PDA

Επιστροφή στο Forum : Περι reprogramming με LPG



Stathis
12-03-10, 16:33
Εδώ πρόγραμμα δε μπορεί να φτιαχτεί στον S54 που να δουλεύει και απλά πάει να αλλάξει λίγο το μίγμα ... θα κάνει κάποιος re-programming ώστε να ρυθμίζει τον ψεκασμό με LPG ??????? ... έχετε διαβάσει ποτέ τι κάνει ο MSS54 στα air- fuel - igntition και emission management ????? ... ένα σκασμό αλληλεμπλεκόμενοι χάρτες διαβάζονται μαζί για να βγεί το injection timing , το avance κλπ κλπ ...

πλάκα κάνουμε μάλλον !!!!

το να στεγνώσει στις 8000 ο S54 είναι λίγο πράγμα ??????????

να γινω λιγο εριστικός? :whistle:

εχουμε ακουσει κατα καιρους περι, μπαμπη σουγια, μητσου λεπιδα, κιτσου λεβεντη και καραμπουζουκλη κλπ κλπ και ποσο καλα προγραμματα κανουνε και ποσο πιστολια αυτοκινητα φτιαχνουνε...

αφου κανουνε παπαδες οι ανθρωποι, ενα προγραμματακι για πετρογκαζι θα σταθει εμποδιο?:D

δεν ξερω, ερωτηση κανω...:D

bmw
12-03-10, 16:57
Να απαντήσω τότε κι εγώ ερειστικά !!!

τους
μπαμπη σουγια, μητσου λεπιδα, κιτσου λεβεντη και καραμπουζουκλη

δεν τους έκανα εγώ supporting vendors σε κανένα φόρουμ

επιπλέον ΟΥΔΕΠΟΤΕ έχω προτέινει σε κανέναν που έχει ρωτήσει κανέναν

επιπλέον δεν ήμουνα εγώ που μίλαγα για υπερκυβισμούς σε 116 ή "ειδικά" προγράμματα , ή δήθεν 630 άλογα από το V10 , ή shorter rear axles ... xaxaxax ... ή οτιδήποτε

επιπλέον εγώ συνέχεια είμαι ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ σε περίεργα πράγματα ... λέγε με καρμπον φρένα σε 3.0 λιτρα κάμπριο , ή "φινε τιουνινγκ" , ή 10 δυναμομετρήσεις τη βδομάδα να ανακαλύψουμε το χαμένο άλογο , ή δήθεν ειδικούς προγραμαμτιστές από το Μέλανα Δρυμό ... σε σημείο που μου έκανες και επίθεση -υποστηρίζοντας όλα αυτά- επικαλούμενος ότι μίλησες με το Νίκο το Φ. και είναι και ΕΞΑΛΛΟΣ έλεγες με την πάρτη μου ...

ίσα ίσα που λέω από τότε που ασχολήθηκα με τον s54 ότι είναι ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΜΟΤΕΡ ... και το καλύτερο είναι να "παίξεις" με περιφεριακά πράγματα (βολάν , διαφορικό , ελάφρωμα) αφού το dme τελικά ΔΕ σε αφήνει να κάνεις ΤΙΠΟΤΑ ... το πολύ πολύ να παρακάψεις το ΜΑΦ (προσπαθώντας να πλησιάσεις το αλφα-ν του τσε ες ελ)

Άρα ειδικά εγώ ΟΥΔΕΠΟΤΕ είπα κάτι διαφορετικό !!! ... ίσα ίσα που αν ρωτήσεις του περισσότερουν ή ίσως και ΟΛΟΥΣ τους κατόχους Μ3 Ε46 που είναι μέλη εδώ (και που όλοι σχεδόν με έχουν κατα καιρόυς ρωτήσει τη γνώμη μου) θα σου πουν ότι πάντα λέω ...ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ... ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΛΕΦΤΑ !!!!

Τώρα και ενώ όλοι ξέρουμε ότι ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ δεν υπάρχει ούτε καν κομπρεσαρσιμένο S54 που να λειτουργεί ...

ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΕΙ κάποιος και ΥΓΡΑΕΡΙΟ ... μη ρωτάς εμένα Στάθη εγώ δεν έχω καν απορία ... αφού πλέον έχω διαβάσει όλα τα επίσημα module της BMW για τον S54 και ξέρω πολύ καλά πως λειτουργεί !!!!

π.σ. Το έτσι και αλλιώς ΓΕΛΟΙΟ να δουλεύει με γκάζι το Μ3 το αφήνω στην άκρη ... δηλαδή οκ να περιμένεις να γεμίσει το Τζέτα το ταξί για να βάλεις γκάζι στο Μ3 δεν είναι και πολύ φουντωτικό ... νομίζω !!!!

Stathis
12-03-10, 17:19
υποστηρίζοντας όλα αυτά

πάντα λέω ...ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ... ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΛΕΦΤΑ !!!!

Τώρα και ενώ όλοι ξέρουμε ότι ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ δεν υπάρχει ούτε καν κομπρεσαρσιμένο S54 που να λειτουργεί ...

εγώ δεν έχω καν απορία ...

π.σ. Το έτσι και αλλιώς ΓΕΛΟΙΟ να δουλεύει με γκάζι το Μ3 το αφήνω στην άκρη ... δηλαδή οκ να περιμένεις να γεμίσει το Τζέτα το ταξί για να βάλεις γκάζι στο Μ3 δεν είναι και πολύ φουντωτικό ... νομίζω !!!!

κοιτα, δεν τα υποστηριξα και ολα αυτα... καποια απο αυτα, ναι.
ο φ. σε περιμενει για καφε μου ειπε...:whistle: https://www.ducatisti.gr/phpBB3/images/smilies/knuppel2.gif :th_Laie_67-1:

κομπρεσαριστο Μ3, δεν εχω προσωπικη αποψη, αλλα νομιζω του νικου (σοκιν) και ενα αλλο (τουρμποντογκ?) δουλευουν. δεν τα ειδα, αλλα ετσι λενε τα παιδια και ετσι καταλαβαινω απο αυτα που διαβαζω εδω. δεν ειναι ετσι?

οσο για τα ταξι, ενταξει ειναι προφανες οτι κανουμε πλακα... φαντασου ομως τυπο με καναρινι Μ3 στημενο στην ουρα πισω απο τα τζετα και αβενσις....
χαμπαρι δεν θα παιρνανε οι αλλοι... :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

στο "μην πετατε λεφτα", συμφωνω απολυτα.

bmw
12-03-10, 17:36
κοιτα, δεν τα υποστηριξα και ολα αυτα... καποια απο αυτα, ναι.

Aπό τη μία τους απαξιώνεις λέγοντας τους μπάμπη σουγιά και από την άλλη είναι όλοι supporting vendors !!!! ... από τη μία λες ότι δεν τα υποστηρίζεις όλα αυτά ... από την άλλη δε σε έχω διάβασει μια φορά να λες ΠΟΙΑ ΚΑΙ ΤΙ ΔΕΝ υποστηρίζεις ...

εγώ ούτε απαξιώνω αφού ξέρω τι δουλεία κάνει ο καθένας ... αλλά από την άλλη δεν σπονοράρω ούτε σποσοράρομαι ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ !!!

Έτσι πάντα μπορώ να μιλάω ελευθερα και δεν έχω πρόβλημα να τα λέω όπως τα πιστέυω (σωστά ή λάθος)


...ο φ. σε περιμενει για καφε μου ειπε...:whistle: https://www.ducatisti.gr/phpBB3/images/smilies/knuppel2.gif :th_Laie_67-1:

Αν δεν έκανες το σπασμένο τηλέφωνο και αν δεν διαστρέβλωσες πράγματα που είπα για να δημιουτγήσεις θέμα (που δεν το πιστέυω γιατί θεωρώ ότι είσαι σωστός και εντάξει) ... προφανώς και αν βρεθώ Α. Στέφανο θα σταματήσω να πιούμε καφέ με το Νίκο !!! ... αν πάλι έχουν μεταφερθεί με κακοπροαίρετο τρόπο αναληθή σχόλια ... πάλι θα τα βρούμε με το Νίκο ...


...κομπρεσαριστο Μ3, δεν εχω προσωπικη αποψη, αλλα νομιζω του νικου (σοκιν) και ενα αλλο (τουρμποντογκ?) δουλευουν. δεν τα ειδα, αλλα ετσι λενε τα παιδια και ετσι καταλαβαινω απο αυτα που διαβαζω εδω. δεν ειναι ετσι?

όχι δεν είναι έτσι !!! ... τόσο απλά ... του Μήτσου το περιμένω και έχουμε μιλήσει ώρες στο τηλέφωνο ... μακάρι να δουλέψει ...

αυτό που όμως είπα είναι ΑΛΛΟ

Λέω εγω ο ερρειστικός ... αφού δεν έχει ακόμα καταφέρει κάποιος να φτιάξει ΟΥΤΕ ΚΑΝ μείγματα στον S54 ...

ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο Κ@ΥΛΩΤΗΣ ΠΟΥ ΡΥΘΜΙΖΕΙ ΚΑΙ ΥΓΡΑΕΡΙΟ ...

