PDA

Επιστροφή στο Forum : Φιλτρα.....!!



Vasilis
27-12-09, 21:04
Εχει χιλιοειπωθει σε αλλους χωρους....

Παραυτα οι γνωμες ειναι διχασμενες.....αλλος λεει καλυτερο το μαμα...αλλος το ελευθερο στο φιλτροκουτι κ αλλος φιλτροχοανη ή βαρελακι....!

Εχετε δοκιμασει κατι....?

Εχετε να προτεινετε κατι καλο...?

Μαρκες....?Εχετε δει με καποια συγκεκριμενη μαρκα διαφορα ενω με αλλη οχι???

Stamatis
27-12-09, 21:11
Αυτό με έχει μπερδέψει και εμένα πάρα πολύ.
Παλιά που με είχε πιάσει το μικρόβιο των δυναμομετρήσεων με νορμάλ φίλτρο και κατόπιν με βαρελάκι δεν είδα καμία διαφορά.
Η μάλλον έδειξε ένα άλογο παραπάνω σε μια από τις μετρήσεις που ομως θα μπορούσε να είναι και λογική απόκλιση όπως τη λένε απο μέτρηση σε μέτρηση.

Εχω κανονίσει μια δυναμομέτρηση μετά τις γιορτές, όταν θα κάνω ένα update στο πρόγραμμά μου.
Θα προσπαθήσω να πείσω τον μάστορα να κάνουμε μία απο τις 3 που κάνει για να βγάλει αποτέλεσμα με το βαρελάκι πάλι φορεμένο, αν έχει χρόνο και μπορεί να με περιμένει να βγάλω το κουτί και να περάσω το κολάρο.
Αν βγάλει κάτι παραπάνω (ουσιαστικό όχι 1-2 άλογα) θα το αφήσω. Αλλιώς πάλι στο κουτάκι μας με πράσινο φίλτρο μέσα, όχι τοσο για την ιπποδύναμη, όσο για την ευκολία συντήρησης.

Vasilis
27-12-09, 21:15
πρασινο φιλτρο?GREEN εννοεις...και αν ναι γιατι προτιμησες αυτο?
οι πιο πολλοι προτιμουν K&N.....τον λογο δεν ξερω...(κ γω μεσα σ αυτους μιας κ μου το χε δωρισει φιλος απο τα παλια)

///M3L
27-12-09, 21:18
Βασίλη με πρόλαβες, ήθελα να ανοίξω ένα παρόμοιο Thread.
Λοιπόν απΆ όσο γνωρίζω με τα βαρελάκια και της φιλτροχοάνες το αμάξι δεν κερδίζει κάτι, ίσα ίσα μπορεί να χάσει κ την δύναμη που είχε πριν.

Όσο αναφορά για τα ελεύθερα φίλτρα πάνελ (ΚΝ, Green, κλπ) κάποιος γνώστης των ΒΜW μου είπε ότι με αυτά τα φίλτρα μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα στο ΜΑF διότι είναι πιο ελεύθερο και παίρνει λάθος μετρήσεις.
Ελπίζω οι γνώστες να μας λύσουν όλες τις απορίες περί φίλτρων.

Stamatis
27-12-09, 21:21
πρασινο φιλτρο?GREEN εννοεις...και αν ναι γιατι προτιμησες αυτο?
οι πιο πολλοι προτιμουν K&N.....τον λογο δεν ξερω...(κ γω μεσα σ αυτους μιας κ μου το χε δωρισει φιλος απο τα παλια)

Στην τύχη, δεν είχα κάποιο λόγο, αυτό έβαζε ο μηχανικός μου, αυτό έβαλα και εγώ σε μια αλλαγή που είχα κάνει.
Πρόβλημα δεν έχει βγάλει μέχρι στιγμής αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Ούτε και διαφορά έχω δεί όπως είπα.

Vasilis
27-12-09, 21:24
το μαμα....6 ευρω αν θυμαμαι καλα....κ το K&N κοντα στα 90 αν δεν απατωμαι....
Γιατι τετοια διαφορα ρε παιδια...κατι πρεπει να κανουν!

m-power_01
27-12-09, 22:58
Βασιλη παραφουσκωνεις την τιμη! για τα 6κυλινδρα 46αρια καπου 60-70 ευρω παιζουν.Για τετρακυλινδρα επισης ισως και λιγο πιο κατω.Οσο για τα μαμισια αν πας στην αντιπροσωπια για τετρακυλινδρο φλερταρει στα 30 ευρω.
Οσο για το αν προκαλει προβλημα...οχι δεν προκαλει προβλημα! Αλλα με σωστη χρηση δηλαδη συντηρηση κατα γραμμα! Με εστιαση προσοχης στο λαδωμα.Με μετρο ...μια ιδεα πως να το πω? Αλλιως με αναρροφηση το λαδι αυτο καταληγει στο ''συρμα'' του MAF με αποτελεσμα την καταστροφη του.Η αντικατασταση στοιχιζει περι τον 300ευρω πανω κατω.
Οσο για να μπερδευει λογω παραπανω αερα ,ακουγεται καπως...σκεφτειτε τι θα επρεπε να κανουν τα compressor!
Τελος οσον αφορα το τι συστηνω ...Το καθε αυτοκινητο ειναι διαφορετικο! Στα συγχρονα BMW οι εισαγωγες ειναι πολυ καλα μελετημενες ροικα.Αρα τοκαλυτερο που εχετε να κανετε ειναι ενα φιλτρο aftermarket στο φιλτροκουτι.Προτιμηση μου τα Green γιατι ,σε δυο τρεις συγκρισεις που εχω διαβασει, ειναι τα περισσοτερο αποδοτικα (καταλαβαινεται οτι μιλαμε για ποσα τις ταξης 0,1-1 hp) .

VanVIC
27-12-09, 23:05
Eχω δοκιμάσει panel filter της BMC και είχα καλύτερη αίσθηση απο το αντίστοιχο της K&N.
Κάποιος μου τομ είχε προτείνει γιατί όπως έλεγε, το BMC ήταν λιγότερο "λιπαρό" απο το αντίστοιχο της K&N και επομένως λίγο πιο "ελευθερο".

Stathis
27-12-09, 23:12
ακριβως οπως το λεει ο σπυρος.
ΜΗΝ βαζετε φιλτρα που εχουν λαδι. προτιμηστε τα γνησια χαρτινα.
το λαδι που εχουν τα "ελευθερα" καθεται στους αισθητηρες του μαφ ο οποιος σιγα-σιγα δινει λαθος ενδειξεις. και χρειαζεται συχνοτερη αντικατασταση.
και οταν τον αλλαξουμε το αυτοκινητο ξαφνικα "ξαναπαιρνει τα πανω του".

τα ελευθερα φιλτρα με το στανταρ συστημα δεν προσφερουν τιποτα, αντιθετα πολλες δυναμομετησεις εχουν δειξει χειροτερα αποτελεσματα.
το μονο που δινουν ειναι λιγο ηχο "βρουμ-βρουμ"...

ειχα bmc και τα εβγαλα αμεσως. καμια διαφορα στην πραξη με τα στανταρ...
(σε οποιον θελει τα χαριζω, ειναι για s85).

m-power_01
27-12-09, 23:17
ειχα bmc και τα εβγαλα αμεσως. καμια διαφορα στην πραξη με τα στανταρ...
(σε οποιον θελει τα χαριζω, ειναι για s85).

Χαχαχαχα!!!! Τι λες ρε αθεοφοβε????? Ποιος θα πρωτοπαρει? Γιατι ως γνωστον ολοι εχουν ενα s85 να καθεται στο υπογειο :gun_bandana: :gun_bandana:

Thomelef
27-12-09, 23:19
Χμμμμ...
ΚΙ εγώ κν έχω στο δικό μου...
Λέτε να το πετάξω δλδ;;;

m-power_01
27-12-09, 23:21
Χμμμμ...
ΚΙ εγώ κν έχω στο δικό μου...
Λέτε να το πετάξω δλδ;;;

απλα με μετρο το λαδι...

Thomelef
27-12-09, 23:23
Thx man!!!

VanVIC
27-12-09, 23:23
αν αντί να βάζουμε λάδι το κάνουμε αντικατάσταση κάθε 10000 km ?

Stathis
27-12-09, 23:27
μη βαρατε ρε παιδια...:surrender: εχω πει σε φιλαρακια με Μ5 & Μ6 να γραφτουνε...:whistle:

εγω τα πεταξα θωμα...
ποσα χιλιομετρα τα εχεις πανω?

Action Man
27-12-09, 23:29
Έχω δοκιμάσει τα πάντα σε πολλά αυτοκίνητα,και σε αρκετές BMW.
Σε 325ti(m54)καμία διαφορά...σε Μ3 Ε46 μου άναψε check engine(εκεί δοκίμασα και ολόκληρο κιτάκι...τσάμπα λευτά),σε 36 1.9(Μ44) επίσης καμία διαφορά,σε Ε39 2.2 lt(m54)ξανά check engine.
Επίσης δοκίμασα βαρελάκια επώνυμα....και πάλι κράξιμο ρίχνω..
Μόνο σε Ε30 απέδωσαν λιγάκι(Μ10-Μ20-M42-S14)....αλλά τελικά αποφάσισα να αλλάζω το μαμά φίλτρο πιο συχνά...κάθε 1000χλμ..

m-power_01
27-12-09, 23:31
αν αντί να βάζουμε λάδι το κάνουμε αντικατάσταση κάθε 10000 km ?

Το λαδι περα απο την ιδιοτητα του να λιπαινει και να συντηρει...συμβαλει στην κατακρατηση σωματιδιων (βρωμιας) τα οποια θα κατεληγαν στο μοτερ μας.
Και θα μου πειτε...Το μαμα χαρτινο γιατι δεν εχει λαδι? Γιατι οι οπες (τρυπες) ειναι μικροτερες σε διαμετρο αρα κατακρατει με αυτον τον τροπο.
Το να μην το λιπανεις ειναι σαν να βαζεις μια πολυ ψιλη σιτα.Οπως κανουν στα αγωνιστηκα τετραπεταλουδα σε χωματινες διαδρομες

bomer
28-12-09, 00:44
φιλε μου sm6 εχεις απολυτο δικιο.
Στα bmw ειδικα, το σπορτ φιλτρο μονο προβληματακια μπορει να φερει, με σοβαροτερο την καταστροφη του AFM (αισθητηρα αερα) που ξεκιναει (το πιο μικρο) απο 500αρικο!
Ο λογος ειναι το λαδι που περιεχουν τα σπορ φιλτρα, και οι σκονες που μερικα λογω κακης κατασκευης-εφαρμογης, αφηνουν να περνανε μεσα.
Εχει παρατηρηθει οτι οι σοβαροι βελτιωτες δεν βαζουν τετοια μαραφετια.
Αν ενας υπερκυβισμος λοιπον, πχ (alpina) που μπορει να δωσει και συν 100ps, δεν χρειαζεται σπορ φιλτρο, ή φιλτροκουτι. εμεις τι το θελουμε?
Αν ειναι ομως για να ακουμε το βρουμ βρουμ...τοτε μπρος στα καλλη τι ειν ο πονος!
(παιρνω σαν παραδειγμα το Alpina 3.3λιτ του νεου κινητηρα Ζ4 2.5si που με το special κιτ βγαζει 340ps αλλα με φιλτρο-και κουτι ΜΑΜΑ!)

m-power_01
28-12-09, 03:56
Στα bmw ειδικα, το σπορτ φιλτρο μονο προβληματακια μπορει να φερει, με σοβαροτερο την καταστροφη του AFM (αισθητηρα αερα) που ξεκιναει (το πιο μικρο) απο 500αρικο!


Δεν εχουμε AFM ...τα εχει σταματησει χρονια τωρα η bmw.Εχουμε MAF το οποιο ειναι ευαισθητο.Αν ειχαμε AFM δεν θα ειχαμε κανενα προβλημα οπως τα Ε30 π.χ
Το κοστος ξεκιναει περιπου απο τα μισα μιας και ειναι bosch-siemens αρα μπορεις να το προμηθευτης απο εκει κατευθειαν.

περισσοτερες λεπτομερειες σχετικα με MAF ,AFM ,MAP στο σχετικο thread που υπαρχει https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=172

Nick bmwlover
29-12-09, 21:40
Εμενα απο μαμα ειχε φιλτροχοανη μεσα στο φιλτροκουτι...

///M3L
29-12-09, 21:44
Nίκο είναι κάτι σαν και αυτό: https://cgi.ebay.co.uk/K-N-Air-Filter-BMW-316-318-1-8-2-0-E46-01-05-E-2232_W0QQitemZ200259498125QQcmdZViewItemQQptZUK_Ca rsParts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item2ea065708d ???

το οποίο τοποθετείτε μέσα στο φιλτροκούτι.

Nick bmwlover
29-12-09, 21:48
Nίκο είναι κάτι σαν και αυτό: https://cgi.ebay.co.uk/K-N-Air-Filter-BMW-316-318-1-8-2-0-E46-01-05-E-2232_W0QQitemZ200259498125QQcmdZViewItemQQptZUK_Ca rsParts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item2ea065708d ???

το οποίο τοποθετείτε μέσα στο φιλτροκούτι.

Περιπου Θαναση,απλως εμενα εχει και ενα πανακι να το πω για να συγκρατει διαφορα σκουπιδια,σκονες κλπ!!!

Nurburgring
29-12-09, 21:57
Απο προσοπικη μου εμπειρια οταν ειχα προγραμμα στο αυτοκινητο δουλευε καλυτερα με ελευθερο φιλτρο της ΚΝ και JR που ειχα φορεσει με το μαμα δεν τα πηγαινε και τοσο καλα.

Οταν εβγαλα το προγραμμα με το ελευθερο φιλτρο στις χαμηλομεσαιες μιλαμε κατεβαινα να σπρωξω :th_Laie_67-1: ! Με το εργοστασιακο αρπαζει πολυ καλυτερα...:morningcoffee:

tassos
29-12-09, 21:58
Εχω green αλλα μαλλον στο επομενο σερβις θα το πεταξω και θα βαλω χαρτινο. το θεμα λαδι ειναι σοβαρο, καθως στη συντηρηση θελει περασμα με λαδι απο 20-30εκατοστα αποσταση ωστε να καλυφθει παντου αλλα να μην μπουκωσει με λαδι γιατι τοτε φαινεται αμεσα στην αποδοση του κινητηρα (το χω κανει το λαθος..) Γενικα δεν αξιζει για 0,5-1 αλογο να πληρωσει καποιος 100 ευρω για φιλτρο με καθαριστικα και 300 τουλαχιστον για το χαλασμενο ΜΑΦ... Απο δυναμομετρησεις που εχω διαβασει σε περιοδικο με ελευθερο φιλτρο και εργοστασιακο το ωφελος ηταν περιπου μισο αλογο!:thumbsup:

ΦΑΝΗΣ
30-12-09, 21:08
Και εγώ όταν πρωτοπήρα το αυτοκίνητο του είχα βάλει φίλτρο ελευθέρας K&N μέσα στο φιλτροκουτί,η διαφορά που είδα ήταν σχεδόν μηδαμινή,άντε να πήρα ένα πόνυ,το μόνο που άλλαξε είναι ο θόρυβος που νομίζεις ότι κάτι έγινε,από θέμα συντήρησης θέλει κάθε 12000χιλ. καθάρισμα με το ειδικό σαμπουάν του και τελευταία το λαδάκι συντήρησης,ακόμα το έχω,αλλά την επόμενη φορά θα το βγάλω για να βάλω το μανίσιο...

Vasilis
10-01-10, 01:14
κ επανερχομαι με εγκυκλοπαιδικη μορφωση......

Ανάσανε... Ναι καλά καταλάβατε, μιλάω για το μοτέρ σας, το οποίο χάρη στο ιδανικό φίλτρο αέρα μπορεί να βελτιωθεί η ροή του εισερχόμενου αέρα σε αυτό με αποτέλεσμα να αυξηθούν ακόμα και οι επιδόσεις του αυτοκινήτου.


Φίλτρο αέρος
Το φίλτρο αέρα μπορεί να διπλασιάσει την κυκλοφορία του αέρα, κάτι που μπορεί να επιφέρει μια μικρή αύξηση στην ιπποδύναμη του αυτοκινήτου. Ο σχεδιασμός του φίλτρου είναι αυτός που κάνει τη διαφορά. Τα εργοστασιακά φίλτρα χρησιμοποιούν χαρτί ή κάποιο αφρώδες υλικό, με αποτέλεσμα να συσσωρεύονται πιο εύκολα τα σωματίδια σκόνης σε αυτά και κάποια στιγμή να φράζουν, οπότε σε αυτή την περίπτωση μειώνεται αισθητά η κυκλοφορία του αέρα. Ένα φίλτρο αέρος όμως περιέχει στρώσεις από βαμβάκι συμπιεσμένο, σε ένα αλουμινένιο πλέγμα επιστρωμένο με ένα ειδικό λάδι, αποκτώντας έτσι μεγαλύτερη επιφάνεια φιλτραρίσματος.

Φίλτρο ελεύθερης ροής
Προσφέρει 40% περισσότερη ποσότητα εισερχόμενου αέρα και κατακρατεί τη σκόνη όπως ακριβώς και τα εργοστασιακά φίλτρα, ενώ αφήνει όσο το δυνατόν περισσότερο αέρα να μπαίνει χωρίς να του «σπάει» την πίεση.

Φίλτρο κλειστού τύπου
Το φίλτρο κλειστού τύπου κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά με το ανοιχτού τύπου με τη μόνη διαφορά ότι αυτό βρίσκεται μέσα σε κουτί. Το κουτί αυτό ονομάζεται φιλτροκούτι. Θεωρητικά επειδή ακριβώς βρίσκεται σε κουτί, θεωρείται ότι αποδίδει λιγότερο σε σχέση με τα φίλτρα ανοιχτού τύπους. Πρακτικά όμως αυτό έχει να κάνει περισσότερο με τον τύπο του κινητήρα.

Βαρελάκι
Αυξάνει την πίεση του εισερχόμενου αέρα και υπόσχεται μεγαλύτερη αύξηση της ιπποδύναμης σε σχέση με τις απλές φιλτροχοάνες. Χαρίζει καλύτερη ροή στο κύκλωμα, με άμεσο αντίκτυπο στις επιδόσεις του αυτοκινήτου.

Κιτ καθαρισμού
Ποιος σας είπε ότι όλα τα φίλτρα είναι μίας χρήσης; Υπάρχουν στην αγορά φίλτρα που πλένονται και μπορούν να χρησιμοποιηθούν ξανά για πολλά χιλιόμετρα, χωρίς να χάνουν την απόδοση και την αξιοπιστία τους. Υπάρχει επίσης ειδικό σαμπουάν και λάδι που μπορείτε να ξαναπεράσετε το φίλτρο, για καλύτερη κατακράτηση σωματιδίων. Στο εμπόριο θα βρείτε έτοιμα κιτ με ειδικό σαμπουάν και λάδι, για το καθαρισμό και την επαναφορά του φίλτρου στην μέγιστη δυνατή κατακράτηση σωματιδίων, για την καλύτερη δυνατή ροή του αέρα.

Τοποθέτηση
Η τοποθέτηση πρέπει να γίνεται πάντα από εξειδικευμένο τεχνικό. Εσείς απλώς συμβουλευτείτε τον για τη σωστή επιλογή, που θα δώσει την ιδανικότερη βελτίωση στο αυτοκίνητο σας. :thumbsup:

Πηγη:4T

yannisv
10-01-10, 01:38
Έχω βάλει K&N αντί του χάρτινου. Διαφορές δεν είδα με τις αισθήσεις μου αλλά στα περισσότερα αυτοκίνητά μου τα χρησιμοποιούσα χωρίς να έχω πρόβλημα τουλάχιστον.

Chris
11-01-10, 12:14
Kαι γω φοραω Κ/Ν στο μαμα φιλτροκουτι.Σημαντικες αλλαγες δν εχω παρατηρησει..

Vasilis
26-03-10, 19:29
ξερουμε μηπως διαδικασια ακριβως για καθαρισμο κ λιπανση K&N φιλτρου?


ευχαριστω!

bill_m3
26-03-10, 19:56
ξερουμε μηπως διαδικασια ακριβως για καθαρισμο κ λιπανση K&N φιλτρου?


ευχαριστω!

Ορίστε αγαπητέ :

https://www.autotriti.gr/data/magazine/viewthema/37588.asp

tassos
26-03-10, 20:13
Προς θεου γαμω το autotriti μου!!!!!! Μην κανει κανενας το λαθος και ψεκασει το φιλτρο απο 2 εκατοστα αποσταση οπως ο μ.... δημοσιογραφος στην φωτογραφια του link!! τερματισε το ΜΑΦ αμεσως....

Vasilis
26-03-10, 21:14
δλδ ρε τασο................

για πες...να πλυθει?

να φυσηξουμε με αερα?

κ μετα??

G_kaliteros
26-03-10, 22:25
εμενα απο μαμα εχει φιλτροχοανη μεσα στο φιλτροκουτι εβαλα ενα ελευθερο φιλτρο green σαν φιλτροχοανη! το πλενω καθε τοσο καλα το αφηνο καλλα να στεγν..
το φυσαο μετα με αερα το ψεκαζο με ληγο λαδακι ισα-ισα απο μακρια και ειναι ετοιμο και κανενα προμπλεμ!!!!!!

merbeind
27-03-10, 00:22
Προσωπικα εχω το kn χωρις καποιο προβλημα μεχρι στιγμης αλλα δεν ειδα και καμια διαφορα.Στο smartακι που ειχα green μια διαφορα παντως υπηρχε.
Οσο για το πλυσιμο θελει ενα περασμα απο μια αποσταση 10cm και οχι υπερβολες.Επισης για να μην παει λαδι στον αισθητηρα ριχουμε το λαδι απο τη μερια εισαγωγης του αερα και μονο εκει οχι και απο τι δυο μεριες(Οχι απο τη μερια που παει μετα ο αερας στο μοτερ).Αυτο μου ειχε πει ανθρωπος που ασχολειται με βελτιωσεις να προσεξω και βεβαια ισχυει για ολες τις μαρκες

tassos
27-03-10, 10:32
δλδ ρε τασο................

για πες...να πλυθει?

να φυσηξουμε με αερα?

κ μετα??



Βασιλη ολα τα κιτ καθαρισμου εχουν αναλυκες οδηγιες... και 2 πραγματα που οπως λενε δεν πρεπει να κανεις ειναι στεγνωμα με πιστολακι, και εξ'επαφης ψεκασμα με λαδι.... Πρεπει να αφησεις το φιλτρο να στεγνωσει φυσικα, και το ψεκασμα με το λαδι να γινει με τη φορα που μπαινει ο αερας στο φιλτρο (δηλαδη οχι στην επιφανεια που κοιταει προς το ΜΑΦ) και απο αποσταση 15-20 εκατοστα!

Vasilis
31-03-10, 21:36
λοιπον.....

σημερα που χε αλλη μια ωραια μερα...κ γω ειχα απλετο χρονο στην διαθεση μου....ειπα να βγαλω το φιλτρο αερα κ να το καθαρισω με τα ειδικα καθαριστικα κ με τους τροπους που υπεδειξαν οι συμφορουμιτες παραπανω....

ΑΠΟΡΩ πως πηγαινε το εργαλειο με τοση μουργα που χε πανω.....η λεκανη εγινε μαυρη απο την βρωμια κ τα κουνουπακια κ κατι πετραδακια δεν ηξεραν απο που να πεταχτουν οταν το περναγα με σκληρο πινελο....

πολλη βρωμα ρε παιδια...δεν το περιμενα....

ευλαβικα επραξα τις οδηγιες κ στο πλυσιμο κ στο στεγνωμα αλλα ακομα περισσοτερο στο περασμα του ειδικου λαδιου - spray!

ανελλιπως θα το κανω καθε 5000 χλμ τουλαχιστον μιας κ η Αθηνα που ζουμε ειναι μες την βρωμα κ το καυσαεριο.......

καλη συνεχεια

Nick bmwlover
31-03-10, 22:03
λοιπον.....

σημερα που χε αλλη μια ωραια μερα...κ γω ειχα απλετο χρονο στην διαθεση μου....ειπα να βγαλω το φιλτρο αερα κ να το καθαρισω με τα ειδικα καθαριστικα κ με τους τροπους που υπεδειξαν οι συμφορουμιτες παραπανω....

ΑΠΟΡΩ πως πηγαινε το εργαλειο με τοση μουργα που χε πανω.....η λεκανη εγινε μαυρη απο την βρωμια κ τα κουνουπακια κ κατι πετραδακια δεν ηξεραν απο που να πεταχτουν οταν το περναγα με σκληρο πινελο....

πολλη βρωμα ρε παιδια...δεν το περιμενα....

ευλαβικα επραξα τις οδηγιες κ στο πλυσιμο κ στο στεγνωμα αλλα ακομα περισσοτερο στο περασμα του ειδικου λαδιου - spray!

ανελλιπως θα το κανω καθε 5000 χλμ τουλαχιστον μιας κ η Αθηνα που ζουμε ειναι μες την βρωμα κ το καυσαεριο.......

καλη συνεχεια

Βασιλη σου ειχα πει κ εγω οτι λερωνει πολυ ευκολα κ το δικο μου.

Dermatis
10-02-14, 00:11
Kαλησπερες!
Γνωριζει κανεις τι διαμετρο εχει το κουμπωμα μεσα στο φιλτροκουτι των Ν42 ?
Σκεφτομαι να βαλω μια χοανη μεσα στο φιλτροκουτι στο επομενο σερβις για δοκιμη!
Γενικα αμα ξερει καποιος γενικα τις διαστασεις μεσα στο φιλτροκουτι του Ν42 θα βοηθαγε αρκετα για να μην λυνω φιλτροκουτι!

Teoz3
21-04-20, 23:31
Καλησπέρα,

Εχω μια σχετική ερώτηση. Η εισαγωγή αέρα στο φιλτροκουτι που ενώνεται με τον σωλήνα που έρχεται απέξω είναι μικρότερη η τρύπα σε διάμετρο από τον ίδιο το σωλήνα. Υπάρχει λόγος για αυτό ; Θέλω να πω υπάρχει για να εισέρχεται ο αέρας με πίεση μιας και στενεύει η τρυπά ή υπάρχει για να μειώνει το θόρυβο ο λεγόμενος πνίχτης που λένε;

