PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια βοηθεια παρακαλω



ntinos
03-01-13, 14:56
Φιλε συμφορουμιτη σε ευχαριστω που εκανες τον κοπο να διαβασεις το νημα στην κατηγορια της συντηρησης που ανοιξα χωρις να εχω πεμβε... :original:

Αφτασα λοιπον τα 30.000 χλμ.

Λεει ο κατασκευστης:

30.οοο λαδια φιλτρο (μικρο σερβις)
60.οοο λαδια φιλτρο και διαφορα αλλα (μεγαλο σερβις)
-----------------------------

Στα 15.οοο αλλαξα λαδια φιλτρο. Παιρνω τηλεφωνο για ραντεβου σημερα σε καποιο συνεργειο (οχι αντιπροσωπια) και μου λεει λαδια/φιλτρο λαδιου/φιλτρο αερος "καποια αλλα πραγματακια", κοστος 160 ευρω στο περιπου.

Του λεω εγω θελω μονο λαδι & φιλτρο αερος.
Μου λεει οτι μην ακους τι λεει η αντιπροσωπια, "θα σου δειξω την μπιχλα που θα εχει το φιλτρο αερος, και θα μου πεις μετα"

Στο καπακι τηλεφωνω στην αντιπροσωπια, και στη ερωτηση τι χρειαζεται να κανω στα 30000χλμ (ενα χρονο) μου λενε λαδι+φιλτρο.

Στην ερωτηση μου "φιλτρο αερος"?, μου απαντησαν πως αυτο αλλαζει στα 60.000

Κοστος αλλαγης λαδι/φιλτρο 80 ευρω.

Επειδη δεν χρωσταω +80 ευρω, τι λετε να πραξω ?

ghost-rider
03-01-13, 15:49
Δλδ η αντιπροσωπεια ειναι πιο φθηνη?
Μισα λεφτα?

ntinos
03-01-13, 15:53
Οχι

Η αντιπροσωπια θελει γυρω στα 110 για λαδια φιλτρο

Μονο για λαδια-φιλτρο ο αλλος θελει 80

Αυτος ο αλλος ομως λεει πως πρεπει να γινουν και καποιες αλλες εργασιες (πχ, αλλαγη φιλτρο αερος), ενω η επισημη αντιπροσωπια λεει πως η αλλαγη φιλτρου αερος προβλεπεται για τις 60.οοο χλμ.

GiannisRob
03-01-13, 15:59
Το φίλτρο αέρα είναι άμεσα προσβάσιμο από σένα, και μπορείς να κατέβεις κάτω, να ανοίξεις τα κλιψάκια από το φιλτροκούτι και να δεις σε τι κατάσταση είναι. Αν όντως είναι γεμάτο σκόνη, σκέψου το.

Αν, όμως, όχι, επέμεινε στο άλλο συνεργείο να κάνεις μόνο αυτά που θέλεις, δηλαδή τα λάδια.

Τώρα για να σου λέει ο άλλος "και κάτι άλλα πραγματάκια" σα 160¤, όλο και κάτι θα έχει στο νου του. Μπορεί να νομίζει ότι θες να κάνεις και σέρβις, ότι δεν έχεις την παραμικρή ιδέα από μηχανολογικά, μπορεί να θέλει απλά να στα φάει, μπορεί όντως το συγκεκριμένο μοτέρ να έχει κάποιες ιδιαιτερότητες. Πολλά πράγματα, και δεν μπορείς να σχηματίσεις άποψη απ' το τηλέφωνο.

Γνώμη μου είναι το εξής: Κοίτα από περιέργεια το φίλτρο αέρα μόνος σου, και επέμεινε στο να σου αλλάξει μόνο τα λάδια.

ghost-rider
03-01-13, 16:09
Ααα...
Οκ... απλα το ζητημα ειναι να κανεις η να μην κανεις τα υπολοιπα δλδ?
Κοιτα το φιλτρο μπορεις να το φυσηξεις μια φορα. Και μετα απο αλλα τοσα χλμ το αλλαζεις.
Τωρα τα υπολοιπα που θελει να σου φτιαξει δεν ξερω τι ειναι.
Ε, αμα τον βλεπεις οτι με το ζορι παει να ανεβασει το κοστολογιο ηρθε η ωρα να αλλαξεις μαστορα.

Παντως για τα ιδια πραγματα να εχει μονο 30 ευρω διαφορα απο την αντιπροσωπεια ειναι πολυ λιγο. Οχι?
Νομιζω πρεπει οπως και να εχει να βεβαιωθεις οτι χρησιμοποιει προιοντα ισαξια των εργοστασιακων.
Και οτι δεν βαζει πχ φιλτρα της alco αλλα της mann για παραδειγμα(τυχαια αναφερω την πιο φθηνη και μια επωνυμη εταιρεια). Η τα λαδια του δεν ειναι πχ των 5 ευρω το λιτρο(οπως κατι μουφε που το παιζουν οριτζιναλ) αλλα πχ ενα επωνυμο λαδι(castrol, motul κλπ) εφαμιλλο αυτου που χρησιμοποιει η αντιπροσωπεια...

ntinos
03-01-13, 16:13
Ευχαριστω πολυ παιδια.

Θα παω αυριο απο εκει (πρωτη φορα, δεν εχω ξακαπαει) και θα κανω τον αλευρωμενο.

Να δω πως τα μου το παιξει...

Bazil Van Sinner
03-01-13, 16:38
Για τι αμαξι μιλαμε?

Το φιλτρο,οπως ειπαν τα παιδια,τσεκαρε το μια,αναλογα το μερος που ζεις και την χρηση,γεμιζει.
Βασικα οτι αμαξι και να ειναι ,στην πραγματικοτητα θελει μονο λαδια σ'αυτα τα χιλιομετρα.Πρεπει να τσεκαρεις ομως τα φιλτρα σου,φιλτρο βενζινης πιθανον να χρειαστεις,νατσεκαρεις οπωσδηποτε τα υγρα στα φρενα,υδραυλικα,και αναλογως πραττεις!
Εχει ξανασυζητηθει και θα ξανγινει για απειρες φορες,τα περι συνεργειων!
Α και κοψτους απ την αρχη οτι δεν θελεις αντιθαμβωτικο τζαμιων που το πουλανε 18ευρω και αρωματικο καμπινας κανα 15αρι!!!!

Panos 316T
03-01-13, 16:43
πατριωωωτ ,
η αλλαγη φιλτρου καλο κανει ασχετα τι λεει η αντιπροσωπεια , its up to you.
Μπορεις να το κανεις οπως σου εγραψε παραπανω ο rider.

Το σημαντικο ειναι τα λαδια , οπως και δηποτε τα προβλεπομενα. Στη θεση σου θα αλλαζα και φιλτρο λαδιου.

oldcarskickass
03-01-13, 16:46
Το ότι δε στα άλλαξε από μόνος του αλλά σε ενημέρωσε πρώτα σημαίνει ότι δεν περιμένει να στα φάει απλά σε ενημερώνει.

Ίσως όντως να είναι βρώμικο και να θέλει αλλαγή.

ntinos
03-01-13, 16:48
Λαδια και φιλτρο λαδιου θα ζητησω να μουαλλαξουν, και να κανουν τον προβλεπομενο ελεγχο. Φρενα, υγρα κλπ.

Θα τους δωσω στρογγυλα 80 ευρω, το οποιο και θα συμφωνηθει πριν αρχισουν.

Το φιλτρο θα το δω μονος μου και θα αμα μου φερει αηδια, το αλλαζω σε δευτερο χρονο (φανταζομαι δεν χρειαζεται και καμια επιστημη)
Ο αμαξακι δεν κυκλοφορει σε κινηση, το 70% τα εχει κανει στην παραλιακη μετα την Βαρκιζα, το πολυ πολυ να εχει πιασει (το φιλτρο) λιγο αλμυρα :D

ntinos
03-01-13, 16:53
Το ότι δε στα άλλαξε από μόνος του αλλά σε ενημέρωσε πρώτα σημαίνει ότι δεν περιμένει να στα φάει απλά σε ενημερώνει.

Ίσως όντως να είναι βρώμικο και να θέλει αλλαγή.

Συμφωνω σχεδον.

Οταν ομως μου λεει "ασε τι σου λεει η αντιπροσωπεια, δεν ξερουν τι τους γινεται", και οτι τα λαδια πρεπει να τα αλλαζω καθε 10.000 χλμ, καπως μου φαινεται. Και χωρις να με ξερει....

Και οταν του λεω οτι καλα, για τα λαδια ο καθενας εχει την δικη του επιχειρηματολογια, μου λεει οτι με τοση κινηση χρειαζεται συχνη αλλαγη.
Του λεω κατευθειαν οτι τα χιλομετρα τα εχω κανει στην εθνικη, και πηγε να φαει τσιχλα.

Τους εξυπνακηδες, που θεωρουν οτι τον εαυτο τους γκουρου, δεν τους μπορω καθόλου...

ntinos
03-01-13, 16:57
& btw, θες 80 ευρω για λαδια και για το φιλτρο τους
Και αλλα 80 για το φιλτρο αερα. Το οποιο κοστιζει 15-20 ευρω.


Αυριο το πρωι εχω ραντευου να το παω....

Φοβαμαι πως θα το κανω οπως το ανεκδοτο με το γρυλο στο τελος.
Θα παω το πρωι, θα τον βρισω και θα φυγω :th_Laie_67-1:

fanisk
03-01-13, 17:02
Λαδια και φιλτρο λαδιου θα ζητησω να μουαλλαξουν, και να κανουν τον προβλεπομενο ελεγχο. Φρενα, υγρα κλπ.

Θα τους δωσω στρογγυλα 80 ευρω, το οποιο και θα συμφωνηθει πριν αρχισουν.

Το φιλτρο θα το δω μονος μου και θα αμα μου φερει αηδια, το αλλαζω σε δευτερο χρονο (φανταζομαι δεν χρειαζεται και καμια επιστημη)
Ο αμαξακι δεν κυκλοφορει σε κινηση, το 70% τα εχει κανει στην παραλιακη μετα την Βαρκιζα, το πολυ πολυ να εχει πιασει (το φιλτρο) λιγο αλμυρα :D

Δεν ειναι δυσκολο Ντινο, αν δεν μπορεις (που δεν νομιζω) ελα απο εδω να το αλλαξουμε μαζι. Με μικρη επιβαρυνση απο αυτα τα νοστιμα που φτιαχνεις, σου στελνω τον σπαρο κατ'οικον :th_Laie_67-1:

Bazil Van Sinner
03-01-13, 17:07
Ντινο μισο ρε φιλε,πες τι αμαξι ειναι για αν ειναι καποιο που θελει 4λιτρα λαδι και τα 80 πολλα ειναι!Δεν ειναι δα και Η ΤΕΧΝΗ για να αλλαξεις λαδια και φιλτρο σε αμαξι!Τεχνη θελει για να αλλαξεις την λαμπα σε Fiat Panda,νταξ,συμφωνο,αλλα οχι για λαδια.Γιατι?
Γιατι 4lt x 8E =32E
1 x 6e =6E
+ _____
38E και καθαρησες!

alexk
03-01-13, 17:10
Ενδιαφέρον αυτό :)
Η BMW δεν ξέρει καθέ πότε θέλει αλλαγή το φίλτρο αέρος αλλά ξέρει ο μάστορας :th_Laie_67-1:
Λες και μένετε στη Σαχάρα ρε παιδιά.

Καλό είναι να τα αλλάξεις τα λάδια.
Είσαι σίγουρος όμως ότι αυτός κάνει σωστή δουλειά ?
Είτε πήγαινέ το στην αντιπροσωπεία είτε πάρε λάδι + φίλτρο και άλλαξέ τα μόνος σου.

ntinos
03-01-13, 17:11
Ντινο μισο ρε φιλε,πες τι αμαξι ειναι για αν ειναι καποιο που θελει 4λιτρα λαδι και τα 80 πολλα ειναι!Δεν ειναι δα και Η ΤΕΧΝΗ για να αλλαξεις λαδια και φιλτρο σε αμαξι!Τεχνη θελει για να αλλαξεις την λαμπα σε Fiat Panda,νταξ,συμφωνο,αλλα οχι για λαδια.Γιατι?
Γιατι 4lt x 8E =32E
1 x 6e =6E
+ _____
38E και καθαρησες!

Opel corsa 1.3 diesel. Υπαρχει προβλημα ΦΙΛΕ ??? :ranting2:








:th_Laie_67-1:

Ειμαι "υποχρεωμενος" να το παω σε αντιπροσωπια ή εξουδιοδοτημενο λογω της εγγυησης.... (εχει 4 χρονια ακομα)

Bazil Van Sinner
03-01-13, 17:16
χαχαχαχα ΟΧΙ ΦΙΛΕ!!!!!
και γω εχω ενα caddy!!!!

E αν ειναι για την εγγυηση διαλεξε το εξουσιωδοτημενο που θα σου κανει αυτα που θα του πεις ΚΑΙ με σφραγιδα!

Driver M
03-01-13, 17:29
Opel corsa 1.3 diesel. Υπαρχει προβλημα ΦΙΛΕ ??? :ranting2:








:th_Laie_67-1:

Ειμαι "υποχρεωμενος" να το παω σε αντιπροσωπια ή εξουδιοδοτημενο λογω της εγγυησης.... (εχει 4 χρονια ακομα)
Σε opel agila b πάντως που υπάρχει στην οικογένεια και το πάω εγώ για σέρβις, αλλαγή φίλτρου αέρα έχει κάθε 30.000 χλμ ή ανα 2 σέρβις.
Το θέμα είναι ότι τα 80 ευρώ που σου ζητάνε για την αλλαγή του είναι γελοιωδώς πολλά, κανα 50αρι μου κοστίζει εμένα.

Γενικά, 60.000χλμ είναι πολλά για αλλαγή φίλτρου αέρα, αλλά και 30.000 ίσως και να΄ναι λίγα. Όπως σου είπαν τα παιδιά, τσέκαρε την κατάστασή του και αν δεν έχει τίποτα τρελό, φύσα το λίγο και είσαι οκ, αλλιώς άλλαξέ το.

Πάντως, κι εγώ έχω 5ετη εγγύηση στο agila αλλά από φέτος (3 έτος) δεν το ξαναπάω σε εξουσιοδοτημένο, γιατί τα χρήματα που ζητάνε είναι αστεία πραγματικά.
80-90 ευρώ μου είπαν για αλλαγή λαδιού με φίλτρο, όταν το GM 5-30 λάδι (αυτό αποκλειστικά βάζουν στην opel) κοστίζει το βρίσκω με 7 ευρώ το λίτρο.
Πήγα λοιπόν σε μάστορα στη γειτονιά μου και με 45 ευρώ άλλαξα λάδια και φίλτρο (της opel) και τέλος.
Μέχρι τα 2 έτη που είναι η γενική εγγύηση και καλύπτονται τα πάντα, καλό είναι να πάει κάποιος σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία.
Αλλά αν είναι για να'χω 2-3 χρόνια εγγύηση παραπάνω να κοστίσει το opelακι πιο πολύ κι απ'τη bmw, δεν πειράζει θα το ρισκάρω.
Έτσι κι αλλιώς μετά τα 2 χρόνια μόνο σοβαρές βλάβες του κινητήρα καλύπτονται, τίποτ'άλλο. Ε, ένα αμάξι που συντηρείται σωστά τι να πάθει πια μέσα σε 5 χρόνια, να βαρέσει μπιέλες?
Κι αν βαρέσει τις βάρεσε, απ'το να βαράω εγώ κάθε φορά με τις υπερκοστολογήσεις των εξουσιοδοτημένων το προτιμάω.

Stefanos_Cool
03-01-13, 17:32
Φιλε συμφορουμιτη σε ευχαριστω που εκανες τον κοπο να διαβασεις το νημα στην κατηγορια της συντηρησης που ανοιξα χωρις να εχω πεμβε... :original:

Αφτασα λοιπον τα 30.000 χλμ.

Λεει ο κατασκευστης:

30.οοο λαδια φιλτρο (μικρο σερβις)
60.οοο λαδια φιλτρο και διαφορα αλλα (μεγαλο σερβις)
-----------------------------

Στα 15.οοο αλλαξα λαδια φιλτρο. Παιρνω τηλεφωνο για ραντεβου σημερα σε καποιο συνεργειο (οχι αντιπροσωπια) και μου λεει λαδια/φιλτρο λαδιου/φιλτρο αερος "καποια αλλα πραγματακια", κοστος 160 ευρω στο περιπου.

Του λεω εγω θελω μονο λαδι & φιλτρο αερος.
Μου λεει οτι μην ακους τι λεει η αντιπροσωπια, "θα σου δειξω την μπιχλα που θα εχει το φιλτρο αερος, και θα μου πεις μετα"

Στο καπακι τηλεφωνω στην αντιπροσωπια, και στη ερωτηση τι χρειαζεται να κανω στα 30000χλμ (ενα χρονο) μου λενε λαδι+φιλτρο.

