PDA

Επιστροφή στο Forum : τέλη κυκλοφορίας - έκτακτη εισφορά - κατάθεση πινακίδων ΙΙ



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10

savvas bmwdakias
18-12-13, 16:40
ξερετε ποσα κυκλοφορουν ελευθερα???

εγω προσωπικα εχω βαρεθει να μετράω...

το κολπο ειναι γνωστο πριν παραδοσουν.....εχασα την αδεια του οχηματος κυριε κρατος!!!!

παρε αλλη καλε μου πολιτη...

αααα τη βρηκα την παλια ας την παραδοσω με τις πινακιδες....:ranting2:

ο νοων νοητο

κανει και ασφαλεια μετα...thumb

ηθελα και να ξερα τι σκ@τ@ συστηματα online εχουνε να τα δουνε οτι ειναι fake??

Αυτο που ξερω εγω να σας πω στα σιγουρα ειναι οτι οταν ενα αμαξι το σταματαει η αστυμομια και δεν εχει πινακιδες δεν το αναγνωριζει σαν να μην υπαρχει δηλαδη. Οταν εχει πινακιδες αναγραφει, τα στοιχεια του αυτοκινητου , το ονομα του κατοχου, αν εχει κλαπει κτλ και αν εισαι ασφαλισμενο ,σε ποια εταιρια και ημερομηνια ληξης της ασφαλειας.

Bazil Van Sinner
18-12-13, 17:02
Tην περιπτωση να χρωστουσε "κερατιατικα" ο Λιαπης

την σκεφτηκε κανεις?Καποια αμαρτια πληρωνει ο τυπος,

και μου φαινεται λιγο υποπτη η ολη φαση.

Δεν ειμαι συνομοσιολογος ,αλλα πειτε μου οτι τυχαια διαλεξαν

αυτην την φατσα
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/12/liapis11387295167-1.jpg

για την ιστοριουλα τους!

....λεω εγω τωρα.Ο Liapis χρωστουσε χαρη σε καποιον
ομοουσιο του,στον X ας πουμε,και αυτος ο Χ ειναι
τωρα πανω στην εξουσια....φτανει λοιπον στο αυτι του Χ
οτι ο Liapis κυκλοφορει του touareg του στην ζουλα.....

....ο Χ,που ειναι εξουσια ομως ξερει οτι μεσα Δεκεμβρη
δεν εχουμε κατι κανονησμενο....ληστειες,πυρ αγιες,φονους,μαχαιρωματα,α παγωγες,
ξερει επισης οτι χτες προχτες ηταν παλι εδω οι Τρο'ι'κανοι και μας καναν την τρυπα να...
ξερει επισης πολλα ακομη που δεν ξερουμε εμεις.

Ξερει επισης ποσο malakes ειμαστε και οτι θα τσιμπησουμε το δολωματακι στο πολυ
χαλαρο και στα ρηχα νερα κι ολας.

Οποτε τι καλυτερο απο το να επιβεβαιωσεις την παροιμια με ενα σμπαρο δυο τρυγωνια?
Σημα στους ΔΙΑΣ,υποπτο τουαρεγκ.........μετα απο 15λεπτα....μα ξερεις ποιος ειμαι εγω,εγω ειμαι ο πρωην υπουργος,εγω τονα ,εγω τ'αλλο......(ΔΙΑΣ) μεσσα κυριε λιαπη!!!!

...λεω εγω τωρα.

optostyle
18-12-13, 18:06
Δηλαδη ρε Bazil αυτο το σεναριο ειναι χειροτερο απ'οτι αν αυτος ο Π@ΠΑΡΑΣ οντως κυκλοφορουσε με πλαστες πινακιδες μες τη βλακεια του?

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

bill_m3
18-12-13, 18:07
Και κάπως έτσι το βλέπω....

Υπουργός ήταν, ξέδερφος του κωστάκη, δύσκολο ήταν να πάρει τηλέφωνο τον αντωνάκη να καθαρίσει μέσα σε 5 λεπτάκια ?????

Δεν ξέρω, μου φαίνεται πολύ χαζό........

GIANNHS M
18-12-13, 18:18
δηλαδη παιδες εξακολουθουν κ πιστευουν οτι ειμαστε οι μαλακες της εμφυλιου!!!!!!!γαμω ..........................

Vasilis M3
18-12-13, 18:21
Πηγή: wikipedia

Οι φερόμενοι με την ονομασία Λιάπηδες, ή Λιάπιδες αποτελούν ιδιαίτερη εικαζόμενη αλβανική φυλή, κάτοικοι της άλλοτε Λιαπουριάς.
Οι Λιάπηδες άρχισαν να αναφέρονται με την ονομασία αυτή σε γραπτά κείμενα κατά τον 14ο με 15ο αιώνα. Κατά την περίοδο αυτή φέρονται κάποιες φατρίες αυτών να κατήλθαν στον κυρίως ελλαδικό χώρο "συν γυναιξί και τέκνοις και κτήνεσι", όχι όμως ως πολέμιοι αλλά φιλικά διακείμενοι όπου και εγκαταστάθηκαν στις περιοχές Αττικοβοιωτίας, Εύβοιας και στη Πελοπόννησο και από εκεί στις Σπέτσες και την Ύδρα.
Σημειώνεται ότι από τους ομοφύλους τους Αλβανούς περιφρονούνταν άδικα ως νυκτοκλέφτες, αλλά όχι ως νυκτομάχοι, που εξ αυτού θεωρούνταν κατώτεροι από τους Τσιάμηδες, Τόσκηδες και Γκέκηδες, όπως σημειώνει ο Β. Δ. Ζώτος Μολοσσός στο έργο του "Δρομολόγιο της Ελληνικής Χερσονήσου" Αθήναι 1878, σελ.99. Εκ των δραστηριοτήτων τους όμως πράγματι διαφαίνονταν ότι ήταν εξίσου ευφυείς, πονηροί και πανούργοι, αλλ΄ όμως σε πολεμικές επιχειρήσεις λιγότερο ορμητικοί.

Δεν είναι τυχαίο το Λιάπης τελικά... :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Nino
18-12-13, 18:25
Και κάπως έτσι το βλέπω....

Υπουργός ήταν, ξέδερφος του κωστάκη, δύσκολο ήταν να πάρει τηλέφωνο τον αντωνάκη να καθαρίσει μέσα σε 5 λεπτάκια ?????

Δεν ξέρω, μου φαίνεται πολύ χαζό........


γιατι μπορει να εγιναν bill με σειρα απο το τελος προς την αρχη...:original::whistle:
οπως και να εχει το σιγουρο ειναι οτι ο ανηψιος του Εθναρχη ειναι ποιο χαζος και απο τα ραδικια!!!

Samaro
18-12-13, 18:35
Και κάπως έτσι το βλέπω....

Υπουργός ήταν, ξέδερφος του κωστάκη, δύσκολο ήταν να πάρει τηλέφωνο τον αντωνάκη να καθαρίσει μέσα σε 5 λεπτάκια ?????

Δεν ξέρω, μου φαίνεται πολύ χαζό........

Δεν θέλει τέτοιες χάρες ! Αυτά δεν τα κάνουν οι σωστοί πολίτες.
Είπε ο άνθρωπος : "έκανα ένα σφάλμα , θα πληρώσω " .

"Ουδείς άσφαλτος" που λέει και το Αντζελάκι

Samaro
18-12-13, 18:37
δηλαδη παιδες εξακολουθουν κ πιστευουν οτι ειμαστε οι μαλακες της εμφυλιου!!!!!!!γαμω ..........................

Το καλό είναι πως, πλέον καταλάβαμε πώς πράγματι είμαστε ! thumb

A8hnaios
18-12-13, 18:44
Υπουργός ήταν, ξέδερφος του κωστάκη, δύσκολο ήταν να πάρει τηλέφωνο τον αντωνάκη να καθαρίσει μέσα σε 5 λεπτάκια ?????
........

Μπορει να πηρε και να του ειπαν Αιντε και Γαρυφαλο..! :whistle:

Να μπει μπροστα αμεσα ο Super κοριος να ακουσουμε τι ειπωθηκε :popcorn: στο επιμαχο διαστημα.. :th_Laie_67-1: :hystericalbs1:

Bitz
18-12-13, 18:48
Υπηρχε καταγγελια στο ΣΔΟΕ

Bazil Van Sinner
18-12-13, 19:54
Δηλαδη ρε Bazil αυτο το σεναριο ειναι χειροτερο απ'οτι αν αυτος ο Π@ΠΑΡΑΣ οντως κυκλοφορουσε με πλαστες πινακιδες μες τη βλακεια του?



Υπηρχε καταγγελια στο ΣΔΟΕ



...ο Χ που λεγαμε :whistle:

optostyle
18-12-13, 20:12
Και υπ'οψιν.....κατι τραβουσε με την κοτσαδουρααααααα

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Bazil Van Sinner
18-12-13, 20:19
Η υπόθεση του πρώην υπουργού Μιχάλη Λιάπη εκνεύρισε τον Πρωθυπουργό, ο οποίος έδωσε εντολή στον υπουργό Δικαιοσύνης να επεξεργαστεί διάταξη για σκληρή αντιμετώπιση πρώην ή νυν βουλευτών που θα πέσουν σε παρόμοια παραπτώματα. Η διάταξη θα προβλέπει ότι εν ενεργεία ή πρώην βουλευτές που θα υποπίπτουν σε συγκεκριμένα αδικήματα μείζονος κοινωνικής απαξίας θα στερούνται όλων των προβλεπομένων ατελειών και προνομίων τους που συνδέονται με τη βουλευτική τους ιδιότητα. Μεταξύ των αδικημάτων είναι πλαστογραφία, ψευδή βεβαίωση, εκβίαση, απάτη αλλά και η πλαστογραφία και η ψευδής δήλωση αδικήματα για τα οποία θα δικαστεί την Πέμπτη από το Αυτόφωρο ο Μιχάλης Λιάπης. Πηγή: www.lifo.gr

https://img577.imageshack.us/img577/8670/xcn6.jpg
https://gifs.gifbin.com/022013/1360259383_monkey_backside_grooming.gif


....γλεντιαααααααα:cheers:

fanisk
18-12-13, 20:25
Και υπ'οψιν.....κατι τραβουσε με την κοτσαδουρααααααα

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Ο τυπος ειχε δηλωσει σκαφος ως φορτηγο "εκ παραδρομης", ψαξτο.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
19-12-13, 15:17
Μολιςμμπαξαμε τέλη για τέσσερά οχήματα δόση φόρου εισοδήματος ΔΟΣΕΙΣΦΑΠ για τρεις χρονιές και ρίξαμε πετρέλαιο στον καυστήρα.όχι δεν πιάσαμε το Τζόκερ...

Bazil Van Sinner
19-12-13, 15:29
λεγε νουμερο

330Ci STEPTRONIC
19-12-13, 17:58
υπάρχει και πιό οργανωμένη 'αποφυγή' του νόμου με τη συνδρομή κρατικών λειτουργών αλλά κωλύομαι να μιλήσω δημοσίως.
δέχθηκα πρόταση με συγκεκριμένη ταρίφα.. :thumbsdown:

ξερω....και εγω....
αλλα δεν...ρισκαρω

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
19-12-13, 21:37
1604.97.

mikegr
19-12-13, 21:56
1604.97.
αυτα δε φτανουν ουτε για το πετρελαιο. Πεστα ολα...

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
19-12-13, 21:59
Σουτ εσύ

A8hnaios
19-12-13, 23:26
Απο βδομαδα θα τα σκασω κ γω.....

kplc16
20-12-13, 01:19
νιωθω εδω και 4 μερες ελαφρυτερος κατα 660 ευρω.

mikegr
20-12-13, 10:05
δωστε...

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/12/03s0j84llvpy-1.jpg (https://imagetwist.com/03s0j84llvpy/2A3FF96D558A5665F79B7F977C43DB82.jpg.html)

A8hnaios
20-12-13, 10:10
Σήμερα το πρωί πήγαν να πουν τα κάλαντα στον υπουργό στη Σταδίου... :hystericalbs1: :hystericalbs1:

friendgr
20-12-13, 11:00
Συγνώμη αλλά τον λιάπη και πολλούυυυυυυς ακόμα λιάπηδες , κάποιοι τους ψηφίζουν και τους ξαναψηφίζουν και τους ξαναψηφίζουν.....
Αλλά ξέχασα, ήταν καλοί όταν διόριζαν τα καημένα τα παιδιά τους στο δημόσιο. Τώρα είναι λαμόγια.

RallyArt
20-12-13, 11:30
1604.97.


Τοσο ειναι η έκτακτη εισφορά μου....

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

mark e92
20-12-13, 12:36
Εγω την έβγαλα φτηνά , το σύστημα με το πάρε - δώσε πινακίδες απέδωσε !!!

sierra
21-12-13, 01:11
Και εγώ σήμερα πλήρωσα τα τέλη για τα δικά μου. Σύνολο 920¤... Και του χρόνου να ΄μασται καλά να τα ξαναδώσουμε... :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

A8hnaios
21-12-13, 01:36
Με το αλλο που ελεγες ρε Πανο τι εγινε..?

dafidack
21-12-13, 15:28
Εγω την έβγαλα φτηνά , το σύστημα με το πάρε - δώσε πινακίδες απέδωσε !!!

Εγω προχτες πηγα να παρω τις πινακιδες που ειχα παραδωσει στις 15/11 μετα απο 7 μηνες που τις ειχα στην κατοχη μου και εφαγα κατι γκαζια απο τον καρεκλοκενταυρο στην εφορια που αν ηταν αλλος στη θεση μου θα τον αρπαζε απο τον λαιμο.
-Τι ειναι αυτο εδω (δειχνοντας την βεβαιωση ακινησιας) Παραδιδετε πινακιδες και μετα απο λιγες μερες ξαναρχεστε εδω και τις ζητατε πισω?
-Γιατι ρε φιλε,δικαιωμα μου δεν ειναι?
-Δεν βλεπεις εδω τι γινεται?Που να τις βρω εγω? (και σταυρωνει τα χερια)
-Και μενα τι με νοιαζει που θα τις βρεις.Εγω θελω τις πινακιδες ΜΟΥ! (και σταυρωνω και γω τα δικα μου χερια)
-Αμα εισαι τυχερος και τις βρω θα τις παρεις αλλιως...
-Και τι θες να κανουμε ρε μεγαλε με τους φορους και τα τεκμηρια που πληρωνουμε?
-Τα παραπονα σου στον Θεωχαρη...
-Οχι,κανε εσυ τα παραπονα σου στον Θεωχαρη και κανε τη δουλεια για την οποια πληρωνεσε.Βρες μου τις πινακιδες :ranting2:
Σηκωνετε απο την καρεκλα που μολις ειχε καθησει (τρια τεταρτα πιο πριν εκανε βολτες πανω κατω μεσα στην εφορια και ειχε αφησει ενα φουκαρα πιτσιρικο να εξυπηρετησει καμια 20αρια ατομα που τους ειχε φαει η ορθοστασια) παει στο ραφι με τις πινακιδες και μεσα σε 5 δευτερολεπτα επιστρεφει με τις πινακιδες μου.Τοσο δυσκολο ητανε ρε καραγκιοζακο?
Σε μερικες μερες θα με ξαναδει μπροστα του... :D

Bazil Van Sinner
21-12-13, 15:37
-Τι ειναι αυτο εδω (δειχνοντας την βεβαιωση ακινησιας) Παραδιδετε πινακιδες και μετα απο λιγες μερες ξαναρχεστε εδω και τις ζητατε πισω?
-Γιατι ρε φιλε,δικαιωμα μου δεν ειναι?
-Δεν βλεπεις εδω τι γινεται?Που να τις βρω εγω? (και σταυρωνει τα χερια)
-Και μενα τι με νοιαζει που θα τις βρεις.ψαξε στον pato σου μπορει να ειναι μεσα Εγω θελω τις πινακιδες ΜΟΥ! (και σταυρωνω και γω τα δικα μου χερια)
-Αμα εισαι τυχερος και τις βρω θα τις παρεις αλλιως...
-Αλλιως θα ψαξω εγω στον pato σου!
-Τα παραπονα σου στον Θεωχαρη...
-Πηδαω μεσα και σε χρονο dt του εχω λυσει την ζωνη απο το πανταλονι,βρακι δεν φοραει ,οποτε ερχζεται στα καπακια ανοιγμα αλλα ζαν κλοντ βαν νταμ,γαντι χειρουργικο .........
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/12/811151_orig-1.jpg



μονο τετοια μην μου λες και παω δευτερα να τις ζητησω πισω:ranting2::ranting2:

dafidack
21-12-13, 15:43
Αχχαχα εχω λειωσει!!!!:th_Laie_67-1::hystericalbs1:
Αρε Μπιλλυ,να εισουνα στην δικια μου την εφορια...Με καμερες θα 'ρχομουνα!!:th_Laie_67-1:

Bazil Van Sinner
21-12-13, 15:47
Παντως στην δικια μου,το δωσα το σοου μου φιλε!!!!Ειμαι φασαριοζος τυπος και οταν με πατανε και τον καλο,γινομαι χειροτερος.:hystericalbs1::hystericalbs1 :
Φωναζα"πες του στουρναρα οτι φετος θα το κλεισω μεσα και δεν θα του τα δωσω,μα σας παρακαλω κυριε μου μην κανετε φασαρια,γιατι?να μην κανω,ησυχαστηριο ειναι εδω μεσα????" ρε ουυυυυυυυυυυυυυυρτ!

dafidack
21-12-13, 15:55
Ποτε κατεβαινεις Λαρισα ειπαμε????:whistle: :th_Laie_67-1:

Bazil Van Sinner
21-12-13, 16:05
Ποτε κατεβαινεις Λαρισα ειπαμε????:whistle: :th_Laie_67-1:

οποτε θες !!!τωρα που εμεινα με το caddy θ'αρχισω τα ταξιδια,

το πενβε μονο για μοστρα το ειχα :whistle:

mark e92
21-12-13, 16:05
Εγω προχτες πηγα να παρω τις πινακιδες που ειχα παραδωσει στις 15/11 μετα απο 7 μηνες που τις ειχα στην κατοχη μου και εφαγα κατι γκαζια απο τον καρεκλοκενταυρο στην εφορια που αν ηταν αλλος στη θεση μου θα τον αρπαζε απο τον λαιμο.
-Τι ειναι αυτο εδω (δειχνοντας την βεβαιωση ακινησιας) Παραδιδετε πινακιδες και μετα απο λιγες μερες ξαναρχεστε εδω και τις ζητατε πισω?
-Γιατι ρε φιλε,δικαιωμα μου δεν ειναι?
-Δεν βλεπεις εδω τι γινεται?Που να τις βρω εγω? (και σταυρωνει τα χερια)
-Και μενα τι με νοιαζει που θα τις βρεις.Εγω θελω τις πινακιδες ΜΟΥ! (και σταυρωνω και γω τα δικα μου χερια)
-Αμα εισαι τυχερος και τις βρω θα τις παρεις αλλιως...
-Και τι θες να κανουμε ρε μεγαλε με τους φορους και τα τεκμηρια που πληρωνουμε?
-Τα παραπονα σου στον Θεωχαρη...
-Οχι,κανε εσυ τα παραπονα σου στον Θεωχαρη και κανε τη δουλεια για την οποια πληρωνεσε.Βρες μου τις πινακιδες :ranting2:
Σηκωνετε απο την καρεκλα που μολις ειχε καθησει (τρια τεταρτα πιο πριν εκανε βολτες πανω κατω μεσα στην εφορια και ειχε αφησει ενα φουκαρα πιτσιρικο να εξυπηρετησει καμια 20αρια ατομα που τους ειχε φαει η ορθοστασια) παει στο ραφι με τις πινακιδες και μεσα σε 5 δευτερολεπτα επιστρεφει με τις πινακιδες μου.Τοσο δυσκολο ητανε ρε καραγκιοζακο?
Σε μερικες μερες θα με ξαναδει μπροστα του... :D

Εδω δεν έχει τέτοια είναι γνωστοί μου όλοι...

Bazil Van Sinner
21-12-13, 16:09
Εδω δεν έχει τέτοια είναι γνωστοί μου όλοι...


τοσα χρονια τους λαδωνες τυπε,ρολο'ι' δουλευουν:whistle:

E36-Hartge
21-12-13, 18:50
Λοιπόν άσχετα με όλα σκεφτομαι να παραδώσω την άδεια με πλαστές πινακίδες και να κρατήσω της original για μένα:th_Laie_67-1:

Και βέβαια αστειέυομαι μιας και το μικρό θέλει μόλις 135ευρώ σήμα.

Κάποτε όταν μπορούσα είχα το bmw αλλα σαν είδα οτι δεν πάει άλλο περιορίστηκα...βρήκα την χαρά αλλού...

Τι να κάνω με αυτούς που μπλέξαμε:ranting2:

mark e92
21-12-13, 19:14
Λοιπόν άσχετα με όλα σκεφτομαι να παραδώσω την άδεια με πλαστές πινακίδες και να κρατήσω της original για μένα:th_Laie_67-1:


Μπορείς όμως να δώσεις την 1 και να πεις οτι αχρηστεύτηκε η μπροστινή :whistle:

alexm
21-12-13, 20:43
Εγω προχτες πηγα να παρω τις πινακιδες που ειχα παραδωσει στις 15/11 μετα απο 7 μηνες που τις ειχα στην κατοχη μου και εφαγα κατι γκαζια απο τον καρεκλοκενταυρο στην εφορια που αν ηταν αλλος στη θεση μου θα τον αρπαζε απο τον λαιμο.
-Τι ειναι αυτο εδω (δειχνοντας την βεβαιωση ακινησιας) Παραδιδετε πινακιδες και μετα απο λιγες μερες ξαναρχεστε εδω και τις ζητατε πισω?
-Γιατι ρε φιλε,δικαιωμα μου δεν ειναι?
-Δεν βλεπεις εδω τι γινεται?Που να τις βρω εγω? (και σταυρωνει τα χερια)
-Και μενα τι με νοιαζει που θα τις βρεις.Εγω θελω τις πινακιδες ΜΟΥ! (και σταυρωνω και γω τα δικα μου χερια)
-Αμα εισαι τυχερος και τις βρω θα τις παρεις αλλιως...
-Και τι θες να κανουμε ρε μεγαλε με τους φορους και τα τεκμηρια που πληρωνουμε?
-Τα παραπονα σου στον Θεωχαρη...
-Οχι,κανε εσυ τα παραπονα σου στον Θεωχαρη και κανε τη δουλεια για την οποια πληρωνεσε.Βρες μου τις πινακιδες :ranting2:
Σηκωνετε απο την καρεκλα που μολις ειχε καθησει (τρια τεταρτα πιο πριν εκανε βολτες πανω κατω μεσα στην εφορια και ειχε αφησει ενα φουκαρα πιτσιρικο να εξυπηρετησει καμια 20αρια ατομα που τους ειχε φαει η ορθοστασια) παει στο ραφι με τις πινακιδες και μεσα σε 5 δευτερολεπτα επιστρεφει με τις πινακιδες μου.Τοσο δυσκολο ητανε ρε καραγκιοζακο?
Σε μερικες μερες θα με ξαναδει μπροστα του... :D

Βασιλακη ειναι απλα τα πραγματα.
Πας σπιτι συντασσεις μια ωραια στολισμενη καταγγελια που στο τελος ζητας να σε ενημερωσουν εγγραφως.
Ξαναπας στην εφορια στο πρωτοκολλο και τους λες, δωστε μου σας παρακαλω εναν αριθμο πρωτοκολλου για αυτο το χαρτακι......thumb
Την επομενη θα στις φερει ο υπαλληλακος στο σπιτι :original:
Στην δικη μου Δου Παρασκευη τις επαιρνα Δευτερα τις πηγαινα πισω, ποτε δεν μου ειπαν το παραμικρο, το αντιθετο θα ελεγα!!!

dafidack
21-12-13, 22:35
Δωσε μου ιδεες Αλεξη!!!Το θεμα ειναι οτι στη βραση κολλαει το σιδερο.Επρεπε να το κανω εκεινη την ωρα που ειμουνα και "φορτωμενος".Αλλα δεν ηξερα τον σωστο τροπο ωστε να τον κανω να τσουξει!Σκεφτηκα να παω στον εφορα αλλα αυτος σιγα μην επαιρνε το μερος μου.Εδω αλλοι καλυπτουν τις λαμογιες των υφισταμενων τους.Να ρωτησω ομως κατι.Επαιζε να μου πει οτι εχει περιθωριο να μου τις δωσει εντος καποιων ημερων?

Samaro
21-12-13, 22:55
Την προηγούμενη εβδομάδα μπήκα στο TAXIS να τυπώσω τα τέλη κυκλοφορίας των αυτοκινήτων της οικογένειας.

Με μεγάλη μου έκπληξη (γιατί άραγε ;) είδα πως στο όνομα της γυναίκας μου υπήρχαν και τέλη για το αυτοκίνητο του πατέρα της.

Το απίθανο είναι πως ο πατέρας της έχει πεθάνει απο το 2009 και μετά την αποδοχή κληρονομιάς, οι πινακίδες του αυτοκινήτου κατατέθηκαν στο Υπουργείο Συγκοινωνιών για διαγραφή, μιάς και το αυτοκίνητο ήταν ένα παλιό αγροτικό TOYOTA HIACE.
Η βεβαίωση του Υπουργείου κατατέθηκε και στην αρμόδια ΔΟΥ (με αριθ. πρωτοκόλου κλπ) και το κουφάρι του αυτοκινήτου, εκλάπη την μεθεπομένη και ενώ ήταν έτοιμο να παραδοθεί για ανακύκλωση (δήλωση κλοπής στο αστυνομικό τμήμα κλπ).

Ενώ λοιπόν το αυτοκίνητο αυτό είχε ξεχαστεί, ξαφνικά εμφανίζεται να θέλει τέλη κυκλοφορίας.

Επίσκεψη αγανάκτησης στην ΔΟΥ όπου ακούω τα εξής απίθανα:

Υπάλληλος : Κύριε, το σύστημα του Υπουργείου λέει πως, αμέσως μετά την κατάθεση πινακίδων και την κληρονομιά ,το αυτοκίνητο έχει τεθεί σε κυκλοφορία και μάλιστα έχει αλλάξει και κυβισμό !!!! :facepalm:

Εγώ : Κυρία μου, αφού το αυτοκίνητο κυκλοφορεί απο το 2010 γιατί μόλις φέτος ζητάτε τα τέλη ;

Υπάλλ.: Πιθανότατα, αφού τα τέλη των προηγούμενων ετών δεν πληρώθηκαν, να βεβαιωθούν κάποια στιγμή στην εφορία μας και τότε θα εμφανισθούν στο σύστημα.

Εγώ : Και πως είναι δυνατό, η γυναίκα μου, να πάρει πίσω τις πινακίδες φορτηγού αγροτικού, χωρίς να έχει τις απαιτούμενες προυποθέσεις; Οποιος νά'ναι πέρνει αγροτικό ;

Υπάλλ. : Δεν γνωρίζω κύριε. Αυτά να τα ρωτήσετε στο υπουργείο, δικό τους είναι το σύστημα.

Εγώ : Και τι κάνουμε τώρα ;

Υπάλλ. : Να γράψουν απο το υπουργείο πάνω στην βεβαίωση κατάθεσης πινακίδων ότι το αυτοκίνητο βρίσκεται μέχρι σήμερα σε ακινησία !

Εγώ : Και του χρόνου ; Θα φέρνω συνεχώς βεβαιώσεις ;;

Υπάλλ.:Οχι δεν θα χρειαστεί να φέρετε ξανά !!

Τα χρήματα στον διεκπεραιωτή έπεσαν κανονικά , η νέα βεβαίωση παραδόθηκε στην ΔΟΥ και περιμένω να δώ τι θα γίνει του χρόνου !

Πλάκα θά'χει !! :ranting2:

A8hnaios
21-12-13, 23:58
Εκείνο όμως που ανακάλυψα μόλις προχτές είναι ότι στη χώρα του ημιανατέλλοντος και μηδέποτε ανατείλαντος (πράσινου) ήλιου, τούτο το κράτος-μπάχαλο δε γνωρίζει ούτε ποιος ζει και ποιος πεθαίνει!


Η Συνεχεια εδω.. :facepalm: (https://seferou.blogspot.gr/2009/12/blog-post_26.html)

dafidack
22-12-13, 22:27
Πυρ και μανία με τον Λιάπη είναι η οικογένεια της πρώην συζύγου του
«Κοντεύω να σκάσω» μονολογούσε ξανά και ξανά η πρώην πεθερά του Μιχάλη Λιάπη, Ιωσηφίνα Μπογδάνου ενώ αναρωτιόταν «πώς το έκανε αυτό ο Μιχάλης;». Η οικογένεια Μπογδάνου, σύμφωνα με το «Πρώτο Θέμα», διατηρούσε πάντα χαμηλό προφίλ παρά τις υψηλές πολιτικές γνωριμίες, τα πάρτι και τις εκδηλώσεις της κοσμικής Αθήνας, στις οποίες παρίστατο αρκετά συχνά, φροντίζοντας να μην προκαλεί. Το περιστατικό της σύλληψης του Μιχάλη Λιάπη, όμως, με πλαστές πινακίδες στο πολυτελές τζιπ του, έπεσε πάνω της σαν κεραυνός εν αιθρία.

«Λες κι έπεσε μετεωρίτης από τον Άρη πάνω στα κεφάλια μας», λέει στο «Πρώτο Θέμα».

Όσο για την κόρη της Αμαλία, και πρώην σύζυγο του Μιχάλη Λιάπη, «τραβάει κι εκείνη τα μαλλιά της», λέει στην εφημερίδα. «Γνωρίζοντας από πρώτο χέρι το χαρακτήρα του Μιχάλη, προσπαθούμε να εξηγήσουμε πώς μπόρεσε κι έκανε τέτοιο λάθος. Πώς είναι δυνατό να έκανε τέτοιο πράγμα μαμά;, ήταν η πρώτη κουβέντα που μου είπε η κόρη μου», αναφέρει.

Αναζητώντας μια εξήγηση λέει: «Πέρσι του βρήκαν ανεύρυσμα στον εγκέφαλο, έκανε μια πολύ δύσκολη επέμβαση και πραγματικά γλίτωσε εκ θαύματος τα χειρότερα. Δεν ξέρω λοιπόν εάν τον επηρέασε αυτό. Σας το λέω γιατί όλα περνάνε από το μυαλό μου αυτές τις ώρες. Αυτός ο άνθρωπος φοβόταν ακόμα και τη σκιά του. Πώς είναι δυνατόν να κάνει μια τόσο τεράστια βλακεία;».

Πηγη:https://www.newsbeast.gr


Και αναρωτιεμαι λοιπον εγω:
Τι ειναι χειροτερο?Το οτι εκανε την λαμογιά με τις πινακιδες ή το οτι ψηφισαμε εναν ανθρωπο να μας διοικει που φοβαται ακομα και την σκια του???

pilot
22-12-13, 22:31
π@τσες...και μαλιστα μπλε!

NickM3CS
23-12-13, 11:03
οταν ειχε γινει το θεμα με τον Λιαπη και τις πλαστες πινακιδες ειχαν πει στις ειδησεις του σταρ πως ειχε δυο επιλογες να το κυκλοφορει νομιμα
1) να το κυκλοφορει 2 μερες το μηνα ... (που ειναι γνωστο)
2) και το δευτερο δεν το καταλαβα.. ειπαν κατι οτι πληρωνεισ τελη κυκλοφορεισ και το κυκλοφορεισ 6 μηνες και γλυτωνεισ το φορο πολυτελειασ ...?? κατι τετοιο .... ! γνωριζει κανεις να μασ δωσει τα φωτα του? :original:

ALPINAKIAS
23-12-13, 13:20
Αυτη η δευτερη επιλογη με ενδιαφερει και εμενα.Εαν γνωριζει καποιος κατι συγκεκριμενο ας μας δωσει φωτα.

mikegr
23-12-13, 13:24
Πυρ και μανία με τον Λιάπη είναι η οικογένεια της πρώην συζύγου του
«Κοντεύω να σκάσω» μονολογούσε ξανά και ξανά η πρώην πεθερά του Μιχάλη Λιάπη, Ιωσηφίνα Μπογδάνου ενώ αναρωτιόταν «πώς το έκανε αυτό ο Μιχάλης;». Η οικογένεια Μπογδάνου, σύμφωνα με το «Πρώτο Θέμα», διατηρούσε πάντα χαμηλό προφίλ παρά τις υψηλές πολιτικές γνωριμίες, τα πάρτι και τις εκδηλώσεις της κοσμικής Αθήνας, στις οποίες παρίστατο αρκετά συχνά, φροντίζοντας να μην προκαλεί. Το περιστατικό της σύλληψης του Μιχάλη Λιάπη, όμως, με πλαστές πινακίδες στο πολυτελές τζιπ του, έπεσε πάνω της σαν κεραυνός εν αιθρία.

«Λες κι έπεσε μετεωρίτης από τον Άρη πάνω στα κεφάλια μας», λέει στο «Πρώτο Θέμα».

Όσο για την κόρη της Αμαλία, και πρώην σύζυγο του Μιχάλη Λιάπη, «τραβάει κι εκείνη τα μαλλιά της», λέει στην εφημερίδα. «Γνωρίζοντας από πρώτο χέρι το χαρακτήρα του Μιχάλη, προσπαθούμε να εξηγήσουμε πώς μπόρεσε κι έκανε τέτοιο λάθος. Πώς είναι δυνατό να έκανε τέτοιο πράγμα μαμά;, ήταν η πρώτη κουβέντα που μου είπε η κόρη μου», αναφέρει.

Αναζητώντας μια εξήγηση λέει: «Πέρσι του βρήκαν ανεύρυσμα στον εγκέφαλο, έκανε μια πολύ δύσκολη επέμβαση και πραγματικά γλίτωσε εκ θαύματος τα χειρότερα. Δεν ξέρω λοιπόν εάν τον επηρέασε αυτό. Σας το λέω γιατί όλα περνάνε από το μυαλό μου αυτές τις ώρες. Αυτός ο άνθρωπος φοβόταν ακόμα και τη σκιά του. Πώς είναι δυνατόν να κάνει μια τόσο τεράστια βλακεία;».

Πηγη:https://www.newsbeast.gr


Και αναρωτιεμαι λοιπον εγω:
Τι ειναι χειροτερο?Το οτι εκανε την λαμογιά με τις πινακιδες ή το οτι ψηφισαμε εναν ανθρωπο να μας διοικει που φοβαται ακομα και την σκια του???

Συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες...

Kostas_1
23-12-13, 14:44
οταν ειχε γινει το θεμα με τον Λιαπη και τις πλαστες πινακιδες ειχαν πει στις ειδησεις του σταρ πως ειχε δυο επιλογες να το κυκλοφορει νομιμα
1) να το κυκλοφορει 2 μερες το μηνα ... (που ειναι γνωστο)
2) και το δευτερο δεν το καταλαβα.. ειπαν κατι οτι πληρωνεισ τελη κυκλοφορεισ και το κυκλοφορεισ 6 μηνες και γλυτωνεισ το φορο πολυτελειασ ...?? κατι τετοιο .... ! γνωριζει κανεις να μασ δωσει τα φωτα του? :original:


Αυτη η δευτερη επιλογη με ενδιαφερει και εμενα.Εαν γνωριζει καποιος κατι συγκεκριμενο ας μας δωσει φωτα.


Το ειχα κανει εγω και ειναι το εξης:

1. πληρωσα ΤΚ κανονικα.
2. μετά τις γιορτες - τελος ιανουαριου κατεθεσα πινακιδες. Τις ξαναπηρα τον Απριλιο για 1 μηνα και ξανακατεθεσα. Τις ξαναπηρα τον Ιουλιο για 2 μηνες και ξανακατεθεσα.

Ετσι πληρωσα Φ Πολ. για 4 μηνες (δηλαδη οσο η χρηση).

Υπόψην ότι ασφαλεια αν και υπάρχουν δυναοτητες για να πληρωνει κανεις σπαστα, ειχα επιλεξει να πληρωσω κανονικά για ολη τη διαρκεια του ετους

m_power_lunatic
23-12-13, 15:15
Σημερα με πηρε φιλος με Μ3 Ε46 cabrio με αδεια του 2006 (κατασκευη του 02) που του το ειχα βρει εγω για να το αγορασει.

Τυπωσε τα τελη και του βγηκε 1100 σημα + 1600 Φ.Π νομιζω μου ειπε.Βαλε και ασφαλεια+σερβις+βενζινες=ζ λιστηκε και εβριζε ασταματητα,του ηρθε ο ουρανος στο κεφαλι και ενω τον ειχα προετοιμασει αν θελει να του βρω αγοραστη για να το δωσουμε.Ολα αυτα για μολις 5.000χλμ τον χρονο που κανει...

Υποψην,εχει πολυ καλη δουλεια δικια του.

fanisk
23-12-13, 15:21
Σημερα με πηρε φιλος με Μ3 Ε46 cabrio με αδεια του 2006 (κατασκευη του 02) που του το ειχα βρει εγω για να το αγορασει.

Τυπωσε τα τελη και του βγηκε 1100 σημα + 1600 Φ.Π νομιζω μου ειπε.Βαλε και ασφαλεια+σερβις+βενζινες=ζ λιστηκε και εβριζε ασταματητα,του ηρθε ο ουρανος στο κεφαλι και ενω τον ειχα προετοιμασει αν θελει να του βρω αγοραστη για να το δωσουμε.Ολα αυτα για μολις 5.000χλμ τον χρονο που κανει...

Υποψην,εχει πολυ καλη δουλεια δικια του.

Κριμα τοσα λεφτα για τοσο μικρη χρηση, δεν βγαζει καν τα γουστα του.

330Ci STEPTRONIC
23-12-13, 15:35
Σημερα με πηρε φιλος με Μ3 Ε46 cabrio με αδεια του 2006 (κατασκευη του 02) που του το ειχα βρει εγω για να το αγορασει.

Τυπωσε τα τελη και του βγηκε 1100 σημα + 1600 Φ.Π νομιζω μου ειπε.Βαλε και ασφαλεια+σερβις+βενζινες=ζ λιστηκε και εβριζε ασταματητα,του ηρθε ο ουρανος στο κεφαλι και ενω τον ειχα προετοιμασει αν θελει να του βρω αγοραστη για να το δωσουμε.Ολα αυτα για μολις 5.000χλμ τον χρονο που κανει...

Υποψην,εχει πολυ καλη δουλεια δικια του.

ειναι τοσα πολλα τα έξοδα για να συντηρισεις πανω απο 2000κυβικα
που ωσα και να βγαζεις, καθεσε και σκεφτεσε ρε γαμωτο αξιζει ???

βλεπεις την κοροιδια στα ματια σου...:thumbsdown:

fanisk
23-12-13, 15:38
ειναι τοσα πολλα τα έξοδα για να συντηρισεις πανω απο 2000κυβικα
που ωσα και να βγαζεις, καθεσε και σκεφτεσε ρε γαμωτο αξιζει ???

βλεπεις την κοροιδια στα ματια σου...:thumbsdown:

Δεν αξιζει ειναι αλητεια. Απλα συνεχιζεις μεχρι το σημειο που λες "δεν πινω δεν καπνιζω θα τα φαω εκει". Αντικειμενικα ομως οχι. Τη καλυτερη δουλεια πλεον κανει ο Polo 1.4 Turbo. Ουτε ποιοτητα Χιουνται, ουτε και γκαζι 1000αριου.

m_power_lunatic
23-12-13, 15:43
Nαι ρε εσυ αυτο του ειπα,ειναι και αυτος νεος μπαμπας με κορουλα και αυτος (εχουνε 1 μηνα διαφορα με την δικια μου) και απο χρονο μηδεν κυριολεκτικα,πολλες ωρες δουλειες και αυτος και μηδενικος χρονος για να χαρει το αμαξι του.

DIMITr|S
23-12-13, 15:44
ΣΟΣΟΣ!!
ΑΝ πληρωσεις σημερα τα τελη και το μετανοιωσεις γινεται να παρεις τα χρηματα πισω!!!!?

DIMITr|S
23-12-13, 15:49
βρηκα αυτο τι παιζει?
https://www.anaconda.gr/forologia/HTM%CE%95%CE%B9%CF%83%CF%8C%CE%B4%CE%B7%CE%BC/%CE%A0%CE%9F%CE%9B1158.htm

katsaraios
23-12-13, 16:16
ΣΟΣΟΣ!!
ΑΝ πληρωσεις σημερα τα τελη και το μετανοιωσεις γινεται να παρεις τα χρηματα πισω!!!!?

Υπαρχει η ρηση "Μετα την απομακρυνση εκ του ταμειου ουδεν λαθος αναγνωριζεται".

Δηλαδη φανταζομαι σκηνικο με την αποδειξη των τελων να λες το μετανιωσα θελω τα λεφτα μου..
Ποιος να στα δωσει πισω?
Η-Ο ταμιας η ο εφορος??
Αν γινει και αυτο στον οικο ανοχης που ζουμε τοτε ενταξει θα ειναι το απαιχτο..

Kostas_1
23-12-13, 16:35
βρηκα αυτο τι παιζει?
https://www.anaconda.gr/forologia/HTM%CE%95%CE%B9%CF%83%CF%8C%CE%B4%CE%B7%CE%BC/%CE%A0%CE%9F%CE%9B1158.htm

Αυτο σημαινει οτι αν πχ πληρωσεις τα ΤΚ του 2014 την 1η Δεκεμβριου 2013 και αποφασισεις να καταθεσεις πινακιδες στις 20/12/13 μετα μπορεις να ζητησεις πισω τα ΤΚ του 2014 που ειχες πριν πληρωσει.

Λογικο ακουγεται (αν ισχυει ακομη).

Αυτο που εχω να πω ειναι οτι στον ΦΑΠ πχ , εγω που ειχα πληρωσει τον Αυγουστο παραπανω από οσο εβγαινε μετά τις αλλαγες που εγιναν τον Σεπτεμβριο, εκανα διορθωτική και προ 10ημερου πηγα στη ΔΟΥ και πηρα πισω τη διαφορα

mark e92
23-12-13, 17:42
Σημερα με πηρε φιλος με Μ3 Ε46 cabrio με αδεια του 2006 (κατασκευη του 02) που του το ειχα βρει εγω για να το αγορασει.

Τυπωσε τα τελη και του βγηκε 1100 σημα + 1600 Φ.Π νομιζω μου ειπε.Βαλε και ασφαλεια+σερβις+βενζινες=ζ λιστηκε και εβριζε ασταματητα,του ηρθε ο ουρανος στο κεφαλι και ενω τον ειχα προετοιμασει αν θελει να του βρω αγοραστη για να το δωσουμε.Ολα αυτα για μολις 5.000χλμ τον χρονο που κανει...

Υποψην,εχει πολυ καλη δουλεια δικια του.

Είναι μεγάλη κοροϊδία πλέον για 10 βόλτες τον χρόνο ...
αφήνω τη ζημιά που παθαίνει απο την ακινησία !
Η λύση οσο και αν δεν το παραδέχονται κάποιοι είναι ενοίκιο δηλ θέλεις ενα Μ3 πχ για Π-Σ-Κ με 300-400 ευρώ είσαι οκ και ούτε ασφάλεια ούτε ΤΚ κλπκλπ...

m_power_lunatic
24-12-13, 07:27
Πραγματικα αν το πολλαπλασιασεις επι 2-3 χρονια που το εχει καποιος το αμαξι του τα τελευταια χρονια μαζι με την ασταματητη απαξιωση και πτωση τιμων μιλαμε για εναν κουμπαρα με αδεια πατο.

Παντως αρκετοι ακουω απο εδω και απο εκει εχουνε στραφει στα ιστορικα/κλασσικα και στα αγωνιστικα/track day cars.Απο ασχετες μαρκες αυτοκινητων οχι μονο απο BMW που μαλλον θα ητανε και περισσοτερο λογικο λογω κυβισμου.

stef
24-12-13, 08:43
Δεν αξιζει ειναι αλητεια. Απλα συνεχιζεις μεχρι το σημειο που λες "δεν πινω δεν καπνιζω θα τα φαω εκει". Αντικειμενικα ομως οχι. Τη καλυτερη δουλεια πλεον κανει ο Polo 1.4 Turbo. Ουτε ποιοτητα Χιουνται, ουτε και γκαζι 1000αριου.

Polo 1.4 turbo????
Πέτυχες & εσύ την περίπτωση που αλλάζουν τα μοτέρ σαν τα πουκάμισα...

dafidack
24-12-13, 12:15
οταν ειχε γινει το θεμα με τον Λιαπη και τις πλαστες πινακιδες ειχαν πει στις ειδησεις του σταρ πως ειχε δυο επιλογες να το κυκλοφορει νομιμα
1) να το κυκλοφορει 2 μερες το μηνα ... (που ειναι γνωστο)
2) και το δευτερο δεν το καταλαβα.. ειπαν κατι οτι πληρωνεισ τελη κυκλοφορεισ και το κυκλοφορεισ 6 μηνες και γλυτωνεισ το φορο πολυτελειασ ...?? κατι τετοιο .... ! γνωριζει κανεις να μασ δωσει τα φωτα του? :original:

Στην δευτερη περιπτωση το τεκμηριο δεν προσμετραται αν παραλαμβανεις τις πινακιδες καθε 15 του μηνα και τις καταθετεις στο τελος του ιδιου μηνος.Περιμενεις δηλαδη 14-15 μερες καθε μηνα και το εχεις για αλλες 15-16 στην κατοχη σου.Βεβαια ο υπαλληλος στην εφορια θα σε μαθει με το μικρο σου ονομα αλλα αυτο ειναι κατι που δεν σε αφορα! :th_Laie_67-1:

Kostas_1
24-12-13, 12:25
Στην δευτερη περιπτωση το τεκμηριο δεν προσμετραται αν παραλαμβανεις τις πινακιδες καθε 15 του μηνα και τις καταθετεις στο τελος του ιδιου μηνος.

Περιμενεις δηλαδη 14-15 μερες καθε μηνα και το εχεις για αλλες 15-16 στην κατοχη σου.Βεβαια ο υπαλληλος στην εφορια θα σε μαθει με το μικρο σου ονομα αλλα αυτο ειναι κατι που δεν σε αφορα! :th_Laie_67-1:

Αυτο ισχυει μονο για τον 1ο μηνα. Μετά προσμετρονται οι ημερες χρησης

dafidack
24-12-13, 12:34
Συμφωνα με τον λογιστη μου ο νομος αυτος ισχυει για ολο τον χρονο αν φυσικα προκειται για το δευτερο δεκαπενθημερο καθε μηνα. :original:

alexm
24-12-13, 13:01
Συμφωνα με τον λογιστη μου ο νομος αυτος ισχυει για ολο τον χρονο αν φυσικα προκειται για το δευτερο δεκαπενθημερο καθε μηνα. :original:

Πες του λογιστη σου να αλλαξει επαγγελμα γιατι θα παρει κοσμο στο λαιμο του!!!
Μην το κανεις γιατι βλεπω το δακρυ απο το κλαμα να φτανει στην Πατρα οταν θα σου ερθει το εκκαθαριστικο.......thumb

dafidack
24-12-13, 15:07
Δευτερα παω εφορια και έρχομαι με σίγουρες απαντήσεις.Ενοειται ότι θα περάσω κι από τον λογιστή να μου δειξει τον νομο που λέει κάτι τέτοιο.

dafidack
24-12-13, 17:52
Μόλις ρώτησα και δεύτερο λογιστή και μου είπε κι αυτος τα ίδια με τον δικό μου.
Μήπως τελικά έχουν δίκιο ρε Αλέξη;

dafidack
24-12-13, 18:07
Μόλις ρώτησα και δεύτερο λογιστή και μου είπε κι αυτος τα ίδια με τον δικό μου.
Μήπως τελικά έχουν δίκιο ρε Αλέξη;

https://www.star.gr/Pages/Politiki_Oikonomia.aspx?art=165275&artTitle=apokleistiko_pos_na_glitosete_nomima_to_f oro_polyteleias_sto_ich_megalou_kyvismou

sv2qo
24-12-13, 18:15
Διαβάστε τον εφαρμοστικό και θα λυθούν οι απορίες σας.
Για πολλαπλές καταθέσεις- παραλαβές πινακίδων ισχύουν οι μέρες που έχει ο κάθε ένας μας τις πινακίδες και όχι το δεκαπενθήμερο.
Επίσης λάβετε υπ όψιν σας ότι οι ασφαλιστικές ασφαλίζουν τρίμηνα και όχι μέρες κυκλοφορίας καθώς επίσης και τα τέλη κυκλοφορίας είναι πληρωτέα εφ άπαξ.

alexm
24-12-13, 18:58
Μόλις ρώτησα και δεύτερο λογιστή και μου είπε κι αυτος τα ίδια με τον δικό μου.
Μήπως τελικά έχουν δίκιο ρε Αλέξη;

Οχι δεν εχουν δικιο Βασιλη.
Αλλαξε λογιστη αλλα μην πας στον δευτερο, βρες αλλον.....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Kostas_1
24-12-13, 19:06
Βασιλη ακου τον Αλεξη. Και γω αυτον ακουσα και δεν εχασα.

Ρε συ ειναι δοκιμασμενο. 3 χρονια τωρα με το μποξτερ αυτο εκανα

dafidack
24-12-13, 19:30
Ίσως ο πόθος για την οδήγηση του αυτοκινητου που με κόπους αποκτήσαμε μας κάνει να ακουμε και να βλέπουμε τα πράγματα όπως μας αρέσει και όχι όπως είναι πραγματικα.

A8hnaios
24-12-13, 22:06
Απο βδομαδα θα τα σκασω κ γω.....

Σημερα τα πΛερωσαμε... μενει ο Φορος Πολυτελειας..!! :facepalm: (https://www.travelstyle.gr/portal/photos/articles/thumbs_large/4514_crillon.jpg)

dark knight
24-12-13, 23:17
Σημερα εσκασα τα 660 και μενει ο φορος πολυτελειας.εδω και ενα χρονο εχω παρει την αποφαση να οδηγω το αυτοκινητο οσο περισσοτερο μπορω.το ε30 το κινω ελαχιστα.θελω να απολαμβανω καθε στιγμη που το οδηγω,γιατι με αυτα τ που συμβαινουν δεν ξερεισ ποτε θ μπορει να χρειαστει να το αποχωριστεισ.καθε μερα το παιρνω στη δουλεια,ετσι και αλλιως απο γκαραζ σε γκαραζπαει και μαλιστα φυλασσομενο.ετσι και αλλιως η παραμικρη διαδρομη μεταφραζεται σε απολαυση.τελικα η bmw με χρεωσε πολυ λιγοτερο για αυτα που μου προσφερε ολα αυτα τα χρονια!

stefm5
25-12-13, 00:01
880 σήμερα κι από μένα..
ένα σφίξιμο με έπιασε όταν τα έδωσα, αλλά με παρηγορεί η σκέψη πως για ακόμη ένα χρόνο θα κυκλοφορώ το κορίτσι μου

VanVIC
25-12-13, 00:14
880 σήμερα κι από μένα..
ένα σφίξιμο με έπιασε όταν τα έδωσα, αλλά με παρηγορεί η σκέψη πως για ακόμη ένα χρόνο θα κυκλοφορώ το κορίτσι μου

Για τέτοιο "κορίτσι" χαλάλι να λές !

kotanidis
26-12-13, 14:55
θελω να παραδωσω πινακιδες, ποια ειναι η διαδικασια?

Leonidas_E39
26-12-13, 14:57
Πας εφορια με τις πινακιδες την αδεια κυκλοφοριας και 2 χαρτια που συμπληρωνεις εκει και εισαι ετοιμος καλο ειναι να εχεις και την ταυτοτητα μαζι σου. :D:D:D

Samaro
26-12-13, 18:59
Για τέτοιο "κορίτσι" χαλάλι να λές !

Βαγγέλη , την..... Kim Kardashian κυκλοφορεί ;;;

Koyotte
27-12-13, 12:28
Τη σήμερον πλερώθηκαν τα τέλη κυκλοφορίας...σε Imodium να τα φάνε...:ranting2:

Cobalt
27-12-13, 17:02
Σήμερα πλήρωσα τέλη και φόρο σύνολο 1000 + για δίλιτρο BMW

πλήρωσα και της γυναίκας τα ΤΕΛΗ για το αυτοκίνητό της 135 Ευρώ !!! για 1.300 Ignis που πάει και παντού! είναι και αυτόματο, έχει και 4 πόρτες και κουβαλάει και τα παιδιά και τελικα΄με αυτό πάμε και διακοπές στα νησιά γιατί πιο πολύ βολεύει...


και σκέφτομαι οτι με τα τέλη τα δικά μου οδηγώ της γυναίκας μου 10 ΧΡΟΝΙΑ!!!

μα καλά τι κοροϊδία είναι αυτή? ποιο νόημα έχουν τελικά τα τέλη κυκλοφορίας?

μ'ηπως είναι ΑΡΧΗ και ΤΕΛΗ ληστείας?

fanisk
27-12-13, 17:17
Με πονο ψυχης εδωσα 880¤ σημερα. Στα φαρμακα να τα φανε :ranting2:

Το Fiesta της κοπελας μου δινει 130κατι. Εντος Αττικης τον ιδιο χρονο θελουμε περιπου για τις αποστασεις, καιει τα μισα απο μενα, ετσι κι αλλιως δεν υπαρχει κανεις να παιξω στο δρομο.. ή θα ειναι κουβαδακι, ή πολυ πιο δυνατο απο μενα. Κανενα νοημα λοιπον.

Απο την αλλη ενα ορεινο στροφιλικι και μια πιστα μια στο τοσο με κανουν να λεω πως αξιζουν τα 880 1 φορα το χρονο. Να δω για ποσο ακομα θα κοροιδευω τον εαυτο μου για να δικαιολογησω τα χρηματα που πεταω στον κουβα που λεγεται κρατος.

Konstantinos E60
27-12-13, 17:33
Να'σαι σίγουρος Φανη οτι ολοι στο ίδιο τρυπάκι μπαίνουμε οταν ακουμπαμε τα 660 ή τα 880 ή τα 1000+

Bazil Van Sinner
27-12-13, 17:53
Με πονο ψυχης εδωσα 880¤ σημερα. Στα φαρμακα να τα φανε :ranting2:

Να δω για ποσο ακομα θα κοροιδευω τον εαυτο μου για να δικαιολογησω τα χρηματα που πεταω στον κουβα που λεγεται κρατος.


+100000000000 φιλε

aristent
27-12-13, 18:29
+100000000000 φιλε

να συμπληρωσω:σε γεννοσημα απο το Μπαγκλαντες!!!

330Ci STEPTRONIC
27-12-13, 19:00
με τα 880 τελη + 1230 φ.π συνολο 2110 :ranting2: εβαλα ακομα 1000 και πηρα
grande punto του 08 thumb στο βοθρο παντος δεν τα εριξα...

θα κανω τι δουλια μου μεχρη η κουκλα μου να βρει την τυχη της...

αλλο ΦΙΑΤ και αλλο ΕΛΙΚΑΣ θα μου πειτε, απλα τον ελικα τον πληρωνουμε σε αεροπλανο πλεον...που δεν εχουμε

aris
27-12-13, 19:05
Στην κυριολεξια, αεροπλανο πληρωνουμε....ακουσα στην τηλεοραση 1 στους 2 ελληνες παραδιδει πινακιδες
Ο φορος μου 1413 ευρουλακια....πινακιδες παρεδωσα

friendgr
27-12-13, 19:57
Απο 5.500.000 τέλη κυκλοφοριας που έχουν βεβαιωθεί, έχουν πληρωθεί μέχρι τώρα τα 2.450.000 !!!

Έτσι ειπαν ! Εντάξει είμαστε της τελευταίας στιγμής σαν λαός, αλλά ουτε τα μισά;;;;

Ανησυχω....

Ανησυχω μην πληρώσουν αυτά που θα λείψουν απο τα ταμεία αυτοι που θα συνεχίζουν να κυκλοφορούν.....ειτε με αυξήσεις είτε με κάνα νεο φόρο....

Όλα τα περιμενω.

dafidack
27-12-13, 20:01
Μη με πείτε κακό ρε παιδιά αλλά διαβάζω μερικούς εδω που φωνάζουν γι αυτά που πληρώνουν κι όμως πανε και τα ακουμπάνε κανονικά.Αφου δεν σας αρέσει αυτο που γίνεται,γιατί δεν παραδίδετε πινακίδες;

Nikos320
27-12-13, 20:05
Σήμερα πλήρωσα και εγώ τα τέλη κυκλοφορίας το συνολικό ποσό ήταν αρκετά μεγάλο,έδωσα και τα 660 για την κούκλα μου και τουλάχιστον για φέτος θα την χαρώ....

optostyle
27-12-13, 20:06
Αναλυθηκε πολυ πισω αυτο φιλε dafi...καποιοι το χρειαζονται και καποιοι δεν μπορουν χωρις αυτο....ελπιζω επειδη παραδωσαμε αρκετοι,να δουν και οι υπολοιποι ασπρη μερα :P

paganis
27-12-13, 20:33
Αναλυθηκε πολυ πισω αυτο φιλε dafi...καποιοι το χρειαζονται και καποιοι δεν μπορουν χωρις αυτο....ελπιζω επειδη παραδωσαμε αρκετοι,να δουν και οι υπολοιποι ασπρη μερα :P

αυτοι λειτουργουν με ''στοχους''...
θα σου διαιρεσουν το ποσο που θελουν...δια οσα εναπομειναντα οχηματα υπαρχουν..χεστηκαν για ποσα εμειναν.
αν δεν το παρουν...θα βαλουν αλλου φορους και χαρατσια...

optostyle
27-12-13, 20:52
Εχεις δικιο, αλλα θα πρεπει να το αναλυω ΠΑΛΙ και δε μπορω αλλο....απλα ειμαι ΕΝΑΝΤΙΩΝ του να σκυβω το κεφαλι και να μοιρολατρω οπως να λεω να τα φανε στους γιατρους και παπαριες

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

aristent
27-12-13, 21:11
....απλα ειμαι ΕΝΑΝΤΙΩΝ του να σκυβω το κεφαλι και να μοιρολατρω οπως να λεω να τα φανε στους γιατρους και π@παριες


μαζι σου και εγω!!!:thumbsup:


θα μου πεις, για τα γεννοσημα τι το γραψα???....χαρην αστειοτητας,ετσι κι αλλιως ουτε μαϊστρα ειμαι, ουτε τους πιανει τιποτε αυτους....εχουν φαει καταρες ουκ ολιγες απο πολλους......και ακομα χοντραινουν .....και μεταφορικα και κυριολεκτικα.thumb

paganis
27-12-13, 21:14
Εχεις δικιο, αλλα θα πρεπει να το αναλυω ΠΑΛΙ και δε μπορω αλλο....απλα ειμαι ΕΝΑΝΤΙΩΝ του να σκυβω το κεφαλι και να μοιρολατρω οπως να λεω να τα φανε στους γιατρους και παπαριες

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

προσωπικα...κατεθεσα πινακιδες πριν 2 χρονια..οταν ειδα πως εξελισσοταν η κατασταση.
ο μονος τροπος ειναι η μαζικη και οργανωμενη καταθεση πινακιδων...

optostyle
27-12-13, 21:20
Tελικα καθ'ενας με τις αναγκες χρησης ειναι παιδια...φυσικα και δεν θα ελεγα σε οικογενειαρχη με 3 παιδια και 1 αμαξι να το κανει.....τες πα....να πουμε κι απο δω καλη χρονια....:)

Koyotte
27-12-13, 22:05
Έχω ένα αυτοκίνητο (E90), παιδί και εντός ολίγων ημερών αυξάνονται τα μέλη, κάνω κάποια ταξίδια το χρόνο, να το σκοτώσω και να πάρω τι?Και άμα πάρω. ένα 1800 ή 1600 και θέλει αμορτισέρ, λάστιχα ή τα κλασει καμία τουρμπινα γιατί που ξέρω τι χρήση έχει φάει πριν θα δώσω παραπάνω από όσα θα έχω γλυτώσει, άδεια που αύριο τους έρχεται να πάνε πχ τα τέλη στα 1800 500 ευρώ, πως ξέρω ότι δεν θα το κάνουν?Γι' αυτό μην προτρεχετε ορισμένοι, ούτε μοιρολατρες, ούτε μαζοχες,ούτε μας τρέχουν από τα μπατζάκια όσοι πληρώνουμε ακόμα

mark e92
27-12-13, 22:11
Έχω ένα αυτοκίνητο (E90), παιδί και εντός ολίγων ημερών αυξάνονται τα μέλη, κάνω κάποια ταξίδια το χρόνο, να το σκοτώσω και να πάρω τι?Και άμα πάρω. ένα 1800 ή 1600 και θέλει αμορτισέρ, λάστιχα ή τα κλασει καμία τουρμπινα γιατί που ξέρω τι χρήση έχει φάει πριν θα δώσω παραπάνω από όσα θα έχω γλυτώσει, άδεια που αύριο τους έρχεται να πάνε πχ τα τέλη στα 1800 500 ευρώ, πως ξέρω ότι δεν θα το κάνουν?Γι' αυτό μην προτρεχετε ορισμένοι, ούτε μοιρολατρες, ούτε μαζοχες,ούτε μας τρέχουν από τα μπατζάκια όσοι πληρώνουμε ακόμα

Με το καλό το νέο μέλος !!!

sorry για το :offtopic:

aris
27-12-13, 22:17
https://www.youtube.com/watch?v=T6z_cPnux6g"]https://www.youtube.com/watch?v=T6z_cPnux6g
Ας γελασουμε και λιγο, ετσι οπως μας καταντησαν....τι να πουμε

Bazil Van Sinner
27-12-13, 22:29
ο μονος τροπος ειναι η μαζικη και οργανωμενη καταθεση πινακιδων...

...ονειροπολος φιλος!!!! Ξεχασε το το ,μαζικη,στην Ελλαδα....ξεχασε το!!!

Θα θελα πολυ να βλεπα ενα φραγκατο φιλο μου να τις παραδωσει για μια βδομαδα,ετσι για την κινηση,ας κυκλοφορησει με το δευτερο......

Περυσι νομιζω ειχε πεσει μια πολυ καλη ιδεα για μαζικη συγκεντωση διαμαρτυρια,ιντερνετικα,απ ο φορουμ σε φορουμ...μονο που δεν τον ορμηξαν

Μετα λυπης διαπιστωνω καθημερινα πως οι χορτατοι δεν τους φτανει που ειναι η κοιλια τους γεματη αλλα θελουν και των αλλονων αδεια.....

RallyArt
28-12-13, 10:32
1100 τελη για το μιτριο :banghead:
120 τελη για το 107.... :D

Φορος πολυτελειας τον αλλο μηνα... :mad::thumbdown:

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Ptboul
30-12-13, 13:40
Λύστε μου μια απορία παίδες, με τι κριτήριο έχει αποφασιστεί στην Ελλάδα να κουρελιάζουν τα 2λιτρα (1929cc συγκεκριμένα) και άνω και όχι τα 1800άρια πχ ή τα 1700άρια;

Γιατί είναι φετίχ-απαγορευμένος καρπός-αντικείμενο συζήτησης, στο πυρ το εξώτερον, βάλτε ότι θέλετε, το 2λιτρο και άνω;

fast-enough
30-12-13, 14:27
Κατέθεσα και εγώ σήμερα τις πινακίδες της μπέμπας μου. Με ένα μικρό (ford ka) και το ντούκο μου (multistrada) θα τη βγάλουμε φέτος.
Αν και με 2 παιδιά και την οικονομική δυνατότητα να πληρώσω τα τέλη, αποφάσισα πως δε θα τους τα δώσω. Θα ξεβολευτώ λίγο, αλλά για το γαμώτο δε με πειράζει.

Ptboul
30-12-13, 14:49
Καλά έκανες, και εγώ με το clio θα την βγάλω φέτος, αφού και λόγω της μικρής δεν υπάρχει περίπτωση να μετακινηθούμε.

Το αρχικό πλάνο ήταν να μην καταθέσω αλλά μου έβγαλε το clio τρελή ζημΝιά ίσης αξίας με τα τέλη του πενφέ, οπότε το φαγε το κλήμα ο γάϊδαρος.

Τώρα έχω ένα όμορφο έπιπλο στην πυλωτή να μου θυμίζει ''πωπωω αμαξάρα που έχω ο μπούΣτης'' :hystericalbs1:

Bazil Van Sinner
30-12-13, 15:02
Λύστε μου μια απορία παίδες, με τι κριτήριο έχει αποφασιστεί στην Ελλάδα να κουρελιάζουν τα 2λιτρα (1929cc συγκεκριμένα) και άνω και όχι τα 1800άρια πχ ή τα 1700άρια;

Γιατί είναι φετίχ-απαγορευμένος καρπός-αντικείμενο συζήτησης, στο πυρ το εξώτερον, βάλτε ότι θέλετε, το 2λιτρο και άνω;


και γω αυτην την απορια εχω Πανο!!!Βαζω στοιχημα πως πισω απ'ολα κρυβοντε

μεγαλα κεφαλια της ψυχολογιας και της ψυχιατρικης και παιζουν με τα νευρα

μας και τις αντοχες μας!


Σε ενα παραλληλο συμπαν 1800ηδων με turbo οι μεν και με kompresser οι δε,

σιγουρα σπανε πλακα με την παρτη μας...τωρα...αυτη την στιγμη!:ranting2::ranting2:

Konstantinos E60
30-12-13, 15:04
Λύστε μου μια απορία παίδες, με τι κριτήριο έχει αποφασιστεί στην Ελλάδα να κουρελιάζουν τα 2λιτρα (1929cc συγκεκριμένα) και άνω και όχι τα 1800άρια πχ ή τα 1700άρια;

Γιατί είναι φετίχ-απαγορευμένος καρπός-αντικείμενο συζήτησης, στο πυρ το εξώτερον, βάλτε ότι θέλετε, το 2λιτρο και άνω;

Περίμενε λεβέντη και δεν θα αργήσουν να ασελγήσουν και στα λίγα κυβικά.

Cobalt
30-12-13, 15:47
Περίμενε λεβέντη και δεν θα αργήσουν να ασελγήσουν και στα λίγα κυβικά.

δεν το κόβω.... και αν ακόμα γίνει θα είναι πολύ μικρό το κακό...
βλεπεις θα ξεσηκωθεί όλος ο κόσμος αν δει σε 1600 600 ευρώ Τέλη και ας ας είναι και Lotus

πιστεύει κανείς οτι θα βάλουν 600 ευρώ σε C180? και φόρο πολυτελείας?

προσωπικά ΟΧΙ

τα κυβικά θα παραμείνουν το βασικό τεκμήριο όπου θα ορίζονται τα τέλη και η πολυτέλεια.

και αν δείτε κανα δίλιτρο απο τα 660 νσ πέσει στα 600 ΧΕΣΤ...ΚΕ η φοράδα στ αλώνι....

katrin_bmw
30-12-13, 16:54
παιδια μηπως γνωριζετε αν θα παρουν παραταση τα τελη???...τα δικα μου τα πληρωσα (660 ζεστα) αλλα εχουμε αλλο ενα 660αρι για ενα Rav του αντρα μου...επεσαν μαζεμενα δυστυχως, εχω κ τον φορο αφησει για τον αλλο μηνα....αυτα τα λιγα!!!

Bazil Van Sinner
30-12-13, 17:40
δεν νομιζω να μπορει να απαντησει καποιος σιγουρα,

αμα κρινω ομως απο το Mega και τις ειδησεις του εκει θα παει.

1,5μυριο(σε τεμαχια) απληρωτα τελη μεχρι σημερα εγραψε το κοντερ,και νομιζω πως πολυς

κοσμος περιμενει αυτες τις μερες να δουλεψει για να τα πληρωσει :-/

gregE36
30-12-13, 19:52
Αυριο θα το πουν τελευταια στιγμη

steliosm46
30-12-13, 20:44
πιστεύει κανείς οτι θα βάλουν 600 ευρώ σε C180? και φόρο πολυτελείας?

προσωπικά ΟΧΙ

τα κυβικά θα παραμείνουν το βασικό τεκμήριο όπου θα ορίζονται τα τέλη και η πολυτέλεια.
.


Αρχιζουμε σιγα σιγά και το μασάμε καλα το παραμυθι με τον ορο "πολυτελειας" που στην ουσία ειναι χαράτσι και στο τέλος θα γίνει και μονιμο μετρο.

γιατι να μην βάλουν στο c180 δηλαδη? παει ο αλλος και παιρνει αυτοκινητο 40 χιλιαδες και δεν πληρώνει τιποτα και ενας που παιρνει 15 χιλιαδες ενα 3λιτρο πληρώνει φορους και τελη οσο για 5 c180!


δυστηχώς μεχρι τώρα παραμένουν τα κυβικά βασικό τεκμήριο αλλα πρεπει να σταματησει αυτη η ληστεία!

Bazil Van Sinner
30-12-13, 20:49
Ε ναι ρε φιλε,παρεχει πολυτελεια το 12χρονων αμαξι μου και δεν παρεχει

πολυτελεια το C-class 1.6&1.8 kompressor???Παρεχει πολυτελεια το RAV και το Sportage

15ετιας (διλιτρα γαρ)και δεν παρεχει πολυτελεια το Α5 S-line 1.8T του2012!!!!!!

Ανοητα καραγκιοζακια που ανεβασαμε ελεεινα καραγκιοζακια να μας κανουν κουμαντο....

Loukas
30-12-13, 20:52
Μια slk 1800cc των 60 χιλιάδων φορτωμένη δεν ειναι πολυτέλεια.οχι προς θεού.
Είμαστε για κλάματα...:thumbsdown:

katrin_bmw
30-12-13, 21:01
για γελια ειμαστε που παμε κ πληρωνουμε οτιδηποτε σκαρφιστουν κ δεν αντιδρουμε...μια για τα σπιτια μας, μια για τα αμαξια μας κ συνεχιζουμε...να δουμε ο επομενος φορος για ποιο λογο θα ειναι....

fanisk
30-12-13, 21:23
2 λυσεις υπαρχουν. Ή να βγουν ολοι με τις καραμπινες (ναι αυτες που παιρνεις αδεια με οφθαλμιατρο :th_Laie_67-1: ) ή καταθεση πινακιδων και κυκλοφορια απο ΟΛΟΥΣ ωστε να μπλοκαρει το συστημα.

Τα υπολοιπα δεν τους νοιαζουν. Κατεθεσες πινακιδα εσυ? Θα πληρωσει τα τελη σου ο διπλα. Το σημα μου ειχε 600κατι και εχει φτασει 1200κατι με το φορο.

Το να κρατας αμαξι στο γκαραζ δεν λεει τιποτα, ΜΟΝΟ χανεις. Ή παρε αποφαση και πουλα το ή συνεχισε να το κυκλοφορεις. Το να αγορασεις μικρο αμαξι δεν λεει τιποτα. Παλι φορο στο κρατος θα δωσεις, με το ποσο της αγορας καλυπτεις τα τελη για 5-10 χρονια αναλογα το προηγουμενο και επομενο αμαξι.

Τα 1929cc δεν μπηκαν τυχαια. Μιζες γερμανων ειναι πισω απο αυτα.

Bazil Van Sinner
30-12-13, 21:42
Εχεις κολλησει με εμας που τα βαλαμε στο γκαραζ ρε Φανη,οσο σωστα θεωρησες εσυ να δωσεις τα 880+ για την χρηση του 14'(σεβαστο)αλλο τοσο σωστο εκρινα εγω για μενα να μην δωσω τα 660.Ειχα βεβαια την λυση ετοιμη μιας και το πενβε δεν ηταν το βασικο μου μεσο.
Το να το σκοτωσω για 2-3 χιλιαρικα δεν μου λεει κατι!Μου λεει που κυκλοφορω με 105ευρω τελη κυκλοφοριας και εκλεισα το γουστο μου και την "μαγκια" μου στο ντουλαπι!Τα μισα απο τα 660 τα χω φαει ηδη και να εισαι σιγουρος πως τα υπολοιπα δεν θα προλαβουν να δουν το σωτηριο ετος του 14!:original:

Στην τελικη ολα τζογος ειναι !Αυτοι που τα πληρωσαν οπως εσυ ελπιζεις να ειναι η τελευταια χρονια.

Αυτοι που τακαρησαν το αμαξι και κρεμασαν τις πινακιδες ελπιζουν για του χρονου.

Αυτοι που εχασαν τις ελπιδες τους η' ακομη και την ευκολια τους το εδωσαν με πολυ χασουρα.

optostyle
30-12-13, 21:50
Και σε τελικη τελικη τι χανω ρε Φανη..τις φθορες που ειναι στασιμο?να πανε να γαμηθουνε..θα το φτιαξω να φαει ψωμι και το συνεργειο....ΑΛΛΑ οχι τα λαμογια

Bazil Van Sinner
30-12-13, 21:54
^

ετσι ακριβως!

Κουβεντα γινεται ετσι???Εχω και τον κολλητο μου που προσπαθει να με πεισει να το βαλω

στο car.gr ,και του λεω σε αυτον που θα με παρει να μου πει "εχω αναμισηχιλαρικο να

ρθω να το μαζεψω",ποιος θα απαντησει???Και αν θα απαντησω εγω ,ποιος με διαβεβαιωνει

οτι δεν θα του δωσω το ραντεβου να παω να με τραβανε μετα για ξυλοδαρμους???

Εχει καμποσους χορτατους εκει εξω που περιμενουν kwlarakia για διακορευση....οχι το

δικο μου,τουλαχιστον οχι φετος!!!

fanisk
30-12-13, 22:01
Εχεις κολλησει με εμας που τα βαλαμε στο γκαραζ ρε Φανη,οσο σωστα θεωρησες εσυ να δωσεις τα 880+ για την χρηση του 14'(σεβαστο)αλλο τοσο σωστο εκρινα εγω για μενα να μην δωσω τα 660.Ειχα βεβαια την λυση ετοιμη μιας και το πενβε δεν ηταν το βασικο μου μεσο.
Το να το σκοτωσω για 2-3 χιλιαρικα δεν μου λεει κατι!Μου λεει που κυκλοφορω με 105ευρω τελη κυκλοφοριας και εκλεισα το γουστο μου και την "μαγκια" μου στο ντουλαπι!Τα μισα απο τα 660 τα χω φαει ηδη και να εισαι σιγουρος πως τα υπολοιπα δεν θα προλαβουν να δουν το σωτηριο ετος του 14!:original:

Στην τελικη ολα τζογος ειναι !Αυτοι που τα πληρωσαν οπως εσυ ελπιζεις να ειναι η τελευταια χρονια.

Αυτοι που τακαρησαν το αμαξι και κρεμασαν τις πινακιδες ελπιζουν για του χρονου.

Αυτοι που εχασαν τις ελπιδες τους η' ακομη και την ευκολια τους το εδωσαν με πολυ χασουρα.

Δεν κολλησα με κανεναν γιατι δεν αναφερω κανεναν. Γενικα μιλαω. Οταν το εδωσε ο turbodog τοτε, εχασε ή κερδισε λεφτα σε σχεση με σημερα? Αν το ειχε στο γκαραζ μεχρι σημερα θα ειχε παρει τα ιδια λεφτα? Παλι καλα που το ειπες γιατι ξεχασα να το αναφερω, το ποστ μου ειχε σχεση με αυτους που εχουν ΕΝΑ αμαξι κυβικων. Οχι για αυτους που το ειχαν για 2ο.

Ποσα χρονια εχουν παραδωσει ο vanvic και ο paganis? Ειχαν ηδη 2ο αμαξι "μικρο" να κανουν τη δουλεια τους. Αυτοι δεν χανουν, πραγματικα ας τα κανουν κοτετσι στο χωριο τους απο το να το χαρισουν.

Στη περιπτωση μου πχ εχω για καθημερινο το Ζ4. Αν το πουλησω χανω παρα πολλα. Αν παραδωσω πινακιδες και παρω αλλο μικροτερο για καθημερινο θελω 5-10-15 χιλιαδες ευρω. Σε αυτα τα λεφτα παλι εμμεσα θα δωσω λεφτα στους ******δες, ταξινομησεις και @@. Με αυτες τις χιλιαδες, πληρωνω τα κερατιατικα του Ζ4 για 5-6 χρονια, καλα να ειμαι μεχρι τοτε να το λιωνω.

Δεν μου κανει κεφι το αμαξι πλεον, σταματησα τα μπαξιματα για την ωρα, το αφηνω απλυτο χωρις να με νοιαζει, μια φορα το μηνα θα το μαζεψω. Εκοψα τις ανουσιες βολτες και το εχω μονο για αναγκαια μετακινηση, ταξιδι κλπ. Θελω να περιορισω τα λεφτα που δινω στους γαμιοληδες μεσω της βενζινης. Η κοροιδια που βιωνουμε δεν εχει τελος. Πληρωνουμε σαν μαλακες για να φευγει για ταξιδι εκτονωσης ο Λιαπης.

Εμπαξα ζαντες και λαστιχα tubeless για το mtb, μια 600αρα. Σε καθε πεταλια ομως θα χαιρομαι ΜΟΝΟ εγω. Το εμαθε ενας φιλος με 1600 υγραεριο και λεει ρε παπαρα 600¤ ζαντολαστιχα ποδηλατου? ΝΑΙ ΡΕ. Να τα κρατουσα να βαλω χταποδι στο αμαξι (που τοσο καιρο λεω να βαλω)? Γιατι? Για να εχω σε καθε χιλιομετρο συνοδηγο το κρατος? Να πανε να γαμ****.

Το ποστ μου αναφεροταν στη περιπτωση που υπαρχει 1 αμαξι κυβικων. Το παρεξηγησατε.

stef
30-12-13, 22:03
Πλήρωσα και εγώ σήμερα την λυπητερή των 880 ευρώ!
Το κράτος για να φάει σφαλιάρα, πρέπει ΟΛΟΙ να μην πληρώσουν τέλη, εαν πληρώσει έστω και ένας τότε δεν γίνεται δουλειά και δυστυχώς πάντα θα πληρώνουν κάποιοι, απλά από τα 2000 κυβικά και πάνω ξεφεύγει το πράγμα
Θες κύριε 2000 κυβικά? Πλήρωσε 400 ευρώ
Θες 2500? Πλήρωσε 500
Θες 4000? Πλήρωσε 650 κλπ
Βάλτε ορθολογικές τιμές στα άνω των 2000 κυβικών να δείτε για πότε μαζεύετε λεφτά
Και το συνεργείο δουλεύει, και πιο πολλούς φόρους μαζεύουν από κατανάλωση κασίμων...
Αλλά είναι ανόητοι ή είναι σχέδιο εξόντωσης όλων!

fanisk
30-12-13, 22:15
Σχεδιο εξοντωσης ειναι. Ποσο βλακας πρεπει να εισαι για να μη ριχνεις το πετρελαιο αλλα να λες τη μερα με Χ ποσοστο αιθαλομιχλης δεν θα ανοιξει το σχολειο, θα δωθει τσαμπα ρευμα απο τη ΔΕΗ και αλλες τετοιες παπαριες. Ποσο βλακας εισαι που πουλας τον Αστερα για 400 εκατ. ενω η πραγματικη αξια ειναι κατι δις. Πουλημενα τομαρια ειναι που μονο κρεμαλα τους αξιζει. Το να παει ενας τρελαμενος να καθαρισει εναν απο αυτους δεν λεει τιποτα, θα πεθανει σε ενα κελι. Μολις γυρισουν τα ματια ΟΛΩΝ απο τη πεινα ομως.. :thefinger:

E60_Arkadia
30-12-13, 22:20
Σήμερα πλήρωσα την μπέμπα.660,όταν τα μέτραγα με κοίταζαν όλοι σαν εξωγήινο και αμεσως μετά βροχη οι ερωτήσεις,τι αμαξι ποσα κυβικά κλπ.Πραγματικά τα λυπήθηκα τα λεφτά...μονο παρήγορο ότι θα κάνω ιστορικό το Ε28 ...

optostyle
30-12-13, 22:20
Προς Θεου Φανη συζητηση κανουμε...αλλα κι ετσι οπως το βλεπεις να το δω,ειναι τριτη χρονια που τις εχω παραδομενες...660×3=1980. Συν ασφαλεις συν διοδια συν φθορες συν βενζινες....νομιζω κερδισμενος ειμαι....τουλαχιστον ΗΘΙΚΑ....και πιστεψε με ..δε μου λειπουν καθολου τα γουστα..ουτε το "μωρο"μου που λενε μερικοι.....μια χαρα κινουμαι και με τη μηχανη μου....

mitsos_chania
30-12-13, 22:25
Πληρωθηκαν και απο εμενα σημερα.880+660...
Την υγεια μας να χουμε μα μια τρελα μας εχει μεινει μετα τα 12ωρα δουλειας


Sent from my iPad mini using Tapatalk (https://tapatalk.com/m?id=1)

stef
30-12-13, 22:36
Ποσο βλακας εισαι που πουλας τον Αστερα για 400 εκατ. ενω η πραγματικη αξια ειναι κατι δις.

Άστο αυτό είναι άλλου παπά Ευαγγέλιο Φάνη
Και που τον είχαν τόσα χρόνια δεν κάνανε τίποτα...

wheelman
30-12-13, 22:39
Ωραίος...
https://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/q81/s720x720/1528476_694770400557471_1551792024_n.jpg

zaharias
30-12-13, 22:40
https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=23218&stc=1&d=1388435884
https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=23219&stc=1&d=1388435902

Δυστυχως..

fanisk
30-12-13, 22:40
Άστο αυτό είναι άλλου παπά Ευαγγέλιο Φάνη
Και που τον είχαν τόσα χρόνια δεν κάνανε τίποτα...

Δεν εχει σημασια, τα χωραφια του παππου σου ανηκουν σε σενα. Οχι στα κινεζοτουρκοαραβικα funds. Να περιμενουμε προταση και για την αναξιοποιητη Ακροπολη?

stef
30-12-13, 22:43
Να περιμενουμε προταση και για την αναξιοποιητη Ακροπολη?

Είμαστε off topic
Σου στέλνω whatsapp thumb

Bitz
31-12-13, 10:40
Σήμερα πλήρωσα την μπέμπα.660,όταν τα μέτραγα με κοίταζαν όλοι σαν εξωγήινο και αμεσως μετά βροχη οι ερωτήσεις,τι αμαξι ποσα κυβικά κλπ.Πραγματικά τα λυπήθηκα τα λεφτά...μονο παρήγορο ότι θα κάνω ιστορικό το Ε28 ...

Σιγα το ποσον,κατσε να δεις την ημερα που θα παει ο Αλεξης να παρει πινακιδες τι εχει να γινει.....θα τον δουμε στο δελτιο των 8.00

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

panosz3
14-01-14, 16:41
https://www.iefimerida.gr/news/115910/%CE%BC%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%B1%CE%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%AE-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%8E%CE%BD-%CE%BA%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%C E%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%84%CE%BF%C F%85%CE%BD-%CF%80%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%AF%CE%B4%CE%B5%C F%82-%CF%80%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CF%82 Ξερει καποιος κατι γι αυτο??

bill_m3
14-01-14, 17:03
https://www.iefimerida.gr/news/115910/%CE%BC%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%B1%CE%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%AE-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%8E%CE%BD-%CE%BA%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%C E%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%84%CE%BF%C F%85%CE%BD-%CF%80%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%AF%CE%B4%CE%B5%C F%82-%CF%80%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CF%82 Ξερει καποιος κατι γι αυτο??

Πανο είναι παλιό το άρθρο, είχε βγει παλιότερα μια τέτοια φήμη αλλα έχουμε καιρό να ακούσουμε κάτι σχετικό.

panosz3
14-01-14, 17:13
Πανο είναι παλιό το άρθρο, είχε βγει παλιότερα μια τέτοια φήμη αλλα έχουμε καιρό να ακούσουμε κάτι σχετικό.

καταλαβα..αν θελω λοιπον πινακιδες δεν υπαρχει τροπος να πληρωσω 2 μηνες πχ? πρεπει να πληρωσω ολο το σημα προκαταβολικα παλι?

bill_m3
14-01-14, 17:22
καταλαβα..αν θελω λοιπον πινακιδες δεν υπαρχει τροπος να πληρωσω 2 μηνες πχ? πρεπει να πληρωσω ολο το σημα προκαταβολικα παλι?

Για την ώρα, μόνο έτσι!!

alexm
15-01-14, 11:25
Μετά το κλείσιμο σημαντικών εκκρεμοτήτων στο φορολογικό πεδίο, όπως η εφαρμογή των νέων κωδίκων φορολογίας Εισοδήματος και Φορολογικής Διαδικασίας, το οικονομικό επιτελείο, σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες του capital.gr έχει βάλει πλέον στο τραπέζι το κεφάλαιο φορολογία αυτοκινήτου. Η εντολή για την επίσπευση των αλλαγών έχει ήδη δοθεί από την πολιτική ηγεσία του υπουργείου Οικονονομικών στις αρμόδιες υπηρεσίες και αναμένεται εντός του επόμενου τριμήνου να έρθουν στη βουλή με τη μορφή διατάξεων.

Πυξίδα των αλλαγών θα είναι πόρισμα που συνέταξε ειδική επιτροπή η οποία συνεστήθη μετά από απόφαση του υφυπουργού Οικονομικών κ. Γιώργου Μαυραγάνη και το οποίο βρίσκεται στη διάθεση του οικονομικού επιτελείου. Από τις αλλαγές που περιλαμβάνονται στο πόρισμα, σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες, η κυριότερη και η οποία προκρίνεται από την ηγεσία του υπουργείου Οικονομιείναι η εξής:

-η οριζόντια μείωση των τεκμηρίων διαβίωσης κατά 20% έως 30%. Τα τεκμήρια διαβίωσης αποτελούν το κόκκινο πανί για τον κλάδο αυτοκινήτου καθώς επί της ουσίας έχουν καταστήσει παντελώς ασύμφορη την κατοχή και χρήση οχημάτων υψηλού κυβισμού. Τα τσουχτερά τεκμήρια, εκτός από το υψηλό εισόδημα που «χρεώνουν» στους κατόχους των ΙΧ μεγάλου κυβισμού, προκαλούν μεγάλη επιβάρυνση και μέσω της επιβολής του ετήσιου φόρου πολυτελούς διαβίωσης. Ο φόρος πολυτελούς διαβίωσης επιβάλλεται σε κατόχους ΙΧ άνω των 1.929 κυβικών και έως 2.500 κυβικών υπολογίζεται με συντελεστή 5% επί του ετήσιου τεκμηρίου διαβίωσης. Για ΙΧ μεγαλύτερου κυβισμού ο φόρος υπολογίζεται με συντελεστή 10% επί του τεκμηρίου.


Πηγή:www.capital.gr

Υ.Γ: απλη συμπτωση η καταθεση των διαταξεων και ψηφιση απο την βουλη παραμονες των εκλογων.....:original:

Bazil Van Sinner
15-01-14, 11:31
Αλεξη δεν εβαλες το πιο σημαντικο....


Υπήρξαν επίσης εισηγήσεις για πληρωμή των τελών κυκλοφορίας με βάση το μήνα και όχι το έτος. Σύμφωνα με το προτεινόμενο σχέδιο ο φορολογούμενος θα μπορούσε να παραλάβει τις πινακίδες κυκλοφορίας του οχήματός του και να καταβάλει τα τέλη κυκλοφορίας μόνο για τους μήνες που απομένουν έως το τέλος του έτους. Η αλλαγή αυτή ωστόσο, σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες του Capital.gr δεν θα γίνει. Θα συνεχιστεί το σημερινό σύστημα σύμφωνα με το οποίο ο φορολογούμενος που παραλαμβάνει τις πινακίδες κυκλοφορίας θα πρέπει να πληρώσει τα τέλη κυκλοφορίας για το σύνολο του έτους.


Πηγή:www.capital.gr

γμτ το σπτ τους!

Bazil Van Sinner
15-01-14, 11:36
Εκλογες κομματα, με φρου φρου και αρωματα
τα τεκμηρια μειωνα, τα κουκια σημειωνα!!!!!!!

mark e92
15-01-14, 12:37
Εδω τύπωσαν τα Φ.Α.Π. 31-12-2013 και έληγαν 31-12-2013!!!!!! Τι να πούμε ....:ranting2::ranting2::ranting2:

alexm
15-01-14, 13:15
Αλεξη δεν εβαλες το πιο σημαντικο....



γμτ το σπτ τους!

Βασιλη ο καθενας μας οτι τον καιει γραφει.....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Bazil Van Sinner
15-01-14, 13:46
xaxaxaxa true !

E60_Arkadia
15-01-14, 19:59
Εγώ πρωτοτύπησα!!!!! Δεν ξέρω πως ξύπνησα σήμερα το πρωί και βλεπω το Ε28 να κάθεται χωρίς νουμερακια..παω ΔΟΥ δινω το χαρτί ακινησίας πληρώνω 300 παιρνω τα παλιά νούμερα,πάλι καλά, κάνω και μια φθηνή ασφάλεια και μένει το ΚΤΕΟ,πρώτο ταξιδάκι το απογευμα Αθήνα,καφεδάκι και πίσω!!! Τι όμορφα αυτοκινητα τα παλιά BMW αλλη χάρη.....παλι στο δρομο η γρια

m_power_lunatic
15-01-14, 21:34
Εγώ πρωτοτύπησα!!!!! Δεν ξέρω πως ξύπνησα σήμερα το πρωί και βλεπω το Ε28 να κάθεται χωρίς νουμερακια..παω ΔΟΥ δινω το χαρτί ακινησίας πληρώνω 300 παιρνω τα παλιά νούμερα,πάλι καλά, κάνω και μια φθηνή ασφάλεια και μένει το ΚΤΕΟ,πρώτο ταξιδάκι το απογευμα Αθήνα,καφεδάκι και πίσω!!! Τι όμορφα αυτοκινητα τα παλιά BMW αλλη χάρη.....παλι στο δρομο η γρια

Τα εχω πει εγω αυτα εδω και καιρο.....

steliosm46
15-01-14, 22:03
Μετά το κλείσιμο σημαντικών εκκρεμοτήτων στο φορολογικό πεδίο, όπως η εφαρμογή των νέων κωδίκων φορολογίας Εισοδήματος και Φορολογικής Διαδικασίας, το οικονομικό επιτελείο, σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες του capital.gr έχει βάλει πλέον στο τραπέζι το κεφάλαιο φορολογία αυτοκινήτου. Η εντολή για την επίσπευση των αλλαγών έχει ήδη δοθεί από την πολιτική ηγεσία του υπουργείου Οικονονομικών στις αρμόδιες υπηρεσίες και αναμένεται εντός του επόμενου τριμήνου να έρθουν στη βουλή με τη μορφή διατάξεων.

Πυξίδα των αλλαγών θα είναι πόρισμα που συνέταξε ειδική επιτροπή η οποία συνεστήθη μετά από απόφαση του υφυπουργού Οικονομικών κ. Γιώργου Μαυραγάνη και το οποίο βρίσκεται στη διάθεση του οικονομικού επιτελείου. Από τις αλλαγές που περιλαμβάνονται στο πόρισμα, σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες, η κυριότερη και η οποία προκρίνεται από την ηγεσία του υπουργείου Οικονομιείναι η εξής:

-η οριζόντια μείωση των τεκμηρίων διαβίωσης κατά 20% έως 30%. Τα τεκμήρια διαβίωσης αποτελούν το κόκκινο πανί για τον κλάδο αυτοκινήτου καθώς επί της ουσίας έχουν καταστήσει παντελώς ασύμφορη την κατοχή και χρήση οχημάτων υψηλού κυβισμού. Τα τσουχτερά τεκμήρια, εκτός από το υψηλό εισόδημα που «χρεώνουν» στους κατόχους των ΙΧ μεγάλου κυβισμού, προκαλούν μεγάλη επιβάρυνση και μέσω της επιβολής του ετήσιου φόρου πολυτελούς διαβίωσης. Ο φόρος πολυτελούς διαβίωσης επιβάλλεται σε κατόχους ΙΧ άνω των 1.929 κυβικών και έως 2.500 κυβικών υπολογίζεται με συντελεστή 5% επί του ετήσιου τεκμηρίου διαβίωσης. Για ΙΧ μεγαλύτερου κυβισμού ο φόρος υπολογίζεται με συντελεστή 10% επί του τεκμηρίου.


Πηγή:www.capital.gr

Υ.Γ: απλη συμπτωση η καταθεση των διαταξεων και ψηφιση απο την βουλη παραμονες των εκλογων.....:original:


Τριχες δηλαδή Αλεξ! τιποτα το αξιολογο. Με τα τελη δεν θα υπαρχει δηλαδη αλλαγη? τι να το κανω..εγω παρεδωσα τωρα τελος του 2013 με σκοπο οτι αν πας μετα πληρωνεις την διαφορα των μηνων.

Πληρωσαμε και καλα καλα τον φορο πολυτελειας!

και ποια θα ειναι δηλαδή η αλλγή? παλι θα πληρωνουμε την 1000ρικάρα για τελη και ο μερσεντες κομπρεσσορ 1.8 θα ειναι βιτρινα, θα πληρωνει τριχες σχετικά με εμενα και σένα!

friendgr
16-01-14, 10:00
Το έχω πει και επιμένω:

Μην κάνετε κινήσεις με το σκεπτικό του τι ΘΑ γίνει και ΑΝ γίνει αλλά με το ισχύον καθεστώς.

Κάθε μέρα αποδεικνύεται ότι δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει.

steliosm46
16-01-14, 14:10
Το έχω πει και επιμένω:

Μην κάνετε κινήσεις με το σκεπτικό του τι ΘΑ γίνει και ΑΝ γίνει αλλά με το ισχύον καθεστώς.

.

να μην κανουμε κινησεις και τι να κανουμε? Ξερεις η παραδοση πινακιδων δεν ειναι μονο με το σκεπτικο αν θα αλλαξουν ή τι θα γινει, ειναι και γιαυτο αλλα ειναι και για να δωθει μια εικονα σε αυτους που βγαζουν αυτους τους νομους οτι ειναι για να πανε να πνιγουν!

και εξω απ το χορο πολυ δινουν συμβουλες.

αμα σου ερχεται μεσα στο δεκεμβριο μαζεμενα, τελη κυκλοφοριας, φορος πολ, ασφαλεια, φαπ, κανεις κατι, ο καθενας δινει με το δικο του τροπο ενα στιγμα.

παραδιδιες και τα πληρωνεις και μετα απο ενα μηνα αν ειναι ετσι, αλλα πρεπει και λιγο να κανουμε και κατι, οχι μονο να λεμε, αυτο που μπορουμε, αυτο που μπορει ο καθενας.

friendgr
16-01-14, 14:59
Μακάρι να ήμουν έξω από το χορό. Οχι μόνο δεν είμαι, αλλά είμαι και από τα κορόϊδα που τα σκάνε με λογιστική ακρίβεια θέλουν δεν θέλουν (βλ. μισθωτός) .

Αν παρέδωσες πινακίδες για να εκδηλώσεις την διαμαρτυρία σου καλά έκανες.
Βέβαια όχι μόνο δεν πάνε να πνιγούν, αλλά δεν τους καίγεται καρφάκι.
Κι αύριο το πρωί να συννεοηθούν όλοι οι έλληνες να παραδώσουν πινακίδες θα βάλουν άμεσα φόρο ακινησίας, θα ανεβάσουν το χαράτσι στην ΔΕΗ και θα ανεβάσουν την φορολογία στα ακίνητα με συνοπτικές διαδικασίες μάλιστα.

Αμφιβάλεις;

Τρανταχτό παράδειγμα το πετρέλαιο που είναι σαφώς σημαντικότερο από το αυτοκίνητο.

Bazil Van Sinner
16-01-14, 17:24
Θα σε στεναχωρησω Μπιλακο,αλλα Μ σημα ειναι μονο για καθημερινες,αντε το πολυ να το παρεις Παρασκευη και να γυρισεις Σαββατο......



ουπς,δεν το ξερα αυτο!μονο καθημερινες?αεα οχι και στις αργιες ετσι?

aristent
16-01-14, 17:39
ουπς,δεν το ξερα αυτο!μονο καθημερινες?αεα οχι και στις αργιες ετσι?

ακριβως.thumb....παρτυ θα ειχε κανει ο Πατρινος εαν επιτρεποταν.....απο εκει τα ξερω, μη νομιζεις οτι το εψαξα.....:thumbsup:

Bazil Van Sinner
16-01-14, 18:50
μου γκρεμισες τα ονειρα!

Μου φαινεται θα βγαλω ΙΖΑ-4000 που ειναι και πιασαρικο και θα ρθω !

steliosm46
16-01-14, 20:53
Μακάρι να ήμουν έξω από το χορό. Οχι μόνο δεν είμαι, αλλά είμαι και από τα κορόϊδα που τα σκάνε με λογιστική ακρίβεια θέλουν δεν θέλουν (βλ. μισθωτός) .

Αν παρέδωσες πινακίδες για να εκδηλώσεις την διαμαρτυρία σου καλά έκανες.
Βέβαια όχι μόνο δεν πάνε να πνιγούν, αλλά δεν τους καίγεται καρφάκι.
Κι αύριο το πρωί να συννεοηθούν όλοι οι έλληνες να παραδώσουν πινακίδες θα βάλουν άμεσα φόρο ακινησίας, θα ανεβάσουν το χαράτσι στην ΔΕΗ και θα ανεβάσουν την φορολογία στα ακίνητα με συνοπτικές διαδικασίες μάλιστα.

Αμφιβάλεις;

Τρανταχτό παράδειγμα το πετρέλαιο που είναι σαφώς σημαντικότερο από το αυτοκίνητο.


Δεν αμφιβαλλω καθολου, αλλα αν ειναι να σκεφτομαστε ετσι οπως λες πρεπει να παμε να πνιγουμε εμεις..

να μην κανουμε τιποτα δηλαδη, αφου παλι δεν βρουν να κανουν κατι αλλο..δεν ειναι σκεπτικο νομιζω αυτο..

προσεξε. δεν ειπα να παμε και να πεταμε πετρες και χειροβομβιδες, ειπα να κανουμε κατι. αυτο το κατι ο καθενας το κανει με τον τροπο που μπορει. ο καθενας εχει διαφορετικη επιρροή μεσα στην κοινωνία.

mark e92
16-01-14, 22:08
κάτι διάβασα για μείωση τεκμηρίων λέτε;;;;;;;;

Bazil Van Sinner
16-01-14, 22:28
κάτι διάβασα για μείωση τεκμηρίων λέτε;;;;;;;;

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/01/af7bec0f30e30f82299fde75ab0ad8bf_L-1.jpg
:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

friendgr
16-01-14, 23:30
κάτι διάβασα για μείωση τεκμηρίων λέτε;;;;;;;;


ουουουου σίγουρα....

A8hnaios
17-01-14, 00:20
Τρέχω να πάρω jeep με πααρα πολλά κυβικά..Ευκαιρία λέμεεεε!!!!

:hystericalbs1:

zaharias
17-01-14, 11:29
Πολλα ακουγονται τις τελευταιες μερες για μειωση τελων/τεκμηριων κτλ.. και μαλιστα για μεσα στο 2014.. οχι οτι τους εχω και πολυ εμπιστοσυνη.. πιστευω ομως οτι κατι θα κανουν (προς το καλυτερο), αλλα οχι τιποτα τρελο.. υπομονη να δουμε τι θα μας μαγειρεψουν..

fanisk
17-01-14, 15:26
Κατι θα κανουν πριν τις εκλογες, υστερα θα ξαναπαρουν τον ανηφορο.

stef
01-02-14, 10:07
Καιρός ήταν...

https://t.co/UZufv7cMnR

engelo
01-02-14, 10:33
Ναι ναι να τσιμπήσουμε τώρα και να μας γδάρουν μετά ...:thumbsdown:

(τις εκλογές)

VanVIC
01-02-14, 10:34
Καιρός ήταν...

https://t.co/UZufv7cMnR



(απόσπασμα απο το άρθρο του ανωτέρω link)

...

Η ειδική επιτροπή που είχε συσταθεί στο υπουργείο Οικονομικών με αντικείμενο τις αλλαγές στον τρόπο φορολόγησης των Ι.Χ δούλεψε εντατικά για περίπου τρεις μήνες. Αξιολόγησε τα συστήματα φορολόγησης των αυτοκινήτων που εφαρμόζονται στα κράτη μέλη της Ε.Ε αλλά και στην Αμερική και έχει καταλήξει -όπως λένε στελέχη της Καραγιώργη Σερβίας- σε δέσμη προτάσεων που θα οδηγήσουν σε μεγάλες ανατροπές.
Το ολλανδικό μοντέλο

Αυτό που κέντρισε περισσότερο το ενδιαφέρον των μελών της επιτροπής ήταν το λεγόμενο ολλανδικό μοντέλο. Προβλέπει τον προσδιορισμό των τελών κυκλοφορίας κάθε μήνα, ανάλογα με τα χιλιόμετρα που διανύει το κάθε αυτοκίνητο. Σύμφωνα με αυτό το μοντέλο, κάθε αυτοκίνητο εφοδιάζεται με GPS το οποίο καταγράφει και μεταφέρει ηλεκτρονικά σε έναν κεντρικό κόμβο, τα δεδομένα. Η χρέωση ανά χιλιόμετρο, στο ολλανδικό μοντέλο είναι 0,3 λεπτά ανά χιλιόμετρο. Αυτό σημαίνει πως στα 10.000 χιλιόμετρα ανά χρόνο, τα τέλη κυκλοφορίας διαμορφώνονται σε 300 ευρώ.
...



Δεν υπάρχει κάτι πιο δίκαιο !
Προσπερνώ το γεγονός της ύπαρξης "ρουφιάνου" GPS το οποίο πιστευω οτι έχει σοβαρό "θέμα" με τα "προσωπικά δεδομένα" και εστιάζω στην ουσία της ένοιας "τέλη κυκλοφορίας"
Η χρήση πρέπει να χρεώνεται και όχι "ετήσια η παροχή δικαιώματος χρήσης"

Προσωπικά δεν θα είχα θέμα με την χρήση GPS και για τέτοιο λόγο, ακόμα και όταν μου το χρεώσουν (που δεν γίνεται κι αλλιώς).

Αν γίνει κάτι τέτοιο (δύσκολο), θέλω να πιστευω οτι και τα ασφαλιστήρια θα έχουν περιθώριο για μικρότερο κόστος λόγω του οτι τέτοιο σύστημα θα βοηθάει και στις προσπάθειες εντοπισμού κλεμένων αυτοκινήτων.

VanVIC
01-02-14, 10:43
Ναι ναι να τσιμπήσουμε τώρα και να μας γδάρουν μετά ...:thumbsdown:

(τις εκλογές)


Η τοποθέτησή σου δεν είναι παράλογη, ίσα-ίσα, με τόσα που έχουν δεί τα μάτια μας και έχουμε αισθανθεί στο πετσί μας... αλλά δες κάτι που γράφει στο άρθρο σχετικά με το πόσες πινακίδες έχουν καταταθεί τα τελευταία χρόναι και τί έσοδα έχουν χαθεί... thumb
Είναι πράγματα που φωνάζουμε τόσο καιρό, όπως πάει το πράμα, σε λίγο σχεδόν μόνο ταξί περιπολικά και ασθενοφόρα θα κυκλοφορούν :ranting2:

Αν θέλουν έσοδα και ανάπτυξη στην αγορά (ΝΑΙ ανάπτυξη! ), ας "επιτρέψουν" στον κόσμο να κυκλοφορίσει τον στόλο που είναι -ακόμα- στην ιδιοκτησία του, χαμένοι δεν θα βγούν.

120ie87
01-02-14, 10:53
Αγαπητοί φίλοι, επειδή έχω σπουδαίες διασυνδέσεις, μετά τις εκλογές θα μηδενιστεί η ανεργία, θα έχουμε ανάπτυξη 6-7%, θα χαριστούν τα ληξιπρόθεσμα δάνεια και θα βγουμε απο το μνημονιο.
Η Ελλάδα θα πάρει τη δυνατή θέση στον παγκόσμιο χάρτη, που της αξιζει.













































































:hystericalbs1::thanks::viannen_01::mpaks:

engelo
01-02-14, 10:58
Η τοποθέτησή σου δεν είναι παράλογη, ίσα-ίσα, με τόσα που έχουν δεί τα μάτια μας και έχουμε αισθανθεί στο πετσί μας... αλλά δες κάτι που γράφει στο άρθρο σχετικά με το πόσες πινακίδες έχουν καταταθεί τα τελευταία χρόναι και τί έσοδα έχουν χαθεί... thumb
Είναι πράγματα που φωνάζουμε τόσο καιρό, όπως πάει το πράμα, σε λίγο σχεδόν μόνο ταξί περιπολικά και ασθενοφόρα θα κυκλοφορούν :ranting2:

Αν θέλουν έσοδα και ανάπτυξη στην αγορά (ΝΑΙ ανάπτυξη! ), ας "επιτρέψουν" στον κόσμο να κυκλοφορίσει τον στόλο που είναι -ακόμα- στην ιδιοκτησία του, χαμένοι δεν θα βγούν.

δε νομίζω πως θέλουν ανάπτυξη... λίγο τυράκι θα μας ρίξουν, θα τσιμπήσουμε και μετά θα μας μαμήσουν χωρίς σάλιο....

