PDA

Επιστροφή στο Forum : Nanou Donuts.....



aristent
14-12-12, 10:50
....μετα απο κουβεντα με καποιον προμηθευτη μου απο Αθηνα, γενικα για καταστασεις και φαινομενα της εποχης μας, εμαθα οτι γινεται αρκετος χαμος εκει χαμω...χεχεχεχεχ ...με την εταιρια Nanou Donuts....

και για να μην τα γραφω,κανω αντιγραφη απο αλλο σαϊτ:


Έχεις ξαναδεί ποτέ ουρές για donuts;:shok:
Για δυόμιση ώρες κάθε βράδυ, η πόλη ζει στον ρυθμό των donuts.

https://www.oneman.gr/keimena/diaskedash/oneman_food/article1944460.ece/BINARY/original/donuts_c2.jpg

Μου το είπε ο Ηλίας που του το είπε ο Γιώργος που το είδε σε ένα φυλλάδιο στο δρόμο. Κάπως έτσι, από στόμα σε στόμα, με μια καμπάνια με φυλλάδια σε αμάξια και τιμές εξευτελιστικές, μέσα σε λίγες μόνο εβδομάδες, τα Nanou Donuts έχουν καταφέρει να κάνουν τον κόσμο να σχηματίζει ουρές κάθε απόγευμα έξω από τα πρατήριά τους.

https://www.oneman.gr/keimena/diaskedash/oneman_food/article1944457.ece/BINARY/w540/donuts_7.jpg

Αυτή η (άθλια, το ξέρω, sorry) φωτογραφία τραβήχτηκε χθες το βράδυ στις 7:15. Βλέπεις τα επτά πρατήρια και τα δύο εργαστήρια (διευθύνσεις πιο κάτω) ανοίγουν 7 με 9μιση κάθε βράδυ, σε ένα είδος Happy Hour για Donuts.

Όταν φτάσαμε στο μαγαζί στις 7:05 ήμασταν πέμπτοι στην ουρά. Όταν φύγαμε είχαμε, μα τον Homer Simpson, 30 άτομα πίσω μας. Μόνος σκοπός να δοκιμάσουμε τα Donuts που έγιναν talk of the town. Όχι μόνο εμείς, αλλά όλο το γραφείο. Γι' αυτό και προμηθευτήκαμε 8 μεγάλα donuts και 1 σακούλα με μικρά donutsάκια.

https://www.oneman.gr/keimena/diaskedash/oneman_food/article1944454.ece/BINARY/w540/donuts_5.jpg

Για όλο αυτό το πακέτο που αναφέρουμε δώσαμε μόνο 7 ευρώ και 30 λεπτά. Να γελάει ο κόσμος δηλαδή. 0,60 ευρώ το κάθε μεγάλο donut. 2,50 ευρώ το κάθε σακουλάκι του μισού κιλού με 15 περίπου μικρά donuts.

https://www.oneman.gr/keimena/diaskedash/oneman_food/article1944453.ece/BINARY/w540/donuts_4.jpg

Καθόμουν πάνω από τις σακούλες και σκεφτόμουν πόσο τίμιο είναι για έναν πατέρα ας πούμε να δώσει 5 ευρώ και να πάρει 2 σακούλες με donuts ή 8 μεγάλα donuts.....

Γευστικά είναι υπερτίμια. Σίγουρα δεν είναι και τα Krispy crème του Λονδίνου ή δεν έχουν την ποικιλία των αείμνηστων Dunkin Donuts. Αλλά είναι πολύ νόστιμα κλασικά donuts. Κι όταν τα παίρνεις τόσο φθηνά, θα είσαι αχάριστος αν γκρινιάξεις για το οτιδήποτε.

Αφράτα και γευστικά, κάνουν την έκφραση “value for money” να μοιάζει λίγη. Εμείς ως ONEMAN δοκιμάσαμε διάφορα. Donuts με άχνη ζάχαρη γεμιστά, τα δύο με πραλίνα και τα άλλα δύο με κρέμα.

https://www.oneman.gr/keimena/diaskedash/oneman_food/article1944447.ece/BINARY/w540/donuts_2.jpg

Αλλά και pure σοκολατένια, τα δύο κλασικά φουλ σοκολάτα και τα άλλα δύο με γεύση μπισκότο. Το τελευταίο ήταν κι εκείνο που κέρδισε τα καλύτερα σχόλια αν και εγώ τίμησα πιο πολύ εκείνα με την κρέμα.

https://www.oneman.gr/keimena/diaskedash/oneman_food/article1944449.ece/BINARY/w540/donuts_3.jpg

Δεν δοκιμάσαμε καθόλου εκείνα με την κανέλα και το γλάσο ζάχαρης ή τα αλμυρά πιροσκί και donuts που πουλάει.

πηγη:https://www.oneman.gr/keimena/diaskedash/oneman_food/exeis-ksanadei-pote-oyres-gia-donuts.1944420.html


εδω ειναι και το σαϊτ της εταιριας:https://www.nanoudonutshouse.com/

ακουστε και "τσαμπουκα",εκτος του τρελλου ωραριου(μονο 2,5 ωρες ανοιχτα!!!) για συνεργασιες :

Όσοι ενδιαφέρονται για καταστήματα franchise να επικοινωνήσουν εκ νέου μαζί μας μετά τις 15 Ιανουαρίου 2013.

Ωραιοι!!!!:thumbsup:

...:whistle:...δεν σας κρυβω οτι μου περασε απο το μυαλο να κανω κινηση εδω στη Λαρισα....ακομη το σκεφτομαι....2 ωρες...μονο.....

....βεβαια οτι "ανατελλει" ετσι αποτομα, "δυει" και καπως ξαφνικα....αλλα δεν βλεπω να παθαινεις και μεγαλη ζημια,εκτος εαν υπαρχουν παραλογες απαιτησεις στους ορους του franchise!!!

για πειτε και εσεις....:original:

hades7
14-12-12, 10:54
τι να πουμε ρε αρη μαγκας αυτος που το χει ακλαφτοι θα πανε αυτοι που θα παρουν το φραντσαις

aristent
14-12-12, 10:57
τι να πουμε ρε αρη μαγκας αυτος που το χει ακλαφτοι θα πανε αυτοι που θα παρουν το φραντσαις

καπως ετσι το "υποψιαζομαι" και εγω.....αν και εμαθα οτι τα πρωτα μαγαζια τα εδωσε ετσι χωρις αντιτιμο σε ανεργους.....

gnx
14-12-12, 11:00
Νομίζω ότι μου είχε πεί ο Μανστας για αυτο το μαγαζί. Εαν ειναι αυτό, ειναι πολυ καλο.

dark knight
14-12-12, 11:09
ξερει τον ιδιοκτητη ενα φιλος στο γραφειο.ετσι ειναι οι ουρες!

PANOS-E60
14-12-12, 11:13
τι να πουμε ρε αρη μαγκας αυτος που το χει ακλαφτοι θα πανε αυτοι που θα παρουν το φραντσαις

αυτά δεν είχε κεράσει τις προάλλες ο μάγος στο ταμταμ ?

Kostas_1
14-12-12, 11:23
Θα σου απαντησω με μια αληθινη ιστορια:

Ο συγχωρεμενος πατερας μου ηταν προσωπικος φιλος του Κωνσταντινιδη (ναι τα ζαχαροπλαστεια με καταγωγη απο τη Λαρισσα).

Οταν συνταξιοδοτηθηκε (με τα λ7 της αποζημίωσης του) τον ειχε φαει ο Κ. να ανοιξει το 1ο φραντζαιζ του στην Αθηνα, ειχε βρει και η θεση (Αμπελοκηποι - Κηφισιας), κατι που και γω το πίστευα, αλλα τοτε ημουν 18....

Ο πατερας μου συντηρητικα σκεπτομενος αγορασε ενα μικρο εξοχικο διαμερισμα στην Ευβοια (που τουλαχιστον το χαρηκε - καθε χρονο πηγαιναν εκει 3-4 μηνες).

Τη συνεχεια την αντιλαμβανεστε. Εγω οποτε το θυμαμαι κλαιω....αν τον (με) ειχε ακουσει, θα ειχε ολη τη πολυκατοικια, ή μηπως και ολη την παραλία εκει και βαλε, αντι 30τμ διαμερισμα....


Η τυχη θελει ρισκο. Αν μπορεις να το ανοιξεις, χωρις να ζοριστεις - εγω θα προχωραγα.

hades7
14-12-12, 11:30
οπου υπαρχουν πολλα λεφτα για ολους απλα δεν υπαρχουν λεφτα ο τυπος εχει ξεκινησει απο το 1979 και κονομησε το 2012 οι υπολοιποι που θελουν να μπουν στο κολπο της ευκολης αρπαχτης ακουσαν για κατι ουρες για χρημα να ρεει ονειρευονται να παιζουν πιανο στην ταμιακη... αφεντικα του κωλου μλακα ελληνα γιαυτο δεν προκειται να πας ποτε μπροστα παντα μεταπρατης θες να εισαι

gnx
14-12-12, 11:33
αυτό ειναι για υπογραφή...

μαλάκα Έλληνα δεν προκειται να πας ποτε μπροστα παντα μεταπρατης θες να εισαι

Ptboul
14-12-12, 11:40
Από την άλλη για να γίνει ο Έλληνας ενεργό στοιχείο σε μια παραγωγική διαδικασία πρέπει να ανθήσουν ξανά οι υποδομές. Οπότε επέφτουμε πάλι στον γνωστό μας φαύλο κύκλο. (πολιτικοί, μίζες, συνδικαλισμοί, κλπ).

Χρίστος
14-12-12, 11:41
Οντως.
Το καταστημα που ειναι στη Καλλιπολη "θεοτοκη" τυχαινει να περναω γιατι εχω δουλεια εκει πιο κατω και μου κανε τρομερη εντυπωση η ουρα ΚΑΘΕ απογευμα.
Μιλαμε για 15ατομα τουλαχιστον ΟΤΙ ωρα και αν περασω απο τις 5 μεχρι τις 8και.

Τωρα που μου το συζηταμε δε σας κρυβω οτι θα του κανω και γω μια επισκεψη για να δοκιμασω...

dark knight
14-12-12, 11:49
πλεον χωραει πολυ συζητηση για το τι ειναι ο Ελληνας.ειτε ειναι επιχειρηματιας,ειτε υπαλληλος ειτε πολιτικος.ευθυνες υπαρχουν παντου οχι βεβαια στο ιδιο ποσοστο.

hades7
14-12-12, 11:53
τρεχτε τυποι παρτε δανεικα απο φιλους συγγενεις κανα δανειο απο τραπεζα καταχρεωθειτε φατε ετοιμα παρτε το φραντσαις. 0.60 θα πουλαω μωρε ολος ο κοσμος θα μπορει να παρει.οκ τυπε μου προσεχε ομως το συμβολαιο που θα υπογραψεις γιατι τον ιδιοκτητη δεν τον δεσμευει τιποτα αυριο θα πουλησει και σε ολους τους φουρνους της γειτονιας σου το ιδιο προιον και ποιο φθηνα, αν δεν μπουν και οι ιδιοι οι φουρνοι στο κολπο πουλωντας και στα 0.40.εσυ θα βρεθεις ενα χειμωνιατικο πρωι κρεμασμενος σε ενα υπογειο πλυμμιρισμενο με νερα εχωντας χασει το μαγαζι σου που θα στο εξαγορασει φορ ε πισ οφ μπρεντ ο ιδιος που σου πουλησε την ιδεα και θα σε μεταφερει ο σπαρας στο πισω καθισμα παρικμασμενης νεκροφορας στο κοιμητηριο που φιλοξενοι πρωην ιδιοκτητες βιντεο κλαμπ χοντογκαδικων 0.70 ενεχειραδικων σουβλακερι κλπ κλπ.

aristent
14-12-12, 12:05
Παντα με φιλους ειχαμε τετοια κουβεντα....αιφνιδιος πλουτισμος!!!...να κανουμε την καινοτομια του αιωνα!!!....να κανουμε κατι που δεν εχει κανει κανεις αλλος!!!!......να τα κονομησουμε χοντρα!!! :th_Laie_67-1: :thumbsup:


τελικα εγω μετα απο ατελειωτες κουβεντες κατεληξα στο συμπερασμα οτι θα κανω μια δουλεια που την ξερω καλα,καθοτι γιος τεντα,με στοχο την εξελιξη της και αναβαθμηση προς το καλυτερο......και αυτο πετυχα τελικα.thumb

...εφτασα καπου,αλλα δεν θελω να μεινω στασιμος.....οι εποχες αλλαζουν,ερχονται αλλιως τα πραγματα...δυσκολιες πολλες....αν δεν κυκλοφορει χρημα εξω,η αναζητηση για νεα πραγματα δεν θα σταματησει...τι πρεπει να κανω ομως???....θα ενημερωσω τον συμφουρομιτη και φιλο μου Βασιλη (Νταφιντακ) να δει το θεμα και μιας και ειναι σε παρεμφερη αντικειμενο εργασιας,ας δει και ας πραξει τα αναλογα.:original:

....εγω?....θα ψαξω να νοικιασω καλυτερο/αποδοτικοτερο (λογο θεσης)καταστημα πωλησης Τεντων απο αυτο που εχω τωρα!!!:thumbsup:

Ptboul
14-12-12, 12:12
εχωντας χασει το μαγαζι σου που θα στο εξαγορασει φορ ε πισ οφ μπρεντ ο ιδιος που σου πουλησε την ιδεα

Αυτό έχει γίνει σε γνωστή αλυσίδα φραντσάιζ πιτσαρίας (σε μάχιμη περιοχή) και ο τύπος κατέληξε ντελιβεράς στο μαγαζί του, που πλέον το δουλεύει ο ιδιοκτήτης του φραντσάιζ.

Kostas_1
14-12-12, 12:32
τρεχτε τυποι παρτε δανεικα απο φιλους συγγενεις κανα δανειο απο τραπεζα καταχρεωθειτε φατε ετοιμα παρτε το φραντσαις. 0.60 θα πουλαω μωρε ολος ο κοσμος θα μπορει να παρει.οκ τυπε μου προσεχε ομως το συμβολαιο που θα υπογραψεις γιατι τον ιδιοκτητη δεν τον δεσμευει τιποτα αυριο θα πουλησει και σε ολους τους φουρνους της γειτονιας σου το ιδιο προιον και ποιο φθηνα, αν δεν μπουν και οι ιδιοι οι φουρνοι στο κολπο πουλωντας και στα 0.40.εσυ θα βρεθεις ενα χειμωνιατικο πρωι κρεμασμενος σε ενα υπογειο πλυμμιρισμενο με νερα εχωντας χασει το μαγαζι σου που θα στο εξαγορασει φορ ε πισ οφ μπρεντ ο ιδιος που σου πουλησε την ιδεα και θα σε μεταφερει ο σπαρας στο πισω καθισμα παρικμασμενης νεκροφορας στο κοιμητηριο που φιλοξενοι πρωην ιδιοκτητες βιντεο κλαμπ χοντογκαδικων 0.70 ενεχειραδικων σουβλακερι κλπ κλπ.

Ωμος, αλλα σωστος. Οι οροι θελουν εξαιρετικη προσοχη, οπου αν δεις τετοιες παγιδες, απλα δεν μπαινεις.

Μιλαμε παντα για νοημονες ανθρωπους και οχι για αυτους που εχουν κανει το χρημα θεο, ουτε για τυπους μες τα ολα και φουριοζους.

