PDA

Επιστροφή στο Forum : Επικαιροτητα - Προβληματισμοι ...02 2013



Σελίδες : 1 2 [3] 4

Thomelef
12-04-13, 07:10
όλα κυλάν περίφημα...απο χθές περιμένω περί τα 10κ και με μεγάλη μου έκπληξη βλέπω ότι ακόμα δεν έχω πάρει φράγκο...ωραία θα τελειώσει ΚΑΙ αυτή η εβδομάδα...

STREETRACING
12-04-13, 07:59
Welcome to the club θωμα

vagmag
12-04-13, 09:22
όλα κυλάν περίφημα...απο χθές περιμένω περί τα 10κ και με μεγάλη μου έκπληξη βλέπω ότι ακόμα δεν έχω πάρει φράγκο...ωραία θα τελειώσει ΚΑΙ αυτή η εβδομάδα...

Κάπως έτσι είμαστε και εμείς....
Οι πωλήσεις οι καθημερινές είναι πλέον μηδαμινές, και τα υπόλοιπα που περιμένω να εισπράξω... άφαντα....
Ακούς τον καθένα να σου λέει , δεν μπόρεσα γιατί είχα ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, ΦΠΑ, φόρο, ρεύμα κλπ κλπ.... λες και εμείς δεν έχουμε....
Από τη μία τους καταλαβαίνω όλους, αλλά αυτό το κράτος έχει πλέον ξεζουμίσει τους πάντες... για να πληρώσει το ΛΑΟ του, και δεν λέει να αλλάξει Ρότα, από την άλλη έχουν γίνει οι περισσότερες επιχειρήσεις μη βιώσιμες, λόγω χαμηλού πλέον τζίρου, χαμηλής κερδοφορίας λόγω ανταγωνισμού και αναδουλειάς, αλλά και δυσανάλογων εισφορών! Το νεκρό σημείο έχει χαθεί από καιρό. Είμαστε οι ίδιοι νεκροί και δεν το καταλαβαίνουμε....

PANOS-E60
12-04-13, 09:27
άνθρακες ο θησαυρός για τις ρυθμίσεις στα κόκκινα δάνεια


"Κλειδώνουν" τα προαπαιτούμενα των δόσεων
Της Δήμητρας Καδδά

Τα «μικρά» σε έκταση σύμφωνα με τις περιγραφές του οικονομικού επιτελείου αλλά ακόμη… ανοικτά μέτωπα με την τρόικα θα τεθούν επί τάπητος και σήμερα το μεσημέρι στον νέο γύρο διαπραγμάτευσης στο ΥΠΟΙΚ. Πληροφορίες αναφέρουν ότι πλέον οριστικοποιείται σε «χαρτί» το αναθεωρημένο μνημόνιο.

................................
Νομοθετική ρύθμιση για τους επίορκους

..................................
«Βροχή» από προαπαιτούμενα

................................

Δάνεια

Πάντως, κύκλοι του υπουργείου Ανάπτυξης ανέφεραν ότι τεχνικά κλιμάκια της τρόικας που συναντήθηκαν με στελέχη του υπουργείου παρουσία του υπουργού Κ. Χατζηδάκης εξετάζουν ρύθμιση μόνο για ενήμερα δάνεια με 4ετή περίοδο χάριτος (παραμένει αδιευκρίνιστο το αν οι δανειολήπτες θα πληρώνουν μόνο τόκους ή και μέρος του κεφαλαίου αλλά και το ύψος του επιτοκίου), με ανώτατο όριο αξίας της κατοικίας στα 180.000 ευρώ.

Πηγή:www.capital.gr


παρακαλώ σεμνά τα βρισίδια :D

hades7
12-04-13, 09:39
και η εκκλησια αφουγκραζεται την κριση εμπορικο ακινητο ιδιοκτησιας της στο κεντρο 21τ.μ και οχι φιλετο 900 τιμη εναρξης προσφορων. ο προηγουμενος με την ιδια τιμη εναρξης αντεξε 5 μηνες και φυγε :thumbsdown:

hades7
12-04-13, 10:03
https://www.zougla.gr/money/article/skorpios δεν εμεινε τιποτα να αγορασουμε κι εμεις

Stathis
12-04-13, 10:12
δεν εμεινε τιποτα να αγορασουμε κι εμεις

τυπε εθεαθης στην ΤτΕ...

https://www.e-go.gr/news/article.asp?catid=17826&subid=2&pubid=129352356

hades7
12-04-13, 10:19
τυπε εγω πηγα να πουλησω κατι πορσελανινα δοντακια της συγχωρεμενης της γιαγιας μου αλλα μου πανε πως αγοραζουν μονο χρυσα εσκυψα το κεφαλι εβαλα την μασελα στην τσεπη και εφυγα ντροπιασμενος

Stathis
12-04-13, 10:23
τυπε εγω πηγα να πουλησω κατι πορσελανινα δοντακια της συγχωρεμενης της γιαγιας μου αλλα μου πανε πως αγοραζουν μονο χρυσα εσκυψα το κεφαλι εβαλα την μασελα στην τσεπη και εφυγα ντροπιασμενος

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/13381.gif (https://s465.photobucket.com/user/mobistar3/media/13381.gif.html)

Nino
12-04-13, 11:18
:shok:
death party

https://www.news.gr/kosmos/evroph/article/56868/kanoyn-parti-gia-to-thanato-ths-margkaret-thatser-.html

https://www.protothema.gr/world/article/?aid=270538

Ptboul
12-04-13, 11:31
Έτσι είναι, εξαρτάται από πια σκοπιά το βλέπεις και εδώ αν είχαμε μια Θάτσερ θα είχαμε φέρει τα πάνω κάτω και πολλές τάξεις θα την μισούσαν.

Αν είσαι όμως έξω από τον χορό και το δεις ψύχραιμα, κατάφερε να 'αναβίωσει μια αυτοκρατορία', έκανε έναν πόλεμο (άσχετα αν συμφωνούμε ή όχι), είχε @ @ η σιδηρά κυρία, αν μη τι άλλο την σέβομαι.

Για κάντε μια σύγκριση με τα δικά μας ανδρείκελα ή ακόμα και με τους πρωθυπουργούς που έχει η Βρεταννία την τελευταία 10ετία.

Ήταν Ηγέτιδα ότι και να λέμε. Σήμερα δεν υπάρχουν τέτοιοι πολιτικοί.

ntinos
12-04-13, 11:35
https://www.youtube.com/watch?v=wpJZM-2LroE

Απο το 28:30 και μετα (για κανα 10λεπτο) αν δεν εχεις χρονο

Ptboul
12-04-13, 11:37
Κάνε ένα ρεζουμέ Ντινάκο, περί τίνος πρόκειται;

ntinos
12-04-13, 11:52
Περι Θατσερ. (το 10λεπτο)
Δες το καποια στιγμη...

S8N
12-04-13, 13:45
όλα κυλάν περίφημα...απο χθές περιμένω περί τα 10κ και με μεγάλη μου έκπληξη βλέπω ότι ακόμα δεν έχω πάρει φράγκο...ωραία θα τελειώσει ΚΑΙ αυτή η εβδομάδα...

Τύπε, πήγα σήμερα στον ΕΟΠΥΥ για να πάρω ως επιστροφή ένα ποσό για τα γυαλιά της κόρης μου. Αφού συμπλήρωσα ένα μάτσο κωλόχαρτα και υπεύθυνες δηλώσεις όπου μόνο το μήκος του παχέος εντέρου μου δε ζητούσαν να γράψω, κόλλησα στο IBAN. Παίρνω στο γραφείο αλλά ο αδερφός μου είχε πάει στην Πολεοδομία. Παίρνω τη γυναίκα μου αλλά ήταν στο super market. Παίρνω στην Εθνική Τράπεζα αλλά ήταν απασχολημένοι με την αύξηση μετοχικού κεφαλαίου. Λέω να μπω στο mobile banking της Alpha όπου έχει λογαριασμό η γυναίκα μου αλλά δεν ξέρω τον κωδικό. Εν τέλει η υπάλληλος με εξυπηρέτησε λέγοντάς μου να της στείλω το IBAN με fax. Ορίστε, και λέτε για το Δημόσιο.

Που θέλω να καταλήξω:

1. Της στέλνω το IBAN, παίρνω τηλέφωνο να δω αν το έλαβε, μου λέει πως όλα ok αλλά πρέπει να κάνω υπομονή για να μπουν τα χρήματα (100 Ευρώ).

2. Όταν έμαθα ότι το ποσό της επιστροφής ήταν 100 ΟΛΑΚΕΡΑ ΕΥΡΩ, της είπα μήπως να στείλω καλύτερα το IBAΝ του λογαριασμού μου στη UBS, γιατί μπορεί η Alpha να μη διαχειρίζεται τόσο μεγάλα ποσά. Μάλλον δεν κατάλαβε το βλακ χιούμορ γιατί θεώρησε πως δε θα υπάρχει πρόβλημα.

3. Όταν πάρεις αυτά τα 10 χιλιάρικα καλό θα ήταν να γράψεις και πόσα δευτερόλεπτα έμειναν στα χέρια σου.

PANOS-E60
12-04-13, 13:53
το site της Αλφα, έχει ΙΒΑΝ converter στην κεντρική του σελίδα, χωρις password. :D
https://www.alpha.gr/tools/account.asp

Ptboul
12-04-13, 14:04
Εγώ κατάλαβα ότι ούτε τον λογαριασμό δεν ήξερε :hystericalbs1:

S8N
12-04-13, 14:05
το site της Αλφα, έχει ΙΒΑΝ converter στην κεντρική του σελίδα, χωρις password. :D
https://www.alpha.gr/tools/account.asp

Να και κάτι που μάθαμε αυτή την εβδομάδα!

Monsta
12-04-13, 14:06
Μέχρι και οι Γερμανοί πήραν χαμπάρι ότι ΔΕΝ παλεύουν για το περιβάλλον.

https://www.real.gr/Files/Articles/Photo/550_334_213127.jpg


Εκτενές ρεπορτάζ-αφιέρωμα για τα μεταλλεία χρυσού στις Σκουριές δημοσιεύεται στο ένθετο περιοδικό της Süddeutsche Zeitung του Μονάχου, με τίτλο «Χώρα στις φλόγες».

«Στη χερσόνησο της Χαλκιδικής, κείτεται απροσδιόριστος ορυκτός πλούτος. Η διαμάχη για τα κοιτάσματα οδηγεί τώρα σχεδόν σε έναν εμφύλιο πόλεμο» αναφέρει το δημοσίευμα και συνεχίζει: «Η Ελλάδα θέλει να αναδειχθεί στον μεγαλύτερο παραγωγό χρυσού της Ευρώπης -από νάνος σε νούμερο ένα. Στο κονσόρτιουμ Hellas Gold εμπλέκεται κατά 95% η καναδική Eldorado Gold Corporation και με ένα 5% εγχώρια κατασκευαστική εταιρία».

Η εφημερίδα καταλήγει στο συμπέρασμα ότι η οργή των κατοίκων που αντιδρούν στην εξόρυξη του χρυσού στη Χαλκιδική δεν έχει μόνο περιβαλλοντικό υπόβαθρο, αλλά αποτελεί εναντίωση στην εκμετάλλευση του ορυκτού πλούτου της περιοχής από μία μικρή ομάδα ισχυρών οικογενειών. Και κλείνουν με την εξής επισήμανση: «Η διαμάχη για τις Σκουριές αποτελεί παράδειγμα για το ελληνικό σύστημα της κακής οικονομικής διαχείρισης, της αναρχίας και της ανικανότητας των πολιτικών παικτών να εμπεδώσουν την ειρήνη σε μία περιοχή που διαθέτει τα πάντα σε αφθονία».


https://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=224899&catID=14

hades7
12-04-13, 14:37
Σήμερα ήρθε γιαγιά ετών 80 πελατισσα μου να την βοηθήσω οικονομικά αναθέσε πριν λίγα χρονια σε δικηγόρο να πουλήσει ακίνητο( κατάστημα ) που γνωρίζω την αξία του του κανε εξουσιοδότηση συμπλήρωσε ο αλήτης κι αλλα μόνος του κάτω απο αυτα που είχαν συμφωνήσει οτι τον εξουσιοδοτει το αποτέλεσμα το ακίνητο πουλήθηκε 1.2 μυρια και πήγε ο τύπος και σήκωσε όλα τα λεφτά.απο οτι μου είπε συνελήφθη δικαστικε 17 χρονια και εκείνη τρώει απο το σισσυτιο της εκκλησίας .την εστειλα στην δικηγόρο μου μήπως βρει άκρη και μου λέγε η γυναίκα δεν έχω να την πληρώσω αλλα οτι καταφέρουμε να βρούμε μισά μισά τι να πεις τέτοια απελπισία

hades7
12-04-13, 14:47
Οχι με μένα μισά μισα έτσι

Konstantinos E60
12-04-13, 14:50
Μέχρι και οι Γερμανοί πήραν χαμπάρι ότι ΔΕΝ παλεύουν για το περιβάλλον.

https://www.real.gr/Files/Articles/Photo/550_334_213127.jpg



https://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=224899&catID=14

Ευαισθητο πολυ το θεμα και οι Γερμανοι εξω απο τον χορο πολλα τα λενε !

Monsta
12-04-13, 15:04
Ευαισθητο πολυ το θεμα και οι Γερμανοι εξω απο τον χορο πολλα τα λενε !


Ιστορικά και θεωρητικά είναι περισσότερο ευαισθητοποιημένοι με θέματα περιβάλλοντος...

Monsta
12-04-13, 15:06
Να κι ένα καλό νέο.

:hystericalbs1:


Αγόρασαν «χαλασμένα» βιάγκρα και είχαν στύση για έξι ημέρες!



Μπορεί να είχαν πρόβλημα με την στύση τους, αλλά αυτό που έπαθαν με τα μπλε χαπάκια που προμηθεύτηκαν, δεν μπορούσαν να το πιστέψουν! Οι άτυχοι άντρες επισκέφθηκαν μια ιστοσελίδα που διαφήμιζε και προωθούσε γενόσημα τύπου «Βιάγκρα». Αφού τα ήπιαν δεν είχαν μια απλή στύση, αλλά στύση διαρκείας, η οποία κράτησε για έξι συνεχόμενες ημέρες...

Μετά από την αστυνομική έρευνα και όπως επιβεβαιώθηκε από τον Εθνικό Οργανισμό Φαρμάκων (ΕΟΦ), τα χάπια που αγόρασαν δεν ήταν εγκεκριμένα για κυκλοφορία στην Ελλάδα. Ο 35χρονος προμηθευτής συνελήφθη και στο σπίτι του στην Θεσσαλονίκη εντοπίστηκαν και κατασχέθηκαν 366 χάπια, τα οποία θα ελεγχθούν. Σε βάρος του σχηματίστηκε δικογραφία, για παράνομη διακίνηση και διάθεση μέσω διαδικτύου, φαρμακευτικών προϊόντων μη εγκεκριμένων από τον ΕΟΦ.

Όμως τα προβλήματα του 35χρονου δεν τελειώνουν εδώ, καθώς θα διενεργηθεί και φορολογικός έλεγχος για το ηλεκτρονικό κατάστημα που διατηρούσε.

Το κουβάρι της υπόθεσης άρχισε να ξετυλίγεται όταν αστυνομικοί της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, ακολούθησαν τα ψηφιακά ίχνη του 35χρονου και διαπίστωσαν ότι ο κατηγορούμενος διαφήμιζε μέσω Ίντερνετ και προωθούσε από το ηλεκτρονικό «κατάστημα» γενόσημα φάρμακα, προέλευσης κατά βάση, από ασιατικές χώρες, που δήθεν ενισχύουν την ανδρική στυτική δυσλειτουργία.

Στην ανακοίνωση της ΕΛ.ΑΣ. αναφέρεται ακόμα, ότι τα επίμαχα δισκία θα αποσταλούν στην αρμόδια Χημική Υπηρεσία του κράτους για εργαστηριακές εξετάσεις, ενώ παράλληλα θα διενεργηθεί φορολογικός έλεγχος στο ηλεκτρονικό κατάστημα.

Η δικογραφία που σχηματίστηκε θα υποβληθεί στην αρμόδια Εισαγγελία Πρωτοδικών.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
12-04-13, 15:15
https://www.newsplus.gr/dytika/koinwnia/Protofani_epeisodia_sto_TEI_Patras_-_Ores_ypo_omiria_Kaplanis_kai_meli_DS_-_Deite_apokleistikes_eikones/?n=139364
οτι και να πω ειναι λιγο
κριμα
στον χωρο που περασα 5 ετη απο τη ζωη μου,στην πιο ωραια εποχη της μεχρι τωρα ζωης μου να συμβαινουν αυτα
και να ειναι η σχολη κλειστη 2 μηνες και κατι...
να περιμενω τα αποτελεσματα του τελευταιου μαθηματος για το πτυχιο...
δεν ξερω τι νιωθω
θυμο,αγανακτιση...?κριμα .....

Nino
12-04-13, 15:24
Οχι με μένα μισά μισα έτσι

χαχαχαχαχα

Nino
12-04-13, 15:27
Ευαισθητο πολυ το θεμα και οι Γερμανοι εξω απο τον χορο πολλα τα λενε !

thumb


υγ
...και πολυ μας τα 'χουν κουνησει αλλα αντε τωρα...

deepBLUE
12-04-13, 15:38
ΣΟΚ! "Η ΑΛΒΑΝΙΑ ΕΠΙΤΕΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ"!

Η πρώτη οργανωμένη, ένοπλη στρατιωτική επιχείρηση μελών του UCK στην Ελλάδα και μάλιστα κατά οχυρωμένου στόχου και ύπαρξης ένοπλων φρουρών με άριστα αποτελέσματα,
έγινε στις φυλακές Τρικάλων, κατά την οποία απέδρασαν 11 Αλβανοί βαρυποινίτες! Όπως αναφέρει το Aftonomi.gr και ο στρατηγός ε.α. Μακρυγιάννης, οι Αλβανοί κομάντος ήταν αυτοί που συνέβαλαν στην απόδραση των φυλακισμένων. Ήταν αυτοί που άνοιξαν πυρ εναντίον των φρουρών των φυλακών! Υπολογίζεται ότι στην επιχείρηση-σοκ έλαβαν μέρος 15 Αλβανοί UCKάδες οι οποίοι είχαν ήδη από καιρό οργανώσει την απόδραση των εγκληματιών ομοεθνών τους, σε απόλυτη συνεννόηση μαζί τους.
Στοιχεία αναφέρουν ότι οι συγκεκριμένοι κομάντος Αλβανοί είναι εμπειροπόλεμοι από τις συγκρούσεις στο Κοσσυφοπέδιο ή στην αλβανική περιοχή του Τέτοβου στα Σκόπια. Αυτή η στρατιωτική επιχείρηση στη χώρα μας αποτελεί το προϊμιο των όσων σχεδιάζονται εις βάρος της Ελλάδος από την Αλβανία, πιθανόν και τα Σκόπια, με την καθοδήγηση της Τουρκίας.
Εάν όλα αυτά, τα συνδυάσετε με τις πρόσφατες δηλώσεις Μπερίσα ότι "η Αλβανία φτάνει ως την Πρέβεζα", μπορείτε να καταλάβετε πού πάει το πράγμα.
Την ίδια ώρα, η κυβέρνηση κλείνει-ξεπουλάει την πολεμική ναυτική βάση της Κασιόπης στην Κέρκυρα, μια Κέρκυρα την οποία συχνά η Αλβανία συμπεριλαμβάνει στους χάρτες της!
ΠΗΓΗ: indobserver.blogspot.gr

Πηγή: https://www.to-mati.gr/archives/sok-i-alvania-epitethike-stin-ellada#ixzz2QFwKQ9by

Mαλιστα ....

Monsta
12-04-13, 16:22
Χρειαζόμαστε έναν νέο Ανδρέα ή μια νέα Μαργαρίτα…

Στην Ελλάδα το όνομα της Μάργκαρετ Θάτσερ παραμένει συνώνυμο του διαβόλου. Η κυρίαρχη σοβιετική και Παπανδρεϊκού τύπου σοσιαλιστική ιδεολογία (βλέπε Τσοχατζόπουλος και σια…) έχει κάνει τους έλληνες να σταυροκοπιούνται στο άκουσμα του ονόματός της.

Και τι δεν έχουμε ακούσει… Αν δεν έχει κάποιος ιδέα του τι έχει συμβεί, νομίζει πως η Θάτσερ πήρε κάποια ευημερούσα οικονομία και παρέδωσε «αποκαΐδια»…

Αν ήταν έτσι, πως κέρδισε τρεις εκλογικές αναμετρήσεις και δεν έχασε καμία, αφού παραιτήθηκε ούσα πρωθυπουργός μετά από κόντρα με το ίδιο της κόμμα;

Είναι αλήθεια όμως, πως ολόκληρες βιομηχανικές περιοχές ερήμωσαν και οι άνθρωποι υπέφεραν μέχρι να αλλάξουν δουλειά. Πολλοί από αυτούς μάλιστα δεν κατάφεραν ποτέ να επανακτήσουν το βιοτικό επίπεδο που είχαν πριν τη Θάτσερ.

Το τελευταίο όμως, αφορά περιοχές με παραδοσιακές βιομηχανικές δραστηριότητες οι οποίες είχαν σταματήσει να είναι ανταγωνιστικές και ήταν θέμα χρόνου με την άνοδο της Ασίας να βάλουν λουκέτο.

Στην περίπτωση αυτή, η Θάτσερ είχε τα θάρρος να προλάβει τις εξελίξεις και να απεξαρτήσει τη βρετανική οικονομία από παραδοσιακούς κλάδους εξ ου και η περίοδός της χαρακτηρίζεται κυρίως από την σφοδρότητα της σύγκρουσης με τους ανθρακωρύχους. Ο άνθρακας ήταν χαρακτηριστικό δείγμα την παραδοσιακής βιομηχανικής δραστηριότητας και ήδη αποτελούσε τροχοπέδη στην προσαρμογή στα νέα δεδομένα.

Αν δεν έκανε η Θάτσερ ό,τι έκανε, η οικονομία θα κατέρρεε και θα το έκαναν αργότερα με χειρότερους όρους.

Βασική προτεραιότητα της Θάτσερ ήταν η μείωση των κρατικών δαπανών και το πέτυχε. Όταν ήλθε στην εξουσία, οι κυβερνήσεις της Μεγάλης Βρετανίας έπαιζαν διακοσμητικό ρόλο αφού το Εργατικό Κόμμα μετά την πολυετή διακυβέρνηση είχε δημιουργήσει ένα πλαίσιο που ουσιαστικά κυβερνούσαν τα συνδικάτα.

H χώρα σπαρασσόταν από απεργίες και αντιπαραθέσεις, ενώ η επιβολή της νομιμότητας ήταν αποσπασματική και «χλιαρή». Η ανεργία ήταν κοντά στο 25% και ο πληθωρισμός στο 15%. Οι ομοιότητες με την Ελλάδα του σήμερα είναι χαρακτηριστικές.

Στην διακυβέρνησή της οι χαμένες εργάσιμες μέρες λόγω απεργιών μειώθηκαν από 29 το 1979 σε 2 το 1986. Επίσης ο υψηλότερος συντελεστής φορολογίας μειώθηκε από το 80% στο 40%.

Στα δικά μας

Ο Παπανδρέου ανέλαβε το 1982 και το 1985 είχε εκτινάξει το δημόσιο χρέος από το 25% στο 90% του ΑΕΠ, και η Ελλάδα, αν δεν λαμβάνονταν έκτακτα μέτρα, απειλείτο με τη πρώτη χρεοκοπία μετά το 1932.

Η χειρότερη συνεισφορά του Ανδρέα Παπανδρέου όμως ήταν η κοινωνικοποίηση της διαφθοράς, της ανοχής σε αυτήν, του κοινωνικού παρασιτισμού και του κρατικοδιαιτισμού.

Είναι χαρακτηριστικό πως αγόρασε τη ροζ βίλα στην Εκάλη χωρίς να μπορεί να την δικαιολογήσει με το πόθεν έσχες, με αποτέλεσμα να τον καλύψουν με εικονικές δωρεές άλλα στελέχη του κινήματος.

Ο δρόμος που άνοιξε ο Ανδρέας και δεν τόλμησε να αλλάξει κανένας πολιτικός στη συνέχεια οδήγησε στη σημερινή χρεοκοπία, η οποία εκτός από οικονομική είναι κυρίως κοινωνική, καθώς έχει διαμορφώσει μια κοινωνία με ψευδαισθήσεις ανίκανη να ξεχωρίσει στοιχειωδώς το καλό από το κακό και το επωφελές από το βλαβερό.

Σχηματικά, για την πορεία της χώρας στην μεταπολίτευση, είναι μια πορεία φθίνουσα που μοιραία θα οδηγούσε στην χρεοκοπία. Ο Ανδρέας Παπανδρέου ήταν ο αρχιτέκτονας της ελληνικής χρεοκοπίας και ο Κώστας Καραμανλής ο εκτελεστής της.

Η Θάτσερ

Η επιτυχία της Θάτσερ κατά τη δεκαετία που κυβέρνησε τη Μεγάλη Βρετανία αποδεικνύεται κυρίως από το γεγονός πως τις βασικές της επιλογές δεν αμφισβήτησαν ούτε οι διάδοχοί της στην εξουσία του Εργατικού Κόμματος.

Η Μεγάλη Βρετανία από παρίας των ανεπτυγμένων οικονομιών στη δεκαετία του Ά70 που μεσουρανούσαν η Γερμανία και Ιαπωνία, πέρασε μπροστά επί της θητείας της στη δεκαετία του Ά80 και συνέχισε να βελτιώνει τη θέση της και τη δεκαετία του Ά90.

Μόνο τη δεκαετία που μας πέρασε, μετά τις μεταρρυθμίσεις της Ατζέντα 2010 που εφάρμοσε ο Σρέντερ, η Γερμανία πέρασε μπροστά στον ευρωπαϊκό χώρο.

Η Θάτσερ ήταν συντηρητική στις πολιτισμικές της αξίες και αρκετά φιλελεύθερη στις απόψεις της για την οικονομία. Οι ανά την υφήλιο αριστεροί κυριολεκτικά τη μισούνε θανάσιμα γιατί πρωταγωνίστησε μαζί με το Ρήγκαν στην επιθετική πολιτική που οδήγησε την παραπαίουσα σοβιετία σε κατάρρευση μια ώρα νωρίτερα.

Οι σοσιαλδημοκράτες τη μισούν από επαγγελματικό καθήκον, αλλά όπου έρχονται στην εξουσία δεν ανατρέπουν βασικές επιλογές του Θατσερισμού, όπως οι ιδιωτικοποιήσεις και ο έλεγχος των κρατικών δαπανών, αναγνωρίζοντας την αποτελεσματικότητα των πολιτικών αυτών στην διατήρηση της οικονομικής ανάπτυξης και της ευημερίας.

Το χάσμα των εισοδημάτων

Ένα από βασικά επιχειρήματα που προσάπτουν εναντίον της Θάτσερ είναι πως κατά την περίοδο της διακυβέρνησης αλλά της εποχής που ακολούθησε, μεγάλωσε δραματικά η διαφορά μεταξύ των πλουσιότερων και φτωχότερων νοικοκυριών.

Αυτό είναι αλήθεια. Αλλά όσοι αναφέρουν αυτό το επιχείρημα και στατιστικά στοιχεία που το επιβεβαιώνουν, αποσιωπούν πως και τα χαμηλά εισοδήματα αυξήθηκαν την ίδια περίοδο.

Δηλαδή, κάποιος που κέρδιζε 1000 Ευρώ το μήνα κέρδιζε 1.500, αλλά κάποιος που κέρδιζε 1.500 κέρδιζε 5.000 Ευρώ. Η διαφορά μεγάλωσε, αλλά η αγοραστική δύναμη και των χαμηλών εισοδημάτων βελτιώθηκε.

Η αριστερά υποστηρίζει την άποψη της εξίσωσης των εισοδημάτων, έστω και αν αυτή γίνει προς τα κάτω, όπως συμβαίνει συνήθως λόγω έλλειψης κινήτρων των πιο δραστήριων μελών της κοινωνίας. Η άποψη αυτή κερδίζει συνήθως γιατί οι άνθρωποι δεν κρίνουν το εισόδημά τους με βάση την αγοραστική δύναμη που προσφέρει, αλλά σε σύγκριση με αυτό των διπλανών τους.

Κάποιος που έχει εισόδημα 2.000 Ευρώ και μένει σε μια γειτονιά που οι άλλοι έχουν εισόδημα 1.000 Ευρώ νιώθει καλύτερα, απ΄ ό,τι θα ένιωθε αν έπαιρνε αύξηση και πήγαινε στα 5.000 Ευρώ και μετακόμιζε σε μια γειτονιά που οι άλλοι παίρνουν 10.000 Ευρώ. Από τη σκοπιά της κοινής λογικής αυτό είναι βλακεία, αλλά αυτή είναι η ανθρώπινη κατάσταση από την προϊστορικής της ακόμη φάση…

Στην ψευδαίσθηση αυτή ποντάρουν οι σοσιαλιστικές θεωρίες και κερδίζουν τις εντυπώσεις μέχρι η εφαρμογή τους να φέρει ένδεια στα όρια της στοιχειώδους επιβίωσης.

Η νέα εποχή

Η Θάτσερ μαζί με το Ρήγκαν ουσιαστικά είναι οι αρχιτέκτονες της πολιτικής του ανοίγματος των αγορών. Η πολιτική αυτή έβαλε τα θεμέλια για το ελεύθερο εμπόριο σε πλανητικό επίπεδο και οδήγησε στην επελαύνουσα σήμερα παγκοσμιοποίηση.

Η παγκοσμιοποίηση βελτίωσε εκθετικά το επίπεδο διαβίωσης δισεκατομμυρίων ανθρώπων. Κατά την έννοια αυτή οι κινέζοι, οι ινδοί, οι βραζιλιάνοι, οφείλουν μέρος της ευημερίας τους στο άνοιγμα των αγορών.

Αν κάποιος μετρήσει το μέσο επίπεδο ευημερίας σε πλανητικό επίπεδο συνολικά, αυτή έχει βελτιωθεί θεαματικά τα τελευταία τριάντα χρόνια και συνεχίζει με υψηλούς ρυθμούς.

Το δόγμα της αριστεράς για προστασία των αγορών της Δύσης και μέσω αυτής προστασία και του εισοδήματος της δυτικής «αριστοκρατίας» είχε χρεοκοπήσει ήδη από τη δεκαετία του Ά70 με το στασιμοπληθωρισμό.

Η παγκοσμιοποίηση φυσικά συνοδεύτηκε από τριγμούς και «φούσκες» αλλά ήταν αναπόφευκτη. Μια παλιά παροιμία λέει πως σύνορα που θα δεν τα διασχίζουν εμπορεύματα, τα διασχίζουν τεθωρακισμένα.

Κατά την έννοια αυτή η ανθρωπότητα έχει γλυτώσει αρκετές θερμές πολεμικές αναμετρήσεις τις τελευταίες δεκαετίες.




https://www.capital.gr/News.asp?id=1772088

Monsta
12-04-13, 16:30
:hystericalbs1:



Φίλος μου -ιδιοκτήτης μιας μεσαίας εταιρείας, με μεγάλους τζίρους και κερδοφορία- θέλει να προσλάβει υπάλληλο για πολύ συγκεκριμένο αντικείμενο. (Ναι, συμβαίνει ακόμη…)

Δεν μπόρεσε, με μια πρώτη έρευνα, να βρει κάποιον στο αντικείμενο που ήθελε και σκέφτηκε να αναζητήσει κάποιον όχι τόσο εξειδικευμένο αλλά σχετικό, μέσω ΟΑΕΔ.

Μπήκε στο site του Οργανισμού όπου λειτουργεί πύλη ηλεκτρονικών υπηρεσιών για τους εργοδότες, μέσω της οποίας μπορούν να αναζητήσουν υποψηφίους υπαλλήλους.

Με έκπληξη είδε ότι για την είσοδο απαιτείται κωδικός. Επειδή ο χρόνος του δεν είναι απεριόριστος, ζήτησε από έναν υπάλληλό του να βρει τη διαδικασία λήψης κωδικού ώστε να κάνει τη δουλειά του. Ο υπάλληλος τον ενημέρωσε ότι είναι απαραίτητη η λήψη κλειδάριθμου. Προκειμένου να τον προμηθευτεί, πρέπει να αφήσει τη δουλειά του, να πάει αυτοπροσώπως από την Καλαμαριά όπου βρίσκεται η εταιρεία του, κουβαλώντας έναν πάκο χαρτιά, στα γραφεία του ΟΑΕΔ, στο κέντρο της Θεσσαλονίκης.

Προσπάθησε να επικοινωνήσει τηλεφωνικά με τον ΟΑΕΔ, κάτι που δεν στάθηκε δυνατό, διότι τα τηλέφωνα δεν απαντούσαν. Έστειλε email το οποίο απαντήθηκε πολύ γρήγορα και, απλώς, περιείχε τις οδηγίες «ελάτε στον ΟΑΕΔ μΆ αυτά και μΆ αυτά τα χαρτιά», προκειμένου να πάρει τον κλειδάριθμο. Ξαναέστειλε email, διαμαρτυρόμενος για τη διαδικασία, το οποίο δεν απαντήθηκε ποτέ.

Περιττό να σας πω ότι ο φίλος μου εγκατέλειψε κάθε σκέψη πρόσληψης ανέργου μέσω του ΟΑΕΔ.

https://www.protagon.gr/?i=protagon.el.ellada&id=23636

Thomelef
12-04-13, 19:55
Welcome to the club θωμα
στο CLUB του περίμενε και πάρε τα @@ μου γιάννη, είμαστε εδώ και πολλά χρόνια.


Κάπως έτσι είμαστε και εμείς....
Οι πωλήσεις οι καθημερινές είναι πλέον μηδαμινές, και τα υπόλοιπα που περιμένω να εισπράξω... άφαντα....
Ακούς τον καθένα να σου λέει , δεν μπόρεσα γιατί είχα ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, ΦΠΑ, φόρο, ρεύμα κλπ κλπ.... λες και εμείς δεν έχουμε....
Από τη μία τους καταλαβαίνω όλους, αλλά αυτό το κράτος έχει πλέον ξεζουμίσει τους πάντες... για να πληρώσει το ΛΑΟ του, και δεν λέει να αλλάξει Ρότα, από την άλλη έχουν γίνει οι περισσότερες επιχειρήσεις μη βιώσιμες, λόγω χαμηλού πλέον τζίρου, χαμηλής κερδοφορίας λόγω ανταγωνισμού και αναδουλειάς, αλλά και δυσανάλογων εισφορών! Το νεκρό σημείο έχει χαθεί από καιρό. Είμαστε οι ίδιοι νεκροί και δεν το καταλαβαίνουμε....

άστα να πάνε βάγγο...

εδώ ρεσυ σήμερα το πρωί είχαμε κουβέντα με τον μπρο και τον πατήρ, και αν σας πώ που καταλήγουμε εν τέλη με την όλη κατάσταση, θα πέσετε κάτω απο τα γέλια...

υπολογισμός συγκεκριμένα για ένα πλατάκι καρέκλα.

υλικό 3¤
μεροκάματα με ΙΚΑ- δώρα 4,5¤
ρεύμα 0,50¤
κόλλα 0,50¤

σύνολο 8.5 ευρώ έξοδα...τους κοιτάω και τους λέω.

και 8,5 να το πάρουμε έτσι όπως είναι η κατάσταση(καλά αυτό δεν παίζει με τπτ. καλύτερα να κάνεις διαγραφή και να το κλεισεις), πάλι είμαστε κερδισμένοι με την αναδουλειά που παίζει.

μα πως μου λέει ο πατέρας μου, ενώ ο μπρο τον έβλεπα ότι ψιλοκαταλάβαινε που το πήγαινα.

τι πως ρε μπαμπά...έτσι καπάρεις το ρεύμα και τα μεροκάματα που έτσι και αλλιως θα σου έρθουν στο τέλος του μήνα...

πως έχουμε φτάσει να υπολογίζουμε ρε πστ μου, και πως περνάει απο το μυαλό σου το ότι και κόστος να πουλήσεις, ίσως να βγείς πιο κερδισμένος απο το να βάζεις το χέρι στην τσέπη.

τέλος, αυτό το συγκεκριμένο κομμάτι πωλείται απο 11¤ στους πολύ μεγάλους πελάτες που μίνιμουμ είχαν 3000 κομμάτια παραγγελεία, και φτάνει μέχρι και τα 15¤ για τους πολύ μικρούς που αγοράζανε 40 και 50 τεμάχια...

Konstantinos E60
12-04-13, 21:06
Ιστορικά και θεωρητικά είναι περισσότερο ευαισθητοποιημένοι με θέματα περιβάλλοντος...


Σε οτι αφορά την πατρίδα τους ναι είναι και μαλιστα πολύ.Σε οτι δεν τους
"αγγίζει" άμεσα ή έμμεσα είναι στα @@ τους.
Σε οτι αφορά τις Σκουριές πρώτοι οι κάτοικοι θέλουν δουλεια καθως τα ποσοστά
ανεργίας είναι τραγικά υψηλά συν το οτι ολη η περιοχη εκει είναι βαμενη "μπλέ".
Ασχετα με το οτι οι τσιριζαίοι το εκμεταλλευονται για να προωθησουν τα
συμφεροντά τους.
Διαβεβαιώσεις οτι δεν θα υπαρξει ανεπανόρθωτη οικολογική καταστροφή ομως
δεν τους δίνει κανείς για να μην πούμε και για την συμφωνία που "μπάζει" απο
παντού.Κέρδος για το Ελληνικό κράτος (πέρα των φόρων) "0" νούλ..!!!

Thomelef
12-04-13, 21:16
όπως έχει παρουσιαστεί η φάση με την πώληση του μεταλείου στα 11 μύρια και ετήσια έσοδα στα 3 ετησίως, είναι για σκότωμα αυτοί που τα έδωσαν, όταν την ίδια στιγμή δεν δίνουν δημόσιες υπηρεσίες με μηδενική παροχή και εξυπηρέτηση που μόνο μας βάζουν μέσα.

στην πυρά για αυτό τα κ@ρι@λι@

gant
12-04-13, 23:23
Σε οτι αφορά την πατρίδα τους ναι είναι και μαλιστα πολύ.Σε οτι δεν τους
"αγγίζει" άμεσα ή έμμεσα είναι στα @@ τους.
Σε οτι αφορά τις Σκουριές πρώτοι οι κάτοικοι θέλουν δουλεια καθως τα ποσοστά
ανεργίας είναι τραγικά υψηλά συν το οτι ολη η περιοχη εκει είναι βαμενη "μπλέ".
Ασχετα με το οτι οι τσιριζαίοι το εκμεταλλευονται για να προωθησουν τα
συμφεροντά τους.
Διαβεβαιώσεις οτι δεν θα υπαρξει ανεπανόρθωτη οικολογική καταστροφή ομως
δεν τους δίνει κανείς για να μην πούμε και για την συμφωνία που "μπάζει" απο
παντού.Κέρδος για το Ελληνικό κράτος (πέρα των φόρων) "0" νούλ..!!!

Μιάς και την περιοχή την γνωρίζω πάνω από 30 χρόνια.
Η μεγάλη αλήθεια είναι πως μόλις τώρα πέρασε νόμος για μερτικό και στο κράτος, ακαθόριστο ακόμη,και αυτό μετά την ωραία εκπομπή "αυτοψία" του Σρόιτερ στν Αλφα.
Κανείς δεν θα είχε αντίρρηση για υπόγεια εκμετάλλευση, αλλά το κόστος ανεβαίνει κατακόρυφα. Έτσι αυτό που δεν κατάφερε η TVX πριν 10 χρόνια, το κατάφερε ο Μπόμπολας.
Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι και αυτοί που αντιδρούν έχουν στενούς συγγενείς εργαζόμενους και δεν είχε καμμιά πολιτική χροιά η κίνηση τους. Φυσικά για αντιπολιτευτικούς λόγους προσκολλήθηκε ο Σύριζα και δειλά -δειλά και το ΚΚΕ.
3.500 τόνοι σκόνης την ημέρα λόγω της επίγειας εξόρυξης και μεταφοράς προ επεξεργασία του υλικού, δεδομένου ότι το υπέδαφος περιέχει πολύ υψηλά ποσοστά θείου και αρσενικού, με την κατεύθυνση του αέρα, θα εξαπλώνεται και στα υπόλοιπα πόδια αλλά ακόμη και στην πόλη της Θεσσαλονίκης. Το πόσο όξινη θα είναι η βροχή όταν πέφτει μπορούν να το ρωτήσετε σε επιστήμονες.
Όποιος έχει όρεξη διαβάζει.
https://www.dkpk.gr/dkpk/index.php?option=com_allvideoshare&view=category&slg=-&orderby=default&Itemid=80

Thomelef
13-04-13, 08:05
μην πιστεύετε 100% σε ότι έχει να κάνει με τους μλκς τους οικολόγους...

αυτό που μου κάνει μεγάλη εντύπωση και κανένας δεν δίνει σημασία, είναι ότι ενώ γίνεται ντόρος τεράστιος με τα περι περιβαλοντως, η αρχαιολογική υπηρεσία είναι άφαντη και αμέτοχη.

όλη γνωρίζουν τι ρόλο παίζει η συγκεκριμένη υπηρεσία, ακόμα και αν θες να σκάψεις λάκο για να θάψεις σκουπίδια...

STREETRACING
13-04-13, 09:35
Να και κάτι που μάθαμε αυτή την εβδομάδα!
Εσυ τα εχεις σε ξενες τραπεζες
εμεις οι φτωχοι ειμαστε σε ελληνικες κ το γνωριζουμε:whistle:

gant
13-04-13, 09:42
Τώρα ακούω στο ραδιόφωνο για την εξόρυξη χρυσού και απ τον Γαλλικό ποταμό, δίπλα απ την πόλη του Κιλκίς απ τον άκτορα του Μπόμπολα. Εμπλουτισμός και κατεργασία με πιθανή χρήση κυανίου, αν χρειστεί. Δηλαδή βλέπε Σκουριές Χαλκιδικής.
Μιλάμε δε για χρυσό 2 γραμμαρίων ανά τόνο αλλά ο "πόλεμος" γίνεται κυρίως για τις μεγάλες ποσότητες χαλκού.
Αυτό που είναι όμως βέβαιο είναι η απαστράγγιση των υπόγειων υδάτων και σύμφωνα με το εγκεκριμένο πλάνο της εταιρίας, αυτό είναι αναγκαίο κακό αλλά στην περιβαλλοντολογική μελέτη τους έχουν σχέδιο επαναδιόχετευσης των υδάτων πάλι στο βουνό, πράγμα που αποτελεί και παγκόσμια πατέντα και δεν έχει εφαρμοστεί πουθενά στην υφήλιο μέχρι τώρα.

gant
13-04-13, 09:46
μην πιστεύετε 100% σε ότι έχει να κάνει με τους μλκς τους οικολόγους...

αυτό που μου κάνει μεγάλη εντύπωση και κανένας δεν δίνει σημασία, είναι ότι ενώ γίνεται ντόρος τεράστιος με τα περι περιβαλοντως, η αρχαιολογική υπηρεσία είναι άφαντη και αμέτοχη.

όλη γνωρίζουν τι ρόλο παίζει η συγκεκριμένη υπηρεσία, ακόμα και αν θες να σκάψεις λάκο για να θάψεις σκουπίδια...

Θωμά δεν πρέπει να χει τίποτα εκεί και αυτό το συμπεραίνουν απ την χλωρίδα του τόπου. Υπάρχουν κατά διαστήματα μεγάλες περιοχές αρχέγονου, αιωνόβιου δάσους, ενδεικτικό του ότι χιλιάδες χρόνια τώρα δεν έχει επέλθει καμμιά μεταβολή.

hades7
13-04-13, 12:40
https://www.sport-fm.gr/article/paraitisi-tis-kubernisis-kai-ekloges-zita-o-al-tsipras/669147 τωρα πρεπει να κανω και σχολια για το λινκ? :hystericalbs1:

Nino
13-04-13, 13:06
https://www.sport-fm.gr/article/paraitisi-tis-kubernisis-kai-ekloges-zita-o-al-tsipras/669147 τωρα πρεπει να κανω και σχολια για το λινκ? :hystericalbs1:

οχι αστο ετσι και αλλιως τη δευτερα θα βγει καποιος απο τις συνιστωσες του και θα πεταξει καμια παπαρια του τυπου το ευρω δεν ειναι φετιχ,να φορολογηθουν οι καταθεσεις, εοκ και νατο το ιδιο συνδικατο να πηγαινουν και οι γυναικες στο στρατο ωχ αυτο αλλοι το λενε χαχαχαχα και θα ξαναερθουν τα πραγματα στη θεση τους.
Το μαθαμε το κολπακι τωρα...

S8N
13-04-13, 15:12
Εσυ τα εχεις σε ξενες τραπεζες
εμεις οι φτωχοι ειμαστε σε ελληνικες κ το γνωριζουμε:whistle:

Χαχαχα! Ασε Γιαννη, μονο για τις καταθεσεις δε φοβαμαι γιατι απλουστατα δεν εχω (ουτε εδω, ουτε εξω, ουτε στο διαστημα). Περιμενω τον Θωμα να εισπραξει τα δεκα χιλιαρικα να του ζητησω δανεικα κι αγυριστα...

Thomelef
13-04-13, 15:14
Χαχαχα! Ασε Γιαννη, μονο για τις καταθεσεις δε φοβαμαι γιατι απλουστατα δεν εχω (ουτε εδω, ουτε εξω, ουτε στο διαστημα). Περιμενω τον Θωμα να εισπραξει τα δεκα χιλιαρικα να του ζητησω δανεικα κι αγυριστα...

ξές πόσοι περιμένουν απο αυτά τα 10???χαχαχαχαχα!!!

S8N
13-04-13, 15:16
Πασχα ερχεται, θυμησου την παραβολη με τα ψαρια!

PANOS-E60
13-04-13, 16:07
Χαχαχα! Ασε Γιαννη, μονο για τις καταθεσεις δε φοβαμαι γιατι απλουστατα δεν εχω (ουτε εδω, ουτε εξω, ουτε στο διαστημα). Περιμενω τον Θωμα να εισπραξει τα δεκα χιλιαρικα να του ζητησω δανεικα κι αγυριστα...


Πασχα ερχεται, θυμησου την παραβολη με τα ψαρια!

σταματα να πατας δεξια κι αριστερα με ότι να ΄ναι μπας και ζεσταθεί λίγο η τσέπη σου ! :thumbsup: :th_Laie_67-1:

S8N
13-04-13, 16:22
Φιλε, εκοψα το τσιγαρο, τον φραπε, τα μπαξιματα... αρκετα!

nikos1400
13-04-13, 16:37
Φιλε, εκοψα το τσιγαρο, τον φραπε, τα μπαξιματα... αρκετα!

διαπιστωνω οτι αρκετοι μας, η μονη βολτα πλεον με το αυτοκινητο ειναι απο και προς τη δουλεια...
:banghead:

Στάλθηκε από το GT-S5839i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Thomelef
13-04-13, 16:50
Φιλε, εκοψα το τσιγαρο, τον φραπε, τα μπαξιματα... αρκετα!

αυτά και τπτ άλλο? ή έχεις κόψει και άλλα που ντρέπεσαι να πείς???:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Monsta
13-04-13, 19:28
Κυρ Φώτης:



Δεν είμαστε μια χώρα που αποφασίζει στις επιταγές των συνεταίρων να κόψει κεφάλια.



Τελευταία στοιχεία Eurostat: πάνω από 5εκ οι άνεργοι, συνταξιούχοι, ΔΥ. Λιγότεροι από 3εκ εκείνοι που πρέπει να συντηρούν τους υπόλοιπους. Δεν περιλαμβάνει τους ιδ υπάλληλους που πληρώνονται μέσω οαεδ ή μικρομεσαίους που ζουν με επιδοτήσεις κ προγράμματα.

Thomelef
13-04-13, 19:30
Κυρ Φώτης:




Τελευταία στοιχεία Eurostat: πάνω από 5εκ οι άνεργοι, συνταξιούχοι, ΔΥ. Λιγότεροι από 3εκ εκείνοι που πρέπει να συντηρούν τους υπόλοιπους. Δεν περιλαμβάνει τους ιδ υπάλληλους που πληρώνονται μέσω οαεδ ή μικρομεσαίους που ζουν με επιδοτήσεις κ προγράμματα.

:shok:

το 70+% βρίσκεται στην αντιπαραγωγική τάξη, που μόνο παίρνουν χωρίς να υπάρχει ανταπόδοτικότητα.

α ξέχασα...όλοι αυτοί συντηρούν την αγορά.

STREETRACING
13-04-13, 19:53
Εδω έχουμε γεμίσει έλληνες που παίρνουν τα αποφαγια απο τα σουβλατζιδικα κ τα τρώνε στη γωνία γάμω το χρ@στο τους που μας έχουνε φέρει...
Παλουκωμα στο Σύνταγμα θέλουνε όλοι.

Moufas E46
13-04-13, 19:58
:shok:

το 70+% βρίσκεται στην αντιπαραγωγική τάξη, που μόνο παίρνουν χωρίς να υπάρχει ανταπόδοτικότητα.

α ξέχασα...όλοι αυτοί συντηρούν την αγορά.

φιλε μου δεν ειναι ολος ο ιδιωτικος τομεας παραγωγικος μη τρελαθουμε κιολας. για παραδειγμα εσυ ανηκεις στον παραγωγικο τομεα λογω του εργοστασιου που εχεις. αλλα το 80% παροχη υπηρεσιων κανει. αν ηταν παραγωγικος ο ιδιωτικος τομεας θα ειχαμε διαφορετικο εμπορικο ισοζυγιο και καλυτερη οικονομια.

vagmag
13-04-13, 20:13
:shok:


α ξέχασα...όλοι αυτοί συντηρούν την αγορά.

:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

vagmag
13-04-13, 20:15
φιλε μου δεν ειναι ολος ο ιδιωτικος τομεας παραγωγικος μη τρελαθουμε κιολας. για παραδειγμα εσυ ανηκεις στον παραγωγικο τομεα λογω του εργοστασιου που εχεις. αλλα το 80% παροχη υπηρεσιων κανει. αν ηταν παραγωγικος ο ιδιωτικος τομεας θα ειχαμε διαφορετικο εμπορικο ισοζυγιο και καλυτερη οικονομια.

Ακομα και η παροχη υπηρεσιας, παραγωγη χρηματος ειναι (μπορει οχι νεου), αλλα παραγει κερδος (υπεραξια) και πληρωνει στο κρατος.... ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ!!!!

Μην μπερδευουμε τα πραγματα!

PANOS-E60
13-04-13, 20:21
φιλε μου δεν ειναι ολος ο ιδιωτικος τομεας παραγωγικος μη τρελαθουμε κιολας. για παραδειγμα εσυ ανηκεις στον παραγωγικο τομεα λογω του εργοστασιου που εχεις. αλλα το 80% παροχη υπηρεσιων κανει. αν ηταν παραγωγικος ο ιδιωτικος τομεας θα ειχαμε διαφορετικο εμπορικο ισοζυγιο και καλυτερη οικονομια.

δεν εχεις δίκιο φίλε, το εμπορικό ισοζύγιο είναι ένα από τα πολλά μακροοικονομικά μεγέθη που δείχνουν την ευρωστία μιά οικονομίας, υπάρχουν πολλοί άλλοι εξίσου σημαντικοί. Ενας πολύ σημαντικός δείκτης είναι ο λόγος δημοσίων επενδύσεων ως προς τις ιδιωτικές, γιά παράδειγμα, στον οποίο η Ελλάδα ειναι παραδοσιακά πάτος.

αν μιά χωρα εχει πλεονασματικό προυπολογισμό, ελάχιστα ενδιαφέρει οποινδήποτε αναλυτη ή επενδυτή, το αν εχει θετικό εμπορικό ισοζύγιο. Η Ελβετία πχ, είναι μια οικονομία υπηρεσιών, το Λουξεμβρούργο ομοίως, δεν εχω υπόψιν μου να εχουν πρόβλημα ανταγωιστικότητας. Η Ελλάδα ειναι μιά χωρα υπηρεσιών τα τελευταία 30 χρόνια αλλά το βασικό της πρόβλημα ειναι ο αχανής όγκος του δημοσίου τομέα και η εξωφρενικά χαμηλή παραγωγικότητα του του τομέα αυτού, ο οποίος παρεμβαίνει (και διαπλέκεται) στο κάθε τι. Ακόμα χειρότερα, ο υψηλός δανεισμός της χωρας οφείλεται κυρίως στο τεραστιο κοστος λειτουργίας του δημοσίου.

Monsta
13-04-13, 20:44
Θεσσαλονίκη 13/4/13

"Πορεία συμπαράστασης στους κατηγορημένους για απόπειρα ανθρωποκτονίας κατά των υπαλλήλων σεκιούριτι στις Σκουριές".

Ας συμπαρασταθούμε στα απόβλητα που εκ προθέσεως κατά συρροή και ενώ ευρίσκετο σε ήρεμη ψυχική κατάσταση "είχε αποφασίσει να σκοτώσει", ενώ "στόχευσε κ πυροβόλησε εναντίον τους με κυνηγετική καραμπίνα". :facepalm:

Και βέβαια ας τους αφήσουμε να κάνουν πορεία και να κλείσουν τους δρόμους της συμπρωτεύουσας. :facepalm:

ΚΑΘΙΚΙΑ.

Nino
13-04-13, 21:22
δεν εχεις δίκιο φίλε, το εμπορικό ισοζύγιο είναι ένα από τα πολλά μακροοικονομικά μεγέθη που δείχνουν την ευρωστία μιά οικονομίας, υπάρχουν πολλοί άλλοι εξίσου σημαντικοί. Ενας πολύ σημαντικός δείκτης είναι ο λόγος δημοσίων επενδύσεων ως προς τις ιδιωτικές, γιά παράδειγμα, στον οποίο η Ελλάδα ειναι παραδοσιακά πάτος.

αν μιά χωρα εχει πλεονασματικό προυπολογισμό, ελάχιστα ενδιαφέρει οποινδήποτε αναλυτη ή επενδυτή, το αν εχει θετικό εμπορικό ισοζύγιο. Η Ελβετία πχ, είναι μια οικονομία υπηρεσιών, το Λουξεμβρούργο ομοίως, δεν εχω υπόψιν μου να εχουν πρόβλημα ανταγωιστικότητας. Η Ελλάδα ειναι μιά χωρα υπηρεσιών τα τελευταία 30 χρόνια αλλά το βασικό της πρόβλημα ειναι ο αχανής όγκος του δημοσίου τομέα και η εξωφρενικά χαμηλή παραγωγικότητα του του τομέα αυτού, ο οποίος παρεμβαίνει (και διαπλέκεται) στο κάθε τι. Ακόμα χειρότερα, ο υψηλός δανεισμός της χωρας οφείλεται κυρίως στο τεραστιο κοστος λειτουργίας του δημοσίου.

Πανο εσυ ειδικα ξερεις πολυ καλα ποσο σημαντικο ειναι το εμπορικο ισοζυγιο και τι δεικτες βγαζει!!
Ξερεις πολυ καλα οτι αυτα που σε εμας τους κοινουςς θνητους δειχνουν παραλογα (βλεπε μειωση εσοδων απο καταθεση πινακιδων και οτι συνεπαγει αυτος ο παροπλισμος οχηματων, αυξηση φορου στα καυσιμα και αυτοματη μειωση της καταναλωσης σε θερμανση -κινηση αρα μειωση εσοδων)οτι στο τελος λειτουργουν υπερ της οικονομιας απο τους δεικτες του εμπορικου ισοζυγιου, οτι αυτα που βλεπουν οι δανειστες ειναι τα στοιχεια.
Στοιχεια που στο παρελθον τα μαγειρευαμε και οπως μας αρεσε και δεν ειμασταν και οι μονοι...
Συμπερασμα αυτο που λεει ο moufas δεν ειναι λαθος και το ξερεις!!!

PANOS-E60
13-04-13, 21:33
εμπορικό ισοζυγιο = εισαγωγες - εξαγωγές Γιαννη. Τι σχεση εχουν τα υπολοιπα που λες .............. δεν ξερω.

Thomelef
13-04-13, 21:34
ότι δλδ τι???ότι η μεταποίηση είναι η μόνη πραγματική οικονομία? ε μη τρελαθούμε τώρα...

πραγματική οικονομία είναι κάθε τι που αποφέρει κέρδη, για να μπορεί να εξελίσεται το πράμα.

και η μεταποίηση, και η παροχή υπηρεσιών, και το εμπόριο είναι οικονομία, εφόσων παράγουν κέρδη.

απο την στιγμή που δεν παράγουν, το πρόβλημα σκάει και αλλού. βλέπε σφραγισμένες επιταγές, ακάλυπτα δάνεια, απλήρωτες εισφορές κτλ κτλ...όπως ακριβώς είναι το κράτος δλδ, μόνο που δεν έχει τράπεζα απο πίσω του την ευρώπη για να του τα χώνει...

Monsta
13-04-13, 21:35
Καταπατήθηκαν τα δημοκρατικά τους δικαιώματα...:hystericalbs1:


https://www.youtube.com/watch?v=5Qm7FR4mQik&sns=em


Sent from my iPhone

Nino
13-04-13, 21:37
εμπορικό ισοζυγιο = εισαγωγες - εξαγωγές Γιαννη. Τι σχεση εχουν τα υπολοιπα που λες .............. δεν ξερω.

δεν μειωνονται οι εισαγωγες συνεπεια αυτων?

Monsta
13-04-13, 21:42
.....αν ηταν παραγωγικος ο ιδιωτικος τομεας θα ειχαμε......:


Τι άλλο θα διαβάσουμε εδώ μέσα. :facepalm:

PANOS-E60
13-04-13, 21:44
δεν μειωνονται οι εισαγωγες συνεπεια αυτων?

από ποτε οι εισαγωγες ειναι καλό πραγμα ?






οι απαντησεις σε ολες τις ερωτησεις εδώ.

https://www.bankofgreece.gr/BogEkdoseis/ekthdkth2012.pdf κεφ. 8

Nino
13-04-13, 21:47
από ποτε οι εισαγωγες ειναι καλό πραγμα ?






οι απαντησεις σε ολες τις ερωτησεις εδώ.

https://www.bankofgreece.gr/BogEkdoseis/ekthdkth2012.pdf κεφ. 8

Ρε εσυ αυτο ακριβως λεω!!!

Thomelef
13-04-13, 21:51
από ποτε οι εισαγωγες ειναι καλό πραγμα ?






οι απαντησεις σε ολες τις ερωτησεις εδώ.

https://www.bankofgreece.gr/BogEkdoseis/ekthdkth2012.pdf κεφ. 8

απο τη στιγμή που υπάρχει σοβαρή εγχώρια έλλειψη του εισαγώμενου προιόντος.

πχ δεν έχουμε αυτοκινητοβιομηχανίες, εργοστάσια παραγωγής μηχανημάτων για όλους τους κλάδους, δεν παράγουμε τεχνολογία, μηχανάκια, χημικά, και 1002 άλλα πράγματα. εκεί είναι καλό και αναγκαίο το εμπόριο.

η ζημιά γίνεται σε προιόντα που ήδη παράγονται στον τόπο και το εισαγώμενο παίρνει μερίδιο της αγοράς απο τις τοπικές επιχειρήσεις αφήνοντας κόσμο στον δρόμο...

Stathis
13-04-13, 22:03
Πανο εσυ ειδικα ξερεις πολυ καλα ποσο σημαντικο ειναι το εμπορικο ισοζυγιο και τι δεικτες βγαζει!!
Ξερεις πολυ καλα οτι αυτα που σε εμας τους κοινουςς θνητους δειχνουν παραλογα (βλεπε μειωση εσοδων απο καταθεση πινακιδων και οτι συνεπαγει αυτος ο παροπλισμος οχηματων, αυξηση φορου στα καυσιμα και αυτοματη μειωση της καταναλωσης σε θερμανση -κινηση αρα μειωση εσοδων)οτι στο τελος λειτουργουν υπερ της οικονομιας απο τους δεικτες του εμπορικου ισοζυγιου, οτι αυτα που βλεπουν οι δανειστες ειναι τα στοιχεια.
Στοιχεια που στο παρελθον τα μαγειρευαμε και οπως μας αρεσε και δεν ειμασταν και οι μονοι...
Συμπερασμα αυτο που λεει ο moufas δεν ειναι λαθος και το ξερεις!!!

Γιαννη αυτο που λεει ο μουφας, ειναι μουφα και το ξερεις... thumb

Monsta
13-04-13, 22:19
Το facepalm εμοτικονάκι δουλεύει υπερωρίες το κακόμοιρο.

Monsta
13-04-13, 22:57
Ελλάς. Η χώρα όπου η κοινή γνώμη έχει τσακωθεί με τη κοινή λογική.


https://www.youtube.com/watch?v=z2z7B6nFpUs&sns=em


Sent from my iPhone

Monsta
13-04-13, 23:10
Transparency vs ορνιθοσκαλίσματα.



The White House Blog

President Obama and Vice President BidenΆs 2012 Tax Returns

April 12, 2013 at 01:34 PM EDT

Today, the President released his 2012 federal income tax returns. He and the First Lady filed their income tax returns jointly and reported adjusted gross income of $608,611. The Obamas paid $112,214 in total tax.

The President and First Lady also reported donating $150,034 – or about 24.6 percent of their adjusted gross income – to 33 different charities. The largest reported gift to charity was $103,871 to the Fisher House Foundation.

The PresidentΆs effective federal income tax rate is 18.4 percent. The President believes we must reform our tax system which is why he has proposed policies like the Buffett Rule that would ask the wealthiest Americans to pay their fair share while protecting families making under $250,000 from seeing their taxes go up. Under the PresidentΆs own tax proposals, including limitations on the value of tax preferences for high-income households, he would pay more in taxes while ensuring we cut taxes for the middle class and those trying to get in it.

The President and First Lady also released their Illinois income tax return and reported paying $29,450 in state income tax.

DOWNLOAD THE OBAMASΆ TAX RETURNS

The Vice President and Dr. Jill Biden also released their 2012 federal income tax returns, as well as state income tax returns for both Delaware and Virginia. The Bidens filed joint federal and combined Delaware income tax returns. Dr. Biden filed a separate non-resident tax return for the state of Virginia. Together, they reported adjusted gross income of $385,072. The Bidens paid $87,851 in total federal tax for 2012. They paid $13,531 in Delaware income tax and $3,593 in Virginia income tax. The Bidens contributed $7,190 to charity in 2012.

DOWNLOAD THE BIDENSΆ TAX RETURNS

https://m.whitehouse.gov/blog/2013/04/12/president-obama-and-vice-president-biden-2012-tax-returns

Stamatis
14-04-13, 00:53
Λίστα Κινητικότητας Ανα Βαθμολογία
https://news.in.gr/files/1/2013/04/12/1.pdf

1 ΚΙΡΜΙΖΟΓΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ βαθμολογια 200,09

Πίνακας τοποθετήσεων

https://news.in.gr/files/1/2013/04/12/3.pdf

ΚΙΡΜΙΖΟΓΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΩΝ Βαθμολογία 150,09

Τι δεν καταλλλλλλλλλλλλλλλλαβαίν ω?
Τι δεν καταλλλλλλλλλλλλλλλλαβαίν ω?


Πηγή
https://news.in.gr/greece/article/?aid=1231243921

hades7
14-04-13, 00:59
Τυπε ασε τις απορίες δεν πρόκειται να πάρεις απαντήσεις πες μας πως τα περνάς

Stamatis
14-04-13, 01:35
Σκατά...

wheelman
14-04-13, 10:05
Λίστα Κινητικότητας Ανα Βαθμολογία
1 ΚΙΡΜΙΖΟΓΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ βαθμολογια 200,09

Πίνακας τοποθετήσεων
ΚΙΡΜΙΖΟΓΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΩΝ Βαθμολογία 150,09

Τι δεν καταλλλλλλλλλλλλλλλλαβαίν ω?
Τι δεν καταλλλλλλλλλλλλλλλλαβαίν ω?


Πηγή
https://news.in.gr/greece/article/?aid=1231243921
Shortάρανε λάθος το excel :th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:
λέμε τώρα....

good 2 have you back_!!!

VanVIC
14-04-13, 10:17
Σκατά...

https://1.bp.blogspot.com/-3LGp0qbDSxE/TmQlvvq4c1I/AAAAAAAAAJg/1S1b1mux7iM/s1600/skata2.JPG

aristent
14-04-13, 10:49
Σκατά...

Do not panic, you are very genius!!!......you can escape from bad situations!!!:original:

Stamatis
14-04-13, 11:12
Δε μασαω Αρη. Ολα στην ωρα τους.
Απλα οταν ερθει η ωρα εκεινη, θα πεσει πολυ πετσωμα
Η υπομονη μου οπως ξερεις δεν εξαντλειται και εχω μεγαλες αντοχες.
Τον πρωτο κακοκοιρη σκεφτομαι που θα φαει στο κεφαλι δυο χρονια συμπιεσμενης οργης.

Stathis
14-04-13, 12:51
https://lh3.ggpht.com/-c1V_TAj3Rho/UV1W7V6gSBI/AAAAAAABaP0/A09s4jkQNdM/s1600/Karamanlis_kostas.jpg

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΜΠΑΝΑΝΙΑ: Ποιος απειλούσε τον... Kουρασμένο?

Του ΗΛΙΑ ΚΑΝΕΛΛΗ

Το αποκαλούμενο «σχέδιο δολοφονίας» του πρώην πρωθυπουργού Κώστα Καραμανλή μπορεί να είναι γοητευτική ιστορία μόνο για όσους πιστεύουν ότι τα αναγνώσματα του Νταν Μπράουν παραπέμπουν στην πραγματικότητα. Για τους κανονικούς ανθρώπους δεν μπορεί να είναι αλήθεια.

Ποιος θα ήθελε να σκοτώσει έναν άνθρωπο στην πρωθυπουργία του οποίου δεν διακυβεύθηκαν σοβαρά πράγματα;

Παρέλαβε μια χώρα τις παραμονές της μεγαλύτερης διεθνούς αθλητικής διοργάνωσης και την παρέδωσε, επτά χρόνια αργότερα, εσπευσμένα, πριν κληθεί να διαχειριστεί την οικονομική κρίση και τις συνέπειές της, ενώ στο μεταξύ είχε κάνει συστηματικά πολιτική παροχών στην κομματική πελατεία του και σε ισχυρές κοινωνικές ομάδες πίεσης.

Η αλήθεια είναι ότι δεν κοπίασε ιδιαίτερα ούτε για να γίνει πρωθυπουργός. Εκτός από την κούραση των πολιτών από τη διακυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, που τον έστειλαν εύκολα στην εξουσία, και τη δημοσιονομική επάρκεια που τον διατήρησε, όλη η υπόλοιπη πολιτική ταυτότητά του ήταν καθορισμένη από τη σχέση του με τη λαϊκότητα, πίσω από την οποία είχε οχυρωθεί. Οι δημόσιες εμφανίσεις του σε έκαναν να τον αισθάνεσαι άνθρωπο της διπλανής πόρτας.

Οτι ήταν άμεσος, δεν χωρά αμφιβολία. Αλλά θα ήταν παράλογο να μην είναι και η λαϊκότητα συστατικό της εικόνας του όπως την είχαν πλάσει τα μέσα επικοινωνίας. Αλλωστε, πάντα κάποιοι φρόντιζαν για την εικόνα του αυτή - από την εποχή που τον έβαζαν να παίζει ποδόσφαιρο μέχρι το καλοκαίρι των μεγάλων πυρκαγιών, όταν φόρεσε ειδική στολή εκστρατείας για να περιηγηθεί τον τόπο των καταστροφών.

Οταν ένας πολιτικός φροντίζει τόσο πολύ για την εικόνα του, δεν παραμελεί απλώς την πολιτική. Υποβαθμίζει ακόμα και τη δουλειά του, τις στοιχειώδεις καθημερινές υποχρεώσεις του. Θα πρέπει να είναι ο μοναδικός πρωθυπουργός που είχε καταφέρει η εργάσιμη ημέρα του να τελειώνει στις 2.30 το μεσημέρι - και άλλωστε, η ραθυμία του αποδεικνυόταν από τον απίστευτα πολύ χρόνο που ξόδευε στη Ραφήνα.

Ποιος ξέρει πώς έβλεπε το μέλλον της χώρας εκείνη την εποχή;

Οπως και να το έβλεπε, πάντως, φρόντιζε να μην ανησυχούμε. Και πριν από το τέλος, απλώς, καθησύχαζε το πόπολο.

Ποιος μπορεί λοιπόν να πιστέψει ότι κάποιοι είχαν λόγο να εξοντώσουν αυτό τον άνθρωπο - και μάλιστα όχι να τον εξοντώσουν πολιτικά αλλά να τον δολοφονήσουν;

Κανείς, νομίζω.

Και για ποιο λόγο να τον δολοφονήσουν; Για τον αγωγό Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολης, όπως ισχυρίζονται κάποιοι «ψεκασμένοι»; Επειδή ήθελε να αναπροσανατολίσει τη χώρα στην «ξανθή φυλή»;

Είδαμε και τους Κυπρίους πώς τους χρησίμευσε αυτός ο προσανατολισμός.

Μήπως απλώς ήταν στόχος των Νεφελίμ;

Αυτά όμως έχουν άλλη σοβαρότερη δουλειά, να δολοφονήσουν τη λογική σε αυτή τη χώρα - και όπως πάμε, φαίνεται ότι μάλλον τα καταφέρνουν...https://radar-gr.blogspot.gr/2013/04/k.html

Nino
14-04-13, 13:26
καλα ο κανελλης οτι να'ναι χειροτερος κα απο την συνονοματη του χαχαχα
ενταξει πολιτικη κανει αλλα τοσο πολυ που η ασχετοσυνη(ειναι αραγε ασχετοσυνη?) του κανει μπαμ,
μονο ο αγωγος ηταν? που αν απαξιωνει αυτο το σχεδιο τοτε σιγουρα ειναι ασχετος!!
Το σχεδιο αναν και το βετο στα σκοπια τα σκεφτηκε και τι προκαλεσαν σε καποιους που πονταραν σε αυτα τα σχεδια??

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
14-04-13, 13:43
Αιωνόβιους υπαλλήλους διαθέτει το ελληνικό Δημόσιο την ώρα που η εξυγίανση και η ανανέωση της διοίκησης αποτελούν βασική προτεραιότητα της κυβέρνησης και η τρόικα ζητά επιτακτικά άμεσα αποτελέσματα.

Στο πλαίσιο αυτό, τον τίτλο του πλέον ηλικιωμένου δημοσίου υπαλλήλου διεκδικεί ένα στέλεχος ελληνικής δημόσιας υπηρεσίας, ηλικίας 91 ετών!

Ο εν λόγω υπάλληλος είχε διοριστεί το 1968 ως νομικός σύμβουλος στο Ταμείο Εθνικής Οδοποιίας και αφού έχει συμπληρώσει 45 χρόνια προϋπηρεσίας, ο νομικός σύμβουλος εξακολουθεί να λαμβάνει κανονικά όχι μόνο το μισθό του, αλλά και κίνητρα απόδοσης και πριν παραγωγικότητας.

Η πραγματικά απίστευτη ιστορία, την οποία δημοσιεύει το Πρώτο Θέμα ήρθε στο φως από το πόρισμα του Γενικού Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης, Λέανδρου Ρακιντζή, αναφορικά με το καθεστώς που επικρατεί στο ΤΕΟ.

Από τον έλεγχο προέκυψε ότι ο μαθουσάλας υπάλληλος έχει λάβει ποσά που φθάνουν ετησίως τις 30.000 ευρώ, ενώ πολλές υποθέσεις της υπηρεσίας έχουν ανατεθεί στην κόρη του η οποία είναι επίσης δικηγόρος.

Οι έλεγχοι της Επιθεώρησης αποκάλυψαν και άλλα στραβά και ανάποδα του ελληνικού Δημοσίου και επιβεβαίωσαν ότι σε πολλές υπηρεσίες κυριαρχεί η κοπάνα, το μειωμένο ωράριο (με κανονικό μισθό), αλλά και η καταβολή υπερωριών σε υπαλλήλους που δεν πατούν καν το πόδι τους στη δουλειά!

Χαρακτηριστική είναι η περίπτωση υπαλλήλου στην TEO A.E., ο οποίος σε τρία χρόνια πήρε υπερωρίες και οδοιπορικά ύψους 21.500 ευρώ, αν και απουσίαζε συνεχώς. Το μυστικό του ήταν ότι... του χτυπούσαν την κάρτα οι συνάδελφοί του!

https://www.news.gr/ellada/koinonia/article/58458/enas-dhmosios-ypallhlos-91-eton.html

vagmag
14-04-13, 13:48
φιλε κωσντσαντινε... αυτα δεν ειναι πεταμενα χρηματα!:hystericalbs1:
Αυτο δεν ειναι κλεψια!:hystericalbs1:

να τους κρατησουμε τους ανθρωπους!!!:hystericalbs1:

Δεν εχει σκεφτει κανενας, οτι αν αυτοι ολοι πηγαιναν σπιτια τους, οι υπολοιποι θα μπορουσαν να αμοιφθουν σωστα, και οτι δε αθ χρειαζοταν ολοι οι φοροι κ τα χαρατσια....;;; Αλλα ειπαμε.... παραγωγικο δημοσιο εχουμε....:warriorsmiley:

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
14-04-13, 13:53
Αντιμέτωπη με την πιο δύσκολη ώρα της Sprider, που μέχρι προ λίγων ετών μεγαλουργούσε εντός και εκτός συνόρων, φτάνοντας να χαρακτηρίζεται ως η «ελληνική Zara», βρίσκεται η οικογένεια Χατζηιωάννου.

Η αλυσίδα καταστημάτων ειδών ένδυσης συνεχίζει να λειτουργεί υπό το βάρος των τεράστιων ζημιών και των μη εξυπηρετούμενων δανείων, ενώ ο ίδιος ο Σάκης Χατζηιωάννου, που δημιούργησε από το μηδέν το φαινόμενο Sprider, φτάνοντας τη χρηματιστηριακή της αξία κοντά στα 500 εκατ. ευρώ, βρίσκεται σήμερα αντιμέτωπος με ποινικές διώξεις, κατηγορούμενος μαζί με άλλα μέλη του τότε δ.σ. -μεταξύ αυτών και ο αδελφός του Σάββας- για προμελετημένο εμπρησμό των αποθηκών και των γραφείων στην Ανθούσα, ώστε η εταιρεία να εισπράξει την αποζημίωση.

Χαριστική βολή
Η πυρκαγιά, που κατέστρεψε ολοσχερώς τις κεντρικές εγκαταστάσεις της εταιρείας, προξενώντας ζημίες άνω των 12 εκατ. ευρώ, ήταν η τέταρτη τα τελευταία χρόνια και έμελλε να αποδειχθεί και «φαρμακερή» για τη βιωσιμότητα του ομίλου. Για τη συγκεκριμένη επένδυση, μάλιστα, το υπ. Ανάπτυξης ζητά να επιστραφεί η επιχορήγηση του Αναπτυξιακού Νόμου, ύψους 2,045 εκατ.

Οι επικεφαλής της εταιρείας αντικρούουν τις κατηγορίες, με τον Σάκη Χατζηιωάννου να δηλώνει πως «η πυρκαγιά ήταν ένα σημαντικότατο πλήγμα, από το οποίο ούτε η εταιρεία ούτε η οικογένειά μου ως βασικοί μέτοχοι αυτής δεν είχαμε κανένα συμφέρον και απολύτως τίποτα να κερδίσουμε».

Πάντως, το όλο θέμα παραμένει σε εκκρεμότητα, όπως και η αποζημίωση των 9,97 εκατ. ευρώ που διεκδικεί ο όμιλος για την πυρκαγιά, καθώς η εισαγγελική έρευνα συνεχίζεται, ενώ, έναν χρόνο μετά, ούτε η πυροσβεστική υπηρεσία έχει εκδώσει το πόρισμά της.

Σανίδα σωτηρίας
Τώρα, υπό νέα διοίκηση και με νέα έδρα στη Θεσσαλονίκη, η Sprider αναζητά τη σωτηρία μέσα από το άρθρο 99, στο οποίο προσέφυγε στις 8 Ιανουαρίου 2013, αναμένοντας την έκδοση της οριστικής απόφασης από το Πολυμελές Πρωτοδικείο Θεσσαλονίκης.

Ήδη από τις 25/2 το δικαστήριο εξέδωσε προσωρινή διαταγή, για απαγόρευση κάθε μέτρου αναγκαστικής εκτέλεσης από τους πιστωτές, ενώ το επόμενο διάστημα αναμένεται η απόφαση για το αν το αίτημα υπαγωγής στη διαδικασία εξυγίανσης θα γίνει αποδεκτό. Αν δεν δοθεί το πράσινο φως, η επόμενη ημέρα θα είναι εξαιρετικά δύσκολη για τον όμιλο και τους 1.080 εργαζομένους (περίπου 500 άτομα έχουν απολυθεί από πέρυσι).

Sprider οφείλει περισσότερα από 95 εκατ. ευρώ, εκ των οποίων τα οποία 55,5 εκατ. αποτελούν δάνεια που έχουν πάψει να αποπληρώνονται. Πέρυσι, μάλιστα, ο δανεισμός της αυξήθηκε κατά 10 εκατ., καθώς κατέπεσαν εγγυητικές επιστολές για την αγορά εμπορευμάτων. Οι διαπραγματεύσεις με τη Γενική και την Εμπορική Τράπεζα για αναδιάρθρωση του ομολογιακού δανείου των 26,2 εκατ. ευρώ δεν ευοδώθηκαν και, πλέον, η λύση αναζητείται στο «κούρεμα» των πιστωτών μέσω του άρθρου 99.

