PDA

Επιστροφή στο Forum : Διδαξτε με - εταιρειες σταθερης τηλεφωνιας.



Stamatis
16-02-10, 22:33
Εχω ΟΤΕ.
Πληρωνω μαζι με το ιντερνετ και καποια προγραμματα ομιλιας 60 ευρω το μηνα πανω κατω.
Σκεφτομαι να παω σε αλλο παροχο.
Απαιτουμενα
ιντερνετ με ταχυτητα 2-4
να υποστηριζει το πρωτοκολο του συναγερμου του σπιτιου ιδιο με τα g4 fax
ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ
να μπορω να βρισκω καποιον οταν δεν δουλευει

Εψαξα στο νετ, χαθηκα χειροτερα.
Υπαρχει καποιος που να εχει αλλο παροχο και να ειναι ικανοποιημενος πιο πολυ απο οταν ηταν στον ΟΤΕ;

ευχαριστω πολυ.

Konstantinos E60
16-02-10, 22:38
Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος ποιο αξιόπιστος απο τον ΟΤΕ.Προβλήματα έχουν όλοι και όσο φθηνότερα τόσο χειρότερα...Θα αργήσει πολύ η αξιοπιστία των ιδιωτών στην Ελλάδα.Γνώμη μου.

Vasilis
16-02-10, 22:38
σνουπακο....

θεωρω οτι δεν ειναι διαφημιση να πουμε ο καθενας που ανηκει...καθως κ τις εντυπωσεις του...

εγω ειμαι FORTHNET εδω κ 3 χρονια περιπου .... κ δεν την αλλαζω με τιποτα...!

πληρωνω 80 ευρω το διμηνο....εχω πολυ καλη συνδεση ιντερνετ....κ απεριοριστα αστικα κ υπεραστικα....κ μην αμελησω...μια ωρα τον μηνα δωρεαν σε κινητα...!

συνεργαζεται αψογα με το φαξ μου κ με τον συναγερμο του σπιτιου.....

βρισκω παντα τεχνικο οταν τον χρειαστω....

Δεν εχω κανενα παραπονο...ουτε διακοπες χωρις λογο ....ουτε κατι παρομοιο...!


θα σε προετρεπα ομως να ρωτησεις στην γειτονια σου καλυτερα....μιας κ συναδελος που μενει στην Πετρουπολη...μου χει πει τα χειροτερα για την FORTHNET κ τα καλυτερα για την ΟΝ......

Στην δικη μου περιοχη ισχυουν τα ακριβως αντιθετα....εχω γειτονες που βλαστημησαν με αλλες εταιριες κ κατεληξαν σ αυτην που μαι κ γω...

νομιζω οτι κατι παιζει αναλογα την εταιρια κ την περιοχη...(χωρις να μαι κ βεβαιος)

καλη συνεχεια στην επιλογη σου....

Z4 DCT
16-02-10, 22:39
Σταματη....μετα απο τρομερη εμπειρια απο προσπαθειες της πεθερας μου η οποια μετακομισε σε ολες τις εταιριες της ελλαδας (ισως και αλλοδαπης) σου προτεινω πολυ πολυ εντονα οσο Μαλ@#ς και να ναι ο οτε να μην αλλαξεις.....παρα εξω γινεται χαμος........τουλαχιστον απο δικη μου εμπειρια.....
Ο ενας εκανε δυο μηνες να κανει την συνδεση, ο αλλος δεν ακυρωνε συμβολαιο που υπηρχε ορος οτι μπορει να γινει σε ευλογο διαστημα...κ.α......
Αλλα και παλι φιλε μου η επιλογη ειναι δικη σου!!, γιατι οπως εγω δινω αρνητικο παραδηγμα ειμαι σιγουρος οτι θα υπαρχουν και πολλα θετικα παραδηγματα....

Stamatis
16-02-10, 22:40
Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος ποιο αξιόπιστος απο τον ΟΤΕ.Προβλήματα έχουν όλοι και όσο φθηνότερα τόσο χειρότερα...Θα αργήσει πολύ η αξιοπιστία των ιδιωτών στην Ελλάδα.Γνώμη μου.
Και γω αυτο φοβαμαι.

Kostas_1
16-02-10, 22:41
Κοιτα εχω forthnet. Θα ελεγα οτι ειμαι αρκετα εως πολύ ικανοποιημενος.
Στην αρχη με κουρασαν λιγο μεχρι να οργανωθουν, αλλα τωρα ολα πανε ΟΚ, και σε μια περιπτωση που δεν ειχα τηλεφωνο (απο δικο μας λάθος) σκιστηκαν να με εξυπηρετησουν.

