PDA

Επιστροφή στο Forum : Σέρνεται το λαπτοπ



Kostas_1
01-11-12, 14:09
Μια και λέμε για λαπτοπ, ας πω και γω το πρόβλημα μου:

Εχω ενα λαπτοπ 4ετίας με ΧΡ pro που σέρνεται περισσότερο από το φυσιολογικό (για να ξεκινησει και να φορτώσει τα windows θελει κανενα 10λεπτο και για να μπει σε browser επίσης θελει πολλή ώρα).

Ειναι το TOSHIBA SATELLITE A300-17N με επεξεργαστή τον INTEL pentium dual core T2370 (1 MB Cache, 1.73 GHz) και 2MB RAM και σκληρο 200 GB (5,400 rpm), Serial ATA.

Δεν εχει φορτωμένα προγράμματα να τρέχουν στην εκκίνηση και αναρωτιέμαι μήπως έχει χαλάσει κατι, αν και δεν δείχνει να έχει κανενα πρόβλημα άλλο εκτος απο το οτι ειναι εξαιρετικά αργο.

Υπάρχει κανενα πρόγραμμα που να μπορεί να τσεκάρει το H/W για να βρω τι το κάνει και αργει?

ΥΓ δεν θέλω να βάλω λινουξ.

spar@
01-11-12, 14:18
Αρχικά εφτιαξα το παλιό μου λάπτοπ που είναι pentium 4 χαχαχα! Λοιπόν ακούγεται όταν δουλεύει ο σκληρός δίσκος πιο έντονα απ ότι παλιά ;; Αρχικά θέλει ένα φορματ η να βάλεις τα λινουξ ως δεύτερο λογισμικό για να δεις αν είναι θέμα σοφτγουεαρ απο εκει και πέρα κλασσικό πρόβλημα είναι η σκόνη που μετατρέπεται σε μορφή γούνας στο ανεμιστηρακι η οποία έχει σαν αποτέλεσμα να υπερθαιρμενει στην αρχή το σύστημα και να κολλάει και μετα να σβήνει απο μόνο του!

steliosm46
01-11-12, 14:24
και εμένα τα ίδια κάνει..και εγώ toshiba έχω..το έχω βέβαια περίπου 7 χρόνια

το τελευταίο χρόνο άρχισε σβήνει απο μόνο του εκεί που δουλεύει..

με το ανεμηστηράκι ισχύει!! αλλα και πάλι καμιά φορά σβήνει..

ε τα λάπτοπ έχουνε και ημερμηνία λήξης ποιο γρήγορη απο οτι ένα σταθερό..

σκέφτομαι να πάρω κάτι καινούργιο αλλα μάλλον θα επιλέξω να κάνω ένα σταθερό με τα πράγματα της επιλογής μου..!

Kostas_1
01-11-12, 14:30
To ubundu τρεχει μια χαρα.
Οχι δεν ακουγεται παραπανω ο σκληρος.
defrag δεν χρειαζεται.
Για το ανεμιστηρακι θα το κοιταξω.

spar@
01-11-12, 14:34
Άμα τρέχουν μια χαρα φορματ σε xp και είσαι έτοιμος !!! Και καθάρισμα ο ανεμιστήρες σχεδόν όλα τα σασι απο τα λάπτοπ λύνουν σε αυτο το σημείο !

Kostas_1
01-11-12, 14:35
Άμα τρέχουν μια χαρα φορματ σε xp και είσαι έτοιμος !!!

και μετα φτου κι απο την αρχη drivers, προγραμματα κλπ?
Αυτο θέλω να το αποφύγω, αλλιως αγοραζω εναν ssd σκληρο...

spar@
01-11-12, 14:41
και μετα φτου κι απο την αρχη drivers, προγραμματα κλπ?
Αυτο θέλω να το αποφύγω, αλλιως αγοραζω εναν ssd σκληρο...

2 πύρηνος είναι γιατί δεν βάζεις 7;;; Που βρίσκει και μόνος του τους drivers ???


Έντιτ τώρα διάβασα χαρακτηριστικά χαχαχα Βάλε 7 στο μηχάνημα Κώστα που το έχεις με τα xp!

spar@
01-11-12, 14:46
και μετα φτου κι απο την αρχη drivers, προγραμματα κλπ?
Αυτο θέλω να το αποφύγω, αλλιως αγοραζω εναν ssd σκληρο...

Επίσης με τον ssd θα δεις διαφορα αισθητή !!!

Kostas_1
01-11-12, 14:49
Τα 7 που να τα βρω? Ασε που θα ειναι ακόμη πιο αργο. μετα.

Υπάρχει κανενα πρόγραμμα που να μπορεί να τσεκάρει το H/W για να βρω τι το κάνει και αργει?

asot
01-11-12, 14:56
Τα χαρακτηριστικά - ειδικά τα 2Gb ram - ειναι μια χαρά

Τον τελευταίο χρόνο έχω βρει την "υγεια" μου στους φίλους που υποστηρίζω, τρέχοντας (εφάπαξ) το προγραμματάκι ComboFix (https://www.combofix.org/)(καθαρίζει virus, trojan, malware δλδ τις κυριότερες αιτίες που "καθυστερούν" τα WIndows...
Επίσης, χρησιμοποιω το TuneUp Utilities (https://www.tune-up.com/download/) (trial 15 μερες ή "cracked") για να "διώξω" πολλά προγράμματα από το "φόρτωμα" κατα την εκκίνηση (startup)

Δεν κάνεις μια δοκιμή? Πιστευω οτι θα δεις σημαντική βελτίωση (εκτός και αν έχεις βλάβη hardware...)

spar@
01-11-12, 15:00
απλα Κωστα και εγω χρησιμοποιω αυτα τα προγραμματακια αλλα την δουλεια που κανει το φορματ δεν την κανουν για κανενα λογο!
σβηνουν μεχρι καποιο σημειο και διορθωνουν, ασε που το προβλημα εδω δεν ειναι να σβησουν αλλα και να επαναφερουν αρχεια που εχουν χαθει...
βαλε εναν ssd και τα 7 θα τα βρουμε...
δεν θα ειναι καθολου πιο αργο με τα 7! το λαπτοπ σου ειναι μια χαρα σε χαρακτηριστικα ακομα και σημερα!

Kostas_1
01-11-12, 15:45
Αυτη Σπυρο ειναι η τελευταια λυση. Ασε να δουμε τπτ φτηνοτερο:D

Sent from my android

Nino
01-11-12, 17:10
τα 7 ειναι ποιο "ελαφρια" απο τα xp
απεγκατεστησε οσα προγραμματα δεν χρειαζεσαι,ειδικα αυτα που ειναι παρομοια,δες ποια φορτωνουν κατα την εκκινηση και βγαλε οσα δεν χρειαζονται, κανε σαρωση για ιους και σβησε σκιωδη αντιγραφα και αχρηστα αρχεια απο την εκκαθαριση.
βαλε ενα στικακι και χρησιμοποιησε την μνημη του να δεις αν βοηθαει σε ταχυτητα.
με το φορματ παντως θα σωθεις αλλα κρατα το για τελευταια λυση.

doctore
01-11-12, 17:17
Μια και λέμε για λαπτοπ, ας πω και γω το πρόβλημα μου:

Εχω ενα λαπτοπ 4ετίας με ΧΡ pro που σέρνεται περισσότερο από το φυσιολογικό (για να ξεκινησει και να φορτώσει τα windows θελει κανενα 10λεπτο και για να μπει σε browser επίσης θελει πολλή ώρα).

Ειναι το TOSHIBA SATELLITE A300-17N με επεξεργαστή τον INTEL pentium dual core T2370 (1 MB Cache, 1.73 GHz) και 2MB RAM και σκληρο 200 GB (5,400 rpm), Serial ATA.

Δεν εχει φορτωμένα προγράμματα να τρέχουν στην εκκίνηση και αναρωτιέμαι μήπως έχει χαλάσει κατι, αν και δεν δείχνει να έχει κανενα πρόβλημα άλλο εκτος απο το οτι ειναι εξαιρετικά αργο.

