PDA

Επιστροφή στο Forum : τέλη κυκλοφορίας - έκτακτη εισφορά - κατάθεση πινακίδων ΙΙ



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10

tasos.kamv
17-11-13, 15:57
Η λυπητερή ήρθε...
Πάμε στο πολύ αγαπημένο μας site www.gsis.gr …..
Πηγαίνουμε στο «Υπηρεσίες προς τους πολίτες»….
Πατάμε πάνω στο «ειδοποιήσεις πληρωμής ή επιστροφής φόρου»..
και μετά «ειδοποιήσεις»…
Βάλτε user name & password και απολαύστε το... :thumbsdown:
Εγώ πρώτη φορά, λόγω παλαιότητας, που δεν πληρώνω φόρο πολυτέλειας... :facepalm:

aimiliosbmw
17-11-13, 16:00
Μια ερώτηση χαζή...
Αν αγοράσει κανείς σήμερα αυτοκίνητο ο φόρος πολυτελείας θα βγεί αναλογικά για το 2013?

vagmag
17-11-13, 16:55
Μια ερώτηση χαζή...
Αν αγοράσει κανείς σήμερα αυτοκίνητο ο φόρος πολυτελείας θα βγεί αναλογικά για το 2013?

Ναι...

jannisa
17-11-13, 17:29
''Υπηρεσίες προς πολίτες'', χαχαχαχα

VanVIC
17-11-13, 20:14
με τις υγείες μου... 1.586,67 για 8 μήνες χρήσης το 2012.

aimiliosbmw
18-11-13, 01:09
Υστερα και απ τα δελτια τα σημερινα...τελικά θα αλλάξει ο νομος για το φορο πολυτελειας αυτοκινητων?Δεν κατάλαβα...για τα ηδη εισαγομενα...
Θα παραμείνει με την 1η αδεια κυκλοφοριας στο Ελλαδιστάν?
Θα ισχύει η 1η αδεια κυκλοφοριας απο τις ξενες χωρες?
Θα ισχύσει για τα μεταχειρισμένα αυτοκίνητα που θα εισαχθουν απο δω και περα?


Ισχύει το παρακατω link ή ειναι ράδιο αρβυλα?

https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27199&subid=2&pubid=113048199

Οι έχοντες μηπως ξερουν καλυτερα...???

strof
18-11-13, 08:23
Ηδη χανουν πολλα απο τα καινουργια με λιγους ρυπους, ειδικα απο αυτα με <100. Αν το κανουν και αυτο ναι μεν θα παρθουν ορισμενες πινακιδες πισω, σιγουρα ομως το χασιμο θα ειναι μεγαλο.
Το αρθρο που εβαλες λεει "ετσι θα αρθουν αδικιες". Απο ποτε το οικονομικο επιτελειο νοιαζεται για την αδικια που νοιθεις;; λεφτα θελει να μαζεψει και τιποτα αλλο. Φυσικα μπορει να γινει αυτο αφου πρωτα ενσωματπσουν τον φορο πολυτελους διαβιωσης στα ΤΚ οπως ειχς γινει πριν δυο χρονια.

stefm5
18-11-13, 09:28
Υστερα και απ τα δελτια τα σημερινα...τελικά θα αλλάξει ο νομος για το φορο πολυτελειας αυτοκινητων?Δεν κατάλαβα...για τα ηδη εισαγομενα...
Θα παραμείνει με την 1η αδεια κυκλοφοριας στο Ελλαδιστάν?
Θα ισχύει η 1η αδεια κυκλοφοριας απο τις ξενες χωρες?
Θα ισχύσει για τα μεταχειρισμένα αυτοκίνητα που θα εισαχθουν απο δω και περα?


Ισχύει το παρακατω link ή ειναι ράδιο αρβυλα?

https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27199&subid=2&pubid=113048199

Οι έχοντες μηπως ξερουν καλυτερα...???

προσωπικά έκανα ιστορία στο υπουργείο συγκοινωνιών στον άλιμο, και ανέγραψαν στην άδεια κυκλοφορίας και την πρώτη άδεια του αυτοκινήτου στη γερμανία.
το αποτέλεσμα είναι να μη μου βεβαιώνει φόρο το taxis, αλλά μήνυμα ότι γίνεται έλεγχος για το αν πρέπει να υπαχθώ στον εμμετικό νόμο.

friendgr
18-11-13, 09:50
Εγώ πρώτη φορά, λόγω παλαιότητας, που δεν πληρώνω φόρο πολυτέλειας... :facepalm:

Ρε που φτάσαμε.....να παρακαλάμε να γίνει το δίλιτρο+ αμάξι μας 10+ ετών.......

ε ρε κοπρόσκυλα.

Και μιλάμε ξέρετε πόσα υπολογίζουν να μαζέψουν από τον φόρο πολυτελείας που κατέστρεψαν έναν ολόκληρο κλάδο;
;;; 134 εκατομύρια. !!!

Και από την άλλη έχουν χάσει τ' άντερά τους μόνο και μόνο από το πετρέλαιο.

tasos.kamv
18-11-13, 10:14
Υστερα και απ τα δελτια τα σημερινα...τελικά θα αλλάξει ο νομος για το φορο πολυτελειας αυτοκινητων?Δεν κατάλαβα...για τα ηδη εισαγομενα...
Θα παραμείνει με την 1η αδεια κυκλοφοριας στο Ελλαδιστάν?
Θα ισχύει η 1η αδεια κυκλοφοριας απο τις ξενες χωρες?
Θα ισχύσει για τα μεταχειρισμένα αυτοκίνητα που θα εισαχθουν απο δω και περα?


Ισχύει το παρακατω link ή ειναι ράδιο αρβυλα?

https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27199&subid=2&pubid=113048199

Οι έχοντες μηπως ξερουν καλυτερα...???

Το άρθρο που αναφέρεσαι, γράφει πάνω αριστερά ημερομηνία δημοσίευσης 22/5...δεν πρέπει να ισχύει πλέον.... από τότε μέχρι σήμερα έχουν αλλάξει χιλιάδες φορές άποψη τα παλικάρια που μας κυβερνάνε... :shok:

stefm5
18-11-13, 10:18
Το άρθρο που αναφέρεσαι, γράφει πάνω αριστερά ημερομηνία δημοσίευσης 22/5...δεν πρέπει να ισχύει πλέον.... από τότε μέχρι σήμερα έχουν αλλάξει χιλιάδες φορές άποψη τα παλικάρια που μας κυβερνάνε... :shok:

ορίστε το φρέσκο

Αρση φορο-αδικίας στα εισαγόμενα μεταχειρισμένα Ι.Χ.
https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26510&subid=2&pubid=113148585

alexm
18-11-13, 10:39
ορίστε το φρέσκο

Αρση φορο-αδικίας στα εισαγόμενα μεταχειρισμένα Ι.Χ.
https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26510&subid=2&pubid=113148585

Κατατοπιστικοτατος ο κυριος χαρης!!!
Εχει παντως συσταθει μια επιτροπη λεει που θα αποφασισει καποτε.....
Στην Ελλαδα εαν δεν θελεις να γινει κατι συστηνεις μια επιτροπη για να εξετασει..... το θεμα, η αποφαση θα βγει καποτε και το καποτε ως συνηθως ειναι κοντα στο ποτε!!!

alexm
18-11-13, 10:49
Μην εχετε καμια ελπιδα οτι θα αλλαξει κατι προς το καλυτερο σε σχεση με την φορολογια των τουτου, εαν μπορουμε πληρωνουμε τα τελη κυκλοφοριας και το κυκλοφορουμε οσες μερες τον χρονο μας επιτρεπουν τα οικονομικα μας (παρε-δωσε πινακιδες) ή το θετουμε σε ακινησια ευελπιστωντας οτι δεν θα μπει χαρατσι και σε αυτο!!!

nikos1400
18-11-13, 11:01
Κατατοπιστικοτατος ο κυριος χαρης!!!
Εχει παντως συσταθει μια επιτροπη λεει που θα αποφασισει καποτε.....
Στην Ελλαδα εαν δεν θελεις να γινει κατι συστηνεις μια επιτροπη για να εξετασει..... το θεμα, η αποφαση θα βγει καποτε και το καποτε ως συνηθως ειναι κοντα στο ποτε!!!

παρακολουθησα μια τετοια τυχαια καποτε στο καναλι της βουλης...
ΓΕΛΟΙΟΤΗΤΕΣ. απλα για να εισπραξουνε κατι παραπανω (πληρωνονται για την παρουσια τους επιπλεον).
νομιζω ητανε η "Διαρκης επιτροπη για την αρση απαγορευσης πετρελαιοκινητων οχηματων σε Αθηνα-Θεσσαλ."
κατι τετοιο.
εντιτ. πριν κανα-δυο χρονια αυτο...
:thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown:

Ptboul
18-11-13, 11:11
Φρέσκα https://www.gunsnet.net/images/smilies/sex012.gif

https://www.zougla.gr/money/article/oles-i-leptomeries-gia-ton-foro-politelous-diaviosis

https://www.tanea.gr/news/economy/article/5054550/egkyklios-g-mayraganh-gia-to-foro-polyteloys-diabiwshs/

friendgr
18-11-13, 11:31
Αντε καλορίζικος και να μας ζήσει ο νέος φόρος.

Αφού ιδρύθηκε ο νέος φόρος, ανοίγει και το "παράθυρο" για νέα χαράτσια στο μέλλον: π.χ. αύξηση του 5% και του 10%, επιβολή και στα 1800κ.εκ. ξέρετε αυτά που βαφτίζουν κατά καιρούς "διαρθρωτικές αλλαγές" .

mark e92
18-11-13, 12:11
Οικ έτος 2013 δηλ για το 2012 σωστά?

engelo
18-11-13, 12:24
Οικ έτος 2013 δηλ για το 2012 σωστά?

Μάρκο σου ήρθε ?

Ptboul
18-11-13, 12:38
Μάρκο σου ήρθε ?

Μου 'ρθε εμένα, €308, άρα θέλω με το καλημέρα 308 για το '12 + 308 για το '13 + 660 τέλη = €1.276 χωρίς την ασφάλεια. :wacko:

friendgr
18-11-13, 12:39
Για το 2013 θα το πληρώσεις του χρόνου. Είπανε ότι θα ενσωματωθεί από του χρόνου στην δήλωση φόρου εισοδήματος.

PANOS-E60
18-11-13, 12:49
371 ε το δικό μου, 2.200cc με ελληνική άδεια του 07. :doh::doh:

Koyotte
18-11-13, 12:52
Οικ έτος 2013 δηλ για το 2012 σωστά?

Σωστά, του 2013 θα το πληρώσουμε το 2014. ΥΓ. Φίλος πληρώνει φόρο πολυτελείας για golf 2.0 fsi του 2005, αλλά οχι για merc E (1800 κεκ) 3ετίας:th_Laie_67-1: Μιλάμε για πολύ δούλεμα, έτσι? Και πόσο πολυτελές είναι ένα bmw του 2005 πχ όταν ένα σημερινό ΚΙΑ CEED πχ έχει έγχρωμη οθόνη, cruise control, αισθητήρες βροχής-φώτων κλπ? Που είναι η πολυτέλεια?:eek:

friendgr
18-11-13, 13:13
Αφού το πάνε με τα κυβικά τι να συζητάμε τώρα...... *

Οτι και να λέμε πραγματικά δεν βγάζει πουθενά. ή καταθέτεις πινακίδες, ή το "σκοτώνεις" ή βρίζεις και πληρώνεις.




*σαν να λέμε ότι αν το παιδί σου είναι 40 κιλά έχει καλύτερο χαρακτήρα από το άλλο που είναι 30. ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο.

Nino
18-11-13, 13:18
440 ευρω
1998 cc αδεια του 2008
+ 660 τα τελη
για ενα διλιτρο... ενταξειιιι θα ερθει η ωρα....

friendgr
18-11-13, 13:22
του facebook; ή του twitter;

Μην το πάρεις προσωπικά, αλλά πλέον δεν μπορώ να καταλάβω τι άλλο πρέπει να πάθουμε για να έρθει αυτή η ώρα.......

Konstantinos E60
18-11-13, 13:25
371 ε το δικό μου, 2.200cc με ελληνική άδεια του 07. :doh::doh:

Ερχεται και το δικό μου !

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/11/tumblr_mjezd6jRKO1s7hhyjo1_400-1.gif

Nino
18-11-13, 13:48
Ερχεται και το δικό μου !

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/11/tumblr_mjezd6jRKO1s7hhyjo1_400-1.gif


ή οπως θα ελεγε ο προεδρας...

:hystericalbs1:
https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=22670&d=1384775065

friendgr
18-11-13, 14:07
πλάκα πλάκα που εξαφανίστηκε ο πρόεδρος;

turbodog
18-11-13, 14:46
"Στην εγκύκλιο ξεκαθαρίζεται πως ο φόρος πολυτελούς διαβίωσης δεν εκπίπτει ως δαπάνη για τον προσδιορισμό του φορολογητέου εισοδήματος."

Γιατι ρε ελλεινα τρισαθλια κυβερνητικα καθηκια να μην αφαιρειται ως δαπανη το χαρατσι?
Δεν φτανει που μας το φορτωσατε στο κεφαλι μας, και μαλιστα αναδρομικα με οτι ποσα γουσταρετε, θελετε να πληρωσουμε και φορο απο πανω για το μπ@ρδελ@χαρατσι σας.
Να πατε να γ@μηθητε. Απλα :ranting2::ranting2:

mark e92
18-11-13, 16:30
Για το 2013 θα το πληρώσεις του χρόνου. Είπανε ότι θα ενσωματωθεί από του χρόνου στην δήλωση φόρου εισοδήματος.

Είδατε ποσο καλοί είναι :ranting2:

Koyotte
18-11-13, 16:31
Ούτε το χαράτσι στα ακίνητα αφαιρείται, ούτε οι λογαριασμοί ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, ούτε καν οι αποδείξεις των διοδίων, λες και δεν είναι λεφτά που βγαίνουν απο την τσέπη μας...Αν πας σε κανα φύλαρχο στα βάθη της Αφρικής και τα πεις αυτά, θα σου πει, ασε μας ρε φίλε, αυτά δεν γίνονται...

mark e92
18-11-13, 16:35
371 ε το δικό μου, 2.200cc με ελληνική άδεια του 07. :doh::doh:

Μήπως μπορείς να μου πεις που το βρήκες?

PANOS-E60
18-11-13, 18:04
Μήπως μπορείς να μου πεις που το βρήκες?

στο taxisnet μπηκα.

sierra
18-11-13, 18:37
Σύμφωνα με αυτό:
https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27199&subid=2&pubid=113048199
σήμερα πήρα τηλέφωνο την

BMW Hellas
Λ. Κύμης & Σενέκα 10, 14564 Κηφισιά
210 9118000 (η BMW σην Λ. βουλιαγμένης και Ζέππα 10 μετακόμησε Κηφισιά)

και τους ζήτησα μια βεβαίωση για την πρώτη κυκλοφορία (ταξινόμηση) του αυτοκινήτου μου και μου είπαν να στείλω την άδεια με Φαξ ή στο email: BMWHELLAS.AFTERSALES@BMW.GR Επειδή δεν έχω Φαξ ή να στείλω email δεν τα πάω και καλά με αυτά και μιας και η BMW είναι μακριά από εμένα αποφάσισα να πάρω τηλέφωνο τον ΣΠΑΝΌ :

Στοιχεία επικοινωνίας.
Σπανός ΑΕ
Επίσημος Έμπορος και
Εξουσιοδοτημένος Επισκευαστής BMW και ΜΙΝΙ
Κεντρικό
Πωλήσεις
Λεωφ. Συγγρού & Αμφιθέας,171 22 Αθήνα
Τηλ.: + 30 210 94 24 449, Fax: + 30 210 94 26 346
e-mail: sales@bmw-spanos.gr
After Sales
Λεωφ. Αμφιθέας 8,171 22 Αθήνα
Τηλ.: + 30 210 94 16 666, Fax: + 30 210 94 31 802
e-mail: service@bmw-spanos.gr

και ρώτησα αν μπορώ να πάρω την βεβαίωση απ΄αυτούς και μου είπαν πως ναι. Πήγα λοιπόν στον ΣΠΑΝΌ στη Ρεσεψιόν στην Έκθεση και μια γλυκύτατη και εξυπηρετική κοπέλα πήρε την άδεια την έβγαλε φωτοτυπία μου κράτησε το τηλέφωνο και μου είπε ότι μάλλον αύριο θα την έχει και θα με ειδοποιήσει. Μετά κατ΄ευθείαν στον Έφορο. Αυτά προς το παρών. Πιστεύω να βοήθησα... thumb thumb thumb

fanisk
18-11-13, 18:43
Ενημερωστε μας για την εξελιξη κυριε Παναγιωτη. Τι ακριβως κανατε κλπ, αν και οταν γινει η αλλαγη αδειας με τη 1η.

sierra
18-11-13, 18:56
Ενημερωστε μας για την εξελιξη κυριε Παναγιωτη. Τι ακριβως κανατε κλπ, αν και οταν γινει η αλλαγη αδειας με τη 1η.

Φυσικά Φάνη ότι κάνω θα σας ενημερώνω και στο τέλος θ σας δώσω και τον λογαριασμό... :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Bitz
18-11-13, 19:13
πλάκα πλάκα που εξαφανίστηκε ο πρόεδρος;

Τελευταια τον πηρε το ματι μου στο Βερολινο.

engelo
18-11-13, 19:55
Μήπως μπορείς να μου πεις που το βρήκες?

Μαρκο αν έχεις τους κωδικούς σου μπες εδώ :

https://login.gsis.gr/sso/pages/login.jsp

sierra
20-11-13, 21:47
Παιδιά ούτε σήμερα την πήρα, δεν ήταν έτοιμη μου είπαν στον Σπανό. Αναμένουμε... thumb

spyrosK
22-11-13, 07:34
Μαρκο αν έχεις τους κωδικούς σου μπες εδώ :

https://login.gsis.gr/sso/pages/login.jsp

καλημερα παιδια. Μπαινω απο το taxisnet στην εφαρμογη φορος πολυτελιας παω να κατεβασω το pdf που λεει αλλα δεν εμφανιζει κατι (blank). δεν κανω κατι καλα ?

aristent
22-11-13, 07:37
καλημερα παιδια. Μπαινω απο το taxisnet στην εφαρμογη φορος πολυτελιας παω να κατεβασω το pdf που λεει αλλα δεν εμφανιζει κατι (blank). δεν κανω κατι καλα ?

Καλημερα,δοκιμασε δεξι κλικ και κανε επιλογη "παραθυρο ιδιωτικης περιηγησης".thumb

PANOS-E60
22-11-13, 08:19
καλημερα παιδια. Μπαινω απο το taxisnet στην εφαρμογη φορος πολυτελιας παω να κατεβασω το pdf που λεει αλλα δεν εμφανιζει κατι (blank). δεν κανω κατι καλα ?

Σπύρο, αν μπαίνεις από τον παλιό explorer που έχουμε στη δουλειά (:D) δεν θα στο εμφανίσει. Πρέπει να μπεις από chrome. thumb

doctore
22-11-13, 12:07
Σπύρο, αν μπαίνεις από τον παλιό explorer που έχουμε στη δουλειά (:D) δεν θα στο εμφανίσει. Πρέπει να μπεις από chrome. thumb

Πολύ σωστά ! Στο taxisnet μπαίνουμε πάντα με chrome ή mozzila. thumb
Και μόλις μπούμε αρχίζουμε τα γνωστά :ranting2::ranting2::ranting2:

sierra
22-11-13, 23:30
Καλησπέρα σε όλους. Σας γράφω από το υπέροχο Παράλιο Άστρος με ένα φανταστικό καιρό σήμερα (ήμουν με το φανελάκι) και με ένα αποδοτικό ψάρεμα. Αλλά ας τα αφήσω αυτά γιατί μάλλον δεν σας ενδιαφέρουν και ας μπούμε στο θέμα μας. Χθες πριν φύγω, μόλις ξεκινούσα για την ακρίβεια, με ειδοποίησαν από τον Σπανό ότι η βεβαίωση μου ήταν έτοιμη, οπότε πέρασα από εκεί και την πήρα. Η βεβαίωση έγραφε ότι:
Το όχημα μάρκας BMW E46.........και αριθμό πλαισίου ........
1. Κατασκευάσθηκε στις 30 - 11 - 2001 και
2. Έτος πρώτης ταξινόμησης και κυκλοφορίας 02 - 01 - 2002 σε χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης
Λοιπών μόλις επιστρέψω Αθήνα την επόμενη εβδομάδα, θα πάω εφορία και θα σας πω νεώτερα. Νομίζω ότι αυτό το: χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης, λέει πολλά γιατί δεν γράφει κάτι συγκεκριμένο και εμείς ήμαστε Χώρα Ευρωπαϊκής Ένωσης. Θα δούμε τι θα γίνει...: :thumbsup:

RallyArt
23-11-13, 09:45
Καλησπέρα σε όλους. Σας γράφω από το υπέροχο Παράλιο Άστρος με ένα φανταστικό καιρό σήμερα (ήμουν με το φανελάκι) και με ένα αποδοτικό ψάρεμα. Αλλά ας τα αφήσω αυτά γιατί μάλλον δεν σας ενδιαφέρουν και ας μπούμε στο θέμα μας. Χθες πριν φύγω, μόλις ξεκινούσα για την ακρίβεια, με ειδοποίησαν από τον Σπανό ότι η βεβαίωση μου ήταν έτοιμη, οπότε πέρασα από εκεί και την πήρα. Η βεβαίωση έγραφε ότι:
Το όχημα μάρκας BMW E46.........και αριθμό πλαισίου ........
1. Κατασκευάσθηκε στις 30 - 11 - 2001 και
2. Έτος πρώτης ταξινόμησης και κυκλοφορίας 02 - 01 - 2002 σε χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης
Λοιπών μόλις επιστρέψω Αθήνα την επόμενη εβδομάδα, θα πάω εφορία και θα σας πω νεώτερα. Νομίζω ότι αυτό το: χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης, λέει πολλά γιατί δεν γράφει κάτι συγκεκριμένο και εμείς ήμαστε Χώρα Ευρωπαϊκής Ένωσης. Θα δούμε τι θα γίνει...: :thumbsup:

Αυτό που κάνεις εσύ τώρα το έκανα εγώ πριν 1 χρόνο και παίξαμε σχεδόν μπουνιές στην εφορία Νέας Φιλαδέλφειας...
Μου έλεγαν ο ΝΟΜΟΣ το λέει ξεκάθαρα ότι είναι ημερ/νια πρώτης αδείας και όχι κατασκευής!!!:ranting2:
Μακάρι να καταφέρεις κάτι, στο εύχομαι.

AKER
23-11-13, 15:42
Καλησπέρα.Οταν ήμουν στην Μεγάλη βρεττανια προ αμνημονευτων χρόνων αγοραζες τέλη για τριμηνο, εξάμηνο,χρονο.Αν ελειπες η το κλειδωνες δεν αγοραζες.Ολα με τις αγγλικές Πινακίδες. οχήματα. που ειναι εκτός Αγγλίας δεν εχουν υποχρέωση να πληρώνουν τέλη η δεν τα χρωστουν δίπλα η τριδιπλα.Απλά στην επιστροφή τους στην είσοδο της Χώρας αγοράζουν τα τέλη.Επίσης στην γειτονα. χωρα. την Βουλγαρία αγοραζης τέλη για μήνα, τριμηνο, εξάμηνο.Εαν κυκλοφορειτε σε επαρχιακους δρόμους που δεν εχουν σήμανση οτι πρέπει να έχετε τέλη τότε ΔΕΝ πληρωνετε ποτέ τέλη ούτε τα χρωστατε.ΟΜΩΣ βασική διάφορα?Με ολα αυτά τα καθυστεριμενα κράτη?Ο τουριστας με την είσοδο του στην Χώρα πληρωνη μινιμουμ μια εβδομάδα τέλη.Να πως έρχονται έσοδα Χωρίς αλχειμιες εις βάρος των ιδιοκτητων οχημάτων.Δεύτερον?επιτόπου πληρωμή κάθε παραβασης του Κ.Ο.Κ. Εδώ? Οι τουρίστες. κάνουν κάθε Λούης παράβαση Χωρίς να τους ακουμπαμε νοικιαζουν χωρις διπλώματα Άρα Χωρίς ασφάλεια?Και οποίον πάρει ο χαρος Ξυπνανε ενα πρωί οι πεφωτισμενοι που εμείς τους βαλαμε εκεί και αποφασίζουν οτι τα 2000 κυβικά ειναι πολυτέλεια και πρέπει να πληρωσης γιαυτό.Επίσης ακουσον ακουσον.το κράτος σε τιμωρεί αν δεν είσαι ασφαλισμενος.Δηλααδη κανη τον Μπράβο για τις ιδιωτικές ασφαλιστικες αλλα αν ειναι να σε αποζημιωσουν δεν εχει καμμία ανάμειξη αν δεν πάρεις μια.Αν κάποιος πεφωτισμενος ξυπνηση ενα πρωί και εχει δει όνειρο οτι βρήκε πως θα αυξηθούν τα έσοδα και αποφασίστηκε οτι πρέπει να πληρώσουν φόρο όσοι εχουν ζαντες αλουμινίου τότε?Τι κάνουμε?Πρέπει πιστεύω να τους δειξουμε οτι πρέπει να μας περνούν σοβαρά υποψην γιατι μεχρι σήμερα δεν μας περνούν.Συγνώμη για την μακρυγορια μου Σας Ευχαριστώ για τον χρονο σας.Συνχωρεστε τα λάθη μου γιατι ειναι η πρώτη μου φορά που γράφω εδώ.

aristent
23-11-13, 21:40
Πολυ σωστα τα λες και ολοι μας απορουμε με την ανοχη μας σε καθε φορολογικο "παραλογισμο" που επιβαλετε!!!.....ομως "εμεις" τους ψηφισαμε να μας "εκπροσωπουν".....επομενως (και δυστυχως),απο "εμας" ξεκιναει ο παραλογισμος......

