PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξεθαμπωμα φαναριων.



Bazil Van Sinner
10-10-12, 03:40
Υπαρχει τροπος να γυαλιστουν
τα ταλαιπωρημενα,απο πετραδακια
και καιρο,φαναρια ενος Ε46 ??

:thanks:

m-power_01
10-10-12, 03:51
Υπαρχει τροπος να γυαλιστουν
τα ταλαιπωρημενα,απο πετραδακια
και καιρο,φαναρια ενος Ε46 ??

:thanks:

Ναι:th_Laie_67-1:

nikos1400
10-10-12, 04:01
^:th_Laie_67-1:
καλο.


υπαρχει ετοιμο κιτακι της 3Μ το οποιο ειναι στην ουσια καποιο γυαλιστικο.
μπορεις και με αλοιφη απλη οποιασδηποτε εταιριας να κανεις την ιδια δουλεια.

https://solutions.3m.com/wps/portal/3M/en_US/Car/Care/DIY_Projects/Maintenance/Restoring_a_Headlight/

ή δες αυτο -αφου ομως εχεις φορτωσει τα βιντεακια του 'ρινγκ τα δικα σου :D-

https://www.youtube.com/watch?v=aiwmW90n09Q

nikos1400
10-10-12, 04:07
και μιας και το αναφερεις και επειδη και γω θα χρειαστω συντομα,
μετα, θα τα περναγα μια ζελατινα διαφανη προστατευτικη.
δε νομιζω να υπαρχει κανενα "θεμα" με αυτο.

Bazil Van Sinner
10-10-12, 08:12
Ναι:th_Laie_67-1:


Ντααααξ με καλυψες!!!!!

:hystericalbs1: :whistle:
Υπαρχει τροπος να γυαλιστουν
τα ταλαιπωρημενα,απο πετραδακια
και καιρο,φαναρια ενος Ε46 ?αν ναι πως???????



https://www.youtube.com/watch?v=Smy57rQ9z6A

τελικα θελει ειδικη αλοιφη η'κανει και μια για γυαλισμα αυτοκινητου?

το χει κανει καποιος?

m-power_01
10-10-12, 08:35
Κάνει και μια απλή ψιλή αλοιφή.
Δεν χρειάζεται ειδικά ματζουνια.
Αν τα κανεις με αλοιφαδορο να προσέξεις πολύ. Θέλει ιδιαίτερα χαμηλές στροφές γιατί το πλαστικό "ανάβει".
Αν είναι σε πολύ άσχημη κατάσταση υπάρχει και πιο σκληροπυρηνικό DIY , αλλά στα δικά σου φανάρια δεν αξίζει !
Στα pro facelift , αλλάζει μόνο το τζαμακι , οπότε αν είναι χάλια απλώς τα αλλάζεις

Bitz
10-10-12, 09:01
Κάνει και μια απλή ψιλή αλοιφή.
Δεν χρειάζεται ειδικά ματζουνια.
Αν τα κανεις με αλοιφαδορο να προσέξεις πολύ. Θέλει ιδιαίτερα χαμηλές στροφές γιατί το πλαστικό "ανάβει".
Αν είναι σε πολύ άσχημη κατάσταση υπάρχει και πιο σκληροπυρηνικό DIY , αλλά στα δικά σου φανάρια δεν αξίζει !
Στα pro facelift , αλλάζει μόνο το τζαμακι , οπότε αν είναι χάλια απλώς τα αλλάζεις

Σε αθηνα-πειραια που βρισκω τα τζαμακια;..ξερεις μηπως και ποσο κανουν;

Bazil Van Sinner
10-10-12, 09:51
Κάνει και μια απλή ψιλή αλοιφή.
Δεν χρειάζεται ειδικά ματζουνια.
Αν τα κανεις με αλοιφαδορο να προσέξεις πολύ. Θέλει ιδιαίτερα χαμηλές στροφές γιατί το πλαστικό "ανάβει".
Αν είναι σε πολύ άσχημη κατάσταση υπάρχει και πιο σκληροπυρηνικό DIY , αλλά στα δικά σου φανάρια δεν αξίζει !
Στα pro facelift , αλλάζει μόνο το τζαμακι , οπότε αν είναι χάλια απλώς τα αλλάζεις


Τωρα μιλας σωστα thumb

1)οταν λες ψιλη αλοιφη,κανει δηλαδη και αυτη που εχω για γυαλισμα του αυτοκινητου(αλοιφεις-στεγνωνει-γυαλιζει)?

2)Δεν εχω αλοιφαδορο,θα γινει χειρονακτικα:ranting2:

3)Σε αρκετα καλη κατασταση ειναι ,εγω βλεπω τις λεπτομερειες:whistle:

4)Χρειαζεται τριψιμο πριν,και αν ναι με ΤΙ γυαλοχαρτο???

:thanks:

mark e92
10-10-12, 10:58
Τυχερουλη δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα απο αυτα στο Ε46 υπαρχουν τζαμακια ανταλλακτικο!!!thumb

mark e92
10-10-12, 11:00
Σε αθηνα-πειραια που βρισκω τα τζαμακια;..ξερεις μηπως και ποσο κανουν;

Στα ανταλλακτικα BMW η στα ιμιτασιον.

fast-enough
10-10-12, 11:06
θέλει ντουκόχαρτο νερού, που ανάλογα τη ζημΝια θα ξεκινήσεις και το πιο χοντρό. Π.Χ. θα ξεκινήσεις από 600-800, μετά 1000, 2000, 3000 μετά πολύ ψιλή αλοιφή με σφουγγαράκι.
Το έχω κάνει σε 3 αυτοκίνητα (twingo, clio, fabia) και όλα μετά ήταν σαν να έχουν καινούρια φανάρια.
Πάντα όταν τρίβεις με το ντουκόχαρτο να είναι βρεγμένο και αυτό και το φανάρι. Δε θέλει πολύ πίεση και να μην επιμένεις πολύ σε ένα σημείο με τον αλοιφαδόρο (ή το δράπανο) γιατί μπορεί να κάψεις το πλαστικό πολύ εύκολα.

mark e92
10-10-12, 11:06
Ντααααξ με καλυψες!!!!!

