PDA

Επιστροφή στο Forum : Sprint Booster....!



Vasilis
26-12-09, 20:18
Το sprint booster είναι μια συσκευή για τα αυτοκίνητα με ηλεκτρικό γκάζι.
Συγκεκριμένα είναι ένα ολοκληρωμένο κύκλωμα με τρεις επεξεργαστές, το οποίο
παρεμβάλλεται ανάμεσα στο ποτενσιόμετρο του γκαζιού και τον εγκέφαλο του
αυτοκινήτου στέλνοντας στην ECU διαφορετικά σήματα. Το επεξεργασμένο σήμα
αναγκάζει τον εγκέφαλο να ανοίξει πιο γρήγορα την πεταλούδα, και το πρόβλημα
της υστέρησης ελαχιστοποιείται.

το χιλιοσυζητημενο (και με θετικα αλλα και με αρνητικα σχολια) γκατζετακι..!Θελοντας λοιπον να επισημανω και την δικη μου αποψη μετα την τοποθετηση του εν λογω μαραφετιου (μετα απο την ευγενικη χορηγια του συμφορουμιτη VANVIC-thanks Βαγγελη),ανοιγω αυτο το θρεντ...για να λυθουν τυχον αποριες που μπορει να εχουν αλλοι χρηστες.....οπως ετυχε να χω και γω πριν την αποκτηση του.....

Τοποθετηση σε 5 λεπτα....αν τοποθετηθει με button on-off.....κανα τεταρτο με εικοσαλεπτο (αναλογως τον μαστορα).Το button το κρινω ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ....(μιλαω παντα για το δικο μου αυτοκινητο που ειναι στα κυβικα που ειναι.....γνωρισα και παιδια που με λιγοτερα κυβικα το χουν χωρις μπουτον....δλδ μονιμα ενεργοποιημενο και ειναι ευχαριστημενοι.
Ας ξεκινησω λοιπον απο την υπαρξη του μπουτον........
Μεσ την πολη...το αυτοκινητο δεν οδηγηται ευχαριστα με την αποκριση που χει το γκαζι πλεον.......μιλαμε για...κλικ και ξεκινημα.....καποια στιγμη....μετα τον ενθουσιασμο....κουραζει...!Η BMW ειναι BMW και πανω απο ολα πρεπει να ναι ευχαριστη και απολαυστικη (για τα δικα μου κριτηρια παντα).Εξω απο την πολη .....δεν ξαναπαω ταξιδι χωρις να το χω ενεργοποιημενο........!Αμμεση ανταπροκριση.....ξετρελενεσ ι σε προσπερασεις και σε ρεμπριζ....σε βαθμο που νομιζεις οτι εχεις παρει κ αλογα.....ΔΕΝ εχεις παρει ...το επισημαινω....!Εχω διαβασει κατα καιρους...οτι μετα απο μετρησεις και ελεγχους...χανεις λιγο σε τελικη...δεν ξερω αν ισχυει....Ωστοσο...στο ταξιδι ειναι τοσο ευχαριστο να χεις αυτο το κλικ ΑΜΕΣΩΣ.....που σε ξετρελαινει!Καποτε ο συμφορουμιτης DEEPBLUE....ειχε πει...αυτο ελειπε απο το αμαξι μου....τον θυμηθηκα ...ειχε απολυτο δικιο ...ετσι ενοιωσα κ γω...!
Προβληματα που δημιουργει.....απο φιλους που το χαν ... δεν εχω ακουσει το παραμικρο...θα δειξει..!
Το μεγαλο του μειον.......ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ....ειδι α μες την πολη....!Και ειναι φυσικο επομενο....αφου εν κινησει οταν το ενεργοποιεις...αυξανεται με σταθερο γκαζι η ταχυτητα..οι στροφες του κινητηρα κατα 500+ ,ο δεικτης του οικονομομετρου...τσιμπαει... .αλλα η αμμεσοτητα του αυτοκινητου ειναι το κατι αλλο...!
Το αλλο του μειον το οποιο διορθωνεται με το μπουτον ....ειναι οτι κουραζει στο σταματα ξεκινα......γι αυτο και συνιστω την τοποθετηση του σ οποιον εχει αποφασισει να το τοποθετησει....
Τελειωνοντας......μεσ την πολη OFF......βγαινοντας σ ανοιχτους δρομους απαραιτητα ON....!

Special THANKS to Vanvic για την ευγενικη χορηγια-χειρονομια του......!


εχω πληροφορηθει πλεον ότι η γνωστη εταιρια που εμπορευεται τα εν λογω γκατζετακια,εβγαλε καινουργια εκδοση με ενσωματωμενο μπουτον ON OFF,3 σταδια αποκρισης γκαζιου κ τιμη που κυμαινεται στα 230 ευρω με τοποθετηση.

Οτι απορια μπορω να λυσω.....εδω ειμαι.....

Καλη συνεχεια..!!

Stathis
26-12-09, 20:29
τωρα δεν το χρειαζεσαι πλεον πιστευω...

το ειχα κι εγω ενα φεγγαρι, αλλα το εβγαλα και το χορηγησα κι εγω... χεχε

Vasilis
26-12-09, 20:35
κ γω το χορηγησα σε φιλο.......πλεον οντως δεν χρειαζεται!!
απλα οσο το ειχα......δεν παιζοτανε!!!

Stathis
26-12-09, 20:42
ναι, αλλαζε την ηθελημενη ομαλοτητα και γραμμικοτητα του μοτερ που ειχαν προσπαθησει να κανουν οι γερμανοι...
σε χαμηλης ιπποδυναμης αυτοκινητα ισως βοηθαει στην αισθηση, στα δυνατα πιστευω οτι ειναι μειον διοτι κανει το αυτοκινητο πιο αποτομο και δυσκολο.

το οτι εχει το κουμπι και τρεις σκαλες πλεον, ειναι θετικο βεβαια...

Driver M
26-12-09, 20:56
Τρεις σκάλες? Βλέπω εξελίχτηκε αρκετά το σύστημα... Πάντως σε αμάξια σχετικά χαμηλής ιπποδύναμης (πχ η 320 μου με 150 άλογα), έχουν νόημα οι τρεις σκάλες ? Γιατί εγώ σκέφτομαι να βάλω το απλό με κουμπί ενεργοποίησης-απενεργοποίησης, που λογικά θα έρχεται πιο φτηνά, αν προσφέρεται ακόμα. Αξίζει τον κόπο η αγορά του καινούριου, ή είναι μόνο για πολύ ισχυρούς κινητήρες ώστε να μην γίνεται απότομο το γκάζι? Και γενικά, είστε υπέρ του spiritbooster? Γιατί έχω ακούσει αμφιλεγόμενα σχόλια...

bill_m3
26-12-09, 21:03
Τρεις σκάλες? Βλέπω εξελίχτηκε αρκετά το σύστημα... Πάντως σε αμάξια σχετικά χαμηλής ιπποδύναμης (πχ η 320 μου με 150 άλογα), έχουν νόημα οι τρεις σκάλες ? Γιατί εγώ σκέφτομαι να βάλω το απλό με κουμπί ενεργοποίησης-απενεργοποίησης, που λογικά θα έρχεται πιο φτηνά, αν προσφέρεται ακόμα. Αξίζει τον κόπο η αγορά του καινούριου, ή είναι μόνο για πολύ ισχυρούς κινητήρες ώστε να μην γίνεται απότομο το γκάζι? Και γενικά, είστε υπέρ του spiritbooster? Γιατί έχω ακούσει αμφιλεγόμενα σχόλια...

Εμείς ειδικά (μικρής ισχύος αυτοκίνητα) θα δούμε διαφορά, είναι σίγουρο, το αμάξι αποκτά περισσότερο νεύρο, τώρα για τις τρεις σκάλες μου φαίνεται υπερβολή για εμάς!!!! (μην χαλάσουμε και τη άσφαλτο :drive:)

Driver M
26-12-09, 21:17
Εμείς ειδικά (μικρής ισχύος αυτοκίνητα) θα δούμε διαφορά, είναι σίγουρο, το αμάξι αποκτά περισσότερο νεύρο, τώρα για τις τρεις σκάλες μου φαίνεται υπερβολή για εμάς!!!! (μην χαλάσουμε και τη άσφαλτο :drive:)

Γι'αυτό ανησυχώ κι εγώ...μην οργώσουμε την άσφαλτό !! :D

Stathis
26-12-09, 21:29
παιδια κοιταξτε, εγω το θεωρω πεταμενα λεφτα...
γιατι δεν κανει κατι περιεργο το μαραφετι, απλα μεταβαλει το ρυθμο ανοιγματος της πεταλουδας... σαν να πατας δηλαδη περισσοτερο γκαζι...
ολη η δουλεια που εχει κανει ο κατασκευαστης στον τομεα αυτο παει περιπατο...

βεβαια αλλοι εχουν διαφορετικη αποψη. και το πραμα πουλαει τρελά...
σε καθε περιπτωση ο αντιπροσωπος νομιζω το βαζει με δοκιμη.
οποτε πατε απο κει μια βολτα το βαζετε και αν σας αρεσει το κρατατε.

να αποσαφηνιστει μονο οτι δεν κανει τιποτα απο πλευρας επιδοσεων. μονο στην αισθηση θα δειτε διαφορα. κατα τα αλλα θα πηγαινετε το ιδιο με πριν...

bill_m3
26-12-09, 21:33
Στάθη αυτό που κάνει είναι , είμαστε σε κίνηση με 100χλμ πατάμε τέρμα το γκάζι, τα δικά μας θα αργήσουν να δώσουν (λίγο) ενώ με το sprint θα δώσει αμέσως , αυτή και μόνο είναι η διαφορά .
Το έχω δοκιμάσει σε σεατ λεον!

χεχεχ αρχίσαμε!

Vasilis
26-12-09, 21:40
Σταθη...πολυ σωστα τα λες....δεν δινει αλογα..!

Ωστοσο το συνιστω γιατι ''ξυπναει'' το αυτοκινητο στο πατημα του γκαζιου....!

Συνιστω το καινουργιο γιατι με το παλιο αναγκαστικα μεσα στην πολη το χα OFF...ενω με την διαβαθμιση ισως να το ''χαμηλωνα'' κ να τα λιγοτερο νευρικο...

Νομιζω οτι οι τιμες ειναι γυρω στα 200 το παλιο κ 230 το καινουργιο....δεν το συζητω καν λοιπον ...βουρ για το καινουργιο αν ειανι να το βαλει καποιος...γιατι με το παλιο θες αλλα 50 ευρω τοποθετηση + button.

εγω παντως θα το ξαναεβαζα..........!

bomer
28-12-09, 00:04
παιδια!

αν προγραμματισετε το αμαξι σωστα δεν το χρειαζεστε αυτο.
το σωστο προγραμμα επεμβαινει και στο ποντεσιομετρο της πεταλουδας.
Επειδη τοχω ψαξει το θεμα αρκετα πριν φτιαξω το δικο μου, οι γερμανοι βελτιωτες δεν επεμβαινουν παραπανω απο 50% στο σημα της πεταλουδας, για τι σε λιγο καιρο μπορει να τα παιξει το ποντεσιομετρο της.
Ο αγαπητος μας φιλος Γιαννης που το εφηυρε και το κατασκευαζει νομιζω ξεκινησε απο τα παρα πολυ αργα opel, και γκρουπ vw, που ειναι και η ειδικοτητα του.
Στο καινουριο που εχει 3 ''βηματα'', (τον συναντησα προ ημερων στο essen motor-show), δινει 100% ενεργοποιηση!

Τα bmw ομως ειναι αλλο ''φρουτο'' με τα ηλεκτρονικα....και θελει προσοχη.
Βεβαια αν δεν εχεις να πληρωσεις καλο προγραμμα, και παρεις αυτο το κερατακι, ξεγελαει, και δινει χαρα....!
Φανταστειτε Χ3-2.0, η, Ε360-520 2.0! με ελληνικες βενζινες λασπες...

deepBLUE
28-12-09, 00:31
παιδια!

αν προγραμματισετε το αμαξι σωστα δεν το χρειαζεστε αυτο.
το σωστο προγραμμα επεμβαινει και στο ποντεσιομετρο της πεταλουδας.
Επειδη τοχω ψαξει το θεμα αρκετα πριν φτιαξω το δικο μου, οι γερμανοι βελτιωτες δεν επεμβαινουν παραπανω απο 50% στο σημα της πεταλουδας, για τι σε λιγο καιρο μπορει να τα παιξει το ποντεσιομετρο της.
Ο αγαπητος μας φιλος Γιαννης που το εφηυρε και το κατασκευαζει νομιζω ξεκινησε απο τα παρα πολυ αργα opel, και γκρουπ vw, που ειναι και η ειδικοτητα του.
Στο καινουριο που εχει 3 ''βηματα'', (τον συναντησα προ ημερων στο essen motor-show), δινει 100% ενεργοποιηση!

Τα bmw ομως ειναι αλλο ''φρουτο'' με τα ηλεκτρονικα....και θελει προσοχη.
Βεβαια αν δεν εχεις να πληρωσεις καλο προγραμμα, και παρεις αυτο το κερατακι, ξεγελαει, και δινει χαρα....!
Φανταστειτε Χ3-2.0, η, Ε360-520 2.0! με ελληνικες βενζινες λασπες...

Συμφωνω απολυτα αν καποιος μπορει να διαθεσει κατι παραπανω απο 230 πχ 550-800 για καποιο προγραμμα τοτε θα ειναι πολυ καλυτερα γιατι το προγραμμα και την αποκριση του γκαζιου βελτιωνει αλλα και 5 αλογακια παραπανω μπορεις να δεις σε σχεση με το Sbooster που αλογα δε βλεπεις βελτιωνει ομως απιστευτα την αποκριση του γκαζιου !!
Στο ερωτημα αν αξιζει με διακοπτη με 3 σκαλες η γνωμη μου ειναι πως ναι αξιζει γιατι με τον ON - OFF μονο διακοπτη κουραζει!!!
Γιατι να μην υπαρχει και μια ενδιαμεση λυση !!!

///M3L
28-12-09, 15:51
Εδώ είναι ένα Video που δείχνει πως μπορείτε να τοποθετήσετε το Sprint Booster μόνοι σας.


https://www.youtube.com/watch?v=9PyJfNvDinQ

Dathanaso
01-01-10, 21:17
Τοποθέτησα πρόσφατα Sprintbooster με διακόπτη το πήρα απο το φίλο bmw330vasilis και τον ευχαριστώ.
Η αλλαγή ήταν εμφανέστατη απο την αρχή,το αυτοκίνητο ανοιγει γρήγορα και πραγματικά αισθάνεσαι πως έχεις άλογα.
Η τοποθέτηση έγινε σε συνεργείο στην Αλεξ/λη οποιος επιθυμεί με pm.
Ουσιατικά αν δείτε στο πενταλ του γκαζιού απο αριστερα στη μέση περίπου εχει ενα κενό με ενα λευκό διακοπτάκι το ξεκούμπωσε προς τα κάτω και εσυρε το πεταλ προς τα αριστερα τα υπολοιπα ειναι ευκολονόητα.

Christos 330
01-01-10, 21:19
Τοποθέτησα πρόσφατα Sprintbooster με διακόπτη το πήρα απο το φίλο bmw330vasilis και τον ευχαριστώ.
Η αλλαγή ήταν εμφανέστατη απο την αρχή,το αυτοκίνητο ανοιγει γρήγορα και πραγματικά αισθάνεσαι πως έχεις άλογα.
Η τοποθέτηση έγινε σε συνεργείο στην Αλεξ/λη οποιος επιθυμεί με pm.
Ουσιατικά αν δείτε στο πενταλ του γκαζιού απο αριστερα στη μέση περίπου εχει ενα κενό με ενα λευκό διακοπτάκι το ξεκούμπωσε προς τα κάτω και εσυρε το πεταλ προς τα αριστερα τα υπολοιπα ειναι ευκολονόητα.

Πριν 2 χρονια που ειχα βαλει στο 330 εκανα 3 μερες να το μαθω . . .

Εχει μεγαλη διαφορα οντως . . .

deepBLUE
02-01-10, 00:03
Εχει πραγματικα μεγαλη διαφορα ομως αισθανεσαι οτι εχεις παραπανω αλογα στην πραγματικοτητα ομως το μονο που εχεις ειναι καλυτερη αποκριση γκαζιου και οχι αυξηση ιπποδυναμης.
Σε δυναμομετρο που ειχα παει το δικο μου οταν το ειχα ενεργοποιημενο μου εγαζε 1 ιππο λιγοτερο απ οταν ηταν off ομως η αποκριση ηταν απιστευτη !!!

Dathanaso
04-01-10, 15:15
Τοποθέτησα πρόσφατα Sprintbooster με διακόπτη το πήρα απο το φίλο bmw330vasilis και τον ευχαριστώ.
Η αλλαγή ήταν εμφανέστατη απο την αρχή,το αυτοκίνητο ανοιγει γρήγορα και πραγματικά αισθάνεσαι πως έχεις άλογα.
Η τοποθέτηση έγινε σε συνεργείο στην Αλεξ/λη οποιος επιθυμεί με pm.
Ουσιατικά αν δείτε στο πενταλ του γκαζιού απο αριστερα στη μέση περίπου εχει ενα κενό με ενα λευκό διακοπτάκι το ξεκούμπωσε προς τα κάτω και εσυρε το πεταλ προς τα αριστερα τα υπολοιπα ειναι ευκολονόητα.

Εδω μια φωτο απο το σημειο που εγκαταστασθηκε το διακοπτακι(Βασιλη σου θυμιζει κάτι......)

YAz
04-02-10, 15:30
Χθες το τοποθέτησα και εγώ μόνος. Αγορασμένο με το καινούργιο σύστημα των 3 επιλογών.
Δεν έχω να πω πολλά παρα μόνο ότι το αμάξι ξύπνησε.. Πραγματικά έχει νεύρο τώρα, και στο μίνι ταξιδάκι μέχρι τη δουλειά που έκανα, έχω να πω πως πλέον έχει εξαληφθεί το φαινόμενο της "κατεβασιάς" για να πάρεις παραπάνω δύναμη. Αυτό το πραγματάκι εκμεταλεύεται την κάθε ταχύτητα και τις στροφές που έχεις, και τις ανεβάζει πιο εύκολα..
Όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΟΥΤΕ ΑΛΟΓΑ, ΟΥΤΕ ΡΟΠΗ, ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ, παρα μόνο καλύτερη απόκριση γκαζιού.

Ορίστε και μια φωτογραφία απ'το button που το τοποθέτησα στο τιμόνι δίπλα..

nikos ///M
04-02-10, 15:56
για πες και την τιμουλα.

YAz
04-02-10, 16:00
238¤ απ'τον Μπουλέκο.

GIORGOS 17
09-04-11, 13:19
Γεια σας παιδια, ειμαι καινουριο μελος και θα ηθελα την βοηθεια σας. Εγω εχω ενα 316 Ε90 και οσο να'ναι αργει να ανεβασει στροφες, αξιζει να βαλω Sprintbooster με τοσα λιγα κυβικα???

DionisisM5
09-04-11, 14:21
Γεια σας παιδια, ειμαι καινουριο μελος και θα ηθελα την βοηθεια σας. Εγω εχω ενα 316 Ε90 και οσο να'ναι αργει να ανεβασει στροφες, αξιζει να βαλω Sprintbooster με τοσα λιγα κυβικα???

Οπως ανεφεραν και τα παιδια ποιο πανω...το κανεις καθαρα για θεμα αισθησης και αποκρισης γκαζιου για σενα (για να μην εχεις αυτο που πατας το γκαζι και πιανει υστερα απο 1-2 sec) Ουτε διαφορα στους ιππους ουτε ροπη....
Εαν εχεις ενα 200αρακι και δεν ξερεις τη να το κανεις .....Αξηζει να το παρεις πιστευω!!!!thumbthumb

Vasilis
09-04-11, 15:24
φιλε γιωργο...

θα καταλαβεις αισθητη διαφορα στην αποκριση του γκαζιου κ μονο!

θα ξυπνησει το αυτοκινητο σου ,χωρις αυτο να σημαινει οτι θα κερδισεις σε ιπποδυναμη!

το συνιστω ανεπιφυλακτα , θα νοιωσεις πολυ πιο νευρικο αυτοκινητο κ θα το εφχαριστηθεις!thumb

Stathis
09-04-11, 19:10
πεταμενα χρηματα φιλε μου...
εντελως πεταμενα.
πατα μονος σου το γκαζι πιο πολυ και πιο γρηγορα.

fanisk
09-04-11, 19:18
πεταμενα χρηματα φιλε μου...
εντελως πεταμενα.
πατα μονος σου το γκαζι πιο πολυ και πιο γρηγορα.

Πεταμενα δεν ειναι Σταθη, αρκει να ξερεις οτι τα δινεις για αυτο που λεει οτι κανει η συσκευη και οχι για τα υποτιθεμενα αλογα που κακως νομιζουν καποιοι οτι θα παρουν.

Το μαραφετι δουλευει, διαπιστωμενα. Στον ιδιο χρονο ανοιγει πιο γρηγορα η πεταλουδα, δεν εχει τοση καθυστερηση αφου αλλαζει το ηλεκτρικο σημα.

Οσο γρηγορα και να (νομιζεις) οτι θα το πατησεις, εσυ χωρις και καποιος "με", θα φυγεις πιο αργα στο φαναρι.

Ενα πολυ γρηγορο πειραμα ειναι 2 ιδια αυτοκινητα σε ανηφορικο δρομο. Μολις αφησουν το φρενο, αυτο με το booster θα ξεκινησει πιο γρηγορα ενω αυτο χωρις booster θα ρολλαρει λιγο παραπανω προς τα πισω μεχρι να παρει φορα εμπρος απο το lag.

Ως κυκλωμα-κατασκευη δεν αξιζει τα 200+ ¤, την ιδεα πληρωνεις. Οποιος τα εχει και θελει να τα δωσει, αξιζει η διαφορα που κανει με και χωρις αυτο thumb

tokiko
09-04-11, 19:24
Προσωπικά δεν ξέρω για το sprint booster αλλά με το kickdown είμαι πολύ ικανοποιημένος, ένα κλατσ κάνει και απογειώνετε!!

Stathis
09-04-11, 19:25
αποψη σου φανη μου.
κατα τη γνωμη μου δεν αξιζει.
το ειχα για λιγο και το χαρισα.
απο τα πιο πεταμενα λ7 που εχω δωσει.

Samaro
09-04-11, 19:32
Συμφωνώ με το Φάνη !!
Ναι, αν το ζητούμενο είναι να κανει πιο άμεσο το γκάζι. Αλλα μέχρι εκεί !

Κατα τα λοιπά είναι πράγματι πεταμένα λεφτά, οπως λέει ο Στάθης !!
Κι εγω το είχα και το έβγαλα !!:original:

GIORGOS 17
09-04-11, 19:51
Και το kickdown τι ακριβως ειναι?οποις ξερει ας μου γραψει μερικα χαρακτηριστικα.....

fanisk
09-04-11, 20:15
αποψη σου φανη μου.
κατα τη γνωμη μου δεν αξιζει.
το ειχα για λιγο και το χαρισα.
απο τα πιο πεταμενα λ7 που εχω δωσει.

Που το εβαλες Σταθη? Στο Μ6? Μαλλον εκει δεν χρειαζεται! Το δοκιμασες σε κανενα αδυναμο+βαρυ BMW?

Στο κομπακτακι ομως ειναι η μερα με τη νυχτα η αλλαγη, ακομη δεν το εχω βγαλει. Στο Ζ4 εχω το sport button που κανει το ιδιο (δεν ξερω αν με το booster θα μειωθει και αλλο το lag), με τη πρωτη ευκαιρια θα κανω τραμπα και θα πω εντυπωσεις.

Ως υλικο και κατασκευη σιγουρα δεν αξιζει το ποσο αυτο!..αλλα τη πατεντα δεν πληρωνουμε?


Και το kickdown τι ακριβως ειναι?οποις ξερει ας μου γραψει μερικα χαρακτηριστικα.....

Κατεβασμα, σε αυτοματο/smg κιβωτιο θα το καταλαβεις απο τη "σκαλα" που κανει το γκαζι, μολις τη περασεις θα αλλαξει ταχυτητα.

Samaro
09-04-11, 20:27
Και το kickdown τι ακριβως ειναι?οποις ξερει ας μου γραψει μερικα χαρακτηριστικα.....

Το Kickdown είναι ένα κατέβασμα ταχύτητας, σε ένα αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων και ενεργοποιείται όταν ο οδηγός πιέσει το γκάζι στο πάτωμα. Τότε το σύστημα αντιλαμβάνεται ότι ο οδηγος θέλει μεγαλύτερη ισχύ (πιθανό για προσπέρασμα ) σε υψηλότερες στροφές του κινητήρα. Ετσι επεμβαίνει αυτόματα σε κατέβασμα ταχύτητας στο κιβώτιο.

Dathanaso
09-04-11, 20:47
φιλε γιωργο...

θα καταλαβεις αισθητη διαφορα στην αποκριση του γκαζιου κ μονο!

θα ξυπνησει το αυτοκινητο σου ,χωρις αυτο να σημαινει οτι θα κερδισεις σε ιπποδυναμη!

το συνιστω ανεπιφυλακτα , θα νοιωσεις πολυ πιο νευρικο αυτοκινητο κ θα το εφχαριστηθεις!thumb

Συνιστω να το βαλεις.
Εγω που το Εβαλα ειδα αμεση αποκριση στο δρομο στη εθνικη οι προσπερασεις γινονται πιο ευκολα.
Δεν λεει μια να το εχεις μεσα στην πολη γιατι ρουφαει πολύ το νεο spint εχει τρεις σκαλες νομιζω
Παρτο ανεπιφυλακτα

GIORGOS 17
09-04-11, 21:12
ξερει κανενας καποιο μαγαζι που πουλανε Sprint Booster η αν ξερετε κανεναν που να μην το θελει για το δικο του να το παρω εγω τοτε......

Dathanaso
09-04-11, 21:38
ξερει κανενας καποιο μαγαζι που πουλανε Sprint Booster η αν ξερετε κανεναν που να μην το θελει για το δικο του να το παρω εγω τοτε......

Σε οποιοδηποτε καταστημα αξεσουαρ αυτοκινητων.
Απο ποια περιοχη εισαι?

GIORGOS 17
09-04-11, 21:40
Σε οποιοδηποτε καταστημα αξεσουαρ αυτοκινητων.
Απο ποια περιοχη εισαι?

Απο Μανδρα Αττικης

Vasilis
09-04-11, 21:51
πεταξου μια στον Μπουλεκο στην Μεταμορφωση!

στο φοραει...κανεις βολτα...ενθουσιαζεσαι το πληρωνεις κ φευγεις!thumb

GIORGOS 17
09-04-11, 21:53
πεταξου μια στον Μπουλεκο στην Μεταμορφωση!

στο φοραει...κανεις βολτα...ενθουσιαζεσαι το πληρωνεις κ φευγεις!thumb

το δοκιμαζω αν θελω? Η θελω πολλα :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Vasilis
09-04-11, 21:59
το δοκιμαζω αν θελω? Η θελω πολλα :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

....χεχε


πολλα ζητας!

μεχρι προτινος στο τοποθετουσε

σου ελεγε να το κανεις μια γυρα

κ αν δεν σου κανε το βγαζε κ εφευγες!

φανταζομαι οτι ισχυει το ιδιο κ σημερα!

Stathis
10-04-11, 00:07
χεχεχε ο ελληναρας παντα ξερει καλυτερα!

ξοδευει μερικες χιλιαδες ωρες ο κατασκευαστης ωστε να ρυθμισει ιδανικα την αποκριση του κινητηρα για τις περισσοτερες συνθηκες, αλλα που να ξερει αυτος πως πρεπει να αποκρινεται το γκαζι του αυτοκινητου...

εκτος αυτου το προϊον ειναι σαφως υπερτιμημενο για το κοστος κατασκευης του και αυτα που προσφερει...
π.χ. κοιταξτε και ενα ανταγωνιστικο προϊον: https://www.e90post.com/forums/showthread.php?p=7493775

z3 2.2
10-04-11, 00:28
χεχεχε ο ελληναρας παντα ξερει καλυτερα!

ξοδευει μερικες χιλιαδες ωρες ο κατασκευαστης ωστε να......


Ποσο ιδια σκεφτομαστε.....

stratos
10-04-11, 00:33
Απο Μανδρα Αττικης

Ελα ρε γειτονάκι. Μαγούλα εδώ :whistle:

sorry for the off topic post

fanisk
10-04-11, 04:40
χεχεχε ο ελληναρας παντα ξερει καλυτερα!

ξοδευει μερικες χιλιαδες ωρες ο κατασκευαστης ωστε να ρυθμισει ιδανικα την αποκριση του κινητηρα για τις περισσοτερες συνθηκες, αλλα που να ξερει αυτος πως πρεπει να αποκρινεται το γκαζι του αυτοκινητου...

εκτος αυτου το προϊον ειναι σαφως υπερτιμημενο για το κοστος κατασκευης του και αυτα που προσφερει...
π.χ. κοιταξτε και ενα ανταγωνιστικο προϊον: https://www.e90post.com/forums/showthread.php?p=7493775

Σταθη μη τα μπερδευεις, δεν ξερει καλυτερα. Προσπαθει να καλυψει ενα κενο της αγορας. Εχεις το αδυναμο βαρυ αργο D-B-W αυτοκινητο, και λες lag lag lag.. ερχεται ο Μπουλεκος και ο καθε Μπουλεκος και καλυπτει αυτο το κενο.

Δεν νομιζω να το ψαχνει κανεις για να βελτιωσει το πως θα ανοιξει η πεταλουδα υπο ποιες συνθηκες και ποτε, καλυτερα απο το κατασκευαστη, το ψαχνει επειδη απλα δεν μπορει την σαπια αισθηση του lag. Και μη το συγκρινεις με το Μ6 και γενικα αμαξι με μια σκαφη αλογα!!!

Του Μπουλεκου υπαρχει απο το 2005 και αν δεν κανω λαθος ηταν και αυτος που το ξεκινησε, υστερα ηρθαν οι αλλοι.

Το ανταγωνιστικο προιον που ποσταρες κανει οτι και του μπουλεκου, ειναι λιγο bling bling παραπανω και εχει περισσοτερες σκαλες.

Οχι δεν τα παιρνω απο το Μπουλεκο, ουτε τη φατσα του εχω δει ποτε, ουτε γλυτωσα εστω και 0.01¤ απο το booster, απλα βλεπω μια επιθεση σε ενα προιον που ως ιδεα αξιζει και δεν ειναι μια παπαρια σαν τα μαγνητακια οικονομιας και τους στροβιλοσυμπιεστες στο σωληνα της εισαγωγης!

Και επειδη σου αρεσει το "..τυχαιο?" :th_Laie_67-1:, οσοι εχουν αλογα (αλογα ομως οχι μπουρδες 100-200hp σε αυτοκινητα 1.5 τονου) το εχουν βγαλει αχρηστο ή περιττο, οσοι δεν εχουν μονο καλα λογια λενε, τυχαιο??

deepBLUE
10-04-11, 09:23
Θα ηθελα να σας πληροφορισω πως ο Μπουλεκος στη διεθνη εκθεση παρουσιασης βελτιωτικων προιοντων αυτοκινητου στο εξωτερικο πηρε απο τα πρωτα βραβεια για τη πατεντα του και το προιον αυτο.
Το βραβειο το παρελαβε ο ιδιος ο κυριος Μπουλεκος και το προιον του ειναι καθαρα δικη του πατεντα και εφευρεση.

https://www.sprintbooster.gr/menu.asp?lang=gr&menu=2

Η νέα γενιά του SPRINT BOOSTER έκανε το ντεμπούτο της στη SEMA SHOW 2009, κερδίζοντας ένα από τα πιο σημαντικά βραβεία στην παγκόσμια βιομηχανία aftermarket προϊόντων αυτοκινήτου, το βραβείο “SEMA Best New Performance-Street Product 2010” ανάμεσα σε 1.400 νέα προϊόντα απΆ όλο τον κόσμο!

Τα ΅Best New Products AwardsΆ αναγνωρίζουν τα πιο καινοτόμα προϊόντα αυτοκινήτου που βρίσκονται ήδη ή πρόκειται να λανσαριστούν στην παγκόσμια αγορά. Αυτή τη χρονιά, περισσότερα από 1.400 νέα προϊόντα απΆ όλο τον κόσμο συναγωνίστηκαν για το βραβείο αυτό. Τα σημαντικότερα κριτήρια που λήφθηκαν υπόψη για την επιλογή του καλύτερου νέου προϊόντος, ήταν η καινοτομία , η τεχνολογική υπόσταση, η ποιότητα, η ανταπόκριση από το καταναλωτικό κοινό και η εφαρμογή του στην αγορά.

Η νέα γενιά του SPRINT BOOSTER τιμήθηκε επίσης με δύο “SEMA Global Media Awards” μετά από ψηφοφορία μεταξύ δημοσιογράφων αυτοκινήτου από όλο τον κόσμο (28 κριτές από τις 16 πιο σημαντικές αγορές αυτοκινήτου στον κόσμο).

Nino
10-04-11, 09:50
Τα μοντελα των αυτοκινητων ειναι προιον μελετης και δοκιμων ατελειωτων ωρων και απο διαφορα τεχνολογικα τμηματα.
Το δε ολο στησιμο του αυτοκινητου ειναι αυτο που "καθοριζει" και την τελικη τιμη και οχι μονο ενας κινητηρας με μεγαλυτερη ιπποδυναμη,ροπη ή κυλινδρους..
Καθε αυτοκινητο απευθυνεται και "καπου" και αναλογα αυτον το προσανατολισμο και τους νομους της φυσικης,εχει καποια χαρακτηριστικα και επιδοσεις,ενω παραλληλα θα πρεπει να τηρει ορισμενες προυποθεσεις οσον αφορα παθητικη και ενεργητικη ασφαλεια,καταναλωση,εκπομπ ες ρυπων κλπ
Για το αν προσφερει ή οχι κατι το string B.... τα ειπαν ολα οι προλλαλησαντες,το θεμα ομως δεν ειναι εκει.
Ωραια μου δινει καλυτερη αποκριση και καλυτερη (ψευδ)αισθηση,αλλα απο εκει και μετα τι γινεται? αλλαζει την καταναλωση,αν η εταιρεια το εφτιαχνε απο το εργοστασιο(λες να μη μπορουσε?) και αλλαζαν ετσι τα χαρακτηριστικα,χαρακτηρισ ικα για τα οποια εγινε αντικειμενο αγορας τοτε ποσοι θα το επελεγαν?
Τεσπα σιγουρα η αυτοκινηση εξελιχθηκε και απο τους βελτιωτες (μικρους -μεγαλους) και πολλες φορες χαρη σε αυτους αλλαξε και ο τροπος σκεψης των αυτοκινητοβιομηχανιων.
Αυτο που πρεπει να καταλαβουμε ομως ολοι ειναι αγοραζοντας ενα φθηνο μοντελο δεν θα γινει ποτε η "ναυαρχιδα" της εταιρειας και αν ακομα γινει.. τοτε το κοστος ειναι τοσο υψηλο που ξεπερνα πολλες φορες την τιμη της "ναυαρχιδας"
Εν κατακλειδι αν με αυτο (string b.....) κανει ενα χ3 "σουζες" (χαχαχα) ποση αξια εχει οταν ουτε για αυτο εχει φτιαχτει αυτο το αμαξι ,αλλα και το κοστος ανεβαινει στο θεο...

deepBLUE
10-04-11, 10:03
Τα μοντελα των αυτοκινητων ειναι προιον μελετης και δοκιμων ατελειωτων ωρων και απο διαφορα τεχνολογικα τμηματα.
Το δε ολο στησιμο του αυτοκινητου ειναι αυτο που "καθοριζει" και την τελικη τιμη και οχι μονο ενας κινητηρας με μεγαλυτερη ιπποδυναμη,ροπη ή κυλινδρους..
Καθε αυτοκινητο απευθυνεται και "καπου" και αναλογα αυτον το προσανατολισμο και τους νομους της φυσικης,εχει καποια χαρακτηριστικα και επιδοσεις,ενω παραλληλα θα πρεπει να τηρει ορισμενες προυποθεσεις οσον αφορα παθητικη και ενεργητικη ασφαλεια,καταναλωση,εκπομπ ες ρυπων κλπ
Για το αν προσφερει ή οχι κατι το string B.... τα ειπαν ολα οι προλλαλησαντες,το θεμα ομως δεν ειναι εκει.
Ωραια μου δινει καλυτερη αποκριση και καλυτερη (ψευδ)αισθηση,αλλα απο εκει και μετα τι γινεται? αλλαζει την καταναλωση,αν η εταιρεια το εφτιαχνε απο το εργοστασιο(λες να μη μπορουσε?) και αλλαζαν ετσι τα χαρακτηριστικα,χαρακτηρισ ικα για τα οποια εγινε αντικειμενο αγορας τοτε ποσοι θα το επελεγαν?
Τεσπα σιγουρα η αυτοκινηση εξελιχθηκε και απο τους βελτιωτες (μικρους -μεγαλους) και πολλες φορες χαρη σε αυτους αλλαξε και ο τροπος σκεψης των αυτοκινητοβιομηχανιων.
Αυτο που πρεπει να καταλαβουμε ομως ολοι ειναι αγοραζοντας ενα φθηνο μοντελο δεν θα γινει ποτε η "ναυαρχιδα" της εταιρειας και αν ακομα γινει.. τοτε το κοστος ειναι τοσο υψηλο που ξεπερνα πολλες φορες την τιμη της "ναυαρχιδας"
Εν κατακλειδι αν με αυτο (string b.....) κανει ενα χ3 "σουζες" (χαχαχα) ποση αξια εχει οταν ουτε για αυτο εχει φτιαχτει αυτο το αμαξι ,αλλα και το κοστος ανεβαινει στο θεο...

Γιαννη δεν ειναι ακριβως ετσι.
Ουτε το κοστος ανεβαινει στο θεο και μια και δε ξερω αν εχεις γνωση αυτου του συγκεκριμενου προιοντος πραγματικα και ειδικα σε αμαξι τυπου Χ θα δεις μεγαλη διαφορα.
Η Γνωμη μου ειναι πως αξιζει τον κοπο και ειδικα τωρα που εχεις την επιλογη διαβαθμισεων.
Εχουμε βεβαιως ξαναπει πως αλογα δε δινει το συγκεκριμενο προιον απλα βελτιωνει την αποκριση του γκαζιου.
Αυτο που θα προτεινα ειναι πως οποιος θελει να καταλαβει τι πραγματικα κανει το προιον ειναι να παει στη μεταμορφωση στο Μπουλεκο και να το κανει μια δοκιμη επανω στο αμαξι του,τοτε θα καταλαβει και θα αποφασισει καποιος αν το θελει η οχι,απλα θελει να αφιερωσει ο ενδιαφερομενος 10 λεπτα απο το χρονο του.
Και γω ετσι το αγορασα.

Vasilis
10-04-11, 10:13
γιατι αραγε ο κατασκευαστης ενος σπορ αυτοκινητου κατασκευαστικα ,

δεν βαζει μια supersrpint πανω ή μια akrapovic (που ειναι κ η αγαπημενη του φιλου μου του Γιαννη...χεχε)

παρα σου πεταει μια μαμισια εξατμιση που οταν κ εαν ζητας κατι τις παραπανω πας κ την αλλαζεις?

το θεμα φιλε νινο σηκωνει φραπεδια κ συζητηση!

σαφως εδω μπορουμε να πουμε ο καθενας την αποψη μας αλλα εμπεριστατωμενα γινεται με καφεδακι για να μπορουμε να τεκμηριωσουμε ο καθενας την δικη του πλευρα!

οντως , πολλες εταιριες ειναι καταξιωμενες στο χωρο του tuning,χωρις να τις χρησιμοποιει ο εκαστοτε κατασκευαστης αυτοκινητου δινοντας ενα αυτοκινητο στην αγορα, αλλα δεν παυει να στον συστηνει μετα...βλεπε schnitzer!
σαφως κ ο Μπουλεκος δεν ειναι αυτου του βεληνεκους...
αυτο που θελω να πω ειναι...

ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα !

μια παγκοσμια αναγνωρισμενη πατεντα βλεπε sprintbooster απο εναν ''ελληναρα'' βλεπε Μπουλεκο,

σαφως κ δεν μπορουμε να την αμφισβητησουμε λεγοντας οτι δεν προσφερει τιποτα παραπανω κ κακως την βαζουμε αφου δεν την βαζει ο εκαστοτε κατασκευαστης!

οπως προειπες ο κατασκευαστης απευθυνεται σε ενα ευρυ κοινο!

