PDA

Επιστροφή στο Forum : Πίνοντας φραπέ δείτε τι άλλο πίνουμε και θα φρίξετε!



Eleni
03-04-13, 07:55
Τα καφεόδεντρα βγάζουν τον καρπό τους έτοιμο προς κατεργασία. Οι εταιρείες μεταφέρουν τους καρπούς στα εργοστάσια,
καθαρίζουν τα χρήσιμα μέρη και τα συνθλίβουν. Αυτός είναι ο γνήσιος καφές. Από κει και πέρα παίρνει η κάθε εταιρεία αρώματα και προσθέτει στο πρώτο μείγμα έτσι ώστε τα χαρμάνια να έχουν το δικό τους ξεχωριστό άρωμα ανά εταιρεία (Λουμίδης – Μπράβο κλπ). Αυτά για τον γνωστό ελληνικό καφέ. Καθώς καθαρίζονται οι καρποί και τα χρήσιμα μέρη πάνε για άλεση, τα άχρηστα δεν πετιούνται αλλά ψήνονται!

Οι γνώστες του αντικειμένου, τα αποκαλούν κατακάθια του καφεόδεντρου και παλαιότερα τα πετούσαν. Αργότερα άρχισαν να τα διοχετεύουν ως ρόφημα καφέ σε τριτοκοσμικές χώρες και έπειτα ο μεγαλύτερος αγροτικός συνεταιρισμός που εδρεύει στην Ολλανδία και το όνομα NESTLE, πρόσθεσε το χημικό που αποδίδει αφρό.

Έτσι η Ελλάδα σήμερα είναι πρώτη σε κατανάλωση των “σκουπιδιών” του καφεόδεντρου με την προσθήκη του χημικού για τον αφρό!

Έχοντας αφήσει κατά πολύ πίσω τις τριτοκοσμικές χώρες σε κατανάλωση φραπέ! Το δε τμήμα της Αφρικής αλλά και της Βραζιλίας που παράγουν τον καφέ δεν καταναλώνουν καθόλου φραπέ! Αυτά τα ολίγα πληροφοριακά μετά από 17 χρόνια δουλειάς στην παραγωγή καφέ. Τα προϊόντα της Ολλανδικής Nestle: NES CAFE (με δομή απορρυπαντικού – σαπουνιού) SMARTIES (πολύχρωμα κουφετάκια, ή αλλιώς πολύχρωμες χάντρες) KIT KAT (Σοκολατο – γκοφρέτες) MAGGI (συμπληρώματα γεύσης) HAAGEN DANZ (Παγωτά) PURINA – FRISKIES (σκυλοτροφές και γατοτροφές καταστρέφουν την υγεία του κατοικιδίου σας) Παγωτά Nestle (Aloma-Boss-Magnum-Nirvana-Pirulo-Crunch κ.ά.) Δημητριακά πρωινού (Fitness-Clusters-Cheerios-Cookie Crisp) Νερό (Κορπή- Perrier). “Αποφεύγουμε τα Ολλανδικά προϊόντα και για πολλούς ακόμη λόγους, …..αλλά και γιατί έχουν μισέλληνα υπουργό οικονομικών και γιατί οι Ολλανδοί έχουν προβάλει veto στην ΕΕ, ώστε κανείς να μην κάνει έλεγχο στις πρώτες ύλες που χρησιμοποιούν για την παρασκευή των τροφίμων, όπως επίσης και με τι τρέφονται τα ζώα που εμπορεύονται το κρέας τους.


πηγη:thesecretrealtruth

Ptboul
03-04-13, 09:43
Ότι και να μας λες Ελένη εγώ και ο Bill με μια φράπα στο χέρι θα ''φύγουμε''._ (και ένα τάβΛι)

https://cosmosphilly.com/thelifetimekarantee/files/2012/05/tavli.jpg

aristent
03-04-13, 09:59
καποιος δυσαρεστημενος ,πιθανον απολυμενος ,πρωην υπαλληλος της Νεστλε,θελει να κανει "ζημια" σε μια εταιρια που ειναι στην κορυφη των πωλησεων στο ειδος του καφε.....:facepalm:

εννοητε οτι εαν ολα οσα γραφει ηταν αληθινα,οι πρωτοι που θα το εκμεταλευονταν θα ηταν οι μεγαλες εταιριες του ανταγωνισμου!!!
...σε καποιον αντιπροσωπο της Jacobs ,δουλεψα ως πωλητης για 4χρονια και πιστεψτε με, δεν υπαρχει πιθανοτητα να μην κανουν δειγματοληπτικο ελεγχο, σε τακτα διαστηματα,σε ολους τους ανταγωνιστες και κυριως στους πρωτους σε πωλησεις.thumb

ΥΣ...φυσικα και εχουν ολοι την ιδια τακτικη ελεγχου του ανταγωνισμου,αφου μεσα στις δυνατοτητες τους ειναι και ο χημικος ελεγχος των πρωτων υλων που παραλαμβανουν,αλλα και των τελικων προϊοντων παραγωγης(δικης τους/ανταγωνισμου)....εαν υπηρχε "κατι μεπτο" να ειστε σιγουροι θα το διατυμπανιζαν!!!

...μου θυμιζει λιγο την φαση οπου στα καταστηματα Πλαισιο, μεσω ιντερνετ διεδωσε καποιος τον δηθεν "υπνωτισμο" των υπαλληλων για να ειναι ευγενικοι με τους πελατες!!!:hystericalbs1: :thumbsup:

gnx
03-04-13, 10:15
καποιος δυσαρεστημενος ,πιθανον απολυμενος ,πρωην υπαλληλος της Νεστλε,θελει να κανει "ζημια" σε μια εταιρια που ειναι στην κορυφη των πωλησεων στο ειδος του καφε.....:facepalm:

εννοητε οτι εαν ολα οσα γραφει ηταν αληθινα,οι πρωτοι που θα το εκμεταλευονταν θα ηταν οι μεγαλες εταιριες του ανταγωνισμου!!!
...σε καποιον αντιπροσωπο της Jacobs ,δουλεψα ως πωλητης για 4χρονια και πιστεψτε με, δεν υπαρχει πιθανοτητα να μην κανουν δειγματοληπτικο ελεγχο, σε τακτα διαστηματα,σε ολους τους ανταγωνιστες και κυριως στους πρωτους σε πωλησεις.thumb

ΥΣ...φυσικα και εχουν ολοι την ιδια τακτικη ελεγχου του ανταγωνισμου,αφου μεσα στις δυνατοτητες τους ειναι και ο χημικος ελεγχος των πρωτων υλων που παραλαμβανουν,αλλα και των τελικων προϊοντων παραγωγης(δικης τους/ανταγωνισμου)....εαν υπηρχε "κατι μεπτο" να ειστε σιγουροι θα το διατυμπανιζαν!!!

...μου θυμιζει λιγο την φαση οπου στα καταστηματα Πλαισιο, μεσω ιντερνετ διεδωσε καποιος τον δηθεν "υπνωτισμο" των υπαλληλων για να ειναι ευγενικοι με τους πελατες!!!:hystericalbs1: :thumbsup:

Παιδιά να με συγχωρείτε, αλλά αυτά είναι ευρέως γνωστά. Ρωτήστε έναν καρδιολόγο.

Ptboul
03-04-13, 10:20
Όλα με μέτρο ρε σχυΛί, και τα 2kg παϊδάκια που κατεβάζεις και την μισή μποτίλια σκατς και τα φρεντουτσίνα σου και τα κοχίμπα σου, δεν τα θέλει η καρδιά σου αλλά τι να κανς.

Το θέΛεις.

gnx
03-04-13, 10:27
Πάνο μήν επιμένεις, ο φραπέ δεν είναι εκχύλισμα καφέ είναι κατακάθι. Μην το πίνετε αυτό είναι κρίμα.

Ptboul
03-04-13, 10:31
:(

πες του κάτι ρε bill, ένα μπαν έστω. :hystericalbs1:

hades7
03-04-13, 10:34
Πάνο μήν επιμένεις, ο φραπέ δεν είναι εκχύλισμα καφέ είναι κατακάθι. Μην το πίνετε αυτό είναι κρίμα.