RallyArt
25-11-13, 08:20
Επέρχονται αλλαγές στη φορολογία των αυτοκινήτων. Και αυτές έχουν τεθεί στο μικροσκόπιο της τρόικας. Στα χέρια του υφυπουργού Οικονομικών κ. Γιώργου Μαυραγάνη βρίσκεται, σύμφωνα με πληροφορίες, εδώ και μερικές ημέρες το πόρισμα ειδικής επιτροπής που είχε συσταθεί στο υπουργείο Οικονομικών αναφορικά με την φορολόγηση των αυτοκινήτων. Η μελέτη είχε παραγγελθεί από την ηγεσία του υπουργείου με στόχο να γίνει πιο δίκαια η φορολόγηση καθώς έχει διαπιστωθεί ότι το σημερινό σύστημα φορολόγησης που βασίζεται κατά κύριο λόγο στον κυβισμό του αυτοκινήτου δημιουργεί αδικίες.

Για παράδειγμα, επιβαρύνονται με φόρο πολυτελούς διαβίωσης φορολογούμενοι που έχουν στην κατοχή τους ΙΧ υψηλού κυβισμού των οποίων όπως η εμπορική αξία είναι κατά πολύ χαμηλότερη από άλλα ΙΧ χαμηλότερου κυβισμού. Σημειώνεται ότι ο φόρος πολυτελούς διαβίωσης επιβάλλεται σε φορολογούμενους που έχουν στην κατοχή τους ΙΧ ηλικίας έως 10 ετών και άνω των 1929 κυβικών εκατοστών.

Το πόρισμα, σύμφωνα με πληροφορίες, περιλαμβάνει μια σειρά από προτάσεις όπου το στοιχείο του κυβισμού δεν θα είναι το μοναδικό που θα λαμβάνεται υπόψη για τον καθορισμό της αξίας κάθε οχήματος. Θα λαμβάνεται υπόψη η αρχική εργοστασιακή του αξία, όταν δηλαδή ταξινομήθηκε («πήρε πινακίδες») για πρώτη φορά η οποία και θα απομειώνεται με βάση την παλαιότητα του αυτοκινήτου αλλά και με βάση τη εμπορική του αξία όπως προκύπτει από ανεξάρτητες πηγές εκτίμησης τιμών (π.χ. βάσεις δεδομένων ειδικού τύπου).

Με την αλλαγή του τρόπου υπολογισμού της αξίας των ΙΧ θα αλλάξει και ο τρόπος υπολογισμού των ετήσιων τεκμηρίων διαβίωσης τα οποία σήμερα εξαρτώνται σχεδόν αποκλειστικά από τον κυβισμό (υπάρχει μόνο έκπτωση 30% γα τα οχήματα ηλικίας από 5 έως 10 ετών και 50% για οχήματα ηλικίας άνω των 10 ετών).

Το άλλο σημαντικό τμήμα του πορίσματος, σύμφωνα με πληροφορίες, είναι αυτό που αφορά στα τέλη κυκλοφορίας. Εντός του 2014 αναμένεται να αλλάξει το σύστημα υπολογισμού των τελών καθώς θα δίνεται η δυνατότητα στους φορολογούμενους που έχουν υποβάλει δήλωση ακινησίας («έχουν καταθέσει πινακίδες») να παίρνουν πίσω τις πινακίδες και να πληρώνουν τέλη κυκλοφορίας μόνο για τους μήνες που υπολείπονται έως το τέλος του έτους. Με το σημερινό καθεστώς ακόμη και το Δεκέμβριο να άρει την ακινησία ενός ΙΧ ο φορολογούμενος, καταβάλει τέλη κυκλοφορίας για το σύνολο του έτους.

Όλες οι επερχόμενες αλλαγές στη φορολογία των αυτοκινήτων έχουν ήδη τεθεί υπόψη των τεχνικών κλιμακίων της τρόικας για διαπραγμάτευση και έγκριση καθώς θα έχουν, όπως λένε καλά πληροφορημένες πηγές, και δημοσιονομικό αποτέλεσμα. Με άλλα λόγια θα επηρρεάσουν την πορεία των φορολογικών εσόδων. Αυτό που έχει τονισθεί είναι ότι δεν θα υπάρξει σημαντική διαφορά, ωστόσο, η τρόικα έχει ξεκαθαρίσει στο υπουργείο Οικονομικών ότι οι αλλαγές δεν θα πρέπει να ανοίξουν τρύπες στον προϋπολογισμό.

Σε κάθε περίπτωση, από τις αλλαγές πρόκειται να επιβαρυνθούν οχήματα σημαντικής εργοστασιακής αξίας τα οποία όμως είναι μεσαίου ή σχετικά υψηλότερου κυβισμού (π.χ. 1.600 έως 1800 κυβικά) ενώ θα υπάρξουν σχετικές ελαφρύνσεις για αυτοκίνητα πολύ μεγάλου κυβισμού και κάποιας ηλικίας τα οποία σήμερα βρίσκονται λόγω φορολογικών επιβαρύνσεων ουσιαστικά εκτός αγοράς.

Πηγη: Capital.gr

Sent from my Ramos W27Pro using Tapatalk 4

stefm5
25-11-13, 08:58
όπως καταλαβαίνετε ήρθε η ώρα επιδρομής στα μεσαίου κυβισμού αφού η αγελάδα μεγάλου κυβισμού στέρεψε.
θα ελαφρύνουν λίγο τα μεγάλου κυβισμού και θα μιλήσουν για δικαιοσύνη.
σε λίγο στις οθόνες σας

Konstantinos E60
25-11-13, 10:46
ΑΠΟ https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/11/imagesqtbnANd9GcTgwC8fnqIQKPUQzN1lFiOjZP-1.jpg ΧΟΡΤΑΣΑΜΕ !!! που λεει και ο φίλος μου ο yodas.

A8hnaios
25-11-13, 10:48
όπως καταλαβαίνετε ήρθε η ώρα επιδρομής στα μεσαίου κυβισμού

Τρεξαν ολοι και πηραν μικρομεσαιου κυβ... Ηρθε η ωρα..:ranting2:

Samaro
25-11-13, 12:01
Τρεξαν ολοι και πηραν μικρομεσαιου κυβ... Ηρθε η ωρα..:ranting2:
Εδώ, εφτασε η ώρα για τα ποδήλατα ρε Αντώνη, αυτά θα γλυτώνανε ;; :th_Laie_67-1:

steliosm46
25-11-13, 12:16
πληρωσαμε καλα καλα τον φορο πολυτελειας τωρα μας την εφεραν, μας εδεσαν σε μια θηλια με την αναδρομικοτητα και τωρα "λενε" να τα κανουν ποιο δικαια?
τωρα τους εκοψε? απλα ειδαν οτι γινεται μαζικη καταθεση πινακιδων και δεν βγαινει ο λογαριασμος.

7 ιανουαριου ρε τα σκυλια ανακοινωσαν τον φορο πολυτελειας με το καλημερα του 2013 και μετα ειπαν ας το κανουμε αναδρομικα για να πληρωσουν και αυτοι που παρεδωσαν μεσα στο 13. μιλαμε για μεγαλη απατη!

A8hnaios
25-11-13, 12:20
όπως καταλαβαίνετε ήρθε η ώρα επιδρομής στα μεσαίου κυβισμού θα ελαφρύνουν λίγο τα μεγάλου κυβισμού και θα μιλήσουν για δικαιοσύνη.

Τρεξαν ολοι και πηραν μικρομεσαιου κυβ... Ηρθε η ωρα..:ranting2:


Τι αλλάζει στη φορολογία αυτοκινήτων, όσον αφορά στα τεκμήρια διαβίωσης και τα τέλη κυκλοφορίας

Αλλαγές στη φορολογία των αυτοκινήτων, με αλλαγή στον τρόπο υπολογισμού των τεκμηρίων διαβίωσης και των τελών κυκλοφορίας.
Σύμφωνα με πληροφορίες, το πόρισμα ειδικής επιτροπής που είχε συσταθεί στο υπουργείο Οικονομικών αναφορικά με την φορολόγηση των αυτοκινήτων,
Η μελέτη είχε παραγγελθεί από την ηγεσία του υπουργείου με στόχο να γίνει πιο δίκαια η φορολόγηση :hystericalbs1: καθώς έχει διαπιστωθεί ότι το σημερινό σύστημα φορολόγησης που βασίζεται κατά κύριο λόγο στον κυβισμό του αυτοκινήτου δημιουργεί αδικίες.
Το πόρισμα περιλαμβάνει μια σειρά από προτάσεις όπου το στοιχείο του κυβισμού δεν θα είναι το μοναδικό που θα λαμβάνεται υπόψη για τον καθορισμό της αξίας κάθε οχήματος. Θα λαμβάνεται υπόψη η αρχική εργοστασιακή του αξία, όταν δηλαδή ταξινομήθηκε («πήρε πινακίδες») για πρώτη φορά η οποία και θα απομειώνεται με βάση την παλαιότητα του αυτοκινήτου αλλά και με βάση τη εμπορική του αξία όπως προκύπτει από ανεξάρτητες πηγές εκτίμησης τιμών (π.χ. βάσεις δεδομένων ειδικού τύπου).
Με την αλλαγή του τρόπου υπολογισμού της αξίας των ΙΧ θα αλλάξει και ο τρόπος υπολογισμού των ετήσιων τεκμηρίων διαβίωσης τα οποία σήμερα εξαρτώνται σχεδόν αποκλειστικά από τον κυβισμό (υπάρχει μόνο έκπτωση 30% γα τα οχήματα ηλικίας από 5 έως 10 ετών και 50% για οχήματα ηλικίας άνω των 10 ετών).
Το άλλο σημαντικό τμήμα του πορίσματος, σύμφωνα με πληροφορίες, είναι αυτό που αφορά στα τέλη κυκλοφορίας. Εντός του 2014 αναμένεται να αλλάξει το σύστημα υπολογισμού των τελών καθώς θα δίνεται η δυνατότητα στους φορολογούμενους που έχουν υποβάλει δήλωση ακινησίας («έχουν καταθέσει πινακίδες») να παίρνουν πίσω τις πινακίδες και να πληρώνουν τέλη κυκλοφορίας μόνο για τους μήνες που υπολείπονται έως το τέλος του έτους. Με το σημερινό καθεστώς ακόμη και το Δεκέμβριο να άρει την ακινησία ενός ΙΧ ο φορολογούμενος, καταβάλει τέλη κυκλοφορίας για το σύνολο του έτους.
Όλες οι επερχόμενες αλλαγές στη φορολογία των αυτοκινήτων έχουν ήδη τεθεί υπόψη των τεχνικών κλιμακίων της τρόικας για διαπραγμάτευση και έγκριση καθώς θα έχουν, όπως λένε καλά πληροφορημένες πηγές, και δημοσιονομικό αποτέλεσμα. Με άλλα λόγια θα επηρεάσουν την πορεία των φορολογικών εσόδων. Αυτό που έχει τονισθεί είναι ότι δεν θα υπάρξει σημαντική διαφορά, ωστόσο, η τρόικα έχει ξεκαθαρίσει στο υπουργείο Οικονομικών ότι οι αλλαγές δεν θα πρέπει να ανοίξουν τρύπες στον προϋπολογισμό.
Σε κάθε περίπτωση, από τις αλλαγές πρόκειται να επιβαρυνθούν οχήματα σημαντικής εργοστασιακής αξίας τα οποία όμως είναι μεσαίου ή σχετικά υψηλότερου κυβισμού (π.χ. 1.600 έως 1800 κυβικά) ενώ θα υπάρξουν σχετικές ελαφρύνσεις για αυτοκίνητα πολύ μεγάλου κυβισμού και κάποιας ηλικίας τα οποία σήμερα βρίσκονται λόγω φορολογικών επιβαρύνσεων ουσιαστικά εκτός αγοράς.
:ranting2:
news247

E60_Arkadia
25-11-13, 13:15
Κρίμα για τους κατόχους μικρού κυβισμού,αλλα δεν κατάλαβα γτ τωρα ο κομπρεσσορακιας πρεπει να πληρώνει 300 ευρώ και εγώ 1100 την στιγμή που η τιμή αγοράς είναι το ίδιο ψηλή

oldcarskickass
26-11-13, 01:39
Κρίμα για τους κατόχους μικρού κυβισμού,αλλα δεν κατάλαβα γτ τωρα ο κομπρεσσορακιας πρεπει να πληρώνει 300 ευρώ και εγώ 1100 την στιγμή που η τιμή αγοράς είναι το ίδιο ψηλή

Γιατί έτσι!! Σάρεσε;

Σάρεσε δε σάρεσε πλέρωνε!

Υπάρχει ψωμί ακόμα, και λίγα κάνουν, προσωπικά πιστεύω ότι ο φόρος έπρεπε να ξεκινάει από 1000¤ και πάνω για οποιοδήποτε αμάξι οποιασδήποτε χρονολογίας, κυκλοφορεί ή όχι.

Άντε γιατί πολύ χαλαρούς σας βλέπω.

Όσο για την επανάσταση, καλά νταξ, την τελευταία φορά μας πήρε 400 χρόνια και τόνους εξωτερικής βοήθειας, τώρα είμαστε ακόμα στο 3ο έτος.

turbodog
26-11-13, 03:28
πληρωσαμε καλα καλα τον φορο πολυτελειας τωρα μας την εφεραν, μας εδεσαν σε μια θηλια με την αναδρομικοτητα και τωρα "λενε" να τα κανουν ποιο δικαια?
τωρα τους εκοψε? απλα ειδαν οτι γινεται μαζικη καταθεση πινακιδων και δεν βγαινει ο λογαριασμος.

7 ιανουαριου ρε τα σκυλια ανακοινωσαν τον φορο πολυτελειας με το καλημερα του 2013 και μετα ειπαν ας το κανουμε αναδρομικα για να πληρωσουν και αυτοι που παρεδωσαν μεσα στο 13. μιλαμε για μεγαλη απατη!

Το 7 δεν ηταν τυχαιο. Ηταν ακριβως αμεσως μετα και την τελευταια μερα αγορας του σηματος του 2013. Οποτε ο ανυποψιαστος Μ@λ@κας (γιατι για αυτους κατι τετοιο ειμαστε) που ειχε αγορασει το σημα ειχε μπρος γκρεμο και πισω ρεμα, καθως αν κατεθετε πινακιδες μετα τις 7 ειχε χασει ολα τα λεφτα του σηματος που μολις ειχε πληρωσει.
Και λιγο αργοτερα χρονικα ηρθε και η αναδρομικοτητα (η καθυστερηση της οποιας πιστευω οτι ηταν προμελετημενη, και την αποφαση την ειχαν παρει απο πριν, καθως αν την ανακοινωναν μαζι με τον ΦΠ του 2013, τοτε ο Μ@λ@κας-θυμα ιδιοκτητης πανω στην απελπισια του μπορει να κατεθετε πινακιδες αμεσα εστω και αν εχανε το σημα) και ετσι εδεσε το γλυκο.
Μ@υν@πανα :ranting2::ranting2::ranting2:

mark e92
26-11-13, 09:12
Εδώ, εφτασε η ώρα για τα ποδήλατα ρε Αντώνη, αυτά θα γλυτώνανε ;; :th_Laie_67-1:

Πες μου ότι θα βάλει φορο και στα ποδήλατα;;;:th_Laie_67-1:

Bazil Van Sinner
26-11-13, 09:22
Πες μου ότι θα βάλει φορο και στα ποδήλατα;;;:th_Laie_67-1:

Ναι αμε,ο φορος στα ποδηλατα θα λεγεται "αναδρομικος φορος σελας"

η' Α.Φ.Σ. και η' θα πληρωνεις για τα τοσα χρονια που καβαλας την σελα

η' θα πεφτει προστιμο και αφαιρεση σελας.


+1Turbodog

m@unopan@ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:ranting2:



Κυριε Sierra καμια εξελιξη????

mark e92
26-11-13, 12:39
Τρεξαν ολοι και πηραν μικρομεσαιου κυβ... Ηρθε η ωρα..:ranting2:

Και είναι δύσκολο να ξαναπάρεις???
Τους πιστεύετε οτι ένα πχ Μ3 Ε92 του 08 θα έχει πιο χαμηλή φορολογία απο ένα 1,4 καινούργιο???
Και το έκαναν και έρχονται σε 2 χρόνια και λένε αναδρομικά φπ τι κάνεις τότε?

mark e92
26-11-13, 12:40
Ναι αμε,ο φορος στα ποδηλατα θα λεγεται "αναδρομικος φορος σελας"

η' Α.Φ.Σ. και η' θα πληρωνεις για τα τοσα χρονια που καβαλας την σελα

η' θα πεφτει προστιμο και αφαιρεση σελας.


+1Turbodog

m@unopan@ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:ranting2:



Κυριε Sierra καμια εξελιξη????

Γέλα Bill να σε δω τι θα κάνεις αν πει 100 ε ποδηλατόσημο και ασφάλεια υποχρεωτική...:th_Laie_67-1:

Bitz
26-11-13, 13:10
Δεν εχω χρονο λογο δουλειας .....περιληπτικα λοιπον.
Πρωτο σεναριο
Καταθετω πινακιδες..ποσα χανει το κρατος απο εμενα;;
-660 απο τελη
-125 απο φπα ασφαλειας
-1400 απο φορους στα καυσιμα που δεν θα βαλω
-100 φπα απο μια τυπικη συντηρηση που δεν θα κανω
-100 φπα απο αμορτισερ-τοπ μαουντ που δεν θα βαλω (τα χρειαζεται)
-Λαστιχα εβαλα το καλοκαιρι...βιαστηκα

Συνολο 2385 χανει απο εμενα.

Τωρα εαν τα τελη ηταν 300 και δεν ειχαμε και φορο πολυτελειας....θα το ξανασκεφτομουν και αν δεν τις κατεθετα ...εχουμε
Δευτερο σεναριο
-300 τελη
-125 φπα ασφαλειας
-1400 φορος καυσιμου που θα βαλω
-100 απο φπα απο την συντηρηση που θα κανω
-100 φπα απο τα αμορτισερ που θα βαλω

Συνολο 2025 θα παρει απο εμενα

Πειτε μου τωρα ποιος χανει για να σας πω εγω ποιος ειναι ο μ@λ@κας

υ.γ τον φορο δεν τον υπολογισα γιατι τον πληρωνω και στις δυο περιπτωσεις.

friendgr
26-11-13, 13:16
Δεν λες που δεν ανέβασαν τα τέλη;

Εχουν 4-5 χρόνια τα ίδια.

Παλιά χρόνο παρά χρόνο τα ανέβαζαν ένα 10% αν θυμάμαι καλά.




Υ.Γ. αν έκαναν τέτοιες αναλύσεις θα είχαμε γλυτώσει κι άλλα πράγματα π.χ. 1.30 το λίτρο το πετρέλαιο θέρμανσης...

Bitz
26-11-13, 13:19
Δεν λες που δεν ανέβασαν τα τέλη;

Εχουν 4-5 χρόνια τα ίδια.

Παλιά χρόνο παρά χρόνο τα ανέβαζαν ένα 10% αν θυμάμαι καλά.




Υ.Γ. αν έκαναν τέτοιες αναλύσεις θα είχαμε γλυτώσει κι άλλα πράγματα π.χ. 1.30 το λίτρο το πετρέλαιο θέρμανσης...

Αναλυσεις κανουνε και ξερουν ακριβως τι παιζει......κατι αλλο κρυβεται απο πισω που δεν ξερω

stefm5
26-11-13, 13:43
Αναλυσεις κανουνε και ξερουν ακριβως τι παιζει......κατι αλλο κρυβεται απο πισω που δεν ξερω

είναι πολύ γνωστό αυτό που παίζει.
λέγεται εσωτερική υποτίμηση
. είναι το εργαλείο για τη μείωση του διαθέσιμου εισοδήματος εφόσον δε μπορεί να υποτιμηθεί το νόμισμα.

Cobalt
26-11-13, 16:17
Δεν εχω χρονο λογο δουλειας .....περιληπτικα λοιπον.
Πρωτο σεναριο
Καταθετω πινακιδες..ποσα χανει το κρατος απο εμενα;;
-660 απο τελη
-125 απο φπα ασφαλειας
-1400 απο φορους στα καυσιμα που δεν θα βαλω
-100 φπα απο μια τυπικη συντηρηση που δεν θα κανω
-100 φπα απο αμορτισερ-τοπ μαουντ που δεν θα βαλω (τα χρειαζεται)
-Λαστιχα εβαλα το καλοκαιρι...βιαστηκα

Συνολο 2385 χανει απο εμενα.

Τωρα εαν τα τελη ηταν 300 και δεν ειχαμε και φορο πολυτελειας....θα το ξανασκεφτομουν και αν δεν τις κατεθετα ...εχουμε
Δευτερο σεναριο
-300 τελη
-125 φπα ασφαλειας
-1400 φορος καυσιμου που θα βαλω
-100 απο φπα απο την συντηρηση που θα κανω
-100 φπα απο τα αμορτισερ που θα βαλω

Συνολο 2025 θα παρει απο εμενα

Πειτε μου τωρα ποιος χανει για να σας πω εγω ποιος ειναι ο μ@λ@κας

υ.γ τον φορο δεν τον υπολογισα γιατι τον πληρωνω και στις δυο περιπτωσεις.



τι άλλο να πούμε λοιπόν?
πήγαινε κόλλα το στην είσοδο του υπουργείου Συγκοινωνιών μπας και ξυπνήσει κανείς....

mark e92
26-11-13, 16:23
Δεν είναι θέμα "ύπνου" δεν τους ενδιαφέρει.

Nino
26-11-13, 17:04
είναι πολύ γνωστό αυτό που παίζει.
λέγεται εσωτερική υποτίμηση
. είναι το εργαλείο για τη μείωση του διαθέσιμου εισοδήματος εφόσον δε μπορεί να υποτιμηθεί το νόμισμα.

με το να με "αναγκασει" να καταθεσω πινακιδες και να παροπλισω το οποιο οχημα διαθετω, δεν μειωνεται τιποτα,ισα ισα που χανει εισφορες το κρατος και "αυξανει " το διαθεσιμο εισοδημα μου.
Η εσωτερικη υποτιμηση γινεται οταν δεν μπορει να υποτιμηθει το νομισμα και γινεται με μειωσεις σε μισθους συνταξεις, κοψιμο επιδοματων και παροχων,οτι εχει γινει ως τωρα (φυσικα με οτι συνεπαγεται απο αυτες τις μειωσεις γενικα στην αγορα)
Αν παιζει κατι, αυτο εχει να κανει με το εμπορικο ισοζυγιο!!
Αλλιως αυτο που λεει ο Μαικ εχει απολυτο δικηο και κατι κρυβεται απο πισω...

A8hnaios
26-11-13, 17:43
....κατι αλλο κρυβεται απο πισω που δεν ξερω
Και ούτε θα μάθουμε ποτέ!

Σιγά ρε Μάικ που θα πούνε σε σένα, σ εμένα κ στό καθένα εδώ μέσα τι κρύβεται.!
Χαχαχαχα... :hystericalbs1:

stefm5
26-11-13, 17:55
με το να με "αναγκασει" να καταθεσω πινακιδες και να παροπλισω το οποιο οχημα διαθετω, δεν μειωνεται τιποτα,ισα ισα που χανει εισφορες το κρατος και "αυξανει " το διαθεσιμο εισοδημα μου.
Η εσωτερικη υποτιμηση γινεται οταν δεν μπορει να υποτιμηθει το νομισμα και γινεται με μειωσεις σε μισθους συνταξεις, κοψιμο επιδοματων και παροχων,οτι εχει γινει ως τωρα (φυσικα με οτι συνεπαγεται απο αυτες τις μειωσεις γενικα στην αγορα)
Αν παιζει κατι, αυτο εχει να κανει με το εμπορικο ισοζυγιο!!
Αλλιως αυτο που λεει ο Μαικ εχει απολυτο δικηο και κατι κρυβεται απο πισω...

το διαθέσιμο εισόδημα μειώνεται άμεσα με την φορολογία γι αυτό βλέπεις την επιμονή.
για αυτούς που καταθέτουν πινακίδες θα βάλουν φόρο κατοχής. και γενικώς όσο αντιδρά ο πολίτης θα βάζουν νέους φόρους. το αν πετυχαίνουν το στόχο είναι άλλο θέμα.
επίσης φυσικά εχει να κάνει με το ισοζύγιο. επειδή είμαστε χώρα με αρνητικό ισοζύγιο, κάθε μείωση του διαθέσιμου εισοδήματος μειώνει τη ζήτηση, δηλαδή στην ουσία τις εισαγωγές, με συνέπεια να βελτιώνεται το εμπορικό ισοζύγιο.

ο στόχος είναι σωστός, αλλά ο τρόπος κατά τη γνώμη μου εντελώς λανθασμένος.

Nino
26-11-13, 18:25
το διαθέσιμο εισόδημα μειώνεται άμεσα με την φορολογία γι αυτό βλέπεις την επιμονή.
για αυτούς που καταθέτουν πινακίδες θα βάλουν φόρο κατοχής. και γενικώς όσο αντιδρά ο πολίτης θα βάζουν νέους φόρους. το αν πετυχαίνουν το στόχο είναι άλλο θέμα.
επίσης φυσικά εχει να κάνει με το ισοζύγιο. επειδή είμαστε χώρα με αρνητικό ισοζύγιο, κάθε μείωση του διαθέσιμου εισοδήματος μειώνει τη ζήτηση, δηλαδή στην ουσία τις εισαγωγές, με συνέπεια να βελτιώνεται το εμπορικό ισοζύγιο.