:hystericalbs1: :whistle:αν ναι πως???????


https://www.youtube.com/watch?v=Smy57rQ9z6A

τελικα θελει ειδικη αλοιφη η'κανει και μια για γυαλισμα αυτοκινητου?

το χει κανει καποιος?

Στο βιντεακι απο 600 ντουκοχαρτο παει στο 1200 και κανει δουλεια???

NS-conv
10-10-12, 12:13
Κατα την γνωμη μου το ξεθαμπωμα με την αλοιφη δεν κραταει πολυ...Στη θεση σου θα προτιμουσα να κανω κατι τετοιο:


https://www.youtube.com/watch?v=OCY6ZfXpxHA&feature=plcp

Σιγουρα θα κρατησει πολυ παραπανω...

mark e92
10-10-12, 12:59
Σιγουρα το βερνικι ειναι καλυτερο!!! Και στο Ε46 το τζαμι βγαινει χωρις καν να βγαλεις προφυλακτηρα!!!

katsaraios
10-10-12, 14:18
Αν ακουσεις την τιμη για καινουριο σετ πλαστικων θα τριβεις μια χαρα τα δικα σου να καθαρισουν..
Οπως εγραψε και ο φιλος πριν τριψιματακι με ψιλο 1000 και 2000 νερου...

120ie87
10-10-12, 14:41
θέλει ντουκόχαρτο νερού, που ανάλογα τη ζημΝια θα ξεκινήσεις και το πιο χοντρό. Π.Χ. θα ξεκινήσεις από 600-800, μετά 1000, 2000, 3000 μετά πολύ ψιλή αλοιφή με σφουγγαράκι.
Το έχω κάνει σε 3 αυτοκίνητα (twingo, clio, fabia) και όλα μετά ήταν σαν να έχουν καινούρια φανάρια.
Πάντα όταν τρίβεις με το ντουκόχαρτο να είναι βρεγμένο και αυτό και το φανάρι. Δε θέλει πολύ πίεση και να μην επιμένεις πολύ σε ένα σημείο με τον αλοιφαδόρο (ή το δράπανο) γιατί μπορεί να κάψεις το πλαστικό πολύ εύκολα.



ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΩΣΤΟΣ ΤΡΟΠΟΣ για το ξεθάμπωμα των ΠΛΑΣΤΙΚΩΝ φαναριών thumb

m-power_01
10-10-12, 14:57
Σε αθηνα-πειραια που βρισκω τα τζαμακια;..ξερεις μηπως και ποσο κανουν;

χρυσιήδος 67 Ιλιον .
Κολαϊτης Μακης 210 2626110
τιμή τωρα ακριβως θα σε γελασω, 80-110 υπολογιζε.


Τωρα μιλας σωστα thumb

1)οταν λες ψιλη αλοιφη,κανει δηλαδη και αυτη που εχω για γυαλισμα του αυτοκινητου(αλοιφεις-στεγνωνει-γυαλιζει)?

2)Δεν εχω αλοιφαδορο,θα γινει χειρονακτικα:ranting2:

3)Σε αρκετα καλη κατασταση ειναι ,εγω βλεπω τις λεπτομερειες:whistle:

4)Χρειαζεται τριψιμο πριν,και αν ναι με ΤΙ γυαλοχαρτο???

:thanks:

1) ναι αυτην την αλοιφη

2)ωραια

3) πιο ωραια

4)Οχι ρε αν έχεις ψιλοπράγματα ...τι γυαλοχαρτο μακρια.
Προσεχε μην το παρακανεις. Εχουν βερνικι πανω τους. Να συμπεριφερεσαι σαν να γυαλιζες το καπω σου. Και ακομα πιο μαλακά ,μην το κάψεις το πλαστικο


Στα ανταλλακτικα BMW η στα ιμιτασιον.

Bosh ούτε μαιμού, ούτε γνήσια. Αυτό που χρειάζεται απλά

m-power_01
10-10-12, 14:58
Σε BMW το έχει κάνει κανείς με Ντουκόχαρτο???

steliosm46
10-10-12, 15:09
φίλε μου ένα θα σου πω..πάρε το συγκεκριμένο και τελείωσες..

https://www.ebay.co.uk/itm/3M-HEADLIGHT-LENS-RESTORATION-SYSTEM-39008-Light-Kit-Polish-Cleaner-/110808999151?pt=Motors_Automotive_Tools&hash=item19ccbb24ef

το έχω πάρει και γυάλισα τα φανάρια στο επαγγελματικό και πραγματικά αξίζει τα λεφτά του.

Bazil Van Sinner
10-10-12, 15:39
Σε BMW το έχει κάνει κανείς με Ντουκόχαρτο???


φίλε μου ένα θα σου πω..πάρε το συγκεκριμένο και τελείωσες..

https://www.ebay.co.uk/itm/3M-HEADLIGHT-LENS-RESTORATION-SYSTEM-39008-Light-Kit-Polish-Cleaner-/110808999151?pt=Motors_Automotive_Tools&hash=item19ccbb24ef

το έχω πάρει και γυάλισα τα φανάρια στο επαγγελματικό και πραγματικά αξίζει τα λεφτά του.


m-power πολυ καλη ερωτηση!!!! εχουμε καποιον?????


stelio νομιζω ειναι το καταλληλο εργαλειο αυτα τα 3Μ ,αλλα ετσι δισκακια που ειναι,ειναι για μηχανημα η' γινεται και με το χερι????