Ακριβώς λόγω των υψηλών υποχρεώσεων, αλλά και της αρνητικής καθαρής θέσης (στο τέλος του 2012 έφτανε τα 17,7 εκατ. ευρώ), οι ορκωτοί ελεγκτές που υπογράφουν τον ισολογισμό της Sprider δήλωσαν αδυναμία να εκφράσουν γνώμη. Ως αποτέλεσμα, ανεστάλη η διαπραγμάτευση των μετοχών στο Χρηματιστήριο.

Αποχώρησε
Την ίδια στιγμή, η συμφωνία πώλησης της θυγατρικής της στη Ρουμανία προς την κυπριακή Naqua Investments έναντι 640.000 ευρώ, που είχε ανακοινωθεί τον Ιούνιο του 2012, ακυρώθηκε, καθώς δεν επικυρώθηκε από τις τράπεζες. Η Sprider, ωστόσο, έχει αποφασίσει να αποσυρθεί ολοκληρωτικά από το εξωτερικό, όπου διατηρούσε 27 σημεία πώλησης.

Info
Η Sprider αριθμεί ένα από τα μεγαλύτερα δίκτυα πωλήσεων πανελλαδικά, με 78 καταστήματα. Πολλοί τα εποφθαλμιούν, ποντάροντας ότι θα επαναληφθεί το «μοντέλο» της αλυσίδας σούπερ-μάρκετ Ατλάντικ.

Το 2012 ο όμιλος εμφάνισε καθαρές ζημίες 49,9 εκατ. ευρώ, αρνητικό λειτουργικό αποτέλεσμα 24,4 εκατ., μείωση πωλήσεων 31% (81 εκατ.) και αρνητικά ίδια κεφάλαια 17,7 εκατ. ευρώ.

https://www.capital.gr/weekend_articles.asp?id=1772826

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
14-04-13, 14:00
τι απεγινε τελικα αυτος?
https://www.capital.gr/Articles.asp?id=1772705

Skyline_IS
14-04-13, 20:58
Η αναπτυξη ερχεται,ζητω η νεα φουρνια δημοκρατων,να το μελλον της ελλαδας


https://www.youtube.com/watch?v=jRPaZpWIOHk"]https://www.youtube.com/watch?v=jRPaZpWIOHk

https://www.youtube.com/watch?v=qo9kaW_ObOQ"]https://www.youtube.com/watch?v=qo9kaW_ObOQ

https://www.youtube.com/watch?v=ChbyeuINcOE&feature=player_embedded"]https://www.youtube.com/watch?v=ChbyeuINcOE&feature=player_embedded


:viannen_01::viannen_01:

fanisk
14-04-13, 21:02
Στραβογ@μημενες φαινονται :D

Skyline_IS
14-04-13, 21:06
Στραβογ@μημενες φαινονται :D

Ουτε στραβο...
Μαλλον εχουν μεγαλη περιοδο ξηρασιας.. :p

Samaro
14-04-13, 21:20
Ο πλήρης φασισμός στο όνομα της δημοκρατίας !!! :thumbsdown:

Monsta
14-04-13, 21:32
Αντιμέτωπη με την πιο δύσκολη ώρα της Sprider, που μέχρι προ λίγων ετών μεγαλουργούσε εντός και εκτός συνόρων, φτάνοντας να χαρακτηρίζεται ως η «ελληνική Zara», βρίσκεται η οικογένεια Χατζηιωάννου.

Η αλυσίδα καταστημάτων ειδών ένδυσης συνεχίζει να λειτουργεί υπό το βάρος των τεράστιων ζημιών και των μη εξυπηρετούμενων δανείων, ενώ ο ίδιος ο Σάκης Χατζηιωάννου, που δημιούργησε από το μηδέν το φαινόμενο Sprider, φτάνοντας τη χρηματιστηριακή της αξία κοντά στα 500 εκατ. ευρώ, βρίσκεται σήμερα αντιμέτωπος με ποινικές διώξεις, κατηγορούμενος μαζί με άλλα μέλη του τότε δ.σ. -μεταξύ αυτών και ο αδελφός του Σάββας- για προμελετημένο εμπρησμό των αποθηκών και των γραφείων στην Ανθούσα, ώστε η εταιρεία να εισπράξει την αποζημίωση.

Χαριστική βολή
Η πυρκαγιά, που κατέστρεψε ολοσχερώς τις κεντρικές εγκαταστάσεις της εταιρείας, προξενώντας ζημίες άνω των 12 εκατ. ευρώ, ήταν η τέταρτη τα τελευταία χρόνια και έμελλε να αποδειχθεί και «φαρμακερή» για τη βιωσιμότητα του ομίλου. Για τη συγκεκριμένη επένδυση, μάλιστα, το υπ. Ανάπτυξης ζητά να επιστραφεί η επιχορήγηση του Αναπτυξιακού Νόμου, ύψους 2,045 εκατ.

Οι επικεφαλής της εταιρείας αντικρούουν τις κατηγορίες, με τον Σάκη Χατζηιωάννου να δηλώνει πως «η πυρκαγιά ήταν ένα σημαντικότατο πλήγμα, από το οποίο ούτε η εταιρεία ούτε η οικογένειά μου ως βασικοί μέτοχοι αυτής δεν είχαμε κανένα συμφέρον και απολύτως τίποτα να κερδίσουμε».

Πάντως, το όλο θέμα παραμένει σε εκκρεμότητα, όπως και η αποζημίωση των 9,97 εκατ. ευρώ που διεκδικεί ο όμιλος για την πυρκαγιά, καθώς η εισαγγελική έρευνα συνεχίζεται, ενώ, έναν χρόνο μετά, ούτε η πυροσβεστική υπηρεσία έχει εκδώσει το πόρισμά της.

Σανίδα σωτηρίας
Τώρα, υπό νέα διοίκηση και με νέα έδρα στη Θεσσαλονίκη, η Sprider αναζητά τη σωτηρία μέσα από το άρθρο 99, στο οποίο προσέφυγε στις 8 Ιανουαρίου 2013, αναμένοντας την έκδοση της οριστικής απόφασης από το Πολυμελές Πρωτοδικείο Θεσσαλονίκης.

Ήδη από τις 25/2 το δικαστήριο εξέδωσε προσωρινή διαταγή, για απαγόρευση κάθε μέτρου αναγκαστικής εκτέλεσης από τους πιστωτές, ενώ το επόμενο διάστημα αναμένεται η απόφαση για το αν το αίτημα υπαγωγής στη διαδικασία εξυγίανσης θα γίνει αποδεκτό. Αν δεν δοθεί το πράσινο φως, η επόμενη ημέρα θα είναι εξαιρετικά δύσκολη για τον όμιλο και τους 1.080 εργαζομένους (περίπου 500 άτομα έχουν απολυθεί από πέρυσι).

Sprider οφείλει περισσότερα από 95 εκατ. ευρώ, εκ των οποίων τα οποία 55,5 εκατ. αποτελούν δάνεια που έχουν πάψει να αποπληρώνονται. Πέρυσι, μάλιστα, ο δανεισμός της αυξήθηκε κατά 10 εκατ., καθώς κατέπεσαν εγγυητικές επιστολές για την αγορά εμπορευμάτων. Οι διαπραγματεύσεις με τη Γενική και την Εμπορική Τράπεζα για αναδιάρθρωση του ομολογιακού δανείου των 26,2 εκατ. ευρώ δεν ευοδώθηκαν και, πλέον, η λύση αναζητείται στο «κούρεμα» των πιστωτών μέσω του άρθρου 99.

Ακριβώς λόγω των υψηλών υποχρεώσεων, αλλά και της αρνητικής καθαρής θέσης (στο τέλος του 2012 έφτανε τα 17,7 εκατ. ευρώ), οι ορκωτοί ελεγκτές που υπογράφουν τον ισολογισμό της Sprider δήλωσαν αδυναμία να εκφράσουν γνώμη. Ως αποτέλεσμα, ανεστάλη η διαπραγμάτευση των μετοχών στο Χρηματιστήριο.

Αποχώρησε
Την ίδια στιγμή, η συμφωνία πώλησης της θυγατρικής της στη Ρουμανία προς την κυπριακή Naqua Investments έναντι 640.000 ευρώ, που είχε ανακοινωθεί τον Ιούνιο του 2012, ακυρώθηκε, καθώς δεν επικυρώθηκε από τις τράπεζες. Η Sprider, ωστόσο, έχει αποφασίσει να αποσυρθεί ολοκληρωτικά από το εξωτερικό, όπου διατηρούσε 27 σημεία πώλησης.

Info
Η Sprider αριθμεί ένα από τα μεγαλύτερα δίκτυα πωλήσεων πανελλαδικά, με 78 καταστήματα. Πολλοί τα εποφθαλμιούν, ποντάροντας ότι θα επαναληφθεί το «μοντέλο» της αλυσίδας σούπερ-μάρκετ Ατλάντικ.

Το 2012 ο όμιλος εμφάνισε καθαρές ζημίες 49,9 εκατ. ευρώ, αρνητικό λειτουργικό αποτέλεσμα 24,4 εκατ., μείωση πωλήσεων 31% (81 εκατ.) και αρνητικά ίδια κεφάλαια 17,7 εκατ. ευρώ.

https://www.capital.gr/weekend_articles.asp?id=1772826


Το 2009 αγοράζαμε τα F458 δύο-δύο...:whistle:

Monsta
14-04-13, 21:42
Η αναπτυξη ερχεται,ζητω η νεα φουρνια δημοκρατων,να το μελλον

:viannen_01::viannen_01:


Δε φταίνε μόνο τα κwλόπαιδα, εξίσου μεγάλο μερίδιο ευθύνης φέρει και ο (κάθε) πρύτανης που επιτρέπει παρόμοιες συμπεριφορές. Ο πρύτανης πχ δεν είχε κινητό να καλέσει την ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ;;;

Επίσης, σε ποιο κολέγιο / πανεπιστήμιο του εξωτερικού θα εξακολουθούσαν αυτά τα ....παιδιά να φοιτούν την επόμενη μέρα των επεισοδίων ;;;;

Stathis
14-04-13, 21:43
Ελεεινη εταιρια με ελεεινα προιοντα και ελλεινους βλαχονεοπλουτους ιδιοκτητες.

η παλια σπριντερ που εβγαζε τα μαγιω και ειχε αξιολογη παρουσια στα 80-90s, πως διαολο καταντησε σε εμπορο κινεζικων σκουπιδιων?:facepalm:
Ο κυριος σακης που αναφερεται πιο πανω το καταφερε αυτο, αλλαξε ιδιοκτητες, ξερει κανεις?

sheriff
14-04-13, 21:52
Το 2009 αγοράζαμε τα F458 δύο-δύο...:whistle:

Ασπρο και κοκκινο με ρουμανικες πινακιδες;;;:whistle:

hades7
14-04-13, 21:57
Ελεεινη εταιρια με ελεεινα προιοντα και ελλεινους βλαχονεοπλουτους ιδιοκτητες.

η παλια σπριντερ που εβγαζε τα μαγιω και ειχε αξιολογη παρουσια στα 80-90s, πως διαολο καταντησε σε εμπορο κινεζικων σκουπιδιων?:facepalm:
Ο κυριος σακης που αναφερεται πιο πανω το καταφερε αυτο, αλλαξε ιδιοκτητες, ξερει κανεις?

Τι ψάχνεις όλοι οι επιχειρηματιες ειναι άχρηστοι; Ολοι κάνουν λάθος την δουλειά τους ; Με πτώση τζίρου 80% ποιος θα αντέξει; Με αγοραστική δύναμη του έλληνα στο 10ρικο τι ήθελες να πουλάει πρεταπορτε απο το μιλανο;

Monsta
14-04-13, 22:15
Αρη, η 1η πρόταση του Στάθη τα λέει ακριβώς όπως είναι.

No further need to expand.

Stathis
14-04-13, 22:23
Τι ψάχνεις όλοι οι επιχειρηματιες ειναι άχρηστοι; Ολοι κάνουν λάθος την δουλειά τους ; Με πτώση τζίρου 80% ποιος θα αντέξει; Με αγοραστική δύναμη του έλληνα στο 10ρικο τι ήθελες να πουλάει πρεταπορτε απο το μιλανο;

Δεν διαφωνω, ουτε χαιρομαι που θα κλεισει, οπως θα γινει και με ολους μας αργα η γρηγορα αν η πτωση συνεχιστει.
Περαν αυτου ομως ποτε δεν μου αρεσε το προφιλ αυτης της εταιριας, ουτε των ομοειδων της που θησαυριζουν πουλωντας σκουπιδια εκμεταλευομενες τη θλιβερη αισθητικη του μεσου καταναλωτη.
Και με την αγοραστικη δυναμη του στο 10ρικο, ας μην αγορασει τιποτα ο ελληνας, ας φορεσει τα περσινα, ετσι κι αλλιως δεν μιλαμε για ειδη πρωτης αναγκης, αλλα για αντιαισθητικη εκδοχη μοδας.

nikos1400
14-04-13, 22:23
Στραβογ@μημενες φαινονται :D

:thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown:(για τα "παιδια")

"Στραβ-αναθρεμενα" μου φαινονται...
Με ελλειψη σεβασμου εστω και στη διαφορα ηλικιας στην τελικη.
(εντυπωση απο τα βιντεο. δεν ξερω the big picture, μπορει να κανω και λαθος)

Monsta
14-04-13, 22:30
:thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown:(για τα "παιδια")

"Στραβ-αναθρεμενα" μου φαινονται...
Με ελλειψη σεβασμου εστω και στη διαφορα ηλικιας στην τελικη.
(εντυπωση απο τα βιντεο. δεν ξερω the big picture, μπορει να κανω και λαθος)


Εχουμε πει Νίκο, γενικά υπάρχει μία "σύγχυση" ως προς το ποιος επιβάλει τους νόμους σ αυτή τη χώρα...

hades7
14-04-13, 22:32
Αν το σχόλιο σου αφορούσε το προφίλ της εταιρίας η του επιχειρηματία συγκεκριμένα δεν έχω λόγο αλλα να τα βλέπουμε όλα σφαιρικά αυτο το ο πελάτης έχει πάντα δίκιο ειναι η μεγαλύτερη αηδία που γράφτηκε ποτέ 5 ευρω πουλάνε στο παζάρι χωρίς απόδειξη και στο δρόμο να βρέχεσε και να τα περνεις αδοκιμαστα σε ναύλων σακούλα. Ο ίδιος καταναλωτής με 10 ευρω στην τσέπη μπαίνει στον κληματιζομενο χώρο του καταστήματος δοκιμάζει έχει ύφος στην πωλητρια ξεδιπλώνει ενα κάρο ρούχα θέλει περιτύλιγμα και σινιε σακούλα για την μαλακια που ψωνισε και ΦΠΑ και πάρκινγκ για το αμάξι του. Κι όλα αυτά στο δεκαρικο και φταίει η σπριντερ που φέρνει κινεζικα

Stathis
14-04-13, 22:50
Δεν διαφωνω, ολοι καλομαθαμε τον καταναλωτη να εχει περισσοτερες προσδοκιες απο αυτα που εχουμε τη δυνατοτητα να προσφερουμε.
Βαλε και την ελλειψη κουλτουρας και παιδειας και θα καταλαβεις για ποιο λογο ο καθε απλυτος ειχε αξιωση με δεκα ευρω να γμησει και την πωλητηρια και τον μαγαζατορα.

Για την πιο πανω εταιρια, ειπα οτι δεν μου αρεσε η παρουσια της στην αγορα, ουτε οι ιδιοκτητες της που ανεβαζαν στο γτμπ ηλιθια βιντεακια, ενδεικτικο της σοβαροτητας τους.

Οπως ειπες με 10 ευρω δεν μπορεις να τα εχεις ολα αυτα, εκτος αν η επιχειρηση αυτη ειναι βιτρινα και πωλουνται αλλα πραγματα απο πισω, η αν ολα αποτελουν προιον τραπεζικου δανεισμου με ενα πλανο που προβλεπει αειφορο αυξηση τζιρου-κερδων, συνεχη αναχρηματοδοτηση παλαιων δανειων κλπ κλπ.

Με καθαρη αρνητικη θεση δεκαεπτα εκατομμυρια οι περισσοτεροι που γραφουν εδω ειναι σε πολυ καλυτερη μοιρα απο τους ιδιοκτητες της εν λογω εταιριας κι ας μην ειχαν ποτε φεραρι.
Φεραρι τις οποιες να δουμε ποιος θα τις πληρωσει τελικα, μαλλον ολοι εμεις σε ενα ποσοστο αφου οι τραπεζες που χρωσταει ανακεφαλαιοποιουνται με δανεια που προστιθενται στο δημοσιο χρεος.
Αρα τι να του πω αυτου του επιτυχημενου επειχριρηματια, μπραβο;

hades7
14-04-13, 23:04
Εγω δεν επικροτω τον επιχειρηματία αλλα ούτε τον αναθεματιζω έβαλε τα ωραία του τα χρήματα και έδωσε και ψωμί σε οικογένειες αν το επιχειρηματικό περιβάλλον στην Ελλάδα είναι αυτο που είναι φταίει αυτός ; Ολοι κάνουμε την δουλειά μας λάθος; Ολοι προσφέρουμε λάθος προϊόν σε λάθος τιμή ; Ολοι οι καταναλωτές έχουν δίκιο που απο την ημέρα που έμαθαν οτι το εμπόριο νοσεί μπαίνουν στα μαγαζιά με ύφος χίλιων καρδιναλιων ; Και με 10 ευρώ στην τσέπη και με απαιτήσεις και και και ενα σωρό και .βαρεθηκα να βλέπω αφραγκους χασομεριδες τζαστχαβλουκαδες που μόνο γνώμη έχουν την τυφλά τους δηλαδή για να μην πω για την αισθητική τους

Monsta
14-04-13, 23:05
Μάλλον το λίζιν πήγε μέσω Ρομά τράπεζας. :original:

Monsta
14-04-13, 23:11
Πάντως το 2013 θα μείνει στην ιστορία ως το έτος που παραιτήθηκαν από τους θρόνους τους ο Πάπας Βενέδικτος 16ος και η ....Αλέκα Παπαρήγα.

Stathis
14-04-13, 23:13
Δε νομιζω οτι ηταν δικα του τα ωραια χρηματα, αν δεν κανω λαθος ειχε υψηλο δανεισμο, αρα το ψωμι δεν το εδινε εκεινος, αλλα αυτοι που θα πληρωσουν τελικα τα δανεια.

Η ουσια που συζηταμε ειναι οτι και στο εμποριο οπως και παντου αλλου υπηρχε φουσκα.
Οσο αυτη μειωνεται κλαψανε πολλοι, στο τελος θα κλαψουμε ολοι.
Μεσα σε ολο αυτο αλλοι φτιαξαν δυο φραγκακια στην ακρη, αλλοι θα βγουνε ταπι και αλλοι θα μπουνε φυλακη οπως ο λακης κλπ.

Τωρα η συμπεριφορα του νεοελληνα ειναι ιδια παντου, δεν ξερω γιατι σου κανει εντυπωση.
Κλεινει θεσεις αμεα, ριχνει σκουπιδια στο δρομο, αφοδευει σε υπογειες διαβασεις, πεταει τσιγαρα στο δασος, λερωνει τη θαλασσα και τοσα αλλα παραδειγματα.
Για ποιο λογο ως καταναλωτης θα επρεπε να ειναι αλλιως?

Thomelef
14-04-13, 23:26
τέτοιου είδους εταιρείες με την πλάτη της τράπεζας, είναι ο λόγος που μπήκε η ταφόπλακα πρίν χρόνια σε έναν απο τους δυνατότερους κλάδους της χώρας μας, τα ΤΕΞΤΙΛ.

βέβαια και οι βιομήχανοι δεν ήταν και υποδείγματα επιχειρηματικότητας, μιας και ένα πολύ μεγάλο ποσοστό αυτών, ότι έβγαζαν την μέρα, τα έτρωγαν το βράδυ.

όπως και να'χει, ενώ απο τη μία χαίρομαι που κλείνουν εμπορικές εταιρείεςοι οποίες χτυπάνε μεταποιητικές ανύμπορες να ανταγωνιστούν τα κόστη, θλίβομαι που μένει και άλλος κόσμος στο δρόμο και δυσχεραίνει την ήδη διαλυμένη αγορά μας.

S8N
14-04-13, 23:46
Ηθελα να γραψω κι εγω δυο λογια αλλα μου κοπηκε η διαθεση, μολις εκανα ζαπινγκ και πετυχα ταινια στο Star με πιρανχας να μασουλανε στηθη και πεη. Πανω που με λυπηθηκε ο Θεος κι επεσαν διαφημισεις, βλεπω εκεινη του Jumbo με τη Στανιση. Παω στην κουζινα να φτιαξω ταραμοσαλατα, κριμα να την πληρωνει το Mega μονο. Καληνυχτα παιδες και μην πινετε νερο, μπορει να υπαρχουν πιρανχας στην Υλικη.

stef
14-04-13, 23:55
Ασπρο και κοκκινο με ρουμανικες πινακιδες;;;:whistle:

Ακριβώς!!!!thumb

michaelp900
15-04-13, 05:43
Ηθελα να γραψω κι εγω δυο λογια αλλα μου κοπηκε η διαθεση, μολις εκανα ζαπινγκ και πετυχα ταινια στο Star με πιρανχας να μασουλανε στηθη και πεη. Πανω που με λυπηθηκε ο Θεος κι επεσαν διαφημισεις, βλεπω εκεινη του Jumbo με τη Στανιση. Παω στην κουζινα να φτιαξω ταραμοσαλατα, κριμα να την πληρωνει το Mega μονο. Καληνυχτα παιδες και μην πινετε νερο, μπορει να υπαρχουν πιρανχας στην Υλικη.

Η ταινια ηταν σκετος εμετος....ποιος ανωμαλος σκηνοθετης κανει τετοια σεναρια....:screwy:

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου

Monsta
15-04-13, 11:14
Παλιό άρθρο, αλλά τόσο επίκαιρο.



Τι πολίτευμα έχει η Ελλάδα;


Γενικά μιλώντας, έχω πολλά προβλήματα με το πολιτικό σύστημα όπως είναι φτιαγμένο, διότι όπως σας έχω πει, δεν θεωρώ ότι στην Ελλάδα έχουμε δημοκρατία.

Πριν μερικά χρόνια με ρώτησαν τι πολίτευμα έχουμε στην Ελλάδα και απάντησα ως εξής: Πολίτευμα της Ελλάδος: Εναλλασσόμενη φεουδαρχία (ΠΑΣΟΚ – ΝΔ) με κληρονομικό δικαίωμα.

H κατάσταση έχει ως εξής:

Έχεις τον Βασιλιά (σημερινός πρωθυπουργός που κάνει ό,τι του κατέβει στο κεφάλι).
Η Αυλή, που εκτελεί τις επιθυμίες του βασιλιά (Βουλευτές & και λοιποί ανώτατοι αξιωματούχοι).

Έχεις τους επιστάτες, που διαχειρίζονται το φέουδο (σημερινοί δημόσιοι υπάλληλοι).

Τέλος έχεις και τους χωρικούς που δουλεύουν τη γη (Ελληνικός Λαός).

Ένας φίλος όμως στο facebook με διόρθωσε. Ξέχασα τους γελωτοποιούς... δηλαδή τους δημοσιογράφους!!! Αν και βέβαια οι γελωτοποιοί δεν αποτελούν μέρος της κυβέρνησης (αυτών που παίρνουν τις αποφάσεις), εντούτοις ήταν αναπόσπαστο μέρος της αυλής!!!

Το πρόβλημα με το όλο πολιτικό οικοδόμημα είναι ότι αυτοί που εκλέγονται (με ελάχιστες εξαιρέσεις) δεν έχουν καμία επαφή με τους ψηφοφόρους τους και καμία επαφή με τα προβλήματα της χώρας.

Ειδικά δε όσον αφορά τους βουλευτές επικρατείας. Δεν είναι τίποτα άλλο από έναν τρόπο να βάζει τον όποιο εκλεκτό θεωρεί πρέπον η εκάστοτε πολιτική κλίκα.

Πάρτε για παράδειγμα την κυρία Έλενα Παναρίτη, που προχτές είπε ότι δεν είναι Ελληνίδα αλλά Αμερικανίδα. Αφήνοντας στην άκρη τις δηλώσεις της, με ποιο δικαίωμα αυτή η κυρία μπήκε στο κοινοβούλιο; Ποιος την ξέρει και από που μας ήρθε; Η απάντηση είναι ότι μπήκε στη βουλή με το τερτίπι του ψηφοδελτίου επικρατείας.

Και ερωτώ; Ποιος την ξέρει αυτή την κυρία; Τι προϊστορία έχει στην Ελλάδα, τι αγώνα έχει κάνει και τι απόψεις έχει εκθέσει, έτσι ώστε να έχει την εμπιστοσύνη του Έλληνα ψηφοφόρου και να νομοθετεί;

Η απάντηση είναι καμία. Έγινε βουλευτής διότι προφανώς ήταν κολλητή του κυρίου πρωθυπουργού ή κάποιου άλλου μέσα στο κυβερνών κόμμα. Έχει τον τίτλο του βουλευτή, αλλά κανένας δεν την ξέρει και κανένας δεν την είχε ακουστά.

Είναι αυτή η αρρωστημένη νοοτροπία της κλίκας και του κάνω ό,τι θέλω, όπως το θέλω, με το έτσι θέλω, επειδή γουστάρω, που μας έχει φέρει σε αυτή την κατάσταση.

Και αυτό δεν ισχύει μόνο από την πλευρά της εκάστοτε κυβέρνησης, το ίδιο ισχύει και στα κόμματα της αντιπολίτευσης. Το όλο σκηνικό είναι μια μεγάλη φαρσοκωμωδία, όπου εκλέγονται άτομα που δεν έχουν καμία σχέση με τον κόσμο που υποτίθεται εκπροσωπούν.

Πόσους από τους βουλευτές που είναι σε αυτό το αρρωστημένο κοινοβούλιο γνωρίζετε; Πόσοι από αυτούς ξέρετε που στέκονται;, Πόσοι σας έχουν εκθέσει τις απόψεις τους για το οτιδήποτε; Πιο σημαντικό, ποιοι έχουν μίαν οποιαδήποτε άποψη, ανεξάρτητη, που, ενδεχομένως να μην συμβαδίζει με τις επίσημες προτάσεις του κόμμα που ανήκουν;

Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν τα βάζω με το βιογραφικό της κυρίας Παναρίτη (το οποίο είναι άψογο) και δεν παίρνω θέση για τις απόψεις της (τις οποίες άλλωστε δεν ξέρω), δεν είναι αυτό το θέμα μου. Ίσως να είναι και η εξυπνότερη βουλευτής που έχει το Ελληνικό κοινοβούλιο, δεν το ξέρω.

Το θέμα μου είναι ότι μπήκε στο κοινοβούλιο από το παράθυρο και χωρίς καμία αναμέτρηση. Αυτό είναι το θέμα και όχι τι βιογραφικό έχει και ακόμα λιγότερο τι δήλωσε σχετικά με το τι αισθάνεται, που ενδεχομένως να τονίσω μπορεί και να έχει παρερμηνευτεί.

Στη λίστα λοιπόν για το τι θα πρέπει να αλλάξει σε αυτή η χώρα για να γίνουμε δημοκρατία, βάλτε και μια big fat Greek συνταγματική αναθεώρηση, όπου μεταξύ άλλων θα πρέπει να γίνει διαχωρισμός μεταξύ νομοθετικής και εκτελεστικής εξουσίας, κατάργηση των βουλευτών επικρατείας αλλά και το δικαίωμα του καθενός να πολιτεύεται όπου τον συμφέρει, άσχετα αν δεν έχει πατήσει ποτέ πόδι στην περιοχή που υποτίθεται ότι καλείται να εκπροσωπήσει (μεταξύ άλλων).

Πολλοί λένε ότι πρέπει να μειωθούν οι βουλευτές από τους 300 στους 200. Και να γίνει αυτό, δεν θα αλλάξει τίποτα αν δεν αλλάξουν οι θεσμοί αυτής της δημοκρατίας και ο τρόπος που παίρνονται οι αποφάσεις.

Και αυτό ακούει εις το όνομα μιας προεδρικής δημοκρατίας, όπου ο ψηφοφόρος θα ψηφίζει ξεχωριστά για τον πρόεδρο (που θα έχει όλες τις εκτελεστικές εξουσίες – καταργούμε παντελώς τον Πρόεδρο της δημοκρατίας και τον πρωθυπουργό) και ξεχωριστά για το νομοθετικό σώμα (όπου στο ψηφοδέλτιο θα μπαίνουν κατόπιν προκριματικής διαδικασίας, ανταγωνιζόμενου άλλους του ιδίου κόμμα που θα ήθελαν να πάρουν το χρίσμα για τη θέση στο ίδιο ψηφοδέλτιο).

Thomelef
15-04-13, 12:43
ξεκινάνε λέει εντός 10 ημερών τα έργα στις εθνικές οδούς που έχουν παγώσει εδώ και 2 χρόνια. τελειώνουν λέει και οι ανακεφαλαιωποιήσεις των τραπεζών σιγά σιγά, και θα ξεκινήσουν να δίνουν δειλά δειλά οι τράπεζες λεφτά.

αν λειτουργήσει αυτό, ίσως να ξεκινήσει κάτι να κινείται έστω και νοχελικά, απλά να πούμε ότι σιγά σιγά σταματάει ο τροχός να γυρνά με την όπισθεν. το θέμα είναι να μην υπάρξει κολυσιεργεία πουθενά και να γίνουν όλα το συντομότερο δυνατόν.

χθές είμουν στο σπίτι φίλου που είναι ένας απο τους μεγαλύτερους εισαγωγείς σιδήρου στην ελλάδα. το τι γ@μήσι τρώνε απο τις γερμανικές τράπεζες δεν λέγεται, συγκεκριμένα απο την ντόιτσε μπανκ...

στελνουν παραγγελία στο εργοστάιο σιδήρου, και για να εγκριθεί η παραγγελία ζητάνε εγγυητική. η τράπεζα του εργοστασίου δέχεται εν μέρη την εγγυητική, με την προυπόθεση ότι η ντόιτσε μπαίνει τριτεγγυητής. αυτή τη στιγμή, η ντόιτσε είναι η μόνη που εγγυάται για τις ελληνικές τράπεζες, το θέμα όμως, είναι ότι για αυτή την εγγύηση που θα δώσει, ξεκινάει και χρεώνει απο μίνιμουμ 3%...στην συγκεκριμένη δουλειά και με τον όγκο του φίλου μου, η χρέωση που παίρνουν σαν εταιρεία, είναι περίπου 7-8%...πράγμα που εκτοξεύει την τιμή της προσφοράς του φίλου μου κατά κάτι δεκάδες χιλιάδες ευρώ πάνω...

μοναδική περίπτωση να μην φάνε το καπέλο, είναι αν το εργοστάσιο συνεργάζεται με τούρκικες τράπεζες, όπου οι συγκεκριμένες βοηθάνε, χωρίς να ζητάνε τριτεγγύηση απο την ντόιτσε, όπως κάνουν όλες οι υπόλοιπες στην υπόλοιπη ευρώπη και δεν ξέρω'γω που αλλού (απ'ότι κατάλαβα παγκοσμίως).

εδώ, επειδή τα εργοστάσια κατεργασίας σιδήρου και οι κατασκευαστικές έχουν στοιχεία ξένων αντιπροσώπων, βλέποντας την αύξηση της τιμής, αναγκάζονται να προπληρώσουν απο μόνοι τους πλέον στον ξένο αντιπρόσωπο, απο τον οποίο δεν ζητάνε τριτεγγύηση οι τράπεζες των εργοστασίων λόγο του ότι δεν συνεργάζεται με ελληνικές τράπεζες.

Monsta
15-04-13, 13:59
ξεκινάνε λέει εντός 10 ημερών τα έργα στις εθνικές οδούς που έχουν παγώσει εδώ και 2 χρόνια. τελειώνουν λέει και οι ανακεφαλαιωποιήσεις των τραπεζών σιγά σιγά, και θα ξεκινήσουν να δίνουν δειλά δειλά οι τράπεζες λεφτά.

αν λειτουργήσει αυτό, ίσως να ξεκινήσει κάτι να κινείται έστω και νοχελικά, απλά να πούμε ότι σιγά σιγά σταματάει ο τροχός να γυρνά με την όπισθεν. το θέμα είναι να μην υπάρξει κολυσιεργεία πουθενά και να γίνουν όλα το συντομότερο δυνατόν.

χθές είμουν στο σπίτι φίλου που είναι ένας απο τους μεγαλύτερους εισαγωγείς σιδήρου στην ελλάδα. το τι γ@μήσι τρώνε απο τις γερμανικές τράπεζες δεν λέγεται, συγκεκριμένα απο την ντόιτσε μπανκ...

στελνουν παραγγελία στο εργοστάιο σιδήρου, και για να εγκριθεί η παραγγελία ζητάνε εγγυητική. η τράπεζα του εργοστασίου δέχεται εν μέρη την εγγυητική, με την προυπόθεση ότι η ντόιτσε μπαίνει τριτεγγυητής. αυτή τη στιγμή, η ντόιτσε είναι η μόνη που εγγυάται για τις ελληνικές τράπεζες, το θέμα όμως, είναι ότι για αυτή την εγγύηση που θα δώσει, ξεκινάει και χρεώνει απο μίνιμουμ 3%...στην συγκεκριμένη δουλειά και με τον όγκο του φίλου μου, η χρέωση που παίρνουν σαν εταιρεία, είναι περίπου 7-8%...πράγμα που εκτοξεύει την τιμή της προσφοράς του φίλου μου κατά κάτι δεκάδες χιλιάδες ευρώ πάνω...

μοναδική περίπτωση να μην φάνε το καπέλο, είναι αν το εργοστάσιο συνεργάζεται με τούρκικες τράπεζες, όπου οι συγκεκριμένες βοηθάνε, χωρίς να ζητάνε τριτεγγύηση απο την ντόιτσε, όπως κάνουν όλες οι υπόλοιπες στην υπόλοιπη ευρώπη και δεν ξέρω'γω που αλλού (απ'ότι κατάλαβα παγκοσμίως).

εδώ, επειδή τα εργοστάσια κατεργασίας σιδήρου και οι κατασκευαστικές έχουν στοιχεία ξένων αντιπροσώπων, βλέποντας την αύξηση της τιμής, αναγκάζονται να προπληρώσουν απο μόνοι τους πλέον στον ξένο αντιπρόσωπο, απο τον οποίο δεν ζητάνε τριτεγγύηση οι τράπεζες των εργοστασίων λόγο του ότι δεν συνεργάζεται με ελληνικές τράπεζες.


Που θα βρείτε τα χρήματα; Ρωτάει ο βουλευτής της ΔΗΜ.ΑΡ, την κουκουβάγια του ΣΥΡΙΖΑ.

Θα τα πάρουμε απο τους βιομήχανους, απαντάει αυτή. :facepalm:

Christos 330
15-04-13, 14:09
Aπο την αποψη τις δικης μου δουλειας βλεπω οτι αρχιζει και ανεβαινει σιγα σιγα

οσο πεφτει η τιμη του καυσιμου τοσο ευκολοτερα ειναι για τον πελατη και για εμας !!!

https://www.gasprice.gr/main/elpe_newprices.asp οι τιμες ειναι χωρις φ.π.α . . .

Monsta
15-04-13, 14:37
απλά να πούμε ότι σιγά σιγά σταματάει ο τροχός να γυρνά με την όπισθεν.




όσο διαβάζουμε για κρούσματα όπως τα παρακάτω


Πέρασαν ρύθμιση που νομιμοποιεί το φακελάκι

«Δεν συνιστά δωροδοκία η απλή υλική παροχή προς έκφραση ευγνωμοσύνης"

Αντιδράσεις δημιουργεί ρύθμιση που πέρασε στη βουλή και, σύμφωνα με κάποιες εκτιμήσεις, νομιμοποιεί το φακελάκι.

Η ρύθμιση που ψηφίστηκε στις 6 Μαρτίου, ήρθε στη βουλή μετά από πρόταση του βουλευτή της ΔΗΜΑΡ Γιάννη Πανούση και αναφέρει ότι "δεν συνιστά δωροδοκία η απλή υλική παροχή προς έκφραση ευγνωμοσύνης".

Ο κ. Πανούσης αναφέρει ότι η δική του πρόταση προέβλεπε ότι δεν θα συμπεριλαμβανόταν η ανταμοιβή σε χρηματική αξία.

Συγκεκριμένα η πρόταση ανέφερε ότι "δεν συνιστά δωροδοκία η απλή υλική παροχή 'χωρίς χρηματική αξία' προς έκφραση ευγνωμοσύνης". Σύμφωνα με τον βουλευτή της ΔΗΜΑΡ, στόχος ήταν κρατικοί λειτουργοί να μην διωχθούν ως επίορκοι, μεσούσης της συζητησης για τις απολύσεις στον δημόσιο τομέα, για μια απλή κίνηση ευγνωμοσύνης, όπως για παράδειγμα μια πρόσκληση σε γεύμα από ασθενή σε γιατρό.

"Με το μνημόνιο -σημειώνει ο κ. Πανούσης- μπαίνει σε αργία οποιοσδήποτε σε βάρος του οποίου έχει ασκηθεί πειθαρχική δίωξη, απλή πειθαρχική δίωξη, δηλαδή μια καταγγελία.

Έχουμε από όλους τους δικηγορικούς συλλόγους σχετικές αναφορές. Κινδυνεύουν δηλαδή όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι να βρεθούν σε αργία απλώς γιατί κάποιος τους κατήγγειλε για κάτι".

Ο βουλευτής της ΔΗΜΑΡ, πάντως, διαφωνεί με την απάλειψη της αναφοράς σε χρηματική αξία και δηλώνει ότι έχει ήδη ζητήσει να αποσυρθεί η διάταξη ή να αποκατασταθεί. "Πριν μία εβδομάδα -αναφέρει- έκανα έγγαφο στον υπουργό, πρωτοκολλημένο κανονικά ως βουλευτής, και του ζήτησα ή να την αποσύρει με το επόμενο νομοσχέδιο ή να προσθέσει το 'χωρίς χρηματική αξία' ".

Στην εκπομπή "MEGA Σαββατοκύριακο", μίλησε για το θέμα ο υπουργός Δικαιοσύνης, ο οποίος δικαιολόγησε την απάλειψη της αναφοράς ως εξής: "Θα μπορούσα να αισθανθώ την ανάγκη να στείλω κάτι στον γιατρό μου, θα μπορούσα, λέω, δεν είπα ότι το έκανα, και αυτό έχει χρηματική αξία. Συνεπώς τι λένε; Θα στείλεις ένα δώρο από ευγνωμοσύνη αλλά χωρίς χρηματική αξία. Παρακαλώ να μου απαντήσετε: Υπάρχει δώρο χωρίς να έχει χρηματική αξία;".


Στη φάκα του ΣΔΟΕ «μαϊμού» συνταξιούχοι- Τυφλοί που οδηγούσαν, ανάπηροι που περπατούσαν


Στο «μικροσκόπιο» των ελεγκτών βρίσκονται περίπου 8.500 «ύποπτες» συντάξεις του ΟΓΑ, καθώς πολλές από τις συντάξεις ήταν «μαϊμού» και δινόνταν σε..τυφλούς που οδηγούσαν κανονικά, καθώς και σε χήρες που παντρεύτηκαν στα...κρυφά για να μην χάσουν τη σύνταξη τους.

Τα κρούσματα λεηλασίας των ασφαλιστικών ταμείων, δεν έχουν τέλος παρά την εντατικοποίηση των ελέγχων και σε πρώτη φάση αναζητούνται 5.291 συνταξιούχοι οι οποίοι δεν προσήλθαν στην τελευταία απογραφή, ενώ «κόπηκαν» και 1.040 συντάξεις καθώς οι δικαιούχοι δεν παρουσιάστηκαν στην απογραφή του 2010, ενώ το «Έθνος» αποκαλύπτει μερικά περιστατικά συνταξιούχων «μαϊμού» οι οποίοι είχαν λάβει μέρος στο «πάρτι» του Δημοσίου.

Συνταξιούχος που στα χαρτιά εμφανιζόταν να είναι τυφλός, αποδείχτηκε πως οδηγούσε μοτοποδήλατο και έκανε διανομές προϊόντων. Ο εν λόγω συνταξιούχος μάλιστα, είχε πάρει προσαύξηση στο ποσό της σύνταξης λόγω απόλυτης αναπηρίας, ως τυφλός. Ωστόσο, υπήρξε καταγγελία ότι δεν είναι τυφλός και μετά από έρευνα διαπιστώθηκε από τους ελεγκτές ότι κάνει διανομές για τα κατάστημα τροφίμων της συζύγου του.

Δικαιούχος παραπληγικού επιδόματος εργάζεται κανονικά σε οικογενειακή επιχείρηση. Ελεγκτές του ΟΓΑ «επισκέφτηκαν» το χωριό και διαπίστωσαν πως ο συγκεκριμένος συνταξιούχος δεν αντιμετωπίζει προβλήματα υγείας και δουλεύει στο παντοπωλείο που διατηρεί η σύζυγός του.

Τις 52 έχουν φτάσει μέχρι τώρα οι περιπτώσεις των δικαιούχων συντάξεων χηρείας που έχουν προχωρήσει σε νέο γάμο. Ωστόσο, όπως αποδείχτηκε, δεν δήλωσαν ποτέ τον νέο τους γάμο, προκειμένου να συνεχίζουν να εισπράττουν κανονικά τη σύνταξη χηρείας η οποία θα έπρεπε να είχε διακοπεί

Για τρία χρόνια καταβαλλόταν η σύνταξη σε γυναίκα που είχε πεθάνει. Ειδικότερα η γυναίκα -που έπαιρνε σύνταξη ανασφάλιστου υπερήλικα- απεβίωσε το 2007. Ωστόσο, τα στοιχεία δείχνουν πως σύνταξή της εισπράττονταν βάσει πληρεξουσίου μέχρι τον Οκτώβριο του 2010.

Ασφαλισμένη είχε δικαιωθεί σύνταξη λόγω αναπηρίας ως τέκνο ασφαλισμένου του ΟΓΑ από 1ης Ιουλίου 1974 και η σύνταξη -σύμφωνα με την ενημέρωση από τα ΕΛΤΑ- εισπράττονταν από τον αδελφό της.

Ασφαλισμένη είναι συνταξιούχος του ΟΓΑ λόγω απόλυτης αναπηρίας. Εναντίον της υποβλήθηκε καταγγελία ότι δεν είναι απόλυτα ανάπηρη και μετά από επίσκεψη των ελεγκτών διαπιστώθηκε ότι χαίρει άκρας υγείας.

Ακόμα δύο περιστατικά που αφορούσαν την καταβολή επιδόματος αναπηρίας σε υγιέστατους συνταξιούχους αποκαλύφθηκαν έπειτα από ελέγχους. Ο πρώτος συνταξιούχος έπαιρνε προσαύξηση λόγω απόλυτης αναπηρίας, ωστόσο οι ελεγκτές διαπίστωσαν πως δεν είχε σοβαρά προβλήματα υγείας, έκανε ταξίδια και οδηγούσε αυτοκίνητο. Ο δεύτερος συνταξιούχος εισέπραττε επίδομα παραπληγίας, αλλά παράλληλα εργαζόταν ως ερασιτέχνης σιδηρουργός και περπατούσε.

400 εκατ. ευρώ η ζημιά

Ενδεικτικό των διαστάσεων που είχε πάρει για δεκαετίας η δράση των «μαϊμού» συνταξιούχων, είναι πως στο σύνολο των ασφαλιστικών ταμείων φτάνουν τις 51.551 οι συνταξιούχοι που δεν προσήλθαν να απογραφούν, ενώ σύμφωνα με τον υπουργό Εργασίας Γ. Βρούτση, η ετήσια ζημιά για τα ασφαλιστικά ταμεία ξεπερνά τα 400 εκατομμύρια ευρώ τον χρόνο.


https://www.iefimerida.gr/node/100309#ixzz2QX56e9Rz

όσο ακόμα πληρώνουμε τον ...."Οργανισμό Ανέγερσης Νέου Μουσείου Ακρόπολης", τον "Οργανισμό αποξήρανσης λίμνης Κωπαίδας" και ένα σωρό άλλους ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ...

όσο ακόμα υπάρχει καυγάς για το αν θα απολυθούν ως το τέλος του 2013 4,000 και ως το τέλος του 2014 άλλες 10,000 στη χώρα του 1 εκατ. υπαλλήλων του ευρύτερου Δημόσιου τομέα.....δλδ ΑΚΟΜΑ συζητάμε για το αν θα μειωθεί κατά 1,4% ο ευρύτερος δημόσιος τομέας στο τέλος του 5ου χρόνου μετά την υπογραφή του 1ου Μνημονίου (σε ποιό Μνημόνιο είμαστε τώρα; στο 3ο; ).

sorry bros, αλλά ακόμα πάμε πίσω ολοταχώς.

Ή μήπως έχει κανείς σας την ψευδαίσθηση ότι η Τρόικα (δηλαδή οι δανειστές της χώρας) επιθυμεί να μεταρρυθμίσει την Ελλάδα; Aν κάποτε το ήθελε, πλέον παραιτήθηκε από αυτήν την χίμαιρα. Δεν είναι τυχαίο ότι δεν δίνουν συνεντεύξεις Τύπου εδώ και δύο χρόνια. Τι να πουν;

Δυστυχώς, όσοι από εμάς είχαμε εναποθέσει τις ελπίδες μας στην Τρόικα να πιέσει για μεταρρυθμίσεις στην χώρα, πέσαμε οικτρά έξω εκ του αποτελέσματος κρίνοντας.

Το μόνο σενάριο που ευσταθεί αυτήν την ώρα είναι ότι ΔΗΘΕΝ μας πιέζουν να μεταρρυθμιστούμε όσο μας χώνουν περισσότερο σε "οικονομική καραντίνα" ώστε μόλις γίνει το μπαμ (το έχουν για σίγουρο), να μην ταρακουνηθεί η Ευρωζώνη.

Αρκετούς "ειδικούς" διαβάζω και με άλλους τόσους συζητάω εδώ και τόσο καιρό.

No hope. Sorry.

gant
15-04-13, 14:41
Σήμερα ο Antoine Paranoic, στο χιλιοειπωμένο " δεν πρόκειται να υπάρξει περαιτέρω μείωαη μισθών και συντάξεων", πρόσθεσε και το "αν επιτευχθούν οι στόχοι".

:hystericalbs1::hystericalbs1::hyper::hyper::hyper :

ntinos
15-04-13, 14:46
Ειδε κανει εχτες Τραγκα στο σκαι ?

Για κατι 500.000.000 που χρωστανε οι γερμαναραδες του ΕΛ.ΒΕΛ (εχοντες το 45% των μετοχων του αεροδρομιου) απο μη αποδοση ΦΠΑ....

^ καλα το καταλαβα ?


ΗΤαν αναγκη τα μπεμβε να ηταν γερμανικα ρε γ@μτ...

ntinos
15-04-13, 14:48
Σήμερα ο Antoine Paranoic, στο χιλιοειπωμένο " δεν πρόκειται να υπάρξει περαιτέρω μείωαη μισθών και συντάξεων", πρόσθεσε και το "αν επιτευχθούν οι στόχοι".

:hystericalbs1::hystericalbs1::hyper::hyper::hyper :

"Ουτε ντοπη ουτε φλογα" ελεγε η συχωρεμενη η γιαγια μου


ΤΟΜΑΡΙΑ

Monsta
15-04-13, 15:24
Ειδε κανει εχτες Τραγκα στο σκαι ?

Για κατι 500.000.000 που χρωστανε οι γερμαναραδες του ΕΛ.ΒΕΛ (εχοντες το 45% των μετοχων του αεροδρομιου) απο μη αποδοση ΦΠΑ....

^ καλα το καταλαβα ?


ΗΤαν αναγκη τα μπεμβε να ηταν γερμανικα ρε γ@μτ...



Σύμφωνα με παλαιότερα δημοσιεύματα, αν ένας ιδιώτης, ή μία εταιρία, χτίζει μία κατοικία ή ένα κτίριο που δε θα αποφέρει έσοδα, τότε δε μπορεί να εκπέσει ο ΦΠΑ.

Εκπίπτει μόνο στη περίπτωση που το κτίριο αυτό αναμένεται να αποφέρει έσοδα στο μέλλον.

Η Hochtief, κατά την κατασκευή του αεροδρομίου, συμψήφισε τον ΦΠΑ με άλλες εργασίες.


Κανονικά για κτήρια που δεν αποφέρουν και δε θα αποφέρουν έσοδα (όπως το κτίριο της Πυροσβεστικής και ο Πύργος Ελέγχου) ο ΦΠΑ δεν έπρεπε να εκπέσει.

Σε ανακοίνωσή της η εταιρία, είχε αρνηθεί να αναγνωρίσει το χρέος της, δηλώνοντας ότι δεν οφείλει καμία ληξιπρόθεσμη οφειλή στο ελληνικό Δημόσιο, ούτε από ΦΠΑ, ούτε από άλλους έμμεσους η άμεσους φόρους ή ασφαλιστικές εισφορές, ενώ κατέφυγε στη διαιτησία του Λονδίνου προκειμένου να αποφύγει να καταβάλει το ποσό που οφείλει.

Το Μάρτιο του 2012, κατόπιν σχετικής ερώτησης βουλευτή του ΛΑΟΣ, ο τότε υφ. Οικονομικών Παντελής Οικονόμου είχε φέρεις τη βουλή έγγραφο σύμφωνα με το οποίο η εταιρεία, ερμηνεύοντας το υφιστάμενο θεσμικό πλαίσιο, ”θεώρησε ότι ο ΦΠΑ εκπίπτει στο σύνολό του και εξέπεσε τον ΦΠΑ που επιβάρυνε έξοδα φιλοξενίας και ψυχαγωγίας, δεν εφάρμοσε τις διατάξεις του κώδικα περί ΦΠΑ, περί προσδιορισμού του εκπιπτόμενου φόρου σε περίπτωση κοινών εισροών και δεν διενήργησε διακανονισμό παγίων”. Υπενθυμίζεται επίσης ότι σε πρόσφατο δημοσίευμα του το Bloomberg, υποστήριζε ότι η Hochtief είναι έτοιμη να πουλήσει τα δικαιώματα της στο Ελ. Βενιζέλος, όπως και σε άλλα αεροδρόμια στο εξωτερικό. Πηγή: www.lifo.gr

https://www.lifo.gr/now/economy/24031

Samaro
15-04-13, 17:09
Ειδε κανει εχτες Τραγκα στο σκαι ?

Για κατι 500.000.000 που χρωστανε οι γερμαναραδες του ΕΛ.ΒΕΛ (εχοντες το 45% των μετοχων του αεροδρομιου) απο μη αποδοση ΦΠΑ....

^ καλα το καταλαβα ?

ΗΤαν αναγκη τα μπεμβε να ηταν γερμανικα ρε γ@μτ...


Πρόταση !!! Να βάλουμε όλοι σηματάκια της FIAT ? :original:

Monsta
15-04-13, 17:23
Δώσε καπιταλισμό Βέρτη. 150 ευρώ το μπουκάλι και σε όποιον αρέσει.

Την "ποιότητα" των κομμουνιστών "καλλιτεχνών" τη πληρώνει το κράτος με επιδοτήσεις. thumb



https://www.youtube.com/watch?v=qS7gt4FHNyg

Monsta
15-04-13, 18:37
Οσο οι μισθοί στον Ιδιωτικό τομέα φλερτάρουν με τα 300¤, οι δε του Δημοσίου are still well above 3,000¤ βλ. ΔΕΚΟ

&

Όσο οι συντάξεις των 1,000¤ θεωρούνται της "πείνας", όταν μισθωτοί του Ιδ. τομέα με ΠΡΟΣΟΝΤΑ, ΒΑΡΒΑΤΗ προϋπηρεσία σε πολυεθνικές & @@@ με αντίστοιχες αποδοχές θεωρούνται "καλοπληρωμένοι"...

...ΜΗ περιμένετε να αλλάξει κάτι σε τούτο το τόπο.


Αν δε γίνει ΠΛΗΡΕΣ format, there's NO hope. Sorry.

Moufas E46
15-04-13, 19:25
Οσο οι μισθοί στον Ιδιωτικό τομέα φλερτάρουν με τα 300¤, οι δε του Δημοσίου are still well above 3,000¤ βλ. ΔΕΚΟ

&

Όσο οι συντάξεις των 1,000¤ θεωρούνται της "πείνας", όταν μισθωτοί του Ιδ. τομέα με ΠΡΟΣΟΝΤΑ, ΒΑΡΒΑΤΗ προϋπηρεσία σε πολυεθνικές & @@@ με αντίστοιχες αποδοχές θεωρούνται "καλοπληρωμένοι"...

...ΜΗ περιμένετε να αλλάξει κάτι σε τούτο το τόπο.


Αν δε γίνει ΠΛΗΡΕΣ format, there's NO hope. Sorry.

ελεος με τα παραμυθια και την παραπληροφορηση. δεν υπαρχει ΔΕΚΟ με 3000 ευρω μισθο. ολες εχουν μπει στο ενιαιο μισθολογιο εκτος απο τις εισηγμενες στο χρηματιστηριο. ας μη γραφουμε πραγματα που δεν ισχυουνε για να δημιουργουμε εντυπωσεις

viper
15-04-13, 19:33
ελεος με τα παραμυθια και την παραπληροφορηση. δεν υπαρχει ΔΕΚΟ με 3000 ευρω μισθο. ολες εχουν μπει στο ενιαιο μισθολογιο εκτος απο τις εισηγμενες στο χρηματιστηριο. ας μη γραφουμε πραγματα που δεν ισχυουνε για να δημιουργουμε εντυπωσεις

Δηλαδή ένας τομεάρχης της ΔΕΗ παίρνει λιγότερα από 3000?

Thomelef
15-04-13, 19:36
τέλος πάντων, ότινπαίρνουν...πρέπει να μπεί ένα πλαφόν με ανώτατο μισθό τα 2,5κ για τους υψηλόβαθμους.

για όλους. διευθυντές-τομεάρχες-βουλευτές, κοκ...

Moufas E46
15-04-13, 19:37
Δηλαδή ένας τομεάρχης της ΔΕΗ παίρνει λιγότερα από 3000?

μαλλον δε διαβασες καλα τι εγραψα. ειπα ΟΛΕΣ οι ΔΕΚΟ ΕΚΤΟΣ απο τις εισηγμενες στο χρηματιστηριο που πανε για ιδιωτικοποιηση. η ΔΕΗ ειναι εισηγμενη

deepBLUE
15-04-13, 19:38
https://www.youtube.com/watch?v=K-mvWJhprng

Christos 330
15-04-13, 19:45
Δώσε καπιταλισμό Βέρτη. 150 ευρώ το μπουκάλι και σε όποιον αρέσει.

Την "ποιότητα" των κομμουνιστών "καλλιτεχνών" τη πληρώνει το κράτος με επιδοτήσεις. thumb
180 το μπουκαλι 50 ευρα στον μετρ 12 το πανερι αρχικη και 5ευρω το παρκιν !!!

Μια δουλεια βραστα !!!

Thomelef
15-04-13, 19:46
τέλος πάντων, ότινπαίρνουν...πρέπει να μπεί ένα πλαφόν με ανώτατο μισθό τα 2,5κ για τους υψηλόβαθμους.

για όλους. διευθυντές-τομεάρχες-βουλευτές, κοκ...

ας ζούσανε όλοι αυτοί που αναφέρω με αυτά τα λεφτά και θα σου'λεγα εγώ για το αν θα ήθελαν δίκαιο σύστημα. παίρνουν τόσα πολλά, που δεν τους ενδιαφέρει καν...

τον κωλο τους και τπτ άλλο. ας έβλεπαν τα δεκάρικα που τσιμπάνε τα @@ αυτά να γίνονται διχίλιαρα, και θα σου έλεγα εγώ για το αν θα την έκαναν οι επίοιρκοι, για το αν θα περνούσαν οι υπάλληλοι της βουλής στο ενιαίο μισθολόγιο, αν υπήρχαν άτομα που άλλοι τους χτυπάν τις κάρτες, και 1002 άλλα.

μόνο αν φτάσουν όλοι οι υψηλόβαθμοι να είναι χαμηλοαμοιβόμενοι, τότε θα αρχίσει να συμμαζεύεται το πράμα. απο την στιγμή που μήνας μπαίνει μήνας βγαίνει αυτοί τσιμπάνε τις 10αρες και τις 15αρες, μην περιμένετε να γίνουν και πολλά.

Stamatis
15-04-13, 19:58
1.   HELEXPO A.E.
2.   Invest in Greece (πρώην ΕΛΚΕ) Α.Ε.
3.  ΑΕ∆ΑΚ ΑΝΩΝΥΜΟΣ ΕΤΑΙΡΙΑ ∆ΙΑΧΕΙΡΙΣΕΩΣ ΑΜΟΙΒΑΙΩΝ ΚΕΦΑΛΑΙΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΩΝ
4.   «Αθηνά» Ερευνητικό Κέντρο Καινοτοµίας στις Τεχνολογίες της Πληροφορίας των Επικοινωνιών και της Γνώσης (πρώην ΚΕΤΕΠ)
5.   Αθηναϊκό Πρακτορείο Ειδήσεων – Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων (ΑΠΕ – ΜΠΕ) Α.Ε.
6.   Αλεξάνδρεια Ζώνη Καινοτοµίας ΑΕ
7.   Α.Ε. ∆ιώρυγας Κορίνθου
8.   ΑΕΜΥ Α.Ε. – Ανώνυµη Εταιρεία Μονάδων Υγείας
9.   ΑΤΤΙΚΟ ΜΕΤΡΟ Α.Ε.
10.  ΓΑΙΑΟΣΕ Α.Ε.
11.  ∆ηµόσια Επιχείρηση Ανέγερσης Νοσηλευτικών Μονάδων Α.Ε.
12.  ∆ιεθνής Έκθεση Θεσσαλονίκης Α.Ε.
13.  Εγνατία Οδός ΑΕ
14.  Eβραϊκό Μουσείο της Ελλάδος
15.  Εθνική Λυρική Σκηνή
16.  Εθνικό ∆ίκτυο Έρευνας και Τεχνολογίας Α.Ε.
17.  Εθνικό Θέατρο
18.  Εθνικό Ίδρυµα Αγροτικής Έρευνας
19.  Εθνικό Ίδρυµα Ερευνών
20.  Εθνικό Κέντρο Βιβλίου
21.  Εθνικό Κέντρο Έρευνας και Τεχνολογικής Ανάπτυξης
22.  Εθνικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης
23.  Εθνικό Σύστηµα ∆ιαπίστευσης Α.Ε.
24.  Eθνικό Ταµείο Επιχειρηµατικότητας και Ανάπτυξης (ΕΤΕΑΝ)
25.  Ειδικό Ταµείο Οργάνωσης Συναυλιών Κρατικής Ορχήστρας Αθηνών
26.  ΕΙ∆ΙΚΟΣ ΠΑΙ∆ΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ "Η ΑΓΙΑ ΜΑΡΙΝΑ" ΚΑΒΑΛΑΣ
27.  Ελληνικά Αµυντικά Συστήµατα Α.Ε.
28.  Ελληνικά Τουριστικά Ακίνητα Α.Ε.
29.  Ελληνικές Αλυκές Α.Ε.
30.  Ελληνική Αεροπορική Βιοµηχανία Α.Ε.
31.  Ελληνική Βιοµηχανία Οχηµάτων Α.Β.Ε.
32.  ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ & ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΑΝΑΠΗΡΩΝ ΠΑΙ∆ΩΝ ΑΘΗΝΩΝ
33.  Ελληνική Εταιρεία ∆ιαχείρισης ∆ικαιωµάτων Πνευµατικής και Βιοµηχανικής Ιδιοκτησίας Ελληνικού ∆ηµοσίου Α.Ε.
34.  Ελληνική Ραδιοφωνία Τηλεόραση Α.Ε.
35.  Ελληνικό Ινστιτούτο Παστέρ
36.  Ελληνικό Κέντρο Αργιλλοµάζης Α.Ε.
37.  Ελληνικό Κέντρο Αργυροχρυσοχοϊας Α.Ε.
38. ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΙΚΗ ΥΓΕΙΑ & ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙ∆ΙΟΥ & ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ "ΤΟ ΠΕΡΙΒΟΛΑΚΙ"
39.  Ελληνικό Κέντρο Κινηµατογράφου Α.Ε.
40.  Ελληνικό Κέντρο Ψυχικής Υγιεινής και Ερευνών
41.  Ελληνικό Φεστιβάλ Α.Ε.
42.  Ελληνικός Οργανισµός Γάλακτος και Κρέατος
43.  Ελληνικός Οργανισµός Εξωτερικού Εµπορίου Α.Ε. (ΟΠΕ Α.Ε.)
44.  Ελληνικός Οργανισµός Μικρών-Μεσαίων Επιχειρήσεων και Χειροτεχνίας Α.Ε.
45.  Ελληνικός Οργανισµός Τυποποίησης Α.Ε.
46.  ΕΝΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ ΝΟΗΤΙΚΩΣ ΥΣΤΕΡΟΥΝΤΩΝ ΑΤΟΜΩΝ ΚΕΝΤΡΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΦΡΟΝΤΙ∆ΑΣ Α.Ν.Υ. ΛΑΓΟΝΗΣΙΟΥ «ΣΤΕΓΗ ΤΗΣ Ε.Γ.Ν.Υ.Α.»
47.  Επαγγελµατική Κατάρτιση Α.Ε.
48.  Επιστηµονικό Πάρκο Πατρών
49.  ΕΡΓΑ ΟΣΕ (θυγατρική ΟΣΕ) Α.Ε.
50.  ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΕΙ∆ΙΚΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΑΓ ΓΗΣ & ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ "ΠΑΝΑΓΙΑ ΕΛΕΟΥΣΑ"
51.  Ερευνητικό Κέντρο Βιοϊατρικών Επιστηµών Αλ. Φλέµιγκ
52.  Ερευνητικό Πανεπιστηµιακό Ινστιτούτο Ψυχικής Υγιεινής
53.  Ερευνητικό Κέντρο Βιολογικών Υλικών Α.Ε.
54.  ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΣΠΑΣΤΙΚ Ν Β. ΕΛΛΑ∆ΑΣ
55.  Εταιρεία Ανάπτυξης Αλιείας Α.Ε. (ΕΤΑΝΑΛ Α.Ε.)
56.  Εταιρεία Βιοµηχανικής Έρευνας και Τεχνολογικής Ανάπτυξης Μετάλλων Α.Ε. (ΕΒΕΤΑΜ Α.Ε.)
57.  Ε∆ΕΚΤ – ΑΕΠΕΥ Α.Ε. - ΕΤΑΙΡΕΙΑ ∆ΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΕΠΕΝ∆ΥΤΙΚΩΝ ΚΕΦΑΛΑΙΩΝ ΤΑΜΕΙΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ
58.  ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΟΙΝ ΝΙΚΗΣ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗΣ & ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ
59.  Εταιρεία Τεχνολογικής Ανάπτυξης Κεραµικών & Πυρίµαχων Α.Ε.
60.  Εταιρεία Τεχνολογικής Ανάπτυξης Κλωστοϋφαντουργίας, Ένδυσης, Ινών Α.Ε.
61.  Εταιρεία Bιοµηχανικής Έρευνας και Τεχνολογικής Ανάπτυξης Βιοµηχανικών Τροφίµων Α.Ε.
62.  Ευρωπαϊκό Πολιτιστικό Κέντρο ∆ελφών
63.  Ηλεκτροµηχανική Κύµης (θυγατρική ΕΑΣ)
64.  Ηλεκτρονική ∆ιακυβέρνηση Κοινωνικής Ασφάλισης Α.Ε. (Η∆ΙΚΑ Α.Ε.)
65.  ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ - ΚΕΝΤΡΟ ΜΕΛΕΤΗΣ & ΕΡΕΥΝΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ
66.  ΘΕΜΙΣ Κατασκευαστική Α.Ε.
67.  ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΟ ΠΑΙ∆ΑΓΩΓΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΩΝ ΠΑΙ∆ΙΩΝ "Η ΜΕΡΙΜΝΑ"
68.  Ι∆ΡΥΜΑ ΒΑΣΙΛΗ & ΕΛΙΖΑΣ ΓΟΥΛΑΝ∆ΡΗ
69.  Ι∆ΡΥΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙ∆Ι "ΠΑΜΜΑΚΑΡΙΣΤΟΣ"
70.  Ι∆ΡΥΜΑ ΕΙ∆ΙΚΩΝ ΠΑΙ∆ΙΩΝ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ "ΑΣΠΡΕΣ ΠΕΤΑΛΟΥ∆ΕΣ"
71.  Ι∆ΡΥΜΑ ΙΑΤΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΡΕΥΝΩΝ ΑΚΑ∆ΗΜΙΑΣ ΑΘΗΝΩΝ
72.  Ι∆ΡΥΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
73.  Ι∆ΡΥΜΑ ΠΡΟΝΟΙΑΣ & ΕΚΠΑΙ∆ΕΥΣΕ Σ Κ Φ Ν & ΒΑΡΗΚΟΩΝ ΕΛΛΑ∆ΑΣ
74.  Ι∆ΡΥΜΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΑΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΩΝ ΠΑΙ∆ΙΩΝ "Η ΘΕΟΤΟΚΟΣ"
75.  Ι∆ΡΥΜΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΥΦΛΩΝ Β. ΕΛΛΑ∆ΑΣ "Ο ΗΛΙΟΣ" - ΣΧΟΛΗ ΤΥΦΛΩΝ
76.  Ίδρυµα Τεχνολογίας και Έρευνας
77.  Ινστιτούτο Γεωλογικών και Μεταλλευτικών Ερευνών
78.  Ινστιτούτο Υγείας και Παιδιού (Νοσοκ. Αγία Σοφία)
79.  Ινστιτούτο Φαρµακευτικής Έρευνας και Τεχνολογίας Α.Ε.
80.  Κεντρική Αγορά Θεσσαλονίκης Α.Ε.
81.  ΚΕΝΤΡΟ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ∆ΥΣΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΩΝ ΑΤΟΜΩΝ "Η ∆ΑΜΑΡΙΣ"
82.  Κέντρο ∆ιάδοσης Επιστηµών και Μουσείο Τεχνολογίας (ΝΟΗΣΙΣ)
83.  ΚΕΝΤΡΟ ΕΙ∆ΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ
84.  ΚΕΝΤΡΟ ΕΙ∆ΙΚΩΝ ΑΤΟΜΩΝ "Η ΧΑΡΑ"
85.  ΚΕΝΤΡΟ ΕΙ∆ΙΚΩΝ ΠΑΙ∆ΙΩΝ "ΑΓΙΟΣ ΣΠΥΡΙ∆ΩΝ"
86.  Κέντρο Εκπαιδευτικής Έρευνας
87.  Κέντρο Ελληνικής Γούνας Α.Ε.
88.  Κέντρο Ερευνών για Θέµατα Ισότητας
89.  ΚΕΝΤΡΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΦΡΟΝΤΙ∆ΑΣ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΝΟΗΤΙΚΗ ΥΣΤΕΡΗΣΗ "ΕΣΤΙΑ"
90.  Κέντρο Προγραµµατισµού & Οικονοµικών Ερευνών
91.  Κέντρο Τεχνολογίας και Σχεδιασµού Α.Ε. (ΕΛΚΕ∆Ε)
92.  ΚΙΒΩΤΟΣ ΑΓΑΠΗΣ
93.  Κοινωνίας της Πληροφορίας Α.Ε.
94.  ΚΡΑΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑ∆ΑΣ
95.  ΚΡΑΤΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΤΕΧΝΗΣ
96.  Κτηµατική Εταιρεία ∆ηµοσίου Α.Ε.
97.  Κτηµατολόγιο Α.Ε.
98.  ΜΑΚΕ∆ΟΝΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΤΕΧΝΗΣ
99.  Μεταλλουργική Βιοµηχανία Ηπείρου Α.Ε.
100. Μονάδα Οργάνωσης ∆ιαχείρισης Αναπτυξιακών Προγραµµάτων Α.Ε.
101. ΜΟΥΣΕΙΟ ΒΟΡΡΕ
102. ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΟΣΜΗΜΑΤΟΣ ΗΛΙΑ ΛΑΛΑΟΥΝΗ
103. ΜΟΥΣΕΙΟ ΦΥΣΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΓΟΥΛΑΝ∆ΡΗ
104. ΜΟΥΣΕΙΟ Φ ΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
105. ΝΑΥΤΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΕΛΛΑ∆ΑΣ
106. Ο∆ΙΚΕΣ ΣΥΓΚΟΙΝ ΝΙΕΣ (ΟΣΥ Α.Ε.)
107. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ
108. ΟΠΕΡΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
109. ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΑΝΕΓΕΡΣΗΣ ΝΕΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
110. Οργανισµός Αστικών Συγκοινωνιών Α.Ε.
111. Οργανισµός Βιοµηχανικής Ιδιοκτησίας
112. Οργανισµός ∆ιαχείρισης ∆ηµοσίου Υλικού Α.Ε.
113. Οργανισµός ∆ιεξαγωγής Ιπποδροµιών Ελλάδος Α.Ε.
114. Οργανισµός Ελληνικών Γεωργικών Ασφαλίσεων
115. Οργανισµός Κεντρικής Αγοράς Αθηνών Α.Ε.
116. Οργανισµός Λιµένος Αλεξανδρούπολης ΑΕ
117. Οργανισµός Λιµένος Βόλου ΑΕ
118. Οργανισµός Λιµένος Ελευσίνας ΑΕ
119. Οργανισµός Λιµένος Ηγουµενίτσας ΑΕ
120. Οργανισµός Λιµένος Ηρακλείου ΑΕ
121. Οργανισµός Λιµένος Καβάλας ΑΕ
122. Οργανισµός Λιµένος Κέρκυρας ΑΕ
123. Οργανισµός Λιµένος Λαυρίου ΑΕ
124. Οργανισµός Λιµένος Πατρών ΑΕ
125. Οργανισµός Λιµένος Ραφήνας ΑΕ
126. ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΜΕΓΑΡΟΥ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΘΗΝΩΝ
127. ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΜΕΓΑΡΟΥ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
128. Οργανισµός Πληρωµών και Ελέγχου Κοινοτικών Ενισχύσεων Προσανατολισµού και Εγγυήσεων (ΟΠΕΚΕΠΕ)
129. Οργανισµός Σιδηροδρόµων Ελλάδας Α.Ε.
130. Οργανισµός Σχολικών Κτιρίων Α.Ε. (ΟΣΚ Α.Ε.)
131. ΟΡΘΟ∆ΟΞΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΓΩΝΙΑ
132. ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ & ΚΗ∆ΕΜΟΝΩΝ ΑΤΟΜΩΝ ΠΑΙ∆ΙΩΝ ΝΟΗΤΙΚΑ ΥΣΤΕΡΟΥΝΤΩΝ
133. Παρατηρητήριο Απασχόλησης Ερευνητική – Πληροφορική Α.Ε.
134. ΣΙΚΙΑΡΙ∆ΕΙΟ Ι∆ΡΥΜΑ ΑΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΩΝ ΠΑΙ∆ΙΩΝ
135. ΣΤΑ∆ΙΟ ΕΙΡΗΝΗΣ & ΦΙΛΙΑΣ (ΣΕΦ)
136. ΣΤΑΘΕΡΕΣ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΕΣ Α.Ε. (ΣΤΑΣΥ Α.Ε.)
137. ΣΤΕΓΗ ΕΙ∆ΙΚΗΣ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗΣ & ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ
138. ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ & ΚΗ∆ΕΜΟΝΩΝ ΣΠΑΣΤΙΚΩΝ ΠΑΙ∆ΙΩΝ "Ο ΚΑΛΟΣ ΣΑΜΑΡΙΤΗΣ" -ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΑΘΗΝΩΝ
139. ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ ΚΗ∆ΕΜΟΝΩΝ & ΦΙΛΩΝ ΤΩΝ ΑΥΤΙΣΤΙΚΩΝ "SOS"
140. ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ-ΚΗ∆ΕΜΟΝΩΝ - & ΦΙΛΩΝ ΤΩΝ ΑΤΟΜΩΝ, ΠΑΙ∆ΙΩΝ & ΕΝΗΛΙΚΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ <<ΑΓΑΠ Η >>
141. ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ-ΚΗ∆ΕΜΟΝΩΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΩΝ ΑΤΟΜΩΝ "Η ΑΓΙΑ ΦΙΛΟΘΕΗ" - ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΑΘΗΝΩΝ
142. ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ-ΚΗ∆ΕΜΟΝΩΝ ΝΟΗΤΙΚΑ ΥΣΤΕΡΟΥΝΤΩΝ ΑΤΟΜΩΝ "ΟΙ ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ" - ΝΟΜΑΡΧΙΑ ANATOΛΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
143. ΣΥΝ∆ΕΣΜΟΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΠΑΙ∆ΙΩΝ
144. ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΓΟΝΕΩΝ ΚΗ∆ΕΜΟΝΩΝ & ΦΙΛΩΝ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΕΙ∆ΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ "ΕΡΜΗΣ"
145. ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΝΑΥΤΙΚΩΝ ΓΟΝΕΩΝ ΠΑΙ∆ΙΩΝ Μ. Ε. Α. "Η ΑΡΓΩ"
146. ΤΕΟ Α.Ε. - ΑΝ ΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ∆ΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ∆ΡΟΜΩΝ Α.Ε.
147. ΤΕΛΛΟΓΛΕΙΟ Ι∆ΡΥΜΑ ΤΕΧΝΩΝ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
148. ΤΡΑΙΝΟΣΕ ΑΕ
149. ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
150. Ψηφιακές Ενισχύσεις ΑΕ
151. ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ Β. ΕΛΛΑ∆ΑΣ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΞΑΝΘΗΣ



-ΔΕΚΟ- = ολα τα παραπανω.

Μεγιστος Μισθος βασει νομου: 2.250 + επιδομα θεσης και ευθυνης, απομακρυσμενης εργασιας, ανθυγυεινο (αν υφισταται) τεκων και παραστασεως οδοιπορικων.
Μεγιστη πραγματικη αμοιβη σημερα 3.600 για Γενικο Δντη με ολα τα επιδοματα.


Διαχωριστε στο μυαλο σας τη ΔΕΚΟ (που καλα κανει και πληρωνει) και τις ρεμουλες απο τις παραπανω οπου ρουφανε χρημα τσαμπα.

Να πληρωθει και καλα μαλιστα ο υπαλληλος της ΕΑΒ. Το αξιζει.

Το "μουσειο κοσμηματος ηλια λαλαουνη" γιατι ρε παιδια?

Ως ποτε?

Moufas E46
15-04-13, 20:05
φιλε μου δεν δουλευω σε ΔΕΚΟ οποτε καρφι δε μου καιγετε. μακαρι να τις εκλεινε και ολες αν ηταν εφικτο . εγω το μονο που εγραψα ειναι πως μπηκαν στο ενιαιο μισθολογιο του στενου δημοσιου τομεα απο 1-1-2013 εκτος απο τις εισηγμενες προς αποκατασταση της αληθειας

Stamatis
15-04-13, 20:13
φιλε μου δεν δουλευω σε ΔΕΚΟ οποτε καρφι δε μου καιγετε. μακαρι να τις εκλεινε και ολες αν ηταν εφικτο . εγω το μονο που εγραψα ειναι πως μπηκαν στο ενιαιο μισθολογιο του στενου δημοσιου τομεα απο 1-1-2013 εκτος απο τις εισηγμενες προς αποκατασταση της αληθειας

Δεν αναφερθηκα σε εσενα.

Ανεφερα τις Δεκο, ειπα ποιες ειναι και ποσο ειναι ο ΜΕΓΙΣΤΟΣ πραγματικος μισθος σε αυτες. (δηλαδη ποσα μπορει να παρει ενας γενικος διευθυντης)

Τυγχανει να ειμαι αυτος που πληρωνει ολους αυτους, οποτε επετρεψε μου να ξερω ακριβως τι και πως το παιρνουν.

Δεν αντιπαρατιθεμαι μαζι σου, δεν διαφωνω σε τιποτα απο αυτα που λες.

Το θεμα μου ειναι οτι εχει μπει.ενα.τσουβαλι μεγαλο, μεσα στοιβαχτηκαν καλοι και κακοι και το ξυλο πεφτει αδιακριτα.


Καμμια διαφωνια δεν θα υπηρχε αν ειχαμε
Αξιοκρατια
Συνειδηση
Αξιοπρεπεια

Απο αυτα πασχουμε, καθως πληρωνουμε να κανει τις καβλες του, ο Βορρες, ο Λαλαουνης και ο καθε "κολλητος".

thumb

Monsta
15-04-13, 20:14
Τέλεια, ευτυχώς που αποκαταστάθηκε η αλήθεια και .....συνεννοηθήκαμε. thumb

Stamatis
15-04-13, 20:16
φιλε μου δεν δουλευω σε ΔΕΚΟ οποτε καρφι δε μου καιγετε. μακαρι να τις εκλεινε και ολες αν ηταν εφικτο . εγω το μονο που εγραψα ειναι πως μπηκαν στο ενιαιο μισθολογιο του στενου δημοσιου τομεα απο 1-1-2013 εκτος απο τις εισηγμενες προς αποκατασταση της αληθειας
Και πραγματι ο μεσος ορος εχει πεσει κατα 35 με 45 τοις εκατο


(ουτε εγω εμαι σε δεκο, ουτε δημοσιος, συμβασιουχος απο σποντα, σε αργια ειμαι)

PANOS-E60
15-04-13, 21:00
η ΜΟΝΗ λύση για τις ΔΕΚΟ (οσες αξιζουν φραγκο δηλαδή ...)



Cosco: Θέλουμε μεγαλύτερο μερίδιο στον ΟΛΠ - ζητά πώληση μετοχών


Του Ηλία Γ. Μπέλλου

Ο μόνος δρόμος για την ανάπτυξη του λιμανιού του Πειραιά με παράλληλη εξασφάλιση των υπαρχόντων θέσεων εργασίας αλλά και αύξηση της απασχόλησης είναι η πώληση μετοχών του ΟΛΠ, ξεκαθάρισε ο Έλληνας επικεφαλής της Piraeus Container Terminal, θυγατρικής της Cosco που ελέγχει ΣΕΜΠΟ ΙΙ και ΙΙΙ, κ. Τάσος Βαμβακίδης.

