PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΟΛΥ ΛΑΘΟΣ ΑΓΟΡΑ - SOS



kloukakis
10-02-10, 23:27
Παρακαλώ διαβάστε και πείτε την άποψή σας

Λοιπόν αγαπητοί συμφορουμήτες η μητέρα μου έχει προβεί σε δύο ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΛΑΘΟΣ αγορές!

Πρέπει να αγοράσουμε δύο αυτοκίνητα και εδώ θέλω την πραγματικά πολύτιμη βοήθειά σας! Χρειαζόμαστε ένα αυτοκίνητο για βασικό και ένα για την δουλειά!

Έχουμε και λέμε:
Η κύριά μας κατοικία είναι στην Αθήνα, και η επιχείρηση στην Λευκάδα. Το 2005 που πήγα φοιτητής πήρα μαζί μου το κύριο αυτοκίνητο της οικογενείας (Citroen xantia 1.6). Η μητέρα μου θα έπρεπε να πάρει καινούργιο αυτοκίνητο και να πηγαίνει μόνης στην Λευκάδα (450 χλμ σπίτι-σπίτι). Στην Λευκάδα το σπίτι μας βρίσκεται σε έναν πάρα πολύ ζόρικο βραχώδη και ανηφορικό χωματόδρομο-trail.

Δεδομένου λοιπόν ότι έπρεπε να βρούμε ένα αυτοκίνητο το οποίο:
1) Να αντέχει σε πολύ ζόρικες βραχώδη διαδρομές
2) Να είναι ξεκούραστο στα ταξίδια
3) Να έχει δύναμη για προσπεράσματα
4) Να έχει εκατομμύρια αερόσακους
5) Να μπορεί να το οδηγήσει μια γυναίκα σε όλες τις συνθήκες

πήραμε καινούργιο ένα JEEP Cherokee 3.7 V6 Limited facelift του 2005 .
Μαζί με μερικά extra πήγε στα 50.000. ΦΑΟΥΛ!!!:thumbsdown:
Η αγορά αυτή ήταν τρομερά ζημιογόνα καθώς στα 5 αυτά χρόνια έβγαλε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΕΞOΔΑ ΜΕ ΖΗΜΙΕΣ και την μικτή κατανάλωση 13λ/100χλμ που μας έλεγαν δεν την είδαμε ούτε στην Εθνική!!!:ranting2:
Τώρα έχει γύρο στα 120.000χλμ. Οι βενζίνες που έχει κάψει αυτά χρόνια είναι ΠΑΝΩ από 20.000 Ευρώ και η συντήρησή του ακόμα πιο πολλά!!!:shok: ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ με λίγα λόγια!! Τώρα δεν το παίρνουν ούτε 10.000 Ευρώ!

Μετά έπρεπε να πάρουμε ένα δεύτερο αυτοκίνητο μόνο για την Λευκάδα για το προσωπικό(2 άτομα), το οποίο απλά να αντέχει και να χωράει και μερικά πράγματα.
Τότε κάναμε το δεύτερο ΦΑΟΥΛ αγοράζοντας ένα Lada Niva από “γνωστό”! Το πήραμε 6.000 το 2007, χωρίς να το τσεκάρουμε και τελικά διαπίστωσα ότι το αυτοκίνητο ήταν σε άθλια κατάσταση(σχεδόν δεν οδηγιόταν)! Με τη σειρά του έβγαλε ένα κάρο ζημιές, μέχρι που φέτος έμεινε και από κιβώτιο! Το Citroen το βάλαμε να το αντικαταστήσει αλλά ΚΑΙ αυτό έμεινε από διαφορικό και πολλά άλλα!! ΕΛΕΟΣ

Η κύρια μου ιδέα είναι να τα σκοτώσουμε και τα τρία, όσο πιάσουν και να πάρουμε ένα Α αυτοκίνητο για το ταξίδι (καμιά 3άρα ή 5άρα σκέφτομαι εγώ) και ένα Β αυτοκίνητο που να αντέχει για να μετακινούμαστε εκεί.

Η κατάσταση έχει φτάσει στο αμήν!!!
Θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε μερικές προτάσεις για Α και Β, όπου
Α+Β<25-30.000

Πείτε παρακαλώ ιδέες ανεξαρτήτως μάρκας που να μην ξεφεύγουν σε τέλη και έξοδα! Συγνώμη αν σας κούρασα:thnx:

merbeind
11-02-10, 00:12
Καλυτερη λυση που μπορω να σκεφτω για Λευκαδα και μονο ειναι ενα diesel μεταχειρισμενο.Δεν καινε δεν εχουν ζημιες ουτε ακριβα service.Aπο προσωπικη εμπειρια θα σου προτεινα mitsubishi colt diesel.Καταναλωση πραγματικη ουτε 6λιτρα στα 100χλμ και με αυτοματο κιβωτιο να οδηγει και η μητερα σου ανετα.Οσο για ροπη ουτε το τζιπ δεν εχει τοσο τραβηγμα πιστεψε με.(εχω z4 3.0 και εχουν σχεδον παρομοιο τραβηγμα...).Μεταχειρισμενο θα βρεις πολυ καλο κατω απο 10.000.

mr incredible
11-02-10, 00:12
Παρακαλώ διαβάστε και πείτε την άποψή σας

Λοιπόν αγαπητοί συμφορουμήτες η μητέρα μου έχει προβεί σε δύο ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΛΑΘΟΣ αγορές!

Πρέπει να αγοράσουμε δύο αυτοκίνητα και εδώ θέλω την πραγματικά πολύτιμη βοήθειά σας! Χρειαζόμαστε ένα αυτοκίνητο για βασικό και ένα για την δουλειά!

Έχουμε και λέμε:
Η κύριά μας κατοικία είναι στην Αθήνα, και η επιχείρηση στην Λευκάδα. Το 2005 που πήγα φοιτητής πήρα μαζί μου το κύριο αυτοκίνητο της οικογενείας (Citroen xantia 1.6). Η μητέρα μου θα έπρεπε να πάρει καινούργιο αυτοκίνητο και να πηγαίνει μόνης στην Λευκάδα (450 χλμ σπίτι-σπίτι). Στην Λευκάδα το σπίτι μας βρίσκεται σε έναν πάρα πολύ ζόρικο βραχώδη και ανηφορικό χωματόδρομο-trail.

Δεδομένου λοιπόν ότι έπρεπε να βρούμε ένα αυτοκίνητο το οποίο:
1) Να αντέχει σε πολύ ζόρικες βραχώδη διαδρομές
2) Να είναι ξεκούραστο στα ταξίδια
3) Να έχει δύναμη για προσπεράσματα
4) Να έχει εκατομμύρια αερόσακους
5) Να μπορεί να το οδηγήσει μια γυναίκα σε όλες τις συνθήκες

πήραμε καινούργιο ένα JEEP Cherokee 3.7 V6 Limited facelift του 2005 .
Μαζί με μερικά extra πήγε στα 50.000. ΦΑΟΥΛ!!!:thumbsdown:
Η αγορά αυτή ήταν τρομερά ζημιογόνα καθώς στα 5 αυτά χρόνια έβγαλε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΕΞΩΔΑ ΜΕ ΖΗΜΙΕΣ και την μικτή κατανάλωση 13λ/100χλμ που μας έλεγαν δεν την είδαμε ούτε στην Εθνική!!!:ranting2:
Τώρα έχει γύρο στα 120.000χλμ. Οι βενζίνες που έχει κάψει αυτά χρόνια είναι ΠΑΝΩ από 20.000 Ευρώ και η συντήρησή του ακόμα πιο πολλά!!!:shok: ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ με λίγα λόγια!! Τώρα δεν το παίρνουν ούτε 10.000 Ευρώ!

Μετά έπρεπε να πάρουμε ένα δεύτερο αυτοκίνητο μόνο για την Λευκάδα για το προσωπικό(2 άτομα), το οποίο απλά να αντέχει και να χωράει και μερικά πράγματα.
Τότε κάναμε το δεύτερο ΦΑΟΥΛ αγοράζοντας ένα Lada Niva από “γνωστό”! Το πήραμε 6.000 το 2007, χωρίς να το τσεκάρουμε και τελικά διαπίστωσα ότι το αυτοκίνητο ήταν σε άθλια κατάσταση(σχεδόν δεν οδηγιόταν)! Με τη σειρά του έβγαλε ένα κάρο ζημιές, μέχρι που φέτος έμεινε και από κιβώτιο! Το Citroen το βάλαμε να το αντικαταστήσει αλλά ΚΑΙ αυτό έμεινε από διαφορικό και πολλά άλλα!! ΕΛΕΟΣ

Η κύρια μου ιδέα είναι να τα σκοτώσουμε και τα τρία, όσο πιάσουν και να πάρουμε ένα Α αυτοκίνητο για το ταξίδι (καμιά 3άρα ή 5άρα σκέφτομαι εγώ) και ένα Β αυτοκίνητο που να αντέχει για να μετακινούμαστε εκεί.