Ανοιγματα εκτος πεδιου γνωσης κανεις οταν μπορεις χωρις να ζοριστεις

Ptboul
14-12-12, 12:41
Για αυτό τι λέτε; :D https://www.krispykreme.com/franchise/international/select-your-location/europe-western

aristent
14-12-12, 12:42
Για αυτό τι λέτε; :D https://www.krispykreme.com/franchise/international/select-your-location/europe-western

αυτοι μπορει να θελουν να δουλευουμε κιολας!!!

εμεις λεμε να ανοιγουμε κανα δυο ωρες και να κονομαμε!!!

:hystericalbs1: :th_Laie_67-1: :hystericalbs1: :th_Laie_67-1:

Ptboul
14-12-12, 12:50
:hystericalbs1: :hystericalbs1:

Nino
14-12-12, 13:26
Ο τύπος δεν πουλάει μόνο ντονατς αλλα και διαφόρων ειδών πιροσκι!
Ναι γίνεται χαμός όπως χαμός γίνεται και στα 0.70- 0,90 ευρώ hot dog.
Με δεκαπέντε ευρώ κανεισ παιδικό πάρτυ και βέβαια απο νοστιμιά είναι πρώτα.
Τέτοια είχατε φάει στη τελευταία στο ταμ που είχε φέρει ο μάγος.
Πάντως απο τη σχέση τιμής ποιότητας βγάζει κανεις χρήσιμα συμπεράσματα για τις τιμές και τα περιθώρια που έχουν...

spar@
14-12-12, 13:39
τρεχτε τυποι παρτε δανεικα απο φιλους συγγενεις κανα δανειο απο τραπεζα καταχρεωθειτε φατε ετοιμα παρτε το φραντσαις. 0.60 θα πουλαω μωρε ολος ο κοσμος θα μπορει να παρει.οκ τυπε μου προσεχε ομως το συμβολαιο που θα υπογραψεις γιατι τον ιδιοκτητη δεν τον δεσμευει τιποτα αυριο θα πουλησει και σε ολους τους φουρνους της γειτονιας σου το ιδιο προιον και ποιο φθηνα, αν δεν μπουν και οι ιδιοι οι φουρνοι στο κολπο πουλωντας και στα 0.40.εσυ θα βρεθεις ενα χειμωνιατικο πρωι κρεμασμενος σε ενα υπογειο πλυμμιρισμενο με νερα εχωντας χασει το μαγαζι σου που θα στο εξαγορασει φορ ε πισ οφ μπρεντ ο ιδιος που σου πουλησε την ιδεα και θα σε μεταφερει ο σπαρας στο πισω καθισμα παρικμασμενης νεκροφορας στο κοιμητηριο που φιλοξενοι πρωην ιδιοκτητες βιντεο κλαμπ χοντογκαδικων 0.70 ενεχειραδικων σουβλακερι κλπ κλπ.
Τύπε όχι και παρικμασμενη η νεκροφορα μην λέμε οτι μας κατέβει ....
Το φρανσαιζ του νανου δεν το πουλαω!!!

hades7
14-12-12, 13:41
Τύπε όχι και παρικμασμενη η νεκροφορα μην λέμε οτι μας κατέβει ....
Το φρανσαιζ του νανου δεν το πουλαω!!!

εχει κι αλλου πορτοκαλιες δικε μου https://www.cinnabongreece.com/

Ptboul
14-12-12, 13:48
εχει κι αλλου πορτοκαλιες δικε μου https://www.cinnabongreece.com/

Ας ανοίξει και tsiLibongreece.com ( :hystericalbs1: ), κινδυνεύοντας να γίνω εντελώς γραφικός τα καλύτερα ντόνατς είναι, μαντέψτε που.. :v: (https://www.vrisko.gr/details/22_ka4314e3b111435bfb6bf0_0k3k06) (κλικ επάνω στο ανθρωπάκι)

spar@
14-12-12, 13:50
εχει κι αλλου πορτοκαλιες δικε μου https://www.cinnabongreece.com/

Τύπε εγω ανοίγω 2,5ωρες όμως όχι όλη μέρα!
Κατάφερα να πουλαω κάτω απο 1ευρο και ψυχολογικά ο Ελληνας το θεωρεί χάρισμα, έτσι τον ποιανει το αίσθημα της "διαβίωσης" και εκεί που θα έπαιρνε 2 ντονατς με 1,5 ευρο τώρα θα πάρει 20x0,70 και θα κάψει και 20 ευρα βενζίνη να έρθει απ την άλλη άκρη ...
Τύπε ανοίγω 2 ώρες συνήθως απογευματοβραδινες γιατι αυτό συζητιέται και τρέχουν όλοι να προλάβουν ... Άμα το έκανα 3-4 το πρωί θα διπλασιαζα τις πωλήσεις μου, ο Ελληνας ειναι πονηρός!! Γιατι να ανοίγει τέτοια ώρα ευκαιρία μοιριζομαι...
Αν το είχα ανοιχτό όλη μέρα θα βαραγα μυγες...

gnx
14-12-12, 13:52
εχει κι αλλου πορτοκαλιες δικε μου https://www.cinnabongreece.com/

To cinnabon ειναι γ@ματο...Στη Καιφόρνια μπορεί και να οδηγουσα κανα 20 μίλια όταν μου ερχόταν όρεξη γι' αυτό.

Stamatis
14-12-12, 13:52
Εγω θελω να πω οτι τα ντονατς εκεινα η μανα μου, τα φτιαχνει με 5 ευρω τα 100 και τα βαζει στην καταψυξη.
Μπορει και παραπανω απο 100 αναλογα με τα κεφια της.
Σε μαζικη παραγωγη με υλικα σε τιμες χοντρικης, ισως εβγαιναν και 200 στο ταληρο
Γιατι να πας στο φραντσαιζ απο τη στιγμη που μπορεις να ασχοληθεις σκετος?

Εγω πιχι θελω να ανοιξω ενα βανακι να πουλαω σουπες και ζεστο ψωμακι.
Σε κεσεδακια. Το πιστευεις οτι ερχεται 1 ευρω το κεσεδακι για 250 κεσεδακια υλικα;

spar@
14-12-12, 13:55
Εγω θελω να πω οτι τα ντονατς εκεινα η μανα μου, τα φτιαχνει με 5 ευρω τα 100 και τα βαζει στην καταψυξη.
Μπορει και παραπανω απο 100 αναλογα με τα κεφια της.
Σε μαζικη παραγωγη με υλικα σε τιμες χοντρικης, ισως εβγαιναν και 200 στο ταληρο
Γιατι να πας στο φραντσαιζ απο τη στιγμη που μπορεις να ασχοληθεις σκετος?

Εγω πιχι θελω να ανοιξω ενα βανακι να πουλαω σουπες και ζεστο ψωμακι.
Σε κεσεδακια. Το πιστευεις οτι ερχεται 1 ευρω το κεσεδακι για 250 κεσεδακια υλικα;

Ποτε ξεκινάμε; Εχω πολυ καλύτερες ιδέες !!!

hades7
14-12-12, 13:56
Τύπε εγω ανοίγω 2,5ωρες όμως όχι όλη μέρα!
Κατάφερα να πουλαω κάτω απο 1ευρο και ψυχολογικά ο Ελληνας το θεωρεί χάρισμα, έτσι τον ποιανει το αίσθημα της "διαβίωσης" και εκεί που θα έπαιρνε 2 ντονατς με 1,5 ευρο τώρα θα πάρει 20x0,70 και θα κάψει και 20 ευρα βενζίνη να έρθει απ την άλλη άκρη ...
Τύπε ανοίγω 2 ώρες συνήθως απογευματοβραδινες γιατι αυτό συζητιέται και τρέχουν όλοι να προλάβουν ... Άμα το έκανα 3-4 το πρωί θα διπλασιαζα τις πωλήσεις μου, ο Ελληνας ειναι πονηρός!! Γιατι να ανοίγει τέτοια ώρα ευκαιρία μοιριζομαι...
Αν το είχα ανοιχτό όλη μέρα θα βαραγα μυγες...

τυπε μου εσυ πουλας ντονατς χωρις τρυπες ξερεις τι ειναι αυτο? σαν τζατζικι χωρις σκορδο

aristent
14-12-12, 13:57
"να δεις τα προσωπα των απεναντι καταστηματαρχων(σαντουιτσ δικα,φαστ φουντ,σουβλατζιδικα,τυροπι ταδικα κλπ.)οταν βλεπουν την ουρα να σχηματιζεται???.....δεν περιγραφεται το πως αισθανονται!!!"

μου ελεγε ο προμηθευτης.....

"αλλοι νοιωθουν ζηλια,αλλοι μισος,αλλοι ειναι απορημενοι απο που "ξεφυτρωνουν" τοσοι πελατες....αυτοι να μην εχουν δει τοσο κοσμο ουτε στο συνολο της εβδομαδας,οχι σε ενα διωρο....κλπ."

spar@
14-12-12, 13:57
τυπε μου εσυ πουλας ντονατς χωρις τρυπες ξερεις τι ειναι αυτο? σαν τζατζικι χωρις σκορδο

Ο λουκουμας έχει τρυπα...
Χαντε θες να πάρουμε το φρανσαιζ με τις σούπες του Σταμάτη;

hades7
14-12-12, 14:01
Ο λουκουμας έχει τρυπα...
Χαντε θες να πάρουμε το φρανσαιζ με τις σούπες του Σταμάτη;

τυπε θα μας ριξει αυτος δεν εχει μπεσα θα κανει συμφωνια με την αρχιεπισκοπη και θα δεινει 20000 μεριδες τσαμπα διπλα μας μετα δεν το γλειτωνουμε το ικριωμα θες να με παρεις στο λαιμο σου γερο ανθρωπο?

εχω καλυτερη ιδεα θα ανοιξουμε γραφειο με πτνες

aristent
14-12-12, 14:02
....
εχω καλυτερη ιδεα θα ανοιξουμε γραφειο με πτνες

οταν λες γραφειο?...τι ακριβως θα κανουν αυτες οι πτηνες???

hades7
14-12-12, 14:06
οταν λες γραφειο?...τι ακριβως θα κανουν αυτες οι πτηνες???


θωρυβωδη οργασμους σε ξενοδοχειο με ελλιπη ηχομονωση η φημη μας θα εξαπλωθει γληγορα :D

spar@
14-12-12, 14:06
οταν λες γραφειο?...τι ακριβως θα κανουν αυτες οι πτηνες???

γραφειο αεροσυνοδων εννοει ο συνεταιρος μου!!

spar@
14-12-12, 14:09
θωρυβωδη οργασμους σε ξενοδοχειο με ελλιπη ηχομονωση η φημη μας θα εξαπλωθει γληγορα :D

καλα χαντε με 60ευρο την ωρα, αν ειναι και λιγο εμφανισημη η κοπελα και λιγο ορεξατη....θα φυγει η ουρα του νανου!!!!!
θα φευγουν απ το σπιτι για ντονατς και θα καταληγουν αγκαλια με τη Λαουρα...χαααχαχαα

hades7
14-12-12, 14:13
καλα χαντε με 60ευρο την ωρα, αν ειναι και λιγο εμφανισημη η κοπελα και λιγο ορεξατη....θα φυγει η ουρα του νανου!!!!!
θα φευγουν απ το σπιτι για ντονατς και θα καταληγουν αγκαλια με τη Λαουρα...χαααχαχαα

καινοτομια δηλαδη τυπε μου ντονατς με 2 τρυπες πρεπει να την κατωχηροσουμε την ιδεα μην μας την φαει ο νανους

spar@
14-12-12, 14:15
καινοτομια δηλαδη τυπε μου ντονατς με 2 τρυπες πρεπει να την κατωχηροσουμε την ιδεα μην μας την φαει ο νανους

ρε λες να τις ντυνουμε ντονατς.......????
3 τρυπες τυπε, δεν σε αδικω εισαι εκτος ενεργης δρασης εδω και καιρο!

Driver M
14-12-12, 14:16
Σχετικά πρόσφατα έχει ανοίξει μαγαζί στην περιοχή μου (Καλογρέζα) και το έχω επισκεφτεί επανειλημμένα.
Τα ντόνατς (πιροσκί δεν έχω φάει ακόμα) είναι πολύ καλά, ιδίως το κλασικό με τη σοκολάτα και αυτό με το μπισκότο (δεν είμαι τόσο της άχνης και της κρέμας).
Και η τιμή φυσικά ξεφτύλα σε σχέση με τον ανταγωνισμό (60 σεντς ένα πράγμα σχεδόν 150 γραμμάρια).

Όσο για το franchise, απ'ότι άκουσα θέλει περίπου 30 χιλιάδες ευρώ.
Με την κεκτημένη ταχύτητα που έχουν τα μαγαζιά αυτά, αν κάποιος ανοίξει σήμερα έχει κάνει απόσβεση σε λιγότερο από χρόνο, οπότε θεωρώ ότι αξίζει μιας και δεν ενέχει κανα τρελό ρίσκο (ο κόσμος κάνει ουρές και δε νομίζω ο ανταγωνισμός να προσφέρει κατώτερες τιμές ώστε να πάνε εκεί οι πελάτες).
Το κάθε μαγαζί άλλωστε έχει κανα 2 υπαλλήλους και είναι ανοιχτό μόνο 2,5 ώρες (αν και σίγουρα απαιτείται να είναι και κάποιες επιπλέον ώρες πριν και μετά), όπότε το κόστος παραγωγής είναι πολύ μικρό σε σχέση με άλλα καταστήματα που είναι ανοιχτά πολλαπλάσιες ώρες.
Σίγουρα τόσο κόσμο δεν παίζει να έχει για πάντα, για ντόνατς μιλάμε άλλωστε όχι για κανα είδος πρώτης ανάγκης, και πάλι όμως θεωρώ ότι θα έχει έναν επαρκή αριθμό ώστε να βγαίνει ένα καλό μεροκάματο.

Αυτή που θα πάει σύντομα εντελώς άκλαφτη είναι η αλυσίδα με τα παγωμένα γιαούρτια.
Εκεί πρόκειται καθαρά για φαινόμενο των καιρών, όπου κάποια ψώνια ζήλεψαν την μόδα του εξωτερικού (με κανα 2 χρόνια καθυστέρηση) κι αρχίσαν να τρώνε τα γιαούρτια για να το παίζουν in.
Κι έχουν ανοίξει ένα κάρο τέτοια μαγαζιά, τα οποία τα βλέπω να αντέχουν το πολύ μέχρι το καλοκαίρι που μας έρχεται.

Stamatis
14-12-12, 14:16
Και γιατι δεν πουλατε μονο τις τρυπες χωρις το ντονατ?
Φτηνοτερο

aristent
14-12-12, 14:18
θωρυβωδη οργασμους σε ξενοδοχειο με ελλιπη ηχομονωση η φημη μας θα εξαπλωθει γληγορα :D

μην ξεχασεις να διαφημισεις οτι δουλευουν μονο 2,5 ωρες την ημερα!!!!:D

spar@
14-12-12, 14:18
καινοτομια δηλαδη τυπε μου ντονατς με 2 τρυπες πρεπει να την κατωχηροσουμε την ιδεα μην μας την φαει ο νανους

τυπε λες να το ονομασουμε το γραφειο Ανους???
θα εισαγουμε και προφυλακτικα απ εξω...

spar@
14-12-12, 14:23
Και γιατι δεν πουλατε μονο τις τρυπες χωρις το ντονατ?
Φτηνοτερο

Ηade πρωτος πελατης.....
διαφημιστικο
πυτζαμα στο Κρεβατι ο Προεδρος και τσιγαρο στο χερι..
Τον τελευταιο ενα μηνα βασανιζομαι απο ιλιγγους και ζαλαδες τα δοκιμασα ολα, μεχρι που ενας φιλος μου εδωσε το τηλεφωνο του Ανους, σεξυ σοκολατενια ντονατς στο χωρο σου, μιλησα αμεσως με τα παιδια Αρη και Σπυρο και μου εστειλαν αυτο που ηθελα οπως το ειχα φανταστει...
για 2 ωρες 120ευρο+20ευρο μασαζ...
πραγματικα οχι ξεχασα τους πονους αλλα και το ονομα μου!!!

dafidack
14-12-12, 14:23
Αν ειναι να ανοιξουμε φρανσαιζ ενα ειναι το καλο και εγγυημενο thumb
https://www.hooters.com/Home/Default.aspx

φανταστιτε ποσα λιγουρια θα κανουν ουρες... :thumbsup::thumbsup:

Stamatis
14-12-12, 14:31
Ειχε ανοιξει τετοιο στο μωλ
Απατο πηγε

Διοτι ο.καθενας εκει παει με τηγυναικα του

Να ανοιξουμε ενα πουτσερς και να ειναι τα γκαρσονια αντρες?

hades7
14-12-12, 14:33
Αν ειναι να ανοιξουμε φρανσαιζ ενα ειναι το καλο και εγγυημενο thumb
https://www.hooters.com/Home/Default.aspx

φανταστιτε ποσα λιγουρια θα κανουν ουρες... :thumbsup::thumbsup:

ειχα παει στο αμστερνταμ ωραια μαγκια

Ptboul
14-12-12, 14:34
να ειναι τα γκαρσονια αντρες?

Με τον χαντέ να φοράει μόνο τιράντα.

Stamatis
14-12-12, 14:35
Με τον χαντέ να φοράει μόνο τιράντα.
Γιατι?
Ουτε αυτουνου του σηκωνεται?

spar@
14-12-12, 16:21
για να καταλαβω κατι επειδη ειμαι λιγο χαζουλης....
αυτο ειναι ανοιχτο ολη μερα και εχει ενα 2 ωρο happy hours το απογευμα... κανω λαθος???
εγω νομιζα οτι ανοιγει μονο για 2ωρες....
καλα τπτ δεν βγαζει καταλαβα....για 2 ωρες εχει ουρα και?
εγω πηρα λουκουμαδες Στεργιου 2 ευρο οι 4!!!

hades7
14-12-12, 16:23
οχι ανοιγει μονο 7-9.30 το βραδυ και τελος

spar@
14-12-12, 16:30
οχι ανοιγει μονο 7-9.30 το βραδυ και τελος

ωραια ελα να παρουμε το φρανσαιζ να τα δουλευουμε πρωι εμεις....αχαχαχαχαχαχαχ
στην Αθηνα μπουχτισε κλεισανε οι μεγαλοεπιχειρηματιες τις μαντρες που γινανε φωτοβολταικα και μετα γιαουρταδικα και το εριξαν στα ντονατς....
σε 2 ωρες αφου μιλαμε για πρατηριο και οχι εργαστηριο, ποσο μπορεις να πλουτισεις???

hades7
14-12-12, 16:34
θα κυνηγαμε την ουρα μας τωρα? ειπαμε αυτος κονομαει ειναι ο παραγωγος και ο τελικος πωλητης ταυτοχρονα, πουλαει μεσο ορο 2500 τεμαχια ενα χιλιαρικο καθαρο στην τσεπη καθε μερα

spar@
14-12-12, 16:36
θα κυνηγαμε την ουρα μας τωρα? ειπαμε αυτος κονομαει ειναι ο παραγωγος και ο τελικος πωλητης ταυτοχρονα, πουλαει μεσο ορο 2500 τεμαχια ενα χιλιαρικο καθαρο στην τσεπη καθε μερα

κανεις λαθος μεγαλο...
αυτος που κονομαει ειναι ο ΠΡΟΑΓΩΓΟΣ....

hades7
14-12-12, 16:42
κανεις λαθος μεγαλο...
αυτος που κονομαει ειναι ο ΠΡΟΑΓΩΓΟΣ....

μικρε προπετη αυτος που κονομαει ειναι αυτος που καλυπτει τον προαγωγο thumb

spar@
14-12-12, 16:45
μικρε προπετη αυτος που κονομαει ειναι αυτος που καλυπτει τον προαγωγο thumb

αυτα ποτε θα μου τα μαθεις τα κολπα??

Thomelef
14-12-12, 18:54
άρη, εγώ θα σου πώ ένα πράγμα. μια δουλειά μένει στάσιμη όταν αποφασίσεις εσύ να μην την εξελίξεις άλλο.

δεν υπάρχει καμμιά δουλειά που η εξέλιξη της να σταματάει σε ένα σημείο. όσο ο ιδιοκτήτης έχει μεράκι και όρεξη, όλο και βρίσκει κάτι για να καινοτομεί μέσα απ'αυτήν.

όσων αφορά το φραντσάιζ, θα σου κάνω μια απλή ερώτηση...τι ξές εσύ απο λουκουμάδες ρε φίλε? τεντάς είσαι...και δεν το λέω αυτό έτσι, το ίδιο λέω και σε μένα όταν σκέφτομαι καμμιά φορά άλλα πράγματα εκτός δουλειάς και λεω μαραγκός είσαι ρε μλκ. τι εστιατόρια και μλκιες...

ξεζούμισε την δουλειά σου φίλε. βρές και φτιάξε μυστήριους μηχανισμούς, πατεντάρισε, πούλα την πατέντα, και διάφορα άλλα πράγματα. ούτε που μπορείς να φανταστείς τι θα μπορούσες να βγάλεις απο την δουλειά σου.

aristent
14-12-12, 19:42
Σωστος ο Τομι.thumb

Thomelef
14-12-12, 19:48
Σωστος ο Τομι.thumb

γενικά αυτό που θέλω να πώ φίλε, είναι ότι πολλές φορές το χρυσάφι που έχουμε στα ίδια μας τα χέρια, δεν το εκτιμάμε όπως πρέπει. λόγος, αυτό το μπουρδοκουτσομπολιά που επικρατεί στην κωλοχώρα μας. ο τάδε έκανε εκείνο, ο τάδε τ'άλλο, ο παρατάδε το παράλλο και πάει λέγοντας.

προσωπικά παραδείγματα πολλά απο διάφορους πελάτες που στο πέρας των χρόνων έκαναν μια τρύπα στο νερό, γιατί μια ζωή θεωρούσαν τους εαυτούς τους αδικημένους, και γιατί πάντα κοιτούσαν πως κονομάνε οι άλλοι, και όχι πως μπορούν να κονομήσουν αυτοί.

κυνήγι την δουλειά μας μάγκες. εκτός και αν κάποιος είναι εκατομυριούχος και μπορεί να δαπανεί λεφτά για μελέτες και να επενδύει σε διάφορους κλάδους.

προσωπικά εγώ δεν το'χω κάτι τέτοιο, οπότε, αγκαλιά με τα ξύλα μου...

Χρίστος
15-12-12, 17:50
Οπως ειπα, χθες περασα απο τον Αγιο Νειλο και σταματησα και γω στην ουρα να δοκιμασω τι στο καλο ειναι αυτο που ολοι συζητατε.

16 ατομα ουρα πριν απο μενα και ακομα 5 ηρθαν 1 λεπτο μετα απο μενα.
Η ωρα 8.10 και ειχε ξεπουλησει ολα τα αλμυρα πυροσκι.....
Περιπου 12 με 15 λεπτα αναμονη στην ουρα.

Μεσα 3 ατομα που παρολο τη κουραση ηταν πολυ φιλικοι και βοηθησαν και εμενα που εμπενα πρωτη φορα αλλα και ολους οσους ρωτουσαν.

4.20ε και 7 μεγαλα ντονατσς γρηγορα γρηγορα σε χαρτι τυλιγμα και στη σακουλα.
Κανονικα αποδειξη που ειναι σημαντικο την σημερον.....

Σπιτι λοιπον και εκτενη συζητηση με το πληρωμα του σπιτιου!!!
Σημερα το πρωι τα 7 εγιναν 4 με ενα μαγικο τροπο χωρις πολλα πολλα σχολια....
Εγω προλαβα να δοκιμασω τη κρεμα που μου αρεσε.
Τα σχολια απο ολους στην οικογενια ηταν πανω απο ικανοποιητικα.
Πολυ καλη ποιοτητα σε συναρτηση με τη τιμη που δουλευει ως δυνατος κραχτης.

Αυτο που μενει ειναι να μεινουν πανω απο 2 μερες(χλωμο) να δω αν θα τρωγεται.

οριστε και μια γευση

https://f.cl.ly/items/223431250h1a170W3z0C/IMG_0137.jpg

mitsos_chania
17-05-13, 22:28
Μολις δοκιμασα αλμυρα απο το τοπικο καταστημα νανου,τα οποια ειναι κατω του μετριου για τα προσωπικα μου γουστα.

BabisStinson
18-05-13, 07:21
Για όσους είναι Πάτρα, Κορίνθου και Καποδιστρίου (3-4 στενά πιο κάτω από την κάθετη του φαναριού του Α.Ανδρεα) άνοιξε ντονατσάδικο, αν είδα καλά την ταμπέλα "του παππού", με 0.60 τα μεγάλα ντονατς. 2 μέρες που ήμουν κατω προσφατα, παιζει να δοκιμάσαμε με τα παιδιά σχεδόν όλες τις γεύσεις, καναμε τζιρο κανενα 30ευρο..! Απλά απίστευτα! :hyper:

Όποιος είναι εκεί κοντά ας περάσει να δοκιμάσει. thumb

Monsta
18-05-13, 12:07
Το "ανοίγω 2-3 ώρες τη μέρα" είναι ένα πολύ έξυπνο τρικ για να μαζεύεται κόσμος και να γίνεται τζερτζελές. Γάτος ο Νανούρης.

Από κει κι ύστερα, το μικτό κέρδος είναι 0.10c / donut. Κάντε τις πράξεις και υπολογίστε ακόμα και με τις ουρές που έχουν μερικά μαγαζιά (όχι όλα), αν θα μαζεύεις ως franchisee "καλό μεροκάματο" που υποστήριξε κάποιος πριν :facepalm: και ποιος τελικά είναι αυτός που κονομάει.

Stamatis
18-05-13, 12:16
Αισχρα ειναι.
Μολις εφαγα ενα και εκατσε στο στομαχι μου σαν τσιμεντο.
Η γευση, β διαλογης ετοιματζιδικο.
Εχει και κατι σαν πραλινα μεσα που ο θεος να το κανει.

Nino
18-05-13, 12:29
οτι πληρωνεις παιρνεις...
και σε αυτα για τα λεφτα τους μπορει να παιρνεις και περισσοτερα.

Stamatis
18-05-13, 13:25
4 dollars to the dozen πουλανε τα ντανκιν στο τεξας ρε Γιαννη.
2 κιλα ντονατς.
Θα συμφωνησω οτι ειναι ο φτηνοτερος.
Καλυτερος, με την καμμια ομως.

Να σου στειλω τη συνταγη να φτιαξεις δικα σου να δεις ποσο καλα θα βγουνε.
Να δωσεις και της πεθερας σου να πεσει ανασκελα.

fast-enough
18-05-13, 13:45
Να σου στειλω τη συνταγη να φτιαξεις δικα σου να δεις ποσο καλα θα βγουνε.
Να δωσεις και της πεθερας σου να πεσει ανασκελα.
Δε στέλνεις από δω τη συνταγή πρόεδρε, να την ξαπλώσω την πεθερά που έχει λιγούρες?

Bazil Van Sinner
18-05-13, 13:58
Δε στέλνεις από δω τη συνταγή πρόεδρε, να την ξαπλώσω την πεθερά που έχει λιγούρες?


:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: αυτο εψαχνες τοσο καιρο ε???


το ΠΩΣ !!!:hystericalbs1:

spar@
18-05-13, 14:14
Αισχρα ειναι.
Μολις εφαγα ενα και εκατσε στο στομαχι μου σαν τσιμεντο.
Η γευση, β διαλογης ετοιματζιδικο.
Εχει και κατι σαν πραλινα μεσα που ο θεος να το κανει.

ποσο δικιο ποσο δικιο ποσο δικιο ποσο δικιο ΕΕΕΕΕΧΕΙΣ.....
γιατι αισθανομουν πολυ μειονεκτικα οταν ελεγα οτι ειναι για τον φουτσο.....
που να ετρωγες την αλλη μερα!

Nino
18-05-13, 15:06
4 dollars to the dozen πουλανε τα ντανκιν στο τεξας ρε Γιαννη.
2 κιλα ντονατς.
Θα συμφωνησω οτι ειναι ο φτηνοτερος.
Καλυτερος, με την καμμια ομως.

Να σου στειλω τη συνταγη να φτιαξεις δικα σου να δεις ποσο καλα θα βγουνε.
Να δωσεις και της πεθερας σου να πεσει ανασκελα.

χαχαχαχα λες να σωθω απο την πεθερα? μετα θα μου μεινει μονο η μανας της (πεθερας μου) :shok: ναι ρε εσυ το ξερω ειμαι γκαντεμης και αυτη εν ζωη ειναι χαχαχαχαχαχα
οχι βεβαια βρε δεν ειπα ποτε οτι ειναι ουτε απο τα καλυτερα ποσο μαλλον ο καλυτερος..
απλα ειναι φτηνος και συμφερει για τζερεμεδες τυπου παιδικα παρτυ και τετοια...

Κωνσταντίνος
18-05-13, 15:32
Για όσους είναι Πάτρα, Κορίνθου και Καποδιστρίου (3-4 στενά πιο κάτω από την κάθετη του φαναριού του Α.Ανδρεα) άνοιξε ντονατσάδικο, αν είδα καλά την ταμπέλα "του παππού", με 0.60 τα μεγάλα ντονατς. 2 μέρες που ήμουν κατω προσφατα, παιζει να δοκιμάσαμε με τα παιδιά σχεδόν όλες τις γεύσεις, καναμε τζιρο κανενα 30ευρο..! Απλά απίστευτα! :hyper:

Όποιος είναι εκεί κοντά ας περάσει να δοκιμάσει. thumb

Η συγκεκριμένη αλυσίδα αριθμεί ήδη 6 καταστήματα στην πόλη μας. Πρόκειται για τον https://www.papouliasdonuts.gr/.
Ο τύπος έχει βιοτεχνία πολλά χρόνια στην ΒΙ.ΠΕ και έκανε χονδρεμπόριο.
Πριν λίγο καιρό αποφάσισε να ασχληθεί με την λιανική, ανοίγοντας 4 καταστήματα ο ίδιος και παράλληλα ξεκίνησε να δείνει και το φρανσάιζ.
Έχει και στην Αθήνα πλέον. Στην ίδια φιλοσοφία με τον nanou, ίδιες τιμές, ίδια προιόντα.
Κάποια απο τα καταστήματα στην Πάτρα δουλεύουν όλη μέρα.

Το 1ο κατάστημα που άνοιξε Ευβοίας και Ανθείας έχει φτάσει στα 1300τμχ ημερησίως και σταθερά πάνω απο τα 1000. Για αυτούς που δεν ξέρουν δεν μιλάμε για κέντρο Πάτρας.

Για τον ίδιο είναι μια πολύ καλή κίνηση. Για φρανσάιζ έχω πολλές επιφυλάξεις. Νομίζω δίνει χονδρική τα ντόνατς 0,48λ το κομμάτι. Οπότε δεν φαίνεται και τόσο καλή επένδυση.

Η γνώμη μου είναι πως τα συνοικιακά θα είναι πυροτεχνήματα. Θα κάνουν το μπαμ και θα σβήσουν σιγά σιγά. Τα πολύ κεντρικά βλέπω να στέκονται.

Stathis
18-05-13, 20:30
Το "ανοίγω 2-3 ώρες τη μέρα" είναι ένα πολύ έξυπνο τρικ για να μαζεύεται κόσμος και να γίνεται τζερτζελές. Γάτος ο Νανούρης.

Από κει κι ύστερα, το μικτό κέρδος είναι 0.10c / donut. Κάντε τις πράξεις και υπολογίστε ακόμα και με τις ουρές που έχουν μερικά μαγαζιά (όχι όλα), αν θα μαζεύεις ως franchisee "καλό μεροκάματο" που υποστήριξε κάποιος πριν :facepalm: και ποιος τελικά είναι αυτός που κονομάει.

Δεν ειναι για να ΄κονομησει' κανεις αυτο το μαγαζι.
Ειναι για χαρτζηλικι.
Λιγα εξοδα, λιγες ωρες, ειναι για καποιον που μετα τη δουλεια του θα παει να ανοιξει τρεις ωρες για να βγαλει κατι εξτρα.
Πιστευω σε καλο σημειο κανενα χιλιαρικακι το μηνα μπορει να βγαινει.
Ουτε εμενα μου αρεσαν ομως, πολυ βαρια και ασηκωτα, τηγανιλα στη γευση, αυτο με την πραλινα δεν τρωγεται, το αλλο με την κανελα αν ειναι φρεσκο κατι γινεται.
Αυτος κανει τον περισσοτερο τζιρο απο κατι κατεψυγμενα σνακς που δινει για παρτι.

hades7
18-05-13, 20:43
Χιλιαρικακι το μήνα ; Για κανε μια πρόχειρη οικονομική ανάλυση να δούμε πως θα προκύψει αυτο το χιλιαρικακι με χαρτί και μολύβι

Stathis
18-05-13, 20:49
Σιγα μη σου πω και το φλυτζανι ον-λαϊν τυπε.

deepBLUE
18-05-13, 20:59
Τα ποσα του κερδους ειναι αναμφισβητητα πολυ περισσοτερα απ αυτα που αναφερει ο Σταθης.
Η Ολη ιστορια ειναι στημενη με ενα πανεξυπνο τροπο ,μικρο μαγαζι,τρυπα ωστε απ εξω να γινεται ο κακος χαμος ετσι ωστε να αναρωτιεται ο καθε περαστικος τι γινεται επιτελους,συγκεκριμενες ωρες για να συσσωρευεται ο κοσμος ,χαμηλες σχετικα τιμες και χαμηλα εξοδα για την εταιρεια.
Για ενα προιον ομως που κατα την αποψη μου δεν αξιζει.
Υπαρχουν πολυ καλυτερα απο το συγκεκριμενο.
Αυτο βεβαια δε σημαινει πως ο επιχειρηματιας δεν ειναι εξυπνος.
Το καπελο πρεπει να του βγαλει κανεις !!!!
Αναμενουμε να δουμε ποσο θα κρατησει αν και εχει το κραχτη της χαμηλης τιμης και η συγκυρια της κρισης το ευννοει.
Βεβαια μεχρι να σβησει τα κερδη θα ειναι τοσο μεγαλα ωστε ... δε νομιζω να υπαρξει και μεγαλη στεναχωρια.

Monsta
18-05-13, 21:04
Ο Χαντς είναι πολυ αχέντ.

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/05/NIgN0gr-1.gif

600-700 max με νορμαλ ενοίκιο και έξοδα πληρωμένα. Χωρίς έξοδα 2ου υπαλλήλου. Δε μπορώ να δω παραπάνω.

Κωνσταντίνος
18-05-13, 21:05
Με 10 έως 15 σέντ το κομμάτι (όχι καθαρά εννοείται) πως γίνεται να βγαίνουν χιλιάρικο και παραπάνω ;;
Μιλάω για τα φρανσάιζ.

Stathis
18-05-13, 21:11
Το μυστικο ειναι οτι επειδη ειναι φθηνα δεν πας να παρεις 2-3, αλλα μεγαλυτερη ποσοτητα.
Την επομενη μερα ειναι για πεταμα βεβαια.
Ετσι γινεται ο τζιρος, αν περιμενε να παρει ο καθε πελατης απο ενα ντονατ θα ειχε κλεισει.

Συμφωνω επισης οτι την επιτυχια η οχι της ιδεας θα τη δειξεινο χρονος.

Stamatis
18-05-13, 22:15
Εκανα εναν προχειρο υπολογισμο με οικιακες τιμες (υλικα σουπερ μαρκετ)
Μαγιά, αλευρι, ζαχαρη γαλα, νουτελα και γλασο.
1 ευρω το κιλο μου βγαινει.
Εφτιαξα δυο ειδη, γεμιστα και με καραμελωμενη ζαχαρη.
Τα υλικα τα ειχα στο ντουλαπι.
Το κιλο ποσο το.δινει.αυτος?

Leonidas_E39
18-05-13, 22:56
Προεδρε ριξε και την συνταγή στο snoopy cooking. :D:D

Χρίστος
18-05-13, 22:56
2.5 το μισο βγαινει περιπου Σταμ

hades7
18-05-13, 23:26
Το μυστικο ειναι οτι επειδη ειναι φθηνα δεν πας να παρεις 2-3, αλλα μεγαλυτερη ποσοτητα.
Την επομενη μερα ειναι για πεταμα βεβαια.
Ετσι γινεται ο τζιρος, αν περιμενε να παρει ο καθε πελατης απο ενα ντονατ θα ειχε κλεισει.

Συμφωνω επισης οτι την επιτυχια η οχι της ιδεας θα τη δειξεινο χρονος.

Επιχειρήσεις έχεις απόσβεση κεφαλαίου σε μπιζνα πεπερασμενης διαρκειας με χρόνο ζωής 2 χρονια ποτέ θα κανεις;

Stamatis
18-05-13, 23:29
Προεδρε ριξε και την συνταγή στο snoopy cooking. :D:D
Απο βδομαδα με φωτογραφιες.

Stathis
18-05-13, 23:30
Φερε να φαμε κανενα το πρωι ρε τσιφουτη.

Stamatis
18-05-13, 23:33
Θα φτιαξω φρεσκα την Τριτη να φερω του μικρου.
Με μελι και ξηρους καρπους, οχι με σοκολατες και γλασσο.

Stathis
18-05-13, 23:41
Φερε ρε σαχλαμαρα αυριο πρωϊ στις 9.30 να δουμε και το γουορμαπ του μοτο τζου που.

Stamatis
19-05-13, 00:07
Αυριο εχουμεν πιδικο παρτι στη γλυφαδα.
Μεγαλη επιτυχια, ολοι οι χωρισμενοι.....

Την τριτη φρεσκα και καλυτερα.

Nino
19-05-13, 01:28
5 ευρω το κιλο τα πιροσκι για τα ντονατς δεν ξερω γιατι ενα με υποτιθεμενη πραλινα ηταν αηδια σκετη και δεν ξαναπηραμε.
Η γυναικα μου στη δουλεια της εχει εναν εκει που τους τα φερνει, ειναι κατεψυγμενα τα βαζεις στη καταψυξη και βγαζεις μονο οσα θελεις να καταναλωσεις.
Τωρα για τα κερδη... βγαζουν καλα λεφτουδακια...

Stamatis
19-05-13, 01:31
Αυτη την παπαρια με.την πραλινα.εφαγα και.εγω και ακομα ρευομαι.


Λοιπον, εχουμε μαθημα μαγειρικης ζαχαροπλαστικης.την αλλη.βδομαδα.
Κανονιστε.

Nino
19-05-13, 01:34
Αυτη την παπαρια με.την πραλινα.εφαγα και.εγω και ακομα ρευομαι.


Λοιπον, εχουμε μαθημα μαγειρικης ζαχαροπλαστικης.την αλλη.βδομαδα.
Κανονιστε.

ok chef!!

ασχετο!! ποτε θα κανεις παλι καμια ραδιοφωνικη εκπομπη?

Stamatis
19-05-13, 01:46
Οποτε ξαναβρω κομπιουτερ (μονο μια ταμπλετα εχω πλεον)

Monsta
20-06-13, 15:10
Δύο καταστήματα στο Ηράκλειο και στο Ήλιον με μοναδικούς πελάτες τους ιδιοκτήτες τους. Ώρα 19:30-20:30. Τι γίνεται ??

hades7
20-06-13, 15:16
δεν ειχαν δει τις" τρυπες" απο τα ντονατς νιγκα μου

Monsta
20-06-13, 15:32
Έχει ουρές, είναι καλή ευκαιρία ....they said.
Κάθε βράδυ πανικός, θα γίνω πλούσιος ....they said.

Για να βγάλεις τα έξοδα πρέπει να είσαι φουλ ΚΑΘΕ βράδυ. Τι γίνεται αν πιάνεις το 1/5 του στόχου ?

hades7
20-06-13, 15:42
ξερω γω τι να σου πω κανα χιλιαρικο που ελεγε ο σταθης οτι βγαινει δεν το βλεπεις να βγαινει δηλαδης?

Monsta
20-06-13, 16:21
Who gives a flying F. Έτσι αλλιώς γέμισε ο κόσμος μαγαζιά με "donuts 0.60".

spar@
20-06-13, 16:29
ok chef!!

ασχετο!! ποτε θα κανεις παλι καμια ραδιοφωνικη εκπομπη?

Είχε κάνει ραδιοφωνική εκπομπή ;

spar@
20-06-13, 16:34
ξερω γω τι να σου πω κανα χιλιαρικο που ελεγε ο σταθης οτι βγαινει δεν το βλεπεις να βγαινει δηλαδης?

Εγω πήγα να πάρω ντονατς και καφε 1 ευρο και μου λέει ο ιδιοκτήτης θα πάθεις πλάκα είμαι 10 χρονια στο χώρο, μέτριο είπαμε ;
Ναι του λέω
Μου λέει γιατρός το είχε 30.000κμ, απάτητο πιτσιρικάς είσαι ειναι παγίδα το αμάξι
Του λέω ε;
Τπτ 1 ευρο μου λέει πειράζει να στον κάνω εσπρεσσο γιατι λείπει η κοπέλα και δεν πηζει το αφρογαλα;
Του κάνω όχι κανένα προβλημα αλλα η μεταβίβαση δικιά σου

Nino
20-06-13, 16:36
Είχε κάνει ραδιοφωνική εκπομπή ;

οh yeah!!!

Nino
20-06-13, 16:39
ξερω γω τι να σου πω κανα χιλιαρικο που ελεγε ο σταθης οτι βγαινει δεν το βλεπεις να βγαινει δηλαδης?


Χαντε επιχειρηματιας εισαι τα κολπα τα ξερεις ,καθως και τις χιλιες δυο δυσκολιες..
πες αληθεια θα ξεκιναγες μπιζνα με φραντσαιζ ενας θεος ξερει ποσο, να νοικιασεις επαγγελματικη στεγη νανανα να... για χιλια ευρω?

spar@
20-06-13, 16:40
οh yeah!!!

Υπάρχει στο αρχείο της ΕΡΤ ;

hades7
20-06-13, 16:43
οχι γιαννη και σου απανταω σαν αρης τωρα καποιος σοβαρος επιχειρηματιας μπορει να εχει αντιθετη γνωμη

Nino
20-06-13, 16:51
Υπάρχει στο αρχείο της ΕΡΤ ;

ηταν νυχτα σαββατου (η μηπως παρασκευη?) εξω εβρεχε καποιος εργαζομενος κακοπληρωμενος παρα τα οσα λενε δεν φροντισε να κοπιαρει την μοναδικη ραδιοφωνικη εμπειρια που εζησε εκεινο το βραδυ το διαδικτυο.
σπεσιαλ αφιερωσεις σε real time ποιοτικη rock,pop και μουσικες παρεμβασεις με παραγγελιες χαχα του ακροατηριου!!
Φημες λενε οτι η μη επιτυχια να αποκτησει η ερτ εκεινη την εκπομπη οδηγησε τα πραγματα εδω που ηρθαν.

spar@
20-06-13, 17:23
Προεδρε εχεις το αρχειο της εκπομπης?
θες να κανουμε βιντεο μαγειρεματος, θα βγαλουμε πολυ χρημα στο youtube...

Stamatis
20-06-13, 17:26
Εχω ολη την εκπομπη σε dvd.
Ειχα προνοησει να την γραψω.
Πεντε ωρες συνολο.

spar@
20-06-13, 17:27
Εχω ολη την εκπομπη σε dvd.
Ειχα προνοησει να την γραψω.
Πεντε ωρες συνολο.

μπορουμε να το βρουμε στο piratebay?

Thomelef
20-06-13, 19:04
Σοβαρος επιχειρηματιας, κοιταει να φερει κανει δικο του μπραντ, η να φερει καποιο πολυ γνωστο το οποιο δεν υπαρχει.

Κανενας σωστος επιχειρηματιας δεν παει να κανει οτι κανει η μαζα, εκτος και αν εχει καποιο δυνατο χαρτι στα χερια του, τραβωντας ολο τον κοσμο που μαζεψαν αλλοι πριν απο αυτον.

Επισεις, κανενας σωστος επιχειρηματιας δεν επενδυει σε διατοντες αστερες τυπου νανου ντονατς κτλ.

Κωνσταντίνος
20-06-13, 19:38
Τα είπε ολόσωστα ο Τόμις.
Κανένας επιχειρηματικός σχεδιασμός. Όλοι γιούργια στη νέα μόδα να κονομήσουμε.
Έτσι γεμίσαμε σε κάθε τετράγωνο 3-4 καφέ και άλλα τόσα με τυρόπιτες και σνακ.
Τώρα η νέα μόδα είναι τα ντόνατ. 6 ο Παπούλιας στην Πάτρα, κατέφτασαν και τα νάνου, πήρε το μάτι μου και άλλο ένα "μάμας ντόνατ". Όλα αυτά σε μια πόλη 200,000 κατοίκων περίπου.
Και ύστερα, όταν θα έχουν μπει με τα μπούνια μέσα, θα κλείσουν και θα χρωστάνε, θα τους φταίει η κρίση.
:facepalm:

Thomelef
20-06-13, 19:45
Ναι ρε...ετσι ειναι δυστηχως.

Μαγκας ειναι αυτος που ιδρυσε τα νανου...και εκανε ενα καινουριο μπραντ, και πουλαει το μπραντ του, και θα κονομησει μεχρι να ξεφτισει το ονομα.

Απο αυτον τον ανθρωπο, φραγκα βγαζουν μονο οι προμηθευτες του και κανενας αλλος. ΚΑΝΕΝΑΣ...

Thomelef
20-06-13, 20:13
Επισεις, να εχετε κατα νου οτι το τελευταιο πραγμα απο το οποιο σκεφτοταν να τα κονομησει ο τυπας, ητανε τα ντονατς.

Τα ντονατς ηταν απλα ενα πρωτοτυπο αντικειμενο πωλησης και τπτ παραπανω.

Τα παντα εχουν να κανουν με το ποσο υψηλο στοχο εχεις οταν πας να ξεκινησεις κατι και να βαλεις τις αναλογες βασεις σε αυτο που ξεκινας.

Αλλο δλδ να πεις οτι ξεκιναω τα νανου και θα παω να τα κονομησω απο τις πωλησεις, και αλλο να πεις θα κανω τα νανου για να δελεασω κοσμο και επειτα να κονομησω αλλιως.

ankor
20-06-13, 21:23
Σοβαρος επιχειρηματιας, κοιταει να φερει κανει δικο του μπραντ, η να φερει καποιο πολυ γνωστο το οποιο δεν υπαρχει.

Κανενας σωστος επιχειρηματιας δεν παει να κανει οτι κανει η μαζα, εκτος και αν εχει καποιο δυνατο χαρτι στα χερια του, τραβωντας ολο τον κοσμο που μαζεψαν αλλοι πριν απο αυτον.

Επισεις, κανενας σωστος επιχειρηματιας δεν επενδυει σε διατοντες αστερες τυπου νανου ντονατς κτλ.

Φιλε το μονο που μπορω να σου πω ειναι συγχαρητηρια και μπραβο για τιs αποψειs σου,δεν ξερω ισωs εχειs μελετησει γενικα την αγορα και οσο και να σου φανει παραξενο αυτα που λεs και γραφειs δυστυχωs εταιρειεs περι μαρκετινγκ περι ερευνα αγοραs κ.λ.π εχουν μεσανυχτα.Το δευτερο μπραβο θελω να το πω σε αυτο εδω το forum που βρισκειs απαντησειs που δεν περιμενεs ποτε σου.Και οταν λεω forum εννοω ολουs εσαs που γραφεται εδω μεσα.
Γιατι γραφω ολα αυτα και προs θεου χωριs κανενα ιχνοs ειρωνειαs.
Aπο τον Νοεμβριο του 2012 ειπα να ξεκινησω μια νεα δραστηριοτητα και πηγα σαν ******s να ασχοληθω με τι? με τα donuts.Eυτυχωs και δεν ξερω πωs το σταματησα το θεμα.Απολογισμοs ενα τηληρακι ευρω σε εταιρειs και.....και....και...και εαν το συνεχιζα μια ετατονπενηνταρα για πλακα στην Βelsaw στην Αμερικη γιατι ειχα φτασει να θελω να κανω και γραμμη παραγωγηs....τα χαλια μου..Καποια στιγμη θα γραψω για ολουs αυτουs τον Νανουρη τον Παπουλια την Candy home donuts γιατι τουs γνωρισα προσωπικα και ενιωσα σαν τον ζητιανιο που παει να ζητησει ελεημοσυνη,και αλλεs τοσεs που ξαφνικα απο εργαστηρια που εφτιαχναν κουλουρακια νηστισιμα αυτοονομαστηκαν σε εργοστασια donuts,και δυστυχωs πανε τα θυματα το ενα πισω απο το αλλο και θα εχουν σαν αποτελεσμα να μην μπορουν ουτε το ενοικιο τηs παραγκαs να βγαλουν,γιατι παραγκεs τουs επιβαλουν μεσω franchise να φτιαξουν.Φιλικα σαs λεω μην κανει καποιοs το λαθοs να ασχοληθει με τα συγκεκριμενο θεμα γιατι ειναι ηδη χαμενοs απο χερι.Χοντρικα σαs λεω οτι το κερδοs ανερχεται σε λεπτα κυριοι ναι απο 10-13 λεπτα κερδοs.Kαι το τιμημα για να αποκτησειs ενα τετοιο σουπερ καταστημα ξεκινα απο 8.000 εωs 30.000 ευρω.Και παλι σαs λεω μακρυα συν οτι αρχισαν και ξεφουσκωνουν πολυ πιο γρηγορα απο οσο πιστευαν καποιοι και μεσα σε αυτουs και εγω.

Σαs ευχαριστω πολυ.

jkourkoulis
20-06-13, 21:30
Είχα ακούσει πριν από καιρό από ένα γνωστό ότι μόνο το franchise κόστιζε 20k. Αν ισχύει (γιατί προσωπικά αν δεν ακούσω κάτι με τα αυτιά μου δεν πιστεύω τίποτα) τότε αναρωτιέμαι ποιος σοβαρός επιχειρηματίας θα πάει να πετάξει 20k σε franchise για donuts που κάνει μπαμ ότι είναι μόδα. Στον Πειραιά που είναι ένα έτυχε να περάσω πριν από λίγες ημέρες και δεν υπήρχαν ούτε μύγες για να χτυπήσουν...

ankor
20-06-13, 21:40
Είχα ακούσει πριν από καιρό από ένα γνωστό ότι μόνο το franchise κόστιζε 20k. Αν ισχύει (γιατί προσωπικά αν δεν ακούσω κάτι με τα αυτιά μου δεν πιστεύω τίποτα) τότε αναρωτιέμαι ποιος σοβαρός επιχειρηματίας θα πάει να πετάξει 20k σε franchise για donuts που κάνει μπαμ ότι είναι μόδα. Στον Πειραιά που είναι ένα έτυχε να περάσω πριν από λίγες ημέρες και δεν υπήρχαν ούτε μύγες για να χτυπήσουν...

Eαν θεωρηθει διαφημιση παρακαλω να σβηστει.Κοιτα φιλε 30 θελει

https://www.gotsisdonutshouse.gr/index.php?load=franchise

jkourkoulis
20-06-13, 21:43
Eαν θεωρηθει διαφημιση παρακαλω να σβηστει.Κοιτα φιλε 30 θελει

https://www.gotsisdonutshouse.gr/index.php?load=franchise

Απίστευτο... :shok:

fanisk
20-06-13, 23:11
Ankor πες μας κι αλλα για αυτους !

ankor
20-06-13, 23:28
Ankor πες μας κι αλλα για αυτους !

Ok αυριο θα σαs πω.

Monsta
20-06-13, 23:38
.....Καποια στιγμη θα γραψω για ολουs αυτουs τον Νανουρη τον Παπουλια την Candy home donuts γιατι τουs γνωρισα προσωπικα και ενιωσα σαν τον ζητιανιο που παει να ζητησει ελεημοσύνη ........


Ακριβώς. Φουλ λεζάντα ενώ το παίζουν δήθεν δύσκολοι. Γνωστός φίλου πήγε πριν 3-4 μήνες να κάνει ...υπερχονδρική :facepalm: στο Αίγιο. Προσπάθησα να τον αποτρέψω, δεν τα κατάφερα.

hades7
21-06-13, 09:32
Εχω ολη την εκπομπη σε dvd.
Ειχα προνοησει να την γραψω.
Πεντε ωρες συνολο.

τυπε μπορουμε να την κατεβασουμε με τορεντς πως τα λενε αυτα?νομιζω θα γενει συλλεκτυκια σαν τα μιτριο τα εψιλο τριαντα

hades7
21-06-13, 09:36
Φιλε το μονο που μπορω να σου πω ειναι συγχαρητηρια και μπραβο για τιs αποψειs σου,δεν ξερω ισωs εχειs μελετησει γενικα την αγορα και οσο και να σου φανει παραξενο αυτα που λεs και γραφειs δυστυχωs εταιρειεs περι μαρκετινγκ περι ερευνα αγοραs κ.λ.π εχουν μεσανυχτα.Το δευτερο μπραβο θελω να το πω σε αυτο εδω το forum που βρισκειs απαντησειs που δεν περιμενεs ποτε σου.Και οταν λεω forum εννοω ολουs εσαs που γραφεται εδω μεσα.
Γιατι γραφω ολα αυτα και προs θεου χωριs κανενα ιχνοs ειρωνειαs.
Aπο τον Νοεμβριο του 2012 ειπα να ξεκινησω μια νεα δραστηριοτητα και πηγα σαν ******s να ασχοληθω με τι? με τα donuts.Eυτυχωs και δεν ξερω πωs το σταματησα το θεμα.Απολογισμοs ενα τηληρακι ευρω σε εταιρειs και.....και....και...και εαν το συνεχιζα μια ετατονπενηνταρα για πλακα στην Βelsaw στην Αμερικη γιατι ειχα φτασει να θελω να κανω και γραμμη παραγωγηs....τα χαλια μου..Καποια στιγμη θα γραψω για ολουs αυτουs τον Νανουρη τον Παπουλια την Candy home donuts γιατι τουs γνωρισα προσωπικα και ενιωσα σαν τον ζητιανιο που παει να ζητησει ελεημοσυνη,και αλλεs τοσεs που ξαφνικα απο εργαστηρια που εφτιαχναν κουλουρακια νηστισιμα αυτοονομαστηκαν σε εργοστασια donuts,και δυστυχωs πανε τα θυματα το ενα πισω απο το αλλο και θα εχουν σαν αποτελεσμα να μην μπορουν ουτε το ενοικιο τηs παραγκαs να βγαλουν,γιατι παραγκεs τουs επιβαλουν μεσω franchise να φτιαξουν.Φιλικα σαs λεω μην κανει καποιοs το λαθοs να ασχοληθει με τα συγκεκριμενο θεμα γιατι ειναι ηδη χαμενοs απο χερι.Χοντρικα σαs λεω οτι το κερδοs ανερχεται σε λεπτα κυριοι ναι απο 10-13 λεπτα κερδοs.Kαι το τιμημα για να αποκτησειs ενα τετοιο σουπερ καταστημα ξεκινα απο 8.000 εωs 30.000 ευρω.Και παλι σαs λεω μακρυα συν οτι αρχισαν και ξεφουσκωνουν πολυ πιο γρηγορα απο οσο πιστευαν καποιοι και μεσα σε αυτουs και εγω.

Σαs ευχαριστω πολυ.

σταθη βλεπω ερηξες θενκς τα λεει καλα ο ανθρωπος? το χιλιαρικακι που λεγαμε?

Stathis
21-06-13, 12:10
σταθη βλεπω ερηξες θενκς τα λεει καλα ο ανθρωπος? το χιλιαρικακι που λεγαμε?

Φιλε το χιλιαρικακι που λεγαμε ειναι στη θεωρια και ως γνωστον αυτη πολλες φορες μπορει να διαφερει απο την πραξη.

στα συστηματα φραντσαϊζ αλλα καταστηματα πετυχαινουν και αλλα οχι.
οι λογοι ειναι πολλοι, περιοχη, σημειο, κοσμος, επιχειρηματιας κλπ.


:thanks:

mikegr
21-06-13, 12:24
κατ αρχας σε αυτα τα καταστηματα εισαι δεσμιος. Αν πχ. υπαρχει ποσοστο αποδοσης στην εταιρεια επι του τζιρου, παιζει να βρεθουν τιποτα ρουφιανοι απ εξω απο το μαγαζι σου και να σε δωσουν χαλαρα, αν δε κοψεις αποδειξη. Και βεβαια δεσμευεσαι να αγοραζεις τα προϊοντα τους και μονο, στις τιμες που θα σου επιβαλλουν.
Στα 1000 ευρω τζιρο, το 20-22% ειναι καθαρα κερδη. Δυσκολο ομως να κανεις τετοιο νουμερο αυτη την εποχη, μονο απο ντονατς

hades7
21-06-13, 12:26
στα ντονατς ο ποιο καλος τυχερος ποστο κλπ κλπ θα βγαλει 800 ευρω , γνωμη δικη μου, στην δευτερη παραγραφο σου συμφωνω αν και εγω ειμαι κατα του φραντσαις

ankor
21-06-13, 12:47
Οπωs σας ειπα πιο πανω τον Νοεμβριο του 2012 βλεπονταs αυτή την μοδα των donuts σκεφτηκα να ασχοληθω με αυτό σαν δευτερη δραστηριοτητα.Εγω όμως ηθελα να παρω 3,4,5 καταστηματα και παει λεγονταs AΛΛΑ να λειτουργουν με άλλο τροπο.
Δηλαδη τυπου take away αγοραζειs εάν θελειs πινειs και ένα καφε η ένα χυμο εντοs του καταληλα διαμορφωμενου χωρου-καταστηματοs και φευγειs.Eπισηs να δουλευει το καταστημα κανονικεs ωρεs και πρωι από τιs 6 και το απογευμα εως τις 9 το βραδυ.
Σε καμμια περιπτωση δεν ηθελα να κανω τιs αποθηκες που υπαρχουν τωρα και πουλανε donuts (γιατι αποθηκες είναι και δεν εχει καμμια σχεση με καταστημα ουτε καν με πρατηριο που τα ονομαζουν)Πρωτη μου κινηση να ερθω σε επαφη με τον κυριο Γιαννη Νανουρη ηΆΜιστερ ντονατ όπως τον αποκαλουν τωρα.Τηλεφωνα,και παλι τηλεφωνα και ξανα τηλεφωνα και κοντρα τηλεφωνα ΤΙΠΟΤΑ να μην μπορει να βρεθει πουθενα (ραντεβου ηθελα να κλεισω μαζι του)Πηγαινω στον Γερακα στην εταιρεια…..ποια εταιρεια?Ενα μικρο εργαστηριο ζαχαροπλαστικηs, τα γραφεια της εταιρειας ένα προκατ δωματιο 3χ3 (όπως ανεβαινουμε τα σκαλια για να μπουμε στο εργαστηριο,δεξια μας ισως καποιοι από εδώ εχουν παει για να αγορασουν donuts και θα τα εχουν δει) που εκει εχανε η μανα το παιδι και το παιδι την μανα.Να προσπαθω να μιλησω σε καποιον και να μην μου δινουν σημασια (κατσε στην ακρη τωρα εχουμε δουλεια σε κακη στιγμη ηρθες ελα σε καμμια ωρα)τι σε καμμια ωρα εχω ερθει από μακρυα,ΤΙΠΟΤΑ κανονικο γραψιμο.Πληρη απογοητευση για την κωλοσυμπεριφορα τους .Αντε μετα από μερες λεω ισως ηταν κακη μερα που πηγα ας ξανακανω προσπαθεια,ξανα τηλεφωνα και παλι τηλεφωνα,ο Θεος αφαντος.Να μην τα πολυλογουμε από τον Νοεμβριο του 2012 καπου στα μεσα Φεβρουαριου ξαναπαω στο εργαστηριο και επιτελους βρισκω τον κυριο Νανουρη.Πριν από μενα περιμενουν 3-4 ατομα ακομα που και αυτοι τον παρακαλανε ναι τον παρακαλανε για ένα πρατηριο,φυσικα ακουω την συζητηση γιατι σας περιεγραψα που είναι τα γραφεια της εταιρειας ετσι χυμα στην εισοδο του εργαστηριου.Ερχεται η σειρα μου και παω να του πω τι θελω να κανω (αλλου τυπου καταστηματα και και και…)όχι μονο δεν μπηκε στον κοπο με ακουσει αλλα και ο τροπος αντιμετωπισης του είναι απεριγραπτος ,ουτε από ιχνος ευγενειας να μου πει να καθισω,στεκομουν ορθιος ο Μ…..ΑΣ αυτος καθιστος λες και εδινα ανφορα λοχου,εχοντας απεναντι του έναν ανθρωπο που πηγε να του ζητησει όχι δανεικα όχι ελεημοσυνη αλλα επαγγελματικη συνεργασια.Μεσα σε 2 λεπτα η απαντηση του δεν με ενδιαφερει δεν με ενδιφερει γεια σου γιατι εχω δουλεια.Αυτο ηταν.Τελικα ο ανθρωπος όχι καλαμι εχει καβαλησει αλλα οντως πιστευει ότι είναι ο βασιλιας του donuts,μια φορα στα τετοια του δεκα στα δικα μου.
Επειδη μετα προσπαθησα να ερθω σε επαφη με καποιον στην Τριπολη στην κεντρικη πλατεια,παλι το ιδιο σκηνικο τηλεφωνα τηλεφωνα και ξανα τηλεφωνα τελικα 0 από 0 μηδεν.Μετα παλι τα ιδια με Πατρα το ονομα του υπαρχει πιο πανω τηλεφωνα τηλεφωνα και καποια στιγμη εμφανιστηκε ενας εκπροσωπος που ακομα περιμενω να μου απαντησουν γιατι αυτοι τωρα προσπαθουν να κλεισουν καποιες συμφωνιες με προμηθευτες για νερο και καφε (παραλληλα όμως εχουν πουλησει franchise καμμια δεκαρια καταστηματα σε θυματα όπως θα ημουν και εγω και ΤΩΡΑ ακομα προσπαθουν να κλεισουν συμφωνιες…….)
Ολοι αυτοι μετα τον Νανουρη που εμφανιστηκαν και θα εμφανιστουν αλλοι 50 και θα το δειτε,ειχαν και εχουν ένα εργαστηριο ζαχαροπλαστικης από μετριο εως απαραδεκτο ειδαν ότι το donut πουλαει και μπηκαν ολοι στον χορο να χορεψουν…..
Πουλανε franchise το ονομα τους και τα donuts τουs.Bρεθηκαν όμως απροετοιμαστοι γιατι μπηκαν σε ωκεανο με βαρκουλα και θα πνιγουν και μαζι με αυτους θα πνιγουν και ολοι αυτοι οι φουκαραδες που πανε με χιλια οικονομικα προβληματα να αγορασουν ένα μαγαζακι για να βγαλουν μεροκαμματο.Θα δουλεψουν 5-6 μηνες το πολύ από σημερα και μετα τελος.Εαν θα βγαζουν το ενοικιο της αποθηκης ζητημα θα είναι.Οταν ειδα όλα αυτά καταλαβα παρα πολλα και ότι τελικα ολοι αυτοι οι ντονατσαδες μαζευουν τα 8000 τα 10000 τα 20000 ευρω αεριτζιδικα από τον κάθε απελπισμενο και από εκει και περα γεια σαs……To μειονεκτημα ολων αυτων που πουλανε το ονομα τους είναι ότι ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΗΛΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ για να τροφοδοτησουν τα ιδια τους τα κατατηματα που εχουν πουλησει σε εσενα σε εμενα στον αλλον.
Τωρα γιατι ειπα ότι οποιος ασχοληθει είναι χαμενος από χερι?(εβγαινε ένα ας πουμε καλο μηνιατικο εάν αυτό το πρατηριο το δουλευε ένα ζευγαρι η δυο αδελφια π.χ)Εβγαινε…..τωρα ουτε ετσι ακομα και ένα ζευγαρι δεν θα το βγαλει το μηνιατικο του.Εαν όπως ηθελα εγω να εχω 2 υπαληλους (1200-1300 ευρω + ικα + ενοικιο + λογιστης + δεη+μεταφορικα μπαινεις και μεσα 200-300 ευρω μηνιαιως .)
Τα μεγαλα donuts στα χρεωνουν 0,42 το τεμαχιο και πρεπει να πουλας 0.60 με φ.π.α 13%
Του κιλου στα χρεωνουν 3.80 με 1 ευρω και πρεπει να πουλας 5 ευρω με φ.π.α
Τα μεταφοριακα τα πληρωνεις ο ιδιος,και αντε να εισαι Αθηνα λιγο το κακο εάν εισαι Κρητη ηΆ Σπαρτη όπως ειδα τωρα τελευταια που ανοιξαν και εκει?
Κανεις από ολους αυτους τους ντονατσαδες δεν σε κατοχυρωνουν γραπτα η προφορικα ότι θα μπορουν να σε τροφοδοτουν με ότι ποσοτητες τους παραγγειλεις.
Την μια εβδομαδα μπορει να σε τροφοδοτησουν κατά 100 κιλα ημερησιως και εάν την άλλη εβδομαδα ανοιξει και άλλο πρατηριο θα σε τροφοδοτουν με 80 κιλα ημερησιως και εάν ανοιξει και τριτο πρατηριο θα σε τροφοδοτουν με 50 κιλα ημερησιως και παει λεγοντας και καποια στιγμη θα πας με αδειο φορτηγακι και με αδειο θα γυρισεις.Bεβαια το πακετακι των 8000 -10000 ευρω το εχουν παρει προκαταβολικα ,και εσενα σου μενει τι?Πρωτα από όλα ο Μιστερ Ντονατ και μετα ολοι οι αλλοι που εμφανιστηκαν και τον αντιγραφουν οι ιδιοι κατστρεφουν το ιδιο τους το προιον και οι ιδιοι καταστρεφουν τα πρατηρια που πουλησαν.Πως ?Με το να μην υπαρχει αποκλειστικοτητα περιοχης και να βλεπεις σε κάθε οικοδομικο τετραγωνο και ένα πρατηριο της ιδιας φιρμας.Ηδη στο λεκανοπεδιο αττικης καμμια πενηνταρια υπαρχουν nanou,και ποσοι ακομα περιμενουν στην αναμονη μονο για αττικη.Επαρχια τα ιδια.Διπλα στα nanou θα ανοιξουν αλφαντονατς βηταντονατς γαμαντονατς δηλ.αλλα πρατηρια από αλλους ανταγωνιστες που εχουν πουλησει καταστηματα.Με έναν άλλο που μιλησα (α ξεχασα να σας πω ότι ολοι εχουν το κορυφαιο donuts ολοι α,και ολοι είναι ξαδερφια του jaxdonut του ανθρωπου που ειχε φερει για πρωτη φορα στην Ελλαδα το donut το 1975) όταν του ειπα θελω αποκλειστικοτητα περιοχης μου ειπε ναι ΑΛΛΑ παραληλα τροφοδοτω γνωστη αλυσιδα πιτσας και οντως ναι τροφοδοτει και ότι μαλλον θα παρω και όλα τα σουπερ μαρκετ του……..καλα και εγω ρε μεγαλε τι θα πουλαω και μαλιστα στο διωρο που μου επιβαλειs?A μου λεει αυτή είναι η γραμμη της εταιρειας.Παμε παρακατω το στησιμο ενός πρατηριου δεν ξεπερνα ανετα τα 4000 ευρω με την αδεια,και ζητανε αστρονομικα ποσα ΧΩΡΙΣ καμμια κατοχυρωση υπερ σου.3ετες συμβολαιο απαραιτητα.Να σταθω και λιγο στον ορο franchise.Στο εξωτερικο σημαινει απλα ότι : ενοικιαζεις την ονομασια και τα προιοντα με τον οποιο θα συνεργαστεις και από την στιγμη που βαλεις το κλειδι και ανοιξεις το καταστημα ο ενας πελατης ερχεται πισω από τον αλλον με κλειστα ματια(μια και μιλαμε για donuts βλεπε dunkin και tim hortons)συν ότι η κάθε μια εταιρεια από αυτές εχουν δουλεψει σκληρα τουλαχιστον μια δεκαετια και εχουν χτισει ένα γερο οικοδομημα.ολοι αυτοι που εμφανιστηκαν και εμφανιζονται καθημερινα που είναι η προυπηρεσια τουs επι μια πενταετια σας λεω εγω,που είναι τα καταστηματα τους που δουλευουν εδώ και πεντε χρονια?Ενα παραδειγμα πιο κατω : για θυματα ψαχνει και αυτος

https://www.facebook.com/PrinceDonuts?fref=ts και οποιος ενδιαφερεται να τον ενημερωσω από πού αγοραζει τα κατεψυγμενα που πουλαει (υπαρχει διαφημιση ιντερνετικα να τα δειτε) και εκανε και αυτος εταιρεια και πουλαει franchise….To διανοηστε?αγοραζει κατεψυγμενα από Αθηνα ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ και πουλαει franchise το ονομα του. Αυτό πως ονομαζεται βρε παιδια?Μηπωs απατη?Λεω μηπωs απατη?
Το κοριτσακι που τρωει τα donuts στα πρατηρια nanou θα το εχετε δει.Απο κατω θυμαστε τι γραφει?ΦΡΕΣΚΑ αφρατα λαχταριστα donuts.ΦΡΕΣΚΑ,αυτό εδώ τι είναι βρε παιδια? https://www.nanoudonutshouse.com/el/products/143-2012-11-19-12-25-07.html Ολοφρεσκα με διαρκεια 6 μηνεs???????

Το μονο εξυπνο σε ολο αυτό το πανηγυρι και του βγαζω το καπελο του Νανουρη ηταν το διωρο και απαραιτητως το πρατηριο να είναι 25 εως 40 τετρ.Οποτε φυσικο είναι να βλεπουμε ουρες.Βεβαια ας δουλεψει οποιοσδηποτε από αυτους που πουλανε franchsise το ονομα τους κανονικο ωραριο και σε μεγαλυτερο χωρο 80 τ.μ, πουλωντας μονο donuts που σου επιβαλουν και όχι ουρες δεν θα δουμε αλλα ουτε ουρα από ποντικο δεν θα δουμε.
Για μενα κυριοι εάν θελει καποιος να ασχοληθει με αυτό το ειδοs αs το ξεχασει καλυτερα αντε να δουλεψει κανα 2 μηνες από τωρα και τελοs.
1) Γιατι δεν υπαρχει καμμια υποστηριξη από τουs ντονατσαδεs
2) Eγινε κορεσμοs
3) Tεχνογνωσια και εξελιξη του προιοντος δεν υπαρχει(ιδιεs γευσειs από ολουs)
4) O ανταγωνισμος παρα πολύ μεγαλος (κάθε εργαστηριο ζαχαροπλαστικης αρχισε και φτιαχνει και πουλαει donuts)
5) Και σε κανα 2μηνο θα ριξουν ολοι τοσο πολύ τιs τιμες τουs για να επιβιωσουν που ουτε το ενοικιο του μηνα δεν θα βγαζειs όπως ειπα πιο πανω.

Αυτά από εμενα.

Panos 316T
21-06-13, 12:58
όχι νάνου ... αλλά ότι να ναι !

fanisk
21-06-13, 13:00
Ευχαριστουμε ankor. thumb

hades7
21-06-13, 13:01
φιλε ανκορ μπραβο για τον κοπο σου για το σεντονι γιατι τους ταπες απο πρωτο χερι ασχετως αν εμεις προσπαθουσαμε να τους τα πουμε απο την αρχη του θρεντ σε 2 αραδες μονο.α και κατι αλλο εκτος απο την ανετηλλλλα που λει κι η γιωργαρα υπαρχει και η ασχετηλα

Ptboul
21-06-13, 13:10
Για το ποστ δεν έχω λόγια, ό,τι πιο χρήσιμο και κατατοπιστικό. Αυτός στην Τρίπολη (dozen donats) είναι κορυφαίος σε γεύση και ποιότητα και γενικά το στυλ του μαγαζιού είναι ωραίο.

Αναρωτιέμαι όμως γιατί να μην ξεκινήσει κάποιος μόνος του;

Πας σε μερικές εκθέσεις (Ελλάδα & εξωτερικό), βρίσκεις και πειραματίζεσαι με συνταγές και ξεκινάς με μια τρύπα και βλέπεις.

Τι το φοβερό σε γνώση και υποστήριξη θα προσφέρει το φραντσάιζ πέρα από την σκέπη του ονόματος;

ankor
21-06-13, 13:26
Για το ποστ δεν έχω λόγια, ό,τι πιο χρήσιμο και κατατοπιστικό. Αυτός στην Τρίπολη (dozen donats) είναι κορυφαίος σε γεύση και ποιότητα και γενικά το στυλ του μαγαζιού είναι ωραίο.

Αναρωτιέμαι όμως γιατί να μην ξεκινήσει κάποιος μόνος του;

Πας σε μερικές εκθέσεις (Ελλάδα & εξωτερικό), βρίσκεις και πειραματίζεσαι με συνταγές και ξεκινάς με μια τρύπα και βλέπεις.

Τι το φοβερό σε γνώση και υποστήριξη θα προσφέρει το φραντσάιζ πέρα από την σκέπη του ονόματος;

Φιλε επειδη ψαχτηκα τοσο πολυ στην πρωτη ευκαιρια θα γραψω και για αυτο που ρωταs γιατι εχω τιs απαντησειs ενα μονο θα σου πω οτι δικοs μαs ελληναs με εργοστασιο παραγωγηs τροφοδοτει στην Αμερικη εταιρειεs donuts και μου τον προτεινε η μεγαλυτερη κατασκευαστρια παραγωγηs μηχανηματων στην Αμερικη η belsaw.Yπαρχει το μειγμα ετοιμο.Εαν δειs παρα πανω πηγα να το κανω και αυτο να ξεκινησω δικη μου γραμμη παραγωγηs αλλα οταν μπορεσω θα σου αναλυσει το γιατι,δεν το εκαν.Απλα σου λεω οτι ολοι αυτοι με σκοπο το κερδοs εθαψαν το προιον,και ενω φαινοταν οτι ειχε ζωη για μια πενταετια τα καταφεραν σε κανα χρονο ουτε ιχνοs απο donut να υπαρχει.

Ptboul
21-06-13, 13:45
Ευχαριστόυμε σε κάθε περίπτωση για το μοίρασμα και την κατάθεση της προσωπικής εμπειρίας και προβλημάτων. thumb

S8N
21-06-13, 14:14
Κλασσική ελληνική νοοτροπία.

Όποιος είχε πέντε φράγκα στην άκρη έγινε κατασκευαστής οικοδομών. Μετά έγινε έμπορος αυτοκινήτων. Μετά έβαλε φωτοβολταϊκά. Μετά άνοιξε καφετέρια. Μετά μικρογεύματα ή ντονατσάδικο. Παράλληλα το έριξε και στο εμπόριο πέλλετ. Κάπου ενδιάμεσα σκέφτηκε να το ρίξει και στην καλλιέργεια τρούφας, σαλιγκαριών ή κρόκου κοζάνης. Καλά πάμε.

Stathis
21-06-13, 14:18
Κλασσική ελληνική νοοτροπία.

Όποιος είχε πέντε φράγκα στην άκρη έγινε κατασκευαστής οικοδομών. Μετά έγινε έμπορος αυτοκινήτων. Μετά έβαλε φωτοβολταϊκά. Μετά άνοιξε καφετέρια. Μετά μικρογεύματα ή ντονατσάδικο. Παράλληλα το έριξε και στο εμπόριο πέλλετ. Κάπου ενδιάμεσα σκέφτηκε να το ρίξει και στην καλλιέργεια τρούφας, σαλιγκαριών ή κρόκου κοζάνης. Καλά πάμε.

ακριβως αυτο συμβαινει. α κ ρ ι β ω ς ! ! !

mikegr
21-06-13, 14:19
Δεν ειναι δυνατον να πληρωνεις νταβατζιλικια τυπου franchise για ντονατς σκουπιδια.
Τηγανιτο ψωμι ειναι, δεν ειναι επιστημη. Ο λογος προφανως που δουλευει δυωρα ειναι γιατι αν τα βγαλει πχ 7 το πρωι μεχρι το απογευμα θα ειναι πετρες και θα θελουν πεταμα, αφου αυτα τα μεγαλα απο τη στιγμη που πας στο μαγαζι, ειναι ηδη σκληρα και με αυτη τη χαζη "πλαστικη" κρουστα σοκολατας απο πανω, αποτυχια γλασου θα την ελεγα εγω. Ειναι πολυ κατωτερα απο αυτα στα Coffe Time τα οποια τα θεωρω ισαξια με τα γνωστα Dunkin Donats, εξ' ου και η διαφορα τιμης.
Αλλωστε η εσκεμενη δημιουργια ουρας ειναι και κραχτης για τους περαστικους

A8hnaios
21-06-13, 14:21
Αρη ξεχασες και τα βιντεοκλαμπ,και τα καταστ κινητων πριν 20 κ βαλε χρονια....

