PDA

Επιστροφή στο Forum : EMΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΚΑΤΟΧΗ ΜERCEDES E,C,CLK



STREETRACING
14-11-12, 11:30
θα ηθελα να γραψετε οποιος εχει εμπειρια απο κατοχη αυτων των μοντελων
μοντελα 2007 +.:original:

S8N
14-11-12, 11:46
Ο μόνος τρόπος να μιλήσεις με τους οδηγούς αυτών των αυτοκινήτων είναι μέσω ouija board:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/8e/English_ouija_board.jpg/220px-English_ouija_board.jpg

https://en.wikipedia.org/wiki/Ouija

Γιάννη, μείνε μακρυά από το φως.

Stamatis
14-11-12, 11:49
E200 2007 αυτόματο, έχει ο πρώτος μου ξάδελφος και κολλητος μου (εχουμε κάνει άπειρα ταξίδια και χιλιόμετρα παρέα και έχουμε μοιραστεί το τιμόνι πολλές φορές).

Στα 5 χρόνια (80.000+), το μόνο που έχει γίνει στο αμαξι είναι: Λάδια. Φίλτρα. Λάστιχα.
Σέρβις στην ΕΚΚΑ, μαζί με τα σχετικά υπχρεωτικά (πλυστικό, φίλτρο καμπίνας κτλ) απο 400 μέχρι 750 στις 50.000 όπου μπήκαν και λάδια σαζμαν, λουριά κλτ) - τον πήρα τηλέφωνο τώρα και ρώτησα)

Ποιότητα εσωτερικού απί-στε-υτη (εδώ ακόμα και το Α που έχουμε εμείς είναι σούπερ), "πλεύση" στο δρόμο καταπληκτική (το τονίζω όμως, πλεύση - σε καμμία περίπτωση "οδήγηση") και ικανοποιητικές επιδόσεις.
Για σουπερ ταξίδια, παιδιά στο πίσω κάθισμα, ηχομόνωση και ποιότητα Α+
Για σπορ καταβολές και παράξενες συμπεριφορές Ακατάλληλο

Οτι άλλο θες, ακόμα και να το πας μια βόλτα, ελεύθερα ρώτα.

Α, ξέχασα, έχει το παλιό σαζμαν και του ανεβάζει αρκετά την κατανάλωση (16 πυκνή κίνηση και σταμάτα ξεκίνα, 12 ταξίδι με 9 στο Cruise Control).

Ptboul
14-11-12, 12:11
Ο μόνος τρόπος να μιλήσεις με τους οδηγούς αυτών των αυτοκινήτων είναι μέσω ouija board:


:hystericalbs1:

Έχω οδηγήσει όλη την γκάμα (σχεδόν σε όλα τα κυβικά) αλλά στα προηγούμενα μοντέλα (2004-2006).

Πρόσφατα μόνο οδήγησα την ανανεωμένη B Class.

Ακριβά σέρβις/ανταλλακτικά, τα συνεργεία θέλουν ψάξιμο, (πολλοί πχ. σου χρεώνουν genuine MB ενώ σου βάζουν OEM ανταλλακτικό εν αγνοία του πελάτη).

Υπέρ απολαυστικά στον δρόμο, ποιότητα κατασκευής στο εσωτερικό που υποθέτω θα βρεις σε μπέντλευ και πάνω, εξαιρετικά (κατά την γνώμη μου) μοτέρ με ωραία απόκριση (ένεκα κομπρέσσορα) και πλεύση ίσως όπως το λέει ο πρόεδρας, αλλά δύσκολα θα σε προδώσει ακόμα και σε οριακές για τον μέσο οδηγό καταστάσεις (πχ βρεγμένο, στροφή και υψηλή ταχύτητα).

