PDA

Επιστροφή στο Forum : PAYPAL



strof
26-02-10, 20:43
Τις τελευταίες ημέρες προσπαθώ να αγοράσω κάποια πράγματα από ένα site του εξωτερικού ( όχι e-bay) μέσω paypal. Αναγκάστηκα να ανοίξω έναν λογαριασμό στο paypal με μία κάρτα visa (όχι πιστωτική- από λογαριασμό ταμιευτηρίου είναι) από την τράπεζα Πειραιώς που πήρα. ΔΥΣΤΥΧΩΣ όμως ΔΕΝ μπορώ να κάνω αγορές... Μάλλον γιατί δεν ξέρω πως δουλεύει. Στην αρχή μου ζήτησε να πιστοποιήσω την κάρτα με έναν κωδικό που θα μου έδινε η τράπεζα, το έκανα και πάλι όμως πάω να αγοράσω και μου βγάζει μήνυμα πως δεν έχω χρήματα στον paypal λογαριασμό. Η κάρτα όμως έχει! Τι κάνω;;;
Επειδή πολλοί από εσάς το έχετε χρησιμοποιήσει πολλές φορές απ'ότι βλέπω, σας παρακαλώ δώστε μου μιά βοήθεια!

Kostas_1
26-02-10, 20:45
Πηρες τον κωδικο?
Δηλωσες τη καρτα στο paypal?

Vasilis
26-02-10, 20:49
δεν ξερω γι αυτην την περιπτωση.....

αν ηταν visa κανονικη....την ελεγχουν αν εισαι τακτικος καλοπληρωτης...κ αν ειναι εν ισχυ η αγοραστικη σου ικανοτητα....Τοτε σου στελνουν μεσω του λογαριασμου της πιστωτικης...εναν τριψηφιο ή τετραψηφιο που πρεπει να ποσταρεις στο σαιτ της paypal για να μπορεις να ψωνιζεις....

αυτα για τοτε (εδω κ δεκα χρονια που χρησιμοποιω pay pal-κ την θεωρω οτι πιο αξιοπιστο υπαρχει),δεν γνωριζω αν εχει αλλαξει κατι....

ωστοσο θα μπορουσες να επικοινωνησεις μαζι τους για να σου επιλυσουν οποια απορια....


τι λεει το νησι?
επεστρεψες?
ολα καλα?
ποτε με το καλο θα σε ξαναδουμε φιλε μου...?

strof
26-02-10, 20:49
Ναι! Τον έβαλα τον κώδικο, όταν όμως πατάω στο site του πωλητή να το αγοράσω και συνδέεται με το paypal μου βγάζει αυτό το μήνυμα:
Sorry, your payment won't go through. To make it work, you'll need to add money to your account and pay with your PayPal balance.

Z4 DCT
26-02-10, 20:52
Ναι! Τον έβαλα τον κώδικο, όταν όμως πατάω στο site του πωλητή να το αγοράσω και συνδέεται με το paypal μου βγάζει αυτό το μήνυμα:
Sorry, your payment won't go through. To make it work, you'll need to add money to your account and pay with your PayPal balance.

Ρε συ μηπως ειναι η πιστωτικη που πρεπει να την φορτωνεις με λεφτα μεσα για να μπορεις να ψωνιζεις??.ειχε μια τετοια η πειραιως, για ασφαλεις αγορες στο νετ, και να κατσει στραβη περνουν μονο οσα εχεις βαλει μεσα......

Kostas_1
26-02-10, 20:58
ααα, καρτα απο λογαριασμο ταμιευτηριου... δεν κανει αυτη.
Θελει ή πιστωτικη ή αυτη που φορτωνεις λ7 εκ των προτερων (η πιο ασφαλης προσεγγιση)

Samaro
26-02-10, 21:00
Τις τελευταίες ημέρες προσπαθώ να αγοράσω κάποια πράγματα από ένα site του εξωτερικού ( όχι e-bay) μέσω paypal. Αναγκάστηκα να ανοίξω έναν λογαριασμό στο paypal με μία κάρτα visa (όχι πιστωτική- από λογαριασμό ταμιευτηρίου είναι) από την τράπεζα Πειραιώς που πήρα. ΔΥΣΤΥΧΩΣ όμως ΔΕΝ μπορώ να κάνω αγορές... Μάλλον γιατί δεν ξέρω πως δουλεύει. Στην αρχή μου ζήτησε να πιστοποιήσω την κάρτα με έναν κωδικό που θα μου έδινε η τράπεζα, το έκανα και πάλι όμως πάω να αγοράσω και μου βγάζει μήνυμα πως δεν έχω χρήματα στον paypal λογαριασμό. Η κάρτα όμως έχει! Τι κάνω;;;
Επειδή πολλοί από εσάς το έχετε χρησιμοποιήσει πολλές φορές απ'ότι βλέπω, σας παρακαλώ δώστε μου μιά βοήθεια!
Εχεις ενεργοποιήσει πρώτα την κάρτα σου μέσω ενος ΑΤΜ;;
Ο κωδικός που σου ζητάει δεν είναι αυτός στο πίσω μέρος της κάρτας σου;;;
Σου έδωσε άλλο κωδικό η τραπεζά σου;;; Δεν φαντάζομαι να εννοείς το ΡΙΝ ;;
Συμβουλή: μην χρησημοποιείς κάρτα Ταμιευτηρίου ή Πιστωτική αλλά μόνο προπληρωμένη

kplc16
26-02-10, 21:05
Ρε συ μηπως ειναι η πιστωτικη που πρεπει να την φορτωνεις με λεφτα μεσα για να μπορεις να ψωνιζεις??.ειχε μια τετοια η πειραιως, για ασφαλεις αγορες στο νετ, και να κατσει στραβη περνουν μονο οσα εχεις βαλει μεσα......
αυτη λεγεται χρεωστικη