το ευρυ κοινο εχει τις προτιμησεις του , ετσι αποφασιζει τι του λειπει κ που θα στραφει!...:thumbsup:

Stathis
10-04-11, 11:44
Σταθη μη τα μπερδευεις, δεν ξερει καλυτερα. Προσπαθει να καλυψει ενα κενο της αγορας. Εχεις το αδυναμο βαρυ αργο D-B-W αυτοκινητο, και λες lag lag lag.. ερχεται ο Μπουλεκος και ο καθε Μπουλεκος και καλυπτει αυτο το κενο.

Δεν νομιζω να το ψαχνει κανεις για να βελτιωσει το πως θα ανοιξει η πεταλουδα υπο ποιες συνθηκες και ποτε, καλυτερα απο το κατασκευαστη, το ψαχνει επειδη απλα δεν μπορει την σαπια αισθηση του lag. Και μη το συγκρινεις με το Μ6 και γενικα αμαξι με μια σκαφη αλογα!!!

Του Μπουλεκου υπαρχει απο το 2005 και αν δεν κανω λαθος ηταν και αυτος που το ξεκινησε, υστερα ηρθαν οι αλλοι.

Το ανταγωνιστικο προιον που ποσταρες κανει οτι και του μπουλεκου, ειναι λιγο bling bling παραπανω και εχει περισσοτερες σκαλες.

Οχι δεν τα παιρνω απο το Μπουλεκο, ουτε τη φατσα του εχω δει ποτε, ουτε γλυτωσα εστω και 0.01¤ απο το booster, απλα βλεπω μια επιθεση σε ενα προιον που ως ιδεα αξιζει και δεν ειναι μια παπαρια σαν τα μαγνητακια οικονομιας και τους στροβιλοσυμπιεστες στο σωληνα της εισαγωγης!

Και επειδη σου αρεσει το "..τυχαιο?" :th_Laie_67-1:, οσοι εχουν αλογα (αλογα ομως οχι μπουρδες 100-200hp σε αυτοκινητα 1.5 τονου) το εχουν βγαλει αχρηστο ή περιττο, οσοι δεν εχουν μονο καλα λογια λενε, τυχαιο??
φανουλη ειπες τη σωστη κουβεντα.
κατ΄εμε το στρινγκ πουστερ ειναι μια π@παρια και μιση.
δεν ειναι θεμα αλογων.
κανε μια ευρεση στο google θα δεις οτι οι περισσοτεροι το βγαλανε στην πορεια.
οσο για τα αλογα, στην ηλικια σου ειχα αυτοκινητο 55 ιππων και δεν επαθα τιποτα.
οποιος ειχε 70 αλογα ηταν βασιλιας...
τωρα βεβαια, αλλαξαν οι εποχες. 200 αλογα σου λεει και σερνεται!
θελει στρινγκ πουστερ να ξυπνησει...
τι να πω δεν ειναι δικα μου τα λ7 που πετατε, βαλτε το.


Θα ηθελα να σας πληροφορισω πως ο Μπουλεκος στη διεθνη εκθεση παρουσιασης βελτιωτικων προιοντων αυτοκινητου στο εξωτερικο πηρε απο τα πρωτα βραβεια για τη πατεντα του και το προιον αυτο.
Το βραβειο το παρελαβε ο ιδιος ο κυριος Μπουλεκος και το προιον του ειναι καθαρα δικη του πατεντα και εφευρεση.

https://www.sprintbooster.gr/menu.asp?lang=gr&menu=2

Η νέα γενιά του SPRINT BOOSTER έκανε το ντεμπούτο της στη SEMA SHOW 2009, κερδίζοντας ένα από τα πιο σημαντικά βραβεία στην παγκόσμια βιομηχανία aftermarket προϊόντων αυτοκινήτου, το βραβείο “SEMA Best New Performance-Street Product 2010” ανάμεσα σε 1.400 νέα προϊόντα απΆ όλο τον κόσμο!

Τα ΅Best New Products AwardsΆ αναγνωρίζουν τα πιο καινοτόμα προϊόντα αυτοκινήτου που βρίσκονται ήδη ή πρόκειται να λανσαριστούν στην παγκόσμια αγορά. Αυτή τη χρονιά, περισσότερα από 1.400 νέα προϊόντα απΆ όλο τον κόσμο συναγωνίστηκαν για το βραβείο αυτό. Τα σημαντικότερα κριτήρια που λήφθηκαν υπόψη για την επιλογή του καλύτερου νέου προϊόντος, ήταν η καινοτομία , η τεχνολογική υπόσταση, η ποιότητα, η ανταπόκριση από το καταναλωτικό κοινό και η εφαρμογή του στην αγορά.

Η νέα γενιά του SPRINT BOOSTER τιμήθηκε επίσης με δύο “SEMA Global Media Awards” μετά από ψηφοφορία μεταξύ δημοσιογράφων αυτοκινήτου από όλο τον κόσμο (28 κριτές από τις 16 πιο σημαντικές αγορές αυτοκινήτου στον κόσμο).
καλα τα λεει το γραφειο τυπου του μπουλεκου!
ελπιζω να βαλει και καμια διαφημιση στο φορουμ, να μην του γινεται δωρεαν προωθηση...:original:

η δοκιμη ειναι και αυτη μια μεγαλη "απατη".
δεν υπαρχει ανθρωπος που θα παει θα το δοκιμασει στο τετραγωνο και δεν θα το κρατησει.
βελτιωνει την αποκριση στην αρχικη διαδρομη του γκαζιου διδοντας την ψευδαισθηση του πιο ζωντανου αυτοκινητου.
πραγμα που εντυπωσιαζει αρχικα στα στενακια της μεταμορφωσης.

οταν ομως ο χρηστης ζησει αρκετα με το αυτοκινητο καταλαβαινει οτι απο τη μεση του γκαζιου και μετα η διαφορα ειναι αμελητεα.
ετσι εκει που το χρειαζεται (στις προσπερασεις ας πουμε) δεν θα κανει τη δουλεια για την οποια αποκτηθηκε.
εκτος αν δεχθουμε οτι καποιος ταξιδευει πατωντας ελαχιστο γκαζι με χαμηλη ταχυτητα και θελει να προσπερασει χωρις κατεβασματα.
απο τη στιγμη που οτι μετρησεις εχουν γινει με αυτο το μαραφετι δεν δειχνουν βελτιωση της επιταγχυσνης (αν καποιος εχει αλλη γνωμη ας ποσταρει να τα δουμε) το μονο που δημιουργει ειναι ψευδαισθηση.


αντιθετα ομως δεν δημιουργει ψευδαισθηση στην καταναλωση η οποια απ΄οτι λενε πολλοι που το βαλανε αυξανεται 5-10%.
επισης το αυτοκινητο γινεται πιο αποτομο ατην πολη (κινηση, παρκαρισμα) πραγμα που στο τελος γινεται κουραστικο.
τελος σε στροφιλικι η παρμβολη του μαραφετιου κανει το αυτοκινητο να συμπεριφερεται χειροτερα.

γιατι αραγε οι περισσοτεροι που το βαζουν καταληγουν μετα απο καιρο να το εχουν μονιμα κλειστο και με καποια ευκαιρια να το βγαζουν εντελως?

οσο για την εππαγελματικη επαρκεια και τη φοβερη πατεντα του μπουλεκου δεν θα ηθελα να πω κατι, εκτος της συμπεριφορας που αντιμετωπισα εγω οταν ετυχε να τοποθετησω στο αυτοκινητο μου επειτα απο συσταση φιλου.
επειδη δεν υπηρχε ετοιμοπαραδοτο το μοντελο με το κουμπι τοποθετηθηκε το απλο (με δυνατοτητα να μπει το κουμπι αργοτερα).
σε πολυ λιγο τους πηρα τηλ. και ζητησα να μπει το κουμπι. κλεισαμε ραντεβου και το κουμπι τοποθετηθηκε.
κοστος?
ναι ισως εγραφε "θυμα" στο κουτελο του ανθρωπου που εστειλα, και το κουμπι των 50 σεντς (το οποιο μαλιστα χαλασε καποια στιγμη μενοντας στο μονιμα στο κλειστο, ευτυχως), κοστολογηθηκε 60 ευρω!!!
(χωρις αποδειξη βεβαια...)
αν το ειχα παει εγω θα του ελεγα να το βγαλει, αλλα δυστυχως ειχα στειλει το αυτοκινητο με δικο μου ανθρωπο, κι ετσι το αφησα να παει στο καλο...

εν κατακλειδι το προϊον αυτο ειναι κατα την αποψη μου μη χρειαζουμενο σε ενα αυτοκινητο bmw.
ο κατασκευαστης εχει κανει τοσο κοπο να δωσει τις ιδανικες καμπυλες στους χαρτες του γκαζιου, κι εμεις σωνει και καλα θελουμε να τις χαλασουμε.
ας το κανει οποιος θελει ειναι ελευθερος φυσικα, αλλα μην επιμενει να επενδυσει την επιλογη του με αποκλειστικα θετικα σχολια

τελος για καποιους ελληναρες φιλους μας καλυτερα να τρωνε (και να ρουφανε τον φραπε τους) παρα να μιλανε και να επιμενουν για θεματα τα οποια δεν γνωριζουν. thumb

deepBLUE
10-04-11, 12:03
Το βραβειο που κερδισε δεν ειναι απο το γραφειο τυπου του Μπουλεκου αλλα ειναι ενα γεγονος που δε χωρα αμφισβητιση ειναι απλα γεγονος.
Οσο για το Μπουλεκο ουτε τον ξερω ουτε με νοιαζει να τον μαθω εγω απλα αναφερω πραγματα τα οποια συνεβησαν και καταθετω την αποψη μου.
Η Χρησιμοτητα αν μπορουμε να την πουμε ετσι του προιοντος ειναι πιο πολυ στην εκκινηση και ειδικα στα αμαξια τυπου Χ(λογω βαρους αλλα και σε αμαξια χαμηλου κυβισμου)ειναι ακομα πιο αισθητη η διαφορα.
Στο ταξιδι η γενικα στο δρομο αυτο που κανει ειναι πως μεταξυ των αλλαγων ταχυτητων δε δημιουργει κενα και ειναι αμμεσο.
Αυτα τουλαχιστον καταλαβα εγω ειτε στα στενα της μεταμορφωσης ειτε στην εθνικη οδο και αυτο καταθετω.
Φιλτατε Σταθη εγω ρουφαω το φραπεδακι μου αλλα και το αυγο μου οταν μου το προσφερουν αλλα οπως και αν εχει ,αποψη επι του θεματος εχω μια και εχω στη κατοχη μου το μαραφετι αυτο.:thumbsup:
Δε ξερω λοιπον ποσο ασχετος μπορει να ειναι καποιος που το εχει στην κατοχη του και το δοκιμαζει οπως εκανες και συ βεβαια και το βρηκες αχρηστο και σεβαστη η αποψη σου.
Στο xi που το εχω εγω χωρις τις σκαλες διαβαθμισης πραγματι ειναι κουραστικο και το εχω off αυτο βεβαια δε σημαινει πως δεν κανει αυτο για το οποιο το αγοραζεις.
Οσο για το Ζ3 το χρησοιμοποιησα για αρκετο καιρο και με βοηθησε πολλες φορες σε γρηγορες εκκινησεις που ηθελα αλλα το εβγαλα γιατι με τον κομπρεσσορα δε λειτουργει και ετσι το πουλησα στον ///M3L ο οποιος και αυτος ισως αν δει το συγκεκριμενο thread μας πει την αποψη του αν και νομιζω πως καπου πρεπει να την εχει αναφερει.

Dathanaso
10-04-11, 12:04
Σταθη μη τα μπερδευεις, δεν ξερει καλυτερα. Προσπαθει να καλυψει ενα κενο της αγορας. Εχεις το αδυναμο βαρυ αργο D-B-W αυτοκινητο, και λες lag lag lag.. ερχεται ο Μπουλεκος και ο καθε Μπουλεκος και καλυπτει αυτο το κενο.

Δεν νομιζω να το ψαχνει κανεις για να βελτιωσει το πως θα ανοιξει η πεταλουδα υπο ποιες συνθηκες και ποτε, καλυτερα απο το κατασκευαστη, το ψαχνει επειδη απλα δεν μπορει την σαπια αισθηση του lag. Και μη το συγκρινεις με το Μ6 και γενικα αμαξι με μια σκαφη αλογα!!!

Του Μπουλεκου υπαρχει απο το 2005 και αν δεν κανω λαθος ηταν και αυτος που το ξεκινησε, υστερα ηρθαν οι αλλοι.

Το ανταγωνιστικο προιον που ποσταρες κανει οτι και του μπουλεκου, ειναι λιγο bling bling παραπανω και εχει περισσοτερες σκαλες.

Οχι δεν τα παιρνω απο το Μπουλεκο, ουτε τη φατσα του εχω δει ποτε, ουτε γλυτωσα εστω και 0.01¤ απο το booster, απλα βλεπω μια επιθεση σε ενα προιον που ως ιδεα αξιζει και δεν ειναι μια παπαρια σαν τα μαγνητακια οικονομιας και τους στροβιλοσυμπιεστες στο σωληνα της εισαγωγης!

Και επειδη σου αρεσει το "..τυχαιο?" :th_Laie_67-1:, οσοι εχουν αλογα (αλογα ομως οχι μπουρδες 100-200hp σε αυτοκινητα 1.5 τονου) το εχουν βγαλει αχρηστο ή περιττο, οσοι δεν εχουν μονο καλα λογια λενε, τυχαιο??

Συμφωνω απόλυτα μαζι σου thumb

deepBLUE
10-04-11, 12:10
Να ξαναγραψω βεβαια κατι που εχουν πει και αλλοι φιλοι εδω πως αν βαλεις καποιο προγραμμα στο αμαξι αυτο που κανει το sb θα το κανει το προγραμμα και ισως και με 3-5 αλογα παραπανω αλλα και με 400-600 ευρω παραπανω σε σχεση με την τιμη του sb !!!
Αν ειχα και χρηματα και επρεπε να επιλεξω τοτε η επιλογη θα ηταν αυτη του προγραμματισμου !!!
Στο Ζ3 που ειχε και προγραμμα και sb προ κομπρεσσορα ετυχε πολλες φορες να χρησιμοποιησω και το sb.

panos90
10-04-11, 12:17
δεν ξερω ρε παιδια .. εγω εχω σοβαρο θεμα με το γκαζι..

ειχα μαλλον (βλεπε ανοδο τιμης βενζινης).. τι εννοω..

ετσι οπως ειναι ρυθμισμενο στην πολη σε βοηθα να καις οσο το δυνατον λιγοτερη βενζινη...
δηλαδη μεχρι την μεση του γκαζιου εχει ενα κενο.. και ειτε πατας 0.1cm ειτε 1.5cm το ιδιο γκαζι σου δινει...
αυτο σε βοηθα στην καταναλωση γιατι δεν μπορεις να εισαι παντα ακριβης στο πατημα του γκαζιου..
και να πατας παραπανω απο οσο χρειαζεται για να βγαλεις τα μετρα που θες μεχρι το επομενο stop....

ΟΤΑΝ θες να πας γρηγορα ομως η κατασταση ειναι ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΗ..

ειχε βαλει ενα φιλο μια φορα στο αμαξι.. και του λεω..
θα πατησω με δυναμη το γκαζι και θα ακουσεις το κλακ..
μετρα μετα απο ποσο θα δωσει γκαζι...

παταω.. κλακ.. 1 με 1.5 sec να μου δωσει ΤΕΡΜΑ γκαζι..
το οποιο δεν το δινει αμεσως αλλα προοδευτικα!
(και η ακολουθουμενη καζουρα οτι ο ιαπωνας του ειναι καλυτερος και οι γερμανοι ειναι για γερους και για γκομενες.....)

επομενως αν το sprint booster μου δινει την δυνατοτητα να εχω ΤΕΡΜΑ γκαζι σε 0.1sec , εννοειται πως θα νομιζω οτι εχω παρει αλογα..
και θα επιταχυνω και σαφως καλυτερα..
αφου σε προσπεραση θα εχω κερδισει 1 sec στην ουσια.. δεν ειναι και λιγο...

τωρα βεβαια να δωσω 200 ευρω για αυτο .. το σκεφτομαι.. προτιμω να τα δωσω σε βενζινη να πηγαινω συνεχεια με ταπα το γκαζι :thumbsup:

Stathis
10-04-11, 16:15
Το βραβειο που κερδισε δεν ειναι απο το γραφειο τυπου του Μπουλεκου αλλα ειναι ενα γεγονος που δε χωρα αμφισβητιση ειναι απλα γεγονος.
Οσο για το Μπουλεκο ουτε τον ξερω ουτε με νοιαζει να τον μαθω εγω απλα αναφερω πραγματα τα οποια συνεβησαν και καταθετω την αποψη μου.
Η Χρησιμοτητα αν μπορουμε να την πουμε ετσι του προιοντος ειναι πιο πολυ στην εκκινηση και ειδικα στα αμαξια τυπου Χ(λογω βαρους αλλα και σε αμαξια χαμηλου κυβισμου)ειναι ακομα πιο αισθητη η διαφορα.
Στο ταξιδι η γενικα στο δρομο αυτο που κανει ειναι πως μεταξυ των αλλαγων ταχυτητων δε δημιουργει κενα και ειναι αμμεσο.
Αυτα τουλαχιστον καταλαβα εγω ειτε στα στενα της μεταμορφωσης ειτε στην εθνικη οδο και αυτο καταθετω.
Φιλτατε Σταθη εγω ρουφαω το φραπεδακι μου αλλα και το αυγο μου οταν μου το προσφερουν αλλα οπως και αν εχει ,αποψη επι του θεματος εχω μια και εχω στη κατοχη μου το μαραφετι αυτο.:thumbsup:
Δε ξερω λοιπον ποσο ασχετος μπορει να ειναι καποιος που το εχει στην κατοχη του και το δοκιμαζει οπως εκανες και συ βεβαια και το βρηκες αχρηστο και σεβαστη η αποψη σου.
Στο xi που το εχω εγω χωρις τις σκαλες διαβαθμισης πραγματι ειναι κουραστικο και το εχω off αυτο βεβαια δε σημαινει πως δεν κανει αυτο για το οποιο το αγοραζεις.
Οσο για το Ζ3 το χρησοιμοποιησα για αρκετο καιρο και με βοηθησε πολλες φορες σε γρηγορες εκκινησεις που ηθελα αλλα το εβγαλα γιατι με τον κομπρεσσορα δε λειτουργει και ετσι το πουλησα στον ///M3L ο οποιος και αυτος ισως αν δει το συγκεκριμενο thread μας πει την αποψη του αν και νομιζω πως καπου πρεπει να την εχει αναφερει.
χεχεχε το αυγουλακι ειναι θρεπτικοτατο και ο φραπες απολαυστικος το καλοκαιρι, με μια διαφορα ομως βαγγελη.
εδω πρεπει να μιλησουμε και για κανενα αυτοκινητο.
το να βγαινουνε για φραπε οποιοι θελουν δικαιωμα τους.
αλλα αυτο δεν αφορα αυτους που δεν βγαινουν, ουτε αυτους που μπαινουν σε φορουμ για να μαθουν κατι ή να διαβασουν μια πληροφορια και δεν ενδιαφερονται να βρουν παρεα για φραπε.

ο καθενας εχει δικαιωμα να λεει την γνωμη του, μονο που την αποψη καποιων που δεν εχουν ουτε βασικες γνωσεις περι του αυτοκινητου και ελαχιστη εμπειρια (και αυτο ειναι απολυτα εμφανες και κοινως αποδεκτο) δεν γινεται να τις υιοθετουμε κιολας χωρις αντιλογο.
ετσι οποιος οδηγει ενα αυτοκινητο και λογω εμπειριας δεν καταλαβαινει και πολλα, καλο θα ειναι να μην ειναι απολυτος σε μια αποψη η οποια μπορει να παρασυρει κι αλλους σε λανθασμενες κινησεις και σπαταλη χρηματων.

προσωπικα οπου συναντω αχρηστο εξαρτημα δεν θα εμποδισει η αντιθετη γνωμη καποιων να υποστηριξω αυτο που πιστευω.
και απο κει και μετα εγκειται στην κριση του αναγνωστη να αποφασισει.

το συγκεκριμενο προϊον λοιπον επαναλαμβανω πως το θεωρω οχι αχρηστο, αλλα εντελως αχρηστο.
μαλιστα αυτο που αναφερει το πιο πανω ποστ του πανου90, ειναι λαθος πραγμα που συνιστα παραπληροφορηση.
δεν υπονοω οτι ο χρηστης θελει ηθελημενα να παραπληροφορησει, αλλα το μαραφετι του δινει ψευδη αισθηση που προφανως τον πειθει ωστε να ισχυριστει καλύτερη επιταγχυνση κατα 1-1,5 δευτ!
αυτο ακριβως κανει αυτη η "πατεντα" (τυχαιο που ειναι ελληνικη?), κοροϊδευει τον εγκεφαλο του αυτοκινητου και τον οδηγο.
το αποτελεμα ομως παραμενει το ιδιο. (εκτος απο τον τραπεζικο λογαριασμο του "εφευρετη" ο οποιος αυξανεται.)
οπως θα ελεγε και ο βαγγελης οταν θα πηγαινε στο κοτετσι να μαζεψει κανενα φρεσκο αυγουλακι, "κακαρισμα ακουω, αυγο δεν βλεπω"...

αν το στρινγκ πουστερ βελτιωνε τις επιταγχυνσεις και τις ρεπριζ του αυτοκινητου κατα ενα δευτερολεπτο (οπως αφελως αναφερεται) θα ειχε υιοθετηθει καθολικα απο ολους τους κατασκευαστες.
εδω πολυς κοσμος ξοδευει καποιες χιλιαδες ευρω για να κανει το οχημα του ταχυτερο κατα ενα δευτερολεπτο, προφανως δεν εχει ανακαλυψει ακομα το στρινγκ πουστερ...
προκαλω οποιον θελει να παρουσιασει τεκμηριωμενες μετρησεις απο αξιοπιστο φορεα.
ωστε να δουμε αν κανω εγω λαθος, ή ο φιλος που μετραει 1-1,5 δευτ. λιγοτερα...

deepBLUE
10-04-11, 16:30
Αυγουλακι,Φραπεδακι ειναι all time classic και για ολες τις εποχες το προτεινω !!!:thumbsup:
Αποψεις και γνωμες ειναι αυτες και πρεπει να λεγονται να γραφονται και να ακουγονται απ οποιον και αν ειναι αυτος και οση γνωση και εμπειρια μπορει να εχει η οχι εξ αλλου σε τετοιους χωρους οποιος θελει μπορει να γραφτει και ο γκουρου μαστερ και ο νεος ,χωρις πειρα χωρις γνωση με σκοπο να μαθει αλλα και να πει αυτο που νομιζει εκεινος σωστο και με τη σειρα τους οι υπολοιποι που διαβαζουν αξιολογουν και κρινουν.
Παντως αν καποιους ο Μπουλεκος με ενα τετοιο εξαρτηματακι μας εχει πιασει κοτσους τοτε μπραβο μια και το βραβευσαν ανθρωποι του χωρου του αυτοκινητου διεθνως με πολυ μεγαλυτερη επειρεια και γνωσεις απο πολλους ισως απο μας !!!!

Το SPRINT BOOSTER κατασκευάζεται στην Ελλάδα από την εταιρία Boulekos Dynamic και εξάγεται σε περισσότερες από 30 χώρες παγκοσμίως τα τελευταία πέντε χρόνια. Έχει κατοχυρωθεί ως διεθνή πατέντα (PCTWO2007066155), έχει περάσει επιτυχώς τους εργαστηριακούς ελέγχους TUV (TÜV SÜD ) και έχει λάβει έγκριση τύπου (EC mark No e42031712) σύμφωνα με τις νόρμες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

ΥΓ.Παντος θεωρω πολυ τιμιο το να εχεις τουλαχιστον το δικαιωμα δοκιμης προτου το πληρωσεις.

HULK
10-04-11, 17:15
Πηγαιντε να κανετε μια μετρηση 0-100 και να βγαλετε αποτελεσματα αυτο θα ηταν και το καλυτερο.Αυτο που κυριαρχει γενικα ειναι οτι το μαραφετι αυτο κανει πιο νευρικο το αμαξι μεσα στην πολη κυριως στο θεμα εκκινηση οπου τα πολλα κιλα των bmw κουραζουν ενω στην εθνικη οπου θα πατησει καποιος τερμα το γκαζι ακαριαια για να προσπερασει ειναι σαν να μην υπαρχει.

chief
10-04-11, 17:32
εγω πριν λιγα χρονια το εβαλα στο smart μου και μετα απο 1-2 μηνες το πεταξα.

ηταν κουραστικό και απο επιδωσεις τιποτα.
τσεκαρισμενο.

fanisk
10-04-11, 17:54
φανουλη ειπες τη σωστη κουβεντα.
κατ΄εμε το στρινγκ πουστερ ειναι μια π@παρια και μιση.
δεν ειναι θεμα αλογων.
κανε μια ευρεση στο google θα δεις οτι οι περισσοτεροι το βγαλανε στην πορεια.
οσο για τα αλογα, στην ηλικια σου ειχα αυτοκινητο 55 ιππων και δεν επαθα τιποτα.
οποιος ειχε 70 αλογα ηταν βασιλιας...
τωρα βεβαια, αλλαξαν οι εποχες. 200 αλογα σου λεει και σερνεται!
θελει στρινγκ πουστερ να ξυπνησει...
τι να πω δεν ειναι δικα μου τα λ7 που πετατε, βαλτε το.

Το αν εχουν αλλαξει οι εποχες το ξερεις σιγουρα καλυτερα απο μενα, αφου και αλλες εποχες προλαβες ως μεγαλυτερος, και περισσοτερα αυτοκινητα εχεις οδηγησει. Οπως σωστα ειπες, καποτε με 70hp ησουν βασιλιας, τωρα σε καροτσα 1.5 τονου με 200hp εισαι λιγο σβελτος οχι γρηγορος. Στο "γρηγορος" βαζω μεσα μονο το φαναρι-φαναρι και νουμερα επιταχ. οχι γενικο ταξιδι. 200hp σε E46 ειναι σβελτο, 200hp σε ξεβρακωτη καροτσα 106 rallye ειναι γρηγορη(..αυτοκτονια?).

Οσοι το βγαλαν, το καναν επειδη κουραστηκαν απο την αποτομη λειτουργια (σε σχεση με τη "στρωτη" εργοστασιακη) ή τους πιασαν τα καβουρια στη τσεπη απο την αυξηση καταναλωσης. Πως γινεται να κερδιζεις κατι (μειωση lag) χωρις να χασεις κατι αλλο (αυξηση καταναλωσης αφου στον ιδιο χρονο,πατημα η πεταλουδα ανοιξει περισσοτερο) ?

Στο τελος κινδυνευουμε να χαρακτηριστουμε οτι τα παιρνουμε απο το Μπουλεκο, οποιος θελει μπορει να διαβασει, να δοκιμασει, να κρινει μονος του. thumb

katsaraios
10-04-11, 18:15
σαν να βαζεις τα πλαστικα φρυδακια στα τζαμια οπως οι ταριφες...
κατι τετοιο ειδα εγω οταν το δοκιμασα παρεα με αλλο μελος του φορουμ.
200 ευρω ειναι ψιλοασκοπα για το συγκεκριμενο εξαρτημα που σε μενα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δεν εδειξε οτι τα αξιζε για αυτο και δεν μπηκε.
τωρα αν αλοι φιλοι βλεπουν τοσο διαφορα ,καλο ειναι ο φιλος που ενδιαφερεται να παει να το δοκιμασει ισως να πειστει.
οτι λεω φυσικα το λεω καλοπροαιρετα γιατι ειδα "φουντωματα":th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

TAZ118!
10-04-11, 19:25
Πηγαινε και ζητα να το δοκιμασεις.....15 λεπτα μετα θα το εχεις αγορασει....
Και καποιοι γνωστοι μου με 35αρια ελεγαν τα γνωστα ''μπουρδα-πατα το γκαζι λιγο νωριτερα-πεταμενα λεφτα'' αλλα οταν το δοκιμασαν αλλαξαν γνωμη προς το καλυτερο....Δοκιμασε το και στα 2 προγραμματα-50% και 100% και θα δεις οτι το πρωτο ειναι καταλληλο για κινηση εντος πολη ενω το 2ο προσφερει το νευρο που λειπει σε εμπνευσμενη οδηγηση....

Z4 DCT
10-04-11, 19:50
Kανει οτι κανουν τα κουμπακια sport-sport plus...σε διαφορα αμαξια, αναμεσα τους και η bmw....δεν ειναι σκαρτο πραγμα....αφου ναι και οι εταιρειες το εχουν πραγματι υοθετισει στα αμαξια τους (OPEL,BMW,FIAT).....με τα κουμπακια που εκτος των αλλων (τιμονι,αναρτηση) που κανουν να ειναι περισοτερο sharp...κανουν και το γκαζι περισοτερο νευρικο.....
Τωρα το αν καποιος το θελει η οχι ειναι καθαρα θεμα αισθησης και τιποτα αλλο....μονο αισθηση δινει ....το κανει περισοτερο νευρικο...



..

Στο θεμα μας τωρα ο κυριος που εβγαλε αυτο το μαραφετι απλα εκανε κατι που δεν ειχαν κανει αλλοι........και αφου ακομα και κατασκευαστες το ΚΑΝΟΥΝ στα αμαξια τους.....(ειχα ενα zalfira opel) το οποιο ειχε sport κουμπι που εκανε ΑΚΡΙΒΩΣ οτι και το sprint booster, απλα στην πολη μεσα δεν ηταν πολυ βολικο/////


Διαφορα στην αισθηση κανει....αλογα δεν δινει......

Nino
10-04-11, 22:00
γιατι αραγε ο κατασκευαστης ενος σπορ αυτοκινητου κατασκευαστικα ,

δεν βαζει μια supersrpint πανω ή μια akrapovic (που ειναι κ η αγαπημενη του φιλου μου του Γιαννη...χεχε)

παρα σου πεταει μια μαμισια εξατμιση που οταν κ εαν ζητας κατι τις παραπανω πας κ την αλλαζεις?

το θεμα φιλε νινο σηκωνει φραπεδια κ συζητηση!

σαφως εδω μπορουμε να πουμε ο καθενας την αποψη μας αλλα εμπεριστατωμενα γινεται με καφεδακι για να μπορουμε να τεκμηριωσουμε ο καθενας την δικη του πλευρα!

οντως , πολλες εταιριες ειναι καταξιωμενες στο χωρο του tuning,χωρις να τις χρησιμοποιει ο εκαστοτε κατασκευαστης αυτοκινητου δινοντας ενα αυτοκινητο στην αγορα, αλλα δεν παυει να στον συστηνει μετα...βλεπε schnitzer!
σαφως κ ο Μπουλεκος δεν ειναι αυτου του βεληνεκους...
αυτο που θελω να πω ειναι...

ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα !

μια παγκοσμια αναγνωρισμενη πατεντα βλεπε sprintbooster απο εναν ''ελληναρα'' βλεπε Μπουλεκο,

σαφως κ δεν μπορουμε να την αμφισβητησουμε λεγοντας οτι δεν προσφερει τιποτα παραπανω κ κακως την βαζουμε αφου δεν την βαζει ο εκαστοτε κατασκευαστης!

οπως προειπες ο κατασκευαστης απευθυνεται σε ενα ευρυ κοινο!

το ευρυ κοινο εχει τις προτιμησεις του , ετσι αποφασιζει τι του λειπει κ που θα στραφει!...:thumbsup:

Βασιλη μετα χαρας και να το συζητησουμε στην επομενη συναντηση και ειλικρινα με ενδιαφερει να ακουσω τις εμπειριες απο χρηστες του προιοντος.
Εγω δεν αμφισβητω αν δινει καλυτερη αποκριση στο ηλεκτρογκαζο και αν η αισθηση (ψευδης) βεβαια που αποκομιζεις ειναι οτι εχει βελτιωθει το αυτοκινητο...
Ουτε προσωπικη εμπειρια εχω,ειδικα πως συμπεριφερεται σε αμαξια σαν το δικο μου που εκ των πραγματων(μεγαλο βαρος) εχουν θεματακι με το ηλεκτρογκαζο.
Αυτο ομως που ειπα και δεν εννοουσα οτι αν δεν το βαζει ο κατασκευαστης δεν αξιζει, ειναι οτι αν το εβαζε ο κατασκευαστης θα αλλαζαν τα χαρακτηριστικα του αυτοκινητου τουλαχιστον οσο αφορα τη καταναλωση ισως και της εκπομπης ρυπων με οτι συνεπαγεται εξ αυτου.
Τωρα αν υπολογισεις σε ενα αμαξι σαν το δικο μου που παρα το τι θελει να λεει η bmw για πλακα μεσα στη πολη αγγιζει τα 14 λιτρα αν με αυτο ανεβει, τοτε αγγιζει τα ορια του "ασυμφορου".
Τωρα μια καλη ιδεα στη συναντηση στη Κατερινη αν υπαρχει string διαθεσιμο (αυτο τωρα γιατι μου ακουγεται καπως....χαχαχαχαχα)
τεσπα αν εχει καποιος θα μπορουσαμε ως αλλοι myth busters να κανουμε τις δοκιμες στα 0-100 ή και στην αποκριση μεταξυ δυο ιδιων αυτοκινητων με΄και χωρις και να δουμε τι συμπερασματα θα βγαλουμε.
Παντως και με επιφυλαξη μεχρι να εχω ιδια πειρα... νομιζω οτι οπως ολα ειναι και λιγο θεμα πρωτης εντυπωσης... για παραδειγμα οταν πηγα στο Χ απο το primera μου φανηκε σαν διαστημοπλοιο ( οχι βρε σαν του γιωργου χαχαχα) μετα που το συνηθισα...
Αυτος ειναι και ενας λογος που τη παταμε και μπαινουμε σε αυτο το ταξιδι χωρις τελος του μπαξιματος.

υγ Η εξατμιση που αρεσει στο Γιαννη αρεσει και σε μενα thumb

Vasilis
10-04-11, 22:16
Βασιλη μετα χαρας και να το συζητησουμε στην επομενη συναντηση και ειλικρινα με ενδιαφερει να ακουσω τις εμπειριες απο χρηστες του προιοντος.
Εγω δεν αμφισβητω αν δινει καλυτερη αποκριση στο ηλεκτρογκαζο και αν η αισθηση (ψευδης) βεβαια που αποκομιζεις ειναι οτι εχει βελτιωθει το αυτοκινητο...
Ουτε προσωπικη εμπειρια εχω,ειδικα πως συμπεριφερεται σε αμαξια σαν το δικο μου που εκ των πραγματων(μεγαλο βαρος) εχουν θεματακι με το ηλεκτρογκαζο.
Αυτο ομως που ειπα και δεν εννοουσα οτι αν δεν το βαζει ο κατασκευαστης δεν αξιζει, ειναι οτι αν το εβαζε ο κατασκευαστης θα αλλαζαν τα χαρακτηριστικα του αυτοκινητου τουλαχιστον οσο αφορα τη καταναλωση ισως και της εκπομπης ρυπων με οτι συνεπαγεται εξ αυτου.
Τωρα αν υπολογισεις σε ενα αμαξι σαν το δικο μου που παρα το τι θελει να λεει η bmw για πλακα μεσα στη πολη αγγιζει τα 14 λιτρα αν με αυτο ανεβει, τοτε αγγιζει τα ορια του "ασυμφορου".
Τωρα μια καλη ιδεα στη συναντηση στη Κατερινη αν υπαρχει string διαθεσιμο (αυτο τωρα γιατι μου ακουγεται καπως....χαχαχαχαχα)
τεσπα αν εχει καποιος θα μπορουσαμε ως αλλοι myth busters να κανουμε τις δοκιμες στα 0-100 ή και στην αποκριση μεταξυ δυο ιδιων αυτοκινητων με΄και χωρις και να δουμε τι συμπερασματα θα βγαλουμε.
Παντως και με επιφυλαξη μεχρι να εχω ιδια πειρα... νομιζω οτι οπως ολα ειναι και λιγο θεμα πρωτης εντυπωσης... για παραδειγμα οταν πηγα στο Χ απο το primera μου φανηκε σαν διαστημοπλοιο ( οχι βρε σαν του γιωργου χαχαχα) μετα που το συνηθισα...
Αυτος ειναι και ενας λογος που τη παταμε και μπαινουμε σε αυτο το ταξιδι χωρις τελος του μπαξιματος.

υγ Η εξατμιση που αρεσει στο Γιαννη αρεσει και σε μενα thumb





thumb thumb

σαφως κ τα λες σωστα Νινε μου!

αλλωστε αλλος ενθουσιαζεται με τα πολλα κ αλλος κ με τα λιγα!

οταν ημουν 1600+ κιλα κ διλιτρος με 143 μουλαρια

ενθουσιαστηκα κ δεν το βγαλα ΠΟΤΕ πανω απο το αμαξι μου

παρα μονο οταν καταφερα να το κανω 3 λιτρο κ με κομπρεσσορα!

τοτε κ μονο τοτε το αποχωριστηκα δινοντας το σε εναν συμφορουμιτη

που απο οσο γνωριζω , εως κ σημερα παραμενει ενθουσιασμενος απο την συμπεριφορα του αυτοκινητου του με το εν λογο μπλιμπλικι!

ο φιλος μας ο Dathanaso το χει παρει το δικο μου κ θα μουν ευτυχης να διαβασω κ εδω τις αποψεις του...αν κ πιστευω οτι ηδη εχει ποσταρει!

ολα ειναι θεμα επιλογων κ δυνατοτητων...

αν μπορουσα να χω μια Μ3 δεν θα συζητουσα για μπλιμπλικια μπουλεκου ή καθε μπουλεκου
η ψευδαισθηση ή απλα η αισθηση ομως οτι ξυπναει το αυτοκινητο,για εμενα που δεν μπορω να κανω το κατιτις παραπανω με ενθουσιαζει κ με εντυπωσιαζει οταν το χρησιμοποιω...

ο καθεις με τον παρα του γιαννο μου...

καλη συνεχεια... σε ολους ...!thumb

panos90
11-04-11, 01:12
σε 0-100 δεν παιζει να υπαρξει διαφορα..

σε ρεπριζ ΣΙΓΟΥΡΑ θα υπαρξει.. αμα ειμαι με 4η και 50 χιλιομετρα κανει 5 μερες να μου δωσει ολο το γκαζι...

ειχα διαβασει σε αδελφο φορουμ οτι για το compact μου ειχε βγαλει η ΙΔΙΑ η Bmw αναβαθμιση στον εγκεφαλο που βελτιωνε την αποκριση...
και εμενα ειναι απο τα πρωτα μοντελα (2001) και δεν την εχει σιγουρα.. (φαινεται κιολας)

και οπως ειπαν και οι αλλοι ειναι σαν κουμπι sport.. εμενα δεν το εχει.

αλλα και παλι με 200 ευρω προτιμω να κανω κατι αλλο στο αμαξι.

Vasilis
11-04-11, 07:47
thumb thumb


ολα ειναι θεμα επιλογων κ δυνατοτητων...


καλη συνεχεια... σε ολους ...!thumb


...αλλα και παλι με 200 ευρω προτιμω να κανω κατι αλλο στο αμαξι.



:thumbsup::thumbsup::thumbsup::thanks:

Stathis
11-04-11, 13:17
φιλε μου πανο, τι να σου πω?
αυτο που λες κατηγορηματικα δεν ισχυει. δεν υπαρχει καμια διαφορα στις ρεπριζ.
αν βρεις καποιο σοβαρο στοιχειο που να συνηγορει στα λεγομενα σου, βαλτο να το δουμε.
διαφορετικα μην επιμενεις στην παραπληροφορηση, διοτι ισως καποιος που θα διαβασει ξοδεψει τα λ7 του για κατι που δεν υπαρχει.

οσο για τα "γουστα" κλπ, φυσικα ο καθενας κανει οτι θελει.
βαζει στρινγκ πουστερ, βαζει λασπωτηρες με σημα λαγουδακι, βασει πλαστικα στα παραθυρα οπως ειπε ο γιωργος, βαζει οτι προσταζει η αισθητικη και οι γνωσεις του.
δεκτο.
αυτο που δεν ειναι δεκτο ειναι να προσπαθει να παρασυρει και αλλους, προτεινοντας και εκθειαζοντας διαφορα αμφιλεγομενα προϊοντα.

τα παραδειγματα ανθρωπων που "καταστραφηκαν" απο αυτη τη λογικη σε φορουμ που μπηκαν για να δουν μια πληροφορια δεν ειναι λιγα.
γι αυτο πρεπει να προσεχουμε τι λεμε.
αυτο δεν εχει να κανει με λ7 μονο και τη δυνατοτητα του καθενος μας να παρει Μ3 ή οχι.

