PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΚΠΟΜΠΕΣ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ



strof
21-02-10, 22:27
Επειδή μάλλον από το 2011 οι εκπεμπόμενοι ρύποι θα παίξουν κάποιο (μπορεί και σημαντικό) ρόλο στον υπολογισμό των τελών κυκλοφορίας, έβγαλα την άδεια κυκλοφορίας του αυτοκινήτου (νέου τύπου) να δω τι αναγράφει. Τελικά είδα πως στο κουτάκι V.7 δεν αναγράφει τίποτα (----). Σε εσάς γράφει;;

edit: και γενικά δεν γράφει τίποτα εκτός από τα εντελώς βασικά (κατασκευαστής, αρ. πλαισίου, κυβικά, χρώμα, καύσιμο)

Stamatis
21-02-10, 22:32
Εγώ έχω παλιά άδεια, δεν θυμαμαι να γράφει κάτι.

Stathis
21-02-10, 22:38
θα αφορα αυτοκινητα που θα βγαλουν αδεια απο το 2011 και μετα...
ετσι διαβασα.

Stamatis
21-02-10, 22:39
θα αφορα αυτοκινητα που θα βγαλουν αδεια απο το 2011 και μετα...
ετσι διαβασα.

σιγα μην έχει λεφτά κανείς μετά το 2011 να πάρει αμάξι.

skandalis447
21-02-10, 22:59
Σε λιγο καιρο με 100 λιτρα βενζινη,θα παιρνουμε και ενα αμαξι δωρο...

Vasilis
21-02-10, 23:24
αχ......τωρα που εβαλα κ γω κομπρεσσορα.....θα το βαλω βιτρινα να το κοιταζω....:ranting2::ranting2:

Z4 DCT
22-02-10, 07:30
Οι νεες αδεις επανω γραφουν καυσαερια, το ειχα τσεκαρει για να δω του ασσου τοτε που λεγανε για τα μετρα με τον δακτυλιο και για κατω απο τα 140.....θα μπαινουν και τετοια......
Το γραφει σε ενα κουτακι αλλα τωρα δεν την εχω μπροστα μου και δεν θυμαμαι...

strof
22-02-10, 08:41
Αυτό ήξερα κι εγώ Γιάννη, αλλά δεν ξέρω, έγκειται στην όρεξη που θα έχει εκείνη την στιγμή ο υπάλληλος του Υπουργείου να τα συμπληρώσει; Γιατί πολλά από τα κουτάκια είναι κενα και το κυριότερο είναι πως αναγράφει λάθος χρώμα (μαύρο) ενώ ειναι το χρωμα του γραφίτη..

Z4 DCT
22-02-10, 08:45
Αυτό ήξερα κι εγώ Γιάννη, αλλά δεν ξέρω, έγκειται στην όρεξη που θα έχει εκείνη την στιγμή ο υπάλληλος του Υπουργείου να τα συμπληρώσει; Γιατί πολλά από τα κουτάκια είναι κενα και το κυριότερο είναι πως αναγράφει λάθος χρώμα (μαύρο) ενώ ειναι το χρωμα του γραφίτη..

Οχι ρε συ εμενα στον ασσο εχει απο την αρχη....τα co2....δεν τα θυμαμαι ποσο ακριβως ηταν, αλλα ητανα πανω αποτα 116 τα μανοιυαλ ελεω αυτοματου σασμαν.....και ημουν πανω απο 140.....

strof
22-02-10, 08:55
Ναι, κι εγώ αυτό λέω. Εσένα από την αρχή τα έγραφε η άδεια, ενώ η δική μου από την αρχή είχε πάνω τα βασικά στοιχεία κι αυτά λάθος (χρώμα).
-Στην πίσω σελίδα γράφει 'Φερει γράμμα Π στον ανεμοθώρακα' και 'απαγορεύεται η κυκλοφορία εντός Ν. Αττικής & Ν. Θεσ/κης'... Αυτά που έπρεπε να ξεχάσουν, δεν τα ξέχασαν!!!