Στην ερωτηση μου "φιλτρο αερος"?, μου απαντησαν πως αυτο αλλαζει στα 60.000

Κοστος αλλαγης λαδι/φιλτρο 80 ευρω.

Επειδη δεν χρωσταω +80 ευρω, τι λετε να πραξω ?

Ντίνο,

η συχνότητα αλλαγής του φίλτρου αέρος εξαρτάται αποκλειστικά από τις συνθήκες χρήσης του αυτοκινήτου σου. Η αντιπροσωπεία φυσικά δεν μπορεί να γνωρίζει αν εσύ το χρησιμοποιείς σε χωματόδρομους ή μόνο στην ε.ο., οπότε βάζουν ένα νούμερο χιλιομέτρων που βγαίνει από στατιστικές service εκατοντάδων αυτοκινήτων από διάφορους τρόπους και συνθήκες χρήσης.
Η επιλογή είναι δική σου. Άλλωστε η αλλαγή φίλτρων δεν κάνει ποτέ και πουθενά κακό πέραν της τσέπης σου (αν όντως δεν χρειάζεται)

Συνήθως οι ευσυνείδητοι επισκευαστές (πέραν των αντιπροσωπειών) βγάζουν το φίλτρο και το φυσάνε και από την εμπειρία τους κρίνουν αν θέλει αλλαγή ή αρκεί το φύσημα (το φύσημα επίσης ποτέ δεν κάνει κακό και είναι και δωρεάν)

Stefanos_Cool
03-01-13, 17:40
Ειμαι "υποχρεωμενος" να το παω σε αντιπροσωπια ή εξουδιοδοτημενο λογω της εγγυησης.... (εχει 4 χρονια ακομα)

Όχι, δεν ισχύει αυτό.
Υπάρχει δικαστική απόφαση που λέει ότι δεν είσαι υποχρεωμένος να πας στην αντιπροσωπεία. Είσαι υποχρεωμένος απλά να πας σε ένα οποιοδήποτε νόμιμο επισκευαστή αυτοκινήτων και να σου σφραγίσει το βιβλίο service.

Ρίξε μια ματιά εδώ (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=2865).

Nino
03-01-13, 17:44
Εγώ πάντως όσο το αμάξι είναι στην εγγύηση θα ακολουθούσα πίστα το προγραμμα συντήρησης της BMW με εξαίρεση την αλλαγή λαδιων που αν την κανεις εκτός αντιπροσωπείας ούτε το bc μηδενισουν ούτε το βιβλίο καμία φορά σφραγίζουν...

Driver M
03-01-13, 17:57
Όχι, δεν ισχύει αυτό.
Υπάρχει δικαστική απόφαση που λέει ότι δεν είσαι υποχρεωμένος να πας στην αντιπροσωπεία. Είσαι υποχρεωμένος απλά να πας σε ένα οποιοδήποτε νόμιμο επισκευαστή αυτοκινήτων και να σου σφραγίσει το βιβλίο service.

Ρίξε μια ματιά εδώ (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=2865).
Στέφανε, αυτό που λες ισχύει για τη διετή εγγύηση που φέρει υποχρεωτικά κάθε αμάξι.

Για την επέκταση όμως κάθε εταιρεία μπορεί να θέτει τους δικούς της όρους, οπότε εφόσον προβλέπεται τα σέρβις να γίνονται σε εξουσιοδοτημένο, τότε δεν γίνεται να τα κάνεις αλλού γιατί παραβιάζονται οι όροι της έξτρα εγγύησης.

Stefanos_Cool
03-01-13, 18:06
Στέφανε, αυτό που λες ισχύει για τη διετή εγγύηση που φέρει υποχρεωτικά κάθε αμάξι.

Για την επέκταση όμως κάθε εταιρεία μπορεί να θέτει τους δικούς της όρους, οπότε εφόσον προβλέπεται τα σέρβις να γίνονται σε εξουσιοδοτημένο, τότε δεν γίνεται να τα κάνεις αλλού γιατί παραβιάζονται οι όροι της έξτρα εγγύησης.

Αυτό δεν το γνωρίζω, θα το ψάξω όμως.

Driver M
03-01-13, 18:14
Αυτό δεν το γνωρίζω, θα το ψάξω όμως.
Ευχαρίστως.

Πάντως είναι έτσι όπως είπα γιατί ουσιαστικά είναι σαν ιδιωτικό συμφωνητικό. Δέχεσαι τους όρους? Έχεις τις παροχές.
Δεν τους δέχεσαι, δεν τους έχεις.
Το έχω ψάξει προσωπικά το θέμα λόγω του αυτοκινήτου που ανέφερα προηγουμένως και είδα ότι η έξτρα εγγύηση υπόκειται σε συγκεκριμένες προϋποθέσεις αναγκαστικά.

spar@
03-01-13, 18:15
εγω παλι Ντινο δεν βρισκω παραλογο το οτι σου ειπε να αλλαζεις καθε 10κ κμ τα λαδια, και στα 30κ το φιλτρο....
εχουμε συζητησει απειρες φορες το θεμα με το τι λεει η bmw γιατι το λεει κλπ!
80ευρο ειναι πολλα για λαδια φιλτρα???
ρε παιδια μην λεμε και οτι θελουμε....

Samaro
03-01-13, 18:16
Στέφανε, αυτό που λες ισχύει για τη διετή εγγύηση που φέρει υποχρεωτικά κάθε αμάξι.

Για την επέκταση όμως κάθε εταιρεία μπορεί να θέτει τους δικούς της όρους, οπότε εφόσον προβλέπεται τα σέρβις να γίνονται σε εξουσιοδοτημένο, τότε δεν γίνεται να τα κάνεις αλλού γιατί παραβιάζονται οι όροι της έξτρα εγγύησης.
Πολύ σωστά ! Είναι επι πλέον παροχή ! thumb

Stamatis
03-01-13, 18:17
Ναι. Ειναι πολλα Σπυρο.
Στη Βουλγαρια το σερβις του Κορσα ειναι 70 λεβα. 35 ευρω.

fanisk
03-01-13, 18:17
Αυτο που λεει ο Αρης. Πχ η BMW δινει εγγυηση 5 χρονια και ο Σφακιανακης αλλα 5 εξτρα. Για να ισχυει η εξτρα εγγυηση πρεπει να το πας στον Σφακ. ή οπου αλλου υπαρχει συνεργασια. Για τα πρωτα 5 το πας οπου θες οπως λεει ο Στεφανος.

Stamatis
03-01-13, 18:19
Πολύ σωστά ! Είναι επι πλέον παροχή ! thumb
Ειναι ιδιωτικο συμφωνητικο ασφαλιστικης καλυψης για βλαβες .
Ειναι ασφαλιστηριο, οχι εγγυηση.

Stamatis
03-01-13, 18:21
Αυτο που λεει ο Αρης. Πχ η BMW δινει εγγυηση 5 χρονια και ο Σφακιανακης αλλα 5 εξτρα. Για να ισχυει η εξτρα εγγυηση πρεπει να το πας στον Σφακ. ή οπου αλλου υπαρχει συνεργασια. Για τα πρωτα 5 το πας οπου θες οπως λεει ο Στεφανος.
Εαν πας αλλου τα πρωτα χρονια ειναι ακυρα τα υπολοιπα.

Το ξαναλεω, ειναι περιπλοκο

Συμφωνεις οτι κανεις ολα τα σερβις στην επισημη και με τη ληξη της εγγυησης κανεις ασφαλεια ζημιων για τα επομενα.
Απαιτει συνεχη παραμονη σε εξουσιοδοτημενα.

spar@
03-01-13, 18:30
Ναι. Ειναι πολλα Σπυρο.
Στη Βουλγαρια το σερβις του Κορσα ειναι 70 λεβα. 35 ευρω.

με δουλευεις ε???
πες μου οτι με δουλευεις τπτ αλλο....
ειχα παει σημερα να παρω λαδια και ανταλλακτικα και αυτος που τα παιρνω εχει μαγαζι που αλλαζει λαδια...
λοιπον εξαρταται τι παροχες θες να εχεις σαν ανθρωπος....
αυτος παιρνει για λαδια φιλτρο 70ευρο, με ενα λαδι κοκομπλοκο....
και οπως λετε παραπανω δεν ειναι και τπτ να αλλαξεις λαδια....
αλλαζει απλα λαδια... δηλαδη και χωρις μοτερ να του βαλεις το αυτοκινητο αυτος θα του αλλαξει λαδια.... δεν κοιταει πραγματικα τπτ αλλο...
αν θελετε αυτες τις παροχες παρτε με τηλεφωνο να ερθω να σας αλλαξω λαδια με 50ευρο...
ενα service λαδια φιλτρα σε αντιπροσωπεια
περιλαμβανει...
λαδια
φιλτρο λαδιου
ροδελα ταπας
και υγρο πλυστικης
επισης οταν θα υπογραψω την καρτελα σημαινει οτι εχω κανει ελεγχο
σε φρενα
σε φωτα
σε καθαριστηρες
σε σινεμπλοκ
σε φιλτρο αερος
σε ολα τα υγρα
εχω μετρησει-διορθωσει τον αερα στα λαστιχα
και εχω κανει λιπανσει στις πορτες
και στα ανταλλακτικα εχω βαλει και 23% φπα
και εχω φαει και μια ωρα!
αν ειναι πολλα τα 80ευρο γι αυτα τοτε δεν ξερω...ειμαι χαζος!
και φλατζα κυλινδροκεφαλης αλλοι αλλαζουν με 200ευρο και αλλοι με 600...
λιγο πολυ τα εχουμε συζητησει ολα αυτα εδω μεσα, γι αυτο οταν σας λενε τι περιλαμβανει μια τιμη ρωτηστε και τι ανταλλακτικα θα χρησιμοποιηθουν και τι υπηρεσιες θα εχετε....
Στην βιζιτα δινεται 200ευρο αν τα κανει ολα αντι για 50ευρο μονο στοματικο....
γιατι?
αφου και τα 2 το ιδιο αποτελεσμα εχουν..

Samaro
03-01-13, 18:33
Ειναι ιδιωτικο συμφωνητικο ασφαλιστικης καλυψης για βλαβες .
Ειναι ασφαλιστηριο, οχι εγγυηση.

Σταμάτη δεν είναι ασφαλιστήριο, είναι δωρεάν πρόσθετη εγγύηση διάρκειας 4 ετών, η οποία καλύπτει ορισμένα μόνο μηχανικά μέρη .

https://www.opel.gr/idioktites/eggiisi/eggiisi-epektasi.html

Μετά την Τράπεζα εργάσθηκα 3 χρόνια σε αντιπρ OPEL :original:

Stamatis
03-01-13, 18:36
με δουλευεις ε???
πες μου οτι με δουλευεις τπτ αλλο....
ειχα παει σημερα να παρω λαδια και ανταλλακτικα και αυτος που τα παιρνω εχει μαγαζι που αλλαζει λαδια...
λοιπον εξαρταται τι παροχες θες να εχεις σαν ανθρωπος....
αυτος παιρνει για λαδια φιλτρο 70ευρο, με ενα λαδι κοκομπλοκο....
και οπως λετε παραπανω δεν ειναι και τπτ να αλλαξεις λαδια....
αλλαζει απλα λαδια... δηλαδη και χωρις μοτερ να του βαλεις το αυτοκινητο αυτος θα του αλλαξει λαδια.... δεν κοιταει πραγματικα τπτ αλλο...
αν θελετε αυτες τις παροχες παρτε με τηλεφωνο να ερθω να σας αλλαξω λαδια με 50ευρο...
ενα service λαδια φιλτρα σε αντιπροσωπεια
περιλαμβανει...
λαδια
φιλτρο λαδιου
ροδελα ταπας
και υγρο πλυστικης
επισης οταν θα υπογραψω την καρτελα σημαινει οτι εχω κανει ελεγχο
σε φρενα
σε φωτα
σε καθαριστηρες
σε σινεμπλοκ
σε φιλτρο αερος
σε ολα τα υγρα
εχω μετρησει-διορθωσει τον αερα στα λαστιχα
και εχω κανει λιπανσει στις πορτες
και στα ανταλλακτικα εχω βαλει και 23% φπα
και εχω φαει και μια ωρα!
αν ειναι πολλα τα 80ευρο γι αυτα τοτε δεν ξερω...ειμαι χαζος!
και φλατζα κυλινδροκεφαλης αλλοι αλλαζουν με 200ευρο και αλλοι με 600...
λιγο πολυ τα εχουμε συζητησει ολα αυτα εδω μεσα, γι αυτο οταν σας λενε τι περιλαμβανει μια τιμη ρωτηστε και τι ανταλλακτικα θα χρησιμοποιηθουν και τι υπηρεσιες θα εχετε....
Στην βιζιτα δινεται 200ευρο αν τα κανει ολα αντι για 50ευρο μονο στοματικο....
γιατι?
αφου και τα 2 το ιδιο αποτελεσμα εχουν..

Γιατι στη Βουλγαρια το σερβις κανει οσο λεω. :thanks:

mark e92
03-01-13, 18:36
Και τα λάδια πάρτα από ίντερνετ πχtrade-wind καί είσαι οι!!!

hades7
03-01-13, 18:36
Στην βιζιτα δινεται 200ευρο αν τα κανει ολα αντι για 50ευρο μονο στοματικο....
γιατι?
αφου και τα 2 το ιδιο αποτελεσμα εχουν..

μικρε θες δουλεια ακομα για να μαθεις, τις βιζιτες δεν τις πληρωνει ο κοσμος για να κανει sex αλλα για να φυγει αμεσως μετα το σεξ ε με τα 200 ευρω φευγει γρηγοροτερα .....

spar@
03-01-13, 18:38
Γιατι στη Βουλγαρια το σερβις κανει οσο λεω. :thanks:

και στην Γερμανια εχει 300ευρο γιατι?

Stamatis
03-01-13, 18:40
Σταμάτη δεν είναι ασφαλιστήριο, είναι δωρεάν πρόσθετη εγγύηση διάρκειας 4 ετών, η οποία καλύπτει ορισμένα μόνο μηχανικά μέρη .

https://www.opel.gr/idioktites/eggiisi/eggiisi-epektasi.html

Μετά την Τράπεζα εργάσθηκα 3 χρόνια σε αντιπρ OPEL :original:

Οκ, δεν ξερω για την οπελ.

Αυτο που εχω εγω με την μερσεντες ειναι της αλλιανζ παντως.
Στο βαζω να το δεις.

spar@
03-01-13, 18:43
Στην βιζιτα δινεται 200ευρο αν τα κανει ολα αντι για 50ευρο μονο στοματικο....
γιατι?
αφου και τα 2 το ιδιο αποτελεσμα εχουν..

μικρε θες δουλεια ακομα για να μαθεις, τις βιζιτες δεν τις πληρωνει ο κοσμος για να κανει sex αλλα για να φυγει αμεσως μετα το σεξ ε με τα 200 ευρω φευγει γρηγοροτερα .....

δεν σε κατηγορω στην ηλικια σου τα 200ευρο ειναι τζογος....
καθαρα θεμα τυχης για το αν σου σηκωθει ή οχι!
οποτε...
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Stamatis
03-01-13, 18:46
και στην Γερμανια εχει 300ευρο γιατι?
146 κανει το oilservice στη Γερμανια.
Εχω αποδειξη.


Μην κοιτας απο τον εαυτο σου.
Απειρες φορες εχω παει σε αντιπροσωπεια με λαθος αερα στα λαστιχα επιτηδες και τους εχω κανει παρατηρηση στην παραδοση.
Οπως επισης ποτε δεν εχουν λιπανει τιποτα. Γιατι ειναι τοσο καθαρο και θα το εβλεπα.

Εσαι πολυ καλος σε αυτο που επελεξες να κανεις, αλλα ο κανονας ειναι πως η αντιπροσωπεισ λιγο σαπουνακι στο πλυστικο και δεντρακι βαζει και τελος

spar@
03-01-13, 19:01
146 κανει το oilservice στη Γερμανια.
Εχω αποδειξη.


Μην κοιτας απο τον εαυτο σου.
Απειρες φορες εχω παει σε αντιπροσωπεια με λαθος αερα στα λαστιχα επιτηδες και τους εχω κανει παρατηρηση στην παραδοση.
Οπως επισης ποτε δεν εχουν λιπανει τιποτα. Γιατι ειναι τοσο καθαρο και θα το εβλεπα.

Εσαι πολυ καλος σε αυτο που επελεξες να κανεις, αλλα ο κανονας ειναι πως η αντιπροσωπεισ λιγο σαπουνακι στο πλυστικο και δεντρακι βαζει και τελος

μαλλον δουλευα σε καλο μαγαζι...
απλα το λογικο ειναι...τεσπα...
εγω ολα αυτα τα λεω γιατι οσες φορες εχουμε παει να γλιτωσουμε μερικα ευρο την εχουμε πατησει....συμπερασμα...
αν ειχα εναν μαστορα ο οποιος εκανε τα παραπανω και ηταν φιλοτιμος θα εδινα και 120ευρο γιατι τα αξιζε, επισης αν μου ελεγε οτι θελει 600ευρο για φλατζα κυλινδροκεφαλης γιατι θα μου αλλαξει ολες τις φλατζες τα μπουζονια, τρομπα νερου ιμαντες, ρουλεμαν για να μου το κανει καινουριο και οχι με 200ευρο μονο φλατζα και ολα τα αλλα σμπαραλια...θα διαλεγα τον 1ο, οι περισσοτεροι μενουμε σε απλους αριθμους....
και γι αυτο εχουμε καταντησει να αλλαζουν λαδια τα βενζιναδικα και τα αυτοκινητα να γινονται μπορντελα ....