τυπε ασε μας μην μας τρομαζεις πρωινιατικα
https://hcd-1.imgbox.com/aclbDFct.gif?st=YRrzVsCcW7Hcdqw21xF9AQ&e=1364976353

S8N
03-04-13, 10:39
Παιδιά να με συγχωρείτε, αλλά αυτά είναι ευρέως γνωστά. Ρωτήστε έναν καρδιολόγο.

Τύπε, περιμένω εδώ και μισή ώρα στην αναμονή στο τηλεφωνικό κέντρο του ΕΟΠΥΥ. Πρώτα θα πάω από γηρατιά και μετά απ' τον φραπέ.

freddys
03-04-13, 10:54
Πάνο μήν επιμένεις, ο φραπέ δεν είναι εκχύλισμα καφέ είναι κατακάθι. Μην το πίνετε αυτό είναι κρίμα.

Μαλλον πρωταπριλιατικο αργοπορημενο....

«Στην έκθεση Θεσσαλονίκης το 1957, δούλευα στο περίπτερο της Νεστλέ. Λέω, δεν φτιάχνω έναν κρύο νεσκαφέ στο σέικερ που προορίζεται για το κακάο, να δω τι θα βγει; Μου λέρωσε το κοστούμι, αλλά έτσι γεννήθηκε ο φραπέ! Από την αρχή ο κόσμος τον είδε σαν αναψυκτικό. Λέγανε: η μπίρα είναι μισό ποτήρι αφρός και κοστίζει 8 δραχμές. Αυτός ο καφές είναι επίσης μισός αφρός, αλλά κοστίζει 7 δραχμές.», είχε δηλώσει σε συνέντευξή του ο Δημήτριος Βακόνδιος από τη Θεσσαλονίκη.
:hyper::hyper:

Thomelef
03-04-13, 11:27
Πάνο μήν επιμένεις, ο φραπέ δεν είναι εκχύλισμα καφέ είναι κατακάθι. Μην το πίνετε αυτό είναι κρίμα.

ακριβώς αυτό...το χειρότερο απ'όλα όσα έχει ο φραπέ, είναι πρώτα αυτό και τπτ άλλο.

όλοι οι υπόλοιποι καφέδες που πίνουμε, είναι απόσταγμα του καφέ το οποίο φιλτράρετε. στον φραπέ, πίνουμε τον ίδιο τον καφέ.

θα πίνατε ποτέ το κατακάθι που μένει σε μια εσπρεσιέρα? δε νομίζω...αυτό όμως πίνετε κάθε φορά που πίνετε φραπέ...

είναι το χειρότερο είδος καφέ, και πίνεται μόνο εδώ...

Christos 330
03-04-13, 11:30
Ακομη δεν ξερω τι γευση εχει ο καφες ποτε δεν ηπια ποτε δεν τον γουσταρα και ποτε

δεν καταλαβα την εννοια "αν δεν πιω καφε δεν ανοιγει το ματι μου" . . .

Χτυπα εναν φυσικο χυμο να στανιαρεις η μια ζεστη/κρυα σοκολατα !!!

S8N
03-04-13, 11:41
Εγώ πίνω ακόμα Carnation. Έχουν μείνει μερικές εκατοντάδες κούτες από τις προμήθειες που είχε πάρει ο πατέρας μου τον Απρίλη του 1986 με το Τσερνομπίλ. Η μαμά μου λέει πως χάρις στο Carnation έγινα τόσο όμορφος κι έξυπνος. Ομολογώ πως μετά από 27 χρόνια έχει λίγο περίεργη γεύση, αλλά βοηθά στην κένωση.

Monsta
03-04-13, 11:52
....εαν υπηρχε "κατι μεπτο" να ειστε σιγουροι θα το διατυμπανιζαν!!!




Άρη μου, στας Ελλάδας το να διατυμπανίσεις τα "μειονεκτήματα" του ανταγωνισμού σου, λέγεται "δυσφήμιση" και σε τρέχουν και δε φτάνεις.

Έχεις δει πολλές εταιρείες να εφαρμόζουν αυτή τη τακτική ?

:original:


υγ. Το άρθρο είναι παλιό και ο νίγγας έχει απόλυτο δίκιο.

bill_m3
03-04-13, 11:53
:(

πες του κάτι ρε bill, ένα μπαν έστω. :hystericalbs1:

Γιώργο :ban: :ban: :ban:!!!!!

:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Λοιπόν, πίνω ένα νες στις 07:00, μία φραπεδιά κατά τις 11:30 (βλέπε φώτο :D:D:D:) και ακόμα μία στις 17:00 :shok: :shok: :shok:

https://img515.imageshack.us/img515/9687/img0449lc.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/515/img0449lc.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (https://imageshack.us)

Ελπίζω να κόψω το τσιγάρο και κατά συνέπεια τον φραπέ.....

S8N
03-04-13, 11:55
Ελπίζω να κόψω το τσιγάρο και κατά συνέπεια τον φραπέ.....

Κάνε αυτό που έκανα κι εγώ, κόψε το sex.

Ptboul
03-04-13, 11:56
Ελπίζω να κόψω το τσιγάρο και κατά συνέπεια τον φραπέ.....

Καλά, μετά κόψε και το πΛί σου και δωσ' το στο σχυΛί σου.

:hystericalbs1:

Monsta
03-04-13, 12:01
Κάνε αυτό που έκανα κι εγώ, κόψε το sex.




Για κάποιο λόγο μου θύμισες τον Mel Gibson στο lethal weapon I, που πλησιάζει τη ξανθιά βοηθό της πρεσβείας στο σούπερματκετ να της τη πέσει και την έχει πρήξει να έρθει μαζί του για φαγητό σπίτι του μπροστά (!!!!) στη θάλασσα (στο τροχόσπιτο) και εκείνη είναι όλο "no no no no" και της απαντάει ...."be original, say yes, everyone else says no..."

:hystericalbs1:

bill_m3
03-04-13, 12:06
Κάνε αυτό που έκανα κι εγώ, κόψε το sex.

Θα κoπεί από μόνο του :D:D:D:D:D


Καλά, μετά κόψε και το πΛί σου και δωσ' το στο σχυΛί σου.

:hystericalbs1:

Το έχω βάλει σκοπό, κόβω το τσιγάροοοοοοοοοοο!!!!

ελπίζω.......

Ptboul
03-04-13, 12:08
Κάνε αυτό που έκανα κι εγώ, κόψε το sex.


Θα κoπεί από μόνο του :D:D:D:D:D

Το έχω βάλει σκοπό

Καταθέσατε κιόλας πινακίδες;; ή τσιμπάτε καμιά ''Μ'' όταν η γυναίκα είναι στο χωριό;

bill_m3
03-04-13, 12:11
Καταθέσατε κιόλας πινακίδες;; ή τσιμπάτε καμιά ''Μ'' όταν η γυναίκα είναι στο χωριό;

Τις πινακίδες δεν τις παραδίδουμε ποτέ!!!

Δεν πάει η γυναίκα στο χωριό της :ranting2: :ranting2: :ranting2: γιατί είναι δίπλα!!! :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

katsaraios
03-04-13, 15:53
Εγώ πίνω ακόμα Carnation. Έχουν μείνει μερικές εκατοντάδες κούτες από τις προμήθειες που είχε πάρει ο πατέρας μου τον Απρίλη του 1986 με το Τσερνομπίλ. Η μαμά μου λέει πως χάρις στο Carnation έγινα τόσο όμορφος κι έξυπνος. Ομολογώ πως μετά από 27 χρόνια έχει λίγο περίεργη γεύση, αλλά βοηθά στην κένωση.Σοβαρα τωρα,
εχεις δει οτι δεν πωλειται πια καρνεισον στο τσιγκινο κουτακι πουθενα??
Τι απεγινε ρε γμτ ...εκανε ενα χ@@ιμο αυτο ρε φιλε αλλο πραμααα..


Τσεκ για τον φραππε απο καρδιολογο μετα απο μπαλονακι συστηνουν αμεσΑ και αυστηρα διακοπη για καρδιοπαθεις..