beliris
22-02-10, 09:08
Οχι δεν γράφει τίποτε!Δεν έχουνε λέει στοιχεία στο υπουργείο μεταφορών!Επίσης αυτή η φορομπήχτρα - οικολόγα Μπιρμπίλη πειραματίζεται με τα τέλη κυκλοφορίας!Αφού δεν ξέρεις κυρά μου γιατί δεν ρωτάς να μάθεις!!!!! Οι κακοί Γερμανοί(που τους παρακαλάμε για δανεικά) πληρώνουν 5-6 ευρώ ανα 100κυβικά, για αυτοκίνητα euro4-euro3.(150 ευρώ τα 2,5 lt).Τα δε παλαιάς τεχνολογίας 15 euro ανα 100 κυβικά!
Εδώ στο Κλεφτομάγαζο τετραγωνίζουν τον κύκλο! Είμαστε ο ταξικός εχθρός-ΕΧΕΙΣ BMW,ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ!
Ρε άσχετοι με την τεχνολογία παράγοντες ,αφού δεν μπορείτε, αντιγράψτε από αυτούς που ξέρουν!!!

individual
22-02-10, 13:18
Οχι δεν γράφει τίποτε!Δεν έχουνε λέει στοιχεία στο υπουργείο μεταφορών!Επίσης αυτή η φορομπήχτρα - οικολόγα Μπιρμπίλη πειραματίζεται με τα τέλη κυκλοφορίας!Αφού δεν ξέρεις κυρά μου γιατί δεν ρωτάς να μάθεις!!!!! Οι κακοί Γερμανοί(που τους παρακαλάμε για δανεικά) πληρώνουν 5-6 ευρώ ανα 100κυβικά, για αυτοκίνητα euro4-euro3.(150 ευρώ τα 2,5 lt).Τα δε παλαιάς τεχνολογίας 15 euro ανα 100 κυβικά!
Εδώ στο Κλεφτομάγαζο τετραγωνίζουν τον κύκλο! Είμαστε ο ταξικός εχθρός-ΕΧΕΙΣ BMW,ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ!
Ρε άσχετοι με την τεχνολογία παράγοντες ,αφού δεν μπορείτε, αντιγράψτε από αυτούς που ξέρουν!!!



ξαδερφος που ζει στο μοναχο πολλα χρονια,ηταν πριν λιγες ημερες εδω......και φυσικα τον ρωτησα τι πληρωνουν εκει......
μου ειπε λοιπον οτι.....ανα 100 κυβικα πληρωνουν 7 ευρω σε βενζινοκινητο........και 15 ευρω ανα 100 κυβικα σε ντιζελ.........οσο για καποιους περιορισμους σε αστικα κεντρα.......πρεπει το αυτοκινητο να εχει το πρασινο αυτοκολητο.....η κατι τετοιο.....
αν κανω καπου λαθος.....διορθωστε με.
και ολα αυτα στη γερμανια.......που εχουν 2πλασιους μισθους απο εδω.
λογαριαστε λοιπον φιλοι μου......αν με την ιδια μπεμπα κυκλοφορουσατε στη γερμανια,τι θα πληρωνατε.......και τι πληρωνετε εδω.....
εγω το λογαριασα και φυσικα φρικαρα

Samaro
22-02-10, 18:10
Ρε παιδιά, τα έχουμε πεί χίλιες φορές.
Στην Ελλάδα τα τέλη κυκλοφορίας, αποτελούν την κυριότερη δικαιολογία φορομπιχτικής πολιτικής.
Εχουν να κάνουν με τις παχιές αγελάδες (εμάς) και αυτούς που τις αρμέγουν (πολιτικοί) και δεν έχουν καμία λογική σχέση με τα τέλη κυκλοφορίας που πληρώνουν κάτοχοι αυτοκινήτων παγκοσμίως.
Για να πάρετε μια ιδέα για το πώς μας τιμωρεί το κράτος,σας λέω τούτο.
Προχθές έβγαλα παράβολο για επανέκδοση της άδειας οδήγησης. Το παράβολο είναι 30 ευρώ για την πρώτη φορά που το έχασες, 60 ευρώ για την δεύτερη φορα, 90 ευρω για την τρίτη και ούτω καθ'εξής.:mad:

Stamatis
22-02-10, 18:15
τυχαία νούμερα σας βάζω.
5.000.000 αυτοκίνητα Χ 200 ευρώ το καθε ένα = 1.000.000.000
5.000.000 αυτοκίνητα Χ 400 ευρώ το καθε ένα = 2.000.000.000

απλά μαθηματικά.