Τα προηγούμενα μοντέλα που περιγράφω είχαν ευπάθεια σε επιμέρους τομείς και όπου εφαρμόστηκαν τεχνολογικά προηγμένες λύσεις ήτοι με την έλευση του W211 όσων αφορά τις ''200ρες''. (άσχετο: W124 = ΣΚΥΛΙ, W210 ομοίως)

ntinos
14-11-12, 12:17
W212 του 2010
1800cc, 184 αλογα, αυτοματο avantgarge εκδοση

Καταναλωση εκτος με νορμαλ συμπεριφορα 7κατιτις
Στην πολη φλερταρει στα 9

Απιθανο στο ταξιδι, λιγο σκιαχτερο σε σβελτη οδηγηση με στροφες.
Στην θεση "S" τα παει καλυτερα (καει λιγο παραπανω)

Σιδερωνει στον δρομο, ποιοτητα κύλισης / αναρτηση πολυ ξεκουραστη.
Ηχομονωση παρα πολυ καλη.
Ενδιαφεροντα τα μπιχλιμπιδα / board computer / clima / κρυφοι φωτισμοι / φωτα xenon adaptive
Πολυ πολυ καλη ποιοτητα δερματων.

Mε τρεις λεξεις:
Ποιτικοτατο / ανετο / αλλα βαρετο οδηγικα

Tsakirakos
14-11-12, 12:33
C180 '09, 1600κ.εκ. με 156 αλογατα κομπρεσορατα και σπορ πακετο.
Σε ολα του πολυ καλο και αρκετα ομορφο. Αν θελεις ελα να το κανεις τεστ ντραηβ.
Οικονομικο, ανετο και πολυ γρηγορο! Και οδηγηκα οχι τοσο αδιαφορο οσο λενε....

Ptboul
14-11-12, 12:46
Και οδηγηκα οχι τοσο αδιαφορο οσο λενε....

Πλην των Α και B classe Clk, C, C sportscoupe, E (την S την βγάζω απέξω) προσωπικά τα θεωρώ σούπερ ΚΑΙ οδηγικά.

Οκ, δεν εμπνέουν για κολίδια στις πλατείες αλλά σου βγάζουν ξεχωριστή αίσθηση.

ps: Το επόμενο μου αμάξι αν άλλαζα το si θα ήταν κατα πάσα πιθανότητα μια C (χαμηλά τέλη).

race850i
14-11-12, 13:19
Δεν ειμαι κατοχος αλλα οδηγω και επισκευαζω πολλα λογω επαγγελματος.

Η φιλοσοφια και ποιοτητα κατασκευης ειναι υπερβολικα μελετημενη!!!
Ειναι αυτοκινητα που τα φτιαχνουν ΓΝΩΣΤΕΣ της αυτοκινησης.

Η μεγαλη απογοητευση για εμενα προσωπικα ειναι οι κινητηρες.......μιλαμε για μεγαλη βαρεμαρα!!!!!!

mark e92
14-11-12, 17:32
Εγω παλι ειχα CLK 194hp (brabus K4) και δεν θα ξαναπαρω ΠΟΤΕ merc!!!

PANOS-E60
14-11-12, 17:57
Εγω παλι ειχα CLK 194hp (brabus K4) και δεν θα ξαναπαρω ΠΟΤΕ merc!!!

πες καμμιά κουβέντα παραπάνω Μαρκο. thumb

fanisk
14-11-12, 18:05
CLK 280 '07 αυτοματο.
Ποιοτητα κυλισης και ανεσης καλη. Κανεις ξεκουραστο ταξιδι εκτος αν καθεσαι πισω που ειναι λιγο "στενα". Με κλειστα παραθυρα δεν ακους τιποτα. Φανταστικη μονωση. Ο κινητηρας τραβαει δυνατα αλλα ειναι μονο για ταξιδια. Κανενα προβλημα μηχανικο/ηλεκτρικο μεχρι τωρα. Το τιμονι του δεν ειναι για στριψιμο, δεν το νιωθεις οπως στα BMW. Καλο αμαξι αλλα οπως ειπα για ταξιδια και χιλιομετρα, για ανησυχη οδηγηση, βουνα, πιστες δεν κανει.

S8N
14-11-12, 18:45
Καλά ρε, μόνο ο mark E92 κι εγώ έχουμε πέσει σε @@ mercedes?

aristent
14-11-12, 18:48
Καλά ρε, μόνο ο mark E92 κι εγώ έχουμε πέσει σε @@ mercedes?

οχι,ειναι και κατι αλλοι χιλιαδες χρηστες που δεν ανηκουν στο bmwfans.gr!!!

:hystericalbs1: :th_Laie_67-1: :thumbsup:

PANOS-E60
14-11-12, 18:54
Καλά ρε, μόνο ο mark E92 κι εγώ έχουμε πέσει σε @@ mercedes?

ρε συ, εγώ ρωτάω από απλή περιέργεια ... ποτέ δεν γούσταρα βόλτα με ΜΒ.


Εξαιρείται η SL :worthy:

S8N
14-11-12, 19:04
ρε συ, εγώ ρωτάω από απλή περιέργεια ... ποτέ δεν γούσταρα βόλτα με ΜΒ.


Εξαιρείται η SL :worthy:

Και γιατί να γουστάρεις? Πήγαινε με τα μπλε λεωφορεία. Κι αυτά M-B είναι.

PANOS-E60
14-11-12, 19:09
Και γιατί να γουστάρεις? Πήγαινε με τα μπλε λεωφορεία. Κι αυτά M-B είναι.

τα δικά μας εδώ είναι λευκά Renault :D

:tease:

merbeind
14-11-12, 19:11
C180kompressor sportscoupe με τα 143 αλογα.
Ποιοτητα κυλισης καλη,ηχομονωση καλη,service ακριβα προβληματα αξονα κινησης στις 150χιλ. που ηταν και η αιτια πωλησης.
Μετα δοκιμασα 2-3 εβδομαδες ενα slk με τα 163 το οποιο οδηγηκα ηταν ΑΘΛΙΟ ειλικρινα το αμαξι ειναι για γυναικες κοινως slgay...
Γυρισα σε bmw αντιστοιχα 3αρα e46coupe και z4 και δεν ξανααλλαζω σε merc με τιποτα...
Μοναδικος λογος που θα παρει καποιος merc ειναι ο κομπρεσορας οπου με λιγα κυβικα βγαζεις αλογα τα οποια και παλι μονο σε ευθεια θα τα δειξεις γιατι σε στροφες αστο καλυτερα.

mark e92
14-11-12, 19:19
πες καμμιά κουβέντα παραπάνω Μαρκο. thumb

Καλο για ηρεμες βολτες... Τιποτα παραπανω. Μου αρεσε το γκαζι της αργο και σταθερο , μετα απο το Κ4 πηρε τα απανω του αλλα και παλι τουρμπο δεν ειναι ενταξει θα μου πεις δεν το πηρες για τα γκαζια του αλλα ρε παιδια 50+ εδωσα αν δεν παει τοτε τι? και μην ακουω για κομπρεσερ κλπ. μου αρεσε που τα ελαστικα τα μπροστινα τρωγοντουσαν πιο πολυ απο την εξω μερια οπως εστρυβε. Γενικα δεν εμεινα ευχαριστημενος γιαυτο και το εδωσα μετα απο 1+ 1/2 χρονο Για service δεν ξερω γιατι μονο λαδια αλλαξα 1 φορα.

S8N
14-11-12, 19:27
Εμένα τον πρώτο μήνα μου χάλασε το μοτέρ του υαλοκαθαριστήρα (έναν είχε) εν μέσω καταιγίδας.

Τα προβολάκια ομίχλης άνοιγαν όποτε γούσταραν. Είχα αλλάξει από διακόπτη μέχρι και καλωδίωση. Ποτέ δε βρήκα τι έφταιγε.

2 φορές με άφησε στο δρόμο. Και τις δυο τα φλοτέρ έδειχναν μισογεμάτο ντεπόζιτο ενώ πήγαινε με αναθυμιάσεις.

Οι λάμπες στο καντράν καίγονταν πιο συχνά κι από τις λάμπες στις πόρτες των πορνείων στην Κολωνού.

Στα 80k έμεινα κι από αυτόματο σασμάν (5άρι). Εκείνο έτσουξε πάρα πολύ.

Από αυτό το αυτοκίνητο, τρία πράγματα μου έμειναν να θυμάμαι:

1. Η ανάρτηση ήταν για σεμινάριο. Σεμινάριο στην απλή αρμονική ταλάντωση,

2. Η αξιοποίηση των χώρων ήταν υποδειγματική. Αν είσαι πυγμαίος oompa loompa και δουλεύεις για τον Willy Wonka.

3. Αν μπορείς να συντηρήσεις Mercedes, μπορείς να συντηρήσεις κι ένα μικρό Sunseeker.

STREETRACING
14-11-12, 19:45
Ευχαριστώ για όλες τις απαντησεις.
Aρη γι ποιο merc μιλάς.
Δική μου εμπειρία είναι μόνο απο Ε σε ταξίδι που ήταν παρα πολυ καλή.
Απο βλάβες ο Ξαδερφος μου που δούλευε παλια στον παρασκευά μου είπε ότι έχουν και ακριβές κιολας.
Δεν ξέρω τι με έχει πιάσει , θέλω να αλλάξω το m κάποια στιγμή Γιατί φθίνει παρα πολυ η αξία του αλλα δεν ξέρω τι να κυτταξω
Για Γρηγόρη μερκ θέλει πολλά έξτρα χρήματα για ανταλλαγη.

fanisk
14-11-12, 19:47
Ευχαριστώ για όλες τις απαντησεις.
Aρη γι ποιο merc μιλάς.
Δική μου εμπειρία είναι μόνο απο Ε σε ταξίδι που ήταν παρα πολυ καλή.
Απο βλάβες ο Ξαδερφος μου που δούλευε παλια στον παρασκευά μου είπε ότι έχουν και ακριβές κιολας.
Δεν ξέρω τι με έχει πιάσει , θέλω να αλλάξω το m κάποια στιγμή Γιατί φθίνει παρα πολυ η αξία του αλλα δεν ξέρω τι να κυτταξω
Για Γρηγόρη μερκ θέλει πολλά έξτρα χρήματα για ανταλλαγη.

Ε οχι και να δωσεις μιτριο για μερκ !!:ranting2: :th_Laie_67-1:

STREETRACING
14-11-12, 19:50
Μ αρέσει πολυ η c 63 AMG.

Z4 DCT
14-11-12, 19:51
Ευχαριστώ για όλες τις απαντησεις.
Aρη γι ποιο merc μιλάς.
Δική μου εμπειρία είναι μόνο απο Ε σε ταξίδι που ήταν παρα πολυ καλή.
Απο βλάβες ο Ξαδερφος μου που δούλευε παλια στον παρασκευά μου είπε ότι έχουν και ακριβές κιολας.
Δεν ξέρω τι με έχει πιάσει , θέλω να αλλάξω το m κάποια στιγμή Γιατί φθίνει παρα πολυ η αξία του αλλα δεν ξέρω τι να κυτταξω
Για Γρηγόρη μερκ θέλει πολλά έξτρα χρήματα για ανταλλαγη.

passat cc τουρμπατο......

https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/2844807/

https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/2857389/


φθηνο με χώρους και γρηγορο

Z4 DCT
14-11-12, 19:51
Μ αρέσει πολυ η c 63 AMG.

μαλ@κία ειπα παραπάνω.......:hystericalbs1::hystericalb s1:

zgouriazmenos
14-11-12, 20:14
Πετάξου σε μια πιάτσα ταξί, τσίμπα ένα και κάνε τη βόλτα σου... 5 ευρώ υπόθεση είναι...

mark e92
14-11-12, 20:16
Μ αρέσει πολυ η c 63 AMG.

Aυτο πρεπει να ειναι καλο! αν μπορεις χτυπα εναthumb

STREETRACING
14-11-12, 20:30
Πετάξου σε μια πιάτσα ταξί, τσίμπα ένα και κάνε τη βόλτα σου... 5 ευρώ υπόθεση είναι...

Πλάκα πλάκα το E που είχα παει ταξίδι , ταξί ήταν.

mark e92
14-11-12, 20:47
Πλάκα πλάκα το E που είχα παει ταξίδι , ταξί ήταν.

Ειναι αλλη η φιλοσοφια της μαρκας Merc μονο τα ΑΜG ειναι σπορ

STREETRACING
14-11-12, 20:55
Με έχει προβληματίσει η τρομερή απαξίωση που έχει επέλθει στα m3 e46 και συγχρόνως δεν έχω τη δυνατότητα να βάλω κάτι παραπάνω για ένα m5 η AMG που μου αρεσουν.
Το να πάω σε αμάξι κάτω απο 200 hp θα με ρίξει κάποια στιγμή ψυχολογικά μιας κ κάνω κόντρες στα νοτιΑ απο το 1988 μέχρι το 2004 που παντρευτηκα κ το έχω ελαττωσει αισθητά.
Το πολυ πολυ το κρατάω μέχρι να μπορέσω και αν μπορέσω για κάτι αντίστοιχο.

mark e92
14-11-12, 21:12
Δυστυχως θα πανε ακομα πιο κατω! Σε βλεπω Μ3 - Panta:thumbsdown:

halkida116mpack
15-11-12, 00:26
C200 kompressor sportscoupe του 06 165 αλογα.τωρα εχω 90κ χλμ.πολυ πιο καλο απο τον ασσο αλλα πολυ ντεκαβλε...ο ασσος σε φτιαχνει στα στροφιλικια το μερκ νιωθεις οπως ο καπτεν ιγκλο με το πλοιο του κι ας ειναι amg evolution το δικο μου, σερβις στην ωρα του αλλα σε λιγο καιρο θα του περασω αλλο κομπεσσορα απο το 230 γιατι αυτος δεν την παλευει για πολυ ακομα, σφυραει κι ας του αλλαξα τροχαλιες και ρουλεμαν και λουρια και τα σκατα του ολα.περαν τουτου ειναι αψογο στο ταξιδι με χαμηλη καταναλωση και με δυναμη παντου,

EVERGET
15-11-12, 00:35
Με έχει προβληματίσει η τρομερή απαξίωση που έχει επέλθει στα m3 e46 και συγχρόνως δεν έχω τη δυνατότητα να βάλω κάτι παραπάνω για ένα m5 η AMG που μου αρεσουν.
Το να πάω σε αμάξι κάτω απο 200 hp θα με ρίξει κάποια στιγμή ψυχολογικά μιας κ κάνω κόντρες στα νοτιΑ απο το 1988 μέχρι το 2004 που παντρευτηκα κ το έχω ελαττωσει αισθητά.
Το πολυ πολυ το κρατάω μέχρι να μπορέσω και αν μπορέσω για κάτι αντίστοιχο.

Γιάννη λογικά η απαξίωση θα έπρεπε να σε αποτρέπει να το δώσεις αφού σε περίπτωση ανταλλαγής του αυτοκινήτου σου θα έπαιρνες κάτι μπορεί νεότερο αλλά σίγουρα κατώτερο και πιο αργό. Ο μόνος λόγος να δώσεις το δικό σου πολύ καλό αυτοκίνητο είναι εάν πλέον δεν σε βολεύει από άποψη πρακτικότητας ή εάν θέλεις να ξεφορτωθείς τα φορολογητέα 3,2 λίτρα του. Και μην ξεχνάς πως εάν τα δικά μας έχουν απαξιωθεί, τι να πουν τα Μ5, Μ6 και Μ3 Ε92...αυτοκίνητα είτε αρκετά νεότερα είτε σχεδόν της διπλάσιας αρχικής αξίας ενός Μ3 Ε46.

Α! και άσε τα Merc, μικρός είσαι ακόμη και το αίμα σου βράζει:th_Laie_67-1:. Εάν τελικά αποφασίσεις να το δώσεις...ξαναγύρνα στα S3 να γουστάρεις!

makap
15-11-12, 08:28
Έχω την Ε200 Elegance, αυτόματη, μοντ. 2005, την πήρα με 5000 χλμ και έχει κένει 23000 χλμ μέχρι τώρα. Ήταν μια μεγάλη ευκαιρία, για την εποχή εκείνη, δεδομένου ότι 1) το αυτ/το ήταν φορτωμένο εργοστασιακά με πολλά εξτρα, 2) είχε ελάχιστα χλμ και 3) η τιμή του ήταν (τότε) εξαιρετικά χαμηλή.

Τη χρησιμοποιώ ως δεύτερο αυτ/το, κυρίως για ταξίδια, γιαυτό και δεν έχει χλμ.
Είναι προφανές ότι τη διατηρώ στην κατοχή μου γιατί έχει χαμηλό κυβισμό (1796) και έτσι τα τέλη και το τεκμήριο τα αντέχω ακόμη.
Ο Γρηγόρης (Παρασκευάς) συνεχώς γκρινιάζει ότι πρέπει να τη χρησιμοποιώ καθημερινά αλλά δεν είναι εύκολο να κινείσαι στην Αθήνα με το θηρίο αυτό. Δεν έχω το παραμικρό παράπονο από το αυτ/το και βέβαια αλλάζω νοοτροπία οδήγησης όταν μπαίνω με την οικογένεια για κάποιο ταξίδι. Δεν χρειάζεται να συζητάμε για την ασφάλεια που σου παρέχει, ως αυτ/το, αφού νιώθεις τη σιγουριά σε κάθε λεπτό οδήγησης. Για μένα, αυτό είναι το κυριότερο χαρακτηριστικό που την κάνει να ξεχωρίζει.

STREETRACING
15-11-12, 08:32
Τα τεκμήρια δεν με πιανουν,
Aλλα πάνω απο 3500 κυβικά τα θεωρώ υπερβολή .
Γι αυτο είναι δύσκολη η μετάβαση σε m5 , m6 m3 e92
Τα οποία αρχική δεν είχαν, έχουν διπλάσια τιμή απο το δικό μου τουλάχιστον.
Τώρα σε 4 πορτο δυνατό ευρωπαϊκό δύσκολα υπάρχει κάτι μέχρι 3500 κυβικά και άλογα παρεμφερή με το δικό μου.
Γι αυτο κ θα κάτσω αρκετά με το m3 , μιας κ έχει ήδη καινουργια αλλαγμενα ακριβά ανταλλακτικα( αντλία smg, τρόμπα νερού, Ψυγειο).
Και δεν μπορώ να πω ότι με ενδιαφέρουν ούτε με ενδιέφεραν ποτε οι πίστες και τα στροφιλικια.

Cobalt
15-11-12, 11:07
Ε200 2005

μπαίνεις μέσα, κλείνεις πόρτα και .... απομόνωση!!! απίστευτο!
δεν το έχω συαντήσει σε καμία άλλη μάρκα.
ροπάτο, το χαρακτηρίζει άνεση και αρχοντιά.

θεωρώ οτι είναι η καλύτερη επιλογή για έναν οικογενειάρχη απλά να φοράει τη σπορ ανάρτηση.

το μόνο αρνητικό για μένα είναι οτι η εργονομία και η αισθητική του εσωτερικού είναι λίγο ,..... κάπως.

επιλογή μου αν έπαιρνα τώρα αμάξι...
μαλλον C180 , 1.8 με πακέτο AMG

manos///3
15-11-12, 11:20
Περασε απο τα ματια μου (γιατι απο χερια αλλο τιποτα, μοναχα να το κοιτουσες) μια slk 200 kompressor με τα 163 αλογα (η πρωτη, δε θυμαμαι κωδικους). Πρωτη φορα το λεω εεεεεεε?

Το κρατησα 3 χρονια κι εχασα τα μισα χρηματα στη μεταπωληση .

Το μοτερ σαν τρακτερ δουλευε, εβαζε νερα απο την οροφη, απο το τιμονι ελειπε μονο η μπιλια που βαζουν στις μπουλντοζες.

Δε μπορω να πω, πηδηξα 5-6 γκομενακια μ'αυτο :original:

STREETRACING
15-11-12, 11:43
δεν εχω ξανακουσει για οροφη κ εχω ακουσει μονο τα καλυτερα για τη στεγανοτητα.