PDA

Επιστροφή στο Forum : ποιά η θέση μου;



Panos 316T
04-03-10, 13:14
πως έχει το στόρυ :

πριν από το καλοκαίρι με κάτι μπαξίματα που έκανα,η μπέμπα έγραψε 230 ρόδα(1.4 πίεση) σε πολύ γνωστό δυναμόμετρο.
τώρα, μετά από κάποια άλλα μπαξιματάκια,υποσχόμενος ο μηχανικός μου για γύρω στα 270 ρόδα το πήγε στο δυναμόμετρο και έγραψε .... κρατηθείτε :
230 πάλι ρόδα αλλά με 1.7 bar:shok:
ο μηχανικός ισχυρίζεται ότι βγήκαν αυτά τα άλογα λόγω αναβάθμισης του δυναμόμετρου(το τσέκαρα,όντως) που του έκανε ο ιδιοκτήτης(το καλοκαίρι).
Επίσης ισχυρίζεται και σε άλλο αμάξι ψάχνει να βρεί που πήγαν 70 άλογα!
εδώ τώρα αρχίζουν οι απορίες :
κοροιδεύει ο μηχανικός;(από το 2002 έχω άψογη συνεργασία)
όντως ο προγραμματιστής έκανε ρυθμίσεις και πλέον μετρά διαφορετικά;
και αν ναι ποια από τις δύο δυναμομετρήσεις είναι σωστή;
πλέον έχω χάσει το μέτρο σύγκρισης που είχα.
σκέφτομαι να πάω σε άλλο δυναμόμετρο αλλά θα βγουν ασφαλή συμπεράσματα;

ακούω γνώμες...

Konstantinos E60
04-03-10, 13:18
Δεν μου πέφτει λόγος αλλα πολύ δεν το "τεντώνεις" το μοτερ ?

Panos 316T
04-03-10, 13:21
Δεν μου πέφτει λόγος αλλα πολύ δεν το "τεντώνεις" το μοτερ ?

ακόμα δεν έχει τεντώσει...

NickE60
04-03-10, 13:24
Δεν μου πέφτει λόγος αλλα πολύ δεν το "τεντώνεις" το μοτερ ?

χεχε ...το ίδιο τον ρώτησα κι εγώ μια μέρα που τα λέγαμε στην παρέα ...έχει λάβει τα μέτρα του.... thumb

Stamatis
04-03-10, 13:30
Πηγαινε στα -ραουλα της λυπης- στα Σπατα να βγαλεις ροδα και οτι δειξει αυτο ειναι και τελος.
Μεινε εκει μετα και οτι πειραζεις μετρα το ετσι.
70 αλογα δε χανονται. Η υπαρχουν η δεν υπαρχουν.
Εσυ πως το νοιωθεις; Πηρε;
Με 1.7 λογικα και τιποτα να μην εκανες στα επιμερους 20 αλογα στανταρ τα παιρνεις.

Panos 316T
04-03-10, 13:40
Πηγαινε στα -ραουλα της λυπης- στα Σπατα να βγαλεις ροδα και οτι δειξει αυτο ειναι και τελος.
Μεινε εκει μετα και οτι πειραζεις μετρα το ετσι.
70 αλογα δε χανονται. Η υπαρχουν η δεν υπαρχουν.
Εσυ πως το νοιωθεις; Πηρε;
Με 1.7 λογικα και τιποτα να μην εκανες στα επιμερους 20 αλογα στανταρ τα παιρνεις.

Θα το πάρω αύριο ,
ο μηχανικός μου είπε ότι σαφώς και είναι πολύ καλύτερο στο δρόμο
θα το δω και γω βέβαια...
αν δείξει το αναμενόμενο στο άλλο δυναμόμετρο έχει καλώς(και για το ψυχολογικό) αν όχι;

Stamatis
04-03-10, 14:33
Δεν περιμενεις τιποτα αυτη τη στιγμη.
Σε ενδιαφερει να πηγαινει καλυτερα. Τιποτα αλλο.
Ο μονος τροπος να ξερεις τι κανει το αμαξι σου ( για εμενα) και αν βλεπεις διαφορες ειναι ενας δρομος με σταθερα σημεια - δυο γεφυρες, δυο κολωνες κτλ-
Περνας απο τη μια και μετρας σε ποσα δλ φτανεις στην αλλη.
Στο ιδιο ( αξιοπιστο) δυναμομετρο ειχαμε κοντεψει να τρελαθουμε πιο παλια οταν ενα γκολφ εβγαζε απο 230 εως 235 αναλογα τη μερα
μεινε στο περιπου και στο τι κανει στα - σημεια- και νομιζω θα εισαι οκ.
Τωρα αν βγαλει 210 αλογα στο νεο δυναμομετρο, τοτε ναι, θα εχεις θεμα με τον μηχανικο σου.

gnx
04-03-10, 14:33
Τι ειναι τα ραουλα της λυπης; Σα τιτλος απο σηριαλ ακουγεται...