κανάς ξάδεφρος του Τάισεν ??? ... ή κάνας ΕΙΔΙΚΟΣ προγραμματιστής από την Άνω Σαξονία ... τέσπα ... από κύριους Χ καυ κύριους Υ που κονομάνε από τους χιλιάδες I had a dream ... να φαν κι οι κότες ... παρεπιτπόντως

... ο Κινκγ λίγο μετά την εκφώνηση του I have a dream ... εφονεύθει ...

... το "read mmy lips ..." για την ακρίβεια "no more taxes ... read my lips" ... το είχε πει ο Μπους ο μεγάλος πριν εκλεγεί για 2η φορά ... και μετά το έκανε πρωτοσέλιδο το Times ... διορθώνω τον Πάνταπάντα τώρα ... :D ...

φιλάκια ρουφηχτά !!!

Stathis
12-03-10, 18:18
αχαχαχαχα
εγινε ο μπαμπης supporting vendor? χαμπαρι δεν πηραμε... :th_Laie_67-1:

αν το σκεφτεις ομως, ενισχυουμε την ελληνικη πρωτοβουλια, στηριζουμε τα ελληνικα χερια, καταπολεμαμε την ανεργια και βελτιωνουμε το εμπορικο ισοζυγιο ελλαδας-γερμανιας...:th_Laie_67-1:

ε, οχι και δεν εχεις διαβασει μια φορα τι δεν υποστηριζω... υπερβαλεις τωρα. κανε μια επαναληψη γιατι σε βλεπω μετεξεταστεο... ριξε μια ματια να φρεσκαριστει η μνημη σου...
αν και νομιζω οτι το θεμα μας δεν ειναι εκει. το παρελθον ανηκει, στο παρελθον.

στο παρον και για να πουμε με την ευκαιρια και δυο πραγματα εκτος της πλακας που ειναι και θεμιτη και επιθυμητή, ο θεσμος του εμπορου (υπο τον προσωρινο τιτλο supporting vendor, και λεω προσωρινο διοτι δεν εκφραζει ακριβως την πραγματικοτητα και σκοπευουμε να τον αλλαξουμε) ειναι σημαντικος, μια επιτυχημενη κινηση και προσφορα του bmwfans στα μελη του.
οπως θα διαβασεις στους κανονες της αναλογης ενοτητας το φορουμ δεν εχει κανενα οικονομικο οφελος απο αυτην την κινηση. https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=779
οτι γινεται, γινεται με μονο σκοπο να επωφεληθουν τα μελη μας απο τις καλυτερες τιμες που θα προσφερθουν.
ο χωρος ειναι ελευθερος να γραφτει και να κανει προσφορες οποιος επιθυμει. ειναι δωρεαν. δεν υπαρχει καποιου ειδους σπονσορινγκ, ουτε εχει το φορουμ καποια υποχρεωση ή δικαιωμα.

αν και θα ηταν απολυτα θεμιτο να εχουμε ενα μικρο εσοδο απο αυτο (οπως ολα τα μεσα που εχουν διαφημισεις εδω χρονια), ωστε να καλυπτουμε τα εξοδα μας (τα οποια αν ρωτησεις αλλους που εχουν παρομοια φορουμ δεν ειναι λιγα) σκεφτηκαμε να μην το κανουμε, ακριβως για το λογο που ειπες.
για να μην ερχεται ο bmw ο φιλος μας ή ο καθε ενας που δεν ειναι καλοπροαιρετος (οπως καλοπροαιρετος θεωρω οτι εισαι εσυ) και να μας λεει οτι κανουμε "πλατες" στον εναν ή τον αλλον.

επαναλαμβανω λοιπον την οποια αξια αυτης της κινησης (δεν θα κρινω εγω ποια ειναι) την καρπώνονται ολοκληρη τα μελη μας.


αρα ο καθενας μας απο εδω, οπως κι εσυ, μιλαει ελευθερα και λεει αυτο που πιστευει (σωστο ή λαθος)...

στα αλλα που λες, δεν διαφωνω, αλλα η (σεβαστη) αποψη σου ερχεται σε αντιθεση με τις (επισης σεβαστες) αποψεις των μελων που προανεφερα, τα οποια λενε οτι δουλευει.
εγω, δεν μπορω να διαμορφωσω καποια αποψη μονο διαβαζοντας, ουτε και ειπα ποτε οτι ειμαι ειδικος στον s54. αρα δεν μπορω να παρω θεση.
ακουω και τις δυο αποψεις και το ποιος εχει δικιο ή αδικο, θα φανει στο δρομο.

γενικα μιλωντας για ενα μοτερ Μ, οι αποψεις σου δεν με βρισκουν αντιθετο. ολοι ξερουμε σε τι οριο βρισκεται.
τωρα αν μπορει να υπαρξει καποιος που το τουρμπιζει αλλαζοντας το μισο μοτερ, ή του βαζει υγραεριο, φωταεριο, μαζουτ ή δεν ξερω κι εγω τι αλλο, τι να πω... ισως και να υπαρχει.
ειναι αυτο το ζητουμενο για Μ car? κατ΄εμε οχι, κατα αλλον ομως ισως ειναι.
αλλος γουσταρει π.χ. τη τζουλια και αλλος δεν θελει ουτε να τη βλεπει. γουστα ειναι αυτα...! :whistle:

π.σ.: να πας απο τον φ., αλλα μην του πεις κακη κουβεντα για το οχημα του φαφουτη... https://www.ducatisti.gr/phpBB3/images/smilies/tooth2.gif

bmw
12-03-10, 18:29
ok

αλλά

τον όρο μπάμπη σουγιά ΕΣΥ πάλι τον χρησιμοποίησες

εμένα δεν με ενοχλέι καθόλου να είναι supporting ή ότι αλλο θέλεις ... αλλά όταν τους αναφέρω εγώ (ορισμένους ... πχ Σάλια ή Τάκη κλπ ) γράφοντας με πολύ καλά λόγια τα όντως πολύ δυνατά αυτοκίνητα που φτιάχνουν ... ΕΣΥ το χλευάζεις και το απαξιώνεις ... λέγοντας για μπάπμη σουγιά κλπ κλπ

κακοπροαίρετος ΔΕΝ είμαι ... αν ήμουνα ποιος ο λόγος να συμμετέχω εδώ ??? ... εξάλλου όπως γράφω (με το ίδιο ύφος εννοώ) στο μότορσπορτ 5 χρόνια γράφω και εδώ !!! ... άρα ΦΑΟΥΛ Ο ΨΟΓΟΣ ... ειδικά από εσένα δεν το περίμενα !!!

τα σεβαστά μέλη ΔΕΝ λένε ότι δουλεύουν τα κομπρεσερ (δεν τα βγάζω από το μυαλό μου Στάθη) λένε ότι μπορεί ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΝΑ δουλέψουν ... εξάλλου δεν έχουν παρα να απαντήσουν

τέλος δεν αμφιβάλλω ότι η BMW μπορεί να ρυθμίσει τον s54 να δουλέψει με υγραέριο ... έχοντας διαβάσει ΠΛΗΡΩΣ πως λειτουργεί το συγκεκριμένο μοτέρ ΟΜΩΣ , ΔΕΝ θα το πρότεινα να το κάνει ΚΑΝΕΝΑΣ αφού η BMW προφανώς ΔΕΝ θα το αναλάβει !!!! :D

Stathis
12-03-10, 18:39
τον ορο του μπαμπη τον χρησιμοποιουμε (εκτος απο μενα και αλλοι) κανοντας πλακα, οπως κανεις κι εσυ.
σοβαρα πιστευεις οτι υπαρχει σκοπος να μειωθει ειδικα η δουλεια καποιου αποδεδειγμενα καλου επαγγελματια?
ο καθενας ειναι ελευθερος αλλωστε να επιλεξει αυτο που θελει.
και κατι αλλο. το οτι εγω επελεξα γερμανο προγραμματιστη στο παρελθον, δεν μου αφαιρει το δικαιωμα να επιλεξω, ελληνα στο μελλον...


δεν ειπα οτι εισαι κακοπροαιρετος. το αντιθετο ειπα. δεν το διαβασες καλα.


για να μην ερχεται ο bmw ο φιλος μας ή ο καθε ενας που δεν ειναι καλοπροαιρετος (οπως θεωρω οτι εισαι εσυ) και να μας λεει οτι κανουμε "πλατες" στον εναν ή τον αλλον.

Kostas_1
12-03-10, 18:39
Ρε συ αντιθετα το εγραψε, καλοπροαιρετο σε ειπε (εγω τουλαχιστον ετσι το διαβασα)

NickE60
12-03-10, 18:46
Ρε συ αντιθετα το εγραψε, καλοπροαιρετο σε ειπε (εγω τουλαχιστον ετσι το διαβασα)

Χμμμ έχει δίκιο ο Βαγγέλης, από το νόημα καταλαβαίνεις το αντίθετο.... κι εγώ έτσι το κατάλαβα :original:

bmw
12-03-10, 18:48
Kαι ένα θεωρητικό ...

το στοιχειομετρικό μίγμα για lpg είναι 15.8 (για βενζίνη είναι 14.7)

το lpg θεωρητικά πρέπει να δουλέψει με 02 sesnors ΚΑΙ στο WOT ... που ο S54 δουλέυει ανοικτά με readings από το ΜΑΦ κυρίως ή από το χάρτη του αλφα-ν ... εκεί λογικά θα παρακάμπτει και θα ΚΟΒΕΙ κάυσιμο αφού το lpg δουλεύει πιο φτωχά

οι δεκάδες χάρτες που δουλέουν από το emissions management όμως θα διαβάζουν θεόφτωχο μίγμα ... και οκ είμαι ο Ταισεν και κάνω χαρτογράφηση ΟΛΟ το μοτέρ ...

ρώτησε κανέις αν αρκεί η μικρότερη ποσότητα καυσίμου ως προς τον αέρα για την ψύξη του θαλάμου στις 8000 ???

οκ θα μου πεις θα δουλεύεω πλούσια (για lpg) ... όμως αν το κάνω αυτό θα έχω κακή κάυση ... τι θα γίνει με τα κατάλοιπα ??? ...

το θέμα δεν τελειώνει ποτε !!! ...

καλό κουράγιο σε όποιον το προσπαθήσει !!!!

π.σ. Οκ το είδα ... όπως το έγραψες το κατάλαβα λάθος !!!! ΣΟΡΥ

Stathis
12-03-10, 19:17
κοιταξε, για να ειμαστε ον-τοπικ και επειδη πρεπει η παρουσια μας να ειναι χρησιμη στο φορουμ, προτεινω να κανουμε ενα προτζεκτακι υγραεριοκινησης.

πριν λιγο καιρο, συζηταγαμε να μπαξεις, μοτερ, κομπρεσορες, υπερκυβισμους κλπ...
γιατι δεν φτιαχνουμε στο αυτοκινητο σου ενα ωραιο συστημα με υγραεριο...

ωστε να ενημερωσουμε και τα μελη μας που μπορει να ενδιαφερονται να μαθουν?
Μ3 δεν ειναι, αλλα δεν πειραζει, ας ξεκινησουμε απο αυτο και βλεπουμε αργοτερα...

NickE60
12-03-10, 19:24
Kαι ένα θεωρητικό ...

το στοιχειομετρικό μίγμα για lpg είναι 15.8 (για βενζίνη είναι 14.7)

το lpg θεωρητικά πρέπει να δουλέψει με 02 sesnors ΚΑΙ στο WOT ... που ο S54 δουλέυει ανοικτά με readings από το ΜΑΦ κυρίως ή από το χάρτη του αλφα-ν ... εκεί λογικά θα παρακάμπτει και θα ΚΟΒΕΙ κάυσιμο αφού το lpg δουλεύει πιο φτωχά

οι δεκάδες χάρτες που δουλέουν από το emissions management όμως θα διαβάζουν θεόφτωχο μίγμα ... και οκ είμαι ο Ταισεν και κάνω χαρτογράφηση ΟΛΟ το μοτέρ ...

ρώτησε κανέις αν αρκεί η μικρότερη ποσότητα καυσίμου ως προς τον αέρα για την ψύξη του θαλάμου στις 8000 ???

οκ θα μου πεις θα δουλεύεω πλούσια (για lpg) ... όμως αν το κάνω αυτό θα έχω κακή κάυση ... τι θα γίνει με τα κατάλοιπα ??? ...

το θέμα δεν τελειώνει ποτε !!! ...

καλό κουράγιο σε όποιον το προσπαθήσει !!!!

π.σ. Οκ το είδα ... όπως το έγραψες το κατάλαβα λάθος !!!! ΣΟΡΥ

To σημαντικότερο θέμα είναι η φθορά στις έδρες των βαλβίδων λόγω "ξηρότερης" καύσης. Υπάρχει ένα ειδικό λιπαντικό που ρυθμίζει την κατάσταση μέσα από μια ειδική παροχή, νομίζω συμπεριλαμβάνεται στo LPG κιτ (μιλάω γενικότερα κι όχι μόνο για Μ3) Δεν αφήνει κατάλοιπα, γι αυτό και τα λάδια καταπονούνται λιγότερο με LPG. Τα μπουζί επίσης τραβάνε ένα ζόρι από την "υπερανάφλεξη"...

BILL007
13-03-10, 11:25
Σβήστηκαν κάποια (αρκετά) off topic μηνύματα.

Παρακαλώ να παραμένετε on topic...

:thnx: