PDA

Επιστροφή στο Forum : Ίσιωμα και βάψιμο Ζαντών



320d
20-03-10, 22:51
Θέλω να ισιώσω και να βάψω τις Ζάντες μου..

Τα καλύτερα έχω ακούσει για τον Πέττα και τον Στέργιο

Έχει κανένας προσωπική άποψη ή έχει δεί δουλειά απο τους παραπάνω?

Vasilis
20-03-10, 22:56
Θέλω να ισιώσω και να βάψω τις Ζάντες μου..

Τα καλύτερα έχω ακούσει για τον Πέττα και τον Στέργιο

Έχει κανένας προσωπική άποψη ή έχει δεί δουλειά απο τους παραπάνω?

σ αυτον που ειναι στο αιγαλεω...χαμηλα προς κηφισο στο δεξι μας χερι πριν βγουμε στον κηφισο......εχω παει παλια....κ ζαντες αυτοκινητου αλλα κ μοτοσυκλετας...!

εμεινα πολυ ευχαριστημενος κ αν χρειζοταν νομιζω οτι εκει θα ξαναπηγαινα.!

εχω ακουσει πολυ καλα λογια γενικοτερα..!

320d
20-03-10, 23:01
και οι 2 είναι επί της λεοφώρου αθηνών ο ένας στην γεφυρα κηφισού Πέττας

και ο Στέργιος λεοφώρο αθηνών στο ύψος της συμβολής της με την Λ. Θηβών


Και τα 2 αιγάλεω δεν είναι??Είμαι και ψηλοάσχετος απο Αθήνα..

320d
20-03-10, 23:02
σ αυτον που ειναι στο αιγαλεω...χαμηλα προς κηφισο στο δεξι μας χερι πριν βγουμε στον κηφισο......εχω παει παλια....κ ζαντες αυτοκινητου αλλα κ μοτοσυκλετας...!

εμεινα πολυ ευχαριστημενος κ αν χρειζοταν νομιζω οτι εκει θα ξαναπηγαινα.!

εχω ακουσει πολυ καλα λογια γενικοτερα..!

Το ξαναδιάβασα πάλι..

Στο Πέττα εννοείς..

Ευχαριστώ Βασίλη!

Vasilis
21-03-10, 00:33
ναι ....δικιο εχεις...ο πεττας ειναι εκει που πηγα...

απλα οπλισου με υπομονη γιατι εχει παρα πολυ δουλεια....!

Stamatis
21-03-10, 01:49
Πέττας, αν του εξηγήσεις τι θέλεις και έχεις και 4 ζάντες καβάτζα για να φορέσεις όσο περιμένεις.

Να του ξεκαθαρίσεις τι περιμένεις και τι πρέπει να κάνει.

sierra
21-03-10, 02:02
Εγώ πάντως δεν θα πήγαινα στον Πέττα και να σας πω γιατί. Επεσε ο γιός μου σε λακούβα με την KAWASAKI NINJA 636, θεωρητικά την πιο γρήγορη μηχανή στα κυβικά της, και στράβωσαν και οι δύο ζάντες. Ασε που τις ίσιωσε με τόρνο και τις αδυνάτισε(θάνατος για μηχανές), αλλά όταν τις έβαλαν επάνω ήταν πάλι στραβές και όταν πήγε και του το είπε δεν το παραδέχθηκε και του είπε οτι τις στράβωσε πάλι.Επίσης του είπε να τις βάψει χρυσαφί και αυτος τις έβαψε σαν σκατουλί. Τελικά τις πήγαμε σε άλλον σε παράλληλο της Βούρβαχη και τις έφτιαξε άψογα. Μόνο τώρα έχει το πρόβλημα που είναι αδύνατες. Αυτός που λένε ότι είναι καλός είναι ο Στέργιος στη Θηβών και Καβάλας,που ήταν συννεργάτης με τον Πέττα...

Υ.Γ Ο Πέττας δεν ασχολείται τώρα.Εχει όλο αλλοδαπούς και δουλεύουν και γι΄αυτό έχει αυτά τα προβλήματα...

Monsta
21-03-10, 02:09
δεν το παραδέχθηκε

.


ααααχ πότε θα βάλουν μυαλό??

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα σε ένα Κόρσα που είχαμε παλαιότερα. Δε κράταγε ποτέ σωστά τον αέρα. Μέχρι που πήγα και πήρα κανούρια. Άμα είναι να μπει τόρνο η ζάντα, άστα να πάνε....

Αν θέλουνε μόνο επισκευή στις άκρες τους λόγω γρατζιουνιών, τότε κανένα πρόβλημα.

Stamatis
21-03-10, 02:12
Πέττας, αν του εξηγήσεις τι θέλεις και έχεις και 4 ζάντες καβάτζα για να φορέσεις όσο περιμένεις.

Να του ξεκαθαρίσεις τι περιμένεις και τι πρέπει να κάνει.

το είπα ευγενικά για να μην θίξω καταστάσεις.

Το είπατε πιο ξεκάθαρα....

Vasilis
21-03-10, 09:29
σ αυτον που ειναι στο αιγαλεω...χαμηλα προς κηφισο στο δεξι μας χερι πριν βγουμε στον κηφισο......εχω παει παλια....κ ζαντες αυτοκινητου αλλα κ μοτοσυκλετας...!

εμεινα πολυ ευχαριστημενος κ αν χρειζοταν νομιζω οτι εκει θα ξαναπηγαινα.!

εχω ακουσει πολυ καλα λογια γενικοτερα..!



μαλλον αναθεωρω μετα απο αυτα που διαβασα....


ευχαριστω παιδια...>!!!thumb

TOMIS
21-03-10, 12:56
Υπαρχουν ρε παιδια πολλα συνεργεια που δεν θα υπαρξει εστω ενας απο τους χιλιαδες που πανε και να μην εχει καποιο παραπονο?Κανεις δεν ειναι τελειος...Οταν εξυπηρετεις τοσες χιλιαδες ατομα καπου θα γινει η μαμακια.Βεβαια θα μου πεις οταν κατι αφορα την ασφαλεια σου το απαιτεις αλλα τελικα μηπως ψαχνουμε αυτον με τα λιγοτερα παραπονα και οχι τον τελειο?Ξεκαθαριζω οτι δεν ξερω κανενα απο τα ονοματα που ειπατε κι πως ποτε δεν εχω ισιωσει ζαντες και τα σχετικα μην φανει σαν δεν ξερω και γω τι..Την απορια μου εξεφρασα

Vasilis
21-03-10, 13:20
εγω απλα να συμπληρωσω....οτι οταν αφηνεις την δουλεια σου σε ''ξενα'' χερια κ απλα ''επιβλεπεις'' , το χασες το παιχνιδι...!

aggelosmk2
22-03-10, 20:09
Εγω αφησα το Σαββατο στον Πεττα τις ζαντες που προκειται να φορεσω στο μπεμπε για αλλαγη χρωματος.
Ειχα ακουσει οτι κανει καλη δουλεια κ λογω ηλεκτροστατικης βαφης που κανει,οτι το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο.
Προσωπικα επελεξα το black chrome για τις ζαντες επειδη ειναι "βουτα" (απο οσον ξερω) κ λιγοστευουν οι πιθανοτητες λαθους .
Αυριο που θα τις παρω ,θα γραψω κ τη γνωμη μου για το αποτελεσμα.

gnx
22-03-10, 21:06
H δουλειά που κανει ο Πεττας ειναι καλή. Αλλά η συννενόηση θέλει προσοχή. Ειχα παει τις ζαντες ενος cooper S, με φωτο να του δειξω τι χρωμα θέλω.

Μου λέει αυτό το γκρι δεν μπορώ να το κάνω, θα σου τις κάνω μαύρες. λέω ΟΚ, τι να κάνουμε. Όταν πήγα να τις πάρω ήταν black chrome το εξωτερικο μέρος, μαυρο το βαρέλι απο μέσα.

Monsta
22-03-10, 21:35
H δουλειά που κανει ο Πεττας ειναι καλή. Αλλά η συννενόηση θέλει προσοχή. Ειχα παει τις ζαντες ενος cooper S, με φωτο να του δειξω τι χρωμα θέλω.

Μου λέει αυτό το γκρι δεν μπορώ να το κάνω, θα σου τις κάνω μαύρες. λέω ΟΚ, τι να κάνουμε. Όταν πήγα να τις πάρω ήταν black chrome το εξωτερικο μέρος, μαυρο το βαρέλι απο μέσα.

Κουλό! Απορώ που ήταν άραγε η δυσκολία στο γκρι. Λες και δε μπορούσε να 'σπάσει' το μαύρο με λίγο ασημί....

paganis
22-03-10, 23:31
ο στεργιος ,αν θυμαμαι καλα που βρισκεται στην καβαλας στο υψος της θηβων...δεν εχει κλεισει?? επισης για πεττα δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα....

fRagile
23-03-10, 00:58
Ο Στεργιος πλεον βρισκεται Λευκτρων 13 στο Περιστερι

Και η επωνυμια του καταστηματος ειναι ΜΠΙΛΙΡΗΣ

Τηλ. 210-5900621

Kostas_1
04-10-10, 10:35
Λοιπον μετα απο διερευνηση του θεματος καταγραφω τα εξης:

Το μαγαζι του Στεργιου εξακολουθει να υπάρχει και ειναι Λ. Αθηνων 261 Αιγαλεω, τηλ 2105900621.

Επίσης υπάρχει και το άλλο που αναφερθηκε (ΜΠΙΛΙΡΗΣ), Λευκτρών 13 Περιστέρι, 2105716627.

Τα μαγαζια ειναι διαφορετικά - Παλια υπήρχε συνεργασία μεταξυ τους. Οχι πλεον ομως.

Και οι ανωτερω 2 χρησιμοποιούν θερμοπρεσσάρισμα για επισκευή ζαντων.

Για τον Πετα δεν εψαξα

patriNOS
04-10-10, 12:47
KAWASAKI NINJA 636, θεωρητικά την πιο γρήγορη μηχανή στα κυβικά της...

προφανώς δεν σε είχα πάει βόλτα με το R6 άκι μου..... μας άφησε χρόνους βέβαια αλλά το μαμημένο έχει ρίξει στο συγκεκριμένο μηχανάκι(όχι του γιού σου) σε κοντρα(πάντα 0-400) κανα 5άρι μηχανές.. ήταν βέβαια καλό μαμά απο τα χεράκια μου.. χι χι χι χι... ο χρήστος το είχε δει..

χρήστο ο συγκεκριμένος που σου είπε ο βασίλης πράγματι έχει βάλει κατι μπαγκλαντέζους και ζουλεύουν. γιατί δεν δοκιμάζεις να πάς στον Βέρα εδώ στην Πάτρα? εγώ που του πήγα τις δικές μου τις ίσιωσε χωρίς φάγωμα με πρέσσα. βέβαια δεν ξέρω αν τις ζεσταίνει και τις πρεασσάρει αλλά ημουν ευχαριστημένος και απο ότι θυμάμαι δεν μου είχε πάρει και πολλά.

Kostas_1
07-10-10, 12:41
Πηγα χθες στον Στεργιο. Αψογος επαγγελματιας, τελεια δουλεια και καλες τιμες.

gnx
07-10-10, 13:15
Κώστα, ή μήπως πρόεδρε (ποιός ειναι πρόεδρος?), το χρώμα που ζήτησες, το πέτυχε;

Kostas_1
07-10-10, 13:18
Δεν αλλαξα χρωμα. Ισιωμα εκανα γιατι ειχαν ελαχιστα "παρει" απο τις λακουβες.
ΥΓ δεν ειμαι ο προεδρος...

HULK
07-10-10, 13:25
Εγω εφτιαξα τις ζαντες μου στον Πεττα.Παντως τορνο δεν χρησιμοποιησε ,συνηθως χρησιμοποιουν καλουπια αναλογα τις ιντσες των ζαντων για να τις ισιωσουν.Ειχε εναν εγχρωμο εκει αλλα αυτος μονο ξεζανταρισμα εκανε.

Kostas_1
07-10-10, 13:26
Καλη πληροφορια Hulk. Θα διορθωσω το ποστ μου

HULK
07-10-10, 13:31
Sharky δε νομιζω ρε συ να εχει τετοιο ονομα και να χρησιμοποιει τορνο δεν θα παταγε κανεις.Τι να σου πω δεν ημουν και απο πανω του αλλα σε συζητηση που ειχα μου ειπε οτι χρησιμοποιει καλουπια.

Kostas_1
07-10-10, 13:33
Δεν εχω προσωπικη εμπειρια....Γιαυτο και το διορθωσα μολις το ειπες

gnx
07-10-10, 13:45
Κωστα, τις ισωσε χωρις βαψιμο;

Kostas_1
07-10-10, 13:49
Δεν ηταν στραβες. Ενα ελαχιστο ηθελαν...

m-power_01
07-10-10, 14:34
Sharky δε νομιζω ρε συ να εχει τετοιο ονομα και να χρησιμοποιει τορνο δεν θα παταγε κανεις.Τι να σου πω δεν ημουν και απο πανω του αλλα σε συζητηση που ειχα μου ειπε οτι χρησιμοποιει καλουπια.

Πριν 5 χρονια παντως τετοια εποχη ηταν θυμαμαι ειχε τορναρει την δικια μου!

υ.γ εναλλακτικος τροπος επισκευης ιδιαιτερα για forged ζαντες ειναι με ρομποτικο βραχιωνα ...σκεφτειτε ενα ρομποτακι που πιεζει οπου ειναι στραβη!
Το κοστος δεν ξερω πως θα το βρειτε, πριν κανα χρονο για μια 19αρα work μου ειχε παρει 50ε ...Παντως αν εχετε καλες και ακριβες ζαντες αξιζει

nikos1400
12-10-10, 23:26
Πριν 5 χρονια παντως τετοια εποχη ηταν θυμαμαι ειχε τορναρει την δικια μου!

υ.γ εναλλακτικος τροπος επισκευης ιδιαιτερα για forged ζαντες ειναι με ρομποτικο βραχιωνα ...σκεφτειτε ενα ρομποτακι που πιεζει οπου ειναι στραβη!
Το κοστος δεν ξερω πως θα το βρειτε, πριν κανα χρονο για μια 19αρα work μου ειχε παρει 50ε ...Παντως αν εχετε καλες και ακριβες ζαντες αξιζει

50 ευρω για επισκευη 19αρας Work, με "ρομποτικο βραχιωνα" (και οχι τορνο προφανως), δεν νομιζω να το βρισκει κανεις υψηλη τιμη...
Μην ειμαστε και παραλογοι, θελουμε και τζαμπα?

gnx
05-11-10, 20:27
Επειδή καλό είναι να βοηθάμε και να κατευθύνουμε ο ενας τον αλλον, να πώ οτι ο Στέργιος είναι και πολύ συννενοήσιμος και ευγενής και καλός στη δουλειά του.

Εαν θεωρηθεί διαφήμιση, έ, είναι.

Monsta
05-11-10, 20:36
Επειδή καλό είναι να βοηθάμε και να κατευθύνουμε ο ενας τον αλλον, να πώ οτι ο Στέργιος είναι και πολύ συννενοήσιμος και ευγενής και καλός στη δουλειά του.

Εαν θεωρηθεί διαφήμιση, έ, είναι.

Τέλεια ! Πως είναι ? Πήρες κάρτες που σου είπα ???

gnx
05-11-10, 20:44
Ω ρε ξεχασα! Θα παω τα 18αρια τη Δευτερα οπότε θα θυμηθω να παρω. My apologies

ziaba
06-11-10, 09:04
Για να βάψω τις ζάντες στο ίδιο χρώμα πρέπει να βγουν κ τα ελαστικά η γίνετε κ η δουλειά?

ΔημήτρηςΜ3
06-11-10, 11:20
μια ερςτηση πριν γινει βαφη καλο δεν θα ηταν να γινει αμοβολη στις ζαντες?

HULK
06-11-10, 11:34
Ετσι γινεται.

ziaba
06-11-10, 13:03
Τότε άμα έχεις φτηνές ζάντες ούτε καν συμφέρει να τις βάψεις ας είναι κ όλοισες πας κ περνείς μια τετράδα καινούριες

BILL007
06-11-10, 13:07
Τότε άμα έχεις φτηνές ζάντες ούτε καν συμφέρει να τις βάψεις ας είναι κ όλοισες πας κ περνείς μια τετράδα καινούριες

Φίλε μου εδώ έχω ένσταση.Τετράδα καινούργιες με 250 ευρώ που θα σου έρθει (μαζί με το ζάντωμα-ξεζάντωμα) δεν νομίζω να βρεις.Εκτός και αν λες για 14άρες ή να είναι του πεταματού κινέζικες...

paganis
06-11-10, 14:23
Φίλε μου εδώ έχω ένσταση.Τετράδα καινούργιες με 250 ευρώ που θα σου έρθει (μαζί με το ζάντωμα-ξεζάντωμα) δεν νομίζω να βρεις.Εκτός και αν λες για 14άρες ή να είναι του πεταματού κινέζικες...

μπιλ...για ισιωμα βαψιμο , ξεζανταρισμα...κανα 200αρι στον μπιλιρη στο περιστερι!! για τους γνωστους-πελατες....εχει και αλλες τιμες σπεσιαλ...

ziaba
08-11-10, 00:25
Λοιπόν πριν απο 4 μήνες πήρα 4αδα 18αρες made in italy με 250 ευρώ βλ το γκαράζ μου καινούριες σε κουτες τις απο μαγαζί τα είχε σε προσφορά μου τις τοποθέτησε δωρεάν με κ έκοψε κ απόδειξη όλα όπως πρέπει μέχρι στιγμή είμαι πολύ ευχαριστμενος με τις ζάντες

panos90
26-11-10, 22:28
προς βορεια/ανατολικα ξερετε καποιον καλο?

μερικες γρατζουνιες εχω οχι τπτ σοβαρο..

Kostas_1
27-11-10, 13:21
Οχι Πανο...

Εκει (στις πηγες) τα στελνουν και αυτοι και βεβαια σε χρεωνουν παραπανω...

Κανε το κοπο μια μερα και πηγαινε....

Ptboul
10-11-23, 13:25
Παίδες ξεθάβω μετά από 13 χρόνια για να ρωτήσω και για εμένα..

Φοράω τις style 216

Τις έχω γδάρει στα πεζοδρόμια όλα αυτά τα χρόνια (δεν έχουν ραγίσματα, στραβώματα, μόνο γρατσουνιές στο χείλος τους - περιμετρικά).

Με λίγο ψάξιμο που έκανα, το χρώμα τους πρέπει να είναι το Dekorsilber (A55), ξέρουμε αν ισχύει;

..και το άλλο θέμα είναι τα αυτοκόλλητα. Τα ψάχνω σαν Decal - BMW Motorsport, σαν στίκερς, τίποτα, δεν μπορώ να τα βρω. Μπορείτε να βοηθήσετε;

:thanks:

wheelman
10-11-23, 14:17
Δεν φτιάχνονται ρε φίλε..

Καλύτερα να τις δώσεις σε εμένα και έχω να σου δώσω style 194 [emoji23][emoji23][emoji23]


Πέρα από την πλάκα,
νομίζω πως αυτός είναι ο κωδικός , αλλά αν τις βάψεις έχεις αρκετές επιλογές [emoji6]
Https://bimmertips.com/bmw-wheel-paint-codes/


Υγ,
Αυτοκόλλητα είχα δει σε eBay και Etsy,
Δεν νομίζω ότι υπάρχουν γνήσια

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Ptboul
10-11-23, 14:52
Ωωω thanks Λιάκο μου, πράγματι αυτός είναι ο κωδικός, επιβεβαιώνεται:

46464

Ελπίζω μόνο να μπορούν (εδώ Αθήνα) να τον πετύχουν.

Αυτοκόλλητα τελικά βρήκα πριν λίγο και τα παρήγγειλα κιόλας από Αγγλία, στην προνομιακή τιμή των 35€ (4 αυτοκολλητάκια) :facepalm:


Τις ζάντες να στις δώκω, αλλά μαζί με το αμάξι :laughing:


Σε ευχαριστώ!



Μόλις τις σινιάρω σειρά έχουν τα δέρματα μέσα και κάτι βαψιματάκια σε προφυλακτήρες και δεξί μαρσπιέ.

gnx
10-11-23, 16:06
Μπούλη, υπάρχει και αυτός.

https://www.panagiotisntelis.gr/

Αλλά εάν θές να τις κανεις ιδιες, φρόντισε να προμηθευτεις το χρώμα μονο σου μετά απο συννενοηση με τον επισκευαστή για να είσαι σιγουρος.

gnx
10-11-23, 16:14
Μπούλη, υπάρχει και αυτός.

https://www.panagiotisntelis.gr/

Αλλά εάν θές να τις κανεις ιδιες, φρόντισε να προμηθευτεις το χρώμα μονο σου μετά απο συννενοηση με τον επισκευαστή για να είσαι σιγουρος.

Στο λέω γιατι είχα στειλει σε αυτόν ενα σετ για βαφή και είπα να του πουν στο χρωμα CSL και ενω η βαφή είναι μία χαρά το χρώμα είναι αλλα αντι άλλων.

Ptboul
10-11-23, 16:22
Thanks Γιώργο, δείχνει πολύ πένα το μαγαζί! Θα τον λάβω υπόψη.

Για το χρώμα εννοείται, θα το συνεννοηθώ!

dreamer
10-11-23, 16:57
μιας και το εφερε η κουβεντα ετσι για να υπαρχει,σαλονικα ποιους ξερουν οι σαλονικεις σαν καλους για ζαντοδουλειες?

pilot
10-11-23, 18:40
Ο Λαζαρίδης στην Ηλιούπολη θεωρείται από τους πολύ καλούς.

dreamer
11-11-23, 21:18
μου ειπαν και καποιον ανατολικα περιοχη πυλαια ,ποσειδωνος νομιζω οδο,ειναι κατω προς ικεα.