Υπάρχει κανενα πρόγραμμα που να μπορεί να τσεκάρει το H/W για να βρω τι το κάνει και αργει?

ΥΓ δεν θέλω να βάλω λινουξ.

Kατέβασε εγκατέστησε και τρεξε το ccleaner. Kάνε delete temp files και μετά
registry issues.
Restart και είσαι έτοιμος.

viper
01-11-12, 18:47
Στο λαπτοπ δεν υπαρχει ήδη εγκατεστημένο καποιο antivirus?

Kostas_1
01-11-12, 18:50
ε ναι βεβαια. AVG

viper
01-11-12, 18:56
Το καλλύτερο που έχεις να κάνεις είναι φορματ.
Στα 7 δέν είναι δύσκολο να γίνει, η εγκατάσταση είναι σχεδόν αυτόματη. Drivers κτλ τα βρίσκει μόνο του μετά την εγκατάσταση.

gant
01-11-12, 19:16
Ο ανεμιστήρας στροφάρει κανονικά? υπερθερμαίνεται?
Πρόβλημα με toshiba satellite A200 με vista, 4ετίας έχω κι εγώ, σέρνεται όταν ο επεξεργαστής φτάνει στους 82. Αιτία το ανεμιστηράκι που κολλάει στα καλακαθούμενα. Αφού τον άνοιξα, καθάρισα τα πάντα, φύσημα καλό, νέα θερμοαπαγωγική κρέμα, δούλεψε τέλεια για λίγες μέρες και άρχισε πάλι τά ίδια.
Έτσι από προχθές, περιμένω από ebay, νέο ανεμιστηράκι στα 32ε με τα έξοδα αποστολής.
Εύχομαι να είναι το πρόβλημα εκεί και όχι σε κανέναν σένσορα της μητρικής η κάπου αλλού.

Kostas_1
01-11-12, 20:30
Μια χαρα ειναι η θερμοκρασια Γιωργο.

Ουτε αλλο προβλημα δειχνει, τσεκαρα και αυτα που ειπε ο ασοτ.

Μαλλον ο σκληρος ειναι. Ψαχνω κανενα προγραμμα να τον τσεκαρω.

@viper: Φορματ βαριεμαι να κανω - δεν εχω 7αρια διαθεσιμα. Αν τα παιξει τελειως παω για ssd ή εστω κανεναν γρηγορο απλο

Kostas_1
01-11-12, 20:33
τα 7 ειναι ποιο "ελαφρια" απο τα xp
απεγκατεστησε οσα προγραμματα δεν χρειαζεσαι,ειδικα αυτα που ειναι παρομοια,δες ποια φορτωνουν κατα την εκκινηση και βγαλε οσα δεν χρειαζονται, κανε σαρωση για ιους και σβησε σκιωδη αντιγραφα και αχρηστα αρχεια απο την εκκαθαριση.
βαλε ενα στικακι και χρησιμοποιησε την μνημη του να δεις αν βοηθαει σε ταχυτητα.
με το φορματ παντως θα σωθεις αλλα κρατα το για τελευταια λυση.


Kατέβασε εγκατέστησε και τρεξε το ccleaner. Kάνε delete temp files και μετά
registry issues.
Restart και είσαι έτοιμος.

Τα εχω ηδη κανει αυτα...

zgouriazmenos
01-11-12, 20:42
Εδώ είσαι:
https://www.hirensbootcd.org/download/
Το κατεβάζεις, το γράφεις σε CD, restart απο το CD. Εχει αρκετά εργαλεία για να τσεκάρεις το δίσκο σου

Κωνσταντίνος
01-11-12, 22:23
Μια και λέμε για λαπτοπ, ας πω και γω το πρόβλημα μου:

Εχω ενα λαπτοπ 4ετίας με ΧΡ pro που σέρνεται .

Βάλε 6κύλινδρο χωρίς να το δηλώσεις.

wheelman
02-11-12, 10:48
Μια χαρα ειναι η θερμοκρασια Γιωργο.

Ουτε αλλο προβλημα δειχνει, τσεκαρα και αυτα που ειπε ο ασοτ.

Μαλλον ο σκληρος ειναι. Ψαχνω κανενα προγραμμα να τον τσεκαρω.

@viper: Φορματ βαριεμαι να κανω - δεν εχω 7αρια διαθεσιμα. Αν τα παιξει τελειως παω για ssd ή εστω κανεναν γρηγορο απλο
Ένα πολύ καλό εργαλείο που χρησιμοποιώ εγώ για τον δίσκο έιναι το
HD Sentinel (https://www.hdsentinel.com/) δοκίμασε το, για να δείς την κατάστση του, πρίν προβείς σε τυχόν αλλαγή.

Πάντως αν σκέφτεσαι αλλαγή δίσκου, κακά τα ψέματα οι ssd πετάνε και πλέον είναι και σχετικά φθηνοί 1¤/Gb

Τώρα εάν βαρίεσαι, όπως εγώ να ξαναπερνάς προγράμματα υπάρχει το Ninite (https://ninite.com/) επιλέγεις βασικά apps απο κάθε κατηγορία (υπάρχουν αρκετά αξιόλογα Freeware) κατεβάζεις τον Installer και τέλος.

Straight six
02-11-12, 11:43
Εγω παντος εχω 7αρια 32bita σε p4 3.2 με 478 socket !!!! Σαν βασικο υπολογιστη με 2 γιγα ραμ και το συστημα πεταει....και μητρικη msi του κωλου γτ η ασους τα παιξε....σκληρο ομως wd raptor.με 10000 στροφες επανω για οσους ξερουν....αρα το λαπτοπ σου ειναι μια χαρα και θες μονο ενα φορματακι

Kostas_1
02-11-12, 13:44
Μαλλον παμε για καινουργιο σκληρο. Αυτος φαινεται να τα εχει παιξει και προκαλει τα προβληματα.

Οχι ssd (θα χαριστει στη γυναικα - μια χαρα της ειναι), κανονικο sata θα παρω αλλα στα 7200

Kostas_1
03-11-12, 21:01
Λοιπον σημερα ελιωσα, στραβωθηκα και καινε τα ματια μου ολη μερα παλευα και δουλεια δεν εγινε:

Αgοραστηκε σκληρος, μια χαρα, ξεκιναω να φορτωνω original XP pro SP2 που εχω, μολις ηρθε η ωρα να βαλω τον κωδικο (τον δικο του απο το cd) μου λεει ειναι invalid. Βρε καλε μου βρε χρυσε μου τπτ.

Βαζω τον κωδικο απο τα ΧΡ που τωρα ειναι φορτωμενα και δουλευουν , τπτ

ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΜΠ@#ΡΔΕΛ@ tη μαικροσοφτ να φορτωσω σπασμενα 7αρια? αντε μη κατεβασω και 8αρια, αλλα δεν τα γουσταρω!

Stamatis
03-11-12, 21:06
Serial Number : ---------------
Serial Number : -----------------

Kostas_1
03-11-12, 21:07
θενκς Σταμ, αυριο θα προσπαθησω παλι, κουραστηκα σημερα

εντιτ: ρε συ απο το γκουγκλη τα βρηκες? δεν δουλευει τπτ απο αυτα, τα εχουν κανει μπλακ λιστ, τα δοκιμασα :D

Κωνσταντίνος
03-11-12, 21:19
------------------------
Αυτός ο κωδικός δουλεύει σε xp pro sp2. Τον χρησιμοποιώ πολλά χρόνια. Για να καταλάβεις πόσες φορές το έχω χρησιμοποιήσει,τον ξέρω απ΄έξω.

Kostas_1
03-11-12, 21:29
Το σπαστικο που δεν δουλευει το σιντι με τον δικο του κωδικο ειναι ανεξηγητο....

spar@
03-11-12, 21:33
για τον σκληρο στο ειπα???
χαχαχαχα
βαλε λινουξακια.... μπηκα τωρα με windows και σηκωσε το λαπιτοπ 150 βαθμους...
μην περασεις xp ειναι αμαρτια!

Kostas_1
03-11-12, 21:36
για τον σκληρο στο ειπα???
χαχαχαχα
βαλε λινουξακια.... μπηκα τωρα με windows και σηκωσε το λαπιτοπ 150 βαθμους...
μην περασεις xp ειναι αμαρτια!

Δεν γινεται φιλε, ειναι της γυναικας.

Εδω μολις εμαθε τα βασικα, αν περασω και λινουξ αλοιμονο μου θα μου σπαει τα @@ συνεχεια

Κωνσταντίνος
03-11-12, 21:49
Αν το λαπτοπ είναι παλιό και δεν εχει καθαριστεί ποτέ τότε σίγουρα θέλει καθάρισμα το ανεμιστηράκι και η ψύκτρα του επεξεργαστή. Θα είναι τίγκα στην σκόνη και στο χνούδι, δεν θα μπορεί να απάγει θερμότητα ούτε να ψύχει όπως πρέπει.
Επίσης θα χρειάζεται και θερμοαγώγιμη πάστα στην cpu.
Είναι ένας συνήθης λόγος που σέρνονται κυρίως παλιά λάπτοπ.

Kostas_1
03-11-12, 22:04
Αν το λαπτοπ είναι παλιό και δεν εχει καθαριστεί ποτέ τότε σίγουρα θέλει καθάρισμα το ανεμιστηράκι και η ψύκτρα του επεξεργαστή. Θα είναι τίγκα στην σκόνη και στο χνούδι, δεν θα μπορεί να απάγει θερμότητα ούτε να ψύχει όπως πρέπει.
Επίσης θα χρειάζεται και θερμοαγώγιμη πάστα στην cpu.
Είναι ένας συνήθης λόγος που σέρνονται κυρίως παλιά λάπτοπ.

Σωστα μιλας, ειναι οκ τα εχω κοιταξει

Stamatis
04-11-12, 03:35
Δεν γινεται φιλε, ειναι της γυναικας.

Εδω μολις εμαθε τα βασικα, αν περασω και λινουξ αλοιμονο μου θα μου σπαει τα @@ συνεχεια

αναβαθμισε απο gynaika Ver. 1.1 σε pipini ver 7

το πρόβλημα σου δεν ειναι σοφτγουερικό.
Φταίει το hardware.

Bazil Van Sinner
04-11-12, 08:39
αναβαθμισε απο gynaika Ver. 1.1 σε pipini ver 7

.
:hystericalbs1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Kostas_1
04-11-12, 21:33
7QVT6-T2738-WRKJB-YKRFQ-XVK98
Αυτός ο κωδικός δουλεύει σε xp pro sp2. Τον χρησιμοποιώ πολλά χρόνια. Για να καταλάβεις πόσες φορές το έχω χρησιμοποιήσει,τον ξέρω απ΄έξω.

Ουτε αυτος μου δουλευει. Μηπως φταει το σιντι? :think:

spar@
04-11-12, 22:13
Κώστα γιατί δεν βάζεις τα 7; Τι άλλο θέλεις να σου κάνει για να σου δείξει το δρόμο ;

Kostas_1
04-11-12, 22:14
Κώστα γιατί δεν βάζεις τα 7; Τι άλλο θέλεις να σου κάνει για να σου δείξει το δρόμο ;

δεν τα εχω Δωσε ΡΜ με λινκ και οδηγιες :original:

spar@
04-11-12, 23:13
δεν τα εχω Δωσε ΡΜ με λινκ και οδηγιες :original:

Είμαι στη Λαμία και ανεβαίνω δεν το είπες να σου έστελνα ένα σιντι!! Ο μπαουερ παίζει να χει λίγο υπομονή μην βάλεις εξπι θα ταλαιπωρηθεις και με τους ντραιβερς!!

bill_m3
05-11-12, 00:14
Κώστα το πρωι θα σου στείλω pm για απο που και πως !!