο αυτό το Υπουργείο Οικονομικών προγραμματίζει συναντήσεις με τους φορείς του χώρου της αυτοκίνησης προκειμένου και αυτοί να συνεισφέρουν με τις δικές τους προτάσεις στη διαμόρφωση του καλύτερου δυνατού αποτελέσματος.

Πηγή (https://www.protothema.gr/economy/article/479118/poioi-hanoun-kai-poioi-kerdizoun-apo-ti-nea-forologia-sta-ih/)

stef
26-05-15, 12:35
Λογικά όλα αυτά. Το θέμα είναι κατά πόσο θα πραγματοποιηθούν. Ο Σύνδεσμος Εισαγωγέων Αυτοκινήτων το βλέπει θετικά το όλο εγχείρημα αν όντως γίνει έτσι όπως τα λένε

friendgr
26-05-15, 12:50
Α ωραία, φώναξαν και τον σύνδεσμο εισαγωγέων έτσι για το ξεκάρφωμα.....

Εδώ συνεχίζει ο ΕΝΦΙΑ και περιμένουμε δίκαια φορολόγηση στα αυτοκίνητα.....

ΟΚ.

Μακάρι να βγω λάθος αλλά δεν διατηρώ ούτε 1% ελπίδα.

stef
26-05-15, 12:51
Προφανώς και αλλοιώνεις αυτά που γράφω...
Δεν ανέφερα ΠΟΥΘΕΝΑ ότι φώναξαν τον ΣΕΑΑ , απλά ότι τοποθετήθηκε στις δηλώσεις...

Christopherk
26-05-15, 13:14
Είναι πολύ πιο σωστό να πάει με την αξία του αυτοκινήτου. παράδειγμα ένα απλό i10 ας πούμε με το Aston Martin Cygnet. Το ένα έχει 10000¤ μαξ και το άλλο ξεκινάει από 35000¤

friendgr
26-05-15, 13:27
Σωστό αλλά το πόσο δεν ξέρουμε.

Κι αν εσύ λόγω κρίσης το πήρες το cygnet 15000; και καλά αυτό.

Αν έχεις αγοράσει το Μ5 25-30 χιλιάρικα, τι θα πληρώσεις ΟΕΟ;; μήπως σαν να το πήρες 140;

Christopherk
26-05-15, 13:44
Τα ακριβά αμάξια πρέπει να πληρώνονται και ακριβά.
Εγώ όταν είχα το 325 πλήρωνα και δεν μίλαγα γιατί αυτό έκανα κέφι, μόλις έγινε η στραβή και έπρεπε να δω τι καινούργιο αμάξι να πάρω, είπα ότι δεν θέλω να πληρώνω άλλο και ιδικά όταν δεν ξέρω το πόσο θα πληρώνω από μέρα σε μέρα. Έλεγα να πάρω Ζ4 μ54β25++ με 15,000¤ έβρισκα πολλές αλλά δεν προχώρησα γι αυτό το λόγο. Όποιος πήρε το Μ5 ε τιμή χώμα ( σκοτωμένο στην κυριολεξία) ας κάτσει στο ''θρόνο'' του βασιλιά τώρα.

stefm5
26-05-15, 14:02
καλέ τί λογική είναι αυτή;
όποιος έκανε οικονομίες χρόνια και αγόρασε φθηνά ένα καλό αυτοκίνητο πρέπει να πληρώνει δυσανάλογα με την παρούσα αξία του; γιατί για να χαίρονται οι άλλοι που οδηγούν κάσες χαμηλού κυβισμού;
κοινωνία του φθόνου και της ζήλειας καταντήσαμε.

ΤΑ ΑΜΑΞΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΑΞΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΕΛΗ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ.

mikegr
26-05-15, 14:22
Aπ τη στιγμη που ειμαστε η μονη χωρα στην Ε.Κ. που επιβαλλει δασμους στα εισαγομενα αυτοκινητα απο αλλες χωρες της Ε.Κ. το θεμα δικαιη φορολογια εχει ληξει.
Το αν καποιοι τσιμπησαν ακριβα αυτοκινητα σε πεθαμενες τιμες λογω κρισης δε σημαινει οτι φτηνηναν τα αυτοκινητα ή εγινε δικαιη η φορολογια τους

friendgr
26-05-15, 14:23
καλέ τί λογική είναι αυτή;
όποιος έκανε οικονομίες χρόνια και αγόρασε φθηνά ένα καλό αυτοκίνητο πρέπει να πληρώνει δυσανάλογα με την παρούσα αξία του; γιατί για να χαίρονται οι άλλοι που οδηγούν κάσες χαμηλού κυβισμού;
κοινωνία του φθόνου και της ζήλειας καταντήσαμε.

ΤΑ ΑΜΑΞΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΑΞΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΕΛΗ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ.


Ακριβώς αυτό πιστεύω κι εγώ αλλά πολύ φοβάμαι ότι για μιά ακόμα φορά το κράτος θα "τιμωρήσει" ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ όσους τόλμησαν να αποκτήσουν ακριβό αμάξι ανεξαρτήτως τιμής απόκτησης.

Σιγά μην κάτσει το κράτος να κάνει real-time αποτιμήσεις με ασφαλιστικές...... :hystericalbs1: για την Ελλάδα μιλάμε. Και τι θα γίνεται; κάθε χρόνο θα αλλάζουν τα τέλη και τα τεκμήρια και οι φόροι πολυτελείας επειδή θα αλλάζει η αξία;;; Δεν γίνονται αυτά τα σκηνικα.
Οχι επειδή δεν μπορεί, αλλά επειδή ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ.

Μ' αυτά και μ' αυτά πάντως ώσπου να δουμε που θα κάτσει η μπίλια , για το επόμενο εξάμηνο, τέλος η αγορά, πάγωσε.

Christopherk
26-05-15, 14:26
Θες να μου πεις το ότι τώρα ο πατέρας σου αν έπρεπε να αλλάξει ένα αυτοκίνητο θα έλεγε ναι τα λεφτά που έχω μαζέψει ευκαιρία να τσιμπήσω ένα Μ5 να πηγαίνω βόλτες;
Δεν είναι ζήλια φίλε μου είναι να ξέρουμε που πατάμε. Η τρέχουσα αξία στο κόσμο είναι ένα εικονικό πράγμα που αλλάζει από στιγμή σε στιγμή. Αν αύριο η βενζίνη πάει 0,50 το λίτρο τα τέλη στο 0 νομίζεις ότι τα Μ5 θα μείνουν στα 20,000;

mikegr
26-05-15, 14:26
Α ωραία, φώναξαν και τον σύνδεσμο εισαγωγέων έτσι για το ξεκάρφωμα.....

Εδώ συνεχίζει ο ΕΝΦΙΑ και περιμένουμε δίκαια φορολόγηση στα αυτοκίνητα.....


οποιος πιστεψε οτι θα φυγει ο ΕΝΦΙΑ και τα λοιπα προεκλογικα, πρεπει να του δοθει οσκαρ βλακειας.

friendgr
26-05-15, 14:27
κι όμως ένα 36% το πίστεψε......

friendgr
26-05-15, 14:31
Θες να μου πεις το ότι τώρα ο πατέρας σου αν έπρεπε να αλλάξει ένα αυτοκίνητο θα έλεγε ναι τα λεφτά που έχω μαζέψει ευκαιρία να τσιμπήσω ένα Μ5 να πηγαίνω βόλτες;
Δεν είναι ζήλια φίλε μου είναι να ξέρουμε που πατάμε. Η τρέχουσα αξία στο κόσμο είναι ένα εικονικό πράγμα που αλλάζει από στιγμή σε στιγμή. Αν αύριο η βενζίνη πάει 0,50 το λίτρο τα τέλη στο 0 νομίζεις ότι τα Μ5 θα μείνουν στα 20,000;

Αν ήξερε ότι αγοράζοντας ένα Μ5 θα έχει πάγια έξοδα 4000 τον χρόνο για φόρο πολυτελείας και σηματάκι, και το δεχόταν να το πληρώσει ας το πάρει. Γιατί να μην το πάρει;

Αν όμως το 4000, ΞΑΦΝΙΚΑ του γίνει 10000 , φταίει;

E60_Arkadia
26-05-15, 14:36
Είναι καιρός να πληρώσουν και τα χαμηλά κυβικα.Δεν κατάλαβα,μ@λ@κες είμαστε εμείς που τα σκάμε χοντρά και έχουν εκμηδενισει την αξία του αυτοκινήτου μας.Δεν λυπάμαι κανένα..

stef
26-05-15, 14:36
οποιος πιστεψε οτι θα φυγει ο ΕΝΦΙΑ και τα λοιπα προεκλογικα, πρεπει να του δοθει οσκαρ βλακειας.


Πολύ χαίρομαι για όσους πιάστηκαν κοροίδα και τους πίστεψαν!
Τώρα ήρθε η ώρα να πληρώσουν το τίμημα της βλακείας που τους δέρνει...

stef
26-05-15, 14:39
Είναι καιρός να πληρώσουν και τα χαμηλά κυβικα.Δεν κατάλαβα,μ@λ@κες είμαστε εμείς που τα σκάμε χοντρά και έχουν εκμηδενισει την αξία του αυτοκινήτου μας.Δεν λυπάμαι κανένα..


Και κορόιδευαν από πάνω κιόλας...
Ας πληρώσουν τώρα και τα λέμε.
Για εμένα κανονικά το 1.6 αγοράστηκε φέτος και εκταμιεύτηκαν 35.000¤ πρέπει να πληρώσει παραπάνω τέλη απο το 2λιτρο δεκαετίας Χ3, 320, 520 κλπ

Christopherk
26-05-15, 14:41
Αν ήξερε ότι αγοράζοντας ένα Μ5 θα έχει πάγια έξοδα 4000 τον χρόνο για φόρο πολυτελείας και σηματάκι, και το δεχόταν να το πληρώσει ας το πάρει. Γιατί να μην το πάρει;

Αν όμως το 4000, ΞΑΦΝΙΚΑ του γίνει 10000 , φταίει;


Όχι δεν φταίει αλλά μην μου πεις ότι ένα Μ5 είχε ποτέ οικονομικά τέλη και λοιπά;


Το κλάμα έρχεται από αυτούς που λένε ΟΟΟΟΟ Μ3-Μ5-porsche με 10,000 ας το πάρω να κάνω το κομμάτι μου.
Δεν νομίζω ότι πολλά μέλη από εδώ μέσα που έχουν την δυνατότητα για τέτοια αυτοκίνητα να μην ξέρουν ότι είναι στόχος τα αυτοκίνητα τους ή με το που μπήκε ο φόρος να τα σκοτώσανε γιατί δεν είχαν να πληρώσουν.

οι τιμές έφτασαν εκεί που είναι γιατί βγήκαν στην αγορά αυτοκινητα τα οποία δεν είχαν να τα πληρώσουν.


Βαγγέλη συγνώμη αλλά θα χρησιμοποιήσω το όνομα σου, θα έδινε το Μ5 για 30,000 σου λέω εγώ; ακόμη θα γέλαγε αν του το έλεγες.

tsaltinho
26-05-15, 14:44
Θες να μου πεις το ότι τώρα ο πατέρας σου αν έπρεπε να αλλάξει ένα αυτοκίνητο θα έλεγε ναι τα λεφτά που έχω μαζέψει ευκαιρία να τσιμπήσω ένα Μ5 να πηγαίνω βόλτες;
Δεν είναι ζήλια φίλε μου είναι να ξέρουμε που πατάμε. Η τρέχουσα αξία στο κόσμο είναι ένα εικονικό πράγμα που αλλάζει από στιγμή σε στιγμή. Αν αύριο η βενζίνη πάει 0,50 το λίτρο τα τέλη στο 0 νομίζεις ότι τα Μ5 θα μείνουν στα 20,000;

Δηλαδη φιλε μου , εγω που μαζεψα στην ακρη 20000 να παω να αγορασω ενα καινουριο κορεατοκουβα απο ενα μεταχειρισμενο M5 δεκαετιας?
Δεν καταλαβα τη σκεψη σου!

Christopherk
26-05-15, 14:46
Δηλαδη φιλε μου , εγω που μαζεψα στην ακρη 20000 να παω να αγορασω ενα καινουριο κορεατοκουβα απο ενα μεταχειρισμενο M5 δεκαετιας?
Δεν καταλαβα τη σκεψη σου!


Θα πάρεις αυτό που θέλεις και θα πληρώσεις αντίστοιχα η για κουβά η για Μ5 ακριβώς αυτό λέω.

mikegr
26-05-15, 14:56
Αρχισαν τα οργανα(?)

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/6426470/

stefm5
26-05-15, 15:08
ο πατέρας μου και ο κάθε πατέρας έχει δικαίωμα να πάρει οτιδήποτε γουστάρει αρκεί να επικρατεί φορολογική δικαιοσύνη.
το βάρος της βενζίνης το ρυθμίζει ο καθένας σύμφωνα με τα χιλιόμετρα που κάνει. και δικαιωμά του να κάνει 50χλμ το χρόνο.
θα μπορούσα να σας πω κόψτε το τσιγάρο μάγκες γιατί σας κοστίζει πολύ και πιπιλάτε καραμέλες, αλλά δικαίωμά σας.
ελευθερία και δικαιοσύνη αν θέλουμε να πάμε μπροστά ως κοινωνία. (σιγά μην πάμε)

Christopherk
26-05-15, 15:15
ο πατέρας μου και ο κάθε πατέρας έχει δικαίωμα να πάρει οτιδήποτε γουστάρει αρκεί να επικρατεί φορολογική δικαιοσύνη.
το βάρος της βενζίνης το ρυθμίζει ο καθένας σύμφωνα με τα χιλιόμετρα που κάνει. και δικαιωμά του να κάνει 50χλμ το χρόνο.
θα μπορούσα να σας πω κόψτε το τσιγάρο μάγκες γιατί σας κοστίζει πολύ και πιπιλάτε καραμέλες, αλλά δικαίωμά σας.
ελευθερία και δικαιοσύνη αν θέλουμε να πάμε μπροστά ως κοινωνία. (σιγά μην πάμε)

Πάλι στα λόγια μου είσαι. Θέλω να καπνίζω και πληρώνω το πακέτο 4¤ δεν είμαι αναγκασμένος να το κάνω. Θέλω να καβαλάω Μ5 και τα σκάω αλλιώς παίρνω κουβά και πάλι πάω όπου και με το Μ5.

Ο άλλος που παίρνει μεροκάματο και πρέπει να κάνει 100χλμ την μέρα για να πάει στην δουλειά με τον κουβά του δεν θα πληρώνει την Κ@υλα του πατέρα μου που θέλει Μ5 για να παει την γριά την μάνα μου για καφέ στο σουνιο :drive:

stefm5
26-05-15, 15:25
ρε φίλε μιλάμε για ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ.
δικαιοσύνη σημαίνει ότι φορολογούμαι σύμφωνα με το εισόδημά μου και όχι σύμφωνα με αυτό που ΜΟΥ ΟΡΙΖΟΥΝ ως εισόδημα. επίσης κάθε αντικείμενο φορολογείται σύμφωνα με την τρέχουσα αξία του είτε είναι σπίτι είτε αυτοκίνητο είτε πίνακας ζωγραφικής.
η κατανάλωση πληρώνεται αναλογικά με τη χρήση είτε είναι βενζίνη είτε τσιγάρο είτε ποτό ειτε τέλη κυκλοφορίας.
την αμερική ψάχνουμε;

όταν θέλω Μ5 την πληρώνω στην βενζίνη. οι φόροι που της αναλογούσαν ως καινούρια ΕΧΟΥΝ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΠΟΛΛΑΠΛΩΣ.

Thomelef
26-05-15, 15:40
Όχι δεν φταίει αλλά μην μου πεις ότι ένα Μ5 είχε ποτέ οικονομικά τέλη και λοιπά;


Το κλάμα έρχεται από αυτούς που λένε ΟΟΟΟΟ Μ3-Μ5-porsche με 10,000 ας το πάρω να κάνω το κομμάτι μου.
Δεν νομίζω ότι πολλά μέλη από εδώ μέσα που έχουν την δυνατότητα για τέτοια αυτοκίνητα να μην ξέρουν ότι είναι στόχος τα αυτοκίνητα τους ή με το που μπήκε ο φόρος να τα σκοτώσανε γιατί δεν είχαν να πληρώσουν.

οι τιμές έφτασαν εκεί που είναι γιατί βγήκαν στην αγορά αυτοκινητα τα οποία δεν είχαν να τα πληρώσουν.


Βαγγέλη συγνώμη αλλά θα χρησιμοποιήσω το όνομα σου, θα έδινε το Μ5 για 30,000 σου λέω εγώ; ακόμη θα γέλαγε αν του το έλεγες.

φίλε μου τα έχεις μπερδέψει λίγο. υπάρχει τιμολόγιο αγοράς και κόστος συντήρησης. αυτά, μόνο στην μπανανία περνάν στο ντούκου και δεν τα κοιτά κανείς.

αν ο άλλος θέλει να δώσει 10κ που μάζευε 3 χρόνια για ένα Μ3 και το κινεί 2 φορές το μήνα, έστω και για να κάνει το κομμάτι του, δεν μπορεί να τον φορολογείς για κοντά 90κ που είχε κάποτε.

δεν είναι λογικό. όπως λογικό δεν ήταν και το προηγούμενο καθεστώς. το μεγαλύτερο έγκλημα που γίνεται με τα αυτοκίνητα, εφόσον θέλουν να τα φορολογούν, είναι το ότι δεν υπάρχει καθεστώς απόσβεσης. να πέφτει δλδ η αξία του χρόνο με τον χρόνο μέχρι που να μηδενίζει. εμείς για παράδειγμα, τα μηχανήματα μας μετράνε αποσβέσεις απο την ημέρα που αγοράζονται. κάθε χρόνος που περνάει χάνουν 15% της αξίας τους και υπολογίζεται κάθε χρονιά η καινούρια αξία. 100κ μηχάνημα, την επόμενη περνά για 85κ κοκ.

αυτό το καθεστώς πρέπει να υπάρχει ΚΑΙ στα αυτοκίνητα, εφόσον θέλουν να τα υπολογίζουν βάση της αξίας τους.

απο την άλλη, πόσο παραπάνω νομίζεις ότι πληρώνει ένας κάτοχος Μ3 Ε46 σε σχέση με έναν που έχει ένα 320? πολύ μικρή η διαφορά. όταν στην τιμή αγοράς λοιπόν είναι και τα 2 πάρα πολύ κοντά, γιατί πρέπει να φορολογείτε παραπάνω αυτός που πείρε το Μ3?

τώρα αν ρωτάτε εμένα, εγώ πιστεύω ότι θα βγεί το κοστούμι σε μέσο όρο, σύμφωνα με τρέχουσες τιμές αγοράς. ειδάλως, μιλάμε για το μεγαλύτερο κύμμα καταθέσεων που έγινε τα τελευταία 6 χρόνια. και εξηγούμαι, υπάρχουν Ε36 318 που έχουν αγοραστεί καινούρια, φουλ έξτρα, με 12-13 μύρια και αντίστοιχα 320 με 15-17. αν βάλεις δεν και το παραπάνω της εισφοράς επειδή είναι και 20ετίας, μπορείς να καταλάβεις το τι έχει να γίνει. γι'αυτό λοιπόν, θεωρώ ότι δεν πρόκειτε να υπολογιστούν με τις αρχικές τους τιμές. θα είναι ότι πιο τρελό έχει ψηφιστεί στην ιστορία της μεταπολίτευσης πάνω στα αυτοκίνητα.

mixalis
26-05-15, 15:55
Πολύ χαίρομαι για όσους πιάστηκαν κοροίδα και τους πίστεψαν!
Τώρα ήρθε η ώρα να πληρώσουν το τίμημα της βλακείας που τους δέρνει...

Το κακό είναι ότι βλακεία τους όμως καταλήγει πάλι στις τσέπες μας..:ranting2:

A8hnaios
26-05-15, 16:09
ρε φίλε μιλάμε για ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ.
δικαιοσύνη σημαίνει ότι φορολογούμαι σύμφωνα με το εισόδημά μου και όχι σύμφωνα με αυτό που ΜΟΥ ΟΡΙΖΟΥΝ ως εισόδημα. επίσης κάθε αντικείμενο φορολογείται σύμφωνα με την τρέχουσα αξία του είτε είναι σπίτι είτε αυτοκίνητο είτε πίνακας ζωγραφικής.
η κατανάλωση πληρώνεται αναλογικά με τη χρήση είτε είναι βενζίνη είτε τσιγάρο είτε ποτό ειτε τέλη κυκλοφορίας.
την αμερική ψάχνουμε;

όταν θέλω Μ5 την πληρώνω στην βενζίνη. οι φόροι που της αναλογούσαν ως καινούρια ΕΧΟΥΝ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΠΟΛΛΑΠΛΩΣ.

χχαχα εχει συζητηθει κατα κορον τα τελευταια 30 χρονια! :popcorn: :popcorn:
(μαλλον προς το χειροτερο!)

Εγω με φιλους-γνωστους-καναμε αυτες τις συζητησεις πριν 10-20 χρονια..!

Οι παλαιότεροι θα θυμούνται ότι το σλόγκαν αυτό ακούστηκε σε όλη την Ελλάδα το 1985, όταν ο Κ. Μητσοτάκης υποσχέθηκε, προεκλογικά, πιο φθηνά αυτοκίνητα.

Πρόκειται για μια από τις πολλές παραλλαγές του «καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή» που έχει εκστομίσει το Ελληνικό πόπολο ανά τους αιώνας.

Τα ιδια ειχε πει και Ο Καραμανλης το 2009 Διαβασε εδω :facepalm: (https://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22733&subid=2&pubid=2844832&tag=8405)

Μια ζωη ακουμε για φθηνο αυτοκινητο/...

friendgr
26-05-15, 16:21
Αρχισαν τα οργανα(?)

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/6426470/


Μπα..... αυτός το έχει σκοτωμένο πριν βγει το νέο.

Bitz
26-05-15, 16:23
Ειμαι σιγουρος οτι αν κανουμε δημοσκοπηση εδω μεσα δεν θα βρουμε κανεναν που ψηφισε την τωρινη κυβερνηση.....αντε να βρεθουν ενας-δυο.

:whistle:

E36-Hartge
26-05-15, 16:36
Ρε παλικάρια να πω κάτι γιατί βλέπω όλοι μιλάτε για αυτοκίνητα της τάξεως 15-20-30 χιλιάδων ευρώ.

Υπάρχει κόσμος που χρειάζεται ένα μεταφορικό μέσο για τις μετακινήσεις του και η αξία του μπορεί να είναι και κάτω απο 3000ευρω...όπως καταλαβαινετε θα είναι 15ετιας και βάλε που θα καίει κάτι παραπάνω θα έχει τις φθορές του χωρίς καμία εγγύηση και όλα τα στραβά που μπορεί να έχει ένα τέτοιο αυτοκίνητο.

Αυτός ο άνθρωπος και δεν έχει δυνατότητα να αγοράσει ένα καινούριο η ελαφρώς μεταχειρισμενο και θα πληρώσει τα καύσιμα του με το παραπάνω και τα τέλη τα τρελά πόσο μάλλον τώρα με τα νέα μέτρα που θα ρυπαίνει και παραπάνω το περιβάλλον.

Η άλλη πλευρά τώρα που προφανώς έχει την οικονομική δυνατότητα θα αγοράσει ένα ολοκαίνουριο που δεν θα καίει δεν θα έχει τέλη και θα έχει μια εγγύηση για κάποια πιθανή βλαβη.

Έχω κάπου άδικο η δεν βλέπω κάτι?

friendgr
26-05-15, 16:39
Όποια κυβέρνηση και να ήταν το θέμα αυτοκίνητο είναι τελειωμένη ιστορία. Το έχουμε πει χιλιάδες φορές: έβαλαν χέρι στα σπίτια , στα αυτοκίνητα θα κολλήσουν;

Το θέμα αυτοκίνητο είναι σαν να παίζεις πόκερ με το κράτος με σημαδεμένα χαρτιά. Ότι και να κάνεις......

Πάντως όποιος έχει ακριβό αμάξι να ανάψει καμιά λαμπάδα καλού κακού ....the winter is coming.....

Thomelef
26-05-15, 17:19
Το μεγαλύτερο φάουλ της όλης ιστορίας, είναι ότι μας έχουν κάνει και εμάς να πιστεύουμε ότι το αυτοκίνητο είναι περιουσιακό στοιχείο, με την ίδια έννοια που έχουν τα ακίνητα.

Τα αυτοκίνητα είναι εργαλεία. Η αξία τους πάντα πέφτει, ποτέ δεν ανεβαίνει. Και μόνο που κοιτάς ένα αμάξι, χάνει 10% της αξίας του. Δεν μπορεί να ζητάς φορολογία από αυτό.

Μπορεί να ζητάς πόθε έσχες για την αγορά του, να έχεις ένα λογικό τεκμήριο κτησης-χρησης και τέλος. Δεν μπορεί να το φορολογεις σαν εισόδημα και ακίνητο. Είναι τρελα...μιλάμε για προϊόν που κινείται από συγκεκριμένο κλάδο, ο οποίος πληρώνει πολλαπλάσιο φόρους αν πει να δουλέψει σε σχέση με την φορολογία που πάει κάθε φορά να επιβληθεί. Τι είναι καλύτερο, το να εισπράττει 4κ από ένα Μ3 Ε92, η τους φόρους για την αγορά του?

Απλά η χώρα μια ζωή ήταν άρπα κολλα και συνεχίζει και θα συνεχίσει να είναι.

Οι απαντήσεις βρίσκονται αλλού για την έξοδο από την κρίση και όχι στην φορολογία κόντρα φορολογία που νομίζουν όλες οι ελληνικες-αριστερες κυβερνήσεις.

vagmag
26-05-15, 17:24
Τα ακριβά αμάξια πρέπει να πληρώνονται και ακριβά.
Εγώ όταν είχα το 325 πλήρωνα και δεν μίλαγα γιατί αυτό έκανα κέφι, μόλις έγινε η στραβή και έπρεπε να δω τι καινούργιο αμάξι να πάρω, είπα ότι δεν θέλω να πληρώνω άλλο και ιδικά όταν δεν ξέρω το πόσο θα πληρώνω από μέρα σε μέρα. Έλεγα να πάρω Ζ4 μ54β25++ με 15,000 έβρισκα πολλές αλλά δεν προχώρησα γι αυτό το λόγο. Όποιος πήρε το Μ5 ε τιμή χώμα ( σκοτωμένο στην κυριολεξία) ας κάτσει στο ''θρόνο'' του βασιλιά τώρα.


Πάλι στα λόγια μου είσαι. Θέλω να καπνίζω και πληρώνω το πακέτο 4 δεν είμαι αναγκασμένος να το κάνω. Θέλω να καβαλάω Μ5 και τα σκάω αλλιώς παίρνω κουβά και πάλι πάω όπου και με το Μ5.

Ο άλλος που παίρνει μεροκάματο και πρέπει να κάνει 100χλμ την μέρα για να πάει στην δουλειά με τον κουβά του δεν θα πληρώνει την Κ@υλα του πατέρα μου που θέλει Μ5 για να παει την γριά την μάνα μου για καφέ στο σουνιο :drive:

Πήρα ένα Μ5 με 10.000 ευρώ!!!! Είναι 13 ετών και το κινώ ελάχιστα .
Κάνω τη βλακεία μου, πληρώνω τα 1320 ευρώ τέλη, τα ακριβά service του, τα ακριβά λάστιχά του, τα ακριβά φρένα του κλπ με τιμολόγιο, και την ακριβή βενζίνη μας που την καταναλώνει για πλάκα!!!!! Μου έχει τεκμήριο 20.000 ευρώ και βάση αυτού πληρώνω και εφορία (κάντε μόνοι την πράξη Χ 26%- για να μην πω παραπάνω). Πρέπει να πληρώσω και κάτι άλλο γιατί αυτό σαν καινούργιο έκανε 150.000 ευρώ;;;;;;;; Ήμαρτον !!!!!

Δεν έχω βέβαια αυταπάτες, και πιστεύω ότι κάτι ακόμα θα μου βγάλουν να πληρώσω.
Δεν πιστεύω ότι αλλάζει το σύστημα για να γίνει δικαιότερο. Λεφτά χρειάζονται οπότε θα φορολογήσουν περισσότερους και περισσότερο ! Αν εμείς αισθανθούμε δικαιωμένοι απλά και μόνο γιατί πληρώνουν και οι άλλοι είναι κακία και όχι δικαιοσύνη.
Τα ακριβά αυτοκίνητα πλήρωσαν μεγάλο φόρο κατά την αγορά τους (ΦΠΑ 23%, φόρο ταξινόμησης +40-50%, φόρο πολυτελείας κατά την αγορά ), δεν χρειάζονται ακριβά τέλη, μεγάλος φόρος πολυτελείας ετησίως κλπ.... αυτά είναι απλά και μόνο γιατί το κράτος χρειάζεται επιπλέον χρήματα.....

Ας κάνει τα τσιγάρα 20 ευρώ το πακέτο , τι πειράζει (θα έλεγε μία άλλη λογική).
Το ακίνητο γιατί φορολογήθηκε;;; Γιατί είναι δίκαιο ;;;
Απλά χρειάζονται χρήματα να πληρώσουν τους ιερούς μισθούς και τις ιερές συντάξεις !!!!

Ας πληρώσουμε λοιπόν !!!

Ή άλλη λύση ποια είναι ;;;; Μεταναστεύουμε ;;;; Ίσως κάπου αλλού να εκτιμούν τον κόπο μας (φόρους μας)... και να μη μας θεωρούν μαλάκες (όπως εδώ που τους σπαταλούν στην ΕΡΤ και σε τόσα άλλα χαζά) .

A8hnaios
26-05-15, 17:59
Τά είπε όλα ο Βαγγέλης...

Υπογράφω..

Christopherk
26-05-15, 18:19
Πήρα ένα Μ5 με 10.000 ευρώ!!!! Είναι 13 ετών και το κινώ ελάχιστα .
Κάνω τη βλακεία μου, πληρώνω τα 1320 ευρώ τέλη, τα ακριβά service του, τα ακριβά λάστιχά του, τα ακριβά φρένα του κλπ με τιμολόγιο, και την ακριβή βενζίνη μας που την καταναλώνει για πλάκα!!!!! Μου έχει τεκμήριο 20.000 ευρώ και βάση αυτού πληρώνω και εφορία (κάντε μόνοι την πράξη Χ 26%- για να μην πω παραπάνω). Πρέπει να πληρώσω και κάτι άλλο γιατί αυτό σαν καινούργιο έκανε 150.000 ευρώ;;;;;;;; Ήμαρτον !!!!!

Δεν έχω βέβαια αυταπάτες, και πιστεύω ότι κάτι ακόμα θα μου βγάλουν να πληρώσω.
Δεν πιστεύω ότι αλλάζει το σύστημα για να γίνει δικαιότερο. Λεφτά χρειάζονται οπότε θα φορολογήσουν περισσότερους και περισσότερο ! Αν εμείς αισθανθούμε δικαιωμένοι απλά και μόνο γιατί πληρώνουν και οι άλλοι είναι κακία και όχι δικαιοσύνη.
Τα ακριβά αυτοκίνητα πλήρωσαν μεγάλο φόρο κατά την αγορά τους (ΦΠΑ 23%, φόρο ταξινόμησης +40-50%, φόρο πολυτελείας κατά την αγορά ), δεν χρειάζονται ακριβά τέλη, μεγάλος φόρος πολυτελείας ετησίως κλπ.... αυτά είναι απλά και μόνο γιατί το κράτος χρειάζεται επιπλέον χρήματα.....

Ας κάνει τα τσιγάρα 20 ευρώ το πακέτο , τι πειράζει (θα έλεγε μία άλλη λογική).
Το ακίνητο γιατί φορολογήθηκε;;; Γιατί είναι δίκαιο ;;;
Απλά χρειάζονται χρήματα να πληρώσουν τους ιερούς μισθούς και τις ιερές συντάξεις !!!!

Ας πληρώσουμε λοιπόν !!!

Ή άλλη λύση ποια είναι ;;;; Μεταναστεύουμε ;;;; Ίσως κάπου αλλού να εκτιμούν τον κόπο μας (φόρους μας)... και να μη μας θεωρούν μαλάκες (όπως εδώ που τους σπαταλούν στην ΕΡΤ και σε τόσα άλλα χαζά) .


Αν και δεν θα αλλάξει κάτι αλλά..


γιατί δεν έπαιρνες ι10; θα σου έκανε την ίδια δουλειά; ναι! απλά το Μ5 είναι καλύτερο, είναι αμάξι πολυτελείας.

Παιδιά τα μοντέλα και τα ακριβά γούστα πληρώνονται εκεί θα βαράνε πάντα.
Είμαστε σε φόρουμ BMW εδώ είναι τα κυβικά εδώ είναι και τα γούστα εδώ και το κλάμα.


Προσωπικά δεν με νοιάζει πόσο θα φτάσουν τα ετήσια κόστη όχι γιατί είμαι στην απέξω αλλά γιατί έχω δει πολλούς από εσάς εδώ μέσα να παίρνετε ένα ωραίο καινούργιο αμάξι να το πονάτε να το προσέχετε και να έχουν φτάσει την αξία του στο 0 όλα αυτά. Αυτό πονάει.

dionisisM3
26-05-15, 18:22
Όταν κυνηγούσαν τους Εβραίους δε νοιάστηκα, γιατί δεν ήμουν Εβραίος. Όταν κυνηγούσαν τους Κομμουνιστές δε νοιάστηκα, γιατί δεν ήμουν Κομμουνιστής. Τώρα που κυνηγούν εμένα, δεν έχει μείνει κανένας να νοιαστεί»... Μπέρτολτ Μπρεχτ

Ας πληρώσουν τώρα τα 5λιτρα και τα 3λιτρα ... Όταν ξεσκίσουν (επειδή ήρθε η ωρα) τα 1600αρια ! Τοτε φωναχτε!

stefm5
26-05-15, 18:36
οι βασικές ανάγκες του ανθρώπου είναι τροφή, στέγη κι ένδυση.
για μετακινήσεις να πέρνετε μέσα μαζικής μεταφοράς. κοστίζουν φθηνά και κάνετε τη δουλειά σας.
καταντήσαμε να ονομάζουμε τυπικά αγαθά του δυτικού κόσμου (ασφάλεια, ικανοποίηση) 'πολυτελή'.
δείγμα της νοοτροπίας που μας οδηγεί στο γκρεμό. η δαιμονοποίηση και στοχοποίηση κάθε προιόντος με υψηλή προστιθέμενη αξία.

dionisisM3
26-05-15, 18:44
Στεφανε, η τροφή ,στέγη και ένδυση πιστεύω πως ηταν οι αναγκες περασμένων αιώνων πλεον στον 20 αιωνα θα έπρεπε αυτά να τα εχοε ως δεδομένα . αλλιως πάμε Ζιμπάμπουε να κυνηγαμε άγρια κουνέλια για να φάμε

Christopherk
26-05-15, 18:48
Όταν κυνηγούσαν τους Εβραίους δε νοιάστηκα, γιατί δεν ήμουν Εβραίος. Όταν κυνηγούσαν τους Κομμουνιστές δε νοιάστηκα, γιατί δεν ήμουν Κομμουνιστής. Τώρα που κυνηγούν εμένα, δεν έχει μείνει κανένας να νοιαστεί»... Μπέρτολτ Μπρεχτ

Ας πληρώσουν τώρα τα 5λιτρα και τα 3λιτρα ... Όταν ξεσκίσουν (επειδή ήρθε η ωρα) τα 1600αρια ! Τοτε φωναχτε!

Και βέβαια να τα φορολογήσουν.


Όλα να τα τιμολογήσουν με την αξία τους.


Τώρα τα έχω παρκαρισμένο ferrari και θα πληρώνω μόνο όταν το κυκλοφορώ, και ότι το Μ το παίρνουμε για την ασφάλεια μας το τυπικό αυτό αμάξι αλλιώς είμαστε άνθρωποι του διαβόλου και κουκουλοφόροι δεν έχω τπτ να πω.

Lykouras
26-05-15, 18:51
Όποια κυβέρνηση και να ήταν το θέμα αυτοκίνητο είναι τελειωμένη ιστορία. Το έχουμε πει χιλιάδες φορές: έβαλαν χέρι στα σπίτια , στα αυτοκίνητα θα κολλήσουν;

Το θέμα αυτοκίνητο είναι σαν να παίζεις πόκερ με το κράτος με σημαδεμένα χαρτιά. Ότι και να κάνεις......

Πάντως όποιος έχει ακριβό αμάξι να ανάψει καμιά λαμπάδα καλού κακού ....the winter is coming.....

Αγαπητοί συμφορουμίτες, το θέμα είναι πολύ απλό.
Όσο δεν καταφέρνουν να μας τα πάρουν από τους άμεσους φόρους, τόσο θα μας βομβαρδίζουν και θα μας τα παίρνουν από τους έμμεσους φόρους!

dionisisM3
26-05-15, 18:55
??? Ποιο αμάξι του διαβόλου ? Ωραία στο Μ ,πληρωνα 1100 ευρώ σήμα , και 10200 τεκμήριο . πλεον με το 530 πληρώνω 880 και 12-13 χιλ τεκμήριο . ποσο δηλαδή παραπανω πρεπει να πληρώσουν οι έχοντες κυβικά ??? Τέλος του χρονου να δώσουν και κανα νεφρό ?? . και τονίζω οτι Συμφωνώ με αυτά που ηδη πληρώνω . μ@λ@κι@ θεωρώ να πληρωσω του χρονου κι αλλά

stefm5
26-05-15, 18:56
διονύση ήταν άκρως ειρωνικό το σχόλιο. στοχεύει στη νοοτροπία συνεχούς υποβάθμισης της ποιότητας ζωής.

αφήστε το Μ5 στην άκρη, εμπλέκεται εκ του πονηρού. υπάρχουν τα 320/520 δεκαετίας. απίστευτη πολυτέλεια και πρόκληση του κοινού λαικού αισθήματος.

Christopherk
26-05-15, 19:06
βγαίνω εκτός από την κουβέντα γιατί χοντραίνει το θέμα.

Να θυμίσω ότι εγώ το ταπεινό άτομο από μέσο αστή οικογένεια πλήρωνα 880 τέλη και δεν θυμάμαι πόσο φόρος μου βγήκε. Έβαλα το χέρι στην τσέπη μου έβγαλα τα κέρματα μου και πλήρωσα, δάκρυ πάντως από τα ματάκια μου δεν κύλισε, παρά το ότι αυτό θέλω, αυτό μπορώ αυτό πληρώνω.