Συγνώμη αλλά προσωπικά ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΩ...

zgouriazmenos
01-02-14, 11:00
Και αν εγώ που είμαι λαμόγιο Ελληνάρας βάλω το gps jammer στο ντουλαπάκι, θα κυκλοφορώ όλη μέρα κάθε μέρα, θα γράφω 100000 χιλιόμετρα και δε θα πληρώνω τέλη κυκλοφορίας??? Λέω εγώ τώρα.... :thumbsdown:

garnetastasos
01-02-14, 11:03
Ένα πράγμα δε μπορώ να καταλάβω, σ'αυτά τα υπουργεία τους και τις συσκέψεις που τα "μεγαλύτερα μυαλά" κάθονται και αναλύουν και μελετούν συστήματα τελών κυκλοφορίας άλλων χωρών λες και δεν μπορούμε απο μόνοι μας να σκεφτούμαι άλλους τρόπους δικαιωτερους και πρέπει να αντιγράψουμε κάτι που εχούν κάνει αλλοι.
Γιατι δεν μπορούν να κάνουν το αυτονόητο, κατάργηση των τελών και ένταξη τους στο καύσιμο.Θες αυτοκίνητο μεγάλου κυβισμού πλήρωνε(καταναλωση) ηρθε η κρίση και δεν εχεις λεφτα το κινεις ελαχιστα αρα χρισημοποιεις ελαχιστα τους δρόμους μολυνεις λιγοτερο αρα πληρωνεις αυτο που χρισημοποιεις αυτο που σου αναλογει, εχεις μικρο και οινομικο και το κινεις ολη μερα πληρωνεις παλι αυτο που σου αναλογει συμφωνα με την χρηση και την επιβαρυνση που προκαλεις στο περιββαλλον.Καταργηση του φορου πολυτελους διαβίωσεις, δε το καταλαβαινω αυτος που τα τρωει στα μπουζουκια στα ταξιδια και σε καθε αλλου ειδους "καλοπεραση" γιατι να μην φορολογειτε; ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ

aristent
01-02-14, 11:17
......
Γιατι δεν μπορούν να κάνουν το αυτονόητο, κατάργηση των τελών και ένταξη τους στο καύσιμο........

συμφωνω με 1000!!!:thumbsup:

....αν και το καυσιμο, σε σχεση με τον βασικο μισθο, ειναι ηδη ακριβο!!!!:ranting2:

....αρα τους μενει να κανουν "χαρακιρι" και να αφαιρεσουν φορους απο το "αμοιρο καυσιμο", που εν τη γεννεση του,το κοστος του ειναι λιγοτερο απο 50% της τιμης που φτανει στον καταναλωτη.....να "ξαναπροσθεσουν" φορο που θα λεγεται "τελη κυκολοφοριας" και ειμαστε μια χαρα!!!:thumbsup:


σιγα μην το κανουν.......

VanVIC
01-02-14, 11:19
...
Γιατι δεν μπορούν να κάνουν το αυτονόητο, κατάργηση των τελών και ένταξη τους στο καύσιμο...

Είναι κι αυτή μια προσέγγιση, αλλά όχι και η πιο δίκαιη.
Σκέψου οτι καύσιμα δεν καταναλώνουν μόνο τα Ι.Χ. ...
Θα αυξηθούν πολλά κόστη αν γίνει κάτι τέτοιο και θα θιγούν και πολλοί που δεν "αυτοκινούνται".

Επίσης εξήγησέ μου (αν θέλεις) γιατί στα τέλη κυκλοφορίας θα'πρεπε ο χρήστης ενός "ακριβού" αυτοκινήτου να χρεώνεται την "χρήση" του δρόμου (ανά μονάδα μέτρησης) πιο ακριβά απο εκείνον που χρησιμοποιεί ένα π.χ. χρέπι εικοσαετίας και μικρού κυβισμού ;
Ποιό είναι πιο πιθανό να δημιουργήσει "πρόβλημα" στην κυκλοφορίκα και τελικά να επιφέρει μεγαλύτερες επιβαρύνσεις στο δημόσιο;

O χρήστης του "ακριβού" ενεργοβόρου αυτοκινήτου, έτσι κι αλλιώς πληρώνει παραπάνω στο κράτος απο τους παραπάνω φόρους που πληρώνει και στα καυσιμα (λόγω της αυξημένης κατανάλωσης/χλμ).

aristent
01-02-14, 11:22
επειδη τα μεγαλα πνευματα συναντιουνται,δες πως το εγραψα πιο πανω!!!:thumbsup:

νομιζω οτι δεν υπαρχει απολυτη δικαιοσυνη,αλλα κατα προσεγγιση να ειναι πιο δικαιη, στο μεγαλυτερο μερος του λαου.thumb

VanVIC
01-02-14, 11:28
...να κάνουν το αυτονόητο, κατάργηση των τελών και ένταξη τους στο καύσιμο...


συμφωνω με 1000!!!:thumbsup:
...

Αρη για τα τέλη κυκλοφορίας μιλάμε, όχι για τον φόρο πολυτελείας.

Τέλη κυκλοφόρίας είναι αυτό που πληρώνεις γιατί οδηγείς το αυτοκίνητό σου και χρησιμοποιείς τις σχετικές υποδομές (μέσα σήμανσης κλπ).

Συγκεκριμένα, ας δούμε την περίπτωση την δική σου και του Αλέξη,δηλαδή μου λές οτι πάτε με τα αμάξια σας παρέα απο Λάρισα στη Θεσσαλονίκη, δίπλα-δίπλα (λέμε τώρα...) και θα πρέπει ο Αλέξης να πληρώσει παραπάνω (σε σχέση με σένα) τέλη κυκλοφορίας για την συγκεκριμένη χρήση ;;;

Αναμένω...

VanVIC
01-02-14, 11:30
επειδη τα μεγαλα πνευματα συναντιουνται,δες πως το εγραψα πιο πανω!!!:thumbsup:

νομιζω οτι δεν υπαρχει απολυτη δικαιοσυνη,αλλα κατα προσεγγιση να ειναι πιο δικαιη, στο μεγαλυτερο μερος του λαου.thumb

Να υποθέσω οτι δεν σε κατάλαβα όπως το έγραψες ;
Τί λές για το απο πάνω post μου ;

aristent
01-02-14, 11:35
Να υποθέσω οτι δεν σε κατάλαβα όπως το έγραψες ;
Τί λές για το απο πάνω post μου ;

Για τα τελη κυκλοφοριας μιλαω και εγω,αφου και το ποστ που καναμε quote,σ'αυτα αναφερετε.thumb

οσο για τη φθορα των δρομων......ναι ρε συ...ο Πατρινος να πληρωσει περισσοτερα!!!...ειναι ο μονος που μπορει να "ξηλωσει" ασφαλτο αμα θελει!!!:D



YΣ...πλακα κανω,αλλα εν μερει παντα ετσι λειτουργει το συστημα,οι "εχοντες" πληρωνουν παραπανω......

garnetastasos
01-02-14, 11:45
οπως το βλεπω εγω οτι κατανλωνει καυσιμο θα επρεπε να φορολογητε(γιατι το αλυσοπροιονο δε μολυνει)μεχρι και στο ρευμα που καταναλωνουμε πληρωνουμε μεσω δεης φορο για λονλυση του περιβαλλον αρα ας πληρωνουμε ολοι αυτο που επιλεγουμε εμεισ να καταναλωνουμε.
Ενα μικρο και παλιο οχημα εχει μεγαλυτερη καταναλωση λογο τεχνολογιας απο το αντιστιχο καινουργιο αρα μολυνει περισσοτερο στην ιδια χρηση αρα δικαια θα πληρωνει περισσοτερο, ενα μεγαλου κυβισμου με λιγοτερη χρηση δρομου θα πληρωνει περισσοτερο αλλα ειναι επιλογη του καθε γουστου το ποσο θα πληρωνεις(ποσο θα το χρησειμοποιεισ),για να μην παρεξηγηθω γιατι ειναι η πρωτη φορα που γραφω αν και παρακολουθω το forum εδω και καμια διετια ειμαι ηπερ των μεγαλων κυβιβων αλλα να πληρωνεισ αυτο που σου αναλογει συμφωνα με αυτο που επελεξες και συνεχειζεις να επιλεγεις(χρηση)και μαλιστρα τροπο χρησεις δεν οδηγουμε ολοι με τον ιδιο τροπο.Αρα βαση ολων τον παραπανω πιστευω οτι ειναι οτι πιο δικαιοτερο μπορει να υπαρχει.Δυο ανθρωποι με το ιδιο αυτοκινητο τα ιδια χιλιομετρα αλλα διαφορετικο βαροσ στο δεξι ποδι.

VanVIC
01-02-14, 11:46
... εν μερει παντα ετσι λειτουργει το συστημα,οι "εχοντες" πληρωνουν παραπανω......

Μα ήδη πληρώνει παραπάνω, και στα καυσιμα (έχει τουλάχιστον 25% μεγαλύτερη κατανάλωση απο εσένα άρα και περισσότερους φόρους καυσίμων για την ίδια διαδρομή) ακόμα και σε ασφάλειες (αστική ευθύνη) και σε τεκμήριο (άρα -ενδεχομένως- και άμεση φορολόγιση)*

Αρη νομίζω πως καταλαβάινεις τί λέω.




*ακόμα και για sanitas πληρώνει ΦΠΑ... (θα ξεροβήχει τώρα, έχει και birthday σήμερα, να τον χαιρόμαστε)

aristent
01-02-14, 11:48
Μα ήδη πληρώνει παραπάνω, και στα καυσιμα (έχει τουλάχιστον 25% μεγαλύτερη κατανάλωση απο εσένα άρα και περισσότερους φόρους καυσίμων για την ίδια διαδρομή) ακόμα και σε ασφάλειες (αστική ευθύνη) και σε τεκμήριο (άρα -ενδεχομένως- και άμεση φορολόγιση)*

Αρη νομίζω πως καταλαβάινεις τί λέω.


θα θελε!!!:D


:hystericalbs1: :th_Laie_67-1: :hystericalbs1: :thumbsup:

VanVIC
01-02-14, 11:53
οπως το βλεπω εγω οτι κατανλωνει καυσιμο θα επρεπε να φορολογητε(γιατι το αλυσοπροιονο δε μολυνει)μεχρι και στο ρευμα που καταναλωνουμε πληρωνουμε μεσω δεης φορο για λονλυση του περιβαλλον αρα ας πληρωνουμε ολοι αυτο που επιλεγουμε εμεισ να καταναλωνουμε.
Ενα μικρο και παλιο οχημα εχει μεγαλυτερη καταναλωση λογο τεχνολογιας απο το αντιστιχο καινουργιο αρα μολυνει περισσοτερο στην ιδια χρηση αρα δικαια θα πληρωνει περισσοτερο, ενα μεγαλου κυβισμου με λιγοτερη χρηση δρομου θα πληρωνει περισσοτερο αλλα ειναι επιλογη του καθε γουστου το ποσο θα πληρωνεις(ποσο θα το χρησειμοποιεισ),για να μην παρεξηγηθω γιατι ειναι η πρωτη φορα που γραφω αν και παρακολουθω το forum εδω και καμια διετια ειμαι ηπερ των μεγαλων κυβιβων αλλα να πληρωνεισ αυτο που σου αναλογει συμφωνα με αυτο που επελεξες και συνεχειζεις να επιλεγεις(χρηση)και μαλιστρα τροπο χρησεις δεν οδηγουμε ολοι με τον ιδιο τροπο.Αρα βαση ολων τον παραπανω πιστευω οτι ειναι οτι πιο δικαιοτερο μπορει να υπαρχει.Δυο ανθρωποι με το ιδιο αυτοκινητο τα ιδια χιλιομετρα αλλα διαφορετικο βαροσ στο δεξι ποδι.

Μπερδευεσαι, ή δεν θέλεις να καταλάβεις.
Εχουν ήδη γραφτεί πολλά στο συγκεκριμένο thread.
Οποιος κατάλαβε, κατάλαβε και όποιος αντέχει (έτσι όπως τά'καναν), πληρώνει.
Περαστικά μας.

aristent
01-02-14, 11:55
Παιδια εγω νομιζω οτι η φορολογια ειναι ενα πολυπλοκο "κουστουμι",που δεν ταιριαζει σ'ολους καλα......αδικιες θα υπαρχουν,αλλα στη χωρα μας δεν μιλαμε μονο για αδικιες,μιλαμε για παραλογισμο....

VanVIC
01-02-14, 11:59
... έχει τουλάχιστον 25% μεγαλύτερη κατανάλωση απο εσένα...


θα θελε!!!:D
:hystericalbs1: :th_Laie_67-1: :hystericalbs1: :thumbsup:

Στη συγκεκριμένη διαδρομή-παράδειγμα που παρέθεσα προηγουμένως, με ταχύτητες στα πλαίσια του νόμου (αλλά και λίγο παραπάνω) η κατανάλωσή του πρέπει να είναι γύρω στα 13-14 lt/100km ενώ η δική σου όχι κάτω απο 11 (υπολογίζω*).
Λάθος κάνω;


*λογικά πρέπει να έχεις παραπάνω κατανάλωση απο τον Πάνο (Ε60), μόνο και μόνο απο τα μαγαλύτερα λάστιχα-τροχούς που φοράς Αρη.

aristent
01-02-14, 12:04
Στη συγκεκριμένη διαδρομή-παράδειγμα που παρέθεσα προηγουμένως, με ταχύτητες στα πλαίσια του νόμου (αλλά και λίγο παραπάνω) η κατανάλωσή του πρέπει να είναι γύρω στα 13-14 lt/100km ενώ η δική σου όχι κάτω απο 11 (υπολογίζω*).
Λάθος κάνω;


*λογικά πρέπει να έχεις παραπάνω κατανάλωση απο τον Πάνο (Ε60), μόνο και μόνο απο τα μεγαλύτερα λάστιχα-τροχούς που φοράς Αρη.

λαθος κανεις,η καταναλωση μου σε χαλαρους & "νομιμους" ρυθμους δεν ξεπερνα τα 9,5λιτρα ανα 100 χιλ.!!!...αν κρατησω δε και σταθερη πορεια με 120-130χιλ τελικης......8,5 και πολλα λεω.thumb

σημειωσε οτι το εργοστασιο δινει 7,2 για αυτοματο,ενω για χειροκινητο 6,8!!!...σε αυτοκινητοδρομο παντα.

VanVIC
01-02-14, 12:05
λαθος κανεις,η καταναλωση μου σε χαλαρους & "νομιμους" ρυθμους δεν ξεπερνα τα 9,5λιτρα ανα 100 χιλ.!!!...αν κρατησω δε και σταθερη πορεια με 120-130χιλ τελικης......8,5 και πολλα λεω.thumb

Σε τέτοιες συνθήκες (και με sanitas) ο Αλέξης πόσο έχει ;

aristent
01-02-14, 12:08
νομιζω οτι "βλεπει" 10-11 λιτρα.....μη τον ρωτησεις τι κανει οταν "αγριευει"......!!!!!:thumbsup:

VanVIC
01-02-14, 12:12
λαθος κανεις,η καταναλωση μου σε χαλαρους & "νομιμους" ρυθμους δεν ξεπερνα τα 9,5λιτρα ανα 100 χιλ.!!!...αν κρατησω δε και σταθερη πορεια με 120-130χιλ τελικης......8,5 και πολλα λεω.thumb

σημειωσε οτι το εργοστασιο δινει 7,2 για αυτοματο,ενω για χειροκινητο 6,8!!!...σε αυτοκινητοδρομο παντα.


Σε τέτοιες συνθήκες (και με sanitas) ο Αλέξης πόσο έχει ;


νομιζω οτι "βλεπει" 10-11 λιτρα.....μη τον ρωτησεις τι κανει οταν "αγριευει"......!!!!!:thumbsup:

οπότε συμφωνούμε οτι:

...έχει τουλάχιστον 25% μεγαλύτερη κατανάλωση απο εσένα ...

aristent
01-02-14, 12:18
αν και απο δω το πηγες απο εκει το πηγες,ναι συμφωνουμε!!!:thumbsup:

ομως σ'αυτο που δεν συμφωνουμε ειναι οτι δεν καταφερνει συνηθως το real thing (//Μ5)να κρατησει τον πηχη χαμηλα.....μια γκαζια και αυτο το +25% αλλαζει τραγικα!!!...εχω ταξιδεψει μαζι του και αντεχει αρκετα σε ηρεμη οδηγηση,αλλα ξερω οτι δεν θα κρατηθει για παντα.....ουτε εγω στη θεση του θα κρατιομουν!!!:thumbsup:

A8hnaios
01-02-14, 13:51
Δεν επρεπε να υπαρχουν Τελη Κυκλοφοριας ρε παιδια......

stef
01-02-14, 15:00
Γιατι δεν μπορούν να κάνουν το αυτονόητο, κατάργηση των τελών και ένταξη τους στο καύσιμο.Θες αυτοκίνητο μεγάλου κυβισμού πλήρωνε(καταναλωση) ηρθε η κρίση και δεν εχεις λεφτα το κινεις ελαχιστα αρα χρισημοποιεις ελαχιστα τους δρόμους μολυνεις λιγοτερο αρα πληρωνεις αυτο που χρισημοποιεις αυτο που σου αναλογει, εχεις μικρο και οινομικο και το κινεις ολη μερα πληρωνεις παλι αυτο που σου αναλογει συμφωνα με την χρηση και την επιβαρυνση που προκαλεις στο περιββαλλον.Καταργηση του φορου πολυτελους διαβίωσεις, δε το καταλαβαινω αυτος που τα τρωει στα μπουζουκια στα ταξιδια και σε καθε αλλου ειδους "καλοπεραση" γιατι να μην φορολογειτε; ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ

Το σκέφτηκες καλά αυτό που ξεστόμισες;
Το εταιρικό το 1400άρι που κάνει 40.0000 χλμ το χρόνο να πληρώνει σε βενζίνες δηλαδή...
Δεν είμαστε με τα καλά μας...

Nino
01-02-14, 15:50
δεν εχω προλαβει να τα διαβασω ολα...

εχουμε πει και στο παρελθον οτι με ελαχιστα χρηματα υπαρχουν συσκευες που κανουν τα gps αχρηστα.
Αρα η καταγραφη των χιλιομετρων με gps ειναι...
απο την αλλη εχουμε ξαναπει οτι απλα ιχ εχουν "επαγγελματικη " χρηση ή οι ανθρωποι αναγκαζονται να κανουν απιστευτα χιλιομετρα μονο και μονο επειδη ειχαν την ατυχια να διαμενουν μακρια απο τη δουλεια τους. Τι θα πρεπει δηλαδη να γινει? να τιμωρηθουν?
Καποια στιγμη θα πρεπει να παψουμε να βλεπουμε τα πραγματα μονο απο την μερια που συμφερει τον καθενα μας.
Εγω δεν κανω πολλα χιλιομετρα το χρονο, αλλα δεν θελω ουτε gps ουτε στο καυσιμο να μπει ποσοστο εναντι τελων.
Μια εκ νεου ρυθμιση και υπολογισμος με μειωση των σημερινων τιμων, θα ειχε ως αποτελεσμα περισσοτερα εσοδα απο τη μεγαλυτερη χρηση( μη καταθεση πινακιδων).

alexm
01-02-14, 16:02
Σε τέτοιες συνθήκες (και με sanitas) ο Αλέξης πόσο έχει ;

τοσο!!!

https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=23589&d=1391263249

https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=23590&d=1391263268

steliosm46
01-02-14, 17:11
Το σκέφτηκες καλά αυτό που ξεστόμισες;
Το εταιρικό το 1400άρι που κάνει 40.0000 χλμ το χρόνο να πληρώνει σε βενζίνες δηλαδή...
Δεν είμαστε με τα καλά μας...

το εταιρικο η το καθε επαγγελματικο ή αγροτικο μπορει να εκπιπτει τα καυσιμα του στα εξοδα.

ghost-rider
01-02-14, 17:16
το εταιρικο η το καθε επαγγελματικο ή αγροτικο μπορει να εκπιπτει τα καυσιμα του στα εξοδα.

E και?
Θα γλιτωνει το Φπα και τη φορολογια(αν υπαρχουν κερδη παντα).
Το οτι εκπιπτει στα εξοδα δεν σημαινει οτι δεν πληρωνεις.

Χιλιες φορες να μην ξοδευεις και να πληρωνεις φορολογια και φπα.

E60_Arkadia
01-02-14, 17:38
Τα τελη θα επρεπε να διαμορφοθουν με βαση την αξια του κάθε αυτοκινητου και με την απομειωση του κάθε ετους που περνα να μειωνονται,μπορουν πολύ ευκολα να βρουν όλα τα στοιχεια από τις ασφαλιστικες.Ετσι ένα νέο γκολφ των 20000ευρω θα πληρωνει ιδια τελη με ένα Ε60αρι του 09 ας πουμε.Αρα αυτοι που εχουν μεγαλα αυτοκίνητα δεν θα τα χαριζαν αυτή την στιγμη για να τα ξεφορτωθουν,γτ καποτε σκασαν χοντρα λεφτα για να τα παρουν...Εγω παντως συνεχιζω να είμαι υπερ του ότι τα τελη κυκλοφοριας πρεπει να είναι ιδια για ολους...

JimE36
01-02-14, 17:39
οπως το βλεπω εγω οτι κατανλωνει καυσιμο θα επρεπε να φορολογητε(γιατι το αλυσοπροιονο δε μολυνει)μεχρι και στο ρευμα που καταναλωνουμε πληρωνουμε μεσω δεης φορο για λονλυση του περιβαλλον αρα ας πληρωνουμε ολοι αυτο που επιλεγουμε εμεισ να καταναλωνουμε.
Ενα μικρο και παλιο οχημα εχει μεγαλυτερη καταναλωση λογο τεχνολογιας απο το αντιστιχο καινουργιο αρα μολυνει περισσοτερο στην ιδια χρηση αρα δικαια θα πληρωνει περισσοτερο, ενα μεγαλου κυβισμου με λιγοτερη χρηση δρομου θα πληρωνει περισσοτερο αλλα ειναι επιλογη του καθε γουστου το ποσο θα πληρωνεις(ποσο θα το χρησειμοποιεισ),για να μην παρεξηγηθω γιατι ειναι η πρωτη φορα που γραφω αν και παρακολουθω το forum εδω και καμια διετια ειμαι ηπερ των μεγαλων κυβιβων αλλα να πληρωνεισ αυτο που σου αναλογει συμφωνα με αυτο που επελεξες και συνεχειζεις να επιλεγεις(χρηση)και μαλιστρα τροπο χρησεις δεν οδηγουμε ολοι με τον ιδιο τροπο.Αρα βαση ολων τον παραπανω πιστευω οτι ειναι οτι πιο δικαιοτερο μπορει να υπαρχει.Δυο ανθρωποι με το ιδιο αυτοκινητο τα ιδια χιλιομετρα αλλα διαφορετικο βαροσ στο δεξι ποδι.

Δηλαδη αυτος που εχει ενα παλιο αυτοκινητο,γιατι δεν εχει λεφτα να παρει καινουργιο θα πρεπει να τον χαντακωσουν κι αλλο επειδη ''μολυνει περισσοτερο'' σε σχεση με αυτον που τα εχει και κυκλοφορει με αμαξι 2013 και 80.000 ευρω.Πολυ δικαιος εισαι. :thumbsdown:

DIMITr|S
01-02-14, 20:08
ετσι το πανε να σε αναγκασουν να πουλησεις το παλιο για να δουλεψουν οι αυτοκινητοβιομηχανιες...εμ να το αμαξι μ πληρωνει 300 ευρω τελη και δεν ειναι τοση η αξια του

stef
01-02-14, 20:10
το εταιρικο η το καθε επαγγελματικο ή αγροτικο μπορει να εκπιπτει τα καυσιμα του στα εξοδα.


Παρόλα αυτά θα πληρώνει πχ 3 ευρώ το λίτρο την βενζίνη ε?
Είναι λογική αυτή?

aristent
01-02-14, 20:27
τοσο!!!

https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=23589&d=1391263249

https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=23590&d=1391263268

48,000 χιλ.εχει το οχημα σου???....δεν εστρωσε ακομη.....αμα στρωσει θα καιει λιγοτερο!!!:D

aristent
01-02-14, 20:31
Παρόλα αυτά θα πληρώνει πχ 3 ευρώ το λίτρο την βενζίνη ε?
Είναι λογική αυτή?

παιδια,αφου σας ειπα την λυση:
ουσιαστικα καταργηση των Τελων Κυκλοφοριας!!!!

πχ. εν μια νυκτη αμεση μειωση της σημερινης τιμης καυσιμου και επαναφορα με ενσωματωση το ποσοστο που αφαιρεθηκε για τα Τελη Κυκλοφοριας!!!


Υπαρχουν χωρες που εχουν πανακριβη αγορα Νεων Οχηματων, με ενσωματωμενα εφ'ορου ζωης τα τελη κυκλοφοριας....και κανε οτι θελεις απο χρηση και χιλιομετρα!!!!

......και αυτο ειναι μια λυση,αλλα δεν ειμαστε σε ευημερια για τετοια κινηση.thumb

dafidack
01-02-14, 21:24
Να βρουνε μια πατεντα στο στομιο του ρεζερβουαρ των επαγγελματικων να μπαινει αναλογη αντλια που θα εχει πιο χαμηλη τιμη απο τα ΙΧ και που δεν θα εφαρμοζει φυσικα στα ΙΧ.Μπορει να ειναι οτι πιο ακυρο εχει ακουστει,αλλα εχει την λογικη του.

fanisk
01-02-14, 21:26
Να βρουνε μια πατεντα στο στομιο του ρεζερβουαρ των επαγγελματικων να μπαινει αναλογη αντλια που θα εχει πιο χαμηλη τιμη απο τα ΙΧ και που δεν θα εφαρμοζει φυσικα στα ΙΧ.Μπορει να ειναι οτι πιο ακυρο εχει ακουστει,αλλα εχει την λογικη του.

Και μετα σπιτι για μεταγγιση :th_Laie_67-1:

dafidack
01-02-14, 21:39
Και μετα σπιτι για μεταγγιση :th_Laie_67-1:
Σου εχω λυση :D

https://aboutwedding.gr/admin/wp-content/uploads/2013/04/sfragida-kai-voulokeri-gia-ena-idiaitero-prosklitirio-01.jpg

μεχρι το επομενο γεμισμα!!! :v: :th_Laie_67-1:

steliosm46
01-02-14, 22:04
Παρόλα αυτά θα πληρώνει πχ 3 ευρώ το λίτρο την βενζίνη ε?
Είναι λογική αυτή?

δεν θυμαμαι να ειπα πουθενα 3 ευρω η καποιο νουμερο, αυτο που ειπα αφορα το καθε επαγγελματικο, απο εκει και περα η τιμη ειναι για ολους το ιδιο απλα οποιος κινειται θα πληρωνει και αναλογα.

αυτο ειναι καθε αυτου ποιο αντικειμενικο μετρο για ολους, απο εκει και περα ειπαμε τι μπορει να γινεται για τα επαγγελματικα και ισως να υπαρχει και μια εκπτωση εκει.

μιλαμε για την γενικη ιδεα ρε στεφ και πως πρεπει τα πραγματα να ειναι ποιο δικαια.

δηλαδη μια ζωη θα πρεπει να πληρωνω εγώ ή εσύ που εχουμε μεγαλα κυβικά χιλιαρικα για τελη και αλλα τοσα για φορους και ο 1,6 ή 1.8 να πληρώνει τελειως δισαναλογα απο μένα?

εγώ παντως δεν το ανεχομαι!

ghost-rider
01-02-14, 22:36
Το ζητημα ειναι οτι καποιος θα πληρωσει._
Οτι και να αλλαξουν, εισπραξεις θελουν. Τελος.
Το θεμα δεν ειναι ποσο χρησιμοποιουμε το δρομο.
Το θεμα ειναι να δουμε τι τρυπα κλεινει με τις εισπραξεις απο τα τελη.
Καποιος θα πληρωσει...

Αλλος δε θελει τελη και τεκμηρια και προτιμαει να πληρωνουν αυτοι που κανουν χιλιομετρα και αυτος να απολαμβανει τζαμπε το κτηνος στο γκαραζ...
Και αλλος που γραφει χιλιομετρα καρφι δεν του καιγεται τι κανουν με τα τελη και τα τεκμηρια γιατι ξερει οτι και 10 λεπτα το λιτρο να ανεβει η τιμη της βενζινης, αυτα που θα σκασει μεσα στη χρονια θα ειναι πολλαπλασια.

Για μενα ειτε οπως ειναι τωρα, ειτε με βαση την αρχικη αξια του αυτοκινητου(πιο δικαιο) ειτε ταριφα 5(πχ) κατοσταρικα σε οτι κινειται, σερνεται η πεταει και σχολαει το πανηγυρι.
Αυτο ειναι το καλυτερο. Βγαζεις και τον αλλο απο την ιστορια να ξοδευεις δεκαδες χιλιαδες ευρω για αλλο αμαξι. με την προοπτικη να αποσβεσει σε x y z δεκαδες χρονια.

Και για να μην ειναι αδικο το μετρο μπορεις απο ενα εισοδημα και κατω να απαλλαξεις τον αλλο απο τα τελη κυκλοφοριας με την προυποθεση οτι δεν εχει 2-3 αμαξια. Η κατι τετοιο τες πα...

A8hnaios
01-02-14, 22:43
Το ζητημα ειναι οτι καποιος θα πληρωσει._

https://www.youtube.com/watch?v=YW7rT3Q-aU0

VanVIC
01-02-14, 22:45
Τελικά για φέτος προβλέπεται να αλλάξει κάτι ή το πάνε για το 2015 ;

A8hnaios
01-02-14, 22:49
τι να αλλαξει; τα τελη πληρωθηκαν...

VanVIC
01-02-14, 22:52
τι να αλλαξει; τα τελη πληρωθηκαν...

εγω δεν έχω πληρώσει, είχα καταθέσει πινακίδες απο Σεπ.

A8hnaios
01-02-14, 22:56
οι ποιο πολλοι νομιζω πληρωσαν....

VanVIC
01-02-14, 23:01
οι ποιο πολλοι νομιζω πληρωσαν....

είχε πάρα πολλές νέες καταθέσεις Αντώνη, πριν το τέλος του χρόνου

A8hnaios
01-02-14, 23:16
Θα εχουμε δλδ τελη 2 ταχυτητων αν αλλαξει κατι φετος....;

ή θα δωσει χρηματα πισω το δημοσιο.. :th_Laie_67-1:

turbodog
02-02-14, 11:11
Δεν νομιζω να αλλαξει κατι. Φυσικα και οι κυβερνωντες προσπαθουν να βρουν λυση, οχι φυσικα για ενα συστημα λογικοτερο και δικαιοτερο αλλα κατι που να τους αποφερει τα εσοδα που θελουν (και δεν νομιζω βεβαια να υπαρχουν και πολλοι εδω μεσα που να πιστευουν το αντιθετο, οτι δηλαδη πραγματικα ψαχνουν να εφαρμοσουν δικαιοσυνη)

Φυσικα επειδη δεν μπορει να εχεις την πιττα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο, προβληματιζονται για το τι τυρακι να μας πεταξουν φετος καθως μετα την επιτυχημενη παγιδα που εφαρμοσαν περσυ (ανακοινωση Φ.Π. 2013 μετα το κλεισιμο για αγορα σηματος 2013 και αναδρομικο Φ.Π. 2012 λιγο αργοτερα), οι ιδιοκτητες των αυτοκινητων εμαθαν και ειναι επιφυλακτικοι.

Πιθανολογω οριζοντια μειωση των τεκμηριων της ταξεως του 30% για εφετος (αν και αυτο μπορει να ειναι και παγιδα γιατι μπορει να το ψηφισουν αμεσα αλλα να το εφαρμοσουν για χρηση 2014 οποτε εφετος που θα κανουμε δηλωση και θα φορολογηθουμε για την χρηση 2013 να πληρωσουμε με τα παλια αυξημενα τεκμηρια). Και του χρονου εχει ο θεος, τα ξανααλλαζουμε προς τα επανω και το εφαρμοζουμε και αναδρομικα (οπως το εχουν ξανακανει).

Το αλλο τυρακι θα ειναι η μερικη πληρωμη τελων κυκλοφοριας για οσουν δεν εχουν σε κυκλοφορια το αυτοκινητο τους απο την αρχη του ετους αλλα αποφασισουν πχ τον Ιουνιο να το θεσουν σε κυκλοφορια.
Αυτοι θα πληρωσουν το υπολοιπο των μηνων μεχρι τελος του ετους (οπως και μια καινουργια ταξινομηση αυτοκινητου που θα γινει στο μεσο του ετους).
Αυτοι που εχουν θεσει το αυτοκινητο σε κυκλοφορια στην αρχη του ετους ακομα και αν καταθεσουν τις πινακιδες του αυτοκινητου για 6 μηνες η για ολο το υπολοιπο του ετους (ωστε να εχουν μια μερικη ελαφρυνση στα τεκμηρια) δεν θα εχουν καποια επιστροφη.

Δηλαδη, κατα την παραλαβη του σηματος, θα πληρωνουμε για σημα το χρονικο διαστημα που απομενει μεχρι το τελος του ετους. Το τι θα κανουμε μετα στην διαρκεια του ετους (δηλαδη αν καταθεσουμε πινακιδες) δεν θα εχει καποια ελαφρυνση η επιστροφη στα τελη κυκλοφοριας,

turbodog
02-02-14, 12:24
Συμφωνα με το αρθρο, απο τα 5.183.313 Ι.Χ. οχηματων που υπαρχουν στην χωρα μας, το συνολο των αυτοκινητων ανω των 1930 κ.εκ. που ειναι σε κυκλοφορια ειναι μολις 7.081! :shok:

https://4drivers.gr/gnomi/item/2609-i_eliti_twn_1-930_kyvikwn.html


Αν ειναι αληθεια οι αριθμοι, να δωσω ενα μεγαλο μπραβο στους Μ@λ@κες που μας κυβερνουν (και που σιγουρα θα εχουν και αυτοι προσβαση στους αριθμους των κυκλοφορουντων οχηματων) που καταφεραν και ισοπεδωσαν τα παντα στο χωρο του αυτοκινητου σε χρονο Dt.

VanVIC
02-02-14, 12:29
Συμφωνα με το αρθρο, απο τα 5.183.313 Ι.Χ. οχηματων που υπαρχουν στην χωρα μας, το συνολο των αυτοκινητων ανω των 1930 κ.εκ. που ειναι σε κυκλοφορια ειναι μολις 7.081! :shok:

https://4drivers.gr/gnomi/item/2609-i_eliti_twn_1-930_kyvikwn.html


Αν ειναι αληθεια οι αριθμοι, να δωσω ενα μεγαλο μπραβο στους Μ@λ@κες που μας κυβερνουν (και που σιγουρα θα εχουν και αυτοι προσβαση στους αριθμους των κυκλοφορουντων οχηματων) που καταφεραν και ισοπεδωσαν τα παντα στο χωρο του αυτοκινητου σε χρονο Dt.


Φαντάσου πόσα θα είναι πάνω απο 3.500cc ...
:drive:

alexm
02-02-14, 12:33
Δηλαδη, κατα την παραλαβη του σηματος, θα πληρωνουμε για σημα το χρονικο διαστημα που απομενει μεχρι το τελος του ετους. Το τι θα κανουμε μετα στην διαρκεια του ετους (δηλαδη αν καταθεσουμε πινακιδες) δεν θα εχει καποια ελαφρυνση η επιστροφη στα τελη κυκλοφοριας,

Εχει ομως ελαφρυνση στο τεκμηριο και στον φορο πολυτελειας.....thumb

turbodog
02-02-14, 13:04
Εχει ομως ελαφρυνση στο τεκμηριο και στον φορο πολυτελειας.....thumb

Αλεξη αυτο ισχυει εδω και καιρο, δεν ειναι κατι καινουργιο thumb

alexm
02-02-14, 14:12
Αλεξη αυτο ισχυει εδω και καιρο, δεν ειναι κατι καινουργιο thumb

Δημητρη δεν ειπα οτι ειναι κατι καινουργιο!!!
Το -30% στο τεκμηριο εαν ισχυσει ομως ειναι και σε συνδυασμο με την καταθεση πινακιδων για καποιους μηνες, μπορω να πω οτι ειναι μια ανασα.....:whistle:
Προσωπικα εαν δωσω για τα τελη κυκλοφοριας 1320 ευρω ή 1000 ευρω δεν μου λεει κατι, το τεκμηριο ομως των 29600 ευρω εαν γινει 20000 (με δεδομενο το 26%+ απο το πρωτο ευρω) λεει πολλα....:original:

alexm
03-02-14, 10:32
Πολύς θόρυβος έγινε τις τελευταίες ημέρες για επικείμενες αλλαγές στη φορολογία των αυτοκινήτων. Ακούστηκε αλλαγή του τρόπου υπολογισμού των τελών κυκλοφορίας, μείωση των ετήσιων τεκμηρίων διαβίωσης, μείωση του φόρου πολυτελούς διαβίωσης και κατάργηση του φόρου πολυτελείας. Τα παραπάνω περιλαμβάνονται στο πόρισμα που συνέταξε η ειδική επιτροπή για τις αλλαγές στη φορολογία των αυτοκινήτων που συνέστησε ο υφυπουργός Οικονομικών Γιώργος Μαυραγάνης.

Ας δούμε όμως ποιες αλλαγές έχει εγκρίνει η ηγεσία του υπουργείου Οικονομικών και ποιες θα μείνουν στα χαρτιά του πορίσματος της επιτροπής εμπειρογνωμόνων. Ειδικότερα:

-μείωση του ετήσιου τεκμηρίου διαβίωσης. Είναι η αλλαγή που, σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες του Capital.gr έχει ήδη αποφασιστεί σε κυβερνητικό επίπεδο και μάλιστα πρόκειται να λειτουργήσει και ως προεκλογική παροχή. Το υπουργείο Οικονομικών πρόκειται να προχωρήσει στη μείωση του ετήσιου τεκμηρίου κατά 30% καθώς θεωρείται ότι τα υφιστάμενα τεκμήρια είναι εξοντωτικά και δεν συμβαδίζουν πλέον με τη συνολική μείωση των εισοδημάτων στην οικονομία.

-η αντίστοιχη μείωση του ετήσιου του φόρου πολυτελούς διαβίωσης κατά 30% ο οποίος υπολογίζεται ως ποσοστό του ετήσιου τεκμηρίου διαβίωσης ΙΧ. Ο φόρος υπολογίζεται με συντελεστή 5% για ΙΧ 1.929 έως 2.500 ευρώ και με συντελεστή 10% για ΙΧ υψηλότερου κυβισμού. Ο φόρος επιβάλλεται σε ΙΧ ηλικίας έως 10 ετών. Η αλλαγή αυτή είναι δεδομένη καθώς αποτελεί αποτέλεσμα της μείωσης του ετήσιου τεκμηρίου.

-η αλλαγή του τρόπου υπολογισμού των ετήσιων τελών κυκλοφορίας. Η επιτροπής πρότεινε διάφορες αλλαγές, όπως τις «διαστημικές» περί καταγραφής των πραγματικών αποστάσεων που καλύπτει κάθε ΙΧ μέσω GPS. Αξιόπιστες πληροφορίες από το ΥΠΟΙΚ αναφέρουν ότι όσον αφορά στα τέλη κυκλοφορίας δεν θα αλλάξει τίποτε, ενώ έχει εγκαταλειφθεί και η ιδέα για χρέωση των τελών κυκλοφορίας με το μήνα.

-κατάργηση του φόρου πολυτελείας. Πρόκειται για φόρο που επιβάλλεται κατά τον εκτελωνισμό των ΙΧ εργοστασιακής αξίας άνω των 20.000 ευρώ. Ο φόρος έχει προκαλέσει και την αντίδραση της Ευρωπαϊκής Ένωσης και οδεύει προς κατάργηση.

Οι αλλαγές πρόκειται να ισχύσουν από την 1-1-2015 χωρίς όμως να αποκλείεται και μια θετική έκπληξη για τους φορολογούμενους με αναδρομική εφαρμογή τους από την 1-1-2014. Η αναδρομική έναρξη εφαρμογής μπορεί να δώσει κίνητρο σε πολλούς φορολογούμενους να παραλάβουν τις πινακίδες κυκλοφορίας για τα οχήματα υψηλού κυβισμού που διαθέτουν. Με αυτόν τον τρόπο θα αυξηθούν τα έσοδα του δημοσίου.

https://www.capital.gr/tax/News_tax.asp?id=1951176

friendgr
03-02-14, 10:38
ναι ναι τους έπιασε ο πόνος τώρα.

εμένα αυτά μου βρωμάνε εκλογές.....

gnx
03-02-14, 11:10
Εκλογές ξε-εκλογές οποιοδήποτε μέτρο συμβάλει στην ελάφρυνση του βάρους που αποτελούν τα φορομπηχτικά/εισπρακτικά μέτρα που βασανίζουν αυτούς που έχουν λόξα με το αυτοκίνητο είναι και θα πρέπει να είναι καλοδεχούμενα.

friendgr
03-02-14, 11:48
Σαφώς είναι καλοδεχούμενα αλλά μην ξανοίγεστε γιατί θα μας τα ξαναπάρουν από την άλλη τσέπη......
μετά την απομάκρυνση από την κάλπη και όταν θα ανακαλύψουν με "έκπληξη" ότι τα ταμεία είναι ποιό άδεια απ' ότι πίστευαν, μην νομίζετε ότι είναι απίθανο να τα ξαναγυρίσουν και αναδρομικά μάλιστα...

Το βλέπετε άλλωστε ότι πάνε να μας χώσουν ακόμα πιό βαθειά και με άλλο δάνειο....

Δεν ξεχρεώνονται αυτά τα λεφτά ούτε στους αιώνες των αιώνων. Και δεν χρειάζεται να είναι κάποιος οικονομολόγος για να το δει αυτό.

alexm
03-02-14, 12:02
Εκλογές ξε-εκλογές οποιοδήποτε μέτρο συμβάλει στην ελάφρυνση του βάρους που αποτελούν τα φορομπηχτικά/εισπρακτικά μέτρα που βασανίζουν αυτούς που έχουν λόξα με το αυτοκίνητο είναι και θα πρέπει να είναι καλοδεχούμενα.

Γιωργο με προλαβες....thumb

turbodog
03-02-14, 12:27
Μην ενθουσιαζεστε και πολυ. Φυσικα η οποια ελαφρυνση ειναι καλοδεχουμενη, αλλα εχουν αποδειξει στο παρελθον ποσο αναξιοπιστοι ειναι οι κυβερνωντες.

Ο τροπος σκεψης τους ειναι απλος.Τα ποσοστο των αυτοκινητων που εχουν καταθεσει πινακιδες ειναι διλιτρα. Που σημαινει 660 + (440 η 308 ΦΠ). Μια ελαφρυνση της ταξεως του 30% θα ειχε μειωση στον ΦΠ 132 η 93 ευρω αντιστοιχα αλλα θα επεφερε στο κρατος ολοκληρο το ποσο των 660 + το μειωμενο ΦΠ.
Δηλαδη τα λεφτα που χανουν ειναι σχετικα λιγα με αυτα που θα εισπραξουν αν τελικα τσιμπησουν οι διλιτροι (που ειναι παρα πολλοι)και τα επαναφερουν σε κυκλοφορια.
Μεγαλυτερο κερδος εχουν οι κατοχοι ανω των τριων χιλιαδων κυβικων καθως ο ΦΠ ειναι μεγαλυτερος απο τα τελη αλλα ειναι αρκετα μικροτερο το ποσοστο των κατοχων σε σχεση με τους διλιτρους, οποτε το κρατος δεν θεωρει οτι θα εχει και τοσο μεγαλη χασουρα απο αυτην την κατηγορια.

Ομως λογω της κρισης, τα προσδοκομενα εσοδα μπορει να μην ειναι τα αναμενομενα. Να εχετε υποψιν οτι τα οποια μετρα λαμβανονται, ειναι για την εισπραξη μεγαλυτερων εσοδων. Αν φυσικα δεν τους βγει, και τελικα η μειωση των τεκμηριων τους αποφερει λιγοτερα εσοδα, να ειστε βεβαιοι οτι θα ξαναγυρισουν στο υπαρχων καθεστος. Δεν εχω καμια αμφιβολια για αυτο.
Εχουν αποδειξει οτι ειναι λ@μογια και κλεφτες (αναδρομικοτητα) οπως και καραγκιοζηδες (αποδειξεις)

Nino
03-02-14, 12:32
Μαστιγιο και καροτο...
απο το 2009 μεχρι σημερα τα καθε χρονου συναισθηματα μου απο τελη, φπδ ,καυσιμα κλπ θα τους τα πω τον Μαιο.
μετα μπορει να καλοδεχτω πολυ περισσοτερα...

friendgr
03-02-14, 12:40
Αν φυσικα δεν τους βγει, και τελικα η μειωση των τεκμηριων τους αποφερει λιγοτερα εσοδα, να ειστε βεβαιοι οτι θα ξαναγυρισουν στο υπαρχων καθεστος. Δεν εχω καμια αμφιβολια για αυτο.
Εχουν αποδειξει οτι ειναι λ@μογια και κλεφτες (αναδρομικοτητα) οπως και καραγκιοζηδες (αποδειξεις)

Στο υπάρχον ας το γυρίσουν. Το θέμα είναι μην τα κάνουν ακόμα χειρότερα (βλ. αύξηση τεκμηριων 2011-2012) .

engelo
03-02-14, 12:43
Μαστιγιο και καροτο...
απο το 2009 μεχρι σημερα τα καθε χρονου συναισθηματα μου απο τελη, φπδ ,καυσιμα κλπ θα τους τα πω τον Μαιο.
μετα μπορει να καλοδεχτω πολυ περισσοτερα...

Μαζί σου... μαύρισμα σε όλους !!! thumbthumbthumb

friendgr
03-02-14, 12:52
και κλείδωμα στο σπίτι από 65 χρονών και πάνω... thumb

aristent
03-02-14, 13:37
Μην αγχωνεστε.....θα αλλαξει η πολιτικη πορεια της Χωρας στις επομενες εκλογες!!!!......οι 65+ ειναι που θα κανουν την ανατροπη....αλλα παλι μλκι@ θα κανουν!!!

kplc16
03-02-14, 16:51
https://news247.gr/eidiseis/oikonomia/neo_xaratsi_sta_ix_-_telh_kykloforias_gia_aposyrsh_h_pwlhsh_sto_ekswte riko.2624681.html

stefm5
03-02-14, 18:00
https://news247.gr/eidiseis/oikonomia/neo_xaratsi_sta_ix_-_telh_kykloforias_gia_aposyrsh_h_pwlhsh_sto_ekswte riko.2624681.html

:facepalm:
η χώρα της αιώνιας πεοπαλινδρόμησης

sierra
03-02-14, 23:44
Αυτό το ξέρετε;

https://www.euro2day.gr/news/economy/article/1179665/erhetai-olikh-anatroph-stoys-foroys-ton-ih.html

stef
03-02-14, 23:51
Αυτό το ξέρετε;

https://www.euro2day.gr/news/economy/article/1179665/erhetai-olikh-anatroph-stoys-foroys-ton-ih.html

Αν δεις εδώ

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=19696&page=66

Το έχω αναφέρει...

m_power_lunatic
04-02-14, 08:28
Δεν ξερω τί κανουνε με τα σηματα και τα τεκμηρια αλλα νομιζω ειναι η καλυτερη εποχη να βρεθει καποιος χωρις αυτοκινητο και με τα λεφτα στην τσεπη και να καθεται να περιμενει ποτε θα χτυπησει την υπερ-ευκαιριαρα.

Προσωπικη μου εκτιμηση ειναι οτι οι τιμες θα συνεχισουνε την ασταματητη κατρακυλα ασχετως του τι θα γινει με τα σηματα και τα τεκμηρια.Ο κοσμος πλεον ΔΕΝ εχει προτεραιοτητα το αυτοκινητο και ειναι και ''καμμενοι'' απο αυτα που γινανε στο παρελθον και σιγουρα δεν προκειται να παρουνε ''πανω'' οι τιμες στα υψηλου κυβισμου με αφορμη μια ενδεχομενη μειωση σε σηματα και τεκμηρια.

Σιγουρα δεν εχουνε ολοι αναγκη αλλα δεν μιλαμε να περιμενεις να πουλησει σε τιμη χωμα ο μεγαλο-εφοπλιστης.

Ακομα και τα σπανια-συλλεκτικα (μεσαιου βεληνεκους) κτλ-κτλ δεν πωλουνται με την καμια,ουτε με σφαιρες που λενε,αν ειναι καποιος τυχερος και αν......μονο με μεγαλη τυχη και σιγουρα με καποια σχετικη υποχωρηση στην τιμη οπωσδηποτε.

Εξαλλου μια βολτα σε πολεις της Ελλαδας σημερα θα διαπιστωσει ευκολα καποιος την αποθεωση του μικρομεσαιου επιβατικου αυτοκινητου.Ολα τα ''καλα'' και ''ιδιαιτερα'', κουκουλωμενα σε γκαραζ χωρις πινακιδες περιμενοντας να βγουνε τελικα σε πωληση.

mikegr
04-02-14, 09:57
Δεν ξερω τί κανουνε με τα σηματα και τα τεκμηρια αλλα νομιζω ειναι η καλυτερη εποχη να βρεθει καποιος χωρις αυτοκινητο και με τα λεφτα στην τσεπη και να καθεται να περιμενει ποτε θα χτυπησει την υπερ-ευκαιριαρα.

Προσωπικη μου εκτιμηση ειναι οτι οι τιμες θα συνεχισουνε την ασταματητη κατρακυλα ασχετως του τι θα γινει με τα σηματα και τα τεκμηρια.Ο κοσμος πλεον ΔΕΝ εχει προτεραιοτητα το αυτοκινητο και ειναι και ''καμμενοι'' απο αυτα που γινανε στο παρελθον και σιγουρα δεν προκειται να παρουνε ''πανω'' οι τιμες στα υψηλου κυβισμου με αφορμη μια ενδεχομενη μειωση σε σηματα και τεκμηρια.

Σιγουρα δεν εχουνε ολοι αναγκη αλλα δεν μιλαμε να περιμενεις να πουλησει σε τιμη χωμα ο μεγαλο-εφοπλιστης.

Ακομα και τα σπανια-συλλεκτικα (μεσαιου βεληνεκους) κτλ-κτλ δεν πωλουνται με την καμια,ουτε με σφαιρες που λενε,αν ειναι καποιος τυχερος και αν......μονο με μεγαλη τυχη και σιγουρα με καποια σχετικη υποχωρηση στην τιμη οπωσδηποτε.

Εξαλλου μια βολτα σε πολεις της Ελλαδας σημερα θα διαπιστωσει ευκολα καποιος την αποθεωση του μικρομεσαιου επιβατικου αυτοκινητου.Ολα τα ''καλα'' και ''ιδιαιτερα'', κουκουλωμενα σε γκαραζ χωρις πινακιδες περιμενοντας να βγουνε τελικα σε πωληση.

Σε συγκεκριμενες περιοχες παντως η εικονα ειναι διαφορετικη. Το φθινωπορο ενας φιλος μου σε καινουρια μαντρα πουλησε 8 αυτοκινητα σε 1 μηνα. GTR 700 αλογα, Μ3 καμπριο του 09, R8, 997 τουρμπο κλπ. Μαλιστα καποια απ αυτα οπως το 997 εχουν πουληθει δυο φορες, ενω το GTR ειναι για πουλημα ξανα

m_power_lunatic
04-02-14, 10:24
Αμελητεα ποσοτητα μπροστα σε ολοκληρη χωρα Mike το ξερεις.

mikegr
04-02-14, 10:28
Δε ξερω ισως το 3% της αγορας... Και βεβαια παντα για μεταχειρισμενα.

mikegr
04-02-14, 11:26
Oμως και οι φοροι και τα τεκμηρια γι αυτους προοριζονται. Οποιος πχ εχει ενα 1400αρακι δε νομιζω οτι εχει προβλημα με αυτα τα μετρα.

mark e92
05-02-14, 12:43
https://www.newsbomb.gr/chrhma/story/400663/meionontai-ta-tekmiria-kai-allazoyn-ta-teli-kykloforias-sta-ih

friendgr
05-02-14, 14:02
Τι μου θυμίζει.... :whistle:

https://www.inewsgr.com/0/afta-einai-ta-nea-tekmiria-aftokiniton-gia-to-2013---anasa-gia-tous-katochous-pollon-kyvikon.htm



και να γίνει, μήπως θα είναι τυράκι για κανά χρόνο να μαζευτούν πάλι στο μαντρί και μετά γ@#$%ε τους αλύπητα; :whistle::whistle:

A8hnaios
05-02-14, 19:02
https://www.haniotika-nea.gr/protia-stin-katathesi-pinakidon/

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/02/153700x467-1.jpg

Cobalt
06-02-14, 19:01
μιλάνε για σκέψεις σε ελάφρυσνη τεκτμηρίων, και πα@@ριών... δεν έχουν καταλάβει οτι αυτό που πονάει είναι τα ΤΕΛΗ κυκλοφορίας και όλα τα άλλα έρχονται δεύτερα.

να το βράσω αν πληρώνω 660 + 200 αντί για + (340) φόρο πολυτελέίας ο οποίος με τα χρόνια έτσι κ αλλιώς μειώνεται.

ελπίζω να τελικά προωθήσουν το να πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας με το μήνα (που για μένα δεν έχει διαφορά) στο σύνολο των 12 μηνών τα συνολιά τέλη να μην ξεπερνάν τα ήδη υπάρχοντα, δηλαδή τα 660 για ένα δίλιτρο!

το σκεφτήκατε κανείς οτι μπορεί να κάνουν τέτοια @ουστιά?

mikegr
06-02-14, 22:34
αμα περασουν παντως αυτα που λενε, ολη η αγορα θα νεκρωσει για το 2014. Θα περιμενουν ολοι το 2015. Περιεργο που σκεφτονται απο τοσο νωρις για του χρονου

bill_m3
07-02-14, 00:07
αμα περασουν παντως αυτα που λενε, ολη η αγορα θα νεκρωσει για το 2014. Θα περιμενουν ολοι το 2015. Περιεργο που σκεφτονται απο τοσο νωρις για του χρονου

Mike που βλέπεις το περίεργο ;
Εκλογές έρχονται, για τρεις μήνες έχουν να ακούσουν - διαβάσουν τα ματάκια μας, πολλά ακόμη!!!!

aris
08-02-14, 14:42
https://www.fpress.gr/oikonomia/forologia/item/13896-forompihtika-gia-ta-ih-mikroy-kyvismoy-ta-nea-teli-kykloforias

Δεν ξερω κατα ποσο εγκυρο ειναι....μπορει να ριχνουν αδεια για να πιασουν γεματα!!!
Ειναι αυτο που λεγαμε τελειωσαν με του μεγαλου κυβισμου...παμε στα μικροτερα

mikegr
08-02-14, 16:19
Oτι παρεις...300!

mikegr
08-02-14, 16:26
Oτι παρεις...300!
Προσωπικα μια αυξηση τελων στα μικρα οχηματα θα με εβρισκε συμφωνο πριν μερικα χρονια. Γιατι με μια μικρη ετησια επιβαρυνση θα γεμιζαν τα ταμεια του κρατους. Ασε που πολλες οικογενειες που εχουν δυο αυτοκινητα, ενα μικρο κι ενα μεγαλο, στην ουσια δε θα ειχαν ιδιαιτερη επιβαρυνση. Τωρα αν γινει κατι τετοιο, αυτο θα συντελεσει ακομα περισσοτερο στο να γινει το καθημερινο αυτοκινητο ειδος πολυτελειας.
Παντως πολυ ασυνηθιστο για προεκλογικο μετρο

turbodog
08-02-14, 19:45
Δηλαδη θελετε να παρουμε να παρουμε στα σοβαρα οτι θα καταφερουν να οργανωσουν ενα συστημα που θα υπολογιζει τα τελη κυκλοφοριας βαση διανυθεντων χιλιομετρων? Εδω στην Ελλαδα? :th_Laie_67-1:

Εστω και οτι καταφερνουν να το οργανωσουν (λεμε τωρα), για ποιο λογο? Να επιβαρυνουν ολους τους μικρομεσαιους ελαφρωνοντας μια μικρη μειοψηφια που αντε να ειναι το πολυ το 3-5% του συνολου των αυτοκινητων?
Και να πληρωνει ο καθε ενας φουκαρας 450 ευρω με το σαραβαλακι που κανει 15Κ χιλιομετρα τον χρονο? Και ενα Porsche Panamera η το 458 Italia να πληρωνουν 150 μιας και διανυουν 5Κ χιλιομετρα τον χρονο? Αυτο δεν νομιζω να γινει ποτε.

Απο ιστοριες βεβαια για το τι τελικα θα γινει με τα τελη εχουμε χορτασει (και στο τελος δεν θα γινει τιποτα)

Ενα συστημα που θα μπορουσε κατ εμε να εφαρμοστει και να ειναι πιο δικαιο θα ηταν μια καθετη μειωση στα τελη κυκλοφοριας, ιδιαιτερα στου υψηλου κυβισμου, 30-50% μειωση των τεκμηριων (ακολουθως και του φορου πολυτελειας, που κατα την γνωμη μου δεν θα επρεπε να υπηρχε καθολου) και μια μικρη αυξηση στην τιμη της βενζινης ως αντισταθμισμα για τα χαμενα εσοδα απο τις μειωσεις.
Και φυσικα μια φερεγγυα κυβερνηση (δυσκολο αυτο) που να πεισει τους πολιτες οτι δεν θα ξανααλλαξει το υπαρχον καθεστως το επομενο εξαμηνο.

Αυτο το συστημα θα εθετε σε κινηση τα χιλιαδες ακινητοποιημενα οχηματα (και την αυξηση των εσοδων του κρατους απο ΤΚ και ΦΠ) και κυριως απο την βενζινη που θα καταναλωναν. Ο φορος βενζινης αν δεν απατωμαι ειναι περιπου 1 ευρω το λιτρο, και αν υποθεσουμε μια μεση καταναλωση της ταξης των 10lt/ 100 km τοτε σε καθε 100 χιλιομετρα που διανυουμε το κρατος εισπρατει 10 ευρω. Στα 10.000 χλμ τον χρονο πληρωνουμε περιπου 1000 ευρω σε φορο βενζινης!
Ενα τετοιο συστημα φανταζομαι οτι θα ειχε αυξηση στα εσοδα του κρατους και το σημαντικοτερο, πολιτες περισσοτερο ευχαριστημενους καθως θα ηταν οντως πιο αξιοκρατικο και δικαιο. Ειναι οτι πιο κοντα στο 'και η πιττα ολοκληρη, και ο σκυλος χορτατος' Τωρα γιατι δεν εφαρμοζουν κατι αναλογο, ειναι κατι που δεν μπορω να το καταλαβω.

mikegr
09-02-14, 10:55
https://www.fpress.gr/oikonomia/forologia/item/13896-forompihtika-gia-ta-ih-mikroy-kyvismoy-ta-nea-teli-kykloforias

Δεν ξερω κατα ποσο εγκυρο ειναι....μπορει να ριχνουν αδεια για να πιασουν γεματα!!!
Ειναι αυτο που λεγαμε τελειωσαν με του μεγαλου κυβισμου...παμε στα μικροτερα

To xαλι της δημοσιογραφιας:
Αυτή η εξέλιξη αναμένεται να αλλάξει πλήρως την εικόνα στην αγορά ΙΧ επιβεβαιώνοντας το αλλοπρόσαλλο της πολιτικής που αφού έστρεψε τους πολίτες στην αγορά αυτοκινήτω χαμηλού κυβισμού έρχεται τώρα να τους τιμωρήσει και να επιβραβεύσει τους έχοντες και κατέχοντες ακριβά και ρυπογόνα αυτοκίνητα.

Οταν μπηκαν οι φοροι και τα τεκμηρια αυτοι δεν ουρλιαζαν: "φοροι φωτια, φοροεπιδρομη κλπ"; Δηλ οι ανθρωποι με τα Τσεροκι του 3χιλιαρου κλπ που επρεπε να πληρωσουν καθε χρονο την αξια του αυτοκινητου σε φορους και τελη φορολογουνται δικαια?

stefm5
09-02-14, 11:08
η φράση 'τέλη κυκλοφορίας' τί σημαίνει;
νομίζω ότι όλοι ξέρουμε αλλά συνεχίζουμε να μπερδευόμαστε.
ναι ένα σμαρτ πρέπει να πληρώνει περισσότερα τέλη κυκλοφορίας από μια πόρσε παναμέρα.
η πόρσε έχει ήδη φορολογηθεί πολλαπλώς για την αξία της και συνεχίζει με φόρους πολυτελείας και τεκμήρια.
περισσότερα τέλη κυκλοφορίας πρέπει να πληρώνουν αυτοί που επιβαρύνουν περισσότερο τους δρόμους με κυκλοφορία.
η φορολογική πολιτική είναι εντελώς ξεχωριστό πράγμα

aristent
09-02-14, 11:18
φορολογια και δικαιο, ειναι κατι που δεν "συμβαδιζει' αυτη την εποχη στη χωρα μας......και το ξερουν!!!....και οι "απο πανω" και εμεις οι "απο κατω",που καλουμαστε να πληρωσουμε το "μαρμαρο".....


ελπιζω καποτε να τα θυμομαστε αυτα και να γελαμε,οπως λεει και ενας φιλος στην υπογραφη του εδω στο φορουμ......δηλαδη να ειναι απλα μια αναμνηση με ποικιλα συναισθηματα.....πικρας και γελ(ο)ιου ταυτοχρονα.....

stefm5
09-02-14, 11:22
"Η επιβαλλόμενη εκ του ως άνω άρθρου αρχή της φορολογικής ισότητας, η οποία έγκειται «……στην χωρίς διακρίσεις συνεισφορά των Ελλήνων πολιτών στα δημόσια βάρη», κατοχυρώνεται υπό το ισχύον Σύνταγμα ως ειδικότερη μορφή της καθιερωμένης στο άρθρο 4 παρ. 1 του Συν/τος αρχή της νομικής ισότητας.

Κατά συνέπεια, η φορολογική ισότητα, όπως και η νομική ισότητα, κατοχυρώνεται υπό το ισχύον Σύνταγμα τόσο ως τυπική ισότητα, ήτοι ισότητα των ελλήνων πολιτών ενώπιον του νόμου κατά την διοικητική και δικαστική εφαρμογή του δικαίου όσο και ως ουσιαστική νομική ισότητα, υπό την έννοια δηλ. της ισότητας του νόμου ενώπιον των πολιτών, που συνεπάγεται την υποχρέωση του κοινού νομοθέτη να παράγει δίκαιο, του οποίου το περιεχόμενο δεν έρχεται σε αντίθεση με την αρχή της ισότητας.

Περαιτέρω δε η αρχή της φορολογικής ισότητας κατοχυρώνεται, κατά τα ισχύοντα και επί της αρχής της νομικής ισότητας, τόσο υπό μία θετική μορφή, υπό την έννοια της ίσης μεταχειρίσεως όλων των όμοιων περιπτώσεων όσο και υπό μία αρνητική μορφή, υπό την έννοια της απαγορεύσεως των δυσμενών ή ευμενών διακρίσεων. (βλ. Ανδρέας Γ. Δημητρόπουλος, «Παραδόσεις Συνταγματικού Δικαίου – Ατομικά Δικαιώματα» έκδ. θΆ / Απρίλιος 2001, σελ. 954 επ.)

Leonidas_E39
09-02-14, 12:46
Αν κανουν και βαλουν μηχανακια gps για να καταγραφουν τα χιλιομετρα βλεπω τους κινεζους να μην προλαβαινουν να βγαζουν μηχανακια jammer για να μπλοκαρουν το σημα
.

steliosm46
09-02-14, 12:47
Επισημα εχει αλλαξει κατι απο αυτα που λενε?

katrin_bmw
09-02-14, 12:50
με τον φορο πολυτελειας τι θα γινει, θα παραμεινει???

friendgr
09-02-14, 14:53
Υπάρχει φόρος που να έχει καταργηθεί στο ελλαδισταν; και μάλιστα αυτες τις εποχές;

Μην γίνει και χειροτερος να λες.......