PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα στο Pc.........



Vasilis
29-03-10, 01:10
Στα καλα καθουμενα....:ranting2:...κ ενω λειτουργει κανονικα ο υπολογιστης του σπιτιου, με εγκατεστημενους 3 σκληρους δισκους επανω....πεταει χωρις λογο κ αιτια τον 1 ή τους 2 εκτος τον κυριο δισκο που ειναι το λειτουργικο εγκατεστημενο....εκτος...!

κατα την επανεκκινηση μπορει κ να μην μπουταρει απο τον σωστο δισκο...κ να μου λεει οτι δεν βρισκει λειτουργικο να ξεκινησει....
αν αφαιρεσω τον 3 δισκο κατα σειρα δλδ τον Ε.....ξεκιναει κανονικα αφου μπω στο ΒΙΟS κ του πω ποιος θα ναι ο δισκος εκκινησης...σε αλλη περιπτωση δεν τους βλεπει κ τους 3 παρα μονο εναν που δεν εχει λειτουργικο...

στο επομενο ρισταρτ...κ αφου ξανατοποθετησω ρευμα κ στον 3...ολα βαινουν καλως εως οτου του την δωσει κ τον-τους ξαναπεταξει....

εκτος απο ευχελαιο...εχετε καμμια καλη ιδεα τι μπορει να παιζει?

το μυαλο μου παει στο οτι τα χει παιξει η μητρικη?

για ριχτε καμμια ιδεα ρε παιδια μην τον πεταξω χωρις λογο κ πληρωνουμε τσαμπα πραγματα κ ερχονται κ δυσκολες εποχες..........!:ranting2::th_Laie_67-1:


:thanks:

valantis544
29-03-10, 01:56
Τροφοδοτικό ίσως; Ξεκίνα κι από τα εύκολα. Βγάλε και ξαναβάλε μνήμες, κάρτες γραφικών κ.τ.λ. Αν η μητρική σου δεν έχει solid state πυκνωτές, τότε τσέκαρε με το μάτι μήπως έχει σκάσει κανένας ή αν έχει φουσκώσει. Επίσης, καλό θα ήταν να τσεκάρεις έναν έναν τους δίσκους με το utility της εκάστοτε κατασκευάστριας, γιατί ίσως ετοιμάζεται να τα παίξει κάποιος και μπερδεύει τον controller.

Χρίστος
29-03-10, 02:24
ksekina me ta apla.
-tsekare ta kalodia
-na einai sindedemena me ti seira
-prosekse ta "master" kai "slave"
-an einai eksoterikoi na einai sindedemenoi piso ap eftheias sto pc kai oxi mprosta i se dock
-prosekse mipos kapoio software elenxei ta usb kai sta svinei(isos kai antivirus)

meta pas sta pio vatheia.
-ptoseis tasis apo trofodotiko an exeis elipsi ups
-ios
-provlima sti mitriki apo taseis
-pali logo tasis provlima stous sklirous kai einai etoimoi na tin akousoun


as kanei mia diagnosi kai o 007 to proi mipos mou exei ksefigei tipota ora pou einai.

"sorry gia a greeklish alla den eimai ellada"

Apostolos
29-03-10, 08:05
Mηπως εχεις Βασιλη καποια διαταξη raid ή ολοι οι δισκοι δουλευουν ξεχωριστα και ανεξαρτητα ο ενας απο τον αλλο?

tamtamcafe
29-03-10, 08:21
μηπως ειναι προειδοποιηση οτι ερχεται πασχα και πρεπει να φυλαχτεις απο το φαγητο??????:hystericalbs1::hystericalbs1:
μηπως εχεις βαρυνει πολυ τωρα τελευταια και δε σε σηκωνει ο υπολογιστης????:whistle::whistle:
μηπως να νηστευες τη μεγαλη εβδομαδα να δεις καλο?????:thumbsup:

scania124
29-03-10, 08:25
μηπως ειναι προειδοποιηση οτι ερχεται πασχα και πρεπει να φυλαχτεις απο το φαγητο??????:hystericalbs1::hystericalbs1:
μηπως εχεις βαρυνει πολυ τωρα τελευταια και δε σε σηκωνει ο υπολογιστης????:whistle::whistle:
μηπως να νηστευες τη μεγαλη εβδομαδα να δεις καλο?????:thumbsup:

χααχχααχχααχαχαχχαχααχ

μαλλον κατι απο αυτα που ειπε ο μητσος ειναι!!!!!!!!!!!

