PDA

Επιστροφή στο Forum : Η ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΚΑΤΑΡΕΥΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ



Thomelef
10-03-10, 20:50
διαδηλώσεις - απεργίες - διαμαρτυρίες κτλ κτλ κτλ, είναι πλέον τα καθημερινά
φαινόμενα τα οποία θα βλέπουμε απο εδώ και πέρα με άγνωστη διάρκεια.
η αποτυχία και η κατρακύλα είναι πλέον ολοφάνερη και δυστηχώς τα μέτρα
που προσπαθεί να πάρει η κυβέρνηση δυστηχώς είναι μόνο για τα μάτια της
ευρώπης και την ολική καταστροφή της ελλάδος.
το φαινόμενο των αλλαγών θα έχει τα ίδια αποτελέσματα με τα αποτελέσματα
που απέφεραν τα αυξημένα τέλη κυκλοφορίας της φετινής χρονιάς, με αποτέλεσμα
την απόσυρση του μέτρου για το 2011.
ο κόσμος θα αρχίσει να μαζεύεται οικονομικά με καταναλωτική απραγία άνευ προηγουμένου.
η αγορά θα πάρει τρελό κατήφορο με αποτέλεσμα το κλείσιμο
πολών επιχειρήσεων και ταυτόχρονα εκτίναξη της ανεργείας σε εξωφρενικά
νούμερα.
ο δημόσιος τομέας θα διακορευτεί στην κυριολεξία(πολύ αργά πλέον), με
αποτέλεσμα να γίνει προσπάθεια στήριξης του ιδιωτικού μιάς και αυτός θα
είναι πλέον ο κύριος φορέας απασχόλησης για το λόγο ότι είναι και ο τομέας
που στη κυριολεξία κυνηγά το χρήμα και την ανάπτυξη σε αντίθεση με τους
παχύσαρκους χοντρόκωλους χαρτογιακάδες που φρόντισαν οι κυβερνήσεις να
φορτώσουν στην πλάτη μας όλα αυτά τα χρόνια.
τα κορνιζαρισμένα πτυχία θα πάρουν αξία πλέον γιατί θα γίνονται προσλήψεις
με σοβαρά κριτήρια και ο καθένας θα κάνει τη δουλειά που πρέπει να κάνει.
τέλος οι υπάλληλοι που δε ξέρουν ορθογραφία και είναι σε δουλειές γραφείου.
τέλος απόφοιτοι πανεπιστημίου που θα εργάζονται στην οικοδομή και στην
μουτζούρα επειδή κάποιοι εραστές κατουρημένων πανιών έτυχαν να είναι
βολεμένοι επειδή ανακάτεψαν 4 και 5 διαφορετικά γενεαλογικά δέντρα μέχρι
να φτάσουν σε κάποιο πολιτικό.
δυστηχώς το φρενάρισμα είναι πολύ απότομο μιάς και είναι απο τρακάρισμα
αυτοκινήτου που είναι εκτός πορείας με τεράστια ταχύτητα .
κρίμα μεγάλο για την ιστορία της χώρας μας πάντως η σημερινή ξεφτίλα της
ελλάδος. της ελλάδος μας που έχει γενήσει και θάψει ΤΑ ΠΑΛΗΚΑΡΙΑ για να
ζούμε σήμερα εμείς σαν έλληνες μαζί με τους ξεφτίλες τους πολιτικούς μας.
προετοιμαστείτε για τα χειρότερα μάγκες.

Stathis
10-03-10, 21:00
γ@μ@τ@, με μεγ@λ@ γρ@μμ@τ@...

Moufas E46
10-03-10, 21:06
δηλαδη για σενα φιλε κατα ενα μεγαλο ποσοστο φταινε οι δημοσιοι υπαλληλοι για την καταντια της χωρας?

Monsta
10-03-10, 21:09
Υπάρχει ανησυχία και μεγάλη απαισιοδοξία στην αγορά....

Έρχονται δύσκολες εποχές....και μας λέγανε από πέρυσι ότι έχουμε δήθεν κρίση, τρομάρα τους.

Πολύ δύσκολα θα ανακάμψει η Ελλαδίτσα από τούτο το χάλι.

Monsta
10-03-10, 21:11
δηλαδη για σενα φιλε κατα ενα μεγαλο ποσοστο φταινε οι δημοσιοι υπαλληλοι για την καταντια της χωρας?

Ωχ πάλι τα ίδια θ αρχίσουμε....

Έχουν ξανα-συζητηθεί αυτά σε προηγούμενο θρεντ με τίτλο 'ΕΠΩΔΥΝΑ ΜΕΤΡΑ.....' κάνε ένα search και θα το βρεις....

VanVIC
10-03-10, 21:16
Παρά τις δυσκολίες και τα τεράστια προβλήματα της χώρας, πρέπει να προσπαθήσουμε να παραμένουμε ψύχραιμοι και αν μπορούμε να πείσουμε τους εαυτούς μας να αισιοδοξούμε.

Με το να ψυχοπλακωνόμαστε μόνο κακό κάνουμε στον εαυτό μας.

Αν έχουμε την υγεία μας, ΟΛΑ θα τα παλέψουμε, τουλάχιστον.
Μην ξεχνάμε οτι είμαστε Ελληνες...

Monsta
10-03-10, 21:21
Παρά τις δυσκολίες και τα τεράστια προβλήματα της χώρας, πρέπει να προσπαθήσουμε να παραμένουμε ψύχραιμοι και αν μπορούμε να πείσουμε τους εαυτούς μας να αισιοδοξούμε.

Με το να ψυχοπλακωνόμαστε μόνο κακό κάνουμε στον εαυτό μας.

Αν έχουμε την υγεία μας, ΟΛΑ θα τα παλέψουμε, τουλάχιστον.
Μην ξεχνάμε οτι είμαστε Ελληνες...

Συμφωνώ απόλυτα Βαγγέλη!

Εγώ ήδη νιώθω ένα κύμα αισιοδοξίας μετά το πρώτο cookie απόψε...

Kostas_1
10-03-10, 21:23
Ε ενατξει ειναι και λιγο στο χαρακτηρα μας. Υπεραπογοητευση και υπερενθουσιασμος. Ψυχραιμια και δουλεια θελει παιδια

gnx
10-03-10, 21:25
δηλαδη για σενα φιλε κατα ενα μεγαλο ποσοστο φταινε οι δημοσιοι υπαλληλοι για την καταντια της χωρας?

Οταν σε προυπολογισμο 57 δις ευρω το 2009, τα 25 δις ευρω ειναι μισθοι και συντάξεις, οταν το νουμερο αυτο το 2000 ηταν 12.5 δις ευρω, εχεις την παραμικρη αμφιβολια οτι ετσι ειναι;

Monsta
10-03-10, 21:27
Οταν σε προυπολογισμο 57 δις ευρω το 2009, τα 25 δις ευρω ειναι μισθοι και συντάξεις, οταν το νουμερο αυτο το 2000 ηταν 12.5 δις ευρω, εχεις την παραμικρη αμφιβολια οτι ετσι ειναι;

Έτσι ρε george πες τα με νούμερα!

gnx
10-03-10, 21:33
Στην Ελλαδα υπαρχουν 5400000 φορολογουμενοι. Οι 4000 πιο βαρια φορολογηθεντες πληρωνουν οσο φορο πληρωνουν τα 3800000 φορολογούμενοι στο κατω ακρο της κλιμακας

Moufas E46
10-03-10, 21:35
Ωχ πάλι τα ίδια θ αρχίσουμε....

Έχουν ξανα-συζητηθεί αυτά σε προηγούμενο θρεντ με τίτλο 'ΕΠΩΔΥΝΑ ΜΕΤΡΑ.....' κάνε ένα search και θα το βρεις....

αφου εχει ξανασυζητηθει γιατι δεν το γραφες στον φιλο theomelef και μου την λες σε μενα. στο κατω κατω εγω απαντησα σε αυτο που διαβασα και δεν ειμαι υποχρεωμενος να εχω διαβασει ολα τα θεματα ωστε να ξερω τι εχει γραφτει. και στην τελικη δεν απευθυνθηκα σε σενα αλλα στοn theomelef

gnx
10-03-10, 21:42
Οι εξαγωγες της χωρας το 09 μειωθηκαν κατα 17.5%. Οι εξαγωγες αγροτικων προιόντων μειώθηκαν μόλις 1,5%. Μηπως πρέπει η χωρα να επιστρέψει σε ενα αγροτικό μοντέλο ανάπτυξης;

Monsta
10-03-10, 21:51
Οταν σε προυπολογισμο 57 δις ευρω το 2009, τα 25 δις ευρω ειναι μισθοι και συντάξεις, οταν το νουμερο αυτο το 2000 ηταν 12.5 δις ευρω, εχεις την παραμικρη αμφιβολια οτι ετσι ειναι;


αφου εχει ξανασυζητηθει γιατι δεν το γραφες στον φιλο theomelef και μου την λες σε μενα. στο κατω κατω εγω απαντησα σε αυτο που διαβασα και δεν ειμαι υποχρεωμενος να εχω διαβασει ολα τα θεματα ωστε να ξερω τι εχει γραφτει. και στην τελικη δεν απευθυνθηκα σε σενα αλλα στοn theomelef

Take a pill & try to relax....

Αν δεν απευθύνεσαι σε μένα ή σε κάποιον άλλο, τότε στείλε PM στον αρθογράφο ώστε να μη σχολιάζουμε τα post σου.

Όσο για συγκεκριμένη απάντηση στην ερώτησή σου, ο 'gnx' στο παραπάνω quote σου έδωσε σαφή, άμεση και με 'νούμερα' απάντηση.

Meanwhile, κάνε και ένα search στο τίτλο που σου πρότεινα, έχει γίνει αρκετά μεγάλη και ενδιαφέρουσα κουβέντα εκεί μέσα.

Καλό σου βράδυ,

Nino
10-03-10, 22:03
Οι εξαγωγες της χωρας το 09 μειωθηκαν κατα 17.5%. Οι εξαγωγες αγροτικων προιόντων μειώθηκαν μόλις 1,5%. Μηπως πρέπει η χωρα να επιστρέψει σε ενα αγροτικό μοντέλο ανάπτυξης;

Δυστυχως το τι και το ποσο θα ειναι την καθε χρονια η αγροτικη παραγωγη καθοριζεται απο αλλους( ευρωπαικη ενωση).
Ο καθε αγροτης πια δεν μπορει να παραγει οτι και οσο θελει(βλεπε καπνοπαραγωγους-βαμβακοπαραγωγους) και αν το κανει τοτε δεν δικαιουται καμια απο τις επιδοτησεις ή και τις αποζημιωσεις αν προκυψουν.
Η δε παραγωγη που περισσευει δεν εξαγεται ουτε καν χαριζεται αλλα παει στις χωματερες εναντι αστειων αποζημιωσεων των οποιων βεβαια καμια φορα και σε μερικα ειδη προτιμαν να τα πεταξουν και να παρουν την αποζημιωση απο το να τα φροντισουν (ραντισματα κλπ).
Αρα η μειωση των εξαγωγων στα αγροτικα προιοντα μονο κατ 1,5% δεν ειναι αριθμος αντιπροσωπευτικος... ασε που αν ηταν ετσι οι αγροτες θα ειχαν πολυ λιγοτερα προβληματα.

bill_m3
10-03-10, 22:07
Οταν σε προυπολογισμο 57 δις ευρω το 2009, τα 25 δις ευρω ειναι μισθοι και συντάξεις, οταν το νουμερο αυτο το 2000 ηταν 12.5 δις ευρω, εχεις την παραμικρη αμφιβολια οτι ετσι ειναι;

Δεν μπήκαν μόνοι τους στο Δημόσιο....

Και ένα είναι το σίγουρο, ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΑΥΤΟΙ!!!!!!!!!!!

Άλλοι φταίνε και δυστυχώς δεν είναι κανένας στην φυλακή!!!

ZWMZ
10-03-10, 22:16
Μην παρασυρεστε απο τη προπαγανδα και μπαινετε στη διαδικασια του
αλληλοφαγωματος,"φταινε οι δημοσιοι υπαλληλοι κλπ,κλπ".
Μπορει να ειναι 25 δις οι μισθοι και οι συνταξεις,κι εγω θα σου απαντησω
ξερεις ποσα δις ειναι η φοροδιαφυγη που κανουν οι ελευθεροι επαγγελματιες?
Ξερεις ποσα δις φευγουν σε μιζες και προμηθειες?
Τι να κανουμε τωρα?εμφυλιο?
Αν διαφωνεις με καποιο μετρο αντεδρασε οπως μπορεις.
Ο ιδιωτικος υπαλληλος δηλαδη τι πρεπει να κανει?
Να τα βαλει με ολους και με ολα?

NickE60
10-03-10, 22:23
Δεν μπήκαν μόνοι τους στο Δημόσιο....

Και ένα είναι το σίγουρο, ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΑΥΤΟΙ!!!!!!!!!!!

Άλλοι φταίνε και δυστυχώς δεν είναι κανένας στην φυλακή!!!

Δυστυχώς, φταίνε αυτοί οι λίγοι εξασφαλισμένοι οικονομικά "εκλεκτοί" μας, που μετράνε κουκί-κουκί τα αποτελέσματα των εκλογών χωρίς να τους απασχολεί το αν θα "στείλουν" τη χώρα μια ώρα αρχύτερα ...έτσι ή αλλιώς στους ίδιους και τις οικογένειές τους δεν στοιχίζει κάτι αυτό, έχουν κάνει τα "κουμάντα..." τους όλα αυτά τα χρόνια..... έχουν εξασφαλίσει μέχρι και τα δισέγγονά τους, τι κι αν οι άνθρωποι που κάποτε βόλεψαν όχι μόνο δεν θα υπάρχουν χρήματα για να πάρουν σύνταξη, αλλά δεν θα πάρουν σύνταξη και κάποιοι άλλοι που την αξίζουν πραγματικά :whistle:

ZWMZ
10-03-10, 22:27
Δυστυχώς, φταίνε αυτοί οι λίγοι εξασφαλισμένοι οικονομικά "εκλεκτοί" μας που μετράνε κουκί-κουκί τα αποτελέσματα των εκλογών χωρίς να τους απασχολεί το αν θα "στείλουν" τη χώρα μια ώρα αρχύτερα ...έτσι ή αλλιώς στους ίδιους και τις οικογένειές τους δεν θα στοιχίζει κάτι αυτό, έχουν κάνει τα "κουμάντα..." τους όλα αυτά τα χρόνια..... έχουν εξασφαλίσει μέχρι και τα δισέγγονά τους, τι κι αν οι άνθρωποι που κάποτε βόλεψαν όχι μόνο δεν θα υπάρχουν χρήματα για να πάρουν σύνταξη, αλλά δεν θα πάρουν σύνταξη και κάποιοι που την αξίζουν πραγματικά :whistle:

+1
Εννοεις τους βολευτες...ε,συγνωμη,βουλευ ες ηθελα να πω

bill_m3
10-03-10, 22:35
Δυστυχώς, φταίνε αυτοί οι λίγοι εξασφαλισμένοι οικονομικά "εκλεκτοί" μας, που μετράνε κουκί-κουκί τα αποτελέσματα των εκλογών χωρίς να τους απασχολεί το αν θα "στείλουν" τη χώρα μια ώρα αρχύτερα ...έτσι ή αλλιώς στους ίδιους και τις οικογένειές τους δεν στοιχίζει κάτι αυτό, έχουν κάνει τα "κουμάντα..." τους όλα αυτά τα χρόνια..... έχουν εξασφαλίσει μέχρι και τα δισέγγονά τους, τι κι αν οι άνθρωποι που κάποτε βόλεψαν, όχι μόνο δεν θα υπάρχουν χρήματα για να πάρουν σύνταξη, αλλά δεν θα πάρουν σύνταξη και κάποιοι άλλοι που την αξίζουν πραγματικά :whistle:

Έτσι ακριβώς!!!!!!!

NickE60
10-03-10, 22:39
Μέχρι τώρα "σατίριζα" την πεθερά μου (σύζυγος συνταξιούχου του ΤΕΒΕ, λιθογράφος, 800 ευρώ σύνταξη) που πηγαίνει κάθε Σάββατο στην Αθηνάς και αγοράζει λαθραία αφορολόγητα τσιγάρα με 1.3 ευρώ το πακέτο....

Δυστυχώς, αυτό το Σάββατο θα πάω κι εγώ και θα πηγαίνω κάθε Σάββατο να αγοράζω μερικές κούτες. Γιατί? Γιατί έτσι!
Από κάπου πρέπει να ρεφάρω, δεν αντέχω να πληρώνω εγώ το φταίξιμο άλλων..

Το επόμενο που θα ψάξω είναι για αφορολόγητη βενζίνη! Έχω ακούσει πως κάτι παίζει και θα με ενδιέφερε πολύ!

Υ.Γ. Είμαι ένας νομιμόφρων πολίτης (ήμουν) αλλά λαμβάνω κι εγώ τα μέτρα μου :wink:

Thomelef
10-03-10, 22:45
Λοιπόν για να μη παρεξηγουμαστε και παίρνουμε μερικά
πράγματα όπως γουστάρουμε μόνο και μόνο για να την
λέμε στους άλλους.
Η κατάντια της χώρας προέρχεται από τις κυβερνήσεις που
μέσω του δημοσίου έμαθαν τον Έλληνα να καβατζονεται.
Μα καλά Πλάκα κάνουμε τώρα ρε παιδιά;;; Εταιρειες που
στη κυριολεξία πουλάνε αέρα μπαίνουν μέσα λόγο μισθοδοσιων.
Αγράμματοι άνθρωποι έχουν θέσεις γραφείου ενώ μορφωμένοι
άνθρωποι κορνιζαρουν σειρές από πτυχία.
Παραμυθιαζομαστε με τα ΚΕΠ για το πόσο καλά κάνουν τη
δουλειά τους επειδή όλες οι υπόλοιπες τα ξυνουν.
Μεταβιβάσεις αυτοκινήτων = μηχανολογικό
γνήσιο της υπογραφής - έκδοση διαβατηρίου και πολλα αλλά = αστυνομία.
Και πολλα αλλά που έχουν να κάνουν με εφορία - πολεοδομία κτλ κτλ γίνονται
στα ΚΕΠ γιατί όλοι οι παραπάνω απλά ξυνουν τα @@ τους.
Και εμείς μάθαμε την πιπιλα της φοροδιαφυγής που όλοι μα
όλοι φοροδιαφευγουν, από καθηγητές με ιδιαίτερα, ελεύθερους
επαγγελματίες με μειωμένα έσοδα, γιατρούς χωρίς πελάτες ,
γραφειαδες υπηρεσιών που κάνουν απογευματινές δουλειές κτλ κτλ.
Σαπίλα ρε...

Driver M
10-03-10, 22:58
Μην παρασυρεστε απο τη προπαγανδα και μπαινετε στη διαδικασια του
αλληλοφαγωματος,"φταινε οι δημοσιοι υπαλληλοι κλπ,κλπ".
Μπορει να ειναι 25 δις οι μισθοι και οι συνταξεις,κι εγω θα σου απαντησω
ξερεις ποσα δις ειναι η φοροδιαφυγη που κανουν οι ελευθεροι επαγγελματιες?
Ξερεις ποσα δις φευγουν σε μιζες και προμηθειες?
Τι να κανουμε τωρα?εμφυλιο?
Αν διαφωνεις με καποιο μετρο αντεδρασε οπως μπορεις.
Ο ιδιωτικος υπαλληλος δηλαδη τι πρεπει να κανει?
Να τα βαλει με ολους και με ολα?

Πολύ σωστά! Και το ότι υπάρχουν δημόσιοι υπάλληλοι σε ορισμένους τομείς που είναι διεφθαρμένοι (εφορίες, πολεοδομίες, τελωνεία κλπ), δε σημαίνει ούτε ότι αποτελούν την πλειοψηφία ακόμα και σε αυτούς τους τομείς, ούτε ότι γενικά οι δημόσιοι υπάλληλοι κλέβουν. Ας πάει κανείς να δει σε τι συνθήκες δουλεύουν πχ οι νοσηλευτές στα δημόσια νοσοκομεία και με τι μισθούς, χωρίς καν να πέρνουν το επίδομα βαρέων και ανθυγιεινών και μετά μπορούμε να συζητήσουμε. Το ίδιο ισχύει και για τον ιδιωτικό τομέα. Η φοροδιαφυγή ανθίζει, αλλά αυτό αφορά κυρίως αφεντικά και ιδιοκτήτες, που δε σέβονται ούτε θεούς και δαίμονες μπροστά στο βωμό του χρήματος. Οι ιδιωτικοί υπάλληλοι, που δουλεύουν σκληρά με μισθούς πείνας, χωρίς να πληρώνονται συχνά υπερωρίες και με το φόβο της απόλυσης, πράγματα που συμβαίνουν σε πάρα πολλές ιδιωτικές επιχειρήσεις, δε φταίνε σε τίποτα απολύτως! Όπως και οι ευσυνείδητοι και σωστοί εργοδότες φυσικά και ας σπανίζουν στις μέρες μας. Σε ιδιωτικό και δημόσιο τομέα λοιπόν, τα προβλήματα είναι φοβερά και οι μόνοι που την πληρώνουν είναι οι εργαζόμενοι. Όποιος μεταθέτει ευθύνες μόνο στον ένα ή τον άλλο τομέα, πολύ απλά εθελοτυφλεί, ή εξυπηρετεί σκοπιμότητες.

Ας μη δαιμονοποιούμε καταστάσεις λοιπόν και ας μη χωριζόμαστε σε στρατόπεδα ιδιωτικών και δημοσίων υπαλλήλων, καθώς ΟΛΟΙ τα ίδια προβλήματα έχουμε και στον ίδιο εργασιακό μεσαίωνα πάνε να μας φέρουνε, κράτος και κεφάλαιο. Και φυσικά, είναι τραγικό να λέμε ότι πρέπει όλα να γίνουν ιδιωτικά, ή να λειτουργούν σύμφωνα με ιδιωτικές συνθήκες, γιατί οι ιδιώτες κυνηγούν πραγματικά το κέρδος. Το κέρδος κύριοι είναι αυτό που μας έφερε στη σημερινή χαοτική κατάσταση των ανισοτήτων, της διαφθοράς, της εκμετάλλευσης και της αδικίας. Η ευημερία των πολιτών εξασφαλίζεται ΜΟΝΟ από το κοινωνικό κράτος, που έχει σαν γνώμονα τις αξίες και τα δικαιώματα του πολίτη. Στον αντίποδα βρίσκεται το υπέρμετρο κέρδος, κάτι που αποτελεί αυτοσκοπό των περισσότερων ιδιωτικών επιχειρήσεων παγκοσμίως, αλλά και των σύγχρονων δυτικών κρατών που συνεργάζονται με αυτές και τις ενισχύουν, εις βάρος του λαού φυσικά, γεγονός που μας έχει φέρει εδώ που είμαστε σλημερα. Φυσικά, όλα αυτά είναι ενάντια στο συμφέρον του εργαζομένου, είτε του ιδιωτικού, είτε του δημοσίου τομέα και είναι χρέος του να παλέψει και να αντιταχθεί στη στρεβλή αυτή κατάσταση.

Πραγματικός εχθρός είναι αυτοί που εκμεταλλεύονται τον κόπο μας και τα όνειρά μας, δίνοντάς μας ως αντάλλαγμα ανέχεια, καταπάτηση κατοχυρωμένων με αίμα εργασιακών δικαιωμάτων, αδικία και ανασφάλεια. Αυτούς πρέπει να πολεμούμε και όχι για άλλη μια φορά να φαγωθούμε μεταξύ μας, κάτι στο οποίο ποντάρουν και έχουν βασιστεί τόσα χρόνια για να ενδυναμωθούν. Είναι καιρός η εσωστρέφεια αυτή να τελειώσει και τη θέση της να πάρει η αλληλεγγύη και η συνεργασία που επιτάσσει ο κοινός στόχος, που δεν είναι άλλος από ένα καλύτερο και δικαιότερο μέλλον για όλους.

Άυριο όλοι στους δρόμους.

Konstantinos E60
10-03-10, 23:27
Πολύ σωστά! Και το ότι υπάρχουν δημόσιοι υπάλληλοι σε ορισμένους τομείς που είναι διεφθαρμένοι (εφορίες, πολεοδομίες, τελωνεία κλπ), δε σημαίνει ούτε ότι αποτελούν την πλειοψηφία ακόμα και σε αυτούς τους τομείς, ούτε ότι γενικά οι δημόσιοι υπάλληλοι κλέβουν. Ας πάει κανείς να δει σε τι συνθήκες δουλεύουν πχ οι νοσηλευτές στα δημόσια νοσοκομεία και με τι μισθούς, χωρίς καν να πέρνουν το επίδομα βαρέων και ανθυγιεινών και μετά μπορούμε να συζητήσουμε. Το ίδιο ισχύει και για τον ιδιωτικό τομέα. Η φοροδιαφυγή ανθίζει, αλλά αυτό αφορά κυρίως αφεντικά και ιδιοκτήτες, που δε σέβονται ούτε θεούς και δαίμονες μπροστά στο βωμό του χρήματος. Οι ιδιωτικοί υπάλληλοι, που δουλεύουν σκληρά με μισθούς πείνας, χωρίς να πληρώνονται συχνά υπερωρίες και με το φόβο της απόλυσης, πράγματα που συμβαίνουν σε πάρα πολλές ιδιωτικές επιχειρήσεις, δε φταίνε σε τίποτα απολύτως! Όπως και οι ευσυνείδητοι και σωστοί εργοδότες φυσικά και ας σπανίζουν στις μέρες μας. Σε ιδιωτικό και δημόσιο τομέα λοιπόν, τα προβλήματα είναι φοβερά και οι μόνοι που την πληρώνουν είναι οι εργαζόμενοι. Όποιος μεταθέτει ευθύνες μόνο στον ένα ή τον άλλο τομέα, πολύ απλά εθελοτυφλεί, ή εξυπηρετεί σκοπιμότητες.

Ας μη δαιμονοποιούμε καταστάσεις λοιπόν και ας μη χωριζόμαστε σε στρατόπεδα ιδιωτικών και δημοσίων υπαλλήλων, καθώς ΟΛΟΙ τα ίδια προβλήματα έχουμε και στον ίδιο εργασιακό μεσαίωνα πάνε να μας φέρουνε, κράτος και κεφάλαιο. Και φυσικά, είναι τραγικό να λέμε ότι πρέπει όλα να γίνουν ιδιωτικά, ή να λειτουργούν σύμφωνα με ιδιωτικές συνθήκες, γιατί οι ιδιώτες κυνηγούν πραγματικά το κέρδος. Το κέρδος κύριοι είναι αυτό που μας έφερε στη σημερινή χαοτική κατάσταση των ανισοτήτων, της διαφθοράς, της εκμετάλλευσης και της αδικίας. Η ευημερία των πολιτών εξασφαλίζεται ΜΟΝΟ από το κοινωνικό κράτος, που έχει σαν γνώμονα τις αξίες και τα δικαιώματα του πολίτη. Στον αντίποδα βρίσκεται το υπέρμετρο κέρδος, κάτι που αποτελεί αυτοσκοπό των περισσότερων ιδιωτικών επιχειρήσεων παγκοσμίως, αλλά και των σύγχρονων δυτικών κρατών που συνεργάζονται με αυτές και τις ενισχύουν, εις βάρος του λαού φυσικά, γεγονός που μας έχει φέρει εδώ που είμαστε σλημερα. Φυσικά, όλα αυτά είναι ενάντια στο συμφέρον του εργαζομένου, είτε του ιδιωτικού, είτε του δημοσίου τομέα και είναι χρέος του να παλέψει και να αντιταχθεί στη στρεβλή αυτή κατάσταση.

Πραγματικός εχθρός είναι αυτοί που εκμεταλλεύονται τον κόπο μας και τα όνειρά μας, δίνοντάς μας ως αντάλλαγμα ανέχεια, καταπάτηση κατοχυρωμένων με αίμα εργασιακών δικαιωμάτων, αδικία και ανασφάλεια. Αυτούς πρέπει να πολεμούμε και όχι για άλλη μια φορά να φαγωθούμε μεταξύ μας, κάτι στο οποίο ποντάρουν και έχουν βασιστεί τόσα χρόνια για να ενδυναμωθούν. Είναι καιρός η εσωστρέφεια αυτή να τελειώσει και τη θέση της να πάρει η αλληλεγγύη και η συνεργασία που επιτάσσει ο κοινός στόχος, που δεν είναι άλλος από ένα καλύτερο και δικαιότερο μέλλον για όλους.

Άυριο όλοι στους δρόμους.

Κάποιοι που υποσχέθηκαν κοινωνικό κράτος έκαναν και τις περισσότερες
μα*****ές και ενώ ήταν ξεβράκωτοι βρέθηκαν με βίλλες ,κότερα ,και
ξενοδοχειακές μονάδες (...εκεί προς τον Πυργο Ηλείας...)
Το Κοινωνικό Κράτος έχει πεθάνει προ πολλού....
Ακόμη και στην χώρα που γεννήθηκε...!!!!thumb

fanisk
10-03-10, 23:30
Μέχρι τώρα "σατίριζα" την πεθερά μου (σύζυγος συνταξιούχου του ΤΕΒΕ, λιθογράφος, 800 ευρώ σύνταξη) που πηγαίνει κάθε Σάββατο στην Αθηνάς και αγοράζει λαθραία αφορολόγητα τσιγάρα με 1.3 ευρώ το πακέτο....

Δυστυχώς, αυτό το Σάββατο θα πάω κι εγώ και θα πηγαίνω κάθε Σάββατο να αγοράζω μερικές κούτες. Γιατί? Γιατί έτσι!
Από κάπου πρέπει να ρεφάρω, δεν αντέχω να πληρώνω εγώ το φταίξιμο άλλων..

Το επόμενο που θα ψάξω είναι για αφορολόγητη βενζίνη! Έχω ακούσει πως κάτι παίζει και θα με ενδιέφερε πολύ!

Υ.Γ. Είμαι ένας νομιμόφρων πολίτης (ήμουν) αλλά λαμβάνω κι εγώ τα μέτρα μου :wink:

Νικο στειλε πμ για τα τσιγαρα! :thumbsup:

fanisk
11-03-10, 00:18
Εχουν γινει τοσα θεματα στο φορουμ με την καταντια της Ελλαδας, οσο και να συζηταμε η κατασταση δεν θα αλλαξει. Και εγω σκεφτομουν ποσο ομορφα θα ηταν ολα αν δουλευαν σωστα, αλλα αυτο δεν προκειται να γινει ποτε στην Ελλαδα.

Ας κανει ο καθενας τα κουμαντα του λοιπον, 1 ζωη ζουμε, ας τη χαρουμε. Οποιος θελει να δουλευει για να δινει τα μισα στο κρατος, και για ανταλλαγμα να παιρνει τα @ρχιδια του πισω, ας το κανει.

Δινεις για να παρεις, ετσι παει και ετσι θα επρεπε να γινεται.
Στην Ελλαδα σκεφτειτε τι εχετε δωσει μεχρι τωρα, και τι εχετε παρει?

Ωραιο μπαξιμο τα λαθραια τσιγαρα..θα ακολουθησουν κι αλλα "λαθραια"!

Driver M
11-03-10, 00:32
Κάποιοι που υποσχέθηκαν κοινωνικό κράτος έκαναν και τις περισσότερες
μα*****ές και ενώ ήταν ξεβράκωτοι βρέθηκαν με βίλλες ,κότερα ,και
ξενοδοχειακές μονάδες (...εκεί προς τον Πυργο Ηλείας...)
Το Κοινωνικό Κράτος έχει πεθάνει προ πολλού....
Ακόμη και στην χώρα που γεννήθηκε...!!!!thumb

Το κοινωνικό κράτος σαν ιδέα, δεν πέθανε ποτέ και ούτε πρόκειται, αφού είναι και εφικτό και πραγματικά ουμανιστικό, έχοντας σαν επίκεντρο τον άνθρωπο και τις αξίες και όχι το χρήμα.

Το τι έκαναν κάποια λαμόγια των κυβερνήσεών μας, είναι άλλο θέμα και δεν έχει καμία σχέση με το κοινωνικό κράτος. Μη συγχέουμε τα πράγματα.
Πάντως και το καπιταλιστικό και άκρως φιλελεύθερο σύστημα, στην ουσία είναι έτοιμο να καταρρεύσει, αφού έδειξε ότι καταλήγει σε ένα αδιέξοδο που κυριαρχεί η εκμετάλλευση και η ανισότητα.
Αυτή τη στιγμή, μάλλον ζούμε στα τελευταία του...

valantis544
11-03-10, 00:36
Μέχρι τώρα "σατίριζα" την πεθερά μου (σύζυγος συνταξιούχου του ΤΕΒΕ, λιθογράφος, 800 ευρώ σύνταξη) που πηγαίνει κάθε Σάββατο στην Αθηνάς και αγοράζει λαθραία αφορολόγητα τσιγάρα με 1.3 ευρώ το πακέτο....

Δυστυχώς, αυτό το Σάββατο θα πάω κι εγώ και θα πηγαίνω κάθε Σάββατο να αγοράζω μερικές κούτες. Γιατί? Γιατί έτσι!
Από κάπου πρέπει να ρεφάρω, δεν αντέχω να πληρώνω εγώ το φταίξιμο άλλων..

Το επόμενο που θα ψάξω είναι για αφορολόγητη βενζίνη! Έχω ακούσει πως κάτι παίζει και θα με ενδιέφερε πολύ!

Υ.Γ. Είμαι ένας νομιμόφρων πολίτης (ήμουν) αλλά λαμβάνω κι εγώ τα μέτρα μου :wink:

Ένα π.μ. και σε μένα παρακαλώ αν γίνεται, να στείλω κάνα συγγενή για προμήθεια.

Driver M
11-03-10, 00:53
Ένα π.μ. και σε μένα παρακαλώ αν γίνεται, να στείλω κάνα συγγενή για προμήθεια.

Ρε παιδιά, δε χρειάζεται και κανά τρελό κονέ!

Όποιος κατέβει σε ορισμένους δρόμους του κέντρου (πχ στην Αθηνάς που λέει ο Νίκος), βρίσκει πανεύκολα. Πρόσφατα κατέβηκα να πάρω κάτι βιβλία για τη σχολή και γινόταν παζάρι κανονικό! Με καλή έρευνα αγοράς, βρίσκεις από iphone με 100 ευρώ, μέχρι laptop με 200...μιλάμε έμποροι οι άνθρωποι!! :hystericalbs1:

sierra
11-03-10, 01:12
:shok:Κύριοι τι συζητάτε όταν το σλόγκαν του Ελληνα είναι:ΕΓΩ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ; ΑΣ ΤΟ ΦΤΙΑΞΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ. Ετσι δεν πάμε μπροστά με τίποτα.Και μην νομίζεται ότι θα χρεοκωπίσουμε,γιατί οι δημοσιογράφοι τα φουσκώνουν.Εξ΄άλλου τόσοι δημόσιοι υπάλληλοι και συνταξιούχοι που υπάρχουν, όπως λέτε,πληρώνουν φόρους για τους υπόλοιπους, γιατί δεν μπορούν κρύψουν τα εισοδηματά τους, σε αντίθεση με κάτι άλλους ....... που δηλώνουν εισόδημα 10000 euro και έχουν 2 ή 3 αυτοκίνητα των 50000 euro και κάθε μέρα είναι στα μπουζούκια και χαλάνε τα αντερά τους,και την άλλη μέρα λένε στους υπαλλήλους τους ότι δεν βγαίνουν.ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟΣΟΥ.:thanks:

NickE60
11-03-10, 01:50
Ένα π.μ. και σε μένα παρακαλώ αν γίνεται, να στείλω κάνα συγγενή για προμήθεια.

Έτσι όπως τα λέει ο Άρης παραπάνω, δεν χρειάζεται να ψάξεις, κρεαταγορά μεριά, απέναντι και γύρω.... μόνο να ζητήσεις από τα "καλά" και να ανοίξεις την κούτα και να συγκρίνεις με το πακέτο σου να είναι ακριβώς ίδια, γιατί παίζουν και απομιμήσεις που έχουν εμφανείς διαφορές... έτσι μου είπε.

Να ευχαριστήσω εδώ την πεθερά μου για την πληροφορία ...και το οικονομικό επιτελείο της πατρίδας μου που βρήκε επιτέλους τρόπο να τιμωρήσει τους φοροφυγάδες μεγαλοδικηγόρους, μεγαλογιατρούς, μεγαλοεπιχειρηματίες, μεγαλοδημοσιογράφους, mediαρχες, ποδοσφαιρικούς συλλόγους, τράπεζες, λαθρεμπόρους καυσίμων, πολιτικούς, δικαστικούς, εφοριακούς, πολεοδόμους, και πάσης φύσεως καλούς συνεργάτες της πατρίδας μου ....χρησιμοποιώντας/τιμωρώντας εμένα και τα παιδιά μου. Μπράβο! thumb
Θα βρώ κι άλλους τρόπους να γλυτώσω ίσως και περισσότερα απ' όσα μου ζητούν ...με μικρές ή μεγαλύτερες δικές μου θυσίες θα χάσουν και αυτά που τους έδινα ως τώρα με τη θέλησή μου! :innocent:

valantis544
11-03-10, 01:54
Ευχαριστώ. Δυστυχώς εμείς εδώ Κρήτη δεν έχουμε τέτοια ωραία πράγματα.

Konstantinos E60
11-03-10, 09:19
Το κοινωνικό κράτος σαν ιδέα, δεν πέθανε ποτέ και ούτε πρόκειται, αφού είναι και εφικτό και πραγματικά ουμανιστικό, έχοντας σαν επίκεντρο τον άνθρωπο και τις αξίες και όχι το χρήμα.

Το τι έκαναν κάποια λαμόγια των κυβερνήσεών μας, είναι άλλο θέμα και δεν έχει καμία σχέση με το κοινωνικό κράτος. Μη συγχέουμε τα πράγματα.
Πάντως και το καπιταλιστικό και άκρως φιλελεύθερο σύστημα, στην ουσία είναι έτοιμο να καταρρεύσει, αφού έδειξε ότι καταλήγει σε ένα αδιέξοδο που κυριαρχεί η εκμετάλλευση και η ανισότητα.
Αυτή τη στιγμή, μάλλον ζούμε στα τελευταία του...

Για να το λες κάτι θα ξέρεις παραπάνω...!!!

yodas
11-03-10, 09:24
Το καλύτερο ήταν ότι οι αποδείξεις από ιατρικά έξοδα και από δικηγόρους δεν θα μετράνε στο αφορολόγητο...οπότε άκρη δεν βγαίνει

gnx
11-03-10, 09:46
Δεν μπήκαν μόνοι τους στο Δημόσιο....

Και ένα είναι το σίγουρο, ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΑΥΤΟΙ!!!!!!!!!!!

Άλλοι φταίνε και δυστυχώς δεν είναι κανένας στην φυλακή!!!

Τι λες ρε μεγαλε που δεν φταινε αυτοι! Ετσι σας λενε στο τοπο σου; Σιγα μην τους διορισανε και με το ζορι.

Ξεκολλατε πια απο τη καραμελα που σας εχουν βαλει να πιπιλατε τα ΜΜΕ με πλουσιους, κοτερα, σκανδαλα κλπ. Το δημοσιο εχει 500000-700000 υπεραριθμους δημοσιους υπαλληλους. Γιατι ολοι παντα πιεζουν καποιους να τους διορισουν. Οταν σε μια βαρκα ενω ειναι φισκα συνεχιζουν και μπαινουν και αλλοι τοτε η βαρκα βουλιαζει.

Ειδα στην τηλεοραση πανο των φορτηγατζιδων να δωσουν πισω τα κλεμμενα αυτοι που κλεψανε κλπ. Εχετε υποψιν σας την μελετη του ΙΟΒΕ που λεει οτι το συνολικο τοναζ στην Ελλαδα, λογω του οτι το επαγγελμα ειναι κλειστο ειναι το ιδιο με τη δεκαετια του 80; Καταλαβαινετε τι κανει αυτο στις τιμες των προιοντων και γιατι βγαινουν ολοι και λενε πως μπορει να κανει η ντοματα εκει τοσο και στις αγορες τοσο; Ξερετε πως υπολογιζεται ο φορος εισοδηματος τους; ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ;

Οταν το φλατ περιθωριο κερδους των φαρμακοποιων επιβαρυνει το ΕΣΥ κατα 2 δις ευρω το χρονο, ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ;

Οταν ο ΟΣΕ εχει συσσωρευμενο ελλειμα 9 δις ευρω και 40% των υπαλληλων παιρνουν απο 70-100 χιλιαδες ευρω ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΦΤΕΣ; Γιατι τα πληρωνω εγω αυτα τα μουνοπανα; Για να μου ανεβαζουν το φορο στη βενζινη και να φτασω να θελω 8000 το χρονο για τις μετακινησεις μου;

z3 2.2
11-03-10, 09:51
Εγω ξερω οτι μαζι με τα οικονομικα μου εχει παρει την κατω βολτα και η ψυχολογια μου.....και αυτο ειναι το χειροτερο....

bill_m3
11-03-10, 10:15
Τι λες ρε μεγαλε που δεν φταινε αυτοι! Ετσι σας λενε στο τοπο σου; Σιγα μην τους διορισανε και με το ζορι.

Ξεκολλατε πια απο τη καραμελα που σας εχουν βαλει να πιπιλατε τα ΜΜΕ με πλουσιους, κοτερα, σκανδαλα κλπ. Το δημοσιο εχει 500000-700000 υπεραριθμους δημοσιους υπαλληλους. Γιατι ολοι παντα πιεζουν καποιους να τους διορισουν. Οταν σε μια βαρκα ενω ειναι φισκα συνεχιζουν και μπαινουν και αλλοι τοτε η βαρκα βουλιαζει.

................


Συγνώμη αλλά θα με σκάσεις!!!

Τι θέλεις να πεις δηλαδή???????
Και εγώ πιέζω π.χ. τον Κόκκαλη να με κάνει πρόεδρο του ολυμπιακού αλλά τίποτα!!!!
Οι κύριοι Βολευτές που βάλανε όλους αυτούς μέσα, ΑΦΤΟΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΦΤΟΙ ΦΤΑΙΝΕ για την κατάντια αυτής της χώρας !!!

Στο τόπο μου μας λένε ότι το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι!!!!!

Αν μας αναλογεί μερίδιο ευθύνης ?? Βεβαίως φταίμε και εμείς αφού τους αφήσαμε να κάνουν ότι θέλουν την χώρα και τους ξαναματαβάζαμε να το κάνουν (ψηφίζοντας τους πάλι και πάλι..)
Και η γυναίκα μου θέλει να μπει στο Δημόσιο (έχει τα πτυχία στον τοίχο και τα κοιτάμε...) αλλά δεν μπήκε ...... ο νοών νοήτο!!!!

NickE60
11-03-10, 11:03
Τι λες ρε μεγαλε που δεν φταινε αυτοι! Ετσι σας λενε στο τοπο σου; Σιγα μην τους διορισανε και με το ζορι.

Ξεκολλατε πια απο τη καραμελα που σας εχουν βαλει να πιπιλατε τα ΜΜΕ με πλουσιους, κοτερα, σκανδαλα κλπ. Το δημοσιο εχει 500000-700000 υπεραριθμους δημοσιους υπαλληλους. Γιατι ολοι παντα πιεζουν καποιους να τους διορισουν. Οταν σε μια βαρκα ενω ειναι φισκα συνεχιζουν και μπαινουν και αλλοι τοτε η βαρκα βουλιαζει......

Σωστά όλα αυτά, όλοι ήθελαν να μπουν στο Δημόσιο, το θέμα είναι ότι κάποιοι είχαν τη δύναμη/εξουσία να αποφασίζουν ποιοι θα μπουν και ποιοι όχι. Εκεί είναι το φταίξιμο κι όχι σε αυτόν που κάνει την αίτηση... και κάποιοι που τελικά κατάφεραν να μπουν υπερηφανευόντουσαν τότε θυμάμαι, ότι με έβαλε ο τάδε δήμαρχος, ο τάδε υφυπουργός, ή ο τάδε βουλευτής....!
...ολόκληρες οικογένειες πολλές φορές :thumbsdown:

...φίλος μου απόφοιτος τεχνικής σχολής, πηγαίνοντας στο "σωστό" άνθρωπο, έγινε το 1985 κλητήρας στην δημόσια Ιονική τράπεζα (τότε) Αλφα μπανκ σήμερα, και οι τελευταίες πληροφορίες που είχα πριν 10-15 χρόνια ...είχε φτάσει στη θέση του υποδιευθυντή κεντρικότατου καταστήματος.....

Thomelef
11-03-10, 12:01
βασικά ο γενικός κύκλος των οικονομικών της χώρας μας είναι ο εξής.
οι πολιτικοί δανείζονται χωρίς έλεγχο. με τα λεφτά που παίρνουν λοιπόν, ότι περισεύει
ανοίγουν θέσεις εργασίας και πληρώνουν παραπάνω υπαλλήλους απο όσους πραγματικά χρειάζονται. οι υπάλληλοι αυτοί αυτά τα λεφτά τα ρίχνουν στην αγορά για τις καταναλωτικές τους ανάγκες. η αγορά με τη σειρά της τα παίρνει και τα στέλνει πάλι πίσω
σε ξένες χώρες για να κάνει τις αντίστοιχες εισαγωγές των εν λόγο προιόντων.
ουσιαστικά δλδ τι γίνεται???
το κράτος πληρώνει 5 δραχμές σε έναν υπάλληλο οι οποίες με τους τόκους θα πληρωθούν 5.5-6 δραχμές στους δανειστές.
οι 5 αυτές δραχμές θα πάνε σε κάποιο εμπορικό κατάστημα για κάποια αγορά, της οποίας
το παραστατικό αν υπάρχει... θα κοπεί μειωμένο, που με τη σειρά του θα πρέπει να αποδοθεί στην εφορία για να πάρει το κράτος πίσω 0.5 δραχμές ή 1 δραχμή, ανάλογα
με το πόσο νόμιμος είναι ο επαγγελματίας.
με τη συνέχεια ο επαγγελματίας τα υπόλοιπα 4.5 ή 4 δραχμά θα τα ξαναστείλει πίσω σε
μία ξένη εταιρεία για να φορολογηθεί στη χώρα του για να ξαναδανειστούμε εμείς...
ξέρω πως μέσα υπάρχουν εμπορικά κέρδη κτλ κτλ που παίρνουν μεγάλη ανάλυση και πως
η χρηματική διαφορά δεν είναι αυτή που φαίνεται εδώ σε αυτό που γράφω.
αλλά η ουσία δεν είναι το πόσο ακριβώς μπαίνει μέσα το κράτος, αλλά το γεγονός ότι
μπαίνει, πράγμα που σημαίνει πως κάπου κάποτε θα φρενάρει και θα εγκλοβιστεί.

tmilatos
11-03-10, 13:51
Ολοι και ολα που προαναφερατε φταινε για την καταντια μας, φταινε ομως και οι "αλλοι".
Μη ξεχνατε και τα παιχνιδια που παιζονται πισω απο τη πλατη μας. Δεν ειμαι απο αυτους που θα ριξουν το φταιξιμο στους "αλλους", αγνοωντας τη δικη μας ευθυνη, αλλα πιστευω
οτι στη δικη μας περιπτωση εβαλαν, οχι το χερακι τους αλλα τη "ΧΕΡΑΚΛΑ" τους και αλλοι εξωτερικοι κερδοσκοπικοι παραγοντες...
Μη ξεχνατε οτι ΔΕΝ ειμαστε το μονο κρατος στο κοσμο που χρεωσταει πολλα...
Δειτε ενα κατατοπιστικο βιντεακι για τα παιχνιδια του Soros...

-Θεοφιλος-


https://www.youtube.com/watch?v=7o05t-cwsOc&feature=PlayList&p=749DA053F5E00798&index=74

Kostas_1
11-03-10, 13:59
Σωστος ο Θεοφιλος.

Επισης αξιζει να διαβασετε 2 σχετικά αρθρα του Γ. Δελαστικ (προσωπικα τον θεωρω σοβαρο και εγκριτο δημοσιογραφο) στο Εθνος που τα μεταφερω αυτουσια:

1:


Χρεοκοπεί η Ελλάδα ή η... ΕΕ;
Γράφει ο Γιώργος Δελαστίκ

Στην πολιτική επίθεση εναντίον της χώρας μας που έχει εξαπολύσει η Γερμανία και άλλες δυνάμεις της ΕΕ και στην κερδοσκοπική επίθεση που τη συνοδεύει, χρησιμοποιούνται ένα σωρό προπαγανδιστικοί μύθοι και ανακρίβειες, προκειμένου να τρομοκρατήσουν τους Ελληνες εργαζόμενους και να παραλύσουν εκ των προτέρων τις όποιες αντιδράσεις τους στα μέτρα στραγγαλιστικής λιτότητας που υποχρέωσαν τον πρωθυπουργό Γιώργο Παπανδρέου να εξαγγείλει. Επικεντρώνοντας όλη τη συζήτηση στο ύψος του ελλείμματος και του δημόσιου χρέους, επιχειρείται η παραπλάνηση της ανενημέρωτης κοινής γνώμης.

Χρεοκοπεί άραγε μια χώρα όταν επί σειρά ετών έχει ελλείμματα; Ναι, είναι η απάντηση που προσπαθούν να υποβάλουν. Οχι, είναι η σωστή απάντηση. Σε καμιά περίπτωση δεν αρκούν τα ελλείμματα για να οδηγηθεί μια χώρα σε χρεοκοπία.
Για του λόγου το αληθές, ας δούμε τι γίνεται στις οικονομικές υπερδυνάμεις του πλανήτη - την ευρωζώνη, τις ΗΠΑ, την Ιαπωνία.
Και οι τρεις, ολόκληρη τη δεκαετία 2001 - 2010 (εννοείται ότι για το 2010 αναφερόμαστε σε προβλέψεις) είχαν ελλείμματα και μόνο ελλείμματα και τα δέκα ανεξαιρέτως συνεχή χρόνια!
Η ευρωζώνη 6,6% για το 2010 και 6,2% για το 2009, αλλά και 2,5% το 2002 ή 3% το 2003.
Πολύ χειρότερη η κατάσταση στις ΗΠΑ: έλλειμμα 10% το 2010 και 12,5% το 2009 ή 5,9% το 2008. Επίσης 3,7% το 2002 και 4,8% το 2003.
Στην Ιαπωνία απερίγραπτα χειρότερα τα πράγματα: έλλειμμα 8% το 2002 και επίσης 8% το 2003, αλλά και 5,8% το 2008 και 10,5% το 2009 ή 10,2% το 2010! Για ολόκληρη τη δεκαετία, τα ελλείμματα της Ιαπωνίας ήταν σαφώς χειρότερα από αυτά της Ελλάδας!
Ναι, λένε κάποιοι, όμως η Ελλάδα δεν έχει μόνο υψηλά ελλείμματα έχει και υψηλό δημόσιο χρέος. Η Ιαπωνία να δείτε! Στο 135,4% (!) του ΑΕΠ της βρισκόταν το δημόσιο χρέος της ήδη από το 2000 και καθόλου δεν έχει μειωθεί στη διάρκεια της δεκαετίας. Αντιθέτως έχει εκτοξευθεί στο 197,2% (!), όταν το ελληνικό δημόσιο χρέος ήταν 112,6% το 2009 και εκτιμάται ότι θα φτάσει στο 125% το 2010.
Επειτα, ο περιορισμός της συζήτησης στο δημόσιο χρέος δεν επιτρέπει την πλήρη απεικόνιση της κατάστασης.
Αν επεκτείνουμε την ανάλυση στο συνολικό χρέος κάθε χώρας (το σύνολο του ποσού δηλαδή που έχει δανειστεί το κράτος, οι επιχειρήσεις και οι ιδιώτες, άρα δημόσιο συν ιδιωτικό χρέος), η εικόνα αλλάζει εντυπωσιακά.
Σύμφωνα με τα στοιχεία του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου, το συνολικό χρέος της Ελλάδας είναι στο ύψος του 179% του ΑΕΠ. Εξαιρετικά υψηλό, μπορεί να νομίσει κανείς. Ισως, αλλά ο μέσος όρος της ΕΕ είναι... 175%! Ιδιο δηλαδή με της Ελλάδας.
Στο συνολικό χρέος δε καθόλου «πρωταθλήτρια» της ευρωζώνης δεν είναι η Ελλάδα. Την ξεπερνούν η Ολλανδία (!) με 234%, η Ιρλανδία με 222%, το Βέλγιο με 219%, η Ισπανία με 207%, η Πορτογαλία με 197%, η Ιταλία με 194% και πάει λέγοντας.
Εντυπωσιακά στοιχεία προκύπτουν επίσης όταν ασχοληθεί κανείς με το εξωτερικό χρέος μιας χώρας (πόσα χρωστούν δηλαδή το κράτος, οι επιχειρήσεις και οι ιδιώτες μιας χώρας σε ξένες τράπεζες, δεδομένου ότι πάντα ένα τμήμα του χρέους αναφέρεται σε τράπεζες της ίδιας της χώρας).
Περιορίζοντας το δείγμα στις βαλλόμενες μεσογειακές χώρες (Ελλάδα, Πορτογαλία, Ισπανία) και στην Ιρλανδία, η οποία ως... χώρα-φούσκα του νεοφιλελευθερισμού έχει συρρικνωμένο σχετικά δημόσιο χρέος αλλά αστρονομικό χρέος επιχειρήσεων και ιδιωτών, προκύπτει μια εντελώς διαφορετική κατάταξη αυτών των χωρών.
Στο εξωτερικό χρέος, λοιπόν, διαπιστώνουμε ότι η Ιρλανδία χρωστάει στους ξένους το... 414% του ΑΕΠ της και η Πορτογαλία το 130% του δικού της ΑΕΠ.
Σε σαφώς καλύτερη μοίρα βρίσκονται η Ελλάδα με 89,5% του ΑΕΠ και η Ισπανία με 80% βάσει των στοιχείων που δίνει η γερμανική εφημερίδα «Φράνκφουρτερ Αλγκεμάινε».
Υπάρχουν κι άλλες χώρες της ευρωζώνης, λοιπόν, που στην πραγματικότητα χρωστούν περισσότερα στις τράπεζες ή στους ξένους από την Ελλάδα.

ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ
Κερδοσκοπικά και πολιτικά τα αίτια
Εξι χώρες της ευρωζώνης τουλάχιστον με επικεφαλής την Ολλανδία και το Βέλγιο, έχουν συνολικό χρέος (δημόσιο και ιδιωτικό) μεγαλύτερο από αυτό της Ελλάδας! Δέκα ολόκληρα χρόνια η Ιαπωνία έχει δημόσιο χρέος τρομερά μεγαλύτερο από αυτό της Ελλάδας και παράλληλα την ίδια δεκαετία έχει ελλείμματα κατά μέσο όρο πολύ χειρότερα από τα ελληνικά!
Ο κατά κεφαλήν εξωτερικός δανεισμός της Ιρλανδίας είναι σχεδόν οκταπλάσιος (!) από της Ελλάδας. Το γεγονός ότι για καμιά από αυτές τις χώρες δεν λένε ότι χρεοκοπεί (πολύ σωστά, άλλωστε), ενώ το λένε για την Ελλάδα (εντελώς αβάσιμα), αποδεικνύει ότι η χώρα μας βρίσκεται στο επίκεντρο πολιτικών και κερδοσκοπικών επιθέσεων.



Πηγη (https://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11826&subid=2&pubid=10202891)

Kostas_1
11-03-10, 14:01
Και το 2ο:


Πώς μας πούλησαν και μας αγόρασαν
Γράφει ο Γιώργος Δελαστίκ


Ανατριχιαστικός είναι ο μηχανισμός με τον οποίον συγκεκριμένοι τραπεζικοί κολοσσοί κερδοσκόπησαν εναντίον της χώρας μας, με αποτέλεσμα αυτοί μεν να κερδίσουν ποσά ύψους εκατοντάδων εκατομμυρίων ευρώ, η Ελλάδα δε να τεθεί υπό ξένη οικονομική κηδεμονία. Αξίζει να τον περιγράψουμε σε αδρές γραμμές. Το αποφασιστικό εργαλείο στο παιχνίδι που παίχτηκε εναντίον της Ελλάδας είναι ένα εντελώς πρόσφατο χρηματοπιστωτικό προϊόν που ονομάζεται CDS (από τα αρχικά των αγγλικών λέξεων credit default swaps).

Πρόκειται για ασφάλιση κατά της περίπτωσης μη αποπληρωμής ενός χρέους. Μια τράπεζα π.χ. που αγοράζει ομόλογα ενός κράτους ασφαλίζει το ποσό που έδωσε σε μια άλλη τράπεζα, η οποία είναι υποχρεωμένη να της δώσει αυτή τα λεφτά της, αν το κράτος χρεοκοπήσει και βρεθεί σε αδυναμία να εξοφλήσει τα ομόλογά του όταν λήξουν ή να πληρώσει ενδιαμέσως τους τόκους.
Εννοείται ότι όσο πιο επισφαλής είναι η οικονομική κατάσταση μιας χώρας τόσο υψηλότερα ασφάλιστρα θα απαιτήσει η τράπεζα που ασφαλίζει το χρέος.
Το στοιχείο που σοκάρει είναι ότι τρεις και μόνο τραπεζικοί κολοσσοί, η γερμανική Ντόιτσε Μπανκ και οι αμερικανικές Γκόλντμαν Ζαξ και Τζ. Π. Μόργκαν ελέγχουν τον 75% (!) της παγκόσμιας αγοράς των CDS.
Πάμε τώρα στην περίπτωση της Ελλάδας. Περί τα μέσα Γενάρη, περίπου δέκα ημέρες πριν η χώρα μας αναζητήσει αγοραστές για το πενταετές ομόλογό της, η Ντόιτσε Μπανκ δημοσιοποιεί μια έκθεση - φωτιά για την ελληνική οικονομία, όπου αναφέρει πως πάμε χάλια και δεν αποκλείεται κατάρρευση.
Αμέσως μετά κινητοποιείται το τμήμα της CDS της Ντόιτσε Μπανκ. Ζητάει πολύ υψηλότερα ασφάλιστρα για το ελληνικό χρέος, αφού υποτίθεται ότι η χώρα μας βρίσκεται σε επικίνδυνη κατάσταση, όπως λέει το τμήμα μελετών της... ίδιας τράπεζας!
Αφού το επιτόκιο των CDS για την Ελλάδα ανεβαίνει, περνάει αμέσως το μήνυμα παγκοσμίως στο χρηματοπιστωτικό σύστημα: τα διεθνή ΜΜΕ που δρουν ως «παπαγαλάκια» των κερδοσκόπων ουρλιάζουν ότι η ελληνική οικονομία παραπαίει, η ανενημέρωτη κοινή γνώμη τρομοκρατείται και οι επαΐοντες καταλαβαίνουν ότι στοχοποιήθηκε η Ελλάδα και οδεύει προς οικονομικό «γδάρσιμο».
Εν συνεχεία η ίδια η Ντόιτσε Μπανκ μαζί με την Γκόλντμαν Ζαξ αναλαμβάνουν να... πουλήσουν τα ελληνικά ομόλογα! Να τα προωθήσουν στους υποψήφιους αγοραστές! Ναι, αυτοί ακριβώς που συμμετείχαν ενεργά στην οργάνωση του κλίματος καταρράκωσης της ελληνικής οικονομίας για να διευκολυνθούν οι κερδοσκοπικές επιθέσεις!
Δεν πρόκειται περί κακόγουστου αστείου. Μιλάμε εντελώς σοβαρά. Η ελληνική κυβέρνηση, όπως και πάμπολλες άλλες κυβερνήσεις, υποχρεώνεται αντικειμενικά να προστρέξει στις τράπεζες που ελέγχουν την αγορά CDS, παρΆ όλο που υπονομεύουν την Ελλάδα. Τους πληρώνει ουσιαστικά «προστασία», με τη χυδαία έννοια του όρου, ελπίζοντας να τις εξευμενίσει ώστε να την βοηθήσουν να δανειστεί με ανεκτά επιτόκια.
Η Ντόιτσε Μπανκ λοιπόν ως ανάδοχος τράπεζα μαζί με την Γκόλντμαν Ζαξ και άλλες, που παίζουν πολύ δευτερεύοντα ρόλο, καθορίζουν ουσιαστικά το επιτόκιο με το οποίο θα διαθέσει τα ομόλογά της η κυβέρνηση Παπανδρέου, η οποία στην πραγματικότητα δεν έχει περιθώρια να μη συμμορφωθεί στις υποδείξεις τους.
Εννοείται ότι η Ντόιτσε Μπανκ και η Γκόλντμαν Ζαξ έχουν ενημερώσει τους πελάτες τους, οι οποίοι τρέχουν σαν τρελοί να αγοράσουν ελληνικά ομόλογα με επιτόκιο 6,2%, γιατί φυσικά οι τράπεζες αυτές γνωρίζουν εκ των ένδον πως έχει στηθεί το παραμύθι της δήθεν επαπειλούμενης χρεοκοπίας.
Η Ντόιτσε Μπανκ και η Γκόλντμαν Ζαξ εισπράττουν παχυλές προμήθειες εκατομμυρίων ευρώ από τους πελάτες τους, ενώ αγοράζουν και οι ίδιες μεγάλες ποσότητες χρυσοφόρων ελληνικών ομολόγων.
Τώρα ετοιμάζουν τον επόμενο γύρο ελληνικού δανεισμού, στήνοντας σκηνικό για ακόμη μεγαλύτερα κέρδη φυσικά...
ΤΩΡΑ ΤΡΕΜΟΥΝ
Τα κράτη, όμηροι των τραπεζών
ΚΑΘΥΒΡΙΖΟΥΝ την Ελλάδα οι Γερμανοί. Εχουν όμως ταραχθεί ακόμη και αυτοί από την επίδειξη δύναμης των τραπεζών. «Η Κοινότητα θα έπρεπε να σκεφθεί πώς θα μπορέσει να αποξηράνει αυτόν τον βάλτο (των τραπεζών) που πιάνει ομήρους ολόκληρες χώρες» έγραψε σε πρωτοσέλιδο κύριο άρθρο της η «Φράνκφουρτερ Αλγκεμάινε». Η «Μοντ» είναι εξοργισμένη: «Μόλις έναν χρόνο αφότου τα κράτη έσωσαν τις τράπεζες αφιερώνοντας κολοσσιαία ποσά και στις δύο όχθες του Ατλαντικού -25% του ΑΕΠ σύμφωνα με την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα- τα χρεωμένα κράτη πέφτουν θύματα επιθέσεων από τα ίδια τα χρηματοπιστωτικά ιδρύματα που διέσωσαν. Αυτό είναι ένα από τα πικρά μαθήματα της ελληνικής κρίσης» ομολογεί η γαλλική εφημερίδα.

Πηγη (https://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11826&subid=2&pubid=10276863)

yannisv
11-03-10, 14:10
Τί να πεις.....Κώστα πολύ καλά άρθρα!!

tmilatos
11-03-10, 14:23
Ετσι ΑΚΡΙΒΩΣ ειναι τα πραγματα παιδια. ΟΛΑ τα κρατη, απο την ιδρυση του Federal Reserve και περα, ΧΡΩΣΤΑΝΕ!!!! Για να μην πω και πιο πριν. Τι να λεει και ο Καναδας που χρωσταει 3 ΤΡΙΣ????? Η Γερμανια, δεν χρωσταει δηλ???
Αποψη μου παντα, ειναι οτι με την ΚΡΙΣΗ-ΦΟΒΙΑ που μας επεβαλαν, οι πλουσιοι και οι πολιτικοι που κατηγορουμε οτι φταινε θα γινουν πλουσιοτεροι, αφου και τους φορους τους μας επεβαλαν, και τον 13, 14ο μισθο μας εκοψαν, υπο το προσχημα του "ΧΡΕΟΥΣ", και ΔΕΝ ΑΝΟΙΧΤΗΚΕ ΜΥΤΗ.


-Θεοφιλος-

Nino
11-03-10, 15:55
Για εσας που ο μοναδικος εχθρος αλλα και "λυση" ειναι οι δημ υπαλληλοι.
Εχετε την παραμικρη ιδεα απο ποτε οι προσληψεις στο δημοσιο γινονται αποκλειστικα και μονο μεσο ΑΣΕΠ
Την επομενη φορα που θα βρεθειτε σε καποιο νοσοκομειο( αχρειαστο να ειναι) τοτε να δουμε αν θα συνεχισει κανεις να πιστευει για υπεραριθμους που τα ξυνουν!!.
Οσο για τις 500000- 700000 υπεραριθμους μηπως μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος, ανεφερε υπηρεσιες με στοιχεια ομως!!
Οι εργαζομενοι και στο δημ τομεα χωριζονται σε κλαδους και κλιμακια αναλογα το επιπεδο σπουδων του καθενα και βαση αυτου εχουν αρμοδιοτητες και ευθυνες.
Μη τα ισοπεδωνουμε ολα τωρα.
Η εργασια χωριζεται σε δυο μερη σε εργαζομενους και σε εργοδοτες, αμοιβαιος σεβασμος και τηρηση υποχρεωσεων και ευθυνων ενθεν και ενθεν χρειαζεται τιποτα περισσοτερο και το σπουδαιοτερο μη τα βαζετε με αλλους εργαζομενους, θα'ρθει η ωρα που θα μπειτε στο στοχαστρο και ισως χρειαστειτε την βοηθεια τους.

gnx
11-03-10, 16:02
Για εσας που ο μοναδικος εχθρος αλλα και "λυση" ειναι οι δημ υπαλληλοι.
Εχετε την παραμικρη ιδεα απο ποτε οι προσληψεις στο δημοσιο γινονται αποκλειστικα και μονο μεσο ΑΣΕΠ
Την επομενη φορα που θα βρεθειτε σε καποιο νοσοκομειο( αχρειαστο να ειναι) τοτε να δουμε αν θα συνεχισει κανεις να πιστευει για υπεραριθμους που τα ξυνουν!!.
Οσο για τις 500000- 700000 υπεραριθμους μηπως μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος, ανεφερε υπηρεσιες με στοιχεια ομως!!
Οι εργαζομενοι και στο δημ τομεα χωριζονται σε κλαδους και κλιμακια αναλογα το επιπεδο σπουδων του καθενα και βαση αυτου εχουν αρμοδιοτητες και ευθυνες.
Μη τα ισοπεδωνουμε ολα τωρα.
Η εργασια χωριζεται σε δυο μερη σε εργαζομενους και σε εργοδοτες, αμοιβαιος σεβασμος και τηρηση υποχρεωσεων και ευθυνων ενθεν και ενθεν χρειαζεται τιποτα περισσοτερο και το σπουδαιοτερο μη τα βαζετε με αλλους εργαζομενους, θα'ρθει η ωρα που θα μπειτε στο στοχαστρο και ισως χρειαστειτε την βοηθεια τους.

Ποσο πιο συγκεκριμενος πρεπει να γινει καποιος;

Αυστρια 11 εκ πληθυσμος 130000 δημοσιοι υπαλληλοι
Γαλλια 60 εκ πληθυσμος 360000 δημοσιοι υπαλληλοι

Το οτι δεν υπαρχουν νοσηλευτες, γιατι αυτο ειναι πραγματικη δουλεια μεν, χρειαζεται εξειδικευση δε, δεν σημαινει οτι οι περισσοτεροι υπαλληλοι του δημοσιου τομεα δε δουλευουν πραγματικα απλα παριστανται, η τους χτυπανε την καρτα. Και το δηθεν επιχειρημα με το ΑΣΕΠ τι σημαινει; Οτι δεν μπηκαν με ρουσφετι; Το θεμα ειναι εαν ειναι υπεραριθμοι, οχι το πως μπηκαν στο δημοσιο αλλα το οτι καποιοι τους εβαλαν.

Driver M
11-03-10, 16:05
Tα άρθρα του Γιώργου Δελαστίκ, που δημοσίευσε ο Κώστας (και μπράβο του), δείχνουν με απλά λόγια το πραγματικό πρόσωπο του άκρατου φιλελευθερισμού και καπιταλισμού και σε ποιο επίπεδο ωθεί την ανθρωπότητα. Πρόκειται για ένα βάναυσο κερδοσκοπικό σύστημα, με ανύπαρκτες αρχές που στηρίζεται σε ένα σάθρο οικοδόμημα το οποίο έστησαν περίτεχνα κάποιοι παγκόσμιοι οικονομικοί κολοσσοί. Όσο καλοί μάστορες και αν είναι όμως, όταν τα θεμέλια είναι σάπια, το κτίριο αργά η γρήγορα θα καταρεύσει. Γι'αυτό είπα προηγουμένως, ότι το σύστημα αυτό πλησιάζει προς την κατάρρευση και ας μη φαίνεται ακόμα (και για τον κομ*****σμό 2-3 χρόνια πριν πέσει, αν έλεγες ότι θα καταρρεύσει θα σε έβγαζαν τρελό) στα μάτια των πολλών.

Σήμερα στις πορείες του κέντρου, η προσέλευση του κόσμου ήταν πολύ μεγάλη (κι ας το "πνίξουν", όπως συνηθίζουν άλλωστε τα ΜΜΕ) και αυτό σημαίνει πολλά.

Driver M
11-03-10, 16:20
Ποσο πιο συγκεκριμενος πρεπει να γινει καποιος;

Αυστρια 11 εκ πληθυσμος 130000 δημοσιοι υπαλληλοι
Γαλλια 60 εκ πληθυσμος 360000 δημοσιοι υπαλληλοι

Το οτι δεν υπαρχουν νοσηλευτες, γιατι αυτο ειναι πραγματικη δουλεια μεν, χρειαζεται εξειδικευση δε, δεν σημαινει οτι οι περισσοτεροι υπαλληλοι του δημοσιου τομεα δε δουλευουν πραγματικα απλα παριστανται, η τους χτυπανε την καρτα. Και το δηθεν επιχειρημα με το ΑΣΕΠ τι σημαινει; Οτι δεν μπηκαν με ρουσφετι; Το θεμα ειναι εαν ειναι υπεραριθμοι, οχι το πως μπηκαν στο δημοσιο αλλα το οτι καποιοι τους εβαλαν.

Στο εξωτερικό, όσοι εργάζονται στην εκπαίδευση, στην υγειονομική περίθαλψη, στην αστυνομία, την πυροσβεστική κλπ, δε λογίζονται ως δημόσιοι υπάλληλοι και ας πληρώνονται από το κράτος. Στην Ελλάδα πάλι, δημόσιοι υπάλληλοι θεωρούνται ΟΛΟΙ όσοι πληρώνονται από το κράτος. Μέσω του παραπλανητικού αυτού τεχνάσματος, προκύπτουν στο εξωτερικό, κάποιοι πολύ χαμηλοί αριθμοί δημοσίων υπαλλήλων και τους πιπιλίζουν πολλοί συμπολίτες μας που θεωρούν ως αποκλειστικό υπεύθυνο της οικονομικής κατάντιας της χώρας μας το δημόσιο. Φυσικά και αποτελεί πρόβλημα, όχι τόσο λόγο του αριθμού του (εννοείται φυσικά ότι οι υπάλληλοι, μπαίνουν στη συντριπτική πλειοψηφία μέσω ΑΣΕΠ, άρα δε μιλάμε για ρουσφέτια, αλλά και δε φταίνε αυτοί για το αν είναι περισσότεροι από όσους χρειάζεται το κράτος, αφού το ίδιο προκηρύσσει θέσεις), όσο στο ότι υπάρχει διαφθορά και έλλειψη αποτελεσματικότητας σε ορισμένους τομείς, αλλά από την άλλη, τα λεφτά που χάνονται από τη φοροδιαφυγή του ιδιωτικού τομέα, που επίσης δεν δουλεύει σωστά (πχ καρτέλ, μέτρια παροχή υπηρεσιών σε υψηλές τιμές κλπ), είναι πολλαπλάσια. Ας αφήσουμε λοιπόν το ποιος τομέας συνεισφέρει περισσότερο στο κράτος, γιατί στην τελική, αν υπήρχε σωστή διαχείριση και οργάνωση και οι δύο θα ήταν προσοδοφόροι και υγιείς.

Ωστόσο, για άλλη μια φορά ορισμένοι πέφτουν στο τρυπάκι της πόλωσης και της εσωστρέφειας, ανάμεσα σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα, ενώ θα έπρεπε να είναι ενωμένοι εναντίον των κεφαλαιούχων που ελέγχουν, τόσο τον ιδιωτικό όσο και (έμμεσα) το δημόσιο τομέα και εκμεταλλεύονται τους εργαζομένους. Ευτυχώς όμως, ο περισσότερος κόσμος είναι πλέον συνειδητοποιημένος και ενωμένος μπροστά στα προβλήματα.

yannisv
11-03-10, 16:22
Φίλε DriverM το σύστημα του ανεξέλεγκτου νεοφιλελευθερισμού όπου οι μεγάλες δυνάμεις του εμπορίου προσδιορίζουν τους κανόνες και αυτοανάγονται σε κέντρα αποφάσεων της τύχης μας είναι όντως όπως τα λες υπό κατάρρευση. Από τη στιγμή που η δημοκρατία είναι σαθρή και ο Κρατικός έλεγχος ανύπαρκτος ή ακόμη χειρότερα το Κράτος χρηματοδοτούμενο από τους αφέντες του συστήματος ή υποχείριο και έρμαιό τους, η ιστορία απλά θα επαναληφθεί και το σύστημα θα καταρρεύσει όχι μόνο εδώ αλλά παντού στο Δυτικό κόσμο. Μπορεί όσοι υποστηρίζουν αυτή τη θέση να ακούγονται γραφικοί αλλά μία στοιχειώδης γνώση πολιτικής ιστορίας αυτό καταδεικνύει.

Καλό θα ήταν όμως να αποφευχθούν αιματοκύλισμα και επαναστάσεις και να επανέλθει η τάξη χωρίς να φτάσουμε σε καταστάσεις που κανείς δε θέλει να ζήσει και αυτό σε μεγάλο βαθμό εξαρτάται από τη βούληση και αποφασιστικότητα που θα δείξουν οι κυβερνήσεις στο δυτικό κόσμο...ίδωμεν.

yannisv
11-03-10, 16:28
...ξεκαθαρίζω ότι προσωπικά είμαι υπέρ της ιδιωτικής πρωτοβουλίας αλλά όχι της ανεξέλεγκτης..αυτή μας έφερε εδώ που είμαστε και καλό είναι να αλλάξει η κατάσταση πριν γίνει μη αναστρέψιμη.

gnx
11-03-10, 16:31
Το ελληνικο ολοι μεγαλε ειναι 1300000...

Οσον αφορα τα αρθρα του εγκριτου, πρωτα απο ολα με το να αθροιζεις τα οικονομικα της χωρας με των νοικοκυριων απλα θολωνεις την εικονα για αισθανθεις καλυτερα.

Επισης θελω να δω καποια στιγμη εαν θα βρεθει ενας π@υστης αναλυταρας να αναρωτηθει που θα ειχε φτασει το spread εαν δεν υπηρχαν τα CDS, που ουτως η αλλιως εχουν χρησιμοποιηθει ελαχιστα. Εχουν "γραφτει" CDS 9 δις ευρω για το χρεος που εχει ξεπερασει τα 300 δις ευρω. Για να εχετε μια εικονα οταν πτωχευσε η Lehman τα CDS που ειχαν γραφτει ηταν 3 φορες το συνολικο της χρεος...

Chris
11-03-10, 16:40
Δυστυχως ειμαστε κρατος που γεννησε την δημοκρατια, προσφερε απλοχερα πολιτισμο σε ολο το κοσμο αλλα τα τελευταια 2000 χρονια δν εχει να δειξει τπτ...Μονο γκρινια, μισαλλοδοξια και διαφθορα. Ειναι στο αιμα μας να κλεβουμε, να ειμαστε βολεψακηδες, να κρινουμε, να περναμε καλα και να βγαζουν οι αλλοι τα καστανα απο την φωτια.
Δυστυχως σε αυτη την καταντια φταινε οι κυβερνησεις που εμεις ψηφιζουμε (διοτι δν βγαινουν μονες τους) οποτε ολοι ειμαστε συνυπευθυνοι για τους πολυαριθμους δημοσιους υπαλληλους (και ας υπαρχουν υπηρεσιες που εχουν αναγκη ατομα και δν υπαρχουν),για αλογιστη σπαταλη δημοσιου χρηματος, για την ακριβεια και τις υψηλες τιμες οπως και οτιδηποτε κακο γινεται σε αυτην την μικρη χωρα...Μην ξεχνατε οτι ειμαστε φτωχη γεωργικη χωρα χωρις καθολου βαρια βιομηχανια, κοιτασματα κλπ. Εχουμε μονο ηλιο-θαλασσα και αρχαια και δν το εκμεταλλευομαστε καθολου...διοτι ολοι ειναι της αρπαχτης, της μειζας της εκμεταλλευσης.
Για να γινουν αλλαγες πρεπει να εξαφανιστουμε ολοι και να ξαναγεννηθουμε απο την αρχη!!!!!
Ισως μονο ετσι ξαναγεννηθουν αξιες και σωστες βασεις...
Η πολυ δημοκρατια κανει κακο στον Ελληνα!!Ας υπηρχαν συγχρονοι νομοι οι οποιοι να ισχυαν, να ηταν ολοι ισοι απενταντι στον νομο.....μεχρι τοτε δυστυχως ειμαστε ολοι πιονια σε μια τεραστια σκακερα και δν μπορουμε να κανουμε τπτ..Ολοι ειναι κουφαλες

Nino
11-03-10, 16:46
Στο εξωτερικό, όσοι εργάζονται στην εκπαίδευση, στην υγειονομική περίθαλψη, στην αστυνομία, την πυροσβεστική κλπ, δε λογίζονται ως δημόσιοι υπάλληλοι και ας πληρώνονται από το κράτος. Στην Ελλάδα πάλι, δημόσιοι υπάλληλοι θεωρούνται ΟΛΟΙ όσοι πληρώνονται από το κράτος.
.
ακομα και οι ιερωμενοι ειναι δημοσιοι υπαλληλοι!!
οσο για τον αριθμο των δημοσιων υπαλληλων ειναι 370000 μονιμοι με συμβασεις δημοσιου ή ιδιωτικου δικαιου και περι τις 550000 συμβασιουχους με συμβαση ορισμενου χρονου τα στοιχεια ειναι απο υπ. εσωτερικων.
Αναμφιβολα υπαρχουν υπηρεσιες -οργανισμοι που υπαρχει πλεοναζων αριθμος υπαλληλων,οπως υπαρχουν και υπηρεσιες που χρειαζονται αλλους τοσους για να μπορεσουν να λειτουργησουν και δεν υπαρχουν.
Η πολιτικη παντως εδω και χρονια ειναι ιδια για καθε τρεις που φευγουν θα προσλαμβανεται ενας.
Τεσπα και με αυτο θα τελειωσω την συμμετοχη μου σε αυτο το thread δεν εχω κανενα μικροσυντεχνιακο συμφερον ουτε υποστηριζω την "φατρια" μου, μπορει να εχω βιβλιαριο υγειας απο τον ΟΠΑΔ αλλα δεν εχω καμια σχεση με αυτο που εννοει η λεξη δημ υπαλληλος. Δουλευω εικοσι γεματα χρονια εχω τρια παιδια και πτυχιο ΤΕΙ (και ενα δωματιο μετεκπαιδευσεις ,σεμιναρια συνεδρια workshop )κλπ.
Ο μισθος μου ειναι 1418 ευρω και ειμαι μεσα στην αρρωστια στους ιους,εκτεθειμενος σε ιονιζουσα ακτινοβολια,βιολογικα υγρα σε εντονη ψυχικη και σωματικη καταπονηση και φυσικα το επαγγελμα μου δεν θεωρειται βαρυ και ανθυγιεινο, ζω καθημερινα τον απιστευτο ανθρωπινο πονο και δυστυχια,την φρικη του θανατου και χιλια δυο αλλα και θα μου πει κανεις οτι ειμαι απο τους προνομιουχους και υψηλομισθους και για αυτο θα πρεπει να θυσιασω μερος αυτου του εξωφρενικου μισθου για την σωτηρια του κρατους.
Ο μισθος μου ειναι κανεις που πιστευει οτι ειναι μεγαλος?
Αυτα τελος απο εμενα.

gnx
11-03-10, 16:50
Δυστυχως ειμαστε κρατος που γεννησε την δημοκρατια, προσφερε απλοχερα πολιτισμο σε ολο το κοσμο αλλα τα τελευταια 2000 χρονια δν εχει να δειξει τπτ...Μονο γκρινια, μισαλλοδοξια και διαφθορα. Ειναι στο αιμα μας να κλεβουμε, να ειμαστε βολεψακηδες, να κρινουμε, να περναμε καλα και να βγαζουν οι αλλοι τα καστανα απο την φωτια.
Δυστυχως σε αυτη την καταντια φταινε οι κυβερνησεις που εμεις ψηφιζουμε (διοτι δν βγαινουν μονες τους) οποτε ολοι ειμαστε συνυπευθυνοι για τους πολυαριθμους δημοσιους υπαλληλους (και ας υπαρχουν υπηρεσιες που εχουν αναγκη ατομα και δν υπαρχουν),για αλογιστη σπαταλη δημοσιου χρηματος, για την ακριβεια και τις υψηλες τιμες οπως και οτιδηποτε κακο γινεται σε αυτην την μικρη χωρα...Μην ξεχνατε οτι ειμαστε φτωχη γεωργικη χωρα χωρις καθολου βαρια βιομηχανια, κοιτασματα κλπ. Εχουμε μονο ηλιο-θαλασσα και αρχαια και δν το εκμεταλλευομαστε καθολου...διοτι ολοι ειναι της αρπαχτης, της μειζας της εκμεταλλευσης.
Για να γινουν αλλαγες πρεπει να εξαφανιστουμε ολοι και να ξαναγεννηθουμε απο την αρχη!!!!!
Ισως μονο ετσι ξαναγεννηθουν αξιες και σωστες βασεις...
Η πολυ δημοκρατια κανει κακο στον Ελληνα!!Ας υπηρχαν συγχρονοι νομοι οι οποιοι να ισχυαν, να ηταν ολοι ισοι απενταντι στον νομο.....μεχρι τοτε δυστυχως ειμαστε ολοι πιονια σε μια τεραστια σκακερα και δν μπορουμε να κανουμε τπτ..Ολοι ειναι κουφαλες

Γεωργικη δεν ειμαστε...Μονοψηφιο ποσοστο και σε πληθυσμο και σε ποσοστο του ΑΕΠ

Chris
11-03-10, 16:55
Επειδη ολοι κοιταγαν αριθμους και στατιστικες καταληξαμε εδω...Η αληθεια ειναι η αγορα...Οπως ειδες οι αριθμοι ειναι για να αλλαζουν και να εξυπηρετουν συμφεροντα..Και στο λεει αυτο ενας με 2 BSc in Accounting and Business Admisnistration 1 MBA και ενα Μsc sto Shipping.

stratos
11-03-10, 17:36
Μέχρι τώρα "σατίριζα" την πεθερά μου (σύζυγος συνταξιούχου του ΤΕΒΕ, λιθογράφος, 800 ευρώ σύνταξη) που πηγαίνει κάθε Σάββατο στην Αθηνάς και αγοράζει λαθραία αφορολόγητα τσιγάρα με 1.3 ευρώ το πακέτο....

Δυστυχώς, αυτό το Σάββατο θα πάω κι εγώ και θα πηγαίνω κάθε Σάββατο να αγοράζω μερικές κούτες. Γιατί? Γιατί έτσι!
Από κάπου πρέπει να ρεφάρω, δεν αντέχω να πληρώνω εγώ το φταίξιμο άλλων..

Το επόμενο που θα ψάξω είναι για αφορολόγητη βενζίνη! Έχω ακούσει πως κάτι παίζει και θα με ενδιέφερε πολύ!

Υ.Γ. Είμαι ένας νομιμόφρων πολίτης (ήμουν) αλλά λαμβάνω κι εγώ τα μέτρα μου :wink:


Αν έχει καπνούς για ναργιλέ πάρε μου μερικούς γεύση μήλο και καρπόυζι. Γιατί τώρα με 6 euro το πακετάκι για μια μέρα τα βρίσκω δύσκολα...

yannisv
11-03-10, 17:48
Αν έχει καπνούς για ναργιλέ πάρε μου μερικούς γεύση μήλο και καρπόυζι. Γιατί τώρα με 6 euro το πακετάκι για μια μέρα τα βρίσκω δύσκολα...

Πιο εύκολα βρίσκεις άλλες γεύσεις από δαύτους στην Αθηνάς χαχαχαχα j/k! :original:

Thomelef
11-03-10, 18:20
Παιδιά μη μπερδευομαστε με αυτά που λέμε.
Δε μιλάμε για γιατρούς - νοσηλευτές - δασκάλους - καθηγητές
και γενικά ανθρώπους με πολύ σεβαστή μόρφωση και επίπεδο
οι οποίοι επισκιαζονται από ένα τεράστιο αριθμό χειριστών
φωτοτυπικων και βοηθούς χειριστου φωτοτυπικου και ποιος
ξέρει τι άλλη μαλακια, με αποτέλεσμα μορφωμενα άτομα να
μην μπορούν να δουλέψουν σε σημεία που ακόμα είναι ανεπανδρωτα.
Πχ. Πέρυσι η πεθερά μου έκανε μια επέμβαση στο ιπποκράτειο.
Σε έναν ολόκληρο όροφο υπήρχε μονάχα μια νοσηλεύτρια με
τη βοηθό της για πάνω από 150 άτομα, ενώ την ίδια στιγμή η Νομαρχία
παίζει να έχει πάνω από 20 κηπουρους και οι εφορίες λιγότερα
γραφεία από τους υπαλλήλους που βρίσκονται μέσα.
Για αυτό το Δημόσιο χαλί με τους υπαλλήλους μιλάμε ρε παιδιά.
Καταλάβετε επιτέλους πως εσείς που πραγματικά προσφέρεται
στο Δημόσιο είστε μονάχα το 30% γιατί οι μαλακες οι
πολιτικοί ανοίγουν θέσεις για αγραμματους και τεμπέληδες
γιατί τυχανει να είναι πιο πολύ από τους βιβλιοφαγους.
Και κάποια ωραία παραδείγματα που είναι γεγονός.
Γραματεας του ΤΕΒΕ με πτυχίο χρυσοχοιας. Την βόλεψε ο μπαμπάς
για να μην βάλει τον γαμπρό στη δουλειά.
Απόφοιτος Γυμνασίου στη συντήρηση αεροσκαφών της Ολυμπιακής.
Τον έδωσε ο μπαμπάς του που ήταν χρόνια στις αποσκευές.
Η πρώτη δε ξέρει ούτε πως ανοίγει ο υπολογιστής.
Ο άλλος δε ξεχωρίζει ποιο είναι το γαλικο και ποιο είναι το αλεν.
Και μετά σας φαίνεται παράξενο κατακρινουμε όλους αυτούς;;;
Μα το μεγαλύτερο ποσοστό είναι από τέτοιους υπαλλήλους ρε παιδιά.

gnx
11-03-10, 19:26
Σαφως και δε μιλαμε για αυτους...Μου ελεγε ενας ξαδελφος μια ιστορια φιλου του που διοριστηκε στο μηχανολογικο του δημου Αθηναιων. Οι "παλιοι" ειχαν βγαλει οφφ τα μισα σκουπιδιαρικα με βλαβη, "ελειπαν" οι ταπες των ρεζερβουαρ των καυσιμων. Παει λοιπον ο "ποντικαρας" και παραγγέλει τάπες καινουργιες. Περιττό να αναφέρω τι εγινε...Τον έχωσαν μαζεμένες αγγαρίες...Να εμφανίζεται το ΣΚ και να βαράει τις κάρτες όλων για να γράφουν υπερωρίες...Για αυτούς μιλαμε nino X3

Thomelef
11-03-10, 19:40
Έτσι ακριβώς. Και το λυπηρό γεγονός είναι ότι αυτοί
οι υπαληλοι είναι τριπλασιοι από τους κανονικούς
υπαλλήλους με συνέπεια να κακοχαρακτηριζεται το
Δημόσιο από εμάς τους υπόλοιπους.

z3 2.2
11-03-10, 19:43
Nομιζω οτι ταιριαζει απολυτα αυτο το τραγουδακι.
Δεν ειναι το ειδος της μουσικης που μου αρεσει αλλα οφειλω να παραδεχτω οτι ο χαρισματικος Ν.Βουρλιωτης και η παρεα του εβαλαν μεσα σε ενα τραγουδι ολη την Ελλαδα.
Πραγματικα με αγγιζει ο στιχος τους.Καθε στροφη και μια πικρη αληθεια.


https://www.youtube.com/watch?v=rc9jcwTSOpE&feature=quicklist

Αν ακουτε αυτο το τραγουδακι και δε βουρκωνετε....ψαξτε το...εχετε προβλημα..