:thanks: ευχαριστω ολους τους προλαλησαντες,πιστευω πως για ακομη μια φορα θα βγει η ακρη!!!!!!

120ie87
10-10-12, 15:40
θέλει ντουκόχαρτο νερού, που ανάλογα τη ζημΝια θα ξεκινήσεις και το πιο χοντρό. Π.Χ. θα ξεκινήσεις από 600-800, μετά 1000, 2000, 3000 μετά πολύ ψιλή αλοιφή με σφουγγαράκι.
Το έχω κάνει σε 3 αυτοκίνητα (twingo, clio, fabia) και όλα μετά ήταν σαν να έχουν καινούρια φανάρια.
Πάντα όταν τρίβεις με το ντουκόχαρτο να είναι βρεγμένο και αυτό και το φανάρι. Δε θέλει πολύ πίεση και να μην επιμένεις πολύ σε ένα σημείο με τον αλοιφαδόρο (ή το δράπανο) γιατί μπορεί να κάψεις το πλαστικό πολύ εύκολα.


ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΩΣΤΟΣ ΤΡΟΠΟΣ για το ξεθάμπωμα των ΠΛΑΣΤΙΚΩΝ φαναριών thumb



Προσοχή: να χρησιμοποιήσετε χαρτοταινία περιφερειακά του φαναριού σε σημεία όπως η άκρη του καπώ (από πάνω) την άκρη του φτερού και της "καρδιάς) στα πλάγια και την άκρη του προφυλακτήρα (από κάτω) έτσι ώστε να μην γρατζουνίσετε το χρώμα του αυτοκινήτου ενώ γυαλίζετε το φανάρι.


Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε μόνο αλοιφή, αλλά με την προϋπόθεση ότι δεν έχετε χτυπήματα από πετραδάκια και πιο βαθειές χαρακιές.
Για πιο "ψαγμένους": Κάποιες αλοιφές γυαλίσματος πλαστικών περιέχουν σιλικόνη, με αποτέλεσμα να φαίνεται αρχικά τέλεια η δουλειά αλλά με τα πλυσίματα να φεύγει η σιλικόνη από την επιφάνεια και να φαίνεται χειρότερο το αποτέλεσμα. (κάποιες-ΟΧΙ όλες)

m-power_01
10-10-12, 15:43
m-power πολυ καλη ερωτηση!!!! εχουμε καποιον?????


stelio νομιζω ειναι το καταλληλο εργαλειο αυτα τα 3Μ ,αλλα ετσι δισκακια που ειναι,ειναι για μηχανημα η' γινεται και με το χερι????


:thanks: ευχαριστω ολους τους προλαλησαντες,πιστευω πως για ακομη μια φορα θα βγει η ακρη!!!!!!

Ρωτάω γιατί τα Bmw έχουν βερνίκι στα φαναρια. Και εγω προσωπικά θα φοβομουν να βάλω ντούκο 600-800 που αναφέρθηκε.

της 3Μ είναι για δράπανο

120ie87
10-10-12, 15:48
^ το βερνίκι καταστρέφεται και "καίγεται" και θαμπώνει.

Αυτό που έγραψε ο φίλος fast-enough είναι τσεκαρισμένο σε πολλά αυτοκίνητα.

όταν το βερνίκι θαμπώσει από τον ήλιο, πρέπει να αφαιρεθεί επειδή αν δεν αφαιρεθεί σε κάποια σημεία, αφήνει "σκαλοπατάκι" στην επιφάνεια του φαναριού. Επίσης ακόμα και αν δεν έχει θαμπώσει απόλυτα σε μερικά σημεία, έχει αλλάξει χρώμα (κάτι που φαίνεται όταν καθαρίσεις το υπόλοιπο)

m-power_01
10-10-12, 15:49
^ το βερνίκι καταστρέφεται και "καίγεται" και θαμπώνει.

Αυτό που έγραψα παραπάνω (και ο φίλος fast-enough) είναι τσεκαρισμένο σε πολλά αυτοκίνητα.

όταν το βερνίκι θαμπώσει από τον ήλιο, πρέπει να αφαιρεθεί επειδή αν δεν αφαιρεθεί σε κάποια σημεία, αφήνει "σκαλοπατάκι" στην επιφάνεια του φαναριού. Επίσης ακόμα και αν δεν έχει θαμπώσει απόλυτα σε μερικά σημεία, έχει αλλάξει χρώμα (κάτι που φαίνεται όταν καθαρίσεις το υπόλοιπο)

Ηλία τα άλλα αυτοκίνητα που λέτε, είχαν βερνίκι?
Το βερνίκι τι λόγο έχει να θαμπώσει?

steliosm46
10-10-12, 15:51
m-power πολυ καλη ερωτηση!!!! εχουμε καποιον?????


stelio νομιζω ειναι το καταλληλο εργαλειο αυτα τα 3Μ ,αλλα ετσι δισκακια που ειναι,ειναι για μηχανημα η' γινεται και με το χερι????


:thanks: ευχαριστω ολους τους προλαλησαντες,πιστευω πως για ακομη μια φορα θα βγει η ακρη!!!!!!

Ναι εάν έχεις δράπανο, αν οχι πάρε απο κανένα φίλο δανεικό να κάνεις την δουλειά σου.. Με λίγες στροφές το δουλεύεις και θα γίνει μια χαρούλα..

Δες το λινκ που σου παρέθεσα στο Ebay έχει και βίντεο να δεις να πάρεις μια εικόνα αλλα έχει και αναλυτικές οδηγίες μέσα η συσκευασία βήμα βήμα με τι αρχίζεις ποιο νούμερο χαρτί χρησιμοποιείς πρώτα, ποιο μετά, πότε βάζεις αλοιφή, πότε ρίχνεις νερό κλπ κλπ..δεν θα μπερδευτείς καθόλου..thumb

120ie87
10-10-12, 15:57
Ηλία τα άλλα αυτοκίνητα που λέτε, είχαν βερνίκι?
Το βερνίκι τι λόγο έχει να θαμπώσει?


