PDA

Επιστροφή στο Forum : τέλη κυκλοφορίας - έκτακτη εισφορά - κατάθεση πινακίδων ΙΙ



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10

120ie87
09-02-14, 15:40
Ήρθε ένας φίλος από Σουηδια τελη δεκεμβρη (Σπύρος από Σουηδία - ο Ντίνος σίγουρα έχει ακούσει) και του ειπα: πληρωσα 660 τελη κυκλοφορίας και 308 εκτακτη εισφορα χθες. (αυτος έμεινε άφωνος και μου είπε στη σουηδια φορολογουν με βαση το βαρος και τα χρηματα ειναι σημαντικα λιγοτερα - αν μαλιστα αναλογιστει κανεις και την τεραστια διαφορά μισθών......)

A8hnaios
09-02-14, 18:57
1. Αυστρία
Χρεώνει τα τέλη κυκλοφορίας με τον μήνα ενώ μονάδα μέτρησης είναι η ισχύς του αυτοκινήτου. Κάθε κιλοβάτ χρεώνεται προς 0,605 ευρώ, ισχύει ελάχιστη χρέωση έξι ευρώ τον μήνα και μέγιστη 66 ευρώ. Έκπτωση 10% γίνεται σε όσους προπληρώσουν τα τέλη κυκλοφορίας και για τους 12 μήνες του χρόνου ενώ τα αυτοκίνητα που έχουν κυκλοφορήσει πριν την 1/1/1987, επιβαρύνονται με προσαύξηση 20% εφόσον δεν ακολουθούν συγκεκριμένους κανόνες αντιρρυπαντικής τεχνολογίας.
2. Βέλγιο
Τα ΙΧ κατατάσσονται σε κατηγορίες «φορολογήσιμων ίππων» με βάση τον κυβισμό. Τα τέλη επανακαθορίζονται σε ετήσια βάση ανάλογα με την πορεία του πληθωρισμού. Το 2012, κυμαίνονταν από 68,88 ευρώ (για ΙΧ με κινητήρα έως 750 κυβικά) έως 1762 ευρώ (για ΙΧ με κινητήρα 4150 κυβικών). Επί του ποσού αυτού, επιβάλλεται και προσαύξηση 10% υπέρ των δήμων.
3. Βουλγαρία
Βάση υπολογισμού είναι η ισχύς. Επιβάλλεται φόρος από 1,02 έως 3,69 λέβα ανά κιλοβάτ (ένα ευρώ είναι περίπου 1,96 λέβα). Το ποσό πολλαπλασιάζεται με συντελεστές από ένα έως 2,8 ανάλογα με την παλαιότητα του αυτοκινήτου. Όσο πιο παλαιό είναι ένα αυτοκίνητο, τόσο λιγότερα τέλη κυκλοφορίας πληρώνει.
4. Κύπρος
Συνυπολογίζονται τα κυβικά του κινητήρα αλλά και οι εκπομπές αερίων ρύπων. Ανάλογα με τον κυβισμό, προκύπτει ένα ποσό ανά κυβικό εκατοστό το οποίο και μειώνεται κατά 15% υπό την προϋπόθεση ότι το αυτοκίνητο εκπέμπει λιγότερα από 150 γραμμάρια διοξειδίου του άνθρακα ανά χιλιόμετρο. Το ποσό ανά κυβικό εκατοστό, κυμαίνεται από τέσσερα έως 20 λεπτά του ευρώ.
5. Γερμανία
Όσα αυτοκίνητα κυκλοφόρησαν για πρώτη φορά μετά τη 1/1/2009, πληρώνουν τέλη δύο ευρώ ανά γραμμάριο διοξειδίου του άνθρακα. Αρχικά, απαλλάσσονταν τα οχήματα που εξέπεμπαν λιγότερα από 120 γραμμάρια. Το όριο περιορίστηκε στα 110 γραμμάρια από το 2012 ενώ από το 2014 θα πέσει στα 95 γραμμάρια. Ειδικά τα αυτοκίνητα της κατηγορίας Euro6, εξασφαλίζουν έκπτωση 150 ευρώ επί των τελών κυκλοφορίας, ένα μέτρο που θα ισχύσει μέχρι και το τέλος του 2013.
6. Δανία
Τα τέλη κυκλοφορίας καταβάλλονται δύο φορές τον χρόνο και υπολογίζονται με βάση την κατανάλωση καυσίμου. Τα λιγότερα, πληρώνουν τα αυτοκίνητα που διανύουν τουλάχιστον 20 χιλιόμετρα με ένα λίτρο καυσίμου ενώ τα περισσότερα –πάνω από 20.000 κορώνες Δανίας τον χρόνο ή 1340 ευρώ- πληρώνουν οι οδηγοί αυτοκινήτων που διανύουν μόλις 5-6 χιλιόμετρα με ένα λίτρο καυσίμου.
7. Ιταλία
Βασικό κριτήριο φορολόγησης είναι η πραγματική ισχύς του αυτοκινήτου. Οι οδηγοί πληρώνουν από 2,58 ευρώ έως 4,95 ευρώ ανά κιλοβάτ ενώ μεγαλύτερες επιβαρύνσεις επιβάλλονται στα ΙΧ με ισχύ άνω των 100 κιλοβάτ. Η τελική επιβάρυνση, εξαρτάται και από την γεωγραφική περιοχή όπου έχει δηλωθεί το αυτοκίνητο καθώς και από την κατάταξη του αυτοκινήτου (euro 1, euro 5 κλπ).
Η Ιταλία, είναι από τις ελάχιστες χώρες που έχουν επιβάλλει φόρο τύπου «πολυτελείας» όπως η Ελλάδα. Από το 2012, οι οδηγοί με αυτοκίνητα η ισχύς των οποίων υπερβαίνει τα 185 κιλοβάτ, πληρώνουν 20 ευρώ ανά κιλοβάτ για την υπερβάλλουσα ισχύ.
8. Ουγγαρία
Δύο μεταβλητές επηρεάζουν τα τέλη: το χρονικό διάστημα που έχει περάσει από την πρώτη κυκλοφορία του οχήματος και η ισχύς του αυτοκινήτου (κιλοβάτ).
Όσο παλαιότερο είναι το επιβατικό όχημα, τόσο μικρότερη είναι και η επιβάρυνση η οποία ξεκινάει από τα 140 ουγγρικά φιορίνια ανά κιλοβάτ για τα οχήματα ηλικίας άνω των 16 ετών και φτάνει στα 345 φιορίνια για οχήματα ηλικίας έως τέσσερα χρόνια (σ.σ ένα ευρώ είναι 299 φιορίνια Ουγγαρίας).
9. Σουηδία
Επιβάλλεται ελάχιστη χρέωση ίση με 360 σουηδικές κορώνες (σ.σ ένα ευρώ είναι 8,69 κορώνες) και 20 κορώνες επιπλέον για κάθε γραμμάριο διοξειδίου του άνθρακα που υπερβαίνει τα 117 γραμμάρια.
Δηλαδή, όλα τα αυτοκίνητα που εκπέμπουν έως 117 γραμμάρια πληρώνουν μόνο το ελάχιστο ποσό δηλαδή τις 360 κορώνες. Ειδικά για τα αυτοκίνητα που κινούνται με οικολογικότερα καύσιμα (φυσικό αέριο κλπ) πέραν του ελάχιστου ποσού, προστίθενται 10 κορώνες ανά γραμμάριο και όχι 20 όπως ισχύει για τα υπόλοιπα οχήματα.
Τα αυτοκίνητα που κινούνται με diesel επιβαρύνονται σημαντικά καθώς τα τέλη είναι υπερδιπλάσια ενώ για τα οικολογικά αυτοκίνητα που εκπέμπουν λιγότερα από 95 γραμμάρια διοξειδίου του άνθρακα, ισχύει απαλλαγή για πέντε χρόνια.
10. Μεγάλη Βρετανία
Τα αυτοκίνητα κατατάσσονται σε 13 κατηγορίες βάσει ρύπων ενώ ο οδηγός έχει δύο επιλογές πληρωμής: ή τα καταβάλλει σε ετήσια βάση, ή τα πληρώνει σε δύο εξαμηνιαίες δόσεις με προσαύξηση 10%. Βενζινοκίνητα και πετρελαιοκίνητα οχήματα έχουν κοινή μεταχείριση ενώ για τα υπόλοιπα «οικολογικά» καύσιμα ισχύει έκπτωση.
Τα ετήσια τέλη κυκλοφορίας κυμαίνονται από 20 έως 475 λίρες (ένα ευρώ είναι 0,87 λίρες) ενώ απαλλάσσονται κάθε καταβολής τα αυτοκίνητα που εκπέμπουν λιγότερα από 100 γραμμάρια διοξειδίου του άνθρακα ανά χιλιόμετρο.
11. Πορτογαλία
Συνδυάζει τη φορολόγηση με βάση τον κυβισμό, με την φορολόγηση με βάση τις εκπομπές αερίων ενώ το τελικό ποσό προσαυξάνεται έως και 15% ανάλογα με την ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας του οχήματος. Τα περισσότερα χρήματα πληρώνουν οι οδηγοί που απέκτησαν αυτοκίνητο μετά το 2010. Τα τέλη κυκλοφορίας βάσει κυβισμού, κυμαίνονται από 27,87 ευρώ έως 382,51 ευρώ ενώ τα τέλη με βάση τις εκπομπές ρύπων, κυμαίνονται από 57,19 έως 318,80 ευρώ.
12. Ελλάδα
Τα αυτοκίνητα που κυκλοφόρησαν μετά την 01/11/2010 πληρώνουν τέλη κυκλοφορίας με βάση τους ρύπους (0,9 ευρώ έως 3,4 ευρώ ανά γραμμάριο διοξειδίου) ενώ απαλλάσσονται όσα οχήματα εκπέμπουν λιγότερα από 100 γραμμάρια. Τα παλαιότερα οχήματα πληρώνουν με βάση τον κυβισμό.
Τον λογαριασμό εκτόξευσε η επιβολή του φόρου πολυτελείας σε όλα τα ΙΧ με κινητήρα άνω των 1929 κυβικών (σ.σ ισχύει για όλα τα ΙΧ που κυκλοφορούν μετά την 01/01/2012). Ο φόρος για τα ΙΧ πενταετίας, ξεκινάει από τα 410 ευρώ και μπορεί να υπερβεί τα 2000 ευρώ για τα αυτοκίνητα άνω των 3000 κυβικών.
Η κατοχή αυτοκινήτου στην Ελλάδα, μπορεί να επιβαρυνθεί και με φόρο εισοδήματος καθώς είναι η μόνη χώρα που εφαρμόζει το σύστημα των τεκμηρίων διαβίωσης.

Και εδω οσοι Απαλλασσονται απο τα Τελη..

friendgr
10-02-14, 11:48
Δυστυχώς έτσι είναι ...με τις υγείες μας....

από την άλλη πάλι, γιατί πιστεύω ότι ο έλληνας προτιμάει τα τεκμήρια από το να τα δηλώνει όλα με ακρίβεια; (και δεν μιλάω για τους μισθωτούς/συνταξιούχους).

για κάνε ότι δεν δηλώνεις ή δεν κόβεις αποδείξεις στην Δανία, Σουηδία κλπ. Μία, δύο, τρεις μετά σε έσκισαν. διότι απλά, έχουν ελεγκτικούς μηχανισμούς και συστήματα που φαίνονται όλα. Οπότε δεν έχουν νόημα τα τεκμήρια.

Τεκμήριο=αδυναμία ελέγχου.

Ptboul
12-02-14, 11:03
Κρατήστε τα 2λιτρα και τα 5λιτρα! https://caranddriver.e-go.gr/article.asp?catid=33045&subid=2&pubid=7328113

stefm5
12-02-14, 11:10
Κρατήστε τα 2λιτρα και τα 5λιτρα! https://caranddriver.e-go.gr/article.asp?catid=33045&subid=2&pubid=7328113

δεν πρόκειται να γίνει αυτό.
τζάμπα συζήτηση

gnx
12-02-14, 11:10
Καλά πόσο παπάρες είναι; Ότι πάρεις 300 ευρω τέλη;

Ptboul
12-02-14, 11:22
Εκεί που ψάχνω να δώσω το πεφέ, τώρα θα ψάχνω να βρω να δώσω το clio το 1200άρι.

Στεφ, εκτιμώ ότι θα γίνει ΚΑΙ αυτό όσων αφορά τα αμάξια μικρού κυβισμού. Τα άλλα θα μείνουν ως έχουν.

stefm5
12-02-14, 11:45
Εκεί που ψάχνω να δώσω το πεφέ, τώρα θα ψάχνω να βρω να δώσω το clio το 1200άρι.

Στεφ, εκτιμώ ότι θα γίνει ΚΑΙ αυτό όσων αφορά τα αμάξια μικρού κυβισμού. Τα άλλα θα μείνουν ως έχουν.

εννοώ αυτό με τα χιλιόμετρα δεν πρόκειται να γίνει.
θα αυξήσουν απλώς τα τέλη στα μικρού και μεσαίου κυβισμού

friendgr
12-02-14, 11:47
Στεφ, εκτιμώ ότι θα γίνει ΚΑΙ αυτό όσων αφορά τα αμάξια μικρού κυβισμού. Τα άλλα θα μείνουν ως έχουν.

Συμφωνώ.


Υ.Γ και καλά να μείνουν ως έχουν τα άλλα.....

sierra
14-02-14, 00:19
Αν και καθυστερημένα σας ενημερώνω σχετικά με το τι έκανα με την εφορία για τον Φόρο Πολυτελείας. Πήγα στις 03-12-2013 στην υπάλληλο και της είπα ότι θέλω να διορθωθεί η ημερομηνία κυκλοφορίας του αυτοκινήτου μου γιατί έχω γράψει λάθος (έτσι της είπα) και είναι του 2001 και όχι του 2004. Με ρώτησε από πού προκύπτει αυτό και γιατί το θέλω. Της είπα ότι έχω βεβαίωση από την επίσημη αντιπροσωπεία και της έδωσα την βεβαίωση και το θέλω για να μην πληρώσω τον Φόρο Πολυτελείας. Σημειωτέον ότι δεν μου ζήτησαν την Άδεια Κυκλοφορίας. Μου ζήτησε το έντυπο του φόρου που μου έχουν βγάλει και να κάνω και μία αίτηση που θα ζητώ την απαλλαγή φόρου. Επειδή δεν το είχα τυπώσει πήγα σπίτι το έβγαλα (μου είχα βγάλει 231 ¤, 221¤ με έκπτωση για 8 μήνες που το είχα) και ξαναπήγα. Μου έδωσε ένα έντυπο Ε1 και να γράψω τα στοιχεία μου και του αυτοκινήτου και την σωστή ημερομηνία ταξινόμησης, και μία αίτηση που στην αιτιολογία έγραψα για απαλλαγή του Φόρου. Τα ήλεγξε και μετά μου τα έδωσε να πάω στον Έφορο γιατί έχει κάποιο πρόστιμο. Πήγα στον έφορο τα κοίταξε και αυτός, με ρώτησε και τα σχετικά και μου είπε ότι ή διαδικασία έχει ένα πρόστιμο 40 ¤ αν συμφωνώ. Του είπα ναι, μου έδωσε τα χαρτιά τα ξαναπήγα στην κοπέλα, έγραψε κάτι επάνω και πήγα έκοψα ένα παράβολο στο ταμείο 40¤, πήγα μετά τις τα έδωσα και μου είπε ότι να περιμένω απάντηση από τον νέο χρόνο κατά τον Φλεβάρη και ότι δεν χρειάζεται τώρα να πληρώσω. Τώρα η επόμενη κίνηση μου είναι να πάω στο Υπουργείο με την βεβαίωση της BMW και να ζητήσω να μου αλλάξουν την ημερομηνία και στην άδεια. Θα σας ενημερώσω για τα νεώτερα… Σας ζάλισα λίγο ε;…

Νεώτερα από το θέμα. Τελικά δεν δέχθηκαν στην Εφορία την βεβαίωση της επίσημης BMW σχετικά με την 1η κυκλοφορία του αυτοκινήτου και μου ήρθε να πληρώσω 227¤ με την έκπτωση. Τώρα θα πάω και θα ζητήσω στο Υπουργείο την διόρθωση της ημερομηνίας στην άδεια και θα δούμε. Θα το συνεχίσω. Χρόνο έχω οπότε θα τα πούμε...

turbodog
14-02-14, 10:39
Νεώτερα από το θέμα. Τελικά δεν δέχθηκαν στην Εφορία την βεβαίωση της επίσημης BMW σχετικά με την 1η κυκλοφορία του αυτοκινήτου και μου ήρθε να πληρώσω 227¤ με την έκπτωση. Τώρα θα πάω και θα ζητήσω στο Υπουργείο την διόρθωση της ημερομηνίας στην άδεια και θα δούμε. Θα το συνεχίσω. Χρόνο έχω οπότε θα τα πούμε...

Το ειχα δοκιμασει πριν απο καιρο. Το εχουμε συζητησει και στο φορουμ και παλιοτερα.
Εγω για να καταλαβεις ειχα παει στο Υπουργειο Συγκοινωνιων, βρηκα το φακελο του αυτοκινητου μου, οπως και την ταξινομηση του, η οποια εγραφε οτι κυκλοφορησε στην Γερμανια το 2002.
Πηρα ενα επικυρωμενο αντιγραφο, και χαρουμενος οπως ημουν, πηγα στην εφορια (γιατι νομιζα τοτε οτι ειχα πιασει τον παπα απο τα @@ οπου και πηγαινοντας εκει, αντι να πιασω τον παπα απο τα @@, πηρα τα @@ μου).

Η απαντηση του εφορου ηταν η εξης : Δεν μας νοιαζει κυριε ποτε κυκλοφορησε το αυτοκινητο, ο νομος ειναι σαφης και αναφερεται στο ποτε εβγαλε πρωτη αδεια στην Ελλαδα.

Δεν εκανες τιποτα γιατι προσπαθεις να βρεις το δικιο σου σε ενα καθεστος που εκ των πραγματων ψηφιζει αδικους νομους, με μοναδικο σκοπο την αυξηση των εσοδων του.
Φυσικα και γνωριζουν οτι η ηλικια του αυτοκινητου δεν εχει να κανει με το ποτε εισηχθηκε στην Ελλαδα, μην ξεχνας αλλωστε οτι οι ιδιοι επινοησαν την Ελληνικη αδεια, που ειναι ενα ακομα τεχνασμα για να σου παρουν περισσοτερους φορους.
Καλα εκανες και μας ενημερωσες για το τι εχει γινει μεχρι τωρα ωστε να αποτρεψουμε και αλλους συμφορουμιτες να μην τρεχουν αδικα. Αν αλλαξει κατι ειμαι σιγουρος οτι θα το συζητησουμε εδω μεσα.

m_power_lunatic
14-02-14, 10:48
Επισης οτι παρετε απο ΔΔΔΥ η πρωτη αδεια που βγαζει δεν ειναι η ημερομηνια πρωτης κυκλοφοριας του αυτοκινητου αλλα ποτε πουληθηκε απο τον ΔΔΔΥ,οποτε αχρηστος ο ΔΔΔΥ απαξιωνουνε την ιδια την υπηρεσια του δημοσιου στεροντας της εσοδα.

Η οδηγια εχει δοθει απο τον ΠΑΝΗΛΙΘΙΟ γραμματεα δημοσιων εσοδων και ητανε εξοργισμενοι και οι ιδιοι οι υπαλληλοι.

mikegr
14-02-14, 14:27
Το ειχα δοκιμασει πριν απο καιρο. Το εχουμε συζητησει και στο φορουμ και παλιοτερα.
Εγω για να καταλαβεις ειχα παει στο Υπουργειο Συγκοινωνιων, βρηκα το φακελο του αυτοκινητου μου, οπως και την ταξινομηση του, η οποια εγραφε οτι κυκλοφορησε στην Γερμανια το 2002.
Πηρα ενα επικυρωμενο αντιγραφο, και χαρουμενος οπως ημουν, πηγα στην εφορια (γιατι νομιζα τοτε οτι ειχα πιασει τον παπα απο τα @@ οπου και πηγαινοντας εκει, αντι να πιασω τον παπα απο τα @@, πηρα τα @@ μου).

Η απαντηση του εφορου ηταν η εξης : Δεν μας νοιαζει κυριε ποτε κυκλοφορησε το αυτοκινητο, ο νομος ειναι σαφης και αναφερεται στο ποτε εβγαλε πρωτη αδεια στην Ελλαδα.

Λογικη αντιδραση. Οτι λεει ο (παραλογος) νομος

nikos1400
04-03-14, 22:20
σημερα το πρωι μου ειπε φιλος οτι πανε προς ψηφιση τα τελη κυκλ. οριζοντια στα 300 ευρω.
υπεθεσα οτι το ακουσε στο ραδιο σημερα το πρωι.

ακουσε κανεις τιποτα ??

καλα, εγω δεν τρελαινομαι. ουτως ή αλλως 300 δινω.
:th_Laie_67-1:

stef
04-03-14, 22:40
Δεν παίζει αυτό!
Ράδιο Αρβύλα!

120ie87
04-03-14, 22:51
μας έχουν κάνει να κυνηγάμε τους νόμους.....


μαύρο στους α@@τες....

Bitz
05-03-14, 11:33
Εχθες ειδα αυτο...
https://flogit.gr/ellada/dite-ta-nea-teli-kikloforias/

friendgr
05-03-14, 12:06
ε ρε τι γίνεται πριν τις εκλογές.....

Και να ισχύσει (που δεν το πιστεύω) ούτε καν θέλω να σκεφτώ από που αλλού θα μας τα πάρουν μετά τις εκλογές.
Διότι το μόνο σίγουρο είναι ότι θα μας τα παρουν. Δεν βγαίνουν τα νούμερα ρε παιδιά. Πως να το κάνουμε τώρα....

Ptboul
05-03-14, 12:19
Παιδιά, δεν παίζει ο μεροκαματιάρης που μένει δραπετσώνα και πρέπει να πάει ΒΙΠΕ Κορωπί στις 5 το πρωί όπου αναγκαστικά θα πάρει αμάξι να πληρώνει περισσότερα τέλη από το 5λιτρο που βγαίνει βόλτα 1 φορά την εβδομάδα.

Koyotte
05-03-14, 12:23
Εχθες ειδα αυτο...
https://flogit.gr/ellada/dite-ta-nea-teli-kikloforias/

Αυτό κυκλοφορεί κανα δίμηνο ως σενάριο. Άλλος ένας πούστικος τρόπος να πετύχουν δύο στόχους: 1) να το πάρουν πίσω και να δείξουν πόσο κοντά στέκονται στον πτωχό μεροκαματιάρη (που μπορεί να έχει κανα Α5 1.8, καμιά Μερκ Ε200, καμιά Γκόλφω με τάσια που πιάνει περισσότερο απο 335 τετραετίας κλπ) και 2) να ψαρώσουν όσοι ακόμα είναι κάτοχοι άνω των 2.000 κεκ και δεν παραδίδουν πινακίδες και τελικά να την φάνε (φάμε) για μια ακόμα χρονιά:thumbsdown:

Thomelef
05-03-14, 12:29
το 300 είναι ένα πλασματικό νούμερο που έχουν βγάλει με δείκτη τα 10κ χιλ ανα έτος. είναι ο μέσος όρος χιλιομέτρων.μπορεί να είναι λιγότερο, μπορεί να είναι και περισσότερο.

αλλά ακόμα και έτσι να είναι, ποιος εμπιστεύεται τους λεχρίτες? οι άνθρωποι πουανακοινώνουν ότι ανακοινώνουν, είναι κοινοί μικροαπατεώνες. και λέω μικροαπατεώναε, γιατί μόνο ένας μικροαπατεώνας σου λέει παραμύθια ενώ ξέρει ότι στο πολύ κοντινό μέλον θα ξεσκεπαστεί για το ψέμα του και δεν τον ενδιαφέρει καν η αξιοπρέπεια του.

γενικά για να μην το κουράζουμε το θέμα, γιατί καταντάει και λίγο γελοίο 4 χρόνια να συζητάμε τα ίδια και τα ίδια...μπορείς να πληρώνεις? πλήρωνε. έτσι και αλλιώς δεν έχεις κάτι άλλο σαν ενναλακτική. δεν μπορείς? πάνε και κατέθεσε. βάλτα όλα κάτω και δες τι κερδίζεις και τι χάνεις...στο κάτω κάτω, η ζωή δεν έχει να κάνει με τις ρόδες και τις λαμαρίνες. το μια καυλα έχουμε και λοιπά χαριτωμένα, ας τ'αφήσουμε για την ώρα, γιατί μια ζωή καύλα το'χαμε και ελέω ευρωπαικής ένωσης αξιωθήκαμε και πείραμε απο ένα καλό αμάξι. θα μου πείς πρέπει να κοιτάμε μπροστά και όχι πίσω, αλλά τι να κάνουμε που φταίμε και εμείς για την σημερινή κατάσταση.

turbodog
05-03-14, 13:03
Σιγα μην εφαρμοστει στην Μπανανια μετρο που τα τελη κυκλοφοριας θα πληρωνονται βαση των διανυθεντων χιλιομετρων. Αυτο προυποθετει κρατος με σοβαρη υποδομη και οργανωση αλλα πανω απο ολα κρατος που σεβεται τους πολιτες του και τους αντιμετωπιζει αξιοκρατικα και δικαια.
Εσεις ως πολιτες βλεπετε μια τετοια αντιμετωπιση? Παραλογα τεκμηρια, Ελληνικες αδειες, ακομα ποιο παραλογοι φοροι πολυτελους διαβιωσης (που εφαρμοστηκαν και π@υστικα αφου ανακοινωθηκαν μετα το τελος παραλαβης του σηματος για το 2013 αλλα και αναδρομικα λιγο αργοτερα για το 2012). Ενα κρατος που η λογικη του ειναι οτι αρπαξουμε και φετος, και που καθε χρονο προσπαθει με νεα κολπα να μας τα αρπαξει (και ομολογουμενος το εχουν καταφερει αρκετα καλα)

Αυτο ειναι το κρατος που εχουμε κυριοι.

Απο ειδησεις που γραφει ο καθε τυχαιος στο Blog του μονο και μονο για να αυξησει την επισκεψιμοτητα στο site του εχουμε χορτασει.
Καταλαβαινω τον θυμο και την απογοητευση, οπως και την ελπιδα που εχουν οι περισσοτεροι που εχει καει η γουνα τους (μιας και που και ο ιδιος βρεθηκα σε αυτη την θεση) οτι κατι θα αλλαξει, αλλα ειμαι σχεδον βεβαιος οτι ολα τα παραπανω σεναρια ειναι απλα ιστοριουλες σαν και αυτες που ακουμε τα τελευταια χρονια.

330Ci STEPTRONIC
05-03-14, 13:14
οτι μπενει δεν βγενει....παιδες ας μην ζουμε με τετοιου ιδους ονειρα...
μιλαμε για κρατος απατεωνα

Thomelef
05-03-14, 13:24
οτι μπενει δεν βγενει....παιδες ας μην ζουμε με τετοιου ιδους ονειρα...
μιλαμε για κρατος απατεωνα

μικροαπατεώνα παρακαλώ...ο απατεώνας κάνει ότι κάνει και κανείς δεν παίρνει χαμπάρι. thumb

turbodog
05-03-14, 15:01
Τωρα που το ξανασκεφτομαι....αν ηθελαν να εφαρμοσουν Τελη Κυκλοφοριας που να εχουν ως βαση τα διανυθεντα χιλιομετρα, τι πιο απλο απο το να το εβαζαν στην βενζινη. Ειναι το μονο σιγουρο οτι το αμαξι για να διανυσει χιλιομετρα, θελει βενζινη.

Στο παραπανω παραδειγμα πχ που εχουν ως βαση τα 300 ευρω για 10.000 διανυθεντα χιλιομετρα (3 λεπτα το χιλιομετρο δηλαδη) θα μπορουσαν να το εφαρμοσουν ως επιπλεον φορο στην βενζινη.

Ας παρουμε μια μεση καταναλωση 10λτ/100χλμ η αλλιως 1λτ για 10χλμ. Η επιβαρυνση στο καυσιμο για τα 10 χιλιομετρα θα ηταν 3 λεπτα επι 10 = 30 λεπτα στο λιτρο και μηδενικα τελη κυκλοφοριας.

Ουτε ενσωματωμενα GPS στο αυτοκινητο και λοιπες @@ιες και μαλιστα εφαρμοζεται αμεσα το μετρο και με μηδενικο κοστος.

Και το οποιο θα ειναι και δικαιοτερο γιατι αλλο να καις 5λτ/100 χλμ με το Yaris kai αλλο 20λτ/100 χλμ με το Cayenne.

Στα 10.000 διανυθεντα χιλιομετρα λοιπον το Υaris θα πληρωσει 150 ευρω για ΤΚ ενω το Cayenne θα πληρωσει 600 για τα ιδια διανυθεντα χιλιομετρα.
Πιο απλο, πιο δικαιο, και χωρις κοστος απο την εφαρμογη των Τελων Κυκλοφοριας μεσω της βενζινης δεν υπαρχει.

Bazil Van Sinner
05-03-14, 15:07
^
παρε το υπουργειο τωρα!

120ie87
05-03-14, 15:15
^
παρε το υπουργειο τωρα!


Τωρα που το ξανασκεφτομαι....αν ηθελαν να εφαρμοσουν Τελη Κυκλοφοριας που να εχουν ως βαση τα διανυθεντα χιλιομετρα, τι πιο απλο απο το να το εβαζαν στην βενζινη. Ειναι το μονο σιγουρο οτι το αμαξι για να διανυσει χιλιομετρα, θελει βενζινη.

Στο παραπανω παραδειγμα πχ που εχουν ως βαση τα 300 ευρω για 10.000 διανυθεντα χιλιομετρα (3 λεπτα το χιλιομετρο δηλαδη) θα μπορουσαν να το εφαρμοσουν ως επιπλεον φορο στην βενζινη.

Ας παρουμε μια μεση καταναλωση 10λτ/100χλμ η αλλιως 1λτ για 10χλμ. Η επιβαρυνση στο καυσιμο για τα 10 χιλιομετρα θα ηταν 3 λεπτα επι 10 = 30 λεπτα στο λιτρο και μηδενικα τελη κυκλοφοριας.

Ουτε ενσωματωμενα GPS στο αυτοκινητο και λοιπες @@ιες και μαλιστα εφαρμοζεται αμεσα το μετρο και με μηδενικο κοστος.

Και το οποιο θα ειναι και δικαιοτερο γιατι αλλο να καις 5λτ/100 χλμ με το Yaris kai αλλο 20λτ/100 χλμ με το Cayenne.

Στα 10.000 διανυθεντα χιλιομετρα λοιπον το Υaris θα πληρωσει 150 ευρω για ΤΚ ενω το Cayenne θα πληρωσει 600 για τα ιδια διανυθεντα χιλιομετρα.
Πιο απλο, πιο δικαιο, και χωρις κοστος απο την εφαρμογη των Τελων Κυκλοφοριας μεσω της βενζινης δεν υπαρχει.



πολυ σωστα! το ιδιο οχι μονο στη βενζινη αλλα στο πετρελαιο το υγραεριο και τωρα τελευταια στο φυσικο αεριο

120ie87
05-03-14, 15:28
και οχι μονο αυτο! ετσι τελη θα πληρωνουν και οσοι ερχονται στη χωρα ειτε με τα δικα τους ειτε με νοικιασμενα!!

Ptboul
05-03-14, 15:41
Να μπει ο τουρμποντογκ στην κυβέρνηση!

120ie87
05-03-14, 15:51
οταν θα εκλεγει θα απαλλαξει απο τελη τα τετραλιτρα τουρμπο κλπ και θα χαρατσωσει τους μικρους κυβισμους! σωστα πραγματα! μην εχουμε παρταλια στο δρομο!

friendgr
05-03-14, 15:52
Τσ τσ τσ τσ τσ δεν σας βλέπω καθόλου προχώ......

Οι άνθρωποι στα υπουργεία είναι πολύυυυυυ μπροστά.

Απλά τα αρπάζουν και από τα δύο: και από τέλη και από ακριβή βενζίνη.

Τι κάθεστε και λύνετε τώρα εξισώσεις... είναι πολλλλλύυυυυ μπροστά λέμε......

Bellof-3
05-03-14, 23:09
Με τετοιο λαθρεμποριο καυσιμων που γινεται... ξερουν οτι αν εφαρμοσουν κατι τετοιο θα εχει μηδαμινα αποτελεσματα...

NickM3CS
11-03-14, 12:59
λετε να βάλουν φόρο κατοχης?

https://www.fpress.gr/aytokinhto/item/14429-ix-diohnoyn-ta-tekmiria--fernoyn-foro-katohis

"Η πρόταση περιλαμβάνει τη φορολόγηση των αυτοκινήτων και των σκαφών ως πάγιων περιουσιακών στοιχείων ασχέτως αν οι ιδιοκτήτες τους έχουν καταθέσει τις πινακίδες κυκλοφορίας ή τις άδειες εκτέλεσης πλόων τους!"

κατι θα σκεφτουν να τα παρουν και απο αυτους που τα εχουν καταθεσει!!

friendgr
11-03-14, 13:08
και κατοχής, και ακινησίας και ότι θες.....οπως έχω ξαναγράψει, πλέον δεν αποκλείω τίποτα.

Ptboul
11-03-14, 13:25
το είχα αναφερει και εγώ πριν 1-2 μήνες πιο πίσω αλλά θεωρήθηκε ράδιο αρβύλα.

Konstantinos E60
11-03-14, 13:46
Τιποτα δεν αποκλειεται προκειμενου να καλυφθούν "κενά" ή "τρύπες" . Το είπε ξεκαθαρα ο Στουρ οτι η κινητή περιουσία είναι ο ποιο ευκολος στοχος σε τετοιες περιπτώσεις. Παρτε το χαμπαρι οτι οσοι δεν ειναι "εχοντες" ή "γόνοι" δεν θα δικαιούνται "μεγάλο" αυτοκίνητο.Αλή σε αυτούς που εφτυσαν αίμα για να αγορασουν τον καημο τους,τον πόθο τους,την λαχταρα τους οπως θελετε πειτε το !

Ptboul
11-03-14, 13:58
οπως θελετε πειτε το !

γμστε με και αφήστε με το λέω εγώ.

Thomelef
11-03-14, 14:05
έχουν να γίνουν κλοπές μαιμού που θα πάει σύννεφο...και όλοι ευχαριστημένοι. μόνοι δυσαρεστημένοι το κράτος και οι ασφαληστικές.

στο μεταξύ επειδή εδώ είναι ελλάδα και είναι όλα χύμα, δεν αποκλείω το ενδεχόμενο να αναρτηθούν και διαφημίσεις τύπου...σας κλέβουμε το όχημα απο τον χώρο σας για 300 ευρα...

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Nino
11-03-14, 14:17
αντε ρε τρωκτικο που θες και καρμπον φορμουλισιο στο εξωφρενικο νουμερο των 2000 cc
αμ εσυ βρε μπαγλαμα (nino)με το suv θα σε σκισω στους φορους να μαθεις που μου θελεις τζιπακι, υπαλληλος πραμα... ποσο ρε κ@ριολη θα αντεξεις?
κατεθεσες πινακιδες? θα σε μαθω εγω πονηρε,φορος κατοχης και μειωση του κατωτερου μισθου, καμια συλλογικη συμβαση, να σε δω πως θα προσκυνατε δουλικα μετα...

Konstantinos E60
11-03-14, 14:28
Ολοι με Ford χιλιάρι εκομπουστ θα καταληξουμε !

Ptboul
11-03-14, 14:35
Εγώ όχι γιατί δεν θα έχω λ7 να αλλάζω τουρμπίνες.

Με Ιάπωνα 90ς θα καταλήξω.

Konstantinos E60
11-03-14, 14:46
Εγώ όχι γιατί δεν θα έχω λ7 να αλλάζω τουρμπίνες.

Με Ιάπωνα 90ς θα καταλήξω.

Εσυ λεβεντη σε κόβω να πουλας τσόντες στην μαυρη και να κονομάς τρελά φράγκα !:D

Bitz
11-03-14, 15:18
Ολοι με Ford χιλιάρι εκομπουστ θα καταληξουμε !

Σε αυτο δεν μπαινω ουτε πεθαμενος.

Bazil Van Sinner
11-03-14, 15:23
Σε αυτο δεν μπαινω ουτε πεθαμενος.

Μην λες τετοια ρε ανθωπε:th_Laie_67-1:

gregE36
11-03-14, 15:50
αφου ειμαστε μπαγλαμαδες και τους αφηνουμε να περναν οτι μετρα θελουν ...............

Konstantinos E60
11-03-14, 17:51
Σε αυτο δεν μπαινω ουτε πεθαμενος.

Σε panda 0.9 ????? :whistle:

Thomelef
11-03-14, 17:54
Και πως μπορούμε να τους εμποδισουμε?

Στο μεταξύ μ'αρεσει που ακούω ότι η οικονομία κινείται, ενώ ιανουαριος-φεβρουαριος ήταν σκέτη καταστροφή, ενώ ο Μάρτης δεν δείχνει να είναι καλύτερος. Καλύψαμε το 1/3 του μήνα και ακόμα σεφτέ δεν καναμε.

Σαν από τελειωτικό χρόνια δείχνει να είναι για το μισο επιχειρηματικο κλαδο.

Ταυτόχρονα τα χρέη όλων προς τα δημόσια ταμεία αυξάνονται, η ανεργία μεγαλώνει, οι εξαγωγές έχουν πτώση, ενώ τα ρολόγια για τις επόμενες φορολογικές δηλώσεις τρεχουν.

Τελικά φαίνεται ότι για φούντο παμε.

gregE36
11-03-14, 18:32
παντως με το να καθομαστε στον καναπε μας και να κλαιμε την μοιρα μας δεν αλαζουν τα πραγματα.απορω που ειναι αυτα τα 3000000 ανεργοι .θα επρεπε να κανουν την αθηνα ωπα ........αλλα μαλον καθονται και αυτοι στον καναπε

120ie87
11-03-14, 18:56
Με την ανεργία στα ύψη, τα νοικοκυριά χρεωμένα (καλώς ή κακώς δανείστηκαν υπερβολικά), την οικονομία να έχει στραγγίξει από ρευστό, υψηλό κόστος ζωής, μη ανταγωνιστική οικονομία στο εξωτερικό λόγω σκληρού νομίσματος, υψηλή φορολογία στις επιχειρήσεις, υψηλό κόστος ενέργειας, την απαξίωση των περιουσιών (κινητών-ακίνητων), με τη γραφειοκρατία στις δημόσιες "υπηρεσίες" και το ασταθές οικονομικό περιβάλλον (δεν μπορεί να κάνει προγραμματισμό κάποιος στην επιχειρηση του επειδή δεν ξέρει τι θα του φέρει ο επόμενος νόμος) κλπ δεν μπορεί να έχει κανείς προσδοκίες.

Προσωπικά δεν βλέπω να υπάρχει κάποια διέξοδος. (μακάρι να κάνω λάθος)

Ίσως το 2009 να μπορούσαμε να κάνουμε κάτι αλλά αυτό θα απαιτούσε πολιτικούς με @@ και όχι @@ πολιτικούς. (ας μην ξεχνάμε ότι έχουμε τους πολιτικούς που αξίζουμε με ότι αυτό συνεπάγεται- μην ξεχνάμε τι ψήφισαν 2.000.000 πολίτες το 2009, όχι ότι όλες οι προηγούμενες κυβερνήσεις γενικώς ήταν πολύ καλύτερες βέβαια)

BILL007
11-03-14, 19:40
Με την ανεργία στα ύψη, τα νοικοκυριά χρεωμένα (καλώς ή κακώς δανείστηκαν υπερβολικά), την οικονομία να έχει στραγγίξει από ρευστό, υψηλό κόστος ζωής, μη ανταγωνιστική οικονομία [...], υψηλή φορολογία στις επιχειρήσεις, υψηλό κόστος ενέργειας, την απαξίωση των περιουσιών (κινητών-ακίνητων), με τη γραφειοκρατία στις δημόσιες "υπηρεσίες" και το ασταθές οικονομικό περιβάλλον (δεν μπορεί να κάνει προγραμματισμό κάποιος στην επιχειρηση του επειδή δεν ξέρει τι θα του φέρει ο επόμενος νόμος) κλπ δεν μπορεί να έχει κανείς προσδοκίες.

Προσωπικά δεν βλέπω να υπάρχει κάποια διέξοδος. (μακάρι να κάνω λάθος)



+1 συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω!

Bitz
12-03-14, 10:26
Σε panda 0.9 ????? :whistle:

Μπηκα σε τετοιο δανεικο και εφαγα και κληση για υπερβολικη ταχυτητα στο δρομο Χανια-Ρεθυμνο η ταμπελα εγραφε 60 και εγω πηγαινα με 75 ....ειπαν

optostyle
16-03-14, 18:46
Ψηνεστε για 50 εβρουλακια εφαπαξ τη χρονια για οσους καταθεσαμε πινακιδες??

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

BILL007
16-03-14, 20:48
Ψηνεστε για 50 εβρουλακια εφαπαξ τη χρονια για οσους καταθεσαμε πινακιδες??

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Πες το και έγινε...

ΕΦΑΠΑΞ ΦΟΡΟΣ σε όσους κατέθεσαν πινακίδες και εφάπαξ φόρος υπεραξίας για τα ακίνητα για τις συναλλαγές της τελευταίας 10ετίας... :thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm:


https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/03/ProtoThemaI-1.jpg

optostyle
16-03-14, 20:52
Τι προτιματε......το μ@@@@ της Χουι Τζιν??η τον κ@@@του Τομσεν...

Σταλθηκε απ'τον Οpto

Thomelef
16-03-14, 21:01
Χαχαχαχαχα...απίστευτοι. οι άνθρωποι είναι απλά απεριγραπτοι.

Μοναδικός τρόπος ν'απαλλαγεις απ'αυτους είναι να την κάνεις βράδυ για τα βουνά σε καμμια καλύβα και να τους γράψεις στ'@ρχιδι@ σου.

Να βρεις ένα ωραίο μέρος επάνω σε κάνα βουνό, να στήσεις μια ωραία ξύλινη καλύβα με μια τζακαρα ΝΑ, με το μπαχτε σου, τις κοτουλες σου, τα κατσικάκια σου, τα γουρουνάκια σου κτλ κτλ.

Το βράδυ να διαβάζεις κάνα βιβλίο και αν είσαι τυχερός και δεν σε αφήσει η γυναίκα σου, να καταπολεμησεις την υπογεννετικοτητα, αφού τηλεόραση και ρεύμα δεν θα υπαρχει.

Bitz
16-03-14, 21:48
Χαχαχαχαχα...απίστευτοι. οι άνθρωποι είναι απλά απεριγραπτοι.

Μοναδικός τρόπος ν'απαλλαγεις απ'αυτους είναι να την κάνεις βράδυ για τα βουνά σε καμμια καλύβα και να τους γράψεις στ'@ρχιδι@ σου.

Να βρεις ένα ωραίο μέρος επάνω σε κάνα βουνό, να στήσεις μια ωραία ξύλινη καλύβα με μια τζακαρα ΝΑ, με το μπαχτε σου, τις κοτουλες σου, τα κατσικάκια σου, τα γουρουνάκια σου κτλ κτλ.

Το βράδυ να διαβάζεις κάνα βιβλίο και αν είσαι τυχερός και δεν σε αφήσει η γυναίκα σου, να καταπολεμησεις την υπογεννετικοτητα, αφού τηλεόραση και ρεύμα δεν θα υπαρχει.

Kαλυβα νομιμη η' παρανομη....θα σε βρουν και θα πληρωνεις :th_Laie_67-1:

BILL007
16-03-14, 21:49
Kαλυβα νομιμη η' παρανομη....θα σε βρουν και θα πληρωνεις :th_Laie_67-1:

ακόμα και γι'αυτό είναι ικανοί! :thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown:

Να μην γελάμε καθόλου...

alexm
17-03-14, 00:44
Σενάριο για προεκλογική μείωση του τεκμηρίου ΙΧ και μάλιστα αναδρομική έχει πέσει στο τραπέζι του υπουργείου Οικονομικών. Η σχετική πρόταση έχει σαν στόχο την άμεση μείωση του φορολογικού κόστους των οχημάτων, κυρίως μεγάλου κυβισμού, προκειμένου να δοθεί η δυνατότητα σε πολλούς από όσους έχουν καταθέσει τις πινακίδες να τις πάρουν πίσω και να αυξηθούν τα κρατικά έσοδα από τη φορολόγηση των αυτοκινήτων.

Στη ηγεσία του υπουργείου Οικονομικών έχει παραδοθεί πόρισμα υπηρεσιακών παραγόντων και εμπειρογνωμόνων της αγοράς αυτοκινήτων το οποία αφορά σε προτάσεις για την αλλαγή της φορολόγησης των ΙΧ. Οι προτάσεις που περιλαμβάνονται στο πόρισμα είναι πολλές, ωστόσο δεν προκρίνονται όλες για λόγους κυρίως πρακτικούς και δημοσιονομικούς. Για παράδειγμα, έχει προταθεί η πληρωμή των τελών κυκλοφορίας με το μήνα προκειμένου να δοθεί στους φορολογούμενους η δυνατότητα να καταβάλουν τέλη μόνο για τους μήνες που κυκλοφορούν το ΙΧ.

Η συγκεκριμένη πρόταση απορρίφθηκε καθώς εκτιμήθηκε ότι θα οδηγήσει σε σημαντική απώλεια εσόδων αφού θα κατέφευγαν στην πρακτική αυτή πολλοί ιδιοκτήτες οχημάτων μεγάλου κυβισμού προκειμένου να μειώσουν τα τέλη κυκλοφορίας. Θα διατηρηθεί κατά συνέπεια το σημερινό σύστημα όπου τα τέλη καταβάλλονται στο σύνολό τους ακόμη και αν ο φορολογούμενος προχωρήσει σε άρση ακινησίας του οχήματός του την τελευταία ημέρα του έτους.

Η αλλαγή όμως που, σύμφωνα με πληροφορίες, έχει ουσιαστικά αποφασιστεί είναι η μείωση του ετήσιου τεκμηρίου διαβίωσης για τα ΙΧ. Η μείωση, σύμφωνα με πληροφορίες θα είναι της τάξης του 30% και θα επιφέρει σημαντική ελάφρυνση σε όσους έχουν οχήματα κυρίως μεγάλου κυβισμού. Πιο συγκεκριμένα, θα περιορίσει το ύψος του ετήσιου φόρου πολυτελούς διαβίωσης που πληρώνουν όσοι έχουν ΙΧ άνω των 1.929 κυβικών. Ο φόρος υπολογίζεται με ποσοστό 5% επί του τεκμηρίου για ΙΧ έως 2.500 κυβικά και με 10% για ΙΧ μεγαλύτερου κυβισμού. Ο φόρος δεν επιβάλλεται σε οχήματα που από την πρώτη ταξινόμησή τους στην Ελλάδα έχουν περάσει περισσότερα από δέκα έτη.

Αξιωματούχος του ΥΠΟΙΚ που ρωτήθηκε αν είναι ανοικτό το ενδεχόμενο να γίνει η μείωση κατά την προεκλογική περίοδο απάντησε: “Το βλέπουμε”. Επίσης είναι ανοικτό το ενδεχόμενο η μείωση του τεκμηρίου να έχει και αναδρομικό χαρακτήρα, δηλαδή από την 1-1-2014 προκειμένου να έχουν κίνητρο οι φορολογούμενοι να ζητήσουν άμεσα τις πινακίδες κυκλοφορίας των οχημάτων τους. Με τη μείωση του τεκμηρίου θα μειωθεί και ο αριθμός των φορολογούμενων που πιάνονται στη σχετική παγίδα και υποχρεώνονται να πληρώσουν φόρο με βάση το τεκμαρτό εισόδημα που σε πολλές περιπτώσεις είναι πολύ μεγαλύτερο από αυτό που δηλώνουν.


Πηγή:www.capital.gr

Thomelef
17-03-14, 09:01
και αφού πάνε και μαζεύουν όλοι πίσω τις πινακίδες τους, έρχεται την επόμενη χρονιά η κυβέρνηση με ένα μανίκι ΝΑ μς το συμπάθειο, με αναδρομική ισχύ κιόλα και ξαναψάχνεται ο κόσμος πως την πάτησε για ακόμα μια φορά...

όλα αυτά γιατί γίνονται???

Samaro
17-03-14, 09:09
ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΠΟΥ ΕΞΕΤΑΖΕΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ
ΙΧ: Ανατροπές στα τεκμήρια, τέλη κυκλοφορίας και φόρο πολυτελούς διαβίωσης

Του Γιώργου Κ. Ανδρή

andris@pegasus.gr

Μείωση των τεκμηρίων διαβίωσης στα ΙΧ κατά 30%, μείωση 30% του Φόρου Πολυτελούς Διαβίωσης που επιβάλλεται στα αυτοκίνητα με κινητήρες από 1.929 κ.εκ. και άνω, κατάργηση του Φόρου Πολυτελείας, αλλαγές στη χρήση των πινακίδων «ΔΟΚ» αλλά και το καθεστώς ασφάλισης στα οχήματα που έχουν οι εταιρείες χρονομίσθωσης αλλά και οι εμπορίες, αλλαγές στο φορολογικό καθεστώς των εισαγόμενων μεταχειρισμένων ΙΧ κατά την χρήση, αλλαγές στις προϋποθέσεις προμήθειας πινακίδων «Μ» από τις εφορίες, προκαταβολή των Τελών Κυκλοφορίας με σημαντικές εκπτώσεις αλλά και κατάργηση της καταβολής των Τελών Κυκλοφορίας σε οχήματα που βρίσκονται σε φορολογική ακινησία αναμένεται να περιλαμβάνει το νέο φορολογικό νομοσχέδιο που θα κατατεθεί τις προσεχείς ημέρες στη Βουλή.

Παράλληλα αναμένονταν να αλλάξει ριζικά και ο τρόπος υπολογισμού του Τέλους Ταξινόμησης αλλά για δύο λόγους δεν είναι εφικτό να γίνει κάτι τέτοιο αυτή τη στιγμή καθώς από τη μία μεριά το σύστημα δεν μπορεί να υποστηρίξει κάτι τέτοιο και από την άλλη θα δημιουργούσε τεράστιο πρόβλημα με το ισχύον μέτρο της απόσυρσης.

Ολα τα παραπάνω είχαν εξεταστεί και προταθεί στο οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης από την Ειδική Επιτροπή που συστάθηκε για την φορολόγηση των αυτοκινήτων στην Ελλάδα με τη συμμετοχή φορέων του κλάδου.

Μείωση 30% τεκμηρίων και Φόρου Πολυτελούς Διαβίωσης

Η μείωση των τεκμηρίων διαβίωσης στα αυτοκίνητα αποτελούσε μόνιμο θέμα διαμάχης μεταξύ εισαγωγέων-εμπόρων και κυβερνητικών στελεχών καθώς το πραγματικό κόστος χρήσης δεν είχε καμία απολύτως σχέση με την πραγματικότητα.

Από την άλλη μεριά δημιουργούσε μεγάλες απώλειες στα κρατικά έσοδα εξαιτίας της κατάθεσης των πινακίδων κυκλοφορίας από τους ιδιοκτήτες οχημάτων που δεν μπορούσαν πλέον να καλύψουν τα τεκμήρια εξαιτίας των νέων οικονομικών συνθηκών που έχουν δημιουργηθεί.

Το οικονομικό επιτελείο μετά την παρουσίαση του πορίσματος από την Επιτροπή φαίνεται να έχει συμφωνήσει για την μείωση των τεκμηρίων κατά 30% με αποτέλεσμα το ύψος τους να είναι πιο κοντά στο πραγματικό κόστος χρήσης.

Ωστόσο με την μείωση των τεκμηρίων κατά 30% μειώνεται αυτομάτως και ο Φόρος Πολυτελούς Διαβίωσης στα ΙΧ με κινητήρες από 1.929 κ.εκ. και άνω.

Ειδικότερα ιδιοκτήτης ενός δίλιτρου αυτοκινήτου 4ετίας εκτός των 660 ευρώ για τα Τέλη Κυκλοφορίας φέτος θα καταβάλει και 440 ευρώ για Φόρο Πολυτελούς Διαβίωσης ενώ το τεκμήριο ανέρχεται σε 8.800 ευρώ.

Σύμφωνα με τις αλλαγές που εξετάζει το υπουργείο Οικονομικών το τεκμήριο μειώνεται στα 6.160 ευρώ από 8.800 ευρώ με αποτέλεσμα ο Φόρος Πολυτελούς Διαβίωσης να μειώνεται στα 308 ευρώ.

Αντίστοιχα κάτοχος ΙΧ με κινητήρα 2.501 κ.εκ. 4ετίας καταβάλει 880 ευρώ για Τέλη και 1.330 ευρώ για Φόρο Πολυτελούς Διαβίωσης. Με τη μείωση των τεκμηρίων ο Φόρος Πολυτελούς Διαβίωσης μειώνεται στα 931 ευρώ και το τεκμήριο θα ανέρχεται σε 9.310 ευρώ από 13.300 ευρώ.

Μεγαλύτερο θα είναι το όφελος για τους ιδιοκτήτες οχημάτων με κινητήρες από 3 λίτρα και άνω καθώς σε αυτή την κατηγορία οχημάτων το τεκμήριο κυμαίνεται σε πραγματικά πολύ υψηλά επίπεδα.

Ειδικότερα κάτοχος ενός τετρακίνητου οχήματος με κινητήρα 3,7 λίτρων 4ετίας θα καταβάλει για Τέλη Κυκλοφορίας 1.100 ευρώ για Τέλη Κυκλοφορίας και 2.740 ευρώ για Φόρο Πολυτελούς Διαβίωσης. Με τη μείωση των τεκμηρίων ο Φόρος Πολυτελούς Διαβίωσης μειώνεται στα 1.918 ευρώ ενώ αν πρόκειται για αυτοκίνητα με ηλικία μεταξύ 5-10 ετών τότε ο συγκεκριμένος φόρος περιορίζεται στα 1.342 ευρώ.

Εισαγόμενα μεταχειρισμένα

Οι έμποροι εισαγόμενων μεταχειρισμένων ΙΧ «μάχονται» για να διορθωθεί ένα τεράστιο λάθος που αφορά στον άδικο τρόπο υπολογισμού φορολόγησης των εισαγόμενων μεταχειρισμένων ΙΧ κατά την χρήση αλλά και την κτήση.

Ειδικότερα όταν εισάγεται στην Ελλάδα ένα μεταχειρισμένο ΙΧ από άλλο κράτος-μέλος εκτελωνίζεται με βάση την 1η άδεια κυκλοφορίας του στο εξωτερικό. Ωστόσο με το που θα τοποθετηθούν ελληνικές πινακίδες στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο τότε η εφορία το φορολογεί ως καινούριο ασχέτως αν κυκλοφορεί σε κάποιο άλλο κράτος μέλος εδώ και πολλά χρόνια.

Αποτέλεσμα των παραπάνω είναι οι ιδιοκτήτες εισαγόμενων μεταχειρισμένων ΙΧ να καταβάλουν άδικα Φόρο Πολυτελούς Διαβίωσης αλλά και να εμπίπτουν σε υψηλά τεκμήρια εξαιτίας της άδικης φορολόγησής τους από την εφορία.

Παράλληλα όποια από τα εισαγόμενα μεταχειρισμένα ΙΧ έχουν κυκλοφορήσει για πρώτη φορά σε κάποιο άλλο κράτος-μέλος πριν το 2003 ασχέτως πότε κυκλοφορήσαν για πρώτη φορά στην Ελλάδα θα απαλλάσσονται από το Φόρο Πολυτελούς Διαβίωσης εξαιτίας της παρέλευσης της 10ετίας.

Με αυτή τη ρύθμιση αναμένεται να περιοριστεί το φαινόμενο της κατάθεσης πινακίδων κυκλοφορίας καθώς πολλά εισαγόμενα μεταχειρισμένα ΙΧ θα επανέλθουν στην κυκλοφορία καθώς οι ιδιοκτήτες τους δεν θα καταβάλουν Φόρο Πολυτελούς Διαβίωσης εξαιτίας της παλαιότητας των οχημάτων τους.

Πινακίδες ΔΟΚ – Υποχρεωτική ασφάλιση εταιρικών ΙΧ

Η χρήση των πινακίδων ΔΟΚ από τους εμπόρους αυτοκινήτων αποτελεί ένα παγκόσμιο φαινόμενο και έχει θεσμοθετηθεί για να μπορούν οι επαγγελματίες του κλάδου να «κυκλοφορήσουν» νόμιμα στο δρόμο με ένα αυτοκίνητο που βρίσκεται σε φορολογική ακινησία (κατατεθειμένες πινακίδες) ώστε οι πελάτες να το οδηγήσουν και να έχουν ιδία άποψη για το όχημα που ενδιαφέρονται να αγοράσουν.
Ωστόσο μια παλιά νομοθεσία που ανασύρθηκε από τα στελέχη του υπουργείου Οικονομικών ουσιαστικά ακύρωνε τη χρήση των πινακίδων «Μ» αλλά μετά από συναντήσεις που είχαν με φορείς του κλάδου αντιλήφθηκαν το πρόβλημα και ήρθε η ώρα να το διορθώσουν.

Επίσης σύμφωνα με πληροφορίες το θέμα της υποχρεωτικής ασφάλισης των αυτοκινήτων που έχουν στην κατοχή τους εμπορίες αυτοκινήτων αλλά οι εταιρίες χρονομίσθωσης ή ενοικίασης φαίνεται πως και αυτό έχει λυθεί καθώς στο νέο φορολογικό νομοσχέδιο θα διευκρινίζεται ξεκάθαρα πως θα εξαιρούνται από το καθεστώς υποχρεωτικής ασφάλισης τα αυτοκίνητα που βρίσκονται σε εμπορίες αυτοκινήτων, χρνομοσθωτικές ή εταιρείες ενοικίασης καθώς βρίσκονται παρκαρισμένα είτε σε καταστήματα εμπορίας ή σε εταιρικά πάρκινγκ.
Με αυτή τη ρύθμιση αναμένεται να σταματήσει και η αθρόα κατάθεση πινακίδων κυκλοφορίας προς τα τέλη του κάθε έτους ενισχύοντας τα Δημόσια έσοδα που προέρχονται από τα Τέλη Κυκλοφορίας.

Εξαγωγή μεταχειρισμένων ΙΧ

Κυριολεκτικά έχει «παγώσει» η εξαγωγή μεταχειρισμένων αυτοκινήτων από την Ελλάδα καθώς οι έμποροι ή οι ιδιοκτήτες τους θα πρέπει να καταβάλλουν το κόστος των Τελών Κυκλοφορίας για να προχωρήσει η εξαγωγή τους. Ο λόγος δεν είναι άλλος από το γεγονός πως όλα τα συγκεκριμένα ΙΧ βρίσκονται σε καθεστώς φορολογικής ακινησίας (κατατεθειμένες πινακίδες) και σύμφωνα με το ισχύον νομικό καθεστώς πρέπει να γίνει πρώτα άρση ακινησίας, καταβάλλοντας τα Τέλη Κυκλοφορίας, και κατόπιν να προχωρήσει η εξαγωγή των αυτοκινήτων.
Το κόστος όμως καταβολής των Τελών Κυκλοφορίας είναι υπέρογκο καθώς η συντριπτική πλειοψηφία των οχημάτων είναι μεγάλου κυβισμού και με δεδομένο ότι έχουν πουληθεί στο εξωτερικό έναντι 3.000 έως 5.000 ευρώ η καταβολή των Τελών καθιστά ασύμφορη την εξαγωγή τους...
Με το νέο φορολογικό δεν θα χρειάζεται η καταβολή των Τελών Κυκλοφορίας στα οχήματα που βρίσκονται σε φορολογική ακινησία και θα ξεπαγώσουν οι εξαγωγές των αυτοκινήτων...

Τέλος Ταξινόμησης

Η αλλαγή του τρόπου υπολογισμού του Τέλους Ταξινόμησης έχει τεθεί σαν πρόταση από την Επιτροπή αλλά τελικά δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί ακόμη.

Ειδικότερα το Τέλος Ταξινόμησης σήμερα υπολογίζεται με βάση την εργοστασιακή αξία των οχημάτων με συντελεστές φορολόγησης που ανέρχονται έως το 50% της εργοστασιακής τους αξίας και η πρόταση αφορούσε στην μεταφορά των συντελεστών φορολόγησης στις αξίες λιανικής.

Ωστόσο φαίνεται πως εισακούστηκαν οι ενστάσεις που είχαν προβάλει οι φορείς του κλάδου με αποτέλεσμα να παραμείνει προς το παρόν το ισχύον σύστημα.

Αλλωστε η αλλαγή του τρόπου υπολογισμού του Τέλους Ταξινόμησης συμπαρασύρει και το μέτρο της απόσυρσης και θα ήταν δύσκολο να αλλάξει ολόκληρο το σύστημα.
Ωστόσο φορείς του κλάδου έχουν επισημάνει στο υπουργείο Οικονομικών πως υπάρχουν ίδια μοντέλα που οι αξίες λιανικής τους διαφέρουν έως και 15.000 ευρώ εξαιτίας του πρόσθετου εξοπλισμού και θα είναι δύσκολη η εφαρμογή ενός τέτοιου συστήματος αλλά όπως φαίνεται το υπουργείο Οικονομικών έχει βρει τη λύση σε αυτό το θέμα.

Από την άλλη μεριά η αλλαγή του τρόπου υπολογισμού του Τέλους Ταξινόμησης με βάση την αξία λιανικής θα δημιουργούσε τεράστια προβλήματα και στον εκτελωνισμό των εισαγόμενων μεταχειρισμένων ΙΧ.

Πάντως υπάρχουν ακόμη προτάσεις για την αλλαγή του τρόπου υπολογισμού του Τέλους Ταξινόμησης με βάση την Αξία Λιανικής η οποία θα έβαζε ένα τέλος στις υποτιμολογήσεις που κάνουν κάποιες εισαγωγικές δημιουργώντας μεγάλα ελλείμματα στα κρατικά έσοδα ενώ παράλληλα όλες οι εισαγωγικές θα λειτουργούν σε ένα περισσότερο υγιές ανταγωνιστικό περιβάλλον.
Το θέμα του Τέλους Ταξινόμησης φαίνεται πως τελικά δεν έχει λήξει και είναι πολύ πιθανό να αλλάξει στο μέλλον...

Κατάργηση του Φόρου Πολυτελείας

Ο Φόρος Πολυτελείας επιβάλλεται σε καινούρια και εισαγόμενα αυτοκίνητα με εργοστασιακή αξία από 20.000 ευρώ και άνω. Το ισχύον μέτρο δεν απέφερε τα αναμενόμενα έσοδα στο Δημόσιο ενώ παράλληλα στρέβλωσε και τις πραγματικές εργοστασιακές αξίες που δήλωναν κάποιες εισαγωγικές εταιρείες στην Υπηρεσία Αξιών με αποτέλεσμα το κράτος να χάνει εκατομμύρια ευρώ από έσοδα.
Με την κατάργηση του Φόρου Πολυτελείας και την αλλαγή του τρόπου υπολογισμού του Τέλους Ταξινόμησης η αγορά θα λειτουργήσει με ένα σωστό ανταγωνιστικό πλαίσιο και βέβαια θα φθηνή νουν τα ακριβά μοντέλα...

Τέλη Κυκλοφορίας

Τα κρατικά έσοδα από τα Τέλη Κυκλοφορίας είναι γνωστό πως ξεπερνούν το 1 δισ. ευρώ τα οποία το υπουργείο Οικονομικών δεν θέλει να μειωθούν περαιτέρω. Ωστόσο οι μαζικές καταθέσεις πινακίδων κυκλοφορίας συνεχώς μειώνουν τα έσοδα με αποτέλεσμα το οικονομικό επιτελείο να εξετάζει πως σε όσα ΙΧ γίνει άρση ακινησίας οι κάτοχοί του να μην καταβάλουν ολόκληρο το τίμημα των τελών του έτους αλλά μόνο των υπολειπόμενων μηνών. Δηλαδή αν κάποιος προβεί σε άρση ακινησίας του οχήματός του τον Ιούνιο θα καταβάλει μόνο το 50% του τιμήματος των ετήσιων Τελών του οχήματός του.

Παράλληλα το ίδιο ακριβώς σχέδιο εξετάζεται και για τα καινούρια αυτοκίνητα ώστε να μην υπάρχουν διακυμάνσεις στα τέλη κάθε έτους εξαιτίας της διπλής καταβολής των Τελών από τους νέους ιδιοκτήτες.

Τα αυτοκίνητα του πρώην ΟΔΔΥ

Η αλλαγή του τρόπου φορολόγησης των εισαγόμενων μεταχειρισμένων ΙΧ θα επιφέρει και θετικές αλλαγές στα αυτοκίνητα που εκποιεί ο ΔΔΔΥ (πρώην ΟΔΔΥ) καθώς και στη συγκεκριμένη περίπτωση τα οχήματα θα φορολογούνται με βάση την 1η άδεια κυκλοφορίας τους στο άλλο κράτος-μέλος και οι κάτοχοί τους θα καταβάλουν μειωμένο ή μηδενικό Φόρο Πολυτελούς Διαβίωσης ενώ αντίστοιχα θα μειώνεται και το τεκμήριο.

Ξεχάστε τις πινακίδες «Μ» από τις εφορίες

Τις πινακίδες «Μ» από τις εφορίες φαίνεται πως χρησιμοποιούν πάρα πολλοί ιδιοκτήτες αυτοκινήτων με κατατεθειμένες πινακίδες κυκλοφορίας ώστε να κυκλοφορούν νόμιμα τα οχήματά τους δύο ημέρες κάθε μήνα.

Το υπουργείο Οικονομικών θέλοντας να περιορίσει τη χρήση των πινακίδων «Μ» καθώς έχει γίνει κατάχρηση από κάποιους θέτει πολύ αυστηρούς περιορισμούς καθώς η χρήση των συγκεκριμένων πινακίδων κυκλοφορίας θα μπορεί να γίνεται μόνο δύο φορές το χρόνο!
Ουσιαστικά με αυτό τον τρόπο οι πινακίδες «Μ» θα χρησιμοποιούνται από εκείνους που πραγματικά τις έχουν ανάγκη και όχι για να πηγαίνουν διήμερες βόλτες στα χιονοδρομικά μία φορά το μήνα οι ιδιοκτήτες τους γλιτώνοντας την καταβολή των Τελών Κυκλοφορίας αλλά και του Φόρου Πολυτελούς Διαβίωσης.

Φόροι και τεκμήρια στα ΙΧ με μείωση 30% :

Περισσότερα εδώ :https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27199&subid=2&pubid=113237845

friendgr
17-03-14, 09:50
Ναι ναι εντάξει.....

Μέχρι τις εκλογές μπορεί να έχουν καταργηθεί κιόλας τα τεκμήρια...

Ptboul
17-03-14, 10:11
Ουσιαστικά με αυτό τον τρόπο οι πινακίδες «Μ» θα χρησιμοποιούνται από εκείνους που πραγματικά τις έχουν ανάγκη και όχι για να πηγαίνουν διήμερες βόλτες στα χιονοδρομικά μία φορά το μήνα οι ιδιοκτήτες τους γλιτώνοντας την καταβολή των Τελών Κυκλοφορίας αλλά και του Φόρου Πολυτελούς Διαβίωσης.



Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που πάνε 2ήμερα στα χιονοδρομικά στη μέση της εβδομάδας;

stef_E46m3cabrio
20-03-14, 11:32
Υποθέτω ότι το θέμα έχει ξανασυζητηθεί σε διάφορα threads αλλά το ξαναανοίγω γιατί μίλησα με αντιπροσωπεία όπου μου είπαν ότι για πώληση αυτοκινήτου που έχει εισαχθεί μεταχειρισμένο το 2007 μπορούν να μου βγάλουν άδεια 2004 (που είναι η πραγματική πρώτη κυκλοφορία του στο εξωτερικό) ώστε να μην πληρωθεί φόρος πολυτελείας.
Υπάρχει τρόπος να παρακάμπτεται αυτή η πραγματική ΚΛΕΨΙΑ του ελληνικού κράτους (μία από τις πολλές, το ξέρω) που αρνείται να αναγνωρίσει την πραγματική ηλικία του αυτοκινήτου;
Ξέρει κανένας κάτι περισσότερο για αυτό;

PANOS-E60
20-03-14, 11:52
Υποθέτω ότι το θέμα έχει ξανασυζητηθεί σε διάφορα threads αλλά το ξαναανοίγω γιατί μίλησα με αντιπροσωπεία όπου μου είπαν ότι για πώληση αυτοκινήτου που έχει εισαχθεί μεταχειρισμένο το 2007 μπορούν να μου βγάλουν άδεια 2004 (που είναι η πραγματική πρώτη κυκλοφορία του στο εξωτερικό) ώστε να μην πληρωθεί φόρος πολυτελείας.
Υπάρχει τρόπος να παρακάμπτεται αυτή η πραγματική ΚΛΕΨΙΑ του ελληνικού κράτους (μία από τις πολλές, το ξέρω) που αρνείται να αναγνωρίσει την πραγματική ηλικία του αυτοκινήτου;
Ξέρει κανένας κάτι περισσότερο για αυτό;

κάνε ένα ψαξιμο σε αυτό εδώ το θέμα και θα δεις πως υπάρχει σαφής απάντηση στην ερωτηση σου. thumb

A8hnaios
20-03-14, 16:12
Υπάρχει τρόπος να παρακάμπτεται αυτή η πραγματική ΚΛΕΨΙΑ του ελληνικού κράτους (μία από τις πολλές, το ξέρω) που αρνείται να αναγνωρίσει την πραγματική ηλικία του αυτοκινήτου;
Ξέρει κανένας κάτι περισσότερο για αυτό;

https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=470525&postcount=760

dafidack
22-03-14, 14:40
Φρεσκα:
https://www.fimes.gr/2014/03/tekmiria-autokiniton-2/

Μειωση ακουμε και μειωση δεν βλεπουμε...:thumbsdown:

stef
22-03-14, 15:29
Τα τέλη παραμένουν ως έχουν...

zaharias
22-03-14, 15:43
Εκλογες ερχονται.. θα ακουσουμε πολλα ακομα...

m_power_lunatic
22-03-14, 16:49
Επειδη ολα εινα ρευστα τωρα,εγω δεν θα κανω καμια κινηση αγορας για φετος (σκεφτομαι ουτε το 2015) μιας και η πτωση τιμων ειναι ανελεητη σε ολα τα επιπεδα αυτοκινητων.

Με βλεπω να εχω πουλησει 1 και να περνω 2-3 το 2016 με τα ιδια χρηματα χωρις να βαλω ουτε φραγκο παραπανω.

Ετσι λεω και θελω τουλαχιστον....

stef
22-03-14, 18:22
Επειδη ολα εινα ρευστα τωρα,εγω δεν θα κανω καμια κινηση αγορας για φετος (σκεφτομαι ουτε το 2015) μιας και η πτωση τιμων ειναι ανελεητη σε ολα τα επιπεδα αυτοκινητων.

Με βλεπω να εχω πουλησει 1 και να περνω 2-3 το 2016 με τα ιδια χρηματα χωρις να βαλω ουτε φραγκο παραπανω.

Ετσι λεω και θελω τουλαχιστον....

Δεν έχεις άδικο!
Αν δεν έχεις ανάγκη από αυτοκίνητο.
Εγώ πχ που ψάχνω μικρό, καθημερινό, δεν μπορώ να περιμένω μέχρι το 2016...

m_power_lunatic
22-03-14, 20:01
Οταν εννοώ αμαξι δικό μου εννοώ κατι το ιδιαίτερο που οδηγησω για ανδρεναλινη κτλ.

Υπάρχουνε αυτοκινητα της δουλειάς που τα χρησιμοποιώ και με την οικογένεια αλλα δεν πληρώνω φραγκο,ενα σμαρτακι και ενα laguna (εμετός) για ταξίδια της δουλειάς.Βασικα αυτά δεν τα θεωρώ αυτοκινητα κατα την άποψη μου.....το σμαρτακι το εκτιμώ και βοηθά αφάνταστα το άλλο το εχω για να το φορτωνώ και να μην με νοιάζει τίποτα που θα το βαλω κτλ.

alexm
27-03-14, 22:23
ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ ΣΤ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕΤΑ ΟΧΗΜΑΤΑ


α.Προστίθεται στο δεύτερο εδάφιο της περ.γ ́ της παρ.1 του άρθρου 16 του ν.2238/1994, οι λέξεις « ή σε χώρα της Ε.Ε./ΕΟΧ » μετά τις λέξεις « στην Ελλάδα ».

β. Η διαταξη της παραγραφου αυτης ισχυει για το οικονομικο ετος 2014.

Διορθωνεται μια αδικια που αφορα τα αυτοκινητα ειγαγωγης και πρωτη αδεια κυκλοφοριας.

Πινακιδες Μ, 2 φορες τον χρονο πλεον και για τρεις μερες.

Δεν χρειαζεται πλεον η πληρωμη τελων κυκλοφοριας για εξαγωγη οχηματος ή καταστροφη.

Στις ρυθμισεις για τα εταιρικα οχηματα κατι δεν μου παει καλα, εχω την εντυπωση πως θα δουμε πολυυυυυυ ξενη πινακιδα κυκλοφοριας....:whistle:

Για τα τεκμηρια καμια αναφορα!!!

Εδω ολο το πολυνομοσχεδιο που κατατιθενται την Κυριακη στην βουλη προς ψηφιση:
https://www.enikos.gr/politics/223795,Oloklhro_to_polynomosxedio.html

steliosm46
27-03-14, 23:23
ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ ΣΤ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕΤΑ ΟΧΗΜΑΤΑ


[COLOR="Black"][SIZE="4"]
Διορθωνεται μια αδικια που αφορα τα αυτοκινητα ειγαγωγης και πρωτη αδεια κυκλοφοριας.


https://www.enikos.gr/politics/223795,Oloklhro_to_polynomosxedio.html

Δηλαδη Αλεξ οσο αφορα αυτο με την πρωτη αδεια στην ελλαδα, θα κοιτανε πλεον την πρωτη αδεια διεθνως?

alexm
27-03-14, 23:43
Δηλαδη Αλεξ οσο αφορα αυτο με την πρωτη αδεια στην ελλαδα, θα κοιτανε πλεον την πρωτη αδεια διεθνως?

Πρωτη αδεια μονο σε χωρες μελη της ευρωπαϊκης ενωσης (Ε.Ε) ή του ευρωπαϊκου οικονομικου χωρου (ΕΟΧ).
Για αυτοκινητα με πρωτη αδεια διεθνως δεν ισχυει, καθως και για καποια ευρωπαϊκα, π.χ Ελβετια...thumb

vagmag
28-03-14, 06:34
Δλδ δε θα πληρώσουμε το φόρο πολυτελείας εμεις που η άδεια μας ειναι του 2001 στην Γερμανία και του 2005 στην ελλαδα ;

alexm
28-03-14, 08:14
Δλδ δε θα πληρώσουμε το φόρο πολυτελείας εμεις που η άδεια μας ειναι του 2001 στην Γερμανία και του 2005 στην ελλαδα ;

Για το 2013 θα τον πληρωσεις!!!
Εαν ψηφιστει το νομοσχεδιο την Κυριακη, απο 1/1/2014 δεν θα εχεις φορο πολυτελειας.

arci
28-03-14, 08:35
Οικονομικο έτος 2014 είναι το 2013 αννδε κανβ λαθος

alexm
28-03-14, 09:02
Η διάταξη της παραγράφου αυτής ισχύει για εισοδήματα που αποκτώνται από 1.1.2014 και επόμενα!!!

mark e92
28-03-14, 09:34
ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ ΣΤ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕΤΑ ΟΧΗΜΑΤΑ


α.Προστίθεται στο δεύτερο εδάφιο της περ.γ ́ της παρ.1 του άρθρου 16 του ν.2238/1994, οι λέξεις « ή σε χώρα της Ε.Ε./ΕΟΧ » μετά τις λέξεις « στην Ελλάδα ».

β. Η διαταξη της παραγραφου αυτης ισχυει για το οικονομικο ετος 2014.

Διορθωνεται μια αδικια που αφορα τα αυτοκινητα ειγαγωγης και πρωτη αδεια κυκλοφοριας.

Πινακιδες Μ, 2 φορες τον χρονο πλεον και για τρεις μερες.

Δεν χρειαζεται πλεον η πληρωμη τελων κυκλοφοριας για εξαγωγη οχηματος ή καταστροφη.

Στις ρυθμισεις για τα εταιρικα οχηματα κατι δεν μου παει καλα, εχω την εντυπωση πως θα δουμε πολυυυυυυ ξενη πινακιδα κυκλοφοριας....:whistle:

Για τα τεκμηρια καμια αναφορα!!!

Εδω ολο το πολυνομοσχεδιο που κατατιθενται την Κυριακη στην βουλη προς ψηφιση:
https://www.enikos.gr/politics/223795,Oloklhro_to_polynomosxedio.html

Θα γίνουμε το νεκροταφείο της Ευρώπης ...
Οσο για τα τεκμήρια μας δουλεύουν κανονικότατα :thumbsdown:

friendgr
28-03-14, 09:47
As expected.

