PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΩΣΤΗ ΘΕΣΗ ΟΔΗΓΗΣΗΣ



Panos 316T
16-03-10, 09:52
Επειδή πολλά παράξενα έχουν δει τα ματάκια μας :

Ρύθμιση καθίσματος

Η πλάτη του καθίσματος θα πρέπει να ρυθμίζεται με τέτοιο τρόπο, ώστε η πλάτη του οδηγού να στηρίζεται ανατομικά και να βρίσκεται όσο το δυνατόν πιο κάθετα στο κάθισμα. Ένας ξαπλωμένος οδηγός δεν μπορεί να έχει σωστή αντίληψη, ούτε και πρόσβαση στα απαραίτητα χειριστήρια.
Ανάλογα με το μοντέλο του αυτοκινήτου, το κάτω μέρος του καθίσματος μπορεί να ρυθμιστεί ανάλογα με το ύψος, τη γωνία που σχηματίζει με το δάπεδο και την απόσταση από την κολόνα του τιμονιού. Φροντίστε, ώστε τα πόδια σας να μπορούν να εκμεταλλευτούν όλη τη διαδρομή των πεντάλ.
Επίσης σημαντικό είναι το προσκέφαλο να το ρυθμίσουμε στο ύψος της κορυφής του κεφαλιού μας(να μας καλύπτει) .

Ρύθμιση ζώνης ασφαλείας

Η ζώνη ασφαλείας μπορεί να ρυθμιστεί ανάλογα με το ύψος στα περισσότερα αυτοκίνητα της αγοράς. Για την ασφαλέστερη μετακίνησή μας, θα πρέπει η ζώνη να βρίσκεται ανάμεσα στο ύψος του λαιμού και του ώμου. Σε αντίθετη περίπτωση, μπορεί να προκληθεί σοβαρός τραυματισμός του οδηγού.

Ρύθμιση καθρεφτών

Τόσο οι εξωτερικοί, όσο και ο κεντρικός καθρέφτης του αυτοκινήτου θα πρέπει να ρυθμίζονται με τέτοιο τρόπο, ώστε να εξασφαλίζουν στον οδηγό το μεγαλύτερο δυνατό οπτικό πεδίο.


Ρύθμιση τιμονιού

Οι πιθανές ρυθμίσεις του τιμονιού είναι δύο. Η καθ' ύψος ρύθμιση, που πλέον συναντάται σε σχεδόν όλα τα μοντέλα και η λιγότερο διαδεδομένη τηλεσκοπική ρύθμιση. Στην πρώτη περίπτωση, ο οδηγός μπορεί να ρυθμίσει το τιμόνι σε τέτοια θέση, ώστε να του επιτρέπεται η μέγιστη ελευθερία κινήσεων, ενώ η δεύτερη περίπτωση επιτρέπει στον οδηγό να μεταβάλει τη γωνία των χεριών, χωρίς να χρειαστεί να μετακινήσει εκ νέου το κάθισμα.
Η σωστότερη θέση των χεριών πάνω στο τιμόνι, μπορεί να βρεθεί, εάν φέρουμε στο μυαλό μας ένα ρολόι. Εάν τα χέρια μας πάρουν τη θέση των δεικτών, τότε η σωστή θέση βρίσκεται ανάμεσα στις ώρες 9:15 και 10:10. (οι αγκώνες μας να σηματίζουν γωνία περίπου 90 μοιρών)

manos///3
16-03-10, 11:06
Ποτε δε μου αρεσε που το τιμονι ειναι μακρυα απο τα χερια μου.
Οχι μονο στη μπεμπα αλλα στα περισσοτερα αυτοκινητα.
Τα φτιαχνουν ετσι για λογους ασφαλειας, για να μη σου ερθει το τιμονι στο στηθος σε περιπτωση συγκρουσης αλλα και για να εχει χωρο ο αεροσακος να ανοιξει.
Κατι σκεφτομαι γι' αυτο!

stratos
16-03-10, 14:43
Στα Ε92 δεν μπορούμε να ρυθμίσουμε την ζώνη. γκρρρρρρ

Stamatis
16-03-10, 16:05
Στα Ε92 δεν μπορούμε να ρυθμίσουμε την ζώνη. γκρρρρρρ
τι ειπες τωρα;

Driver M
16-03-10, 16:14
Στα Ε92 δεν μπορούμε να ρυθμίσουμε την ζώνη. γκρρρρρρ

Σε όλα τα Ε9Χ, γιατί η bmw λέει ότι αν έχει ρυθμιστεί το κάθισμα σωστά σε ύψος και κλίση κλπ., τότε η ζώνη θα έρχεται αυτόματα στη σωστή θέση.

Δεν ξέρω με άλλους οδηγούς τι συμβαίνει (αν και έχω ακούσει παράπονα), πάντως με εμένα ισχύει και η ζώνη μου κάθεται μια χαρά, καλύτερα από πολλά αυτοκίνητα που είναι ρυθμιζόμενη...

merlin
16-03-10, 16:15
Σε όλα τα Ε9Χ,

Στο Ε93 ρυθμίζεται με το προσκέφαλο.....:original:

Driver M
16-03-10, 16:17
Στο Ε93 ρυθμίζεται με το προσκέφαλο.....:original:

Α οκ, μάλλον επειδή είναι κάμπριο. Αλλά στα υπόλοιπα δε ρυθμίζεται.

merlin
16-03-10, 16:27
Α οκ, μάλλον επειδή είναι κάμπριο. Αλλά στα υπόλοιπα δε ρυθμίζεται.

:offtopic:

Σε εμένα τζάμπα πάει η ρύθμιση... κοντός είμαι, κάτω-κάτω το έχω πάντα !!!

:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1: :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Κωνσταντίνος
16-03-10, 16:53
Επειδή πολλά παράξενα έχουν δει τα ματάκια μας :

Ρύθμιση καθίσματος

Η πλάτη του καθίσματος θα πρέπει να ρυθμίζεται με τέτοιο τρόπο, ώστε η πλάτη του οδηγού να στηρίζεται ανατομικά και να βρίσκεται όσο το δυνατόν πιο κάθετα στο κάθισμα. Ένας ξαπλωμένος οδηγός δεν μπορεί να έχει σωστή αντίληψη, ούτε και πρόσβαση στα απαραίτητα χειριστήρια.
Ανάλογα με το μοντέλο του αυτοκινήτου, το κάτω μέρος του καθίσματος μπορεί να ρυθμιστεί ανάλογα με το ύψος, τη γωνία που σχηματίζει με το δάπεδο και την απόσταση από την κολόνα του τιμονιού. Φροντίστε, ώστε τα πόδια σας να μπορούν να εκμεταλλευτούν όλη τη διαδρομή των πεντάλ.
Επίσης σημαντικό είναι το προσκέφαλο να το ρυθμίσουμε στο ύψος της κορυφής του κεφαλιού μας(να μας καλύπτει) .


Ας το καταλάβουν μερικοί επιτέλους πως η θέση "πάω-ξάπλα-με τα χέρια τεντωμένα" είναι παντελώς λάθος.
Δεν αντιδράς σωστά αφού έχεις μειωμένη ταχύτητα κινήσεων, εξαιτίας της λάθος θέσης.
Και κουράζεις και την μέση σου, η οποία θα πρέπει να "κάθεται" πάνω στην λεκάνη σου. Και αυτό επιτυγχάνεται με την όσο πιο δυνατόν, όρθια θέση του κορμιού.