Ναι, και τα άλλα είχαν- είναι κοινή διαδικασία των εταιριών που κατασκευάζουν τα φαναρια (bosch-hella κλπ)


Πολυμερίζεται από τον ήλιο

m-power_01
10-10-12, 16:11
Το πλαστικό να πολυμεριστεί, το βερνικι γιατί ;

120ie87
10-10-12, 16:31
Επειδή αποτελείται και αυτό από πολυμερή (και πολυμερίζεται με την επίδραση uv ακτινοβολίας του ήλιου και θερμοκρασίας)


ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΒΕΡΝΙΚΙ ΔΕΝ ΠΟΛΥΜΕΡΙΖΕΤΑΙ - ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΠΗΡΡΕΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ-ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ? ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΚΑΠΟΥ?



https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:4yoKAqrS0DUJ:www.chem1.com/acad/webtext/states/polymers.html+&cd=15&hl=el&ct=clnk&gl=gr

mark e92
10-10-12, 16:40
Επειδή αποτελείται και αυτό από πολυμερή (και πολυμερίζεται με την επίδραση uv ακτινοβολίας του ήλιου και θερμοκρασίας)


ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΒΕΡΝΙΚΙ ΔΕΝ ΠΟΛΥΜΕΡΙΖΕΤΑΙ - ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΠΗΡΡΕΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ-ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ? ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΚΑΠΟΥ?



https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:4yoKAqrS0DUJ:www.chem1.com/acad/webtext/states/polymers.html+&cd=15&hl=el&ct=clnk&gl=gr

Δεν εχει δει ουρανους ουτε καπω που κοβουν????

120ie87
10-10-12, 16:41
^ έλα ντε....

mark e92
10-10-12, 16:41
Το τζαμακι κανει 110 ευρω καλα διαβασα??? Ολο το φαναρι ο Πολιτης το εχει 90 ευρω!

m-power_01
10-10-12, 16:42
Επειδή αποτελείται και αυτό από πολυμερή (και πολυμερίζεται με την επίδραση uv ακτινοβολίας του ήλιου και θερμοκρασίας)


ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΒΕΡΝΙΚΙ ΔΕΝ ΠΟΛΥΜΕΡΙΖΕΤΑΙ - ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΠΗΡΡΕΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ-ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ? ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΚΑΠΟΥ?



https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:4yoKAqrS0DUJ:www.chem1.com/acad/webtext/states/polymers.html+&cd=15&hl=el&ct=clnk&gl=gr

οτι υπάρχουν φωτοπολυμεριζόμενα βερνίκια το ξέρω. Αλλά αυτά είναι για συγκεκριμένες εφαρμογές, που θέλουμε αυτήν την ιδιότητα.

Το βερνίκι του αυτοκινήτου όμως δεν εχω δει να πολυμερίζεται. Εχει θαμπώσει ποτέ χρώμα αυτοκινήτου, αντιστοιχα με τα φανάρια, από τον ήλιο?

m-power_01
10-10-12, 16:44
Το τζαμακι κανει 110 ευρω καλα διαβασα??? Ολο το φαναρι ο Πολιτης το εχει 90 ευρω!

Μιλάμε για ζευγάρι. Ποιο φανάρι έχει 90 ευρώ?

120ie87
10-10-12, 16:48
οτι υπάρχουν φωτοπολυμεριζόμενα βερνίκια το ξέρω. Αλλά αυτά είναι για συγκεκριμένες εφαρμογές, που θέλουμε αυτήν την ιδιότητα.

Το βερνίκι του αυτοκινήτου όμως δεν εχω δει να πολυμερίζεται. Εχει θαμπώσει ποτέ χρώμα αυτοκινήτου, αντιστοιχα με τα φανάρια, από τον ήλιο?



Διάβασε και εδώ για acrylic resin:
https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:Tl4nAqYZeJUJ:en.wikipedia.org/wiki/Varnish+&cd=1&hl=el&ct=clnk&gl=gr


"generally good uv-resistance"



Βαριέμαι να ανοίξω τα βιβλία της "επιστήμης υλικών" που κάναμε στο πανεπιστήμιο....


(όχι άλλο κάρβουνο....)

mark e92
10-10-12, 16:50
Μιλάμε για ζευγάρι. Ποιο φανάρι έχει 90 ευρώ?

Το φαναρι του Ε46!

m-power_01
10-10-12, 16:51
Το φαναρι του Ε46!

Ναι τι μάρκα???

mark e92
10-10-12, 17:15
Ναι τι μάρκα???

Δεν ρωτησα . Θελεις να μαθω???
Τι να τα κανεις τωρα αυτα εσυ??? Σε 9 μηνες ρωταω παλι:th_Laie_67-1:

m-power_01
10-10-12, 17:22
Δεν ρωτησα . Θελεις να μαθω???
Τι να τα κανεις τωρα αυτα εσυ??? Σε 9 μηνες ρωταω παλι:th_Laie_67-1:

Τα xenon πηγαίνουν 1000αρικο το τεμάχιο. Απαγορευτικό το κοστος. Επίσης δεν αλλάζει το τζαμάκι στα f/l ci.
Αλλά bosch καινουριο φανάρι δεν νομίζω να παίζει στα 90 ευρω.

mark e92
10-10-12, 17:25
Nαι εχεις δικιο στο f/l δεν αλλαζει τζαμι . Δεν νομιζω να ειναι xenon αυτα που μου ειπε!
Αν θελεις το ρωταω αυριο.

m-power_01
10-10-12, 17:29
Nαι εχεις δικιο στο f/l δεν αλλαζει τζαμι . Δεν νομιζω να ειναι xenon αυτα που μου ειπε!
Αν θελεις το ρωταω αυριο.