Ptboul
03-04-13, 16:13
Σοβαρα τωρα,
εχεις δει οτι δεν πωλειται πια καρνεισον στο τσιγκινο κουτακι πουθενα??
Τι απεγινε ρε γμτ ...εκανε ενα χ@@ιμο αυτο ρε φιλε αλλο πραμααα..


To λευκό δεν ήρθε ποτέ Ελλάδα ενώ το σοκολατούχο ήταν Ελληνική Πατέντα (πλατύ Ημαθίας) και τερμάτισε την καρίερα του earLy 00's :(

To αυτό και για το αδικοχαμένο μίλκο φράουλα :(

katsaraios
03-04-13, 16:20
To λευκό δεν ήρθε ποτέ Ελλάδα ενώ το σοκολατούχο ήταν Ελληνική Πατέντα (πλατύ Ημαθίας) και τερμάτισε την καρίερα του earLy 00's :(

To αυτό και για το αδικοχαμένο μίλκο φράουλα :(

Το σοκολατουχο σιγουρα το ειχε ο Σκλαβενιτης μεχρι το 07 στην Π.Δ εποχη μουthumb
μαλιστα το επαιρνα για την μικρη αλλα σαν καλος μπαμπας την βοηθουσα να το τελειωσειthumb

katrin_bmw
03-04-13, 16:24
παιδια γαλατακι φρεσκο με τιποτα αλλο.....υγεια κ μακροζωια!!!!!!!!!!!!!!!

Ptboul
03-04-13, 16:24
Το σοκολατουχο σιγουρα το ειχε ο Σκλαβενιτης μεχρι το 07 στην Π.Δ εποχη μουthumb


:shok: δύσκολο το βλέπω, μήπως το μπερδεύεις με κάποιο άλλο;; Ούτε το dolca δεν υπήρχε τότε.

Μπορεί να το αγόραζες το '07 αλλά μήπως η ημ/νία λήξης ήταν το 97?? :hystericalbs1:

Thomelef
03-04-13, 16:33
σαν το αποβουτυρωμένο της αγνό αν δεν κάνω λάθος, δεν υπήρξε τπτ που να πλησίαζε την υδονή που σου χάριζε όταν το έπινες.

εκείνο που ήταν σε πλαστικό διαφανές μπουκάλι τεραστίων διαστάσεων, με το αλουμινόχαρτο για καπάκι...

πιστεύω όλοι να κατάλαβαν για ποιο λέω. δεν είμαι σίγουρος βέαια για το αν ήταν της αγνο, ή κάποιας άλλης γαλακτοβιομηχανίας

ntinos
03-04-13, 16:33
παιδια γαλατακι φρεσκο με τιποτα αλλο.....υγεια κ μακροζωια!!!!!!!!!!!!!!!

Προφανως δεν γνωριζεις οτι το παραπανω ειναι "εφευρεση" των γαλακτοβιομηχανιων.....

Ptboul
03-04-13, 16:35
πιστεύω όλοι να κατάλαβαν για ποιο λέω. δεν είμαι σίγουρος βέαια για το αν ήταν της αγνο, ή κάποιας άλλης γαλακτοβιομηχανίας

ήταν της Έβγα, η αγνό έβγαλε αργότερα το κοκο μιλκ (το διαφήμιζε ο χάρρυ κλυν)

ntinos
03-04-13, 16:35
σαν το αποβουτυρωμένο της αγνό αν δεν κάνω λάθος, δεν υπήρξε τπτ που να πλησίαζε την υδονή που σου χάριζε όταν το έπινες.

εκείνο που ήταν σε πλαστικό διαφανές μπουκάλι τεραστίων διαστάσεων, με το αλουμινόχαρτο για καπάκι...

πιστεύω όλοι να κατάλαβαν για ποιο λέω. δεν είμαι σίγουρος βέαια για το αν ήταν της αγνο, ή κάποιας άλλης γαλακτοβιομηχανίας

Το εφερνε στην γειτονια μας ο γαλατας με το τρικυκλο θυμαμαι. Στην καροτσα, κατω απο μια κουβερτα.

Ερε χρονια και εκεινα....

Ptboul
03-04-13, 16:36
Προφανως δεν γνωριζεις οτι το παραπανω ειναι "εφευρεση" των γαλακτοβιομηχανιων.....

Τόση ώρα ψάχνω ένα άρθρο - δεν θυμάμαι την έρευνα που είχε γίνει - που σαν ρεζουμέ λέει ότι παίζει να βλάπτει και την υγεία.

Azurius
03-04-13, 16:38
Βασικά καθότι Σαλλλλλονικιός aka Φραπεδουπολλλλλλίτης, ένα έχω να πω.... Θα πιω μια χαλλλλλλλαρή φράπα! Απο τον φραπέ δεν πέθανε κανείς...

ntinos
03-04-13, 16:39
Τόση ώρα ψάχνω ένα άρθρο - δεν θυμάμαι την έρευνα που είχε γίνει - που σαν ρεζουμέ λέει ότι παίζει να βλάπτει και την υγεία.

Αλλο το να μην βλαφτει την υγεια, και αλλο ειναι απαραιτητο thumb


Χωρια που το αθρο ελεγε οτι δεν κανει καλο στις γυναικες μετα την εμμηνοπαυση

katsaraios
03-04-13, 16:48
Παντως ο Βαρσος (το γνωστο) στην Κηφισια φερνει μονο ΑΓΝΟ και θελω να δω τωρα διαφορα στα γλυκα του αν αλλαξει προμηθευτη..

Μολις παρηγγειλα φραπεδια με μια μπαλλα παγωτο βανιλλια στο μεταξυ ετσι για να ξεκινησει αφρατα η μερα :thumbsup:

Ptboul
03-04-13, 16:52
Δυστηχώς προϊόντα Αγνό έχω να δω πάνω από μήνα στην αγορά :(

Αγόρασα μόνο μια τελευταία συσκευασία, που ξέμεινε στον φούρνο, χυμό πορτοκάΛι για ενθύμιο.

fast-enough
03-04-13, 17:05
Ο στιγμιαίος καφές πάντως ΔΕΝ φτιάχνεται από το κατακάθι.
Μην πιστεύετε ότι διαβάζετε στο διαδίκτυο.
Ουσιαστικά πρόκειται για καφέ από τον οποίο έχει αφαιρεθεί όλο το νερό (αφυδάτωση) ώστε προσθέτοντας νερό να έχουμε πάλι ένα ρόφημα.
Μπορείτε να πάρετε μια ιδέα πως φτιάχνεται με ψυχρή αφαίρεση του νερού, που μετατρέπει το νερό από στερεό κατευθείαν σε αέριο στο ακόλουθο link:

https://vimeo.com/46021349

nikos1400
03-04-13, 17:21
εχουμε τα κολληματα μας οι Ελληνες.
ακομα και στα χωρια (που βρισκοταν φρεσκο απο κατσικες και προβατα) ταϊζανε τα παιδια
γαλα συμπυκνωμενο απο κονσερβα...:facepalm:

Nino
03-04-13, 17:56
Εγώ πίνω ακόμα Carnation. Έχουν μείνει μερικές εκατοντάδες κούτες από τις προμήθειες που είχε πάρει ο πατέρας μου τον Απρίλη του 1986 με το Τσερνομπίλ. Η μαμά μου λέει πως χάρις στο Carnation έγινα τόσο όμορφος κι έξυπνος. Ομολογώ πως μετά από 27 χρόνια έχει λίγο περίεργη γεύση, αλλά βοηθά στην κένωση.


τη λολα απο τη φωτια την εβγαλες?
:hystericalbs1:


σαν το αποβουτυρωμένο της αγνό αν δεν κάνω λάθος, δεν υπήρξε τπτ που να πλησίαζε την υδονή που σου χάριζε όταν το έπινες.

εκείνο που ήταν σε πλαστικό διαφανές μπουκάλι τεραστίων διαστάσεων, με το αλουμινόχαρτο για καπάκι...