σιγουρα!!!!!!!!
:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Thomelef
29-03-10, 08:30
νομίζω βασίλη πως ανεβάζει θερμοκρασία ο υπολογιστής σου.
απο ότι κατάλαβα αμα ξεκουμπώσεις ένα δίσκο τότε λειτουργούν όλα.
αν τους συνδέσεις όλους μετά απο λίγο σβήνει γιατί ανεβάζει θερμοκρασία.
μπέκα μέσα στο bios και τσέκαρε θερμοκρασίες υπολογιστή και cpu.
αν ανεβάζεις 80άρες και 90άρες έχεις πρόβλημα ψύξης ή κάποια συσκευή
για κάποιο λόγο δεν ψύχεται καλά με αποτέλεσμα να ανεβάζει τη θερμοκρασία
του υπολογιστή.
συνήθως αυτό που φαίνεται με πιο ανεβασμένη θερμοκρασία είναι ο cpu.
αν είναι κάτι τέτοιο μη φοβάσαι, δεν πρόκειτε να πάθει κάτι ο υπολογιστής,
μιάς και σβήνει απο μόνο του για να μην γίνει κάποια ζημιά. βέβαια πάντα
υπάρχει το ενδεχόμενο που λένε μία τις χιλίοις...

Κωνσταντίνος
29-03-10, 08:55
Η μητρική σου είναι ASUS ;

gyiama
29-03-10, 09:16
γυρνα το bios στις default τιμες και κανε και ενα clear reset απ το jumper στη μιτρικη επανω!!αν οι δισκοι σου ειναι sata ιλοι δεν υπαρχει θεμα slave master αν ειναι ide τοτε υπαρχει αλλα εφοσων τους βλεπι κανονικα τοτε μαλλον το αποκλειουμε αυτο!!ποτε σου παρουσιασε το προβλημα αυτο?ειχεσ απο παντα 3 δισκους η μολις εβαλες τον 3ο αρχισε τα χαζα?αν ναι τοτε παιζει το τροφοδοτικο σου να μην επαρκει για την τροφοδοσια ολων,ειδικα αν εχειε και 2-3 usb πανω συνδεμενα!!!τι τροφοδοτικο εχεις?ποσα watt και τι μαρκα?οι δισκοι αν ειναι να τα παιξουν το κανουν μια κι εξω δεν το κανουν σιγα σιγα και ουτε σου αλλαζε τις τιμες απ το bios!!!αν ολα τα παραπανω ειναι οκ και δεν εχεις τους δισκους σε raid (αν ναι ξαναπερασε drivers μιτρικησ για raid) τοτε πας για μιτρικη.....αν εινα σχετικα καινουριο το pc 2-3 χρονων μην αγχωνεσαι εχει φθηνες 40-50ε!!

Vasilis
29-03-10, 10:32
1000 :thanks: ολους για τις απαντησεις σας (θα λαβετε κ τα αναλογα thanks ,αλλα μου τελειωσαν....:th_Laie_67-1:)

το πισι δουλευει οπως ειναι στην σημερινη του κατασταση περιπου για 1 χρονο...δεν εχει αλλαξει κατι ουτε εχω προσθεσει κατι περαν απο software που πολλες φορες προσθετω κ αφαιρω....

Η μητρικη μου ειναι της Asus κ οι δισκοι ειναι ενας 250αρης κ δυο 500αρηδες μαρκας καλης, δεν την θυμαμαι αυτην την στιγμη....

παιρετερω χαρακτηριστικα δυστυχως δεν ειναι δυνατον να χω τωρα μιας κ δεν ειμαι στο σπιτι για να το δω.....

θα δοκιμασω καποιες απο τις λυσεις που προτεινατε μολις με το καλο επιστρεψω και θα δουμε....ευχαριστω κ παλι ...αν ανακαλυψω το λαθος θα ενημερωσω:thnx:

Κωνσταντίνος
29-03-10, 10:35
Η μητρικη μου ειναι της Asus .........
Γιαυτό σε ρώτησα αν είναι ASUS. Το έχω συναντήσει σε αρκετές μητρικές αυτής της εταιρίας. Πολλές φορές "χάνουν" τους σκληρούς (οι οποίοι δεν έχουν κανένα πρόβλημα και με επάρκεια τροφοδοσίας σε Watt) ή άλλες φορές χάνουν την ρύθμιση του Boot Priority.

Vasilis
29-03-10, 10:41
Γιαυτό σε ρώτησα αν είναι ASUS. Το έχω συναντήσει σε αρκετές μητρικές αυτής της εταιρίας. Πολλές φορές "χάνουν" τους σκληρούς (οι οποίοι δεν έχουν κανένα πρόβλημα και με επάρκεια τροφοδοσίας σε Watt) ή άλλες φορές χάνουν την ρύθμιση του Boot Priority.

αυτο παθαινει....κ απ τα δυο.....:ranting2:

την πεταω δλδ?:shok:

Κωνσταντίνος
29-03-10, 10:45
Οχι δεν την πετάς. Απλά όταν το κάνει θα πρέπει να το ρυθμίζεις πάλι. Δεν το κάνουν και με μεγάλη συχνότητα ώστε να χρειαστεί να την αντικαταστήσεις.
Και δεν λύνεται ούτε με bios update.
Και έχει παρατηρηθεί σε "μικρές" σειρές mobo της εταιρία. Τα βαρβάτα και πανάκριβα μοντέλα δεν το παρουσιάζουν

gyiama
29-03-10, 10:54
αν δεν υπαρχει κατι απο τα παραπανω που ανεφερα και γω δοκιμασε σαν τελευταια λυση αυτο που σου ειπα με το bios διαφορετικα παμε στην τελευταια λυση η οποια ειναι η αντικατασταση! και εφοσων τον εχεις μονο 1 χρονο τον υπολογιστη δεν υπαρχει θεμα θα βρεις ανετα μητρικη και οπως ειπε ο κωνσταντινος δυστυχως εχει παρουσιαστει πολλες φορες αυτο και σε asus και σε gigabyte!!μια μητρικη νορμαλ καλη μητρικη κοστιζει 60-80ε!!! πιο πανω νομιζω δεν υπαρχει λογος να πας!!

Stathis
29-03-10, 10:57
δυστυχως το ιδιο επαθα στο δικο μου πριν λιγο καιρο...
ηταν η μητρικη... κοστος 100 ευρω...

μπαξε ενα καινουργιο ρε και πετα το σαπακι...

GIWRGOSPR
29-03-10, 11:10
πετα το σαραβαλο ρε βασσιλη και παρε ενα TOSHIBA.....βαλτου και μεθανολη να φορτωνει αμεσως......

Apostolos
29-03-10, 12:37
Κάνε ένα κόπο Βασίλη και κατέβασε το τελευταίο firmware του motherboard σου και πέρασέ το, δεν χάνεις και τίποτα, ίσως έχουν φτιάξει τίποτα προηγούμενα Bugs. Σου παραθέτω το Link της asus για να μην ψάχνεις...

https://support.asus.com/download/download.aspx?SLanguage=en-us

stratos
29-03-10, 13:19
Αυτός ο υπολογιστής παρήγγηλε ess, μεθανόλες και ποιός ξέρει τι άλλο ακόμα. Ε την άκουσε το κακόμοιρο, σου λέει όλο μπάζεις στο αυτοκίνητο, μπάξε και σε μένα μια μητρική.

Πες του οτι θα τον μπάξεις στην ανακύκλωση και να δείς πως θα φτιάξει

patriNOS
29-03-10, 13:31
βασιλη βγαλε την μπαταρια της μητρικης και το ρευμα του τροφοδοτικου πατα 3 φορες το start για να αναψει το pc(ψωρις να το εχεις στο ρευμα) για να αποφορτιστει εντελως το ρευμα της μητρικης και να κανει reset το βιος για να επιστρεψει στις default τιμες(υπαρχουν αρκετοι τροποι αυτος ειναι ο σιγουροτερος. μετα βαλε τον σκληρο σου που εχει το λειτουργικο (αν οι σκληροι ειναι ατα και οχι serial ατα) στο jumperaki του να δειχνει master και δοκιμασε τους υπολοιπους 2 με slave.αν δεν δουλεψει κανε τον ενα slave και τον αλλο cable select για να επιλεξει το συστημα πως θα τον προσδιορησει.τα καλωδια τα ατα βαλε ο master να ειναι στην motherboard στο πρωτο slot επανω στο ιδιο καλωδιο συνδεσε το cd ή dvd rom και στο δευτερο ατα συνδεσε τους 2 σκληρους. αν δεν τα καταφερεις στειλε πμ να σου δωσω το τηλ μου να στο φτιαξω μεσω τηλεπισκευης ή ελα πατρα να πιουμε καφε και να στο φτιαξω αφιλοκερδος..... δεν χρειαζεται να αλλαξεις μητρικη.

valantis544
29-03-10, 14:38
Κι εγώ είμαι της γνώμης πως αν είναι το πρόβλημα σε κάποια bugs της μητρικής, πως δεν θα χρειαστείς αντικατάσταση μιας και δούλευε για έναν χρόνο. Αν τελικά είναι αυτό το πρόβλημα δοκίμασε κάποιους συνδιασμούς όπως σου λέει ο patriNOS, μέχρι να πας με τα νερά του και να δουλεύει πάλι απροβλημάτιστα. Επίσης αν οι 500άρηδες δίσκοι σου είναι seagate, τότε έχε υπ όψιν πως βγήκαν κάποιες μεγάλες παρτίδες με πρόβλημα και μετά από κάμποσο καιρό (2 μέρες, 2 χρόνια) όποτε τους έρθει, έχουν μεγάλες πιθανότητες να σταματήσουν να δουλεύουν έτσι απλά και χάνονται από το BIOS σαν να μην είναι συνδεμένοι καν. Ελπίζω να μην είναι αυτό, γιατί παρόλο που τα δεδομένα παραμένουν ανέπαφα, είναι αρκετά δύσκολο να αποκτήσεις πάλι πρόσβαση σε αυτά.

https://www.tomshardware.com/news/seagate-500gb-1tb-firmware-update,6867.html

https://seagate.custkb.com/seagate/crm/selfservice/search.jsp?DocId=207951

Vasilis
29-03-10, 16:39
σας ευχαριστω ολους για το χρονος σας ρε παιδια...

ειμαι σιγουρος οτι με τοσες συμβουλες , οταν γυρισω με το καλο θα το τακτοποιησω το θεμα....

θα ενημερωσω για να ξερουν κ αλλοι που μπορει να αντιμετωπιζουν το ιδιο προβλημα....

patriNOS
30-03-10, 13:29
Κι εγώ είμαι της γνώμης πως αν είναι το πρόβλημα σε κάποια bugs της μητρικής, πως δεν θα χρειαστείς αντικατάσταση μιας και δούλευε για έναν χρόνο. Αν τελικά είναι αυτό το πρόβλημα δοκίμασε κάποιους συνδιασμούς όπως σου λέει ο patriNOS, μέχρι να πας με τα νερά του και να δουλεύει πάλι απροβλημάτιστα. Επίσης αν οι 500άρηδες δίσκοι σου είναι seagate, τότε έχε υπ όψιν πως βγήκαν κάποιες μεγάλες παρτίδες με πρόβλημα και μετά από κάμποσο καιρό (2 μέρες, 2 χρόνια) όποτε τους έρθει, έχουν μεγάλες πιθανότητες να σταματήσουν να δουλεύουν έτσι απλά και χάνονται από το BIOS σαν να μην είναι συνδεμένοι καν. Ελπίζω να μην είναι αυτό, γιατί παρόλο που τα δεδομένα παραμένουν ανέπαφα, είναι αρκετά δύσκολο να αποκτήσεις πάλι πρόσβαση σε αυτά.

https://www.tomshardware.com/news/seagate-500gb-1tb-firmware-update,6867.html

https://seagate.custkb.com/seagate/crm/selfservice/search.jsp?DocId=207951

εχει δικιο σε αυτο με τους δισκους.. αν πραγματι συμβαινει κατι τετοιο μου τους στελνεις και κατα 99 τις 100 μπορω να ανακτησω τα δεδομενα σου....

Χρίστος
31-03-10, 17:02
Βομβαρδισμός απαντήσεων και λύσεων.
Αυτό θα πει αμεσότητα.

Μπράβο στη παρέα του fans.
ειμαστε παντός καιρού και περιπτώσεων!!!