Όχι ευχαριστώ, τα φαναρια μου είναι σε πολύ καλή κατάσταση.
Πρόσφατα τα γυάλισα και εγώ με ψιλη αλοιφούλα. Αλλά στην ιδέα ότι κάνουν 1000αρικο το κομματι ,απορώ πως ελαφρά τη καρδία προτείνετε να βγάλουμε το βερνίκι με ντουκόχαρτα.

mark e92
10-10-12, 17:31
Αν ειναι για πεταμα τι θα κανεις??? ΔΟΚΙΜΗ

m-power_01
10-10-12, 17:37
Αν ειναι για πεταμα τι θα κανεις??? ΔΟΚΙΜΗ

Καλά άμα είναι για πέταμα, σας φωνάζω και εσένα και το Ηλία να πάρετε από ένα και να του βγάλετε τα μάτια:th_Laie_67-1:

Πέρα από την πλάκα όμως ,ο Βασίλης είπε ότι έχει μικροσημαδάκια. Είναι αμρτία να βάλει ντουκόχαρτα!

Του το έγραψα από την αρχή



Αν είναι σε πολύ άσχημη κατάσταση υπάρχει και πιο σκληροπυρηνικό DIY , αλλά στα δικά σου φανάρια δεν αξίζει !
Στα pro facelift , αλλάζει μόνο το τζαμακι , οπότε αν είναι χάλια απλώς τα αλλάζεις

Εμένα αυτή είναι η άποψη μου.

Ο Ηλίας και κάποια άλλα παιδιά διαφωνούν, λένε ντουκόχαρτο.

mark e92
10-10-12, 17:40
Καλά άμα είναι για πέταμα, σας φωνάζω και εσένα και το Ηλία να πάρετε από ένα και να του βγάλετε τα μάτια:th_Laie_67-1:

Πέρα από την πλάκα όμως ,ο Βασίλης είπε ότι έχει μικροσημαδάκια. Είναι αμρτία να βάλει ντουκόχαρτα!

Του το έγραψα από την αρχή



Εμένα αυτή είναι η άποψη μου.

Ο Ηλίας και κάποια άλλα παιδιά διαφωνούν, λένε ντουκόχαρτο.

Εγω του ειπα να κανει δοκιμη με αλοιφουλα και αν δεν του αρεσουν ας τα βαψει.

120ie87
10-10-12, 17:40
Να γράψω και κάτι τελευταίο για το γυάλισμα των φαναριών:

Για να γυαλίσουμε τα φανάρια σε "high gloss" πρέπει να τα τρίψουμε έτσι ώστε να αναπτυχθεί θερμότητα στην επιφάνειά τους.
Η θερμότητα που πρέπει να αναπτυχθεί δεν πρέπει να είναι τόση ώστε να τα κάψει τοπικά, γι αυτό χρειάζεται προσοχή.

Αφού χρησιμοποιήσουμε την αλοιφή (εναλλακτικά μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ειδικό polishing wax- ειδικό κερί γυαλίσματος - μετά τα βρεγμένα γυαλόχαρτα - που πρέπει να χρησιμοποιούμε όλο και πιο λεία όσο πλησιάζουμε στο τέλος - όπως αναφέρθηκε παραπάνω) και λειάνουμε ικανοποιητικά την επιφάνεια->

Τελικά πρέπει να χρησιμοποιήσουμε είτε πολύ απαλή πετσέτα (χνουδωτή) με τον αλοιφαδόρο, είτε πολύ απαλό πανί και να χρησιμοποιήσουμε ταχύτητα σε συνδυασμό με πολύ χαμηλή πίεση (σε αυτό το στάδιο δεν χρησιμοποιούμε ούτε αλοιφές ούτε ειδικά κεριά γυαλίσματος).

Με το παραπάνω επιτυγχάνουμε το επιφανειακό λιώσιμο απειροελάχιστων "tips" (κορυφών)* ακρυλικού τα οποία μπαίνουν σε απειροελάχιστες γειτονικές "pits" και "fissures" (εσοχές) * με αποτέλεσμα η επιφάνεια να γίνεται πραγματικά διάφανη (διάφανη επιφάνεια= το φως διαχέεται μέσα στην "amorphous structure" του ακρυλικού).



*αυτά φαίνονται στο μικροσκόπιο

mark e92
10-10-12, 17:45
Να γράψω και κάτι τελευταίο για το γυάλισμα των φαναριών:

Για να γυαλίσουμε τα φανάρια σε "high gloss" πρέπει να τα τρίψουμε έτσι ώστε να αναπτυχθεί θερμότητα στην επιφάνειά τους.
Η θερμότητα που πρέπει να αναπτυχθεί δεν πρέπει να είναι τόση ώστε να τα κάψει τοπικά, γι αυτό χρειάζεται προσοχή.

Αφού χρησιμοποιήσουμε την αλοιφή (εναλλακτικά μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ειδικό polishing wax- ειδικό κερί γυαλίσματος - μετά τα βρεγμένα γυαλόχαρτα - που πρέπει να χρησιμοποιούμε όλο και πιο λεία όσο πλησιάζουμε στο τέλος - όπως αναφέρθηκε παραπάνω) και λειάνουμε ικανοποιητικά την επιφάνεια->

Τελικά πρέπει να χρησιμοποιήσουμε είτε πολύ απαλή πετσέτα (χνουδωτή) με τον αλοιφαδόρο, είτε πολύ απαλό πανί και να χρησιμοποιήσουμε ταχύτητα σε συνδυασμό με πολύ χαμηλή πίεση.

Με το παραπάνω επιτυγχάνουμε το επιφανειακό λιώσιμο απειροελάχιστων "tips" (κορυφών)* ακρυλικού τα οποία μπαίνουν σε απειροελάχιστες γειτονικές "pits" και "fissures" (εσοχές) * με αποτέλεσμα η επιφάνεια να γίνεται πραγματικά διάφανη.



*αυτά φαίνονται στο μικροσκόπιο

Εισαι τρομερος !!! Αυτα περιπου ισχυουν και για το χρωμα , απομακρυνουμε τα νεκρα κυταρα

120ie87
10-10-12, 17:49
Εισαι τρομερος !!! Αυτα περιπου ισχυουν και για το χρωμα , απομακρυνουμε τα νεκρα κυταρα


Ευχαριστώ :original:

mark e92
10-10-12, 17:51
Παντως το κιτ της 3Μ ειναι καλο!

Bazil Van Sinner
10-10-12, 17:59
....εγω κοιμαμαι και το θεμα μου δουλευει!!!!!!! :thnx: :thnx: :thnx:

Bassakos
10-10-12, 18:00
σε φιλου Grand Vitara που ειχαν γινει κιτρινα και θολα, με την autoglym srp (την κοκκινη δλδ) τα καθαριθσαμε απλα με ενα πανακι, και ειναι ετσι 2 χρονια τωρα , χωρις να εχουν ξαναθαμπωσει

ας δοκιμασει για αρχη με μια αλοιφη γυαλισματος να τα καθαρισει, και εαν δει οτι δεν κανει δουλεια, τοτε ας δοκιμασει ντουκοχαρτα κτλ κτλ

Bazil Van Sinner
10-10-12, 20:41
σε φιλου Grand Vitara που ειχαν γινει κιτρινα και θολα, με την autoglym srp (την κοκκινη δλδ) τα καθαριθσαμε απλα με ενα πανακι, και ειναι ετσι 2 χρονια τωρα , χωρις να εχουν ξαναθαμπωσει

ας δοκιμασει για αρχη με μια αλοιφη γυαλισματος να τα καθαρισει, και εαν δει οτι δεν κανει δουλεια, τοτε ας δοκιμασει ντουκοχαρτα κτλ κτλ

Σωστος!Και γω αυτο αποφανθηκα(ελληνικη γλωσσα ρε!!!!!!)Και αν δεν θα παω στο setακι της 3Μ!!!!

Ξαναευχαριστω!Μολις το πιασω θα σας ενημερωσω!

nikos1400
10-10-12, 23:42
σε φιλου Grand Vitara που ειχαν γινει κιτρινα και θολα, με την autoglym srp (την κοκκινη δλδ) τα καθαριθσαμε απλα με ενα πανακι, και ειναι ετσι 2 χρονια τωρα , χωρις να εχουν ξαναθαμπωσει

ας δοκιμασει για αρχη με μια αλοιφη γυαλισματος να τα καθαρισει, και εαν δει οτι δεν κανει δουλεια, τοτε ας δοκιμασει ντουκοχαρτα κτλ κτλ

αυτο ακριβως. και ο φιλος μας ο Technik1 ετσι εχει πει.
"δοκιμαζουμε τη λιγοτερο επιθετικη προσεγγιση πρωτα"
thumb

Bitz
12-10-12, 15:56
Δεν ρωτησα . Θελεις να μαθω???
Τι να τα κανεις τωρα αυτα εσυ??? Σε 9 μηνες ρωταω παλι:th_Laie_67-1:

Αν δεν σου κανει κοπο....θα ηθελα εγω:original:

sierra
12-10-12, 20:10
Ο φίλος μου στο Γαλάτσι κάνει αυτή τη δουλειά. Τα αποτελέσματα είναι πάρα πολύ καλά. Είδα σε ASTRA που ήταν τελείως θολά και τα είχε κάνει σαν καινούργια. Άμα θέλετε να σας δώσω διεύθυνση να πάτε να ρωτήσετε...

tokiko
13-10-12, 20:30
Δοκίμασα σήμερα να ξεθαμπώσω τα φανάρια από το Lancer ενός φίλου μου, το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο πιστεύω μιας τα φανάρια επανήλθαν χωρίς να πληρώσω πολλά λεφτά. Χρησιμοποίησα γυαλόχαρτο νερού 2000 και 1500 ανάλογα τη βρωμιά ή το θάμπωμα που έχει το φανάρι και αλοιφή glanol. Θέλει πολύ υπομονή και αρκετό τρίψιμο βρέχοντας συνέχεια το γυαλόχαρτο, με ένα χέρι τρίψιμο δεν πρόκειται να καταφέρετε κάτι.

https://www.expeditionexchange.com/glanol/

οι φωτό δυστυχώς είναι από κινητό.

εδώ το αριστερό φανάρι πριν το τρίψιμο
https://i1186.photobucket.com/albums/z372/toshiro8/131020121755.jpg

μετά
https://i1186.photobucket.com/albums/z372/toshiro8/131020121757.jpg

και εδώ νομίζω φαίνεται καθαρά η διαφορά πριν τρίψω το αριστερό και ενώ είχα τελειώσει με το δεξί.
https://i1186.photobucket.com/albums/z372/toshiro8/131020121754.jpg

από βδομάδα θα κάνω το ίδιο και σε ένα honda jazz με εξίσου ταλαιπωρημένα φανάρια και θα σας παραθέσω περισσότερο υλικό εάν το θέλετε.


:thnx:

mark e92
13-10-12, 23:07
Δοκίμασα σήμερα να ξεθαμπώσω τα φανάρια από το Lancer ενός φίλου μου, το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο πιστεύω μιας τα φανάρια επανήλθαν χωρίς να πληρώσω πολλά λεφτά. Χρησιμοποίησα γυαλόχαρτο νερού 2000 και 1500 ανάλογα τη βρωμιά ή το θάμπωμα που έχει το φανάρι και αλοιφή glanol. Θέλει πολύ υπομονή και αρκετό τρίψιμο βρέχοντας συνέχεια το γυαλόχαρτο, με ένα χέρι τρίψιμο δεν πρόκειται να καταφέρετε κάτι.

https://www.expeditionexchange.com/glanol/

οι φωτό δυστυχώς είναι από κινητό.

εδώ το αριστερό φανάρι πριν το τρίψιμο
https://i1186.photobucket.com/albums/z372/toshiro8/131020121755.jpg
μετά
https://i1186.photobucket.com/albums/z372/toshiro8/131020121757.jpg

και εδώ νομίζω φαίνεται καθαρά η διαφορά πριν τρίψω το αριστερό και ενώ είχα τελειώσει με το δεξί.
https://i1186.photobucket.com/albums/z372/toshiro8/131020121754.jpg

από βδομάδα θα κάνω το ίδιο και σε ένα honda jazz με εξίσου ταλαιπωρημένα φανάρια και θα σας παραθέσω περισσότερο υλικό εάν το θέλετε.


:thnx:

Ειναι πιο ευκολο με ντουκοχαρτο και αλοιφη , μονο με αλοιφη δεν κανεις δουλεια???

m-power_01
13-10-12, 23:24
Μιχάλη είδες-καταλαβες άν αυτά είχαν και βερνίκι?

tokiko
14-10-12, 01:22
Ειναι πιο ευκολο με ντουκοχαρτο και αλοιφη , μονο με αλοιφη δεν κανεις δουλεια???

Δεν είμαι σίγουρος αν θα κάνεις δουλειά μόνο με αλοιφή αλλά πάντως στο συγκεκριμένο όχημα που είναι 7ετίας ήθελε πολύ τρίψιμο με ντουκόχαρτο, ακόμα και μια μεγάλη γρατζουνιά που είχε με το 1500 βαρέθηκα να τρίβω.


Μιχάλη είδες-καταλαβες άν αυτά είχαν και βερνίκι?

Δεν είδα κάτι τέτοιο αλλά όταν έτριβα γινόταν λευκό το νερό και το ντουκόχαρτο γέμιζε αρκετή βρομιά και από σαγρέ η επιφάνειά τους έγινε λεία μετά την αλοιφή!!

σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω το κιτ της 3Μ στο προβολάκι από το 335 αυτό κάποιος μου το γρατζούνισε έχω δει ότι κάνει δουλειά θα σας ενημερώσω και γιαυτό.

mark e92
14-10-12, 12:10
σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω το κιτ της 3Μ στο προβολάκι από το 335 αυτό κάποιος μου το γρατζούνισε έχω δει ότι κάνει δουλειά θα σας ενημερώσω και γιαυτό.
το λευκό που έβγαζε το ντουκόχαρτο ειναι από το πλαστικό , λογικα θα κανεις δουλειά και στο προβολάκι

BabisStinson
03-11-12, 13:21
Υπάρχει στην Αθήνα κάποιος να μπορεί να κάνει το ίδιο και στα φανάρια του δικού μου? Για κάποια στιγμή μέσα στην επόμενη εβδομάδα. Αν προσφέρεται/υπάρχει κάποιος συμφορουμίτης ακόμα καλύτερα. :original:
Στείλτε ένα PM.

gupakos
03-11-12, 18:39
Υπάρχει στην Αθήνα κάποιος να μπορεί να κάνει το ίδιο και στα φανάρια του δικού μου? Για κάποια στιγμή μέσα στην επόμενη εβδομάδα. Αν προσφέρεται/υπάρχει κάποιος συμφορουμίτης ακόμα καλύτερα. :original:
Στείλτε ένα PM.

Με 15 ευρώ 'προσφέρεται' η Paintbull :)

https://www.couponi.gr/deals.php?id=675&lkws_40=5095487c-03db-3864-526c-da0f2e15ded8

fanisk
03-11-12, 19:49
Με 15 ευρώ 'προσφέρεται' η Paintbull :)

https://www.couponi.gr/deals.php?id=675&lkws_40=5095487c-03db-3864-526c-da0f2e15ded8

Δεν ειναι ασχημη η προσφορα, τα υλικα και ο κοπος αξιζουν παραπανω απο 15¤. Το DIY εχει αλλη χαρη ομως!

andreas-d
23-02-13, 00:08
Παρηγγειλλα την xerapol αλοιφη για να γιαλισω τα μπροστινά φανάρια του Ε46 την έχει χρησιμοποιήσει κανείς να πη την γνωμη του?
Και πως θα την δουλέψω?
Υπάρχει άλλος τρόπος για να καθαρίσουν τα φανάρια? όχι με γιαλοχαρτα και ιστορίες.

Andri
23-02-13, 00:10
Μιχαλίξ??? Φανερώσου...

Το έχει κάνει ο Μιχάλης...δεν θυμάμαι λεπτομέρειες...θα μας πει...

Bazil Van Sinner
23-02-13, 08:51
....πανω δεξια υπαρχει η επιλογη αναζητηση,βαζουμε μεσα τις λεξεις "κλειδια" και κανουμε
search.thumb
Ξεθαμπωμα!!! (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=15586&highlight=%EE%E5%E8%E1%EC%F0%F9%EC%E1+%F6%E1%ED%E1 %F1%E9%F9%ED)

sierra
23-02-13, 09:53
Παιδιά ένας φίλος που κάνει ξεθάμπωμα χρησιμοποιεί 3 αλοιφές γιαυτό. Το αποτέλεσμα είναι φοβερό. Ηρθε στο μαγαζί με τελείως θαμπωμένα και έφυγε με καινούργια. Ούτε ο ίδιος το πίστευε...

tokiko
23-02-13, 21:14
Παρηγγειλλα την xerapol αλοιφη για να γιαλισω τα μπροστινά φανάρια του Ε46 την έχει χρησιμοποιήσει κανείς να πη την γνωμη του?
Και πως θα την δουλέψω?
Υπάρχει άλλος τρόπος για να καθαρίσουν τα φανάρια? όχι με γιαλοχαρτα και ιστορίες.