πιστεύω όλοι να κατάλαβαν για ποιο λέω. δεν είμαι σίγουρος βέαια για το αν ήταν της αγνο, ή κάποιας άλλης γαλακτοβιομηχανίας


σε τετοιο μπουκαλι υπηρχε και κακαο τωρα τα λενε σοκολατουχα χαχαχα
μαλλον της εβγα πρεπει να ηταν!!



Σοβαρα τωρα,
εχεις δει οτι δεν πωλειται πια καρνεισον στο τσιγκινο κουτακι πουθενα??
Τι απεγινε ρε γμτ ...εκανε ενα χ@@ιμο αυτο ρε φιλε αλλο πραμααα..
..

εχω πιει και απο αυτα χαχαχα αλλα τωρα τεστ για δυνατους λυτες ποιοι θυμουνται τα γαλατα σε χαρτινη πυραμιδα συσκευασια?
τι ειπες τωρα ρε nino αρχαιολογιες...
:hystericalbs1:

fast-enough
03-04-13, 18:25
εχω πιει και απο αυτα χαχαχα αλλα τωρα τεστ για δυνατους λυτες ποιοι θυμουνται τα γαλατα σε χαρτινη πυραμιδα συσκευασια?
τι ειπες τωρα ρε nino αρχαιολογιες...
:hystericalbs1:

Τι είπες τώρα;
Που τα θυμήθηκες;;;
:shok::shok:

Andri
03-04-13, 18:56
Το φραπέ ειδικά με γάλα είναι ότι πρέπει για να σου "τρυπίσει" το στομάχι ειδικά σε συνδυασμό με τσιγάρο και όχι "γεμάτο" στομάχι...

330Ci
03-04-13, 19:01
Έχουμε καταστρέψει κάθε τι Ελληνικό, η πατρίδα κινδυνεύει, η θρησκεία χάνεται, λεφτά δεν υπάρχουν, ένα φραπεδάκι μας έμεινε για να πηγαίνουν τα φαρμάκια κάτω.

Κάτω τα χέρια από την αθάνατη Ελληνική λεβεντιά αράγματος με τη φραπεδιά..

hades7
03-04-13, 19:02
παιδια γαλατακι φρεσκο με τιποτα αλλο.....υγεια κ μακροζωια!!!!!!!!!!!!!!!

Ναι καθριν φορ σουρ φρέσκο δεν σηκώνει αμφιβολία.....

Bazil Van Sinner
03-04-13, 21:37
Ελληνικο στο ξυπνημα και μετα κανα γαλλικο!

απο τοτε που εκοψα το φραπε,ηρεμησαν λιιιιιγο τα νευρα μου!Με χτυπουσε ασχημα!

την ΑΓΝΟ την αγορασε ο Κολιος και εχει μειωσει το κωδικολογιο της.

Οσον αφορα το γαλα ,ειναι μεγααααααλη ιστορια.

Νινο το προλαβα το τριγωνακι και γω,ηταν παστεριωμενο Μ.Δ.

Φοβερη και αξεχαστη γευση το διαφανες με το αλουμινοχαρτο.Παιζει να ηταν και Ροδοπη....

Εχει δικιο ο Κατς για τον Τριανταφυλλο,σιγουρα πουλιοταν το 07 παιζει καιμεχρι το 10,αλλα σε τετραπακ.

Bellof-3
03-04-13, 23:45
Ναι καθριν φορ σουρ φρέσκο δεν σηκώνει αμφιβολία.....

και αν γινεται και κατσικισιο ακομα καλυτερα...

halkida116mpack
03-04-13, 23:46
μια ζωη σ αυτην την χωρα θα ακουμε μπουρδες.καποιος μακακας ανταγωνιστης σκεφτηκε μια παπατζα και καποιοι τρεχουν να πουν ααα ετσι ειναι το διαβασα στο ιντερνετ...δεν θΑ αγορασουμε προιοντα νεστλε και θα κλασουμε τα μυδια της ολλλανδιας,τι αηδιες....και τι θα γινει με τα εργοστασια που εχει εδω στην ελλαδα η νεστλε???θα ταισει τον κοσμο το κκε???μην πινετε πεπσι και κοκα κολα οχι στην νεστλε και σε καθε τι ξενο και οι χιλιαδες κοσμου που θα μεινουν ανεργοι θα ζησουν με τα αχ?$#δια μου...δεν βλεπουμε που οι φιλοι μας τα παιδια μας οι γειτωνες πεινανε?δεν κοιταμε πως θα βοηθησουμε αλλα πως θα κλεισουν κι αλλες δουλειες.


δεν αναφερομαι σε καποιον απο εδω μεσα βεβαια αλλα απλα νευριασα που διαβασα αλλη μια λαμακια .

Ptboul
04-04-13, 09:57
την ΑΓΝΟ την αγορασε ο Κολιος και εχει μειωσει το κωδικολογιο της.

Πότε έγινε αυτό;;


Οσον αφορα το γαλα ,ειναι μεγααααααλη ιστορια.

Με ενδιαφέρει να την μάθω, γράψε δυο λόγια.


Νινο το προλαβα το τριγωνακι και γω,ηταν παστεριωμενο Μ.Δ.

Ήταν της Ennstal (από το ομώνυμο χωριό)



Φοβερη και αξεχαστη γευση το διαφανες με το αλουμινοχαρτο.Παιζει να ηταν και Ροδοπη....

Το σοκολατούχο το λένε ''ροδοπάκι'' αλλά νομίζω ξεκίνησε την καρίερα του σε χάρτινη συσκευασία.


Εχει δικιο ο Κατς για τον Τριανταφυλλο,σιγουρα πουλιοταν το 07 παιζει και μεχρι το 10,αλλα σε τετραπακ.

Θα με μουρλάΝεις κ συ κ ο Κατς. Μήπως θέλεις να πεις το Yoko Choko;


ps: Sorry ρε ΕλέΝη για θρεντ :D Φράπα ούμπερ άλλες :warriorsmiley:

gnx
04-04-13, 10:26
τη λολα απο τη φωτια την εβγαλες?
:hystericalbs1:




σε τετοιο μπουκαλι υπηρχε και κακαο τωρα τα λενε σοκολατουχα χαχαχα
μαλλον της εβγα πρεπει να ηταν!!




εχω πιει και απο αυτα χαχαχα αλλα τωρα τεστ για δυνατους λυτες ποιοι θυμουνται τα γαλατα σε χαρτινη πυραμιδα συσκευασια?
τι ειπες τωρα ρε nino αρχαιολογιες...
:hystericalbs1:

Α ρε Γιαννη μερακλή, λές για το αυστριακό τρίγωνο. Δεν υπήρχε καλυτερο σοκολατούχο από αυτό.

Bazil Van Sinner
04-04-13, 11:48
Πότε έγινε αυτό;;
Με ενδιαφέρει να την μάθω, γράψε δυο λόγια.

H εξαγορα εχει 2-3 χρονια που εγινε.
Ο Κολιος στο εν τω μεταξυ ειχε εργοστασιο παραγωγης στο Πολυκαστρο,Κιλκις,που ειναι στα συνορα μας

Το γαλα που πινουμε υπερκαλυπτει την εγχωρια παραγωγη.......:whistle:

Το τραστ των γαλακτοβιομηχανιων ειναι απο τα μεγαλυτερα στην ελλαδα!!





Ήταν της Ennstal (από το ομώνυμο χωριό) thumb





Το σοκολατούχο το λένε ''ροδοπάκι'' αλλά νομίζω ξεκίνησε την καρίερα του σε χάρτινη συσκευασία.το ροδοπακι ειναι το φρεσκο σοκολατουχο που εχουν.δεν θυμαμαι πως το λεγαν το αλλο...




Θα με μουρλάΝεις κ συ κ ο Κατς. Μήπως θέλεις να πεις το Yoko Choko;

Οχι τυπε ειμαι σιγουρος γι αυτο που σε λεω,ο Τριανταφυλλος κυκλοφορουσε μεχρι πριν 2-3 χρονια σιγουρα,σε μεταλικη συσκευασια σαν το ρεντ μπουλ και σε χαρτινη 4πακ των 250ml.Δεν ειμαι σιγουρος οτι αποσυρθηκε,θα δω και θα σε πω.