Stamatis
04-03-10, 14:37
Τι ειναι τα ραουλα της λυπης; Σα τιτλος απο σηριαλ ακουγεται...


Ενα maha που εχει πικρανει πολυ κοσμο.
Κατι υπερτερατα των -400hp- εφυγαν νυχτα και απο την πισω πορτα οταν εγραψε 270 ροδα.
Ελα ομως που λεει παντα την αληθεια.

Panos 316T
04-03-10, 14:42
Ενα maha που εχει πικρανει πολυ κοσμο.
Κατι υπερτερατα των -400hp- εφυγαν νυχτα και απο την πισω πορτα οταν εγραψε 270 ροδα.
Ελα ομως που λεει παντα την αληθεια.

το θέμα είναι ότι κάθε δυναμόμετρο έχει τη δικιά του "αλήθεια"...
απλώς παρατηρείς τις όποιες αναβαθμίσεις του κάνεις κατά καιρούς...
σαφώς και το καλύτερο δυναμόμετρο είναι ο δρόμος...

υγ: στη συνάντηση θα παίζει καμιά μ3 "μαμά" ;

Vasilis
04-03-10, 14:57
το θέμα είναι ότι κάθε δυναμόμετρο έχει τη δικιά του "αλήθεια"...
απλώς παρατηρείς τις όποιες αναβαθμίσεις του κάνεις κατά καιρούς...
σαφώς και το καλύτερο δυναμόμετρο είναι ο δρόμος...

υγ: στη συνάντηση θα παίζει καμιά μ3 "μαμά" ;

ε....ολο κατι γρηγορα παιδια θα ρθουνε.....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Χρίστος
04-03-10, 17:09
ε....ολο κατι γρηγορα παιδια θα ρθουνε.....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
τοπαιδι ειπε μαμα Μ3 Βασιλη, οχι γ@μα τα Μ3:whistle:

bill_m3
04-03-10, 18:15
τοπαιδι ειπε μαμα Μ3 Βασιλη, οχι γ@μα τα Μ3:whistle:

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Μπερδεύεται το παιδί Χρήστο, ακούει-βλέπει m3 και το χέρι του πάει στο αριστερό φλας :hystericalbs1::hystericalbs1:

Nick bmwlover
04-03-10, 22:32
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Μπερδεύεται το παιδί Χρήστο, ακούει-βλέπει m3 και το χέρι του πάει στο αριστερό φλας :hystericalbs1::hystericalbs1:

:th_Laie_67-1:Καλο Βασιλη!!!
Παναγιωτη,αυριο ειναι η συναντηση,θα τα πουμε εκει,κ ολο κ κατι γρηγορο θα εχει,οπως παντα,θελω να πιστευω!!!

oldcarskickass
05-03-10, 14:00
Μήπως τα άλογα κατανεμήθηκαν καλύτερα;

δλδ μήπως έχει μεγαλύτερο ωφέλιμο φάσμα στροφών από πριν;

Panos 316T
08-03-10, 09:34
Μήπως τα άλογα κατανεμήθηκαν καλύτερα;

δλδ μήπως έχει μεγαλύτερο ωφέλιμο φάσμα στροφών από πριν;

Τα είπαμε από κοντά με τον μηχανικό μου(μέσω τηλεφώνου άλλα κατάλαβα...) και λύθηκαν τα "μυστήρια".

έχεις απόλυτο δίκιο ,η δύναμη κατέβηκε στις μεσαίες χαρακτηριστικό παράδειγμα στις 4000 στρ. παίζω σχεδόν 200 άλογα σε σχέση με 150 περίπου.
υπάρχει ένα "αλλά" που δεν προβλέψαμε:
στο αμάξι είχε παραμείνει το "λουκάνικο" με αποτέλεσμα σε μεγαλύτερη πίεση να κουτούλαγαν τα καυσαέρια και να μην στροβιλίζαν σωστά τη τουρμπίνα ώστε να αποδώσει περισσότερη ιπποδύναμη και ιδιαίτερα ψηλά.
έτσι κρίθηκε αναγκαία η αντικατάσταση με μια πολλαπλή και το "ταξίδι" συνεχίζεται...

stratos
08-03-10, 10:22
Τα είπαμε από κοντά με τον μηχανικό μου(μέσω τηλεφώνου άλλα κατάλαβα...) και λύθηκαν τα "μυστήρια".

έχεις απόλυτο δίκιο ,η δύναμη κατέβηκε στις μεσαίες χαρακτηριστικό παράδειγμα στις 4000 στρ. παίζω σχεδόν 200 άλογα σε σχέση με 150 περίπου.
υπάρχει ένα "αλλά" που δεν προβλέψαμε:
στο αμάξι είχε παραμείνει το "λουκάνικο" με αποτέλεσμα σε μεγαλύτερη πίεση να κουτούλαγαν τα καυσαέρια και να μην στροβιλίζαν σωστά τη τουρμπίνα ώστε να αποδώσει περισσότερη ιπποδύναμη και ιδιαίτερα ψηλά.
έτσι κρίθηκε αναγκαία η αντικατάσταση με μια πολλαπλή και το "ταξίδι" συνεχίζεται...

Τι είναι το λουκάνικο ?????

Απο αίσθηση πώς είναι τώρα το εργαλείο?

Libanner
08-03-10, 10:26
Τι είναι το λουκάνικο ?????


Πολλαπλή εξαγωγή που μοιάζει με λουκάνικο.Στην όψη μοιάζει με την μαμα αλλά φυσικά δεν είναι απο μαντέμι.Ο Πάνος μάλλον εννοεί οτι τώρα θα πρέπει να φτιάξει ένα καλό χταποδάκι για να δει διαφορά και σίγουρα θα μειώσει και τις θερμοκρασίες καυσαερίων στην πολλαπλή εξαγωγή με αυτό τον τρόπο.

Vasilis
08-03-10, 10:34
keep baxing my friend...!!!

Panos 316T
08-03-10, 10:45
Τι είναι το λουκάνικο ?????

Απο αίσθηση πώς είναι τώρα το εργαλείο?

όπως τα λέει ο libanner...
κάπως έτσι ___π______ (καλό;;)
1 1 1 1
δεν το οδήγησα γιατί του το άφησα επιτόπου να γίνει το μπάξιμο.
ο ίδιος λέει ότι είναι "αλλού" και με την πολλαπλή θα κρατήσει τα τωρινά χαρακτηριστικά απλώς η καμπύλη θα εκτοξεύεται ψηλά...είδωμεν...

stratos
08-03-10, 11:05
Ααα τώρα κατάλαβα Πάνο. Ναι, η αλήθεια είναι οτι πρέπει να γίνει μια σωληνωτή φαντάζομαι το ξέρει και ο μηχανικός σου αλλά ισχύει και ένας κανόνας:

Μακριοί σωλήνες στο χταπόδι σημαίνει αργό spoolάρισμα της τουρμπίνας αλλά κρατάει την πίεση ψηλά οπότε και την ροπή ενώ κοντοί και χοντροί σωλήνες βοηθούν το γρήγορο spoolάρισμα και την εκτόξευση της ροπής στις μεσαίες.

Άντε να τελειώνεις και να τα πούμε σε καμιά συνάντηση...

Panos 316T
08-03-10, 11:20
Ααα τώρα κατάλαβα Πάνο. Ναι, η αλήθεια είναι οτι πρέπει να γίνει μια σωληνωτή φαντάζομαι το ξέρει και ο μηχανικός σου αλλά ισχύει και ένας κανόνας:

Μακριοί σωλήνες στο χταπόδι σημαίνει αργό spoolάρισμα της τουρμπίνας αλλά κρατάει την πίεση ψηλά οπότε και την ροπή ενώ κοντοί και χοντροί σωλήνες βοηθούν το γρήγορο spoolάρισμα και την εκτόξευση της ροπής στις μεσαίες.

Άντε να τελειώνεις και να τα πούμε σε καμιά συνάντηση...

κάτι κάναμε και για αυτό που δεν είναι του παρόντος...thumb

stratos
08-03-10, 11:32
κάτι κάναμε και για αυτό που δεν είναι του παρόντος...thumb

Περιμένω να μάθω... κάτι λέει οτι θα κάνει πολλά μπάμ-μπούμ στην εξάτμιση :whistle: