PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελληνικά δεδομένα



Akis 330Ci
25-03-10, 12:34
Δειτε το ολο!!! Αξιζει!


https://www.youtube.com/watch?v=gK8cqL8sl5k

Skyline_IS
25-03-10, 13:05
Ξεπουλανε την χωρα με το ετσι θελω...

GIWRGOSPR
25-03-10, 15:02
πολυ καλο βιντεο.....συμφωνω απολυτοτατατατατατατα

paganis
25-03-10, 15:11
χρονια γνωστα...δυστηχως τιποτα δεν αλλαζει ....και το βιντεο...οσο περναει ο καιρος επαληθευεται....

Driver M
25-03-10, 15:22
Το βίντεο λέει αρκετές αλήθειες, αλλά σε μερικά σημεία τα κάνει και αχταρμά, μπερδεύοντας νέα τάξη πραγμάτων, την ψήφο των μεταναστών, το ξεπούλημα των εδαφών, το σκοπιανό και καταλήγοντας στο ότι η Ελλάδα έχει τόσο μεγάλο ορυκτό πλούτο, που την καθιστά υπερδύναμη!! Ε, εκεί χάσαμε τα αυγά και τα πασχάλια.

Πώς γίνεται να είναι ΟΛΟΙ τόσο σίγουροι για κάτι τέτοιο, τη στιγμή που δεν έχει γίνει ποτέ κάποια σοβαρή έρευνα για κοιτάσματα, ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. Όπως επίσης δεν καταλαβαίνω, γιατί ακόμα και το Ιράν, που έχει φοβερή έχθρα με τη δύση, μπορεί και κάνει εξόρυξη των κοιτασμάτων του (ανήκει στις 3 μεγαλύτερες πετρελαιοπαραγωγούς χώρες παγκοσμίως), κατασκευάζει πυρηνικές εγκαταστάσεις κλπ και μόνο στη χώρα μας δεν επιτρέπουν να εξορύξει το παραμικρό! Καλές οι θεωρίες συνωμοσίας και πολλές έχουν βάση, όπως κάποια βάση μπορεί να έχουν και τα πετρέλαια του Αιγαίου, αλλά αυτό απέχει πολύ από το να θεωρούμε δεδομένο κάτι για το οποίο ουσιαστικές έρευνες δεν έχουν γίνει και μάλιστα να λέμε ότι η χώρα μας θα μπορούσε να γίνει και υπερδύναμη...

paganis
25-03-10, 15:37
Το βίντεο λέει αρκετές αλήθειες, αλλά σε μερικά σημεία τα κάνει και αχταρμά, μπερδεύοντας νέα τάξη πραγμάτων, την ψήφο των μεταναστών, το ξεπούλημα των εδαφών, το σκοπιανό και καταλήγοντας στο ότι η Ελλάδα έχει τόσο μεγάλο ορυκτό πλούτο, που την καθιστά υπερδύναμη!! Ε, εκεί χάσαμε τα αυγά και τα πασχάλια.

Πώς γίνεται να είναι ΟΛΟΙ τόσο σίγουροι για κάτι τέτοιο, τη στιγμή που δεν έχει γίνει ποτέ κάποια σοβαρή έρευνα για κοιτάσματα, ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. Όπως επίσης δεν καταλαβαίνω, γιατί ακόμα και το Ιράν, που έχει φοβερή έχθρα με τη δύση, μπορεί και κάνει εξόρυξη των κοιτασμάτων του (ανήκει στις 3 μεγαλύτερες πετρελαιοπαραγωγούς χώρες παγκοσμίως), κατασκευάζει πυρηνικές εγκαταστάσεις κλπ και μόνο στη χώρα μας δεν επιτρέπουν να εξορύξει το παραμικρό! Καλές οι θεωρίες συνωμοσίας και πολλές έχουν βάση, όπως κάποια βάση μπορεί να έχουν και τα πετρέλαια του Αιγαίου, αλλά αυτό απέχει πολύ από το να θεωρούμε δεδομένο κάτι για το οποίο ουσιαστικές έρευνες δεν έχουν γίνει και μάλιστα να λέμε ότι η χώρα μας θα μπορούσε να γίνει και υπερδύναμη...

ολα αυτα ειναι αλληλενδητα...κτυπας την εθνικη συνειδηση..τον εξαθλιωνεις οικονομικα... μετα ερχεται ο ''απο μηχανης θεος''...να σωσει την κατασταση..και να επωφεληθει στο επαρκο!

Thomelef
25-03-10, 16:29
ολα αυτα ειναι αλληλενδητα...κτυπας την εθνικη συνειδηση..τον εξαθλιωνεις οικονομικα... μετα ερχεται ο ''απο μηχανης θεος''...να σωσει την κατασταση..και να επωφεληθει στο επαρκο!

ακριβώς όπως το είπες φίλε μου.
και ναι όλο μα όλο το βίντεο λέει την πραγματική πικρή αλήθεια
για την σημερινή πραγματικότητα της χώρας μας. πρέπει να ξεσηκωθούμε
όλοι μας και να πάμε να σπάσουμε την βουλή και τα υπουργεία.:original:

Akis 330Ci
25-03-10, 19:03
ακριβώς όπως το είπες φίλε μου.
και ναι όλο μα όλο το βίντεο λέει την πραγματική πικρή αλήθεια
για την σημερινή πραγματικότητα της χώρας μας. πρέπει να ξεσηκωθούμε
όλοι μας και να πάμε να σπάσουμε την βουλή και τα υπουργεία.:original:

+1 :ranting2:

NickE60
25-03-10, 19:17
+1.000.000 αλλά από κάπου πρέπει να αρχίσει... Ο Σκαι που πρωτοστατούσε στους ξεσηκωμούς ...έχει λουφάξει στο καλό βόλεμα πλέον... τόσα κονδύλια πέφτουν υπό μορφή χορηγιών, χώρια οι κρατικές διαφημίσεις ........

oldcarskickass
26-03-10, 00:38
Το βίντεο λέει αρκετές αλήθειες, αλλά σε μερικά σημεία τα κάνει και αχταρμά, μπερδεύοντας νέα τάξη πραγμάτων, την ψήφο των μεταναστών, το ξεπούλημα των εδαφών, το σκοπιανό και καταλήγοντας στο ότι η Ελλάδα έχει τόσο μεγάλο ορυκτό πλούτο, που την καθιστά υπερδύναμη!! Ε, εκεί χάσαμε τα αυγά και τα πασχάλια.

Πώς γίνεται να είναι ΟΛΟΙ τόσο σίγουροι για κάτι τέτοιο, τη στιγμή που δεν έχει γίνει ποτέ κάποια σοβαρή έρευνα για κοιτάσματα, ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. Όπως επίσης δεν καταλαβαίνω, γιατί ακόμα και το Ιράν, που έχει φοβερή έχθρα με τη δύση, μπορεί και κάνει εξόρυξη των κοιτασμάτων του (ανήκει στις 3 μεγαλύτερες πετρελαιοπαραγωγούς χώρες παγκοσμίως), κατασκευάζει πυρηνικές εγκαταστάσεις κλπ και μόνο στη χώρα μας δεν επιτρέπουν να εξορύξει το παραμικρό! Καλές οι θεωρίες συνωμοσίας και πολλές έχουν βάση, όπως κάποια βάση μπορεί να έχουν και τα πετρέλαια του Αιγαίου, αλλά αυτό απέχει πολύ από το να θεωρούμε δεδομένο κάτι για το οποίο ουσιαστικές έρευνες δεν έχουν γίνει και μάλιστα να λέμε ότι η χώρα μας θα μπορούσε να γίνει και υπερδύναμη...

Όλα αυτά φίλε μου, δεν είναι καθόλου αχταρμάς.

Τα αντιμετωπίζουμε ΣΑΝ αχταρμά γιαυτό ΔΕΝ ξέρουμε που πάνε τα 4...

Είναι μεθοδικοποιημένα και με πρόγραμμα.

Όσο για τα κοιτάσματα, ξέρω από άτομο που εργάζονταν στην ΓΥΣ, ότι όντως υπάρχουν. Περισσότερα δε μπορώ να πω.

Πάντως και το Κόσσοβο και το Μαυροβούνιο είναι τίγκα στο ουράνιο...

Βλέπω youtube χρόνια.

Πιστεύω είναι ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ μη πολιτικοποιημένα και αντικειμενικά βίντεος που έχω δει ποτέ.-

NickE60
26-03-10, 00:43
Πιστεύω είναι ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ μη πολιτικοποιημένα και αντικειμενικά βίντεος που έχω δει ποτέ.-

thumb

εγώ απορώ πως δεν το έχουν διαγράψει ακόμη... θίγει καταστάσεις περίεργες και σοβαρές!! .....:think:

Dioskouroi
26-03-10, 00:47
Ξεπουλανε την χωρα με το ετσι θελω...

οχι απαραιτητα με το ετσι θελω... γιατι καποιος τους εκλαιγει... καποιον "αντιπροσωπευουνε"...

lil

Dioskouroi
26-03-10, 00:53
τα χαν πει πριν απο 10 χρονια
τοτε τους κραζαν και τους λεγανε φασιστομουτρα.....

https://www.youtube.com/watch?v=AMScTXuwFIk&feature=related

δυστυχως φοβαμαι πως θα τα λενε και μετα απο 10 χρονια... ο Ελληνας αργει να ξυπνησει....

Σεβας στους TxC, A/E :D

https://www.bmwfans.gr/forum/

Driver M
26-03-10, 02:02
Όλα αυτά φίλε μου, δεν είναι καθόλου αχταρμάς.

Τα αντιμετωπίζουμε ΣΑΝ αχταρμά γιαυτό ΔΕΝ ξέρουμε που πάνε τα 4...

Είναι μεθοδικοποιημένα και με πρόγραμμα.

Όσο για τα κοιτάσματα, ξέρω από άτομο που εργάζονταν στην ΓΥΣ, ότι όντως υπάρχουν. Περισσότερα δε μπορώ να πω.

Πάντως και το Κόσσοβο και το Μαυροβούνιο είναι τίγκα στο ουράνιο...

Βλέπω youtube χρόνια.

Πιστεύω είναι ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ μη πολιτικοποιημένα και αντικειμενικά βίντεος που έχω δει ποτέ.-

To αχταρμάς το είπα με την έννοια ότι κάποια θέματα, όπως η ψήφος των νόμιμων μεταναστών, έχουν να κάνουν με το διεθνές δίκαιο και δεν πρέπει να αντιμετωπίζονται με την ίδια αρνητική σκοπιά που αντιμετωπίζεται η σκληρή νέα τάξη πραγμάτων, το ξεπούλημα των εθνικών εδαφών κλπ. Είναι διαφορετικοί τομείς και πρέπει να κάνουμε διάκριση δικαίων επί αδίκων και όχι να τα εξετάζουμε όλα το ίδιο. Αυτό εννοώ.

Τώρα για τα πετρέλαια, συνεχίζω να αμφιβάλλω για το κατά πόσο υπάρχουν και (κυρίως) σε τι ποσότητα. Δε γίνεται ΟΛΕΣ οι χώρες του πλανήτη, ακόμα και οι εχθροί της δύσης, να εκμεταλλεύονται τα κοιτάσματά τους και μόνο εδώ να έχουν πέσει όλοι πάνω μας για να μας σταματήσουν. Και στην τελική, γιατί να το κάνουν? Δε θα μπορούσαν (με το πρόσχημα των χρεών κλπ) να μας αναγκάζουν να εξάγουμε το πετρέλαιο σε πολύ χαμηλές τιμές και πάλι να κερδίζουν αυτοί? Και σοβαρές έρευνες, δεν έχουν γίνει (όποιος ξέρει από πετρελαϊκές έρευνες, καταλαβαίνει ότι δε μπορούν να γίνουν κρυφά και θα είχε αναστατωθεί όλο το Αιγαίο), είτε το θέλουμε είτε όχι, οπότε μόνο εικασίες μπορούν να γίνουν για την ύπαρξη πετρελαίου στο Αιγαίο. Πάντως, δε γίνεται η δύση να σχεδιάζει μέχρι και εξόρυξη πετρελαίου από την ανταρκτική και να έχει αφήσει το Αιγαίο, αφού με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα μπορούσε να μας "βοηθήσει" (όπως βοηθά πάντα, δηλαδή με τεράστια ανταλλάγματα) να εξορύξουμε, με αυτή να παίρνει τη μερίδα του λέοντος, όπως γίνεται σε πολλές χώρες του πλανήτη. Μάλλον λοιπόν, δεν είμαστε και τόσο πετρελαϊκή υπερδύναμη όσο ευελπιστούμε (ή μας έχουν κάνει να ευελπιστούμε για να ελπίζουμε σε ένα καλύτερο μέλλον) και πρέπει να βρούμε άλλους τρόπους (ηλιακή-αιολική ενέργεια) ανάπτυξης, πιο σίγουρους και πρόσφορους για τα εδάφη μας...

Κωνσταντίνος
26-03-10, 10:35
Στο Αγαίο υπάρχουν 4 πετρελαιοφόροι ορίζοντες. Αν θυμάμαι καλά, παλιά που διάβαζα για το θέμα, οι 3 είναι σε Ελληνικά χωρικά ύδατα και ο ένας σε διεθνή.
Κανείς δεν ξέρει όμως τον ακριβή αριθμό κοιτασμάτων αφου δεν έχουν γίνει επαρκής έρευνες. Και μάλλον δεν θα γίνουν με το casus beli των Τούρκων.
Χαρακτηριστικές φράσεις Τούρκων "αξιοματούχων" : "αν η Ελλάδα ξεκινήσει έρευνες για πετρέλαια στο Αγαίο, την επόμενη μέρα θα έχουμε καταλάβει όλη την Κύπρο", "ή αντίθετα την επόμενη μέρα θα έχει λυθεί το Κυπριακό". Η δεύτερη φράση σαφώς εννοεί την περίπτωση συνεργασίας των ερευνών.
Οι Ανδρέας Παπανδρέου και Τουργκούτ Οζάλ είχαν "άτυπη" συμφωνία στο Νταβός το 1987, την μή έρευνα εκατέρωθεν.

Συστίνω ανεπιφύλακτα για ενημέρωση τέτοιων αλλά και άλλων θεμάτων (π.χ ρόλος του ΝΑΤΟ) το βιβλίο του πτέραρχου Ν.Κουρή (Επίτιμος αρχηγός ΓΕΕΘΑ, πρών αρχηγός ΓΕΑ, ΓΕΕΘΑ, υφυπουργός Εθ.Αμυνας)
"Ελλάδα - Τουρκία ο 50ετής πόλεμος" - Εκδ.Λιβάνη

oldcarskickass
26-03-10, 21:07
To αχταρμάς το είπα με την έννοια ότι κάποια θέματα, όπως η ψήφος των νόμιμων μεταναστών, έχουν να κάνουν με το διεθνές δίκαιο και δεν πρέπει να αντιμετωπίζονται με την ίδια αρνητική σκοπιά που αντιμετωπίζεται η σκληρή νέα τάξη πραγμάτων, το ξεπούλημα των εθνικών εδαφών κλπ. Είναι διαφορετικοί τομείς και πρέπει να κάνουμε διάκριση δικαίων επί αδίκων και όχι να τα εξετάζουμε όλα το ίδιο. Αυτό εννοώ.

Τώρα για τα πετρέλαια, συνεχίζω να αμφιβάλλω για το κατά πόσο υπάρχουν και (κυρίως) σε τι ποσότητα. Δε γίνεται ΟΛΕΣ οι χώρες του πλανήτη, ακόμα και οι εχθροί της δύσης, να εκμεταλλεύονται τα κοιτάσματά τους και μόνο εδώ να έχουν πέσει όλοι πάνω μας για να μας σταματήσουν. Και στην τελική, γιατί να το κάνουν? Δε θα μπορούσαν (με το πρόσχημα των χρεών κλπ) να μας αναγκάζουν να εξάγουμε το πετρέλαιο σε πολύ χαμηλές τιμές και πάλι να κερδίζουν αυτοί? Και σοβαρές έρευνες, δεν έχουν γίνει (όποιος ξέρει από πετρελαϊκές έρευνες, καταλαβαίνει ότι δε μπορούν να γίνουν κρυφά και θα είχε αναστατωθεί όλο το Αιγαίο), είτε το θέλουμε είτε όχι, οπότε μόνο εικασίες μπορούν να γίνουν για την ύπαρξη πετρελαίου στο Αιγαίο. Πάντως, δε γίνεται η δύση να σχεδιάζει μέχρι και εξόρυξη πετρελαίου από την ανταρκτική και να έχει αφήσει το Αιγαίο, αφού με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα μπορούσε να μας "βοηθήσει" (όπως βοηθά πάντα, δηλαδή με τεράστια ανταλλάγματα) να εξορύξουμε, με αυτή να παίρνει τη μερίδα του λέοντος, όπως γίνεται σε πολλές χώρες του πλανήτη. Μάλλον λοιπόν, δεν είμαστε και τόσο πετρελαϊκή υπερδύναμη όσο ευελπιστούμε (ή μας έχουν κάνει να ευελπιστούμε για να ελπίζουμε σε ένα καλύτερο μέλλον) και πρέπει να βρούμε άλλους τρόπους (ηλιακή-αιολική ενέργεια) ανάπτυξης, πιο σίγουρους και πρόσφορους για τα εδάφη μας...

Ναι υπό αυτή την έννοια, σωστός ο αχταρμάς.

Δεν είναι μόνο το πετρέλαιο, είναι πολλά άλλα, και τα προφανή όπως λες, αιολική και ηλιακή ενέργεια, που δεν εκμεταλλευόμαστε.

Εδώ ρε συ ΜΙΑ βιομηχανία έχουμε τον τουρισμό.

Άκουγα στα ράδιο το πρωί ότι εχθές ο Ναός του ποσειδώνα ήταν κλειστός και απέξω περίμεναν περίπου 1000 (ίσως κάνω λάθος στον αριθμό, αλλά έστω και ένας να ήταν για εμένα είναι το ίδιο) τουρίστες από όλο τον κόσμο οι οποίο έφαγαν πόρτα.

Σήμερα οι άδειες από την σημαία πρέπει να χτύπησαν tilt...

Ο πλέον ανεκμετάλλευτος πλούτος είναι οι ίδιες μας οι δυνάμεις, οι δυνάμεις του κάθε ενός μας ξεχωριστά, γιαυτό όλα τα υπόλοιπα πάνε στράφι (πετρέλαια, μετρέλαια κτλ κτλ)

A8hnaios
13-10-10, 13:42
και γιατι παρακαλω εκει που υπαρχουν υποψιες οτι εχει κ η τουρκια δικαιωμα να μην το συνεκμεταλευτουμε;; που το περιεργο , να βγουμε απ το τελμα κ την οικονομικη δυσκολια..

850 CSI
13-10-10, 14:14
Δειτε το ολο!!! Αξιζει!

https://www.youtube.com/watch?v=gK8cqL8sl5k

Ναι φιλε μου ειδα το βιντ. αλλα,,,,,,,τι μ'αυτο??????ΕΓΩ τους εχω και τους μεν και τους δεν γραμμενους στ'αρχ......μου (περριτο να πω που).

S8N
13-10-10, 17:25
Ναι φιλε μου ειδα το βιντ. αλλα,,,,,,,τι μ'αυτο??????ΕΓΩ τους εχω και τους μεν και τους δεν γραμμενους στ'αρχ......μου (περριτο να πω που).

Τι περιττό ρε Γιώργο που μας το είπες ήδη! :th_Laie_67-1:

Τα πράγματα πάντως δεν είναι έτσι απλά. Να εύχεσαι να μη γίνουμε Σεράγεβο, γιατί προς τα εκεί βαδίζουμε.