:whistle:

Ptboul
04-04-13, 12:07
H εξαγορα εχει 2-3 χρονια που εγινε.
Ο Κολιος στο εν τω μεταξυ ειχε εργοστασιο παραγωγης στο Πολυκαστρο,Κιλκις,που ειναι στα συνορα μας


Ααα για αυτό τα τυριά με το εμπορικό σήμα ''ΑΓΝΟ'' έγραφαν από πίσω κολιός.


Το γαλα που πινουμε υπερκαλυπτει την εγχωρια παραγωγη.......:whistle:

Το τραστ των γαλακτοβιομηχανιων ειναι απο τα μεγαλυτερα στην ελλαδα!!



Σε αυτό έβαλαν το χεράκι τους και οι πολιτικοί (Σιμήτης, κλπ) που έχουν υπογράψει συμφωνίες ποσόστοσης χρήσης γάλακτος. Για αυτό βλέπεις πχ σε μια συσκευασία 60% Γερμανικό, 40% Γαλλικό, κοκ.






Οχι τυπε ειμαι σιγουρος γι αυτο που σε λεω,ο Τριανταφυλλος κυκλοφορουσε μεχρι πριν 2-3 χρονια σιγουρα,σε μεταλικη συσκευασια σαν το ρεντ μπουλ και σε χαρτινη 4πακ των 250ml.Δεν ειμαι σιγουρος οτι αποσυρθηκε,θα δω και θα σε πω.

:whistle:

Την μεταλλική συσκευασία την μπερδεύεις με το ''τσοκ'' της νουνού

https://1.bp.blogspot.com/-EggfJ0wQDsY/UPL31ScoStI/AAAAAAAAAbw/lz0z8pDBUcc/s1600/DSC_0136.jpg

και την χάρτινη συσκευασία με το γιόκο τζούνιορ (πρώην γιόκο τσόκο της φάγε).

https://4.bp.blogspot.com/-jdQ7xmyJ1F0/UQbZAiw3XYI/AAAAAAAAAdM/iZXyfrC9z4U/s1600/DSC_0153.jpg

Αν κάνω τόσο λάθος στείλε μου μια κούτα carnation - ακόμα και ληγμένα! :tt1:

nikos1400
04-04-13, 12:08
Εγω παντως εκοψα το αγελαδινο γαλα (στα 30 μου) και βρηκα την υγεια μου...

Στάλθηκε από το GT-S5839i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Panos 316T
04-04-13, 13:23
Εγω παντως εκοψα το αγελαδινο γαλα (στα 30 μου) και βρηκα την υγεια μου...



για κάντο 50άρακια βρε Νικολή γιατί πίνω 1lt την μέρα σχεδόν...

Bazil Van Sinner
04-04-13, 14:19
Ααα για αυτό τα τυριά με το εμπορικό σήμα ''ΑΓΝΟ'' έγραφαν από πίσω κολιός.



Σε αυτό έβαλαν το χεράκι τους και οι πολιτικοί (Σιμήτης, κλπ) που έχουν υπογράψει συμφωνίες ποσόστοσης χρήσης γάλακτος. Για αυτό βλέπεις πχ σε μια συσκευασία 60% Γερμανικό, 40% Γαλλικό, κοκ.
μην ορκιζεσαι οτι το καναν οι πολιτικοι μας!

επισης δεν εδωσες σημασια στα bold γραμματα μου.Πολυκαστρο=Συνορα=Σκοπ α=:whistle:


Την μεταλλική συσκευασία την μπερδεύεις με το ''τσοκ'' της νουνού
οχι δεν τα μπερδευω!ειμαι σιγουρος,θα τσεκαρω αν οντως υπαρχει!

Πολλες εταιριες τροφιμων εχουν αγορασει τους ανταγωνιστες τους!Κρατανε τους κραχτες στο κωδικολογιο και ολα τ'αλλα τα σβηνουν απο τον χαρτη!

Bazil Van Sinner
04-04-13, 14:22
Εγω παντως εκοψα το αγελαδινο γαλα (στα 30 μου) και βρηκα την υγεια μου...



Δεν θα σε αμφισβητησω,πιθανων να χεις προβλημα με την λακτοζη,δοκιμασες να πιεις χωρις λακτοζη?Νομιζω βγαζει η δελτα μια σειρα φρεσκων γαλατων,με τετοιες ιδιαιτεροτητες.(daily)
Το ασβεστιο που σου παρεχει το γαλα,μονο με αλλα τυροκομικα καλυπτεται.
Συμφωνω για το κατσικισιο οτι ειναι κλασσης ανωτερο σε αξια,αλλα εχει ιδιαιτερη γευση -αρωμα και καποιοι δεν την αντεχουν.

...και οπως ελεγαι μια εταιρια στο διαφημηστικο της...μεγαλωνει,μεγαλωνει ΓΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!!

Konstantinos E60
04-04-13, 14:39
Εγω έκοψα το γάλα απο τότε που διαφήμιζε ο Γκάλης το ΑΓΝΟ !!:D



Και το ξανάρχισα όταν δοκίμασα αυτό...https://www.gastronomos.gr/images/Volta_agora/Maios/Gala%20americanikis1.jpg

Ειδικα όταν εβγαινε με το γυαλινο μπουκάλι.

ntinos
04-04-13, 14:46
Δεν θα σε αμφισβητησω,πιθανων να χεις προβλημα με την λακτοζη,δοκιμασες να πιεις χωρις λακτοζη?Νομιζω βγαζει η δελτα μια σειρα φρεσκων γαλατων,με τετοιες ιδιαιτεροτητες.(daily)
Το ασβεστιο που σου παρεχει το γαλα,μονο με αλλα τυροκομικα καλυπτεται.
Συμφωνω για το κατσικισιο οτι ειναι κλασσης ανωτερο σε αξια,αλλα εχει ιδιαιτερη γευση -αρωμα και καποιοι δεν την αντεχουν.

...και οπως ελεγαι μια εταιρια στο διαφημηστικο της...μεγαλωνει,μεγαλωνει ΓΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!!

_ 1 ποτήρι (240 ml) Γάλα πλήρες (3.5% λιπαρά) --> 393mg η περιεκτικοτητα του σε ασβεστιο.

_ 4 συκα (βαρος 220γραμμαρια) --> 506mg η περιεκτικοτητα τους σε ασβεστιο.

_ Μια μεριδα τηγανιτη αθερινα (80γρ) --> 688mg ασβεστιο...



^ 3 μονον παραδειγματα στα γρηγορα.....

Γενικως... Η απαραίτητη ημερήσια πρόσληψη ειναι 1.000-1.200 mg ασβεστίου, ανάλογα με την ηλικία και τις ιδιαίτερες ανάγκες του οργανισμού


Το ΜΟΝΑΔΙΚΟ θηλαστικο που συνεχιζει να πινει γαλα (μαι μαλιστα οχι απο την Μανα του αλλα απο αλλα ζωα) ειναι ο Ανθρωπος.

Βασικα, ειμαι λιγο του ...... "τα παντα εν σοφία εποιησε" ....

ntinos
04-04-13, 14:52
Και κατι ακομη....

Γαλα με χωρις λιπος (αυτο με τα 0% λιπαρα) ειναι νερο με ασπρη μπογια επι της ουσιας, μιας και στο λιπος (που αφαιρεθηκε) υπαρχει η βιταμινη D η οποια ειναι υπεθυνη για την αποροφηση του ασβεστιου απο τον οργανισμο.

Οποτε, αυτος που πινει γαλα με Ο% λιπαρα, ας εχει υποψιν του οτι δεν λαμβανει ασβεστιο

Ptboul
04-04-13, 14:53
Εγω έκοψα το γάλα απο τότε που διαφήμιζε ο Γκάλης το ΑΓΝΟ !!:D

Και το ξανάρχισα όταν δοκίμασα αυτό

Ειδικα όταν εβγαινε με το γυαλινο μπουκάλι.

Τι σε πείραξε ο γκάλης ρεεει; :ranting2:

Να σε δω μέχρι πότε θα πλερώΝεις 2,20 το μποκάΛι.. μου θες και Γεωργικές σχολές :hystericalbs1:

Konstantinos E60
04-04-13, 15:08
Τι σε πείραξε ο γκάλης ρεεει; :ranting2:

Να σε δω μέχρι πότε θα πλερώΝεις 2,20 το μποκάΛι.. μου θες και Γεωργικές σχολές :hystericalbs1:

Ο Γκάλης έπαιζε σε λάθος ομάδα ρε !

2,20 αλλα πίνω γάλα ρε όοοοοοοοταν βέβαια αγοράζω.

S8N
04-04-13, 15:08
Εγω έκοψα το γάλα απο τότε που διαφήμιζε ο Γκάλης το ΑΓΝΟ !!:D
Και το ξανάρχισα όταν δοκίμασα αυτό...
Ειδικα όταν εβγαινε με το γυαλινο μπουκάλι.

Αγορίνα μου, εσύ ψήλωσες 2 μέτρα, μήπως να το σταματήσεις τώρα?

gnx
04-04-13, 15:15
https://www.youtube.com/watch?v=qJm2pA2pEJ8

gnx
04-04-13, 15:17
Ψάχνω να βρώ τη διακωμώδηση αυτής από το Ζουγανέλη αλλά δε τη βρίσκω, τη θυμάται κανείς;

"...όταν γυρνώ από την προπόνηση το βράδυ πίνω ένα ΑΓΝΟ, τραβάω μία μαλ@κία και τη πέφτω για ύπνο!"

nikos1400
04-04-13, 15:20
_ 1 ποτήρι (240 ml) Γάλα πλήρες (3.5% λιπαρά) --> 393mg η περιεκτικοτητα του σε ασβεστιο.

_ 4 συκα (βαρος 220γραμμαρια) --> 506mg η περιεκτικοτητα τους σε ασβεστιο.

_ Μια μεριδα τηγανιτη αθερινα (80γρ) --> 688mg ασβεστιο...



^ 3 μονον παραδειγματα στα γρηγορα.....

Γενικως... Η απαραίτητη ημερήσια πρόσληψη ειναι 1.000-1.200 mg ασβεστίου, ανάλογα με την ηλικία και τις ιδιαίτερες ανάγκες του οργανισμού


Το ΜΟΝΑΔΙΚΟ θηλαστικο που συνεχιζει να πινει γαλα (μαι μαλιστα οχι απο την Μανα του αλλα απο αλλα ζωα) ειναι ο Ανθρωπος.

Βασικα, ειμαι λιγο του ...... "τα παντα εν σοφία εποιησε" ....

I like you Ntinos :wub:


για κάντο 50άρακια βρε Νικολή γιατί πίνω 1lt την μέρα σχεδόν...

Κανε ενα πειραμα Πανο και κοψε τα αγελαδινα γαλακτοκομικα δυο-τρεις μηνες
και παρατηρησε τις αλλαγες. Αν δε δεις κατι το ξαναξεκινας απλα.

ntinos
04-04-13, 15:24
https://www.youtube.com/watch?v=qJm2pA2pEJ8

https://www.youtube.com/watch?v=fLyhFpDKqVE

Bazil Van Sinner
04-04-13, 15:28
_ 1 ποτήρι (240 ml) Γάλα πλήρες (3.5% λιπαρά) --> 393mg η περιεκτικοτητα του σε ασβεστιο.

_ 4 συκα (βαρος 220γραμμαρια) --> 506mg η περιεκτικοτητα τους σε ασβεστιο.

_ Μια μεριδα τηγανιτη αθερινα (80γρ) --> 688mg ασβεστιο...



^ 3 μονον παραδειγματα στα γρηγορα.....

Γενικως... Η απαραίτητη ημερήσια πρόσληψη ειναι 1.000-1.200 mg ασβεστίου, ανάλογα με την ηλικία και τις ιδιαίτερες ανάγκες του οργανισμού


Το ΜΟΝΑΔΙΚΟ θηλαστικο που συνεχιζει να πινει γαλα (μαι μαλιστα οχι απο την Μανα του αλλα απο αλλα ζωα) ειναι ο Ανθρωπος.

Βασικα, ειμαι λιγο του ...... "τα παντα εν σοφία εποιησε" ....

αν τρως 4συκα την ημερα δεν θα μαζευεσαι απο το αποχωρητηριο:hystericalbs1::hysterical bs1:

ουτε αθερινα μπορεις να τρως καθε μερα.

αλλα ενα ποτηρι γαλα,η' μια φετα Φετα η'ενα απο τα παγκοσμιου φημης συστατικου μακροζωιας,κεσεδακι παραδοσιακου γιαουρτιου μπορεις!thumb

δεν αμφισβητω τα συκα,και τα ψαρια,προς θεου!ειδικα τα ψαρια ειναι απαραιτητα!για περισσοτερους απο το ασβεστιο λογους.

το γαλα χωρις λακτοζη δεν ειναι 0%.

για τα 0% και light προ'ι'οντα θα συμφωνησω παραυταthumb

Konstantinos E60
04-04-13, 15:28
Αγορίνα μου, εσύ ψήλωσες 2 μέτρα, μήπως να το σταματήσεις τώρα?

Το φαϊ πρεπει να σταματησουμε οχι το γάλα :hystericalbs1:
Σπάνια πινω πλέον ,κάποτε (πιτσιρίκος) το ειχα αντι για νερό.

Leonidas_E39
04-04-13, 15:31
Εγω παντως εχω κολλητο που αμα μυριζει σοκολατουχο γαλα τρεχει πανικοβλητος. :hystericalbs1::hystericalbs1: :hystericalbs1::hystericalbs1: :hystericalbs1::hystericalbs1: :hystericalbs1::hystericalbs1:

ntinos
04-04-13, 15:35
αν τρως 4συκα την ημερα δεν θα μαζευεσαι απο το αποχωρητηριο:hystericalbs1::hysterical bs1:

ουτε αθερινα μπορεις να τρως καθε μερα.

αλλα ενα ποτηρι γαλα,η' μια φετα Φετα η'ενα απο τα παγκοσμιου φημης συστατικου μακροζωιας,κεσεδακι παραδοσιακου γιαουρτιου μπορεις!thumb

δεν αμφισβητω τα συκα,και τα ψαρια,προς θεου!ειδικα τα ψαρια ειναι απαραιτητα!για περισσοτερους απο το ασβεστιο λογους.

το γαλα χωρις λακτοζη δεν ειναι 0%.

για τα 0% και light προ'ι'οντα θα συμφωνησω παραυταthumb


Ο μονος λογος που παρεθεσα τα 2 - απο πολλα - παραδειγματα (συκα / αθερινα) ηταν για να σου απαντησω πως δεν ειναι μονοδρομος το γαλα που γραφεις στο #53 παραπανω. thumb
Δεν εγραψα, ουτε για τυρια, ουτε για γιαουρτια


Σε προσωπικο επιπεδο... γαλα εχω να πιω απο τοτε που πηγαινα σχολειο (το τελειωσα πριν 24 χρονια).
Φετα μονο σε τυροπιτα, γιαουρτι μονο στην τηλεοραση (ΠΟΤΕ δλδ).

Οι αιματολογικες μου (επι εξαμηνου βασεως) δεν εχουν δειξει ποτε ελλειψη ασβεστιου thumb

Bazil Van Sinner
04-04-13, 15:37
Διατροφικα στοιχεια της ελληνικης 3ης ηλικιας.

-ελαιολαδο παρθενο

-μελι

-ταχινι

-γιαουρτι παραδοσιακο,Φετα,γαλα φρεσκο

-φρουτα,λαχανικα (αυστηρα)εποχης!(απαραδεκτη η τοματοσαλατα στο πρωτοχρονιατικο τραπεζι!!!)

-ψωμι σικαλης,παξιμαδια,ασπρο τουλαχιστον μιας μερας.

-ξηροι καρποι.

σιγουρα μου διαφευγουν καποια,αλλα για τα παραπανω ειμαι απολυτως σιγουρος και μπορω να σας το αποδειξω κι ολας.


ps@Νtinos.αν οντως ειναι το μονο θηλαστικο που πινει γαλα σε ολη τη διαρκεια της ζωης του,τοτε γιατι να υπαρχουν θηλαστικα που παραγουν περισσιο γαλα?
ξερεις τη ζημια μπορει να παθει ενα ζωο,αν δεν βγει το γαλα απο μεσα του?

Konstantinos E60
04-04-13, 15:37
Εγω παντως εχω κολλητο που αμα μυριζει σοκολατουχο γαλα τρεχει πανικοβλητος. :hystericalbs1::hystericalbs1: :hystericalbs1::hystericalbs1: :hystericalbs1::hystericalbs1: :hystericalbs1::hystericalbs1:

Με κακάο ρε με κακάο ακου εκει σοκολατούχο.

Φιλαρακι δεν εισαι απο την Σαλονικη ?:th_Laie_67-1:

Nikos
04-04-13, 15:38
Για οσους επιμενουν οτι αυτο που πινουν ειναι καφες, δεν υπαρχει τιποτα απλουστερο απ το ν'ανοιξουν ενα κουτι νες καφε και ενα μ' ελληνικο η εΞπρεσσο η εστω γαλλικο καφε........το πρωτο μυριζει σα κολλα πλακιδιων ανεμειγμενη με πρωτοσελιδο απο το ΦΩΣ (με πολυ χρωμα) και τα αλλα (ειδικα ο ελληνικος) σπανε τη μυτη απ την ευχαριστη μυρωδια. Μην κοροιδευομαστε .

Bazil Van Sinner
04-04-13, 15:42
...οσο "καλος" και να ειναι ο νεσκαφε,δεν ειναι παραγωγο αλεσμενου κοκου καφε,οπως
ο ελληνικος,ο εσπρεσο και ο γαλλικος.thumb

ntinos
04-04-13, 15:44
Διατροφικα στοιχεια της ελληνικης 3ης ηλικιας.

-ελαιολαδο παρθενο

-μελι

-ταχινι

-γιαουρτι παραδοσιακο,Φετα,γαλα φρεσκο

-φρουτα,λαχανικα (αυστηρα)εποχης!(απαραδεκτη η τοματοσαλατα στο πρωτοχρονιατικο τραπεζι!!!)

-ψωμι σικαλης,παξιμαδια,ασπρο τουλαχιστον μιας μερας.

-ξηροι καρποι.

σιγουρα μου διαφευγουν καποια,αλλα για τα παραπανω ειμαι απολυτως σιγουρος και μπορω να σας το αποδειξω κι ολας.


ps@Νtinos.αν οντως ειναι το μονο θηλαστικο που πινει γαλα σε ολη τη διαρκεια της ζωης του,τοτε γιατι να υπαρχουν θηλαστικα που παραγουν περισσιο γαλα?
ξερεις τη ζημια μπορει να παθει ενα ζωο,αν δεν βγει το γαλα απο μεσα του?


Βρε συ, μην πλατιαζουμε περι των διατροφικων στοιχειων, απο τον φραπε το ξεκινησαμε, ας το περιορισουμε μεχρι το γαλα. Χωρια που της ... 2ης ηλικιας αποτελειται απο σουβλακι, πιτσα, μπυρα, πατατα τηγανιτη & μπριζολα :D

Η απαντηση στην ερωτηση σου ("γιατι να υπαρχουν θηλαστικα που παραγουν περισσιο γαλα") ειναι υπεραπλουστατη....
Πες μου οτι κατ 'εσε ο λογος ειναι για να το πινουμε εμεις και θα σε σενιαρω δεοντως :D

Bazil Van Sinner
04-04-13, 15:48
απο σουβλακι, πιτσα, μπυρα, πατατα τηγανιτη & μπριζολα :D

:hystericalbs1::hystericalbs1:


...εεεεεε και οσο αφορα το προηγουμενο μου ερωτημα????μηπως παραγουν περισσιο γαλα για να το πινουμε εμεις??????:whistle:

Leonidas_E39
04-04-13, 16:14
Με κακάο ρε με κακάο ακου εκει σοκολατούχο.

Φιλαρακι δεν εισαι απο την Σαλονικη ?:th_Laie_67-1:

Εχεις δικιο φιλος. Ασε που του καναμε πλακα ενα βραδυ με σφινακια σε συνεννοηση με την μπαργουμαν. Ενα θα σε πω με το σφηνακι που ηπιε χεζοταν κανα 3ωρο μεχρι και τις μυξες εβγαλε. :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

katsaraios
04-04-13, 16:17
Αν κάνω τόσο λάθος στείλε μου μια κούτα carnation - ακόμα και ληγμένα! :tt1:

ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΑΚΙΑ !!!

ntinos
04-04-13, 16:17
Βρε συ, μην πλατιαζουμε περι των διατροφικων στοιχειων, απο τον φραπε το ξεκινησαμε, ας το περιορισουμε μεχρι το γαλα. Χωρια που της ... 2ης ηλικιας αποτελειται απο σουβλακι, πιτσα, μπυρα, πατατα τηγανιτη & μπριζολα :D

Η απαντηση στην ερωτηση σου ("γιατι να υπαρχουν θηλαστικα που παραγουν περισσιο γαλα") ειναι υπεραπλουστατη....
Πες μου οτι κατ 'εσε ο λογος ειναι για να το πινουμε εμεις και θα σε σενιαρω δεοντως :D


:hystericalbs1::hystericalbs1:


...εεεεεε και οσο αφορα το προηγουμενο μου ερωτημα????μηπως παραγουν περισσιο γαλα για να το πινουμε εμεις??????:whistle:



:cheers:



Αμ μου φαινεται πως (σε αντιθεση με το γαλα) το ζηταει ο οργανισμος σου... :th_Laie_67-1:


Δωσε βαση:

Ενα θηλαστικο δεν παραγει συνεχεια γαλα.
Παραγει μονο οταν η Μανα φυση προβλεπει, προκειμενου να μπορει να τραφει το βρεφος (ή το κουταβι, ή το μοσχαρι΄, ή το γουρουνι, η το πανθηρακι, κλπ) μεχρι καποια ηλικια η οποια μπορει να ειναι απο καποιες εβδομαδες εως καποια ετη, αναλογα τις αναγκες του καθε «ειδους».
Αυτος είναι ο ενας λογος που το θηλυκο θα παραγει γαλα, εκτιμω πως ειναι και πολυ «βολικο» μιας και τα νεογεννητα θηλαστικα δεν εχουν δοντια, οποτε η πλεον ευκολη τροφη ειναι το γαλα... Αυτο το τελευταιο αναλυεται και περισσοτερο, δεν ειναι της παρουσης ομως.

ΦΥΣΙΚΑ, και αν το γαλα δεν καταναλωθει (βγει απο τον μαστο) πετρωνει και δημιουργειται μεγαλο προβλημα. Για αυτο τον λογο μαλιστα υπαρχει και ενα «αρμεχτηρι» που χρησημοποιουν οι συγχρονες λεχωνες οταν το μωρο τους δεν θυλαζει επαρκως.

Αντιθετως, θα εχεις δει στον δρομο σκυλες που τα βυζια τους σχεδον σερνονται στο πατωμα απο το ρουφηγμα που κανουν τα κουταβια. Στην φυση λοιπον, οσο ο μαστος παραγει γαλα, ο μικρο τρεφεται....


Που ειναι το «περισσιο» γαλα ? ΟΕΟ ?


Σου παραθετω ενα κειμενακι απο το site μιας φαρμας «γαλακτοπαραγωγων» αγελαδων:

Οι αγελαδες γαλακτοπαραγωγης εκτρεφονται για την παραγωγη γαλακτος. Αυτες οι αγελαδες πρεπει να γεννουν τακτικα για να μπορουν να παραγουν το απαραιτητο γαλα. Τα μοσχαρια χωριζονται συνηθως απο την μητερα τους μολις γεννηθουν και το γαλα της χρησιμοποιειται για το κεφι του Bazil Van Sinner.

Εδω λοιπον υπαρχουν τουλαχιστον τα παρακατω ερωτηματα (τα οποια θα τα απαντησεις εσυ (multiple choice, εχεις δυνατοτητα πανω απο μιας επιλογης):

1. Τι γινονται τα μολις γεννηθεντα μοσχαρια? Σκουπιδια, λουκανικα, ή τροφη για τις μαναδες τους ?
2. Ποσο γ@μησι (αλληγορικα) τρωνε αυτες οι αγελαδες προκειμενου να ειναι σε κατασταση εγκυμοσυνης --> γεννας --> γαλακτοπαραγωγης
3. Ποσο εναντια στην φυση ειναι αυτα τα δυο


btw, οι σημερινες αγελαδες (συνεχιζει το ιδιο site) παραγουν τεραστιες ποσοτητες γαλακτος.
Το ευλογο ερωτημα ειναι τι εκαναν στις αγελαδες για βγαζουν τεραστιες ποσοτητες σημερα ???? Ευκολη η απαντηση....

Θελεις να συνεχισω ???


Οταν νιωσεις οτι εισαι ετοιμος, θα σου δωσω λινκ να δεις ενα ντοκυματερ, για τις «σχεσεις» των ανθρωπων με τα ζωα.
Απο τα κατοικιδια, τα πουλερικα, τα ψαρια, τα θηλαστικα που τρωμε, αυτα που δεν τρωμε... Γενικα...
ΑΝ καταφερεις να το δεις μεχρι το τελος....


:thnx:

nikos1400
04-04-13, 16:32
πρεπει να σημειωσω οτι συμφωνω 1000% με τον Ντινο,
και επισης οτι προφανως δεν απεθυνεται προσωπικα στο Βασιλη
αλλα προς γνωσιν ολων μας.
thumb

ntinos
04-04-13, 16:33
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ !!!

bimmerm
04-04-13, 17:42
Δυστηχώς προϊόντα Αγνό έχω να δω πάνω από μήνα στην αγορά :(

Αγόρασα μόνο μια τελευταία συσκευασία, που ξέμεινε στον φούρνο, χυμό πορτοκάΛι για ενθύμιο.


οπως ειπε και καποιος την ρημαξε ο κολιος...δεν ξερω να εκλεισε τελιως παντως σημερα βρηκα ακομα το θεικο ασπρο βουτυρο και το κασερι της.
αγνωστο για ποσο ακομα...
κριμα και ειναι ιστορικη βιομηχανια.βεβαια εχουν αναδειχτει αλλες πολυ καλες οπως ο κουκακης και ο λυκας(κιλκις) και ο σιμωνιδης η' σιμωνης συνεχεια το μπερδευω απο την αρναια.εχουν καλα γαλατα.ο τελευταιος ειναι ο μονος που βγαζει φρεσκο γαλα στην αγορα.το βγαζει το πρωι και το διανεμει την ιδια μερα.αν και δεν μαρεσει η γευση του.ολοι οι αλλοι το βγαζουν την προηγουμενη και το διαθετουν την αλλη μερα.
παντως το καλυτερο γαλα ηταν της γεωργικης σχολης οταν εβγαινε στο γυαλινο μπουκαλι.πραγματικο γαλα ,οχι σκονες!τοτε που το εβρικες σε λιγα μπακαλικα μονο .οταν αρχισε να μεγαλωνει η παραγωγη ,ταυτοχρονα που αρχισε να το βγαζει στο πλαστικο χαλασε η συνταγη.δεν εχει πλεον απο πανω την ασπρη πετσα και ειναι σαν νερο.μεγαλη παραγωγη,προσθετες τροφες,νεες μεθοδους πιο οικονομικες και εχεις ενα χειροτερο γαλα.καλα ειναι επισης σεργαλ και εβολ που θυμιζει το παλιο εβγα με το ασημι καπακι και την χαρακτηριστικη πετσα απο πανω που οταν ξυνιζε ηταν οτι πρεπει για την τουαλετα!

γενικα εκτος απο κανα 2 - 3 δεν ξερω ποσες ακομα βιομηχανιες βγαζουν γαλα απο αγελαδα και οχι απο σκονες.καλα οι αθηναικες δεν εχουν ιχνος γαλα μεσα.μακρια!!!αλλα και αυτες που εχουν γαλα σιγουρα δεν ειναι παντα ελληνικο.οπως και τα αναψυκτικα εχουν προιοντα που ερχονται με παγοκολωνες η' σκονες και φτιαχνονται εδω.

η ελλαδα δεν εχει τοσες αγελαδες για να βγαζουν τοσο γαλα για ολες τις βιομηχανιες και για τοσα προιοντα στην καθε μια.ειναι αδυνατον.

εκτος βεβαια οτι αυτο που πινουμε δεν ειναι γαλα ελληνικο η' πραγματικο και εγω θα συμφωνησω με τους αλλους οτι δεν ειναι καλη τροφη για τον ενηλικα.το εμαθα περσι οταν ειχα μια παθηση και μου το ειπαν γιατροι.
ειναι γεματο φαρμακα απο ολα αυτα που ανελυσε ο φιλος πιο πανω αλλα δεν χρησιμευει και στον οργανισμο.το ασβεστιο μπορουμε να το παρουμε και απο πολλα αλλα τροφιμα,μπροκολο και καποιους ξερους καρπους.και αποροφαται και πιο γρηγορα.γενικα πρεπει να εχουμε λιγη καταναλωση στα γαλακτομικα και απο αυτα να τρωμε κυριως γιαουρτι προβειο ,αν γαλα τοτε κατσικισιο(αηδια),και τυρι περισοτερο κιτρινο και λιγοτερο φετα(ενταξει η φετα δεν κοβεται).

οσο για τον καφε εγω δεν ξερω για τον νες αλλα γενικα ο καφες ειναι τοξινη.απο μικρο παιδι και εγω οπως ολοι επινα νες με γαλα και παγωτο 3 φορες την ημερα ,εξω και μεσα στο σπιτι,κανα λιτρο γαλα εβγα,σοκολατουχα και τυρια,πολλα τυρια.ομως οταν μεγαλωνοντας τα ελατωσα ολα αυτα ειδα διαφορα,ευεξια.το στομαχι μου κοβοντας το γαλα και αντικαθιστωντας το με γιαουρτι προβειο δεν ηταν πια βαρυ.

παντως οσοι θελουν να πιουν καφε οι γιατροι λενε ενα ελληνικο την ημερα ειναι το λιγοτερο κακο.
ομως θα μου πειτε και ποιοι τροφιμο ειναι αγνο?ουτε οι χυμοι ειναι ,ουτε τα φρουτα,ουτε τα γαλακτομικα.

συμπερασμα,φατε οτι σας αρεσει και δεν σας δημιουργει προβλημα και οτι γινει εγινε!:original:

katsaraios
12-04-13, 02:02
A ρε εποχες ...


https://www.youtube.com/watch?v=_b7lWUVKeuY

aristent
12-04-13, 07:31
on topic:

:th_Laie_67-1:
https://www.youtube.com/watch?v=Ie050PZM5lE

Ποστ του Κωνσταντινου, απο το θρεντ με τα αστεια βιντεο!!!:th_Laie_67-1: :thumbsup:

Konstantinos E60
12-04-13, 08:37
Μιας και μιλαμε για ΑΓΝΟ...https://ysterografa.gr/economy/%cf%86%ce%ae%ce%bc%ce%b5%cf%82-%ce%b3%ce%b9%ce%b1-%cf%83%ce%b1%ce%b2%ce%b2%ce%af%ce%b4%ce%b7-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%ce%b1%ce%b3%ce%bd%cf%8c

Bazil Van Sinner
12-04-13, 08:46
Μιας και μιλαμε για ΑΓΝΟ...https://ysterografa.gr/economy/%cf%86%ce%ae%ce%bc%ce%b5%cf%82-%ce%b3%ce%b9%ce%b1-%cf%83%ce%b1%ce%b2%ce%b2%ce%af%ce%b4%ce%b7-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%ce%b1%ce%b3%ce%bd%cf%8c

Bασικα ειναι του Κολιου,ισως την αγορασει απο κει .