Η μονη προϋπόθεση που θα σου επιστησω τη προσοχη: Να εισαι σε περιοχη που να εχει δικό της δικτυο. Οχι να "παταει" πανω στο δικτυο του ΟΤΕ γιατι τοτε την πατησες....

georggge46
16-02-10, 22:42
Εγω εχω Tellas και ειμαι ευχαριστημενος. Ταχυτητα σταθερα πανω απο 4 και απεριοριστα τηλεφωνα σε σταθερα εντος Ελλαδος και καποιων αλλων χωρων. Πληρωνω 80 ευρω το 2μηνο. Οποτε τους εχω χρειαστει τους βρησκω αμεσως. Βεβαια δεν γνωριζω αυτο που λες για τον συναγερμο.

Konstantinos E60
16-02-10, 22:42
Οσο πιο κοντά σε Δημαρχείο βρίσκεσαι τοσο καλύτερη παροχή υπηρεσιών θα έχεις.(όσον αφορά τις ιδιωτικές)

bomber21
16-02-10, 22:43
Ίσως να μη βοηθήσει πολύ η γνώμη μου αλλά είμαι στον ΟΤΕ εδώ και αρκετά χρόνια και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.Ακόμα και από την βοηθεια της εξυπηρέτησης πελατών.

Έχει και ΟΤΕ απεριόριστα προγράμματα,μπορείς να τα δεις στη σελίδα του (πχ δωρεάν σε αστικά και υπεραστικά και 60 λεπτα προς κινητά + connx σε πολύ λογική τιμή).

Kostas_1
16-02-10, 22:44
Παιδες ολο το μυστικο στις ιδιωτικες εταιρειες ειναι αυτο:


Η μονη προϋπόθεση που θα σου επιστησω τη προσοχη: Να εισαι σε περιοχη που να εχει δικό της δικτυο. Οχι να "παταει" πανω στο δικτυο του ΟΤΕ γιατι τοτε την πατησες....

mitsos_chania
16-02-10, 22:45
Σνουπι εγω εχω να σου προτεινω οτε και συγκεκριμενα connx double-play.Εχει 8mbit internet πολυ σταθερο(σημαντικο αυτο)και απεριοριστα αστικα και υπεραστικα.85ευρωπουλα το διμηνο νομιζω ειναι μια χαρα τιμη

Z4 DCT
16-02-10, 22:50
Σνουπι εγω εχω να σου προτεινω οτε και συγκεκριμενα connx double-play.Εχει 8mbit internet πολυ σταθερο(σημαντικο αυτο)και απεριοριστα αστικα και υπεραστικα.85ευρωπουλα το διμηνο νομιζω ειναι μια χαρα τιμη

Εχω το ιδιοο με 2000 ταχυτητα, και με απεριοριστες αστικες,υπεραστικες και 2 ωρες προς κινητα....εκαι γυρω στα 85

Monsta
16-02-10, 22:51
Φίλε, είχα το ίδιο δίλημμα λόγω μαγαζιού....φοβάμαι απίστευτα να πάω αλλού μη τυχόν και ......καταλαβαίνεις. Έτσι είμαι πιστός στον ΟΤΕ με μια conx στα 2, ενώ δεν είχα ποτέ διακοπή.

Για "ΟΝ" δε το συζητώ......horror stories.....

Πάμε παρακάτω, αποφάσισα το καλοκαίρι να κάνω κάτι για το σπίτι, μιας και μιλάμε οικογενειακώς πολύ με εξωτερικό σε 3 χώρες και επέλεξα Τellas...

...αν εξαιρέσω ένα πρόβλημα το καλοκαίρι που είχε η περιοχή και μείναμε χωρίς τηλ/νο 9 (!!!) μέρες, όλα δουλεύουν τέλεια και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Τώρα στο μαγαζί δεν αλλάζω, γιατί έτσι αλλιώς ο λογ/μός ποτέ δεν υπερβαίνει αυτό που θα πλήρωνα και στη Τελλάς, άρα δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρω....

Konstantinos E60
16-02-10, 22:55
Εγω παλι ξέρω οτι καμία εταιρία δεν έχει δικό της δίκτυο εκτός απο τον ΟΤΕ.Ειδατε καμιά εταιρία να σκάβει για να περάσει γραμμές στην περιοχή σας.Εγώ καμία.Ολες ενοικιάζουν γραμμές απο τον ΟΤΕ και λένε οτι έχουν ιδιόκτητο δίκτυο καθαρά για να προσελκύσουν πελάτες.Και αλοίμονο δεν λεω οτι είναι κακές στην παροχή υπηρεσιών αλλα όσο να΄ναι και ανοργάνωτοι είναι ακόμα εεε και λίγο πόλεμο απο τον Οτε τον έχουν.

Kostas_1
16-02-10, 22:59
Εγω παλι ξέρω οτι καμία εταιρία δεν έχει δικό της δίκτυο εκτός απο τον ΟΤΕ.Ειδατε καμιά εταιρία να σκάβει για να περάσει γραμμές στην περιοχή σας.Εγώ καμία.Ολες ενοικιάζουν γραμμές απο τον ΟΤΕ και λένε οτι έχουν ιδιόκτητο δίκτυο καθαρά για να προσελκύσουν πελάτες.Και αλοίμονο δεν λεω οτι είναι κακές στην παροχή υπηρεσιών αλλα όσο να΄ναι και ανοργάνωτοι είναι ακόμα εεε και λίγο πόλεμο απο τον Οτε τον έχουν.

Σωστα, ετσι ειναι, αλλα τοτε εχουν τεχνικους, νοιαζονται και η εξαρτηση ειναι μικροτερη απο το να πατανε μετα το παγιο του ΟΤΕ...

strof
16-02-10, 23:12
Εγω παλι ξέρω οτι καμία εταιρία δεν έχει δικό της δίκτυο εκτός απο τον ΟΤΕ.Ειδατε καμιά εταιρία να σκάβει για να περάσει γραμμές στην περιοχή σας.Εγώ καμία.Ολες ενοικιάζουν γραμμές απο τον ΟΤΕ και λένε οτι έχουν ιδιόκτητο δίκτυο καθαρά για να προσελκύσουν πελάτες.Και αλοίμονο δεν λεω οτι είναι κακές στην παροχή υπηρεσιών αλλα όσο να΄ναι και ανοργάνωτοι είναι ακόμα εεε και λίγο πόλεμο απο τον Οτε τον έχουν.

Είδα Κωνσταντίνε, την hol που έχει σκάψει όλη την Μυτιλήνη και ξανακλείνει τις τρυπες με χωμα, αντε στην καλύτερη τσιμέντο. Μόνο και μόνο για τα μπινελίκια που τις εχω ριξει γι αυτον τον λογο δεν προκειται να παω σε αυτους και τζαμπα! Κι εγω σταθερά δυάρα του οτε.

stratos
16-02-10, 23:18
Στην Ελλάδα έχω Hellas on-line (HOL) και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Έφυγα απο τον ΟΤΕ γιατί σημαντικά είναι τα τηλέφωνα προς εξωτερικό (Κύπρο) και πάντα η γραμμή ήταν χάλια και αρχούσε 3 sec να έρθει ο ήχος και στις 2 πλευρές. Απο ίντερνετ δεν αντιμετώπισα ποτέ κανένα πρόβλημα και με τις 2 εταιρίες, με την HOL να έχω σταθερή γραμμή πάνω απο 3.6 mbps στην γραμμή των 4.

Αν είχε στην περιοχή μου θα έβαζα Forthnet με κλειστά τα μάτια. Μόνο καλά λόγια αούω για αυτή την εταιρία

Konstantinos E60
16-02-10, 23:32
Είδα Κωνσταντίνε, την hol που έχει σκάψει όλη την Μυτιλήνη και ξανακλείνει τις τρυπες με χωμα, αντε στην καλύτερη τσιμέντο. Μόνο και μόνο για τα μπινελίκια που τις εχω ριξει γι αυτον τον λογο δεν προκειται να παω σε αυτους και τζαμπα! Κι εγω σταθερά δυάρα του οτε.

Και η CYTA φίλε μου έχει σκάψει όλη την Θράκη ,περίμενε να ενεργοποιηθούν πρώτα.

Χρίστος
16-02-10, 23:47
α σε προετρεπα ομως να ρωτησεις στην γειτονια σου καλυτερα....μιας κ συναδελος που μενει στην Πετρουπολη...μου χει πει τα χειροτερα για την FORTHNET κ τα καλυτερα για την ΟΝ......
μιας και το εχω ψαξει μεχρι σκασμου το θεμα.

Υπαρχει καπου(σε σαιτ το οποιο δε θυμαμαι!!!) ενας χαρτης με ολη την ελλαδα.
Ο χαρτης αυτος εχει χρωματισμενες τις περιοχες αναλογα με τη δυναμη και τη σταθεροτητα των εταιριων.Διαλεγεις εταιρια και σου χρωματιζει αναλογα τα γυρω τετραγωνα απο το σπιτι σου.

Σας πληροφορω πως ακομα και ο ΟΤΕ ο ιδιος δεν ειναι στο 99% παντου.........

Αμα εδω ακουσεις γνωμες θα ακουσεις για ολες τις εταιριες καλα και ασχημα.

εγω π.χ οταν ολοι εβριζαν την τελλας οτι ειναι χαλια πηγα και την εβαλα.
εδω και περιπου 2,5 χρονια τα προβληματα ειναι μηδαμινα.

Αυτο που σε συμβουλευω να κανεις ειναι οπως υποθηκε και παραπανω να κανεις 20-30 ερωτησεις γυρω γυρω στο τετραγωνο σου.(αν ντρεπεσαι απλα ανοιξε στο κινητο σου το wifi και κανε κυκλους και δες τι εταιριες μοντεμ θα πιασειthumb.Πανω κατω θα σε κατατοπισει)
Μετα απο κει θα μιλησεις και με τις 2-3 εταιριες που καταληξεις και θα διαλεξεις την πιο συμφερουσα.
Εχε υποψη σου πως οποια εταιρια εχει το πιο πολυ κοσμο συναιπαγεται και με πιο φωρτομενο "τηλεφωνικο service".Αν τυχει κατι σε σενα και τους καλεσεις, μπορει να το κανουν αλλοι 200....

Ελπιζω να βοηθησα.
Για οτι αλλο εδω ειμαστε!!

TOMIS
16-02-10, 23:51
Forthnet!!!!!!!!!!!

BILL007
16-02-10, 23:56
Σωστός ο Χρήστος...;)

O OTE είναι μέτριος προς καλός παντού...Απο κει και πέρα πας ψάχνοντας αναλόγως το οικοδομικό τετράγωνο μην σου πω...Ούτε καν περιοχή.Γιατί ένα branch μπορεί να παίζει άνετα και ένα άλλο να μην τραβάει μία, για πολλούς και διάφορους λόγους...

gyiama
17-02-10, 00:20
παιδια απο δικη μοιυ εμπειρια λογο δουλειας(ασχολουμαι με υπολογιστες σαν 2η δουλεια)ο πιο αξιοπιστος και πιο σταθερος ειναι ο ΟΤΕ οσο ακριβος και αν ειναι οσο κι αν μας ακουγεται καπως ειναι η καλυτερη και πιο αξιοπιστη λυση αυτη τη στιγμη στην αγορα!!!ξερω ξερω θα πει ο αλλος εγω ρε φιλε εχο ''ταδε'' εδω και 5 χρονια και ειναι ολα τελεια και αλλοι τοσοι θα πουν το ιδο για λλες εταιρειες και γω θα αναφερω αλλες τοσες και 2 φορες πιο πολλες περιπτωσεις απο ανθρωπους που δεν ειχαν ουτε τηλ σπιτι τους 2+ μηνες μεχρι και 3μηνο!!!δυστυχως η ευτυχως μονο ο ΟΤΕ αξιζει αυτη τη στιγμη και να πω την αληθεια,ειναι ο μονος που προσφερει αυτα που υποσχεται και ο μονος που αν τον καλεσεις σε 30'' το πολυ σηκωνουν το τηλ και το αργοτερο σε 2 μερες που ειναι το μαξ!! εχει αποκατασταθει η βλαβη!!απο θεμα εξοπλισμου παντα εδινε και δινει ακομα πολυ αξιοπιστα ''μηχανακια'' και εχει παρα πολυ καλες και ''καθαρες'' γραμμες απο θεμα παρασιτων θορυβου κλπ!!!! επισεις το αργοτερο σε 3 μερες εχεις ιντερνετ και συνηθως αυτο γινεται την επομενη μερα της αιτησης!!!!

ΥΓ δεν εχω τιποτα με τον ΟΤΕ δεν κερδιζω τπτ με τον ΟΤΕ και δεν εχω γενικα κανενα οφελος απ τον ΟΤΕ!!!απλα λογο εμπειριας απο πελατες και σπιτια που εχω παει ειναι η πλεον αξιοπιστη λυση και ας κοστιζει λιγο παραπανω!!!!!!!!

konstantinaM3
17-02-10, 00:39
να πω κ εγω την γνωμη μου που δουλευω στον οτε απο το 2006 ...... βλεπω οτι το 80% των ανθρωπων εχουν μεγαλο προβλημα με τις εταιριες τις ιδιωτικες....δεν τηρουν αυτα που λενε δεν δουλευει το τηλ δεν ακυρωνουν ευκολα τα συμβολαια κ αλλα πολλα...κ τα ακουω ολα εγω οταν κανει μια μ@λακια η αλλη εταιρια ..... εαν σηκωνει η γραμμη σου 8Μ να βαλεις οπως ειπαν κ τα παιδια παραπανω το duplepaly με 43,90 το μηνα χωρις ομως κινητα εαν θες κ κινητα μια ωρα το μηνα παει στα 52,50 στην 8Μ κ κλησεις απεριοριστες αστικα κ υπεραστικα!

Χρίστος
17-02-10, 00:46
ΞΕΧΑΣΑ Σταματη.

αν το σπιτι που μενεις ειναι πανω απο 15ετοιας αν θυμαμαι καλα, δε θα μπορεις να σηκωσεις πανω απο 4 με 4.5 mb.

Τα καινουρια σπιτι εχουν αλλες γραμμες τηλεφωνου(utp5) οι οποιες αποτελουνται απο αλλο κραμα χαλκου ικανο να υποστηριξει τις σημερινες ταχυτητες.

mitsos_chania
17-02-10, 00:50
ΞΕΧΑΣΑ Σταματη.

αν το σπιτι που μενεις ειναι πανω απο 15ετοιας αν θυμαμαι καλα, δε θα μπορεις να σηκωσεις πανω απο 4 με 4.5 mb.

Τα καινουρια σπιτι εχουν αλλες γραμμες τηλεφωνου(utp5) οι οποιες αποτελουνται απο αλλο κραμα χαλκου ικανο να υποστηριξει τις σημερινες ταχυτητες.

χμμμ αυτο δεν ξερω κατα ποσο ισχυει Χρηστακο γιατι το σπιτι που μενω εδω αθηνα ειναι 20 χρονων και πιανω σταθερα 7,6-7,8mbit

Χρίστος
17-02-10, 00:53
χμμμ αυτο δεν ξερω κατα ποσο ισχυει Χρηστακο γιατι το σπιτι που μενω εδω αθηνα ειναι 20 χρονων και πιανω σταθερα 7,6-7,8mbit
σιγουρα πραγματα μητσο.
εχω εγω ανθρωπο που εχει 10ρα ή 12ρα.
Το σπιτι που μενει ειναι του 70κατι κατασκευη και δε μπορει να ανεβασει πανω απο 4,5.
Του το επιβεβαιωσε και ο τεχνικος που εφερε της εταιριας για να το κοιταξει.

mitsos_chania
17-02-10, 01:01
ρε αλλο 15χρονων και αλλο σαραντα.2010εχουμε Χρηστακο κανε τον υπολογισμο.για τοσο παλια σπιτια το ξερω και γω και ισχυει αυτο

Χρίστος
17-02-10, 01:05
ρε αλλο 15χρονων και αλλο σαραντα.2010εχουμε Χρηστακο κανε τον υπολογισμο.για τοσο παλια σπιτια το ξερω και γω και ισχυει αυτο
το ξερω οτι εδω μιλαμε για ποιο πολλα χρονια.
Απλα εφερα ενα παραδειγμα το οποιο το εχω δει μπροστα μου.
Δε θυμαμαι ακριβως ποτε αρχισαν να αλλαζουν τα καλωδια που βαζαν στις τοτε οικοδομες.Αν ειχα διαβασει σωστα ειναι περιπου τοσο(1985-1990)

Driver M
17-02-10, 01:20
Είμαι εδώ και ένα μήνα κάτοχος hol double play και προς το παρόν οι εντυπώσεις είναι πολύ καλές. Είχα 1,5 χρόνο forthnet στο αντίστοιχο πρόγραμμα και οι ταχύτητες στην περιοχή μου σπάνια ξεπερνούσαν τα 6mb (από τα 24 πλασματικά, που καμία εταιρεία δεν πιάνει βέβαια, ακόμα και μέσα στα γραφεία της να είναι το pc σου!). Αυτό ήταν και το μοναδικό πρόβλημα, αφού κατά τα άλλα το τηλέφωνο δούλευε μια χαρά, όπως και το ίντερνετ που ήταν αρκετά σταθερό. Με τη hol όμως, πιάνω πλέον ταχύτητες 10+mb και γι'αυτό θεωρώ ότι άξιζε το ρίσκο να αλλάξω εταιρεία. Και στις δύο, η χρέωση είναι 40 ευρώ το μήνα. Να σημειώσω εδώ, ότι η διακοπή έγινε χωρίς κανένα κώλυμα από τη forthnet, ενώ από τη μέρα που έκανα την αίτηση στη HOL μέχρι να ενεργοποιηθεί η σύνδεση, πέρασαν λιγότερο από 3 εβδομάδες. Πολύ εξυπηρετικές και με επαγγελματισμό και οι δύο εταιρείες λοιπόν.

Όλα αυτά βέβαια στην περιοχή μου. Αλλού οι ρόλοι αντιστρέφονται. Πάντως, γενικά σου προτείνω να μην πας προς ΟΝ μεριά, γιατί έχω ακούσει ότι αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα, ορισμένα από τα οποία αφορούν θέματα ασφάλειας και προστασίας από ιούς. Και επειδή είδα προηγουμένως ότι μένεις Πετρούπολη, μακριά και από Τελλας (τουλάχιστον απ'την πλατεία και πάνω), γιατί είχε η κοπέλα μου που μένει εκεί και εκτός του ότι σέρνεται, έχει και πολλά προβλήματα σταθερότητας.

Προτείνω forthnet η hol λοιπόν, στο πρόγραμμα double play που είναι το καλύτερο value for money και ουσιαστικά καλύπτει τα πάντα. Και ο ΟΤΕ αποτελεί καλή εναλλακτική, αλλά πιστεύω ότι δε χρειάζεται να δώσεις τα επιπλέον χρήματα, τουλάχιστον για μη επαγγελματική χρήση.

NickE60
17-02-10, 01:20
Για "ΟΝ" δε το συζητώ......horror stories.....





εγω π.χ οταν ολοι εβριζαν την τελλας οτι ειναι χαλια πηγα και την εβαλα.
εδω και περιπου 2,5 χρονια τα προβληματα ειναι μηδαμινα.



....κι εγώ όταν έβριζαν την ΟΝ που είναι και η πρώτη που έκανε ιδιόκτητο δίκτυο (ο κωδικός μου είναι 780 κατι, δηλαδή είμαι μέσα στους πρώτους 1000 πελάτες) είπα να τη δοκιμάσω γιατί τα τιμολόγιά τους τότε (το 2006 αν θυμάμαι καλά) ήταν στο 1/4 από εκείνα που έκανα κατά μέσο όρο με το ISDN του ΟΤΕ, και παρείχαν Ιντερνετ 10Mpbs, δωρεάν αστικά, υπεραστικά και διεθνή για τις 15 κυριότερες χώρες της ΕΕ και σταθερά και κινητά για Αμερική και Καναδά, όλα αυτά χωρίς χρονικά όρια, καθώς και καλωδιακή τηλεόραση με 3 μέρες online recording, δηλαδή μπορούσαν τα παιδιά την Τρίτη να δουν μια παιδική εκπομπή που είχε παιχτεί την Κυριακή πατώντας πάνω στον τίτλο της στο ημερολόγιο του REC programm (για τα κυριότερα Ελληνικά κανάλια) και με πάγιο για όλα αυτά 38 ευρώ το μήνα ...τη στιγμή που πλήρωνα στον ΟΤΕ τότε γύρω στα 200-250 το δίμηνο για τηλέφωνο και ISDN σύνδεση στο Ιnternet..

Στην αρχή ήταν χάλια, είχα απογοητευτεί, το Ιnternet ήταν ΟΚ σφαίρα, αλλά το τηλέφωνο απαράδεκτο, έκανε 3-4 μήνες να στρώσει κάπως και πάλι είχαμε θέματα, δεν καταλάβαινες καν τι έλεγε ο συνομιλητής σου, σαν δορυφορικό τηλέφωνο ένα πράμα. Μια έλεγαν ότι φταίει ο ΟΤΕ γιατί μας σαμποτάρει, μια δεν έχει γίνει σωστή ρύθμιση από το δίκτυό μας κλπ κλπ. Για κανα χρόνο τραβιόμασταν έτσι. Έβρισκα ανταπόκριση στο helpdesk, τις πιο πολλές φορές με καλούσαν αυτοί, αλλά οι λύσεις στα προβλήματα προσωρινές. Όλα τα άλλα super αλλά με το τηλέφωνο πρόβλημα.

Εδώ και 3 χρόνια όμως είναι όλα super, κανένα απολύτως πρόβλημα, μιλάω με σταθερά Αγγλία, Ολλανδία, Γερμανία, ή και κινητά στην Αμερική και "ξεχνάω" να το κλείσω. Είναι τέλεια! Το έχω συστήσει σε καμιά 20ρια άτομα σε διάφορες περιοχές στις οποίες υπάρχει ιδιόκτητο δίκτυο (πλέον έχει σχεδόν παντού στην Αττική) ..και με ευγνωμονούν !! Βέβαια το κόλπο με την καλωδιακή τηλεόραση δεν παίζει πλέον γιατί τα κανάλια αποσύρθηκαν όταν σχεδιάστηκε η ψηφιακή πλατφόρμα ..εδω κι ένα χρόνο περίπου, οπότε διέκοψα την καλωδιακή και το πάγιο μειώθηκε στα 32 ευρώ περίπου. Όλα τα άλλα είναι άψογα, και σε μένα αλλά και στους φίλους που έβαλαν ΟΝ και στο Ιντερνετ δεν είχα ποτέ την παραμικρή διακοπή, και τώρα είναι και ταχύτατο .. νομίζω 16Μbps ίσως και παραπάνω download και 2 νομίζω upload ...ποτέ δεν είναι πραγματικά αυτά το νούμερα αλλά στην πράξη είναι ταχύτατο.

Αυτά περί ΟΝ thumb

edit: στη δουλειά έχω Vivodi, την οποία πρόσφατα την εξαγόρασε η ΟΝ...

sierra
17-02-10, 02:44
thumbΕγώ είμαι από τους πρώτους στη forthnet με 39,89 ευρώ τον μήνα,εχω δωρεάν αστικά, υπεραστικά,περίπου 40 χώρες, 60 min κινητά και internet στα 10-12 mbps (παίζει).Να σκεφτείς ότι στην αρχή ήταν 1mbps όταν ξεκίνησε.Οταν το πήγε (θεωριτικά) στα 24, επειδή είχε καθηστερήση αυτή η αλλαγή και εγώ είχα πληρώση μου έστειλαν ενα λογαριασμό πιστωτικό 20 ευρώ που πήγα και εισέπραξα.Και επίσης μου έδωσαν και το καινούργιο modem για τα 24mbps.Πριν πάω είχα τηλεφωνήση εαν κάλυπτε την περιοχή μου με το δικό της δίκτυο (φτάνει μέχρι τα καφάο του ΟΤΕ).
Πληροφορία:οι στενές λωρίδες που βλέπετε στην άσφαλτο είναι από τις κινητές τηλεφωνίες...:thanks:

Stamatis
17-02-10, 08:18
Σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες.αδειασα και απο thanks θα επανελθω για νας ευχαριστησω ξανα αργοτερα.
Η περιοχη που μενω ειναι το Πατημα Χαλανδριου αναμεσα σε Βιλησια Νεα Πεντελη Γερακα και τα modem που βρισκω με το wifi ειναι ολα ΟΝ τελεκομς.
Το σπιτι ειναι νεοδμητο οποτε νομιζω εχει σωστα καλωδια.
Σημερα θα κανω την ερευνα μου συμφωνα με οσα με συμβουλευσατε αλλα μαλλον με βλεπω να παραμενω στον οτε.
Και παλι ευχαριστω.

Z4 DCT
17-02-10, 08:33
Σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες.αδειασα και απο thanks θα επανελθω για νας ευχαριστησω ξανα αργοτερα.
Η περιοχη που μενω ειναι το Πατημα Χαλανδριου αναμεσα σε Βιλησια Νεα Πεντελη Γερακα και τα modem που βρισκω με το wifi ειναι ολα ΟΝ τελεκομς.
Το σπιτι ειναι νεοδμητο οποτε νομιζω εχει σωστα καλωδια.
Σημερα θα κανω την ερευνα μου συμφωνα με οσα με συμβουλευσατε αλλα μαλλον με βλεπω να παραμενω στον οτε.
Και παλι ευχαριστω.

thumbthumb

Ptboul
17-02-10, 10:07
θα σε προετρεπα ομως να ρωτησεις στην γειτονια σου καλυτερα....μιας κ συναδελος που μενει στην Πετρουπολη...μου χει πει τα χειροτερα για την FORTHNET κ τα καλυτερα για την ΟΝ......

Στην δικη μου περιοχη ισχυουν τα ακριβως αντιθετα....εχω γειτονες που βλαστημησαν με αλλες εταιριες κ κατεληξαν σ αυτην που μαι κ γω...

νομιζω οτι κατι παιζει αναλογα την εταιρια κ την περιοχη...(χωρις να μαι κ βεβαιος)


Σωστός. Μου τα έχουν εξηγήσει κατα καιρούς διάφοροι τεχνικοί αλλά δυστυχώς δε μπορώ να τα μεταφέρω μιας κ δεν έχω την τεχνογνωσία.




Η μονη προϋπόθεση που θα σου επιστησω τη προσοχη: Να εισαι σε περιοχη που να εχει δικό της δικτυο. Οχι να "παταει" πανω στο δικτυο του ΟΤΕ γιατι τοτε την πατησες....

Ακόμα οι εναλλακτικοί πάροχοι δεν έχουν φθάσει σε ικανοποιητικό επίπεδο εξάπλωσης δικτύου. Το κόστος σκαψίματος είναι τόσο μεγάλο που συμφέρει να νοικιάζουν γραμμές του ΟΤΕ.

Το πάτημα Γέρακα είναι καταδικασμένο σε απραξία όπως κ πολλές νέες/αναπτυσσόμενες περιοχές μιας και οι Ελληνικές κυβερνήσεις ακόμα δεν έχουν αποφασίσει - υπογράψει για την χρήση οπτικών ινών. Το πάτημα Χαλανδρίου δεν έχει θέμα από όσο γνωρίζω (ανεξαρτήτου επιλογής παρόχου).

Γενικά οι υπηρεσία τηλεφώνου επειδή είναι άυλη ο πελάτης δεν μπορεί να αντιληφθεί τη διαφορά στην ποιότητα ήχου κ υπ/σιών γενικότερα. Είναι όμως απλή λογική:

Ας υποθέσουμε ότι υπάρχει η bmw και υπάρχουν άλλες 2-3 εταιρείες κινέζικες οι οποίες χρησιμοποιούν τις υποδομές της bmw και κατασκευάζουν αυτοκίνητα φθηνότερα βασίζοντας τα κέρδη τους στον όγκο πωλήσεων. Ποια θα προτιμούσατε? :D

bimmer-corfu
17-02-10, 10:19
Σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες.αδειασα και απο thanks θα επανελθω για νας ευχαριστησω ξανα αργοτερα.
Η περιοχη που μενω ειναι το Πατημα Χαλανδριου αναμεσα σε Βιλησια Νεα Πεντελη Γερακα και τα modem που βρισκω με το wifi ειναι ολα ΟΝ τελεκομς.
Το σπιτι ειναι νεοδμητο οποτε νομιζω εχει σωστα καλωδια.
Σημερα θα κανω την ερευνα μου συμφωνα με οσα με συμβουλευσατε αλλα μαλλον με βλεπω να παραμενω στον οτε.
Και παλι ευχαριστω.
ευτυχώς που δε σε πρόλαβα γιατι θα έλεγα πολύ κακά πράγματα για κάποιες ιδιωτικές εταιρείες.

Christos 330
17-02-10, 11:44
Σταματη ολο δικο σου . . .


https://www.youtube.com/watch?v=Y7NyrI8vEXA

Nino
17-02-10, 13:42
Επειδη παντα για ολα "φταιει" ο ΟΤΕ και επειδη αν εισαι σε παροχο ο ΟΤΕ "φτανει μονο μεχρι την εισοδο του σπιτιου και ποτε μεσα... και επειδη καποιον θελεις να "βριζεις" οταν θα αρχισουν τα προβληματα και να μην ειναι φαντασμα που "πλαναται"...για αυτο κανε conex μπορει να μην ειναι το φθηνοτερο αλλα σιγουρα ειναι το πιο αξιοπιστο και με την καλυτερη αφτερ καλυψη.
Γνωμη μου !!!

Stathis
17-02-10, 13:58
βαλε τελας!
αν θες καποιον να βριζεις επειδη δεν θα δουλευει θα ξερεις που να τον βρεις...! :whistle::th_Laie_67-1:

περαν της πλακας, εχω στο σπιτι οτε και τελας. παραδοσιακα ο οτε ηταν πιο σταθερος και γρηγορος. τους τελευταιους τρεις μηνες (πιθανολογω λογω του κονεξ-τιβι που πουλαει, το οποιο τρωει πολυ bandwith) κυριολεκτικα σερνεται... πολλες φορες δεν μπορω να ανοιξω καν σελιδα. ειμαι με δηλωμενο το προβλημα απο το δεκεμβριο και ακομα τιποτα.

αντιθετα η τελας πηρε τα πανω της και απο κει που ηταν 3-4 mbps, ανεβηκε στα 10-11!!!
οπως καταλαβαινετε μπαινω πλεον με τελας εκει που την ειχα για κοψιμο εως οτου ο οτε δει τι θα κανει.

στο γραφειο ειχα μια μισθωμενη γραμμη οτε και μια απλη συνδεση φορθνετ. την προηγουμενη εβδομαδα ο οτε αλλαξε (λογω κοστους) σε τελας, 1-2 μερες μας ταλαιπωρησε αλλα απο χθες ολα καλα...
απο τη φορθνετ δεν ειμαι ευχαριστημενος μιας και καθε μεσημερι μου κανει αποσυνδεσεις... καποια στιγμη θα την αλλαξω και αυτην.

Rosinante
17-02-10, 14:44
θα σε προετρεπα ομως να ρωτησεις στην γειτονια σου καλυτερα....μιας κ συναδελος που μενει στην Πετρουπολη...μου χει πει τα χειροτερα για την FORTHNET κ τα καλυτερα για την ΟΝ......

Στην δικη μου περιοχη ισχυουν τα ακριβως αντιθετα....εχω γειτονες που βλαστημησαν με αλλες εταιριες κ κατεληξαν σ αυτην που μαι κ γω...

νομιζω οτι κατι παιζει αναλογα την εταιρια κ την περιοχη...(χωρις να μαι κ βεβαιος)

καλη συνεχεια στην επιλογη σου....

Εγω θα ακολουθουσα την παραπανω προτροπη ευλαβικα διοτι αυτο ισχυει...Μαθε ποιας εταιριας η πορτα βρισκεται εγγυτερα στην περιοχη σου...

katsaraios
20-02-10, 02:54
περιοχη Γαλατσιου εχει καποιος απο εδω εμπειρια να μου προτεινει?
ειμαι αναμεσα σε ΟΤΕ - ΟΝ - TELLAS..
αν καποιος ξερει απο Γαλατσι λοιπον ας μου πει γνωμη

μεχρι τωρα εβρισκα ασυρματα ανοιχτα αλλα τα κλειδωσαν οι τσιφουτηδες:whistle::whistle:

Nino
20-02-10, 09:39
περιοχη Γαλατσιου εχει καποιος απο εδω εμπειρια να μου προτεινει?
ειμαι αναμεσα σε ΟΤΕ - ΟΝ - TELLAS..
αν καποιος ξερει απο Γαλατσι λοιπον ας μου πει γνωμη

μεχρι τωρα εβρισκα ασυρματα ανοιχτα αλλα τα κλειδωσαν οι τσιφουτηδες:whistle::whistle:

Να παρεις οτε και εκει στο Γαλατσι εχουμε φιλο κολητο με Ε46 325 που ειναι τεχνικος του οτε σε αυτα τα δικτυα και οτι χρειαστες αμεση ανταποκριση.

katsaraios
20-02-10, 10:17
Να παρεις οτε και εκει στο Γαλατσι εχουμε φιλο κολητο με Ε46 325 που ειναι τεχνικος του οτε σε αυτα τα δικτυα και οτι χρειαστες αμεση ανταποκριση.

θα παω να δω για connx ,αν και οι υπολοιπες εχουν καλυτερες προσφορες.