Συγνώμη σε όλους και σε όσους νευρίασα αλλά λέω τα πράγματα όπως τα βλέπω. όπως είχα κάνει και παλιά που είπα έκανα την μλκ μου και να τα τα αποτελέσματα.

Thomelef
26-05-15, 19:42
Χριστοφορε δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης. Και εγώ συμφωνώ μαζί σου στο αυτό ειναι, το καταπίνω και πληρώνω εφόσον μπορώ. Έστω και με πίεση. Αφού δεν στερείς πράγματα και είσαι σε όλες τις υποχρεώσεις οκ.

Εδώ το θέμα ειναι άλλο όμως. Διαφωνώ μαζί σου στο γεγονός ότι προσπαθείς να βρεις έστω και το παραμικρό δίκιο σε κάτι που ειναι παντελώς παράλογο, άδικο, ληστεία.

Christopherk
26-05-15, 20:13
Χριστοφορε δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης. Και εγώ συμφωνώ μαζί σου στο αυτό ειναι, το καταπίνω και πληρώνω εφόσον μπορώ. Έστω και με πίεση. Αφού δεν στερείς πράγματα και είσαι σε όλες τις υποχρεώσεις οκ.

Εδώ το θέμα ειναι άλλο όμως. Διαφωνώ μαζί σου στο γεγονός ότι προσπαθείς να βρεις έστω και το παραμικρό δίκιο σε κάτι που ειναι παντελώς παράλογο, άδικο, ληστεία.

Δεν σου είπα ότι δεν είναι! πιο πάνω γράφω τα γούστα πληρώνονται..
Το εγώ πήρα ένα ταπεινό αμάξι 4000 κυβικά για να νιώθω ασφάλεια και όχι γιατί απλά ρε φίλε μου αυτό γουστάρω. Ρε φίλε πήρα masserati γιατί έτσι θέλω.Δεν θέλω να πληρώνω γιατί το πήρα μόνο για την κ@@@@ μου και θα πληρώνει ο οικοδόμος που πάει 50 χλμ μακρυά περισσότερα σε τέλη με τον κουβά του. Αυτό δεν καταλαβαίνω.

Την λογική ανθρώπων που τους λες έχεις ένα πάρα πολύ καλό αμάξι αλλά το ξέρεις είναι το ματσ μην λες γτ πληρώνεις.. είναι επιλογή σου. Μην λες ότι το πήρες για ασφάλεια γτ το ίδιο σκαρί με λιγότερα κβ την ίδια ασφάλεια έχει.


Και η χώρα πάει πίσω από μεγαλό λαμόγια που και αυτοί βρίσκουν δικαιολογίες να μην πληρώνουν τα γούστα τους και μετά από τον απλό κοσμάκι που αυτός με τν σειρά του δεν τους δινει μια μούτζα.

Thomelef
26-05-15, 20:19
Ρε φίλε δεν έχει να κάνει με τους κατόχους το θέμα. Ειναι άδικο για όλους. Αυτός που παίρνει το ακριβό με την ακριβή συντήρηση πληρώνει παραπάνω έτσι και αλλιώς.

Τα ανταλλακτικά έχουν ΦΠΑ, η βενζίνη έχει φόρο, τα μεγαλύτερα ελαστικά έχουν και αυτά μεγαλύτερο φόρο κοκ. Πληρώνουμε και ξαναπληρώνουμε και στο τέλος έρχονται και μας το φορολογούν σαν να ειναι εισόδημα.

Η κουβέντα τελειώνει, δεν έχουμε κάτι άλλο να πούμε. Οι άνθρωποι ειναι παράλογοι και τέτοιου είδους μέτρα δεν ειναι δίκαια για κανέναν. Ούτε για τους έχοντες ούτε για τους μη έχοντες.

vagmag
26-05-15, 20:35
Ρε φίλε τι δεν καταλαβαίνεις ;
Θα πληρώσουν και άλλοι !
Θα πληρώσουν γιατί το κράτος θέλει λεφτά .

Εγώ την καυλα μου κάνω , αλλα ας πάρουν μια απόφαση πως θέλουν να φορολογούν τι .
Ούτως η άλλως η φορολόγηση κατοχής ειναι παράλογη . Κανονικά έπρεπε να φορολογείται το κέρδος.
Απο τη χρήση του οχήματος το κράτος εισπράτει λόγο καυσίμων , ανταλλακτικών κλπ . Τα αλλα όλα ειναι παράλογα .
Κεφαλικός φόρος ειναι ο Ενφια , τα τέλη , η πολυτέλεια , κλπ κλπ για να πληρώνουνε τις σπατάλες του κράτους .
Αν πληρώσουν λίγοι ή πολλοί δε με νοιάζει . Μια ζωή σε αυτούς που πληρώνουν ανήκω .

stefm5
26-05-15, 20:41
ό,τι να ναι πραγματικά.
όταν κάποιος αγοράζει νόμιμα ακριβό αμάξι δεν πληρώνει φόρο; δεν πληρώνει φόρο εισοδήματος; δηλαδή επειδή έχει άνεση πρέπει να γίνει συνέταιρος στις οικονομίες του με το κράτος;
φθόνος καθαρά. η φορολογική δικαιοσύνη πρέπει να ισχύει για όλους.
όλοι πληρώνουμε για να έχουμε τα αυτοκίνητα που έχουμε. η συζήτηση δεν έγινε για μία καινούρια μαζερατι. έγινε για μεταχειρισμένα αυτοκίνητα που το κράτος τα επιβαρύνει ως καινούρια και σε πολλες περιπτώσεις πολλαπλάσια από καινούρια.
μηδενική κατανόηση.

fanisk
26-05-15, 20:57
Περαστε απο τα ταμεια.

turbodog
26-05-15, 21:02
Το μονο σωστο που υπαρχει σε αυτο τον παραλογισμο ενος παραλογου συστηματος ειναι το ποθεν εσχες αγορας, δηλαδη που βρηκα λεφτα και εκανα την αγορα. Απο κει και περα τα ΗΔΗ ΝΟΜΙΜΑ ΚΑΙ ΗΔΗ ΦΟΡΟΛΟΓΗΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ τα κανω οτι γουσταρω, τα καιω, τα κανω λουλουδια στην παραλιακη, τα τρωω στις π@υτ@νες, σε αυτοκινητα, ταξιδια κ.ο.κ. Το αυτοκινητο ειναι ενα απο τα πολλα καταναλωτικα αγαθα και ετσι πρεπει να αντιμετωπιζεται.
Γιατι δηλαδη αυτος που ξοδεψε παραπανω (απο τα ηδη φορολογημενα λεφτα του) για να παρει ενα ακριβοτερο αυτοκινητο θα πρεπει να φορολογειται επιπλεον ενω αυτος που τα τρωει στα μπουζουκια και στα ταξιδια οχι. Αυτος δηλαδη δεν κανει πολυτελη ζωη?

Απο κει και περα θα μπορουσε να υπολογιστει μια εισφορα στην χρηση του αυτοκινητου καθως αυτη ειναι η δικαιοτερη και ευκολα στο να εφαρμοστει αμεσα καθως ειναι συνδεδεμενη με τα καυσιμα (και οχι μονο με τα συνολικα διανυθεντα χιλιομετρα αλλα και με το ειδος του οχηματος. Αλλο καιει το Atos στα 100 και αλλο το Cayenne οποτε και αλλο το ποσο εισφορας στα 100 που διανυουν)

Ολα τα αλλα ειναι να εχουμε να λεμε

Koyotte
26-05-15, 23:08
Ρε παιδιά, δεν κρίνουμε ποιος γελάει και ποιος κλαίει όταν πλήρωνει τα τέλη ή αν έχει ή δεν έχει να τα πληρώσει.Κρίνουμε και κατακρινουμε τον παραλογισμό που επικρατεί για τον υπολογισμό τους. Σε καμία άλλη χώρα της ευρωπαϊκής ένωσης δεν είναι κριτήριο τα κυβικά.Επιπλέον,στο Βέλγιο έχουν τέλη αλλά όχι διόδια, στην Αυστρία νομίζω μόνο διόδια κλπ.Σ' αυτό το μπουρδελισταν έχουμε και τέλη και διόδια και φόρο πολυτέλειας και από τα πιο ακριβά καύσιμα και τεκμήριο και τέλος ταξινόμησης και τα κέρατα τους μέσα.Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβουμε?

alex1
06-07-15, 22:18
Παιδιά καλησπέρα.
Εχω έναν φίλο που έχει ένα Ε46 κι αυτός σαν εμένα 2002 μοντέλο Η άδεια του γράφει 1η κυκλοφορία 2008 Κάπου είχαν γράψει για αυτό ότι μπορεί με μία βεβαίωση απο Bmw να πάρει πραγματική ημερομηνία 1ης αδείας Ισχύει αυτό ???? Γιατί μέχρι και σήμερα το δήλωνε 2008 μοντέλο με όλα τα καλά χαχαχαχα.
Ευχαριστώ.

Bazil Van Sinner
07-07-15, 00:11
Aν ψάξεις λίγο πρός τα πίσω θα βρείς πολλές πληροφορίες.
Καμία σχέση με bmw και βεβαιώσεις!
Θα πάει στο μηχανολογικό της περιοχής του και θα ζητήσει
να αναγραφεί η πρώτη άδεια διεθνώς στην άδεια του.
Αναλόγως με κάποια τυχαία γεγονότα ...μπορεί να γίνει απο αμέσως μέχρι και κανα μήνα αργότερα,πάντως γίνεται .

sierra
07-07-15, 01:10
Παιδιά καλησπέρα.
Εχω έναν φίλο που έχει ένα Ε46 κι αυτός σαν εμένα 2002 μοντέλο Η άδεια του γράφει 1η κυκλοφορία 2008 Κάπου είχαν γράψει για αυτό ότι μπορεί με μία βεβαίωση απο Bmw να πάρει πραγματική ημερομηνία 1ης αδείας Ισχύει αυτό ???? Γιατί μέχρι και σήμερα το δήλωνε 2008 μοντέλο με όλα τα καλά χαχαχαχα.
Ευχαριστώ.

Σελίδα 99 και ποστ 988:
Σήμερα πήγα και εγώ στο υπουργείο για την διόρθωση. Πρέπει να ξέρετε ότι πρέπει να πάτε στο υπουργείο που πρώτο βγήκε η άδεια του αυτοκινήτου και όχι σε αυτό που ανήκει τώρα. Μια αίτηση έκανα έδωσα και την άδεια και αύριο το πρωί θα πάω να την πάρω. Μετά πάω εφορία για διόρθωση και τα λέμε...

nikos valvetronic
08-07-15, 17:43
Εγώ τον Μάρτιο πήγα την άδεια σ'εναν διεκπαιρεωτή και μου έκανε την αλλαγή
με κόστος 30-40 ευρώ.Πριν 2 βδομάδες που έκανα την φορ.δήλωση η αλλαγή
πέρασε κανονικά.Εισαγωγή το 2007 και πρώτη άδεια διεθνώς 2003.Γλύτωσα τον
φόρο πολυτελείας και έπεσε το τεκμήριο στα 4400 (1995 cc).

mark e92
15-07-15, 21:04
https://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/Den-allazei-h-forologhsh-toy-aytokinhtoy_126958.asp

Μέχρι 2,0 καμία αλλαγή ... (προς το παρόν)

ducatista
18-07-15, 10:13
Εγώ τον Μάρτιο πήγα την άδεια σ'εναν διεκπαιρεωτή και μου έκανε την αλλαγή
με κόστος 30-40 ευρώ.Πριν 2 βδομάδες που έκανα την φορ.δήλωση η αλλαγή
πέρασε κανονικά.Εισαγωγή το 2007 και πρώτη άδεια διεθνώς 2003.Γλύτωσα τον
φόρο πολυτελείας και έπεσε το τεκμήριο στα 4400 (1995 cc).
αρα και εγω που πηρα το καγιεν φετος και σαν αδεια εχει 2005 αρα θα φορολογηθω του χρονου γιαυτο μπορω να αλλαξω την αδεια? βεβαια ειναι ελληνικο παιζει κανενα ρολο? επισης ειμαι ροδο μπορω να το κανω εδω η θα πρπεει να ανεβω αθηνα??

mark e92
18-07-15, 10:47
αρα και εγω που πηρα το καγιεν φετος και σαν αδεια εχει 2005 αρα θα φορολογηθω του χρονου γιαυτο μπορω να αλλαξω την αδεια? βεβαια ειναι ελληνικο παιζει κανενα ρολο? επισης ειμαι ροδο μπορω να το κανω εδω η θα πρπεει να ανεβω αθηνα??

Αφου είναι Ελληνικό τι θέλεις να αλλάξεις ?
Γράφει 1η ταξινόμηση πχ 1-2-2005 .

Τα παιδιά μιλάνε για αυτοκίνητα εισαγωγής (μτχ απο Γερμανία πχ)

ducatista
19-07-15, 12:05
Αφου είναι Ελληνικό τι θέλεις να αλλάξεις ?
Γράφει 1η ταξινόμηση πχ 1-2-2005 .

Τα παιδιά μιλάνε για αυτοκίνητα εισαγωγής (μτχ απο Γερμανία πχ)

δεν το καταλαβα φιλε μου σορρυ! νομιζα οτι και ελληνικο να ειναι μετραει η πρωτη εκδοση αδειας στο εξωτερικο ωστε να αλλαξει η ισχυων!

Thomelef
19-07-15, 12:44
δεν το καταλαβα φιλε μου σορρυ! νομιζα οτι και ελληνικο να ειναι μετραει η πρωτη εκδοση αδειας στο εξωτερικο ωστε να αλλαξει η ισχυων!

Αν είναι ελληνικό φίλε, η πρώτη άδεια έχει βγει στην Ελλάδα και όχι στο εξωτερικό.

Ουσιαστικά δεν έχεις να αλλάξεις τπτ, μιας και στην άδεια σου αναγράφεται ήδη η ημερομηνία πρώτης άδειας.

ducatista
22-07-15, 20:25
Αν είναι ελληνικό φίλε, η πρώτη άδεια έχει βγει στην Ελλάδα και όχι στο εξωτερικό.

Ουσιαστικά δεν έχεις να αλλάξεις τπτ, μιας και στην άδεια σου αναγράφεται ήδη η ημερομηνία πρώτης άδειας.

δλδ φορος πολυτελειας κανονικα παιδια ε? και ποσο παει το μαλλι εχει αλλαξει κατι? μιας που το αμαξι ειναι του 2005 εχει καποια μιωση?

stef
22-07-15, 21:31
δλδ φορος πολυτελειας κανονικα παιδια ε? και ποσο παει το μαλλι εχει αλλαξει κατι? μιας που το αμαξι ειναι του 2005 εχει καποια μιωση?

Αγόρασες αυτοκίνητο χωρίς να ξέρείς τι πληρώνεις φορολογικά;
Συγγνώμη για την ερώτηση.
Τέλοσπάντων, το αυτοκίνητό σου δεν έχει φόρο πολυτελείας λόγω του ότι έχει κλείσει 10ετία

Nikos!
22-07-15, 23:13
Αγόρασες αυτοκίνητο χωρίς να ξέρείς τι πληρώνεις φορολογικά;
Συγγνώμη για την ερώτηση.
Τέλοσπάντων, το αυτοκίνητό σου δεν έχει φόρο πολυτελείας λόγω του ότι έχει κλείσει 10ετία

Νομίζω πληρώνει για ένα μήνα, δηλαδή 1/12 του φόρου.

Sent from my D6603 using Tapatalk

stef
22-07-15, 23:25
31/12/2014 ήταν η τελευταία μέρα του ΦΠ οποιουδήποτε αυτοκινήτου με άδεια εντός του 2005!

Thomelef
22-07-15, 23:36
Ένα αυτοκίνητο του 2005 πληρώνει μέχρι και το 2016, όπου καλείται να πληρώσει τη τελευταία χρόνια.

stef
22-07-15, 23:47
Ένα αυτοκίνητο του 2005 πληρώνει μέχρι και το 2016, όπου καλείται να πληρώσει τη τελευταία χρόνια.

Βρε Θωμά συγγνώμη, πάλι τα ίδια θα λέμε;

2005 1ο έτος κυκλοφορίας
2006 2ο έτος κυκλοφορίας
2007 3ο έτος κυκλοφορίας
2008 4ο έτος κυκλοφορίας
2009 5ο έτος κυκλοφορίας
2010 6ο έτος κυκλοφορίας
2011 7ο έτος κυκλοφορίας
2012 8ο έτος κυκλοφορίας
2013 9ο έτος κυκλοφορίας
2014 10ο έτος κυκλοφορίας

Ο ΦΠ του 2014 πληρώνεται εντός του έτους 2015...
Το 2016 δεν πληρώνεις τίποτα!
Ο φίλος αγόρασε το αμάξι το 2015, που σημαίνει στην κατοχή του δεν το είχε 31/12/2014, άρα δεν πληρώνει ΦΠ.
Απλό

turbodog
23-07-15, 00:14
Πολλοι μπερδευετε την χρηση (που ειναι αυτη που πραγματικα πληρωνουμε) με το ετος που κανουμε την δηλωση (που ειναι η επομενη χρονια της χρησης).
Ο υπολογισμος ειναι ακριβως οπως εγραψε ο stef παραπανω και ειναι ο σωστος τροπος υπολογισμου για το ποια ετη θα πληρωνουμε ΦΠ βαση του ετους της εκδοσης αδειας.

Thomelef
23-07-15, 08:09
σωστα.

ducatista
23-07-15, 10:40
Αγόρασες αυτοκίνητο χωρίς να ξέρείς τι πληρώνεις φορολογικά;
Συγγνώμη για την ερώτηση.
Τέλοσπάντων, το αυτοκίνητό σου δεν έχει φόρο πολυτελείας λόγω του ότι έχει κλείσει 10ετία

Καλημέρα φίλε.. Ρώτησα εαν έχει αλλάξει κατι... Άλλωστε αυτά κάθε μέρα πλέον αλλάζουν.... Εγώ το πήρα πριν 3 μήνες το δηλώνω του χρόνου το 15 το αμάξι είναι του 2005 μήπως πληρώσω για μια φορά? Δεν ξέρω επι του θέματος.... Για κάποιους φαίνεται αστείο απλά οποίος μπορεί να πει με σιγουριά θα ήθελα να ξέρω....

ducatista
23-07-15, 10:42
Βρε Θωμά συγγνώμη, πάλι τα ίδια θα λέμε;

2005 1ο έτος κυκλοφορίας
2006 2ο έτος κυκλοφορίας
2007 3ο έτος κυκλοφορίας
2008 4ο έτος κυκλοφορίας
2009 5ο έτος κυκλοφορίας
2010 6ο έτος κυκλοφορίας
2011 7ο έτος κυκλοφορίας
2012 8ο έτος κυκλοφορίας
2013 9ο έτος κυκλοφορίας
2014 10ο έτος κυκλοφορίας

Ο ΦΠ του 2014 πληρώνεται εντός του έτους 2015...
Το 2016 δεν πληρώνεις τίποτα!
Ο φίλος αγόρασε το αμάξι το 2015, που σημαίνει στην κατοχή του δεν το είχε 31/12/2014, άρα δεν πληρώνει ΦΠ.
Απλό
Ωραίο σενάριο :)))

mark e92
23-07-15, 22:39
Ωραίο σενάριο :)))

Μην αγχώνεσαι όταν έρθει η ώρα το σύστημα μόνο του βγάζει και το ΦΠ...

zaharias
23-07-15, 23:42
Τελικα παραμένει η απαλλαγή απο Φ.Π. στα 2000 κυβικά και άνω στα 10ετιας αυτοκίνητα;

vagmag
24-07-15, 06:53
Τελικα παραμένει η απαλλαγή απο Φ.Π. στα 2000 κυβικά και άνω στα 10ετιας αυτοκίνητα;

Ναι μέχρι τωρα αυτο ισχύει .
Ο δικός μου δεινόσαυρος δεν εχει ΦΠ.

mark e92
24-07-15, 07:39
Τελικα παραμένει η απαλλαγή απο Φ.Π. στα 2000 κυβικά και άνω στα 10ετιας αυτοκίνητα;

Ακόμα ναι αλλά ποτέ δεν ξέρεις.