Η κατάσταση έχει φτάσει στο αμήν!!!
Θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε μερικές προτάσεις για Α και Β, όπου
Α+Β<25-30.000

Πείτε παρακαλώ ιδέες ανεξαρτήτως μάρκας που να μην ξεφεύγουν σε τέλη και έξοδα! Συγνώμη αν σας κούρασα:thnx:

η λυση στην περιπτωση σου ειναι το λιζινκ σε φτηνα αυτοκινηταthumb

yannisv
11-02-10, 00:15
SUZUKI JIMNY ή DAIHATSU TERIOS για τις μετακινήσεις σε δύσκολες-ειδικές διαδρομές. Τίμια, σκυλιά και με κατανάλωση εξίσου καλή για τα δεδομένα της κατηγορίας τους. Το Niva είναι τραχύ σε οδική συμπεριφορά αμάξι και αναιμικό σε ισχύ και αναλογία ίππων ανά κιλό...καλό για τις πέρδικες και για κυνήγια στα πιο δύσβατα μέρη αλλά Jimny και Terios (ειδικά το προηγούμενο) τα καταφέρνουν περίφημα και με καλύτερη οδική συμπεριφορά (ειδικά το Jimny). Τυχαίνει να είμαι κυνηγός (συγνώμη από τους αντικυνηγούς :P) και έχω εμπειρία από πρώτο χέρι από τα παραπάνω οχήματα σε δοκιμασμένα δύσκολες διαδρομές.

Κωνσταντίνος
11-02-10, 00:29
Στην Λευκάδα το σπίτι μας βρίσκεται σε έναν πάρα πολύ ζόρικο βραχώδη και ανηφορικό χωματόδρομο-trail.


Η κύρια μου ιδέα είναι να τα σκοτώσουμε και τα τρία, όσο πιάσουν και να πάρουμε ένα Α αυτοκίνητο για το ταξίδι (καμιά 3άρα ή 5άρα σκέφτομαι εγώ) και ένα Β αυτοκίνητο που να αντέχει για να μετακινούμαστε εκεί.


Θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε μερικές προτάσεις για Α και Β, όπου
Α+Β<25-30.000

Πείτε παρακαλώ ιδέες ανεξαρτήτως μάρκας που να μην ξεφεύγουν σε τέλη και έξοδα! Συγνώμη αν σας κούρασα:thnx:

A = SUZUKI JIMNY για τις απαιτήσεις των μετακινήσεων στην Λευκάδα
Κόστος, περίπου στα 7,000 με 8,000
Β = ΒΜW 520 E60, τι καλλίτερο για ταξίδια ;
Κόστος περίπου 22,000

NickE60
11-02-10, 00:35
A = SUZUKI JIMNY για τις απαιτήσεις των μετακινήσεων στην Λευκάδα
Κόστος, περίπου στα 7,000 με 8,000
Β = ΒΜW 520 E60, τι καλλίτερο για ταξίδια ;
Κόστος περίπου 22,000

Μια χαρά λύση!! και με λιγότερα από 30 thumb

kloukakis
11-02-10, 00:40
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας:thnx:

Το colt σε πετρελαιο με μια προχειρη ματιά δεν το βρήκα σε αγγελιες.
Το jimni που το έχω οδηγήσει σε συμπεριφορα μου φανηκε πολύ κακο(σορρυ), το τεριος το σκεφτηκα και είναι στο παιχνίδι.
Για βασικό το Ε60 το σκέφτηκα και με ψήνει πολύ!thumb

Αυτοκίνητο με λιζινκ δεν έχουμε πάρει ποτέ, μπορείτε να με κατατοπήσετε λίγο με το κόστος του?

ΥΓ Το λαντα έκαιγε 35λ τα 150(και αν) χειρότερο απο το jeep:thumbsdown::thumbsdown:

Monsta
11-02-10, 01:08
Για τη Β λύση πάρε ένα RAV 4 μεταχειρισμένο (προηγούμενο μοντέλο) και οικονομικό είναι και αξιόπιστο.

Τώρα για ταξίδια θα σου πρότεινα κανένα Ε46 2.2 με τα 170 ΗΡ, ή ακόμα και C180 προηγούμενης γενιάς (λιγότερα τέλη κυκλ, μεγαλύτερη ποικιλία).

Driver M
11-02-10, 01:18
Για Β λύση, κανένα kia sportage ή hyundai tucson, 3-4 ετών και τα δύο, που έχουν πολύ καλές τιμές και είναι και σκυλιά.

Για Α επιλογή, αν ήθελα κάτι πολύ άνετο και ιδανικό για ταξίδια, θα χτύπαγα καμία Ε200 4-5 ετών, ή (για λιγότερα λεφτά) καμιά C200 ίδιας χρονολογίας.

kloukakis
11-02-10, 01:23
Πάντως για λύση Β το RAV ξεφεύγει πολύ σε χρήματα, μιλάμε για κατι με λίγα χρήματα και πολύ αξιοπιστία

Μερσεντες την ξεχνάμε, στα ιδια χρήματα η BMW προσφέρει περισσότερα! AUDI το συζητάμε,:gun_bandana: μην βαράτε για την μανα μου μιλάμε οχι για εμένα

kloukakis
11-02-10, 01:29
Τελικά βλέπω οτι το rav παίζει με λιγότερα απο 6-7.000. Δεν αποκλείεται προς το παρών

Dimzan
11-02-10, 02:08
Φιλε καλυτερα το jimny απο το Rav4. Χαμηλοτερο κοστος χρησης και παιρνεις και πιο καινουριο μοντελο με τα ιδια λεφτα. Ραβ4 με 7000 παιρνεις πρωτης γενιας που ειναι αρκετα παλιο. Το jimny βρισκεις 5ετιας και οσο να ναι μετραει. Επισης ειναι 1300 και αρκετα σπιρτοζικο αρκει να μην θελεις τους χωρους του rav.

Για τα μεγαλα αμαξια παιζουν πολλες επιλογες. Αν το αντεχει η τσεπη σου τοτε δαγκωτο 5αρα με 2,26κυλινδρο ε39 και ε60 η 2λιτρο ντιζελ μονο στο ε60. Το ε39 2λιτρο ντιζελ ειναι αρκετα ανεμικο και δεν θα το προτιμουσα.

320d
11-02-10, 02:14
ή FIAT PANDA 4X4 multijet πολύ οικονομικό..

kloukakis
11-02-10, 02:32
Χωρους τρελούς δεν θέλω jimni, rav4 στο παιχνίδι προς το παρον.

Το panda το 4χ4 το ειχα σκεφτει πρώτο πρώτο, απλα το ντιζελ ειναι ψιλοακριβο και το 4χ2 δεν ξερω αν θα την παλέψει με τις ανηφόρες και τις κακουχίες. Θα το ψάξω πάντως το panda σε ντιζελ και μη!

DIMITr|S
11-02-10, 02:38
φιλε το τεριος ειναι το καλυτερο..οικονομικο γρηγορο ευκινητο και ευρυχωρο και δεν χαλαει...

individual
11-02-10, 08:03
suzuki sx4
Bmw e39
Σε μτχ το πολυ τριαντα χιλ ευρω...και τα δυο
Αποψη μου,παντα......

individual
11-02-10, 08:08
το rav καιει τα αντερα του....
Το ειχα και ξερω.........το εχω δει το εργο....

Ptboul
11-02-10, 09:51
Η δική μου άποψη είναι να αποφύγεις την αγορά δυο αμφίβολων μτχ οχημάτων και να στραφείς στην μακροχρόνια μίσθωση (leasing) όπως προ ανέφερε κ ο mr ινκρέντιμπλ παραπάνω - εφόσον υπάρχει κάποια επιχείρηση.

Η μακροχρόνια μίσθωση αυτοκινήτου απευθύνεται σε κάθε είδους επιχειρηματία, ελεύθερο επαγγελματία, μικρομεσαίες επιχειρήσεις (αλλά και ιδιώτες αν και αμφιβάλλω αν τους συμφέρει) με κύριο πλεονέκτημα τις φορολογικές και οικονομικές ελαφρύνσεις.

Αναλυτικότερα, τα πλεονεκτήματα που προσφέρει είναι:

Αποδέσμευση κεφαλαίων και διατήρηση
ρευστότητας.

Βελτίωση οικονομικών αποτελεσμάτων εταιρίας.

Φορολογική έκπτωση (τα μισθώματα εκπίπτουν
100% ως λειτουργικά έξοδα ανεξαρτήτως κυβικών).

Προϋπολογισμός εξόδων (τα μισθώματα είναι
σταθερά για όλη τη διάρκεια της μισθωτικής περιόδου
και περιλαμβάνουν όλες τις υπηρεσίες που θα έχετε επιλέξει)

Απαλλαγή απρόβλεπτων κινδύνων (όπως οι
υπολειμματικές αξίες των αυτοκινήτων και τα
επιτόκια).