εγω ξερω ανθρωπους που λογω αγνοιας και αυτης της λαθους καθοδηγησης απο εξισου "ασχετα" μελη ξεκινησαν απο 316, καταφεραν να ριξουν πανω πιο πολλα χρηματα απο το κοστος ενος Μ3 και στο τελος κατεληξαν ακομα Μ3 να ονειρευονται.
ονειρο που θα μπορουσαν να εχουν πραγματοποιησει αν η τυχη τους οδηγουσε σε καλυτερους συμβουλους.
δυστυχως ομως αντι να μαθουν απο τα δικα τους παθηματα και να προστατευσουν αλλο κοσμο απο τα ιδια λαθη, συνεχιζουν να προτεινουν την ασκοπη σπαταλη χρηματων σε πραγματα που ουτε το αυτοκινητο κανουν καλυτερο, ουτε τον οδηγο.

η δικη μου διαφωνια εκει υπαρχει, οχι στο αν καποιος εχει δικαιωμα ή οχι να του αρεσει το στρινγκ πουστερ ή οποιο αλλο μπλιμπικομαραφετι...

πραγματικα ειναι η τελευταια φορα που ασχολουμαι -και γινομαι κακος- θελοντας να προστατευσω καποιους απο ασκοπες σπαταλες.
δικα σας ειναι τα χρηματα, καντε τα οτι θελετε, βαλτε μπουστερ, βαλτε τουρμο-ταϊμερ, βαλτε μπλιμπλικια, βαλτε οτι σας κατεβει. :original:

z3 2.2
11-04-11, 14:26
ριχνω ποστ τρελο
το sprint booster επιταχυνει το κοψιμο των βασεων του κινητηρα

Stathis
11-04-11, 19:29
ασε ρε μητσο... που ξερεις εσυ απο αυτοκινητα...?
κανε καμια βολτα με τη βεσπα...

panos90
11-04-11, 22:26
να πω οτι το ειχα βαλει κιολας...

εσεις οι ιδιοι το ειπατε οτι βελτιωνει την αποκριση του ηλεκτρογκαζου..
και μαλιστα το εχετε δοκιμασει κιολας.
δηλαδη μειωνεται το χρονικο διαστημα απο την στιγμη που πατησεις γκαζι μεχρι να ανοιξει η πεταλουδα.
αρα βελτιωνεται και η ρεπριζ στο χρονικο διαστημα που αφορα την παραπανω ενεργεια..
μετα το αμαξι παει ιδια.. δεν πηρε αλογα.
τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο.

ουτε παραπληροφορω ουτε τιποτα..
αν το κανω μαλλον δεν ειπωθηκε καλα απο εσας κατι παραπανω.
εγω ενα συμπερασμα εβγαλα (απο αυτα που διαβαζω εδω μεσα) και πεσατε να με φατε.

τωρα αν θα παθει κακο καποιος απο αυτο..
οσο επικινδυνο ειναι να πατησεις το sport (σε αμαξια που το εχουν) αλλο τοσο ειναι και αυτο.. (γνωμη μου)

τελος και απο μενα :)

katsaraios
11-04-11, 22:36
Νομιζω οτι αυτο που ηθελε να τονισει ο Σταθης ειναι
οτι πολλες φορες γραφονται πραγματα που δεν ισχυουν και παρασυρονται σε ασκοπο εξοδο οσοι διαβαζουν η ακουνε ,δεν ειναι και πολυ μακρια απο την πραγματικοτητα αυτο το γεγονος.....
ολοι εχουμε γνωμη και κριση ,εκει που καποιος ρωταει ομως για να πληρωσει κιολας για κατι ,ας ειμαστε προσεκτικοι ειδικα αν δεν εχουμε ιδια γνωση του θεματος...

Vasilis
11-04-11, 22:49
Νομιζω οτι αυτο που ηθελε να τονισει ο Σταθης ειναι
οτι πολλες φορες γραφονται πραγματα που δεν ισχυουν και παρασυρονται σε ασκοπο εξοδο οσοι διαβαζουν η ακουνε ,δεν ειναι και πολυ μακρια απο την πραγματικοτητα αυτο το γεγονος.....
ολοι εχουμε γνωμη και κριση ,εκει που καποιος ρωταει ομως για να πληρωσει κιολας για κατι ,ας ειμαστε προσεκτικοι ειδικα αν δεν εχουμε ιδια γνωση του θεματος...

..και εκει ακριβως οι γνωμες δυιστανται ρε πατριωτη!

αν ειχα στην κατοχη μου παλι ενα θεοβαρο αυτοκινητο με λιγους ιππους,

παλι θα το αγοραζα ανεπιφυλακτα...κ εχω ιδια γνωση στο προιον!thumb

Stathis
12-04-11, 01:09
να πω οτι το ειχα βαλει κιολας...

εσεις οι ιδιοι το ειπατε οτι βελτιωνει την αποκριση του ηλεκτρογκαζου..
και μαλιστα το εχετε δοκιμασει κιολας.
δηλαδη μειωνεται το χρονικο διαστημα απο την στιγμη που πατησεις γκαζι μεχρι να ανοιξει η πεταλουδα.
αρα βελτιωνεται και η ρεπριζ στο χρονικο διαστημα που αφορα την παραπανω ενεργεια..
μετα το αμαξι παει ιδια.. δεν πηρε αλογα.
τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο.

ουτε παραπληροφορω ουτε τιποτα..
αν το κανω μαλλον δεν ειπωθηκε καλα απο εσας κατι παραπανω.
εγω ενα συμπερασμα εβγαλα (απο αυτα που διαβαζω εδω μεσα) και πεσατε να με φατε.

τωρα αν θα παθει κακο καποιος απο αυτο..
οσο επικινδυνο ειναι να πατησεις το sport (σε αμαξια που το εχουν) αλλο τοσο ειναι και αυτο.. (γνωμη μου)

τελος και απο μενα :)

φιλε μου δεν επεσε να σε φαει κανεις.
απλως ειναι λαθος τα συμπερασματα σου.

οι επιδοσεις ενος αυτοκινητου καθοριζονται χοντρικα απο την ιπποδυναμη και το βαρος.
υπαρχουν κι αλλες παραμετροι βεβαιως οπως η μεταδοση, οι τροχοι, τα ελαστικα κλπ αλλα δεν μας απασχολουν εφοσον θα μιλησουμε για το ιδιο αυτοκινητο.

η αλλαγη λοιπον στους χαρτες του γκαζιου ΔΕΝ επιφερει καλυτερευση των επιδοσεων. ειναι πολυ ευκολο να το καταλαβει κανεις αυτο.
το κουμπι σπορτ δεν προσθετει κατι ουτε το καλωδιο του μπουλεκου (εξαιρειται το κουμπι power των Μ που αυξανει την ιπποδυναμη αλλαζοντας ολη τη χαρτογραφηση).

ετσι απο τη στιγμη που δεν μεταβληθηκε ουτε το βαρος ουτε η δυναμη του αυτοκινητου οι επιδοσεις σου θα ειναι απολυτως ιδιες φιλε μου. τοσο απλα.

και για να θυμηθουμε και λιγο φυσικη γυμνασιου, εδω μιλαμε για το δευτερο νομο του νευτωνα.
a = F/m

απο τη στιγμη λοιπον που δεν αλλαζει το F και το m, δεν μεταβαλεται το a, οσα βραβεια και να παρει ο μπουλεκος...thumb

ανθρωπος που δεν αντιλαμβανεται ουτε τοσο βασικα πραγματα που τα ξερουν και μικρα παιδια (και δεν εννοω εσενα) τι να πουμε...?
μεγεια του με χαρα του και η γνωση του και το πουστερ! :original:

turbodog
12-04-11, 01:31
...βαλτε ενα μαλακοτερο ελατηριο κατω απο το πενταλ του γκαζιου. Το ιδιο αποτελεσμα θα εχετε (μιας και το ελαφρυτερο πεταλ θα το πατατε πιο ευκολα και περισσοτερο οποτε θα εχετε το ιδιο αποτελεσμα στην αισθηση μιας και αυτο ειναι το μονο που βελτιωνει το booster) και θα γλυτωσετε και τα λεφτα. Εναλλακτικα μπορειτε να ασχοληθητε με την εκγυμναση του δεξιου κατω ακρου ωστε με την μυικη ενδυναμωση να πατατε πιο ευκολα το πεταλ του γκαζιου :original:
Το παραπανω μπορει καποιοι να το παρουν σαν αστειο (και οντως ετσι ειναι,για αστειο το λεω) αλλα δυστυχως αυτην ειναι και η πραγματικοτητα για την αποτελεσματικοτητα του συγκεκριμενου προιοντος

stavr
12-04-11, 01:54
παιδια ...και γω το σκεφτομουν να το βαλω....με αυτα που διαβαζω βεβαια ....ψιλο-χοντρο μπερδευτικα !!! Απο φιλαρακι με Χ3 2lt td, 320 καμπριο και φιατ παντα 100hp....εχω ακουσει τα καλυτερα...το χει και στα 3 αυτοκινητα. Βασιλη ειπες για σχεση βαρους / ιπποδυναμης, στο δικο μου το αυτοκινητο θα το βαζες (320ci ε46 2000)???

jonmedic
12-04-11, 02:51
φιλε μου δεν επεσε να σε φαει κανεις.
απλως ειναι λαθος τα συμπερασματα σου.

οι επιδοσεις ενος αυτοκινητου καθοριζονται χοντρικα απο την ιπποδυναμη και το βαρος.
υπαρχουν κι αλλες παραμετροι βεβαιως οπως η μεταδοση, οι τροχοι, τα ελαστικα κλπ αλλα δεν μας απασχολουν εφοσον θα μιλησουμε για το ιδιο αυτοκινητο.

η αλλαγη λοιπον στους χαρτες του γκαζιου ΔΕΝ επιφερει καλυτερευση των επιδοσεων. ειναι πολυ ευκολο να το καταλαβει κανεις αυτο.
το κουμπι σπορτ δεν προσθετει κατι ουτε το καλωδιο του μπουλεκου (εξαιρειται το κουμπι power των Μ που αυξανει την ιπποδυναμη αλλαζοντας ολη τη χαρτογραφηση).

ετσι απο τη στιγμη που δεν μεταβληθηκε ουτε το βαρος ουτε η δυναμη του αυτοκινητου οι επιδοσεις σου θα ειναι απολυτως ιδιες φιλε μου. τοσο απλα.

και για να θυμηθουμε και λιγο φυσικη γυμνασιου, εδω μιλαμε για το δευτερο νομο του νευτωνα.
a = F/m

απο τη στιγμη λοιπον που δεν αλλαζει το F και το m, δεν μεταβαλεται το a, οσα βραβεια και να παρει ο μπουλεκος...thumb

ανθρωπος που δεν αντιλαμβανεται ουτε τοσο βασικα πραγματα που τα ξερουν και μικρα παιδια (και δεν εννοω εσενα) τι να πουμε...?
μεγεια του με χαρα του και η γνωση του και το πουστερ! :original:

κοιταξε αν και δεν μαρεσει να παιρνω το μερος καμιας πλευρας σε αντιπαραθεσεις ...αλλο σου λεει ο φιλος....σου μιλαει για τον παραγοντα χρονο (Τ)....αν σε χρονο Τ =1 δευτερολεπτο με το μπλιμλικι εχεις ηδη ανοιξει την πεταλουδα σου τερμα και εχεις καψει χ παραπανω καυσιμο εχεις παρει E κινητικη ενεργεια ,,,αν ομως δεν ανοιξε η πεταλουδα καθολου αυτο το δευτερολεπτο τοτε πηρες 0 ..αρα τα συμπερασματα αν εχεις βγαλει την βασικη εκπαιδευση σε σχολειο και οχι στο ουφατζιδικο της γειτονιας ειναι οτι το μπλιμλικι δουλευει εστω και για αυτο το δευτερολεπτο,,,αυτα

Vasilis
12-04-11, 08:00
παιδια ...και γω το σκεφτομουν να το βαλω....με αυτα που διαβαζω βεβαια ....ψιλο-χοντρο μπερδευτικα !!! Απο φιλαρακι με Χ3 2lt td, 320 καμπριο και φιατ παντα 100hp....εχω ακουσει τα καλυτερα...το χει και στα 3 αυτοκινητα. Βασιλη ειπες για σχεση βαρους / ιπποδυναμης, στο δικο μου το αυτοκινητο θα το βαζες (320ci ε46 2000)???

σταυρακο καλημερα...

εγω ''ειχα'' το 318ci 2000cc cabrio!

η πρωτη φορα που χαρηκα το αυτοκινητο μου κ κυριολεκτω ήταν οταν τοποθετησα το εν λογω μπλιμπλικι μετα απο δωρεα του φιλου κ συμφορουμιτη Vanvic!
Το παιδι το εβγαλε γιατι τοποθετησε κομπρεσσορα , οπως καταλαβαινεις δεν του ηταν χρησιμο πλεον!
Ωστοσο τον πρωτο καιρο το χα ανελλιπως κ μεσα στην πολη αλλα κ σε ταξιδια (αλλη φαση)
Το μπλιμπλικι που χα εγω ηταν το πρωτογονο...με on off απλα!
Μεταγενεστερα βγηκε το καινουργιο με διαβαθμισεις (δεν το χω δοκιμασει),αλλα σαφως θα ναι καλυτερο (απο οτι εχω ακουσει)

Το αποτομο μπαμ μεσα στην πολη με κουρασε μετα απο καιρο,το τονιζω γιατι αν ειχα αυτο με τις διαβαθμισεις θα ηταν πιο ηπια τα πραγματα *(γι αυτο αλλωστε το αναβαθμισε κ ο κατασκευαστης)

Απο την αρχη αυτου του θρεντ,αυτοι που υποστηριζουμε το εν λογω μπλιμπλικι ,λεμε οτι ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΛΟΓΑ!

Αλλαζει η αισθηση του αυτοκινητου απλα, γινεται πιο σπορ στη ανταποκριση του γκαζιου!
Σαφως θα υπηρχαν κ αλλοι τροποι να το κερδισεις αυτο!
Ισως με εναν προγραμματισμο, ο οποιος θα κοστιζε παραπανω κ δεν θα χε επιστροφη παρα μονο με επαναπρογραμματισμο!

Το μπουστερ εχει το off>..κ αν σε κουρασει ή θες πιο ηπια οδηγηση την απολαμβανεις με ενα κλικ!!

Ουτε εμπορευομαι φυσικα το προιον αλλα ουτε γνωριζω προσωπικα κ τον κατασκευαστη!

Υποστηριζω την αποψη κ της γνωμη για το προιον του εφοσον το δοκιμασα κ εμεινα απολυτα ευχαριστημενος!

Αν το πουλουσε 50 ευρω μονο ειμαι σιγουρος οτι θα το βαζαμε ολοι κ στο 2ο κ στο 3ο αμαξι μας...

Αν η σχεση τιμης / αποδοσης του προιοντος ειναι αυτη που ενοχλει, σκεφτειτε οτι με τα διπλα κ ισως παραπανω μπορειτε να επιτυχετε αυτο που κανει αυτο με τα μισα χρηματα!

:thanks:

Nino
12-04-11, 12:42
Προσωπικα οσες ενστασεις εχω για το συγκεκριμενο αφορουν τις συνεπειες χρησης του( καταναλωση κλπ).
Η βελτιωση της αποκρισης του γκαζιου ειναι δεδομενη( απο την εμπειρια χρηστων) και η αισθηση που αποκομιζει ο οδηγος ειναι βελτιωση επιταχυνσης κλπ.
OK!!!
Εδω ομως τωρα προκυπτει το εξης θεμα αφου το αναλυσαμε τοσο πολυ....
Ποια ειναι η λειτουργια αυτου του μπλιμπλικιου?
Οταν παρεμβαλλεται μεταξυ του εγκεφαλου τι σημα μεταφερει στην ecu?
αν το μονο που κανει ειναι να μπερδευει τον εγκεφαλο οτι ο οδηγος παταει αποτομα πολυ γκαζι και ως συνεπεια ο εγκεφαλος συμπεριφερεται με την χαρτογραφηση που εχει για αυτην τη περιπτωση, τοτε δεν προσφερει απολυτως τιποτα μιας και αν πατησουμε το γκαζι πολυ θα εχουμε την ιδια αποκριση..
Αν ομως οχι τοτε ο χρονος t που γραφει και ο φιλος θα μεταβληθει μιας και στην ευθυγραμμη ομαλα μεταβαλλομενη κινηση η αποσταση διαρειται με τον χρονο αρα και το νουμερο της επιταχυνσης (α) θα ειναι διαφορετικο...
Τι απο τα δυο συμβαινει με το sprint booster?? oeo!

stratos
12-04-11, 12:43
φιλε μου δεν επεσε να σε φαει κανεις.
απλως ειναι λαθος τα συμπερασματα σου.

οι επιδοσεις ενος αυτοκινητου καθοριζονται χοντρικα απο την ιπποδυναμη και το βαρος.
υπαρχουν κι αλλες παραμετροι βεβαιως οπως η μεταδοση, οι τροχοι, τα ελαστικα κλπ αλλα δεν μας απασχολουν εφοσον θα μιλησουμε για το ιδιο αυτοκινητο.

η αλλαγη λοιπον στους χαρτες του γκαζιου ΔΕΝ επιφερει καλυτερευση των επιδοσεων. ειναι πολυ ευκολο να το καταλαβει κανεις αυτο.
το κουμπι σπορτ δεν προσθετει κατι ουτε το καλωδιο του μπουλεκου (εξαιρειται το κουμπι power των Μ που αυξανει την ιπποδυναμη αλλαζοντας ολη τη χαρτογραφηση).

ετσι απο τη στιγμη που δεν μεταβληθηκε ουτε το βαρος ουτε η δυναμη του αυτοκινητου οι επιδοσεις σου θα ειναι απολυτως ιδιες φιλε μου. τοσο απλα.

και για να θυμηθουμε και λιγο φυσικη γυμνασιου, εδω μιλαμε για το δευτερο νομο του νευτωνα.
a = F/m

απο τη στιγμη λοιπον που δεν αλλαζει το F και το m, δεν μεταβαλεται το a, οσα βραβεια και να παρει ο μπουλεκος...thumb

ανθρωπος που δεν αντιλαμβανεται ουτε τοσο βασικα πραγματα που τα ξερουν και μικρα παιδια (και δεν εννοω εσενα) τι να πουμε...?
μεγεια του με χαρα του και η γνωση του και το πουστερ! :original:


Και όμως εδώ δεν λέμε για τον πρώτο νόμο του Νεύτωνα αλλά για την πρώτη παράγωγο της επιτάχυνσης. Η πρώτη παράγωγος είναι ο ρυθμός μεταβολής του μεγέθους που μετράμε.

Πιο σωστό είναι να πούμε: d(a)/dt = (df(F)/dt) / m

Αυτό ισχύει γιατί η ελκτική δύναμη του κινητήρα που είναι το διάνυσμα F μεταβάλεται με μια συνάρτηση f στον χρόνο t. Η συνάρτηση αποτελείται απο πολλούς παράγωντες όπως οι συνθήκες μέτρησης, η πίεση των ελαστικών, η ποιότητα βενζίνης και μεταξύ άλλων και το πόσο γρήγορα ανοίγει η πεταλούδα. Αφού ανοίγει πιο γρήγορα η πεταλούδα σε χρόνο Δt τότε η ελκτική δύναμη ανακτάται πιο γρήγορα και επομένως υπάρχει διαφορά στην μεταβολή της επιτάχυνσης.

Ο απλουστευμένος νόμος του Νεύτωνα που ανέφερες παραπάνω ισχύει για την ομαλά επιταχυνόμενη κίνηση, δηλαδή για σταθερή επιτάχυνση, δηλαδή για σταθερή ελκτική δύναμη F. Αφου η δύναμη F αλλάζει τότε αλλάζει και ο ρυθμός αλλαγής της επιτάχυνσης a. Οπότε δεν ισχύει αυτό που έγραψες παραπάνω.

panos90
12-04-11, 12:49
φιλε μου δεν επεσε να σε φαει κανεις.
απλως ειναι λαθος τα συμπερασματα σου.

οι επιδοσεις ενος αυτοκινητου καθοριζονται χοντρικα απο την ιπποδυναμη και το βαρος.
υπαρχουν κι αλλες παραμετροι βεβαιως οπως η μεταδοση, οι τροχοι, τα ελαστικα κλπ αλλα δεν μας απασχολουν εφοσον θα μιλησουμε για το ιδιο αυτοκινητο.