Το έχουν βάλει στο grill...

ducatista
24-07-15, 10:41
Μην αγχώνεσαι όταν έρθει η ώρα το σύστημα μόνο του βγάζει και το ΦΠ...

Χαχαχα αυτό και αν είναι αγχος!!

Samaro
25-07-15, 12:31
Ολα θα εξαρτηθούν, απο το συνολικό ποσό, που θα θέλουν να εισπράξουν και βέβαια σε συνάρτηση με την αύξηση των τελών κυκλοφορίας (συμπεριλαμβανομένων και των αυτοκίνητων, με σημερινά μηδενικά τέλη ).

:original:

VanVIC
26-09-15, 10:21
Κάτι πήρε το αυτί μου χθές βράδυ, στις ειδήσεις των 9 αλλά δεν ήμουν μπροστά στην TV και δεν το παρακολούθησα.
Σήμερα όμως το διάβασα...
https://www.protothema.gr/economy/article/512664/allages-sta-teli-kukloforias-pote-tha-uparxei-epivarunsi-kai-pote-meiosi/

Καλά κρασά ! :cheers:

Αλήθεια, τα αγροτικά πληρώνουν τέλη κυκλοφορίας και φόρο πολυτελείας ;;;
Kάτι τέτοιο https://www.car.gr/classifieds/vans/view/1315143/ ας πούμε πληρώνει ;

ghost-rider
26-09-15, 10:32
Κάτι πήρε το αυτί μου χθές βράδυ, στις ειδήσεις των 9 αλλά δεν ήμουν μπροστά στην TV και δεν το παρακολούθησα.
Σήμερα όμως το διάβασα...
https://www.protothema.gr/economy/article/512664/allages-sta-teli-kukloforias-pote-tha-uparxei-epivarunsi-kai-pote-meiosi/

Καλά κρασά ! :cheers:

Αλήθεια, τα αγροτικά πληρώνουν τέλη κυκλοφορίας και φόρο πολυτελείας ;;;
Kάτι τέτοιο https://www.car.gr/classifieds/vans/view/1315143/ ας πούμε πληρώνει ;

Οταν λες αγροτικα?
Σαν επαγγελματικο θεωρειται φορτηγο και πληρωνει με βαση το ωφελιμο (η το μικτο. Με κατι τετοιο τες πα).
Τεκμηριο δεν εχει, ουτε φορο πολυτελειας.
Αντιθετως το κοστος αγορας του ειναι εξοδο, οπως και η συντηρηση του.
Κατι ειχε ακουστει καποια στιγμη για τα τετραπορτα οτι θα τα αντιμετωπισουν σαν επιβατικα και γω δεν ξερω τι. Δεν εφαρμοστηκε κατι τετοιο.

Σαν αγροτικο δεν κατεω.

VanVIC
26-09-15, 10:37
Οταν λες αγροτικα?
Σαν επαγγελματικο θεωρειται φορτηγο και πληρωνει με βαση το ωφελιμο (η το μικτο. Με κατι τετοιο τες πα).
Τεκμηριο δεν εχει, ουτε φορο πολυτελειας.
Αντιθετως το κοστος αγορας του ειναι εξοδο, οπως και η συντηρηση του.
Κατι ειχε ακουστει καποια στιγμη για τα τετραπορτα οτι θα τα αντιμετωπισουν σαν επιβατικα και γω δεν ξερω τι. Δεν εφαρμοστηκε κατι τετοιο.

Σαν αγροτικο δεν κατεω.

Αλλο είναι τα επαγγελματικά, μην το μπερδευουμε.
Τα "αγροτικά" είναι αλλο "έργο" νομίζω

steliosm46
26-09-15, 11:31
Οχι δεν πληρωνει οταν ειναι αγροτικο. Εγω εχω 4 αγροτικά και τα 4 πανε γ@μιντας

ηδη τα εξοδα τους ειναι αρκετα.

δεν μιλαμε μονο για τα τελη κυκλοφοριας και την ασφαλεια.

ενα οχημα εχει συντηρηση. και οταν ειναι της δουλειας, δεν μπορεις να το αμελησεις.

αυτοι εκει στο υπουργειο ειναι ασχετοι εντελως, τα ποιο πολλα ειναι βουτυροπαιδα, τα χερακια τους ειναι με γαλακτωμα.

Που ξερουν οτι αν δεν παει το αυτοκινητο στην ωρα που πρεπει να κατεβασει προιοντα και φρουτα ο επαγγελματιας χανει εισοδημα.

Εδω μενει 1 μερα το αμαξι συνεργειο για σερβις και δεν γινεται, πρεπει να τελιωνει. Χρειαζεται..

αμα ειναι να πληρωσουμε και φορο πολυτελειας για το οχημα που βγαζει λεφτα τι να πω, θα χασω πασα ιδεα.

ενα οχημα οταν ειναι στην αδεια αγροτικο ειναι για να μεταφερει αγροτικά προιοντα.

οπως και το επαγγελματικό.

Εχουμε μπερδεψει τι ειναι πολυτελεια σε αυτη τη χωρα.

Και το Amarok αγροτικό όχημα ειναι. Δεν εχει να κανει. Αν και το συγκεκριμενο οχημα ζητημα να αποτελει το 5% τον επαγγελματικόν οχηματον στο χωρο αυτο.

Ενας που ειναι απ την Αθηνα και παιρνει αμαροκ ας πουμε μπορει να το βγαλει κανονικη αδεια. εκει θα πληρωσει κανονικά οτι αναλογει.

Για να βγαλεις αδεια αγροτικου πρεπει να δηλωνεις κανονικά δήλωση καλλιεργειας και θέλει συγκεκριμενο αριθμό στρεμμάτων για να πάρεις άδεια για αγροτικό.

stef
26-09-15, 12:46
https://www.capital.gr/capitaltax/3066713/allazoun-ola-sta-teli-kukloforias

Περαστικά σε όλους!

friendgr
26-09-15, 13:01
Αφού έδωσαν κίνητρο να αγοράσουν ακριβά αμάξια δήθεν φιλικά στο περιβαλλον, τώρα θα πέσει πέλεκυς.
Χιλιοπαιγμένο το έργο.

Δυστυχώς βλέπω οτι έχουν πολλές κ@υλες. Τους έχω ικανούς να λέει π.χ. πέντε η τρόικα και αυτοί δέκα. Χαλαρά.

Πρεπει να φτωχύνουν ΟΛΟΙ. Αυτό είναι το μότο τους.

VanVIC
26-09-15, 13:03
https://www.capital.gr/capitaltax/3066713/allazoun-ola-sta-teli-kukloforias

Περαστικά σε όλους!

είπαμε Καλά κρασά !
:facepalm:


Κάτι πήρε το αυτί μου χθές βράδυ, στις ειδήσεις των 9 αλλά δεν ήμουν μπροστά στην TV και δεν το παρακολούθησα.
Σήμερα όμως το διάβασα...
https://www.protothema.gr/economy/article/512664/allages-sta-teli-kukloforias-pote-tha-uparxei-epivarunsi-kai-pote-meiosi/

Καλά κρασά ! :cheers:

friendgr
26-09-15, 13:37
Εκτός των άλλων αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι τα κυβικά θα συνεχίζουν να αποτελούν κριτήριο, διότι πολύ απλά δεν υπάρχει έτοιμη καμιά άλλη βάση δεδομένων.

Οσοι ελπίζουν σε δικαιοσύνη, καλύτερα να μεταναστεύσουν σε άλλη χώρα.

friendgr
26-09-15, 13:46
ΘΑ πέσει πολύ γέλιο στο τέλος. Αυτή την στιγμή καλώς ή κακώς ξέρεις ΑΚΡΙΒΩΣ πόσα τέλη κυκλοφορίας έχει το αμάξι που έχεις ή που θέλεις να αγοράσεις.

Μετρήστε παραμέτρους:
1) εμπορική αξία αυτοκινήτου
2) σύνολο κυβικών όλων των αυτοκινήτων που έχει η οικογένεια
3) πόσα μέλη έχει η οικογένεια και πόσα αυτοκίνητα

Και το ίδιο αμάξι να έχουμε όλοι μας, θα πληρώνουμε διαφορετικά τέλη κυκλοφορίας. χαχαχαχαχαχαχαχα

Εχω πολύ περιέργεια να δω τον τύπο υπολογισμού. Τέτοιες εξισώσεις δεν εφαρμόζει ούτε η Αμερική και θα εφαρμόσει η μπανανία;;;; :hystericalbs1:

Και φυσικά όπως πάντα στο τέλος θα επικρατήσει ένας και μοναδικός υπολογισμός που θα τους φεσώσει όλους. :ranting2:

Bazil Van Sinner
26-09-15, 13:52
Εκτός των άλλων αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι τα κυβικά θα συνεχίζουν να αποτελούν κριτήριο, διότι πολύ απλά δεν υπάρχει έτοιμη καμιά άλλη βάση δεδομένων.

Οσοι ελπίζουν σε δικαιοσύνη, καλύτερα να μεταναστεύσουν σε άλλη χώρα.


H βάση δεδομένων υπάρχει και είναι έτοιμη εδω και χρόνια απο τις ασφαληστικες εταιρίες.Το ίδιο και απο τα ΙΚΤΕΟ απο τότε που άνοιξαν.Θέληση δεν υπάρχει...

stef
26-09-15, 13:53
Κοινώς όποιος έχει πάνω από ένα αμάξι στο όνομά του τον ήπιε. Ήθελα να ήξερα ποιος το σκέφτηκε αυτό και πόσο αυνάνας είναι... Πάλι καλά που όλα τα αυτοκίνητα είναι σε διαφορετικά ονόματα και διαφορετικές δηλώσεις...

Nino
26-09-15, 13:53
Συγνωμη αλλα ουτε ειναι δικαιοσυνη να πληρωνει ενα 46αρι 660 τελη και ο αλλος με δυο i3 και ενα i8 η και αλλους συνδυασμους καιταξτε εδω (https://www.caranddriver.gr/article.asp?catid=33045&subid=2&pubid=7383012)
να μην πληρωνει μια!!! η ενα διλιτρο ιδιο μοντελο το ενα να πληρωνει με κυβικα και το αλλο με ρυπους.
Στο φιναλε τα τελη ηταν φορος για τις ζημιες στο οδοστρωμα απο την κυκλοφορια κλπ για τις θεσεις parking γιατι οι μισοι να πληρωνουν και οι αλλοι μισοι οχι?
Απο την αλλη οποιος δεν μπορει να αντικαταστησει το αμαξι του με καινουργιο θα πρεπει να τιμωρειται?
Λοιπον ολοι πρεπει να πληρωνουν το ποιο θα ειναι το μετρο και η αναλογια ειναι αλλη κουβεντα.
Οσο για τις αλλαγες που "εσκασαν" στα ΜΜΕ και στο δυαδικτυο... παλι σφυγμομετρουν αντιδρασεις ετσι ωστε να διαμορφωσουν το τελικο σχεδιο!!!

friendgr
26-09-15, 13:58
Τους φτιάχνουν και έτοιμες λίστες για να τσεκαρουν ποια τους ξεφεύγουν, να μην κουραζονται τα παιδια.

friendgr
26-09-15, 14:11
Κοινώς όποιος έχει πάνω από ένα αμάξι στο όνομά του τον ήπιε. Ήθελα να ήξερα ποιος το σκέφτηκε αυτό και πόσο αυνάνας είναι... Πάλι καλά που όλα τα αυτοκίνητα είναι σε διαφορετικά ονόματα και διαφορετικές δηλώσεις...

Δεν νομιζω να είναι θέμα αυνανα....

Πρεπει να μαζέψουν χρήμα από παντου και πρεπει να δημιουργήσουν άλλοθι .
Ενα πολιτισμένο και δημοκρατικό κράτος δεν σου λέει "αποφασιζω και διαταζω φερε λεφτά γιατί έτσι γουσταρω"...

Οχι. Αυτα ειναι κακα πραγματα του διαβολου. Σε παει με το γάντι φτιάχνοντας επιχειρηματολογία σε σημειο που κάποια προβατα ουτε καν παίρνουν χαμπαρι οτι τους βάζουν μονίμως το χερι στηνντσεπη και πάνε και χειροκροτανε.

alexm
26-09-15, 14:26
Δεν υπαρχει κρατικος μηχανισμος που να μπορει να υποστηριξει ενα τετοιο εγχειρημα προς το παρον τουλαχιστον.
Οποτε μην σκατε γιατι το μετρο... θα παει για του χρονου, δηλαδη καποτε, οπου καποτε στην Ελλαδα ειναι συνηθως κοντα στο ποτε... :whistle:
Τα τελη φετος θα πληρωθουν οπως και περσι και ας ευχηθουμε να μην τους βγαινουν τα κουκια... και καπιοα στιγμη μεσα στο χρονο να ξανα κανουν το απο καποιο μηνα και μετα για αυτους που εχουν καταθεσει πινακιδες.

Nikos!
26-09-15, 14:35
Δεν υπαρχει κρατικος μηχανισμος που να μπορει να υποστηριξει ενα τετοιο εγχειρημα προς το παρον τουλαχιστον.
Οποτε μην σκατε γιατι το μετρο... θα παει για του χρονου, δηλαδη καποτε, οπου καποτε στην Ελλαδα ειναι συνηθως κοντα στο ποτε... :whistle:
Τα τελη φετος θα πληρωθουν οπως και περσι και ας ευχηθουμε να μην τους βγαινουν τα κουκια... και καπιοα στιγμη μεσα στο χρονο να ξανα κανουν το απο καποιο μηνα και μετα για αυτους που εχουν καταθεσει πινακιδες.

Μια χαρά υπάρχει.

Το κράτος γνωρίζει ακριβώς τι οχήματα έχει ο καθένας στη κατοχή του, από τη φορολογική του δήλωση.

Πανεύκολα σε ένα μηνάκι ανεβάζει στο taxis το μπουγιουρντί.

friendgr
26-09-15, 14:36
Το να μείνουν ως έχουν θα είναι το καλό σενάριο.

friendgr
26-09-15, 14:44
Μια χαρά υπάρχει.

Το κράτος γνωρίζει ακριβώς τι οχήματα έχει ο καθένας στη κατοχή του, από τη φορολογική του δήλωση.

Πανεύκολα σε ένα μηνάκι ανεβάζει στο taxis το μπουγιουρντί.

Προβλέπω φέτος να αγοράζουν επιπλέον dexion οι εφορίες.

Α ξέχασα... οι ανακοινώσεις θα γίνουν από Ιανουάριο. :whistle:

stef
26-09-15, 14:50
Δεν υπαρχει κρατικος μηχανισμος που να μπορει να υποστηριξει ενα τετοιο εγχειρημα προς το παρον τουλαχιστον.

Οποτε μην σκατε γιατι το μετρο... θα παει για του χρονου, δηλαδη καποτε, οπου καποτε στην Ελλαδα ειναι συνηθως κοντα στο ποτε... :whistle:

Τα τελη φετος θα πληρωθουν οπως και περσι και ας ευχηθουμε να μην τους βγαινουν τα κουκια... και καπιοα στιγμη μεσα στο χρονο να ξανα κανουν το απο καποιο μηνα και μετα για αυτους που εχουν καταθεσει πινακιδες.


Αλέξη μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες αλλά χλωμό το κόβω...
Εδώ στις "καλές" μέρες εξέταζαν να αλλάξει ο τρόπος πληρωμής των τελών, τώρα δεν θα γίνει με το μνημόνιο 3;

Nikos!
26-09-15, 15:18
Προβλέπω φέτος να αγοράζουν επιπλέον dexion οι εφορίες.

Α ξέχασα... οι ανακοινώσεις θα γίνουν από Ιανουάριο. :whistle:

Ναι καλά, ψάχνουν ισοδύναμα μέτρα για να μην ανοίξει ρουθούνι στους ΔΥ.

Μπαμ-μπαμ θα γίνουν όλα.

friendgr
26-09-15, 15:40
Να ρωτήσω κάτι : τον φόρο πολυτελείας, την γλύτωσαν την αύξηση τα μέχρι 2500 κυβικά και παρέμεινε στο 5% ; έχω καταλάβει σωστά ή μου ξέφυγαν τίποτα ψιλά γραμματάκια;

mark e92
26-09-15, 16:28
Να ρωτήσω κάτι : τον φόρο πολυτελείας, την γλύτωσαν την αύξηση τα μέχρι 2500 κυβικά και παρέμεινε στο 5% ; έχω καταλάβει σωστά ή μου ξέφυγαν τίποτα ψιλά γραμματάκια;

Να λες μην το πάνε αθροιστικά δηλαδή έχεις ένα 2,0 +1,6=3,6:th_Laie_67-1:

friendgr
26-09-15, 22:39
Τελικά το βραβείο το κερδιζει ο alexm. Το απόγευμα έλεγε το mega οτι ναι μεν υπαρχουν προτάσεις και σκέψεις αλλά τώρα θα πληρωσουμε με βαση το υφιστάμενο συστημα. Απο του χρονου βλέπουμε.....

BILL007
27-09-15, 12:29
Να λες μην το πάνε αθροιστικά δηλαδή έχεις ένα 2,0 +1,6=3,6:th_Laie_67-1:

Αυτό με το αθροιστικό ακούγεται...Εχουν να πέσουν γερά γέλια (και κλάματα)! thumb

mark e92
27-09-15, 18:09
Τελικά το βραβείο το κερδιζει ο alexm. Το απόγευμα έλεγε το mega οτι ναι μεν υπαρχουν προτάσεις και σκέψεις αλλά τώρα θα πληρωσουμε με βαση το υφιστάμενο συστημα. Απο του χρονου βλέπουμε.....

Μηπως κατάλαβαν οτι λένε μ@@@@@ !

friendgr
27-09-15, 18:44
Μπαααα, θα μας σκίσουν. Απλα δεν προλαβαίνουν για τώρα.

alexm
30-09-15, 22:28
Για φετος την γλιτωσανε, απο του χρονου ομως ακριβουλια... τουτου με χαμηλους ρυπους και χαμηλα τελη κυκλοφοριας, γιοκ!!!


Σε ο,τι αφορά τα τέλη κυκλοφορίας ο κ. Αλεξιάδης είπε ότι φέτος δεν μπορούν να αλλάξουν πολλά. Εξετάζεται το πώς μπορούν να γίνουν πιο δίκαια και πιο αναλογικά διότι "έχουμε εξωφρενικές περιπτώσεις, αυτοκίνητα μεγάλης αξίας , να έχουν πολύ μικρά τέλη κυκλοφορίας σε σχέση με άλλα αυτοκίνητα, ασήμαντης αξίας, με πανάκριβα τέλη!!!


https://www.capital.gr/capitaltax/3068031/alexiadis-aforologito-mono-me-xrisi-plastikou-xrimatos

A8hnaios
30-09-15, 23:47
Aντι να τα καταργησουν............