Σε διευκρινιστική ερώτηση του Capital.gr, στο πλαίσιο του συνεδρίου του Economist, επανέλαβε: «θέλουμε πώληση μετοχών», επιβεβαιώνοντας έτσι εμμέσως τις πληροφορίες που πρώτο δημοσίευσε το Κεφάλαιο του Σαββάτου για συμμετοχή στη διαδικασία αξιοποίησης που ανοίγει αυτές τις ημέρες το ΤΑΙΠΕΔ.

Υπενθυμίζονται οι πληροφορίες σύμφωνα με τις οποίες προκρίνεται η λύση της συνολικής αξιοποίησης του Πειραιά και όχι των επιμέρους παραχωρήσεων.

Σημειώνεται ότι κύκλοι που είναι σε θέση να γνωρίζουν τις απόψεις του νέους επικεφαλής του ΤΑΙΠΕΔ, Στ. Σταυρίδη αναφέρουν ότι πρόσφατα δήλωσε σε κλειστή συνάντηση πως «όταν έχεις ένα διαμάντι δεν το σπας σε δέκα μικρότερα».

Εντός των επόμενων ημερών, πιθανότατα και αύριο, αναμένονται οι ανακοινώσεις σχετικά με το μοντέλο που θα υιοθετήσει το ΤΑΙΠΕΔ για τους διαγωνισμούς αξιοποίησης ΟΛΠ και ΟΛΘ.

Οι δηλώσεις Βαμβακίδη είναι στο ίδιο μήκος κύματος με τις πληροφορίες που θέλουν μια πολύ μεγάλη προσφορά από την Cosco ενδεχομένως της τάξης του 1 δισ. ευρώ (στο οποίο θα περιλαμβάνονται και επενδύσεις) για την απόκτηση του έλεγχου του λιμανιού.


Πηγή:www.capital.gr

thumb

Monsta
15-04-13, 21:08
Οσο οι μισθοί στον Ιδιωτικό τομέα φλερτάρουν με τα 300¤, οι δε του Δημοσίου are still well above 3,000¤ βλ. ΔΕΚΟ

&

Όσο οι συντάξεις των 1,000¤ θεωρούνται της "πείνας", όταν μισθωτοί του Ιδ. τομέα με ΠΡΟΣΟΝΤΑ, ΒΑΡΒΑΤΗ προϋπηρεσία σε πολυεθνικές & @@@ με αντίστοιχες αποδοχές θεωρούνται "καλοπληρωμένοι"...

...ΜΗ περιμένετε να αλλάξει κάτι σε τούτο το τόπο.


Αν δε γίνει ΠΛΗΡΕΣ format, there's NO hope. Sorry.


Ρε Στάθη, μήπως τελικά ήταν μούφα αυτό που έγραψα πιο πάνω; ^

Stathis
15-04-13, 21:14
Ρε Στάθη, μήπως τελικά ήταν μούφα αυτό που έγραψα πιο πάνω; ^

Απο μουφες αλλο τιποτα σε αυτη χωρα...:facepalm:

gnx
15-04-13, 21:23
https://www.slang.gr/lemma/show/moufa_259

https://www.slang.gr/lemma/show/moufa_troufa_19264

viper
15-04-13, 21:50
μαλλον δε διαβασες καλα τι εγραψα. ειπα ΟΛΕΣ οι ΔΕΚΟ ΕΚΤΟΣ απο τις εισηγμενες στο χρηματιστηριο που πανε για ιδιωτικοποιηση. η ΔΕΗ ειναι εισηγμενη

Σωστό.
Δικό μου λάθος.

:cheers:

Monsta
15-04-13, 22:34
Το fb με πήρε χαμπάρι και μου προτείνει για φίλο το μπάρμπα Φώτη (Κουβέλη) !!! :hystericalbs1:

giannis_compact
16-04-13, 06:00
Τρομοκρατική ενέργεια στο Μαραθώνιο της Βοστώνης. 3 νεκροί, μεταξύ τους οχτάχρονο παιδί και 140 τραυματίες εκ των οποίων οι 17 πολύ σοβαρά.
https://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=203865&catid=7

Monsta
16-04-13, 09:35
Σχόλια ανά το νετ που "επιβραβεύουν" έμμεσα ή άμεσα τη βομβιστική επίθεση στη Βοστώνη, ΔΕΝ πρέπει να ξενίζουν κανέναν σε μια χώρα που το κατά κεφαλή μορφωτικό εισόδημα καθορίστηκε (εν πολλοίς) από τους: Χάρυ Κλιν, Μάρκους Σεφερλήδες, Λάκηδες Λαζόπουλους...

gnx
16-04-13, 09:48
Σχόλια ανά το νετ που "επιβραβεύουν" έμμεσα ή άμεσα τη βομβιστική επίθεση στη Βοστώνη, ΔΕΝ πρέπει να ξενίζουν κανέναν σε μια χώρα που το κατά κεφαλή μορφωτικό εισόδημα καθορίστηκε (εν πολλοίς) από τους: Χάρυ Κλιν, Μάρκους Σεφερλήδες, Λάκηδες Λαζόπουλους...

Λίγα τα λόγια σου για το Μάρκο, μα νίγκα... Δε φταίει ο Μάρκος που ο συγχρονος έλληνας είναι ΣΚΑΤΟΨΥΧΟΣ. :thumbsup:


ΥΓ. ...και κομπλεξικό σ...οκουμμούνι μέχρι το κόκκαλο.

Panos 316T
16-04-13, 09:51
πολύ χολή ρε Κώστα ...

και δίκιο να χεις ...


φιλικά

hades7
16-04-13, 09:51
Τρομοκρατική ενέργεια στο Μαραθώνιο της Βοστώνης. 3 νεκροί, μεταξύ τους οχτάχρονο παιδί και 140 τραυματίες εκ των οποίων οι 17 πολύ σοβαρά.
https://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=203865&catid=7



κατι τετοιες δυσκολες ωρες που περνα η χωρα μας μια σημαντικη διακριση σε αθλητικη διοργανωση θα αποτελουσε βαλσαμο για κακη μας τυχη ομως εκ των σημαντικοτερων αθλητων της χωρας μας δεν δηλωσε συμμετοχη που ξερεις μπορει να σπαγε ο διαολος το ποδαρι του....
https://olympiada.files.wordpress.com/2011/11/papandreou20zestama20marathonios20ekkinisi1.jpg

Nino
16-04-13, 09:54
σχολια που επιβραβευουν οιαδηποτε μορφη τρομοκρατιας απο οπου και να προερχονται ειναι κατακριτεα και ανοητα.
Ποσο μαλλον σε ενα τυφλο χτυπημα.
Κατα κεφαλη μορφωτικο εισοδημα(?) δεν υφισταται σαν εκφραση ουτε υπαρχει.

Ptboul
16-04-13, 09:54
Ούτε ο χάρρυ κλυνν! Αλλά ποιος μπορεί να 'επιβραβεύβει' τον θάνατο ενός 8 χρονου παιδιού και των υπόλοιπων;;;

ntinos
16-04-13, 10:01
ΦΥΣΙΚΑ και ειναι τραγικο κατακριτεο αυτο που έγινε στην Βοστωνη.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ, ομως δεν προβαλλονται εκεινα τα τρομοκρατικα χτυπηματα των αμερικανων.
Οταν επιτιθεσε σε καποιον γιατι σου κανει περιεργο να σου επιτιθεται και αυτος ????

Bitz
16-04-13, 10:10
σχολια που επιβραβευουν οιαδηποτε μορφη τρομοκρατιας απο οπου και να προερχονται ειναι κατακριτεα και ανοητα.
Ποσο μαλλον σε ενα τυφλο χτυπημα.
Κατα κεφαλη μορφωτικο εισοδημα(?) δεν υφισταται σαν εκφραση ουτε υπαρχει.

Σωστα...ομως με στεναχωρουν περισσοτερο οι 4 αυτοκτονιες μεσα σε ενα 48ωρο στην ΕΛΛΑΔΑ μας

ntinos
16-04-13, 10:17
Σωστα...ομως με στεναχωρουν περισσοτερο οι 4 αυτοκτονιες μεσα σε ενα 48ωρο στην ΕΛΛΑΔΑ μας

.... οι οποιες ειναι αποτελεσμα καποιου αλλου ειδους τρομοκρατιας ....

Stathis
16-04-13, 10:51
Wikileaks: Πυρηνικό εργοστάσιο ετοίμαζε ο Παπαδόπουλος

Τα πυρηνικά όνειρα της Χούντας. Τα τηλεγραφήματα που αποκαλύπτουν τις διαπραγματεύσεις με αμερικανική εταιρεία

Συνεχίζονται οι αποκαλύψεις των Wikileaks, με την νέα εφαρμογή αναζήτησης να φέρνει στο φως έγγραφα κατά την περίοδο της στρατιωτικής δικτατορίας στην Ελλάδα, τα οποία αποκαλύπτουν ότι το καθεστώς της Χούντας και η ΔΕΗ βρίσκονταν σε πολύμηνες διαπραγματεύσεις με αμερικανική εταιρεία για την κατασκευή πυρηνικού εργοστασίου στη χώρα μας.

Ο Αμερικανός πρεσβευτής Τάσκα όπως αναφέρουν τα Wikileaks, μία ημέρα πριν την εξέγερση του Πολυτεχνείου, ενημέρωσε την Ουάσιγκτον ότι είχε πρόσφατη τηλεφωνική επικοινωνία με τον υπουργό Άμυνας Νίκο Εφέσιο.
Όπως αποκαλύπτουν τα Νέα, οι δύο άνδρες συζήτησαν για αρκετή ώρα θέματα που αφορούσαν την πυρηνική ενέργεια. Σύμφωνα με τα Wikileaks δεν ήταν η πρώτη φορά που οι ΗΠΑ και η Αθήνα βρίσκονταν σε προχωρημένες συζητήσεις για την δημιουργία πυρηνικού εργοστασίου, οι οποίες ωστόσο δεν προχώρησαν.

Τον Ιούλιο του 1973, από στοιχεία που διασώθηκαν από τηλεγράφημα της αμερικανικής πρεσβείας, προκύπτει πως η εταιρεία Bechtel η οποία ανέλαβε την διαχείριση κατασκευής του Μετρό δύο δεκαετίες αργότερα, είχε επιλεγεί ως σύμβουλος για την δημιουργία πυρηνικού εργοστασίου στην Ελλάδα. Ενδεικτικός είναι ο τίτλος τηλεγραφήματος που στάλθηκε έναν μήνα αργότερα: ''Οι διαπραγματεύσεις με την Bechtel προχωρούν ικανοποιητικά''.
Το ''πράσινο φως'' για το πυρηνικό εργοστάσιο δόθηκε το 1973

Το ''πράσινο φως'' για την δημιουργία του πυρηνικού εργοστασίου, δόθηκε στις 20 Οκτωβρίου του 1973 από τον υπουργό Ενέργειας Απόστολο Παπαγεωργίου, για τον οποίο οι ΗΠΑ είχαν την άποψη ότι προτιμούσε ''αργές κινήσεις'' στα ζητήματα πυρηνικής ενέργειας, όμως η εξέγερση του Πολυτεχνείου και το πραξικόπημα του Δημήτρη Ιωαννίδη, πρόλαβαν τις εξελίξεις με αποτέλεσμα το ζήτημα της πυρηνικής ενέργειας να ''παγώσει'' για τουλάχιστον δύο μήνες.
Το ενδιαφέρον της Ουάσιγκτον, αναθερμάνθηκε τον Φεβρουάριο του 1974 όταν ο πρεσβευτής Τάσκα επανέφερε το θέμα στον διοικητή της ΔΕΗ Γιάννη Οικονομόπουλο τηλεφωνικώς. Τρεις ημέρες αργότερα η αμερικανική αποστολή στη Διεθνή Επιτροπή Ατομικής Ενέργειας ενημερώνεται από ανεπίσημη πηγή ότι η Ελλάδα ζητεί να αποκτήσει εμπλουτισμένο ουράνιο από τις ΗΠΑ για τον πρώτο της αντιδραστήρα, ο οποίος θα παραδίδονταν το 1980.
Απόρρητο έγγραφο: ''Πυρηνική ενέργεια, ΔΕΗ''

Τον Μάρτιο όμως ο γενικός διευθυντής της ΔΕΗ Γιώργος Βαφειάδης ενημερώνει την αμερικανική πρεσβεία ότι η συμφωνία με την Bechtel έχει ''κολλήσει'', ενώ αποφασίστηκε τον Ιούνιο να μεταβεί αντιπροσωπεία της ΔΕΗ στο Σαν Φρανσίσκο για νέες διαπραγματεύσεις με τα στελέχη της εταιρείας Bechtel.

Δύο εβδομάδες πριν το ταξίδι, το Στέιτ Ντιπάρτμεντ έστειλε τηλεγράφημα στην πρεσβεία στην Αθήνα με τίτλο ''Πυρηνική ενέργεια, ΔΕΗ'', το οποίο είναι το μοναδικό έγγραφο εκείνης της εποχής για την ενέργεια που παραμένει απόρρητο.

Όπως φαίνεται από νέο τηλεγράφημα, το ταξίδι της ΔΕΗ στις ΗΠΑ είχε θετικές εξελίξεις, με την Ουάσιγκτον να αναφέρει ότι υπογράφηκε συμφωνία με την Αμερικανική Επιτροπή Ατομικής Ενέργειας για την προμήθεια εμπλουτισμένου ουρανίου, ενώ δόθηκε και προκαταβολή χωρίς να γίνει ποτέ γνωστό το ποσό.
Το πρόσωπο-κλειδί των διαπραγματεύσεων

Πρόσωπο-κλειδί στις διαπραγματεύσεις εκείνη την περίοδο φαίνεται ότι είναι ο Δημήτριος Συμεών, ο οποίος ανέλαβε τον Μάρτιο του 1974 τη θέση του διευθυντή στο γραφείο πυρηνικής ενέργειας της ΔΕΗ. Ο Συμεών δήλωνε, σύμφωνα με τους Αμερικανούς, ότι η πρώτη πυρηνική μονάδα θα λειτουργούσε στην Ελλάδα το 1983, ενώ σε εκτιμήσεις του ανέφερε ότι έως το τέλος του 1989 η Ελλάδα θα είχε επτά πυρηνικά εργοστάσια των 600 μεγαβάτ.
:nitro:

fanisk
16-04-13, 10:57
Αυτοι οι Ιρανοπαλαιστινιοκορεατες ειναι επικινδυνοι :th_Laie_67-1: Αντε τωρα που ο Μπαρακ ειπε "θα βρουμε ποιοι το εκαναν" να δουμε που θα ξεκινησει νεος αντιτρομοκρατικος πολεμος :whistle:

Ptboul
16-04-13, 10:58
Μου θύμισε ένα βιντεάκι των Ρ. Αρβύλα που δείχνει πως θα ήταν οι Έλληνες τεχνικοί/επιστήμονες αν είχαμε πυρηνική ενέργεια :hystericalbs1:

Monsta
16-04-13, 11:11
Αυτοι οι Ιρανοπαλαιστινιοκορεατες ειναι επικινδυνοι :th_Laie_67-1: Αντε τωρα που ο Μπαρακ ειπε "θα βρουμε ποιοι το εκαναν" να δουμε που θα ξεκινησει νεος αντιτρομοκρατικος πολεμος :whistle:



Τώρα που δε θα δούμε $ ούτε με το κυάλι, το ιδανικό θα ήταν να πήγαινε και λίγο πιο βορειοδυτικά αυτή τη φορά. thumb

fanisk
16-04-13, 11:22
Τώρα που δε θα δούμε $ ούτε με το κυάλι, το ιδανικό θα ήταν να πήγαινε και λίγο πιο βορειοδυτικά αυτή τη φορά. thumb

Προς τη φραου ?

Καμια μερα θα δουμε και ελληνοκυπριο τρομοκρατη Μπιλαντο Μπιλαντογλου, και αφου βομβαρδιστουμε 5-6 χρονια για τα πετρελαια και τα αερια, θα τον πιασουν και θα πεταξουν το πτωμα του στη θαλασσα :hystericalbs1:

Samaro
16-04-13, 14:24
Γερμανικές καταστροφές στην Ελλάδα.

Λιγκιάδες Ιωαννίνων !

Ένα έγκλημα ζητάει τιμωρία !

https://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=225754&catID=11

katsaraios
16-04-13, 15:05
Δεν ξερω αν εχει ξαναμπει ..
Ειναι εφαρμοσιμο πιστευετε??



Του Βασίλη Οικονόμου



Στη χώρα μας η βαθιά πολιτική και οικονομική κρίση έχει δημιουργήσει την μεγαλύτερη ίσως κοινωνική κρίση μετά την Μικρασιατική καταστροφή και τον ΒΆ Παγκόσμιο Πόλεμο. Τα τελευταία τρία χρόνια με τις πολιτικές λιτότητας και ύφεσης παρατηρείται ραγδαία αύξηση των ανθρώπων που ζουν σε συνθήκες ακραίας φτώχειας. Η ακραία φτώχεια έχει επηρεάσει και δεκάδες χιλιάδες παιδιά, ενώ τα φαινόμενα υποσιτισμένων μαθητών στα δημόσια σχολεία ολοένα και αυξάνονται. Οι πολιτικές που πρέπει να υιοθετηθούν για την αποτελεσματική αντιμετώπιση της ακραίας φτώχειας δεν εναπόκεινται μόνο στην ευαισθητοποίηση του πολίτη και στις φιλανθρωπικές προσφορές αλληλεγγύης. Η κυβέρνηση, το κράτος, οφείλει να παρέμβει μόνο του ή και με άλλους φορείς ώστε να εφαρμόσει ένα πρόγραμμα αντιμετώπισης της ακραίας φτώχειας. Το πρόγραμμα αυτό θα πρέπει να είναι έτσι δομημένο ώστε να διασφαλίζει ότι όλοι όσοι κατοικούν στην Ελλάδα θα ζουν τουλάχιστον σε συνθήκες αξιοπρέπειας, θα έχουν πρόσβαση σε στοιχειώδης και ποιοτικές υπηρεσίες και αγαθά και δεν θα οδηγούνται στο κοινωνικό περιθώριο και κατά συνέπεια στις ακραίες φασιστικές οργανώσεις που προτείνουν την βία ως μέσο κοινωνικής ενσωμάτωσης και αξιοπρέπειας.

Η Δημοκρατική Αριστερά έχει ήδη εισηγηθεί μια πρόταση καθιέρωσης ελάχιστου εγγυημένου εισοδήματος στα πρότυπα άλλων χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, το οποίο εάν εφαρμοστεί μπορεί να οδηγήσει στην πλήρη αντιμετώπιση της ακραίας φτώχειας. H εφαρμογή του Ελάχιστου Εγγυημένου Εισοδήματος περιλαμβάνεται μετά από επιμονή της Δημοκρατικής Αριστεράς και στις μεταρρυθμίσεις του τελευταίου Μνημονίου, με στόχο την πιλοτική εφαρμογή του σε δύο περιοχές της χώρας από 1-1-2014 και σταδιακά θα επεκταθεί σε όλη τη χώρα. ΠαρΆ όλα αυτά η Δημοκρατική Αριστερά έχει ήδη προτείνει στην Βουλή να ξεκινήσει άμεσα η εφαρμογή του πιλοτικού αυτού προγράμματος εντός του 2013 σε περιοχές όπου παρατηρείται μεγάλη αριθμητική συγκέντρωση ανέργων και μεγάλος αριθμός ανθρώπων που ζουν κάτω από τα όρια της φτώχειας.

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα οφείλουμε να διασφαλίσουμε ότι θα πετύχει, ότι θα έχει αποτελέσματα στην αντιμετώπιση της φτώχειας, ότι θα αξιολογηθεί τάχιστα και θα επεκταθεί η εφαρμογή του σε όσο το δυνατόν μεγαλύτερο επίπεδο από το 2014. Η θεσμοθέτηση ενός ελάχιστου εγγυημένου εισοδήματος όπως σε όλες τις άλλες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης είναι μια αναγκαιότητα και για τη χώρα μας ιδίως σήμερα που η κοινωνική συνοχή απειλείται από τις επιπτώσεις της οικονομικής κρίσης. Δεν πρέπει να χαθεί άλλος χρόνος. Η θεσμοθέτηση και η εφαρμογή μάλιστα του ελάχιστου εγγυημένου εισοδήματος μπορεί να δώσει έστω και περιορισμένη ώθηση στην ελληνική αγορά και κατά συνέπεια στην ελληνική οικονομία, καθιστώντας το αρχικά υψηλό κόστος όλο και μικρότερο.

Μια πρόταση για εφαρμογή ελάχιστου εγγυημένου εισοδήματος είναι το εγγυημένο ποσό να ισοδυναμεί με το τακτικό επίδομα ανεργίας δηλαδή 360 ευρώ το μήνα για ένα άτομο που ζει μόνο, που αυξάνεται στα 972 ευρώ το μήνα για ζευγάρι με δύο παιδιά και προσαύξηση του εγγυημένου ποσού για όσα νοικοκυριά βαρύνονται με έξοδα ενοικίου ή στεγαστικού δανείου κατά τα ποσά του επιδόματος ενοικίου ΟΕΚ: 125 ευρώ το μήνα για ένα άτομο συν 25 ευρώ το μήνα για κάθε πρόσθετο μέλος νοικοκυριού. Εάν εφαρμοστεί αυτό το σενάριο εκτιμάται ότι σε γενικευμένη εφαρμογή θα εξάλειφε σχεδόν ολοκληρωτικά την ακραία φτώχεια, έναντι βέβαια αξιόλογου καθαρού κόστους (πάνω από 1% του ΑΕΠ). Η εξάλειψη της ακραίας φτώχειας θα δημιουργήσει κοινωνικές και οικονομικές συνθήκες που πέραν των άλλων ωφελημάτων θα δημιουργηθούν οι προϋποθέσεις αύξησης του ΑΕΠ και κατά συνέπεια θα μειωθεί προοδευτικά το ποσοστό επιβάρυνσης του ΑΕΠ για την αντιμετώπιση της φτώχειας. Επίσης εάν συνυπολογίσουμε το ποσό που καλύπτεται από άλλα κοινωνικά επιδόματα τα οποία προβλέπεται να θεσμοθετηθούν ή έχουν ήδη θεσμοθετηθεί το καθαρό κόστος του προγράμματος θα είναι χαμηλότερο. Παράλληλα θα μπορούσαν να εξεταστούν και άλλες μορφές στοχευμένων παροχών σε αγαθά και υπηρεσίες που δεν θα αποδίδονται σε χρήματα, θα έχουν κόστος για τον προϋπολογισμό αλλά εάν γίνουν με κατάλληλη στόχευση θα μπορούσαν να δημιουργήσουν καλύτερες συνθήκες διαβίωσης για όλους και κατά συνέπεια προϋποθέσεις κοινωνικής ειρήνης και οικονομικής ανάπτυξης. Μπορούμε για παράδειγμα να διαθέτουμε μέσω των κοινωνικών παντοπωλείων είδη πρώτης ανάγκης (τρόφιμα, ήδη υγιεινής και καθαριότητας), αποκλειστικά από Έλληνες παραγωγούς σε ειδικές τιμές για το κράτος και με την χρήση επιταγών προϊόντων, όχι δηλαδή με την απόδοση χρημάτων στο χέρι. Η διαδικασία αυτή θα ενισχύσει την κατανάλωση ελληνικών προϊόντων, θα εξασφαλίσει στους παραγωγούς την διάθεση των προϊόντων, θα βοηθήσει τις ελληνικές βιομηχανίες να αυξήσουν την παραγωγή τους και κατά συνέπεια να αυξήσουν τις θέσεις εργασίας. Στα πλαίσια μάλιστα των ευρωπαϊκών πολιτικών καταπολέμησης της φτώχειας μπορούμε να διεκδικήσουμε πόρους και από την Ευρωπαϊκή Ένωση για την υλοποίηση αυτών των προγραμμάτων διασφαλίζοντας ακόμα μικρότερη ανάγκη διάθεσης δημόσιων πόρων.

Εν κατακλείδι με στόχο την καταπολέμηση της ακραίας φτώχειας και διαθέτοντας στοχευμένα το 1% του ΑΕΠ σε τέτοιου τύπου παρεμβάσεις θα συμβάλλουμε στην αξιοπρεπή διαβίωση χιλιάδων αναξιοπαθούντων σήμερα συμπολιτών μας, θα διασφαλίσουμε καλύτερους όρους διαβίωσης για αυτούς και τα παιδιά τους, θα προστατέψουμε την κοινωνική συνοχή και θα αφαιρέσουμε σημαντικό ακροατήριο από τις δυνάμεις της φασιστικής βίας και βέβαια θα δημιουργήσουμε έστω και περιορισμένες προϋποθέσεις οικονομικής ανάκαμψης.


* Ο κ. Βασίλης Οικονόμου είναι Βουλευτής Αττικής, Κοινοβουλευτικός Εκπρόσωπος της Δημοκρατικής


Πηγή:www.capital.gr

Stathis
16-04-13, 15:10
αντε να μας δωσουν τις αποζημιωσεις οι γερμανοι να τις φαμε κι αυτες σε μισθους και συνταξεις τρωκτικων και μετα εχει σειρα η τουρκια που μας χρωσταει τις αποζημιωσεις απο την αλωση της πολης...
αμα τελειωσουν και αυτες παμε πιο πισω να διεκδικησουμε λ7 απο αλλες εθνικες καταστροφες, 2-3 χιλιαδες χρονια πριν...
δεν χρειαζεται να δουλευει κανενας, αλλωστε οι προγονοι μας φροντισαν γι αυτο.
αν δεν ειχαν φροντισει οι ξενοι θα ηταν στα δεντρα ακομα.
αρα εχουν υποχρεωση να πληρωνουν στο διηνεκες.

συνταξη στα 12, ψηφο στα 60, ο αγωνας τωρα δικαιωνεται!

:thumbsup: :cheers: :thumbsup:

katsaraios
16-04-13, 15:14
αντε να μας δωσουν τις αποζημιωσεις οι γερμανοι να τις φαμε κι αυτες σε μισθους και συνταξεις τρωκτικων και μετα εχει σειρα η τουρκια που μας χρωσταει τις αποζημιωσεις απο την αλωση της πολης...
αμα τελειωσουν και αυτες παμε πιο πισω να διεκδικησουμε λ7 απο αλλες εθνικες καταστροφες, 2-3 χιλιαδες χρονια πριν...
δεν χρειαζεται να δουλευει κανενας, αλλωστε οι προγονοι μας φροντισαν γι αυτο.
αν δεν ειχαν φροντισει οι ξενοι θα ηταν στα δεντρα ακομα.
αρα εχουν υποχρεωση να πληρωνουν στο διηνεκες.

συνταξη στα 12, ψηφο στα 60, ο αγωνας τωρα δικαιωνεται!

:thumbsup: :cheers: :thumbsup:

Τωρα θυμηθηκα αυτοματως το
"1200 κατωτερο μισθο " του κΚε καπου εκει στο 2004 νομιζω η πιο πριν.....

gant
16-04-13, 15:15
Για όσους δεν παρακολουθούσαν τον Χαρυ Κλιν, ας το διαβάσουν τώρα.:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

-Aν οι μισοί Έλληνες ξέρανε πως ζουν οι άλλοι μισοί, θα ήταν κι αυτοί απατεώνες.
-Tι να πεις για τους Έλληνες. Κάθονται δυο ολόκληρες ώρες για να πιουν στιγμιαίο καφέ!
-Στην Ελλάδα την άγνοια τη λέμε ψυχραιμία.
-O νεοέλληνας είναι το άτομο εκείνο που έχει δυο τηλεοράσεις στο σπίτι του, δυο αυτοκίνητα στο πεζοδρόμιό του, και δυο κατοστάρικα στην τσέπη του.
-Tα δυο μεγάλα προβλήματα που αντιμετωπίζει σήμερα ο Έλληνας, είναι πως θα χάσει δέκα κιλά και που θα βρει πάρκινγκ.
-Με αυτοκόλλητο στο κούτελο θα κυκλοφοράμε όλοι για να φαίνεται ποιος έκανε φορολογική δήλωση και ποιος όχι.
«Εδώ και δύο χρόνια (εννοει το 1981 που το ΠΑΣΟΚ εγινε κυβερνηση) έχει αρχίσει το μεγάλο κακό που θα μετατρέψει σιγά-σιγά τους Έλληνες σε λαό πιθήκων, σε λαό ψηφοφόρων, δημοσίων υπαλλήλων, καταναλωτών, κρατικοδίαιτων επιχειρηματιών, κομπιναδόρων και συνδικαλισταράδων.
Σε είκοσι-τριάντα χρόνια από σήμερα Ανδρέας Παπανδρέου μπορεί να μην υπάρχει............
Θα υπάρχει όμως μια Ελλάδα πτωχευμένη κι ένας λαός στα όρια της οικονομικής και της ηθικής εξαθλίωσης.»
Απομαγνητοφωνημένο από το 1983και την παράσταση "ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΠΑΣΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ", στη Μπουάτ "ΔΙΑΓΩΝΙΟΣ" στην Πλάκα.

Stathis
16-04-13, 15:18
Τωρα θυμηθηκα αυτοματως το
"1200 κατωτερο μισθο " του κΚε καπου εκει στο 2004 νομιζω η πιο πριν.....

το προβλημα φιλε γιωργο με τον κουμουνοσοσιαλισμο ειναι οτι καποια στιγμη τελειωνουν τα λ7 των αλλων.
καποιος τοπε αυτο δεν θυμαμαι, αλλα ετσι ειναι.

χορτασαμε απο λογια σε αυτον τον τοπο, ολοι τιμητες των παντων και απο δουλεια, ας ειναι καλα οι μεταναστες...
καταντια...

hades7
16-04-13, 15:18
Τωρα θυμηθηκα αυτοματως το
"1200 κατωτερο μισθο " του κΚε καπου εκει στο 2004 νομιζω η πιο πριν.....

εμ το αλλο λες του 20αρη εργαζομενου θυμασαι την σειρα η γενια των 700 ευρω που παιζοταν στην τηλεοραση και σου λεει α αυτη που επαιζε ο μπαστερ κιτον τοσο αρχαιος φανταζει πλεον ο μισθος των 700 ευροδραχμων

PANOS-E60
16-04-13, 15:19
ωραία λόγια ...
1% του ΑΕΠ = 1,9 δις ...


ποιός Θανάσης ?

fanisk
16-04-13, 15:20
το προβλημα φιλε γιωργο με τον κουμουνοσοσιαλισμο ειναι οτι καποια στιγμη τελειωνουν τα λ7 των αλλων.
καποιος τοπε αυτο δεν θυμαμαι, αλλα ετσι ειναι.

χορτασαμε απο λογια σε αυτον τον τοπο, ολοι τιμητες των παντων και απο δουλεια, ας ειναι καλα οι μεταναστες...
καταντια...

Η Θατσερ Σταθη

PANOS-E60
16-04-13, 15:20
το προβλημα φιλε γιωργο με τον κουμουνοσοσιαλισμο ειναι οτι καποια στιγμη τελειωνουν τα λ7 των αλλων.
καποιος τοπε αυτο δεν θυμαμαι, αλλα ετσι ειναι.

χορτασαμε απο λογια σε αυτον τον τοπο, ολοι τιμητες των παντων και απο δουλεια, ας ειναι καλα οι μεταναστες...
καταντια...

η Θατσερ. thumb

Thomelef
16-04-13, 15:26
της θάτσερ νομίζω ήταν αυτό το σλόγκαν...όσων αφορά τις αποζημιώσεις, και ποιος μα λέει επίσημα ότι υφίστανται πλέον αυτά τα χρωστούμενα πέραν των δημοσιογράφων και των φυλλάδων που κυκλοφορούν?

αν αύριο μεθαύριο έρθει κάποιος και μου πεί ο πατέρας σου μου χρωστά 5εκ, εγώ τι πρέπει να κάνω?

ξέρω ότι δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, απλά είναι μια σκέψη που έχω εγώ μέσα στο μυαλό μου. εντύπωση πάντως μου κάνει, το ότι δεν γίνεται λόγος ποτέ και πουθενά για αυτά τα χρέη, ενώ η δήλωση σόιμπλε ήταν τόσο προκλητική, που μόνο άνθρωπο που χρωστάει τόσα λεφτά δεν δείχνει...

επαναλαμβάνω, δεν ξέρω τι παίζει, όπως και κανένας μας. απλά βάζω έναν προβληματισμό...γιατί γαργάρα τέτοια, και το ακούμε μονάχα απο στόματα δημοσιογράφων και ποτέ απο κανέναν πολιτικό...

Monsta
16-04-13, 15:27
το προβλημα φιλε γιωργο με τον κουμουνοσοσιαλισμο ειναι οτι καποια στιγμη τελειωνουν τα λ7 των αλλων.
καποιος τοπε αυτο δεν θυμαμαι, αλλα ετσι ειναι.

χορτασαμε απο λογια σε αυτον τον τοπο, ολοι τιμητες των παντων και απο δουλεια, ας ειναι καλα οι μεταναστες...
καταντια...


Η Σιδηρά Κυρία.

Μη βιάζεσαι. Σειρά έχει ο ΑΠΠ πρώτα...

Panos 316T
16-04-13, 15:28
Δεν ξερω αν εχει ξαναμπει ..
Ειναι εφαρμοσιμο πιστευετε??



Του Βασίλη Οικονόμου



Στη χώρα μας η βαθιά πολιτική και οικονομική κρίση έχει δημιουργήσει την μεγαλύτερη ίσως κοινωνική κρίση μετά την Μικρασιατική καταστροφή και τον ΒΆ Παγκόσμιο Πόλεμο. Τα τελευταία τρία χρόνια με τις πολιτικές λιτότητας και ύφεσης παρατηρείται ραγδαία αύξηση των ανθρώπων που ζουν σε συνθήκες ακραίας φτώχειας. Η ακραία φτώχεια έχει επηρεάσει και δεκάδες χιλιάδες παιδιά, ενώ τα φαινόμενα υποσιτισμένων μαθητών στα δημόσια σχολεία ολοένα και αυξάνονται. Οι πολιτικές που πρέπει να υιοθετηθούν για την αποτελεσματική αντιμετώπιση της ακραίας φτώχειας δεν εναπόκεινται μόνο στην ευαισθητοποίηση του πολίτη και στις φιλανθρωπικές προσφορές αλληλεγγύης. Η κυβέρνηση, το κράτος, οφείλει να παρέμβει μόνο του ή και με άλλους φορείς ώστε να εφαρμόσει ένα πρόγραμμα αντιμετώπισης της ακραίας φτώχειας. Το πρόγραμμα αυτό θα πρέπει να είναι έτσι δομημένο ώστε να διασφαλίζει ότι όλοι όσοι κατοικούν στην Ελλάδα θα ζουν τουλάχιστον σε συνθήκες αξιοπρέπειας, θα έχουν πρόσβαση σε στοιχειώδης και ποιοτικές υπηρεσίες και αγαθά και δεν θα οδηγούνται στο κοινωνικό περιθώριο και κατά συνέπεια στις ακραίες φασιστικές οργανώσεις που προτείνουν την βία ως μέσο κοινωνικής ενσωμάτωσης και αξιοπρέπειας.

Η Δημοκρατική Αριστερά έχει ήδη εισηγηθεί μια πρόταση καθιέρωσης ελάχιστου εγγυημένου εισοδήματος στα πρότυπα άλλων χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, το οποίο εάν εφαρμοστεί μπορεί να οδηγήσει στην πλήρη αντιμετώπιση της ακραίας φτώχειας. H εφαρμογή του Ελάχιστου Εγγυημένου Εισοδήματος περιλαμβάνεται μετά από επιμονή της Δημοκρατικής Αριστεράς και στις μεταρρυθμίσεις του τελευταίου Μνημονίου, με στόχο την πιλοτική εφαρμογή του σε δύο περιοχές της χώρας από 1-1-2014 και σταδιακά θα επεκταθεί σε όλη τη χώρα. ΠαρΆ όλα αυτά η Δημοκρατική Αριστερά έχει ήδη προτείνει στην Βουλή να ξεκινήσει άμεσα η εφαρμογή του πιλοτικού αυτού προγράμματος εντός του 2013 σε περιοχές όπου παρατηρείται μεγάλη αριθμητική συγκέντρωση ανέργων και μεγάλος αριθμός ανθρώπων που ζουν κάτω από τα όρια της φτώχειας.

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα οφείλουμε να διασφαλίσουμε ότι θα πετύχει, ότι θα έχει αποτελέσματα στην αντιμετώπιση της φτώχειας, ότι θα αξιολογηθεί τάχιστα και θα επεκταθεί η εφαρμογή του σε όσο το δυνατόν μεγαλύτερο επίπεδο από το 2014. Η θεσμοθέτηση ενός ελάχιστου εγγυημένου εισοδήματος όπως σε όλες τις άλλες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης είναι μια αναγκαιότητα και για τη χώρα μας ιδίως σήμερα που η κοινωνική συνοχή απειλείται από τις επιπτώσεις της οικονομικής κρίσης. Δεν πρέπει να χαθεί άλλος χρόνος. Η θεσμοθέτηση και η εφαρμογή μάλιστα του ελάχιστου εγγυημένου εισοδήματος μπορεί να δώσει έστω και περιορισμένη ώθηση στην ελληνική αγορά και κατά συνέπεια στην ελληνική οικονομία, καθιστώντας το αρχικά υψηλό κόστος όλο και μικρότερο.

Μια πρόταση για εφαρμογή ελάχιστου εγγυημένου εισοδήματος είναι το εγγυημένο ποσό να ισοδυναμεί με το τακτικό επίδομα ανεργίας δηλαδή 360 ευρώ το μήνα για ένα άτομο που ζει μόνο, που αυξάνεται στα 972 ευρώ το μήνα για ζευγάρι με δύο παιδιά και προσαύξηση του εγγυημένου ποσού για όσα νοικοκυριά βαρύνονται με έξοδα ενοικίου ή στεγαστικού δανείου κατά τα ποσά του επιδόματος ενοικίου ΟΕΚ: 125 ευρώ το μήνα για ένα άτομο συν 25 ευρώ το μήνα για κάθε πρόσθετο μέλος νοικοκυριού. Εάν εφαρμοστεί αυτό το σενάριο εκτιμάται ότι σε γενικευμένη εφαρμογή θα εξάλειφε σχεδόν ολοκληρωτικά την ακραία φτώχεια, έναντι βέβαια αξιόλογου καθαρού κόστους (πάνω από 1% του ΑΕΠ). Η εξάλειψη της ακραίας φτώχειας θα δημιουργήσει κοινωνικές και οικονομικές συνθήκες που πέραν των άλλων ωφελημάτων θα δημιουργηθούν οι προϋποθέσεις αύξησης του ΑΕΠ και κατά συνέπεια θα μειωθεί προοδευτικά το ποσοστό επιβάρυνσης του ΑΕΠ για την αντιμετώπιση της φτώχειας. Επίσης εάν συνυπολογίσουμε το ποσό που καλύπτεται από άλλα κοινωνικά επιδόματα τα οποία προβλέπεται να θεσμοθετηθούν ή έχουν ήδη θεσμοθετηθεί το καθαρό κόστος του προγράμματος θα είναι χαμηλότερο. Παράλληλα θα μπορούσαν να εξεταστούν και άλλες μορφές στοχευμένων παροχών σε αγαθά και υπηρεσίες που δεν θα αποδίδονται σε χρήματα, θα έχουν κόστος για τον προϋπολογισμό αλλά εάν γίνουν με κατάλληλη στόχευση θα μπορούσαν να δημιουργήσουν καλύτερες συνθήκες διαβίωσης για όλους και κατά συνέπεια προϋποθέσεις κοινωνικής ειρήνης και οικονομικής ανάπτυξης. Μπορούμε για παράδειγμα να διαθέτουμε μέσω των κοινωνικών παντοπωλείων είδη πρώτης ανάγκης (τρόφιμα, ήδη υγιεινής και καθαριότητας), αποκλειστικά από Έλληνες παραγωγούς σε ειδικές τιμές για το κράτος και με την χρήση επιταγών προϊόντων, όχι δηλαδή με την απόδοση χρημάτων στο χέρι. Η διαδικασία αυτή θα ενισχύσει την κατανάλωση ελληνικών προϊόντων, θα εξασφαλίσει στους παραγωγούς την διάθεση των προϊόντων, θα βοηθήσει τις ελληνικές βιομηχανίες να αυξήσουν την παραγωγή τους και κατά συνέπεια να αυξήσουν τις θέσεις εργασίας. Στα πλαίσια μάλιστα των ευρωπαϊκών πολιτικών καταπολέμησης της φτώχειας μπορούμε να διεκδικήσουμε πόρους και από την Ευρωπαϊκή Ένωση για την υλοποίηση αυτών των προγραμμάτων διασφαλίζοντας ακόμα μικρότερη ανάγκη διάθεσης δημόσιων πόρων.

Εν κατακλείδι με στόχο την καταπολέμηση της ακραίας φτώχειας και διαθέτοντας στοχευμένα το 1% του ΑΕΠ σε τέτοιου τύπου παρεμβάσεις θα συμβάλλουμε στην αξιοπρεπή διαβίωση χιλιάδων αναξιοπαθούντων σήμερα συμπολιτών μας, θα διασφαλίσουμε καλύτερους όρους διαβίωσης για αυτούς και τα παιδιά τους, θα προστατέψουμε την κοινωνική συνοχή και θα αφαιρέσουμε σημαντικό ακροατήριο από τις δυνάμεις της φασιστικής βίας και βέβαια θα δημιουργήσουμε έστω και περιορισμένες προϋποθέσεις οικονομικής ανάκαμψης.


* Ο κ. Βασίλης Οικονόμου είναι Βουλευτής Αττικής, Κοινοβουλευτικός Εκπρόσωπος της Δημοκρατικής


Πηγή:www.capital.gr

Στα λογια ολα ρομαντικα και ιδανικα ειναι ρε Γιωργη.

Εδω τρεχουν σαν τον Βεγγο να μαζεψουν λεφτα και απο την αλλη να τα δινουν;

Ασε που για αυτο το θεμα θα πρεπει να ειναι υπευθυνη η εκκλησια (λεω εγω ...)

Monsta
16-04-13, 16:01
χορτασαμε απο λογια σε αυτον τον τοπο, ολοι τιμητες των παντων και απο δουλεια, ας ειναι καλα οι μεταναστες...
καταντια...


Στο εξωτερικό όταν δουλεύεις κονομάς, όταν δε δουλεύεις πεινάς και όταν εμποδίζεις τους άλλους να δουλέψουν πας φυλακή.

Στο Ελλάντα όταν εμποδίζεις τους άλλους να δουλέψουν κονομάς, όταν δε δουλεύεις πληρώνεσαι κι όταν δουλεύεις πας φυλακή.

Yeah baby. thumb

Monsta
16-04-13, 17:37
:facepalm:

gant
16-04-13, 17:42
:facepalm:

Άκυρη ανόητη και παραπλανητική μοντίφα. :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Monsta
16-04-13, 17:53
Άκυρη ανόητη και παραπλανητική μοντίφα. :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:


Η χρήση κυανίου έχει απαγορευτεί στη παρούσα σύμβαση σύμφωνα με τους περιβαλλοντικούς όρους (σε αντίθεση με ότι ίσχυε τις προηγούμενες δεκαετίες).

gant
16-04-13, 18:13
Η χρήση κυανίου έχει απαγορευτεί στη παρούσα σύμβαση σύμφωνα με τους περιβαλλοντικούς όρους (σε αντίθεση με ότι ίσχυε τις προηγούμενες δεκαετίες).

Το κυάνιο χρησιμοποιείται ακόμη στις παληές από εκατονταετία εξορύξεις (πάντοτε υπόγειες) που συνεχίζουν ακάθεκτες, για την επεξεργασία και εξαγωγή του σιδηροπυρίτου, μαγγανίου και ότι άλλο παράγουν.

Η όλη φασαρία για τις Σκουριές (σε άλλη τοποθεσία 40χλμ περίπου μακρυά απ το Στρατώνη) γίνεται για 3500 τόνους σκόνης που θα παράγεται ημηρεσίως λόγω της επιφανειακής τρύπας διαμέτρου 700 μέτρων που θα ανοιχτεί και βάθους 200 μέτρων σε μορφή αντεστραμένου κώνου.
Το άλλο μεγάλο πρόβλημα είναι η αποστράγγιση των υπόγειων ρευμάτων νερού και εδώ η εταιρεία παραδέχεται πως είναι αναγκαίο κακό αλλά θα φροντίσουν να το επαναδιοχετεύσουν πάλι στο βουνό.
Το τελευταίο, λένε οι γεολόγοι, σεισμολόγοι και άλλοι σχετικοί, πως αποτελεί παγκόσμια πατέντα και θα ήθελαν να μάθουν το πως θα συμβεί.

Το άσχημο είναι πως η αντιπαράθεση πήρε πολιτική χροιά όταν στο κόλπο μπήκε ο σύριζα και τελευταία και η Παπαρήγα. :ranting2::ranting2:

Monsta
16-04-13, 18:23
Ναι το διάβασα για τις δεξαμενές που πρέπει να ανοίξουν και είδα και το σχετικό ρεπορτάζ.

PANOS-E60
16-04-13, 18:30
φαίνεται πως κάποιοι προτιμούν την περηφάνεια της ανεργίας από την εκμετάλλευση της εργοδοσίας.



Γιατί έφυγε και από τη Θεσσαλονίκη η Pizza Hut


Παρελθόν αποτελεί πλέον η Pizza Hut και από τη Θεσσαλονίκη, με την εταιρεία Food Plus (Pizza Hut & Kfc) να βάζει οριστικό λουκέτο στο τρίτο κατά σειρά- και τελευταίο- κατάστημά της επί της οδού Λ. Νίκης. Όπως εξηγεί στο Capital.gr ο Δ/νων Σύμβουλος της Food Plus Παναγιώτης Τραϊφόρος, η εταιρεία έχει προχωρήσει το τελευταίο δωδεκάμηνο σε περικοπή δαπανών, εξυγίανση και αναδιάρθρωση του δικτύου των καταστημάτων Pizza Hut, ενώ τα μόνα καταστήματα που λειτουργούν πια είναι αυτά της Αττικής.

Σύμφωνα με την εταιρεία, σε αυτό το πλαίσιο εντάσσεται και η σταδιακή (από τον Ιανουάριο 2013 και εντεύθεν) αναστολή λειτουργίας των τριών «σοβαρά ζημιογόνων» εστιατορίων στη Θεσσαλονίκη… ζημιές που οφείλονται τόσο στην κλιμακούμενη ύφεση στον κλάδο της εστίασης με αποτέλεσμα την αλλαγή των αγοραστικών συνηθειών των καταναλωτών, όσο και στο πολύ υψηλό λειτουργικό κόστος των συγκεκριμένων καταστημάτων.

«Πρόκειται για μια επίπονη απόφαση δομικής ανασυγκρότησης, που μας λυπεί ιδιαίτερα ως εταιρεία, ωστόσο κατέστη αναπόφευκτη, καθώς παρά τις επανειλημμένες και μακροχρόνιες προσπάθειες της Διοίκησης, δεν επετεύχθη τελικά κοινά αποδεκτή λύση με την Επιτροπή Αγώνα Εργαζομένων στην Food Plus, ώστε να καταστεί δυνατή η λειτουργικά αλλά και οικονομικά βιώσιμη συνέχιση της λειτουργίας τους» αναφέρει χαρακτηριστικά ο Δ/νων Σύμβουλος της Food Plus.

Οι 21 εργαζόμενοι που ειδοποιήθηκαν την προηγούμενη Πέμπτη ότι κλείνει και το εστιατόριο στην οδό Νίκης ισχυρίζονται πως η διεύθυνση της εταιρείας τους ζητούσε να υπογράψουν ατομικές συμβάσεις με μειωμένες αποδοχές, στις οποίες αντιδρούσαν.

«Όντως εκλήθησαν όλοι οι εργαζόμενοι μας στα καταστήματα της Αττικής να υπογράψουν νέες ατομικές συμβάσεις Εργασίας, βασιζόμενες πλέον στην ισχύουσα Εθνική Γενική Συλλογική Σύμβαση Εργασίας, μετά και τη λήξη της Μετενέργειας της Κλαδικής Σύμβασης των Επισιτιστικών Επαγγελμάτων τον Αύγουστο του 2012», διευκρινίζει από την πλευρά της η Food Plus και συνεχίζει: «υπήρξε σημαντική οικειοθελής παροχής της εταιρείας μας (διαφορετικού ύψους ανά ειδικότητα εργασίας), παρότι η Food Plus έχει υπάρξει τα τελευταία χρόνια ζημιογόνα σε λειτουργικό επίπεδο. Αυτό επετεύχθη, και συνέτεινε αποφασιστικά –μεταξύ και άλλων πρωτοβουλιών και ενεργειών της Διοίκησης - στο να διατηρηθεί ένας πραγματικά πολύ μεγάλος αριθμός καταστημάτων μας ζωντανός. Και το κυριότερο όλων, να διαφυλαχτούν οι θέσεις εργασίας μέσα σε αυτά.

Ατομικές συμβάσεις με το ίδιο σκεπτικό εκλήθησαν να υπογράψουν και οι εργαζόμενοι των καταστημάτων μας της Θεσσαλονίκης, αρχής γεννωμένης από Ιανουάριο του 2013. ΠαρΆ όλες τις επίπονες, και επί μακρόν προσπάθειες μας, αυτό δυστυχώς δεν κατέστη εφικτό. Ως αποτέλεσμα, τα τρία καταστήματα της Θεσσαλονίκης, που υπήρξαν ζημιογόνα επί σειρά των τελευταίων ετών, δεν μπόρεσαν δυστυχώς να διασφαλίσουν ούτε τη λειτουργική, ούτε την οικονομική βιωσιμότητα τους» απαντά ο κ. Τραϊφόρος.


Να θυμίσουμε πως το προηγούμενο διάστημα, η Food Plus είχε αναστείλει τη λειτουργία στα δύο καταστήματα Pizza Hut της συμπρωτεύουσας: στην Καλαμαριά στις 5 Φλεβάρη και στη Χαριλάου στις 28 Μαρτίου. Πλέον η εταιρεία διατηρεί συνολικά 25 καταστήματα και 350 θέσεις εργασίας, όλα στην Αθήνα.

Παρόλα αυτά, η Food Plus αποκλείει κατηγορηματικά το ενδεχόμενο να φύγει η Pizza Hut από την Ελλάδα. «Παραμένει δέσμευση της Διοίκησης της Εταιρείας μας να συνεχίσει η Pizza Hut δυναμικά, και να παραμείνει ενεργά δραστήρια στην Ελλάδα, με άρτια λειτουργικά αλλά και οικονομικά βιώσιμα εστιατόρια, που όχι μόνο να διαφυλάττουν, αλλά και να ενισχύουν τα υψηλότητα επίπεδα ποιότητας τόσο του προϊόντος μας όσο και της εξυπηρέτησης των πελατών μας» τονίζει ο Δ/νων Σύμβουλος της Food Plus, αναφέροντας παράλληλα πως στην παρούσα φάση, και με τα παρόντα δεδομένα, δεν είναι στις σκέψεις της εταιρείας το κλείσιμο και άλλων καταστημάτων.

Αντιθέτως, όταν και εφόσον οι συνθήκες το επιτρέψουν στο εγγύς μέλλον, η Food Plus ευελπιστεί σε περαιτέρω επέκταση του δικτύου της, συνεχίζοντας προς το παρόν να εστιάζει στην προσπάθεια για ανάπτυξη νέων πρωτοποριακών προϊόντων, όπως και προϊόντων και υπηρεσιών χαμηλής τιμής.

Βίκυ Κουρλιμπίνη

Πηγή:www.capital.gr

Nino
16-04-13, 19:01
φαίνεται πως κάποιοι προτιμούν την περηφάνεια της ανεργίας από την εκμετάλλευση της εργοδοσίας.

με το συμπαθειο τωρα εκει στο αρθρο η κυρια Βικυ ξεχασε να γραψει οτι οι εργαζομενοι δεν δεχτηκαν τις ατομικες συμβασεις γιατι αφορουν μισθους απο 150 εως 300 ευρω (αν θελετε σας βαζω και το λινκ)
και ναι η δουλεία εχει καταργηθει κυριοι!!! ακου 150 ευρω ποιος βρε θελει αυτο το μελλον για τα παιδια του, χιλιες φορες περηφανοι και μαλιστα ας προσεξουν γιατι αν καποια στιγμη ξυπνησουν οι "περηφανοι" και φυσηξουν μονο, ολοι αυτοι θα πανε στα τσακιδια που βρηκαν ευκαιρια τωρα.
Αραγε αν γινουν οι μισθοι των δημοσιογραφων 150 ευρω πως θα τους φανει:ranting2:

Thomelef
16-04-13, 19:12
καλά...

η συγκεκριμένη διοίκηση, ας δεί γιατί τα καταστήματα δεν ήταν κερδοφόρα πρώτα και μετά ας μιλήσει.

συγκεκριμένα, για το κατάστημα της παπαναστασίου το οποίο είναι στην κυριολεξία 5 λεπτά απ'το σπίτι μου, δεν κάνανε ντελίβερυ...τον λόγο ποτέ δεν τον μάθαμε, αλλά αναγκαζόμασταν όποτε θέλουμε να φάμε την πίτσα τους να πηγαίνουμε και να την παίρνουμε απο'κει. τον τελευταίο καιρό τουλάχιστονδεχόντουσαν παραγγελία τηλεφωνική, έτσι ώστε να μην περιμένεις σαν μλκς και ένα 20λεπτο.

για της καλαμαριάς που λένε, θα σταθώ πάλι στο ντελίβερυ, όπου στο πατρικό μου όταν παραγγέλναμε, θαύμα γινόταν αν η πίτσα ερχόταν μέσα σε μια ώρα. φυσικά μέχρι να την φέρει η ντελιβεράς, φαντάζεστε πως γίνετε μια πίτσα hut με αφράτη ζύμη.

τέλος, η τιμές τους ήταν τελείως φεύγα, ενώ τον τελευταίο καιρό η πίτσα τους χάλασε τελείως. έτρωγες ένα κομμάτι και ένιωθες την ίδια ώρα τις αρτηρίες σου να φράζουν απο την λαδίλα.

για εταιρείες που δεν έχουν ψαχτεί ποτέ για το αν ο τρόπος με τον οποίο λειτουργούνείναι λάθος και το πρώτο πράγμα που τους έρχεται στο μυαλό είναι το πως να χαμηλώσουν τον υπάλληλο και τις αποδοχές του, να παν στον αγύριστο.

δεν μπορεί να έχεις κυρ μλκ παναγιώτη σοβαρά λειτουργικά θέματα και το πρώτο που σου έρχεται στο μυαλό να είναι ο μισθός του υπάλληλου.

απο την πυλαία και μόνο, το κατάστημα με τους 5 υπαλλήλους θα μπορούσε να είναι υπερκερδοφόρο, μιας και ήταν κατάστημα ντελίβερυ πιο πολύ...

S8N
16-04-13, 19:14
Για τη συγκεκριμένη εταιρεία θα διαφωνήσω. Πάμφθηνα κατεψυγμένα υλικά, υψηλές τιμές προϊόντων, υψηλά ενοίκια λόγω στέγασης σε κεντρικά σημεία... Την τελευταία φορά που μπήκα σε Pizza Hut πωλούσαν 20 ευρώ τη μεγάλη πίτσα και 3,5 ευρώ το αναψυκτικό! Η δε πίτσα τους ήταν μες στη λαδίλα. Την επόμενη μέρα, αν έχεις επιζήσει απ' την καούρα, την πετάς στον τοίχο και κάνει γκελ.

Εν πάσει περιτπώσει, αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν είχαν εξετάσει μείωση ενοικίων, μεταστέγαση, βελτίωση προϊόντων και ανταγωνιστικές τιμές ίσως να είχαν αποφευχθεί όλα τα παραπάνω.

Έχω γνωστό που δουλεύει σε Pizza Hut, γι' αυτό στο λέω. Και σιγά τους μεγάλους μισθούς που παίρνουν βρε Πάνο. Βέβαια, εν συγκρίσει μ' εκείνους που δίνει το Jumbo ίσως να είναι κολοσσιαίοι.

Thomelef
16-04-13, 19:15
το κυρ μλκ παναγιώτη, είναι για τον διευθύνων σύμβουλο...μην γίνει καμμιά παρεξήγηση...

S8N
16-04-13, 19:15
Με πρόλαβε ο Θωμάς. Χαίρομαι που έχει την ίδια άποψη για τις σκατοπίτσες τους. L' Artigiano, Pizza Fan, Domino's είναι haute cuisine μπροστά τους.

S8N
16-04-13, 19:17
Ωπ, με πρόλαβε κι ο Γιάννης. Τι σκατά...

S8N
16-04-13, 19:18
Ωπ. Έβρισα στην 'Επικαιρότητα'. Θα φάω infraction απ' τον Πάνο. ΓΜΤ!

Thomelef
16-04-13, 19:18
ξέχασα το καλύτερο...ενώ δεν έκαναν ντελίβερυ, κάθε βδομάδα μας άφηναν διαφημιστικό στην πόρτα.

αφού δεν φέρνετε ρε παιδιά, τότε τι μας στέλνετε διαφημιστικά???

S8N
16-04-13, 19:20
ξέχασα το καλύτερο...ενώ δεν έκαναν ντελίβερυ, κάθε βδομάδα μας άφηναν διαφημιστικό στην πόρτα.

αφού δεν φέρνετε ρε παιδιά, τότε τι μας στέλνετε διαφημιστικά???

Για τον ίδιο λόγο που η γυναίκα μου παίρνει προφυλακτικά απ' το super market αλλά έχει μονίμως πονοκέφαλο και περίοδο.

S8N
16-04-13, 19:21
Ευτυχώς που δε διαβάζει αυτά που γράφω. :hystericalbs1:

Κωνσταντίνος
16-04-13, 19:23
:hystericalbs1::facepalm::facepalm::facepalm:

Η συνομιλία που ακολουθεί είναι αυθεντική. Διεξήχθη σε φόρουμ πανεπιστημιακής σχολής, όπου οι φοιτητές ανταλλάσσουν μεταξύ τους πληροφορίες για ώρες μαθημάτων, ύλη, εξετάσεις κ.λπ.

Ο Μιχάλης Γιοχάλας «τρολάρει» σε ερώτηση φοιτήτριας, απαντώντας σουρεαλιστικά, για να διαπιστώσει το μέγεθος της ανθρώπινης βλακείας και ευπιστίας –άπειρο κατά Einstein.

Για ευνόητους λόγους παρατίθενται μόνο τα αρχικά των ονομάτων των φοιτητριών.

Χ.Κ. : Καλησπέραα!! Για το μάθημα ΅Αρχαία ΙστορίαΆ με την κ. Ψωμά το βιβλίο που πρέπει να πάρουμε είναι το ΄Ο ελληνικός κόσμος 479-323 π.χ. ?? Φ.Π.Ψ. [σ.σ. η Ψωμά διδάσκει Αρχαία Ιστορία]

Μιχάλης: Όχι, είναι το «Απόκρυφη Αρχαιολογία: από τις Κοσμοσφαίρες και την Κοίλη Γη στον Σείριο και ακόμα παραπέρα, 150.000 π.Χ.-2022 μ.Χ.», Εκδόσεις Λιακόπουλος.

Χ.Κ.: Σιγουρα?? Γιατι στο my-studies αυτο εγραφε...!! [σ.σ.: το my-studies είναι η ηλεκτρονική πλατφόρμα δήλωσης μαθημάτων]

Μιχάλης: Έγινε λάθος μάλλον, από πέρυσι το βιβλίο είναι αυτό που σου γράφω.

Χ.Κ.: οκ!! σε ευχαριστω πολυ!!

Μιχάλης: Τίποτα ρε συ, συνάδελφοι είμαστε!

Στο σημείο αυτό παρεμβαίνει μια δεύτερη φοιτήτρια, που επίσης ζητά πληροφορίες για το προτεινόμενο σύγγραμμα.

Μ.Κ.: εγώ δήλωσα το ελληνικός κόσμος και πήρα, αλλά εκτός του ότι υπάρχει στο my-studies, στον εύδοξο υπήρχε ως μόνη επιλογή.Τουλάχιστον όταν το δήλωσα εγώ..

Μιχάλης: Μαντώ κάποιο λάθος έχει γίνει. Μίλησες με τον Εύδοξο? Μόνο εκδόσεις Λιακόπουλος δίνει κανονικά πλεον για την Αρχαία Ιστορία. Θα έχεις πρόβλημα με την ύλη, ειδικά με την περίοδο 100.000-323 π.Χ. [σ.σ.: Εύδοξος είναι η ηλεκτρονική πλατφόρμα δήλωσης συγγραμμάτων]

Μ.Κ.: Ναί,το καταλαβαίνω πως θα έχω κάνει λάθος.Σίγουρα θα κάνω κάτι..Ευχαριστώ!
Μιχάλης: Τίποτα, φρόντισε το όμως για να μην τρέχεις στο τέλος!

Λίγο αργότερα ο Μιχάλης λαμβάνει μήνυμα από άλλη φοιτήτρια το οποίο έλεγε τα εξής:

-kalhspera!eimai epi ptyxio foithtria tou ΦΠΨ.xrwstaw thn Arxaia Istoria pou to didaskei h kyria Ψωμα.den dikaioumai pia syggrammata!tha mporouses kapoia stigmh na mou daneiseis to biblio na to vgallw fwtotypies katw sto fwtotypies ths sxolhs mas?thn idia mera tha to exeis!euxaristw prokatabolika!a....kai syggnwmh gia thn enoxlhsh!apeuthynomai sthn synadelfikh allhleggyh!

Aπάντηση Μιχάλη: «Εννοείς το βιβλίο: «Απόκρυφη Αρχαιολογία: από τις Κοσμοσφαίρες και την Κοίλη Γη στον Σείριο και ακόμα παραπέρα, 150.000 π.Χ.-2022 μ.Χ.», έτσι;

Φοιτήτρια: nai den to xw katholou auto to syggramma.se euxaristw poly!exei pei mhpws kai thn ylh?

Μιχάλης: Ευαγγελία μου δεν το έχω στην βιβλιοθήκη μου, πρέπει να το έχω δανείσει. Το έχει όμως το σπουδαστήριο Ιστορίας, στον έκτο όροφο. Γράψε το όνομα του βιβλίου σε ένα χαρτί και ζήτησε το. Μπορείς να το βγάλεις και φωτοτυπίες.
Είναι ολόκληρο στην ύλη, εκτός από το παράρτημα για τις κοσμοσφαίρες (!!!).

Φοιτήτρια: ok!se euxaristw poly gia tis mexri twra plhrofories sou!

Αυτοί οι άνθρωποι, που πείστηκαν ότι ένα βιβλίο του Λιακόπουλου μπορεί να διανέμεται ως ακαδημαϊκό σύγγραμμα, θα στελεχώσουν την κοινωνία του αύριο. Μεταναστεύστε.

Από τον τοίχο του John Black στο φ/β


Πηγή:www.capital.gr



Πηγή:www.capital.gr

S8N
16-04-13, 19:26
Τι λες βρε Κωνσταντίνε, εδώ 3 εκ. Έλληνες πείστηκαν ότι 'λεφτά υπάρχουν'.

Thomelef
16-04-13, 19:28
Για τον ίδιο λόγο που η γυναίκα μου παίρνει προφυλακτικά απ' το super market αλλά έχει μονίμως πονοκέφαλο και περίοδο.

μαρκάριζε τα πακετάκια, να'σαι σίγουρος τουλάχιστον ότι το σακουλάκι που βλέπεις, είναι το ίδιο με αυτό που σου έδειξε όταν το αγόρασε...:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

φλάσα...ο άλλος λέει τον σούταρε η αραβωνιαστηκιά του επειδή βρήκε στο ντουλαπάκι τις καπότες. αυτουνού του φαίνεται και υπερβολή. ρε μπίλ, με την κριστίνα έβαζες καπέλο...όχι ρε μλκς είσαι???:th_Laie_67-1:

Nino
16-04-13, 19:30
να θυμισω λιγο στους παλαιοτερους ειδικα η pizza hut οταν ειχε τη μοναδικη πιτσαρια αλλα με τουπε μεγαλου ρεστωραντ στη κηφισια.
Βεβαια σαν χωρος ηταν ωραιος ειδικα το καλοκαιρι (για να δω ποιος το θυμαται?) δεδομενης και της εποχης 90s περιμενες ουρα γαι να κατσεις.
Αυτο που θελω ναπω ειναι οτι καπου τα εκαναν σκατα αυτοι και ας ξεκιναγαν απο το να διευρυνουν το κυκλο πωλησεων με ντελιβερι που πολυ σωστα λεει ο Θωμας και να διαπραγματευθουν τα ενοικια που τωρα πια εχουν πεσει κατακορυφα...

PANOS-E60
16-04-13, 19:31
δεν εχω αποψη για το προιον που λέγεται pizza hut.
αυτό που ξέρω είναι τη βασική αρχή της ελευθερης οικονομίας. Πρωτα πρέπει να παίρνει το αφεντικό μεροκάματο από το μαγαζί του και μετά οι υπαλληλοι.

btw, οι αθηναίοι συναδελφοί τους τις υπεγραψαν τις σχετικές συμβασεις εργασίας και συνεχίζουν. Αν εκαναν καλώς ή κακώς, είναι ατομικό θεμα του καθενός, εγω δεν το κρίνω. Ούτε ειρωνευτηκα νωρίτερα όταν εγραψα ότι κάποιοι προτιμησαν την περηφανη ανεργία, υπόθεση εκανα ότι ετσι μάλλον αισθανθηκαν.

Thomelef
16-04-13, 19:37
δεν εχω αποψη για το προιον που λέγεται pizza hut.
αυτό που ξέρω είναι τη βασική αρχή της ελευθερης οικονομίας. Πρωτα πρέπει να παίρνει το αφεντικό μεροκάματο από το μαγαζί του και μετά οι υπαλληλοι.

btw, οι αθηναίοι συναδελφοί τους τις υπεγραψαν τις σχετικές συμβασεις εργασίας και συνεχίζουν. Αν εκαναν καλώς ή κακώς, είναι ατομικό θεμα του καθενός, εγω δεν το κρίνω. Ούτε ειρωνευτηκα νωρίτερα όταν εγραψα ότι κάποιοι προτιμησαν την περηφανη ανεργία, υπόθεση εκανα ότι ετσι μάλλον αισθανθηκαν.

άστο πάνο...

ειδικά για τα καταστήματα της θεσσαλονίκης, και ώντας απο τους καλούς πελάτες της πιτσαρίας σε όλα τα καταστήματα, η εταιρεία ήταν ότι να'ναι απο το 2009 περίπου.

η αλλαγή ήταν τραγικά εμφανής, λες και άλλαξε διοίκηση. το αν έκαναν καλά οι υπάλληλοι που υπέγραψαν το ξέρουν αυτοί και μόνο. όσων αφορά όμως για τα καταστήματα της θεσσαλονίκης, είναι 1 εκ% σίγουρο ότι μπορούσαν να τα κάνουν βιώσιμα χωρίς μπαίναν σε τέτοιες διαδικασίες.

Thomelef
16-04-13, 19:42
φυσικά να συμπληρώσω και το γεγονός ότι αν ο υπάλληλος δεν εργάζεται με ευχαρίστηση, τότε και η δουλειά σου δεν πρόκειτε να γίνει και σωστή.

ΠΟΤΕ....

εγώ υμφωνώ ότι όλοι μαζί θα ξεπεράσουμε το λούκι, με λιγότερα, πιο φτωχά, αλλά όταν ακούω κάποια πράγματα του στυλ 150 και 300 ευρώ το μήνα για υπαλλήλους που δεν πρέπει να έχουν ωράριο, ειλικρινά βγαίνω απ'τα ρούχα μου.

πρέπει να υπάρχει παντού και πάντα μια ισσοροπεία, έτσι ώστε να μπορούν να τσουλάν τα πράγματα.

Monsta
16-04-13, 20:46
Περιστατικό προσωπικού φίλου που μου διηγήθηκε προ 4-μήνου και ενώ παραμένει άνεργος για πάνω από ένα έτος. Η προηγούμενη εργασία του ήταν στέλεχος σε διαφημιστική εταιρεία με 15 χρόνια προϋπηρεσία.

Καλεί για αγγελία που είχαν βάλει για ντελιβερά η Pizza Hut Κεφαλαρίου και αφού τα λένε για κάνα 5-λεπτο, κλείνουν ραντεβού για συνέντευξη. Συστήνονται, λένε τα τυπικά και η κουβέντα συνεχίζει ως εξής:

-HR: δε χρειάζεστε μηχανάκι, θα χρησιμοποιείτε τα δικά μας
(Εδώ χαίρεται ο φίλος που δε θα φορτώνει με χλμ το δικό του)
-HR (συν.): θα σας δίνουμε για τα καύσιμα, θα έχετε ένα γεύμα κ τα τιπς....-
-Φίλος: ωραία να μιλήσουμε και για το μισθό μου;
-HR: μα σας είπα κύριε, καύσιμα, τιπς + ένα γεύμα.

Φίλος μένει παγωτό, σηκώνεται και αποχωρεί

Sad, but true story.

Stathis
16-04-13, 20:57
Διαβαζω τοσο εκτος τοπου και χρονου αποψεις που πραγματικα απογοητευμαι.
Γιατι προερχονται απο ανθρωπους που συμπαθω και κολυωμαι να απαντησω οπως πρεπει.

Δυστυχως τους μισθους δεν τους φερνει ο πελαργος, ουτε υπαρχει καποιο οριο κατω απο το οποιο δεν μπορει να κατεβει.
Ουτε καν το μηδεν, αφου πολλες φορες μια δουλεια φερνει ζημια και οχι κερδος, εστω μικρο, ελαχιστο, τοσο που καποιος θα θεωρουσε οτι δεν αξιζει να δουλευει η αποτελει δουλεια κλπ.

Ο μισθος καθοριζεται απο πολλους παραγοντες, μεταξυ των οποιων η κερδοφορια της επιχειρησης και η κατασταση της αγορας.

Αν δηλαδη ειχαμε μια πιτσαρια οπως αυτη που συζητατε και ξαφνικα ανακαλυπταμε οτι ο κοσμος δεν θελει να φαει πλεον πιτσα, τι θα καναμε?

Προφανως καποιοι φιλοι μας απο εδω, οι οποιοι δεν εχουν την παραμικρη ιδεα πως βγαινουν τα λεφτα αφου καθε μηνα βρεξει χιονισει τους περιμενει ο μισθος στην τραπεζα, θα πουνε να κατεβει κατω στο υπογειο το αφεντικο και να κοψει χρημα να πληρωσει, να πουλησει το αμαξι, σπιτι, χωραφι του και να κοψει το λαιμο του και να βρει να δωσει εναν αξιοπρεπη μισθο, αλλιως να το κλεισει το μαγαζι αν δεν μπορει, τι μας νοιαζει εμας...

Γινονται και υποδειξεις τι να κανει με τα νοικια κλπ, λες και ο επιχειρηματιας δεν τα εχει σκεφτει αυτα, δεν ειναι ανθρωπος, ειναι σαδιστης και του ειναι ευχαριστο να εξευτελιζει κοσμο, να ερχεται σε ασχημες αντιπαραθεσεις με εργαζομενους που παλευουν για την επιβιωση και τελικα ειναι και χαζος για να κλεινει τη δουλεια του τελικα αντι να παει να μειωσει το νοικι...

Παιδια ζειτε σε αλλο συμπαν, προσπαθω να το γραψω οσο πιο απαλα μπορω και πολυ φιλικα.

Αν αυτα που λετε τα πιστευετε στ αληθεια και δεν το κανετε απλα για να γινετε αρεστοι προς καποιους που τους αρεσει να τους χαιδεουν τ αυτια, δεν θα αργησετε να δυστυχησετε και το χειροτερο θα κανετε και αλλους να δυστυχησουν.

Thomelef
16-04-13, 21:10
το συγκεκριμένο θέμα με την συγκεκριμένη εταιρεία φίλε είναι φάουλ απο παντού...

καταρχήν, έχει περάσει προ πολλού η εποχή που το να πάει η οικογένεια στην πιτσαρία για να φάει ήταν έξοδος φαγητού σε εστιατόριου.

οι πιτσαρίες πλέον είναι εστιατόρια ντελιβεράδικα στο πολύ μεγάλο τους ποσοστό. αν τώρα η χατ δεν το κατάλαβε, ή δεν ήθελε να το δεχτεί και ήθελε να κρατάει καταστήματα με νοίκια φέυγα, φταίει αυτή και όχι οι υπάλληλοι.

το μένεις σε μια περιοχή η οποία είναι ο μεγαλύτερος δήμος της θεσσαλονίκης με κατάστημα μέσα στην καρδιά του και το κατάστημα να μην κάνει παραδόσεις, είναι πάλι θέμα διοίκησης και όχι των υπαλληλων.

το να πουλάς πανάκριβα με χάλια προιόν, εν χρειάζεται να το σχολιάσουμε παραπάνω. δεν θα ήθελα να πληρώνω 700 ευρώ το μήνα και να μην έχω σήμα πουθενά, ούτε εσύ θα ήθελες να πάρεις έπιπλα δεκάδων χιλιάδων ευρώ και στον πρώτο χρόνο να είναι όλα για πέταμα.

μπορούσαν να κάνουν κάποιες αλλαγές στον τρόπο που λειτουργούν, αλλά προφανώς άργησαν πολύ, και δεν μπορούσαν να μπαίνουν άλλο μέσα μέχρι να δούν αν οι καινούριες κινήσεις έπιαναν τόπο, που θα έπιαναν, γιατί πίτσα ντελίβερι τουλάχιστον στη θεσσαλονίκη βλέπεις μηχανάκια όλη την ώρα.

τέλος, το ότι ένας είναι επιχειρηματίας, δεν σημαίνει ότι και όλες του οι επιλογές είναι σωστές, άνθρωποι είναι όλοι, κάνουν και σφάλματα. άλλοι μεγάλα, άλλοι μικρά.

Monsta
16-04-13, 21:16
Nice facepalm. thumb


Πάνω σε αυτό που είπε ο Στάθης:

Σε ...άλλες χώρες, όχι βέβαια εδω και κάτω από παρόμοιες συνθήκες εύρεσης εργασίας (κράτος & ιδιωτικός τομέας υπό πλήρη κατάρρευση), ο ενδιαφερόμενος θα έπαιρνε τη Χ part-time εργασία για πχ 200¤, ενώ θα προσπαθούσε να βρει και μία δεύτερη να συμπληρώσει εισόδημα. ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ, θα το πάλευε και θα είχε τα μάτια του ανοιχτά για κάτι καλύτερο.

Στο εξωτερικό πάντως έτσι κάνουν, ειδικά οι φοιτητές που έχουν μεγάλη ανάγκη να καλύψουν τα ατομικά τους έξοδα κ δίδακτρα.

PANOS-E60
16-04-13, 21:22
Θωμα, ακόμα και αν ειναι 100% ακριβη οσα λες για την πιτσα χατ (το δεχομαι) δεν αναιρούν τη λογική της ελευθερης αγορας. Ο.κ. εστω ο επιχειρηματίας εκανε λαθος εκτιμήσεις. Τι θα γίνει τωρα ? Θα πληρωνει ζημιογονα επιχείρηση από την περιουσία του ? Υπαρχει λογική σε αυτό ? Εχει ξαναγινει πουθενά στον δυτικό κοσμο ?

ο υπαλληλος ειναι ενας συντελεστης της παραγωγής, ο επιχειρηματιας (οπως ξερεις) εχει αλλους 50 συντελεστες στο κεφαλι του ... κοβει εδω, κοβει εκεί, κοβει παρα κει, δεν βγαίνει. Game over. Υπαρχει κάτι άλλο να γίνει ? Γιατί δεν αντιπρότειναν οι εργαζόμενοι κάτι για να ζησει η δουλειά ? Το ντελιβερυ π.χ. ... το να δουλεψουν με τα μισά λεφτά για 6 μηνες π.χ. και να ξανακατσουν στο τραπεζι μετά τους 6 μηνες ... Δεν ξερω ... παντως προσωπικά θα εκανα τα αδυνατα, δυνατα να μη χασω τη δουλειά μου, στο βαθμό που θα περνούσε από το χερι μου.

Stathis
16-04-13, 21:23
Μου κανει μεγαλη εντυπωση αυτο που αναφερεις θωμα επειδη στην αθηνα εχουν ολα κανονικα delivery.
Επειδη αυτα ειναι με φραντσαιζ να υποθεσω, ισως ο επιχειρηματιας της θεσσαλονικης ειχε αλλη στρατηγικη.
Που επαναλαμβανω μου κανει εντυπωση διοτι η οικογενεια σταματησε να πηγαινει στην πιτσαρια εδω και χρονια.

Εγω αλλο ηθελα να πω, οχι ειδικα για την περιπτωση της πιτσα χατ θεσσαλονικης.

Thomelef
16-04-13, 21:29
Θωμα, ακόμα και αν ειναι 100% ακριβη οσα λες για την πιτσα χατ (το δεχομαι) δεν αναιρούν τη λογική της ελευθερης αγορας. Ο.κ. εστω ο επιχειρηματίας εκανε λαθος εκτιμήσεις. Τι θα γίνει τωρα ? Θα πληρωνει ζημιογονα επιχείρηση από την περιουσία του ? Υπαρχει λογική σε αυτό ? Εχει ξαναγινει πουθενά στον δυτικό κοσμο ?

ο υπαλληλος ειναι ενας συντελεστης της παραγωγής, ο επιχειρηματιας (οπως ξερεις) εχει αλλους 50 συντελεστες στο κεφαλι του ... κοβει εδω, κοβει εκεί, κοβει παρα κει, δεν βγαίνει. Game over. Υπαρχει κάτι άλλο να γίνει ? Γιατί δεν αντιπρότειναν οι εργαζόμενοι κάτι για να ζησει η δουλειά ? Το ντελιβερυ π.χ. ... το να δουλεψουν με τα μισά λεφτά για 6 μηνες π.χ. και να ξανακατσουν στο τραπεζι μετά τους 6 μηνες ... Δεν ξερω ... παντως προσωπικά θα εκανα τα αδυνατα, δυνατα να μη χασω τη δουλειά μου, στο βαθμό που θα περνούσε από το χερι μου.

και εγώ μαγαζί έχω, και ξέρω πολύ καλά τι παίζει. κανείς δεν είπε ότι έπρεπε να κάτσουν και να μπαίνουν μέσα. δεν ανοίγουν γι'αυτό το λόγο τα μαγαζιά και οι επιχειρήσεις.

το τι έγινε εν τέλη μεταξύ αφεντικών και υπαλλήλων, κανείς μας δεν έχει ιδέα, περα απο τους ίδιους, αν και μας έδωσε ο κώστας μια εικόνα με το παράδειγμα του φίλου του.

εγώ σε όλο αυτό το θέμα, στέκομαι στο ότι το βάρος πέφτει στους υπαλλήλους που δεν δέχτηκαν τις καινούριες συμβάσεις, ενώ τα αφεντικά πρέπει να την περάσουν λάδι για την κακή τους διαχείρηση να το πώ, στρατηγική να το πώ, δεν ξέρω, επειδή είναι αφεντικά?

η εταιρεία λειτουργούσε λάθος. και δεν το λέω για τα ντελίβερυ, το εξήγησα πιο πάνω γιατί. όλοι ξέρουμε ότι ο όρος πιτσαρία δεν είναι το ίδιο με αυτό που ήταν κπαποτε και αποτελούσε οικογενειακή έξοδο.

αν η συγκεκριμένη τώρα θεωρούσε ότι αποτελούσε εξαίρεση, τι να πώ.

αλλά δεν μπορεί βρέξει χιονίσει να φταίνε μια ζωή οι υπάλληλοι. τις απόψεις μου τις ξέρετε σε αυτά τα θέματα, αλλά εδώ η κατάσταση είναι διαφορετική.

Thomelef
16-04-13, 21:31
Μου κανει μεγαλη εντυπωση αυτο που αναφερεις θωμα επειδη στην αθηνα εχουν ολα κανονικα delivery.
Επειδη αυτα ειναι με φραντσαιζ να υποθεσω, ισως ο επιχειρηματιας της θεσσαλονικης ειχε αλλη στρατηγικη.
Που επαναλαμβανω μου κανει εντυπωση διοτι η οικογενεια σταματησε να πηγαινει στην πιτσαρια εδω και χρονια.

Εγω αλλο ηθελα να πω, οχι ειδικα για την περιπτωση της πιτσα χατ θεσσαλονικης.

με τον μόρμον κάθε σαββάτο πηγαίναμε και τις παίρναμε, ενώ οι γυναίκες περίμεναν πότε θα γυρίσουμε. το 5 λεπτά που ανέφερα, ήταν πολύ...με τα πόδια ήταν πέντε λεπτά.

Monsta
16-04-13, 21:42
Προφανώς ρε Θωμά ούτε το αφεντικό τη πέρναγε "λάδι" αφού ήταν στο χείλος του γκρεμού, βαράγανε τα καμπανάκια - οι σειρήνες και τελικά έκλεισε.

Thomelef
16-04-13, 21:51
Προφανώς ρε Θωμά ούτε το αφεντικό τη πέρναγε "λάδι" αφού ήταν στο χείλος του γκρεμού, βαράγανε τα καμπανάκια - οι σειρήνες και τελικά έκλεισε.

ε ναι...δικά του τα γένια, δικά του και τα χτένια. ζήτησε απο το προσωπικό να κάνουν ντελίβερυ με ένα γεύμα την ημέρα και για μισθό τα τιπς, λόγο του ότι έβλεπε - ήξερε ότι κάτι δεν πάει καλά αλλά δεν έκανε και τπτ για να αλλάξει την κατάσταση, και το προσωπικό του είπε πάρε τα @@ μας.


να μιλήσουμε για κάποιον ο οποίος κάνει τα πάντα, τρέχει όλη μέρα, προσπαθεί να μείνει όρθιος, γενικότερα να κάνει τον αγώνα του, να πώ οκ, μπορούσαν οι υπάλληλοι να κάνουν πίσω.

αν και εδώ που τα λέμε, ο κυριοτερος λόγος αποτυχίας της πιτσαρίας, ήταν η κατακόρυφη πτώση της ποιότητας.

hades7
16-04-13, 22:22
Ο μισθος καθοριζεται απο πολλους παραγοντες, μεταξυ των οποιων η κερδοφορια της επιχειρησης και η κατασταση της αγορας.

Ισχύει και αντίστροφα ; Αν η κερδοφορία ειναι υπαρκτή και μεγαλώνει ο υπάλληλος μπορει να διεκδικήσει παραπάνω ;

Monsta
16-04-13, 22:23
τα σχόλια στο capital έχουν πολύ γέλιο.

Οι μισοί λένε στα τσακίδια, επειδή λέει ήταν ακριβή και κακής ποιότητας.

Γι αυτό μάλλον δε δέχτηκαν κ οι εργαζόμενοι τους νέους όρους, θα βρήκαν αλλού δουλειά με περισσότερα λεφτά κ καλύτερη πίτσα χαχαχαχαχα.

έδιτ: άντε τώρα για φραπεδούμπα αμισθι.

Nino
16-04-13, 22:38
οταν μια επιχειρηση πλεον δεν ειναι κερδοφορα και φυσικα δεν μπορει το αφεντικο επάπειρον να τη χρηματοδοτει, τοτε δυστυχως η επιχειρηση κλεινει.
Τιμια και ομορφα, αν η επιχειρηση δηλωνει αδυναμια λογω μειωμενων κερδων τοτε μειωνει τα εξοδα της και ενας τροπος ειναι και οι απολυσεις παλι τιμια και ομορφα.
Σε πολες επιχειρησεις απο κοινου εργαζομενοι και ιδιοκτητες εβαλαν πλατη μαζι μεχρι να περασουν αυτη τη μπορα και καλα εκαναν.
Οποια επιχειρηση ομως νομιζει οτι θα βρει δουλικα που θα της δουλευουν για 150 ευρω και 200 ευρω τοτε δεν θα της περασει.
Τα υπολοιπα δεν τα σχολιαω οι αποψεις μας ειναι εκ διαμετρου αντιθετες αυτο δεν χρειαζεται να μας κανει να τσακωθουμε...

gant
16-04-13, 22:47
οταν μια επιχειρηση πλεον δεν ειναι κερδοφορα και φυσικα δεν μπορει το αφεντικο επάπειρον να τη χρηματοδοτει, τοτε δυστυχως η επιχειρηση κλεινει.
Τιμια και ομορφα, αν η επιχειρηση δηλωνει αδυναμια λογω μειωμενων κερδων τοτε μειωνει τα εξοδα της και ενας τροπος ειναι και οι απολυσεις παλι τιμια και ομορφα.
Σε πολες επιχειρησεις απο κοινου εργαζομενοι και ιδιοκτητες εβαλαν πλατη μαζι μεχρι να περασουν αυτη τη μπορα και καλα εκαναν.
Οποια επιχειρηση ομως νομιζει οτι θα βρει δουλικα που θα της δουλευουν για 150 ευρω και 200 ευρω τοτε δεν θα της περασει.
Τα υπολοιπα δεν τα σχολιαω οι αποψεις μας ειναι εκ διαμετρου αντιθετες αυτο δεν χρειαζεται να μας κανει να τσακωθουμε...

Σιγά μη βάλουμε και πλερέζες. Ας παει το αφεντικό της hut ρε Γιάννη να δουλέψει πιτασδόρος, 200 ευρά καλά είναι.:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

S8N
16-04-13, 22:52
Περα απ' αυτο που λεει ο Θωμας, οποιος εργαζεται πρεπει να αμοιβεται αναλογως της αποδοσης του. Το να προσφερεις ενα γευμα την ημερα αντι αμοιβης δειχνει ελλειψη σεβασμου. Δουλεια ψαχνει ο ανθρωπος, οχι συσσιτιο. Ενας λογικος υπαλληλος απ' την αλλη, βλεποντας τις θυσιες που κανει το αφεντικο του, πιθανοτατα θα συναινεσει σε μειωση μισθων. Εχω πολλα τετοια παραδειγματα. Οι συγκεκριμενοι δε νομιζω οτι ειχαν ονειρο να σταδιοδρομησουν εκει, ουτε εκστασιαζονταν ψηνοντας πιτσες οπως ο μπομπ ο σφουγγαρακης φτιαχνοντας καβουροπατι. Νεαρα παιδια ηταν με μισθους της πλακας. Θα μπορουσαν να τα βροντηξουν και να παιρνουν τα ιδια απο το ταμειο ανεργιας. Καπου πρεπει να οφειλονται λοιπον οι αντιδρασεις τους. Κατι πηγαινε στραβα. Ποιος ξερει, ενδεχομενως να ενδιαφερονταν περισσοτερο για τη βιωσιμοτητα της επιχειρησης απ' οτι τα αφεντικα.

Δεν εχω δουλεψει ποτε ως υπαλληλος, ο πατερας μου ομως μου εμαθε να εκτιμω τη δουλεια μου και να χρεωνω αναλογως. Οταν δουλευεις τζαμπα, δινεις την εντυπωση πως κανεις κατι ευκολο κι ασημαντο. Αυτο δεν ισχυει μονο για ενα επιστημονα που βαζει την υπογραφη του και φερει ευθυνη εφ' ορου ζωης, ισχυει και για τον υπαλληλο, και για τον εργατη, για ολους. Δεν εχω σκοπο ουτε να χαιδεψω αυτια ουτε να λαικισω, ειμαι σκληρος με τα συνεργεια μου και γνωριζουν οτι στο εργοταξιο Θεος ειμαι εγω, η μηχανη ομως δουλευει πιο αποτελεσματικα οταν τους δωσεις να καταλαβουν οτι στην ουσια ειμαστε συνεργατες γιατι ο ενας δινει ψωμι στον αλλο. 15 χρονια μηχανικος σκεπτομενος ετσι δε δυστυχησα, ουτε εφερα δυστυχια ακομα κι αυτες τις δυσκολες ωρες.

Samaro
16-04-13, 23:01
Σιγά μη βάλουμε και πλερέζες. Ας παει το αφεντικό της hut ρε Γιάννη να δουλέψει πιτασδόρος, 200 ευρά καλά είναι.:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
Σιγά μη δουλέψει πιτσαδόρος βρε Γιώργο.
Στην Ελλάδα οι επιχειρήσεις λιμοκτονούν, αλλά οι επιχειρηματίες ευημερούν. Απειρα παραδείγματα.. thumb

Samaro
16-04-13, 23:04
Περα απ' αυτο που λεει ο Θωμας, οποιος εργαζεται πρεπει να αμοιβεται αναλογως της αποδοσης του. Το να προσφερεις ενα γευμα την ημερα αντι αμοιβης δειχνει ελλειψη σεβασμου. Δουλεια ψαχνει ο ανθρωπος, οχι συσσιτιο. Ενας λογικος υπαλληλος απ' την αλλη, βλεποντας τις θυσιες που κανει το αφεντικο του, πιθανοτατα θα συναινεσει σε μειωση μισθων. Εχω πολλα τετοια παραδειγματα. Οι συγκεκριμενοι δε νομιζω οτι ειχαν ονειρο να σταδιοδρομησουν εκει, ουτε εκστασιαζονταν ψηνοντας πιτσες οπως ο μπομπ ο σφουγγαρακης φτιαχνοντας καβουροπατι. Νεαρα παιδια ηταν με μισθους της πλακας. Θα μπορουσαν να τα βροντηξουν και να παιρνουν τα ιδια απο το ταμειο ανεργιας. Καπου πρεπει να οφειλονται λοιπον οι αντιδρασεις τους. Κατι πηγαινε στραβα. Ποιος ξερει, ενδεχομενως να ενδιαφερονταν περισσοτερο για τη βιωσιμοτητα της επιχειρησης απ' οτι τα αφεντικα.

Δεν εχω δουλεψει ποτε ως υπαλληλος, ο πατερας μου ομως μου εμαθε να εκτιμω τη δουλεια μου και να χρεωνω αναλογως. Οταν δουλευεις τζαμπα, δινεις την εντυπωση πως κανεις κατι ευκολο κι ασημαντο. Αυτο δεν ισχυει μονο για ενα επιστημονα που βαζει την υπογραφη του και φερει ευθυνη εφ' ορου ζωης, ισχυει και για τον υπαλληλο, και για τον εργατη, για ολους. Δεν εχω σκοπο ουτε να χαιδεψω αυτια ουτε να λαικισω, ειμαι σκληρος με τα συνεργεια μου και γνωριζουν οτι στο εργοταξιο Θεος ειμαι εγω, η μηχανη ομως δουλευει πιο αποτελεσματικα οταν τους δωσεις να καταλαβουν οτι στην ουσια ειμαστε συνεργατες γιατι ο ενας δινει ψωμι στον αλλο. 15 χρονια μηχανικος σκεπτομενος ετσι δε δυστυχησα, ουτε εφερα δυστυχια ακομα κι αυτες τις δυσκολες ωρες.
Δυστυχώς όμως δεν σκέφτονται όλοι έτσι Αρη !

katsaraios
16-04-13, 23:09
η μηχανη ομως δουλευει πιο αποτελεσματικα οταν τους δωσεις να καταλαβουν οτι στην ουσια ειμαστε συνεργατες γιατι ο ενας δινει ψωμι στον αλλο. 15 χρονια μηχανικος σκεπτομενος ετσι δε δυστυχησα, ουτε εφερα δυστυχια ακομα κι αυτες τις δυσκολες ωρες.

Σωστος !!

gant
16-04-13, 23:12
Σωστος !!

Σωστός Χ 2.:original:

S8N
16-04-13, 23:15
Σιγά μη δουλέψει πιτσαδόρος βρε Γιώργο.
Στην Ελλάδα οι επιχειρήσεις λιμοκτονούν, αλλά οι επιχειρηματίες ευημερούν. Απειρα παραδείγματα.. thumb

Λογικο ειναι αυτος που βαζει το κεφαλαιο και ρισκαρει να εχει και το κερδος. Το θεμα ειναι οτι συνηθως οι επιχειρηματιες διακρινονται απο απληστια ενω οι υπαλληλοι απο αδιαφορια. Το να εχεις μεγαλοπνοα σχεδια δεν ειναι κακο, αντιθετως θα ελεγα, αρκει να εισαι σε θεση να τα φερεις εις περας.

Samaro
16-04-13, 23:25
Λογικο ειναι αυτος που βαζει το κεφαλαιο και ρισκαρει να εχει και το κερδος. Το θεμα ειναι οτι συνηθως οι επιχειρηματιες διακρινονται απο απληστια ενω οι υπαλληλοι απο αδιαφορια. Το να εχεις μεγαλοπνοα σχεδια δεν ειναι κακο, αντιθετως θα ελεγα, αρκει να εισαι σε θεση να τα φερεις εις περας.
Αρη, εννοώ πως, πάρα πολλοί επιχειρηματίες, όχι μόνον δεν βάζουν δικά τους κεφάλαια αλλά υπερχρεώνουν τις επιχειρήσεις τους και τις αφαιμάζουν οικονομικά ενώ παράλληλα δημιουργούν προσωπικές περιουσίες.
Ιδιαίτερα μάλιστα όταν έχουν δικαιολογία για την οικονομική κατάσταση της επιχ/σής τους την σημερινή γενική οικονομική κρίση της αγοράς

Thomelef
17-04-13, 06:13
όταν κάποιος κάνει μια δουλειά, την κάνει για να κονομήσει αυτός και κανένας άλλος.

αν αυτή η δουλειά δεν τραβάει άλλο και αποφασίζει να την κλείσει με τον νόμιμο τρόπο χωρίς να αφήσει εκκρεμότητες πουθενά, είναι ελεύθερος να την κάνει και να συνεχίσει να πλουτίζει αλλιώς, αν φυσικά έχει αυτή την δυνατότητα.

150 ευρω μισθό. και γιατί δεν πήγαν στην επιθεώρηση εργασίας να δούν αν στέκει αυτό που λέει το αφεντικό???γιατί αν θυμάμαι καλά, ο κατώτατος μισθός είναι άλλος. ακόμα και για την ημιαπασχόληση, τα λεφτά είναι λίγο παραπάνω απο τα 150.

ας σταματήσουμε να επαναλαμβάνουμε πράγματα τα οποία δεν ισχύουν κατά κανόνα και ας μην πιανόμαστε απο υποθέσεις οι οποίες δεν είναι η πραγματική εικόνα της σημερινής αγοράς εργασίας.

όποιος έχει φίλους μικροεπιχειρηματίες, θα δεί ότι ανα καιρούς το προσωπικό φεύγει με περισσότερα απ'οτι τα ίδια τα αφεντικά, τα οποία καταχρεώνονται σε δημόσια ταμεία, επειδή δεν έχουν άλλη επιλογή για να επιβιώσουν.

Stathis
17-04-13, 07:54
μιλατε συνεχως για 150 και 200 ευρω αμοιβη χωρις να εχετε ιδεα τι εργασια αφορα αυτο το ποσο.

αν ας πουμε αφορα μια 4ωρη εργασια delivery καποιες μερες της εβδομαδας ειναι φυσιολογικη.
διοτι αυτην την αναγκη εχει το μαγαζι, αυτο ζηταει.
τι να κανει να πληρωνει καποιον για να καθεται οταν δεν εχει δουλεια?
ξεχνατε οτι υπαρχει νομος που κατω απο ενα οριο δεν επιτρεπεται να δινει ο εργοδοτης.
ξεχνατε επισης εργοδοτικες εισφορες και ενσημα τα οποια στην πραξη διπλασιαζουν σαν κοστος τα χρηματα που παιρνει ο εργαζομενος.
και λογικο να τα ξεχνατε αφου δεν τα δωσατε ποτε.

αν η εργασια αυτη αφορα 150-200 μαυρα χωρις τιποτε αλλο για φουλ ταϊμ, δεν χρειαζεται να το συζητησουμε και να βγαλουμε κορωνες.
ειναι απαραδεκτο και καταδικαστεο.
οπως και το παραδειγμα που ειπε ο αρης που πληρωνουν με ενα γευμα, φυσικα και ειναι ελλειψη σεβασμου και τραγικα ηλιθια προταση εργασιας.

κατα τα αλλα γιατι να βαλουμε πλερεζες αν μια επειχειρηση κλεισει?
να πεφτει μεσα ο μισθος ή η συνταξη και οι αλλοι να πανε να...
οταν ομως θα πανε ολοι να..., θα διαπιστωσετε οτι κανενας δεν θα μεινει να σας πληρωνει τη σιγουρια σας.

διοτι αναμεσα σε αυτους που σας πληρωναν ηταν οι συγκεκριμενοι εργαζομενοι και ο συγκεκριμενος επιχειρηματιας.
ο οποιος αν εκανε λαθος επιλογες και εκτιμησεις ας το πληρωσει με την απωλεια της επιχειρησης του, οι εργαζομενοι ετσι κι αλλιως θα μπουν ταμειο ανεργειας και θα παιρνουν για να καθονται οσα θα επαιρναν δουλεοντας.
αρα γιατι να δουλεψουν, γιατι να προσπαθησουν να κρατηθουν οι θεσεις εργασιας?

το προβλημα αυτο το αντιμετωπισα προσφατα.
ναι, υπαρχει σε μεγαλο μερος των εργαζομενων αυτη η λογικη.
δεν μπορω να πω οτι κι εγω δεν θα το σκεφτομουνα, αλλα αποτελει μια σκεψη πολυ βραχυπροθεσμη.
οταν θα τελειωσουν τα χρηματα της αποζημιωσης και το ταμειο, τι θα γινει?
εχει ο Θεος θα πουνε πολλοι...

Για κατι που ακουσα αν ο εργαζομενος παιρνει περισσοτερα οταν ανεβαινει η δουλεια, φυσικα και αυτο γινεται, πως αυξαθηκαν οι μισθοι την τελευταια δεκαετια δηλαδη ως δια μαγειας?
φυσικα και παιρνει παραπανω γιατι ετσι πρεπει, για να ειναι ευχαριστημενος, γιατι ειναι δικαιο για ενα σωρο λογους.
ο εργαζομενος ειναι βασικο και αναποσπαστο μερος μιας δουλειας και δεν πρεπει να αισθανεται αντιπαλος με τον επιχειρηματια.
πρεπει να αισθανεται συμμετοχος, οπου βλεπει οτι παει καλα να διεκδικει περισσοτερα και αν δεν του τα δινουν να φευγει, αν βλεπει οτι παει ασχημα να καταλαβαινει οτι ηρθε η ωρα να βοηθησει.
εγω ετσι το βλεπω και τωρα και παλιοτερα.

gnx
17-04-13, 08:54
Σιγά μη βάλουμε και πλερέζες. Ας παει το αφεντικό της hut ρε Γιάννη να δουλέψει πιτασδόρος, 200 ευρά καλά είναι.:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Εάν ο ιδιοκτήτης της εταιρείας ήταν μέλος στο φόρουμ αυτό θα σου απαντούσε το εξής:

"Σιγά μή βάλουμε και εμείς πλερέζες για τη μειωμένη σου σύνταξη. 400 ευρώ το μήνα σου έκοψαν; Σιγά τα αυγά. Έχεις δεί τις συσσωρευμένες ζημιές της εταιρείας μου τα τελευταία χρόνια; Ως πότε θα τη συντηρώ; Εγώ θέλω να την κλείσω και η εργατική νομοθεσία με εμποδίζει."

Εάν τις δείτε, θα ζαλιστείτε.

Καμία επιχείρηση δεν είναι κοινωφελής οργανισμός. Όσοι δεν έχετε ρισκάρει χρήματα επενδυτικά μπορεί απλά να έχετε άγνοια.

gant
17-04-13, 08:56
Προσωπικά, οχι μόνον τα ακούω, αλλά τα βλέπω ιδίοις ώμασιν.
Με αφορμή την κατάσταση που ζούμε, ορισμένα καθίκια για μένα, να το πώ ξεκάθαρα, και δεν είναι τίποτα λιγότερο απ αυτό, θέλουν να οικονομήσουν περισσότερα εκμεταλλευόμενοι την ανάγκη η και την εξαθλίωση.

gant
17-04-13, 09:03
Εάν ο ιδιοκτήτης της εταιρείας ήταν μέλος στο φόρουμ αυτό θα σου απαντούσε το εξής:

"Σιγά μή βάλουμε και εμείς πλερέζες για τη μειωμένη σου σύνταξη. 400 ευρώ το μήνα σου έκοψαν; Σιγά τα αυγά. Έχεις δεί τις συσσωρευμένες ζημιές της εταιρείας μου τα τελευταία χρόνια; Ως πότε θα τη συντηρώ; Εγώ θέλω να την κλείσω και η εργατική νομοθεσία με εμποδίζει."

Εάν τις δείτε, θα ζαλιστείτε.

Καμία επιχείρηση δεν είναι κοινωφελής οργανισμός. Όσοι δεν έχετε ρισκάρει χρήματα επενδυτικά μπορεί απλά να έχετε άγνοια.

Δεν σου ζήτησα να βάλεις καμμιά πλερέζα για την κομμένη μου σύνταξη.
Όσο για τις συσσωρευμένες ζημιές τις εταιρείας σου, λυπάμαι ειλικρινά, αλλά το χω ξαναγράψει το επιχειρείν ενέχει και τους κινδύνους του. Πως να το κάνουμε, μακάρι να ταν συνέχεια κονόμα, αλλά δεν είναι.

Ptboul
17-04-13, 09:03
Διάλειμμα για διαφημίσεις τώρα.

Είσαι πωλητής;

Δουλεύεις περίεργες ώρες.
- Σαν τις πουτάνες.

- Πληρώνεσαι για να κάνεις τον πελάτη ευτυχισμένο.
- Σαν τις πουτάνες.

- Ο πελάτης πληρώνει πολλά, αλλά το αφεντικό τα παίρνει.
- Σαν τις πουτάνες.

- Πληρώνεσαι με την ώρα, αλλά το ωράριό σου είναι μέχρι να τελειώσει η δουλειά.
- Σαν τις πουτάνες.

- Ακόμα και εάν είναι καλό, δεν είσαι ποτέ περήφανος γι'αυτό που κάνεις.
- Σαν τις πουτάνες.

- Αμείβεσαι για να ικανοποιείς τις φαντασιώσεις των πελατών σου.
- Σαν τις πουτάνες.

- Είναι δύσκολο να έχεις και να συντηρείς οικογένεια.
- Σαν τις πουτάνες.

- Όταν σε ρωτάνε ποια είναι ακριβώς η δουλειά σου δεν μπορείς να απαντήσεις.
- Σαν τις πουτάνες.

- Οι φίλοι σου απομακρύνονται από εσένα και μένεις μόνο με τύπους σαν κι εσένα.
- Σαν τις πουτάνες.

- Ο πελάτης συνήθως πληρώνει το ξενοδοχείο σου και τις ώρες που δούλεψες.
- Σαν τις πουτάνες.

- Το αφεντικό σου έχει πολύ ωραίο αυτοκίνητα.
- Σαν τις πουτάνες.

- Όταν κάνει μία 'αποστολή' στον πελάτη, χαμογελάς.
- Σαν τις πουτάνες.

- Όταν τελειώσεις κάνεις μούτρα.
- Σαν τις πουτάνες.

- Για να αποδείξεις τις ικανότητές σου πρέπει να περάσεις περίεργα τεστ.
- Σαν τις πουτάνες.

- Ο πελάτης θέλει πάντα να πληρώσει λιγότερα και εσύ πρέπει να κάνεις θαύματα.
- Σαν τις πουτάνες.

- Όταν σηκώνεσαι το πρωί λες 'Δε θέλω να κάνω αυτή τη δουλειά για όλη μου τη ζωή'.
- Σαν τις πουτάνες.

- Εάν κάτι δεν πάει καλά, είναι πάντα δικό σου λάθος.
- Σαν τις πουτάνες.

- Πρέπει να προσφέρεις δωρεάν τις υπηρεσίες σου στο αφεντικό σου και τους φίλους σου.
- Σαν τις πουτάνες.

Είστε σίγουροι ότι δεν δουλεύετε σε Μπουρδέλο;... :hystericalbs1:


ps: Σβήστε το ή ας πάει στα ανέκδοτα.

Προσωπικά θα συμφωνήσω με τον Θωμά, λίγες αράδες πριν, In other words, οι εργοδότες κάνουν ότι πληρώνουν και οι εργαζόμενοι κάνουν οτι δουλεύουν.

Nino
17-04-13, 09:13
Καμία επιχείρηση δεν είναι κοινωφελής οργανισμός. Όσοι δεν έχετε ρισκάρει χρήματα επενδυτικά μπορεί απλά να έχετε άγνοια.

οι σπουδες -μεταπτυχιακα δεν ειναι χρηματικο επενδυτικο ρισκο?
αν ενας μηχανικος -οικονομολογος μετα εργαστει ως υπαλληλος τι τον κανει λιγοτερο "μαγκα" απο εναν που πηρε ενα τυροπιταδικο φραντσαιζ?
Τεσπα οι ανθρωποι δεν χωριζονται σε εργοδοτες και εργαζομενους και φυσικα στο συνολο τους και οι δυο πλευρες πορευονται ομαλα και στα πλαισια της νομιμοτητας!! με εξαιρεσεις βεβαια
ουτε οι μεν ουτε οι δε ειναι το παν και χωρις αυτους δεν θα συνεχισει η ζωη!!!
ευτυχως βεβαια που καποιοι στο παρελθον προεβλεψαν και δημιουργησαν τις προυποθεσεις για να μην υπαρχει ασυδοσια απο τη μια ή απο την αλλη πλευρα.
Οσο το χρημα φευγει απο την αγορα με οποιοδηποτε τροπο τοσο μονο καταστροφικες συνεπειες εχει.
Τα υπολοιπα περι η αγορα βαζει τους κανονες εναι... ας το βουλωσω καλυτερα...

ntinos
17-04-13, 09:23
Περα απ' αυτο που λεει ο Θωμας, οποιος εργαζεται πρεπει να αμοιβεται αναλογως της αποδοσης του. Το να προσφερεις ενα γευμα την ημερα αντι αμοιβης δειχνει ελλειψη σεβασμου. Δουλεια ψαχνει ο ανθρωπος, οχι συσσιτιο. Ενας λογικος υπαλληλος απ' την αλλη, βλεποντας τις θυσιες που κανει το αφεντικο του, πιθανοτατα θα συναινεσει σε μειωση μισθων. Εχω πολλα τετοια παραδειγματα. Οι συγκεκριμενοι δε νομιζω οτι ειχαν ονειρο να σταδιοδρομησουν εκει, ουτε εκστασιαζονταν ψηνοντας πιτσες οπως ο μπομπ ο σφουγγαρακης φτιαχνοντας καβουροπατι. Νεαρα παιδια ηταν με μισθους της πλακας. Θα μπορουσαν να τα βροντηξουν και να παιρνουν τα ιδια απο το ταμειο ανεργιας. Καπου πρεπει να οφειλονται λοιπον οι αντιδρασεις τους. Κατι πηγαινε στραβα. Ποιος ξερει, ενδεχομενως να ενδιαφερονταν περισσοτερο για τη βιωσιμοτητα της επιχειρησης απ' οτι τα αφεντικα.

Δεν εχω δουλεψει ποτε ως υπαλληλος, ο πατερας μου ομως μου εμαθε να εκτιμω τη δουλεια μου και να χρεωνω αναλογως. Οταν δουλευεις τζαμπα, δινεις την εντυπωση πως κανεις κατι ευκολο κι ασημαντο. Αυτο δεν ισχυει μονο για ενα επιστημονα που βαζει την υπογραφη του και φερει ευθυνη εφ' ορου ζωης, ισχυει και για τον υπαλληλο, και για τον εργατη, για ολους. Δεν εχω σκοπο ουτε να χαιδεψω αυτια ουτε να λαικισω, ειμαι σκληρος με τα συνεργεια μου και γνωριζουν οτι στο εργοταξιο Θεος ειμαι εγω, η μηχανη ομως δουλευει πιο αποτελεσματικα οταν τους δωσεις να καταλαβουν οτι στην ουσια ειμαστε συνεργατες γιατι ο ενας δινει ψωμι στον αλλο. 15 χρονια μηχανικος σκεπτομενος ετσι δε δυστυχησα, ουτε εφερα δυστυχια ακομα κι αυτες τις δυσκολες ωρες.


"Tον δουλευτη σου πληρωνε, την προκοπη σου να' χεις" ελεγε η γιαγια μου...

ntinos
17-04-13, 09:30
Λεμε συνεχεια για την καταντια με τις μειωσεις μισθων, συνταξεων και απολυσεων.

Την ιδια στιγμη, αγοραζουμε πριζες, ηχεια και ζαντολαστιχα απο το εξωτερικο.


Ναι σε εσενα το λεω που αγορασες την φωτογραφικη σου μηχανη απο το ebay και βλαστημας που μπορει να απολυσουν την γυναικα σου απο την ηλεκτρονετ.
Συνεχισε ακαθεκτος, ο σκοπος σου ειναι να μην πλουτισει το αφεντικο...

Samaro
17-04-13, 09:46
Γιώργο, η κομμένη σου σύνταξη δεν προήλθε ούτε απο τους χαμηλούς μισθούς ούτε απο τη ζημιά των επιχειρηματιών.
Κατα την αποψή μου προκλήθηκε απο την κακοδιαχείριση των ταμείων με τοποθετήσεις σε ομόλογα και δομημένα και κυρίως απο τη φοροδιαφυγή η οποία αποτελει το κύριότερο πρόβλημα ακόμη και σήμερα.
Αλλωστε αυτό αναφέρεται και στην πρόσφατη έκθεση της τρόικας στην οποία μάλιστα σαφώς αναφέρεται ότι αυτοί που πληρώνουν το μάρμαρο είναι οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι.
Απόσπασμα της έκθεσης γράφει:

Πιο αναλυτικά, ο κ. Τόμσεν ανέδειξε τα προβλήματα που διαπιστώνει η τρόικα.
Εκανε λόγο για «αδικίες», οι οποίες χαρακτηρίζουν τη σημερινή πραγματικότητα στην ελληνική οικονομία, όπως η επιμονή της φοροδιαφυγής, η οποία πλήττει σε τελική ανάλυση μέσω επιπλέον επιβαρύνσεων τους μισθωτούς και τους συνταξιούχους, η επιμονή των υψηλών τιμών προϊόντων και υπηρεσιών σε αντίθεση με τη μείωση των εισοδημάτων και η προστασία θέσεων εργασίας στον δημόσιο τομέα σε αντίθεση με τη ραγδαία αύξηση της ανεργίας στον ιδιωτικό τομέα.
Μάλιστα ανέφερε πως μερίδα ελεύθερων επαγγελματιών και πλούσιων πολιτών εξακολουθεί να φοροδιαφεύγει.
«Η κυβέρνηση λαμβάνει μέτρα ώστε να διορθώσει αυτά τα προβλήματα και η τελευταία συμφωνία μας εστιάζεται ακριβώς σε αυτούς τους τομείς», επισήμανε ο κ. Τόμσεν, ο οποίος στάθηκε στην εν εξελίξει αυτονόμηση της φορολογικής αρχής, αλλά και στην αντικατάσταση υπαλλήλων στο Δημόσιο με στόχο τη βελτίωση της αποτελεσματικότητας του εργατικού δυναμικού.
https://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22770&subid=2&pubid=63813537

Απο κει και πέρα ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του.

Και προσοχή ! Μην παρεξηγηθώ για τις πολιτικές μου τοποθετήσεις. "Τίποτα δεν είναι όπως φαίνεται" :original:

hades7
17-04-13, 09:58
νομιζω οτι πρεπει να τοποθετησουμε χρονικα την σχεση επιχειρηματια εργαζομενου, για να βγαλουμε ασφαλη συμπερασματα.

Για παραδειγμα, οταν πριν 10 χρονια με την νομοθεσια της εποχης εκεινης, που περιελαμβανε αρκετα μεγαλο κατωτατο μισθο και εξωφρενικα μεγαλη αποζημιωση για εναν εργαζομενο που δουλευε αρκετα χρονια στην ιδια επιχειρηση, και για καποιους λογους επρεπε πλεον να σταματησει να εργαζεται η γιατι πλεον δεν μπορουσε να τον πληρωνει ο εργοδοτης, γιατι μειωθηκε ο τζιρος πολυ η απλα γιατι ο υπαλληλος επαψε να ειναι παραγωγικος η αδιαφορουσε, ηταν αδυνατο πρακτικα να απωληθει.

αποτελεσμα αυτου, ο μικροεπιχειρηματιας ηταν δεσμιος του υπαλληλου και δεν μπορουσε ουτε να τον κρατησει και να τον πληρωνει, αλλα ουτε να βρει τα χρηματα για να τον απολυσει, με δυο τρεις κακες σαιζον και 2-3 υπαλληλους απασχολουμενους πολλες επιχειρησεις οδηγηθηκαν στον μαρασμο και τελικα στο λουκετο.
παραδειγμα να αναφερω οτι το 2002 μια υπαλληλος που ειχα εκανε μεγαλυτερη δηλωση απο εμενα στην εφορια και, εγω πραγματικα δεν ειχα αποκρυψει κανενα εσοδο οχι γιατι δεν ηθελα αλλα γιατι ηταν συνεταιρικη η επιχειρηση.

παμε στο τωρα, τα πραγματα πλεον ειναι ποιο απλα για τον επιχειρηματια, νομοθετικα υπαρχει χαμηλος κατωτατος μισθος και, ακομα μεγαλυτερη εθελουσια προσφορα εργασιας για κατω απο αυτον, συναμα το να απολυσεις πλεον καποιον ειναι πανευκολο και ανεξοδο.

τι να το κανεις ομως που σημερα απλα δεν υπαρχει κυκλος εργασιων οι τζιροι ειναι για γελια στις περισσοτερες επιχειρησεις.

εν κατακλειδι σημερα οποιος θελησει να γινει επιχειρηματιας ειναι ιδανικος αυτοχειρας και οσοι ειναι ηδη ειναι στην γκυλοτινα κυριολεκτικα.

απο την αλλη παμε στον εργαζομενο του ιδιοτικου τομεα σημερα δουλευει τις ιδιες ωρες παραγει το ιδιο εργο αλλα ο μισθος του ειναι για γελια ,εχει την σπαθα της απολυσης συνεχως πανω απο το κεφαλι του, αναγκαζεται να μην εχει εργασιακα δικαιωματα σκυβει διαρκως το κεφαλι ακομα και σε προσβολες απο τον εργοδοτη που εχει γινει σατραπης, φοβουμενος την απολυση αφου χιλιαδες καραδοκουν να παρουν την θεση των τριων και εξηντα.

καταληγω εστειλα μια κοπελα που ειχε μεινει απο δουλεια σε μια εταιρια προσλυφθηκε με μισθο 850 ευρω(!) και μου ειπε αυτολεξι, θα σε ευγνομονω ΓΙΑ ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΖΩΗ, ποιον εμενα λες και της γνωριζα τον σειχη του Μπρουνει, για τοση καταντια μιλαμε η απελπησια να την πω.

Αυτο το σεντονι ηταν ενα προιον της πειραικης πατραικης και, γραφτηκε σε ενα δειαλειμα κοπιαστικης εργασιας συνεχως διακοπτομενο απο πληθως πελατων, αμετρητων θα ελεγα οπως οι μυγες γειροφερνουν το κρεας....

Stathis
17-04-13, 10:03
οι σπουδες -μεταπτυχιακα δεν ειναι χρηματικο επενδυτικο ρισκο?
αν ενας μηχανικος -οικονομολογος μετα εργαστει ως υπαλληλος τι τον κανει λιγοτερο "μαγκα" απο εναν που πηρε ενα τυροπιταδικο φραντσαιζ?

οχι, οι σπουδες δεν ειναι επενδυτικο ρισκο. προς Θεου!
οι σπουδες ειναι εφοδιο που πρεπει να αποκτα καθε ανθρωπος που θελει να παλεψει και να καλυτερευσει τη ζωη του.
οι σπουδες ανοιγουν οριζοντες δεν αποτελουν χρηματικες παρακαταθηκες.

ο καθενας συμφωνα με τις δυνατοτητες του μπορει να εχει καλες ή κακες επιδοσεις στις σπουδες, υπαρχουν καλοι και κακοι μαθητες γενικα μιλωντας.
ειδικα, υπαρχουν ανθρωποι που ευνοει το συστημα των παπαγαλων που εχουμε εδω και χρονια, αλλα το πτυχιο που απεκτησαν δεν αντικατοπτριζει ουσιαστικα τιποτα, ετσι αυτοι θα παραμεινουν παπαγαλοι και στην υπολοιπη ζωη τους.
υπαρχει και το αντιθετο.

τωρα αυτο που κανει περισσοτερο μαγκα εναν αγραμματο που πηρε ενα τυροπιταδικο και ορθοποδησε, ειναι οτι με μηδεν ουσιαστικα εφοδια καταφερε ρισκαροντας, επιχειροντας και προσπαθωντας να βρεθει σε καλυτερη θεση απο εναν με περισσοτερα εφοδια που επελεξε ενα πιο σιγουρο και λιγοτερο ανασφαλη δρομο.
ειναι τι ζηταει ο καθενας απο τη ζωη του και με τι ειναι ευχαριστημενος.



Τα υπολοιπα περι η αγορα βαζει τους κανονες εναι... ας το βουλωσω καλυτερα...
τους κανονες τους βαζει η προσφορα και η ζητηση.
ο σοσιαλισμος με δανεικα μας τελειωσε.
ασχετα αν θα το βουλωσεις ή οχι φιλε γιαννη, η πραγματικοτητα δεν επιδεχεται πολλες ερμνηνιες.
φιλικα παντα... thumb

gnx
17-04-13, 10:08
νομιζω οτι πρεπει να τοποθετησουμε χρονικα την σχεση επιχειρηματια εργαζομενου για να βγαλουμε ασφαλη συμπερασματα. Για παραδειγμα οταν πριν 10 χρονια με την νομοθεσια της εποχης εκεινης που περιελαμβανε αρκετα μεγαλο κατωτατο μισθο και εξωφρενικα μεγαλη αποζημιωση για εναν εργαζομενο που δουλευε αρκετα χρονια στην ιδια επιχειρηση και για καποιους λογους επρεπε πλεον να σταματησει να εργαζεται η γιατι πλεον δεν μπορουσε να τον πληρωνει ο εργοδοτης γιατι μειωθηκε ο τζιρος πολυ η απλα γιατι ο υπαλληλος επαψε να ειναι παραγωγικος η αδιαφορουσε ηταν αδυνατο πρακτικα να απωληθει.αποτελεσμα αυτου ο μικροεπιχειρηματιας ηταν δεσμιος του υπαλληλου και δεν μπορουσε ουτε να τον κρατησει και να τον πληρωνει αλλα ουτε να βρει τα χρηματα για να τον απολυσει με δυο τρεις κακες σαιζον και 2-3 υπαλληλους απασχολουμενους πολλες επιχειρησεις οδηγηθηκαν στον μαρασμο και τελικα στο λουκετο.παραδειγμα να αναφερω οτι το 2002 μια υπαλληλος που ειχα εκανε μεγαλυτερη δηλωση απο εμενα στην εφορια και γω πραγματικα δεν ειχα αποκρυψει κανενα εσοδο οχι γιατι δεν ηθελα αλλα γιατι ηταν συνεταιρικη η επιχειρηση.παμε στο τωρα τα πραγματα πλεον ειναι ποιο απλα για τον επιχειρηματια νομοθετικα υπαρχει χαμηλος κατωτατος μισθος και ακομα μεγαλυτερη εθελουσια προσφορα εργασιας για κατω απο αυτον,συναμα το να απολυσεις πλεον καποιον ειναι πανευκολο και ανεξοδο,τι να το κανεις ομως που σημερα απλα δεν υπαρχει κυκλος εργασιων οι τζιροι ειναι για γελια στις περισσοτερες επιχειρησεις .εν κατακλειδι σημερα οποιος θελησει να γινει επιχειρηματιας ειναι ιδανικος αυτοχειρας και οσοι ειναι ηδη ειναι στην γκυλοτινα κυριολεκτικα.απο την αλλη παμε στον εργαζομενο του ιδιοτικου τομεα σημερα δουλευει τις ιδιες ωρες παραγει το ιδιο εργο αλλα ο μισθος του ειναι για γελια εχει την σπαθα της απολυσης συνεχως πανω απο το κεφαλι του αναγκαζεται να μην εχει εργασιακα δικαιωματα σκυβει διαρκως το κεφαλι ακομα και σε προσβολες απο τον εργοδοτη που εχει γινει σατραπης φοβουμενος την απολυση αφου χιλιαδες καραδοκουν να παρουν την θεση των τριων και εξηντα.καταληγω εστειλα μια κοπελα που ειχε μεινει απο δουλεια σε μια εταιρια προσλυφθηκε με μισθο 850 ευρω(!) και μου ειπε αυτολεξι θα σε ευγνομονω ΓΙΑ ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΖΩΗ ποιον εμενα λες και της γνωριζα τον σειχη του Μπρουνει για τοση καταντια μιλαμε η απελπησια να την πω.Αυτο το σεντονι ηταν ενα προιον της πειραικης πατραικης και γραφτηκε σε ενα δειαλειμα κοπιαστικης εργασιας συνεχως διακοπτομενο απο πληθως πελατων ,αμετρητων θα ελεγα οπως οι μυγες γειροφερνουν το κρεας....

Τύπε σε ικετεύω, χρησιμοποίησε στίξη γιατι δε με βγάζει μία ανάσα, και εχω κόψει και το τσιγάροπάνεσχεδόντρίαχρόν ια από τότε.

Panos 316T
17-04-13, 10:09
Πιστεύω ότι το κράτος πρέπει να έχει το ρόλο του διαιτητή αλλά ταυτόχρονα και το ρόλο του προστάτη και των δύο "ομάδων".

Πάντα μα πάντα οι "ομάδες" κοιτάζουν το συμφέρον τους και επιτήδειοι υπάρχουν και στις δύο.

Bitz
17-04-13, 10:12
με το συμπαθειο τωρα εκει στο αρθρο η κυρια Βικυ ξεχασε να γραψει οτι οι εργαζομενοι δεν δεχτηκαν τις ατομικες συμβασεις γιατι αφορουν μισθους απο 150 εως 300 ευρω (αν θελετε σας βαζω και το λινκ)
και ναι η δουλεία εχει καταργηθει κυριοι!!! ακου 150 ευρω ποιος βρε θελει αυτο το μελλον για τα παιδια του, χιλιες φορες περηφανοι και μαλιστα ας προσεξουν γιατι αν καποια στιγμη ξυπνησουν οι "περηφανοι" και φυσηξουν μονο, ολοι αυτοι θα πανε στα τσακιδια που βρηκαν ευκαιρια τωρα.
Αραγε αν γινουν οι μισθοι των δημοσιογραφων 150 ευρω πως θα τους φανει:ranting2:


Τύπε σε ικετεύω, χρησιμοποίησε στίξη γιατι δε με βγάζει μία ανάσα, και εχω κόψει και το τσιγάροπάνεσχεδόντρίαχρόν ια από τότε.

Ναι ρε φιλε αυτο ειναι.....και εγω νομιζα οτι δεν μπορω να ανασανω απο τα πολλα τσιγαρα που καπνιζω.:original:

hades7
17-04-13, 10:12
τωρα αυτο που κανει περισσοτερο μαγκα εναν αγραμματο που πηρε ενα τυροπιταδικο και ορθοποδησε, ειναι οτι με μηδεν ουσιαστικα εφοδια καταφερε ρισκαροντας, επιχειροντας και προσπαθωντας να βρεθει σε καλυτερη θεση απο εναν με περισσοτερα εφοδια που επελεξε ενα πιο σιγουρο και λιγοτερο ανασφαλη δρομο.
ειναι τι ζηταει ο καθενας απο τη ζωη του και με τι ειναι ευχαριστημενος.

καλο ειναι να εισαι μορφωμενος ακομα καλυτερα να εισαι καλλιεργημενος αλλα τελικα στον στοιβο της επιβιωσης δεν εχει σημασια αν η γατα ειναι ασπρη η μαυρη αρκει να ειναι ικανη να ποιανει ποντικια. :thumbsup:

Stathis
17-04-13, 10:16
καλο ειναι να εισαι μορφωμενος ακομα καλυτερα να εισαι καλλιεργημενος αλλα τελικα στον στοιβο της επιβιωσης δεν εχει σημασια αν η γατα ειναι ασπρη η μαυρη αρκει να ειναι ικανη να ποιανει ποντικια. :thumbsup:

εισαι ειδικος στις γατες τυπε?
γιατι αλλοι λενε οτι η ρατσα παιζει ρολο...

ntinos
17-04-13, 10:19
καλο ειναι να εισαι μορφωμενος ακομα καλυτερα να εισαι καλλιεργημενος αλλα τελικα στον στοιβο της επιβιωσης δεν εχει σημασια αν η γατα ειναι ασπρη η μαυρη αρκει να ειναι ικανη να ποιανει ποντικια. :thumbsup:

Οτι χρωμα και να εχει το γατι, θα υπαρχει παντα ενας σκυλος να την κυνηγησει...

(Επισης αλληγορικό thumb )

hades7
17-04-13, 10:20
Τύπε σε ικετεύω, χρησιμοποίησε στίξη γιατι δε με βγάζει μία ανάσα, και εχω κόψει και το τσιγάροπάνεσχεδόντρίαχρόν ια από τότε.

τυπε τι να κανω οταν στο σχολειο μαθαιναν στιξη εγω ημουν στην Σμιξη για σκι και ντολτεβιτα :hystericalbs1: μαλλον ειχα αλλες προτεραιοτητες την εποχη εκεινην
https://www.grevena.gr/perivallon/files/016/images/xwria/smiksi.jpg

Samaro
17-04-13, 10:21
Τύπε σε ικετεύω, χρησιμοποίησε στίξη γιατι δε με βγάζει μία ανάσα, και εχω κόψει και το τσιγάροπάνεσχεδόντρίαχρόν ια από τότε.
:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

hades7
17-04-13, 10:27
εισαι ειδικος στις γατες τυπε?
γιατι αλλοι λενε οτι η ρατσα παιζει ρολο...


τι να σου πω ρε τυπε εγω το μοναδικο που χω καταλαβει με τις ρατσες των γατων ειναι οτι ειναι σαν τις μαρκες των αυτοκινητων και τις χρεωσεις στα συνεργεια.Πας για στειρωση κοπρογατα σου λεει 60 πας Σιαμ σου λεει 70 πας αγκυρας σου λεει 90 πας σφιγγα σου λεει 120 χεσε μας ρε γιατρε γιατι να δωσω 120 τα χει ποιο μεγαλα? :hystericalbs1:

Stathis
17-04-13, 10:48
μαλλον θα πιανει περισσοτερα ποντικια η 120...

Monsta
17-04-13, 11:15
Η λάσπη και ο γύρος του κόσμου


Το τέρας. Μια φωτογραφία από τις Σκουριές αποδεικνύει τη μόλυνση που έχει συντελεστεί στην περιοχή από τα μεταλλεία χρυσού. Η θάλασσα είναι γεμάτη κίτρινη λάσπη. Διαδώστε όπου μπορείτε.

https://www.protagon.gr/resources/2013-04/skouries-thumb-large.jpg

Το ρεπορτάζ.
Μεταξύ μας, δεν χρειάζεται καν ρεπορτάζ. Λίγο να ξέρεις την περιοχή, καταλαβαίνεις αμέσως ότι αυτό που δείχνει η φωτογραφία δεν είναι καν οι διάσημες Σκουριές, εκεί όπου ο χρυσός έχει διχάσει τον κόσμο κι έχει μετατρέψει την Ιερισσό σε μικρό γαλατικό χωριό. Η φωτογραφία απεικονίζει το Στρατώνι, χωριό που απέχει από τις Σκουριές αρκετά χιλιόμετρα και βρίσκεται στη θάλασσα. Στο χάρτη αυτόν μπορείτε να διακρίνετε δεξιά, στον κόλπο της Ιερισσού, το παραθαλάσσιο Στρατώνι ενώ τις Σκουριές θα τις φανταστείτε στον ορεινό όγκο κοντά στο χωριό Μεγάλη Παναγία. Η Ιερισσός βρίσκεται κάτω από το Στρατώνι.

Πρώτο δεδομένο: οι Σκουριές δεν είναι παραθαλάσσιες, όπως δηλώνει η φωτογραφία.

Δεύτερο δεδομένο: η εταιρεία Ελληνικός Χρυσός δεν κάνει ακόμη εξόρυξη χρυσού και η μόλυνση πιθανολογείται, αλλά δεν έχει συντελεστεί.

Τρίτο δεδομένο: η φωτογραφία δεν είναι τωρινή. Η φωτογραφία είναι του 2010, μετά από μια θεομηνία που έπληξε την περιοχή. Όπως αντιγράφω από δημοσίευμα της εφημερίδας «Αγγελιοφόρος» της 12ης Φεβρουαρίου 2010 «Μετά από μία άνευ προηγουμένου νεροποντή, ολόκληρο σχεδόν το νοτιοανατολικό τμήμα του νομού Χαλκιδικής «πνίγηκε» από τα ορμητικά νερά, δεκάδες κατοικίες και καταστήματα πλημμύρισαν, ενώ από τις κατολισθήσεις που σημειώθηκαν πολλά σημεία του οδικού δικτύου υπέστησαν καταστροφές, με αποτέλεσμα να αποκοπεί η πρόσβαση σε ένα μεγάλο κομμάτι του νομού».

Οk, τελειώσαμε με τα δεδομένα της φωτογραφίας. Είπαμε να είμαστε φανατισμένοι κι αγωνιστικοί, αλλά η προπαγάνδα έχει και τα όριά της. Άσε δε, που τέτοιες μέθοδοι βλάπτουν σοβαρά τον αγώνα των κατοίκων.
Για να χαλαρώσουμε, σε αυτό το λινκ μπορούμε να δούμε εντυπωσιακές φωτογραφίες από τη συμβολή ποταμών όπου ο ένας κατεβάζει λάσπη κι ο άλλος δεν κατεβάζει. Παραδόξως, ορισμένες φωτογραφίες είναι από χώρες που δεν μπορούν να κατηγορηθούν για έλλειψη περιβαλλοντικών κανόνων και ανοχή στην παρανομία, όπως η Γερμανία, η Ελβετία, οι ΗΠΑ ή ο Καναδάς.

Ας δούμε τώρα τι συνέβη με τη θεομηνία εκείνη. Ο τότε ευρωβουλευτής των «Οικολόγων Πράσινων», Μιχάλης Τρεμόπουλος, επισκέφτηκε την περιοχή δυο μέρες μετά την καταστροφή και δήλωσε πεπεισμένος ότι τα αίτια της καταστροφής δεν είναι μόνο φυσικά. «Υπάρχουν αποθέσεις εξορυκτικών δραστηριοτήτων εδώ και 35 χρόνια, καθώς και στοιχεία για το ότι αυτές οι αποθέσεις συγκρατούνταν από σιδερόβεργες, ώσπου με μια μεγάλη βροχόπτωση ήρθε η καταστροφή. Υπήρχαν άνθρωποι που το προέβλεψαν. Παρ' όλα αυτά, δεν έγινε κάτι και συνέβη το κακό. Τώρα χρειάζεται μια άρτια, αξιόπιστη και ανεξάρτητη διερεύνηση και τεκμηρίωση για τα αίτια και τη σύνθεση των φερτών υλών. Οι κάτοικοι του Στρατωνίου χρειάζονται τη συμπαράσταση της πολιτείας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης για να ξεπεράσουν τις πληγές τους και για να αποκατασταθούν παρεμβάσεις δεκαετιών. Μετά από αυτό θα πρέπει να ακολουθήσει μια ευρύτατη και γενναία συζήτηση για το μέλλον της περιοχής, που για πολύ καιρό κρατήθηκε όμηρος μιας μονομερούς και καθόλου πράσινης ανάπτυξης». Λίγες μέρες αργότερα, κατέθεσε ερώτηση στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, σχετικά με την ενημέρωση που πιθανόν παρείχε στις ευρωπαϊκές αρχές η Ελλάδα, με λήψη μέτρων ώστε να υπάρξει έρευνα για τα αίτια και τις δυνατότητες αποζημίωσης. Ταυτόχρονα, ο τότε δήμαρχος της περιοχής ζήτησε τη διενέργεια έρευνας από επιτροπή του ΤΕΕ για τα αίτια.

Η απάντηση της Κομισιόν ήρθε από τον Επίτροπο Περιβάλλοντος, Γιάνες Ποτότσνικ, λίγες μέρες μετά και ενημέρωνε τον κ. Τρεμόπουλο ότι τα κράτη μέλη ενημερώνουν μια φορά τον χρόνο για ανάλογα περιστατικά και για τα αίτιά τους κι ότι η Ελλάδα δεν έχει υποχρέωση να στείλει έκθεση πριν την 1η Ιουλίου. Επίσης, του επισήμανε ότι ο φορέας εκμετάλλευσης συνήθως φέρει την ευθύνη, έστω κι αν πρόκειται για φυσικές καταστροφές κι ότι είναι ευθύνη των αρχών να εξακριβώσουν την ευθύνη και το μέγεθός της. Τέλος, ότι το ταμείο αλληλεγγύης αποζημιώνει μόνο τις αρχές για τις προσπάθειές τους να αποκαταστήσουν τις περιοχές που έχουν καταστραφεί και όχι τους ιδιώτες. (Τα παραπάνω μου τα είπε τηλεφωνικώς ο κ. Τρεμόπουλος, δεν έχω στα χέρια μου το έγγραφο και γι' αυτό τον λόγο δεν χρησιμοποιώ την επίσημη ορολογία που αυτά περιέχουν και συνηθίζεται σε τέτοιες περιπτώσεις).

Το ΤΕΕ συγκρότησε επιτροπή και διενήργησε έρευνα. Δυστυχώς, το «διά ταύτα» της δεν υπάρχει στην ιστοσελίδα, ωστόσο όπως φαίνεται από το «επειδή» της και απΆ ό,τι μου είπε ο κ. Τρεμόπουλος, το συμπέρασμα είναι ότι πρόκειται για φυσική καταστροφή ανεξάρτητη από ανθρώπινη παράγοντα και τις δραστηριότητες της εταιρείας. ΑπΆ όσο διακρίνω στο λινκ, στο πόρισμα αναφέρεται ότι «Οι βροχοπτώσεις της περιόδου από τις 6 έως τις 10 Φεβρουαρίου 2010 χαρακτηρίσθηκαν από διάρκεια και ένταση, παρέχοντας συνολικό ύψος βροχής (~250 mm), που αντιστοιχεί περίπου στο 50% του ετήσιου βροχομετρικού ύψους. Το μέγιστο ημερήσιο ύψος βροχής (164mm) της 10ης Φεβρουαρίου αντιστοιχεί σε 30-40% του ετήσιου. Τα μεγέθη αυτά περιλαμβανομένης της μέγιστης έντασης ~70mm/hr κατά τις απογευματινές ώρες της 10ης Φεβρουαρίου είναι πρωτοφανή για τα μετεωρολογικά δεδομένα της περιοχής». Δηλαδή, μέσα σε ένα απόγευμα έπεσε το 30-40% της βροχής που πέφτει σΆ έναν χρόνο.

Δεν είναι η πρώτη φορά που συνέβη κάτι τέτοιο, αν και όχι σε τέτοια ένταση. Ο Μιχάλης Τρεμόπουλος θυμάται περίπου 15 χρόνια πριν, όταν εργαζόταν ως δημοσιογράφος στην ΕΡΤ3, είχε μεταβεί για ρεπορτάζ στην περιοχή μετά από μεγάλης έντασης καταιγίδα. «Έβγαινε νερό και λάσπη από τις παλιές στοές και έτρεχε στη θάλασσα. Αυτό που ο κόσμος δεν γνωρίζει είναι ότι υπάρχουν παλιές στοές στην περιοχή από άλλες εξορύξεις κι οι κάτοικοι πίστευαν ότι αν προχωρούσε η επένδυση του χρυσού θα έπεφταν χρήματα από την εταιρεία στις παλιές εγκαταστάσεις προκειμένου να καθαριστούν. Πιστεύω ότι το σαθρό έδαφος δεν συγκράτησε μπάζα με απόβλητα από τις εσωτερικές εξορύξεις κι αυτά παρασύρθηκαν κι έφτασαν στη θάλασσα».

Ο κ. Τρεμόπουλος τονίζει, επίσης, ότι «οι κάτοικοι δεν ήθελαν να βγει το βίντεο στην ΕΡΤ3, διότι θα έχει επιπτώσεις στον τουρισμό. Το βίντεο, τελικά, δεν έπαιξε ούτε σε δελτίο ειδήσεων, ούτε σε κάποια εκπομπή της ΕΡΤ3, ενώ καταστράφηκε μετά από λίγο καιρό. Ωστόσο, επειδή είχα πλάνα κι από μια δική μου μικρή κάμερα και θέλησα αργότερα να τα δώσω σε εκπομπές άλλων ιδιωτικών καναλιών, παρόλο που αρχικά η απάντηση ήταν παραπάνω από θετική, δεν έπαιξαν τελικά ποτέ».

Το 2010, η παραλία του Στρατωνίου ήταν μία από τις 14 του τότε δήμου Σταγείρων–Ακάνθου που βραβεύτηκε με γαλάζια σημαία από την Ελληνική Επιτροπή Προστασίας της Φύσης

Συμπέρασμα δικό μου: όπου δω ότι κάτι «κάνει τον γύρο του κόσμου» ή πρέπει να «διαδώστε», φυσώ και το γιαούρτι.

https://www.protagon.gr/?i=protagon.el.terata&id=23766

Monsta
17-04-13, 11:39
https://www.youtube.com/watch?v=d0VF7od68fM

Monsta
17-04-13, 11:44
Ο Τσάμπας, ο καλοπληρωμένος (wannabe) Ελληνάρας.



https://www.youtube.com/watch?v=jyjPHw3dWdA

Nino
17-04-13, 13:06
οχι, οι σπουδες δεν ειναι επενδυτικο ρισκο. προς Θεου!
οι σπουδες ειναι εφοδιο που πρεπει να αποκτα καθε ανθρωπος που θελει να παλεψει και να καλυτερευσει τη ζωη του.
οι σπουδες ανοιγουν οριζοντες δεν αποτελουν χρηματικες παρακαταθηκες.

ο καθενας συμφωνα με τις δυνατοτητες του μπορει να εχει καλες ή κακες επιδοσεις στις σπουδες, υπαρχουν καλοι και κακοι μαθητες γενικα μιλωντας.
ειδικα, υπαρχουν ανθρωποι που ευνοει το συστημα των παπαγαλων που εχουμε εδω και χρονια, αλλα το πτυχιο που απεκτησαν δεν αντικατοπτριζει ουσιαστικα τιποτα, ετσι αυτοι θα παραμεινουν παπαγαλοι και στην υπολοιπη ζωη τους.
υπαρχει και το αντιθετο.

τωρα αυτο που κανει περισσοτερο μαγκα εναν αγραμματο που πηρε ενα τυροπιταδικο και ορθοποδησε, ειναι οτι με μηδεν ουσιαστικα εφοδια καταφερε ρισκαροντας, επιχειροντας και προσπαθωντας να βρεθει σε καλυτερη θεση απο εναν με περισσοτερα εφοδια που επελεξε ενα πιο σιγουρο και λιγοτερο ανασφαλη δρομο.
ειναι τι ζηταει ο καθενας απο τη ζωη του και με τι ειναι ευχαριστημενος.


τους κανονες τους βαζει η προσφορα και η ζητηση.
ο σοσιαλισμος με δανεικα μας τελειωσε.
ασχετα αν θα το βουλωσεις ή οχι φιλε γιαννη, η πραγματικοτητα δεν επιδεχεται πολλες ερμνηνιες.
φιλικα παντα... thumb

μαλλον εγω δεν το αφησα να ενοηθει καλα...
σαφως και δεν ειναι ρισκο αλλα ειναι επενδυση, επενδυση ακομα και για το μελλον της πατριδας ομως δεν παυει να ειναι αναλωση ενος σημαντικου κεφαλαιου το οποιο δεν πρεπει να απαξιωνεται ουτε με λογια του τυπου εγω επενδυσα χρημα (στο τυροπιταδικο ) λεμε τωρα, ουτε φυσικα με την απαξιωση των μισθων!
Αυτος που πηρε το τυροπιταδικο και ορθοποδησε και πολυ καλα εκανε γιατι η δικη του η ευημερια θα προκαλεσει και την ευημερια αλλων, ομως δεν ξεκινησε χωρις εφοδια οπως λες, ξεκινησε με εφοδιο το αρχικο κεφαλαιο!!
καποιοι αλλοι δεν το ειχαν οσο και αν ειχαν την ορεξη να παρουν το ρισκο αλλα τι να κανουμε ετσι ειναι η ζωη.
Ουτε ολοι υπαλληλοι θα ειναι ουτε ολοι αφεντικα!!!
Αλλωστε οταν χανονται οι ισορροπιες σε επαγελματικους κλαδους εχουμε φαινομενα σαν και τα σημερινα.
Φαινομενα βεβαια που ξεκινησαν απο εξωγενεις παραγοντες (δεν θα αναλυσουμε τωρα το σωστο ή οχι).
Εσωτερικη υποτιμηση μιας και δεν μπορουσαν να μας κανουν κανονικη...
Οσο για τους κανονες φιλε Σταθη η προσφορα και η ζητηση τους βαζει στο εμποριο και βεβαια ισχυει και στο "εμποριο" θεσεων εργασιας, τους κατωτατους μισθους ομως κλπ τους αλλαξαν οι υπουργοι εργασιας κατω απο τις οδηγιες-διαταγες των πραγματικων κυβερνοντων που ειναι οι δανειστες.
Το ιδιο και με τις αποζημιωσεις.
Αρη αγαπητεμου φιλε ξερεις ποσες μικρες μεγαλες επιχειρησεις,εταιρειες οι υπαλληλοι επαιρναν συνταξη απο εκει! παρα πολλες,
οι ασφαλιστικες δικλειδες και οι μεγαλες αποζημιωσεις ηταν για να προστατευθουν οι εργαζομενοι και να μην "σκοτωνουν τα αλογα οταν γερασουν" και πολλες ακομα περιπτωσεις.
Πολλα εγραψα...
καλα εκανε και μας τελειωσε ο σοσιαλισμος!!!
τωρα ομως γιατι νομιζεις οτι δεν ζουμε ακομα με δανεικα?
αα οσο για την πραγματικοτητα.. χαχαχα ειναι διαφορετικη η θεα αναλογα απο που καθεται ο καθενας...

vagmag
17-04-13, 13:14
Αυτος που πηρε το τυροπιταδικο και ορθοποδησε και πολυ καλα εκανε γιατι η δικη του η ευημερια θα προκαλεσει και την ευημερια αλλων, ομως δεν ξεκινησε χωρις εφοδια οπως λες, ξεκινησε με εφοδιο το αρχικο κεφαλαιο!!
καποιοι αλλοι δεν το ειχαν οσο και αν ειχαν την ορεξη να παρουν το ρισκο αλλα τι να κανουμε ετσι ειναι η ζωη.


Να διευκρινίσω πως δεν είχαν όλοι το αρχικο κεφάλαιο! Σε αυτό βοήθησαν οι τράπεζες, οι τοκογλύφοι, φίλοι και γνωστοί που μπορεί να δάνεισαν κλπ κλπ.

Αυτή είναι μία μεγάλη διαφορά στη φιλοσοφία μας!

Κάποιοι θεωρούν ότι όσοι κατάφεραν κάτι στη ζωή τους, είχαν το κεφάλαιο... αλλά στην πραγματικότητα οι περισσότεροι, ρισκάρισαν το σπίτι τους, το μέλλον τους, την οικογένειά τους, τους συγγενείς τους κλπ , για να μπορέσουν να ξεκινήσουν ή να επεκταθούν!

Αυτό εννοούμε ρίσκο!

gant
17-04-13, 13:55
Η λάσπη και ο γύρος του κόσμου



https://www.protagon.gr/?i=protagon.el.terata&id=23766

Πω πω!!! ντροπή όσοι συνδέουν την φώτο αυτή με τις σκουριές.
Σίγουρα αυτή η φώτο είναι το αποτέλεσμα της καταιγίδας εκείνης που μόνο σπίτια δεν παρέσυρε.
Η αλήθεια τώρα είναι πως σαν βαθειά θαλασσα (4-5 μέτρα βάθος ένα μπόι) είναι καταγάλανη και αν την δεις από ψηλά και έχει καθαρό καιρό βγάζει ένα πανέμορφο βαθύ μπλέ.
Την δεκαετία του '80 όταν πήγαινα καθημερινά για μπανάκι, μόλις αναμόχλευες το βυθό με το πόδι σου αμέσως το νερό θόλωνε λαμπυρίζοντας με τα ψίγματα του σιδηροπυρίτη και άλλων μικροστοιχείων.
Εξ άλλου και η αμμούδα της στην παραλία έτσι είναι από κάτω βγάζει μαυρίλες.
Γείτονες τότε μου έλεγαν γιατί δεν πάω παραπέρα στην Καρβουνόσκαλα, στο Κουρί, στην Λογάριαση, στα Κακούδια η ακόμη και στην Ιερισσό όπως συνηθίζω τα τελευταία 25 χρόνια, άσχετα απ τα 50χλμ πάνε-ελα.
Φίλος χημικός που δούλευε το 1974 εκεί σαν μηχανικός εκμετάλλευσης, έκανε μια μελέτη με δείγματα απ τον βυθό σε απόσταση μέχρι και 800 μέτρα απ την παραλία και έμεινε έκπληκτος πως υπήρχε εκμεταλλεύσιμο υλικό σε ποσοστό μέχρι και 40%.
Σε μια επίσκεψη του μακαρίτη Αθανασιάδη (που τον έφαγε η 17Ν), του πρότεινε τον καθαρισμό ώστε να καθαρίσει και ο πυθμένας και το υλικό που θα έπαιρναν θα αντιστάθμιζε ένα μέρος των εξόδων.
Το αποτέλεσμα ήταν σε έναν μήνα να τον διώξουν οι παλιοσειρές προτείνοντας του να αναλάβει διευθυντική θέση στα Άσπρα Σπίτια Βοιωτίας, με το σκεπτικό ότι σαν νέος επιστήμονας και με διάθεση εργασίας χαραμίζονταν εκεί.
Κανείς δε έμαθε τι έγινε κατόπιν με την θάλασσα. Εγώ πρωτοπήγα σε κεινα τα μέρη το '81 και αυτά μου τα είπε μετά δυό χρόνια οπότε έκοψα και τα μπανάκια μου..
Όσο για τις γαλάζιες σημαίες που έχουν γεμίσει όλες οι παραλίες δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει. Και η Περαία που πλέει στο σκατό, γαλάζια σημαία έχει, καιρός να μπει και μιά στη Αρετσσού.

hades7
17-04-13, 13:57
Αρη αγαπητεμου φιλε ξερεις ποσες μικρες μεγαλες επιχειρησεις,εταιρειες οι υπαλληλοι επαιρναν συνταξη απο εκει! παρα πολλες,
οι ασφαλιστικες δικλειδες και οι μεγαλες αποζημιωσεις ηταν για να προστατευθουν οι εργαζομενοι και να μην "σκοτωνουν τα αλογα οταν γερασουν" και πολλες ακομα περιπτωσεις.

γιαννη εγω δεν ελαβα θεση αν ηταν σωστο η οχι μια κατασταση περιεγραψα

Samaro
17-04-13, 14:04
Τελικά κανείς έλληνας πολιτικός δεν παραβρέθηκε στην κηδεία της Θάτσερ ! Ούτε καν από τον ΣΥΡΙΖΑ ;;

Α! άκουσα πως ο Αλέξης τόπε ξεκάθαρα, τελικά το μνημόνιο δεν θα καταργηθεί. Θα ανασταλεί !

:original:

ntinos
17-04-13, 14:12
Στειλανε τον Αβραμοπουλο ακουσα στο ραδιοφωνο το πρωι.

Πηγε στην κηδεια αραγε η στα χαροντς

Monsta
17-04-13, 14:38
Τελικά κανείς έλληνας πολιτικός δεν παραβρέθηκε στην κηδεία της Θάτσερ ! Ούτε καν από τον ΣΥΡΙΖΑ ;;

Α! άκουσα πως ο Αλέξης τόπε ξεκάθαρα, τελικά το μνημόνιο δεν θα καταργηθεί. Θα ανασταλεί !

:original:

:thumbsup:

katsaraios
17-04-13, 14:52
Λεμε συνεχεια για την καταντια με τις μειωσεις μισθων, συνταξεων και απολυσεων.

Την ιδια στιγμη, αγοραζουμε πριζες, ηχεια και ζαντολαστιχα απο το εξωτερικο.


Ναι σε εσενα το λεω που αγορασες την φωτογραφικη σου μηχανη απο το ebay και βλαστημας που μπορει να απολυσουν την γυναικα σου απο την ηλεκτρονετ.
Συνεχισε ακαθεκτος, ο σκοπος σου ειναι να μην πλουτισει το αφεντικο...
Ντινος μαι φρεντ ειχαμε κανει και εδω θεμα με την αγορα απο το ιντερνετ (εξωτερικο) η απο καταστημα εληνικο...οι αποψεις εγειραν στο οτι ηταν παντα φτηνοτερο το εξω αλλα μακροπροθεσμα και μαζι με αλλες συγκυριες αυτο το "χομπι" εκλεισε μαγαζια εδω...


Εγω παντως θαυμασα τον τροπο σκεψης ενος ξαδελφου μου καποτε..."θα δουλεψω στην δουλέια του πατερα μου" ελεγε και παντα με ετρωγε η απορια πως θα εμπαινε σιγουρα στην ΕΡΤ...
Μετα γνωρισα μια επιφανη κυρια που η κορη της ανελαβε κατι καταστηματα οικογενειακα δλδ ρισκαρε το κεφαλαιο της η κοπελια κοινως τα βρηκε ετοιμα...
Δεν κατηγορουσα κανενα αλλα τωρα δεν μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι λυπαμαι τωρα που εχουν θεμα ,ειδικα γιατι εβλεπα την καλοζωια τους και την επαρση στις κινησεις τους..
Παντα τα πραγματα εχουν πολλες οψεις...

Monsta
17-04-13, 14:54
Επειδή όλη μέρα γράφω από κινητό, κάντε ένα κόπο να γουγλάρετε και να διαβάσετε τι είπε ο πατέρας Νικόδημος, ο οποίος εμφανίστηκε τη Δευτέρα στην Ιερισσό και μίλησε ως εκπρόσωπος της ιεράς επιστασίας του Αγίου Όρους σε συνέλευση των κατοίκων.

Στη δε επιστολή που εστάλη από την ιερά επιστασία, η ίδια εγγυάται για το ήθος των δύο συλληφθέντων, τους οποίους λέει οι μοναχοί γνωρίζουν, καθώς έχουν εργασθεί στον Άθω και υπογραμμίζεται ότι πρόκειται για άτομα υπεράνω υποψίας. :hystericalbs1:

Επίσης ξεκαθάρισε ότι δεν υπάρχει περίπτωση καμία Μονή του Αγ Ορους να παραχωρήσει, πουλήσει, διαθέσει ή επιτρέψει απαλλοτρίωση δασικής έκτασης που της ανήκει στο δάσος των Σκουριών για να χτιστεί φράγμα από την Ελληνικός Χρυσός, σύμφωνα με το σχεδιασμό της εταιρείας.

ΓΕΛΑΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ρε τσαρλατάνοι τράγοι.

Monsta
17-04-13, 14:58
Να διευκρινίσω πως δεν είχαν όλοι το αρχικο κεφάλαιο! Σε αυτό βοήθησαν οι τράπεζες, οι τοκογλύφοι, φίλοι και γνωστοί που μπορεί να δάνεισαν κλπ κλπ.

Αυτή είναι μία μεγάλη διαφορά στη φιλοσοφία μας!

Κάποιοι θεωρούν ότι όσοι κατάφεραν κάτι στη ζωή τους, είχαν το κεφάλαιο... αλλά στην πραγματικότητα οι περισσότεροι, ρισκάρισαν το σπίτι τους, το μέλλον τους, την οικογένειά τους, τους συγγενείς τους κλπ , για να μπορέσουν να ξεκινήσουν ή να επεκταθούν!

Αυτό εννοούμε ρίσκο!


Αυτό. Κάποιοι από μας ξεκίνησαν με δάνεια από 5 τράπεζες υποθηκευοντας περιουσίες.

gant
17-04-13, 15:00
Σε σχέση με το #735, να και μια πανοραμική φώτο του Στρατωνίου, ψηλά απ τον δρόμο προς Ολυμπιάδα.
Οι εγκαταστάσεις των μεταλλίων είναι κάτω αριστερά και δεν φαίνονται.
Πανέμορφη παραλία, αλλά φρόνιμο είναι να μη μπεις στην θάλασσα.

https://img339.imageshack.us/img339/9108/52406627939331548654311.jpg

Monsta
17-04-13, 15:25
Πάει και το "αγγελιόσημο" για τη δημοσίευση των ισολογισμών. Αργά μεν, αλλά είναι κι αυτή μια κάποια πρόοδος.

Θενκς Τρόικα. thumb

gant
17-04-13, 15:27
Γειά σου ρε Ιβάν με τον μπερντέ σου. Δώσε τζάμπα θέαμα στον λαό.

https://img89.imageshack.us/img89/8862/image2vgh.jpg

mitsos_chania
17-04-13, 16:13
Τι συμβαινει με τα ελ-τα;σημερα ειδα στα χανια ταχυδρομο των ελτα με ποδηλατο...

Monsta
17-04-13, 16:55
ΙΕΡΗ ΕΓΓΥΗΣΗ

"ΕΓΓΥΩΝΤΑΙ* για το ΗΘΟΣ των κατηγορουμένων για ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ".








































*Διατηρούν OFFSHORE και οικονομικό σύμβουλο.

S8N
17-04-13, 17:00
Τι συμβαινει με τα ελ-τα;σημερα ειδα στα χανια ταχυδρομο των ελτα με ποδηλατο...

Μήτσο, δεν έχεις ακούσει για την 'πράσινη ανάπτυξη' και 'ανανεώσιμες πηγές ενέργειας'? Ε, αυτά είναι. Καταναλώνονται λιγότεροι φυσικοί πόροι για να φτάνουν οι λογαριασμοί στην πόρτα σου.

nikos1400
17-04-13, 17:04
Τι συμβαινει με τα ελ-τα;σημερα ειδα στα χανια ταχυδρομο των ελτα με ποδηλατο...

αν θυμαμαι καλα, ειχα ακουσει παλιοτερα πως του καθενος του δικαιλογουν Χ ευρω (το μηνα ας πουμε) για καυσιμα.
τωρα, εαν αυτος εχει οχημα που καιει λιγοτερα απο Χ ευρω το μηνα, μενει και κατιτις παραπανω.
thumb

βεβαια, μπορει για αλλους λογους, οικολογικους ή υγειας να εκανε με ποδηλατο διανομη.
σου λεει, γιατι να παω μια ωρα γυμναστηριο μετα τη δουλεια, να δινω και 50 ευρω το μηνα ??
:th_Laie_67-1:

aristent
17-04-13, 17:30
Σημερα πηγαινοντας προς Πυργετο για τοποθετηση,πανω στη γεφυρα στη στροφη που παει για Στομιο και μονο για λιγο, αφου παρατηρουσα τον CSL Μ3 μπροστινο προφυλακτηρα,ειδα τον Thomelf στα Τεμπη!!!:thumbsup:

ημουν με το φορτηγακι της δουλειας οποτε δεν με καταλαβε,ετσι δεν ειναι Τομι???thumb