η αλλαγη λοιπον στους χαρτες του γκαζιου ΔΕΝ επιφερει καλυτερευση των επιδοσεων. ειναι πολυ ευκολο να το καταλαβει κανεις αυτο.
το κουμπι σπορτ δεν προσθετει κατι ουτε το καλωδιο του μπουλεκου (εξαιρειται το κουμπι power των Μ που αυξανει την ιπποδυναμη αλλαζοντας ολη τη χαρτογραφηση).

ετσι απο τη στιγμη που δεν μεταβληθηκε ουτε το βαρος ουτε η δυναμη του αυτοκινητου οι επιδοσεις σου θα ειναι απολυτως ιδιες φιλε μου. τοσο απλα.

και για να θυμηθουμε και λιγο φυσικη γυμνασιου, εδω μιλαμε για το δευτερο νομο του νευτωνα.
a = F/m

απο τη στιγμη λοιπον που δεν αλλαζει το F και το m, δεν μεταβαλεται το a, οσα βραβεια και να παρει ο μπουλεκος...thumb

ανθρωπος που δεν αντιλαμβανεται ουτε τοσο βασικα πραγματα που τα ξερουν και μικρα παιδια (και δεν εννοω εσενα) τι να πουμε...?
μεγεια του με χαρα του και η γνωση του και το πουστερ! :original:

δεν διαφωνω πουθενα με αυτα που λες και ουτε ερχονται σε αντιθεση με οτι ειπα..

τα μαθηματικουλια 1ης λυκειου δεν αρκουν για να περιγραψουν τη συναρτηση σχεσης μεταξυ δυναμης και επιταχυνσης του αυτοκινητου.

καταρχας αυτος ο τυπος θεωρει οτι ο συντελεστης επιτυχυνσης a ειναι σταθερος.. (διαφορετικα θα γραφοταν ως a(παραμετροι εξαρτησης) )

ποιο αμαξι εχει σταθερο συντελεστη επιταχυνσης?

ειναι συναρτησει αλλων παραμετρων και ΑΝ θελουμε να βγαλουμε συμπερασματα θα πρεπει να μπλεξουμε με παραγωγους κλπ.

αλλα και παλι τα παραπανω δεν αναιρουν αυτο που ειπα γιατι εγω μιλησα για το χρονικο διαστημα που μεσολαβει μεχρι να ανοιξει η πεταλουδα. (το οποιο οπως και ειπατε βελτιωνεται)

να το εξηγησω και μαθηματικα...
οταν εγω παταω το γκαζι στο ΠΑΤΩΜΑ και το αμαξι ΔΕΝ επιταχυνει ακομα. δηλαδη το a=0 τι νοημα εχει η αναγωγη του προβληματος στον μαθηματικο τυπο? μηδεν δυναμη.

εγω το ΜΟΝΟ που ειπα ειναι οτι αν ανοιξει πιο γρηγορα η ρημαδα η πεταλουδα, ε πιο γρηγορα θα ξεκινησει η επιταχυνση του ταφου με τα 1500 κιλα και τα 140 αλογα, απο στην στιγμη που θελησα γκαζι..

μετα το αμαξι παει ΙΔΙΑ.

// με προλαβε ο στρατος.

Nino
12-04-11, 12:56
εγω το ΜΟΝΟ που ειπα ειναι οτι αν ανοιξει πιο γρηγορα η ρημαδα η πεταλουδα, ε πιο γρηγορα θα ξεκινησει η επιταχυνση του ταφου με τα 1500 κιλα και τα 140 αλογα, απο στην στιγμη που θελησα γκαζι..μετα το αμαξι παει ΙΔΙΑ.

// με προλαβε ο στρατος.

Αυτο ακριβως ρωταω δυο post πιο πανω,για πιο λογο και με πιο τροπο ανοιγει πιο γρηγορα η πεταλουδα? απο εκει εξαρτωνται ολα διαβασε και θελω τη γνωμη σου οπως και του Στρατου.

z3 2.2
12-04-11, 13:05
μου φαινεται απιστευτο που διυλιζουμε τον κονοπα με το sprint booster.................

κανει ενα μπραφ οταν πατας το γκαζι και χαιρεσαι!
καιει παραπανω
τρως δισκο στην εκκινηση
καταπονει βασεις και μεταδοση
και τελος ειναι πολυ ακριβο

panos90
12-04-11, 13:18
Αυτο ακριβως ρωταω δυο post πιο πανω,για πιο λογο και με πιο τροπο ανοιγει πιο γρηγορα η πεταλουδα? απο εκει εξαρτωνται ολα διαβασε και θελω τη γνωμη σου οπως και του Στρατου.

με τεχνικους ορους κλπ δεν ξερω να σου απαντησω , δεν ειμαι μηχανολογος, τα μαθηματικουλια ομως δεν ειναι επιστημη μονο των μηχανολογων... thumb

εγω πηρα βαση αυτο που ειπαν και εβγαλα ενα συμπερασμα.. so simple.

ghost-rider
12-04-11, 13:38
Αν καθε φορα αντι να πατα κανεις λιγο το γκαζι, το παταγε τερμα, πως θα πηγαινε το αυτοκινητο?
Φουσκωμενο για να δουμε τι συμβαινει.
Το μπουστερ δινει προπορεια στην κινηση μας.
Και την φουσκωνει. Εσυ πατας προοδευτικα λιγο, αυτο πηγαινει γρηγορα λιγο παραπερα.

Απολυτες επιδοσεις δεν ειναι εφικτο να μεταβληθουν.
Σαφως ομως το αυτοκινητο αποκτα νευρο.
Εχω οδηγησει αυτοκινητο με μπουστερ και εδειχνε πιο... μηχανογκαζο!
Παρολα αυτα πρεπει να εχεις πολυ ελαφρυ ποδι και ηρεμο, για να κρατησεις σταθερο το δεικτη καταναλωσης ο οποιος παιρνει φωτια με τα περα δωθε...

Εχει + και -.
Αλογα δε δινει.
Απολυτες επιδοσεις δεν αλλαζει.
Παρολα αυτα θα ηθελα να το βαλω καποια στιγμη γιατι μου τη σπαει το οτι παταω γκαζι και αυτο ξυπνα μετα απο λιγο.
Αλλα το δινουν πανακριβο ρε γμτ...

Nino
12-04-11, 14:38
Λοιπον επειδη το παρακουρασαμε το θεμα και τελικα ισως να μπερδευουμε περισσοτερο το μελλοντικο χρηστη απο οτι να του λυνουμε αποριες...
Τα πραγματα ειναι πολυ απλα ή κατι αλλαζει ή οχι δεν μπορει να εχεις καλυτερη αποκριση και να μην αλλαζουν οι χρονοι.
Για να συμβει αυτο το μονο που μπορει να συμβαινει ειναι να μπερδευει τον εγκεφαλο και αυτος να συμπεριφερεται με την χαρτογραφηση που εχει για περισσοτερο γκαζι.
Εκει ειναι και η ψευδαισθηση διοτι εμεις παταμε λιγοτερο το γκαζι και νομιζουμε οτι ξαφνικα το αμαξι "ξυπνησε"
Εκει ειναι και παραδοχη οτι μεσα στη πολη ειναι κουραστικο εως επικινδυνο το ιδιο ακριβως θα συνεβαινε αν πατουσαμε το γκαζι περισσοτερο στο "θεωρητικο" σημειο που το sprint booster μεταφερει την ecu (ανοιγμα πεταλουδας)
Τα αποτελεσματα και στις δυο περιπτωσεις ειναι αυξημενη καταναλωση κλπ
Κανεις δεν ειναι φιλος του προμηθευτη και κανεις δεν ειναι εχθρος του.
Οτι κουβεντα εγινε, εγινε μεσα στα πλαισια του θεματος (αυτοκινηση) του φορουμ και μονο καλο κανει οταν ακουγονται διαφορετικες αποψεις.
Προσωπικα θα συνεχισω την κουβεντα και σε καποια συναντηση με καφεδακι γιατι για εμενα εχει ενδιαφερον να αποσαφηνιστει αυτο το θεμα.
Πανο Ε90 οι ερωτησεις δεν αφορουσαν κανενα προσωπικα,ολες οι γνωμες και οι αποψεις ειναι ευπροσδεκτες.
Οσο για το string pooster θα αποτελει all time θεμα διαφωνιας στα forum...

Stathis
12-04-11, 14:45
Οπότε δεν ισχύει αυτό που έγραψες παραπάνω.


δεν διαφωνω πουθενα με αυτα που λες και ουτε ερχονται σε αντιθεση με οτι ειπα..


κοιταξε αν και δεν μαρεσει να παιρνω το μερος καμιας πλευρας σε αντιπαραθεσεις ...αλλο σου λεει ο φιλος....σου μιλαει για τον παραγοντα χρονο (Τ)....αν σε χρονο Τ =1 δευτερολεπτο με το μπλιμλικι εχεις ηδη ανοιξει την πεταλουδα σου τερμα και εχεις καψει χ παραπανω καυσιμο εχεις παρει E κινητικη ενεργεια ,,,αν ομως δεν ανοιξε η πεταλουδα καθολου αυτο το δευτερολεπτο τοτε πηρες 0 ..αρα τα συμπερασματα αν εχεις βγαλει την βασικη εκπαιδευση σε σχολειο και οχι στο ουφατζιδικο της γειτονιας ειναι οτι το μπλιμλικι δουλευει εστω και για αυτο το δευτερολεπτο,,,αυτα


φιλε μου καλε jonmedic, μαλλον το ουφαδικο της γειτονιας επισκεπτονταν αλλοι παρα εγω (δεν ειχε και η γειτονια μου... χεχε), και εξηγουμαι.
αν διαβασεις ολα τα μηνυματα προσεκτικα θα δεις οτι ο πανος υπεθεσε οτι η διαφορα στην αποκριση ειναι 1-1,5 δευτ. επειδη καποιος φιλος που ειχε στο διπλανο καθισμα τοσο το υπολογισε.
αυτο το τελευταιο το ξεπερναω καθως δεν χρειαζεται να το σχολιασουμε.

στο χωρο της αυτοκινησης και της βελτιωσης ειδικοτερα, ενα δευτερολεπτο ισοδυναμει με εναν αιωνα.
ειναι παρα πολυ μεγαλη διαφορα, η οποια βεβαια δεν μπορει να επιτευχθει με ενα καλωδιο που αλλαζει το ηλεκτρικο σημα.

το πουστερ αλλαζει το χαρτη του γκαζιου, δηλαδη το ρυθμο ανοιγματος αυτου.
και αυτο οχι στο τερμα γκαζι (διοτι δεν εχει τι αλλο να ανοιξει) οπως μετρουνται οι επιδοσεις ενος αυτοκινητου.
αρα εκει δεν εχει απολυτως καμια διαφορα.

ας πουμε λοιπον οτι στην αρχικη διαδρομη του γκαζιου ο χρηστης παταει γκαζι 40% και η πεταλουδα ανοιγει στο 25%. αυτο συμβαινει γιατι ετσι ο κατασκευαστης θελησε να γινεται με σκοπο την ομαλη λειτουργια τους χαμηλους ρυπους και την οικονομια.
παω τωρα εγω και αλλαζω αυτη τη σχεση (που καθοριζεται βασει του χαρτη) και την κανω ενα προς ενα.
οσο δηλαδη παταω τοσο ανοιγει. σαφως και θα καταφερω καποια msec διαφορα ανοιγματος στις ενδιαμεσες τιμες, αλλα στο τερμα γκαζι (που αυτο με ενδιαφερει στις μετρησεις ωστε να δω τι κερδισα) -επαναλαμβανω-δεν θα υπαρχει καμια διαφορα.

ας δουμε τωρα και κατι αλλο. αν απο χαμηλα ανοιξω αποτομα ολη την πεταλουδα (οπως κανει το πουστερ) τι θα γινει?
δεν θα μπορεσω να εκμεταλευτω την ανοικτη διαμετρο και λογικα θα εχω λαθος μιγμα και ατελη καυση.
αποτελεσμα αυξηση στην καταναλωση, χωρις ουσιαστικο κερδος.

γι αυτο στα καινουργια αυτοκινητα (σε αντιθεση με τα παλια που ειχαν ντιζα), οσο γκαζι και να πατησει ο οδηγος οι αισθητηρες και ο χαρτης καθοριζουν ποσο γκαζι θα ανοιξει ωστε να εκμεταλευθει πληρως τις εκαστοτε συνθηκες και να πραγματοποιηθει οσο το δυνατον καλυτερη καυση.
ετσι λοιπον δημιουργειται (σε ορισμενους) και η αισθηση της καθυστερησης στην αποκριση.

ενα αλλο θεμα ειναι αυτο που ειπε ο δημητρης. η μικρη υστερηση στην αρχικη διαδρομη του γκαζιου μαζι με τη CDV προσφερουν μεγαλυτερη αντοχη στην καταπονηση και το χρονο, διοτι βοηθουν ωστε να μην υποφερουν μερη του αμαξωματος που ειναι σχετικα ευαισθητα σε αποτομα φορτια.


τελος στον τυπο που εβαλα, ειπα μονος μου οτι ισχυει "χοντρικα"... φυσικα και δεν ισχυει ακριβως διοτι ειναι πολλες αλλες παραμετροι που πρεπει να υπολογισουμε αν θελουμε να ειμαστε 100% ακριβεις, πραγμα που επισης ειπα.
για να αλλαξουν οι επιδοσεις ενος οχηματος πρεπει ή τη δυναμη να επηρεασουμε ή το βαρος. σε αυτη τη λογικη το λαθος που βρισκεται στρατο? γιατι σπευδεις να κανεις μια επισημανση που δεν προσφερει τιποτα (χωρις μαλιστα να καταθεσεις καθαρα την αποψη σου) και δεν βαζεις κι εσυ πουστερ, αλλα ανοιξες ολοκληρο θεμα με τις βελτιωσεις που ΘΑ κανεις? ενα δευτερολεπτο διαφορα (και αντιστοιχα μετρα) με κοστος 200 ευρω δεν σου φτανει να περασεις αυτους που τωρα δεν μπορεις?
χαιρομαι ιδιαιτερα που εχουμε εδω ανθρωπους με καταρτιση και οχι ουφατζηδες. προκαλω λοιπον οποιον θελει να καθησει να υπολογισει μαθηματικα τη διαφορα της επιταγχυνσης με βαση τους χαρτες πριν και μετα πουστερ και να μας πει αν τελικα αυτη ειναι 1-1,5 δευτερολεπτο και σε ποιες συνθηκες.
επισης οποιος θελει μπορει να παρουσιασει και μετρησεις με vbox ωστε να δουμε και στην πραξη την υποτιθεμενη διαφορα.
θα χαρω να παραδεχτω οτι η αποψη μου ειναι λαθος...
οριστε και οι χαρτες...

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/bmw/9df1f31f.jpg

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/bmw/c2571eed.jpg


εως τοτε θα μπορουσαμε να κανουμε μια υποθεση εργασιας (αυθαιρετη φυσικα) και να πουμε οτι αν μετρουσαμε πατωντας το γκαζι μεχρι τη μεση, το πουστερ θα κοροϊδευε την ecu και θα το ανοιγε ολο, ενω αλλιως θα εμενε ως τη μεση. εκει ναι θα ειχαμε μεταβολη της ιπποδυναμης και καποιο κερδος.
ομως αυτη η παραδοχη δεν συμβαινει στην πραγματικοτητα. τουλαχιστον κανεις που να ξερω εγω δεν μετραει πατωντας το μισο ή το 1/4 του γκαζιου (περιοχες που δουλευει κυριως το πουστερ).
και συν τοις αλλοις εκτιμω η διαφορα αυτη θα ηταν πολυ μικροτερη του ενος δευτερολεπτου, ισως ενα δεκατο.
στο wot αν καποιος μου ελεγε οτι το αμαξι χανει κιολας (γιατι ισως μπερδευεται καπου με την παρεμβολη του πουστερ), δεν θα μου φαινοταν περιεργο.

τελος σε οποιον αρεσει η αισθηση, μεγεια του με χαρα του, δεν θα διαφωνησω εδω, αλλα οπως βλεπουμε οι ενθερμοι υποστηρικτες του σιγα σιγα παραδεχονται αυτο που εγραψα απο την αρχη.
το πουστερ αυξανει την καταναλωση και κουραζει μετα απο λιγο καιρο, ετσι κατεληξαν να το εχουν κλειστο!
αρα πως πανε και το προτεινουν? χαχαχαχα

το πιο καλο ποστ ηταν του μητσου... γυμναστε το δεξι ποδι και βαλτε ενα μαλακο ελατηριο να δειτε διαφορα... αααχαχαχαχα
εγραψε!

Jimmakos
12-04-11, 16:21
Κάθομαι και σας διαβάζω απο το μεσημέρι και απο την αρχή....

Ειλικρινά με βραχυκυκλώσατε!

Εγώ θα πω πάρτε ΕΝΑ αυτοκίνητο, πηγαίνεται σε μια ΕΥΘΕΙΑ και μετρήστε χρόνους με τον ΙΔΙΟ οδηγό, με τις ΙΔΙΕΣ συνθήκες, ΜΕ και ΧΩΡΙΣ το πούστερ!

Τότε θα μας λυθούν οι απορίες!
Γιατί το όνομά του τα λέει όλα Spring Booster... Επιταχυντής με λίγα λόγια!

Τώρα να καθόμαστε και ο ένας να λέει δεν κάνει τίποτα και ο άλλος να λέει οτι κάνει προσωπικά περισσότερο με μπερδεύει και γίνονται πολλές παρεξηγήσεις!

:original:

stratos
12-04-11, 19:15
......

τελος στον τυπο που εβαλα, ειπα μονος μου οτι ισχυει "χοντρικα"... φυσικα και δεν ισχυει ακριβως διοτι ειναι πολλες αλλες παραμετροι που πρεπει να υπολογισουμε αν θελουμε να ειμαστε 100% ακριβεις, πραγμα που επισης ειπα.
για να αλλαξουν οι επιδοσεις ενος οχηματος πρεπει ή τη δυναμη να επηρεασουμε ή το βαρος. σε αυτη τη λογικη το λαθος που βρισκεται στρατο? γιατι σπευδεις να κανεις μια επισημανση που δεν προσφερει τιποτα (χωρις μαλιστα να καταθεσεις καθαρα την αποψη σου) και δεν βαζεις κι εσυ πουστερ, αλλα ανοιξες ολοκληρο θεμα με τις βελτιωσεις που ΘΑ κανεις? ενα δευτερολεπτο διαφορα (και αντιστοιχα μετρα) με κοστος 200 ευρω δεν σου φτανει να περασεις αυτους που τωρα δεν μπορεις?

.......


Πρώτα απο όλα, όταν αναφερόμαστε σε αποδείξεις και σε απαράβατους νόμους που ισχύουν όπως ο τρίτος νόμος του Νεύτωνα (edit: δεύτερος ήθελα να γράψω και έκανα λάθος) και όταν αναφερόμαστε σε μηχανήματα ακριβείας όπως είναι ένα αυτοκίνητο δεν μπορούμε να λέμε ανφορές "χοντρικά".

Σε αυτή τη λογική το λάθος δεν βρίσκεται στην μάζα που είναι σταθερό μέγεθος αλλά στην δύναμη F. Δεν είναι σταθερό μέγεθος και μεταβάλεται. Οπότε δεν ισχύει μόνο ο πρώτος νόμος του Νεύτωνα αλλά και οι επιμέρους παράγωγοι. Και αυτό που νιώθει ένας άνθρωπος σε ένα αυτοκίνητο δεν είναι η επιτάχυνση, αλλά η μεταβολή της επιτάχυνσης που έχει να κάνει και με την άνεση. Δηλαδή η πρώτη παράγωγος του a που υφίσταται όπως και να το κάνουμε αφού μεταβάλεται το F στον χρόνο. Και αυτά δεν είναι απλή φυσική γυμνασίου, είναι μαθηματικά πανεπιστημίου που τουλάχιστον με τις γνώσεις που έχεις περιμένω να τα ξέρεις και να μπορείς να τα τεκμηριώσεις. Αφού η μέγιστη F έρχεται νωρίτερα απλά υπάρχει και μεγαλήτερος ρυθμός επιτάχυνσης.

Και δεν πιστεύω οτι η επισύμανση δεν προσφέρει τίποτα. Αφού δεν μπορούμε να νιώσουμε την αίσθηση που αποκομίζει κάποιος απο την εφαρμογή τότε την τεκμηριώνουμε με μαθηματικά και φυσική που είναι απαράβατοι κανόνες.


Δευτερον, "πούστερ" (το οποίο αποτελει δυσφήμιση του προιόντος με αυτή την ονομασία και απαγορεύεται απο του κανονες του φόρουμ) δεν βάζω γιατί δεν το έχω ανάγκη για δύο λόγους. Με 306 ίππους απο μαμά δεν το έχω ανάγκη και επιπροσθέτως την λειτουργία του sprint booster μπορώ να την κάνω με μία ρύθμιση απο τον παράλληλο εγκέφαλο που έχω. Οπότε είναι περιτό εξάρτημα για το αυτοκίνητο μου.

Τρίτον 200 ευρώ για μένα δεν είναι τίποτα, και γενικότερα για άτομα που κατέχουν αυτοκίνητα που κοστίζουν τουλάχιστων 30.000 ευρώ δεν είναι μεγάλο πόσο, πόσο μάλλον όταν διατίθεται για δωρεάν δοκιμή.

Z4 DCT
12-04-11, 20:14
Δευτερον, "πούστερ" (το οποίο αποτελει δυσφήμιση του προιόντος με αυτή την ονομασία και απαγορεύεται απο του κανονες του φόρουμ) ί;)









Αν μη τι άλλο αυτο Είναι το θεμιτό σε ένα φόρουμ που θέλει να φωναζει ότι Είναι δίκαιο και παίζει με τους κανόνες

mitsos_chania
12-04-11, 20:19
Τρίτον 200 ευρώ για μένα δεν είναι τίποτα, και γενικότερα για άτομα που κατέχουν αυτοκίνητα που κοστίζουν τουλάχιστων 30.000 ευρώ δεν είναι μεγάλο πόσο, πόσο μάλλον όταν διατίθεται για δωρεάν δοκιμή.


Συγγνωμη για το εκτος θεματος αλλα δεν μπορω να μην σχολιασω την συγκεκριμενη φραση.Πραγματικα με λυπει να διαβαζω απο παιδια της ηλικιας μου οτι καποια λεφτα που για καποιους ειναι κατι πολυ σημαντικο για αυτους δεν ειναι τπτ.Επισης πιστευω οτι οι περισσοτεροι οι οποιοι εχουμε αυτοκινητα χιλιαδων ευρω,οπως και ο Σταθης θελω να πιστευω, τα 200ευρουλακια τα βρισκουμε εξισου σημαντικα.:thumbsdown:

Οσο για το μπουστερ υπαρχουν αυτοκινητα και αυτοκινητα.Για παραδειγμα στο 307 της αδερφης μου θα εκανε καλη δουλεια γιατι η αποκριση του γκαζιου ειναι απαραδεκτη.Επισης το εχω δοκιμασει και στου deep το Ζ πριν απο παααααααρα πολυ καιρο και τον ευχαριστω γιαυτο και οντως εκανε δουλεια.Ομως δεν το τοποθετησα γιατι θεωρω οτι ειναι υπερτιμημενο για αυτα που προσφερει

Vasilis
12-04-11, 21:29
θα παρακαλουσα να μεινουμε στο θεμα μας!


ευχαριστω για την κατανοηση!

καλη συνεχεια σε ολους!

Stathis
12-04-11, 22:11
Αν μη τι άλλο αυτο Είναι το θεμιτό σε ένα φόρουμ που θέλει να φωναζει ότι Είναι δίκαιο και παίζει με τους κανόνες

για πες μας γιαννη, ποιο ειναι το αθεμιτο και το θεμιτο?
δεν αντιλαμβανομαι το ποστ σου... :original:


υ.γ.: στο στρατο θα απαντησω σε λιγο...

Z4 DCT
12-04-11, 22:27
για πες μας γιαννη, ποιο ειναι το αθεμιτο και το θεμιτο?
δεν αντιλαμβανομαι το ποστ σου... :original:


υ.γ.: στο στρατο θα απαντησω σε λιγο...

Σταθη θεωρεις σωστο εσυ, ενας απο τους ιδιοκτητες του φορουμ να χαρακτηριζεις τοσο ασχημα ενα προς πωληση αξεσουαρ αυτοκινητου?
Ειδικα σε ενα φορουμ που εχει θεμα το αυτοκινητο?
Οκ δεν σου αρεσει και δεν το θεωρεις σωστο αξεσουαρ και η αποψη σου σεβαστη, αλλα με το να αναφερεσαι σε αυτο με τοσο προσβλητικη λεξη και οχι μια φορα μονο, ε τοτε να μου επιτρεψεις να διαφωνησω μαζι σου. (χωρις καν ποτε να εχω τοποθετησει σε αμαξι μου ποτε το εν λογο αξεσουαρ)


edit: πιστευω να σε καλυψω στο ποστ που ακολουθει γιαννη μου...

Panos 316T
12-04-11, 22:34
να πω και γω την λαλακια μου...
οταν εχουμε δυο ιδια αμαξια στημενα στο φαναρι και το ενα εξαυτων φοραει το εν λογω εξαρτημα,ποιο γρηγορα θα πεταχτει αυτο που το φοραει.
η διαφορα που θα αποκτησει θα παραμεινει σταθερη γιατι απλουστατα δεν αποδιδει περισσοτερη δυναμη.
η απορια μας θα πρεπει να εινα ΠΟΣΟ ποιο γρηγορα...
τα μειον που αναφερθηκαν ισχυουν και στα μαμα.

stratos
12-04-11, 22:50
Συγγνωμη για το εκτος θεματος αλλα δεν μπορω να μην σχολιασω την συγκεκριμενη φραση.Πραγματικα με λυπει να διαβαζω απο παιδια της ηλικιας μου οτι καποια λεφτα που για καποιους ειναι κατι πολυ σημαντικο για αυτους δεν ειναι τπτ.Επισης πιστευω οτι οι περισσοτεροι οι οποιοι εχουμε αυτοκινητα χιλιαδων ευρω,οπως και ο Σταθης θελω να πιστευω, τα 200ευρουλακια τα βρισκουμε εξισου σημαντικα.:thumbsdown:

Οσο για το μπουστερ υπαρχουν αυτοκινητα και αυτοκινητα.Για παραδειγμα στο 307 της αδερφης μου θα εκανε καλη δουλεια γιατι η αποκριση του γκαζιου ειναι απαραδεκτη.Επισης το εχω δοκιμασει και στου deep το Ζ πριν απο παααααααρα πολυ καιρο και τον ευχαριστω γιαυτο και οντως εκανε δουλεια.Ομως δεν το τοποθετησα γιατι θεωρω οτι ειναι υπερτιμημενο για αυτα που προσφερει

Δημήτρη όπως και στους άλλους συμφορουμήτες ζητώ συγνώμη για το παραπάνω πόστ. Ηθελα να εκφράσω κάτι άλλο αλλά δεν το έχω πολύ στα γραπτά οπότε συγχωρήστε με.

Ηθελα να πώ οτι το προιόν είναι διαθέσιμο προς πώληση αφού γίνει δοκιμή. Για να γίνει ένας προγραμματισμός και ταυτόχρονη αυξηση ιπποδύναμης και αλλαγής χαρτογράφησης γκαζιού χρειάζονται στην καλήτερη 750 - 800 euro. 200 ευρώ δεν είναι πολλά για μόνο αλλαγή στην χαρτογράφηση γκαζιού για κάτι που μπορείς να δοκιμάσεις πρίν και όχι να αγοράσεις και να μετανειώσεις

Stathis
12-04-11, 22:50
Πρώτα απο όλα, όταν αναφερόμαστε σε αποδείξεις και σε απαράβατους νόμους που ισχύουν όπως ο τρίτος νόμος του Νεύτωνα (edit: δεύτερος ήθελα να γράψω και έκανα λάθος) και όταν αναφερόμαστε σε μηχανήματα ακριβείας όπως είναι ένα αυτοκίνητο δεν μπορούμε να λέμε ανφορές "χοντρικά".

Σε αυτή τη λογική το λάθος δεν βρίσκεται στην μάζα που είναι σταθερό μέγεθος αλλά στην δύναμη F. Δεν είναι σταθερό μέγεθος και μεταβάλεται. Οπότε δεν ισχύει μόνο ο πρώτος νόμος του Νεύτωνα αλλά και οι επιμέρους παράγωγοι. Και αυτό που νιώθει ένας άνθρωπος σε ένα αυτοκίνητο δεν είναι η επιτάχυνση, αλλά η μεταβολή της επιτάχυνσης που έχει να κάνει και με την άνεση. Δηλαδή η πρώτη παράγωγος του a που υφίσταται όπως και να το κάνουμε αφού μεταβάλεται το F στον χρόνο. Και αυτά δεν είναι απλή φυσική γυμνασίου, είναι μαθηματικά πανεπιστημίου που τουλάχιστον με τις γνώσεις που έχεις περιμένω να τα ξέρεις και να μπορείς να τα τεκμηριώσεις. Αφού η μέγιστη F έρχεται νωρίτερα απλά υπάρχει και μεγαλήτερος ρυθμός επιτάχυνσης.

στρατο πραγματικα με απογοητευει και με στεναχωρει τετοιου επιπεδου και υφους απαντηση διοτι ειδικα απο εσενα περιμενα περισσοτερα.
αναλωνεσαι στην προσπαθεια να καταρριψεις καποια λεγομενα που στηριζονται στην κοινη λογικη και σε βασικες αρχες. εως εκει ομως.
εγω λοιπον κανω λαθος, και δεν εχω καμια γνωση.
εσυ που ξερεις, δεν ειδα να κανεις καμια τεκμηριωση και σε τιποτα. αναλωνεσαι σε ακατασχετη φλυαρια.
στο προηγουμενο ποστ καλεσα οποιον εχει αλλη αποψη (οτι το πουστερ βελτιωνει την επιταγχυνση δηλαδη), να το αποδειξει αυτο μεσω των εξελιγμενων μαθηματικων που ξερει και, εγω ο "μπακαλης" που κανω λαθος δεν ξερω. για να μην κουραστειτε εβαλα και τους χαρτες ωστε να τους μελετησετε και να υποστηριξετε καλυτερα τις αποψεις σας.
εμπρος λοιπον στρατο περιμενω.



Και δεν πιστεύω οτι η επισύμανση δεν προσφέρει τίποτα. Αφού δεν μπορούμε να νιώσουμε την αίσθηση που αποκομίζει κάποιος απο την εφαρμογή τότε την τεκμηριώνουμε με μαθηματικά και φυσική που είναι απαράβατοι κανόνες.
αυτο λεω κι εγω στρατο. για αυτο ειπα οτι η αποψη σου δεν προσφερει τιποτα.
δεν την τεκμηριωσες. εμπρος λοιπον -επαναλαμβανω- να σε δουμε!
θα χαρω να διαβασω την τεκμηριωση των σφαλματων μου και να αλλαξω την αποψη μου περι του μαραφεριου εφοσον αποδειξεις οτι δεν ειναι σωστη.



Δευτερον, "πούστερ" (το οποίο αποτελει δυσφήμιση του προιόντος με αυτή την ονομασία και απαγορεύεται απο του κανονες του φόρουμ) δεν βάζω γιατί δεν το έχω ανάγκη για δύο λόγους. Με 306 ίππους απο μαμά δεν το έχω ανάγκη και επιπροσθέτως την λειτουργία του sprint booster μπορώ να την κάνω με μία ρύθμιση απο τον παράλληλο εγκέφαλο που έχω. Οπότε είναι περιτό εξάρτημα για το αυτοκίνητο μου.

χεχεχε, αυτο ειναι που λενε η αλεπου 100 χρονων και το αλεπουδακι 110.
θα σου υπενθυμισω στρατο μου, οτι τους κανονες τους οποιους επικαλεισαι εγω τους εβαλα.
οπως και εγω σε προτεινα ωστε να φροντιζεις για την τηρηση τους.
εδω λοιπον δεν γινεται δυσφημιση καποιου προϊοντος. γινεται χιουμοριστικη-χαβαλεδιαρικη παραφραση του ονοματος.
τεκμηριωσε μου λοιπον (εσυ που εισαι οπαδος της τεκμηριωσης) σε τι συνισταται η δυσφημιση.
κατηγορησα το προϊον οτι πραγματοποιει κατι λιγοτερο αυτα που υποσχεται?
κατ' αρχας δεν κατηγορησα καν το προϊον.
διοτι το προϊον και ο κατασκευαστης του δεν υποσχονται πουθενα οτι βελτιωνουν τις επιδοσεις και τις επιταγχυνσεις κατα 1-1,5 δευτ. οπως αναφερθηκε πιο πανω.
αντιθετως προσπαθησα να εκφρασω μια αποψη η οποια θα αποτελεσει αντιβαρο σε ενθερμες παροτρυνσεις αγορας του προϊοντος απο καποιους αλλους που ειτε:
-δεν ξερουν καν πως δουλευει,
-υποστηριζουν πραγματα που δεν υποστηριζει ουτε αυτος που το πουλαει,
-δεν το εχουν καν δοκιμασει,
-οι ιδιοι το εχουν βγαλει,
αλλα κατα τα αλλα το προτεινουν θερμα!
φυσικα η επιλογη ειναι του αναγνωστη. δεν απαγορευσα απο κανεναν να το παρει αν του αρεσει...
απλα προσπαθησα να του δωσω τροφη για σκεψη ωστε να αποφασισει καλυτερα που θα διαθεσει τα 200 ευρω του.




Τρίτον 200 ευρώ για μένα δεν είναι τίποτα, και γενικότερα για άτομα που κατέχουν αυτοκίνητα που κοστίζουν τουλάχιστων 30.000 ευρώ δεν είναι μεγάλο πόσο, πόσο μάλλον όταν διατίθεται για δωρεάν δοκιμή.

200 ευρω δεν ειναι τιποτα για την οικογενεια σου θελεις να πεις. πραγμα που καθολου δεν με αφορα, αλλα μια και το αναφερεις ο ιδιος απ΄οτι ξερω δεν εργαζεσαι ακομα ωστε να μπορεις να εκστομισεις τετοια προκλητικη κουβεντα.
οταν λοιπον θα κερδισεις το πρωτο ευρω της καριερας σου, τοτε θα μπορεσεις με τις δικες σου πλατες να επιλεγεις που θα πετας 200 ή 2000 ευρω. και μαλιστα να υπερηφανευσαι γι αυτο δημοσια.
και τοτε θα δεις οτι το χρημα θα αποκτησει μεγαλυτερη αξια και θα το πονας πολυ περισσοτερο (αφου θα το εχεις δουλεψει ο ιδιος).



Τρίτον και τελευταίο, το ποιούς θα περάσω είναι δικό μου θέμα. Αν δεν σου αρέσει το thread με τις μελλοντικές μου βελτιώσεις μην το διαβάζεις και μην απαντάς, δεν σε υποχρέωσε κανένας. Αν δεν μπορώ να περάσω κάποιους που δεν μπορώ δεν το ξέρεις. Ωρες ώρες σκέφτεσαι σαν κοντράκιας Στάθη
φυσικα και ειναι δικο σου θεμα. να μας συγχωρεις κιολας οσοι προσπαθουμε και ανησυχουμε για την ασφαλεια σου.
οπως και για την αξιοπιστια και την εικονα σου που εχει γελοιοποιηθει σε οσα φορουμ ασχολουνται με bmw και κοντρες...
πραγμα που δεν προκαλεσα εγω ή οποιος αλλος στα "χωνει" γιατι σε συμπαθει, αλλα εσυ με την παιδικη εως νηπιακη συμπεριφορα σου.
εδω μεχρι επεισοδιο κοντεψε να γινει οταν πατησες με το κοκκινο Μ3 λεγοντας ψεματα οτι εισαι νορμαλ...

φυσικα και δεν απαντω στο θεμα σου οπως θα ειδες, διοτι τι να απαντησω σε ανθρωπο που δεν εχει ενταχθει ακομα στην αγορα εργασιας, αλλα προγραμματιζει μετατροπες χιλιαδων ευρω, ενω δεν σκεφτεται καν να αλλαξει λιωμενα λαστιχα... και μαλιστα τα βαζει και φωτογραφια, αναρωτωμενος, "στην ευθεία τι ώφελος έχει το διαφορικό"?
ψαγμενο bmwδακια που να απαξιωνει το μπλοκε διαφορικο, πραγματικα πρωτη φορα συναντω!
απο 2002 εως και Μ6 απο τα πρωτα πραγματα που βελτιωνει καποιος που θελει να παει γρηγορα ειναι το μπλοκε! εσυ ομως δεν το χρειαζεσαι, γιατι δεν ανοιγεις απο πρωτες αλλα απο δευτερες!

τελικα ο κοντρακιας ποιος ειναι, εγω ή εσυ που θα μας τρελανεις με την ανακολουθια σου...:

απο τη μια μας λες δημοσια:

Οχι, δεν ακολουθώ ποτέ γρήγορες διαδρομές τέρμα. ....

Σε σαπουνόδρομους έτσι και αλλιώς δεν το ανοίγω ποτέ....

.... το γεγονός οτι οδηγάω ήρεμα το μειώνει αισθητά....

Τέλος, απο τα γραφόμενα πολλών υπάρχει η ιδέα οτι είμαι μέγα κάφτης. Ελα που δεν είμαι. Ακόμα και στις νηχτερινές δεν παίζω με αυτά με αποτέλεσμα να μένω μερικές φορές πίσω καινα πηγαίνω μετά να βρίσκω τους άλλους για φαγητό.

Πάντως όπως και να έχει, με 500 άλογα ρόδα δεν σημαίνει οτι πηγαίνεις και πάντα τάπα.

ενω απο την αλλη σε αυτο το ποστ μου οπου στα "χωνω" μπας και συνελθεις:


φυσικα και θελεις και σου αρεσει να κοντραρεις, φυσικα και θελεις να φτιαξεις το αυτοκινητο για αυτο το σκοπο και μονο.
καποιους θελεις να περασεις που τωρα δεν μπορεις.
αυτο ειναι πασιφανεστατο.
δεν εισαι ο οδηγος που προλαβες στα 24 χρονια σου να εξαντλησεις ενα πολυ καλο -και δυνατο- αυτοκινητο στον ελληνικο δρομο, ωστε να μη σου φτανουν τα 306 νορμαλ αλογα του και να ζητησεις κι αλλο.

ειναι δε σιγουροτατο οτι με την αυξημενη ιπποδυναμη θα εχεις ακομα μεγαλυτερη δυσκολια να ελεγξεις το αυτοκινητο, το οποιο θα γινει επισης σιγουρα χειροτερο απο πριν, παντου πλην της ευθειας.
η οποια προφανως ειναι η μονη που σε ενδιαφερει (και δικαιωμα σου).

οσο για της καρΓιερες κλπ, μη μας τα λες αυτα εδω (μεταξυ "κατεργαρεων" ειλικρινεια που λεει το ρητο), αφου εχεις δειξει ουκ ολιγες φορες οτι σου αρεσει να ανακατευεσαι και με "σουγιαδες" και με υποτιθεμενα "δικαστηρια" και με διαφορους "αστερες" της ελληνικης κοντροσκηνης... (πραγμα επισης δικαιωμα σου.)

απαντας με θετικο ρεπ και το παρακατω σχολιο!!!

Στόχος: 500 whp 05-04-2011 05:51 PM stratos Σωτότατος ακόμα μια φορά;)

τελικα τι ισχυει στρατο? ειμαι σωστος ή λαθος? γιατι μας μπερδεψες...

Vasilis
12-04-11, 23:14
τζιμακο...θα με συγχωρησεις που το σβηνω αλλα εισαι οφ τοπικ!

φυσικα ο στρατος μπορει να το δει το γραπτο σου μιας κ εχει δικαιωματα μοντ...

ωστοσο θα παρακαλουσα ολους να μεινουμε στο αντικειμενο του θρεντ κ οχι σε κατι που μπορει να παραφραστηκε ή οχι απο τον συγραφεα καποιου ποστ



ευχαριστω!

Jimmakos
12-04-11, 23:17
Ναι Βασίλη δεν υπάρχει θέμα συγνώμη για το off

stratos
12-04-11, 23:17
Στάθη η διαφωνία μου θα εκφραστεί στα "ιδιαίτερα" αυτού του φόρουμ μιας και δεν αφορά τα μέλη μας. Ευχαριστώ για την κατανόηση

Stathis
12-04-11, 23:32
κανεις καποιο λαθος στρατο.
εγω δεν εχω καμια προσωπικη διαφωνια με σενα ή καποιον αλλο.
αντιθετα σε συμπαθω ιδιαιτερα, μ΄αρεσει που εισαι ενθουσιωδης, γι αυτο και στα "χωνω" οπου εκτιμω οτι "υπερστρεφεις"...

ομως οταν εκφραζεις δημοσια αντιρρησεις για καποιες αποψεις πρεπει να τις τεκμηριωνεις και να τις αιτιολογεις, οπως και ο ιδιος λες.

ασχετα λοιπον με οτι θα πουμε εμεις στο μοντ. φορουμ ή στο τηλεφωνο ή απο κοντα, περιμενω να μου πεις -και να αιτιολογησεις βεβαιως- που κανω λαθος περι του μαραφετιου (οτι δηλαδη δεν βελτιωνει τις επιδοσεις, πραγμα που ουτε ο ιδιος ο κατασκευαστης του τολμα να υποστηριξει) στα προηγουμενα ποστ.
και δεν το λεω αυτο για να σε φερω σε δυσκολη θεση, αλλα γιατι με ενδιαφερει να διαβασω την -επιστημονικα τεκμηριωμενη- αποψη σου...thumb

Thomelef
13-04-11, 10:54
το να αλλάξεις την απόκριση του γκαζιού δεν είναι καμμία μα καμμία ουσιαστική βελτίωση στο
αμάξι...είναι ψυχολογικό το θέμα περισόττερο. γιατί??? γιατί πολύ απλά, με το 1/4 του γκαζιού,
έχεις την ίδια απόκριση που θα είχες στα 3/4 του γκαζιού...με λίγα λόγια, νομίζοντας πως έχεις
καβάντζα γκάζι νομίζεις πως κάνεις κάτι...το αν κάνει δουλειά ή όχι, μπορείτε πολύ εύκολα να
το διαπυστώσεται πάντως...πατήστε τέρμα γκάζι και μετά ενεργοποιήστε το μαραφέτι...θα
δείτε ότι στο wot, δεν υπάρχει καμμία μα καμμία διαφορά...είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα, με
το sport button που έχει το αμάξι μου. απλά το κάνει και καλά πιο ξυράφι στην απόκριση του
γκαζιού, και προσωπικά το θεωρώ ολίγον τι περιττό...οκ για καμμιά μπάντα, είναι καλή φάση
να το έχεις, αλλά και πάλι χλιαρά πράγματα, μιάς και μπορείς να βυθίσεις περισόττερο το
πόδι σου στο πεντάλ...ουσιαστικά ξεγελιέσαι, γιατί με λίγο γκάζι παράγεις το ίδιο έργο που
θα παρείγαγες αν πατούσες λίγο παραπάνω...αν αξίζει να δώσεις 200 ευρώ για να μην πατάς
το γκάζι μέχρι κάτω, τότε οκ. εγώ προσωπικά, το θεωρώ πεταμένα λεφτά, όπως είπαν και
2 - 3 άτομα παραπάνω...
επίσεις μου κάνει και εντύπωση που κάποιος πείρε και βραβείο για κάτι τέτοιο, μιάς και η
BMW στο Ε46 Μ3, το βάζει εδω και 10 ολόκληρα χρόνια...

Vasilis
13-04-11, 10:59
το να αλλάξεις την απόκριση του γκαζιού δεν είναι καμμία μα καμμία ουσιαστική βελτίωση στο
αμάξι...είναι ψυχολογικό το θέμα περισόττερο. γιατί??? γιατί πολύ απλά, με το 1/4 του γκαζιού,
έχεις την ίδια απόκριση που θα είχες στα 3/4 του γκαζιού...με λίγα λόγια, νομίζοντας πως έχεις
καβάντζα γκάζι νομίζεις πως κάνεις κάτι...το αν κάνει δουλειά ή όχι, μπορείτε πολύ εύκολα να
το διαπυστώσεται πάντως...πατήστε τέρμα γκάζι και μετά ενεργοποιήστε το μαραφέτι...θα
δείτε ότι στο wot, δεν υπάρχει καμμία μα καμμία διαφορά...είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα, με
το sport button που έχει το αμάξι μου. απλά το κάνει και καλά πιο ξυράφι στην απόκριση του
γκαζιού, και προσωπικά το θεωρώ ολίγον τι περιττό...οκ για καμμιά μπάντα, είναι καλή φάση
να το έχεις, αλλά και πάλι χλιαρά πράγματα, μιάς και μπορείς να βυθίσεις περισόττερο το
πόδι σου στο πεντάλ...ουσιαστικά ξεγελιέσαι, γιατί με λίγο γκάζι παράγεις το ίδιο έργο που
θα παρείγαγες αν πατούσες λίγο παραπάνω...αν αξίζει να δώσεις 200 ευρώ για να μην πατάς
το γκάζι μέχρι κάτω, τότε οκ. εγώ προσωπικά, το θεωρώ πεταμένα λεφτά, όπως είπαν και
2 - 3 άτομα παραπάνω...
επίσεις μου κάνει και εντύπωση που κάποιος πείρε και βραβείο για κάτι τέτοιο, μιάς και η
BMW στο Ε46 Μ3, το βάζει εδω και 10 ολόκληρα χρόνια...




θωμακο

τα πες ολα!

σου εχει σε μια Μ3 αυτο το μαραφετι που ειναι αχρειαστο με τοση δυναμη!

νομιζεις οτι ''εστω κ αν ξεγελαει'' δεν χρειαζεται στον οδηγο ενος κατωτερου (αρκετα) αυτοκινητου σε δυναμη?


τωρα...το αν αξιζει ή οχι τα 200+ ευρω ειναι υποκειμενικο...

για μενα τα αξιζει! (προσωπικη αποψη χωρις κανενα απολυτως οφελος!)

Thomelef
13-04-11, 11:20
βασίλη, διάβασε την πρώτη υπογράμμιση που έκανες...είναι ψυχολογικό το θέμα και τπτ
παραπάνω...αν παίζεις στις 3000 - 4500 στροφές στο 1/4 του γκαζιού, είναι ακριβώς το
ίδιο πράγμα με το αν παίζεις στις ίδιες στροφές, με το γκάζι στην μέση της διαδρομής του.
απλά επειδή ο οδηγός πατάει πολύ λίγο γκάζι και η επιτάχυνση έρχεται νωρίτερα, νομίζει
πως το υπόλοιπο της διαδρομής που μένει, είναι σημαντικό ενώ δεν είναι...ουσιαστικά αν
κάποιος μικραίνει την απόσταση του γκαζιού με κάποιο τρόπο, θα έχει ακριβώς το ίδιο
αποτέλεσμα...το αν αξίζει ή όχι, είναι στην κρίση του καθενός.

Nino
13-04-11, 12:22
το να αλλάξεις την απόκριση του γκαζιού δεν είναι καμμία μα καμμία ουσιαστική βελτίωση στο
αμάξι...είναι ψυχολογικό το θέμα περισόττερο. γιατί??? γιατί πολύ απλά, με το 1/4 του γκαζιού,
έχεις την ίδια απόκριση που θα είχες στα 3/4 του γκαζιού...με λίγα λόγια, νομίζοντας πως έχειςκαβάντζα γκάζι νομίζεις πως κάνεις κάτι...το αν κάνει δουλειά ή όχι, μπορείτε πολύ εύκολα να
το διαπυστώσεται πάντως...πατήστε τέρμα γκάζι και μετά ενεργοποιήστε το μαραφέτι...θα
δείτε ότι στο wot, δεν υπάρχει καμμία μα καμμία διαφορά...είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα, με
το sport button που έχει το αμάξι μου. απλά το κάνει και καλά πιο ξυράφι στην απόκριση του
γκαζιού, και προσωπικά το θεωρώ ολίγον τι περιττό...οκ για καμμιά μπάντα, είναι καλή φάση
να το έχεις, αλλά και πάλι χλιαρά πράγματα, μιάς και μπορείς να βυθίσεις περισόττερο το
πόδι σου στο πεντάλ...ουσιαστικά ξεγελιέσαι, γιατί με λίγο γκάζι παράγεις το ίδιο έργο που
θα παρείγαγες αν πατούσες λίγο παραπάνω...αν αξίζει να δώσεις 200 ευρώ για να μην πατάς
το γκάζι μέχρι κάτω, τότε οκ. εγώ προσωπικά, το θεωρώ πεταμένα λεφτά, όπως είπαν και
2 - 3 άτομα παραπάνω...
επίσεις μου κάνει και εντύπωση που κάποιος πείρε και βραβείο για κάτι τέτοιο, μιάς και η
BMW στο Ε46 Μ3, το βάζει εδω και 10 ολόκληρα χρόνια...

:thumbsup: αυτο ακριβως ειπα και εγω και νομιζω οτι ετσι ακριβως ειναι!!

Thomelef
13-04-11, 12:43
:thumbsup: αυτο ακριβως ειπα και εγω και νομιζω οτι ετσι ακριβως ειναι!!

ακριβώς έτσι είναι κύριε νίνο...:original:
για να πείθεις τον εαυτό σου πως με ρελαντιές, το αμάξι είναι πιο γρήγορο
ενώ θα μπορούσες να κάνεις το ίδιο, πατώντας περισόττερο γκάζι...απο την
στιγμή που αλλάζει ο συγχρονισμός της πεταλούδας στο πάτημα του γκαζιού,
είναι ένα ανώφελο προιόν το οποίο δεν εξυπηρετεί σε τπτ παραπάνω απο ενα
αμάξι που δεν το φοράει...προσωπικά θεωρώ πως με τα ίδια λεφτά, κάποιος
μπορεί να βάλει σωληνάκια υψηλής, καλύτερα υγρά φρένων και να έχει ένα
τελείως διαφορετικό αμάξι σε σχέση με τα φρένα...επίσεις μπορεί να πάρει ένα
ζευγάρι τοπ μάουντς και να παίξει λίγο με την ανάρτηση, και να δεί επίσεις ένα
τελείως διαφορετικό όχημα. θα μπορούσε να πάρει ένα short shift και να έχει
πάλι ένα τελείως διαφορετικό και πιο διασκεδαστικό αυτοκίνητο...πολά μπορεί
να κάνει κάποιος με αυτά τα λεφτά και να το ευχαριστηθεί πολύ περισόττερο
απο το συγκεκριμένο μπλιμπλίκι, γιατί όλα τα παραπάνω, είναι πραγματικές
βελτιώσεις και όχι γκατζετάκια που απλά μας κοροιδεύουν με το δούλεμα που
κάνουν, και μάλιστα εις γνώση μας...thumb

chief
13-04-11, 13:49
Το Μ3 Ε46 ειτε το sport ειναι on, ειτε ειναι off, οταν ο οδηγος εχει τερμα το γκαζι οι επιδοσεις ειναι οι ιδιες.
Το ιδιο και με το μπουστερ σε οποιοδηποτε αμαξι.

HULK
13-04-11, 16:08
Το θεμα ειναι ομως οτι κανεις μεσος οδηγος δεν πατα τερμα το γκαζι για να αλλαξει την επομενη ταχυτητα στον κοφτη σε οδηγηση μεσα στην πολη για αυτο και καποιους του εξυπηρετει οπως εχουν αναφερει.Εγω το παρατηρω αυτο σε ενα toyota corolla που εχουμε 1.3 και αρπαζει απο τις 2.000 στροφες και σε ενα οπελ αστρα 1.4 που αρπαζει απο τις 4.000 στροφες.Το αστρα μεσα στην πολη με κουραζει περισσοτερο παρα τα περισσοτερα αλογα που εχει τα οποια θα βγουν μονο αν πατησω τερμα γκαζι.Δεν εχω εμπειρια απο αυτο το μαραφετι αλλα κατι τετοιο ειναι που θελουν να πουν οσοι φιλοι το εχουν δοκιμασει και τους εχει βολεψει.Στο τερμα γκαζι ειναι που δεν κανει την διαφορα.

Stathis
13-04-11, 18:39
το θεμα εχει γινει εντελως για τον αχιλλεα...

αλλοι παρεξηγουνται που το λεμε πουστερ, αλλοι δεν ξερουν καν τι ειναι αλλα το εκθειαζουν, αλλοι το προτεινουν αλλα οι ιδιοι το εβγαλαν (!), αλλοι ανακαλυψαν δυνατοτητες που δεν τις ξερει ουτε ο μπουλεκος, αλλοι βρηκαν ευκαιρια να τσακωθουν, αλλοι το λενε ακριβο, αλλοι φθηνο, αλλοι πινουν νερο στ' ονομα του, αλλοι ακομα κλαινε τα 200, αλλοι ξεθαβουν τα βιβλια του λυκειου για να τεκμηριωσουν τη μυστηριωδη λειτουργια του, αλλοι το βγαλαν αχρηστο επειδη ζηλευουν, αλλοι λενε οτι Μ3 το εχει απο τη μανα του (χεχεχε το πουλησε στο ντιβιζιον ο μπουλεκος θωμα!), αλλοι βαζουν "thanks" σε αλλους που διατυπωνουν αντιθετες αποψεις...

χαχαχαχα αλαλουμ! :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

ολα αυτα και αλλα πιο ωραια εχουν γινει σε ολα τα αυτοκινητιστικα φορουμς που ασχοληθηκαν με το πουστερ, εδω και χρονια.
απλα το δικο μας ως νεο φορουμ, δεν ειχε στη γκαμα του τετοιο θεμα.
τωρα το αποκτησαμε! :thumbsup:

Monsta
13-04-11, 18:47
το θεμα εχει γινει εντελως για τον αχιλλεα...

αλλοι παρεξηγουνται που το λεμε πουστερ, αλλοι δεν ξερουν καν τι ειναι αλλα το εκθειαζουν, αλλοι το προτεινουν αλλα οι ιδιοι το εβγαλαν (!), αλλοι ανακαλυψαν δυνατοτητες που δεν τις ξερει ουτε ο μπουλεκος, αλλοι βρηκαν ευκαιρια να τσακωθουν, αλλοι το λενε ακριβο, αλλοι φθηνο, αλλοι πινουν νερο στ' ονομα του, αλλοι ακομα κλαινε τα 200, αλλοι ξεθαβουν τα βιβλια του λυκειου για να τεκμηριωσουν τη μυστηριωδη λειτουργια του, αλλοι το βγαλαν αχρηστο επειδη ζηλευουν, αλλοι λενε οτι Μ3 το εχει απο τη μανα του (χεχεχε το πουλησε στο ντιβιζιον ο μπουλεκος θωμα!), αλλοι βαζουν "thanks" σε αλλους που διατυπωνουν αντιθετες αποψεις...

χαχαχαχα αλαλουμ! :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:





ΑΧΑΧΑΧΑ :hystericalbs1: πάρε ένα :thanks:

Thomelef
13-04-11, 19:00
αλλοι λενε οτι Μ3 το εχει απο τη μανα του (χεχεχε το πουλησε στο ντιβιζιον ο μπουλεκος θωμα!)

στο 46άρι Μ3 στάθη το κουμπί sport κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα με το πούστερ.
στο csl έχει άλλη λειτουργεία πιο ουσιώδη. ανοίγει το μπροστινό κλαπέτο της εισαγωγής...
στο Μ6 και στα μεταγενέστερα Μ3, η λειτουργεία του sport είναι τελείως διαφορετική,
και επεμβαίνει σε πάρα πολά πράγματα...το sport στο απλό 46άρι, είναι μια μούφα και
μισή...

Nino
13-04-11, 19:01
Παντως ειναι νομοτελειακο οτι οπου ανακατευτει sprint ή string σε παρεμφερεις η και ξεχωριστες εννοιες... ολα αυτα τα ωραια συμβαινουν!!
:hystericalbs1:
:thanks:

ghost-rider
13-04-11, 19:08
Θεμα με μαγνητακια εξοικονόμησης καυσιμου θα ανοιξουμε?:th_Laie_67-1:
Χιουμορακι, ελπιζω να μην πειραξει κανεναν!:thumbsup:

Περαν της πλακας, προσωπικα θεωρω οτι το μπουστερ δινει ντιζατη αισθηση στο γκαζι και αυτο ειναι +.
Στο κατω κατω δεν ειναι απαραιτητο απο καθε μπαξιμο να παρεις κατι.
Ειναι και η αισθηση στη μεση! Μην το ξεχναμε αυτο...
Αλλιως συγνωμη αλλα επρεπε ολοι να εχετε audi!!!!!:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:


Απλα θεωρω επισης αδικαιολογητη την τιμη του.
Τσονταρεις λιγα ακομα και κανεις αναπρογραμματισμο.
Και αυτος ειναι και ο λογος που δεν το εχω πεταξει πανω ακομα.

Stathis
13-04-11, 19:09
απορω που ειναι η γιωργαρα τοσες μερες...
καποιες πληροφοριες μου λενε οτι ο μπουλεκος αντεγραψε τα σχεδια του γκαζιου απο το csi..
μαλιστα το επομενο μοντελο που τωρα δοκιμαζεται θα εχει και ενσωματωμενη τεραδιαισθηση...
οποιος ενδιαφερεται να το παρει καλο ειναι να περμενει...

S8N
13-04-11, 19:10
Γεια στο στόμα σου! Και μετά τα μαγνητάκια να μελετήσουμε το θέμα των γειώσεων του μοτέρ!

Thomelef
13-04-11, 19:12
θα ανοίγουν τα παράθυρα με πιο μικρό πάτημα του κουμπιού, και το ραδιόφωνο θα πηδάει
2 - 2 τους σταθμούς στο search με ένα μόνο πάτημα...

Stathis
13-04-11, 19:12
οκ ανοιγει θεμα αμεσα!
μολις εξαντληθει κι αυτο παμε στο νερο του καματερου!

gnx
13-04-11, 19:15
...το sport στο απλό 46άρι, είναι μια μούφα και
μισή...

και στο Ζου 4 Μου...

Thomelef
13-04-11, 19:17
και στο Ζου 4 Μου...

άστα να πάνε γιώργη...μας κορόιδεψαν. εγώ νόμιζα πως όταν το πατούσα πείγαινε με 340
άλογα, και όταν δεν το είχες πατημένο με 260...τελικά έμαθα πως το αμαξι πάει πάντα
με 340 άλογα, είτε έτσι είτε αλλιώς.:th_Laie_67-1:

gnx
13-04-11, 19:17
Απο την άλλη όμως όταν έκανα reprogramming το 120 και εγινε reset το γκαζι, το αμάξι για 10 μέρες πέταγε. Μετά ξαναψώφησε...

Z4 DCT
13-04-11, 19:18
Απο την άλλη όμως όταν έκανα reprogramming το 120 και εγινε reset το γκαζι, το αμάξι για 10 μέρες πέταγε. Μετά ξαναψώφησε...

Ρε δε βαζουμε απο ενα μπουστερ στους ασσους??

Stathis
13-04-11, 19:20
Απο την άλλη όμως όταν έκανα reprogramming το 120 και εγινε reset το γκαζι, το αμάξι για 10 μέρες πέταγε. Μετά ξαναψώφησε...

βαλε πουστερ γιωργο, αλλο πραμα!

Monsta
13-04-11, 19:22
..το sport στο απλό 46άρι, είναι μια μούφα και
μισή...

Δε ξέρω τι κάνει το δικό σας μούφα sport κουμπάκι, όταν πατάω πάντως το δικό μου (το αληθινό), ενεργοποιείται η καβούκα και σας περνάω όλους σα σταματημένους. :p

Thomelef
13-04-11, 19:23
Δε ξέρω τι κάνει το δικό σας μούφα sport κουμπάκι, όταν πατάω πάντως το δικό μου (το αληθινό), ενεργοποιείται η καβούκα και σας περνάω όλους σα σταματημένους. :p

ήπως το δικό σου έχει μπούστερ αντί για σπορτ ρε κώστα???

S8N
13-04-11, 19:26
Εμένα πάντως το sport button σκληραίνει το τιμόνι, κάνε πιο ευαίσθητο το γκάζι κι ενεργοποιεί το στόμα της γυναίκας μου:

"Πάλι θα το παίξεις γρήγορος? Αφού δεν το 'χεις."

Monsta
13-04-11, 19:27
ήπως το δικό σου έχει μπούστερ αντί για σπορτ ρε κώστα???

Ναι ρε συ, τη νέα έκδοση. :thumbsup:

Thomelef
13-04-11, 19:27
Εμένα πάντως το sport button σκληραίνει το τιμόνι, κάνε πιο ευαίσθητο το γκάζι κι ενεργοποιεί το στόμα της γυναίκας μου:

"Πάλι θα το παίξεις γρήγορος? Αφού δεν το 'χεις."

:th_Laie_67-1:
έχω λιώσει...