:ranting2::ranting2: :ranting2:

dimtz
01-10-15, 00:39
ουτε του χρονου θα γινει κατι τετοιο γιατι πολυ απλα θα υπαρχει αλλη κυβερνηση ,δε βλεπω να σταθεροποιουνται τα πραγματα ,δυστυχως

friendgr
01-10-15, 14:30
Με έναν Πολωνό που μιλάω σε ξένο φόρουμ μου λέει ότι δεν έχουν ΚΑΝΕΝΑ car taxes.
Ούτε road tax, ούτε φόρους πολυτελείας, ούτε φυσικά τεκμήρια και αηδίες.
Τον μοναδικό φόρο αυτοκινήτων τον έχουν ενσωματώσει στην βενζίνη η οποία έχει 1.07 το λίτρο!

Που;;;;; στην Πολωνία!

Ptboul
01-10-15, 14:49
Η Ελλάδα είναι εύπορο κράτος με πολλές υποδομές, κοινωνικές παροχές, δίκτυο με δρόμους που επεκτείνονται συνεχώς στην επικράτεια (ΑΟ, Πατρών, Θεσσ/νίκης, κλπ) από κάπου πρέπει να βγουν αυτά τα χρήματα.

Άλλωστε η Ελβετία αυτή τη στιγμή έχει την ίδια τιμή /Lt βενζίνης με Ελλάδα.

vagmag
01-10-15, 17:18
Η Ελλάδα είναι εύπορο κράτος με πολλές υποδομές, κοινωνικές παροχές, δίκτυο με δρόμους που επεκτείνονται συνεχώς στην επικράτεια (ΑΟ, Πατρών, Θεσσ/νίκης, κλπ) από κάπου πρέπει να βγουν αυτά τα χρήματα.

Άλλωστε η Ελβετία αυτή τη στιγμή έχει την ίδια τιμή /Lt βενζίνης με Ελλάδα.

Ξέρω ξέρω θα πείτε ότι τρολάρω....
Άλλα , τα χρήματα αυτά που δίνουμε για το αγαπημένο μας αυτοκίνητο (βλ. βενζίνη, τέλη κυκλοφορίας, φόρος πολυτελείας αλλά και φόρος εισοδήματος λόγω τεκμηρίου), δεν πηγαίνουν στους ακριβοπληρωμένους σε εργολάβους δρόμους μόνο, αλλά συνυπολογίζονται στο συνολικό ποσό που μαζεύουμε, για να πληρώσουμε τις υποχρεώσεις του κράτους.

Αυτός είναι και ο λόγος, που ΔΕΝ θα καταργηθούν ούτε τα τέλη , ούτε οι φόροι κλπ, μιας και είναι έσοδο, που διαφορετικά θα πρέπει να πληρώνουμε τη βενζίνη 3 ευρώ το λίτρο.

Να υπενθυμίσω ότι οι προτεραιότητες του κράτους είναι .... μισθοί και συντάξεις. (Υποδομές, κοινωνικές παροχές, δίκτυο με δρόμους κλπ ... είναι δευτερεύοντα΄... μιας και στις προτεραιότητες δεν είναι ούτε υγεία και παιδεία...).

Koyotte
01-10-15, 18:18
Για την ΕΟ Πατρων-Κορινθου πλήρωνα ευχαρίστως και 2000 ΤΚ και διόδια κάθε χιλιόμετρο.Είναι τόσο απολαυστική, τόσο ασφαλής, είναι απλά μοναδική! Αφού, όταν περνάω αφήνω και τα ρέστα (συνήθως από κατοστάρικα).

stef
01-10-15, 23:09
Με έναν Πολωνό που μιλάω σε ξένο φόρουμ μου λέει ότι δεν έχουν ΚΑΝΕΝΑ car taxes.
Ούτε road tax, ούτε φόρους πολυτελείας, ούτε φυσικά τεκμήρια και αηδίες.
Τον μοναδικό φόρο αυτοκινήτων τον έχουν ενσωματώσει στην βενζίνη η οποία έχει 1.07 το λίτρο!

Που;;;;; στην Πολωνία!


Η Πολωνία του Λεχ Βαλέσα είναι 20 χρόνια πίσω. Ρώτα τον ξανά το 2030 και θα κλαίει με μαύρο δάκρυ!

friendgr
02-10-15, 00:10
Μπορεί , αλλά πάντως θα χαρεί για πολλά χρόνια το νεο του 5λιτρο! Εμείς ΠΟΤΕ δεν ειχαμε αφορολογητο αμάξι. Ουτε πριν 10 ουτε πριν 20 χρόνια. Μια ζωή ακριβό πληρώνουμε τις κ@υλες μας.
Και ειδικα στην δραχμή τα τεκμήρια ηταν εξωπραγματικά μπροστά στα σημερινά.

stef
02-10-15, 00:41
Κάνεις λάθος!
Την πενταετία 2003-2008 μια χαρά ήταν τα τεκμήρια & τα τέλη

DIM27
02-10-15, 06:33
Ηταν η μεγαλη παγιδα, αγορασθηκαν μεγαλου κυβισμου και μετα ηρθε η μεγαλη σφαλιαρα.Κατι τετοιο ετοιμαζουν τωρα με τους ρυπους και τα χαμηλων κυβικων υπερτροφοδοτουμενα.Παντα η δικαιολογια ειναι"το δικαιωτερο"και να τιμωρηθει η "πλουτοκρατια"!!!

mark e92
02-10-15, 08:06
Κάνεις λάθος!
Την πενταετία 2003-2008 μια χαρά ήταν τα τεκμήρια & τα τέλη

Σωστός!
Και το 2009 που είχαν μείωση τα τέλη ταξινόμησης.

friendgr
02-10-15, 08:17
Μου θυμιζετε το ρητό : στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος....
Επειδή τα έχουν σκισει τώρα σας φαίνεται τσαμπα το τοτε.

Μπορούσες να πάρεις πενταλιτρο χαλαρά; πόσοι; ενας στούς χίλιους; κι αυτός με δάνειο για να πουλάει μούρη;

Ο τυπος μιλαει για ΜΗΔΕΝ φορολογία.

mark e92
02-10-15, 08:27
Μου θυμιζετε το ρητό : στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος....
Επειδή τα έχουν σκισει τώρα σας φαίνεται τσαμπα το τοτε.

Μπορούσες να πάρεις πενταλιτρο χαλαρά; πόσοι; ενας στούς χίλιους; κι αυτός με δάνειο για να πουλάει μούρη;

Ο τυπος μιλαει για ΜΗΔΕΝ φορολογία.
Το 2003 καταργήθηκαν τα τεκμήρια μέχρι το 2010 αν θυμάμαι καλά.
Τα τκ του 335 το 2008 ήταν 400 ευρώ...

GVIT
02-10-15, 09:33
Το 2003 καταργήθηκαν τα τεκμήρια μέχρι το 2010 αν θυμάμαι καλά.
Τα τκ του 335 το 2008 ήταν 400 ευρώ...


480¤ ήταν και το 2009 έγιναν 580¤

https://www.kathimerini.gr/301619/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/to-shma-gia-ta-telh-kykloforias-apo-1hs-noemvrioy-mexri-31-dekemvrioy

friendgr
02-10-15, 15:18
Το 2003 καταργήθηκαν τα τεκμήρια μέχρι το 2010 αν θυμάμαι καλά.
Τα τκ του 335 το 2008 ήταν 400 ευρώ...

Ποτέ δεν καταργήθηκαν τα τεκμήρια.

https://www.money-money.gr/news/dite-an-sas-pianoun-fetos-ta-tekmiria-diaviosis-pinakes-ke-odigies/908

mark e92
02-10-15, 16:09
Ποτέ δεν καταργήθηκαν τα τεκμήρια.

https://www.money-money.gr/news/dite-an-sas-pianoun-fetos-ta-tekmiria-diaviosis-pinakes-ke-odigies/908

Όχι φίλε δεν τα θυμάσαι καλά το 2003 δεν είχε τεκμήρια το θυμάμαι πολύ καλά γιατί τότε πήρα το 1διλιτρο...

mark e92
02-10-15, 16:15
https://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=2407

mark e92
02-10-15, 16:22
https://www.autoblog.gr/2010/03/23/ta-nea-tekmiria-gia-ta-aytokinhta/

Thomelef
02-10-15, 17:58
Τι ζοριζεστε δεν κατάλαβα πάλι.

Η χωρ έχει να πληρώσει μισθούς και συντάξεις και χρέη που δημιουργηθηκαν και κα για αναπτυξη, αλλά τα κάναμε και αυτά μισθούς και συντάξεις.

Πως θ πληρωθούν όλα αυτά?

Αλλά νταξ. Τωρ που ο Αλέξης έγινε πρωθυπουργό θα κατηργθουν ολα.

alexm
02-10-15, 18:04
Απο τον 3/2002 οτι ειχε εργοστασιακη αξια κατω απο 50000 ευρω δεν υποκεινται σε τεκμηριο διαβιωσης.
Το Μ3 Ε46 οσο και να το φορτωνες απο εξτρα δεν ειχε τεκμηριο, το Μ3 Ε92 πολυυυυυυ φορτωμενο οριακα ειχε δεν ειχε.
Τα Μ5 Ε60 ειχαν τεκμηριο 112000 ευρω εαν το αγοραζες καινουργιο αφου και το ποιο απλο σε εξοπλισμο ξεπερνουσε τις 50000 ευρω εργοστασιακη.
Σχεδον ολα τα bmw δεν ξεπερνουσαν τις 50000 ευρω, εκτος των Μ5-6 και κατι πολυφορτωνενες 7αρες.

stef
02-10-15, 18:16
Σωστός!
Και το 2009 που είχαν μείωση τα τέλη ταξινόμησης.

Έτσι καλά τα λέμε
Τα 500¤ που πλήρωνα τέλη το 2008 για το Ζ4 ήταν ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΑΤΑ!
Αν δεν θέλει να πληρώνει τέλη κάποιος ας πάρει 1200!
Να είμαστε και λιγάκι ρεαλιστές πρέπει.
Νομίζω συμφωνεις κ εσύ ! thumb

Thomelef
02-10-15, 23:37
Έτσι καλά τα λέμε
Τα 500¤ που πλήρωνα τέλη το 2008 για το Ζ4 ήταν ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΑΤΑ!
Αν δεν θέλει να πληρώνει τέλη κάποιος ας πάρει 1200!
Να είμαστε και λιγάκι ρεαλιστές πρέπει.
Νομίζω συμφωνεις κ εσύ ! thumb

Συμφωνώ απόλυτα. Καλώς η κακώς αυτή ειναι η κατάσταση τα τελευταία πέντε χρόνια.

Καταντά γελοίο όλο αυτο το θέμα για τα μεταφορικά μέσα, που πλέον όπως έγινε η ζωή μας, αν δεν μας παίρνει να τα βλέπουμε σαν χόμπι και παιχνίδια, θα πρέπει να το πάρουμε απόφαση για κάποια χρόνια και να κοιτάξουμε μπροστά. Ο άνθρωπος τη σημερινή εποχή έχει να κάνει δυο δουλειές. Να λύνει προβλήματα και να κοιτά μπροστά. Αν δεν έχει λύση σε ενα πρόβλημα, τότε δεν έχει παρά να κοιτάξει μπροστά. Κάποια στιγμή θα έρθει και η λύση έτσι. Με το να αναλωνει το χρονο του που δεν έχει λύση, το πιο πιθανό ειναι να δημιουργηθούν και αλλά, που μπορει να γίνουν τόσα, όσα δεν μπορει να λύσει με τπτ.

Επιτέλους πρέπει να απογαλακτιστουμε απο αυτή τη πιπίλα με το τι ειναι δίκαιο και τι άδικο στην Ελλάδα, πολύ απλά γιατι ΟΛΑ ειναι άδικα. Το θέμα ειναι να καταλάβουμε γιατι επικρατεί αυτή η αδικία και τι την προκαλεί.

Λυπάμαι που θα στεναχωρήσω κάποιους, αλλά αν νομίζετε ότι αυτο το τοπικ ειναι αυτοκινητιστικού χαρακτήρα, κάνετε λάθος. Το τοπικ έχει καθαρά πολιτικό χαρακτήρα.

stef
17-10-15, 10:32
Άντε να δούμε.
Τώρα βγάλανε τέλος δακτυλίου. Και αν εγώ δεν μπαίνω δακτύλιο;

https://www.protothema.gr/economy/article/518913/ti-allazei-apo-fetos-gia-ta-teli-kukloforias-sta-ih/#.ViH4HqofIdI.twitter

BILL007
17-10-15, 14:14
Άντε να δούμε.
Τώρα βγάλανε τέλος δακτυλίου. Και αν εγώ δεν μπαίνω δακτύλιο;

https://www.protothema.gr/economy/article/518913/ti-allazei-apo-fetos-gia-ta-teli-kukloforias-sta-ih/#.ViH4HqofIdI.twitter

Για γέλια και για κλάματα απλά...



Έσοδα ύψους έως και 100 εκατ. ευρώ προσδοκά το ΥΠΟΙΚ από την επιβολή του εν λόγω τέλους.

stef
17-10-15, 15:03
Τσίρκο Medrano

VanVIC
17-10-15, 15:08
Τσίρκο Medrano

Στο τσίρκο τουλάχιστον υπάρχει πειθαρχία και πρόγραμμα.
Εδώ το βράδυ κοιμάσαι με αυτοκίνητο και το πρωί ξυπνάς με πατίνι.
Αν μπορούσα να παρομοιάσω με κάτι την κατάσταση αυτή αυτό θα ήταν η λοτταρία...

BILL007
17-10-15, 15:21
Στο τσίρκο τουλάχιστον υπάρχει πειθαρχία και πρόγραμμα.
Εδώ το βράδυ κοιμάσαι με αυτοκίνητο και το πρωί ξυπνάς με πατίνι.
Αν μπορούσα να παρομοιάσω με κάτι την κατάσταση αυτή αυτό θα ήταν η λοτταρία...

Όπως το έθεσες Βαγγέλη! Μια λοτταρία με στοίχημα τις ζωές των πολιτών αυτού του άμοιρου τόπου...:thumbsdown:

Konstantinos E60
17-10-15, 16:25
Εχουμε να δούμε ακόμα........!!!! Απίστευτα και αστεία πραγματικά. Ψαχνουν για έσοδα
απελπισμένα.

Thomelef
17-10-15, 19:03
Δεν ξέρω αν αληθεύει, αλλά άκουσα πως ο ΕΝΦΙΑ για κάποιο λόγο θα βγει τον επόμενο μήνα.

Πράγμα παράξενο, γιατί μας έχουν πρήξει το @@ μου αυτό το θέμα και πως αυτό το μήνα θα στελναν τ μπιλιετι.

BILLYS
17-10-15, 20:07
Κάποτε ένας συγγενής μου είχε πει πως θα φορολογούν τα παράθυρα και τα σκαλοπάτια.....βρε λες;

mark e92
17-10-15, 22:34
Με τα νέα μέτρα μόνο ένα i3 μας σώζει.

Konstantinos E60
17-10-15, 22:49
Με τα νέα μέτρα μόνο ένα i3 μας σώζει.

Και αν φορολογήσουν-χρεώσουν σύμφωνα με το τιμολογιο αγοράς ?

Ασε απο παντού δεμένους μας έχουν.

Πολλά τα κυβικά ? Θα πληρώσεις γιατί είναι πολλά.
Λίγοι οι ρύποι? Θα πληρώσεις γιατι δεν πρέπει να πληρώνουν μόνο οι αλλοι.
Πολλοί οι ρύποι ? Εεεε αφου ρυπαινεις θα πληρώσεις.
Τα "έσκασες" για να πάρεις υβριδικό-ηλεκτρικό ? Εχεις φράγκα για καινουργιο και ακριβό φιλαράκο ? Πλέρωνε και εσυ....ετσι γιατι τα έχεις !!!
Πάρε και τον φόρο του δακτυλίου τώρα ετσι γιατι δεν καλοβγαίνουν τα νούμερα !

Αστο Μάρκο, είμαστε για γέλια και για κλαματα μαζί ! :thumbsdown:

Konstantinos E60
17-10-15, 22:50
Δεν ξέρω αν αληθεύει, αλλά άκουσα πως ο ΕΝΦΙΑ για κάποιο λόγο θα βγει τον επόμενο μήνα.

Πράγμα παράξενο, γιατί μας έχουν πρήξει το @@ μου αυτό το θέμα και πως αυτό το μήνα θα στελναν τ μπιλιετι.


Καλά αυτός ο ΕΝΦΙΑΣ δεν καταργήθηκε ???????????????? :shok:

mark e92
17-10-15, 22:52
Καλά αυτός ο ΕΝΦΙΑΣ δεν καταργήθηκε ???????????????? :shok:

Θα αλλάξει όνομα...

BILL007
18-10-15, 14:18
Κάποτε ένας συγγενής μου είχε πει πως θα φορολογούν τα παράθυρα και τα σκαλοπάτια.....βρε λες;

Τα παράθυρα είναι στο σχέδιο με τις ενεργειακες κλασεις,έγινε ήδη :D Επομενοοοοο...

friendgr
19-10-15, 00:01
Είπαμε. Μην περιμένετε δικαιοσύνη ουτε στα τέλη ουτε στην φορολόγηση. Οτι και να αγορασουμε αργά ή γρήγορα θα βρουν τροπο να μας τα πάρουν. Πρεπει να ικανοποιήσουν τους ψηφοφορους τους αυτους που δεν έχουν απολύτως τίποτα να χασουν που δεν έχουν ουτε καρφίτσα στο όνομα τους.
Τολμας να έχεις και μάλιστα bmw στην σημερινή εποχή; στην πυρά.

BILLYS
19-10-15, 06:29
Σε κάποιο κανάλι χθες έλεγαν ότι εξετάζουν το ενδεχόμενο μείωσης τκ σε ιχε άνω των 2000 κυβικών προκειμένου να αποφευχθεί το φαινόμενο κατάθεσης πινακίδων αλλά και να πληρώσουν περισσότεροι.

tsaltinho
19-10-15, 07:28
Σε κάποιο κανάλι χθες έλεγαν ότι εξετάζουν το ενδεχόμενο μείωσης τκ σε ιχε άνω των 2000 κυβικών προκειμένου να αποφευχθεί το φαινόμενο κατάθεσης πινακίδων αλλά και να πληρώσουν περισσότεροι.

Ειναι ρισκο φιλε μου. Σκοπος της κυβερνησης ειναι να αυξηση τα εσοδα.
Ο μονος σιγουρος τροπος ειναι να αλλαξει το συστημα με τους ρυπους στα καινουρια αυτοκινητα.
Οποτε οσοι δεν πληρωνουν μεχρι τωρα, θα αναγκαστουν να πληρωσουν εστω το ελαχιστο.
Και οσοι πληρωνουν κοντα στα 250, θεωρω δεδομενο οτι θα τους πανε το λιγοτερο 100 ευρω πανω.

stef
19-10-15, 09:12
Σε κάποιο κανάλι χθες έλεγαν ότι εξετάζουν το ενδεχόμενο μείωσης τκ σε ιχε άνω των 2000 κυβικών προκειμένου να αποφευχθεί το φαινόμενο κατάθεσης πινακίδων αλλά και να πληρώσουν περισσότεροι.


Ισχύει! Έτσι κουβεντιάζουν
Κατάλαβαν ότι χάνουν υπέρογκα ποσά και είπαν να τα εξορθολογικέψουν μιας και δεν τους συμφέρει.
Για να δούμε όμως πρώτα...

NickM3CS
19-10-15, 09:49
μακαρι ... για εμας που εχουμε αυτοκινητα με μικρη εμπορικη αξια !! :original:
"
Σχεδιάζεται επίσης μείωση έως και 30% των τελών κυκλοφορίας για τα οχήματα που έχουν πρωτοταξινομηθεί πριν τον Νοέμβριο του 2010 και κυρίως αυτών μεγάλου κυβισμού, δηλαδή άνω των 2.000 ή 2.500 κ.ε. προκειμένου να δοθεί κίνητρο για να πάρουν πίσω τις πινακίδες που έχουν καταθέσει.
"

https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26516&subid=2&pubid=113801264

Lefterisk
19-10-15, 20:01
αντε να δουμε τι σφαλιαρα θα φαμε παλι...μακαρι να γινει κατι καλο αλλα πλεον δεν πρεπει να ελπιζεις τιποτα θετικο

A8hnaios
19-10-15, 21:43
Oτι και να σχεδιάζεται παιδιά εμεις πρεπει να εχουμε κάνει τις καβάτζες μας... :whistle:

turbodog
20-10-15, 10:22
Τα τελη κυκλοφοριας επρεπε να ειναι αυτο που ακριβως λενε. Τελη για την κυκλοφορια.

Ο απλουστερος τροπος λοιπον (και δικαιοτερος) θα ηταν να εφαρμοστουν μεσω των καυσιμων, που καταναλωνουν κατα την κυκλοφορια τους τα οχηματα.
Σε αυτη την βαση λοιπον, θα μπορουσε να υπαρχει και ενα αρχικο ποσο βασικου τελους κυκλοφοριας για ολα τα αυτοκινητα πχ 100 ευρω η και λιγοτερο.

Απο κει και περα η επιπλεον επιβαρυνση θα ειχε να κανει με τον αριθμο των χιλιομετρων που διανυονται αλλα και με το ειδος αυτοκινητου γιατι αλλο να καις 4-5λτ/100 χλμ με το Yaris diesel kai αλλο 15-20λτ/100 χλμ με το Cayenne turbo.

Στα πχ 10.000 διανυθεντα χιλιομετρα λοιπον το Cayenne θα πληρωσει πολυ περισσοτερα (4-5 φορες περισσοτερα) σαν τελος κυκλοφοριας απο οτι το Yaris για τα ιδια διανυθεντα χιλιομετρα.

Το μετρο ισως να ευνοει μια μικρη ομαδα κατοχων πολυτελων αυτοκινητων που διανυουν ελαχιστα χιλιομετρα αλλα ας μην ξεχναμε οτι για την αγορα του Cayenne, εχει δαπανηθει πολυ μεγαλυτερο αρχικο ποσο για την αποκτηση του μεσω Φ.Π., δασμων, ποθεν εσχες, τεκμηριων κτλ απο οτι για το Yaris οποτε και εχει ηδη πληρωσει στο κρατος πολλαπλασια χρηματα και μαλιστα προκαταβολικα.

Οσο για την κατηγορια των επαγγελματικων, που διανυουν πολλα χιλιομετρα, η επιβαρυνση δεν ειναι μεγαλη καθως ολο το ποσο που ξοδευεται για καυσιμα περναει στα εσοδα-εξοδα. Επιπλεον θα μπορουσε να εφαρμοστει και μια μικρη εκπτωση στον φορο βαση του ποσου που δαπανηθηκε για καυσιμα ετσι ωστε να αντισταθμησει την οποια επιβαρυνση στο συνολικο ποσο που ξοδευτηκε για καυσιμα.

Οτι πιο απλο, πιο δικαιο, και χωρις επιλεον κοστος απο την εφαρμογη των Τελων Κυκλοφοριας μεσω της βενζινης, δεν υπαρχει.

All the other are to have to say

BILLYS
20-10-15, 10:27
Επίσης γιατί να μην πληρώνουμε σύμφωνα με τα κυβικά....δηλ.1100 κυβικά;110 ευρώ.
2.000 κυβικά;200 ευρώ.
3.500 κυβικά;350 ευρώ.

Ρομαντικό ε;;

Thomelef
20-10-15, 10:40
οτιδήποτε άλλο πέραν αυτού που ανέφερε ο δημήτρης είναι απλά παράλογο και ληστρικό για να μπορούν ακόμα να ταίζουν πελατάκια...

Blacktan
20-10-15, 11:30
Επίσης γιατί να μην πληρώνουμε σύμφωνα με τα κυβικά....δηλ.1100 κυβικά;110 ευρώ.
2.000 κυβικά;200 ευρώ.
3.500 κυβικά;350 ευρώ.

Ρομαντικό ε;;
Υπαρχει κινδυνος στην απλη αναλογικη ..
Να σου χρεωσουν κυβικο και ευρω ...
:)

E60_Arkadia
20-10-15, 12:39
Μετα η βενζινη θα παει στα 2.00 ευρω και δεν θα κυκλοφορει κανεις.Ουτε στις δουλειες μας θα μπορουμε να παμε.Αν καποιος εχει μια 518 25 ετιας θα αναγκαστει να πηγαινει με τα ποδια.Η θα σκασουμε ολοι 15000 για να παρουμε γιαρις? Μια ειναι για εμενα η λυση για τα τελη,ολοι πρεπει να πληρωνουμε τα ιδια διοτι ολοι κανουμε την ιδια χρηση των δρομων ειτε γιαρις ειτε Μ5 Ε60..Μια χαρα τον εχουν γδαρει αυτον με το Μ5,ακομα και που θα πληρωνει λιγα τελη παλι θα κονομαει το κρατος αντι να παραδωσει τα νουμερα η να το στειλει εξαγωγη.

Nino
20-10-15, 18:03
αν ρωτησουμε ενα κατοχο και οδηγο diesel, βενζινης ,υβριδικου και παραλληλα δειγματισουμε κατοχους 1200, 1600 ,2000 2500 και πανω πιστευετε αυτο που εσεις νομιζετε για δικαιο τους αντιπροσωπευει?
Τα χιλιομετρα απο ποιον και πως θα μετριουνται, ποιος θα πει το ποσο καιει ενα αμαξι? το εργοστασιο?
Αυτοι που εχουν μονο ενα μεγαλο παλιο αμαξι?
Οι επαγγελματιες... υπαρχουν κατηγοριες που δεν εχουν τη δυνατοτητα να το περασουν σαν εξοδο!
Οι εργαζομενοι που αναγκαζονται να κανουν χιλιομετρα για να πανε στη δουλεια τους?
Τεσπα ειναι δεκαδες οι κατηγοριες και τα εχουμε συζητησει (και διαφωνησει) στο παρελθον. Απλα ο καθενας θεωρει και δικαιο αυτο που τον βολευει...
Τα τελη κυκλοφοριας πρεπει να ειναι για ΟΛΟΥΣ οτι αμαξι και να εχει οποιο καυσιμο και αν το κινει!!! ουτε να υπολογιζονται με τους ρυπους και την χρονολογια.Για να μην υπαρχουν τα φαινομενα ιδια μοντελα σε διαφορετικη χρονολογια ταξινομησης να πληρωνουν διαφορετικα!!!.Το πόσο θα πληρωνουν? θελει μελετη, σχεδιασμο και ενας καλος μπουσουλας ειναι τα πριν του 2008-2009 χρονια. Δεν νομιζω κανενας να γκρινιαζε για τα τελη τοτε Ηξερε πολυ καλα οταν αγοραζε μεγαλυτερου κυβισμου αυτοκινητο οτι θα εχει και αυξημενα τελη. ( εχει μια λογικη αυτο δεν χρειαζεται τωρα να το αναλυσουμε).
Οσα περισσοτερα αμαξια εχει καποιος τοσα περισσοτερα τελη θα πρεπει να πληρωνει!!!
Ουτε ειναι λυση (αλλα τους βολευει) να υπολογιζονται με την αξια του αυτοκινητου για την αξια υπαρχουν τα ποθεν εσχες τα τεκμηρια και ο ΦΠ.

GVIT
20-10-15, 18:13
Αν το κράτος προσδοκά να μαζέψει ένα δις ευρώ από τα τέλη
Με ένα πρόχειρο υπολογισμό θα χρειαζόταν μια μέση επιβάρυνση 19 λεπτά το λίτρο για να καταργηθούν.

Παραδοχές 5.000.000 αυτοκίνητα που διανύουν 12.000 ετησίως με μέση κατανάλωση 9 λίτρα.

turbodog
20-10-15, 18:38
Αν το κράτος προσδοκά να μαζέψει ένα δις ευρώ από τα τέλη
Με ένα πρόχειρο υπολογισμό θα χρειαζόταν μια μέση επιβάρυνση 19 λεπτά το λίτρο για να καταργηθούν.

Παραδοχές 5.000.000 αυτοκίνητα που διανύουν 12.000 ετησίως με μέση κατανάλωση 9 λίτρα.

Με την παραδοχη οτι θα υπαρχει και ενα βασικο τελος κυκλοφοριας για ολους, οπως ανεφερα αρχικα, στα πχ 100 ευρω σημαινει αυτοματα μισο δις λιγοτερο με ακομη μικροτερη επιβαρυνση στο καυσιμο που μπορει να κυμαινεται κοντα στα 10 λεπτα. Το 100 θα μπορουσε να ειναι λιγοτερο η και κλιμακουμενο απο 50-150 για διαφορες κατηγοριες αυτοκινητων ετσι ωστε να βγαινει ενας Μ.Ο. 100 ευρω.

Thomelef
22-10-15, 12:13
μην πέφτετε στο τριπάκι πως η βενζίνη είναι ήδη ακριβή και ότι δεν συμφέρει να πάει πιο ψηλά.

ο φόρος που πληρώνουμε υπερκαλύπτει και με το παραπάνω στα καύσιμα ώστε να ενσωματωθούν τα τέλη επάνω στη τιμή των καυσίμων. να μη πω ότι θα πρέπει να πέσει και κάνα δεκάλεπτο. 1¤ με 1,11¤ το 2009 πληρώναμε.

επίσης μιλάμε για το τι είναι δίκαιο και τι άδικο. αυτός που διανύει περισσότερα χιλιόμετρα και επιβαρύνει το δίκτυο, πρέπει να πληρώνει και παραπάνω. τέλος. αν δεν τον συμφέρει, μπορεί απλά να κάνει χρήση μμμ. η έννοια των τελών υποτίθεται αυτή είναι. πάνε για τη χρήση.

δε μπορεί να χρεώνεις τα μαλλιά της κεφαλής σε κάποιον που έτυχε και αγόρασε ένα ακριβό αμάξι και του κάνει χρήση μια φορά το μήνα και τον άλλο που κόβει 40κ χιλιόμετρα το χρόνο να του παίρνεις 200¤.

είναι τρέλα και άδικο. και φυσικά όοοοοοοολα αυτά γίνονται για τους γνωστούς λόγους. γιατί οι άνθρωποι δεν είναι νούμερα αριθμητικά, αλλά νούμερα...

katsaraios
22-10-15, 12:31
Θωμα αυτος που αγοραζει ενα ακριβο αμαξι -σημερα- δεν τυχανει να το εχει για δυο φορες τον μηνα,πολυ απλα εχει αλλο και κινειται καθημερινα ισως...
Εχει το δικιο του το μετρο οπως το λες αλλα και παλι υστερει σε χωρα σαν την δικη μας με την νοοτροπια μας περι αυτοκινητου και την διαλυμενη ειδικα στην Αθηνα κατασταση των ΜΜΕ..

Bitz
22-10-15, 13:06
Με την παραδοχη οτι θα υπαρχει και ενα βασικο τελος κυκλοφοριας για ολους, οπως ανεφερα αρχικα, στα πχ 100 ευρω σημαινει αυτοματα μισο δις λιγοτερο με ακομη μικροτερη επιβαρυνση στο καυσιμο που μπορει να κυμαινεται κοντα στα 10 λεπτα. Το 100 θα μπορουσε να ειναι λιγοτερο η και κλιμακουμενο απο 50-150 για διαφορες κατηγοριες αυτοκινητων ετσι ωστε να βγαινει ενας Μ.Ο. 100 ευρω.

Εγω δηλαδη που κανω 10.000 το χρονο με δεκα λεπτα πρεπει να δωσω 1000 ευρω τελη....

Harisp
22-10-15, 13:22
Εγω δηλαδη που κανω 10.000 το χρονο με δεκα λεπτα πρεπει να δωσω 1000 ευρω τελη....
Αν καις 1 λίτρο το χιλιόμετρο ναι.
Ξαναδιάβασε τι έγραψε. thumb

Bitz
22-10-15, 13:34
Αν καις 1 λίτρο το χιλιόμετρο ναι.
Ξαναδιάβασε τι έγραψε. thumb

Ναι...με κανενα κατοσταρικο ειμαι ο.κ λοιπον.thumb

A8hnaios
22-10-15, 16:44
Επίσης γιατί να μην πληρώνουμε σύμφωνα με τα κυβικά....Ρομαντικό ε;;

Επισης γιατι να μην πληρωνουμε καθολου τελη... thumb

Τελειο ε;;

Μας εχουν ξεζουμίσει ε;

turbodog
22-10-15, 17:07
Εγω δηλαδη που κανω 10.000 το χρονο με δεκα λεπτα πρεπει να δωσω 1000 ευρω τελη....

Αν θες 10.000 λιτρα βενζινης το χρονο, μαλλον το οχημα καιει πολυ και καλυτερα να το αλλαξεις :original:

Αν εννοεις 10.000 χλμ τον χρονο με μια μεση καταναλωση 10t/100χλμ, τοτε μιλαμε για 1000 lt βενζινης και 100 ευρω τελη.

Bitz
22-10-15, 17:16
Αν θες 10.000 λιτρα βενζινης το χρονο, μαλλον το οχημα καιει πολυ και καλυτερα να το αλλαξεις :original:

Αν εννοεις 10.000 χλμ τον χρονο με μια μεση καταναλωση 10t/100χλμ, τοτε μιλαμε για 1000 lt βενζινης και 100 ευρω τελη.

Ναι...εκανα λαθος πριν.
100 ευρω στην αρχη του χρονου και 100 ευρω στον φορο καυσιμου για περιπου10000 χλμ. συνολο 200 μου αρεσει....ψηφιζω turbodog.
Και μετα ξυπναμε ??:th_Laie_67-1:

mark e92
22-10-15, 20:18
Προς το παρόν ήρθαν τα ΕΝΦΙΑ νομίζω λίγο πιο τσιμπημενα.

skaros
23-10-15, 15:47
Ας ελπίσουμε να είναι πιό 'δίκαιο'...


https://gorganews.gr/eidhseis/teli-kikloforias-oristiko-allazoun-apo-fetos-timi-ke-kivika-krinoun-to-poso/

optostyle
24-10-15, 15:41
Μ'αυτα και μ'αυτα κερδιζουν χρονο γιατι δεν εχουν κατι καλυτερο να πουν

Opto

stef
24-10-15, 15:53
Γιατί θα πλήρωνες τα τέλη σου από τώρα...; Ας περιμένουμε λίγο...

DIM27
25-10-15, 07:14
Εχουμε χασει καθε δυνατοτητα να προγραμματιζουμε εστω και βραχυπροθεσμα τα οικονομικα μας και οχι μονο.-

VanVIC
25-10-15, 08:14
Απευθυνόμενοι σε όλους εκείνους που καταθέτουν πινακίδες (ειδικά σε εκείνους με οχήματα μεγάλου κυβισμού) όλο και κάποιο τυράκι θα σκεφτούν και θα "μοστράρουν" αλλά μετά θα υπάρξει και φάκα, 100%

Μην ξεχνάτε τον θεσμό "περιουσιολόγιο"...
Είναι κάτι που σχεδιάζεται καιρό και στόχο έχει να μαζέψει περισσότερα χρήματα απ'όσα μάζευαν μέχρι τώρα.

Σε κάθε περίπτωση, αφού μαζέψουν όσα μαζέψουν απο τα τέλη κυκλοφορίας, μετά όλο και κάποια "έκπληξη" θα σκάσει...

Οι παλιές πουτ@νες ξέρουν να είναι επιφυλακτικές και να κάνουν υπομονή thumb

stef
25-10-15, 08:15
Απευθυνόμενοι σε όλους εκείνους που καταθέτουν πινακίδες (ειδικά σε εκείνους με οχήματα μεγάλου κυβισμού) όλο και κάποιο τυράκι θα σκεφτούν και θα "μοστράρουν" αλλά μετά θα υπάρξει και φάκα, 100%

Μην ξεχνάτε τον θεσμό "περιουσιολόγιο"...
Είναι κάτι που σχεδιάζεται καιρό και στόχο έχει να μαζέψει περισσότερα χρήματα απ'όσα μάζευαν μέχρι τώρα.

Σε κάθε περίπτωση, αφού μαζέψουν όσα μαζέψουν απο τα τέλη κυκλοφορίας, μετά όλο και κάποια "έκπληξη" θα σκάσει...

Οι παλιές πουτ@νες ξέρουν να είναι επιφυλακτικές και να κάνουν υπομονή thumb

100% θα γίνει αυτό που λες ώστε να "τιμωρήσουν" όσους καταθέτουν πινακίδες!!

Nikos!
25-10-15, 14:08
Μια λύση θα ήταν, όπως στην Ουγγαρία. Το τέλος υπολογίζεται από την ηλικία του οχήματος και την ιπποδύναμη και έχει απομείωση αν είναι υβριδικό (-50%) και αν είναι 3μελής ή παραπάνω η οικογένεια.

Απλό και ωραίο.

Προσωπικά αυτή θα ήταν η πρότασή μου, ή παρόμοια με αυτή.

Sent from my D6603 using Tapatalk

alexm
25-10-15, 20:45
100% θα γίνει αυτό που λες ώστε να "τιμωρήσουν" όσους καταθέτουν πινακίδες!!

Στεφανε τι μπορουν να κανουν σε καποιον που εχει θεσει σε ακινησια το αυτοκινητο του.

mark e92
25-10-15, 21:01
Στεφανε τι μπορουν να κανουν σε καποιον που εχει θεσει σε ακινησια το αυτοκινητο του.

Πιστεύω τίποτα αλλά επειδή έχουμε να κάνουμε με @@@@@ κάτι θα σκεφτούν...

stef
25-10-15, 21:03
Στεφανε τι μπορουν να κανουν σε καποιον που εχει θεσει σε ακινησια το αυτοκινητο του.


Το περιουσιολόγιο έρχεται...
Θα φορολογούμαστε είτε το αυτοκίνητο έχει είτε δεν έχει πινακίδες...

alexm
25-10-15, 21:04
Πιστεύω τίποτα αλλά επειδή έχουμε να κάνουμε με @@@@@ κάτι θα σκεφτούν...

Μαρκο ας κανουν οτι θελουν, για ολα υπαρχουν λυσεις...:whistle:

friendgr
25-10-15, 21:05
Φόρος ακινησίας. Χαλαρά. Είχε ακουστεί μαλιστα κάποια εποχή.

είναι να μην το βάλουν στο στοχαστρο

mark e92
25-10-15, 21:08
Φόρος ακινησίας. Χαλαρά. Είχε ακουστεί μαλιστα κάποια εποχή.

είναι να μην το βάλουν στο στοχαστρο

Μην τους βάζεις ιδέες.
Είναι τελείως τρελοί

aristent
25-10-15, 21:49
..... τι μπορουν να κανουν σε καποιον που εχει θεσει σε ακινησια το αυτοκινητο του???

ΕΝΦΙΑ!!! :D




Μαρκο ας κανουν οτι θελουν, για ολα υπαρχουν λυσεις...:whistle:

Πχ.: Parting out...:D



:whistle:....θελω: μοτερ-σασμαν, ζαντες,φρενα,εξατμισεις.....: thumbsup:

alexm
25-10-15, 21:56
ΕΝΦΙΑ!!! :D





Πχ.: Parting out...:D



:whistle:....θελω: μοτερ-σασμαν, ζαντες,φρενα,εξατμισεις.....: thumbsup:

σιγα ρε μην το κανω ανταλλακτικα, υπαρχουν αλλες ποιο hi λυσεις... :original:

vagmag
25-10-15, 22:08
σιγα ρε μην το κανω ανταλλακτικα, υπαρχουν αλλες ποιο hi λυσεις... :original:

Ομολόγησε τες !

alexm
25-10-15, 22:34
Ομολόγησε τες !

Αυτα στο τηλ Βαγγελη... thumb
Ο καθενας μας ψαχνει να βρει λυση στο οποιοδηποτε προβλημα του προκυψει, αναλαμβανοντας παντα το κοστος των αποφασεων του!!!

Thomelef
26-10-15, 14:20
Αυτά να τα βλέπουν κάτι βλαχαδερα που έχουν και πολιτική άποψη και μας επριζαν τον έρωτα.

Προφανώς, ισχύει το ότι η αντιμετώπιση τη πραγματικοτητας, ποτέ μα ποτέ, δε στηρίζεται σε ψέμματα και υποσχέσεις, ειδικότερα σε χαιδεμα αυτιών, όταν αυτή είναι λυπηρή. Ιδίως όταν είναι τόσο λυπηρή όσο και της Ελλάδος.

ΕΝΦΙΑ τέλος, πάρτε τα @@
Εξορθολογισμος τελών κυκλοφορίας, πάρτε τα @@
Μείωση φορολογίας γενικότερα, πάρτε τα @@
Μείωση ΦΠΑ στα νησιά πάρτε τα @@
ΦΠΑ στην εκπαίδευση πάρτε τα @@
Συντάξεις, εκεί καλύτερα ν μη μιλήσω.

Αυτούς ξέρετε, αυτούς εμπιστευεστε. Τώρα φάτε τα όλα, παρέα και με τα cc. Θα βγάζεις τόσα και αμ σου αρέσει.

Και περιμένετε. Το πανηγύρι δεν τελειώνει εδώ, μιας και η τρυπαρα που ανοίγεται κάθε μήνα, θα τους κάνει να αναζητανε και άλλο αίμα.

Θα μας γ@μησ@@ν τον αδοξαστο οι άχρηστοι. :drive:

friendgr
26-10-15, 14:38
Κι όμως το 36% παρόλο που γνώριζε τι έρχεται, τους ψήφισε.

μάλλον πίστευαν ότι θα τους χαρίσουν τα χρέη....Οταν θ' αρχίζουν να τους βγάζουν στο σφυρί ακόμα και την 1η κατοικία, ίσως βάλουν μυαλό.

stef
26-10-15, 14:56
Ποιο 36%;
Μάλλον μπερδεύεσαι...
Για το 16-18% μιλάς προφανώς....

friendgr
26-10-15, 15:20
Ναι ΟΚ, αλλά αυτοί μας κυβερνούν.
Οταν το 45% διαλέγει αποχή αυτά είναι τα αποτελέσματα. Γίναμε κι εμείς αμερική που βγάζει πρόεδρο το 20-25%.

stef
26-10-15, 15:23
Όποιος δεν ψήφισε δεν δικαιούται να ομιλεί

LEONIDASKAL
26-10-15, 21:10
τωρα θα πρεπει να ξαναγινω κακος με αυτα που διαβαζω και σε καποιους αυτα που γραφω δεν αρεσουν.αλλα δε μαμιετε εγω θα τα ξαναγραψω .....
οταν παιζεις με μια οικονομια τοσο τρελα οσο ο βαρουφακερ και ο λαφαζανης και τα κανεις π@υτ@να και στο τελος αποχωρεις κιολας γιατι εισαι μαγκας δηθεν τι περιμενετε ολοι.
δεν υπαρχει καποιος ικανος να κανει κουμαντο.ολοι ειναι κρατικοδιαιτοι και αδουλευτοι.
ποια τελη κυκλοφοριας μιλαμε τωρα οταν ο επαγγελματιας και ο επιχειρηματιας εφυγε και πηγε στους διπλα και μειναν οι κρατικοδιαιτοι να μοιρασουν την πιτα,
ποια πιτα που δεν εμεινε τιποτα
χωρις καθολικη πραγματικη οικονομια και μηδενικο σχεδον κρατος μην περιμενει κανεις τιποτα
ελλαδα λοιπον εσυ και οι κρατικοδιαιτοι σου προς το παρον καληνυχτα και καλα μ@μησια

stef
26-10-15, 21:51
Για τα μέτρα μιλάνε όλοι, για το δημόσιο και τους τεμπέληδες που δεν τους πειράζει κανείς μόκο όλοι. Τουμπεκί ψηλοκομμένο...
Για δείτε τι έγινε με την ΕΡΤ...
Για τους 1.700.000 άνεργους δεν άκουσα να μιλήσει κάποιος...

Thomelef
27-10-15, 10:30
έτσι ακριβώς είναι.

συνεχίζουν να νομίζουν ότι δουλεύει το κοινωνικό κράτος, με μισά έσοδα και λιγότερα απο ότι τα έξοδα νομίζοντας πως μια ζωή θα μας δανείζουν για να τα τρώμε εμείς.

όσο σκληρό και αν ακούγεται, η αλήθεια είναι ότι ο έλληνας είναι παντελώς ηλίθιος και τάσεται πάντα μα πάντα, με τη φωνή της αντίδρασης χωρίς όμως να ζυγίζει αν αυτή η αντίδραση είναι με τη μεριά της λογικής ή όχι.

δε μπορεί μετά απο 6 χρόνια συνεχόμενης πτώσης να διαλέγεις να σε κυβερνήσει ένας ο οποίος υπόσχεται επιπλέον πτώση. και μη μου πείτε ότι άλλα υποσχέθηκε και άλλα έκανε, αυτό ήταν γνωστό απο την μεταπολίτευση και έπειτα. ότι λέγεται προεκλογικά, ισχύει το αντίθετο μετεκλογικά.

και βγαίνει τώρα ο καμμένος ξαφνικά να ξεμπροστιάσει τον γιαννακόπουλο με τα μυν του. εγώ θα ρωτήσω κάτι απλό, σε όσους θεωρούν τον χοντρομπαλά τίμιο και σπαθάτο.

απο που και ως που ο γιαννακόπουλος έχει τα τηλ του χοντρού και της γυναίκας του, τι απαντήσεις έλαβε ο γιαννακόπουλος σε αυτά τα μυν που έστειλε και τέλος, απο που και ως που έχει τέτοιον αέρα με τον χοντρό ο γιαννακόπουλος, ώστε να ζητάει θέσεις δικών του ανθρώπων.

απλές ερωτήσεις.

ελπίζω να καταλαβαίνουν όλοι, το ότι ο χοντρός απλά βγάζει πρώτος τα άπλυτα στην φόρα, προκειμένου να αμυνθεί για αυτό που έρχεται.

τπτ απολύτως δεν γίνεται για να ανορθωθεί η οικονομία, συμβαίνει το άκρως αντίθετο. όλα αυτά που πάνε να επιβάλουν ΚΑΙ σε αυτή τη κυβέρνηση, είναι άλλη μία καθήζηση της αγοράς. το τι σημαίνει καθήζηση της αγοράς, το έχουμε καταλάβει όλοι. ανεργία, απλήρωτοι λογαριασμοί, με αποτέλεσμα περικοπή μισθών και συντάξεων. αυτή είναι η σειρά. γι'αυτό, σταματήστε επιτέλους μερικοί να επισημένετε το ότι οι συντάξεις και μισθοί του δημοσίου βοηθάνε στην οικονομία. ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΝΕ, αντίθετα την ΕΠΙΒΑΡΥΝΟΥΝ. αλλιώς, δεν θα υπήρχε το φαινόμενο της μείωσης, θα συνέβαινε το αντίθετο. θα ανεβάζαν έτσι απλά μισθούς και συντάξεις και θα έπαιρνε μπροστά η οικονομία. αμ δε...είναι φανερό ότι αυτά εξαρτώνται απο αλλού και δεν εξαρτάται το αλλού απο αυτά. απλά πράγματα.

όταν ένας μισθός είναι 1000¤, το αντίκρυσμα του μισθού αυτού απο αυτόν που τον λαμβάνει, πρέπει τουλάχιστο να είναι 1001¤ και όχι 999¤. η σύνταξη που λαμβάνει κάποιος, πρέπει να έχει κατατεθεί και όχι να πληρώνεται με πολαπλάσια λεφτά απο αυτά που έχει καταβάλει. δεν μπορεί να υπάρχουν προνομιούχοι σε μια κοινωνία σα και τη δική μας, σε μία οικονομία παντελώς κατεστραμένη και εμείς απλά να γυρναμε την πλάτη μας.

πρέπει όλοι να γίνουμε υπέυθυνοι και ρουφιάνοι. δε μπορεί να δουλεύεις και να πληρώνεις ένα κάρο ταμεία και ο διπλανός σου να σου κάνει αθέμυτο ανταγωνισμό με μαύρη εργασία, εικονικά τιμολόγια, μισά και μειωμένα επίσης.

όλα είναι δομημένα εντελώς λανθασμένα και κανείς εντός του κοινοβουλίου δεν έχει σκοπό να κάνει κάτι για να αλλάξουν. δεν μπορεί να μιλάμε συνέχεια για τους ξένους όταν εμείς οι ίδιοι είμαστε αυτοί που είμαστε, εκλέγοντας τέτοια πολιτικά σκουπίδια για να κυβερνήσουν τον τόπο.

mark e92
27-10-15, 12:11
Κι όμως το 36% παρόλο που γνώριζε τι έρχεται, τους ψήφισε.

μάλλον πίστευαν ότι θα τους χαρίσουν τα χρέη....Οταν θ' αρχίζουν να τους βγάζουν στο σφυρί ακόμα και την 1η κατοικία, ίσως βάλουν μυαλό.

Πολύ σωστή κίνηση η ΕΡΤ και η καθυστέρηση του ΕΝΦΙΑ.

DIM27
27-10-15, 19:01
Αφου εγω δεν εχω κατσικα να ψοφησει καιτου γειτονα.Καπως ετσι εγινε.-

DIMITr|S
29-10-15, 11:43
https://www.madata.gr/epikairotita/economy/447151.html

BILL007
29-10-15, 12:42
Οι πληροφορίες αναφέρουν πως όλοι οι κάτοχοι ΙΧ μέχρι και τα 1.996 κ.εκ. θα πληρώσουν 450 ευρω ανεξαιρέτως το πότε απέκτησαν το αυτοκίνητό τους.
Οι κάτοχοι από τα 1.996 κ.εκ. και μέχρι τα 3.000 κ.εκ. θα πληρώσουν 1.800 ευρώ, ενώ από τα 3.000 κ.εκ. και πάνω, 2.500 ευρώ. Συζητείται να υπάρξει μία έκπτωση στα αυτοκίνητα 15ετίας και πάνω…
Οι εύλογοι φόβοι της Κυβέρνησης ότι θα σπεύσουν κατά χιλιάδες να καταθέσουν τις πινακίδες τους, οπότε και πάλι δε θα καλυφθεί το ποσό των 300 εκ. ευρώ που εναγωνίως αναζητείται, μπορεί να φέρει μία μικρή έκπτωση στα μεγάλου κυβισμού αυτοκίνητα, ενώ μελετάται νομικά πως θα σταθεί το «τέλος ακινησίας» το οποίο – εφόσον επιβληθεί- θα πλησιάσει σε ποσό τα βασικά τέλη, δηλαδή 450 ευρώ


https://www.newsauto.gr/to-efialtiko-senario-gia-ta-teli-kikloforias/

Τέλος ακινησίας! Αυτά είναι! :thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown:

DIMITr|S
29-10-15, 13:16
οτι ναναι........................

Ptboul
29-10-15, 13:25
Όχι ρε φίλε, δηλ. το καρμπόν που είναι 1.997cc θα πληρώσω 1.350€ παραπάνω για ένα κυβικό;;

ω ρε μάγκαα Το χρήμα δεν το λογαριάζω, τα δυο σου μάτια σαν κοιτάζω ♫ ♫

:banana::gr:

Nino
29-10-15, 13:52
Όχι ρε φίλε, δηλ. το καρμπόν που είναι 1.997cc θα πληρώσω 1.350¤ παραπάνω για ένα κυβικό;;

ω ρε μάγκαα Το χρήμα δεν το λογαριάζω, τα δυο σου μάτια σαν κοιτάζω ♫ ♫

:banana::gr:

ακομα και για τον παραλογισμο του κρατους αυτο ειναι πολυ!!! δεν νομιζω οτι θα γινει κατι τετοιο, ασε που αλλα "κυκλοφορουν"
https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/76956/teli-kykloforias-2016-poia-ta-nea-kritiria-kai-oi-allages-tou-ypoik

stef
29-10-15, 13:56
https://www.newsauto.gr/to-efialtiko-senario-gia-ta-teli-kikloforias/

Τέλος ακινησίας! Αυτά είναι! :thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown:


Δεν παίζει με τίποτα το σενάριο αυτό!!!
Δηλαδή το cuore θα πληρώνει 450¤;
Παιδιά να είμαστε και λίγο λογικοί...
Είπαμε, αυτά είναι κινδυνολογίες των χαφιέδων δημοσιογράφων

BILL007
29-10-15, 13:59
Δεν δίνω σημασία στα νούμερα γιατί τα θεωρώ και εγώ ότι να'ναι...

Για το τέλος ακινησίας λέω... Θα δείτε που θα γίνει και αυτό για να το "συζητάνε"... Οπότε καταθέσεις δεν καταθέσεις πινακίδες να πληρώνεις. Προφανώς ο μόνος τρόπος για να γλιτώσεις οριστικά θα είναι να πουλήσεις αν δεν κυκλοφορείς...

Lykouras
29-10-15, 14:02
https://www.newsauto.gr/to-efialtiko-senario-gia-ta-teli-kikloforias/

Τέλος ακινησίας! Αυτά είναι! :thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown:

"Οι πληροφορίες αναφέρουν πως όλοι οι κάτοχοι ΙΧ μέχρι και τα 1.996 κ.εκ. θα πληρώσουν 450 ευρω ανεξαιρέτως το πότε απέκτησαν το αυτοκίνητό τους.
Οι κάτοχοι από τα 1.996 κ.εκ. και μέχρι τα 3.000 κ.εκ. θα πληρώσουν 1.800 ευρώ, ενώ από τα 3.000 κ.εκ. και πάνω, 2.500 ευρώ."

Καλά, αυτό δεν παίζει με τπτ Μπίλ!
Θα γίνει εμφύλιος.
Μικρότερες αυξήσεις, πχ στα μεγάλου κυβισμού 200 Ευρώ, πιθανότερο...

BILL007
29-10-15, 14:03
"Οι πληροφορίες αναφέρουν πως όλοι οι κάτοχοι ΙΧ μέχρι και τα 1.996 κ.εκ. θα πληρώσουν 450 ευρω ανεξαιρέτως το πότε απέκτησαν το αυτοκίνητό τους.
Οι κάτοχοι από τα 1.996 κ.εκ. και μέχρι τα 3.000 κ.εκ. θα πληρώσουν 1.800 ευρώ, ενώ από τα 3.000 κ.εκ. και πάνω, 2.500 ευρώ."

Καλά, αυτό δεν παίζει με τπτ Μπίλ!
Θα γίνει εμφύλιος.
Μικρότερες αυξήσεις, πχ στα μεγάλου κυβισμού 200 Ευρώ, πιθανότερο...

Nαι Κώστα! Ούτε εγώ το πιστεύω...Για το τέλος ακινησίας το παρέθεσα κυρίως thumb

friendgr
29-10-15, 14:06
Για όσους πιστευαν ότι θα αλλάξουν τροπάριο....


ΠΑΝΤΑ θα παίζουν ρόλο τα κυβικά.

Lykouras
29-10-15, 14:11
Αυτή τη στιγμή στο ΣΚΑΙ λένε ότι δεν θα αλλάξει τπτ φέτος γιατί δεν προλαβαίνουν...
Υπομονή, ο καιρός γαρ εγγύς (τέλος Νοεμβρίου)...

gnx
29-10-15, 14:13
Λογική δεν υπάρχει μόνο λαικισμός και φαρισαισμός.

Και ολα αυτα για να μη μπει ΦΠΑ και στο βόειο κρέας όπως και στο λοιπής προέλευσης κρέας

stef
29-10-15, 14:24
Απορώ ποιο πραγματικά είναι το 36% (ήτοι 18%) που τους ψήφισε & πόσο χαμηλό επίπεδο νοημοσύνης έχει!
Βρήκαμε νέα λέξη: "τα ισοδύναμα" και κοροιδεύουμε τον λαό!
Δεν βγαίνουν οι αριθμοί.
Τι ΔΕΝ καταλαβαίνουν;

friendgr
29-10-15, 14:28
Ωστόσο αν κάνετε τον υπολογισμό δεν βγαίνουν ούτε καν ισοδύναμα.

Βγαίνουν πολλαπλάσια !!!

Για ψάξτε πόσα αυτοκίνητα υπάρχουν. 5+ εκατομύρια. Με 450 ευρώ βγαίνουν 2 δις. !!1
https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27199&subid=2&pubid=112973036


Που είναι τα 300 εκ. ισοδύναμα;

Αρα, βρωμάει η δουλειά. Κι ως γνωστόν ότι μπαίνει, δεν βγαίνει.

alexm
29-10-15, 14:32
Δεν δίνω σημασία στα νούμερα γιατί τα θεωρώ και εγώ ότι να'ναι...

Για το τέλος ακινησίας λέω... Θα δείτε που θα γίνει και αυτό για να το "συζητάνε"... Οπότε καταθέσεις δεν καταθέσεις πινακίδες να πληρώνεις. Προφανώς ο μόνος τρόπος για να γλιτώσεις οριστικά θα είναι να πουλήσεις αν δεν κυκλοφορείς...

και ποιος το παιρνει ρε Βασιλη;
εκτος και εννοεις να χαρισεις!!!

εαν μπει τελος ακινησιας θα δουμε πρωτα ποσο θα ειναι αυτο και θα πραξουμε αναλογα.

λυσεις υπαρχουν... :original:

BILL007
29-10-15, 14:47
εαν μπει τελος ακινησιας θα δουμε πρωτα ποσο θα ειναι αυτο και θα πραξουμε αναλογα.


Kυριακή κοντή γιορτή που λένε...Σύντομα θα ξέρουμε τα πάντα :original:

vagmag
29-10-15, 14:49
Πάντως αν βάλουν τέτοια ποσά, το μόνο που ξέρω είναι ότι θα το πουλήσω για ανταλλακτικά.

A8hnaios
29-10-15, 15:09
Όπως όλοι γνωρίζουμε ο λόγος του Πρωθυπουργού Αλέξη Τσίπρα είναι συμβόλαιο. . ΑπΆ ότι καταλαβαίνουμε δηλαδή, όχι μόνο δεν θα αυξηθούν τα τέλη, αλλά θα υπάρξει και γενναία μείωση!

:facepalm: :facepalm: :facepalm:





https://www.youtube.com/watch?v=Cr2ZG3HCkQA

Koyotte
29-10-15, 15:58
Πάντως αν βάλουν τέτοια ποσά, το μόνο που ξέρω είναι ότι θα το πουλήσω για ανταλλακτικά.

Κάτι θα σκεφτούν και γι' αυτό... πχ ιδιώτης που θα πουλά ανταλλακτικά, έστω και του δικού του αυτοκινήτου, θα υποχρεούται να κάνει έναρξη στην εφορία, να εκδίδει παραστατικά με 23% φπα και να πληρώνει τέλος επιτηδεύματος :whistle:

vchris
29-10-15, 16:42
Απορώ ποιο πραγματικά είναι το 36% (ήτοι 18%) που τους ψήφισε & πόσο χαμηλό επίπεδο νοημοσύνης έχει!
Βρήκαμε νέα λέξη: "τα ισοδύναμα" και κοροιδεύουμε τον λαό!
Δεν βγαίνουν οι αριθμοί.
Τι ΔΕΝ καταλαβαίνουν;

Απορούσα και εγω μέχρι που άρχισα να τους αντιλαμβάνομαι γύρω μου. Το θέμα είναι οτι αντι να τα λουστεί το 18%, θα βελάξουμε όλοι.

NickM3CS
29-10-15, 16:45
"Οι πληροφορίες αναφέρουν πως όλοι οι κάτοχοι ΙΧ μέχρι και τα 1.996 κ.εκ. θα πληρώσουν 450 ευρω ανεξαιρέτως το πότε απέκτησαν το αυτοκίνητό τους.
Οι κάτοχοι από τα 1.996 κ.εκ. και μέχρι τα 3.000 κ.εκ. θα πληρώσουν 1.800 ευρώ, ενώ από τα 3.000 κ.εκ. και πάνω, 2.500 ευρώ."

Καλά, αυτό δεν παίζει με τπτ Μπίλ!
Θα γίνει εμφύλιος.
Μικρότερες αυξήσεις, πχ στα μεγάλου κυβισμού 200 Ευρώ, πιθανότερο...

δεν παιζει με τιποτα αυτο! ειναι τα γνωστα κολπα που κανουν για να τρομαξουνε τον κοσμο και μετα οταν σου βαλουν παραδειγμα μια αυξηση 200 ευρω να πεις οκ καλα ειναι μια χαρα (γιατι σε εχουν ηδη τρομαξει με τα 450ευρω)!!! :th_Laie_67-1: :original:

Lykouras
29-10-15, 16:55
δεν παιζει με τιποτα αυτο! ειναι τα γνωστα κολπα που κανουν για να τρομαξουνε τον κοσμο και μετα οταν σου βαλουν παραδειγμα μια αυξηση 200 ευρω να πεις οκ καλα ειναι μια χαρα (γιατι σε εχουν ηδη τρομαξει με τα 450ευρω)!!! :th_Laie_67-1: :original:

Όλα δυνατά είναι με αυτούς τους επαγγελματίες ψεύτες/κλέφτες που έχουμε μπλέξει...
Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω τπτ απ' όσα λένε μιας και είναι εντελώς ασόβαροι, ραδιούργοι και πανούργοι.:ranting2:

kplc16
29-10-15, 19:20
και ποιος το παιρνει ρε Βασιλη;
εκτος και εννοεις να χαρισεις!!!

εαν μπει τελος ακινησιας θα δουμε πρωτα ποσο θα ειναι αυτο και θα πραξουμε αναλογα.

λυσεις υπαρχουν... :original:

Αν είναι να μπεi τέλος ακινησίας θα το διαγράψω. Στη συνέχεια είτε το κρατώ είτε το δίνω στην ανακύκλωση για λιώσιμο. Αν είναι να καταλήξει στα ανταλλακτικα θα στο χαρίσω να εξυπηρετήσεις παιδιά του forum.

BILLYS
29-10-15, 19:22
Να μη χαρούμε τίποτα:thumbsdown:

Στην πίεση και στη στέρηση :ranting2::ranting2:

playmaker
29-10-15, 23:53
Απορούσα και εγω μέχρι που άρχισα να τους αντιλαμβάνομαι γύρω μου. Το θέμα είναι οτι αντι να τα λουστεί το 18%, θα βελάξουμε όλοι.

Η αποχή όμως κανει αυτο το 18% να γιγαντώνεται και να αποφασίζει για όλους ...

friendgr
30-10-15, 11:12
Το κλιμα της εποχής είναι ότι κάθε είδους ευχαρίστηση φορολογείται.

Η ευχαρίστηση απαγορεύεται.

friendgr
30-10-15, 11:17
Η αποχή όμως κανει αυτο το 18% να γιγαντώνεται και να αποφασίζει για όλους ...

Ετσι είναι. Τώρα που το σκέφτομαι έπρεπε να είχα φεσώσει τις καλές εποχές όλες τις τράπεζες κανά εκατομυριάκι, να τα είχα καβαντζώσει χωρίς να έχω τίποτα στο όνομά μου και τώρα να δήλωνα άνεργος, να πήγαινα για ψάρεμα και να χειροκροτούσα στις πλατείες τον Αλέξη.

Να κι έρθει το χαράτσι της ΔΕΗ, Να κι αν έρθει ενφια, Να κι ανέβουν τα τέλη

stef
30-10-15, 11:32
Η αποχή όμως κανει αυτο το 18% να γιγαντώνεται και να αποφασίζει για όλους ...


Αφού οι μισοί από εμάς δεν πήγαν να ψηφίσουν, υπάρχει δικτατορία με διαφορετική μορφή. Αλλά καλά να πάθουμε...
Αυτά και χειρότερα θα ρθουν.
Και ξέρεις κάτι; Στο τέλος θα δεις πού θα καταλήξουμε....
Περίμενε και θα δεις... Κυριακή κοντή γιορτή

Bitz
30-10-15, 11:43
Ετσι είναι. Τώρα που το σκέφτομαι έπρεπε να είχα φεσώσει τις καλές εποχές όλες τις τράπεζες κανά εκατομυριάκι, να τα είχα καβαντζώσει χωρίς να έχω τίποτα στο όνομά μου και τώρα να δήλωνα άνεργος, να πήγαινα για ψάρεμα και να χειροκροτούσα στις πλατείες τον Αλέξη.

Να κι έρθει το χαράτσι της ΔΕΗ, Να κι αν έρθει ενφια, Να κι ανέβουν τα τέλη

Εκατομυριακι χωρις να εχεις κατι στο ονομα σου και να πιασεις κοροιδο τις τραπεζες δεν παιζει.

friendgr
30-10-15, 12:19
Οταν έδιναν δάνεια σε όποιον πέρναγε απ' έξω;;; χαλαρά μάζευες από 40 τράπεζες.

mikegr
30-10-15, 12:34
Αφού οι μισοί από εμάς δεν πήγαν να ψηφίσουν, υπάρχει δικτατορία με διαφορετική μορφή. Αλλά καλά να πάθουμε...
Αυτά και χειρότερα θα ρθουν.
Και ξέρεις κάτι; Στο τέλος θα δεις πού θα καταλήξουμε....
Περίμενε και θα δεις... Κυριακή κοντή γιορτή

Mα απ τα αρχαια χρονια μεχρι τωρα ουδεποτε υπηρξε δημοκρατια. Ειναι το παραμυθι των πολιτικων για να εναλλασονται στην εξουσια και να τρωνε εισ βαρος του κοσμακη, πετωντας του ποτε ποτε ενα ξεροκομματο οποτε περισσευει.

mikegr
30-10-15, 12:49
Οταν έδιναν δάνεια σε όποιον πέρναγε απ' έξω;;; χαλαρά μάζευες από 40 τράπεζες.

μεχρι τα 19 μου ειχα αλλαξει 10 πιστωτικες. Δεν τις χρησιμοποιουσα αλλα τις εβγαζα και τις ακυρωνα ετσι για τα παιρνω τα δωρα, τηλεφωνα, εγκυκλοπαιδιες κλπ.

BGPVirus
30-10-15, 13:18
δεν παιζει με τιποτα αυτο! ειναι τα γνωστα κολπα που κανουν για να τρομαξουνε τον κοσμο και μετα οταν σου βαλουν παραδειγμα μια αυξηση 200 ευρω να πεις οκ καλα ειναι μια χαρα (γιατι σε εχουν ηδη τρομαξει με τα 450ευρω)!!! :th_Laie_67-1: :original:

Αυτό είναι. Το πιθανότερο είναι να κάνουν μικροαυξησούλες στα 1200-1800cc, να βάλουν στο παιχνίδι των τελών και τα πετρελαιοκίνητα και να είναι όλοι "ευχαριστημένοι" εφόσον έχουν διαρρεύσει αυτές οι εφιαλτικές ειδήσεις για πανάκριβα τέλη.

friendgr
30-10-15, 14:34
Ακριβώς. Το ίδιο έργο σε επανάληψη.

Ειλικρινά θέλω να μου πει ένας ψηφοφόρος τι διαφορά υπάρχει με τις προηγούμενες κυβερνήσεις.

Konstantinos E60
30-10-15, 15:01
Ακριβώς. Το ίδιο έργο σε επανάληψη.

Ειλικρινά θέλω να μου πει ένας ψηφοφόρος τι διαφορά υπάρχει με τις προηγούμενες κυβερνήσεις.

Δεν υπάρχουν γραβάτες !!

BILL007
30-10-15, 15:40
Κάτι δημοσιευσα εχθές...Νατο και σήμερα https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26510&subid=2&pubid=113828364

Nick bmwlover
30-10-15, 17:07
Με βλέπω για αναβάθμιση και το 16άρι να το κάνω 2λιτρο...

kplc16
30-10-15, 19:31
Κάτι δημοσιευσα εχθές...Νατο και σήμερα https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26510&subid=2&pubid=113828364

Η διαγραφή πόσο κοστίζει;

BILL007
30-10-15, 19:33
Η διαγραφή πόσο κοστίζει;
Νομίζω έχει κάποιο παράβολο το οποίο βάζεις μαζί με την υπεύθυνη δήλωση που συμπληρωνεις [emoji6]
[emoji12]

mikegr
30-10-15, 19:40
12 ευρω νομιζω

DIM27
30-10-15, 23:02
Κυκλοφορουν με διαφορα παπαγαλακια τωνΜΜΕ εφιαλτικα σεναρια για να δεχθουμε με ανακουφιση τις οποιες τελικα αυξησεις,που ερχοντε σιγουρα.

kplc16
30-10-15, 23:16
Κυκλοφορουν με διαφορα παπαγαλακια τωνΜΜΕ εφιαλτικα σεναρια για να δεχθουμε με ανακουφιση τις οποιες τελικα αυξησεις,που ερχοντε σιγουρα.

Δεν έχεις άδικο αλλά τα τ.κ. νομίζω ότι είναι ήδη φουσκωμένα. ΠΧ το 660 να γίνει 760 δε καταπινεται ευκολα οταν το εισόδημα διαρκώς συρικνώνεται.

DIM27
30-10-15, 23:54
Το δικο μου ειναι με τους ρυπους και ειναι τα μισα περιπου σαν διλιτρο.Αυτα θα φανε την μεγαλυτερη αυξηση.Τα τ.κ ειναι ληστρικα οχι φουσκωμενα, ακριβοτερα και απο το Μοντε Καρλο.Ετσι μου ερχεται Δευτερα να καταθεσω πινακιδες και μετα βλεποντας και κανοντας.Ισως αν η καταθεση ειναι μεγαλη φρεναρει κατι τι.-

Βασιλης
31-10-15, 07:02
Το δικο μου ειναι με τους ρυπους και ειναι τα μισα περιπου σαν διλιτρο.Αυτα θα φανε την μεγαλυτερη αυξηση.Τα τ.κ ειναι ληστρικα οχι φουσκωμενα, ακριβοτερα και απο το Μοντε Καρλο.Ετσι μου ερχεται Δευτερα να καταθεσω πινακιδες και μετα βλεποντας και κανοντας.Ισως αν η καταθεση ειναι μεγαλη φρεναρει κατι τι.-

Aυτη την σκεψη εχω και εγω..Τουλαχιστον να γλυτωσουμε το τελος ακινησιας

VanVIC
31-10-15, 07:10
Δεν έχω διαβάσει τί φημολογείται για τα τέλη ακινησίας αλλά επειδή εκτός από ανεγκέφαλους τους έχω και για εντελώς ανίκανους, πιστεύω οτι η φήμη αυτή έχει ως κύριο σκοπό να αποτρέψει -κάπως- το τσουνάμι καταθέσεων πινακίδων.
Η αλήθεια είναι οτι ακόμα και να μην αυξηθούν τα τέλη κύκλ. πάλι θα έχουμε πολλές καταθέσεις πινακίδων δεδομένου οτι και με ότι ισχύει μέχρι τώρα, πάλι πολύς κόσμος δεν μπορεί να τα "σηκώσει" ειδικά σε 2α ή 3α αυτοκίνητα και προτιμάει να τα "παρκάρει"
Μην ξεχνάμε και τους φόρους πολυτελείας και τα τεκμήρια, ειδικά στα μεγαλύτερα κυβικά και σε αμάξια που δεν έχουν κλείσει 10-ετία. Σε κάποιες περιπτώσεις μιλάμε για "κουστούμια" πανάκριβα (αγοράζεις κι άλλο αξιοπρεπές αμάξι με όσα πρέπει να δώσεις σΒ΄ενα χρόνο)

mark e92
31-10-15, 07:25
Η καλύτερη λύση είναι να καταθέσουμε ΌΛΟΙ της πινακίδες ανεξαρτήτως κεκ...

VanVIC
31-10-15, 08:07
Η καλύτερη λύση είναι να καταθέσουμε ΌΛΟΙ της πινακίδες ανεξαρτήτως κεκ...

Ξέρεις πόσο παλιό είναι αυτό το thread ;
Έχουν γραφτεί πολλάκις αυτά αλλά πάλι στα ίδια και χειρότερα βρισκόμαστε...

stef
31-10-15, 10:00
Δεν έχω διαβάσει τί φημολογείται για τα τέλη ακινησίας αλλά επειδή εκτός από ανεγκέφαλους τους έχω και για εντελώς ανίκανους, πιστεύω οτι η φήμη αυτή έχει ως κύριο σκοπό να αποτρέψει -κάπως- το τσουνάμι καταθέσεων πινακίδων.
Η αλήθεια είναι οτι ακόμα και να μην αυξηθούν τα τέλη κύκλ. πάλι θα έχουμε πολλές καταθέσεις πινακίδων δεδομένου οτι και με ότι ισχύει μέχρι τώρα, πάλι πολύς κόσμος δεν μπορεί να τα "σηκώσει" ειδικά σε 2α ή 3α αυτοκίνητα και προτιμάει να τα "παρκάρει"
Μην ξεχνάμε και τους φόρους πολυτελείας και τα τεκμήρια, ειδικά στα μεγαλύτερα κυβικά και σε αμάξια που δεν έχουν κλείσει 10-ετία. Σε κάποιες περιπτώσεις μιλάμε για "κουστούμια" πανάκριβα (αγοράζεις κι άλλο αξιοπρεπές αμάξι με όσα πρέπει να δώσεις σΒ΄ενα χρόνο)


Μα βρε Βαγγέλη είναι τόοοοοσο απλό & το κάνουν πυρηνική φυσική!
Μην βάλεις πολλούς φόρους στα αμάξια & θα μαζέψεις πολύ περισσότερα και θα χεις & 600.000 αυτοκίνητα στους δρόμους παραπάνω που θα τους τα παίρνεις από βενζίνες, συνεργεια ΦΠΑ κλπ.
Αν βάλεις υπερβολικούς φόρους, ε τότε θα πάρεις τα @ σου...
Όσο για το τέλος ακινησίας, ας πει κάποιος στα παλικαράκια ότι όπως υπάρχουν ισοδύναμα στον ΦΠΑ για την εκπαίδευση, έτσι υπάρχουν ισοδύναμα για την κατάθεση πινακίδων!
Πάλι χαμένοι θα ναι και η χώρα θα χρεοκοπήσει!
Είπαμε: οι αριθμοί ΔΕΝ βγαίνουν

Thomelef
31-10-15, 11:23
Συμφωνώ με στεφ, το θέμα είναι ότι σ κάθε κεφάλι που νομοθετει, πρέπει να υπάρχει και κάποιο ίχνος νοημοσύνης.

dreamer
31-10-15, 12:31
ματαιοτης ματαιοτητων τα παντα ματαιοτης.

γιαυτο ειπα να μην γραψω ποτε σε τετοιο τοπικ,ομως ηθελα να μεταφερω την απαντηση που εδωσε καποιος στην τηλεοραση σε ερωτηση, γιατι οι αλλες χωρες ιρλανδια,πορτογαλια και ειδικα κυπρος βγηκαν μεσα στα μισα χρονια και μαλιστα με καπιταλ κοντρολ απο τα μνημονια και εμεις 6 χρονια τα ξυνουμε και χωνομαστε χειροτερα.

ειναι πολυ απλο ειπε...ειχαμε και εχουμε το χειροτερο πολιτικο προσωπικο ever!

BILL007
31-10-15, 15:38
Και έχει και συνέχεια απ'οτι δειχνει???

From Greece with love...

https://www.koolnews.gr/ellada/730519-prostimo-450-euro-se-osous-katathetoun-pinakides-kai-den-exoun-na-plirosoun-teli-kykloforias/

optostyle
31-10-15, 17:59
Μη με ρωτήσετε γιατι και πως και που, αλλά δεν τους δίνω μία.......Αυτά

Opto

NickM3CS
31-10-15, 18:03
https://www.zougla.gr/automoto/news/agora/article/apistefta-senaria-gia-teli-kikloforias-apo-500-eos-3000-evro


"
Δεν καταβάλουν τέλη 840.000 αυτοκίνητα
Καλό είναι πριν κάνουμε την οποιαδήποτε ανάλυση να ξέρουμε ένα πολύ σημαντικό στοιχείο. Σύμφωνα
Πάνω από 800.000 ιδιοκτήτες ΔΕΝ πληρώνουν τέλη ενώ κυκλοφορούν τα αυτοκίνητά τους...με την Ελληνική Στατιστικής Υπηρεσία, κυκλοφορούν στην Ελλάδα λίγο πάνω από τα πέντε εκατομμύρια αυτοκίνητα και από αυτά "πληρώνουν" τέλη τα 3.63 εκατομμύρια. Τα 560.000 είναι σε προσωρινή ακινησία, τα 50.000 έχουν μηδενικά τέλη, άρα με απλά μαθηματικά οι ιδιοκτήτες των 840.000 περίπου ΔΕΝ πληρώνουν τέλη κυκλοφορίας! Αυτά θα μπορούσαμε να πούμε πως είναι και τα ΙΣΟΔΥΝΑΜΑ.. Τόσο απλά. Οι πονηροί και οι υπεράνω του νόμου θα πρέπει κάποτε να πληρώσουν. ΌΧΙ πάλι αυτοί που πληρώνουν χωρίς να φωνάζουν ή τηρούν το γράμμα του νόμου.
"