Driver M
03-01-13, 19:06
με δουλευεις ε???
πες μου οτι με δουλευεις τπτ αλλο....
ειχα παει σημερα να παρω λαδια και ανταλλακτικα και αυτος που τα παιρνω εχει μαγαζι που αλλαζει λαδια...
λοιπον εξαρταται τι παροχες θες να εχεις σαν ανθρωπος....
αυτος παιρνει για λαδια φιλτρο 70ευρο, με ενα λαδι κοκομπλοκο....
και οπως λετε παραπανω δεν ειναι και τπτ να αλλαξεις λαδια....
αλλαζει απλα λαδια... δηλαδη και χωρις μοτερ να του βαλεις το αυτοκινητο αυτος θα του αλλαξει λαδια.... δεν κοιταει πραγματικα τπτ αλλο...
αν θελετε αυτες τις παροχες παρτε με τηλεφωνο να ερθω να σας αλλαξω λαδια με 50ευρο...
ενα service λαδια φιλτρα σε αντιπροσωπεια
περιλαμβανει...
λαδια
φιλτρο λαδιου
ροδελα ταπας
και υγρο πλυστικης
επισης οταν θα υπογραψω την καρτελα σημαινει οτι εχω κανει ελεγχο
σε φρενα
σε φωτα
σε καθαριστηρες
σε σινεμπλοκ
σε φιλτρο αερος
σε ολα τα υγρα
εχω μετρησει-διορθωσει τον αερα στα λαστιχα
και εχω κανει λιπανσει στις πορτες
και στα ανταλλακτικα εχω βαλει και 23% φπα
και εχω φαει και μια ωρα!
αν ειναι πολλα τα 80ευρο γι αυτα τοτε δεν ξερω...ειμαι χαζος!
και φλατζα κυλινδροκεφαλης αλλοι αλλαζουν με 200ευρο και αλλοι με 600...
λιγο πολυ τα εχουμε συζητησει ολα αυτα εδω μεσα, γι αυτο οταν σας λενε τι περιλαμβανει μια τιμη ρωτηστε και τι ανταλλακτικα θα χρησιμοποιηθουν και τι υπηρεσιες θα εχετε....
Στην βιζιτα δινεται 200ευρο αν τα κανει ολα αντι για 50ευρο μονο στοματικο....
γιατι?
αφου και τα 2 το ιδιο αποτελεσμα εχουν..
Σπύρο, είναι ΠΑΡΑ πολλά.

4 λίτρα λάδι της opel κοστίζει στον ιδιώτη το πολύ 7 ευρώ/λ (και με 6 βρίσκεις και μιλάω πάντα από Ελλάδα).
4Χ7=28 ευρώ.

Ένα φίλτρο με τη ροδέλα και όλα θες να'χει και 12 ευρώ ?

Μέχρι στιγμής έχουμε 40 ευρώ τα αναλώσιμα.

Θες να χρεώσουν και 20 ευρώ για αλλαγή κι έναν έλεγχο της πλάκας που κάνουν (τον οποίο καλοκαίρι και χειμώνα τον κάνουν κι εντελώς δωρεάν, απόδειξη του πόσο επιφανειακός είναι)?
Σύνολο 60 ευρώ μόνο και μόνο επειδή είναι εξουσιοδοτημένο.

Τα 80-90 ευρώ που ζητάνε για πλάκα από που προκύπτουν ρε Σπύρο?
Υπόψιν, τα αναλώσιμα είπα πόσο κοστίζουν στον ιδιώτη.
Στην αντιπροσωπεία το λίτρο δεν κοστίζει ούτε 5 ευρώ, οπότε το κέρδος είναι ακόμα πιο μεγάλο.
Επίσης, όταν πάω απλά για oil service ούτε φίλτρο αέρα μου έχουν κοιτάξει ποτέ, ούτε λίπανση σε καμια πόρτα έκαναν (κάνω μόνος μου, αν περίμενα τα σέρβις γι'αυτό σώθηκα) ούτε τίποτ'άλλο.
Απλά κοιτάνε λίγο από κάτω τα ψαλίδια και τις αναρτήσεις, ρίχνουν μια ματιά στα φρένα (μήπως θέλει τακάκια για να σε πρήξουν να σου αλλάξουν, όπως με τη bmw που μου έλεγαν το αμάξι ότι θέλει οπωσδήποτε αλλαγή σε τακάκια μπροστά ενώ εγώ έβλεπα ξεκάθαρα ότι δεν ήθελαν, άλλαξα σε 10.000χλμ και είχαν και ψωμί ακόμα), αναβοσβήνουν και τα φώτα και...αυτά.
Και έχω εμπειρίες από 3 διαφορετικές εταιρείες (bmw, peugeot, opel) και από διαφορετικά εξουσιοδοτημένα στην καθε μια, σπάνια είδα κάποιον συνεπή στη δουλειά του χωρίς να θέλει να σε γδάρει.

Γενικά, μια αύξηση γύρω 20% μεταξύ εξουσιοδοτημένου και απλού συνεργείου την καταλαβαίνω.
Αλλά 70+% όχι, γι'αυτό και τουλάχιστον για την τυπική συντήρηση του αυτοκινήτου μου δεν θα με ξαναδούν.

katsaraios
03-01-13, 19:08
Καταληγω καθε φορα στο ιδιο συμπερασμα
Με το παιχνιδακι της εγγυησης δουλευουνε πολυ κοσμο με Υπερχρεωσεις και καμια φορα χωρις καν να κανουν τις εργασιες ....
Εχω χθεσινο παραδειγμα με Φιεστα και προβλημα σε κυλινδρο ,οι τυποι ειναι γκαγκστερ αλλα μολις ακουν δικηγορους βαρανε προσοχες και συμμορφωνονται

Σωστα λεει ο Αρης για την οπελ και την χρεωση στα λαδια

spar@
03-01-13, 19:16
Σπύρο, είναι ΠΑΡΑ πολλά.

4 λίτρα λάδι της opel κοστίζει στον ιδιώτη το πολύ 7 ευρώ/λ (και με 6 βρίσκεις και μιλάω πάντα από Ελλάδα).
4Χ7=28 ευρώ.

Ένα φίλτρο με τη ροδέλα και όλα θες να'χει και 12 ευρώ ?

Μέχρι στιγμής έχουμε 40 ευρώ τα αναλώσιμα.

Θες να χρεώσουν και 20 ευρώ για αλλαγή κι έναν έλεγχο της πλάκας που κάνουν (τον οποίο καλοκαίρι και χειμώνα τον κάνουν κι εντελώς δωρεάν, απόδειξη του πόσο επιφανειακός είναι)?
Σύνολο 60 ευρώ μόνο και μόνο επειδή είναι εξουσιοδοτημένο.

Τα 80-90 ευρώ που ζητάνε για πλάκα από που προκύπτουν ρε Σπύρο?
Υπόψιν, τα αναλώσιμα είπα πόσο κοστίζουν στον ιδιώτη.
Στην αντιπροσωπεία το λίτρο δεν κοστίζει ούτε 5 ευρώ, οπότε το κέρδος είναι ακόμα πιο μεγάλο.
Επίσης, όταν πάω απλά για oil service ούτε φίλτρο αέρα μου έχουν κοιτάξει ποτέ, ούτε λίπανση σε καμια πόρτα έκαναν (κάνω μόνος μου, αν περίμενα τα σέρβις γι'αυτό σώθηκα) ούτε τίποτ'άλλο.
Απλά κοιτάνε λίγο από κάτω τα ψαλίδια και τις αναρτήσεις, ρίχνουν μια ματιά στα φρένα (μήπως θέλει τακάκια για να σε πρήξουν να σου αλλάξουν, όπως με τη bmw που μου έλεγαν το αμάξι ότι θέλει οπωσδήποτε αλλαγή σε τακάκια μπροστά ενώ εγώ έβλεπα ξεκάθαρα ότι δεν ήθελαν, άλλαξα σε 10.000χλμ και είχαν και ψωμί ακόμα), αναβοσβήνουν και τα φώτα και...αυτά.
Και έχω εμπειρίες από 3 διαφορετικές εταιρείες (bmw, peugeot, opel) και από διαφορετικά εξουσιοδοτημένα στην καθε μια, σπάνια είδα κάποιον συνεπή στη δουλειά του χωρίς να θέλει να σε γδάρει.