ο στόχος είναι σωστός, αλλά ο τρόπος κατά τη γνώμη μου εντελώς λανθασμένος.


Γενικα συμφωνω και η υπερφορολογηση εχει και αλλες παραμετρους.
Τωρα ομως μιας και μιλαμε για τα αυτοκινητα, ας σημειωσουμε το εξης
σε τεσσερα χρονια εχουν αποσυρθει -κατατεθει 600000 πινακιδες.
Το ερωτημα που ευλογα δημιουργειται ειναι... αν παρεμεναν τα τελη στα επιπεδα του 2009 και δεν υπηρχε ο φορος πολυτελειας, το κερδος απο εισφορες, φορολογια (και ολα οσα ανεφερε ο Μαικ), απο τις χιλιαδες θεσεις εργασιας που δεν θα ειχαν χαθει,, την γενικοτερη υφεση θα ηταν μικροτερο απο τη διαφορα στο εμπορικο ισοζυγιο που κερδισαμε? οση κερδισαμε!!
Βεβαια αν ειχαν παραμεινει τα τελη σε εκεινα τα υψη, ακομα καποιοι θα ειχαν τα αυτοκινητα τους,δεν θα τα ειχαν πουλησει μπιτ παρα, τα μεγαλου κυβισμου αυτοκινητα δεν θα αξιζαν ενα κομματι ψωμι, τα αυτοκινητα θα ειχαν αλλη αξια...αλλα αυτο ειναι μια αλλη μεγαααληηηη κουβεντα!!!

stefm5
26-11-13, 19:05
σημείωσε όμως ότι η χρήση του αυτοκινήτου, ενώ έχει αυξημένα έσοδα για το κράτος, επιβαρύνει το εμπορικό ισοζύγιο. οτιδήποτε έχει να κάνει με το αυτοκίνητο, από τα καύσιμα έως το τελευταίο ανταλλακτικό, είναι εισαγωγής.
το βαθαίνουμε το πράγμα, απλά αυτά είναι τροφή σκέψη

Samaro
26-11-13, 20:40
Νέα Δικαιότερα Τέλη ;; Κολοκύθια μάντολες.

Στα σοβαρά κράτη,οι αλλαγές στους νόμους και κατ'επέκταση στην φορολογία, δεν αφορούν όσους ήδη ενήργησαν με βάση κάποιο προηγούμενο νόμο /φορολογικό καθεστώς , αλλά, όσους θα ενεργήσουν απο την ισχύ του νέου νόμου και μετέπειτα.

Είναι για παράδειγμα, σαν να χτίσαμε με βάση το σημερινό πολεοδομικό , πενταόροφη πολυκατοικία και με την αλλάγη του συντελεστη δόμισης να πρέπει να γκρεμίσουμε δύο ορόφους. :shok:

Στο Ελλαδιστάν, το κράτος προσπαθεί συνεχώς, να κοροιδέψει τους φορολογούμενους πολίτες του και να τους κλέψει τα χρήματα, ακόμη και αν τους κάταστρέφει οικονομικά.

Σε οδηγεί να επενδύσεις τα χρήματά σου στην οικοδομή και μετά την φορολογεί υπέρμετρα. Σου κλείνει το μάτι να αγοράσεις ένα αυτοκίνητο της προκοπής και στην συνέχεια σε υποχρεώνει να το ξεφορτωθείς στο 1/10 της αξίας του γιατί δεν μπορείς να το συντηρήσεις. Σε αφήνει να αρχίσεις μιά καλή επιχείρηση και στη συνέχεια κάνει ότι είναι δυνατό για να σε κλείσει.

Ποιός εμπιστεύεται μετά, ένα τέτοιο κράτος;
Ποιός θα φέρει τα χρήματά του απο το εξωτερικό, θα αγοράσει ακίνητο η θα ανοίξει επιχείρηση ;; Κανείς !

Πως μπορείς να ζητάς απο τους πολίτες μιάς χώρας να είναι συνεπείς, να μήν φοροδιαφευγουν, να συμβάλουν στο μέτρο που μπορούν στην ανάπτυξή της, όταν συνεχώς τους αποδεικνύεις πως η χώρα τους δεν τους έχει σε καμμία εκτίμηση !! Δεν τους θέλει για πολίτες. Τους διωχνει !

Είναι σαν να ακούω την γνωστή διαφήμιση " Να φύγετε. Να πάτε αλλού ! "

aristent
26-11-13, 21:54
Στα σοβαρά κράτη,οι αλλαγές στους νόμους και κατ'επέκταση στην φορολογία, δεν αφορούν όσους ήδη ενήργησαν με βάση κάποιο προηγούμενο νόμο /φορολογικό καθεστώς , αλλά, όσους θα ενεργήσουν απο την ισχύ του νέου νόμου και μετέπειτα.
.........
Πως μπορείς να ζητάς απο τους πολίτες μιάς χώρας να είναι συνεπείς, να μήν φοροδιαφευγουν, να συμβάλουν στο μέτρο που μπορούν στην ανάπτυξή της, όταν συνεχώς τους αποδεικνύεις πως η χώρα τους δεν τους έχει σε καμμία εκτίμηση !! Δεν τους θέλει για πολίτες. Τους διωχνει !


αυτος ο φαυλος κυκλος πρεπει να σταματησει!!!

το πως? το πότε? ειναι ενα μεγαααααλοοοο θεμα..........

Bazil Van Sinner
26-11-13, 22:36
Το οτι γινεται,γινεται και θα σας πω και ενα "ονειρικο" πως!

Αλλα χρονια τωρα αποδεικνυουμε σαν λαος οτι δεν βγαζουμε επικοινωνια μεταξυ μας

τωρα θα βγαλουμε......

Αν ,λεμε ,αν οοοοοοολοι εμεις οι γκαζοκ@υλοι που ασχολουμαστε με τις ροδες και με το ιντερνετ,ολα τα φορα για αρχη συνεννοηθουμε να κανουμε μια κινηση μαζικη,να δειξουμε
οτι εμεις σαν λαος μεταξυ μας συνενουμαστε και εσεις οι 300 οχι,μπορει κατι να γινει.
Οσο υπαρχουν καποιο να πληρωνουν ειτε για το γαμωτο ειτε γιατι δεν τους νοιαζει,τοσο θα μεγαλωνει η ψαλιδα γι αυτους που τους νοιαζει......

Μια ιδεα η οποια μπορει να αποδειχθει viral,θα ηταν να πηγαιναμε ολοι σε μαζικη καταθεση πινακιδων,ετσι για μια βδομαδα για 10 μερες!!!!Ραντεβου την τελευταια βδομαδα του χρονου ολοι στις εφοριες και καταθεση!!!!!!

Οριστε κυριε Στουρναρα!!!!!

Και αυτοι που θα τα πληρωναν ετσι κι αλλιως ξαναπηγαινιυν να τις παρουν στις 15 του Γεναρη!


Οσο θα καθομαστε και το μονο που κανουμε ειναι να ξυνουμε πληγες και να χαλβαδιαζουμε τι κανει ο πολιτισμενος ντουνιας,τοσο θα μας πατανε το λαρυγγι.

oldcarskickass
27-11-13, 03:20
Παίδες η κουβέντα για τα τέλη έχει καταντήσει σαν αυτή με τους ψεκασμούς.

Η μεν είναι επίκαιρη από τον σεπτέμβρη και μετά και πάντα τότε αναδύεται και τα τέλη είναι επίκαιρα τώρα, και ποτέ άλλοτε μέσα στον χρόνο, ούτε καν στις 2 Ιανουαρίου δεν βρίσκεις θέμα για τα τέλη.

Οπότε όποιος μπορεί τα πληρώνει όποιος μπορεί δεν τα πληρώνει. Επίσης κανείς δεν έχει καταλάβει το τι και γιατί το κάνουν, τα μόνα σίγουρα είναι ότι τα λεφτάκια σας πάνε σε μισθούς ΔΥ και συντάξεις και σε αποπληρωμή φόρων (επίσημα τουλάχιστον).

Για εμένα το κακό με την κατάθεση είναι η ματαιοδοξία του έλληνα ο οποίος ελπίζει σε άσπρες μέρες (οι οποίες ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ θα έρθουν αβίαστα και χαλαρά) και δεν καταλαβαίνει ότι οι λαμαρίνες σαπίζουν.

optostyle
27-11-13, 10:53
Για εμένα το κακό με την κατάθεση είναι η ματαιοδοξία του έλληνα ο οποίος ελπίζει σε άσπρες μέρες (οι οποίες ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ θα έρθουν αβίαστα και χαλαρά) και δεν καταλαβαίνει ότι οι λαμαρίνες σαπίζουν.
Τι εννοεις Λευτερη?



Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

aimiliosbmw
27-11-13, 10:54
https://www.notia.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=5495

oldcarskickass
27-11-13, 11:18
Τι εννοεις Λευτερη?



Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Εννοώ ρε συ ότι πολλοί έχουν μπει στο τρυπάκι παράδοσης πινακίδων και έχουν στο μυαλό τους ότι κάποια στιγμή θα στρώσει η κατάσταση (γενικά όχι ειδικά) θα πέσουν τα έξοδα κίνησης του οχήματος και θα ξαναβγάλουν το Ι.Χ. τους σε κυκλοφορία.

Με το να το κάνουν αυτό απλά - και κατά την γνώμη μου πάντα, αφού η φορολογία τα τελευτάια 5 τουλάχιστον χρόνια βαίνει αυξανόμενη - χάνουν περισσότερα χρήματα γιατί και την χρηστική αξία του Ι.Χ. δεν απολαμβάνουν (δεν είναι σε θέση άλλωστε αλλιώς δε θα παρέδιδαν πινακίδες) και την χρηματική γιατί και το αμάξι παλιώνει και θέλει και έξτρα χώρο και συντήρηση.

optostyle
27-11-13, 11:47
Ρε συ ...η λεξη διαμαρτυρια δε λεει κατι??μην εισαι αρνητικος....για μενα και για αλλους μερικες χιλιαδες μιλανε τα καναλια επειδη παραδωσαμε πινακιδες...(πανω απο 600.000)...ξερω επισεις οτι προς το παρων ειμαι απλα ενα νουμερο..(με ολες τις εννοιες) ..:)...αλλα αν δεν το κανουν μερικοι δεν θα ανοιξουν καποια αυτια...δεν ειπα οτι θα αλλαξει κατι...απλα σκεψου τη λογικη μου.....ευχομαι απο λιγους μ@λακες σαν κι εμενα να αλλαξει κατι για πολλους..και το λεω με την καλη εννοια...με ξερεις..

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

friendgr
27-11-13, 12:18
Συγνώμη αλλά δεν μιλάμε για διαμαρτυρία για την υγεία ή για το κόψιμο στις συντάξεις.

Για να είμαστε ρεαλιστές: να διαμαρτυθούν ποιοί; οι κάτοχοι 2000 κυβικών και πάνω ;;; (διότι αυτή είναι η συντριπτική πλειοψηφία που έχουν καταθέσει πινακίδες) .

Να δώσουν πινακίδες ποιοί; πόσοι; Εχετε ψάξει τι ποσοστό των συνολικών αυτοκινήτων που έχουν απομείνει και κυκλοφορούν είναι πάνω από 2000 κυβικά;

Αστείο. μην κοιτάτε τα bmw που έχει πάρα πολλά μοντέλα πάνω από 2000 κ.εκ.

και επειδή το ξέρουν ότι δεν πρόκειται να γίνει τέτοιο πράγμα, γι αυτό τα έχουν σκίσει και ΘΑ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ να τα σκίζουν τ' αμάξια.

optostyle
27-11-13, 12:49
Να διαμαρτυρηθουν ολοι και παντου.....αλλοιως σκυβουν και τον πινουν...απλα τα πραγματα...

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

turbodog
27-11-13, 12:56
Ρε συ ...η λεξη διαμαρτυρια δε λεει κατι??μην εισαι αρνητικος....για μενα και για αλλους μερικες χιλιαδες μιλανε τα καναλια επειδη παραδωσαμε πινακιδες...(πανω απο 600.000)...ξερω επισεις οτι προς το παρων ειμαι απλα ενα νουμερο..(με ολες τις εννοιες) ..:)...αλλα αν δεν το κανουν μερικοι δεν θα ανοιξουν καποια αυτια...δεν ειπα οτι θα αλλαξει κατι...απλα σκεψου τη λογικη μου.....ευχομαι απο λιγους μ@λακες σαν κι εμενα να αλλαξει κατι για πολλους..και το λεω με την καλη εννοια...με ξερεις..

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Να εισαι σιγουρος οτι με τα μ@υν@πανα που μας κυβερνουν,αν γινει κατι τετοιο και η μαζικη καταθεση πινακιδων γινει απο ενα μεγαλο ποσοστο κατοχων αυτοκινητων τοτε θα βαλουν φορο που δεν θα εξαρταρται απο την χρηση αλλα απο την κατοχη.

oldcarskickass
27-11-13, 12:57
Ρε συ ...η λεξη διαμαρτυρια δε λεει κατι??μην εισαι αρνητικος....για μενα και για αλλους μερικες χιλιαδες μιλανε τα καναλια επειδη παραδωσαμε πινακιδες...(πανω απο 600.000)...ξερω επισεις οτι προς το παρων ειμαι απλα ενα νουμερο..(με ολες τις εννοιες) ..:)...αλλα αν δεν το κανουν μερικοι δεν θα ανοιξουν καποια αυτια...δεν ειπα οτι θα αλλαξει κατι...απλα σκεψου τη λογικη μου.....ευχομαι απο λιγους μ@λακες σαν κι εμενα να αλλαξει κατι για πολλους..και το λεω με την καλη εννοια...με ξερεις..

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Κώστα δεν αντιλέγω, αλλά η κατάθεση πινακίδων ως μέσο διαμαρτυρίας φαίνεται ότι δεν αποδίδει και ανταυτού δημιουργεί και την ανάγκη για το κράτος να επιβάλλει μεγαλύτερα ποσά φορολογίας στα Ι.Χ. στα υπόλοιπα μέλη της αγέλης... Επίσης μεγάλο ποσοστό αυτών που δυσκολεύονται να κρατήσουν νόμιμα ένα Ι.Χ. στον δρόμο το κάνουν με άλλους τρόπους.

Επίσης ναι θεωρώ ότι η κατάθεση είναι μέσο διαμαρτυρίας, διαφωνώ όμως στο πόσο αποτελεσματικό είναι εν τέλει.


Συγνώμη αλλά δεν μιλάμε για διαμαρτυρία για την υγεία ή για το κόψιμο στις συντάξεις.

Για να είμαστε ρεαλιστές: να διαμαρτυθούν ποιοί; οι κάτοχοι 2000 κυβικών και πάνω ;;; (διότι αυτή είναι η συντριπτική πλειοψηφία που έχουν καταθέσει πινακίδες) .

Να δώσουν πινακίδες ποιοί; πόσοι; Εχετε ψάξει τι ποσοστό των συνολικών αυτοκινήτων που έχουν απομείνει και κυκλοφορούν είναι πάνω από 2000 κυβικά;

Αστείο. μην κοιτάτε τα bmw που έχει πάρα πολλά μοντέλα πάνω από 2000 κ.εκ.

και επειδή το ξέρουν ότι δεν πρόκειται να γίνει τέτοιο πράγμα, γι αυτό τα έχουν σκίσει και ΘΑ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ να τα σκίζουν τ' αμάξια.

Ναι γιατί δεν κατάλαβα; Αυτοί που πήραν 2000 κυβικά ή παραπάνω με κλεμμένα λεφτά τα πήραν;

Το θέμα δεν είναι η φορολογία στα κυβικά αλλά ο άστατος και ο συμπτωματολογικός τρόπος αντίδρασης της κάθε κυβέρνησης του ελληνικού κράτος από ιδρύσεώς του και μετά.

Επίσης η μη οργάνωση του καταναλωτικού κοινού πέρα από μικροσυμφέροντα και πολιτικές στερώντας του έτσι την κυριότερη δύναμή του, την μαζικότητα. Και φτάνουμε εδώ που φτάνουμε, δλδ ουσιαστικά σε ατομικά εμπάργκο του καθενός σε ότι του καπνίσει. Πχ στην κατάθεση πινακίδων ή στην μη αγορά από συγκεκριμένα μέρη ή συγκεκριμένων προϊόντων. Η άλλη μεριά (οι μη καταναλωτές δλδ) δρουν με κινήσεις που επηρεάζουν το σύνολο και οι καταναλωτές κάνουν του κεφαλιού τους.

Τρανό παράδειγμα
1)η καρτελοποίηση των τιμών σταθερής τηλεφωνίας
2)ομοίως με τις κινητής
3)ομοίως με την παροχή ίντερνετ
3)των τιμών καυσίμων ανεξάρτητα από την εταιρεία
4)των τιμών του γάλακτος και γενικά των ειδών στα sm
5)των τιμών και υπηρεσιών συνδρομητικής τηλεόρασης (και ειδικά τώρα με την μέλλουσα αγορά - συγχώνευση (απότι φημολογείται δλδ) της wind από την forthnet)
6)ακόμα και οι τιμές στις λαϊκές πχ δεν διαφέρουν πολύ ούτε από αυτές από το σούπερ ούτε καν από πάγκο σε πάγκο

Ειδικά με το 1 και 2 αν δεις συμβόλαια τιμές και παρεχόμενες υπηρεσίες το μόνο που ουσιαστικά αλλάζει είναι το λογότυπο στο κάθε λογαριασμό που έρχεται στο σπίτι (με εξαίρεση των ΟΤΕ λόγω διάφορων πρακτικών του και της επιβολής τιμών από την ΕΕΤΤ).

Αυτό που βλέπω είναι ότι απλά αλλάζει όνομα το μαντρί αλλά συνεχιζει να περιλαμβάνει τα ίδια πρόβατα (από το 1821 και μετά δηλαδή)

friendgr
27-11-13, 13:05
Ναι γιατί δεν κατάλαβα; Αυτοί που πήραν 2000 κυβικά ή παραπάνω με κλεμμένα λεφτά τα πήραν;


Οχι βέβαια.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν αύριο το πρωί όλοι οι δίλιτροι και πάνω κατέθεταν πινακίδες , είμαι 100% σίγουρος ότι θα πήγαιναν να βγάλουν τα σπασμένα από τα 1800-1600 και γιατί όχι και από τα 1400.

Καταθέτουν ΟΛΑ τα αυτοκίνητα πινακίδες;;;;; (λέμε τώρα)

ΟΚ. Διπλασιάζονται οι φόροι στα σπίτια και στα οικόπεδα.


Σε τέτοιο λούκι έχουμε μπλέξει.... :ranting2:

mikegr
27-11-13, 13:09
Νέα Δικαιότερα Τέλη ;; Κολοκύθια μάντολες.

Στα σοβαρά κράτη,οι αλλαγές στους νόμους και κατ'επέκταση στην φορολογία, δεν αφορούν όσους ήδη ενήργησαν με βάση κάποιο προηγούμενο νόμο /φορολογικό καθεστώς , αλλά, όσους θα ενεργήσουν απο την ισχύ του νέου νόμου και μετέπειτα.

Είναι για παράδειγμα, σαν να χτίσαμε με βάση το σημερινό πολεοδομικό , πενταόροφη πολυκατοικία και με την αλλάγη του συντελεστη δόμισης να πρέπει να γκρεμίσουμε δύο ορόφους. :shok:

Στο Ελλαδιστάν, το κράτος προσπαθεί συνεχώς, να κοροιδέψει τους φορολογούμενους πολίτες του και να τους κλέψει τα χρήματα, ακόμη και αν τους κάταστρέφει οικονομικά.

Σε οδηγεί να επενδύσεις τα χρήματά σου στην οικοδομή και μετά την φορολογεί υπέρμετρα. Σου κλείνει το μάτι να αγοράσεις ένα αυτοκίνητο της προκοπής και στην συνέχεια σε υποχρεώνει να το ξεφορτωθείς στο 1/10 της αξίας του γιατί δεν μπορείς να το συντηρήσεις. Σε αφήνει να αρχίσεις μιά καλή επιχείρηση και στη συνέχεια κάνει ότι είναι δυνατό για να σε κλείσει.

Ποιός εμπιστεύεται μετά, ένα τέτοιο κράτος;
Ποιός θα φέρει τα χρήματά του απο το εξωτερικό, θα αγοράσει ακίνητο η θα ανοίξει επιχείρηση ;; Κανείς !

Πως μπορείς να ζητάς απο τους πολίτες μιάς χώρας να είναι συνεπείς, να μήν φοροδιαφευγουν, να συμβάλουν στο μέτρο που μπορούν στην ανάπτυξή της, όταν συνεχώς τους αποδεικνύεις πως η χώρα τους δεν τους έχει σε καμμία εκτίμηση !! Δεν τους θέλει για πολίτες. Τους διωχνει !

Είναι σαν να ακούω την γνωστή διαφήμιση " Να φύγετε. Να πάτε αλλού ! "
Oπως ειπε και ο Στουρναρας, "φορολογουμε τα σπιτια γιατι εγιναν λογω κερδων απο φοροδιαφυγη":hystericalbs1:

optostyle
27-11-13, 13:13
Να εισαι σιγουρος οτι με τα μ@υν@πανα που μας κυβερνουν,αν γινει κατι τετοιο και η μαζικη καταθεση πινακιδων γινει απο ενα μεγαλο ποσοστο κατοχων αυτοκινητων τοτε θα βαλουν φορο που δεν θα εξαρταρται απο την χρηση αλλα απο την κατοχη.

AYTO λεω ρε turbo..επειδη οι λογοι που το κανουν ΔΕΝ ειναι αυτοι που φαινονται ,δεν υπαρχει αλλη λυση απο την αντιδραση


Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

oldcarskickass
27-11-13, 13:27
Οχι βέβαια.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν αύριο το πρωί όλοι οι δίλιτροι και πάνω κατέθεταν πινακίδες , είμαι 100% σίγουρος ότι θα πήγαιναν να βγάλουν τα σπασμένα από τα 1800-1600 και γιατί όχι και από τα 1400.

Καταθέτουν ΟΛΑ τα αυτοκίνητα πινακίδες;;;;; (λέμε τώρα)

ΟΚ. Διπλασιάζονται οι φόροι στα σπίτια και στα οικόπεδα.


Σε τέτοιο λούκι έχουμε μπλέξει.... :ranting2:

Μα δεν αγόρασαν όλοι >2000 κυβικά όχημα χωρίς να έχουν συνυπολογίσει τα κόστη! Οπότε γιατί να καταθέσουν αν μπορούν ακόμα να τα κρατάνε;

Bazil Van Sinner
27-11-13, 13:29
Συγνώμη αλλά δεν μιλάμε για διαμαρτυρία για την υγεία ή για το κόψιμο στις συντάξεις.

Για να είμαστε ρεαλιστές: να διαμαρτυθούν ποιοί; οι κάτοχοι 2000 κυβικών και πάνω ;;; (διότι αυτή είναι η συντριπτική πλειοψηφία που έχουν καταθέσει πινακίδες) .

Να δώσουν πινακίδες ποιοί; πόσοι; Εχετε ψάξει τι ποσοστό των συνολικών αυτοκινήτων που έχουν απομείνει και κυκλοφορούν είναι πάνω από 2000 κυβικά;

Αστείο. μην κοιτάτε τα bmw που έχει πάρα πολλά μοντέλα πάνω από 2000 κ.εκ.

και επειδή το ξέρουν ότι δεν πρόκειται να γίνει τέτοιο πράγμα, γι αυτό τα έχουν σκίσει και ΘΑ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ να τα σκίζουν τ' αμάξια.

Oλοι να διαμαρτυρηθουν φιλε ,αυτο λεμε ΟΛΟΙ!!!!!!!

Και γω και συ και ολοι,και αυτοι που τα χουν και αυτοι που δεν τα χουν,

εδω ειναι το Point γιατι αυτοι που τα χουν δεν τους νοιαζει για τους

υπολοιπους και οχι απλα δεν τους νοιαζει,βοηοθυν οσο μπορουν προς εκεινη

την κατευθηνση,απο την αλλη αυτοι που δεν τα χουν κοιμουνται τον υπνο

του δικαιου,και μενει στο τελος και η γλαστρα και ο βασιλικος αποτιστα.

:original: φιλικα παντα μην το παρεις προσωπικα.

Συμφωνω απολυτα με optostylethumb

Ας κρατησουμε λοιπον ενος λεπτου σιγη για το χορταρι που πατηθηκε απο τα..


https://www.youtube.com/watch?v=QcE5aDTszrY

Nino
27-11-13, 13:34
Τρανό παράδειγμα
1)η καρτελοποίηση των τιμών σταθερής τηλεφωνίας
2)ομοίως με τις κινητής
3)ομοίως με την παροχή ίντερνετ
3)των τιμών καυσίμων ανεξάρτητα από την εταιρεία
4)των τιμών του γάλακτος και γενικά των ειδών στα sm
5)των τιμών και υπηρεσιών συνδρομητικής τηλεόρασης (και ειδικά τώρα με την μέλλουσα αγορά - συγχώνευση (απότι φημολογείται δλδ) της wind από την forthnet)
6)ακόμα και οι τιμές στις λαϊκές πχ δεν διαφέρουν πολύ ούτε από αυτές από το σούπερ ούτε καν από πάγκο σε πάγκο

Ειδικά με το 1 και 2 αν δεις συμβόλαια τιμές και παρεχόμενες υπηρεσίες το μόνο που ουσιαστικά αλλάζει είναι το λογότυπο στο κάθε λογαριασμό που έρχεται στο σπίτι (με εξαίρεση των ΟΤΕ λόγω διάφορων πρακτικών του και της επιβολής τιμών από την ΕΕΤΤ).



Αυτα ειναι τα Καρτελ αλλα με εξαιρεση μικρη ασχολια με τις εταιρειες γαλακτος δεν εχει ασχοληθει καθολου το κρατος με τα υπολοιπα...
Φυσικα δεν ειναι μονο αυτες και για αυτο παρα τις οποιες μειωσεις και περικοπες σε μισθους κλπ, παρα την υφεση ο τιμαριθμος ουσιαστικα δεν εχει μεταβληθει.
Εξαιρεση η πλασματικη απαξιωση αγαθων πχ. αυτοκινητα.

Η καταθεση πινακιδων κυκλοφοριας ως μορφη διαμαρτυριας ειναι πολυ σεβαστη,δυστυχως ομως δεν προκειται να επιφερει καμια μεταβολη στην υπαρχουσα κατασταση , μιας και εμεις κρινουμε τα πραγματα με τις δικες μας οικονομικες δυνατοτητες.
Αυτη που χτυπηθηκε ειναι η αστικη ταξη, γιατι η ποιο πανω απο αυτη (ταξη) καρφακι δεν της καιγεται για το ποσο κανουν τα τελη στο τριλιτρο ή ποσο φορο πολυτελειας εχει!!
ειδατε σε καποιο αλλο ποστ τι δηλωνει ο φεραριακιας του σοκακιου!!!
Τεσπα και μαζικες καταθεσεις να γινουν, αυτοι δεν θα ιδρωσει το αυτι τους το πιθανοτερο ειναι να εφευρουν καποιο νεο τελος -φορο και σιγουρα καποιοι αλλοι θα τριβουν τα χερια τους που ψοφησε η κατσικα ( λεγε με αμαξι)του γειτονα...

Bazil Van Sinner
27-11-13, 13:39
Σε τέτοιο λούκι έχουμε μπλέξει.... :ranting2:

Αληθεια φιλικα απανταω,μ'αρεσει αυτη η συζητηση.Δυστυχως θα προσπαθησω μεσα απο το πληκτρολογιο να εκφρασω αποψη,αλλα αφου αυτο ειναι το μεσο μας,θα προσπαθησω για το καλυτερο.Περνω ευκαιρια απο τα λεγωμενα σου
και θελω να απαντησω σε αυτον που θα συμφωνησει μαζι σου,οτι εχουμε μπλεξει με τα λουκια.....

Θελω να πω πως https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/11/Toubo_F70_05C_0027B-1.jpg εδω μεσα μπαινεις,
γιατι καποιος σε εριξε,παραπατησες,σε "μαζεψε" η βροχη,ηταν η μοιρα σου και παει λεγοντας....για ονομα ομως,ενα λουκι ειναι δεν ειναι η αβυσσος,σηκω κανε κατι,κρατησου απο καπου,προσπαθησε να βγεις......εμεις εχουμε "αραξει"μεσα στα βρωμονερα που κατεβαζει το λουκι και πηγαινουμε οπου μας παει.....να σας πω εγω που μας παει,στην αποχετευση
https://www.buildnet.gr/files/idiotis/kataskeyh%20kai%20apoperatosh/ydraulika/apoxeteusi_omvria_3.jpg
https://www.buildnet.gr/files/idiotis/kataskeyh%20kai%20apoperatosh/ydraulika/apoxeteusi_omvia_2.jpg
Μην ξεχνατε ποιος εχει φτιαξει το λουκι και τι τον συμφερει.

Konstantinos E60
27-11-13, 14:49
Εγω ξεπερασα το λούκι....έφτασα υπόνομο.

PANOS-E60
27-11-13, 15:15
Από τα ολότελα, καλή και η παναγιώταινα ... :original:


Τι αλλάζει στην κατάθεση πινακίδων

Του Σπύρου Δημητρέλη

Αλλάζει εντός του 2014 το σύστημα για την δήλωση και την άρση ακινησίας των αυτοκινήτων. Σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες του Capital.gr το νέο σύστημα θα δίνει τη δυνατότητα στους φορολογούμενους να κυκλοφορούν το όχημά τους για λιγότερους από δώδεκα μήνες και να επιβαρύνονται μόνο για τους μήνες που απομένουν έως το τέλος του έτους.

Για παράδειγμα, ένας φορολογούμενος που έχει στην κατοχή του ένα αυτοκίνητο 3.200 κυβικών εκατοστών θα πρέπει με το σημερινό σύστημα να καταβάλει ετήσια τέλη κυκλοφορίας ύψους 1.000 ευρώ. Για να γλιτώσει το τέλος θα πρέπει έως το τέλος Δεκεμβρίου του προηγούμενου έτους να υποβάλει δήλωση ακινησίας του οχήματος στην εφορία και να καταθέσει τις πινακίδες κυκλοφορίας. Στην περίπτωση που εντός του επόμενου έτους θελήσει να θέσει και πάλι το όχημα σε κίνηση και να παραλάβει τις πινακίδες κυκλοφορίας, τότε υποχρεώνεται να καταβάλει το σύνολο των τελών κυκλοφορίας που αναλογούν στο έτος. Θα πρέπει δηλαδή, ακόμη και αν παραλάβει ο οδηγός τις πινακίδες το Δεκέμβριο, να πληρώσει το σύνολο του τέλους, δηλαδή 1.000 ευρώ.

Το σύστημα αυτό αλλάζει. Ο φορολογούμενος του παραπάνω παραδείγματος εφόσον παραλάβει τις πινακίδες τον Ιούνιο θα κληθεί να πληρώσει τέλος κυκλοφορίας για τους επτά μήνες που απομένουν έως το τέλος του έτους, δηλαδή τα 7/12 των 1.000 ευρώ (583,33 ευρώ). Αντίστοιχα αν παραλάβει τις πινακίδες κυκλοφορίας τον Ιούλιο θα κληθεί να πληρώσει 500 ευρώ και αν τις παραλάβει τον Οκτώβριο θα πληρώσει τέλος 300 ευρώ.

Το αίτημα εκπροσώπων του κλάδου αυτοκινήτου ήταν να δοθεί η δυνατότητα στους φορολογούμενους να πληρώνουν τέλος κυκλοφορίας μόνο για όσους μήνες επιθυμούν και όχι υποχρεωτικά έως το τέλος του έτους. Για παράδειγμα, το αίτημα ήταν να μπορούσε ο φορολογούμενος να παραλαμβάνει τις πινακίδες κυκλοφορίας το Μάιο και να τις καταθέτει και πάλι το Σεπτέμβριο, πληρώνοντας μόνο για πέντε μήνες και όχι για οκτώ όπως προβλέπει το τελικό σχέδιο του υπουργείου Οικονομικών.

Το αίτημα αυτό, ωστόσο, απορρίπτεται καθώς εκτιμήθηκε ότι θα μειώσει κατά πολύ τα έσοδα από τα τέλη κυκλοφορίας κυρίως των οχημάτων μεγάλης αξίας και κυβισμού. Με το νέο σύστημα θα ελαφρυνθούν όσοι επιθυμούν να κυκλοφορούν το ΙΧ τους μόνο για το μισό χρόνο, ενώ θα ομαλοποιηθεί και η πώληση νέων ΙΧ καθώς τους δυο τελευταίους μήνες του έτους ουσιαστικά οι πωλήσεις πάγωναν. Οι αγοραστές δεν ήθελαν να επιβαρυνθούν τα τέλη κυκλοφορίας όλου του έτους ενώ θα κυκλοφορούσαν μόνο για δυο μήνες.


Πηγή:www.capital.gr

θελω να ελπίζω ότι θα υπολογίζεται αναλογα και το τεκμήριο χρήσης ...

friendgr
27-11-13, 15:25
θελω να ελπίζω ότι θα υπολογίζεται αναλογα και το τεκμήριο χρήσης ...

Το τεκμήριο χρήσης ήδη υπολογίζεται αναλογικά .

Τα τέλη ήταν η απάτη.

oldcarskickass
27-11-13, 15:27
Το τεκμήριο χρήσης ήδη υπολογίζεται αναλογικά .

Τα τέλη είναι η απάτη.

fixedthumb

Bazil Van Sinner
27-11-13, 15:58
και εγώ πάω να κάνω επανάσταση, θα καταθέσω πινακίδες



Πτμπουλ ευχαριστω για την αφιερωση,απαντω εδω κ'ερχομαι!

Δεν ξερω τι μ'επιασε σημερα και σας τα ζαλιζω και εδω αλλα

συμβαινουν πολλα τωρα τελευταια που με προβληματιζουν ιδιαιτερα.


Περνω αφορμη,παλι απο ενα quote,του Πτ αυτην τη φορα,που χιουμοριστικα

το εγραψε σιγουρα,και θελω να πω και μια πολυ προσωπικη αποψη επι του

θεματος.


Ναι για μενα ειναι "επανασταση" να παω να καταθεσω πινακιδες απο το αμαξι

μου ,οχι γιατι δεν εχω 1,5 χιλιαρικο αλλα γιατι δεν θελω να τα δωσω σ'αυτο

το μαγαζι,θα τα φαω οπου και οπως θελω ,αλλα οχι σε αυτους,

Ας λειψουν φετος απο το ταμειο τους και οχι το δικο μου και την δουλεια μου

θα την κανω παλι΄.

Ειναι επανασταση γιατι ειναι το χομπυ και η μιση και παραπανω διασκεδαση μου

και θα το κλεισω στο γκαραζ.


Δυστυχως μπερδευεται η κατασταση γιατι μαζι με μενα που δουλευω απο τα 11

μου και εχω αγορασει ολες τις ροδες ,μονος μου,απο το DJ το σκουτερακι

μεχρι και αυτα που εχω τωρα και τα συντηρουσα κι ολας,οχι σαν κατι

φιλαρακια μου που τους πληρωνουν ακομη ασφαλεια και τελη η γιαγια και ο

παππους,καταθετει και ο γειτονας μου ο Βρασιδας,που

μεχρι τα 25 του βυζαινε απο την μανα του ακομα,στα 26 τον εκανε ενας

βουλευτης με πλαστα απολυτηρια ΕΠΟΠ,την ειδε επιχειρηματιας και πηγε

πηρε ενα 330 και απο πουθενας εγινε ο βρασιδαςς330μπακ

και εκει που ζουσε ακομη το ονειρο του γκολ του χαριστεα,ξαφνικα

ξυπνησε μια μερα και ειχε χαθει η γη κατω απο τα ποδια του,και το γαλα

στερεψε,και το 330 το αφησε στο χωριο και πηγαινοερχοταν με τρενο στην

Καβυλη που υπηρετουσε γιατι που να φτασουν και το βγαζε μια βολτα

ισα ισα οταν ερχοταν........χαμενα λεφτα,Ακομη πληρωνει το δανειο.

Σε αντιθεση με μενα και με αρκετους ακομη που πηρα μεχρι εκει που με

επαιρνε(2200 ταχα δεν μ'αρεσε το 3000 η' το 3200????οχι δεν μ'επαιρνε) και

δεν εχω προβλημα ουτε να το συντηρησω ουτε να καιω και 15λιτρα στα 100!

Ξερετε πολυ καλα τι σημαινει συντηρηση αυτοκινητου ετσι?Ολοκληρος κλαδος

στο εμπορειο,τους ρημαξε....


Το λοιπον δεν βλεπω διαθεση απο μερους τους να ερθουν σε συννενοηση

με μενα που το κανω χομπυστικα και να μου ζητησουν κατι λογικο,δεν θα

μπω στην διαδικασια να παρανομησω απο γινατι.θα τις παραδωσω,θα το

κλειδωσω και τα ρεστα θα τα κανω ταξιδια αγαπητε κυριε Στουρναρα!Και

μαλιστα ταξιδια στο εξωτερικο!100χιλιομετρα απεχω απο ολες τις πρωτευουσες

της ευρωπης!Αεροδρομιο Μακεδονια με τα ΚΤΕΛ και εξω!



Αυτα τα λιγα ευχομαι πρωτον να μην σας κουρασα,οποιαδηποτε συμπτωση με ονοματα και καταστασεις ειναι απλα συμπτωση και τιποτα παραπανω,ευχομαι
το τρολλ του υπουργειου να το διαβασει και να το διαβιβασει!

Loukas
27-11-13, 16:10
παιδια συγνωμη αλλα μιλατε για καταθεση πινακιδων απο ολους κλπ, και μου φαινεται πως ξεχνατε το γεγονος οτι το αυτοκινητο πανω απο ολα ειναι εργαλειο.υπαρχουν πολλοι των οποιων οι υποχρεωσεις δεν τους επιτρεπουν να μην εχουν διαθεσιμο οχημα, ειτε αυτο το επιβαλει η δουλεια τους ,ειτε αλλες υποχρεωσεις τους.ναι για μας το αυτοκινητο ειναι και το παιχνιδι μας σε ενα βαθμο αλλα για την πλειονοτητα ειναι απλα ενα αντικειμενο που τους εξυπηρετει καποια αναγκη,και εφοσον ειναι<2000κ.ε. δεν βρισκουν και λογο να το ξεφορτωθουν(καταθεση πινακιδων).επιπλεον και για οχηματα >2000κ.ε. καποιος που εχει υπολογισει με τα νεα δεδομενα το κοστος χρησης αντιθετως μπορει να χαιρεται κιολας που αγοραζει κατι φθηνα και να το απολαμβανει.ΝΑΙ τα τελη και ειδικα ο φορος πολυτελειας ειναι εξωφρενικα ψηλα, αλλα προσωπικα δεν βρισκω νοημα να κρατω ενα αυτοκινητο κλεισμενο σε ενα γκαραζ(που δεν ειναι συλλεκτικο π.χ. csl αλλα μοντελο ευρειας παραγωγης) με μονη ελπιδα να αλλαξει η φορολογια, παρα μονο αν ειναι 2ο-3ο αυτοκινητο και ενδεχομενως να το κινουσα σπανια ουτως η αλλως.πιστευω πως με την φθινουσα πορεια της αξιας του αυτοκινητου η πωληση για καποιον που δυσκολευεται πολυ ειναι η μονη λυση.

υ.γπροσωπικα σκεφτεται ηδη ο πατερας μου να ξεφορτωθουμε το 320(που δεν το χουμε καλα καλα χρονο)οχι γιατι δεν μπορουμε να το κρατησουμε αλλα κυριως λογω της ηλιθιας φορολογησης.+το οτι το πηραμε μτχ 12/2012 και γεναρη ανακοινωσαν τον φ.π.παλι καλα που ειναι 5αετιας...αλλα να καταθεσουμε πινακιδες δεν νομιζω πως ειναι επιλογη.φιλικα παντα και μακαρι να φτιαξει αυτη η κατασταση γιατι οδευουμε προς το απροχωρητο(γενικοτερα περα απο τελη κλπ).

mark e92
27-11-13, 16:12
Ετσι έιναι Bill !
Μη νομίζεις όμως οτι και αυτοί που τα έχουν θέλουν να πληρώνουν τέτοιου είδους μ@@@@ες ισα ίσα αυτοί είναι πιο καβούρια ... γνωστός μου με V10 cayenne μου είπε ΔΕΝ θέλω να πληρώσω για το μ@@@@ λο 5+ για πλάκα έτσι επειδή το έχω αγοράσει...θα της καταθέσω να πάει να γ@@@@!!!!

Ptboul
27-11-13, 16:23
Βρασίδα πάρε μια απόφαση σε ποιον θα τα ακουμπήσεις. :hystericalbs1:

https://images.picturesdepot.com/photo/s/sexy_car-18696.jpg

Bazil Van Sinner
27-11-13, 17:05
προσωπικα δεν βρισκω νοημα να κρατω ενα αυτοκινητο κλεισμενο σε ενα γκαραζ(που δεν ειναι συλλεκτικο π.χ. csl αλλα μοντελο ευρειας παραγωγης) με μονη ελπιδα να αλλαξει η φορολογια, παρα μονο αν ειναι 2ο-3ο αυτοκινητο και ενδεχομενως να το κινουσα σπανια ουτως η αλλως.πιστευω πως με την φθινουσα πορεια της αξιας του αυτοκινητου η πωληση για καποιον που δυσκολευεται πολυ ειναι η μονη λυση.


Δικιο εχεις Λουκα,αλλα να σου μιλησω απο το δικο μου POV δεν βρισκω νοημα να το πουλησω για 3-4 χιλιαρικα.Ενα παπι να πηγαινα να παρω τοσα θα δινα.
Αστο να καθεται να το βρουν τα παιδια μου τι να πω.3000 θα ξοδευα σε βενζινες και συντηρηση το ερχομενο ετος,δεν θα τα δωσω και "ξαναγοραζω" το αμαξι μου.:original:


Βρασίδα πάρε μια απόφαση σε ποιον θα τα ακουμπήσεις. :hystericalbs1:

https://www.bmwfans.gr/forum/
Η αποφαση εληφθει Πιτ,λιγο χρονο θελει και θα επισκεφτω παλι το Thread με τα ταξιδια !!!thumb

dionisisM3
27-11-13, 21:58
Πάντως εγω που περισυ είχα καταθέσει πινακίδες το χάρηκα πολύ !!! Γλύτωσα 1000 το σήμα κανά 800αρι απο φόρο πολυτελείας (πλέον έκλεισε 10ετια και θα πάρουν την ευχή μου) γλύτωσα 900 ασφάλειες και άπειρες βενζίνες . Και πάμε στο φέτος που το κυκλοφορω πάλι χαρούμενος με τις οικονομίες του περασμένου έτους εμπαξα brembo μπρος πίσω ταπετσαριες csl και καθίσματα , και πήγα και και 3 μπουζούκια χαχαχα

Αποψη μου εαν δεν υπάρχει σοβαρός οικονομικός λόγος ΠΑΡΟΠΛΙΣΤΕ τα στο γκαράζ , μην δώσετε την χαρά σε κανέναν π@@στη να κυκλοφορεί λεζάντα με τον δικό σας κόπο και να καφιεται οτι σας αγόρασε το αμάξι τσάμπα ...αντί να ντρέπεται ...

Cobalt
28-11-13, 09:58
Πάντως εγω που περισυ είχα καταθέσει πινακίδες το χάρηκα πολύ !!! Γλύτωσα 1000 το σήμα κανά 800αρι απο φόρο πολυτελείας (πλέον έκλεισε 10ετια και θα πάρουν την ευχή μου) γλύτωσα 900 ασφάλειες και άπειρες βενζίνες . Και πάμε στο φέτος που το κυκλοφορω πάλι χαρούμενος με τις οικονομίες του περασμένου έτους εμπαξα brembo μπρος πίσω ταπετσαριες csl και καθίσματα , και πήγα και και 3 μπουζούκια χαχαχα

Αποψη μου εαν δεν υπάρχει σοβαρός οικονομικός λόγος ΠΑΡΟΠΛΙΣΤΕ τα στο γκαράζ , μην δώσετε την χαρά σε κανέναν π@@στη να κυκλοφορεί λεζάντα με τον δικό σας κόπο και να καφιεται οτι σας αγόρασε το αμάξι τσάμπα ...αντί να ντρέπεται ...

xaxaxaxxaxa :hystericalbs1:

πλάκα πλάκα δίκιο έχεις...

trifonas
28-11-13, 10:23
Δεν εχω χρονο λογο δουλειας .....περιληπτικα λοιπον.
Πρωτο σεναριο
Καταθετω πινακιδες..ποσα χανει το κρατος απο εμενα;;
-660 απο τελη
-125 απο φπα ασφαλειας
-1400 απο φορους στα καυσιμα που δεν θα βαλω
-100 φπα απο μια τυπικη συντηρηση που δεν θα κανω
-100 φπα απο αμορτισερ-τοπ μαουντ που δεν θα βαλω (τα χρειαζεται)
-Λαστιχα εβαλα το καλοκαιρι...βιαστηκα

Συνολο 2385 χανει απο εμενα.

Τωρα εαν τα τελη ηταν 300 και δεν ειχαμε και φορο πολυτελειας....θα το ξανασκεφτομουν και αν δεν τις κατεθετα ...εχουμε
Δευτερο σεναριο
-300 τελη
-125 φπα ασφαλειας
-1400 φορος καυσιμου που θα βαλω
-100 απο φπα απο την συντηρηση που θα κανω
-100 φπα απο τα αμορτισερ που θα βαλω

Συνολο 2025 θα παρει απο εμενα

Πειτε μου τωρα ποιος χανει για να σας πω εγω ποιος ειναι ο μ@λ@κας

υ.γ τον φορο δεν τον υπολογισα γιατι τον πληρωνω και στις δυο περιπτωσεις.
O Μ.....κας.. ειναι παντα ο ελληνας φορολογουμενος.

RallyArt
28-11-13, 10:43
Καλησπέρα σε όλους. Σας γράφω από το υπέροχο Παράλιο Άστρος με ένα φανταστικό καιρό σήμερα (ήμουν με το φανελάκι) και με ένα αποδοτικό ψάρεμα. Αλλά ας τα αφήσω αυτά γιατί μάλλον δεν σας ενδιαφέρουν και ας μπούμε στο θέμα μας. Χθες πριν φύγω, μόλις ξεκινούσα για την ακρίβεια, με ειδοποίησαν από τον Σπανό ότι η βεβαίωση μου ήταν έτοιμη, οπότε πέρασα από εκεί και την πήρα. Η βεβαίωση έγραφε ότι:
Το όχημα μάρκας BMW E46.........και αριθμό πλαισίου ........
1. Κατασκευάσθηκε στις 30 - 11 - 2001 και
2. Έτος πρώτης ταξινόμησης και κυκλοφορίας 02 - 01 - 2002 σε χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης
Λοιπών μόλις επιστρέψω Αθήνα την επόμενη εβδομάδα, θα πάω εφορία και θα σας πω νεώτερα. Νομίζω ότι αυτό το: χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης, λέει πολλά γιατί δεν γράφει κάτι συγκεκριμένο και εμείς ήμαστε Χώρα Ευρωπαϊκής Ένωσης. Θα δούμε τι θα γίνει...: :thumbsup:

Τελικα φιλε μας πηγε στην υπέροχη εφορία;

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

friendgr
28-11-13, 10:49
Αποψη μου εαν δεν υπάρχει σοβαρός οικονομικός λόγος ΠΑΡΟΠΛΙΣΤΕ τα στο γκαράζ , μην δώσετε την χαρά σε κανέναν π@@στη να κυκλοφορεί λεζάντα με τον δικό σας κόπο και να καφιεται οτι σας αγόρασε το αμάξι τσάμπα ...αντί να ντρέπεται ...

Να ντρέπεται;;
Και γιατί δεν ντρέπεται ο πωλητής όταν πήγε και αγόρασε 100.000+ ευρώ αμάξι χωρίς κανένα οικονομικό υπόβαθρο απλά και μόνο επειδή τα πήρε δάνειο, ή τα έβγαλε από κάπου εύκολα και έκανε ζωή πάνω σε "φούσκα" ; Και μην μου πεις ότι δεν υπάρχει τέτοιος κόσμος. Οχι μόνο υπάρχει αλλά πιστεύω ότι είναι(ήταν) και η πλειοψηφία. Σίγουρα όλοι μας έχουμε κι από ένα παράδεγμα μέσα από τον κύκλο μας.

Συγνώμη αν ακουστεί βαρύ, αλλά σε μια ελεύθερη αγορά και μάλιστα σε περιούδους κρίσης, η λέξη ντροπή δεν υπάρχει. Υπάρχει μόνο η λέξη τιμή.

Οταν θα αρχίσουν οι πληστηριασμοί των πρώτων κατοικιών και θα τα παίρνουν τα ξένα funds για ένα κομμάτι ψωμί, εκεί όχι μόνο ντροπή δεν θα υπάρχει αλλά θα υπάρχει και θράσσος. Δυστυχώς έρχεται.....

turbodog
28-11-13, 11:53
Τα εχουμε πει αυτα πολλακις. Το αυτοκινητο ειναι για να κυκλοφορει. Αυτη ειναι η χρηση του. Αν καποιος δεν μπορει/θελει/γουσταρει να πληρωσει τα αδικα/δικαια χαρατσια/τελη/φορους κτλ το πουλαει και παει σε κατι που μπορει/θελει/τον παιρνει οικονομικα.
Η παροπλιση του αυτοκινητου ειναι για εμενα η χειροτερη μορφη αντιμετωπισης του προβληματος, καθως το μονο που φερνει ειναι ακομη μεγαλυτερη απωλεια χρηματων, το εχουμε αναλυσει διεξοδικα πιστευω. Συναισθηματισμοι του τυπου θα το κανω κοτετσι/σαλονι/ μπιμπελο, δεν το χαριζω για ενα κομματι ψωμι (αυτο και αν ειναι λαθος σκεψη γιατι προφανως αυτο που δεν σκεφτεται ο πωλητης ειναι οτι την τιμη δεν την καθοριζει αυτος αλλα οι συνθηκες της αγορας και οι εν δυναμει αγοραστες της) ειναι κατα την προσωπικη μου αποψη εντελως λανθασμενες.
Φυσικα αν καποιος γουσταρει να εχει ενα full δερματινο θερμαινομενο καναπε στο γκαραζ του που αξιζει αρκετες χιλιαδες ευρω (γιατι το παροπλισμενο αυτοκινητο, μονο αυτο κανει) ειναι και αυτο δικαιωμα του, στην τελικη δικα του λεφτα ειναι.

turbodog
28-11-13, 12:08
Και γιατί δεν ντρέπεται ο πωλητής όταν πήγε και αγόρασε 100.000+ ευρώ αμάξι χωρίς κανένα οικονομικό υπόβαθρο απλά και μόνο επειδή τα πήρε δάνειο, ή τα έβγαλε από κάπου εύκολα και έκανε ζωή πάνω σε "φούσκα"

Φυσικα και δεν ισχυει αυτο γιατι υπηρχε (και υπαρχει) το ποθεν εσχες αγορας. Που σημαινει οτι ο πωλητης, για τα λεφτα που πληρωσε για την αγορα των 100000+ ευρω, πληρωσε και τον αντιστοιχο φορο που τους αναλογει.
Αν τα πηρε με δανειο, φυσικα και δεν θα ειναι καν πωλητης ο ιδιος καθως θα του το εχει κατασχεσει ηδη η τραπεζα.
Και φυσικα κανενας δεν θα πρεπει να ντρεπεται, ουτε ο πωλητης, ουτε ο αγοραστης. Η αγοραπωλησια του αυτοκινητου ειναι μια διαδικασια πωλησης αγαθου που διεπεται απο τους κανονες της ελευθερης αγορας.

turbodog
28-11-13, 12:14
Τελικα φιλε μας πηγε στην υπέροχη εφορία;

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Τα εχουμε κανει εμεις αυτα πριν απο καιρο.Το εχουμε συζητησει και παλιοτερα.
Ο νομος ειναι σαφης:Πρωτη αδεια κυκλοφοριας στην Ελλαδα. Ετσι λεει ο νομος, ετσι απανταει ο εφορος. Αυτο ισχυει εκτος αν αλλαξει κατι στο καινουργιο νομοσχεδιο (που το βλεπω πολυ χλωμο)

friendgr
28-11-13, 12:21
Το πόθες έσχες δεν λέει τίποτα. Βάζεις ένα κομμάτι από δάνειο , δηλώνεις και από"κατανάλωση κεφαλαίου" τα τελευταία 5 χρόνια που επιτρέπει ο νόμος, το δηλώνεις και 50/50 σε δυό ονόματα και το κάλυψες το πόθες έσχες.

Είναι πολύ ευκολότερο να καλύψεις το πόθες έσχες 100 χιλιάδων από το μετά (τέλη, φόροι πολυτελείας κλπ ) .

Και μόλις τύχει η στραβή (βλ. φόρος πολυτελείας ) βουρ για σκότωμα.

Οπως μου έλεγε παλιά ένας ασφαλιστής, τουλάχιστον πρέπει να έχεις στην καβάντζα το ποσό που έδωσες για να είσαι άνετος σε όλες τις στραβές (ασφάλειες, τρακάρισμα, φόροι κλπ) .

Εδώ όχι μόνο δεν το είχαν αλλά το δανειζόντουσαν κιόλας για να πουλάνε μούρη.

mark e92
28-11-13, 12:40
Εδώ όχι μόνο δεν το είχαν αλλά το δανειζόντουσαν κιόλας για να πουλάνε μούρη.

Και οχι μόνο, είχαν 10 πχ και έπαιρναν αυτοκίνητο με 50! Και τώρα τους φταίει η κρίση (που πας ρε καραμήτροοοο)

Bazil Van Sinner
28-11-13, 13:18
Η παροπλιση του αυτοκινητου ειναι για εμενα η χειροτερη μορφη αντιμετωπισης του προβληματος, καθως το μονο που φερνει ειναι ακομη μεγαλυτερη απωλεια χρηματων, το εχουμε αναλυσει διεξοδικα πιστευω.

Το γραψα και ποιο πανω,συμφωνω με τα γραφομενα σου,απο το εμποριο ζω,εδω γεννηθηκα,αλλα,τι να μου κανουν 3χιλιαρικα?Δεν με συγκινει κανα σαν νουμερο.
Ειναι για μενα,λογος να το κρατησεις.
Το ιδιο θα μπορουσε να συμβει και σε μεγαλα ποσα.Καποιος δηλαδη που ειχε
100+ χιλιαρικα και πηρε ενα αμαξι,και τωρα του το ζητανε 15.....τι να τα κανει
να παριε σμαρτ?αφου ηδη εχει σμαρτ γιατι το 100+ ηταν το 2ο.

Ptboul
28-11-13, 13:25
Δεν ξέρω αν το έχουμε αναφέρει κάπου εδώ μέσα, αλλά τελικά βρέθηκε λύση (https://www.capital.gr/tax/News_tax.asp?id=1915284) και θα υλοποιηθεί το 2014.

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΜΟΥΦΑ κατ' εμέ._

Bazil Van Sinner
28-11-13, 13:26
ειναι γραμμενος κανα δυο σελιδες πιο πισω Πτ.

dionisisM3
28-11-13, 13:57
Να ντρέπεται;;
Και γιατί δεν ντρέπεται ο πωλητής όταν πήγε και αγόρασε 100.000+ ευρώ αμάξι χωρίς κανένα οικονομικό υπόβαθρο απλά και μόνο επειδή τα πήρε δάνειο, ή τα έβγαλε από κάπου εύκολα και έκανε ζωή πάνω σε "φούσκα" ; Και μην μου πεις ότι δεν υπάρχει τέτοιος κόσμος. Οχι μόνο υπάρχει αλλά πιστεύω ότι είναι(ήταν) και η πλειοψηφία. Σίγουρα όλοι μας έχουμε κι από ένα παράδεγμα μέσα από τον κύκλο μας.

Συγνώμη αν ακουστεί βαρύ, αλλά σε μια ελεύθερη αγορά και μάλιστα σε περιούδους κρίσης, η λέξη ντροπή δεν υπάρχει. Υπάρχει μόνο η λέξη τιμή.

Οταν θα αρχίσουν οι πληστηριασμοί των πρώτων κατοικιών και θα τα παίρνουν τα ξένα funds για ένα κομμάτι ψωμί, εκεί όχι μόνο ντροπή δεν θα υπάρχει αλλά θα υπάρχει και θράσσος. Δυστυχώς έρχεται.....

αρα παμε στην λογικη οτι 'οτι ειναι νομιμο ειναι και ηθικο'
αρα καλα κανουν και τα μαγαζακια 'αγορα χρυσου' καλα θα κανει και η τραπεζα που απο του χρονου θα κατασχεσει και την πρωτη κατοικια καλες και ολες οι ευκαιριες που δημιουργει η κριση . εγω διαφωνω καθετα αλλα δικαιωμα σου να να πιστευεις οτι θελεις .

σχετικα με αυτους που αγορασαν αμαξια των 100χιλ και τα βαλαν σε 180 εντοκες δοσεις φυσικα και καλα τους κανουν , αλλα αυτοι φιλε εχουν τελειωσει απο το 2010 αντε 2011.

εγω αυτοι που λεω οτι πρεπει να ντρεπονται ειναι αυτοι, που ειχαν το μπατζετ για να αγορασουν suzuki swift ,με την κριση θα γινουν η εγιναν κονιορδοι για εναν χρονο αντε και 2 που με τα ιδια λεφτα αγορασαν κατι που δεν τους αναλογει οπως ο επ.οπ330μπακ (που αναφερει ο φιλος σε παραπανω ποστ)

michaelp900
28-11-13, 20:07
Σημερα λοιπον πληρωθηκαν τελη και φορος πολυτελειας...
660+440 BMW
240 Polo
Με τις υγειες μας!!! :D

PANOS-E60
28-11-13, 21:45
880ε τ.κ. και 434ε Φ.Π.Δ.
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/4367435/

300ε τ.κ. και 0ε Φ.Π.Δ.
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3991304/

:facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm:

steliosm46
28-11-13, 21:51
διαβαζουμε τελευταία οτι θα πληρωνεται το υπολοιπο των τελων κυκλοφοριας οταν πας να παρεις τις πινακιδες π.χ τον Μαιο.

και ρωταω.

αρα δηλαδη πρεπει να εχεις παραδωμενες τις πινακιδες απ το προηγουμενο ετος ωστε να μην προλαβεις να τα πληρωσεις και να πας να τις παρεις οποιο μηνα θες μεσα στο επομενο ετος.

δηλαδη ενας που εχει πληρωσει ηδη τα τελη και θελει να παραδωσει τον μαιο και να τις ξαναπαρει παλι τον οκρωβριο για παραδειγμα τι θα κανει?

τι χαζα ειναι αυτα?

πρεπει να δηλάδη να ξερεις απ το προηγουμενο ετος ποτε θελεις να κυκλοφορησεις το αυτοκινητο του για το επομενο?

Koyotte
28-11-13, 22:58
880ε τ.κ. και 434ε Φ.Π.Δ.
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/4367435/

300ε τ.κ. και 0ε Φ.Π.Δ.
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3991304/

:facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: Ρίξε αλάτι στην πληγή...:ranting2:... έχω κατεβάσει σε 37 δευτερόλεπτα όλο το εορτολόγιο...συνεχίζω και αλφαβητικά τώρα...

turbodog
28-11-13, 23:06
διαβαζουμε τελευταία οτι θα πληρωνεται το υπολοιπο των τελων κυκλοφοριας οταν πας να παρεις τις πινακιδες π.χ τον Μαιο.

και ρωταω.

αρα δηλαδη πρεπει να εχεις παραδωμενες τις πινακιδες απ το προηγουμενο ετος ωστε να μην προλαβεις να τα πληρωσεις και να πας να τις παρεις οποιο μηνα θες μεσα στο επομενο ετος.

δηλαδη ενας που εχει πληρωσει ηδη τα τελη και θελει να παραδωσει τον μαιο και να τις ξαναπαρει παλι τον οκρωβριο για παραδειγμα τι θα κανει?

τι χαζα ειναι αυτα?

πρεπει να δηλάδη να ξερεις απ το προηγουμενο ετος ποτε θελεις να κυκλοφορησεις το αυτοκινητο του για το επομενο?

Πολλη φασαρια για το τιποτα. Το μονο που ψηφισαν ειναι οτι μια καινουργια ταξινομηση μεσα στο ετος θα πληρωνει μονο το υπολοιπο των μηνων κυκλοφοριας του ετους, οπως και ενα αυτοκινητο που απο την αρχη του ετους εχει παραδωμενες πινακιδες μεχρι πχ τον Μαιο και κανει αρση, τοτε θα πληρωσει το υπολοιπο των μηνων που απομενουν. Οποιος ξανακαταθεσει πινακιδες μεσα στο ετος πχ τον Σεπτεμβριο για να γλυτωσει κατι απο τα τεκμηρια και τον ΦΠ χανει και το υπολοιπο του σηματος που εχει πληρωσει, οτι δηλαδη ισχυει και σημερα. Σιγα την ελαφρυνση που ψηφισαν. Τα λ@μογια :mad:
Απλα πεταξαν ενα ψιχουλο για να εχουν να λενε 'κοιταχτε εμεις θελουμε το καλο σας' :ranting2:

Vassilis ///M
29-11-13, 21:14
Σήμερα πληρώθηκαν 660¤ Τ.Κ.

Αφήνω τον Φ.Π για αργότερα κοντά στις γιορτές....
Μου κακοφάνηκε μέχρι αηδίας...
Ειλικρινά θέλω να βάλω τα κλάματα....

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά την λύση της πώλησης....

strof
29-11-13, 22:15
Σήμερα πληρώθηκαν 660¤ Τ.Κ.

Αφήνω τον Φ.Π για αργότερα κοντά στις γιορτές....
Μου κακοφάνηκε μέχρι αηδίας...
Ειλικρινά θέλω να βάλω τα κλάματα....

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά την λύση της πώλησης....

Σημερα πληρωσα 132 ¤ για το auris.
Περσυ τετοιο καιρο ημουν στην θεση σου. Τελικα το πουλησα και ολο το χρονο 'εκλαιγα' για την μαλακια που εκανα. Σημερα ομως μπορω να πω πως ενιωσα δικαιωμενος για την επιλογη μου να το δωσω.
Επισης εχω να πληρωσω τα 10/12 ΦΠΔ της χρησης που εκανα στο bmw το '12. Ειναι 360¤. Σχεδον τρια χρονια τελη για το auris...
Αφου εισαι ηδη στην σκεψη να το δωσεις, απο εμενα δωστο. Η κοροϊδια ειναι μεγαλη.
Μονο τα τελη και φπ του bmw που γλυτωσα φετος, πληρωνω για το αουρις ΕΝΝΕΑ χρονια τελη κυκλοφοριας!

Vassilis ///M
29-11-13, 23:46
Πραγματικά το σκέφτομαι σοβαρά....

Σε έναν κόσμο αβέβαιο απο θέμα δουλειάς και γενικότερα με όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μας προτιμώ να το πουλήσω παρά να τους δώσω και άλλα λεφτά...

Βγαίνουν δύσκολα πλέον τα μεροκάματα...

E60_Arkadia
30-11-13, 00:11
Πραγματικά το σκέφτομαι σοβαρά....

Σε έναν κόσμο αβέβαιο απο θέμα δουλειάς και γενικότερα με όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μας προτιμώ να το πουλήσω παρά να τους δώσω και άλλα λεφτά...

Βγαίνουν δύσκολα πλέον τα μεροκάματα...

Όχι να το πουλήσεις φιλε μου!! Μαλλον εννοεις να το χαρισεις..

fanisk
30-11-13, 03:51
Όχι να το πουλήσεις φιλε μου!! Μαλλον εννοεις να το χαρισεις..

Να το πουλησει εννοει, αυτες ειναι οι τιμες της αγορας ειτε μας αρεσει ειτε οχι..

individual
30-11-13, 04:07
Σημερα πληρωσα 132 ¤ για το auris.
Περσυ τετοιο καιρο ημουν στην θεση σου. Τελικα το πουλησα και ολο το χρονο 'εκλαιγα' για την μαλακια που εκανα. Σημερα ομως μπορω να πω πως ενιωσα δικαιωμενος για την επιλογη μου να το δωσω.
Επισης εχω να πληρωσω τα 10/12 ΦΠΔ της χρησης που εκανα στο bmw το '12. Ειναι 360¤. Σχεδον τρια χρονια τελη για το auris...
Αφου εισαι ηδη στην σκεψη να το δωσεις, απο εμενα δωστο. Η κοροϊδια ειναι μεγαλη.
Μονο τα τελη και φπ του bmw που γλυτωσα φετος, πληρωνω για το αουρις ΕΝΝΕΑ χρονια τελη κυκλοφοριας!

ετσι ακριβως εκανα και εγω πριν 2 χρονια....οντως τον πρωτο καιρο ηταν ξενερωμα....αλλα ηθελα 880+395=1275 μονο για τα τελη κυκλοφοριας της μπεμπας.με τα ιδια χρηματα χωρις καμια υπερβολη πληρονω στο coltακι-τελη κυκλοφοριας-ασφαλεια-σερβις-κτεο-το πετρελαιο της χρονιας και μικρα μπαξιματακια!!!!
για καποιον φυσικα που τα εισοδηματα του δεν μειωθηκαν,δεν το συζηταμε.
ΑΛΛΑ εχω γνωστους που κομπλεξαρουν με την ιδεα της αλλαγης σε κατι μικροτερο,χωρις πλεον να εχουν ΚΑΘΟΛΟΥ εισοδημα,φοβουμενοι τι θα πει ο γειτονας,η γκομενα και γενικα ο περιγυρος,λες και ειναι σπανια περιπτωση η μειωση των εισοδηματων.

optostyle
30-11-13, 11:39
ΑΛΛΑ εχω γνωστους που κομπλεξαρουν με την ιδεα της αλλαγης σε κατι μικροτερο,χωρις πλεον να εχουν ΚΑΘΟΛΟΥ εισοδημα,φοβουμενοι τι θα πει ο γειτονας,η γκομενα και γενικα ο περιγυρος,λες και ειναι σπανια περιπτωση η μειωση των εισοδηματων.

ΠΟΛΥ σημαντικο και ισχυει....Γι'αυτο το λογο ΟΥΤΕ παραδιδουν ΟΥΤΕ πουλανε....τι να πεις....ντροπες γκομενικες τις λεω εγω :p


Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Bazil Van Sinner
30-11-13, 11:59
Χαρισμα ειναι Φανη,χαρισμα,δεν μιλαμε για εμπορικα αυτοκινητα η'
αυτοκινητα που δημιουργηθηκαν να εκτελουν χρεη μεταφορεα.
Μιλαμε για αυτοκινητα που αποτελουν το χομπυ και την διασκεδαση
του εκαστοτε ιδιοκτητη.Ενος ιδιοκτητη,οπως εγω,που οταν το αγορασαν
ηξεραν οτι 1)μ'αυτα τα λεφτα παιρνεις δυο swift 2)με τα λεφτα που δινεις για καυσιμα θα μπορουσες να τα'ι'ζεις 3 C3 xιλιαρια 3)με τα λεφτα που ριχνεις στα μπαξιματα θα μπορουσες να αγοραζεις ενα παπι η' ενα σκουτερ το χρονο......αν τα προσθεσεις ολα αυτα μιλαμε για μεγαλο ποσο το οποιο ηξερες
επισης απο την αρχη οτι θα το χασεις,αλλα θα το χεις χρησιμοποιησει και ευχαρηστηθει ο ιδιος .
Τωρα ομως που εξισωση αλλαξε και εκτος αυτου του ποσου εχει γκρεμιστει και δυσαναλογα το αρχικο κεφαλαιο ,νομιζω πως μιλαμε για χαρισμα.
Θυμαστε πως εβγαινε παλια μια τιμη για μεταχειρισμενο?10%τον πρωτο χρονο κατω και απο τον 2ο και μετα πηγαινε με -5% ,αν θυμαμαι καλα.
Τωρα???

fanisk
30-11-13, 14:25
Χαρισμα ειναι Φανη,χαρισμα,δεν μιλαμε για εμπορικα αυτοκινητα η'
αυτοκινητα που δημιουργηθηκαν να εκτελουν χρεη μεταφορεα.
Μιλαμε για αυτοκινητα που αποτελουν το χομπυ και την διασκεδαση
του εκαστοτε ιδιοκτητη.Ενος ιδιοκτητη,οπως εγω,που οταν το αγορασαν
ηξεραν οτι 1)μ'αυτα τα λεφτα παιρνεις δυο swift 2)με τα λεφτα που δινεις για καυσιμα θα μπορουσες να τα'ι'ζεις 3 C3 xιλιαρια 3)με τα λεφτα που ριχνεις στα μπαξιματα θα μπορουσες να αγοραζεις ενα παπι η' ενα σκουτερ το χρονο......αν τα προσθεσεις ολα αυτα μιλαμε για μεγαλο ποσο το οποιο ηξερες
επισης απο την αρχη οτι θα το χασεις,αλλα θα το χεις χρησιμοποιησει και ευχαρηστηθει ο ιδιος .
Τωρα ομως που εξισωση αλλαξε και εκτος αυτου του ποσου εχει γκρεμιστει και δυσαναλογα το αρχικο κεφαλαιο ,νομιζω πως μιλαμε για χαρισμα.
Θυμαστε πως εβγαινε παλια μια τιμη για μεταχειρισμενο?10%τον πρωτο χρονο κατω και απο τον 2ο και μετα πηγαινε με -5% ,αν θυμαμαι καλα.
Τωρα???

Δεν ειναι χαρισμα λοιπον, ηξερες οτι αυτο που πηρες εκτος απο εργαλειο ηταν και το παιχνιδι σου. Η αγορα γεμισε αμαξια που τα σκοτωνουν, τα εξοδα αυξηθηκαν, οι τιμες επεσαν. Ειναι σαν μια μετοχη. Δεν στη χαρισε κανεις επειδη τη πηρες τσαμπα, αυτη ηταν η τιμη της..

Οποιος εχει προβλημα και δεν μπορει να κρατησει το αμαξι του, δεν πρεπει να εχει στο μυαλο οτι το χαριζει. Το πουλαει, γιατι τοσο τα δινουν ολοι πλεον.

individual
30-11-13, 14:34
Δεν ειναι χαρισμα λοιπον, ηξερες οτι αυτο που πηρες εκτος απο εργαλειο ηταν και το παιχνιδι σου. Η αγορα γεμισε αμαξια που τα σκοτωνουν, τα εξοδα αυξηθηκαν, οι τιμες επεσαν. Ειναι σαν μια μετοχη. Δεν στη χαρισε κανεις επειδη τη πηρες τσαμπα, αυτη ηταν η τιμη της..

Οποιος εχει προβλημα και δεν μπορει να κρατησει το αμαξι του, δεν πρεπει να εχει στο μυαλο οτι το χαριζει. Το πουλαει, γιατι τοσο τα δινουν ολοι πλεον.

ετσι ακριβως!!!!!

mark e92
30-11-13, 16:05
Δεν είναι απαραίτητο να μην μπορεί να το "κρατήσει" μπορεί και να θελει μια αλλαγή.
Το ότι θα χάσει το γνώριζε από την ημέρα που τα έσκασε για να το πάρει και χωρίς κρίση ένα αυτοκίνητο των 60000 πχ θα το εδινε περίπου 20000 μετά από 6 χρόνια.

trueno
30-11-13, 16:57
Πριν από κανένα μήνα σκεφτόμουν και εγω να δώσω το Χ3 και να κατεβω σε κυβικά μιας και 1100 Ευρώ το χρόνο για αμαξι που κινειται καθε ΠΣΚ (και άν..) είναι πολλά λεφτά πια..Εφτιαξα λοιπον μια αγγελία και το εβαλα στο car με βαριά καρδιά. Ελα που σε δυο μέρες επρεπε να φύγω για ταξίδι αυθημερόν στη Μανη για εκτάκτως αποφασισθέντα γάμο συγγενή μου και μέλους του φορουμ! 600 χιλιόμετρα γεμάτα στροφές και οδηγική απόλαυση. Ε, λοιπόν το πρωτο πράγμα που έκανα μόλις μπήκα στο σπίτι ήταν να σβήσω την αγγελία!!! Θυμήθηκα γιατί πήρα αυτό το αυτοκίνητο. Οσο μπορέσω λοιπόν ακόμα θα το κρατήσω. Οι ανάγκες του καθενός βέβαια είναι διαφορετικες , όμως πριν πουλήσετε το αγαπημένο σας παιχνίδι-αυτοκίνητο σκεφτείτε το διπλά. Η , πηγαίνετε μια βόλτα στη Μάνη....

engelo
30-11-13, 21:40
Ετσι αδερφέ...

εγώ του έβαλα και γκάζι και χαίρομαι να το καβαλάω...

thumb

Vassilis ///M
01-12-13, 09:25
Δεν είναι απαραίτητο να μην μπορεί να το "κρατήσει" μπορεί και να θελει μια αλλαγή.
Το ότι θα χάσει το γνώριζε από την ημέρα που τα έσκασε για να το πάρει και χωρίς κρίση ένα αυτοκίνητο των 60000 πχ θα το εδινε περίπου 20000 μετά από 6 χρόνια.

Μάρκο αυτό που λές είναι άτοπο...

Κανείς δεν ήξερε τι θα ακολουθούσε μετά απο 5 χρόνια απο την αγορά του αυτοκινήτου....
Είμασταν σίγουροι όμως ότι θα χάναμε κάποιο σεβαστό ποσό της τάξεως του 10% -15% σε μελλοντική μεταπώληση του...
Και πάλι ελπίζαμε ότι η τιμή θα κρατιόταν σε υψυλά επίπεδα στον χώρο του ΜΤΧ λόγο της φίρμας που αντιπροσωπεύει...

Προσωπικά αγόρασα ένα αυτοκίνητο με λεφτά που μαζεύοταν με 6ετή συνεχόμενη δουλειά και είχα υπολογίσει πίστεψέ με ακόμα και τα μελλοντικά προβλήματα που θα ακολουθούσαν...
Αγόρασα ένα αμάξι με 446 τέλη κυκλοφορίας και το ευχαριστιόμουν κιόλας που τα έδινα (πρόλαβα για 2 χρόνια) και φτάσαμε σε σημείο να δίνουμε πλέον 660 + 440 για την πολυτέλεια που μας προσφέρει το αμάξι των 8000 πλέον (τιμές μτχ)...

Αδερφέ απο το να κλείσει το δικό μου σπίτι...καλύτερα να γίνει και κομμάτια...σίδερα είναι....

Vassilis ///M
01-12-13, 09:30
ΑΛΛΑ εχω γνωστους που κομπλεξαρουν με την ιδεα της αλλαγης σε κατι μικροτερο,χωρις πλεον να εχουν ΚΑΘΟΛΟΥ εισοδημα,φοβουμενοι τι θα πει ο γειτονας,η γκομενα και γενικα ο περιγυρος,λες και ειναι σπανια περιπτωση η μειωση των εισοδηματων.

Αυτά είναι λόγια σοφού...
Έγραψες....
Ξέρω πολλά τέτοια άτομα που έχουν την μύτη ψηλά και στην τσέπη 10ρικο...

Vassilis ///M
01-12-13, 09:52
Τελευταία ευκαιρία:

Ξέρει κάποιος εδώ μέσα διεκπεραιωτή έμπιστο να μπορέσω να έρθω σε επαφή μαζί του????
Μιλάω πάντα για υποκυβισμό κινητήρα....

:thanks:

strof
01-12-13, 11:22
Δεν είναι απαραίτητο να μην μπορεί να το "κρατήσει" μπορεί και να θελει μια αλλαγή.
Το ότι θα χάσει το γνώριζε από την ημέρα που τα έσκασε για να το πάρει και χωρίς κρίση ένα αυτοκίνητο των 60000 πχ θα το εδινε περίπου 20000 μετά από 6 χρόνια.

Δεν ειναι ακριβως ετσι για ολους. Προσωπικα οταν πηρα το ε90 το 2009, με 50% μειωμενα τελη ταξινομησης, μου βγηκε 17000, αυτοκινητο τριετιας και το πηρα ακριβως ετσι οπως το ηθελα (navi, xenon, ηλιοροφη, δερμα κ.α) γιατι δεν ειχα σκοπο να το πουλησω για τα επομενα δεκα χρονια αφου θα καλυπτε τις οικογενειακες και οδηγικες μου αναγκες. Τα παγια εξοδα του μου φαινοντουσαν πολυ λογικα τοτε και προχωρησα στην αγορα του αν και ειχε 128.000 χλμ. Ειχα υπολογισει ακομη και τα αναλωσιμα που θα χρειαζοταν μεχρι τα 300.000 χλμ που θα τοκρατουσα. Ηξερα πως ουτως ή άλλως θα το εδινα 60-70% κατω οταν ερχοταν αυτη η ωρα. Δεν ειχα υπολογισει ομως πως καθε χρονο θα αναγκαζομουν να δινω σε τελη το 10% τις αρχικης μου επενδυσης με αποτελεσμα στα 10 χρονια να το ξαναπληρωσω.





Τελευταία ευκαιρία:

Ξέρει κάποιος εδώ μέσα διεκπεραιωτή έμπιστο να μπορέσω να έρθω σε επαφή μαζί του????
Μιλάω πάντα για υποκυβισμό κινητήρα....

:thanks:

Μην μπλεξεις με τετοιες καταστασεις. Θα το μετανοιωσεις οταν θα γινει κατι ασχημο και θα τρεχεις για μια ζωη.
Το ε90 που εδωσα ειναι diesel και αυτη τη στιγμη για το κρατος ειναι 1800 κυβικα (αν και ποτε η bmw δεν εχει βγαλει τετοιον πετρελειοκινητηρα). Αν με ρωτησεις αν το θελω πισω τωρα, απαλλαγμενο απο τελη κλπ, θα σου απαντησω ΟΧΙ. Προτιμω το ταπεινο κουβαδακι που εχω και το κυκλοφορω ΝΟΜΙΜΑ παντου!

Sent from my GT-P5110 using Tapatalk 4

mikegr
01-12-13, 12:03
Μην μπλεξεις με τετοιες καταστασεις. Θα το μετανοιωσεις οταν θα γινει κατι ασχημο και θα τρεχεις για μια ζωη.
Το ε90 που εδωσα ειναι diesel και αυτη τη στιγμη για το κρατος ειναι 1800 κυβικα (αν και ποτε η bmw δεν εχει βγαλει τετοιον πετρελειοκινητηρα). Αν με ρωτησεις αν το θελω πισω τωρα, απαλλαγμενο απο τελη κλπ, θα σου απαντησω ΟΧΙ. Προτιμω το ταπεινο κουβαδακι που εχω και το κυκλοφορω ΝΟΜΙΜΑ παντου!

Sent from my GT-P5110 using Tapatalk 4
Σταματησανε ενα φιλο μου με "Μ3". Αφου ο κομπλεξικος τον εκανε φυλλο και φτερο και δε βρηκε κατι αλλο, τον εγραψε για τα φιμε 90 ευρω + διπλωμα για 10 μερες και του ειπε: "Μ3 εχεις, δεν εχεις αναγκη εσυ..."
Το μονο που δεν κοιταξε ηταν την αδεια:th_Laie_67-1:

mark e92
07-12-13, 17:43
Κανείς δεν ήξερε τι θα ακολουθούσε μετά απο 5 χρόνια απο την αγορά του αυτοκινήτου....
Είμασταν σίγουροι όμως ότι θα χάναμε κάποιο σεβαστό ποσό της τάξεως του 10% -15% σε μελλοντική μεταπώληση του...
Και πάλι ελπίζαμε ότι η τιμή θα κρατιόταν σε υψυλά επίπεδα στον χώρο του ΜΤΧ λόγο της φίρμας που αντιπροσωπεύει...



Συμφωνώ οτι δεν ξέραμε τι θα ακολουθούσε αλλα οχι οτι μετά απο 3-4 χρόνια θα έδινες το BMW μόνο με μια χασούρα 15% δεν γινότανε ποτέ αυτό .
Μετα δε που ήρθε το ευρώ τα μτχ πήγαν πάτο .
΄Πριν το ευρώ έδινες μτχ με 500.000 κάτω και έλεγαν και ευχαριστώ μετά το ευρώ αν έλεγες 1500 κάτω ούτε που το κοίταγαν .ξαφνικά έπεσε ενα 2ετίας 4-5000 !!!
Πόσο μάλιστα στα "ακριβά " που ήξερες οτι το 25-30% που θα χάσεις πόσο είναι.

alexm
07-12-13, 19:06
Κατα την Ημερησια.gr, το υπουργειο φερεται να εχει συμφωνησει με το πορισμα της επιτροπης γαι την μειωση 30% των τεκμηριων, κατα συνεπεια και του φορου πολυτελειας!!!
Εξεταζουν λενε και την ημερομηνια πρωτης κυκλοφοριας......
Για να ιδουμε....:whistle:

https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26516&subid=2&pubid=113160733

alexm
07-12-13, 19:21
Κατατεθηκαν 30.365 πινακιδες σε ενα μηνα, απο 1/11/2013 εως 2/12/2013!!!
Εαν δεν αλλαξει κατι στα τεκμηρια θα καταθεσω τις πινακιδες και απο την κορολλα, θα κυκλοφορω με το matiz 800cc....

mikegr
07-12-13, 19:35
" η διασταύρωση στοιχείων μεταξύ των υπουργείων μόνο για τα ανασφάλιστα οχήματα έχει αποτύχει παταγωδώς και αυτός είναι ο λόγος που ακόμη δεν έχουν αποσταλεί τα ειδοποιητήρια με τα πρόστιμα."
:popcorn:

mikegr
07-12-13, 19:41
Εν τω μεταξυ κατω κατω λεει
"ΑΛΛΑΓΕΣ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΣΤΙΓΜΗΣ Λιγότεροι φόροι για τα ακριβά ακίνητα"
ετσι και γινει κατι τετοιο θ αρχισουν οι δημοσιογραφισκοι κλπ:
"Η κυβερνηση φορολογει τα παιδια και χαριζει φορους στους κατοχους πολυτελων οχηματων κλπ κλπ:thumbsdown:

https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26516&subid=2&pubid=113160733
και στο τελος οχι μονο μειωση δε θα γινει, αλλα μαλλον αυξηση

ALPINAKIAS
07-12-13, 19:43
Μακαρι να αλλαξει κατι ρε παιδια,το Αλπινα ειναι 1996 και στην Ελλαδα 2008.Μηπως και βγει παλι στους δρομους.

friendgr
07-12-13, 21:52
πάλι άρχισαν τα παπαγαλάκια;;;;

σας θυμίζω ΑΚΡΙΒΩΣ τέτοιο μήνα περσι που είχαν βγάλει και νεους πίνακες με τα νεα τεκμηρια με μείωση 43% σε σημείο που αναρωτιομασταν αν όντως έγινε ή είναι πρόταση.....

την συνέχεια την ξέρουμε ολοι μας....

VanVIC
07-12-13, 22:43
Εγώ πάντως περιμένω να περάσει και η προθεσμία-παράταση που υποθέτω θα δώσουν και φέτος για την πληρωμή των τελών κυκλοφορίας 2014.
Θυμίζω οτι το "κουστούμι" του φόρου πολυτελείας πέρυσι ανακοινώθηκε μόλις είχε λήξει η συγκεκριμένη προθεσμία (Παρασκευή έληξε, Κυριακή βγήκε στις εφημερίδες).

bill_m3
07-12-13, 23:15
Όπως τα λένε και οι πιο πάνω, βγάζουν φήμες ότι θα καλυτερέψουν τα πράγματα, θα μειωθεί το ένα - θα μειωθεί το άλλο, μπας και γλιτώσουν καμιά παράδοση πινακίδας!!!!!!

Bazil Van Sinner
08-12-13, 00:32
στο ραφι κυριε Στουρναρα και σ'ευχαριστω που μου δινεις την ευκαιρια να παω ενα ταξιδι

χριστουγεννιατικο,μιας και τοσα χρονια σαν mal@kas πληρωνα εσενα και τους ομοιους

σου,για να κανω το "κομματι" μου και καλα και πληρωνα τα κερατιατικα σας!για

ολη την χρονια,να πληρωσω την G@yla μου και καλα.....

την απαξιωμενη μου περιουσια στο γκαραζ και τις πινακιδες μου

στην εφορια......και βλεπουμε:whistle: κυριε στουρναρα,βλεπουμε,

αν μας συμπεριφερθητε οπως πρεπει μπορει να ξανακοψουμε ενα εισητηριο

για την ρημαδα την πιστα σας,αλλιως κυριε στουρναρα και του χρονου

μεσα θα το χω,ενα χιλιαρικο θα πιανει δεν g@mietai,και τα λεφτα που θα

δινα στο μαγαζακι σας θα τα δωσω σε καμια σχολη στο εξωτερικο να με κανει

πιο σωστο οδηγο κυριε στουρναρα .



αυτα απο ενα πρωην πελατη σας κυριε στουρναρα.

οταν θα λαβετε υπ οψιν σας την ζημια που κανετε στο ταμειο σας

και στην πιστοτητα των πελατων σας,την παρακμη και την παρανομια

που φερατε πισω στους ελληνικους δρομους,τοτε ισως,ισως λεω,

ξανασυνεργαστουμε,μεχρι τοτε η μονη επαφη που θα χουμε θα ειναι

απο τα λιγοστα τελη του μηδενικου μη ρυπογονου πεντακαθαρου

βολκσβαγκεν καντυ μου....αστα λα βιστα μιστερ στουρναρας
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/12/tumblr_mejrq1NTuC1rv5zh8o1_500-1.gif

oldcarskickass
08-12-13, 02:07
Πάντως εγω που περισυ είχα καταθέσει πινακίδες το χάρηκα πολύ !!! Γλύτωσα 1000 το σήμα κανά 800αρι απο φόρο πολυτελείας (πλέον έκλεισε 10ετια και θα πάρουν την ευχή μου) γλύτωσα 900 ασφάλειες και άπειρες βενζίνες . Και πάμε στο φέτος που το κυκλοφορω πάλι χαρούμενος με τις οικονομίες του περασμένου έτους εμπαξα brembo μπρος πίσω ταπετσαριες csl και καθίσματα , και πήγα και και 3 μπουζούκια χαχαχα

Αποψη μου εαν δεν υπάρχει σοβαρός οικονομικός λόγος ΠΑΡΟΠΛΙΣΤΕ τα στο γκαράζ , μην δώσετε την χαρά σε κανέναν π@@στη να κυκλοφορεί λεζάντα με τον δικό σας κόπο και να καφιεται οτι σας αγόρασε το αμάξι τσάμπα ...αντί να ντρέπεται ...


Ακριβώς με τα ίδια μυαλά τα ίδια μα ακριβώς λέμε (ακόμα και στην τιμή και στα αγορασθέντα χλμ) πήρα και εγώ τον άσσο, όταν αποφασίσαμε (εγώ ήθελα να φύγει αρχές του 12, η καλύτερη τιμή που είχα πάρει ήταν 8000, εν τέλει έφυγε από ολική λόγω στούκου και πήρα όσα ακριβώς το είχα ασφαλισμένο.


στο ραφι κυριε Στουρναρα και σ'ευχαριστω που μου δινεις την ευκαιρια να παω ενα ταξιδι

χριστουγεννιατικο,μιας και τοσα χρονια σαν mal@kas πληρωνα εσενα και τους ομοιους

σου,για να κανω το "κομματι" μου και καλα και πληρωνα τα κερατιατικα σας!για

ολη την χρονια,να πληρωσω την G@yla μου και καλα.....

την απαξιωμενη μου περιουσια στο γκαραζ και τις πινακιδες μου

στην εφορια......και βλεπουμε:whistle: κυριε στουρναρα,βλεπουμε,

αν μας συμπεριφερθητε οπως πρεπει μπορει να ξανακοψουμε ενα εισητηριο

για την ρημαδα την πιστα σας,αλλιως κυριε στουρναρα και του χρονου

μεσα θα το χω,ενα χιλιαρικο θα πιανει δεν g@mietai,και τα λεφτα που θα

δινα στο μαγαζακι σας θα τα δωσω σε καμια σχολη στο εξωτερικο να με κανει

πιο σωστο οδηγο κυριε στουρναρα .



αυτα απο ενα πρωην πελατη σας κυριε στουρναρα.

οταν θα λαβετε υπ οψιν σας την ζημια που κανετε στο ταμειο σας

και στην πιστοτητα των πελατων σας,την παρακμη και την παρανομια

που φερατε πισω στους ελληνικους δρομους,τοτε ισως,ισως λεω,

ξανασυνεργαστουμε,μεχρι τοτε η μονη επαφη που θα χουμε θα ειναι

απο τα λιγοστα τελη του μηδενικου μη ρυπογονου πεντακαθαρου

βολκσβαγκεν καντυ μου....αστα λα βιστα μιστερ στουρναρας
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/12/tumblr_mejrq1NTuC1rv5zh8o1_500-1.gif

ΡΕ ΦΙΛΕ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΕΙΣ; ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΛΕΣ ΚΥΡΙΟ;

Nino
08-12-13, 02:39
στο ραφι κυριε Στουρναρα και σ'ευχαριστω που μου δινεις την ευκαιρια να παω ενα ταξιδι

χριστουγεννιατικο,μιας και τοσα χρονια σαν mal@kas πληρωνα εσενα και τους ομοιους

σου,για να κανω το "κομματι" μου και καλα και πληρωνα τα κερατιατικα σας!για

ολη την χρονια,να πληρωσω την G@yla μου και καλα.....

την απαξιωμενη μου περιουσια στο γκαραζ και τις πινακιδες μου

στην εφορια......και βλεπουμε:whistle: κυριε στουρναρα,βλεπουμε,

αν μας συμπεριφερθητε οπως πρεπει μπορει να ξανακοψουμε ενα εισητηριο

για την ρημαδα την πιστα σας,αλλιως κυριε στουρναρα και του χρονου

μεσα θα το χω,ενα χιλιαρικο θα πιανει δεν g@mietai,και τα λεφτα που θα

δινα στο μαγαζακι σας θα τα δωσω σε καμια σχολη στο εξωτερικο να με κανει

πιο σωστο οδηγο κυριε στουρναρα .



αυτα απο ενα πρωην πελατη σας κυριε στουρναρα.

οταν θα λαβετε υπ οψιν σας την ζημια που κανετε στο ταμειο σας

και στην πιστοτητα των πελατων σας,την παρακμη και την παρανομια

που φερατε πισω στους ελληνικους δρομους,τοτε ισως,ισως λεω,

ξανασυνεργαστουμε,μεχρι τοτε η μονη επαφη που θα χουμε θα ειναι

απο τα λιγοστα τελη του μηδενικου μη ρυπογονου πεντακαθαρου

βολκσβαγκεν καντυ μου....αστα λα βιστα μιστερ στουρναρας
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/12/tumblr_mejrq1NTuC1rv5zh8o1_500-1.gif




Είναι που εχω πιει 2 λίτρα τούμπα λίμπρε η αυτο είναι το καλύτερο πόστ του νηματος ...

Μπράβο basil!!!

dafidack
08-12-13, 13:05
Κατα την Ημερησια.gr, το υπουργειο φερεται να εχει συμφωνησει με το πορισμα της επιτροπης γαι την μειωση 30% των τεκμηριων, κατα συνεπεια και του φορου πολυτελειας!!!
Εξεταζουν λενε και την ημερομηνια πρωτης κυκλοφοριας......
Για να ιδουμε....:whistle:

https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26516&subid=2&pubid=113160733

Δεν διευκρινιζει ομως τι θα γινει με τα τεκμηρια των αυτοκινητων που εχουν κλεισει δεκαετια και ειναι κι αυτα πολλα,οπως για παραδειγμα το δικο μου ή καποιο αλλο ακομα πιο παλιο.Αυτα θα επωφελιθουν απο αυτη την μειωση?

turbodog
08-12-13, 15:29
Το μονο που θα εξεταζουν οι κυβερνωντες καραγκιοζηδες της δεκαετιας για την δεκατια, θα ειναι μηπως και την καταργησουν ως μετρο απαλλαγης, οποτε να ισχυει ο ΦΠ και περαν αυτης με το μειωμενο 50% τεκμηριο. Αφου το τεκμηριο συνεχιζει να υπαρχει και περαν της δεκαετιας θεωρειτε απιθανο να εφαρμοσουν και το ΦΠ περαν της δεκαετιας μιας και ειναι αμεσα συνδεδεμενο με το τεκμηριο?

friendgr
08-12-13, 18:14
Τα παντα θεωρω πιθανά.

Κι αν σπάσει ο διαολος το ποδάρι του και μας δώσουν κανά τυρακι σίγουρα θα υπάρχει φάκα ......

mikegr
08-12-13, 18:27
Δεν διευκρινιζει ομως τι θα γινει με τα τεκμηρια των αυτοκινητων που εχουν κλεισει δεκαετια και ειναι κι αυτα πολλα,οπως για παραδειγμα το δικο μου ή καποιο αλλο ακομα πιο παλιο.Αυτα θα επωφελιθουν απο αυτη την μειωση?

εκει κι αν επικρατει το παραλογο. Αμαξια του 5χιλιαρου με τεκμηρια 10-15.000 ευρω:thumbsdown:

stefm5
11-12-13, 12:29
Διορθώνουν την αδικία με τα εισαγόμενα ΙΧ υψηλού κυβισμού

https://www.capital.gr/tax/News_tax.asp?id=1923157


Πηγή:www.capital.gr

Bazil Van Sinner
11-12-13, 12:50
Διορθώνουν την αδικία με τα εισαγόμενα ΙΧ υψηλού κυβισμού

https://www.capital.gr/tax/News_tax.asp?id=1923157




Για να λυθεί το πρόβλημα το υπουργείο Οικονομικών εξετάζει σοβαρά το ενδεχόμενο να θεωρείται πρώτο έτος κυκλοφορίας αυτό που αναγράφεται στην άδεια κυκλοφορίας που έχει εκδοθεί για πρώτη φορά στην ξένη χώρα, δηλαδή στη χώρα στην οποία πρωτοκυκλοφόρησε. Με αυτόν τον τρόπο θα διορθωθεί η παραπάνω αδικία.

ποσο σοβαρα το εξεταζει δεν μας ειπαν......

BTW μεχρι ποτε ειναι η προθεσμια πληρωμης του ΦΠΔ?

stefm5
11-12-13, 12:58
ποσο σοβαρα το εξεταζει δεν μας ειπαν......

BTW μεχρι ποτε ειναι η προθεσμια πληρωμης του ΦΠΔ?

πιστεύω ότι όντως το εξετάζει σοβαρά, αφού δε μου έχουν βεβαιώσει φόρο πολυτελείας.
υπενθυμίζω ότι πήγα στο υπουργείο και πρόσθεσα στην άδεια την πρώτη ημερομηνία κυκλοφορίας διεθνώς.

Nino
11-12-13, 13:25
ποσο σοβαρα το εξεταζει δεν μας ειπαν......

BTW μεχρι ποτε ειναι η προθεσμια πληρωμης του ΦΠΔ?


Μεχρι
31/1/2014
τουλαχιστο σε μενα αυτο δινει.

Στη παρουσα φαση ουτε να το παροπλισω μπορω, διοτι μου χρειαζεται αλλα ουτε και να το "χαρισω" σε καποιον πονηριδη που αρπαζει τις τεχνητα δημιουργημενες χαμηλες τιμες...
Ο τοκος στην εφορια ειναι 1% το μηνα αν δεν κανω λαθος, και εστω και ετσι σαν μορφη διαμαρτυριας δεν προκειται να τους τα πληρωσω τον Γεναρη.

Bazil Van Sinner
11-12-13, 13:46
πιστεύω ότι όντως το εξετάζει σοβαρά, αφού δε μου έχουν βεβαιώσει φόρο πολυτελείας.
υπενθυμίζω ότι πήγα στο υπουργείο και πρόσθεσα στην άδεια την πρώτη ημερομηνία κυκλοφορίας διεθνώς.

σε εμενα ηρθε Στεφανε με πρωτη αδεια 2005 ,371 ευρω.

stefm5
11-12-13, 13:51
σε εμενα ηρθε Στεφανε με πρωτη αδεια 2005 ,371 ευρω.

προτείνω να μην πληρώσει κανείς πριν κάτσει η μπίλια γιατί μετά δεν επιστρέφονται χρήματα από την εφορία

Bazil Van Sinner
11-12-13, 13:53
προτείνω να μην πληρώσει κανείς πριν κάτσει η μπίλια γιατί μετά δεν επιστρέφονται χρήματα από την εφορίαthumb

Αυτο ακριβως εχω στο μυαλο μου,αν ειναι και 1% μονο το νταβατζιλικι

θα το αφησω κανα μην ακομη,ετσι για πλακα....

330Ci STEPTRONIC
11-12-13, 14:03
μεγαλη αδικια παντος...

και εμενα 1260ευρω:ranting2:

330 του 2001 14χρονων οχημα....
και μου πιανει την εισαγωγη του 2005:ranting2:

δεν θα παρουν μια...καταθεση πινακιδων μεχρη να ξεκαθαρισει το τοπιο

δεν φτανουν τα 880??? εχω να δω μηχανημα να στρονει ασφαλτο στο δρομο κατι χρονια ....που πανε τα λεφτα θα μας πει κανεις?

Kostas_1
11-12-13, 14:18
προτείνω να μην πληρώσει κανείς πριν κάτσει η μπίλια γιατί μετά δεν επιστρέφονται χρήματα από την εφορία

Επιστρεφονται. Θελει μια μικρη διαδικασια στην ΔΟΥ σου, αλλα γινεται

Bitz
11-12-13, 14:59
Εγώ πάντως περιμένω να περάσει και η προθεσμία-παράταση που υποθέτω θα δώσουν και φέτος για την πληρωμή των τελών κυκλοφορίας 2014.
Θυμίζω οτι το "κουστούμι" του φόρου πολυτελείας πέρυσι ανακοινώθηκε μόλις είχε λήξει η συγκεκριμένη προθεσμία (Παρασκευή έληξε, Κυριακή βγήκε στις εφημερίδες).

θελω λιγο αναλυση παραπανω...τι θα κερδισω αν περιμενω να ληξει η προσθεμια;;

stefm5
11-12-13, 15:20
Επιστρεφονται. Θελει μια μικρη διαδικασια στην ΔΟΥ σου, αλλα γινεται

τυπικά γίνεται ναι, αφού σπαταλήσεις κάμποσες ώρες.
προϋπόθεση να μη χρωστάς τίποτα κλπ.
ου μπλέξεις λοιπόν..

fanisk
11-12-13, 15:24
Το 1% τοκος δεν λεει τιποτα, θα πληρωσετε και τα κερατιατικα και τους τοκους μετα. Ή στην ωρα σας ή καθολου.

sierra
11-12-13, 15:53
Αν και καθυστερημένα σας ενημερώνω σχετικά με το τι έκανα με την εφορία για τον Φόρο Πολυτελείας. Πήγα στις 03-12-2013 στην υπάλληλο και της είπα ότι θέλω να διορθωθεί η ημερομηνία κυκλοφορίας του αυτοκινήτου μου γιατί έχω γράψει λάθος (έτσι της είπα) και είναι του 2001 και όχι του 2004. Με ρώτησε από πού προκύπτει αυτό και γιατί το θέλω. Της είπα ότι έχω βεβαίωση από την επίσημη αντιπροσωπεία και της έδωσα την βεβαίωση και το θέλω για να μην πληρώσω τον Φόρο Πολυτελείας. Σημειωτέον ότι δεν μου ζήτησαν την Άδεια Κυκλοφορίας. Μου ζήτησε το έντυπο του φόρου που μου έχουν βγάλει και να κάνω και μία αίτηση που θα ζητώ την απαλλαγή φόρου. Επειδή δεν το είχα τυπώσει πήγα σπίτι το έβγαλα (μου είχα βγάλει 231 ¤, 221¤ με έκπτωση για 8 μήνες που το είχα) και ξαναπήγα. Μου έδωσε ένα έντυπο Ε1 και να γράψω τα στοιχεία μου και του αυτοκινήτου και την σωστή ημερομηνία ταξινόμησης, και μία αίτηση που στην αιτιολογία έγραψα για απαλλαγή του Φόρου. Τα ήλεγξε και μετά μου τα έδωσε να πάω στον Έφορο γιατί έχει κάποιο πρόστιμο. Πήγα στον έφορο τα κοίταξε και αυτός, με ρώτησε και τα σχετικά και μου είπε ότι ή διαδικασία έχει ένα πρόστιμο 40 ¤ αν συμφωνώ. Του είπα ναι, μου έδωσε τα χαρτιά τα ξαναπήγα στην κοπέλα, έγραψε κάτι επάνω και πήγα έκοψα ένα παράβολο στο ταμείο 40¤, πήγα μετά τις τα έδωσα και μου είπε ότι να περιμένω απάντηση από τον νέο χρόνο κατά τον Φλεβάρη και ότι δεν χρειάζεται τώρα να πληρώσω. Τώρα η επόμενη κίνηση μου είναι να πάω στο Υπουργείο με την βεβαίωση της BMW και να ζητήσω να μου αλλάξουν την ημερομηνία και στην άδεια. Θα σας ενημερώσω για τα νεώτερα… Σας ζάλισα λίγο ε;…

Ptboul
11-12-13, 15:58
Ζαλιστήκαμε που τα διαβάσαμε όχι να τα κάνουμε κιόλας. :wacko:

Τουλ. άξιζε ο κόπος.

fanisk
11-12-13, 16:00
Αν και καθυστερημένα σας ενημερώνω σχετικά με το τι έκανα με την εφορία για τον Φόρο Πολυτελείας. Πήγα στις 03-12-2013 στην υπάλληλο και της είπα ότι θέλω να διορθωθεί η ημερομηνία κυκλοφορίας του αυτοκινήτου μου γιατί έχω γράψει λάθος (έτσι της είπα) και είναι του 2001 και όχι του 2004. Με ρώτησε από πού προκύπτει αυτό και γιατί το θέλω. Της είπα ότι έχω βεβαίωση από την επίσημη αντιπροσωπεία και της έδωσα την βεβαίωση και το θέλω για να μην πληρώσω τον Φόρο Πολυτελείας. Σημειωτέον ότι δεν μου ζήτησαν την Άδεια Κυκλοφορίας. Μου ζήτησε το έντυπο του φόρου που μου έχουν βγάλει και να κάνω και μία αίτηση που θα ζητώ την απαλλαγή φόρου. Επειδή δεν το είχα τυπώσει πήγα σπίτι το έβγαλα (μου είχα βγάλει 231 ¤, 221¤ με έκπτωση για 8 μήνες που το είχα) και ξαναπήγα. Μου έδωσε ένα έντυπο Ε1 και να γράψω τα στοιχεία μου και του αυτοκινήτου και την σωστή ημερομηνία ταξινόμησης, και μία αίτηση που στην αιτιολογία έγραψα για απαλλαγή του Φόρου. Τα ήλεγξε και μετά μου τα έδωσε να πάω στον Έφορο γιατί έχει κάποιο πρόστιμο. Πήγα στον έφορο τα κοίταξε και αυτός, με ρώτησε και τα σχετικά και μου είπε ότι ή διαδικασία έχει ένα πρόστιμο 40 ¤ αν συμφωνώ. Του είπα ναι, μου έδωσε τα χαρτιά τα ξαναπήγα στην κοπέλα, έγραψε κάτι επάνω και πήγα έκοψα ένα παράβολο στο ταμείο 40¤, πήγα μετά τις τα έδωσα και μου είπε ότι να περιμένω απάντηση από τον νέο χρόνο κατά τον Φλεβάρη και ότι δεν χρειάζεται τώρα να πληρώσω. Τώρα η επόμενη κίνηση μου είναι να πάω στο Υπουργείο με την βεβαίωση της BMW και να ζητήσω να μου αλλάξουν την ημερομηνία και στην άδεια. Θα σας ενημερώσω για τα νεώτερα… Σας ζάλισα λίγο ε;…

Εδω ειναι το ζουμι, μεχρι τωρα δεν εγινε τιποτα. Περιμενουμε τα ευχαριστα νεα !

sierra
11-12-13, 16:04
Ζαλιστήκαμε που τα διαβάσαμε όχι να τα κάνουμε κιόλας. :wacko:

Τουλ. άξιζε ο κόπος.

Τι να σου πω Πάνο προκειμένου να τα γλιτώσω τα έκανα. Η νεκροψία θα δείξει. :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: Τα έγραψα αναλυτικά για κάποιον που θέλει να τα κάνει, για να τα έχει έτοιμα και να μην τρέχει...

Bazil Van Sinner
11-12-13, 16:05
Το 1% τοκος δεν λεει τιποτα, θα πληρωσετε και τα κερατιατικα και τους τοκους μετα. Ή στην ωρα σας ή καθολου.

Mα τα κερατιατικα ειναι σαν δεδομενο οτι θα τα πλητωσουμε ,αν παω τελη φλεβαρη και πληρωσω 371+3,71 δεν τρεχει τιποτα απο μερους μου,απο την δικια τους την μερια ομως που με υπολογιζαν για 660τον δεκεμβρη και 371 τον γεναρη θα παιξει ξενερα:original:

fanisk
11-12-13, 16:08
Mα τα κερατιατικα ειναι σαν δεδομενο οτι θα τα πλητωσουμε ,αν παω τελη φλεβαρη και πληρωσω 371+3,71 δεν τρεχει τιποτα απο μερους μου,απο την δικια τους την μερια ομως που με υπολογιζαν για 660τον δεκεμβρη και 371 τον γεναρη θα παιξει ξενερα:original:

Δεν εχει να λεει, το αποτελεσμα ειναι οτι θα εισπραξουν και αυτα που περιμεναν, και κατι ψιλα ακομα. Συν του οτι ετσι δεν πολεμας το συστημα, την αλυσιδα (μισθοι, συνταξεις, επιστροφες φπα - χαχα γελασαμε - ) πισω πας.

Μειωση ανεργιας με νεες ΕΣΣΟ και θεσεις ΟΑΕΔ :th_Laie_67-1:

alexm
16-12-13, 11:08
Θεοχάρης (Γ.Γ.Δημοσίων Εσόδων): Διευκρινίσεις για τον φόρο πολυτελούς διαβίωσης


Οδηγίες για την ορθή επιβολή του φόρου πολυτελούς διαβίωσης παρέχει με εγκύκλιο του ο Γ.Γ.Δημοσίων Εσόδων, Χ.Θεοχάρης.



Βάσει των διευκρινίσεων αυτών, ο φόρος πολυτελούς διαβίωσης βαρύνει τα φυσικά πρόσωπα, από τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος των οποίων προκύπτει αντικειμενική δαπάνη (τεκμήριο) λόγω κυριότητας ή κατοχής επιβατικών αυτοκινήτων ιδιωτικής και μικτής χρήσης ή τύπου JEEP με κυβισμό ακριβώς χίλια εννιακόσια είκοσι εννέα (1.929) κυβικά και άνω, αεροσκαφών, ελικόπτερων, ανεμόπτερων και δεξαμενών κολύμβησης και υπολογίζεται ως εξής:
Στα αυτοκίνητα με κυβισμό ακριβώς 1.929 κυβικά και μέχρι κυβισμού ακριβώς 2.500 κυβικά, επιβάλλεται φόρος με συντελεστή 5% επί του ποσού της ετήσιας αντικειμενικής δαπάνης, ενώ στα αυτοκίνητα με πάνω από 2.500 κυβικά, επιβάλλεται φόρος με συντελεστή 10%.
Για τα επιβατικά ιδιωτικής χρήσης αυτοκίνητα που αγοράστηκαν μεταχειρισμένα από τον ΟΔΔΥ, ως έτος πρώτης κυκλοφορίας τους στην Ελλάδα θεωρείται αυτό που αναγράφεται στην άδεια κυκλοφορίας που χορηγήθηκε μετά την μεταβίβασή τους από τον ΟΔΔΥ.
Στην περίπτωση φυσικών προσώπων που βαρύνονται με αυτοκίνητο ή αυτοκίνητα από ακριβώς 1929 κυβικά και άνω και με παλαιότητα κάτω των 10 ετών, τα οποία ανήκου σε εταιρίες (ομόρρυθμες ή ετερόρρυθμες ή περιορισμένης ευθύνης ή ανώνυμες ή αστικές, καθώς και σε κοινωνίες και κοινοπραξίες που ασκούν επιχείρηση ή επάγγελμα), ο φόρος πολυτελούς διαβίωσης επιβάλλεται στα ποσά των αντικειμενικών δαπανών.
Από την επιβολή του φόρου πολυτελούς διαβίωσης εξαιρούνται τα επιβατικά αυτοκίνητα ιδιωτικής χρήσης με παλαιότητα άνω των 10 ετών από το έτος πρώτης κυκλοφορίας τους στην Ελλάδα, καθώς και τα επιβατικά αυτοκίνητα ιδιωτικής χρήσης αναπήρων, τα οποία απαλλάσσονται από τα τέλη κυκλοφορίας. Για το οικονομικό έτος 2013 παλαιότητα άνω 10 ετών, έχουν τα αυτοκίνητα με έτος πρώτης κυκλοφορίας πριν από την 01/01/2003.
Για αεροσκάφη, ελικόπτερα και ανεμόπτερα, ο φόρος ισούται με το γινόμενο του ποσού της ετήσιας αντικειμενικής δαπάνης επί συντελεστή 10%. Για δεξαμενές κολύμβησης, εσωτερικές και εξωτερικές, ο φόρος ισούται με το γινόμενο του ποσού της ετήσιας αντικειμενικής δαπάνης επί συντελεστή 10%.
Στην εγκύκλιο τονίζεται πως εάν κατά τη διάρκεια του έτους 2012, επιβατικό αυτοκίνητο ιδιωτικής χρήσης είχε μεταβιβαστεί ή είχε τεθεί σε ακινησία, ή είχε καταστραφεί ολοκληρωτικά, ο φόρος πολυτελούς διαβίωσης επιβάλλεται ανάλογα για τους μήνες που αυτό βρίσκονταν στην κυριότητα ή κατοχή του υπόχρεου μέσα στην χρήση 2012, δεδομένου ότι η αντικειμενική δαπάνη περιορίζεται σε τόσα δωδέκατα όσοι και οι μήνες κυριότητας ή κατοχής του αυτοκινήτου.
Σε περίπτωση συγκυριότητας, ο φόρος επιμερίζεται κατά το λόγο των ιδανικών μεριδίων καθενός συγκυρίου, όπως και η αντικειμενική δαπάνη.
Ακόμη, σημειώνεται πως για τα αυτοκίνητα που χρησιμοποιούν επιχειρήσεις εκπαίδευσης οδηγών, ενοικίασης ή χρηματοδοτικής μίσθωσης αυτοκινήτων και γενικότερα επιχειρήσεων που χρησιμοποιούν για τον σκοπό λειτουργίας τους περισσότερα του ενός αυτοκίνητα, ο φόρος επιβάλλεται στο πρόσωπο που βαρύνεται με το αυτοκίνητο το οποίο δίνει τη μεγαλύτερη αντικειμενική δαπάνη. Στο ίδιο πλαίσιο για τα μισθωμένα αυτοκίνητα βαρύνεται ο μισθωτής, για όσο διάστημα αυτά είναι μισθωμένα και οπωσδήποτε πάνω από ένα μήνα.
Στους συνταξιούχους που έχoυν υπερβεί το 65ο έτος της ηλικίας τους και οι ετήσιες αντικειμενικές δαπάνες τους εφαρμόζονται μειωμένες κατά 30%, ο φόρος πολυτελούς διαβίωσης επιβάλλεται πάνω στα ποσά που προκύπτουν μετά από τη μείωση αυτή.
Στις περιπτώσεις μη εφαρμογής αντικειμενικών δαπανών και υπηρεσιών, όπως επιβατικά αυτοκίνητα ιδιωτικής χρήσης αναπήρων που απαλλάσσονται από τα τέλη κυκλοφορίας ή ειδικά διασκευασμένα αυτοκίνητα για κινητικά ανάπηρους με ποσοστό που υπερβαίνει το 67%, δεν επιβάλλεται φόρος πολυτελούς διαβίωσης επειδή δεν προσδιορίζεται για αυτά αντικειμενική δαπάνη διαβίωσης.
Για τα φυσικά πρόσωπα που έχουν την κατοικία ή τη συνήθη διαμονή τους στην αλλοδαπή, εφόσον δεν αποκτούν εισόδημα στην Ελλάδα, δεν λαμβάνονται υπόψη οι αντικειμενικές δαπάνες διαβίωσης και επομένως δεν επιβάλλεται φόρος πολυτελούς διαβίωσης.
Ειδικά για το οικονομικό έτος 2013, ο φόρος πολυτελούς διαβίωσης βεβαιώνεται σε ξεχωριστό εκκαθαριστικό σημείωμα από αυτό του υπολογισμού του φόρου εισοδήματος, βάσει της δήλωσης φόρου εισοδήματος οικονομικού έτους 2013, μετά από σχετικούς ελέγχους με διαθέσιμα στοιχεία που τηρούνται ηλεκτρονικά στη Γενική Γραμματεία Δημοσίων Εσόδων.
Τέλος, στην εγκύκλιο Θεοχάρη αναφέρεται πως ο φόρος πολυτελούς διαβίωσης δεν εκπίπτει ως δαπάνη για τον προσδιορισμό του φορολογητέου εισοδήματος, αλλά και ότι σε περιπτώσεις αποβιωσάντων, ο φόρος πολυτελούς διαβίωσης που προκύπτει για το διάστημα προ θανάτου, βαρύνει τους κληρονόμους, ανάλογα με το ποσοστό της κληρονομικής τους μερίδας.

Για τα εισαγωγης αυτοκινητα δεν αναφερει κατι σχετικα με την ημερομηνια πρωτης αδειας!!!
Πιστευω οτι εσκεμμενα δεν το αναφερει, οποτε οι ενδιαφερομενοι ας ακολουθησουν την κινηση του Παναγιωτη (sierra)......thumb

Bazil Van Sinner
16-12-13, 13:39
:shok::shok::shok:
^
το ειχα παρει αποφαση Βασιλη απ'ταν μου ηρθε η πολυτελεια:ranting2::ranting2:




την απαξιωμενη μου περιουσια στο γκαραζ και τις πινακιδες μου

στην εφορια......και βλεπουμε:whistle: κυριε στουρναρα,βλεπουμε,



Τις παρεδωσα.

Μειον 660ευρω απο τον χρηστη Bazil για του χρονου .ι.

Bitz
16-12-13, 13:48
^
το ειχα παρει αποφαση Βασιλη απ'ταν μου ηρθε η πολυτελεια:ranting2::ranting2:




Τις παρεδωσα.

Μειον 660ευρω απο τον χρηστη Bazil για του χρονου .ι.

Και αλλα πολλα

Ptboul
16-12-13, 13:50
^
το ειχα παρει αποφαση Βασιλη απ'ταν μου ηρθε η πολυτελεια:ranting2::ranting2:
Τις παρεδωσα.

Μειον 660ευρω απο τον χρηστη Bazil για του χρονου .ι.

Δυστηχώς δεν γλυτώνεις την ποΛυτέΛεια των 300 ευρώ, διότι πως να το κάνουμε, είναι χλύδα να κατέχεις 2λιτρο στο γκαράζ για να το βλέπεις.

Θα πράξω το ίδιο αλλά θα κοιτάξω να τις πάρω το καλοκαίρι πληρώνοντας τα τέλη στο μισό.

(αλήθεια θα ισχύει αυτό το μέτρο τελικά; )

Ptboul
16-12-13, 13:52
Και αλλα πολλα

Μην το λες Μιχάλη, αμέσως εγώ θα θέλω λάστιχα, μπαταρία, σέρβις, επαναπρογραμματισμούς, και ότι άλλο βγει.

Χασούρα είναι η εξίσωση, απλά κάνω ποστπόουν τον αργό θάνατο.

Bazil Van Sinner
16-12-13, 14:02
Πανο τον ρωτησα τον μπαγλαμα πισω απ'το κισε και μου απαντησε οτι

μεχρι στιγμης,δεν ισχυει κατι διαφορετικο,όποτε και να τις παρεις θα το

πλερωσεις ολοκληρο με ειπε!

Γιατι να σε βγει χασουρα αμα κατσει 5 μηνες μεσα?Εγω το σκεφτηκα και ετσι την παλεψα

,οταν με το καλο το ξαναβγαλω θα ειναι πολυ καλυτερο απο οταν το πηρα που

ειχε και τα μισα χλμ. Θα το συντηρησω οσο καλυτερα γινεται για αρχη και

βλεπουμε για το μελλον https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/12/bth_tachometer-1.gif :whistle:

Cobalt
16-12-13, 14:16
για όσους τα συγκεκριμένα αυτοκίνητα είναι για βόλτα και ταξίδια ΦΥΣΙΚΑ και αν υπάρχει πρόβλημα οικονομικό θα πρέπει να τις καταθέσουν και ΚΑΛΑ θα κάνουν! ακόμα και αν δεν υπάρχει άμεσο οικ. πρόβλημα απλά και μόνο για αντίδραση ας καταθέσουν

έλα μου όμως που υπάρχουν κ του λόγου μου που το αμάξι το χρησιμοποιούν καθημερινά σπίτι - δουλειά - σπίτι γιατί απλά δεν έχουν άλλο?

αυτοί τι πρέπει να κάνουν? να το χαρίσουν (και ΑΝ βρεθεί κανείς να το πάρει για ψίχουλα)?

και ακόμα κ αν υπάρχει η πρόθεση- θέληση να το δώσουν, αν τελικά δεν πουληθεί? απλά κύριοι τον τρώνε και δεν μιλάνε είναι η απάντηση...

Αυτό είναι κράτος!

330Ci STEPTRONIC
16-12-13, 14:23
παω και εγω για κατάθεση...

τον πολυτελειας να φανταστω ΔΕΝ θα τον ζητανε αφου ΔΕΝ θα γινει χρηση ετσι??? σωστα??

Ptboul
16-12-13, 14:32
Πανο τον ρωτησα τον μπαγλαμα πισω απ'το κισε και μου απαντησε οτι

μεχρι στιγμης,δεν ισχυει κατι διαφορετικο,όποτε και να τις παρεις θα το

πλερωσεις ολοκληρο με ειπε!

Γιατι να σε βγει χασουρα αμα κατσει 5 μηνες μεσα?

:sad: Κρίμα αν δεν ισχύσει

Άμα δεν ισχύσει Βασίλη, δεν θα κάτσει μέσα μισό χρόνο αλλά ολόκληρο, και ήδη η μπαταρία δεν έχει αλλαχτεί ποτέ στο αμάξι.

Άσε που κάποια στιγμή, χειμώνας, κρύο, θα βαρεθείς να κατεβαίνεις κάτω να το κινείς, χώρια που θα είσαι χεσμεντέν κάθε φορά που θα το βγάζεις έστω για ένα τετράγωνο, οπότε νομοτελειακά, το χεις φάει από παντού.

Ptboul
16-12-13, 14:34
παω και εγω για κατάθεση...

τον πολυτελειας να φανταστω ΔΕΝ θα τον ζητανε αφου ΔΕΝ θα γινει χρηση ετσι??? σωστα??

ΛΑΘΟΣ, είπαμε, έχεις ένα έπιπλο να το κοιτάς, είσαι προύχοντας, θα πληρώσεις._

Bazil Van Sinner
16-12-13, 15:03
για όσους τα συγκεκριμένα αυτοκίνητα είναι για βόλτα και ταξίδια ΦΥΣΙΚΑ και αν υπάρχει πρόβλημα οικονομικό θα πρέπει να τις καταθέσουν και ΚΑΛΑ θα κάνουν! ακόμα και αν δεν υπάρχει άμεσο οικ. πρόβλημα απλά και μόνο για αντίδραση ας καταθέσουν

έλα μου όμως που υπάρχουν κ του λόγου μου που το αμάξι το χρησιμοποιούν καθημερινά σπίτι - δουλειά - σπίτι γιατί απλά δεν έχουν άλλο?

αυτοί τι πρέπει να κάνουν? να το χαρίσουν (και ΑΝ βρεθεί κανείς να το πάρει για ψίχουλα)?

και ακόμα κ αν υπάρχει η πρόθεση- θέληση να το δώσουν, αν τελικά δεν πουληθεί? απλά κύριοι τον τρώνε και δεν μιλάνε είναι η απάντηση...

Αυτό είναι κράτος!

Eγω ειμαι στην αντιδραση,οχι οτι δεν θα μου λειψει,αλλα με δικο μου αυτοκινητο πηγα στην εφορια για την καταθεση.
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/v/1503600_684580128248845_1289152973_n.jpg?oh=460511 0ae4f96f45f37daaa0a9130b54&oe=52B17514&__gda__=1387368998_cef4676e00051855e8a375e194c132a 2
Για τους υπολοιπους λυπαμαι πολυ,δεν θελω ουτε να το φανταστω....


ΛΑΘΟΣ, είπαμε, έχεις ένα έπιπλο να το κοιτάς, είσαι προύχοντας, θα πληρώσεις._
Ωπα Ωπα δηλαδη αν υποθεσουμε οτι ολο το 14 το κρατησω μεσα θα ρθουν μετα απο δυο χρονια και θα μου ζητησουν ΤΙ? Ισχυει κατι τετοιο?Αν ειναι ετσι να παω για διαγραφη και να αρχισω την εγχειρηση απο φετο!:ranting2:

330Ci STEPTRONIC
16-12-13, 15:05
αφου λενε οτι ο φορος ειναι βαση τεκμηριου ....5-10% τι διαολο θα χρεωσουνε αφου χωρις πινακιδες δεν εχει χρηση για τεκμηριο??:ranting2:

θα τρελαθουμε τελειος ειναι σιγουρο αυτο?

330Ci STEPTRONIC
16-12-13, 15:06
Ωπα Ωπα δηλαδη αν υποθεσουμε οτι ολο το 14 το κρατησω μεσα θα ρθουν μετα απο δυο χρονια και θα μου ζητησουν ΤΙ? Ισχυει κατι τετοιο?Αν ειναι ετσι να παω για διαγραφη και να αρχισω την εγχειρηση απο φετο!:ranting2:[/QUOTE]



και εγω το ιδιο...

Ptboul
16-12-13, 15:13
αφου λενε οτι ο φορος ειναι βαση τεκμηριου ....5-10% τι διαολο θα χρεωσουνε αφου χωρις πινακιδες δεν εχει χρηση για τεκμηριο??:ranting2:

θα τρελαθουμε τελειος ειναι σιγουρο αυτο?

Παίδες είμαι αρκετά σίγουρος, ισχύει η κατοχή, όπως και αν έχεις ένα σπίτι, είτε το έχεις να το βλέπεις, είτε το νοικιάζεις, το χαράτσι το πληρώνεις.

Θα πάρω αύριο το πρωί τηλ. στην ΔΟΥ μου να το επιβεβαιώσω.

Ptboul
16-12-13, 15:21
Εδώ (https://www.autoblog.gr/2013/10/31/eksetazetai-foros-kai-gia-osoys-exoyn-katatheseis-tis-pinakides-kykloforias/) λέει ότι το εξετάζουν (2η παράγραφος). Κάπου όμως το είχα διαβάσει ότι θα ισχύσει.

Κάντε και εσείς κανένα τηλ. στις ΔΟΥ να διασταυρώσουμε.

hades7
16-12-13, 15:27
μιας και σας βρηκα ευκαιρους για τον ματρακα που τον ειχα 7 μηνες το 2012 θα πλεροσω φορο πολυτελειass?

stefm5
16-12-13, 15:27
Εδώ (https://www.autoblog.gr/2013/10/31/eksetazetai-foros-kai-gia-osoys-exoyn-katatheseis-tis-pinakides-kykloforias/) λέει ότι το εξετάζουν (2η παράγραφος). Κάπου όμως το είχα διαβάσει ότι θα ισχύσει.

Κάντε και εσείς κανένα τηλ. στις ΔΟΥ να διασταυρώσουμε.

προς το παρόν ο φόρος υπολογίζεται επί του τεκμηρίου χρήσης. αν δεν υπάρχει τεκμήριο χρήσης, δεν υπάρχει και φόρος πολυτελείας.
βέβαια το μέλλον κανείς δεν το ξέρει.

Kostas_1
16-12-13, 15:28
Ρε Πανο μην τρελαίνεις τον κοσμο.

Δεν ισχυει αυτο που λες. Φορο Πολ. πληρωνεις μονο για το διαστημα που εχεις πινακιδες

stefm5
16-12-13, 15:33
μιας και σας βρηκα ευκαιρους για τον ματρακα που τον ειχα 7 μηνες το 2012 θα πλεροσω φορο πολυτελειass?

φυσικά και θα πληρώσεις για τίς πέτρες που έσπαγε ο ματρακάς σου

hades7
16-12-13, 15:35
Ρε Πανο μην τρελαίνεις τον κοσμο.

Δεν ισχυει αυτο που λες. Φορο Πολ. πληρωνεις μονο για το διαστημα που εχεις πινακιδες

αχαχαχα πεστα ρε κωνα με το παπαγαλακι τον διαστρεβλωτη της αληθειας :hystericalbs1:
https://31.media.tumblr.com/9802a3d89228a0ff5476294d4117fdb1/tumblr_mj1teezcZ11rjeaxko1_500.gif

hades7
16-12-13, 15:37
φυσικά και θα πληρώσεις για τίς πέτρες που έσπαγε ο ματρακάς σου

θα με στειλουν ειδοποιητηριο?

Bazil Van Sinner
16-12-13, 15:39
μπα δεν νομιζω για ριξε μια ματια μηπως εχει βγει στο ταξιςνετ.

stefm5
16-12-13, 15:40
θα με στειλουν ειδοποιητηριο?

μπες gsis.gr να δεις

Ptboul
16-12-13, 15:55
Ρε παίδες, λέτε να έβγαλα από το μυαλό μου; Κάπου το διάβασα και το είπα. Anyway, θα πάρω αύριο τηλ. στην ΔΟΥ μου και θα σας πω.

Χαντέ εφόσον είσαι μέσα στην δεκαετία θα πληρώσεις κάπου 180¤*. Μπες στο τάξις, πάτα ταυτότητα πληρωμής, εκτύπωσε και πήγαινε να πλερώσεις.

έντιτ *αν ήσουν 2λιτρος. :hystericalbs1:

hades7
16-12-13, 15:59
Ρε παίδες, λέτε να έβγαλα από το μυαλό μου; Κάπου το διάβασα και το είπα. Anyway, θα πάρω αύριο τηλ. στην ΔΟΥ μου και θα σας πω.

Χαντέ εφόσον είσαι μέσα στην δεκαετία θα πληρώσεις κάπου 180¤. Μπες στο τάξις, πάτα ταυτότητα πληρωμής, εκτύπωσε και πήγαινε να πλερώσεις.

οι κλεφτες δεν θα πλερωσουν τιποτα? λιγη δικαιοσυνη ρε πστη μου σ αυτην την χωρα :hystericalbs1:

hades7
16-12-13, 16:18
το πηρα αποφαση θα μονιασω :th_Laie_67-1:
[img]https://farm6.staticflickr.com/5533/11402688266_24055d1d38.jpg (https://www.flickr.com/photos/100223182@N04/11402688266/) 001 (https://www.flickr.com/photos/100223182@N04/11402688266/) by [url=https://www.flickr.com/people/100223182@N04/]

Kostas_1
16-12-13, 16:51
Ρε παίδες, λέτε να έβγαλα από το μυαλό μου; Κάπου το διάβασα και το είπα. Anyway, θα πάρω αύριο τηλ. στην ΔΟΥ μου και θα σας πω.

Χαντέ εφόσον είσαι μέσα στην δεκαετία θα πληρώσεις κάπου 180¤*. Μπες στο τάξις, πάτα ταυτότητα πληρωμής, εκτύπωσε και πήγαινε να πλερώσεις.

έντιτ *αν ήσουν 2λιτρος. :hystericalbs1:

Οχι δεν το εβγαλες απο το μυαλο σου. Ειχε ακουστει καποτε, αλλα δεν ισχυει.

oldcarskickass
16-12-13, 17:04
Μεχρι
31/1/2014
τουλαχιστο σε μενα αυτο δινει.

Στη παρουσα φαση ουτε να το παροπλισω μπορω, διοτι μου χρειαζεται αλλα ουτε και να το "χαρισω" σε καποιον πονηριδη που αρπαζει τις τεχνητα δημιουργημενες χαμηλες τιμες...
Ο τοκος στην εφορια ειναι 1% το μηνα αν δεν κανω λαθος, και εστω και ετσι σαν μορφη διαμαρτυριας δεν προκειται να τους τα πληρωσω τον Γεναρη.

Δεν είναι τεχνητά δημιουργούμενες οι τιμές, αυτές είναι δυστυχώς ή ευτυχώς. Αν καταφέρεις και το πουλήσεις σε άλλη τιμή αυτή θα είναι η τιμή για το όχημά σου :(



Μειωση ανεργιας με νεες ΕΣΣΟ και θεσεις ΟΑΕΔ :th_Laie_67-1:

Και εισακτέοι σε σχολές που δεν γράφονται - νόμιμα σε ΟΑΕΔ - κτλ κτλ

παω και εγω για κατάθεση...

τον πολυτελειας να φανταστω ΔΕΝ θα τον ζητανε αφου ΔΕΝ θα γινει χρηση ετσι??? σωστα??

Σωστά φαντάζεσαι, το 2015 ΔΕΝ θα σου ζητήσουν τον φόρο για το 2013 (αν το έχεις για όλο το διάστημα κατατεθιμένες πινακίδες.

Για το 12 βεβαίως και θα στο ζητήσουν αφού άλλο το τέλος κυκλοφορίας και άλλο ο φόρος πολυτελείας, και έτσι και αλλιώς εκδίδονται ξεχωριστά.

turbodog
16-12-13, 20:04
Επειδη μπερδευεστε μερικοι, αλλο το ετος που διανυουμε, αλλο το ετος που πληρωνουμε. Φετος πληρωνουμε την χρηση του 2012. Οσοι ειχατε πινακιδες το 2012 πληρωνετε τους μηνες που το ειχατε με πινακιδες. Αν το ειχατε 12 και τους 12. Αν το ειχατε 3 τοτε 3/12. Το τι κανατε το 2013, δεν εχει σημασια (θα εχει ομως του χρονου).
Μερικοι απο εμας (συμπεριλαμβανομενου και του φιλτατου Χαντε :pimp:) ειμαστε στην ευχαριστη θεση να πλΕρωσουμε το μαρμαρο παρολο που εχουμε αποχωριστει το πολυτελες μας οχημα εδω και καιρο.

turbodog
16-12-13, 20:11
Για τα εισαγωγης αυτοκινητα δεν αναφερει κατι σχετικα με την ημερομηνια πρωτης αδειας!!!
Πιστευω οτι εσκεμμενα δεν το αναφερει, οποτε οι ενδιαφερομενοι ας ακολουθησουν την κινηση του Παναγιωτη (sierra)......thumb

ΚΑι ομως το αναφερει δυστυχως. Απλα το αναφερει αναποδα, δηλαδη ποια εξαιρουνται

"Από την επιβολή του φόρου πολυτελούς διαβίωσης εξαιρούνται τα επιβατικά αυτοκίνητα ιδιωτικής χρήσης με παλαιότητα άνω των 10 ετών από το έτος πρώτης κυκλοφορίας τους στην Ελλάδα, καθώς και τα επιβατικά αυτοκίνητα ιδιωτικής χρήσης αναπήρων, τα οποία απαλλάσσονται από τα τέλη κυκλοφορίας. Για το οικονομικό έτος 2013 παλαιότητα άνω 10 ετών, έχουν τα αυτοκίνητα με έτος πρώτης κυκλοφορίας πριν από την 01/01/2003."

Bazil Van Sinner
16-12-13, 20:45
αλλο το ετος που διανυουμε, αλλο το ετος που πληρωνουμε.

:gr::gr::gr:

:facepalm::facepalm::facepalm:

330Ci STEPTRONIC
17-12-13, 10:19
καλα για το 2012 που εκανα χρηση ειδη μου εχει ερθει για πληρωμη 31-1-14 (ΚΑΙ ΚΑΛΑ):ranting2:

για το 2013 που εκανα χρηση το περιμενω....:ranting2:

το 2014 που ΔΕΝ θα κανω ...γιατι μια του κλεφτη δυο του κλεφτη....το κ@λοκρατος που ζουμε...θα καταθεσω..

Θελω να πιστέυω πως ΔΕΝ θα στηλουν τίποτα γιατι θα τρελαθώ....και θα το κανω τρομπετο

friendgr
17-12-13, 10:27
Για την χρήση 2013 δεν χρειάζεται να περιμένεις τώρα κάτι. Θα ενσωματωθεί στις φορολογικές δηλώσεις που θα κάνουμε την άνοιξη και θα πληρώνεται όπως όλος ο φόρος σε 3 δίμηνα.

Για να μην ξαναπληρώσεις όταν κάνεις δήλωση το 2015, θα πρέπει από 1-1-2014 να καταθέσεις.

Ptboul
17-12-13, 11:00
Έχω πάρει 3 ΔΟΥ μέχρις στιγμής και δεν το σηκώνουν σε καμία! https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/12/telphonefixe-1.gif

Cobalt
17-12-13, 11:05
Έχω πάρει 3 ΔΟΥ μέχρις στιγμής και δεν το σηκώνουν σε καμία! https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/12/telphonefixe-1.gif


Καφέεεεεεεεεε

330Ci STEPTRONIC
17-12-13, 12:45
Έχω πάρει 3 ΔΟΥ μέχρις στιγμής και δεν το σηκώνουν σε καμία! https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/12/telphonefixe-1.gif

εχουν δουλεια...ψαχνουν απο που αλου θα μας τα παρουν...

330Ci STEPTRONIC
17-12-13, 12:47
πριν λιγο εμαθα κατι και δεν ξερω αν υσχιει...

οτι τα επιβατικα που ειναι σε εταιριες δεν πληρωνουν φορο πολυτελειας....
να μας πει καποιος αν ξερει κατι.

αρε ελ.κρατος...

Harisp
17-12-13, 13:11
πριν λιγο εμαθα κατι και δεν ξερω αν υσχιει...

οτι τα επιβατικα που ειναι σε εταιριες δεν πληρωνουν φορο πολυτελειας....
να μας πει καποιος αν ξερει κατι.

αρε ελ.κρατος...

Δεν νομίζω να ισχύει αυτό...

Και σε εταιρεία να το έχεις, δηλώνεις την χρήση στον νόμιμο εκπρόσωπο αυτής.

mikegr
17-12-13, 14:01
https://news.in.gr/greece/article/?aid=1231281455

Cobalt
17-12-13, 14:02
https://www.youtube.com/watch?v=FvsUGHSqFkE

Δείτε και για ακόμη μια φορά αναρωτηθείτε...

μα καλά είναι δυνατόν τη στιγμή που μερικοί πεινάνε και μας έχουν εξοντώσει με τέτοιο τρόπο, πολιτικά στελέχη να κάνουν τέτοια?

ο τύπος προφανώς είχε παραδώσει πινακίδες για να γλιτώσει το φόρο πολυτελείας (δεν είχε να τα δώσει μάλλον , χαχαχαχαα) και αντί να το είχε ακινητοποιημένο το κυκλοφορόύσε με ΠΛΑΣΤΕΣ πινακίδες. γιαυτό και ήταν και ανασφάλιστο!

ωραίο παράδειγμα Κύριε....

oldcarskickass
17-12-13, 14:15
Καλά ντάξει θα νιώσει αδιάθετος θα πάει νοσοκομείο και θα κάνει και μήνυση στο Δημόσιο θα πάρει και λεφτά.

Εδώ ο άλλος πάτησε με το όχημα του άνθρωπο και δεν τον ακούμπησαν.

Τον άμοιρο μπασκίνα που τον συνέλαβε και σε ποια τρύπα θα καταλήξει σκέφτομαι.

Μπράβο στον πρώην υπουργό, πραγματικά και ειλικρινά μπράβο, έτσι θέλει τελικά σάλιο και ξύλο

stefm5
17-12-13, 14:27
αυτό για να βλέπουμε τί χαμένα κορμιά ψηφίζουμε οι έλληνες τόσες δεκαετίες.
ο λιάπης δεν ήθελε να πληρώσει φόρο πολυτελείας αλλά οι πολίτες πρέπει να ματώνουν για να επιβιώνουν

Cobalt
17-12-13, 14:29
ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω....
και νομίζω ήταν και στο Συγκοινωνιών?

friendgr
17-12-13, 14:45
Ναι. Υπουργός Μεταφορών.

Ετσι είχαν μάθει μια ζωή. Οι καρεκλοκένταυροι γαμήκουλοι που έκαναν ότι γούσταραν και από κάτω τα ΖΩΑ κούναγαν τα σημαιάκια.....

Δυστυχώς ακόμα και σήμερα την νοοτροπία αυτή την έχουν πολλοί ακόμα και ας φοράνε την μάσκα της σοβαροφάνειας...

Θα δείτε και την συνέχεια......ότι έπαθαν και οι κατηγορούμενοι του χρηματιστηρίου...
δικηγόρος !! Επιτυχημένη και σίγουρη δουλειά.

Ptboul
17-12-13, 14:52
Δυστυχώς ακόμα και σήμερα την νοοτροπία αυτή την έχουν πολλοί ακόμα και ας φοράνε την μάσκα της σοβαροφάνειας...

Tί λες τώρα; ΚΑΙ σήμερα ΚΑΙ αύριο ΚΑΙ για πάντα θα την έχουν αυτή την νοοτροπία, και όχι πολλοί, ΟΛΟΙ καθώς και οι παρατρεχάμενοι τους.

Τα μεγαλύτερα λιγούρια και γυφτο-φτωχομπινέδες είναι οι πολιτικοί και αν βάζατε έναν κοριό για μια μέρα στο γραφείο ενός πολιτικού γραφείου, πιστεύω -το λιγότερο - δεν θα ξανα ψήφιζε κανείς.

Bitz
17-12-13, 15:08
Και τον ειχα για βλαμενο...

Koyotte
17-12-13, 15:09
Αν είναι όντως αλήθεια, σκεφτείτε τι είδους άνθρωποι εκπροσωπούν τη χώρα μας και τη δεσμεύουν με την υπογραφή τους, σκεφτείτε πως διαπραγματεύονται για τα συμφέροντα της χώρας μας, σκεφτείτε τι επιχειρήματα θα προβάλλουν στους ομολόγους τους, σκεφτείτε απλά...

Cobalt
17-12-13, 15:10
Και τον ειχα για βλαμενο...

xaxaxaaxxaxaxa

gnx
17-12-13, 15:40
Δεν νομίζω να ισχύει αυτό...

Και σε εταιρεία να το έχεις, δηλώνεις την χρήση στον νόμιμο εκπρόσωπο αυτής.

Ισχύει. Όταν η εταιρεία έχει πάνω από ένα αυτοκίνητο τον νόμιμο εκπρόσωπο τον βαρύνει μόνο το αυτοκίνητο με το υψηλότερο τεκμήριο συνεπώς φόρος πολυτελείας υπολογίζεται για ενα αυτοκίνητο.

Bazil Van Sinner
17-12-13, 15:41
Ευχομαι απο τα βαθη της καρδιας μου να τα πληρωσει να του κανουν κατασχεση και
το τσεροκι η το καγιεν(πιθανολογω) και να μην γλυτωσει τιποτα ,ετσι ασαλιωτα!!!!

Αξιζει να δεις ειδησεις παντως!!!

https://img14.imageshack.us/img14/390/n822.jpg

EVERGET
17-12-13, 15:47
Ευχομαι απο τα βαθη της καρδιας μου να τα πληρωσει να του κανουν κατασχεση και
το τσεροκι η το καγιεν(πιθανολογω) και να μην γλυτωσει τιποτα ,ετσι ασαλιωτα!!!!

Αξιζει να δεις ειδησεις παντως!!!

https://www.bmwfans.gr/forum/


Mε Touareg ήταν ο άνθρωπος....φάου-βε...αυτοκίνητο του λαού....:th_Laie_67-1:

(Tώρα που μάθαμε πως είναι και vag-ίτης...το μένος μεγαλώνει...:th_Laie_67-1:)

Bazil Van Sinner
17-12-13, 15:50
τουαρεγκ ο μπουρτζος?????

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

m_power_lunatic
17-12-13, 16:04
Και τον ειχα για βλαμενο...

Πραγματικα εχει φατσα βλαμμενου,τον ειχα και εγω και ειναι προφανως αρχι-βλαμμενος!

330Ci STEPTRONIC
17-12-13, 17:13
Ισχύει. Όταν η εταιρεία έχει πάνω από ένα αυτοκίνητο τον νόμιμο εκπρόσωπο τον βαρύνει μόνο το αυτοκίνητο με το υψηλότερο τεκμήριο συνεπώς φόρος πολυτελείας υπολογίζεται για ενα αυτοκίνητο.

ωπα..δηλαδη αν εχει και δευτερο και τριτο και και...θα πληρωσει στο ενα?

ξερω περιπτωση με εταιρια που εχει 5 Passat 2λιτρα , ενα για καθε διευθυντη
αμα ο αφεντικος τα εχει στο ονομα του θα πλερώσει για το ένα?

aristent
17-12-13, 18:51
Γατακια.....καταθεση πινακιδων,υποκυβισμος και λοιπα, ειναι για το Λαο!!!:D

....,η εξουσια βγαζει πλαστα χαρτια&πινακιδες και αμα λαχει ναουμε,δεν δηλωνει και κυβικα στη φορολογικη δηλωση!!!:thumbsup:

EVERGET
17-12-13, 19:46
Toυλάχιστον κάποιοι πιο οργανωμένοι βάζουν το εθνόσημο σε αυτοκολλητάκι για να μην χτυπάει η έλλειψη στο μάτι! Δεν είσαι καλός στις μαϊμουδιές κ. Υπουργέ!!!

Αλήθεια διακρίνετε εάν το Touareg είναι V6 ή V8??? Πάντως W12 δεν είναι ώστε να θεωρηθεί υπερβολή!!! :th_Laie_67-1:

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/12/touareg_liapis-1.png

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/12/liapis6-1.png

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/12/liapis4-1.png

Cobalt
17-12-13, 20:02
Γατακια.....καταθεση πινακιδων,υποκυβισμος και λοιπα, ειναι για το Λαο!!!:D

....,η εξουσια βγαζει πλαστα χαρτια&πινακιδες και αμα λαχει ναουμε,δεν δηλωνει και κυβικα στη φορολογικη δηλωση!!!:thumbsup:

σωστός, το είδα και λέω τι γράφει ο τύπος??

Nick bmwlover
17-12-13, 20:04
Πραγματικα εχει φατσα βλαμμενου,τον ειχα και εγω και ειναι προφανως αρχι-βλαμμενος!

:hystericalbs1:

Nick bmwlover
17-12-13, 20:06
V6 πρεπει να ειναι Νασο.

Nick bmwlover
17-12-13, 20:10
V6 πρεπει να ειναι Νασο.

Λαθος!!!V8 ειναι https://https://www.zougla.gr/image.ashx?fid=1292932 (https://www.zougla.gr/image.ashx?fid=1292932)

doctore
17-12-13, 20:29
Ευχομαι απο τα βαθη της καρδιας μου να τα πληρωσει να του κανουν κατασχεση και
το τσεροκι η το καγιεν(πιθανολογω) και να μην γλυτωσει τιποτα ,ετσι ασαλιωτα!!!!

Αξιζει να δεις ειδησεις παντως!!!

https://www.bmwfans.gr/forum/

Απ' το στόμα σου και στου εισαγγελέα το αυτί !!!

Ρε συ Μπιλ, μη βάζεις Φραγκάκη, είναι εντελώς αντικ@υλωτική :original:

Leonidas_E39
17-12-13, 20:38
Την βάζει Γιατρέ μου γιατι την σκέφτεται με φορεμενη κουκουλα. :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

doctore
17-12-13, 20:42
Γατακια.....καταθεση πινακιδων,υποκυβισμος και λοιπα, ειναι για το Λαο!!!:D

....,η εξουσια βγαζει πλαστα χαρτια&πινακιδες και αμα λαχει ναουμε,δεν δηλωνει και κυβικα στη φορολογικη δηλωση!!!:thumbsup:

Δυστυχώς Άρη κυκλοφορούν και μη πολιτικοί με αυτό το τρόπο.
Και λέω δυστυχώς κυρίως για το ότι κυκλοφορούν ανασφάλιστοι.

Δυστυχώς ο συγκεκριμένος πολιτικός ανηψιός έβγαινε με σταυρό προτίμησης.


Μπράβο στους αστυνομικους που έκαναν αυτό που έπρεπε να κάνουν.

Bazil Van Sinner
17-12-13, 20:55
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/v/1492846_685234948183363_790958281_n.jpg?oh=233a278 764996839ae3261e61bc35d2c&oe=52B2C36B&__gda__=1387519239_8d68f76785980100b1d74d8354800a1 c

optostyle
17-12-13, 20:59
Παιδια ειλικρινα σας λεω ΟΠΟΥ πολιτικος και γενικα "γνωστος"της τηλεορασης....οπου δουνε κουτρα πανε.........σε εστιατορια θες?κουτρα...σε ρουχα θες?κουτρα...σε διασκεδαση θες?κουτρα....μιλαμε ΟΛΟΙ οι πολιτικοι ειναι ΞΕΛΙΓΩΜΕΝΟΙ...Αν και ζουν στη χλιδα ειναι ΞΕΛΙΓΩΜΕΝΟΙ....κοιταζουν να τη βγαλουν τζαμπα σε ΟΛΑ...απο Μενεγακη μεχρι Σαμαρα και βαλε.......... Θα σας πω κατι θυμηθητε το για αλλους καιρους ....""ΓΕΜΑΤΕΣ ΤΣΕΠΕΣ, ΝΗΣΤΙΚΑ ΜΑΤΙΑ""

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

steliosm46
17-12-13, 21:23
στην θεσσσαλονικη τα βράδια πετυχαίνω πολλές φορές ένα πορσε με τετοιες πινακιδες κυκλοφορεί σαν να μην συμβαίνει τιποτα!

κανει μπαμ η πινακιδα τι να λεμε τωρα, η κανονικές πινακιδες εκτος απ το εθνοσημο κανουν και αντανακλαση απ τα φωτα το βραδυ!

EVERGET
17-12-13, 21:25
Μιχάλη...το να τη βγάζεις τσάμπα από το 2011 είναι πλεονεξία! Φρόντισε τώρα να δηλώσεις υποκυβισμό σε 3.2 V6, και ξήλωσε και το V8 από πίσω....μην την πατήσουμε όπως με το εθνόσημο....:th_Laie_67-1:

https://www.youtube.com/watch?v=qBxmOi-nxA0&feature=player_embedded#at=13

GIANNHS M
17-12-13, 21:33
Μιχάλη...το να τη βγάζεις τσάμπα από το 2011 είναι πλεονεξία! Φρόντισε τώρα να δηλώσεις υποκυβισμό σε 3.2 V6, και ξήλωσε και το V8 από πίσω....μην την πατήσουμε όπως με το εθνόσημο....:th_Laie_67-1:

https://www.youtube.com/watch?v=qBxmOi-nxA0&feature=player_embedded#at=13

ντροπη,αισχος,ξεφτιλα......δε ν ξερω για ποιον ομως ποιο πολυ....γι'αυτον ή για εμας......περιμενω να δω ΔΗΜΟΣΙΑ τις κυρωσεις που επιβαλλει ο νομος σε τετοια καθαρματα που εχουν κ το αξιωμα του πολιτικου......κ μετα τους φταιει κ τα βαζουν με τον καθε μικρομεσαιο που εκανε μια παραβαση ή για εκεινους που κανουν λαμογιες.τι καλυτερο παραδειγμα προς μιμηση απο το πολιτικο μας σκηνικο???συμφωνειτε????κ μετα τους φταινε τα κυβικα,τα ακινητα,τα κινητα κ καθε ειδους αντικειμενο που εχει αποκτησει ο καθενας μας με τα ΔΗΛΩΜΕΝΑ Κ ΦΟΡΟΛΟΓΗΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ ΜΑΣ......αντε κ στο @ιαολο,,,,παλι συγχυστηκα....:fountwtis:

Bazil Van Sinner
17-12-13, 21:46
Θα τον φαει τον τακο ,δεν τον γλυτωνει!!!!!

Στη σεντρα προς παραδειγματισμο.

Πολυ σοφη η ρηση Optostyle,αλλα εδω δεν ειναι κουτρα,αλλα απατη,

και σοβαρη απατη.Αν,λεω εγω τωρα,δεν ηταν στημενο ολο αυτο,

φανταστειτε η ανακαλυψη να γινοταν σε κανενα ατυχημα....

Christopherk
17-12-13, 22:09
Και πόσα άλλα γίνονται που δεν θα μάθουμε ποτέ.

Bitz
17-12-13, 22:16
H δημοσιογραφαρα ομως ερωτηση....που τις φτιαξατε κυριε λιαπη;;
Απεναντι απο την τροχαια αθηνων εχει 5-6 μαγαζια ολη η αθηνα το ξερει.

Harisp
18-12-13, 00:01
Αυτό είναι η κορυφή του παγόβουνου σχετικά με αυτά που έχει κάνει ο κ. Λιάπης...

Μιλάμε για μεγάλη διαπλοκή με Siemens κτλπ...

330Ci STEPTRONIC
18-12-13, 10:26
ξερετε ποσα κυκλοφορουν ελευθερα???

εγω προσωπικα εχω βαρεθει να μετράω...

το κολπο ειναι γνωστο πριν παραδοσουν.....εχασα την αδεια του οχηματος κυριε κρατος!!!!

παρε αλλη καλε μου πολιτη...

αααα τη βρηκα την παλια ας την παραδοσω με τις πινακιδες....:ranting2:

ο νοων νοητο

κανει και ασφαλεια μετα...thumb

ηθελα και να ξερα τι σκ@τ@ συστηματα online εχουνε να τα δουνε οτι ειναι fake??

friendgr
18-12-13, 12:41
Βασικά αν το σκεφτείτε, τις τρύπες λόγω έλλειψης μηχανοργάνωσης/μηχανογράφησης εκμεταλλεύονται όλοι. Από πινακίδες μέχρι δήλωσης παιδιών.

Οταν υπάρχει σύστημα (και δουλεύει) δεν υπάρχει περίπτωση για τέτοια "λάθη". Αυτά θα τα διαβάζουν οι ξένοι και θα γελάνε.

Samaro
18-12-13, 14:21
Δεν έχετε χρήματα για τα τέλη κυκλοφορίας ;

Εχετε μεγάλο τεκμήριο ;;

Don't Worry , Be Liapy

stefm5
18-12-13, 16:02
ξερετε ποσα κυκλοφορουν ελευθερα???

εγω προσωπικα εχω βαρεθει να μετράω...

το κολπο ειναι γνωστο πριν παραδοσουν.....εχασα την αδεια του οχηματος κυριε κρατος!!!!

παρε αλλη καλε μου πολιτη...

αααα τη βρηκα την παλια ας την παραδοσω με τις πινακιδες....:ranting2:

ο νοων νοητο

κανει και ασφαλεια μετα...thumb

ηθελα και να ξερα τι σκ@τ@ συστηματα online εχουνε να τα δουνε οτι ειναι fake??

υπάρχει και πιό οργανωμένη 'αποφυγή' του νόμου με τη συνδρομή κρατικών λειτουργών αλλά κωλύομαι να μιλήσω δημοσίως.
δέχθηκα πρόταση με συγκεκριμένη ταρίφα.. :thumbsdown:

mark e92
18-12-13, 16:10
Αντε να σε τρακάρει ένας τέτοιος μαλ@@@@ας ...


Υπάρχουν αρκετοί...

steliosm46
18-12-13, 16:19
Δεν φταίει το συστημα επειδη αυτος ειναι λαμογιο και πηγε και "εκτυπωσε" πινακιδες

Για μενα το συστημα θα φταιει εαν δεν τιμωρηθεί παραδειγματικά! τωρα αμεσως να του κατασχεσουν τα παντα και να του βαλουν προστιμο οσα λεφτα κανει το καγιεν.

και αφαιρεση το διπλωμα για 5 χρονια

για μενα, οσο μεγαλυτερη θεση στο συστημα εχει καποιος, τοσο μεγαλυτερο προστιμο πρεπει να τρωει σε περιπτωση που αθετεί τον νομο.

αρα, υπουργος? 10 φορες παραπανω προστιμο απο τον απλο πολιτη!

και τελιώσαμε..

mark e92
18-12-13, 16:21
+1000
που ξέρεις όμως αν δεν ήταν φτιαχτό ...