Z4 DCT
26-02-10, 21:07
αυτη λεγεται χρεωστικη

Και η προπληρωμενη ετσι δεν δουλευει?, βαζοντας ενα ποσο που θες εσυ μεσα γιανα ψωνιζεις με ασφαλεια>?

strof
26-02-10, 21:14
Έχω έναν λογαριασμό ταμιευτηρίου στην τράπεζα και πήγα και έβγαλα στην ουσία κάρτα για το atm που μπορώ να τραβάω μόνο τα λεφτά που έχει μέσα. Μου είπαν πως κάνει και για το paypal. Τώρα, ψάχνοντας στο paypal είδα πως μου δίνουν κάτι κωδικούς, iban κλπ για να πάω να καταθέσω στην τράπεζα να μπουν στον on line Λογαριασμό μου. Το φανταζόμουν πιό εύκολο πάντως. Έχει τηλ με Έλληνες γιατί στα αγγλικά θα τα χαλάσουμε;;

Samaro
26-02-10, 21:16
Παίδες
Χρεωστική (DEBIT ) είναι αυτή που χρεώνει ένα καταθετικό λογ/σμό σου.
Προπληρωμένη (PREE PAY) είναι αυτή στην οποία καταθέτεις ενα ποσό προκειμένου να κάνεις στην συνέχεια μια αγορά.
Πιστωτική (CREDIT) αυτή που χρησημοπιείς για αγορές με πίστωση (δανεικά)απο την Τράπεζα.

Kostas E60
26-02-10, 21:33
πρέπει να στείλεις από τον λογαριασμό σου χρήματα στον λογαριασμό του paypal. και μετά μπορείς να πληρώσεις μέσο paypal. αν κανεις αγορές από ebay και πληρωμή με paypal γίνετε κατευθείαν. από ebay then χρειάζεται να έχει ο paypal λογαρισμός χρήματα. για αγορές από αλλου όπως έγραψα πρέπει να έχεις.

Driver M
26-02-10, 22:00
Παίδες
Χρεωστική (DEBIT ) είναι αυτή που χρεώνει ένα καταθετικό λογ/σμό σου.
Προπληρωμένη (PREE PAY) είναι αυτή στην οποία καταθέτεις ενα ποσό προκειμένου να κάνεις στην συνέχεια μια αγορά.
Πιστωτική (CREDIT) αυτή που χρησημοπιείς για αγορές με πίστωση (δανεικά)απο την Τράπεζα.

Πολύ σωστά!

Αυτή που χρησιμοποιεί ο strof είναι χρεωστική και δεν ξέρω αν συνεργάζεται με paypal. Γράφει visa πάνω φίλε, γιατί αν γράφει, δεν καταλαβαίνω γιατί να μην τη δέχεται όπως όλες τις visa, πιστωτικές και προπληρωμένες. Πάντως, πάρε κάποιο ποσό από τη χρεωστική σου και φόρτωσέ το σε μια προπληρωμένη, ώστε να κάνεις σίγουρα τη δουλειά σου και με μεγαλύτερη ασφάλεια από ότι με πιστωτική κάρτα. Βέβαια, τα συστήματα ασφαλείας της paypal είναι πολύ εξελιγμένα και είναι σχεδόν αδύνατο να υποκλέψουν τα στοιχεία της πιστωτικής μας τρίτοι, ωστόσο ποτέ δεν ξέρεις...

Stathis
26-02-10, 22:08
προφανως δηλωσες απλη καρτα αναληψης. δεν κανει αυτη.

χρεαζεται κανονικη αναγλυφη visa. αν βαλεις τετοια θα εισαι ενταξει.

str2004
26-02-10, 23:39
Δεν "συνδεονται" ΟΛΕΣ οι καρτες με το Paypal ...... Βγαλε μια DEBIT Visa Electron απο την Marfin Egnatia Bank οπου σιγουρα συνδεεται με Paypal..... Θα σου ανοιξουν απλο λογαριασμο Ταμιευτηριου.......*****ΔΕΝ ειναι πιστωτικη*****

strof
27-02-10, 08:41
Τελικά σήμερα έκανα premier account και με την ίδια κάρτα η αγορά έγινε! Τώρα, που θα βρω πληροφορίες για το πότε θα το στείλει ο πωλητής, το που βρίσκεται το προιόν κλπ;;;

strof
27-02-10, 08:54
τι λεει το νησι?
επεστρεψες?
ολα καλα?
ποτε με το καλο θα σε ξαναδουμε φιλε μου...?

Έχω επιστρέψει Βασίλη, όλα καλά φίλε μου (όσο καλά μπορεί να είναι ένα μέρος που γύρω- γύρω έχει θάλασσα....). Το μόνο ευχάριστο είναι πως μάλλον τον Αύγουστο φεύγω για Λάρισα οπότε θα μπορούμε να τα λέμε από κοντά πιο συχνά! Το πάσχα μάλλον θα ξαναέρθω αλλά όχι με το αυτοκίνητο. Εσύ τι κάνεις; η κούκλα σου;;

bill_m3
27-02-10, 09:10
Τελικά σήμερα έκανα premier account και με την ίδια κάρτα η αγορά έγινε! Τώρα, που θα βρω πληροφορίες για το πότε θα το στείλει ο πωλητής, το που βρίσκεται το προιόν κλπ;;;

O πωλητής θα σου στείλει μαιλ που θα αναφέρει την αποστολή και το tracking number (δεν το κάνουν όλοι!!) και μετά θα μπορείς να δεις που είναι το δέμα σου!