Γενικά, μια αύξηση γύρω 20% μεταξύ εξουσιοδοτημένου και απλού συνεργείου την καταλαβαίνω.
Αλλά 70+% όχι, γι'αυτό και τουλάχιστον για την τυπική συντήρηση του αυτοκινήτου μου δεν θα με ξαναδούν.
σκεψου Αρη οτι καποτε τα πληρωνες 150ευρο και οχι 80...χεχε
επισης για ολα αυτα που λες αν ποιανουν τα χερια σου δεν συμφερει ουτε υδραυλικο να φωναξεις... ετσι παει!
το λογικο ειναι να σου τα κοιταξουν ολα γιατι οπως λες απο εκει επρεπε να το περιμενεις, η λογικη μου ειναι οτι πηγαινοντας το αυτοκινητο για service σημαινει οτι εχουν ελεγχθει ολα, δεν ειναι ολοι γνωστες, υπαρχουν ατομα που δεν ξερουν πως ανοιγει το καπο...και γυναικες!

Driver M
03-01-13, 19:34
σκεψου Αρη οτι καποτε τα πληρωνες 150ευρο και οχι 80...χεχε
επισης για ολα αυτα που λες αν ποιανουν τα χερια σου δεν συμφερει ουτε υδραυλικο να φωναξεις... ετσι παει!
το λογικο ειναι να σου τα κοιταξουν ολα γιατι οπως λες απο εκει επρεπε να το περιμενεις, η λογικη μου ειναι οτι πηγαινοντας το αυτοκινητο για service σημαινει οτι εχουν ελεγχθει ολα, δεν ειναι ολοι γνωστες, υπαρχουν ατομα που δεν ξερουν πως ανοιγει το καπο...και γυναικες!
Ούτε χώρο έχω να αλλάξω λάδια, ούτε πιάνουν τόσο καλά τα χέρια μου για να αλλάζω φίλτρα κλπ, ούτε είναι το θέμα μου να δώσω κάποιο λογικό ποσό για τις εργασίες που γίνονται και τα υλικά.
Την εκμετάλλευση δε μπορώ Σπύρο, γι'αυτό και όποιον δε σέβεται το πορτοφόλι μου τον κόβω μαχαίρι.
150 ευρώ πάντως δεν έδωσα ποτέ για oil service, είχα δώσει βέβαια 130 για να μου βάλουν esso 5-40 λάδι (καμια σχέση ποιοτικά με τα castrol 0-40 ή 5-30 που έβαζα στη συνέχεια) μόνο και μόνο επειδή ήμουν στην εγγύηση και με το που έληξε δεν πέρασα ξανά ούτε απ'έξω.

Το λογικό σίγουρα είναι αυτό που λες, αλλά δεν γίνεται και το ξέρεις και το ξέρω.
Αλλά και να γινόταν, και πάλι είναι κοροϊδία να χρυσοπληρώνεις κάτι που σωστοί μάστορες το κάνουν με πολύ λιγότερα χρήματα, μόνο και μόνο για να έχεις σφραγίδες της εκάστοτε εταιρείας στο service book και να ζητήσεις 500 ευρώ παραπάνω (που μάλλον κανείς δεν θα στα δώσει εν τέλει) όταν πας να πουλήσεις το αμάξι σου, για να επεκτείνεις εγγυήσεις που καλύπτουν μόνο πολύ χοντρές βλάβες (πιο πιθανό είναι στην 5ετία να πάθεις 1002 άλλα πράγματα που δεν καλύπτονται παρά να σπάσει ο κινητήρας) και για να βλέπεις 50 κουστουμάτους να κάνουν δημόσιες σχέσεις, 2-3 αρχιμάστορες να το παίζουν αυθεντίες (και όταν ρωτήσεις τίποτα πιο ειδικό να μην ξέρουν που τους παν τα τέσσερα) και 20χρονα παιδιά των ΤΕΙ να βγάζουν όλη τη δουλειά και να πληρώνονται για ψίχουλα σε σχέση με τους παραπάνω.

Ε, εγώ κατέληξα στο ότι οι παροχές των εξουσιοδοτημένων δεν είναι αντίστοιχες των πολύ υψηλότερων ποσών που αξιώνουν, γι'αυτό και ψάχνω καλούς μάστορες με λογικές τιμές και ευσυνειδησία ώστε να πιάνουν πραγματικά τόπο τα χρήματα που δίνω.

spar@
03-01-13, 19:59
Ούτε χώρο έχω να αλλάξω λάδια, ούτε πιάνουν τόσο καλά τα χέρια μου για να αλλάζω φίλτρα κλπ, ούτε είναι το θέμα μου να δώσω κάποιο λογικό ποσό για τις εργασίες που γίνονται και τα υλικά.
Την εκμετάλλευση δε μπορώ Σπύρο, γι'αυτό και όποιον δε σέβεται το πορτοφόλι μου τον κόβω μαχαίρι.
150 ευρώ πάντως δεν έδωσα ποτέ για oil service, είχα δώσει βέβαια 130 για να μου βάλουν esso 5-40 λάδι (καμια σχέση ποιοτικά με τα castrol 0-40 ή 5-30 που έβαζα στη συνέχεια) μόνο και μόνο επειδή ήμουν στην εγγύηση και με το που έληξε δεν πέρασα ξανά ούτε απ'έξω.

Το λογικό σίγουρα είναι αυτό που λες, αλλά δεν γίνεται και το ξέρεις και το ξέρω.
Αλλά και να γινόταν, και πάλι είναι κοροϊδία να χρυσοπληρώνεις κάτι που σωστοί μάστορες το κάνουν με πολύ λιγότερα χρήματα, μόνο και μόνο για να έχεις σφραγίδες της εκάστοτε εταιρείας στο service book και να ζητήσεις 500 ευρώ παραπάνω (που μάλλον κανείς δεν θα στα δώσει εν τέλει) όταν πας να πουλήσεις το αμάξι σου, για να επεκτείνεις εγγυήσεις που καλύπτουν μόνο πολύ χοντρές βλάβες (πιο πιθανό είναι στην 5ετία να πάθεις 1002 άλλα πράγματα που δεν καλύπτονται παρά να σπάσει ο κινητήρας) και για να βλέπεις 50 κουστουμάτους να κάνουν δημόσιες σχέσεις, 2-3 αρχιμάστορες να το παίζουν αυθεντίες (και όταν ρωτήσεις τίποτα πιο ειδικό να μην ξέρουν που τους παν τα τέσσερα) και 20χρονα παιδιά των ΤΕΙ να βγάζουν όλη τη δουλειά και να πληρώνονται για ψίχουλα σε σχέση με τους παραπάνω.

Ε, εγώ κατέληξα στο ότι οι παροχές των εξουσιοδοτημένων δεν είναι αντίστοιχες των πολύ υψηλότερων ποσών που αξιώνουν, γι'αυτό και ψάχνω καλούς μάστορες με λογικές τιμές και ευσυνειδησία ώστε να πιάνουν πραγματικά τόπο τα χρήματα που δίνω.

Οι κουστουματοι ειναι απο τει τα παιδιά που βγάζουν την δουλεια η κάνουν μλκς ειναι το πολυ απο τεε!

ntinos
03-01-13, 20:43
εγω παλι Ντινο δεν βρισκω παραλογο το οτι σου ειπε να αλλαζεις καθε 10κ κμ τα λαδια, και στα 30κ το φιλτρο....
εχουμε συζητησει απειρες φορες το θεμα με το τι λεει η bmw γιατι το λεει κλπ!
80ευρο ειναι πολλα για λαδια φιλτρα???
ρε παιδια μην λεμε και οτι θελουμε....

Εγω το βρίσκω τελείως παράλογο, δεδομένου ότι δεν μπορεί να γνωρίζει ουτε την χρήση που κάνει ο κάθε οδηγός (τροπο οδήγησης) αλλά ούτε και που κινείται.

Είναι τελείως διαφορετικό (πχ) να κάνεις 1000 χλμ με 1800 στροφές, και άλλο τα ίδια χλμ με 3200.
Αύριο θα μου πει ότι θέλουν και τα τακακια αλλαγή, 30000 χλμ σου λέει.
Τι λέ ρε καραμιχαλε
Το ίδιο είναι 30000 στην διαδρομή ηλιουπολη - πατησια, με το Κόρινθο - Τρίπολη;;;

Δεν σχολιάζω αν τα 80 είναι λίγα ή πολλά.
Διαφωνώ με την συλογιστικη.

Driver M
03-01-13, 20:43
Οι κουστουματοι ειναι απο τει τα παιδιά που βγάζουν την δουλεια η κάνουν μλκς ειναι το πολυ απο τεε!
ΤΕΕ ήθελα να πω δίκιο έχεις.
Τώρα οι κουστουμάτοι από που είναι και τι ρόλο βαράνε οι περισσότεροι, μόνο αυτοί το ξέρουν...

ntinos
03-01-13, 21:26
με δουλευεις ε???
πες μου οτι με δουλευεις τπτ αλλο....
ειχα παει σημερα να παρω λαδια και ανταλλακτικα και αυτος που τα παιρνω εχει μαγαζι που αλλαζει λαδια...
λοιπον εξαρταται τι παροχες θες να εχεις σαν ανθρωπος....
αυτος παιρνει για λαδια φιλτρο 70ευρο, με ενα λαδι κοκομπλοκο....
και οπως λετε παραπανω δεν ειναι και τπτ να αλλαξεις λαδια....
αλλαζει απλα λαδια... δηλαδη και χωρις μοτερ να του βαλεις το αυτοκινητο αυτος θα του αλλαξει λαδια.... δεν κοιταει πραγματικα τπτ αλλο...
αν θελετε αυτες τις παροχες παρτε με τηλεφωνο να ερθω να σας αλλαξω λαδια με 50ευρο...
ενα service λαδια φιλτρα σε αντιπροσωπεια
περιλαμβανει...
λαδια
φιλτρο λαδιου
ροδελα ταπας
και υγρο πλυστικης
επισης οταν θα υπογραψω την καρτελα σημαινει οτι εχω κανει ελεγχο
σε φρενα
σε φωτα
σε καθαριστηρες
σε σινεμπλοκ
σε φιλτρο αερος
σε ολα τα υγρα
εχω μετρησει-διορθωσει τον αερα στα λαστιχα
και εχω κανει λιπανσει στις πορτες
και στα ανταλλακτικα εχω βαλει και 23% φπα
και εχω φαει και μια ωρα!
αν ειναι πολλα τα 80ευρο γι αυτα τοτε δεν ξερω...ειμαι χαζος!
και φλατζα κυλινδροκεφαλης αλλοι αλλαζουν με 200ευρο και αλλοι με 600...
λιγο πολυ τα εχουμε συζητησει ολα αυτα εδω μεσα, γι αυτο οταν σας λενε τι περιλαμβανει μια τιμη ρωτηστε και τι ανταλλακτικα θα χρησιμοποιηθουν και τι υπηρεσιες θα εχετε....
Στην βιζιτα δινεται 200ευρο αν τα κανει ολα αντι για 50ευρο μονο στοματικο....
γιατι?
αφου και τα 2 το ιδιο αποτελεσμα εχουν..

Μα δεν μιλαμε για την αντιπροσωπεια βρε ξαδελφε.

kostas1.6
03-01-13, 22:11
Ντίνο, αν οι τιμές που αναφέρεις είναι για το όπελ σου, θεωρώ ότι είναι τσιμπημένες τόσο στην αντιπροσωπεία όσο και στον εξειδικευμένο (όπως είπαν και τα άλλα παιδιά παραπάνω). Εγώ για το άστρα μου πληρώνω στο εξουσιοδοτημένο για λάδια (4,5 λίτρα 5 30 οπελόλαδο)-φίλτρο-ροδέλα μόνο γύρω στα 70 - 80 ευρώ. 110 μου χρεώνουν για το ίδια πράγμα στο ετήσιο σέρβις που περιλαμβάνει και όλους τους ελέγχους που προαναφέρθηκαν από το Σπύρο και κάρτα καυσαερίων. Αν είναι να πάς εκτός αντιπροσωπείας, καλύτερα αγόρασε λάδια φίλτρο (το 5λιτρο 5 30 dexos2 και το φίλτρο πάνε λίγο κάτω από 30 ευρώ), και πές στο γνωστό σου να σου πεί τι θέλει για εργασία. Τα αναλώσιμα της όπελ, γενικότερα, λάδια, φίλτρα, τακάκια κλπ είναι σε πολύ καλές τιμές εκτός αντιπροσωπείας. Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες, ευχαρίστως να σου πώ και με π.μ.

spar@
03-01-13, 22:59
Ντινε μιλαμε για πενβε η οπελ;

hades7
03-01-13, 23:26
Αχαχαχα χα τι λες ρε νεκροθαφτη αχαχαχα αχαχαχα λίγο νωρίς ρωτησες

katsaraios
03-01-13, 23:41
Αχαχαχα χα τι λες ρε νεκροθαφτη αχαχαχα αχαχαχα λίγο νωρίς ρωτησες

Tαλενταρα :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Leonidas_E39
04-01-13, 00:13
Ντινο παρε και μια προσφορα απο αλλου για παραδειγμα ο κουμπαρος του αντωνη (samaro) εχει αντιποσωπεια οπελ που ετυχε να την χρησιμοποιησω το καλοκαιρι και δεν μου πηραν δραχμη που μπορουσαν ανετα να μου χρεωσουν απο 50-100 ευρω που ζηταν καποιοι αλλοι για ελεγχο οχηματος.

spar@
04-01-13, 01:14
Αχαχαχα χα τι λες ρε νεκροθαφτη αχαχαχα αχαχαχα λίγο νωρίς ρωτησες

Ναι όντως τα 4 λάδια και το φιλτρο αν ήταν για πενβε θα ήταν διαφορετικά .... Θα ήταν λογική η τιμή ...

ntinos
04-01-13, 06:37
Για οpel Σπυρο

ntinos
04-01-13, 08:46
Οπως το είπα εχτες...
Ηρθε ο γκουρού, έβγαλε τον μαγικό απο την κωλοτσεπη, κοίταξε τα τακακια και απεφάνθη:

"Θέλουν αλλαγή"

Τον ρώτησα τι ειδικός φακός είναι αυτός, μήπως θέλει τίποτε καλιμπραρισμα;
Στο προηγούμενο μου αμάξι του λέω άλλαξα πρώτη φορά τακακια στα κοντά 120.000

Είναι άθλιος για αυτό το αμάξι (κορσα) να κρατήσουν 30000 τα τακακια.

Ευχαριστω του λέω, ας τελειώνουμε με τα λάδια.

16780

ntinos
04-01-13, 08:48
Στο καπάκι και ενώ εστελνα το παραπάνω έρθετε ο γκουρού και μου λέει:

Φίλτρο αέρος και φίλτρο καμπίνες να αλλάξουμε;

Οχι του λέω, θέλει αλλαγή;

Ε, για να σου το λέω...

Πάω στον μάστορα που το παλευε, του λέω σε τι κατάσταση είναι τα φίλτρα;

"Δεν τα έχω δει ακόμη"....

Stamatis
04-01-13, 08:55
Ντινο, θες να ερχεσαι απο το σπιτι, να πινουμε εναν καφε και να σου πιανω τον κwλο τσαμπα?

Ptboul
04-01-13, 08:56
Οπότε ψάξε για αλλού και βρε Ντινάκο το αμάξι ούτε χρόνο δεν έχει κλείσει - αν θυμάμαι καλά - οπότε γμσετο για έναν χρόνο ακόμα και πηγαινε το σε εξουσιοδοτημένο να είσαι λίγο safer (κυρίως με τις εγγυήσεις κλπ).

StratosZ4
04-01-13, 09:00
Ωραιος ο μαστορας.

Ενημερωτικα, η πεμβε στη θεσσαλονικη μου ζητησε για oil service στο Ζ4 κατι λιγοτερο απο 200ευρω, η οποια μαλιστα ηταν τιμη με εκπτωση:original::original:

Γι αυτο οσοι δουλευουν με αντιπροσωπειες κινουνται by the book. Αν πηγαινα στην αντιπροσωπεια, σε 1,5 χρονο θα ειχα δωσει 1200 μονο για λαδια:th_Laie_67-1:

ntinos
04-01-13, 10:25
Πως το βλεπετε οι εμπειροτεροι (αν μπορειτε να καταλαβετε*)

Θελει αλλαγη ?

https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=16780&d=1357285561



*
Ο τυπος δεν ειδε κατι παραπανω απο αυτο που φαινεται στην φωτο ...

Ptboul
04-01-13, 10:29
Όχι._ Όπως τουλ. το αντιλαμβάνομαι έχει ψωμί ακόμα κ μάλιστα αρκετό. (Το λέω επειδή ξέρω πως οδηγείς https://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTwXEfP-gZ1K1yJxOY3GmZfoLTzbGt85fgPhTDb9N1pqA2sid292IonYg )

Nino
04-01-13, 10:42
φιλτρο αερα και φιλτρο καμπινας θα αλλλαξεις στο inspection 1(ετσι λεει η bmw) και φυσικα σε καμια περιπτωση δεν αλλαζεις στο χρονο πανω αυτα τα φιλτρα, να σκεφτεις εγω το εχω 4 χρονια το αμαξι και φιλτρο καμπινας δεν εχω αλλαξει ακομα τα τακακια σου ειναι μια χαρα αυτο που εχει θεμα ειναι ο μαστορας που πηγες ο οποιος συνεχιζει να προσπαθει να κοροιδεψει κοσμο!! παρα το ποσο αλλαξαν τα πραγματα!!
Το ποτε πρεπει να αλλαζουν τα λαδια ειναι ενα θεμα που παραμενει οπως το μεσανατολικο, βεβαια καμια αλλαγη πριν της ωρας της δεν εκανε πουθενα κακο παρα μονο στη τσεπη.

Ptboul
04-01-13, 10:43
Ρε ΓιάααΝΝΝ για όπελ μιλάμε!

Παρεπιπτόντως, η bmw χρησιμοποιεί φίλτρο καμπίνας ενεργού άνθρακα τα οποία είναι πολύ πιο ακριβά από τα κοινά φίλτρα, άσχετο μεν αλλά σχετικό δε όσων αναφορά τις χρεώσεις.

Nino
04-01-13, 10:44
Ρε ΓιάααΝΝΝ για όπελ μιλάμε!

ουπς!!!
πρεπει να μου αλλαξουν τα χαπια...

ntinos
04-01-13, 10:53
Εδώ το φίλτρο

16781

Απο κάτω είχε μια σχετική μακα, δεν ήταν πάντως καταμαυρο.

Τους είπα πως δεν θέλω να το αλλάξει, άμα γουστάρει να του ρίξει μια με τον αέρα όπως και τελικά εκανε

ntinos
04-01-13, 11:14
Ζητω συγγνωμη για την εκμετάλλευση που κανω στη παρουσα κατηγορια - δεδομενου πως ομιλουμε για πεμβε - αλλα ψαχνοντας ανακαλυπτεις πραγματακια ενδιαφεροντα...


Γραφει (μεταξυ αλλων) το παραστατικο που μου εκοψε:

Φιλτρο λαδιου Ζ13DTE A13DTE A1
Τεμαχιο :1
Τιμη μοναδος : 25,4
Αξια: 25,4
Έκπτωση 20%
Καθαρη αξία: 20,32
ΦΠΑ: 23%

Ειναι αυτο:
https://www.opelbouga.gr/filtro-ladiou-gm-opel-5650367.html

ΦΥΣΙΚΑ και δεν λεω να το πληρωσω στο εξουσιοδοτημενο επισκευαστη 10 ευρω.

Αλλα απο 10 να το πληρωσω 25 ευρω, 150% πανω δλδ ειναι καπως ..... μη σωστο να πω.

Ενταξει, εχει εξοδα μια επιχειρηση, αλλα ... πληρωνεις και εργασια και, και, και και...

Ptboul
04-01-13, 11:16
Σαν καινούριο. Μια χαρά είσαι, κομπλέ το αμαξάκι.

ps: Φτιάξε ένα χώρο στον κήπο κ βάλε τον σπάρα να σου κάνει συντήρηση. Τα εργαλεία τα έχει, θα δει τι χρειάζεται το αμάξι για τα βασικά κ θα σου κάνει την μικρή συντήρηση ο σπάρας. Θα του δίνεις κ ένα χαρτζηΛίκη για την μπιτζίνα του στο παπί κ να βγάλει την γκόμινα το βράδυ σινεμά κ όλα καλά.

Stamatis
04-01-13, 11:16
Παραδεξου το
Δεν πας για το σερβις.

Σου αρεσει να στον πιανει τελικα.

ntinos
04-01-13, 11:23
Παραδεξου το
Δεν πας για το σερβις.

Σου αρεσει να στον πιανει τελικα.

Με ξετρυπωσες τελικα... :D

Το παραδεχομαι thumb

hades7
04-01-13, 11:39
Σαν καινούριο. Μια χαρά είσαι, κομπλέ το αμαξάκι.

ps: Φτιάξε ένα χώρο στον κήπο κ βάλε τον σπάρα να σου κάνει συντήρηση. Τα εργαλεία τα έχει, θα δει τι χρειάζεται το αμάξι για τα βασικά κ θα σου κάνει την μικρή συντήρηση ο σπάρας. Θα του δίνεις κ ένα χαρτζηΛίκη για την μπιτζίνα του στο παπί κ να βγάλει την γκόμινα το βράδυ σινεμά κ όλα καλά.

τυπε αυτος απο συνηθειο θα βαλει αντι για φιλτρο αερα βαμβακια πλακα μας κανεις τωρα ?

Ptboul
04-01-13, 11:50
τυπε αυτος απο συνηθειο θα βαλει αντι για φιλτρο αερα βαμβακια

Μπρρρρρ! Τι μακάβριος πεθαμενατζής. Τι ανάγλυφο στυλ γραφής;!

StratosZ4
04-01-13, 12:34
Ζητω συγγνωμη για την εκμετάλλευση που κανω στη παρουσα κατηγορια - δεδομενου πως ομιλουμε για πεμβε - αλλα ψαχνοντας ανακαλυπτεις πραγματακια ενδιαφεροντα...


Γραφει (μεταξυ αλλων) το παραστατικο που μου εκοψε:

Φιλτρο λαδιου Ζ13DTE A13DTE A1
Τεμαχιο :1
Τιμη μοναδος : 25,4
Αξια: 25,4
Έκπτωση 20%
Καθαρη αξία: 20,32
ΦΠΑ: 23%

Ειναι αυτο:
https://www.opelbouga.gr/filtro-ladiou-gm-opel-5650367.html

ΦΥΣΙΚΑ και δεν λεω να το πληρωσω στο εξουσιοδοτημενο επισκευαστη 10 ευρω.

Αλλα απο 10 να το πληρωσω 25 ευρω, 150% πανω δλδ ειναι καπως ..... μη σωστο να πω.

Ενταξει, εχει εξοδα μια επιχειρηση, αλλα ... πληρωνεις και εργασια και, και, και και...


Βρε τσιγκουνη γιατι δεν αλλαξες κι ενα φιλτρο αερα??
6.49 με τον φπα το δινει ο bougas:hystericalbs1::hystericalbs1:

ntinos
04-01-13, 12:46
Επειδη ο αλλος ηθελε φιλτρο+εργασια 80 ευρω.

Χωρια που ηθελε αλλαγη και το φιλτρο καμπινας (χωρις να το δει καν, το μυριστηκε μαλλον)

Leonidas_E39
04-01-13, 12:54
Οι ελληνες μαστορες εχουν απο οτι φαινεται μαντικες ικανοτητες

spar@
04-01-13, 19:37
Το φιλτρο αέρα αν είχε 20 ευρο με εργασία το αλλαζες;
Το καμπινας αλλάζει κάθε χρόνο..
Φιλτρο λαδιού χάρτινο πάνω απο 10 ευρο ειναι αστείο ...
Οτι θέλετε για ανταλλακτικαα πμ να σας δώσω τηλέφωνα ...
Και οταν βλέπετε τέτοιους γατους μάστορες μακρυά .... Εδώ σε αντιπροσωπεία σκοντα προσπαθούσαν να φάνε kw ανάρτηση απ τα 15κ κμ!!!

Bitz
04-01-13, 19:50
Ντινο το αυτοκινητο ειναι diesel;

ntinos
05-01-13, 14:42
Ναι, diesel

Moufas E46
05-01-13, 16:07
μιας και το θεμα ειναι σχετικο με τα service και πρεπει να κανω inspection το με γαλο σε 46 αρι ξερεις κανενας να μου προτεινει κανα αξιοπιστο συνεργειο εδω στην αθηνα με καλες τιμες ωστε να μη παω στα τυφλα και πεσω σε κανα απατεωνα?

Bitz
05-01-13, 17:40
Ναι, diesel

Κανενα πετρελαιου....εχεις αλλαξει;;;ρωταω γιατι ειναι παρα πολυ σημαντικο για την τρομπα και οχι μονο.Τωρα για τα υπολοιπα λαδια-φιλτρα αερα και λαδιου το κοστος δεν ξεπερναει τα 65-70 ευρω.το φιλτρο αερα εαν δεν ειναι χαλια το φυσας καλα και το ξαναβαζεις,το φιλτρο καμπινας το αλλαζεις οσο ποιο τακτικα μπορεις...οτι εισπεεις περναει απο αυτο.:original: