PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά πόσο μας κοστίζουν τα "καμάρια" μας ?



VanVIC
27-12-09, 00:44
Με την τρέλα που κουβαλάμε, ρίχνουμε τόσο χρήμα στα αυτοκίνητά μας που στο τέλος αν κάνουμε σούμα (αν τολμάμε!) καταλαβαίνουμε οτι ξοδέυουμε υπερβολικά.
Δε συμφωνείτε ?
ΟΚ, άρρωστοι είμαστε, δε λέω, αλλά αν δεν μας μαζέψει κανείς, δεν μας βλέπω καλά.
Εγω τουλάχιστον κοντευω να πληρώσω το "καμάρι" μου άλλη μια φορά (ναι, καλά, αυτά last year, τώρα πλέον...).
Για κάντε απολογισμό.
Μήπως με τα χρήματα που έχετε ξοδέψει, αγοράζατε πολύ καλύτερο ΒΜW ?
Υπάρχουν και εξαιρέσεις: Μ6 (τί να βάλεις? όλα τα έχει) δεν έχει καλύτερο (μέχρι σήμερα τουλάχιστον).
Στο τέλος όμως, οτι και να πούμε, όσο και να καταλαβαίνουμε οτι δεν λειτουργούμε λογικά, μας αρέσει να "τα χώνουμε" και να κάνουμε ξεχωριστά τα "καμάρια" μας.
Ετσι δεν είναι ?

Action Man
27-12-09, 01:04
Στην μπλέ Ε30,ξόδεψα περίπου 12.000¤(για να είναι αξιόλογη στη πίστα-πλέον είναι garaze queen)
Στην ασημί Ε30,ξόδεψα περίπου 4.000¤+τα πράγματα που έβγαλα από την μπλέ.(χρήση πίστας,αλλά και καμιά βόλτα)
Στην ασημί Μ3 Ε30,δεν έχω ξοδέψει τπτ,γιατί είναι μονίμος παρκαρισμένη(μόνο τυπική συντήρηση)

Στο καινούργιο(οικογενειακό) που θα πάρω,μόνο ανάρτηση(κάτι σε coilover) και τπτ άλλο...

Δέν θέλω να πιάσω το παρελθόν,γιατί θα πέσει κλάμα(golf MK2 vr6 εν έτη 1995 και διάφορες άλλες μλκιες στα μετέπειτα χρόνια.....αιμοδοσία)

VanVIC
27-12-09, 01:06
Κατ'αρχήν καλώς ήρθες...
Εδώ μιλάμε για "επενδύσεις" κύριε (χιχιχιχιχι)

Stathis
27-12-09, 01:21
και ομως βαγγελη ακομα και σε Μ6 μπορεις να ριξεις πανω απο 120 χιλιαρικα...
(εχω γνωστο που το εχει κανει... πολλοι το ξερετε το αμαξι...)

εγω εχω ριξει κανενα 15αρι στο δικο μου... σπορ καταλυτες, προγραμμα, φρενα, κατι φιλετα καρμπον, ενα μοντουλ τηλεορασης (το ηθελε η γυναικα), ipod και κατι αλλα ψιλολογια...

τη γρια την πηρα σχεδον αψογη, αλλα το χιλιαρικακι εως τωρα το εχει "φαει"...

περισσοτερα εχω ριξει στο σμαρτ και στο αλλο χομπι μου με τα διτροχα (μηχανακια, βεσπες κλπ...)
πεταμενα λεφτα πολλα απ' αυτα, αλλα... στερνη μου γνωση να σ' ειχα πρωτα...

καλως τον παντελη...

Stamatis
27-12-09, 01:23
να μιλήσω.... να μη μιλήσω.....
ας μην μιλήσω......

δεν θα μιλήσω......

VanVIC
27-12-09, 01:25
και ομως βαγγελη ακομα και σε Μ6 μπορεις να ριξεις πανω απο 120 χιλιαρικα...
(εχω γνωστο που το εχει κανει... πολλοι το ξερετε το αμαξι...)

...

Ναί έχεις δίκιο, όταν είχα γράψει το συγκεκριμένο κέιμενο νομίζω δεν είχε βγεί καν το huricanne.

merlin
27-12-09, 03:06
να μιλήσω.... να μη μιλήσω.....
ας μην μιλήσω......

δεν θα μιλήσω......

Και εγώ τι να πω.... και για τα αυτοκίνητα και για τα μηχανάκια !!!

Γύρω στο δεκάρικο στο Μ3, χαλαρά και χωρίς να το πολυκαταλάβω, με εξαίρεση την akrapovic, που την κατάλαβα και εγώ και οι γείτονες !

:mpaks::mpaks::mpaks:

stratos
27-12-09, 05:07
Το αυτοκίνητο μου είναι στα πρώτα στάδια βελτίωσης του.

Έμπαξα παράλληλο εγκέφαλο (1300 euro) και σκάστρες Forge (240 Euro) και η τιμή είναι σχετικά χαμηλή γιατί τα έφερα απο έξω.

Επίσης στον δρόμο είναι τα ελεύθερα downpipes (700 euro χωρίς το τελωνείο και τα περαστικά).

Σύνολο 2240 euro ώς τώρα....

HULK
27-12-09, 06:48
Το θεμα ειναι οταν ριχνεις χρηματα στα αυτοκινητα να μην τα στερησε απο κατι αλλο πιο σημαντικο και να μην μπλεκεις οσο μπορεις και με δοσεις τοτε μπορεις να κοιμασαι πιο ησυχος τα βραδια....

deepBLUE
27-12-09, 10:44
Αστο ....
Νομιζω οτι ειναι μεγαλη κουβεντα το ποΟΟΟσο...
Ολοι μας παντος λιγο πολυ τα εχουμε ακουμπησει με το μονο βεβαιο οτι ποτε μα ποτε δε θα τα παρουμε πισω !!
Αλλα χαλαλι αφου αυτο μας κανει να νιωθουμε .....καλα...σουπερ..παιδια....... λπ κλπ !!! :mpaks:

deepBLUE
27-12-09, 10:45
Το αυτοκίνητο μου είναι στα πρώτα στάδια βελτίωσης του.

Έμπαξα παράλληλο εγκέφαλο (1300 euro) και σκάστρες Forge (240 Euro) και η τιμή είναι σχετικά χαμηλή γιατί τα έφερα απο έξω.

Επίσης στον δρόμο είναι τα ελεύθερα downpipes (700 euro χωρίς το τελωνείο και τα περαστικά).

Σύνολο 2240 euro ώς τώρα....

Και με πολυ καλα αποτελεσματα θα ελεγα εγω !!!!!

Vasilis
27-12-09, 11:09
φιλαρακια μου......46.500 το πηρα καινουργιο...κ με κατι προσφατους υπολογισμους μεσα σε 5 χρονια ξαναφτανω αυτο το ποσο....!!!
Καλα να μαστε κ οσο αντεχει η τσεπη μας.....τωρα αν ειναι λαθος κινηση ή οχι....?Εγω παντως την χαρα του μαξιματος δεν την αλλαζω με τιποτα!!!