PDA

Επιστροφή στο Forum : Απεργία Τελωνειακων



yannisv
15-02-10, 17:38
Για τις επόμενες ημέρες έχει προκηρυχθεί απεργία των τελωνειακων και κατά πώς φαίνεται θα δημιουργηθούν προβλήματα στους οδηγούς Ι.Χ.
Όσοι φίλοι δεν έχουν γεμίσει τα ρεζερβουάρ των αυτοκινήτων τους ας σπεύσουν καθώς ήδη κάποια πρατήρια έχουν "στεγνώσει".

Δεν είμαι σίγουρος αν είναι βυτιοφορείς ή τελωνειακοί ή κάποιος άλλος φορέας οπότε ας γίνει το ανάλογο edit αν κάνω λάθος :)

Nino
15-02-10, 17:43
αντε μπας και προλαβουμε!!

yannisv
15-02-10, 17:44
Αν θυμάμαι καλά είχαν προκηρύξει και οι τελωνειακοί οπότε οι πιο ενημερωμένοι ας κάνουν update :)
Σήμερα (ξημερώματα και το μεσημέρι που γέμισα) υπήρχαν ουρές αυτοκινήτων στα ανοικτά πρατήρια παιδιά.

Stathis
15-02-10, 18:03
ελεος πια με ολα αυτα...
νομιζω οτι τα βενζιναδικα των μεγαλων εταιριων που εχουν ιδιοκτητα βυτιοφορα θα εχουν καυσιμα.
αλλα το καπελακι θα το φαμε...

Nick bmwlover
15-02-10, 18:17
Απαραδεκτα πραγματα!!!
Ντροπη,δεν εχω να πω κατι αλλο...

MiSSLiTTleDeVil
15-02-10, 19:02
Οι τελωνειακοί έχουν απεργία Τρίτη, Τέταρτη και Πέμπτη για αυτην την εβδομάδα και για την επόμενη εβδομάδα οι μέρες δεν έχουν οριστεί ακόμα. :ranting2:

gyiama
15-02-10, 19:41
ρε παιδια να ρωτησω κατι???δεν ειναι λιγο περιεργα ολα αυτα???3 μερες αφου ανεβηκαν οι τιμες στα καυσιμα παρτε και μια απεργια και τρεχατε να γεμισετε ολοι τα ρεζερβουαρ σας να αδειασουν οι δεξαμενες να τα κονομησουμε μιας και η δεξαμενες ειναι γεματες με βενζινη της παλιας τιμης και μετα ληγουμε την απεργια και ολα καλα!!!!!!!!!!!γιατι παντα συμβαινει κατι τετοιο??????

5555
15-02-10, 20:28
Αφου ζουμε στην χωρα του Διαζυγιου της χρονιας της ρεμουλας της προοδευτικουρας , της χωρας που οι αρχοντες τα τρωνε και την πληρωνουν οι Ελληνες της χωρας, στην χωρα που θα εχουμε και αλλοδαπους δημαρχους μας ξαναηλθε και το στησιμο .... στην ουρα
Καλα κουλουμα

paganis
15-02-10, 22:43
απεργουν...γιατι τους θιγουν τα επιδοματα....ενω κανονικα δεν θα επρεπε να τους αποσχολει ουτε αν τους κοβανε τους μισθους ....!!! ετσι και αλλιως αυτα ειναι τα ψιλα....στο εισοδημα των περισσοτερων τελωνειακων.....τι να πω...ψιλικατζηδες!!!

bill_m3
15-02-10, 22:44
απεργουν...γιατι τους θιγουν τα επιδοματα....ενω κανονικα δεν θα επρεπε να τους αποσχολει ουτε αν τους κοβανε τους μισθους ....!!! ετσι και αλλιως αυτα ειναι τα ψιλα....στο εισοδημα των περισσοτερων τελωνειακων.....τι να πω...ψιλικατζηδες!!!

αχαχαχααχαχ καλό!!!! :hystericalbs1::hystericalbs1:
Έγραψες !!!!

Dimzan
15-02-10, 22:53
απεργουν...γιατι τους θιγουν τα επιδοματα....ενω κανονικα δεν θα επρεπε να τους αποσχολει ουτε αν τους κοβανε τους μισθους ....!!! ετσι και αλλιως αυτα ειναι τα ψιλα....στο εισοδημα των περισσοτερων τελωνειακων.....τι να πω...ψιλικατζηδες!!!

δυστυχως ολοι ξερουμε οτι ειναι απ τα μεγαλυτερα λαμογια.... μαζι με τους εφοριακους.... (μιλαω για οικονομικου τομεα επαγγελματα)

paganis
15-02-10, 22:59
δυστυχως ολοι ξερουμε οτι ειναι απ τα μεγαλυτερα λαμογια.... μαζι με τους εφοριακους.... (μιλαω για οικονομικου τομεα επαγγελματα)

αν θελανε (απο την κυβερνηση) να τους στειλουν πισω στις δουλειες τους....ας ανακοινωναν ενα ποθεν εσχες για τους τελωνειακους...εκει να δεις πως θα χτυπαγαν την καρτα τους νωρις -νωρις!!! αλλα δυστηχως ...κορακας -κορακου ματι δν βγαζει...και γενικα...ζουμε σε κρατος μαφιοζων και σαπιλας!!

kloukakis
15-02-10, 23:16
Βρε παιδιά μια μικρή παρένθεση γιατι καίγομαι...
Αυτές τις μέρες περιμένω ένα πολύ σημαντικό upgrade για το Ε36 μου απο Αγγλία! Λέτε να έχω πρόβλημα? Ξέρω οτι δεν πληρώνω τελωνείο, αλλά μήπως το δέμα περνάει απο εκέι?

fanisk
15-02-10, 23:25
Βενζιναδικα..

ο ενας 1.195 και μια ουρα χιλιομετρων (περιμενα κανα μισαωρο), ο αλλος 2 χλμ πιο περα 1.35!!!!!!!!!!!! Και φυσικα κανεις στην ουρα.

Για την ιδια απλη βενζινη..

Να πανε να @#$*@#&$. Οσο θελει ο καθενας πουλαει..

Stathis
15-02-10, 23:26
αααχ φιλε μου....

περσι τετοιο καιρο αγορασα ενα μπλακμπερι απο αμερικη. με τιμη κατω απο 300 δολλαρια που ειναι το οριο επιβολης δασμου...

αποτελεσμα?

μου κρατησαν το δεμα (αφου το ανοιξαν και το εκαναν πουτ@ν@) για 45 μερες!!!
και με χρεωσαν φυλακτρα 50 ευρω λογω μεγαλης παραμονης στο τελωνειο, εξ αιτιας ελλειψης προσωπικου οπως που εξηγησαν...!!!

οταν ρωτησα τι φταιω εγω, μου απαντησαν πως ουτε αυτοι φταινε...!!!

το καλοκαιρι οταν εφερα ενα κοντεϊνερ (με περιεχομενο επισης χωρις δασμους) απο την αμερικη μου το κρατησαν για μια βδομαδα για επιπλεον ελεγχο (...) με αποτελεσμα να πληρωσω και παλι φυλακτρα 1500 ευρω...!
νταβατζιδικα οπως λεμε...
οταν ρωτησα γιατι δεν το ελεγξαν αμεσως οταν ηρθε, παλι η δικαιολογια ηταν ελλειψη προσωπικου και φορτος εργασιας...

τι να σου πω φιλε μου εχω πολυ κακη πειρα απο αυτον τον κλαδο...

5555
15-02-10, 23:29
Παντως η εκπροσωπος τους βγηκε στα παραθυρα με μπερμπερι και μαλλι csl

ΦΑΝΗΣ
16-02-10, 00:02
Και αφού τελειώσουν οι τελωνιακοί την 3ημερη απεργία τους,μετά ξεκινάνε οι βυτιοφόροι...εβδομάδα απεργιακών κοινητοποιήσεων,και από την άλλη εβδομάδα έχει ο Θεός...

Thomelef
16-02-10, 11:57
χεχε τι ψάχνεται ρε μάγκες???
thiiiiiis iiiiis elada.........
απο'δώ και πέρα μόνο τέτοια
θα έχουμε... απο τη στιγμή που
ξεκίνησαν και κάνουν κουβέντες
να βάλουν χέρι στους δημόσιους,
επόμενο είναι να τα έχουμε αυτά ρε.
υγ. το πιο ωραίο πάντως είναι ο μισθός
που πέφτει κανονικά στους απεργούς.
άιντε ρε κοπρίτες πια να ούμε...

Dimzan
16-02-10, 12:14
χεχε τι ψάχνεται ρε μάγκες???
thiiiiiis iiiiis elada.........
απο'δώ και πέρα μόνο τέτοια
θα έχουμε... απο τη στιγμή που
ξεκίνησαν και κάνουν κουβέντες
να βάλουν χέρι στους δημόσιους,
επόμενο είναι να τα έχουμε αυτά ρε.
υγ. το πιο ωραίο πάντως είναι ο μισθός
που πέφτει κανονικά στους απεργούς.
άιντε ρε κοπρίτες πια να ούμε...

Συγγνωμη αλλα αυτο δε γινεται. Οταν απεργουν πχ καθηγητες χανουν και το αντιστοιχο μεροκαματο. Το ιδιο και στη δεη, και σε αλλες δημοσιες υπηρεσιες. Ειπαμε μην το χεσουμε το θεμα...

Z4 DCT
18-02-10, 09:28
Τα πραγματα δυσκολευουν κι αλλο, οποιος βρει , αν βρει βενζιναδικο ας ξανα γεμισει.......https://www.skai.gr/articles/news/greece/%CE%9A%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CF%8E%CE%BD%C E%BF%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%82%CE%BA%CE%B9%CE% BD%CE%B7%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%AE%CF%83 %CE%B5%CE%B9%CF%82%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82%CE%BF%C E%B9%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE% B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF18022010

Stathis
18-02-10, 10:12
πουλαω απλη αμολυβδη σε μπιτονακι 4 λιτρων, 40 ευρω... (το μπιτονι δωρο...)
δεκτες ανταλλαγες και πιστωτικες καρτες!

NickE60
18-02-10, 10:15
χεχεχε ...μην το γελάς καθόλου! :whistle:

Monsta
18-02-10, 11:04
Ακούστε νοοτροπία βενζινά που μου διηγήται περιστατικό με πελάτη. Και καλά νιώθει άνετα μαζί μου επειδή πάντα βάζω εκεί βενζίνη στα αυτοκίνητα. Ο πελάτης έρχεται να βάλει βενζίνη προχτές Τρίτη, απλή αμόλυβδη, ο βενζινάς έχει κανονικά απόθεμα.

Πελάτης: είκοσι ευρώ απλή αμόλυβδη
Βενζινάς (ψέμματα): Μόνο σούπερ αμόλυβδη έχει
Πελάτης: Α το αρχίσαμε το ποίημα από τώρα ε?
Βενζινάς: Δεν έχει ούτε σούπερ αμόλυβδη, τελείωσε κι αυτή!

Εν τω μεταξύ μου λέει και το άλλο κουλό, ενώ έχει ακόμα αρκετή βενζίνη, λέει ψέμματα ότι δεν έχει καθόλου όποτε του κατέβει, γιατί τη κρατάει για τους πελάτες του.

yannisv
18-02-10, 11:45
Είναι για πολλές κλωτσιές οι άνθρωποι....καλύτερα να πάρω το μπιτονάκι του Στάθη παρά από βενζίνη από τον εν λόγω "επαγγελματία" στον οποίο αναφέρεσαι φίλε Monsta :p

ZWMZ
18-02-10, 14:14
[Εν τω μεταξύ μου λέει και το άλλο κουλό, ενώ έχει ακόμα αρκετή βενζίνη, λέει ψέμματα ότι δεν έχει καθόλου όποτε του κατέβει, γιατί τη κρατάει για τους πελάτες του.[/QUOTE]

Κανει prive εξυπηρετηση ρε παιδια το παληκαρι...

Nino
18-02-10, 15:55
[Εν τω μεταξύ μου λέει και το άλλο κουλό, ενώ έχει ακόμα αρκετή βενζίνη, λέει ψέμματα ότι δεν έχει καθόλου όποτε του κατέβει, γιατί τη κρατάει για τους πελάτες του.

Κανει prive εξυπηρετηση ρε παιδια το παληκαρι...[/QUOTE]

Εμ δεν ειναι ετσι τα παληκαρια!!!

MiSSLiTTleDeVil
18-02-10, 19:21
Αυριο το πρωί τα τελωνεία θα ανοίξουν για 2-3 ώρες. Ας ελπίσουμε να γεμίσουν τα βενζινάδικα.

sokinm3
18-02-10, 20:09
μεχρι ποτε θα ειναι η απεργια?

Kostas_1
18-02-10, 20:16
μεχρι ποτε θα ειναι η απεργια?

Εληγε αυριο, αλλα την παρετειναν


Υπενθυμίζεται ότι οι τελωνειακοί αποφάσισαν νέες 48ωρες επαναλαμβανόμενες απεργίες από την Παρασκευή στις 7 το πρωί έως και την ερχόμενη Τετάρτη 24 Φεβρουαρίου

πηγη (https://www.skai.gr/articles/news/greece/%CE%91%CE%AF%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CE%B3%CE%B9%C E%B1%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE% B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CE%BA%CE%B1%CF%85%CF%83%CE%AF %CE%BC%CF%89%CE%BD%CF%87%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82%C F%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE% BA%CE%BF%CF%8D%CF%82/)

bomber21
18-02-10, 21:03
Ας κάνουν ότι γουστάρουν (ούτως ή άλλως αυτό κάνουν) .Ας απεργούν για πάντα τα λαμόγια και οι χειρότεροι επαγγελματίες που είδε ο κόσμος.Με ΜΜΕ και ποδήλατα θα πηγαίνω...

Kostas_1
19-02-10, 11:15
Εσπασε η Απεργια σε Θεσσαλονικη και Κρητη? (https://www.skai.gr/articles/news/greece/%CE%A3%CF%84%CE%B5%CE%B3%CE%BD%CF%8E%CE%BD%CE%BF%C F%85%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%80%CF%81%CE%B1%CF%84%CE% AE%CF%81%CE%B9%CE%B1/)

liakos
19-02-10, 12:41
Ο Konas εχει δικιο. Εδω στη βορεια ελλάδα γίνονται αρκετές μεταφορές βενζίνης ήδη. 7 μόνο απο τους 50 τελωνειακούς απεργούν. Κάτι είναι και αυτο.

MiSSLiTTleDeVil
19-02-10, 19:31
Εμείς απο εδώ δεν έχουμε καμία ενημέρωση. Ξέρουμε (απο χθες) οτι θα την συνεχίσουν μεχρι και την Τετάρτη που είναι η γενική απεργία ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ. Και σήμερα είχαν έρθει αλλά δεν λειτούργησαν καν τα τελωνεία. Ούτε το 2ωρο που είχαν αποφασίσει στην χθεσινή συνέλευση. Άντε βγάλε άκρη..

Kostas_1
20-02-10, 16:45
Εφτασε η αρχη του τελους. Επιτελους.

Παράνομη η απεργία των τελωνειακών (https://www.skai.gr/articles/news/greece/%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B7%C E%B7%CE%B1%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1%CF% 84%CF%89%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B5 %CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8E%CE%BD/)

Nino
20-02-10, 16:56
Νομιμη- παρανομη το αποτελεσμα ταλαιπωρια του κοσμου και οτι αναγραφει ο φιλος στο post no 7.