PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταπα λαδιου ανοιχτη εν κινησει..



savvas bmwdakias
03-07-13, 23:06
Οπως λεει και ο τιτλος ξεχασα την ταπα του λαδιου ανοιχτη και πηγα την βολτα μου κυριος. Οταν εφτανα σπιτι ειδα καπνους απο το καπο λεω παγουρι νερου θα ναι μιας και το κωλαρο το εχω αλλαξει. Ανοιγω καπο και τι να δω ολα ΧΑΛΙΑ απο τα λαδια. Ειχα μισο λιτρο λαδι μαζι μου συμπληρωσα και συνεχισα σπιτι οπου καθαριζα μεχρι τωρα οτι μπορουσα. Θελω να ρωτησω υπαρχει περιπτωση να δημιουργησα κανενα προβλημα στον κινητηρα. Στο καντραν δεν βγηκε καμια ενδειξη ουτε για χαμηλη σταθμη λαδιου και η θερμοκρασια ηταν κανονικη. Ο δεικτης λαδιου περιπου στη μεση.

Bazil Van Sinner
03-07-13, 23:10
αμα δεν εχασες τοσα λαδια ωστε να προκαλεσει προβλημα το μονο που σου μενει ειναι ενα καλο πλυσιμο στον κινητηρα!

S8N
03-07-13, 23:13
Σαββα, τη γλυτωσες! Παλι καλα που δεν πηρες φωτια.

savvas bmwdakias
03-07-13, 23:16
Σώπα ρε φίλε υπήρχε τέτοιο ενδεχόμενο!!!

S8N
03-07-13, 23:50
Πιο πολυυ τα τουρμπο, αλλα και τα ατμοσφαιρικα αν πεσουν λαδια στην πολλαπλη εξαγωγης.

Ptboul
04-07-13, 09:24
Το είχε πάθει και ο πατέρας μου όταν στην ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ξέχασαν να του βάλουν την τάπα. Δεν τρέχει τίποτα αφού το πρόλαβες.

Ένα καλό πλύσιμο μοτέρ σε πλυντήριο και είσαι έτοιμος.

grigoris_vari
04-07-13, 16:29
το χω παθει και γω αυτο καπως ετσι φτηνα τι γλυτωσα και γω...με ενα καλο πλυσιμο...μοτερ...ετσι κι αλλιως μου χρειαζοτανε..!

skaros
06-07-13, 21:29
Οπως λεει και ο τιτλος ξεχασα την ταπα του λαδιου ανοιχτη και πηγα την βολτα μου κυριος. Οταν εφτανα σπιτι ειδα καπνους απο το καπο λεω παγουρι νερου θα ναι μιας και το κωλαρο το εχω αλλαξει. Ανοιγω καπο και τι να δω ολα ΧΑΛΙΑ απο τα λαδια. Ειχα μισο λιτρο λαδι μαζι μου συμπληρωσα και συνεχισα σπιτι οπου καθαριζα μεχρι τωρα οτι μπορουσα. Θελω να ρωτησω υπαρχει περιπτωση να δημιουργησα κανενα προβλημα στον κινητηρα. Στο καντραν δεν βγηκε καμια ενδειξη ουτε για χαμηλη σταθμη λαδιου και η θερμοκρασια ηταν κανονικη. Ο δεικτης λαδιου περιπου στη μεση.

Δεν υποτιθεται (στους συγχρονους κινητηρες) οτι με ανοιχτο το καπακι, εχει και ασταθες ρελαντι?? :think:

savvas bmwdakias
10-07-13, 11:07
Δεν υποτιθεται (στους συγχρονους κινητηρες) οτι με ανοιχτο το καπακι, εχει και ασταθες ρελαντι?? :think:

Στο ρελαντι δεν καταλαβα κατι , το μονο που καταλαβα ειναι να βγαζει περισσοτερο θορυβο και λεω αυριο θα παω στον εξατμισα μαλλον τρυπησε η εξατμιση.

S8N
10-07-13, 12:35
Δεν υποτιθεται (στους συγχρονους κινητηρες) οτι με ανοιχτο το καπακι, εχει και ασταθες ρελαντι?? :think:

Αυτό συμβαίνει αν έχεις διαρροή στην πολλαπλή εισαγωγής ή στο σημείο επαφής αυτής με την κυλινδροκεφαλή. Για το ψευτοκάπακο δεν είμαι σίγουρος.

dark knight
10-07-13, 12:52
παθων λιγο πριν το πασχα,οσο περνουσε η ωρα δεν κραταγε ρελαντι και σερνοταν νομιζα οτι ηταν πολλαπλασιαστης