Stathis
21-06-13, 14:25
στα Coffe Time τα οποια τα θεωρω ισαξια με τα γνωστα Dunkin
μπορει στην ελλαδα να συμβαινει αυτο που λες, εχω χρονια να παω στα dunkin στη γλυφαδα, δεν ξερω αν υπαρχει ακομα.

τα αμερικανικα ομως δεν εχουν καμια -μα καμια- καμια -απολυτως καμια- σχεση.
ψηνουν 10 φορες τη μερα, στα πουλανε παντα -μα παντα- φρεσκα.
μπορεις να φας 12 και να μην το καταλαβεις καν.
ειναι αφρος σκετος.
ολα τα υπολοιπα που εχω δοκιμασει ειναι αλλο πραγμα. dunkin δεν ειναι παντως.

fanisk
21-06-13, 14:27
μπορει στην ελλαδα να συμβαινει αυτο που λες, εχω χρονια να παω στα dunkin στη γλυφαδα, δεν ξερω αν υπαρχει ακομα.

τα αμερικανικα ομως δεν εχουν καμια -μα καμια- καμια -απολυτως καμια- σχεση.
ψηνουν 10 φορες τη μερα, στα πουλανε παντα -μα παντα- φρεσκα.
μπορεις να φας 12 και να μην το καταλαβεις καν.
ειναι αφρος σκετος.
ολα τα υπολοιπα που εχω δοκιμασει ειναι αλλο πραγμα. dunkin δεν ειναι παντως.

Εχει κλεισει Σταθη.

friendgr
21-06-13, 14:33
ankor σ' ευχαριστούμε....

κάτσε να το στείλω στην γυναίκα γιατί με είχε πρήξει πριν κανά χρόνο για ν' ανοίξουμε...

S8N
21-06-13, 14:35
Αρη ξεχασες και τα βιντεοκλαμπ,και τα καταστ κινητων πριν 20 κ βαλε χρονια....

Δεν ξέρω για videoclub και καταστήματα κινητών, αλλά κάποια στιγμή πήξαμε από καταστήματα με πλακάκια, είδη υγιεινής, πατώματα, κλπ. Κι όλα είχαν ιταλικά ονόματα, είτε πουλούσαν Buchtal είτε κινέζικα του χειρίστου είδους.

Ptboul
21-06-13, 14:38
ειναι αφρος σκετος.
ολα τα υπολοιπα που εχω δοκιμασει ειναι αλλο πραγμα. dunkin δεν ειναι παντως.

Έτσι ακριβώς. Εξαίρεση αυτός που λέω στην Τρίπολη! Αν περάσει ποτέ το ολ ρόυντ από εκεί θα με θυμηθείς BAKER’S DOZEN DONUTS, στην Πλατεία Αγ. Βασιλείου εις την ΤρίποΛη. Ο Ντίνος πως έγινε θρεφτάρι νομίζεις;


Εχει κλεισει Σταθη.

Πήγαινα ΚΑΘΕ μέρα όταν δούλευα Γλυφάδα, ζημΝιά!

thoikos
21-06-13, 14:42
Έτσι ακριβώς. Εξαίρεση αυτός που λέω στην Τρίπολη! Αν περάσει ποτέ το ολ ρόυντ από εκεί θα με θυμηθείς BAKERΆS DOZEN DONUTS, στην Πλατεία Αγ. Βασιλείου εις την ΤρίποΛη. Ο Ντίνος πως έγινε θρεφτάρι νομίζεις;



Πήγαινα ΚΑΘΕ μέρα όταν δούλευα Γλυφάδα, ζημΝιά!

Θα συμφωνήσω απόλυτα καθ' ότι καταγωγή απο τα πέριξ, τα καλύτερα ντόνατς αυτή τη στιγμή!!!!
Για τα Nanou ούτε καν το σάλιο μου δε θέλω να χαλάσω για να σχολιάσω

Monsta
21-06-13, 14:45
Κλασσική ελληνική νοοτροπία.

Όποιος είχε πέντε φράγκα στην άκρη έγινε κατασκευαστής οικοδομών. Μετά έγινε έμπορος αυτοκινήτων. Μετά έβαλε φωτοβολταϊκά. Μετά άνοιξε καφετέρια. Μετά μικρογεύματα ή ντονατσάδικο. Παράλληλα το έριξε και στο εμπόριο πέλλετ. Κάπου ενδιάμεσα σκέφτηκε να το ρίξει και στην καλλιέργεια τρούφας, σαλιγκαριών ή κρόκου κοζάνης. Καλά πάμε.


Έχω κοντινούς γνωστούς σε κάθε μία από τις παραπάνω περιπτώσεις. :hystericalbs1:

Lambros46
21-06-13, 15:08
Έτσι ακριβώς. Εξαίρεση αυτός που λέω στην Τρίπολη! Αν περάσει ποτέ το ολ ρόυντ από εκεί θα με θυμηθείς BAKERΆS DOZEN DONUTS, στην Πλατεία Αγ. Βασιλείου εις την ΤρίποΛη. Ο Ντίνος πως έγινε θρεφτάρι νομίζεις;


ιετςςς(που λέει και ο Θωμάς) thumb και το χειμώνα μέσα στο κρύο να τσιμπήσεις και μια ζεστή σοκολάτα με τρούφα να έρθεις στα ίσια σου :original:

hades7
21-06-13, 16:46
παντα μου αρεσαν οι ιστοριες τολμηρων αυτοδημιουργητων επιχειρηματιων που εβλεπαν μπροστα και με διορατικοτητα επενδυαν σε προσοδοφορους και αναπτυσσομενους τομεις του εμποριου και επιτυγχαναν πιανωντας που λεμε την καλη.δυστηχως ομως ειναι αυτες οι ιστοριες μιαζουν με τις ιστοριες των λατρων του γκανιαν και του τζογου γενικοτερα ακους και μαθαινεις μονο τις φορες που κερδισαν ποτε αυτες που εχασαν και τι θελω να πω με αυτο σε καθε επιτυχημενη ιστορια επιχειρηματια η γουονα μπι ως τετοιος που ρισκαρισε με αγνωστο αντικειμενο και πετυχε υπαρχουν απειρες ιστοριες αλλων που εφαγαν τα μουτρα τους και κατεστρεψαν εαυτους και οικειους οικονομικα ψυχολογικα η και χειροτερα.ασχοληθειτε με κατι που γνωριζετε πραγματικα καλα μην συνετερηστητε με κανεναν και για κανεναν λογο αλλα αν ειναι η μοναδικη λυση γιατι ειστε στεγνοι αλλα τολμηροι να ξερετε οτι το ρισκο ειναι τεραστιο τοσο μεγαλο που δεν μπορειτε να το φανταστητε.αν τελος αποφασισετε να το κανετε να ειναι μονο με ανθρωπο γατονι βαθυ γνωστη του αντικειμενου,σε αυτην την περιπτωση βαλτε στο μυαλο σας οτι θα σας φαει λογω εμπειριας και οτι θα ειστε ουσιαστικα πιονι σε παρτιδα που τα πουλια τα κουναει αλλος.ανοιχτε τουλαχιστον τα ματια σας παρτε γνωση (το τιμημα στην χασουρα)και χρησημοποιειστε την σε δουλειες ιδιου αντικειμενου που θα κανετε αργοτερα μονοι σας

Stathis
21-06-13, 17:05
Δασκαλε...:thumbsup:

hades7
21-06-13, 17:08
δεν ειμαι δασκαλος καμμενος ειμαι φιλε

Stathis
21-06-13, 17:13
Σιγα μην εισαι και κουβελης... Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ α

Τα γατοτζαβαρακια πως πανε, βγαινει μεροκαματο?

hades7
21-06-13, 17:17
προς το παρον επενδυω σε χλωρινες εχουν καταχεσει τον ντουνια ελπιζω μολις βγουν οι αποζημιωσεις τις ερτ να βγαλουν τα σπασμενα, θα κυκλοφορει πολυ αρρουρι στην μεσογειων

Stathis
21-06-13, 17:20
Εγω εχω επενδυσει σε φάκες και περιμενω.
Αν βαζεις το τυρι να κανουμε δουλεια.

hades7
21-06-13, 17:34
τι νομικη μορφη θα εχει η εταιρια? να ξερουμε που βαδιζουμε.... το κακο να ξερεις και επειδης ειναι στειρωμενες ξεχασε το το φρανσαις δεν προκειται να γενεις ναννους

aristent
21-06-13, 17:56
παντα μου αρεσαν οι ιστοριες τολμηρων αυτοδημιουργητων επιχειρηματιων που εβλεπαν μπροστα και με διορατικοτητα επενδυαν σε προσοδοφορους και αναπτυσσομενους τομεις του εμποριου και επιτυγχαναν πιανωντας που λεμε την καλη.δυστηχως ομως ειναι αυτες οι ιστοριες μιαζουν με τις ιστοριες των λατρων του γκανιαν και του τζογου γενικοτερα ακους και μαθαινεις μονο τις φορες που κερδισαν ποτε αυτες που εχασαν και τι θελω να πω με αυτο σε καθε επιτυχημενη ιστορια επιχειρηματια η γουονα μπι ως τετοιος που ρισκαρισε με αγνωστο αντικειμενο και πετυχε υπαρχουν απειρες ιστοριες αλλων που εφαγαν τα μουτρα τους και κατεστρεψαν εαυτους και οικειους οικονομικα ψυχολογικα η και χειροτερα.ασχοληθειτε με κατι που γνωριζετε πραγματικα καλα μην συνετερηστητε με κανεναν και για κανεναν λογο αλλα αν ειναι η μοναδικη λυση γιατι ειστε στεγνοι αλλα τολμηροι να ξερετε οτι το ρισκο ειναι τεραστιο τοσο μεγαλο που δεν μπορειτε να το φανταστητε.αν τελος αποφασισετε να το κανετε να ειναι μονο με ανθρωπο γατονι βαθυ γνωστη του αντικειμενου,σε αυτην την περιπτωση βαλτε στο μυαλο σας οτι θα σας φαει λογω εμπειριας και οτι θα ειστε ουσιαστικα πιονι σε παρτιδα που τα πουλια τα κουναει αλλος.ανοιχτε τουλαχιστον τα ματια σας παρτε γνωση (το τιμημα στην χασουρα)και χρησημοποιειστε την σε δουλειες ιδιου αντικειμενου που θα κανετε αργοτερα μονοι σας

τα ειπες ολα!!! :notworthy:

ankor
21-06-13, 18:03
Να συνεχισω για να απαντησω στον φιλο pitbul ότι είναι πολύ ευκολο να φτιαξειs ένα δικο σου καταστημα στα μετρα σου απλα οπωs το γουσταρειs ρε παιδι μου το χωριζειs με γυψοσανιδα και πισω φτιαχνειs τα donuts και μπροστα τα πουλαs.
4 εταιριεs αυτή την στιγμη λειτουργουν με τον ιδιο τροπο.Εαν σε προμηθευει με το μειγμα αναλαμβανει και η ιδια εταιρεια να σε μαθει δωρεαν στο εργοστασιο της –εργαστηριο πώς να το φτιαχνεις και πως το θελεις αφρατο?πολυ αφρατο?κιτρινο χρωμα εμφανισιακα?σου μαθαινει τα παντα δωρεαν και μπορεις να πηγαινεις εως και 4 φορες την εβδομαδα.Σε μια εβδομαδα σου λυνουν τα χερια.Σοβαροι ανθρωποι ξερουν τι πουλανε συν ότι παντα εχεις το κινητο τηλεφωνο του μηχανικου(ετσι ονομαζουν τον ανθρωπο που σε μαθαινει και ας πουμε ότι ξεκινας να δουλευεις και κατι παει στραβα παιρνοντας τον τηλεφωνο αμεσως σου δινει την λυση)Το μειγμα είναι 25κιλα σακια σε σκονη.Δεν είναι τιποτα μαγικο και δυσκολο.Απλα μεταξυ τουs αυτές οι 4 εταιρειες καταλαβαινειs τα εχουν τροποποιησει λιγο για να φαινεται φυσικα και η διαφορα παντα βεβαια προς το καλυτερο.Το δευτερο σκελος είναι η γεμιση,παλι αυτές οι 4 εταιρεις εχουν ετοιμες γευσεις διαλεγεις και παιρνειs,φυσικα ότι πληρωνεις παιρνεις.Και το σημαντικοτερο ότι εχεις παντα την υποστηριξη τους γραπτως.Τοσο απλα είναι φιλε ουτε πειραματα ουτε τιποτα τοσο απλα.
Και ο εξοπλισμος για να μπορεις να τροφοδοτεις μονο το καταστημα σου είναι γυρω στις 11.000 με 12.000 ευρω.Αλλα και παλι να πας να κανεις ένα δικο σου καταστημα παλι πολύ δυσκολα θα επιβιωσεις,για τον λογο ότι εάν αυτή τη στιγμη σε κάθε τετραγωνο υπαρχει και πρατηριο σε ένα μηνα από τωρα σε κάθε τετραγωνο θα υπαρχουν 2 και 3,στην Αθηνα αρχισαν και το κανουν 0.50 για να επιβιωσουν στην επαρχια το κανουν 0.70 για να επιβιωσουν τον κοσμο τον εμαθαν στο 0.60, κοινως αρχισε και χανεται η μπαλα σε λιγο θα χαθει και το γηπεδο,γλυκο είναι δεν μπορεις κάθε μερα να τρως donuts (άλλο στην Αμερικη εκει ναι γιατι είναι αν μπορουμε να την πουμε δικη τους συνηθεια)όπως και εμεις πιο πολύ κλεινουμε π.χ προς το σουβλακι.η ποιοτητα ολων αυτων που κυκλοφορουν σημερα αρχιζει και χαλαει(παρατηρηστε και θα δειτε μυρωδιες από λαδι,σοκολατα επικαλυψης που σπαει,τρωμε ένα το πολύ δυο και νομιζουμε ότι φαγαμε βαριδια) ότι θα γινει θα γινει λιγο ακομα παιχνιδι με τα παιδακια μαμα donuts μαμα donuts,και αυτό ηταν.Θα προχωρησουν λιγο τα coffee time που προανεφερε ενας φιλος πιο πανω αλλα και εκει θα χαθει η μπαλα γιατι αυτος που προμηθευθει τα cofee είναι η ιδια εταιρεια που σας ειπα στο προηγουμενο θρεντ που προσπαθει να κλεισει συμφωνιες με μεγαλο σουπερ μαρκετ συν ότι εχει αυτή την στιγμη καμμια δεκαρια πρατηρια στην Αθηνα,και μαλιστα εχω και γραπτως και το ολο πλανο και από αυτά τα coffee ποσα θα δωσειs τι θα παρειs τον πρωτο χρονο τι τον δευτερο και και και…..
Ηταν ένα προιον που ειχε τεραστιες προοπτικες ανοδου για την επομενη πενταετια,επεσε σε λαθος χερια και το κατεστρεψαν,όπως ακριβως ειχε ξαναγινει και το 1975,ακριβως το ιδιο πραγμα ειχε γινει από οσο εμαθα από πολύ παλιους ζαχαροπλαστες.
Εγω παντως παιδια ακουω donuts και τρεχω.Καλα να ειμαστε και παμε για αλλα.

Stamatis
21-06-13, 18:25
Αντωνη, σου βγαζω το καπελο.

Panos 316T
21-06-13, 18:51
εχω τις ενστασεις μου οσον αφορα για την 5τια.
Προσωπικα δεν θα εκανα τετοια κινηση με βραχυπροθεσμο μελλον αλλα θα προσπαθουσα να εδραιωσω το ονομα μου για αρχη.

Μιλωντας για αυτα μου ρχεται στο μυαλο μου απεναντι απο κει που θα παμε σημερα και αναφερομαι σε σουβλατζιδικο.

οτυπος δουλευει χωρις σερβιτορους μονο καλαμακια μπιφτεκια πατατες σαλατα.ειναι σελφ αερβις και οταν δινεις παραγγελια αυτη "χτυπαει" στο πισι που βλεπουν οι ψηστες, ολα ομορφα και ωραια

τα καλαμακια ειναι μικρα αλλα ποιοτικα και ειναι η αιτια που εκλεισαν 2 ταβερνες γυρω του.

Δουλευει με μετρημενες επιλογες , με ποιοτητα και με καλες τιμες.

Βαλε οτι το σουβλακι ειναι στο dna μας βαλε οτι διατηρει την ποιοτητα του , απογειωση!

Skyline_IS
21-06-13, 21:10
τωρα ξεκινανε και στη θεσσαλονικη τετοια μαγαζια με ντονατς

Κωνσταντίνος
21-06-13, 21:16
Κλασσική ελληνική νοοτροπία.

Όποιος είχε πέντε φράγκα στην άκρη έγινε κατασκευαστής οικοδομών. Μετά έγινε έμπορος αυτοκινήτων. Μετά έβαλε φωτοβολταϊκά. Μετά άνοιξε καφετέρια. Μετά μικρογεύματα ή ντονατσάδικο. Παράλληλα το έριξε και στο εμπόριο πέλλετ. Κάπου ενδιάμεσα σκέφτηκε να το ρίξει και στην καλλιέργεια τρούφας, σαλιγκαριών ή κρόκου κοζάνης. Καλά πάμε.

Kάπου στο ενδιάμεσο είχε ανοίξει και ΕΛΔΕ. :hyper:

aristent
21-06-13, 21:37
:shok:
ασχετο,αλλα μολις πριν λιγο ειδα νεο καταστημα στη Λαρισα στην οδο Παπαναστασιου :"Κεντρο ηλεκτρονικου τσιγαρου"

...θα τρελλαθουμε τελειως,.....τι αλλο θα δουμε???

Κωνσταντίνος
21-06-13, 21:39
Άνθρωποι του ΕΦΕΤ έχουν πάρει το φρανσάιζ για 2 καταστήματα μια αλυσίδας ντόνατ.
Στην ίδια πόλη σκάει μύτη και άλλη αλυσίδα, ετοιμάζει κατάστημα το οποίο όμως δεν μπορεί να λειτουργήσει γιατί.......................αργεί ακόμα η άδεια απο τον ΕΦΕΤ. :hystericalbs1:

Δεν υπάρχει σωτηρία λέμε εδώ !
Αν μπορούσα θα είχα φύγει ακόμα και με τα πόδια !

m_power_lunatic
21-06-13, 22:24
Κλασσική ελληνική νοοτροπία.

Όποιος είχε πέντε φράγκα στην άκρη έγινε κατασκευαστής οικοδομών. Μετά έγινε έμπορος αυτοκινήτων. Μετά έβαλε φωτοβολταϊκά. Μετά άνοιξε καφετέρια. Μετά μικρογεύματα ή ντονατσάδικο. Παράλληλα το έριξε και στο εμπόριο πέλλετ. Κάπου ενδιάμεσα σκέφτηκε να το ρίξει και στην καλλιέργεια τρούφας, σαλιγκαριών ή κρόκου κοζάνης. Καλά πάμε.

Εισαι ακριβως στο μυαλο μου,ξεχασες να γραψεις και το παγωτο-γιαουρτι και το gourmet-σουβλακι.

Με την ιστορια με τα donuts γελαω απο την αρχη,δεν το παιζω εξυπνος αλλα ειναι σαν να πλασαρεις σε αδειο τερμα,δεν θελει και πολυ προσπαθεια για να καταλαβεις τι γινεται.

Απελπισια του κοσμου που δεν βλεπει ουτε τα απλα,πιεζεται τοσο πολυ απο την αναγκη που δεν βλεπει ουτε την πιο απλη παγιδα ακομα και αν ειναι σαν χαραδρα.

Stathis
21-06-13, 22:49
Παιδια το θεμα με το φραντσαϊζ στην ελλαδα γενικα εχει μεγαλη πλακα.
Πριν απο 5-6 χρονια προ κρισης ειχα παει με ενα φιλο σε μια εκθεση που γινοταν γιατι ενδιαφεροταν να παρει ιδεες.
Ο φιλος πολυ μεγαλο στελεχος σε πολυεθνικες, πραγματικα γατος μανατζερ.

Φυγαμε σκασμενοι στα γελια.
Απο τυροπιταδικα, μεχρι μπαλονια, απο μεσιτικα μεχρι ξηρους καρπους, απο κινητη τηλεφωνια (οχι καποιο απο τα 3 δικτυα) μεχρι σουβλατζιδικα και πολλα ακομα.

Ολα μα ολα, ολα, το ξαναλεω ολα, ηταν στημενα στο ποδι, απο αδαεις γιαπακους με σκοπο να εξαπατηθουν μερικοι ακομα πιο αδαεις.
Το μεγαλειο της αρπαχτης, της μεγαλυτερης βιομηχανιας στην ελλαδα.

hades7
22-06-13, 09:19
Εισαι ακριβως στο μυαλο μου,ξεχασες να γραψεις και το παγωτο-γιαουρτι και το gourmet-σουβλακι.

Με την ιστορια με τα donuts γελαω απο την αρχη,δεν το παιζω εξυπνος αλλα ειναι σαν να πλασαρεις σε αδειο τερμα,δεν θελει και πολυ προσπαθεια για να καταλαβεις τι γινεται.

Απελπισια του κοσμου που δεν βλεπει ουτε τα απλα,πιεζεται τοσο πολυ απο την αναγκη που δεν βλεπει ουτε την πιο απλη παγιδα ακομα και αν ειναι σαν χαραδρα.

σημερα λοιπον το πρωτο πραγμα που ειδα μολις ηρθα στην εργασια μου ειναι ενα τετοιο γιογκουρταδικο που κατεβασε ρολλα βυθιζομενο αυτανδρο.ηταν πραγματι ωραιο μαγαζι και σε καλο σημειο κλασσικη περιπτωση βεβαια ειχαμε πεντε δραχμες στην ακρη το παιδι μας ηθελε να γενει μπιζνεσμαν ας του ανοιξουμε κατι.οι τιτλοι τελους τους προσγειωσαν στην πεζη πραγματικοτητα με αδειανες τις τσεπες πλεον και δεν χερομαι βεβαια γι αυτο γιατι θα ημουν κακοηθης αλλα βρε αδερφε δεν καταλαβαινεις οτι δεν ειναι δεκαετια του 80 που βρεχε λεφτα και ολοι ανοιγαν ενα μαγαζακι για το μεροκαματο που οντος τοτε τουλαχιστον αυτο εβγαινε σχαιδον απο ολους.πραγματι ζουμε περιεργες εποχες ουτε δημοσιος υπαλληλος λεει να εισαι ουτε ιδιωτικος ουτε δουλειες να εχεις ουτε παροχη υπηρεσιων ουτε τιποτα (εκτος απειροελαχιστων περιπτωσεων) .οσοι μπορουν δρομο απο εδω νομιζω για τα επομενα 10 χρονια δεν προκειτε να αλλαξει τιποτα

Stathis
22-06-13, 09:40
Συμφωνω με τον τυπο, οποιος μπορει να φυγει ειναι η καλυτερη λυση.

Αυτην την εποχη σχεδον καμια επιχειρηση δεν βγαζει κερδη.
Αιτια το υψηλο κοστος λειτουργιας, παρα την πτωση των μισθων, οι εισφορες συνεχιζουν να ειναι υψηλες, η υψηλη φορολογια, και τα λοιπα κακα που ξερουμε.

Τυχη σημερα μπορει να εχουν επιχειρησεις που κανουν εξαγωγες (αν και εδω υπαρχει προβλημα με το φπα που δεν επιστρεφεται), η ακομα καλυτερα οι παροχης υπηρεσιων στο εξωτερικο.
Το εμποριο ειναι πεθαμενο λογω μη ρευστοτητας στην αγορα και των οικονομικων προβληματων που αντιμετωπιζει το μεγαλυτερο μερος των πολιτων.

Διεξοδος μπορει να ειναι η επιστροφη στην επαρχια και η παραγωγη σε μικρες μοναδες ποιοτικων αγαθων για εξαγωγη η εσωτερικη καταναλωση.
Αυτο ομως ειναι κατι δυσκολο και επιπονο, θα αποτελεσει την τελευταια λυση του ελληνα που ειτε εμαθε να σιτιζεται απο το δημοσιο, ειτε να ανοιγει ενα μαγαζι και να "κοβει χρημα" οπως λεγαμε παλιοτερα.

Ζουμε μια μεγαλη αλλαγη, οσοι δουνε γρηγορα τις ευκαιριες θα κερδισουν.

hades7
22-06-13, 10:03
α τωρα που λεγαμε για φραντσαις και μεγαλα λειτουργικα εξοδα δυο φιλοι μου πηραν ενα καταστημα κεντρικοτατο στο συνταγμα πολυ γνωστης αλυσιδας καφε- γρηγορης εστιασης.το μαγαζι δουλευε 24ωρο και ειχε πραγματικα πολυ δουλεια λογω της θεσης του.Για να κανει ομως μεγαλους τζιρους απαιτουνταν πολυ προσωπικο περα απο την προσωπικη τους εργασια,να τονισω εδω οτι και οι δυο ηταν γνωστες πολλων χρωνων του αντικειμενου και μαλιστα εργαζομενοι σε αλλα καταστηματα της ιδιας εταιριας πριν κανουν το επιχειρειν.το μαγαζι ειχε τρελο νουμερο ενοικειο και μαζι με τα ρευματα την μισθοδωσια και την εφορια το καταστουσαν ασυμφωρο για τετοιο ρισκο επενδυσης, μαζεψαν τα μπογαλακια τους και λακησαν πριν καταστραφουν και οντως δεν το επαθαν εξ οσων γνωριζω τουλαχιστον.

Stathis
22-06-13, 10:23
Δεν θελει φιλοσοφια ρε τυπε.
Εμενα μου ειχαν κανει προταση να παρω δυο καταστηματα που ειναι μεσα σε εμπορικα κεντρα.
Δεν τρελαθηκα, ακομα.
Με ωραριο 9-9 και το σαββατο 9-8 οτι πωλησεις και να κανεις στις τρωει το μισθολογικο και ασφαλιστικο κοστος.
Θα πρεπει να γινεις ειλωτας και να δουλευεις 12ωρα χωρις να ειναι σιγουρη επιτυχια.

hades7
22-06-13, 10:31
ακου να γελασεις 12 ωρες δουλειας εκαστος καθε μερα εορτες αργιες τα παντα βαραγανε ταμιακη σαν πιανο πολυ δουλεια λεμε αποτελεσμα? ζητημα να εμενε 1000 ευρα στον καθεναν,ε με 10κ νοικι και αλλα τοσσα για τα παρελκομενα τι περημενεις.ρισκο που δεν αξιζε ο ενας τωρα ειναι ταξιτζης ο μερλιν θα τους ξερει.....

Thomelef
22-06-13, 10:48
Πριν 4 χρονια, μπαινει ενας 25αρης στο μαγαζι και με ρωταει αν θελω αεροφωτογραφιες του εργοστασιου.

Δεδομενου οτι ηξερα πανω κατω για το κοστος και την διαδικασια που ηθελε η δουλεια, απορησα...

Τι αεροφωτογραφια ρε φιλε? Ποτε? Ποσο?

Τωρα μου λεει, με 80 ευρω. Τρελαθηκα, σηκωθηκα να δω που ειναι το ελικοπτερο...μα πως?

Θες ναι η οχι?

Λεω και εγω, 80 γιουρια, δεν μαμιεται!!!

Ναι ρε θελω...οκ παμε μου λεει.

Λοιπον...ο τυπακος ειχε ενα τηλεκατευθηνομενο ελικοπτερακι, μηχανολογος, και με πατεντα ειχε τοποθετησει μια βαση που κρατουσε την καμερα, ενω με απο την τηλεκατευθηνση ειχε ενα κουμπακι που τραβουσε τις ληψεις. Πατεντα στην πατεντα ο τυπακος, αλλα ακρως εξυπηρετικος.

Το σηκωσε 6 φορες σε 6 διαφορετικες γωνιες και εκανε δουλεια...

Εντυπωσιαστηκα. Σκοπος του ειναι να φτιαξει πατεντα που να βλεπεις την ληψη με οθονη στην τηλεκατευθηνση.

Μαλιστα με τα λεφτα που κερδιζε, χρηματοδοτουσε απο τοτε την ιδεα μονος του.

Εχεις δουλεια ρε φιλαρσκο του λεω? Ναι αμε!!!φευγω καθε πρωι μου λεει και γυρναω απο μαγαζι σε μαγαζι.

Θα παω σε καμμια 40αρια μου λεει, οι 8-9 θα κανουνε δουλεια.

Εφευγε τοτε για μερες σε διαφορες περιοχες.

Αυτο μαγκες λεγεται καινοτομια - inovation, κατι το οποιο λειπει απο το μυαλο μας.

thoikos
22-06-13, 11:30
Πριν 4 χρονια, μπαινει ενας 25αρης στο μαγαζι και με ρωταει αν θελω αεροφωτογραφιες του εργοστασιου.

Δεδομενου οτι ηξερα πανω κατω για το κοστος και την διαδικασια που ηθελε η δουλεια, απορησα...

Τι αεροφωτογραφια ρε φιλε? Ποτε? Ποσο?

Τωρα μου λεει, με 80 ευρω. Τρελαθηκα, σηκωθηκα να δω που ειναι το ελικοπτερο...μα πως?

Θες ναι η οχι?

Λεω και εγω, 80 γιουρια, δεν μαμιεται!!!

Ναι ρε θελω...οκ παμε μου λεει.

Λοιπον...ο τυπακος ειχε ενα τηλεκατευθηνομενο ελικοπτερακι, μηχανολογος, και με πατεντα ειχε τοποθετησει μια βαση που κρατουσε την καμερα, ενω με απο την τηλεκατευθηνση ειχε ενα κουμπακι που τραβουσε τις ληψεις. Πατεντα στην πατεντα ο τυπακος, αλλα ακρως εξυπηρετικος.

Το σηκωσε 6 φορες σε 6 διαφορετικες γωνιες και εκανε δουλεια...

Εντυπωσιαστηκα. Σκοπος του ειναι να φτιαξει πατεντα που να βλεπεις την ληψη με οθονη στην τηλεκατευθηνση.

Μαλιστα με τα λεφτα που κερδιζε, χρηματοδοτουσε απο τοτε την ιδεα μονος του.

Εχεις δουλεια ρε φιλαρσκο του λεω? Ναι αμε!!!φευγω καθε πρωι μου λεει και γυρναω απο μαγαζι σε μαγαζι.

Θα παω σε καμμια 40αρια μου λεει, οι 8-9 θα κανουνε δουλεια.

Εφευγε τοτε για μερες σε διαφορες περιοχες.

Αυτο μαγκες λεγεται καινοτομια - inovation, κατι το οποιο λειπει απο το μυαλο μας.

thumbthumbthumbthumb Ωραίος