Δεν γνωρίζω την αλοιφή που αναφέρεις αλλά θα πρέπει να μας πεις πόσο θαμπωμένα είναι τα φανάρια σου. Χρησιμοποιώ και εγώ μόνο αλοιφή αρκετές φορές αλλά να θυμάσαι ότι θέλει αρκετό τρίψιμο. Θα πρέπει να στεγνώσει το πανί ή αυτό με το οποίο θα τρίβεις το φανάρι, μη βάλεις αλοιφή τρίψεις λίγο και μετά το σκουπίσεις το πιο πιθανό είναι να μην κάνεις δουλειά ή να ξεθαμπώσει σε διάφορα σημεία.

A8hnaios
23-02-13, 21:31
Παιδιά ένας φίλος που κάνει ξεθάμπωμα χρησιμοποιεί 3 αλοιφές γιαυτό. Το αποτέλεσμα είναι φοβερό. Ηρθε στο μαγαζί με τελείως θαμπωμένα και έφυγε με καινούργια. Ούτε ο ίδιος το πίστευε...

για πες... παρε με τηλ αυριο θελω να το δω Αυτο!!

andreas-d
24-02-13, 09:13
Δεν γνωρίζω την αλοιφή που αναφέρεις αλλά θα πρέπει να μας πεις πόσο θαμπωμένα είναι τα φανάρια σου. Χρησιμοποιώ και εγώ μόνο αλοιφή αρκετές φορές αλλά να θυμάσαι ότι θέλει αρκετό τρίψιμο. Θα πρέπει να στεγνώσει το πανί ή αυτό με το οποίο θα τρίβεις το φανάρι, μη βάλεις αλοιφή τρίψεις λίγο και μετά το σκουπίσεις το πιο πιθανό είναι να μην κάνεις δουλειά ή να ξεθαμπώσει σε διάφορα σημεία.

Δεν είναι και πολυ χάλια αλλα έχουν μια κρουστά απο έξω δεν ξέρω τη φταίει αλλα εδω στην Γερμανία τα περισσότερα αυτοκίνητα έτσι είναι τα φανάρια τους ίσως το κρύο σε συνδυασμό με το φως που είναι και την μέρα αναμενα.
Όταν έρθει απο Δευτέρα Τρίτη αν έχει καλο καιρο θα τη δοκιμάσω.
Θα κοιτάξω να βγάλω και φωτο. Πριν και μετα.

philippm
07-04-13, 13:07
μια δυνατη αλοιφη που βγαζει τις γρατσουνιες απο το αμαξωμα κανει δουλεια.

Bitz
30-08-14, 12:07
Για βαριες περιπτωσεις...
Γυαλοχαρτο νερου διαδοχικα 500-1000-2000+
Πρασινη χοντρη με πρασινο σφουγκαρι
Κιτρινη ψιλη με κιτρινο σφουγκαρι, και οι δυο με αλοιφαδορο στις 600 στροφες και 1200 αντιστοιχα χωρις πιεση σχεδον με το βαρος του,στο τελος κρυσταλοποιηση με ειδικο βερνικι σε σπρευ.
Για ελαφριες-μετριες περιπτωσεις μονο με τις αλοιφες.

26056
26057
26059
26058
26060

Christopherk
30-08-14, 12:16
Έμενα που ενώ τα είχα καθαρίσει, μάλλον ψιλό καθαρίσει και έχουν γίνει πάλι χάλια μπορεί να φταίει που έχω αλλάξει λάμπες και έχω βάλει άλλες πιο δυνατές?

Created and sent from my Galaxy Siii

Bazil Van Sinner
30-08-14, 13:07
Ναι!Καίει το πλάστικο η ποιό δυνατή λάμπα.

Bitz
30-08-14, 13:19
Συνηθως η ζημια γινεται στη εξω μερια του φαναριου απο τον ηλιο και απο την διαφορα θερμοκρασιας του μεσα και του εξω τον χειμωνα που εχει σαν αποτελεσμα να φτιαχνει μια πετσα σαν ξεραμενο δερμα,απο δυνατες λαμπες το βλεπω λιγο δυσκολο να το θαμπωσει, συνηθως το καιει εντελως και για να γινει αυτο πρεπει η λαμπα να ειναι πολυ κοντα στο πλαστικο.
Για να μην ξαναθαμπωσουν τοσο γρηγορα ειπαμε.....κρυσταλοποιηση.
Σε ολα αυτα σημμαντικο ρολο παιζει και η ποιοτητα του πλαστικου σε καθε αυτοκινητο

tokiko
30-08-14, 19:35
Αν δεν τρίψεις σωστά με 2000-3000 δε φεύγουν οι αυλακιές από το φανάρι και ξανακολλάει η βρωμιά.

nikos1400
31-08-14, 16:02
Εγω την εκανα προσφατα, αλλα μαλλον δεν ξεκινησα με αρκετα "χοντρο" γυαλοχαρτο...
Δε θυμαμαι τωρα ακριβως, μου φαινεται ξεκινησα με 1200...? Πανω απο 1000 σιγουρα.
Φοβηθηκα για να πω την αληθεια να ξεκινησω με πολυ "αγριο".

Αμα βρω ορεξη παλι καποια στιγμη θα τα ξανακανω.
:facepalm:

BILL007
01-07-16, 13:53
άλλο ένα tutorial https://www.nicoclub.com/archives/how-to-restore-faded-headlights.html