///Maniac
22-04-20, 00:21
Για να πω και γω την αληθεια ως κατοχος ε36 το φιλτροκουτι μου φαινεται πολυ περιεργο ροικα....
Σαν θερμοκρασιες ομως εχει πολυ καλες, γιατι το ram air απο το φαναρι αναμεσα, κανει καλη δουλεια...
Ομως πραγματι το κομματι που λες οχι μονο στενευει υπερβολικα, αλλα κανει και τη διαδρομη του αερα με παρα πολλες κουρμπες κλπ
Σιγουρα μια παραμετρος που εχουν υπολογισει πολυ απο το εργοστασιο ειναι η μειωση του θορυβου, αλλα νομιζω πως ο σχεδιασμος αυτος ειναι για να κανει το αμαξι να ρουφαει αερα με πιεση απο την μικρη αυτη τρυπα...αν δεν υπηρχε αυτος ο σχεδιασμος και ηταν απλα ενα αδειο κουτι η πιεση αυτη θα χανοταν και δε θα ρουφιοταν ο αερας απ το συγκεκριμενο σημειο με δυναμη...ειναι λιγο δυσκολο να το εξηγησω.
Το μονο που θα εκανα (και εχω μπει πολλες φορες στον πειρασμο) ειναι να εβαζα ενα βαρελακι carbon σε συνδιασμο με το μαμα πλαστικο κομματι που πιανει πισω απο το φαναρι για να κανω τη διαδρομη πολυ πιο αμεση και κυριως για να αυξησω τον θορυβο της εισαγωγης που δεν ακουγεται καθολου..
Γενικα οι εισαγωγες της bmw ειναι καλα σχεδιασμενες οποτε αλογα απο εκει δεν θα παρουμε, τουλαχιστον μετρησιμα...

Teoz3
22-04-20, 01:13
Για να πω και γω την αληθεια ως κατοχος ε36 το φιλτροκουτι μου φαινεται πολυ περιεργο ροικα....
Σαν θερμοκρασιες ομως εχει πολυ καλες, γιατι το ram air απο το φαναρι αναμεσα, κανει καλη δουλεια...
Ομως πραγματι το κομματι που λες οχι μονο στενευει υπερβολικα, αλλα κανει και τη διαδρομη του αερα με παρα πολλες κουρμπες κλπ
Σιγουρα μια παραμετρος που εχουν υπολογισει πολυ απο το εργοστασιο ειναι η μειωση του θορυβου, αλλα νομιζω πως ο σχεδιασμος αυτος ειναι για να κανει το αμαξι να ρουφαει αερα με πιεση απο την μικρη αυτη τρυπα...αν δεν υπηρχε αυτος ο σχεδιασμος και ηταν απλα ενα αδειο κουτι η πιεση αυτη θα χανοταν και δε θα ρουφιοταν ο αερας απ το συγκεκριμενο σημειο με δυναμη...ειναι λιγο δυσκολο να το εξηγησω.
Το μονο που θα εκανα (και εχω μπει πολλες φορες στον πειρασμο) ειναι να εβαζα ενα βαρελακι carbon σε συνδιασμο με το μαμα πλαστικο κομματι που πιανει πισω απο το φαναρι για να κανω τη διαδρομη πολυ πιο αμεση και κυριως για να αυξησω τον θορυβο της εισαγωγης που δεν ακουγεται καθολου..
Γενικα οι εισαγωγες της bmw ειναι καλα σχεδιασμενες οποτε αλογα απο εκει δεν θα παρουμε, τουλαχιστον μετρησιμα...

Ακριβώς το θέμα είναι να μάθουμε επίσημα και τεκμηριωμένα τι ακριβώς είναι αυτό το στένεμα το οποίο μπορείς να αφαιρέσεις κιόλας και τι ακριβώς κάνει γιατί άμα είναι μόνο για τον θόρυβο η χρησιμότητα του ίσως να μην χρειάζεται και να αναπνέει καλύτερα χωρίς αυτό . Το θέμα είναι να μας πει κάποιος με σιγουριά τι ακριβώς κάνει αυτό .

Teoz3
22-04-20, 12:43
Έχω βρει πολλά άρθρα στο εξωτερικό έχει συζητηθεί πολύ κάτι τέτοιο. Οι απόψεις είναι υπέρ στο να το βγάλεις.

Ένα παράδειγμα από τα πολλά ειναι και εδώ

http://www.brazeauracing.com/airbox.htm

Teoz3
22-04-20, 12:54
Μπορεί να το ψάξει κάποιος σε άρθρα στο εξωτερικό ως

Debaffling airbox

Πάρα πολλά άρθρα και γνώμες που διίστανται.