PDA

Επιστροφή στο Forum : Μία ακόμη εξώφθαλμη πρόκληση........



TOMIS
17-03-10, 11:34
Τελικά τι συνβαίνει σε αυτό το κράτος???
Παρέχει προνόμια ακόμη και στα παιδιά των αναπήρων πολέμου??

Απλή αριθμητική ειναι!!Αν λοιπόν θυμάστε ο τελευταίος εν Ελλάδι πόλεμος έγινε στην περίοδο 1940-1945.Αν υποθέσουμε οτι ο διακαιούχος ηταν στην νεότερη ηλικία στρατεύσιμου δλδ 18 χρονών,σήμερα και αν ειναι εν ζωή,θα είναι 88 χρονών!!
Αν τραυματίσθηκε έστω στον ενφύλιο και ειλικρινά δεν ξέρω αν για την περίοδο εκείνη ισχύουν τέτοια προνόμια,σήμερα θα είναι άν ειναι εν ζωή 82 χρονων.
Αν όντως ειναι έτσι και ειναι ικανός να οδηγεί,ειλικρινά θέλω να τον γνωρίσω και ας μου <<ρίξει>>και πέντε κολώνες με το εργαλείο που έχει!
Εξάλλου δέν θα τον στεναχωρεί η κατανάλωσή του μιάς και τα καύσιμα πάλι το κράτος του τά δίνει.

Κύριοι και κυρίες αν ξέρετε τι συνβαίνει σε αυτές τις περιπτώσεις,πείτε και σε μένα τον αδαή που πληρώνω σαν εσας τά πάντα.
https://i250.photobucket.com/albums/gg253/tony366fm/17-3-201000-16-16.png
https://i250.photobucket.com/albums/gg253/tony366fm/17-3-201000-15-42.png

Konstantinos E60
17-03-10, 11:43
Τελικά τι συνβαίνει σε αυτό το κράτος???
Παρέχει προνόμια ακόμη και στα παιδιά των αναπήρων πολέμου??

Απλή αριθμητική ειναι!!Αν λοιπόν θυμάστε ο τελευταίος εν Ελλάδι πόλεμος έγινε στην περίοδο 1940-1945.Αν υποθέσουμε οτι ο διακαιούχος ηταν στην νεότερη ηλικία στρατεύσιμου δλδ 18 χρονών,σήμερα και αν ειναι εν ζωή,θα είναι 88 χρονών!!
Αν τραυματίσθηκε έστω στον ενφύλιο και ειλικρινά δεν ξέρω αν για την περίοδο εκείνη ισχύουν τέτοια προνόμια,σήμερα θα είναι άν ειναι εν ζωή 82 χρονων.
Αν όντως ειναι έτσι και ειναι ικανός να οδηγεί,ειλικρινά θέλω να τον γνωρίσω και ας μου <<ρίξει>>και πέντε κολώνες με το εργαλείο που έχει!
Εξάλλου δέν θα τον στεναχωρεί η κατανάλωσή του μιάς και τα καύσιμα πάλι το κράτος του τά δίνει.

Κύριοι και κυρίες αν ξέρετε τι συνβαίνει σε αυτές τις περιπτώσεις,πείτε και σε μένα τον αδαή που πληρώνω σαν εσας τά πάντα.
https://i250.photobucket.com/albums/gg253/tony366fm/17-3-201000-16-16.png
https://i250.photobucket.com/albums/gg253/tony366fm/17-3-201000-15-42.png

Μάλλον ανάπηρος απο το Βιετνάμ θα είναι :th_Laie_67-1:
Χορηγία της USA.:whistle:

NickE60
17-03-10, 11:56
Μάλλον ανάπηρος απο το Βιετνάμ θα είναι :th_Laie_67-1:
Χορηγία της USA.:whistle:

αχχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχα χαχα !!!!!!!!!!!!!! :thumbsup:

Konstantinos E60
17-03-10, 12:06
Μάλλον ανάπηρος απο το Βιετνάμ θα είναι :th_Laie_67-1:
Χορηγία της USA.:whistle:

Τον παπούλη μου που πολέμησε τους Ιταλούς ΓΙΑΤΙ δεν του έδωσαν Φεράρι???? Λίγη τσίπα δεν έχουν τα τομάρια

TOMIS
17-03-10, 12:24
Τον παπούλη μου που πολέμησε τους Ιταλούς ΓΙΑΤΙ δεν του έδωσαν Φεράρι???? Λίγη τσίπα δεν έχουν τα τομάρια

Μα γι αυτο γκρινιαζω!!Οχι επειδη το παιζω αδικημενος που πληρωνω φορους..Επειδη δεν εχω CORVETΤE!!Περα απο την πλακα αυτα τα πραγματα ειναι τραγικα!!

Nino
17-03-10, 13:22
<<. Ατελής εισαγωγή - παραλαβή επιβατικού αυτοκινήτου από ανάπηρους πολέμου, αγωνιστές Εθνικής Αντίστασης και Δημοκρατικού Στρατού

1. Προϋποθέσεις

Στην κατηγορία των αναπήρων πολέμου υπάγονται οι ανάπηροι:
- πολέμου αξιωματικοί και οπλίτες
- αξιωματικοί και οπλίτες των τριών κλάδων των Ενόπλων Δυνάμεων, των Σωμάτων Ασφαλείας, του Πυροσβεστικού και Λιμενικού Σώματος, άνδρες της Αγροφυλακής,
- υπάλληλοι Τελωνειακής Υπηρεσίας εντεταλμένοι στη δίωξη λαθρεμπορίου, οι οποίοι κρίθηκαν ή κρίνονται ανίκανοι για ενεργό υπηρεσία, συνέπεια τραύματος ή νοσήματος εν υπηρεσία και εξαιτίας αυτού λαμβάνουν σύνταξη
- πολίτες οι οποίοι κατέστησαν ανάπηροι από 21/4/1967 έως 23/7/1974, συνέπεια, της δράσεώς τους κατά του δικτατορικού καθεστώτος.
- αγωνιστές της Εθνικής Αντίστασης οι οποίοι έγιναν ανάπηροι από τραύμα που προξενήθηκε σ' αυτούς κατά την εκτέλεση υπηρεσίας και ένεκα αυτής ή στις φυλακές και στρατόπεδα του κατακτητή ή εξαιτίας νόσου αποτόκου των κακουχιών του ένοπλου αγώνα κατά του κατακτητή ή της διαβιώσεως τους σε φυλακές και στρατόπεδα.
- αγωνιστές του Δημοκρατικού Στρατού εφόσον κατέστησαν ανάπηροι εξαιτίας της ιδιότητας τους αυτής.


2. Δικαιολογητικά - Διαδικασία

Για την ατελή παραλαβή επιβατικού αυτοκινήτου οι ενδιαφερόμενοι θα υποβάλλουν στην αρμόδια τελωνειακή αρχή τα ακόλουθα δικαιολογητικά:
- αίτηση στην οποία θα αναγράφονται τα πλήρη στοιχεία της ταυτότητας των ενδιαφερόμενων, ο τόπος της μόνιμης κατοικίας τους καθώς και τα στοιχεία του αυτοκινήτου που εισάγουν,
- υπεύθυνη δήλωση του ν.1599/86, με την οποία θα δηλώνεται ότι δεν έχουν παραλάβει άλλο αυτοκίνητο ατελώς με βάση τις διατάξεις ατελείας των αναπήρων.
- θετική γνωμάτευση της ΑΣΥΕ ( Ανώτατη του Στρατού Υγειονομική Επιτροπή), η οποία γνωματεύει κατά περίπτωση, ότι τα εν λόγω επιβατικά αυτοκίνητα τυγχάνουν απαραίτητα για την εξυπηρέτηση των προσωπικών αναγκών των αναπήρων, λαμβάνοντας υπόψη τη φύση της αναπηρίας, η οποία παρακωλύει τη βάδιση.

Οι ανάπηροι Εθνικής Αντίστασης και Δημοκρατικού Στρατού θα προσκομίζουν επιπλέον πιστοποιητικό της αρμόδιας Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης ή της ΔΕΠΑΘΑ/ΓΕΕΘΑ κατά περίπτωση, με το οποίο θα πιστοποιείται ότι ο ενδιαφερόμενος αναγνωρίστηκε σαν αγωνιστής μέλος οργάνωσης της Εθνικής Αντίστασης 1941-1944 ή Δημοκρατικού Στρατού και αντίγραφο πράξης κανονισμού πολεμικής σύνταξης με την οποία τους απονεμήθηκε αντίστοιχα μηνιαία σύνταξη. Οι ανάπηροι αγωνιστές Εθνικής Αντίστασης και Δημοκρατικού Στρατού εξετάζονται από την ΑΣΥΕ (Ανώτατη του Στρατού Υγειονομική Επιτροπή), ύστερα από παραπομπή της ΔΕΠΑΘΑ/ΓΕΕΘΑ κατά περίπτωση.


3. Έκταση ατέλειας

Η ατέλεια που παρέχεται καλύπτει το τέλος ταξινόμησης και τα τέλη κυκλοφορίας.

Ο Φ.Π.Α. κατά την εισαγωγή καθώς και ο εισαγωγικός δασμός (σε περίπτωση εισαγωγής του αυτοκινήτου από χώρα εκτός Ε.Ε.) καταβάλλονται κανονικά. >



Απο το παραπανω νομικο πλαισιο συμπαιρενεται οτι δεν ειναι απαραιτητα να εισαι αναπηρος απο πολεμοαλλα σε αυτη την κατηγορια υπαγονται και οι παραπανω περιπτωσεις!!!

TOMIS
17-03-10, 13:46
Mαλιστα...Διαφωτιστικο μπορω να πω...

Stamatis
17-03-10, 20:08
Απλά να ξεκαθαρίσω ότι ανάπηρος πολέμου, είναι και όποιος έχει αναπηρία πάνω απο 70% και έχει τραυματιστεί στην Κύπρο, την περίοδο της επίθεσης.

όπως επίσης θα διαβάσατε και ότι

Ο Φ.Π.Α. κατά την εισαγωγή καθώς και ο εισαγωγικός δασμός (σε περίπτωση εισαγωγής του αυτοκινήτου από χώρα εκτός Ε.Ε.) καταβάλλονται κανονικά. >

bimmer-corfu
18-03-10, 07:47
photoshop δεν υπάρχει περίπτωση να είναι?

bill_m3
18-03-10, 07:48
photoshop δεν υπάρχει περίπτωση να είναι?

Να σου πω Πέτρο και εγώ αυτό σκέφτηκα !

Stamatis
18-03-10, 07:53
photoshop δεν υπάρχει περίπτωση να είναι?

οχι. Δεν ειναι.
Κυκλοφορει στα Βριλησια κανονικοτατα.
Το οτι εχει πινακιδες ΑΝΠ δεν σημαινει οτι του το χαρισανε το αμαξι.

bimmer-corfu
18-03-10, 07:55
δεν είπα ότι του το χαρίσανε... (αν το λες σε εμένα)

Stamatis
18-03-10, 08:01
Οχι, οχι προς θεου.
Απλα οι τιμες πλεον δεν ειναι και τοσο τραγικες για να θεωρουμε σπανια μια κορβετα.
Θα με εβαζε σε σκεψεις αν εβλεπα ΑΝΠ σε καμμια μπεντλευ του 09 η σε κατι τετοιο.

optostyle
18-03-10, 09:56
Εγω παντως που πολεμησα στον Α' παγκοσμιο πολεμο δε μου δωσαν τιποτα τα καθικια

Z4 DCT
18-03-10, 10:08
Οχι, οχι προς θεου.
Απλα οι τιμες πλεον δεν ειναι και τοσο τραγικες για να θεωρουμε σπανια μια κορβετα.
Θα με εβαζε σε σκεψεις αν εβλεπα ΑΝΠ σε καμμια μπεντλευ του 09 η σε κατι τετοιο.

Συμφωνω με τον Σταματη στο θεμα της τιμης...https://www.car.gr/classifieds/cars/view/525303/

Αλλα ειναι πολυ προκλητικο το θεαμα ενος ''υπεραυτοκινητου'' με πινακιδες αναπηρου πολεμου....δηλαδη με μειωμενους δασμους....

Stamatis
18-03-10, 10:12
Συμφωνω με τον Σταματη στο θεμα της τιμης...https://www.car.gr/classifieds/cars/view/525303/

Αλλα ειναι πολυ προκλητικο το θεαμα ενος ''υπεραυτοκινητου'' με πινακιδες αναπηρου πολεμου....δηλαδη με μειωμενους δασμους....

μονο μειωμενο τελος ταξινομησης εχει αυτο απο οτι ξερω.
Ειναι απο χωρα εκτος εοκ και φορους πληρωνει κανονικα στην εισαγωγη του.

Stamatis
18-03-10, 10:34
Εγω παντως που πολεμησα στον Α' παγκοσμιο πολεμο δε μου δωσαν τιποτα τα καθικια

Ασε ρε. Αφου ειχες παρει αφορολογητο αλογο και τσαμπα σανο.
Τα ξεχνας αυτα;

Z4 DCT
18-03-10, 10:39
Ασε ρε. Αφου ειχες παρει αφορολογητο αλογο και τσαμπα σανο.
Τα ξεχνας αυτα;

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

ετσι ε???? ρε τον πλεονεκτη!!!!!!!