Thomelef
11-03-10, 19:47
Και όσο για τη φοροδιαφυγή που λένε τα λαμόγια εγώ ένα
έχω να πω.
Ρεεεεε τπτ δε χρωστάμε στους ******ηδες που κυβερνανε.
Για αυτά που μας προσφέρουν τους πληρώνουμε όλοι μας
πολύ μα παρά πολύ αδρά. ΑΕΙ σηχτιρ πια με το γαμημενο
κράτος πια. Συνεταιρος στα κέρδη και ουδέτερος στις ζημιές.
Πληρώνουμε το ΦΠΑ σήμερα για να το εισπραξουμε έξι μήνες
μετά από ένα κωλοχαρτο που μπορεί να μην πληρωθεί από
ένα σύστημα καθολα νόμιμο το οποίο καλύπτει τον εκδότη που
δε θα πληρώσει και αφήνοντας τον εισπρακτορα ερμεο.
Ρε ουστ από εδώ πέρα...

gnx
11-03-10, 19:59
Τι να πουμε ρε παιδια για τη φοροδιαφυγη...Εδω υπαρχουν βυσματικες μεταθεσεις σε εφοριες που εχουν ταριφα. Οταν 3500000 φορολογουμενοι δε πληρωνουν, δικαιως, φορο, τι νοημα εχει να καθονται στις εφοριες οι υπαλληλοι και να επεξεργαζονται μηδενικες δηλωσεις αντι να τους αμολησουν εξω να κυνηγήσουν οτι υπαρχει...

Για να μη αρχισουμε με το λαθρεμποριο καυσιμων απο τη Τουρκιά με καθε ειδους πλεούμενο

NickE60
11-03-10, 21:08
Και όσο για τη φοροδιαφυγή που λένε τα λαμόγια εγώ ένα
έχω να πω.
Ρεεεεε τπτ δε χρωστάμε στους ******ηδες που κυβερνανε.
Για αυτά που μας προσφέρουν τους πληρώνουμε όλοι μας
πολύ μα παρά πολύ αδρά. ΑΕΙ σηχτιρ πια με το γαμημενο
κράτος πια. Συνεταιρος στα κέρδη και ουδέτερος στις ζημιές.
Πληρώνουμε το ΦΠΑ σήμερα για να το εισπραξουμε έξι μήνες
μετά από ένα κωλοχαρτο που μπορεί να μην πληρωθεί από
ένα σύστημα καθολα νόμιμο το οποίο καλύπτει τον εκδότη που
δε θα πληρώσει και αφήνοντας τον εισπρακτορα ερμεο.
Ρε ουστ από εδώ πέρα...

Γεια στο στόμα σου! Για να συνεχίσουμε να υπάρχουμε ..και να μη βάλουμε λουκέτο, χρηματοδοτούμε τους πελάτες, πληρώνουμε το ΦΠΑ τους από την τσέπη μας ....και αν είμαστε τυχεροί και δεν έχει βαρέσει κανόνι ο πελάτης όταν έρθει η μέρα να εισπραχτούν τα "κολόχαρτα" ...μετά από πολύ προσπάθεια άγχος και κυνηγητό, τα χρήματα που θα πάρεις πρέπει άμεσα να τα καταθέσεις, γιατί αν συνεχίζεις να λειτουργείς σαν εταιρία, έχεις λειτουργικά έξοδα και χρωστάς και σε προμηθευτές...

Αν τώρα θέλεις να πάρεις ένα μεγάλο μέρος του ποσού του "κολόχαρτου" σε μετρητά, τα καταθέτεις στο "πλαφόν" και εκτός από συνεταίρος με την εφορία, γίνεσαι και συνεταίρος με την τράπεζα (όπου στην πραγματικότητα, για να μπορέσεις να "κινηθείς" πρέπει να μοιραστείς το πραγματικό σου κέρδος με αυτήν) ... και το πιο απαράδεκτο απ' όλα είναι το ότι αν δεν πληρωθούν στην ώρα τους απ' τον πελάτη-εκδότη στην τράπεζα, η τράπεζα κυνηγάει εμένα ζητώντας να επιστρέψω άμεσα το ποσό και να ψάξω εγώ να βρω την άκρη με τον κακοπληρωτή ...και ******* και δαρμένος δηλαδή!! ...άσχετα αν η τράπεζα μέσα από τα συστήματα παρακολούθησης αξιοπιστίας που έχει, έχει βεβαιωθεί ότι ο πελάτης μου είναι φερέγγυος. Ευθύνη όμως για το τι θα συμβεί τελικά καμία.... Αξιόπιστο και τίμιο Τραπεζικό σύστημα λέγεται αυτό!!!

Γι αυτό, το καινούριο "trend" που κυκλοφορεί τελευταία είναι μετρητά, αλλά η εξόφληση γίνεται σε 3-4 μήνες από την έκδοση του τιμολογίου. Γίνεται μεταξύ σοβαρών εταιριών, και σκοπό έχει να κινηθεί η αγορά υγιέστερα, χωρίς να έχει καμία ανάγκη τις επιταγές, και τα συνεταιριλίκια με τις τράπεζες και το πλαφόν τους. Με τις επιταγές έτσι κι αλλιώς δεν σε καλύπτει καμία τράπεζα αν δεν πληρωθούν, το κύριο αποδεικτικό στοιχείο είναι το ανεξόφλητο τιμολόγιο, οπότε -αν δεν εξοφληθείς- έτσι ή αλλιώς, αναγκάζεσαι να πας δικαστικά ..οπότε τι είχες τι έχασες..

α, και στο τέλος της χρήσης θα φορολογηθείς και με 30-40% επί των κερδών σου ...κι ας είσαι στα δικαστήρια με τους πελάτες κι ας μην έχεις πάρει φράγκο... 2-3 τέτοια να σου τύχουν και καθάρισες.... αυτά είναι τα σημερινά κέρδη των επαγγελματιών... μια μαλακία και μισή ...1000 φορές υπάλληλος...

Dathanaso
12-03-10, 00:32
οτι και να λεμε εχει μια βαση .....το θεμα ειναι πως ειμαστε οτι να ναι...
ανοιξε η κυβερνηση λογαριασμο αλληλεγγυης σε τραπεζα ωστε να βοηθησουμε να φυγει το χρεος της,δεν ξερω αν το ακουσατε ...παει ενας παππους να βαλει την συνταξη 701 ευρω και πληρωνει και την προμηθεια 3.5ευρω
τι να λεμε τωρα εγω δεν ειδα κανα βουλευτη να παρει τις καμερες και να παει ως υποδειγμα να δει ο λαος την κινηση.
Οι δημοσιοι υπαλληλοι....ναι βρωμαει η υποθεση και μακαρι να σωθει ο ιδιωτικος τομεας γιατι ματωνουν καθημερινα ολοι αυτοι που εχουν οικογενειες αλλα και ο δημοσιος θα αρχισει να ματωνει αυτο το μηνα.μειον 200 ευρω στα επιδοματα απο συνολικο μισθο 1000 ειναι υποθεση

Z4 DCT
12-03-10, 08:44
Θεωρει κανεις ακομα οτι δεν εχει καταρευεσει και απλα μας κραταν με τεχνητες αναπνοες??????
Απλα παραθετω ενα αρθρο απο την ιστοσελιδα του σκαι.........ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ


Χάθηκε ο φάκελος για το Βατοπέδι
Όπως κατήγειλε στην τηλεόραση του ΣΚΑΪ και την εκπομπή "Πρώτη Γραμμή" ο γενικός γραμματέας του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων



«Φτερά» έκανε ο φάκελος του Βατοπεδίου από το υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων.

Μιλώντας στην τηλεόραση του ΣΚΑΪ και την εκπομπή «Πρώτη Γραμμή», ο γενικός γραμματέας του υπουργείου Γιώργος Κανελλόπουλος, είπε ότι το περιστατικό σημειώθηκε όταν ζητήθηκε να σταλούν τα έγγραφα για την υπόθεση στην εξεταστική επιτροπή. Όπως είπε χαρακτηριστικά, όταν ζητήθηκε ο φάκελος η απάντηση είπε ότι δεν υπάρχει κανένα έγγραφο με την ένδειξη Βατοπέδι.

Ο κ. Κανελλόπουλος είπε επίσης πως όταν ζητήθηκαν εξηγήσεις η απάντηση ήταν ότι η αρμόδια διευθύντρια κ. Μαντέλη, όταν βγήκε σε σύνταξη πήρε και τον σχετικό φάκελο.

Σύμφωνα πάντα με τον κ. Κανελλόπουλο, η ίδια απάντησε ότι πήρε το φάκελο για να υπερασπιστεί τον ευατό της καθώς η κ. Μαντέλη είναι κατηγορούμενη στην υπόθεση.

Ο κ. Κανελλόπουλος ανέφερε επίσης ότι οι ποινικές ευθύνες είναι σαφείς για την αφαίρεση του φακέλου από το υπουργείο.

Επισήμανε ότι τα έγγραφα πρέπει να ξεπερνούν τα 1.500 και κάποια από αυτά –όπως είπε- είναι σε ηλεκτρονική μορφή.

Γνωστοποίησε ότι η υπουργός Κατερίνα Μπατζελή έχει κάνει αναφορά στον ίδιο ανακριτή που χειρίζεται την υπόθεση του Βατοπεδίου.

Stathis
12-03-10, 09:11
δεν υπαρχει κρατος... αλλα δεν υπαρχει και τσιπα... γνωστα και τα δυο δυστυχως.

NickE60
12-03-10, 10:39
δεν υπαρχει κρατος... αλλα δεν υπαρχει και τσιπα... γνωστα και τα δυο δυστυχως.

και το βασικότερο δεν υπάρχει σοβαρότητα....

Η μοναδική ελπίδα λέγεται ΑΝΑΠΤΥΞΗ και η περίσταση ήταν μοναδική για να επαναπροσδιοριστούν οι στόχοι. ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ! Δυστυχώς τα μέτρα που εξαγγέλθηκαν είναι προς την εντελώς αντίθετη κατεύθυνση.....:thumbsdown:

ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΧΘΕΙ Η ΧΩΡΑ ΜΑΣ, ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ, ΘΕΛΟΥΝ ΜΟΝΟΠΩΛΕΙΑ, ΘΕΛΟΥΝ ΜΙΖΕΣ, ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΡΤΕΛ, ΘΕΛΟΥΝ ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ "ΚΛΕΙΣΤΟ", ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΛΕΓΧΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΥΝ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟΥΣ.

Αναρωτηθείτε ποιοι μπορεί να είναι αυτοί. Είναι πανεύκολο!

Αν υπήρχε ανάπτυξη δεν θα μας έφταιγε κανένας δημόσιος υπάλληλος και κανένας μικροεπιχειρηματίας και κατ' επέκταση ιδιωτικός υπάλληλος..... κάποια προνόμια που έχουν οι δημόσιοι είναι προκλητικά, αλλά αν υπήρχε ανάπτυξη, πολύ λίγο θα μας απασχολούσαν και σιγά σιγά από μόνα τους θα ρυθμίζονταν.
Στην κατάσταση που μας έχουν φέρει, αυτό θέλουν να πετύχουν. Να μας βάλουν να φαγωθούμε μεταξύ μας, ώστε να σταματήσει να λειτουργεί εντελώς η οικονομία μας και να διαλυθούμε εκ των έσω. Θα είναι πιο εύκολο έτσι να μας τα πάρουν όλα, σε άλλους νωρίτερα, σε άλλους πιο ανθεκτικούς λίγο αργότερα.....

Εδώ είναι η συμβουλές ενός "άσχετου" που δεν έχει να κερδίσει τίποτα, ότι κι αν κάνουμε τελικά στην Ελλάδα....

GREECE! If you want to end your economic misery, then you must be the first industrialized country to establish a "PRODUCE HERE TO SELL HERE" economic policy.

Every company and corporation should be required to produce at least 10% of their domestic sales in Greece. That means 10% of all the cars and electronic goods and construction equipment and textiles and every manufactured item which is sold in Greece would be produced in Greece! Think about not only the financial and economic impact of such a policy, consider the environmental benefits as well.

Tax-paying factories and business would spring up overnight, bringing countless good jobs, higher incomes and enormous tax revenues to Greece in a matter of weeks. These businesses could be strategically located so that all regions of Greece benefit equally from the economic upswing which would surely result from such a policy.

Unemployment would be reduced to near 0% levels! Government revenue would increase by more than 1000%! Due to the surplus in jobs created by such a policy, people could work less - 32 hours per week - and have more time for their families and own self-actualization! Wow! Even the fish in the sea and the birds in the air could breathe better and have a higher quality of life...

And if every country pursued this policy, we could end hunger, starvation and poverty over the whole entire world! The time to make truely positive changes in how we work and live and organize our economy and society has come... It's time to have a system that is fair and just and prosperous for all!

Stathis
12-03-10, 11:29
δυστυχως δεν υπαρχει ανθρωπος με @ρχιδι@, να τα εφαρμοσει αυτα...

Ptboul
12-03-10, 12:02
κρίμα μεγάλο για την ιστορία της χώρας μας πάντως η σημερινή ξεφτίλα της
ελλάδος. της ελλάδος μας που έχει γενήσει και θάψει ΤΑ ΠΑΛΗΚΑΡΙΑ για να
ζούμε σήμερα εμείς σαν έλληνες μαζί με τους ξεφτίλες τους πολιτικούς μας.
προετοιμαστείτε για τα χειρότερα μάγκες.

Δείχνει λίγο άσχετο με το θρεντ αλλά το θεωρώ βάση για όλα τα θέματα που έχουν προκύψει κ θα προκύψουν για όλα όσα συμβαίνουν κ ακούμε αυτή τη περίοδο.

Όταν η απόσταση μεταξύ των διακηρύξεων μιας κυβέρνησης και των πράξεων των οργάνων της, είναι τόσο αβυσσαλέα, και όταν κάποιοι νεαροί αστυνομικοί έχουν μετατραπεί σε πραιτοριανούς που «κατόπιν ανωτέρας διαταγής;» προπηλακίζουν και ψεκάζουν σε απόσταση αναπνοής ακόμα και το Μανώλη Γλέζο, τότε αυτός ο τόπος και αυτός ο Λαός δεν έχουν μέλλον.

Όταν οι αυτοαποκαλούμενοι «αντεξουσιαστές στην κυβέρνηση», (τη στιγμή μάλιστα που ο γερμανικός τύπος λοιδορεί την Ελλάδα και κορυφαίοι Γερμανοί πολιτικοί μας ζητούν να πουλήσουμε τον Παρθενώνα για να ξεπληρώσουμε τα χρέη για τη δημιουργία των οποίων η Γερμανία είναι διαχρονικά υπέυθυνη), προπηλακίζουν και ψεκάζουν, το παγκόσμιο σύμβολο του αντιφασιστικού αγώνα, προπηλακίζουν και ψεκάζουν δηλαδή την ιστορία της χώρας τους, τότε οι ίδιοι, αντικειμενικά και ανεξάρτητα από διακηρύξεις και προθέσεις, μετατρέπονται, σε τιμωρούς του ήθους, της πράξης και του παραδείγματος γενναιότητας των νέων και γίνονται φύλακες του καπιταλιστικού Ζόφου.

Όταν όλα αυτά συμβαίνουν στην Ελλάδα και στον πλανήτη Γη του 21ου αιώνα, τότε η Ελλάδα κινδυνεύει, τότε ο ανθρώπινος πολιτισμός κινδυνεύει και καλά θα κάνουν οι δυνάμεις της Εργασίας, της Επιστήμης και του Πολιτισμού να αναλάβουν, ως σύγχρονοι Γλέζοι, το ιστορικό τους χρέος και να τρέξουν προς τις Θερμοπύλες, πριν είναι πολύ αργά, πριν ξαναστηθεί η σημαία του παγκοσμιοποιημένου Φασισμού στην Ακρόπολη για να κρύβει από την Ανθρωπότητα τον Παρθενώνα.


του Κώστα Λάμπου

z3 2.2
14-03-10, 22:44
Πολυ καλα τα λες Παναγιωτη αλλα εχεις σκεφτει οτι ισως ο πολυ συμπαθης κ.Γλεζος ηταν θυμα προβοκατορων?
Το θεωρεις πολυ απιθανο να τον "εβαλαν" πρωτη γραμμη σε εκεινο ακριβως το μπλοκ εκεινη ακριβως τη στιγμη και να κατευθυνθηκαν επιτηδες προς τους αστυνομικους με τα χημικα?

Ξερω ακουγεται πολυ τραβηγμενο......αλλα για να στο λεω.......
Ακουσα και αλλα διαφορα για κεινη τη μερα απο καποιον ανθρωπο που ολοι γνωριζουμε και με αφησαν με το στομα ανοιχτο.
Να σημειωθει οτι ηταν (λεω γω τωρα...) και οι καμερες stand by εκεινη τη στιγμη...και τα πλανα ειναι λιγακι "κουνημενα" και καλα....
Παιδια μιλαμε για μεγαλο θεατρο

Driver M
14-03-10, 23:36
Πολυ καλα τα λες Παναγιωτη αλλα εχεις σκεφτει οτι ισως ο πολυ συμπαθης κ.Γλεζος ηταν θυμα προβοκατορων?
Το θεωρεις πολυ απιθανο να τον "εβαλαν" πρωτη γραμμη σε εκεινο ακριβως το μπλοκ εκεινη ακριβως τη στιγμη και να κατευθυνθηκαν επιτηδες προς τους αστυνομικους με τα χημικα?

Ξερω ακουγεται πολυ τραβηγμενο......αλλα για να στο λεω.......
Ακουσα και αλλα διαφορα για κεινη τη μερα απο καποιον ανθρωπο που ολοι γνωριζουμε και με αφησαν με το στομα ανοιχτο.
Να σημειωθει οτι ηταν (λεω γω τωρα...) και οι καμερες stand by εκεινη τη στιγμη...και τα πλανα ειναι λιγακι "κουνημενα" και καλα....
Παιδια μιλαμε για μεγαλο θεατρο

Μήπως και ο ΜΑΤατζής που έριξε τα χημικά στο πρόσωπο του Γλέζου, ήταν αριστεριστής και το έκανε σε συνενόηση με αυτόν, για να δημιουργηθεί ντόρος? :whistle:

Κοροϊδευόμαστε ρε παιδιά? Και οι κάμερες (για του λόγου το αληθές) δεν ήταν από κανάλια, αλλά από κάποιο παιδί που βρισκόταν εκεί κοντά. Συνεπώς, δεν είναι τεχνηέντως κουνημένη, αλλά πολύ φυσιολογικά λόγω του πανικού που επικρατούσε. Αρκετοί τέτοιοι ερασιτέχνες καμεραμάν άλλωστε, υπάρχουν στις πορείες για να καταγράφουν καταχρήσεις εξουσίας από όργανα της τάξης. Θυμόμαστε όλοι την περίφημη ζαρτινιέρα. Άλλωστε, όποιος έχει κατέβει έστω και μια φορά σε διαδήλωση, έχει δει τη συμπεριφορά ορισμένων (το τονίζω ορισμένων, όχι όλων) ένστολων, που δε σέβονται ούτε γυναίκες, ούτε παιδιά, ούτε γέρους, ούτε τίποτα. Ε, ένας τέτοιος ψέκασε τα χημικά και στον γηραιό αγωνιστή και είναι χρέος όλων μας να τον καταδικάζουμε και όχι να κάνουμε θεωρίες συνωμοσίας για να δικαιολογήσουμε-εξηγήσουμε τα αδικαιολόγητα. Τα υπόλοιπα ανήκουν στη σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας.

z3 2.2
14-03-10, 23:48
Eισαι σωστος αγαπητε Driver M αλλα πολλες φορες δεν παει το μυαλο μας σε καταστασεις που αν τις δεις "απ εξω" μονο γελειες και υπερβολικες φαινονται!
Δεν ασχολουμαι με τα πολιτικα (καλως η κακως) και δεν εχω ουτε τις γνωσεις ουτε την παιδεια να σχολιασω το παραμικρο αλλα εχω καποιες αποψες στιριζομενες σε γεγονοτα και καταστασεις που τυχαινει να γνωριζω απο αλλη "σκοπια"...τωρα ποιος λεει αληθεια και ποιος λεει ψεμματα παλι δεν ειμαι σε θεση να κρινω.

Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι πολλα απο τα καθημερινα τεκτενομενα εχουν λιγη "δουλιτσα" απο πισω τους που περναει απαρατηριτη πολλες φορες.
Τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο.

bimmer-corfu
15-03-10, 08:15
Για εσας που ο μοναδικος εχθρος αλλα και "λυση" ειναι οι δημ υπαλληλοι.
Εχετε την παραμικρη ιδεα απο ποτε οι προσληψεις στο δημοσιο γινονται αποκλειστικα και μονο μεσο ΑΣΕΠ
Την επομενη φορα που θα βρεθειτε σε καποιο νοσοκομειο( αχρειαστο να ειναι) τοτε να δουμε αν θα συνεχισει κανεις να πιστευει για υπεραριθμους που τα ξυνουν!!.
Οσο για τις 500000- 700000 υπεραριθμους μηπως μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος, ανεφερε υπηρεσιες με στοιχεια ομως!!
Οι εργαζομενοι και στο δημ τομεα χωριζονται σε κλαδους και κλιμακια αναλογα το επιπεδο σπουδων του καθενα και βαση αυτου εχουν αρμοδιοτητες και ευθυνες.
Μη τα ισοπεδωνουμε ολα τωρα.
Η εργασια χωριζεται σε δυο μερη σε εργαζομενους και σε εργοδοτες, αμοιβαιος σεβασμος και τηρηση υποχρεωσεων και ευθυνων ενθεν και ενθεν χρειαζεται τιποτα περισσοτερο και το σπουδαιοτερο μη τα βαζετε με αλλους εργαζομενους, θα'ρθει η ωρα που θα μπειτε στο στοχαστρο και ισως χρειαστειτε την βοηθεια τους.

Γιάννη δεν είπε κανείς για υπεράριθμους σε νοσοκομεία, εκεί τα προβλήματα είναι άλλα

bimmer-corfu
15-03-10, 08:20
Μήπως και ο ΜΑΤατζής που έριξε τα χημικά στο πρόσωπο του Γλέζου, ήταν αριστεριστής και το έκανε σε συνενόηση με αυτόν, για να δημιουργηθεί ντόρος? :whistle:

Κοροϊδευόμαστε ρε παιδιά? Και οι κάμερες (για του λόγου το αληθές) δεν ήταν από κανάλια, αλλά από κάποιο παιδί που βρισκόταν εκεί κοντά. Συνεπώς, δεν είναι τεχνηέντως κουνημένη, αλλά πολύ φυσιολογικά λόγω του πανικού που επικρατούσε. Αρκετοί τέτοιοι ερασιτέχνες καμεραμάν άλλωστε, υπάρχουν στις πορείες για να καταγράφουν καταχρήσεις εξουσίας από όργανα της τάξης. Θυμόμαστε όλοι την περίφημη ζαρτινιέρα. Άλλωστε, όποιος έχει κατέβει έστω και μια φορά σε διαδήλωση, έχει δει τη συμπεριφορά ορισμένων (το τονίζω ορισμένων, όχι όλων) ένστολων, που δε σέβονται ούτε γυναίκες, ούτε παιδιά, ούτε γέρους, ούτε τίποτα. Ε, ένας τέτοιος ψέκασε τα χημικά και στον γηραιό αγωνιστή και είναι χρέος όλων μας να τον καταδικάζουμε και όχι να κάνουμε θεωρίες συνωμοσίας για να δικαιολογήσουμε-εξηγήσουμε τα αδικαιολόγητα. Τα υπόλοιπα ανήκουν στη σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας.

κανείς όμως σε αυτή τη χώρα δεν λέει τι έκαναν όλοι αυτοί επάνω στον άγνωστο στρατιώτη

strof
15-03-10, 16:40
Κάπου διάβασα πως μας ζήτησαν να πουλήσουμε τα νησια... Δεν αρχίζουμε να το σκεφτόμαστε σιγά- σιγά γιατι μετά από αυτό (https://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=114265&cid=5) και θα μας τα πάρουν και δεν θα πάρουμε ούτε ένα ευρώ....

z3 2.2
15-03-10, 17:13
νησακια??? μολων λαβε βαρβαροι.:thefinger:

Driver M
15-03-10, 17:33
κανείς όμως σε αυτή τη χώρα δεν λέει τι έκαναν όλοι αυτοί επάνω στον άγνωστο στρατιώτη

Έτερον εκάτερον και συμψηφισμοί σε τέτοια θέματα δε γίνονται.

Ο Γλέζος πάντως και αυτοί που ήταν τριγύρω του, δεν πείραξαν κανένα μνημείο, ούτε κουκούλες φορούσαν, ούτε πέτρες πετούσαν ούτε τίποτε. Εκτός και αν ένα πανό αποτελεί εγκληματική ενέργεια και πρέπει να δέρνουμε όσους το στήνουν. Αλλά και πάλι, θα έπρεπε να γίνει προσαγωγή και όχι πέταγμα χημικών σε έναν άνθρωπο 90 σχεδόν ετών, άσχετα από την ιστορία που κουβαλάει στις πλάτες του.

Πάντως, ακόμα και ο αστυνομικός που το έκανε ζήτησε συγνώμη, τώρα γιατί καθόμαστε και κουβεντιάζουμε τα αυτονόητα (ότι αυτό που έγινε ήταν παντελώς λανθασμένο), δε μπορώ να το καταλάβω...

Κωνσταντίνος
15-03-10, 17:47
Εχετε την εντύπωση πως τα όργανα που ήσαν εκεί γνωρίζουν τι εστί Μανώλης Γλέζος.................

ZWMZ
15-03-10, 19:35
Εχετε την εντύπωση πως τα όργανα που ήσαν εκεί γνωρίζουν τι εστί Μανώλης Γλέζος.................

Κι εγω αυτο πιστευω αλλα αυτο ειναι συγχρονως και το πιο δυσαρεστο
αν το αναλογιστεις

Driver M
15-03-10, 19:42
Εχετε την εντύπωση πως τα όργανα που ήσαν εκεί γνωρίζουν τι εστί Μανώλης Γλέζος.................

Kι εγώ αμφιβάλλω αν τον γνωρίζανε, αφού ούτε τραγουδιστής είναι, ούτε δημοσιογράφος, ούτε ποδοσφαιριστής, πρόσωπα τα οποία, δυστυχώς, είναι τα μόνα πλέον που χαίρουν αναγνώρισης από την πλειοψηφία της ελληνικής κοινωνίας.
Πάντως, δε χρειάζεται να ξέρεις ποιος είναι ο άνθρωπος, αυτός για να μη του ρίξεις χημικά. Και μόνο η ηλικία του αρκεί.

Thomelef
15-03-10, 19:44
Kι εγώ αμφιβάλλω αν τον γνωρίζανε, αφού ούτε τραγουδιστής είναι, ούτε δημοσιογράφος, ούτε ποδοσφαιριστής, πρόσωπα τα οποία, δυστυχώς, είναι τα μόνα πλέον που χαίρουν αναγνώρισης από την πλειοψηφία της ελληνικής κοινωνίας.
Πάντως, δε χρειάζεται να ξέρεις ποιος είναι ο άνθρωπος, αυτός για να μη του ρίξεις χημικά. Και μόνο η ηλικία του αρκεί.


Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου στο παραπάνω φίλε.

fanisk
15-03-10, 22:16
Εχετε την εντύπωση πως τα όργανα που ήσαν εκεί γνωρίζουν τι εστί Μανώλης Γλέζος.................

Δεν ειναι ο Γλεζος το θεμα, θα μπορουσε να ειναι ο παππους του ΜΑΤατζη..πρεπει να τον ψεκασει?

Το θεμα πηρε διαστασεις επειδη ηταν ο Γλεζος, αμα ηταν κανας "τυχαιος" ηλικιωμενος δεν θα το μαθαινε κανεις εκτος απο οσους ηταν μπροστα.

Z4 DCT
24-03-10, 12:35
Υπαρχει κατι για το οποιο να μην εχει παρει ''μπαξισι'' ο ελληνας???

Δίωξη κατά της αυτοκινητοβιομηχανίας Daimler

Δίωξη των αμερικανικών αρχών στην αυτοκινητοβιομηχανία Daimler που εδρεύει στη Γερμανία και μεταξύ άλλων κατασκευάζει τα αυτοκίνητα Mercedes - Benz.

Την κατηγορούν ότι δωροδόκησε με δεκάδες εκατομμύρια δολάρια αξιωματούχους 22 χωρών συμπεριλαμβανομένης της Κίνας, της Ρωσίας, της Αιγύπτου και της Ελλάδας.

Σύμφωνα με το BBC, τα χρήματα, όπως υποστηρίζουν οι αμερικανικές αρχές, είχαν ως στόχο να πείσουν τις κυβερνήσεις των ξένων κρατών να υπογράψουν συμφωνίες για αγορές οχημάτων αξίας εκατοντάδων εκατομμυρίων δολαρίων, από το 1998 μέχρι το 2008.

πηγη.σκαι