καμιά εντύπωση δεν μου κάνει. Να λέτε καλά που δεν τ' ανεβάζουν κιόλας.

vagmag
28-03-14, 14:37
Η διάταξη της παραγράφου αυτής ισχύει για εισοδήματα που αποκτώνται από 1.1.2014 και επόμενα!!!

ναι εντάξει... για το 2013 πληρώνουμε .... για του 14... λέω μήπως μας την χαρίσουνε.

Kostas_1
28-03-14, 15:26
δεν περιμενετε λεω γω να περασει πρωτα να δουμε τι θα περιλαμβανει

beck m power
28-03-14, 19:25
Παιδιά καλησπέρα!! όσο αναφορά τα αυτοκίνητα που έχουν βγεί απο το οδδυ
γνωρίζει κανείς ποιά θα λαμβάνεται σαν πρώτη άδεια κυκλοφορίας!! αναφέρουν κάτι? κάποια αλλαγή!!

konstantinaM3
29-03-14, 10:07
αυτο που λεγανε οτι οποιος εχει καταθεσει πινακιδες κ θελει να το βγαλει 3 μηνες ολο το χρονο να πληρωσει την αναλογια του σηματος κ οχι ολο δεν βλεπω να γινεται ε? αυτο που μας βολευει εμας σιγα μην το κανουν... ολο να μας δυσκολευουν κ να μας χρεωνουν οτι να ναι.....

stefm5
31-03-14, 13:30
Ένεση "δικαιοσύνης" από το ΥΠΟΙΚ για τη φορολόγηση ΙΧ


Του Σπύρου Δημητρέλη

Μια ένεση δικαιοσύνης έκανε το υπουργείο Οικονομικών στον τρόπο φορολόγησης των αυτοκινήτων ιδιωτικής χρήσης. Με μια αυτονόητη παρέμβαση έκανε ουσιαστικά δεκτό το δίκαιο αίτημα χιλιάδων οδηγών που είχαν αποκτήσει μεταχειρισμένο εισαγόμενο ΙΧ, δηλαδή όχημα το οποίο για πρώτη φορά είχε πάρει πινακίδες κυκλοφορίας στο εξωτερικό (π.χ. στη Γερμανία). Ως πρώτο έτος κυκλοφορίας τους θα θεωρείται το έτος το οποίο πρωτοταξινομήθηκε το όχημα και όχι το έτος το οποίο απέκτησε για πρώτη φορά πινακίδες στην Ελλάδα.

Αυτό πρακτικά οδηγεί σε σημαντική μείωση ή και μηδενισμό του φόρου πολυτελούς διαβίωσης για πολλούς φορολογούμενους, ενώ οδηγεί και σε μείωση του ετήσιου τεκμηρίου διαβίωσης.

Πιο συγκεκριμένα:
-το ετήσιο τεκμήριο διαβίωσης μειώνεται κατά 30% για οχήματα ηλικίας άνω των πέντε και έως δέκα ετών και κατά 50% για τα οχήματα ηλικίας άνω των 10 ετών. Η ηλικία μέχρι τώρα να υπολογίζονταν με βάση το έτος ταξινόμησης στην Ελλάδα.

-ο ετήσιος φόρος πολυτελούς διαβίωσης επιβάλλεται σε οχήματα άνω των 1.929 κυβικών και υπολογίζεται με ποσοστό 5% επί του ετήσιου τεκμηρίου διαβίωσης για οχήματα έως 2.500 κυβικά και με συντελεστή 10% για οχήματα υψηλότερου κυβισμού.

Με την αλλαγή του τρόπου υπολογισμού της ηλικίας επέρχονται και αλλαγές στη φορολογική επιβάρυνση. Ας δούμε ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα.

Ένας φορολογούμενος απέκτησε στην Ελλάδα το 2010 ένα όχημα 3.500 κυβικών το οποίο εισήχθη ως μεταχειρισμένο από τη Γερμανία. Πρώτο φορά κυκλοφόρησε στη Γερμανία το 2003. Με το υφιστάμενο καθεστώς το όχημα θεωρείται στην Ελλάδα ηλικίας μόλις 5 ετών και βαρύνεται με τεκμήριο 23.800 ευρώ και ετήσιο φόρο πολυτελούς διαβίωσης 2.380 ευρώ. Με το νέο σύστημα που ψηφίστηκε με το πολυνομοσχέδιο το όχημα θεωρείται ηλικίας 11 ετών και βαρύνεται με τεκμήριο 11.900 ευρώ ενώ επειδή είναι ηλικίας άνω των 10 ετών απαλλάσσεται από το φόρο πολυτελούς διαβίωσης.


Πηγή:www.capital.gr

m_power_lunatic
31-03-14, 13:38
Eπρεπε να γινει εδω και πολυ καιρο αυτο, ή μαλλον να μην ειχε γινει η βλακεια απο την αρχη.

Οπως και να εχει προσωπικα με χαροποιει μιας και μελλοντικα θα εχω επιλογες που δεν σκεφτομουνα μεχρι στιγμης.

PANOS-E60
31-03-14, 14:40
όσοι ψωνισαν τριλιτράκια στα χαμηλά, θα τα δώσουν αύριο με καπέλο ! :th_Laie_67-1:

όσοι δεν προλάβαμε ... :bye::bye:

Kostas_1
31-03-14, 15:22
όσοι ψωνισαν τριλιτράκια στα χαμηλά, θα τα δώσουν αύριο με καπέλο ! :th_Laie_67-1:

όσοι δεν προλάβαμε ... :bye::bye:

όσοι δεν προλάβαμε... δεν χασαμε και τπτ... αυτα μαζι τους σερνουν και παραπανω τέλη και συντηρηση κλπ

Αν ειναι να εχω 3λιτρο τοτε εχω κι αλλες επιλογες :D

nautikos32
02-04-14, 01:47
Χαιρετώ τη παρέα.Επειδη λόγω επαγγελματος έχω χάσει επεισοδια και κατι πήρε το αυτί μας εδω στο καράβι θα ήθελα τα φώτα σας στο εξής¨

Ακούσαμε οτι οσοι έχουμε δώσει πινακίδες όταν τις πάρουμε πίσω θα πληρώσουμε
μόνο γιάα τούς υπόλοιπους μήνες τού τρέχοντος έτους.Ισχύει κάτι τέτοιο ή είναι αρβύλα;

https://bmwfans.gr/forum/images/smilies/ducatisti/thanks.gif

alexm
02-04-14, 09:37
Χαιρετώ τη παρέα.Επειδη λόγω επαγγελματος έχω χάσει επεισοδια και κατι πήρε το αυτί μας εδω στο καράβι θα ήθελα τα φώτα σας στο εξής¨

Ακούσαμε οτι οσοι έχουμε δώσει πινακίδες όταν τις πάρουμε πίσω θα πληρώσουμε
μόνο γιάα τούς υπόλοιπους μήνες τού τρέχοντος έτους.Ισχύει κάτι τέτοιο ή είναι αρβύλα;

https://bmwfans.gr/forum/images/smilies/ducatisti/thanks.gif

Οχι δεν ισχυει!!!

alexm
05-04-14, 00:07
To νομοσχέδιο που καταρτίζει το υπουργείο Οικονομικών θα κατατεθεί αμέσως μετά το Πάσχα στη Βουλή
Ριζικές αλλαγές με μειώσεις στους φόρους και τα τεκμήρια των αυτοκινήτων προωθεί η κυβέρνηση, χωρίς να αποκλείει και τις δυσάρεστες «εκπλήξεις» για τα αντιρρυπαντικής τεχνολογίας οχήματα που σήμερα απαλλάσσονται από την καταβολή των τελών.
Δεν αποκλείεται από τα 2015 τα συγκεκριμένα οχήματα να υποχρεωθούν στην πληρωμή ενός «συμβολικού» τέλους.
Σύμφωνα με πληροφορίες, νομοσχέδιο που καταρτίζει το υπουργείο Οικονομικών και θα κατατεθεί αμέσως μετά το Πάσχα στη Βουλή θα προβλέπει τη μείωση έως και 30% του τεκμηρίου διαβίωσης και του φόρου πολυτελείας στα αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού.
Για τους κατόχους Ι.Χ αυτοκινήτων με κινητήρες άνω των 1.928 κυβικών εκατοστών ο φόρος πολυτελούς διαβίωσης ξεκινά από τα 287 ευρώ και φθάνει τα 3.820 ευρώ για Ι.Χ 4.700 κ. εκ. και παλαιότητας μέχρι 5 ετών.
Σε ότι αφορά το τεκμήριο διαβίωσης αυτό ξεκινά να …πιάνει από τα 8.800 ευρώ για ένα αυτοκίνητο 2.000 κ.ε. και ηλικίας έως 5 ετών και εξακοντίζεται στα 38.200 ευρώ «δαγκώνοντας» όλα τα οχήματα άνω των 4.650- κ.ε.
Πρότασης της ελληνικής πλευράς προς την τρόικα είναι να μειωθούν τα τεκμήρια και για τα υπόλοιπα αυτοκίνητα που ανήκουν στην κατηγορία «μικρομεσαία» που λόγω των χαμηλών κυβικών εκατοστών των κινητήρων τους θεωρούνται και πιο εμπορεύσιμα από τις αντιπροσωπίες του κλάδου.
Στο ίδιο νομοσχέδιο θα προβλέπει επίσης η πλήρης κατάργηση του φόρου πολυτελείας στα οχήματα των οποίων η εργοστασιακή τους αξία πριν από τους φόρους είναι μεγαλύτερη των 20.000 ευρώ.
Πηγές του υπουργείου Οικονομικών θεωρούν βέβαιη την προώθηση της συγκεκριμένης διάταξης όχι μόνο λόγω των εσόδων που χάνει το κράτος από φόρους κατανάλωσης και τέλη αλλά κυρίως γιατί πρόκειται ουσιαστικά για δασμό που έχει προκαλέσει μεγάλες στρεβλώσεις στην αγορά.
Και αυτό εξαιτίας του φαινομένου των εικονικών υποτιμολογήσεων που έχει εντοπισθεί από «μέτρ» του είδους που λανσάρουν αυτοκίνητα χωρίς το συγκεκριμένο «χαράτσι». Ακόμα και η Κομισιόν ζητά να αποσυρθεί το μέτρο για λόγους ανταγωνισμού.
«Προ των πυλών» είναι επίσης και το νέο σύστημα υπολογισμού των τελών κυκλοφορίας που θα βασίζεται στα «αναλογικά τέλη». Η κυβέρνηση «καίγεται» για το συγκεκριμένο μέτρο που θεωρεί ότι θα πρέπει να είναι έτοιμο πριν τις εκλογές του Μάιου. Η διάταξη για τα «αναλογικά τέλη» θα δίνει τη δυνατότητα στους ιδιοκτήτες που έχουν καταθέσει τις πινακίδες κυκλοφορίας να τις ξαναπάρουν πίσω πληρώνοντας τέλη κυκλοφορίας μόνο για τους μήνες που θα κινείται το όχημα.
Ειδικότερα, αν κυκλοφορήσουν τα αυτοκίνητά τους για χρονικό διάστημα ενός μήνα θα πληρώσουν στο δημόσιο το 1/12 των τελών κυκλοφορίας του έτους 2014, δηλαδή μόνο τα τέλη που αντιστοιχούν σε έναν μήνα.
Μπορούν επίσης να ξαναθέσουν σε κυκλοφορία τα αυτοκίνητά τους οποιαδήποτε χρονική στιγμή μέσα στο έτος και μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου του ιδίου έτους, παίρνοντας πίσω τις πινακίδες και καταβάλλοντας στο Δημόσιο τα τέλη κυκλοφορίας που αναλογούν στο χρονικό διάστημα κατά το οποίο θα ξανακυκλοφορήσει το όχημα. Στην περίπτωση αυτή, χρονικό διάστημα κυκλοφορίας μεγαλύτερο των 15 ημερών μέσα σε ένα μήνα θα θεωρείται ολόκληρος μήνας ενώ αντίθετα χρονικό διάστημα μικρότερο των 15 ημερών δεν θα λαμβάνεται υπόψη.
Για παράδειγμα, εάν ένας φορολογούμενος ξαναθέσει σε κυκλοφορία το αυτοκίνητό του στις 13 Ιουνίου 2014, τότε το χρονικό διάστημα για το οποίο θα πρέπει να πληρώσει τα τέλη κυκλοφορίας θα είναι από την 1η-6-2014 έως την 31η-12-2014, δηλαδή 7 μήνες.
Συνεπώς, ο συγκεκριμένος φορολογούμενος θα πρέπει να καταβάλει τα 7/12 των ετησίων τελών κυκλοφορίας που αντιστοιχούν στο όχημά του. Εάν ένας άλλος φορολογούμενος ξαναθέσει σε κυκλοφορία το αυτοκίνητό του στις 20 Ιουλίου 2014, τότε το χρονικό διάστημα για το οποίο θα πρέπει να πληρώσει τα τέλη κυκλοφορίας θα είναι από την 1η-8-2014 έως την 31η-12-2014, δηλαδή 5 μήνες. Συνεπώς, ο συγκεκριμένος φορολογούμενος θα πρέπει να καταβάλει τα 5/12 των ετησίων τελών κυκλοφορίας που αντιστοιχούν στο όχημά του.
Αναλυτικότερα, οι αλλαγές στην φορολόγηση των Ι.Χ. που δεν αποκλείεται να γίνουν σε δύο φάσεις προβλέπουν:
* Μείωση του ετήσιου τεκμηρίου διαβίωσης και του φόρου πολυτελείας: Η μείωση προτείνεται να είναι τουλάχιστον 30%, αλλά η Τρόικα πιέζει για μικρότερη μείωση 10 – 15%.Η διάταξη προτείνεται μάλιστα να ισχύσει και αναδρομικά από 1ης Ιανουαρίου 2014 για να προσέλθουν άμεσα οι ιδιοκτήτες στα εφορίες και να προβούν σε άρση ακινησίας, ώστε να εισπράξει από φέτος επιπλέον έσοδα το δημόσιο.
* Πληρωμή τελών κυκλοφορίας μόνο για τους μήνες που κινείται το όχημα: για να σπεύσουν και από φέτος οι ιδιοκτήτες να κάνουν άρση ακινησίας για ΙΧ που έχουν καταθέσει τις πινακίδες τους. Εναλλακτικά προτάθηκε και πληρωμή τελών με τον μήνα και όχι έως το τέλος του έτους (πχ 2-3 μήνες το καλοκαίρι) αλλά ως προς αυτό διατυπώνονται σοβαρές διαφωνίες και προβληματισμός και μέσα στο οικονομικό επιτελείο.
* Πλήρης κατάργηση του φόρου πολυτελείας στα οχήματα που εργοστασιακής τους αξία πριν από τους φόρους είναι μεγαλύτερη των 20.000 ευρώ.
* Παροχή έκπτωσης σε όσους φορολογούμενους επιλέξουν να πληρώσουν εφάπαξ τα τέλη δύο ετών.
* Επιβολή ενός συμβολικού τέλους στα αντιρρυπαντικής τεχνολογίας οχήματα που σήμερα απαλλάσσονται.


https://bankingnews.gr/bank-insider/item/138887-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B6%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CE%BF%CE%B9-%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BF%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%C F%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CE%B9%CF%8E%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CF%84%C E%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B5%CE%BA%CE%BC%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%B1,-%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BF%CF%82-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%C E%AF%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%B7-%CE%BA%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%C E%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BC%CE%AE%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-%CF%8C%CF%87%CE%B7%CE%BC%CE%B1.html

A8hnaios
05-04-14, 01:20
Δε πιστευω τπτ... :whistle: :whistle:

Samaro
05-04-14, 09:01
* Επιβολή ενός συμβολικού τέλους στα αντιρρυπαντικής τεχνολογίας οχήματα που σήμερα απαλλάσσονται.

Εδώ είναι όλη η ουσία της υπόθεσης ! Απο εδώ θα καλύψουν την όποια διαφορά εσόδων προκύψει.
Ηταν αναμενόμενο πως στην επόμενη αλλαγή, η τσιμπίδα θα έπιανε όσους έσπευσαν να αγοράσουν αυτοκίνητα με ρύπους κάτω των 100 m/gr.

Είναι προβλέψιμοι πλέον ! :original:

Nino
05-04-14, 10:47
η ουσια της υποθεσης ειναι οτι αν δεν λενε ψεμματα (για μια ακομη φορα) και μετα να πουνε η κακια η τροικα δεν μας αφησε να κανουμε αυτα που σχεδιαζαμε.
Αν λοιπον το πραγματοποιησουν μεχρι τις εκλογες (πρεπει να εχουν παθει ντουβρουτζα στις κρυφες δημοσκοπησεις),τοτε το μονο που εχει αλλαξει στην Ελλαδα και στο πολιτικο της συστημα ειναι ο προσανατολισμος των προεκλογικων υποσχεσεων.
Παλια το εκαναν με προσληψεις, μειωση της στρατιωτικης θητειας και ρυθμιση αυθαιρετων...
Αυτο παντως που βγαινει ως συμπερασμα και ειναι η απαντηση στο γιατι δεν γινεται καμια μπιζνα στην Ελλαδα ειναι οτι δεν μπορει κανεις να βασιστει σε τιποτα , την αλλη μερα ολα αλλαζουν, ετσι μπορει να αλλαξουν παλι μετα απο κανα χρονο με το προσχημα της δημοσιονομικης σταθεροτητας (my ass)
Μιλαω για τα υβριδικα ή και για τα τελη που ακουγεται στα κατω των 1929cc.
Το νου μας λοιπον γενικως ,γιατι μια φορα την πατησαμε που μας "παραφυλαγαν" στη γωνια το 2009...

friendgr
05-04-14, 17:54
Εννοείται.

Οποιος κανει πλεον αγορά βασισμένος και πιστευοντας το παραπανω νομοσχεδιο πρεπει να είναι τουλαχιστον αδαής για να μην πω τίποτα άλλο....

Και να γίνουν κάποια απο αυτά, κάλιστα μπορεί να αλλάξουν την επόμενη χρονιά. Χαλαρά κιόλας.

stefm5
05-04-14, 18:27
το πιό σημαντικό απ'όλα είναι ότι οι άνθρωποι θέλουν να μας ελαφρύνουν, αλλά η τρόικα έχει αντιρρήσεις...
έχω συγκινηθεί

aristent
05-04-14, 19:02
Από «κόσκινο» θα περάσουν οι ιδιοκτήτες αυτοκινήτων που έχουν πραγματοποιήσει αλλαγή κινητήρα στο όχημά τους τοποθετώντας, ωστόσο κάποιον με μικρότερο κυβισμό, καθώς τα στελέχη του ΣΔΟΕ αποκάλυψαν κύκλωμα που πραγματοποιούσε «εικονικές» αλλαγές κινητήρων με στόχο τη φοροδιαφυγή.



Ειδικότερα, το ΣΔΟΕ με επείγον έγγραφό του προς το υπουργείο Μεταφορών αλλά και στις Διευθύνσεις Μεταφορών ζητά να του αποστείλουν όλες τις αλλαγές κινητήρων που έχουν δηλωθεί τα τελευταία χρόνια, ώστε να περάσουν από έλεγχο όλα τα αυτοκίνητα. Σύμφωνα με στελέχη του ΣΔΟΕ η αντικατάσταση κινητήρα με αντίστοιχο χαμηλότερου κυβισμού έως 25% είναι απολύτως νόμιμη, ωστόσο κάποιοι εκμεταλλευόμενοι της νομοθεσίας είχαν στήσει ολόκληρο κύκλωμα και πραγματοποιούσαν αλλαγές κινητήρων σε οχήματα μόνο στα χαρτιά. Δηλαδή, ενώ το αυτοκίνητο συνεχίζει να έχει τα ίδια κυβικά και την ίδια ιπποδύναμη, στα χαρτιά εμφανίζεται μικρότερο κλέβοντας έτσι το ελληνικό δημόσιο.

Στο κύκλωμα συμμετέχουν πέραν των ιδιοκτητών των οχημάτων, συνεργεία, ΚΤΕΟ αλλά και υπάλληλοι των Διευθύνσεων Μεταφορών.

Το θέμα του υποκυβισμού είχε αναδείξει πρώτη η «Η» σε ρεπορτάζ της. Αν κάποιος είχε ένα δίλιτρο αυτοκίνητο και ήθελε να μειώσει τον κυβισμό του οχήματός του μόνο στην Αδεια Κυκλοφορίας και κατΆ επέκταση στην εφορία το κόστος κυμαινόταν σε περίπου 1.000 ευρώ και ο ιδιοκτήτης του από 660 ευρώ για Τέλη Κυκλοφορίας πλήρωνε 265 ευρώ, το τεκμήριο από 8.800 ευρώ μειωνόταν στα 6.400 ευρώ και βέβαια δεν υπήρχε πλέον ο Φόρος Πολυτελούς Διαβίωσης ο οποίος ανερχόταν σε 440 ευρώ. Το όφελος για τον ιδιοκτήτη ενός δίλιτρου που «άλλαζε» κινητήρα μόνο στα χαρτιά, από τα Τέλη Κυκλοφορίας και τον Φόρο Πολυτελούς Διαβίωσης ανερχόταν σε 835 ευρώ, από την ασφάλεια γλίτωνε τουλάχιστον 200 ευρώ ετησίως, ενώ από το τεκμήριο μειωνόταν κατά 2.400 ευρώ.

Παράλληλα ο ιδιοκτήτης του οχήματος δεν πραγματοποιούσε καμία απολύτως μετατροπή στο όχημά του και βέβαια εξαιτίας του υποκυβισμού αμέσως αποκτούσε πολύ υψηλότερη μεταπωλητική αξία σε σχέση με τα αντίστοιχα δίλιτρα μοντέλα. Σε περίπτωση που ο κινητήρας ήταν πάνω από τα 2 λίτρα, τότε το κόστος της «εικονικής» αλλαγής κινητήρα ήταν πολύ υψηλότερο, καθώς αυξάνονται ανάλογα τα Τέλη Κυκλοφορίας, τα Τεκμήρια αλλά και ο Φόρος Πολυτελούς Διαβίωσης. Παράλληλα, γνώστες της αγοράς αναφέρουν ότι ένας ακόμη «καυτός» φάκελος που αναμένεται να ανοίξει είναι αυτός που αφορά σε αυτοκίνητα τα οποία αλλάζουν κινητήρα βάζοντας μεγαλύτερο απ΄ ό,τι φαίνεται στα χαρτιά. Ετσι, πληρώνουν χαμηλά τέλη, φόρους κ.λπ. αλλά έχουν στη διάθεσή τους ένα Ι.Χ. με πολύ μεγαλύτερη ιπποδύναμη.

TI ENTOΠΙΣΑΝ ΟΙ ΕΛΕΓΧΟΙ

Μπλεγμένα και ΚΤΕΟ

Από τη στιγμή που γίνεται αλλαγή κινητήρα, το όχημα αναγκαστικά κάποια στιγμή θα πρέπει να περάσει από ΚΤΕΟ. Και αυτή η διαδικασία ολοκληρώνεται χωρίς παρατηρήσεις, βέβαια με το ανάλογο τίμημα. Ειδικότερα το ΣΔΟΕ έχει εντοπίσει ήδη δύο μεγάλα ΚΤΕΟ που αφορούν τις περιοχές της Στερεάς και Νότιας Ελλάδας.

Το κόστος του «ελέγχου» χωρίς παρατηρήσεις σε οχήματα που έχουν αλλάξει κινητήρες στα χαρτιά κυμαίνεται μεταξύ 300 έως και 1.000 ευρώ ανάλογα με τον κυβισμό του αρχικού κινητήρα, αλλά και τις επιπλέον παρανομίες που πιθανόν να έχουν δηλωθεί στα χαρτιά…

Παράλληλα τα στελέχη του ΣΔΟΕ έχουν ανακαλύψει και εκατοντάδες «μαϊμού» Πιστοποιητικά Τεχνικών Ελέγχων, τα οποία μετά από διασταύρωση που πραγματοποίησαν στα ΚΤΕΟ που φέρονται ότι τα έχουν εκτυπώσει, διαπιστώθηκε ότι είναι πλαστά.

Αλλωστε με τη χρήση της τεχνολογίας μπορεί οποιοσδήποτε να κατασκευάσει ένα Πιστοποιητικό Τεχνικού Ελέγχου, καθώς τα μόνα που χρειάζεται είναι ένας υπολογιστής, ένα scanner και ένας εκτυπωτής.

Οι επιτήδειοι «σκανάρουν» το γνήσιο έγγραφο και με τη χρήση προγράμματος επεξεργασίας φωτογραφίας αλλάζουν τα στοιχεία του ιδιοκτήτη αλλά και του οχήματος.

Η πλαστογραφία των πιστοποιητικών ΚΤΕΟ θα είχε σταματήσει αν το κράτος αποφάσιζε να συνδέσει τις online βάσεις των ΚΤΕΟ με τα συστήματα των Αρχών, ώστε να διαπιστώνεται αν τα έγγραφα είναι γνήσια ακόμη και στους ελέγχους που πραγματοποιεί η Τροχαία.

ΟΔΔΥ – Αγγελίες

Υπάρχουν βέβαια κάποιες περιπτώσεις κατά τις οποίες δεν υπάρχουν σε συγκεκριμένα μοντέλα εργοστασιακοί κινητήρες χαμηλότερου κυβισμού, με αποτέλεσμα τα κυκλώματα να προβαίνουν σε αντικατάσταση κινητήρα άλλης εταιρείας -κοινώς πατέντα- κάτι που είναι διαδεδομένο κυρίως στα οχήματα που προέρχονται από τον ΟΔΔΥ. Αλλωστε, σε πάρα πολλές αγγελίες οχημάτων τα οποία προέρχονται από τον ΟΔΔΥ υπάρχουν πολύ μεγάλα τζιπ με κινητήρες 1.600 κ.εκ., ενώ από το εργοστάσιο τα συγκεκριμένα ΙΧ έβγαιναν με κινητήρες 2,5 λίτρων!

Μάλιστα στις αγγελίες αναγράφεται με έντονα γράμματα πως για Τέλη Κυκλοφορίας καταβάλλουν μόλις 250 ευρώ, ενώ στην πραγματικότητα θα έπρεπε να καταβάλουν 880 ευρώ…

Επίσης στις online αγγελίες μπορεί να βρει κανείς χιλιάδες αυτοκίνητα που πωλούνται από ιδιώτες, αλλά και εμπορίες αυτοκινήτων, στις οποίες επισημαίνεται πως στην Αδεια Κυκλοφορίας είναι δηλωμένοι κινητήρες χαμηλότερου κυβισμού, με ό,τι συνεπάγεται αυτό για τα Τέλη, τον Φόρο Πολυτελούς Διαβίωσης, τα ασφάλιστρα και τα τεκμήρια…

ΑΛΛΑΓΗ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ

Τι γίνεται στην πράξη

Οι Ελληνες ιδιοκτήτες αυτοκινήτων με κινητήρες από δύο λίτρα και άνω χρειάζεται να καταβάλουν περισσότερα από 1.000 ευρώ για Τέλη Κυκλοφορίας, αλλά και τον Φόρο Πολυτελούς Διαβίωσης, ενώ παράλληλα θα πρέπει να καλύψουν και τα τεκμήρια διαβίωσης που δύσκολα καλύπτει πλέον κανείς εξαιτίας της πτώσης των μισθών.

Η αρχή έγινε από κάποιους αυτόνομους ιδιώτες, οι οποίοι ακολουθώντας το γράμμα του νόμου και βέβαια επωφελούμενοι από το γεγονός ότι το μοντέλο τους κυκλοφορούσε και με μικρότερο κινητήρα, προέβησαν στη νόμιμη αντικατάσταση του κινητήρα τους μειώνοντας τα Τέλη Κυκλοφορίας, μηδενίζοντας τον Φόρο Πολυτελούς Διαβίωσης, ενώ παράλληλα μείωσαν τα ασφάλιστρα αλλά και την κατανάλωση καυσίμου.

Τα γνωστά κυκλώματα ενημερώθηκαν άμεσα για την εξέλιξη και από εκείνη τη στιγμή αναζητούσαν πελάτες με δίλιτρα αυτοκίνητα και άνω, ώστε να τους προτείνουν -με το αζημίωτο βέβαια- την αλλαγή του κινητήρα τους. Η πρώτη ενέργεια των ιδιωτών είναι απολύτως νόμιμη και βέβαια κανείς δεν μπορεί να τους αγγίξει, καθώς όλα έγιναν σύμφωνα με όσα προβλέπει η νομοθεσία. Στη δεύτερη περίπτωση, όμως, τόσο οι κάτοχοι των ΙΧ, όσο και οι υπεύθυνοι της αλλαγής ενός κινητήρα η οποία έγινε μόνο στα χαρτιά, θα υποστούν βαριές κυρώσεις.

ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΚΑΙ ΦΥΛΑΚΗ

Οι κυρώσεις

Για την αντικατάσταση του κινητήρα παρέχεται στον ιδιοκτήτη του οχήματος διάστημα 30 ημερών να το δηλώσει στην αρμόδια Διεύθυνση Συγκοινωνιών, ώστε να γίνει ανάλογη τροποποίηση στην άδεια κυκλοφορίας. Διαφορετικά η παράβαση είναι σε βαθμό πταίσματος και προβλέπεται κράτηση έξι μηνών και πρόστιμο μέχρι 3.000 ευρώ, σύμφωνα με το άρθρο 85 παρ. 4 Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας, όπως τροποποιήθηκε πρόσφατα. Η δήλωση γίνεται με την προσκόμιση ανάλογων παραστατικών στη Διεύθυνση Συγκοινωνιών της Νομαρχίας που έχει εκδοθεί η άδεια κυκλοφορίας. Όταν δεν υπάρχει αριθμός κινητήρα γίνεται ο κυβισμός και διαπιστώνεται η ισχύς του από υπαλλήλους της Διεύθυνσης Συγκοινωνιών.

Σε περίπτωση που παραποιείται ή αλλοιώνεται ο αριθμός του κινητήρα, ο κάτοχος του οχήματος τιμωρείται με ποινή φυλάκισης τουλάχιστον ενός μηνός και οριστική αφαίρεση της άδειας κυκλοφορίας του οχήματος, που επιβάλλεται υποχρεωτικά από το δικαστήριο, σύμφωνα με το άρθρο 85 παρ. 5 του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας. Η διαπίστωση γίνεται έπειτα από έλεγχο του αριθμού κινητήρα και ταυτοποίησής του από την άδεια κυκλοφορίας, προβλέπεται δε η ακινητοποίηση του οχήματος και η μεταφορά του στην αρμόδια υπηρεσία. Για περαιτέρω κυρώσεις, αυτές επιβάλλονται από τη Διεύθυνση Συγκοινωνιών.
-
πηγη: https://arouraios.gr/2014/04/sto-stoxastro-tou-sdoe/#sthash.iag24yxE.dpuf

optostyle
05-04-14, 19:53
Ε ρε γλεντια....χρυσαφι θα τα πουλανε τα μικροτερα μοτερια τωρα....εφ'οσον ειναι δηλωμενοι με υποκυβισμο δεν μπορουν να παραμεινουν διλιτροι η τριλιτροι ..

Σταλθηκε απ'τον Οpto

Thomelef
05-04-14, 19:58
Καταρχήν και εφοσων από 1/1/15 ισχύει το περιουσιολογιο, πρέπει να είναι πολύ αφελής κάποιος ώστε να πιστέψει ότι θα ελαφρυνθει το αυτοκίνητο.

Το περιουσιολογιο είναι ξεκάθαρη αλητεία για σκάφη, αεροπλάνα, αυτοκίνητα. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος για να μας τα αρπάζουν, άσχετα αν εμείς καταθέτουμε η όχι πινακίδες.

Οι άνθρωποι είναι αληταραδες και υπάρχουν ζώα που θα παν να τους ξαναψηφισουν.

stefm5
05-04-14, 20:59
Από «κόσκινο» θα περάσουν οι ιδιοκτήτες αυτοκινήτων που έχουν πραγματοποιήσει αλλαγή κινητήρα στο όχημά τους τοποθετώντας, ωστόσο κάποιον με μικρότερο κυβισμό, καθώς τα στελέχη του ΣΔΟΕ αποκάλυψαν κύκλωμα που πραγματοποιούσε «εικονικές» αλλαγές κινητήρων με στόχο τη φοροδιαφυγή.



Ειδικότερα, το ΣΔΟΕ με επείγον έγγραφό του προς το υπουργείο Μεταφορών αλλά και στις Διευθύνσεις Μεταφορών ζητά να του αποστείλουν όλες τις αλλαγές κινητήρων που έχουν δηλωθεί τα τελευταία χρόνια, ώστε να περάσουν από έλεγχο όλα τα αυτοκίνητα. Σύμφωνα με στελέχη του ΣΔΟΕ η αντικατάσταση κινητήρα με αντίστοιχο χαμηλότερου κυβισμού έως 25% είναι απολύτως νόμιμη, ωστόσο κάποιοι εκμεταλλευόμενοι της νομοθεσίας είχαν στήσει ολόκληρο κύκλωμα και πραγματοποιούσαν αλλαγές κινητήρων σε οχήματα μόνο στα χαρτιά. Δηλαδή, ενώ το αυτοκίνητο συνεχίζει να έχει τα ίδια κυβικά και την ίδια ιπποδύναμη, στα χαρτιά εμφανίζεται μικρότερο κλέβοντας έτσι το ελληνικό δημόσιο.

Στο κύκλωμα συμμετέχουν πέραν των ιδιοκτητών των οχημάτων, συνεργεία, ΚΤΕΟ αλλά και υπάλληλοι των Διευθύνσεων Μεταφορών.

Το θέμα του υποκυβισμού είχε αναδείξει πρώτη η «Η» σε ρεπορτάζ της. Αν κάποιος είχε ένα δίλιτρο αυτοκίνητο και ήθελε να μειώσει τον κυβισμό του οχήματός του μόνο στην Αδεια Κυκλοφορίας και κατΆ επέκταση στην εφορία το κόστος κυμαινόταν σε περίπου 1.000 ευρώ και ο ιδιοκτήτης του από 660 ευρώ για Τέλη Κυκλοφορίας πλήρωνε 265 ευρώ, το τεκμήριο από 8.800 ευρώ μειωνόταν στα 6.400 ευρώ και βέβαια δεν υπήρχε πλέον ο Φόρος Πολυτελούς Διαβίωσης ο οποίος ανερχόταν σε 440 ευρώ. Το όφελος για τον ιδιοκτήτη ενός δίλιτρου που «άλλαζε» κινητήρα μόνο στα χαρτιά, από τα Τέλη Κυκλοφορίας και τον Φόρο Πολυτελούς Διαβίωσης ανερχόταν σε 835 ευρώ, από την ασφάλεια γλίτωνε τουλάχιστον 200 ευρώ ετησίως, ενώ από το τεκμήριο μειωνόταν κατά 2.400 ευρώ.

Παράλληλα ο ιδιοκτήτης του οχήματος δεν πραγματοποιούσε καμία απολύτως μετατροπή στο όχημά του και βέβαια εξαιτίας του υποκυβισμού αμέσως αποκτούσε πολύ υψηλότερη μεταπωλητική αξία σε σχέση με τα αντίστοιχα δίλιτρα μοντέλα. Σε περίπτωση που ο κινητήρας ήταν πάνω από τα 2 λίτρα, τότε το κόστος της «εικονικής» αλλαγής κινητήρα ήταν πολύ υψηλότερο, καθώς αυξάνονται ανάλογα τα Τέλη Κυκλοφορίας, τα Τεκμήρια αλλά και ο Φόρος Πολυτελούς Διαβίωσης. Παράλληλα, γνώστες της αγοράς αναφέρουν ότι ένας ακόμη «καυτός» φάκελος που αναμένεται να ανοίξει είναι αυτός που αφορά σε αυτοκίνητα τα οποία αλλάζουν κινητήρα βάζοντας μεγαλύτερο απ΄ ό,τι φαίνεται στα χαρτιά. Ετσι, πληρώνουν χαμηλά τέλη, φόρους κ.λπ. αλλά έχουν στη διάθεσή τους ένα Ι.Χ. με πολύ μεγαλύτερη ιπποδύναμη.

TI ENTOΠΙΣΑΝ ΟΙ ΕΛΕΓΧΟΙ

Μπλεγμένα και ΚΤΕΟ

Από τη στιγμή που γίνεται αλλαγή κινητήρα, το όχημα αναγκαστικά κάποια στιγμή θα πρέπει να περάσει από ΚΤΕΟ. Και αυτή η διαδικασία ολοκληρώνεται χωρίς παρατηρήσεις, βέβαια με το ανάλογο τίμημα. Ειδικότερα το ΣΔΟΕ έχει εντοπίσει ήδη δύο μεγάλα ΚΤΕΟ που αφορούν τις περιοχές της Στερεάς και Νότιας Ελλάδας.

Το κόστος του «ελέγχου» χωρίς παρατηρήσεις σε οχήματα που έχουν αλλάξει κινητήρες στα χαρτιά κυμαίνεται μεταξύ 300 έως και 1.000 ευρώ ανάλογα με τον κυβισμό του αρχικού κινητήρα, αλλά και τις επιπλέον παρανομίες που πιθανόν να έχουν δηλωθεί στα χαρτιά…

Παράλληλα τα στελέχη του ΣΔΟΕ έχουν ανακαλύψει και εκατοντάδες «μαϊμού» Πιστοποιητικά Τεχνικών Ελέγχων, τα οποία μετά από διασταύρωση που πραγματοποίησαν στα ΚΤΕΟ που φέρονται ότι τα έχουν εκτυπώσει, διαπιστώθηκε ότι είναι πλαστά.

Αλλωστε με τη χρήση της τεχνολογίας μπορεί οποιοσδήποτε να κατασκευάσει ένα Πιστοποιητικό Τεχνικού Ελέγχου, καθώς τα μόνα που χρειάζεται είναι ένας υπολογιστής, ένα scanner και ένας εκτυπωτής.

Οι επιτήδειοι «σκανάρουν» το γνήσιο έγγραφο και με τη χρήση προγράμματος επεξεργασίας φωτογραφίας αλλάζουν τα στοιχεία του ιδιοκτήτη αλλά και του οχήματος.

Η πλαστογραφία των πιστοποιητικών ΚΤΕΟ θα είχε σταματήσει αν το κράτος αποφάσιζε να συνδέσει τις online βάσεις των ΚΤΕΟ με τα συστήματα των Αρχών, ώστε να διαπιστώνεται αν τα έγγραφα είναι γνήσια ακόμη και στους ελέγχους που πραγματοποιεί η Τροχαία.

ΟΔΔΥ – Αγγελίες

Υπάρχουν βέβαια κάποιες περιπτώσεις κατά τις οποίες δεν υπάρχουν σε συγκεκριμένα μοντέλα εργοστασιακοί κινητήρες χαμηλότερου κυβισμού, με αποτέλεσμα τα κυκλώματα να προβαίνουν σε αντικατάσταση κινητήρα άλλης εταιρείας -κοινώς πατέντα- κάτι που είναι διαδεδομένο κυρίως στα οχήματα που προέρχονται από τον ΟΔΔΥ. Αλλωστε, σε πάρα πολλές αγγελίες οχημάτων τα οποία προέρχονται από τον ΟΔΔΥ υπάρχουν πολύ μεγάλα τζιπ με κινητήρες 1.600 κ.εκ., ενώ από το εργοστάσιο τα συγκεκριμένα ΙΧ έβγαιναν με κινητήρες 2,5 λίτρων!

Μάλιστα στις αγγελίες αναγράφεται με έντονα γράμματα πως για Τέλη Κυκλοφορίας καταβάλλουν μόλις 250 ευρώ, ενώ στην πραγματικότητα θα έπρεπε να καταβάλουν 880 ευρώ…

Επίσης στις online αγγελίες μπορεί να βρει κανείς χιλιάδες αυτοκίνητα που πωλούνται από ιδιώτες, αλλά και εμπορίες αυτοκινήτων, στις οποίες επισημαίνεται πως στην Αδεια Κυκλοφορίας είναι δηλωμένοι κινητήρες χαμηλότερου κυβισμού, με ό,τι συνεπάγεται αυτό για τα Τέλη, τον Φόρο Πολυτελούς Διαβίωσης, τα ασφάλιστρα και τα τεκμήρια…

ΑΛΛΑΓΗ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ

Τι γίνεται στην πράξη

Οι Ελληνες ιδιοκτήτες αυτοκινήτων με κινητήρες από δύο λίτρα και άνω χρειάζεται να καταβάλουν περισσότερα από 1.000 ευρώ για Τέλη Κυκλοφορίας, αλλά και τον Φόρο Πολυτελούς Διαβίωσης, ενώ παράλληλα θα πρέπει να καλύψουν και τα τεκμήρια διαβίωσης που δύσκολα καλύπτει πλέον κανείς εξαιτίας της πτώσης των μισθών.

Η αρχή έγινε από κάποιους αυτόνομους ιδιώτες, οι οποίοι ακολουθώντας το γράμμα του νόμου και βέβαια επωφελούμενοι από το γεγονός ότι το μοντέλο τους κυκλοφορούσε και με μικρότερο κινητήρα, προέβησαν στη νόμιμη αντικατάσταση του κινητήρα τους μειώνοντας τα Τέλη Κυκλοφορίας, μηδενίζοντας τον Φόρο Πολυτελούς Διαβίωσης, ενώ παράλληλα μείωσαν τα ασφάλιστρα αλλά και την κατανάλωση καυσίμου.

Τα γνωστά κυκλώματα ενημερώθηκαν άμεσα για την εξέλιξη και από εκείνη τη στιγμή αναζητούσαν πελάτες με δίλιτρα αυτοκίνητα και άνω, ώστε να τους προτείνουν -με το αζημίωτο βέβαια- την αλλαγή του κινητήρα τους. Η πρώτη ενέργεια των ιδιωτών είναι απολύτως νόμιμη και βέβαια κανείς δεν μπορεί να τους αγγίξει, καθώς όλα έγιναν σύμφωνα με όσα προβλέπει η νομοθεσία. Στη δεύτερη περίπτωση, όμως, τόσο οι κάτοχοι των ΙΧ, όσο και οι υπεύθυνοι της αλλαγής ενός κινητήρα η οποία έγινε μόνο στα χαρτιά, θα υποστούν βαριές κυρώσεις.

ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΚΑΙ ΦΥΛΑΚΗ

Οι κυρώσεις

Για την αντικατάσταση του κινητήρα παρέχεται στον ιδιοκτήτη του οχήματος διάστημα 30 ημερών να το δηλώσει στην αρμόδια Διεύθυνση Συγκοινωνιών, ώστε να γίνει ανάλογη τροποποίηση στην άδεια κυκλοφορίας. Διαφορετικά η παράβαση είναι σε βαθμό πταίσματος και προβλέπεται κράτηση έξι μηνών και πρόστιμο μέχρι 3.000 ευρώ, σύμφωνα με το άρθρο 85 παρ. 4 Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας, όπως τροποποιήθηκε πρόσφατα. Η δήλωση γίνεται με την προσκόμιση ανάλογων παραστατικών στη Διεύθυνση Συγκοινωνιών της Νομαρχίας που έχει εκδοθεί η άδεια κυκλοφορίας. Όταν δεν υπάρχει αριθμός κινητήρα γίνεται ο κυβισμός και διαπιστώνεται η ισχύς του από υπαλλήλους της Διεύθυνσης Συγκοινωνιών.

Σε περίπτωση που παραποιείται ή αλλοιώνεται ο αριθμός του κινητήρα, ο κάτοχος του οχήματος τιμωρείται με ποινή φυλάκισης τουλάχιστον ενός μηνός και οριστική αφαίρεση της άδειας κυκλοφορίας του οχήματος, που επιβάλλεται υποχρεωτικά από το δικαστήριο, σύμφωνα με το άρθρο 85 παρ. 5 του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας. Η διαπίστωση γίνεται έπειτα από έλεγχο του αριθμού κινητήρα και ταυτοποίησής του από την άδεια κυκλοφορίας, προβλέπεται δε η ακινητοποίηση του οχήματος και η μεταφορά του στην αρμόδια υπηρεσία. Για περαιτέρω κυρώσεις, αυτές επιβάλλονται από τη Διεύθυνση Συγκοινωνιών.
-
πηγη: https://arouraios.gr/2014/04/sto-stoxastro-tou-sdoe/#sthash.iag24yxE.dpuf

αυτό έχει ξεκινήσει 2-3 χρόνια πίσω. δεν αποτελεί είδηση πλέον.

Koyotte
05-04-14, 23:40
Ναι, αφού έπιασαν τα ανασφαλιστα και όσα δεν έχουν περάσει ΚΤΕΟ, ήρθε η σειρά κι αυτών...μετά θα βάλουν και τα τσιπακια που έλεγαν, η ανάπτυξη πλέον είναι παντού εμφανής, οι αγορές κάνουν ουρά να μας δανείσουν κι όλα πάνε πρίμα...ΥΓ θέλω, αντί μεριδίου από το πλεόνασμα, να μου δώσουν απ' αυτά που πίνουν...

mixalis
06-04-14, 01:22
Μήπως ο τύπος ειναι λίγο λαμόγιο......?

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/4569161/

A8hnaios
06-04-14, 09:21
το πιό σημαντικό απ'όλα είναι ότι οι άνθρωποι θέλουν να μας ελαφρύνουν, αλλά η τρόικα έχει αντιρρήσεις...
έχω συγκινηθεί

Χαχαχαχαχαχαχαχα...!! :hystericalbs1: :hystericalbs1:

120ie87
06-04-14, 11:10
Μια διευκρίνηση παρακαλώ:


ένα όχημα που δεν κινείται και είναι αραγμένο σε ιδιωτικό γκαραζ (αλλά δεν έχει παραδόσει πινακίδες και έχει πληρωμένα τα τέλη του) υποχρεωτικά πρεπει να είναι ασφαλισμένο?


(παρακαλώ απαντήστε αν γνωρίζετε καλά το θέμα)


χίλια ευχαριστώ εκ των προτέρων

120ie87
06-04-14, 11:14
οτι να ναι :
(τι αλλο θα ακουσουμε μεχρι τις εκλογες!! -> πλεον δεν πιστευω τιποτα)

https://www.enikos.gr/economy/226044,Katargoyntai_ta_tekmhria_diaviwshs_apo_t.ht ml

stef
06-04-14, 11:19
Μειόνονται τέλη λέει ο τίτλος & ουσιαστικά μιλάει για ακινησία κάποιων μηνών/έτος
Απλά, ότι πουλάει πολύ....
https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26516&subid=2&pubid=113250688

Alex_
06-04-14, 11:19
Απο την στιγμη που έχεις πληρωμένα τέλη κυκλοφοριας (το λέει κ η φράση) σημαίνει οτι πρέπει να έχεις κ ασφάλεια άσχετα με το αν το κυκλοφορείς ή οχι, αλλιώς καταθέτεις πινακίδες κ εισαι κομπλέ!
Ο έλεγχος που είχαν πει οτι θα γινόταν ηλεκτρονικά ηταν στο να δούνε κ να αντιστοιχισουν ποιος πλήρωσε τέλη κυκλοφοριας κ δεν εχει ασφάλεια! Αν σου εχει λήξη καλο θα ηταν να κανεις μια έστω την πιο φτηνή μην βρεις τον μπελά σου εαν κ εφόσον ισχύει οτι κανουν ελέγχους!


Sent from my iPhone 4s using Tapatalk

Thomelef
06-04-14, 11:55
Τι έλεγχο να κάνουν οι κακομοιρηδες μωρε...εδώ οι μισές επιχειρήσεις έχουν έξοδα 50, έσοδα 5, με καταθέσεις, επενδύσεις μέσω ΕΣΠΑ και δεν τους ενοχλουν.

Alex_
06-04-14, 12:05
Συμφωνώ αλλα καμια φορα σου έρχεται εκει που δεν το περιμένεις... Ξέρω εγω ειναι κρίμα να πλήρωσε τα τέλη κ να την πατήσει για 150 -200 ευρω που ειναι αν βγάλει μία εξάμηνη την πιο φτηνή


Sent from my iPhone 4s using Tapatalk

alexm
06-04-14, 12:20
Μια διευκρίνηση παρακαλώ:


ένα όχημα που δεν κινείται και είναι αραγμένο σε ιδιωτικό γκαραζ (αλλά δεν έχει παραδόσει πινακίδες και έχει πληρωμένα τα τέλη του) υποχρεωτικά πρεπει να είναι ασφαλισμένο?


(παρακαλώ απαντήστε αν γνωρίζετε καλά το θέμα)


χίλια ευχαριστώ εκ των προτέρων

Πρεπει να ειναι ασφαλισμενο!!!
Δεν εχει προβλημα με τον τροχαιο ελεγχο αφου δεν κυκλοφορει, στις διασταυρωσεις ομως του υπουργειου φαινεται ανασφαλιστο και καποια στιγμη θα του ερθει το ραβασακι στο σπιτι.
Δεν μιλαμε για ενα αυτοκινητο που εχει ληξει η ασφαλεια του πριν 30-40-50 ημερες, στο τετραμηνο και πανω ομως θα εχει θεμα!!!

120ie87
06-04-14, 13:16
χιλια ευχαριστω για τις απαντησεις!

μηπως ξερουμε που γινεται η καταθεση των πινακιδων και αν ειναι χρονοβορα υποθεση η επιστροφη των πινακιδων οταν θα θελουμε να το κινησουμε παλι?



:)

aimiliosbmw
06-04-14, 13:30
Πρεπει να ειναι ασφαλισμενο!!!
Δεν εχει προβλημα με τον τροχαιο ελεγχο αφου δεν κυκλοφορει, στις διασταυρωσεις ομως του υπουργειου φαινεται ανασφαλιστο και καποια στιγμη θα του ερθει το ραβασακι στο σπιτι.
Δεν μιλαμε για ενα αυτοκινητο που εχει ληξει η ασφαλεια του πριν 30-40-50 ημερες, στο τετραμηνο και πανω ομως θα εχει θεμα!!!

Εγώ πάντως είχα μέχρι πρόσφατα ένα Ε21 που πλήρωνα τα τέλη του για τρία χρόνια χωρίς να είναι ασφαλισμένο....και δεν μου ήρθε ποτέ κανένα ραβασάκι.
Αυτά ήταν ένα απο τα τεχνάσματα του κράτους για να τρομοκρατήσουν το κόσμο.
Οταν πρωτο ακούστηκε αυτό περι προστίμων...πήρα τηλέφωνο τον ασφαλιστή μου και μου απάντησε οτι αν σκέφτεσαι να το ασφαλίσης σε μένα...ασφαλισέτο,αν το πας αλλού...μην κάνεις ασφάλεια.
Τα συμπεράσματα δικά σας !!!

aimiliosbmw
06-04-14, 13:35
χιλια ευχαριστω για τις απαντησεις!

μηπως ξερουμε που γινεται η καταθεση των πινακιδων και αν ειναι χρονοβορα υποθεση η επιστροφη των πινακιδων οταν θα θελουμε να το κινησουμε παλι?



:)

Πηγαίνεις στην εφορία οπου ανήκεις με την άδεια και τις πινακίδες σου και συμπηρώνεις και μία υπεύθυνη δήλωση οτι το έχεις σε ιδιωτικό χώρο.
Στη παραλαβή τους όμως θα σου ζητήσουν και ασφαλιστήριο συμβόλαιο για την άρση ακινητοποιήσης.

alexm
06-04-14, 14:11
Εγώ πάντως είχα μέχρι πρόσφατα ένα Ε21 που πλήρωνα τα τέλη του για τρία χρόνια χωρίς να είναι ασφαλισμένο....και δεν μου ήρθε ποτέ κανένα ραβασάκι.
Αυτά ήταν ένα απο τα τεχνάσματα του κράτους για να τρομοκρατήσουν το κόσμο.
Οταν πρωτο ακούστηκε αυτό περι προστίμων...πήρα τηλέφωνο τον ασφαλιστή μου και μου απάντησε οτι αν σκέφτεσαι να το ασφαλίσης σε μένα...ασφαλισέτο,αν το πας αλλού...μην κάνεις ασφάλεια.
Τα συμπεράσματα δικά σας !!!

είχα μέχρι πρόσφατα...

με αυτο αναφερεσαι στο παρελθον, το τωρα ομως ειναι αλλιως!!!

Να αλλαξεις ασφαλιστη, εκτος και αν συμφωνησει να σου πληρωσει το προστιμο, γιατι το οτι θα σου ερθει ειναι κατι παραπανω απο σιγουρο...thumb

aimiliosbmw
06-04-14, 14:16
είχα μέχρι πρόσφατα...

με αυτο αναφερεσαι στο παρελθον, το τωρα ομως ειναι αλλιως!!!

Να αλλαξεις ασφαλιστη, εκτος και αν συμφωνησει να σου πληρωσει το προστιμο, γιατι το οτι θα σου ερθει ειναι κατι παραπανω απο σιγουρο...thumb

2010-2011-2012 και 2013 είναι το πρόσφατα!!!
Μη σε ξεγελάει το μοντέλο...το πήγαινα για ιστορικές πινακίδες αλλα τελικά το πούλησα στις αρχές του 2014.
Νομίζω αν ήταν να έρθει...θα είχε έρθει.

mikegr
06-04-14, 14:16
οτι να ναι :
(τι αλλο θα ακουσουμε μεχρι τις εκλογες!! -> πλεον δεν πιστευω τιποτα)

https://www.enikos.gr/economy/226044,Katargoyntai_ta_tekmhria_diaviwshs_apo_t.ht ml

Δε καταργουνται, υποκαθιστονται.
10 μερες πριν τις εκλογες θα κοινοποιηθουν επισημα οι τελικες αποφασεις

optostyle
06-04-14, 14:37
87 σελιδες(τοσες βλεπω απο το κινητο)με παραπονα τελων κυκλοφοριας και ΟΧΙ μονο........οι Δημοτικες Εκλογες οσο δειχνουν "μικρες"αλλο τοσο ειναι μεγαλες...ο καθ'ενας μας ας βρει τον τροπο του..
ΤΙΜΩΡΗΣΤΕ ΤΟΥΣ

Σταλθηκε απ'τον Οpto

120ie87
06-04-14, 14:44
87 σελιδες(τοσες βλεπω απο το κινητο)με παραπονα τελων κυκλοφοριας και ΟΧΙ μονο........οι Δημοτικες Εκλογες οσο δειχνουν "μικρες"αλλο τοσο ειναι μεγαλες...ο καθ'ενας μας ας βρει τον τροπο του..
ΤΙΜΩΡΗΣΤΕ ΤΟΥΣ

Σταλθηκε απ'τον Οpto



ΣΩΣΤΟΣ!


ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ, ΤΙΜΩΡΗΣΤΕ ΤΟΥΣ - ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ

120ie87
06-04-14, 14:45
Δε καταργουνται, υποκαθιστονται.
10 μερες πριν τις εκλογες θα κοινοποιηθουν επισημα οι τελικες αποφασεις




Α...... μάλιστα!

(ΈΓΡΑΨΑΝ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΑ ΤΗΝ ΜΙΣΗ ΑΛΗΘΕΙΑ (=ΨΕΜΑ))

fanisk
06-04-14, 15:21
Εχω ενα buggy με πληρωμενα τελη αλλα δεν το βγαζω εξω ακομα (μονο καλοκαιρι), να περιμενω προστιμο? :shok:

konstantinaM3
06-04-14, 17:21
το βλεπω κ εγω για προ εκλογικες π@π@ριες μολις τελειωσουν οι εκλογες κ βγει οποιος βγει παλι θα μας γ@μησουν!

Samaro
07-04-14, 18:07
το βλεπω κ εγω για προ εκλογικες π@π@ριες μολις τελειωσουν οι εκλογες κ βγει οποιος βγει παλι θα μας γ@μησουν!

:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Γειά σου βρε Κωνσταντίνα αθυρόστομη !! :original:

Chris
07-04-14, 18:09
το βλεπω κ εγω για προ εκλογικες π@π@ριες μολις τελειωσουν οι εκλογες κ βγει οποιος βγει παλι θα μας γ@μησουν!

+100000000000000000000000:ranting2:

mark e92
07-04-14, 21:22
το βλεπω κ εγω για προ εκλογικες π@π@ριες μολις τελειωσουν οι εκλογες κ βγει οποιος βγει παλι θα μας γ@μησουν!

Καλά δεν παιζεσαι!!!:th_Laie_67-1:

mixalis
07-04-14, 22:08
87 σελιδες(τοσες βλεπω απο το κινητο)με παραπονα τελων κυκλοφοριας και ΟΧΙ μονο........οι Δημοτικες Εκλογες οσο δειχνουν "μικρες"αλλο τοσο ειναι μεγαλες...ο καθ'ενας μας ας βρει τον τροπο του..
ΤΙΜΩΡΗΣΤΕ ΤΟΥΣ

Σταλθηκε απ'τον Οpto

Μια χαρά τα λες ΑΛΛΑ έχουν κάνει το καταμερισμό των ψήφων όπως ακριβώς τους βολεύει..... Που ακούστηκε να παίρνει ΜΠΟΝΟΥΣ το πρώτο κόμμα 50 βουλευτές , τα άκυρα και τα λευκά πανε πάλι στο πρώτο κόμμα , οι ψήφοι των μικρών κομμάτων πανε πάλι στο πρώτο , οπότε ότι και να κανεις πάλι αυτοί οι μ@λ@κες θα βγουν θελουμε δε θελουμε......ειναι δυνατόν να μας κυβερνάει το 25% (σαμαρας) και να γαμάει το 100% των Ελλήνων ?
Ένας τρόπος υπάρχει να μην κυβερνήσουν ξανά......αλλά τον φάγανε .......ο νοών νοήτω.....

mikegr
08-04-14, 09:31
Μια χαρά τα λες ΑΛΛΑ έχουν κάνει το καταμερισμό των ψήφων όπως ακριβώς τους βολεύει..... Που ακούστηκε να παίρνει ΜΠΟΝΟΥΣ το πρώτο κόμμα 50 βουλευτές , τα άκυρα και τα λευκά πανε πάλι στο πρώτο κόμμα , οι ψήφοι των μικρών κομμάτων πανε πάλι στο πρώτο , οπότε ότι και να κανεις πάλι αυτοί οι μ@λ@κες θα βγουν θελουμε δε θελουμε......ειναι δυνατόν να μας κυβερνάει το 25% (σαμαρας) και να γαμάει το 100% των Ελλήνων ?
Ένας τρόπος υπάρχει να μην κυβερνήσουν ξανά......αλλά τον φάγανε .......ο νοών νοήτω.....

To παραμυθι της δημοκρατιας που χρησιμοποιουν για υπνωτιζουν τον κοσμο και να μοιραζονται την εξουσια...

Chris
08-04-14, 10:07
Δν υπαρχει δημοκρατια..απλα Δημοκρατικη Δικτατορια

strof
10-04-14, 18:34
Αυτη τη φορα, μαζι με το τυρακι σερβιρουν και την φακα. Αναφερουν πως θα ΙΣΧΥΣΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ (που εχουμε εκλογες).
Σε αφηνουν να φανταστεις τι θα ζητησουν την 1/1/15 απο αυτους που θα τσιμπησουν... Το 2009 τον φορεσαν ασαλιωτο, αυτη τη φορα ξεκινησαν με προκατακτικα...



Τη δυνατότητα σε ιδιοκτήτες ΙΧ αυτοκινήτων που έχουν καταθέσει πινακίδες να τις παραλάβουν αν καταβάλουν τα τέλη κυκλοφορίας του οχήματός τους για τους υπόλοιπους μήνες του 2014 θα δίνει τροπολογία που αναμένεται να κατατεθεί στη Βουλή.

Η ρύθμιση αυτή προβλέπεται να ισχύσει μόνο για φέτος και θα μπορεί να γίνει χρήση της από τους ιδιοκτήτες όποιον μήνα επιθυμούν αρκεί να πληρώσουν τα τέλη που αναλογούν στους επόμενους μήνες του έτους.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

NickM3CS
11-04-14, 13:00
https://www.fpress.gr/aytokinhto/item/14953-ayti-einai-i-tropologia-sosivio-gia-osoys-theloyn-piso-tis-pinakides-toy-ih-toys


Ολόκληρη η διάταξη, έχει ως εξής:

«Εξαιρετικά, σε περίπτωση άρσης ακινησίας οχήματος αυτοκινήτου ή μοτοσικλέτα ιδιωτικής χρήσης του πρώτου εδαφίου της παρούσας, εντός του έτους 2014, τα τέλη κυκλοφορίας του έτους αυτού, καταβάλλονται αναλογικά για τους υπόλοιπους μήνες μέχρι το τέλος του έτους, συμπεριλαμβανομένου του μήνα της άρσης της ακινησίας και πριν την άρση της ακινησίας. Με πράξη της αρμόδιας υπηρεσίας της φορολογικής διοίκησης, διαπιστώνεται το οφειλόμενο ποσό με βάση την ακριβή ημερομηνία της άρσης ακινησίας και τίθεται εκ νέου σε κυκλοφορία το όχημα

NickM3CS
11-04-14, 13:01
Και μην ξεχναμε και τον φορο πολυτελειας που αναλογει σε αυτους τους μηνες που θα γινει η αρση ακινησιας ..... :th_Laie_67-1:

Ptboul
11-04-14, 13:06
Εγώ φοβάμαι μη πουν μετά τις εκλογές, ''ά, παίδες, ξεχάσαμε, αναδρομικός Φ.Π 100/μήνα για τους μήνες που κυκλοφορήσατε το αμάξι''.

Επίσης θεωρώ γελοίο το γεγονός πως το κάνουν προεκλογικά και μόνο για το 2014, ενώ υποστήριζαν πως κάτι τέτοιο συστημικά δεν μπορούσε να γίνει. Τώρα δηλ. μπορούν για 9 μήνες αλλά μετά δεν θα μπορούν.

NickM3CS
11-04-14, 13:08
Εγώ φοβάμαι μη πουν μετά τις εκλογές, ''ά, παίδες, ξεχάσαμε, αναδρομικός Φ.Π ¤100/μήνα για τους μήνες που κυκλοφορήσατε το αμάξι''.

ειναι δεδομένος ο φορος πολυτελειας που θα πληρωσει καποιος με βασει τους μηνες που θα το κυκλοφορει.

Ptboul
11-04-14, 13:51
Ι know, αλλά μπορεί να πουν, για το δώρο που σας κάναμε φάτε έναν πιο φουσκωμένο ΦΠ. Ότι τρελλό σενάριο και να σκεφτούμε είναι δυνατόν πλέον να το δούμε στην πράξη.

ANyway, προσωπικά θα κάνω χρήση του μέτρου και ο Θεός βοηθός.

330Ci STEPTRONIC
11-04-14, 14:39
Επειδή εχω μπερδευτεί....τελικά το θέμα με την πρωτη άδεια κυκλοφορίας υσχίει??
Δηλαδή εμένα που είναι 2001 τέλος μοντέλο ...και ήρθε το 2005 απο γερμανία
θα έχει φορο πολυτελείας το 2014-2015 δεν έχω καταλάβει που το πάνε?

NickM3CS
11-04-14, 16:06
Επειδή εχω μπερδευτεί....τελικά το θέμα με την πρωτη άδεια κυκλοφορίας υσχίει??
Δηλαδή εμένα που είναι 2001 τέλος μοντέλο ...και ήρθε το 2005 απο γερμανία
θα έχει φορο πολυτελείας το 2014-2015 δεν έχω καταλάβει που το πάνε?
ναι ισχυει ..περιλαμβανεται στην τροπολογια ....

https://www.tovima.gr/files/1/2013/11/08/forologia.pdf

konstantinaM3
11-04-14, 16:17
επειδη κ εγω εχω χασει λιγο την μπαλα με τους π@π@ρες δεν ειχαν πει οτι θα καταργουσαν τον φορο πολυτελειας?πριν 2 κυριακες ειχαν πει οτι το ψηφισαν...???

mikegr
11-04-14, 17:15
εμαθα παντως οτι ψηφιστηκε νομος απο εδω και στο εξης τα αυτοκινητα που εισαγονται στην Ελλαδα θα εχουν ημερομηνια πρωτης αδειας την ημερομηνια κατασκευης

konstantinaM3
11-04-14, 17:46
εμαθα παντως οτι ψηφιστηκε νομος απο εδω και στο εξης τα αυτοκινητα που εισαγονται στην Ελλαδα θα εχουν ημερομηνια πρωτης αδειας την ημερομηνια κατασκευης

κ αυτο το διαβασα καπου οτι το ψηφισαν επισης δεν ξερω εαν θα παρουν πισω το αδικο χρεος που μας εστειλε η εφορια οτι το αμαξι μου ειναι Ε46 κ μου εστειλαν να πληρωσω 1300 ευρο φορο πολυτελειας ενω ειναι μοντελο του 98 θελω να πιστευω αφου ειδαν οτι ειναι μαλ@κια αυτο που ειπαν κ το διορθωσαν να τα παρουν πισω...:ranting2::ranting2::ranting2:

mikegr
11-04-14, 19:00
κ αυτο το διαβασα καπου οτι το ψηφισαν επισης δεν ξερω εαν θα παρουν πισω το αδικο χρεος που μας εστειλε η εφορια οτι το αμαξι μου ειναι Ε46 κ μου εστειλαν να πληρωσω 1300 ευρο φορο πολυτελειας ενω ειναι μοντελο του 98 θελω να πιστευω αφου ειδαν οτι ειναι μαλ@κια αυτο που ειπαν κ το διορθωσαν να τα παρουν πισω...:ranting2::ranting2::ranting2:

προς το παρον δεν εχει αναδρομικη ισχυ.
Πιστευω παντως οτι οντως τα μειωθουν οι φοροι στα μεγαλα. Αλλα ειμαι σιγουρος οτι μετεκλογικα θα επιβαρυνθουν τα μικροτερα.

konstantinaM3
11-04-14, 19:07
προς το παρον δεν εχει αναδρομικη ισχυ.
Πιστευω παντως οτι οντως τα μειωθουν οι φοροι στα μεγαλα. Αλλα ειμαι σιγουρος οτι μετεκλογικα θα επιβαρυνθουν τα μικροτερα.

μετεκλογικα να δεις τι π@@σα θα φαμε ! :ranting2::ranting2::ranting2::ranting2::ranting2:

Koyotte
11-04-14, 20:35
μετεκλογικα να δεις τι π@@σα θα φαμε ! :ranting2::ranting2::ranting2::ranting2::ranting2:

Μια με μανιτάρια και πεπερονι...εφτασειιιιιιιι

mark e92
11-04-14, 22:17
Νομίζω ότι δεν έχει τεθεί σε ισχύ γιατί χρειάζεται να εκδοθεί Υπουργική απόφαση...

Samaro
12-04-14, 18:03
μετεκλογικα να δεις τι π@@σα θα φαμε ! :ranting2::ranting2::ranting2::ranting2::ranting2:
Θα εξαρτηθεί άμεσα απο το αποτέλεσμα των εκλογών.
Τα ποσοστά που θα προκύψουν απο αυτές τις εκλογές θα αποτελέσουν τον μπούσουλα για την παραπέρα χάραξη της οικονομικής πολιτικής.

optostyle
12-04-14, 18:37
Τωρα μολις ειπε η ΔΤ οτι απο Μεγαλη Τεταρτη θα μπορουν να παιρνουν πινακιδες και να πληρωνουν για το υπολοιπο της χρονιας....το θεμα ειναι οτι η ΔΤ ζει σε αλλο κοσμο ,γιατι ειχε ρεπορταζ οτι ΤΩΡΑ αρχισαν να πουλανε ολοι τα πολυτελη και μεγαλου κυβισμου αυτοκινητα.....Τι να πει κανεις...

Σταλθηκε απ'τον Οpto

Kostas_1
12-04-14, 18:54
Παντως Κωστα αν δεις τα 2λιτρα- 2,5λιτρα τσίμπησαν λιγο οι τιμες τους στο καρ

steliosm46
12-04-14, 21:53
ναι ισχυει ..περιλαμβανεται στην τροπολογια ....

https://www.tovima.gr/files/1/2013/11/08/forologia.pdf

Απο ποτε θα ισχυσει αυτο Νικο ξερεις? δηλαδη πλεον θα κοιτανε πρωτη αδεια διεθνως σωστα?

εγω σημερα που μπηκα στο taxisnet το δικο μου το εμφανιζει ακομη 2007 πρωτη αδεια στην ελλαδα.

και αν ισχυσει πως θα γινει? θα το αλλαξουν αυτοι αυτοματα μεσω ταχisnet λογικα?

mikegr
13-04-14, 09:19
Θα εξαρτηθεί άμεσα απο το αποτέλεσμα των εκλογών.
Τα ποσοστά που θα προκύψουν απο αυτές τις εκλογές θα αποτελέσουν τον μπούσουλα για την παραπέρα χάραξη της οικονομικής πολιτικής.

https://news.in.gr/economy/article/?aid=1231310906

mark e92
13-04-14, 11:02
Α ωραία έρχονται αυξήσεις και στις αντικειμενικές.....
Να δούμε που θα φτάσει και το ΕΤΗΔΕ...

oldcarskickass
13-04-14, 13:11
Θα εξαρτηθεί άμεσα απο το αποτέλεσμα των εκλογών.
Τα ποσοστά που θα προκύψουν απο αυτές τις εκλογές θα αποτελέσουν τον μπούσουλα για την παραπέρα χάραξη της οικονομικής πολιτικής.

Τα αποτελέσματα που θα προκύψουν από αυτές τις εκλογές, καθώς και πολλές ακόμα, θα σημάνουν μια ΑΠΛΗ αλλαγή προσώπων στις κυβερνητικές θέσεις.

Οι οικονομικές πολιτικές είναι το ΜΟΝΟ σίγουρο ότι δεν θα αλλάξουν.

Bazil Van Sinner
18-04-14, 12:35
Λοιπόν έχω μια ίδεα και θέλω την βοήθεια σας.

Μεθαύριο με το καλό που θα πάρω τις πιναίδες Μ και
θα βγώ στην κίνηση,λέω να βγάλω καμιά πινακίδα fake,
όχι απομιμηση της δικιάς μου (τυπου Λιάπης) άλλα καμιά με λατίνικα ,τύπου αγγλίας.

Όχι GR, όχι έθνοσημα,όχι ελληνικούς χαρακτήρες.

Θέλω να μάθω άν θα 'χω πρόβλημα νομικής φύσεως.

Alex_
18-04-14, 12:50
Λοιπόν έχω μια ίδεα και θέλω την βοήθεια σας.

Μεθαύριο με το καλό που θα πάρω τις πιναίδες Μ και
θα βγώ στην κίνηση,λέω να βγάλω καμιά πινακίδα fake,
όχι απομιμηση της δικιάς μου (τυπου Λιάπης) άλλα καμιά με λατίνικα ,τύπου αγγλίας.

Όχι GR, όχι έθνοσημα,όχι ελληνικούς χαρακτήρες.

Θέλω να μάθω άν θα 'χω πρόβλημα νομικής φύσεως.

δεν σου δινουν αυτοι δικες τους? ή τις δικες σου?
με σφαλεια τι εκανες? ασφαλιζεται τελικα για αυτες τις μερες? γιατι απο οτι ειχα ακουσει οι ασφαλιστικες ζητουσαν τουλαχιστον για 3μηνο.. δωσε πληροφοριες στον λαοthumbthumb

εχει να πεσει πολυ φωτο οποτε να περιμενουμε πολυ υλικο:thumbsup::thumbsup:

strof
18-04-14, 13:27
Βασίλη πάρε και την λαμπάδα σου μαζί σου, δεν νομίζω να έχουν στο κρατητήριο. :original:

Άρθρo 90
Πινακίδες αριθμoύ κυκλoφoρίας
1. Δεν επιτρέπεται σε κανένα μηχανoκίνητo όχημα, ρυμoυλκoύμενo, μo-
τoπoδήλατo ή ζωήλατo όχημα να κυκλoφoρεί oπoυδήπoτε στη Χώρα, αν δεν
φέρει τις πινακίδες αριθμoύ κυκλoφoρίας, oι oπoίες χoρηγήθηκαν νόμιμα. Oι
χoρηγoύμενες πινακίδες πρέπει να είναι αντανακλαστικές.
2. Οι διαστάσεις, οι προδιαγραφές, ο τρόπος κατασκευής και η διαδικασία
χορήγησης των πινακίδων της προηγούμενης παραγράφου, τα της αντικα-
τάστασης αυτών σε περίπτωση απώλειας, κλοπής, καταστροφής ή φθοράς,
τα της χορήγησης πινακίδων για δοκιμαστική ή προσωρινή κυκλοφορία, ο
τρόπος και η θέση ανάρτησης, τα των εγγραφών και ενδείξεων επΆ αυτών,
καθώς και οποιοδήποτε σχετικό θέμα, ρυθμίζονται, για τα αυτοκίνητα, καθώς
και για τα τρίτροχα οχήματα και τις μοτοσικλέτες και τα υπΆ αυτών ρυμουλ-
κούμενα με απόφαση του Υπουργού Μεταφορών και Επικοινωνιών, για τα
Κεφάλαιο Θ΄. Ταξινόμηση, απογραφή και θέση οχημάτων σε κυκλοφορία139
αγροτικά μηχανήματα με απόφαση του Υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης και
Τροφίμων, για τα μηχανήματα έργων με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλο-
ντος, Χωροταξίας και Δημόσιων Έργων, για τα μοτοποδήλατα με απόφαση
του Υπουργού Δημόσιας Τάξης και για τα ζωήλατα οχήματα με απόφαση του
Υπουργού Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης.
3. Aπαγoρεύεται για oπoιαδήπoτε αιτία αντικατάσταση των πινακίδων,
πoυ καθoρίζoνται στην παράγραφο 1 τoυ άρθρoυ αυτoύ με άλλες πoυ δεν
έχoυν χoρηγηθεί νόμιμα ή παραπoίηση αυτών με oπoιαδήπoτε μoρφή (τεμα-
χισμό, αλλαγή σχήματoς ή γράμματoς, κάμψη της πινακίδας κ.λπ.) ή μετάθε-
ση από τoυ ενός oχήματoς σε άλλo ή κατασκευή από άλλoν πλην τoυ κατά τις
διατάξεις τoυ παρόντoς Kώδικα oριζoμένoυ και κατά τρόπo διάφoρo, ως και
η πώληση, αγoρά και χρήση τέτoιων πινακίδων. Oι παραβάτες της διάταξης
της παραγράφoυ αυτής, ως και αυτoί πoυ υπoβάλλoυν ψευδή στoιχεία, για τη
λήψη ανταλλακτικών πινακίδων για τo σκoπό παράνoμης χρησιμoπoίησής
τoυς, τιμωρoύνται με φυλάκιση μέχρις ενός (1) έτoυς.
4. Αυτός που θέτει σε κυκλοφορία αυτοκίνητο όχημα, το οποίο δεν έχει
τοποθετημένες και τις δύο πινακίδες αριθμού κυκλοφορίας, οι οποίες έχουν
νόμιμα χορηγηθεί, καθώς και εκείνος, ο οποίος κυκλοφορεί άλλης κατηγορίας
όχημα, που δεν είναι εφοδιασμένο με κανονικές πινακίδες αριθμού κυκλοφο-
ρίας, τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο τριακοσίων (300,00) ευρώ. Με διοι-
κητικό πρόστιμο τριακοσίων (300,00) ευρώ τιμωρείται και αυτός που οδηγεί
οδικό όχημα του οποίου οι πινακίδες δεν είναι, για οποιοδήποτε λόγο, ευκρινώς
ορατές ή αναγνωρίσιμες από τεχνικά μέσα βεβαίωσης παραβάσεων ή τοποθε-
τεί επΆ αυτών μη αντανακλαστικό υλικό. Για τη σχετική παράβαση που αφορά
φορτηγά οχήματα έχουν εφαρμογή οι ειδικές διατάξεις του ν. 3446/2006.

m_power_lunatic
18-04-14, 13:55
Ούτε να το διανοηθείς αυτο με τις πινακίδες!!!

Bazil Van Sinner
18-04-14, 15:03
Παναγιώτη μετά το πάσχα θα το βγάλω και θα είναι και καθημερίνη όπως ορίζει ο νόμος.

Δέν έγραψα κάπου οτι θα το κινήσω παράνομα,θα είμαι νόμιμος με την ασφάλεια μου(Alex αν δεν προσκομίσεις ασφαληστήριο στην ΔΟΥ δεν σου χόρηγουν άδεια κυκλοφορίας) και τα ανάλογα παράβολα (4ευρώ την μέρα) πληρωμένα.

Απλά επειδή θα έχω την άδεια Μετακίνησης,η οποία είναι απ'οτι έμαθα ένα χαρτί και τίποτα παραπάνω,είπα να κάνω τον χαβά μου ...
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/04/08012009481-1.jpg

Lunatic λές να μήν?

Το σταμάτημα για έλεγχο δεν θα το γλιτώσω,το ξέρω,άν θα φάνε στράβωμα και με τεντώσουν στις κλήσεις δεν ξέρω,γι αυτό ρωτώ.

strof
18-04-14, 15:15
Αυτό ακριβώς σου λέω. Θα κάνεις μόνος σου τη νόμιμη κίνηση του οχήματός σου παράνομη!
Αυτός που θα σε σταματήσει θα δει όλα τα νόμιμα που αναφέρεις (Μ, ασφάλεια κπλ) θα δει όμως και το παράνομο, τις custom πινακίδες.
Η παράγραφος 3 που σου έβαλα με κόκκινο από πάνω, το λέει ξεκάθαρα:

Aπαγoρεύεται για oπoιαδήπoτε αιτία αντικατάσταση των πινακίδων,
πoυ καθoρίζoνται στην παράγραφο 1 τoυ άρθρoυ αυτoύ με άλλες πoυ δεν
έχoυν χoρηγηθεί νόμιμα ή παραπoίηση αυτών με oπoιαδήπoτε μoρφή

Στην δική σου περίπτωση, δεν θα υπάρχουν πινακίδες οπότε πρέπει να το αφήσεις ως έχει. Δεν μπορείς να βάλεις άλλες πλην αυτών που σου έχουν χορηγηθεί νόμιμα.
ps: Δεν είναι διοικητικό μέτρο (πρόστιμο), αλλά προβλέπει φυλάκιση, που σημαίνει αυτόφωρο. Γι' αυτό σου έγραψα αστειευόμενος για το κρατητήριο.
Βέβαια υπάρχει και η περίπτωση να σε σταματήσουν και να μην σου κάνουν τίποτα. Εγώ πάντως δεν θα το έκανα.

Alex_
18-04-14, 15:29
Εμενα μου φαινεται κουλο παντως να κυκλοφορει ενα αμαξι ακομα κ με Μ πινακιδες κ να μην εχει καποιο διακριτικο αναγνωρισης, αν εμπλακει σε ενα τροχαιο (μιλαω γενικα για τον τροπο που κυκλοφορουν τα Μ) κ φυγει δεν θα μπορεσει εστω κ καποιος μαρτυρας να σημειωσει τον αριθμο κυκλοφοριας. Θα επρεπε κατα την γνωμη μου να δινουν τις κανονικες πινακιδες!

Bazil με το καλο να το χαρεις αυτο το διημερο, αναμενουμε φωτογραφικο υλικο απο τις βολτες:thumbsup::thumbsup:

Thomelef
18-04-14, 15:34
Έχουμε έναν πελάτη, όπου ο αδερφός του είναι αστυνομικός. Ο αστυνομικός οπότε έχει ρεπό, πάει και βοηθάει τον πελάτη μας, κυρίως για δουλίτσα τύπου, πάνε από εκεί πάρε αυτό, πήγαινε πλήρωσε αυτό το λογαριασμό κοκ. Όχι δουλειές μέσα στο εργοστασιο δλδ.

Το λοιπον...αυτός ο αστυνομικός, έχει ένα οπελ άστρα, δεν φοράει πινακίδες κανονικές, αλλά έχει πινακίδες που έχουν την ελληνική σημαία μπρος πίσω και γραφουν...αχ ελλαδα σ'αγαπω και βαθιά σ'εχαριστω.

Alex_
18-04-14, 15:43
Αυτον δεν θα τον γραψουν ποτε γιατι ειναι δικος τους , εσενα κ εμενα θα μας σκισουν αν βαζαμε οτι μας κατεβαινε για πινακιδα:thumbsdown::thumbsdown:

Bazil Van Sinner
18-04-14, 15:44
Θα τις φορεσω μόνο για φωτογραφίση,δεν το διακινδυνεύω,ευχάριστω παναγιώτη,

strof
18-04-14, 16:18
Έχουμε έναν πελάτη, όπου ο αδερφός του είναι αστυνομικός. Ο αστυνομικός οπότε έχει ρεπό, πάει και βοηθάει τον πελάτη μας, κυρίως για δουλίτσα τύπου, πάνε από εκεί πάρε αυτό, πήγαινε πλήρωσε αυτό το λογαριασμό κοκ. Όχι δουλειές μέσα στο εργοστασιο δλδ.

Το λοιπον...αυτός ο αστυνομικός, έχει ένα οπελ άστρα, δεν φοράει πινακίδες κανονικές, αλλά έχει πινακίδες που έχουν την ελληνική σημαία μπρος πίσω και γραφουν...αχ ελλαδα σ'αγαπω και βαθιά σ'εχαριστω.

Εννοείται πως υπάρχουν αυτές οι συμπεριφορές Θωμά. Και εδώ ας πούμε κυκλοφορεί ολόκληρη "συμμορία" έτσι και δεν τους καίγεται καρφί.
https://www.larisanew.gr/website/wp-content/uploads/2013/02/185195_274034996047746_623017325_n.jpg

Όταν όμως κάποιος ζητάει δημόσια την γνώμη κάποιων άλλων για κάτι που είναι προφανώς παράνομο, δεν μπορείς να του πεις κάντο γιατί το κάνει και ο χ αστυνομικός, ο ψ νεκροθάφτης, ο ω μαντράς.

MINI_vag
18-04-14, 16:43
Εδω ο Τσαουσης με τα group vag κυκλοφορει δημόσια με πινακιδες Tsaousis στο R8 του

Bitz
18-04-14, 17:11
Bασιλη μη μασας....σκασε μυτη διπλα στο περιπολικο και μαρσαριζε.
:bye::bye::bye::bye::bye:

Thomelef
18-04-14, 17:11
Δεν το είπα γι'αυτο, απλα το ανεφερα.

Bazil Van Sinner
18-04-14, 18:33
Η παραγγελία έφυγε https://www.facebook.com/ajax/mercury/attachments/photo.php?fbid=748991461807711&mode=contain&width=176&height=176 ,λόγω ημέρων θα τις πάρω την αλλη τετάρτη,αλλά και πάλι με βολέυει!

ευλόγησον .

fanisk
19-04-14, 04:15
Βασιλη ξεχνα τις πλαστες πινακιδες, θα μπλεξεις.

mark e92
19-04-14, 08:16
Η παραγγελία έφυγε https://www.bmwfans.gr/forum/ ,λόγω ημέρων θα τις πάρω την αλλη τετάρτη,αλλά και πάλι με βολέυει!

ευλόγησον .

εγώ λέω να τις φορέσεις μόνο για την φωτογράφιση ...

Bazil Van Sinner
19-04-14, 08:42
εγώ λέω να τις φορέσεις μόνο για την φωτογράφιση ...



:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

χαχαχα ναι ρε Μάρκο,το γραψα στην προήγουμενη σελίδα.αυτες είναι απο
τον Μητροπολίτη Λεμεσού :hystericalbs1::hystericalbs1:
https://www.24news.com.cy/assets/modules/kat/articles/201402/28077/images/sum_3.jpg

BILL007
19-04-14, 14:44
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

χαχαχα ναι ρε Μάρκο,το γραψα στην προήγουμενη σελίδα.αυτες είναι απο
τον Μητροπολίτη Λεμεσού :hystericalbs1::hystericalbs1:
https://www.24news.com.cy/assets/modules/kat/articles/201402/28077/images/sum_3.jpg

Και όμως αυτή παίζει να είναι κανονική thumb

Υπάρχουν ειδικές κατηγορίες https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%AF%CE%B4%CE%B5%C F%82_%CE%BA%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF %81%CE%AF%CE%B1%CF%82_%CE%BF%CF%87%CE%B7%CE%BC%CE% AC%CF%84%CF%89%CE%BD_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%95%CE% BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1%CF%82#.CE.86.CE.BB.CE.B B.CE.B5.CF.82_.CE.B5.CE.B9.CE.B4.CE.B9.CE.BA.CE.AD .CF.82_.CE.BA.CE.B1.CF.84.CE.B7.CE.B3.CE.BF.CF.81. CE.AF.CE.B5.CF.82 για τις πινακίδες και σε αυτή κατατάσσονται λογικά και αυτά τα οχήματα.

Bazil Van Sinner
19-04-14, 17:03
E θα γίνω Μητροπολίτης τότε,προλαβαίνω!

Bazil Van Sinner
23-04-14, 07:45
Φευγω πάω στην εφορία για τις Μ ,αίντε και καλη μου τύχη...

Konstantinos E60
23-04-14, 07:50
E θα γίνω Μητροπολίτης τότε,προλαβαίνω!

Με τα ξεκωλα που ανεβάζεις στο πριβε ουτε καντηλαναυτης σε ξωκκλήσι !!:th_Laie_67-1:

Bazil Van Sinner
23-04-14, 15:09
Με τα ξεκωλα που ανεβάζεις στο πριβε ουτε καντηλαναυτης σε ξωκκλήσι !!:th_Laie_67-1:

Φίλε γία όλους έχει μια θέση ο Πανμέγιστος!!!!!!

https://www.churchchoirmusic.com/afcommerce/images/GodSavesSinners.jpg


:whistle:

Bazil Van Sinner
23-04-14, 21:37
Ωραία,πήρα την άδεια κυκλοφοριάς Μ για ένα 48ωρο,το αμάξι θα
πάει για service στην Θεσσαλονίκη και μετά θα ταξιδέψει για να δειγματιστεί
σε υποψήφιο αγοραστή.Τι κάνουμε με την παρακάτω περίπτωση?
Δεν μπορώ να έχω συνοδηγό,θα έχω κανένα πρόστιμο σε περίπτωση ελέγχου?
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/04/IMG_8553a_zps9a595234-1.jpg

nikos1400
23-04-14, 21:44
Ωραία,πήρα την άδεια κυκλοφοριάς Μ για ένα 48ωρο,το αμάξι θα
πάει για service στην Θεσσαλονίκη και μετά θα ταξιδέψει για να δειγματιστεί
σε υποψήφιο αγοραστή.Τι κάνουμε με την παρακάτω περίπτωση?
Δεν μπορώ να έχω συνοδηγό,θα έχω κανένα πρόστιμο σε περίπτωση ελέγχου?
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/04/IMG_8553a_zps9a595234-1.jpg

απο οτι λεει Μπιλ, "...δεν περιεχει το δικαιωμα μεταφορας ατομων...".
πιθανολογω οτι δε θα σε γραψουνε αν εχεις (πχ.) την κοπελιά μαζι και εχει το αμαξι ασφαλεια σε ισχυ.
αλλα εξαρταται....:busted_cop:

υγ. ...και εισαι εντος της διαδρομης που περιγραφεται στο χαρτι. ετσι δεν το κανουνε ακομα ?

Bazil Van Sinner
23-04-14, 23:06
απο οτι λεει Μπιλ, "...δεν περιεχει το δικαιωμα μεταφορας ατομων...".
πιθανολογω οτι δε θα σε γραψουνε αν εχεις (πχ.) την κοπελιά μαζι και εχει το αμαξι ασφαλεια σε ισχυ.
αλλα εξαρταται....:busted_cop:

υγ. ...και εισαι εντος της διαδρομης που περιγραφεται στο χαρτι. ετσι δεν το κανουνε ακομα ?

προβλεπόμενος,με ασφαληστήριο 6μηνο πληρωμένο,μιάς και θα "βγώ" σε κανα μήνα κανονικά με νούμερα.ισχύει προκαθορισμένη διαδρομή η οποία επίσης θα τηρηθεί.

Vassilis ///M
24-04-14, 11:45
το αμάξι θα
πάει για service στην Θεσσαλονίκη και μετά θα ταξιδέψει για να δειγματιστεί
σε υποψήφιο αγοραστή.

Καλά κάνεις όλες αυτές τις προετοιμασίες για να το πουλήσεις????

Bazil Van Sinner
24-04-14, 12:28
Καλά κάνεις όλες αυτές τις προετοιμασίες για να το πουλήσεις????
αμα κάτσει,ναί,έτσι κι αλλιώς για να πωληθει πρέπει να είναι υγιές και αρτιμελές!

m_power_lunatic
24-04-14, 13:47
Aντε να φευγει με το καλο να πουληθει!

Bassakos
24-04-14, 14:53
να πουληθει να ησυχασουμε! μας ειχε πριξει τοσο καιρο με το 46αρι του!:hystericalbs1:
περα απο την πλακα
αφου πηρες την αποφαση να το δωσεις
καλοπουλητο !
:cheers:

mark e92
24-04-14, 17:22
Εμένα Bill δυστυχώς μου είπανε"μόνος του"..

GIANNHS M
25-04-14, 23:30
τελικα υπαρχει τελευταια εγκυρη πληροφορια για το ΑΝ κ ΠΟΤΕ θα μπορούμε να παρουμε τελη για το υπολοιπο της χρονιας που μενει?:up:

Bazil Van Sinner
26-04-14, 01:01
Iσχύει ήδη το μέτρο απο την Μ.Τεταρτη.

GIANNHS M
26-04-14, 02:43
https://www.fimes.gr/2014/04/teli-kykloforias-allages-2/


...............................................:dr ive:.............................................. .......

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
02-05-14, 21:49
Σήμερα εληγαν οι πινακίδες διημερου σε Ε 46 κάμπριο θειου μου.με χιλιοπαρακαλεσε(άλλο που δεν ήθελα ) να το κυκλοφορησω λίγο.αφού το εκανα καμια ωρα βόλτες το επέστρεψα.το μοναδικό που έχω να αναφέρω είναι που παρόλο που υπήρχαν παρα πολλοί αστυνομικοί λόγω της αυριανης τοπικής εορτής δεν τους εκανε καμια εντύπωση ενα όχημα χωρίς πινακίδες;;;;;;

mark e92
02-05-14, 22:24
https://www.fimes.gr/2014/04/teli-kykloforias-allages-2/


...............................................:dr ive:.............................................. .......

Μας δουλεύουν κανονικά...αντι να κάνουν καμμία μείωση αυτοί μ@@@@...

konstantinaM3
02-05-14, 22:34
Σήμερα εληγαν οι πινακίδες διημερου σε Ε 46 κάμπριο θειου μου.με χιλιοπαρακαλεσε(άλλο που δεν ήθελα ) να το κυκλοφορησω λίγο.αφού το εκανα καμια ωρα βόλτες το επέστρεψα.το μοναδικό που έχω να αναφέρω είναι που παρόλο που υπήρχαν παρα πολλοί αστυνομικοί λόγω της αυριανης τοπικής εορτής δεν τους εκανε καμια εντύπωση ενα όχημα χωρίς πινακίδες;;;;;;

ειναι που θα σου τυχη...εγω πηγαινα βολτα στον πειραια χωρις πινακιδες μονο με το Μ κ σε ολη την παραλιακη μπ@τσοι παντου παντου ομως κανενας δεν με σταματησε!ενα πρωι ξεκινησα για σαλονικα μολις βγηκα εξω απο το σπιτι με σταματησαν αμεσως πηγα σαλονικα μεσα στην πολη δεν με σταματησε κανενας!:th_Laie_67-1:

konstantinaM3
02-05-14, 22:34
Μας δουλεύουν κανονικά...αντι να κάνουν καμμία μείωση αυτοί μ@@@@...

χρονια μας δουλευουν τα καθίκια!για ολα...:ranting2::ranting2::ranting2:

Bazil Van Sinner
03-06-14, 08:28
Ξέρει κάποιο να μο επιβεβαιώση αν ισχύει ότι μπορώ να πάρω τις πινακιδες 16 του μήνα και να πληρώσω απο τον επόμενο????

mikegr
03-06-14, 09:23
θα πληρωσεις τους υπολοιπους μηνεσ του ετους

Bazil Van Sinner
03-06-14, 09:24
Αυτο το γνωρίζω,σε αυτό που ρωτώ θέλω απάντηση αν ισχύει ή όχι:original:

dionisisM3
03-06-14, 09:29
Ξέρει κάποιο να μο επιβεβαιώση αν ισχύει ότι μπορώ να πάρω τις πινακιδες 16 του μήνα και να πληρώσω απο τον επόμενο????

Οχι δεν μπορεις να τις παρεις 16 . Πληρωνεις τον μηνα που παιρνεις και μετα . Το ιδιο επαθα και εγω , πηγα 27 του μηνα και επρεπε να παρω και τον τρεχον , οποτε εφυγα και γυρισα ππρωτομηνια

Bazil Van Sinner
03-06-14, 09:45
Οχι δεν μπορεις να τις παρεις 16 . Πληρωνεις τον μηνα που παιρνεις και μετα . Το ιδιο επαθα και εγω , πηγα 27 του μηνα και επρεπε να παρω και τον τρεχον , οποτε εφυγα και γυρισα ππρωτομηνια

φτού σου ρε πστ μου!!!

26 και σήμερα....

konstantinaM3
03-06-14, 09:55
κ εγω πηγα εχτες κ πληρωσα ολο τον ιουνιο μεχρι δεκεμβριο....

andreas_R
03-06-14, 10:13
Ποσο?

konstantinaM3
03-06-14, 10:51
Ποσο?

513 εουρα!!!ετσουξε μεν αλλα δεν αντεχα αλλο μετα απο 1,5 χρονο χωρις μπλοκε.......:original::original:

A8hnaios
03-06-14, 15:10
κ εγω πηγα εχτες κ πληρωσα ολο τον ιουνιο μεχρι δεκεμβριο....

Καλούς δρόμους κ καλές πάντες..!!

konstantinaM3
03-06-14, 15:18
Καλούς δρόμους κ καλές πάντες..!!

σε ευχαριστω να σαι καλα!!!:original: ευχομαι κ σε ολους οσους εχουν καταθεσει να τις παρουν αυτο το διαστημα τουλαχιστον κ να χαρουν το αμαξακι τους γιατι το 15 δεν ξερω τι μας περιμενει παλι...τι μπουγιουρντι θα μας ερθει απο την εφορια....:ranting2::ranting2:

Bazil Van Sinner
04-06-14, 16:48
Επιβεβαιώνω ότι δέν ισχύει το 16 του μήνα,δέν τους έχει έρθει σχετική διατάγη,οπότε και 29 να πάς να τις πάρεις πληρώνεις τον τρέχων μήνα !

Επιβεβαιώνω ότι είναι κ@λόπαιδα και τις εξαιρέσεις τίς κάνουν μπροστά στα μάτια μάς και
άκυρο μου έδωσε για την κυριακή ,γιατί είναι κυριακή,και άκυρο για την δευτέρα γιατί είναι το Α.Πνεύματος(έλα mouni στον τόπο σου!!!!!) καί άκυρο για την παρασκεύη,γιατί΄εγώ αρχικά τις ζήτησα για κυριακή.

Σε ερώτηση μου να διαβάσουμε την εφημερίδα της κυβέρνησης που είχε στα χέρια της(μαίου)διαβάσαμε μαζί ότι δικαιόυμε μια 3ήμερη(τον απρίλιο ενώ μπορούσε να μου δώσει 3μερες εδωσε 2)και 2 (δυο) 24ωρες!!!!

Φεύγω μεσ΄τα νεύρα ,πάω στο παρκαρισμένο μου φαβέ,βρίσκω και ένα ροζ μπιλιετάκι των 80ευρώ!Καρφί στην τροχαία,μπαίνω μέσα στην υποδοχή μια κυρία μου ζητάει τον λόγο,της απαντώ,γράψτε ένσταση μου λέει και την παρασκεύη θα ενημερωθείτε....άδικος χρόνος,μείον 40ευρω το ταμείο.
Και κερατάς και δαρμένος.

mark e92
04-06-14, 16:54
Επιβεβαιώνω ότι δέν ισχύει το 16 του μήνα,δέν τους έχει έρθει σχετική διατάγη,οπότε και 29 να πάς να τις πάρεις πληρώνεις τον τρέχων μήνα !

Επιβεβαιώνω ότι είναι κ@λόπαιδα και τις εξαιρέσεις τίς κάνουν μπροστά στα μάτια μάς και
άκυρο μου έδωσε για την κυριακή ,γιατί είναι κυριακή,και άκυρο για την δευτέρα γιατί είναι το Α.Πνεύματος(έλα mouni στον τόπο σου!!!!!) καί άκυρο για την παρασκεύη,γιατί΄εγώ αρχικά τις ζήτησα για κυριακή.



Αφου το γνωρίζεις οτι ισχύει μόνο για εργάσιμες μέρες , τι Κυριακή ζητάς?

Bazil Van Sinner
04-06-14, 18:33
Να μην πω τί ισχύει Μαρκο,άστο που καθόμουν και δίαβασζα και τους νομους....


οοοοοοοοόχι κ@ριολάκι 1η Ιουλίου θα ρθώ να τις πάρω,
ΟΧΙ αύριο !!!!

Thomelef
06-06-14, 19:44
Γιατί βάζετε τον εαυτό σας σε ψυχαναγκαστηκες ιστορίες? Γμσ του τη μανα ρεσυ βασιλη τον παλιοκουβα να πούμε. Ξέρω είναι τρελα, αλλά δεν αξίζει να τρως την τρέλα του κάθε μ@λ@κ@ υπαλλήλου που ζει με καταραμένα λεφτά από όλους τους ταλαιπωρους.

Γ @ μ η σ ε το...αν βάλεις τον χαμένο σου χρόνο και τι τραβάς για αυτή τη βόλτα που θες να κάνεις, θα δεις ότι πιο φτηνά θα σου έβγαινε αν πλήρωνες ρτο σήμα για να έχεις το αμάξι στα χέρια σου.

Αυτή τη σκασίλα που βγάζεις με το @@ τον υπάλληλο της εφορίας, πόσο την κοστολογεις. Σε αυτό το χρόνο που σπαταλας, σκέψου τι θα μπορούσες να κάνεις και να είναι και αποδοτικο.

Way I see it, χάνεις πολλά σε σχέση με αυτά που θα έδινες για να έχεις το αμάξι στα χέρια σου.

Προσωπικά δεν θα ασχολιομουν. Και εγω κάποια στιγμή κατέθεσα για κάνα 2μηνο, δεν άντεξα και πήγα και τις πείρα πίσω. Αυτή τη στιγμή το αμάξι είναι τραβηγμένο και περιμένει τα ανταλλακτικά τα οποία δεν υπάρχουν πουθενά. Στα @@ μου και αν βγει μετά από 5 μηνες. Το λέω αυτό, γιατί νομίζω πως οι λαμαρίνες έχουν γίνει πλέον ένας μεγάλος προβληματισμος για όλους μας. ΛΑΘΟΣ...ένα μάτσο λαμαρίνες είναι που πρέπει να τις γράφουμε στα @@ μας και τπτ παραπανω.

konstantinaM3
06-06-14, 19:59
εγω παντα σαββατοκυριακα ζηταγα οταν ειχα καταθεσει πινακιδες κ παντα μου εδιναν την αδεια να το κυκλοφορησω σε αλλες εφοριες ισχυει κ σε αλλες οχι?τι να πω τωρα?

Bazil Van Sinner
06-06-14, 20:29
Δίκιο έχεις Θωμά,δίκιο,άν προσθέσω και την κλήση που έφαγα προχτές έπρεπε να το έχω έξω......

Για φέτος δικαιώθηκα πάντως και με τα τέλη και με τον πολυτελείας(που δέν θα τον πληρώσω τελικά...)

Έτοιμος ήμουν σήμερα το πρωί να πάω φίλε,άλλα είπα ΟΧΙ ΚΑΡΙΟΛΑΚΙ!!!!!ΟΧΙ .

astadiala naoume!!!!

Thomelef
06-06-14, 22:33
Για να στο πω πιο απλά, γιατί δεν κατάλαβες ρτο πνεύμα μου.

Πόσα θέλεις, για να έρχεσαι στα πόδια μου κάθε μήνα για να σου κάνω τα νεύρα τσαρταλια...

Για να σε βοηθήσω, θα πρέπει να υπολογίσεις ρτον χρόνο που χάνεις από τη δουλειά σου, αλλά και το χρόνο που το μυαλό σου κολλάει απ'τα νεύρα κάθε φορά που φεύγεις, με αποτέλεσμα να μην μπορείς να διαθέσεις τη σκέψη σου σε θέματα που αφορούν τη δουλειά σου και το μελον σου.

Ανυπολογιστα και σίγουρα περισσότερα από τα 1000 ευρα.

nikos1400
07-06-14, 00:08
πες μου τωρα πως εχουμε καταντησει και αγανακτουμε και υπηρετουμε ολοι οι υπολοιποι τους δημοσιους υπαλληλους.

Thomelef
07-06-14, 11:18
Εν ολίγοις αυτό κάνουμε. Με τα καινούρια δεδομένα και τις δηλώσεις που έρχονται από την εφορια, εύκολα καταλαβαινεις ότι δημόσιο και κυβερνηση είναι στην κυριολεξία εχθροί κάθε ιδιώτη που προσπαθει να επιβιώσει.

Φωνάζουν ντεμεκ για την φοροδιαφυγή, ενώ ταυτόχρονα την έχουν καταστήσει ως μοναδικό όπλο οποιουδήποτε δεν θέλει να βρεθεί στο δρόμο και να πεινάσει.

Bazil Van Sinner
12-06-14, 15:15
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/v/t35.0-12/10449232_779558138751043_537972747_o.jpg?oh=caa397 1c081635ac36adc4645231c93a&oe=539BF233&__gda__=1402743662_4129419d1d894d04f869e50295ea734 f

Koyotte
12-06-14, 16:16
Εν ολίγοις αυτό κάνουμε. Με τα καινούρια δεδομένα και τις δηλώσεις που έρχονται από την εφορια, εύκολα καταλαβαινεις ότι δημόσιο και κυβερνηση είναι στην κυριολεξία εχθροί κάθε ιδιώτη που προσπαθει να επιβιώσει.

Φωνάζουν ντεμεκ για την φοροδιαφυγή, ενώ ταυτόχρονα την έχουν καταστήσει ως μοναδικό όπλο οποιουδήποτε δεν θέλει να βρεθεί στο δρόμο και να πεινάσει.

Επιπλέον δε, η αγορά σε μεγάλο -αν οχι συντριπτικό ποσοστό- κινείται απο τα "μαύρα" χρήματα της φοροδιαφυγής. Αν τελειώσουν αυτά:bye:, οι εισαγωγείς μαντιλιών θα κάνουν χρυσές δουλειές...:fagopoti:

Thomelef
25-06-14, 21:51
Τελικά όλα οκ...

Άντε με το καλό οι νέες άδειες σε όλους. Όλα έλαβαν τέλος, χωρίς πολλά πολλα.

VanVIC
25-06-14, 22:00
Τελικά όλα οκ...

Άντε με το καλό οι νέες άδειες σε όλους. Όλα έλαβαν τέλος, χωρίς πολλά πολλα.

Τί έγινε Θωμά; Έχουμε κάτι καινούργιο;

mark e92
25-06-14, 22:05
Εννοεί οτι 1/7 θα μπορούν να πληρώσουν 1/2 απο τα ΤΚ !

Bazil Van Sinner
25-06-14, 22:25
Τελικά όλα οκ...

Άντε με το καλό οι νέες άδειες σε όλους. Όλα έλαβαν τέλος, χωρίς πολλά πολλα.


Θωμά ,γράψε άμα θες την διαδικασία :thanks:

Thomelef
25-06-14, 23:04
Πάμε μηχανολογικο με ρτην παλιά άδεια και ζητάμε να μας εκδοσουν καινούρια. Οι καινούριες αναγράφουν και την πρώτη πρώτη άδεια και όχι ρτην κοροϊδία πρώτη άδεια στην Ελλάδα.

Πάμε εφορια, δηλώνουμε την αλλαγή και έτοιμοι.

Bazil Van Sinner
25-06-14, 23:08
Θέλουν κάποιο αποδεικτικό για την ηλικία του αυτοκινήτου?

m_power_lunatic
26-06-14, 06:58
Στην εφορια τηβ καταθετεις στο τμημα αυτοκινητων ή καπου αλλου????

Thomelef
26-06-14, 09:02
υποθέτω στο τμήμα αυτοκινήτου. δεν πήγα ο ίδιος να κάνω την αλλαγή. αυτό είναι το μόνο εύκολο...ακόμα και να μην είναι στο τμήμα αυτοκινήτου, αν πας εκεί, αυτοί θα γνωρίζουν σε ποιο γραφείο να σε στείλουν.

όσων αφορά για λοιπά χαρτιά, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΠΤ. Η διαδικασία είναι πολύ απλή. πάμε με την άδεια μας και την ταυτότητα στο μηχανολογικό και ζητάμε να ακυρώσουν την παλιά άδεια και να μας εκδόσουν καινούρια. αν μας ρωτήσουν γιατί, η απάντηση είναι μία...για να φαίνεται η ημερομηνία πρώτης αδείας του αυτοκινήτου.

μόλις την πάρουμε πάμε εφορία για να δηλώσουμε την αλλαγή. αφού τελειώσουμε με την εφορία, μπαίνουμε στο λογαριασμό μας στο ταξις και ενημερώνουμε την ημερομηνία και εκεί. για το δικό μου το τάξις ήταν ήδη ενημερωμένο, για του αδερφού μου χρειάστηκε να το αλλάξουμε μόνοι μας. το θέμα είναι ότι αλλάζει αν δηλωθεί στην εφορία. αν δεν έχει δηλωθεί, το πλαίσιο με την ημερομηνία του αυτοκινήτου είναι κίτρινο, πράγμα που κάνει το πλαίσιο νεκρό και δεν μπορείς να το αλλάξεις.

κάντε το και μην τους αφήνετε σε χλωρό κλαρί τους μπάσταρδους...

Bazil Van Sinner
26-06-14, 09:09
όσων αφορά για λοιπά χαρτιά, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΠΤ. Η διαδικασία είναι πολύ απλή. πάμε με την άδεια μας και την ταυτότητα στο μηχανολογικό και ζητάμε να ακυρώσουν την παλιά άδεια και να μας εκδόσουν καινούρια. αν μας ρωτήσουν γιατί, η απάντηση είναι μία...για να φαίνεται η ημερομηνία πρώτης αδείας του αυτοκινήτου.



Ωραίος!!!!

Ευχαριστώ Θωμά,απο βδομάδα θα πάω να φτιάξω και την δικιά μου,θα ενημερώσω.:warriorsmiley:

Bazil Van Sinner
26-06-14, 09:15
Ax kαι να μπορούσα να αλλάξω και πινακίδες....αλλά

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xap1/t1.0-9/10458019_10154434856540131_1548928206613240424_n.j pg

:hystericalbs1::hystericalbs1:

Tsambu
26-06-14, 14:24
υποθέτω στο τμήμα αυτοκινήτου. δεν πήγα ο ίδιος να κάνω την αλλαγή. αυτό είναι το μόνο εύκολο...ακόμα και να μην είναι στο τμήμα αυτοκινήτου, αν πας εκεί, αυτοί θα γνωρίζουν σε ποιο γραφείο να σε στείλουν.

όσων αφορά για λοιπά χαρτιά, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΠΤ. Η διαδικασία είναι πολύ απλή. πάμε με την άδεια μας και την ταυτότητα στο μηχανολογικό και ζητάμε να ακυρώσουν την παλιά άδεια και να μας εκδόσουν καινούρια. αν μας ρωτήσουν γιατί, η απάντηση είναι μία...για να φαίνεται η ημερομηνία πρώτης αδείας του αυτοκινήτου.

μόλις την πάρουμε πάμε εφορία για να δηλώσουμε την αλλαγή. αφού τελειώσουμε με την εφορία, μπαίνουμε στο λογαριασμό μας στο ταξις και ενημερώνουμε την ημερομηνία και εκεί. για το δικό μου το τάξις ήταν ήδη ενημερωμένο, για του αδερφού μου χρειάστηκε να το αλλάξουμε μόνοι μας. το θέμα είναι ότι αλλάζει αν δηλωθεί στην εφορία. αν δεν έχει δηλωθεί, το πλαίσιο με την ημερομηνία του αυτοκινήτου είναι κίτρινο, πράγμα που κάνει το πλαίσιο νεκρό και δεν μπορείς να το αλλάξεις.

κάντε το και μην τους αφήνετε σε χλωρό κλαρί τους μπάσταρδους...

Αυτο με την δηλωση στην εφορια ειναι σιγουρο?
Διοτι αντιμετωπισα το ιδιο θεμα.
Με εστειλε η λογιστρια μου στην εφορια στο τμημα αυτοκινητου να ρωτησω, και δηλωσαν αγνοια.Επισης, ο υπαλληλος με εστειλε στο τμημα εισοδηματος.Εκει μου ανεφεραν οτι απο το μηχανολογικο ενημερωνουν αυτοματα την εφορια, η εφορια ΔΕΝ μπορει να αλλαξει τα στοιχεια του αυτοκινητου.
Σε μενα με την παλια αδεια, ΔΕΝ υπηρχε η δυνατοτητα αλλαγης πρωτης μερας κυκλοφοριας.
Για γνωστη μου ομως με την νεα αδεια οπως λετε κι εσεις, ο λογιστης της απλα εβαλε την πρωτη ημερομηνια κυκλοφοριας.Αρα η δυνατοτητα επιλογης στο pc, μαλλον δινεται απο το μηχανολογικο??

fanisk
26-06-14, 16:07
Πηγα σημερα και πηρα τα @@ μου για φετος :th_Laie_67-1:
Η διαδικασια ειναι απλη. Θα πατε στο υπουργειο να βρειτε το φακελο εισαγωγης, θα δωσετε τη παλια αδεια και θα βγαλετε τη νεα. Οταν και οποτε τη βγαλουν. Για να μη ζαλιζω το κεφαλι μου με τους αχρηστους του δημοσιου (αφου προχθες για αλλο λογο εφαγα 3 ωρες στην εφορια για κλειδαριθμο, και μολις μπηκε ο βοηθος του λογιστη μας στη ΔΟΥ και ρωτησε τι κανω με πηγε σε ενα αλλο δωματιο στη ζουλα και τελειωσα σε 2 λεπτα.) τα εδωσα σε εναν ανθρωπο μου και χθες βραδυ τη πηρε, σημερα το πρωι μου εδωσε τη νεα (παει και η πρασινη, χαρτι πηρα).
Με την αλλαγη αυτη κααααααααααααποια στιγμη θα ενημερωθει και το taxis. Για να γινει αμεσα, (τουλ. για Αθηνα) πρεπει να πατε στο ΚΕΠΥΟ στο Μοσχατο με την αδεια και ΑΤ. Θα τα αλλαξετε και αυτοματα θα ενημερωθει το Μεταφορων και το Taxis.

Τα @@ μου τα πηρα γιατι 1η αδεια ΕΕ εχω 12/1/2004 και για 12 (ΔΩΔΕΚΑ!!) δεν με πιανει 10ετια. Στο διαολο και ασχημο ψοφο να εχουν.

m_power_lunatic
26-06-14, 16:48
Μα 12/1/14 εκλεισες δεκαετια γιατι δεν σε πιανει??? Σιγουρο αυτο με το ΚΕΠΥΟ????

fanisk
26-06-14, 16:57
Μα 12/1/14 εκλεισες δεκαετια γιατι δεν σε πιανει??? Σιγουρο αυτο με το ΚΕΠΥΟ????

Ναι μου το ειπε αυτος που μου εφτιαξε την αδεια αν θελω να αλλαξει αμεσα, αλλιως να το αφησω μεεεεεεεεεεεχρι να το κανουν μονοι τους. Χμ λες? Αφου συμφωνα με τη δηλωση δεν ειναι 9ετια? Εχασα κατι? Αν ναι να παω να το αλλαξω αυριο :th_Laie_67-1:

Bazil Van Sinner
26-06-14, 17:08
για 12 μέρες?????

Thomelef
26-06-14, 17:56
Εμένα και του μπρο πάντως όλα έγιναν μπαμ μπαμ πλυν των αδειών που τις πειραμε 10 μέρες μετά.

alexm
26-06-14, 23:05
Μα 12/1/14 εκλεισες δεκαετια γιατι δεν σε πιανει??? Σιγουρο αυτο με το ΚΕΠΥΟ????

Εχει κλεισει δεκαετια με την ημερα ή τον μηνα, οχι ομως με το ετος.
Δυστυχως, αλλα μετραει το ετος και στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι κατα αυτου που αγορασε τον 1/2004 και υπερ αυτου που αγορασε τον 12/2004...thumb

fanisk
26-06-14, 23:19
Εχει κλεισει δεκαετια με την ημερα ή τον μηνα, οχι ομως με το ετος.
Δυστυχως, αλλα μετραει το ετος και στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι κατα αυτου που αγορασε τον 1/2004 και υπερ αυτου που αγορασε τον 12/2004...thumb

Αλεξη θες να πεις 12/2003 ή κατι καταλαβα λαθος?

EVERGET
27-06-14, 00:31
Άλλαξα και εγώ την άδεια του Μιτρίο με νέα που αναγράφει πρώτη κυκλοφορία στην ΕΕ. Απλά πρέπει να πας στο παράρτημα του Υπ. Μεταφορών που έχει το φάκελο του αυτοκινήτου σου. Με ένα τηλέφωνο στο υπουργείο και δίνοντας τον αριθμό κυκλοφορίας σου σου λένε που έχει ταξινομηθεί το αμάξι όπου εκεί θα υπάρχει και ο φάκελος. Πας εκεί, κάνεις μία αίτηση και στην περίπτωσή μου σε 4 ημέρες είχα τη νέα άδεια, μάλιστα με πήραν και τηλ ότι είναι έτοιμη. Πολύ εξυπηρετικοί και μπράβο τους εκεί στην Αγ. Παρασκευή.

Αφού εκδοθεί η νέα άδεια, το υπουργείο ενημερώνει την εφορία για τη νέα ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας. Εγώ πήρα τηλέφωνο στην εφορία, τους είπα για την αλλαγή, μου ζήτησαν ΑΦΜ και πινακίδες και βρήκαν ότι τους έχει έρθει ειδοποίηση αλλαγής της ημερομηνίας. Οπότε μου ξεκλειδώσανε το ε1 ώστε να μπορώ χειροκίνητα να επέμβω και να αλλάξω την ημ/νία πρώτης κυκλοφορίας. Η όλη διαδικασία δεν κράτησε πάνω από εβδομάδα οπότε μην αγχώνεστε.

Samaro
27-06-14, 00:38
.........................
.................................................. .
Η όλη διαδικασία δεν κράτησε πάνω από εβδομάδα οπότε μην αγχώνεστε.
Εστω κι έτσι , επί τέλους, κάτι δουλεύει σωστά !

alexm
27-06-14, 10:07
Αλεξη θες να πεις 12/2003 ή κατι καταλαβα λαθος?

Φανη δεν καταλαβες λαθος, 2003 εννοουσα...thumb

Το θεμα ειναι οτι αυτος που αγορασε 1/1/2004 με αυτον που αγορασε 31/12/2004 εχουν την ιδια φορολογικη επιβαρυνση, καθως μετραει το ετος και οχι ο μηνας.
Η διαφορα μεταξυ τους ειναι οτι ο πρωτος το ειχε στην κατοχη του εναν ολοκληρο χρονο και το χαιροταν, ενω ο δευτερος νιωθει αδικημενος...:original:

330Ci STEPTRONIC
27-06-14, 11:44
να κανω μια ερωτηση...εμας που εχουμε καταθεσει πινακιδες θα γίνει μόνη της η αλλαγη? ή θα πρεπει να τρέξουμε με φωτοτυπία της άδειας ???
γιατι η γνήσια είναι κατατεθιμένη..

Να υποθέσω οτι ο ΦΠ του 2013 υσχιει κανονικοτατα αλαξεις δεν αλαξεις αδεια...:ranting2:

fanisk
27-06-14, 13:05
Φρεσκα νεα απο ΚΕΠΥΟ. Καλεσα πριν λιγο γιατι ειχα σκοπο να παω. Δεν χρειαζεται. Θα ενημερωθει απο το Μεταφορων αλλα εχουν μια καθυστερηση λογω τεχνικων προβληματων. Οποτε μονο αλλαζετε τις αδειες σας, δεν πατε πουθενα. Οταν ενημερωθει, αλλαζει μονο του και το Taxis.

Bazil Van Sinner
27-06-14, 15:17
Και απο μένα κάποια νέα,πήρα τηλέφωνο στο συγκοινωνιών που ανήκω και ζήτησα τον φάκελο ταξινόμησεις του αυτοκινήτου μου.
Βασικά να πώ ότι ήταν εξυπηρετικότατος κα ευγενικος ο υπαλληλος,και μου είπε πώς το μόνο που χρειάζομαι είναι να πάω εκεί και να κάνω μια υπευθηνη δήλωση.
Τα υπολοιπα απο τρίτη και μετά.

Tsambu
27-06-14, 16:28
Πηγα σημερα το πρωι.
Βασικο, ΜΟΝΟ στο μηχανολογικο που ειναι ο φακελος του αυτοκινητου.
Αυτο μπορειτε να το δειτε απο την μπλε σφραγιδα πανω στην αδεια οπου αναφερει που να πατε.Στη Θεσσαλονικη το ενα ειναι ανατολικα στο δρομο Βασιλικων και ενα δυτικα στη λαχαναγορα.
Στο δια ταυτα.
Θελει μια αιτηση, σου την δινει αυτος οπου γραφεις ως λογο αλλαγης '' να εμφανιζεται στην αδεια η ημερομηνια πρωτης διεθνους κυκλοφοριας".Τα καταθετεις και σε μια βδομαδα πας και παιρνεις την νεα αδεια.
Ο υπαλληλος (εξυπηρετικοτατος) επειδη σημερα ληγανε οι φορ. δηλωσεις μου ειπε πως θα το ετοιμασουν εκεινη τη στιγμη, και οντως σε 20 λεπτα ειχα την αδεια.
Επισης, στη διαδικασια εχουν προχωρησει πολλοι.
Στο ΤΑΧΙS ομως δεν μπορεσα να κανω την αλλαγη γιατι φαινεται δεν δηλωθηκε ακομη η νεα αδεια.Κανει συνηθως μια εβδομαδα.
Παντως, ακομη και αν αλλαχθει η ημερομηνια πρωτης κυκλοφοριας, ακομη ισχυει η ημερομηνια εισαγωγης του αυτοκινητου.Αυτα για τα εισοδηματα του '13.Αν για τα εισοδηματα του '14 ισχυσει, θα δουμε, δεν ξερω εσεις τι πληροφοριες εχετε...

Thomelef
27-06-14, 16:59
Καταρχήν ο φόρος πολυτελείας είναι για να πληρωθεί τώρα, μιας και στην αρχή του χρόνου πληρώσαμε τον αναδρομικά του 12. Για να καλύψουν το κενό της αναδρομικής χρονιάς, καλούν τον κόσμο να πληρώσουν τώρα τη χρήση του 13, έτσι ώστε μόλις μπει το 15 να εισπράξουν του 14.

Αυτό είναι στάνταρ και διπλοτσεκαρισμενο από όταν δοκιμαστικά κάναμε υποβολή της δήλωσης χωρίς να την οριστικοποιησαμε. Μετά την αλλαγή, τουλάχιστο στο δικό μου, έχει αφαιρεθεί ο ΦΠ για τη χρήση του 13...

Να έχει γίνει Καταλανός, το βλέπω πολύ χλωμό...

Nino
27-06-14, 21:13
Καταρχήν ο φόρος πολυτελείας είναι για να πληρωθεί τώρα, μιας και στην αρχή του χρόνου πληρώσαμε τον αναδρομικά του 12. Για να καλύψουν το κενό της αναδρομικής χρονιάς, καλούν τον κόσμο να πληρώσουν τώρα τη χρήση του 13, έτσι ώστε μόλις μπει το 15 να εισπράξουν του 14.

Αυτό είναι στάνταρ και διπλοτσεκαρισμενο από όταν δοκιμαστικά κάναμε υποβολή της δήλωσης χωρίς να την οριστικοποιησαμε. Μετά την αλλαγή, τουλάχιστο στο δικό μου, έχει αφαιρεθεί ο ΦΠ για τη χρήση του 13...
Να έχει γίνει Καταλανός, το βλέπω πολύ χλωμό...


Ετσι ειναι, εκανα εγω δηλωση και εβγαλε εκτος απο τα αλλα και 308 ευρω φορο πολυτελειας!!!
Αν σκεφτεις οτι τον ιανουαριο πληρωσαμε τον προηγουμενο, μια χαρα πουστιτσα δυο φορες σε μια χρονια...

Thomelef
27-06-14, 21:34
Ναι. Μέσα σε 18 μήνες δλδ, καλούν το κόσμο να πληρώσει 3 φορές ΦΠ.

Χριστούγεννα πληρώσαμε την αναδρομική χρήση του 12, τώρα μαζί με τις δηλώσεις πληρωνουμε τη χρήση του 13, ενώ τον Γενάρη πληρώνουμε τη χρήση του 14.

Επειδή απ'οτι άκουσα έδωσαν παράταση, όποιος δεν έχει υποβάλει δήλωση και το αμάξι του είναι δεκαετίας, να πάει και να το κάνει χθες.

Ο νόμος είναι σε ισχυ από το 2014, πράγμα που σημαίνει ότι αφορά την προηγούμενη χρονιά.

Να πάτε και να το κάνετε.

Thomelef
27-06-14, 21:52
https://www.capital.gr/tax/News_tax.asp?id=2045539

Εδώ μπορείτε να δείτε ότι ο τροποποιημενος νόμος ισχύει από φέτος και είναι για τη χρηση του 13...

Σκιστε τους...

sierra
01-07-14, 23:07
Σήμερα πήγα και εγώ στο υπουργείο για την διόρθωση. Πρέπει να ξέρετε ότι πρέπει να πάτε στο υπουργείο που πρώτο βγήκε η άδεια του αυτοκινήτου και όχι σε αυτό που ανήκει τώρα. Μια αίτηση έκανα έδωσα και την άδεια και αύριο το πρωί θα πάω να την πάρω. Μετά πάω εφορία για διόρθωση και τα λέμε... thumb

Vassilis ///M
01-07-14, 23:47
Το δικό μου αυτοκίνητο είναι εισαγωγής...
Λογικά ο φάκελος του αυτοκινήτου θα είναι σε κάποιο υποκατάστημα της Αθήνας εφόσον εκτελωνίστηκε εκεί...

Πως θα μπορέσω να κάνω κι εγώ την διόρθωση???

wheelman
02-07-14, 00:00
Το δικό μου αυτοκίνητο είναι εισαγωγής...
Λογικά ο φάκελος του αυτοκινήτου θα είναι σε κάποιο υποκατάστημα της Αθήνας εφόσον εκτελωνίστηκε εκεί...

Πως θα μπορέσω να κάνω κι εγώ την διόρθωση???
Δοκίμασε να αποταθείς στο μηχανολογικό της περιοχής σου,
έστω τηλ/κα σε πρώτη φάση.
θεωρητικά θα μπορούσαν να τους εξηπηρετήσουν "διατμηματικά"
οι συνάδελφοι τους από την υπηρεσία που τηρείτε ο φάκελος.

pilot
02-07-14, 00:20
Και ο Θωμάς απο Αθήνα το πήρε το αυτοκίνητο και λογικά εκεί έγινε ο εκτελωνισμός του αλλά έκανε δουλειά με το εδώ μηχανολογικό..:think:

Bazil Van Sinner
02-07-14, 08:08
Τσιμπάτε το τηλέφωνο απο εδώ (https://www.yme.gr/index.php?tid=549),βρίσκεται που ανήκετε και ρωτάτε,είναι απλό ,δέν χρείαζεται να ταξιδέψετε,θα γίνουν όλα διακαναλικά.



Χτές πρώτη Ιουλίου του σωτήριου έτους δυο χιλιάδες δέκα τέσσερα ,πλήρωσα (για πρώτη φορά στην Ελλάδα) τα μισά τέλη κυκλόφορίας και ξαναέβγαλα το εξακύλινδρο στις βόλτες!

Vassilis ///M
02-07-14, 11:16
Χτές πρώτη Ιουλίου του σωτήριου έτους δυο χιλιάδες δέκα τέσσερα ,πλήρωσα (για πρώτη φορά στην Ελλάδα) τα μισά τέλη κυκλόφορίας και ξαναέβγαλα το εξακύλινδρο στις βόλτες!

Oμορφάντρα μουυυυυυυυυ!!!!!!!!!!!!!!!!

Επιτέλους ξανά στους δρόμους!!!!!

friendgr
02-07-14, 11:22
Ορίστε η ανάπτυξη. ΗΡΘΕ λέμε....

TTS05
02-07-14, 12:50
Καλημερα.

Το αυτοκινητο μου στην αδεια κυκλοφορειας ειναι 2003. Ομως κατασκευης εχει το 2002.

Στο συστημα εγινε αυτοματα η μειωση τεκμηριου για την δηλωση του 2013 στα 12.000 euro δηλαδη το συστημα το βλεπει 10ετιας αφου μου μειωνει 50% το τεκμηριο.

Τι γινεται ομως με τον φορο πολυτελιας??
Εαν ειναι να με χρεωσουν επειδη ειναι του 2003 τοτε μηπως πρεπει να παω να αλλαξω και εγω την αδεια. Γνωριζει κανεις?

aimiliosbmw
02-07-14, 12:53
Έχει εξυπηρετηθεί κανείς από το Τομέα Ανατολικής Αττικής. Είναι Παλλήνη ή Αγία Παρασκευή στο Σταυρό που ξέραμε? Πήρα τηλέφωνο στο Βόρειο Τομέα και μου είπανε ότι ανήκει στον Ανατολικό τομέα. Τα τηλέφωνα βέβαια είναι διακοσμητικά μάλλον.

fanisk
02-07-14, 12:54
Καλημερα.

Το αυτοκινητο μου στην αδεια κυκλοφορειας ειναι 2003. Ομως κατασκευης εχει το 2002.

Στο συστημα εγινε αυτοματα η μειωση τεκμηριου για την δηλωση του 2013 στα 12.000 euro δηλαδη το συστημα το βλεπει 10ετιας αφου μου μειωνει 50% το τεκμηριο.

Τι γινεται ομως με τον φορο πολυτελιας??
Εαν ειναι να με χρεωσουν επειδη ειναι του 2003 τοτε μηπως πρεπει να παω να αλλαξω και εγω την αδεια. Γνωριζει κανεις?

Γιωργο δεν μετραει η κατασκευη αλλα ποτε βγηκε στους δρομους. πχ το δικο μου βγηκε απο το εργοστασιο 11/2003 αλλα ο Γερμανος το κυκλοφορησε 1/2004.

Bazil Van Sinner
02-07-14, 16:55
Oμορφάντρα μουυυυυυυυυ!!!!!!!!!!!!!!!!

Επιτέλους ξανά στους δρόμους!!!!!

Eυχαριστώ Βασίλη,ευχαριστώ και όλους τους φίλους:original:


Ορίστε η ανάπτυξη. ΗΡΘΕ λέμε....

Ότι?.

TTS05
02-07-14, 17:09
Γιωργο δεν μετραει η κατασκευη αλλα ποτε βγηκε στους δρομους. πχ το δικο μου βγηκε απο το εργοστασιο 11/2003 αλλα ο Γερμανος το κυκλοφορησε 1/2004.


Aυτο ρωταω... βγηκε στους δρομους Ελλαδα 2003, στην δηλωση του 13 το συστημα το βλεπει 10ετιας με μειωση 50% στο τεκμηριο.

Φορο πολυτελειας θα εχει ομως ενα αμαξι του 03 για την δηλωση τοθ 2013?

fanisk
02-07-14, 17:17
Aυτο ρωταω... βγηκε στους δρομους Ελλαδα 2003, στην δηλωση του 13 το συστημα το βλεπει 10ετιας με μειωση 50% στο τεκμηριο.

Φορο πολυτελειας θα εχει ομως ενα αμαξι του 03 για την δηλωση τοθ 2013?

Α, δεν το προσεξα.
Εχω την εντυπωση πως για το 13 δεν γλυτωνει καποιος τον ΦΠ, απο το 14(2015).