Απαλλαγή εξόδων διαχείρησης στόλου

Εξασφάλιση συνεχούς κίνησης (αντικατάσταση οχήματος σε περίπτωση βλάβης)

Με άλλα λόγια: λάστιχα, συντήρηση, ασφάλιση, και δικαίωμα εξαγοράς ή μη στο τέλος της περιόδου της μίσθωσης είναι μερικά από τα οφέλη.

Οπότε, πριν προβείτε σε κάποια αγορά, πάρτε μερικές προσφορές από κάποιες εταιρείες, δείτε, τσεκάρετε, συγκρίνετε (σε σχέση και με αγορά - κατοχή ιδιόκτητων οχημάτων) και αποφασίστε με προσοχή και με γνώμονα εντελώς τεχνοοικονομικά κριτήρια και όχι συναισθηματικά.

Chris
11-02-10, 13:24
Παρε ενα Nissan Quasqai & ενα Fiat Panda 4*4/Suzuki Ignis4*4

kloukakis
11-02-10, 14:22
Μπορείτε να μου κάνετε λίγο πιο νια-νια τι παίζει μα το lising? Δεν πολυκατάλαβα, και είναι ενδιαφέρον?
Εγω το μόνο που ξέρω είναι οτι πληρώνεις ένα πάγιο τον μήνα και μέσα σε αυτό περιέχοντε τα service, ζημιες κλπ.

1.Μια τάξη μεγέθους των εξόδων?
2.Σε ποιες περιπτώσεις συμφέρει?
3.Οταν λήξει το συμβόλεο μπορείς να αγωράσεις το αυτοκίνητο? Αξίζει στα λεφτά αυτα?
4.Αφορά κανούργια και μεταχειρισμένα?
5.Μακροπρόθεσμα συμφέρει?
:thnx:

Kostas_1
11-02-10, 14:27
1. εξαρταται από την αξια του αυτοκινητου, τη διαρκεια μισθωσης, αν θα εχεις δικαιωμα εξαγορας κλπ. Αφου καταλήξεις στο αυτοκινητο, μετα παρε προσφροες απο εταιρειες.
2. Μονο οταν μπορεις να το χρεωσεις σε εταιρεια ή αν εισαι ελευθερος επαγγελαμτιας(απαλλαγη ΦΠΑ). μαλιστα με τον καινουργιο φορολ. νομο θελει προσοχη γιατι περναει σαν εισοδημα στον διαχειριστη...
2α. Αν εισαι ιδιωτης δεν συμφερει.
3. Ναι μπορεις. Αν αξιζει...Απαντηθηκε στο 1 και στο 2
4. Καινουργια κυριως. Μπορεις να κανεις και καποιους διακανονισμους για μτχ αλλα σπανια, για να μη ρισκαρουν οι εταιρειες λιζινκ με τα εξοδα του σερβις.
5. απαντηθηκε στο 1 και στο2

Ptboul
11-02-10, 14:31
Για αρχή διάβασε αυτό το αρθράκι https://www.cityauto.gr/article.cityauto.gr?aid=1918

και στη συνέχεια θα πρέπει να μιλήσετε με τον λογιστή σας για να σας κατατοπίσει σχετικά με το ποσοστό των εκπιπτόμενων δαπανών, το χρόνο της μίσθωσης που σας συμφέρει, και πολλά άλλα. Επειδή είναι εξειδικευμένο θέμα, αν δε γνωρίζει, θα πρέπει να ενημερωθεί.

ps: το Quasqai κορυφή σε όλα του._

Nino
11-02-10, 14:41
ps: το Quasqai κορυφή σε όλα του._

Αρχισες να σκεφτεσαι σαν οικογενειαρχης....!!:hystericalbs1:: thumbsup:

Ptboul
11-02-10, 14:44
Αρχισες να σκεφτεσαι σαν οικογενειαρχης....!!:hystericalbs1:: thumbsup:

τόσο χάλια; :(

kloukakis
11-02-10, 15:04
Το άρθρο το διάβασα, κατάλαβα δυο πραγματάκια....

Ξέρει κανείς που μπορώ να δω για τιμές, να παρω μία ιδέα?
Άρα και οι βεζίνες πάνε στην εφορία, σωστα?

Kostas_1
11-02-10, 15:09
Τιμες δεν υπαρχουν ετσι απλά. Θα πρεπει αφου επιλεξεις το αυτοκινητο να παρεις προσφορες.
Ναι και τα τιμολογια απο βενζινες μπαινουν, μεχρι ενα ποσοστο (θα πρεπει να ρωτησεις λογιστη).

kloukakis
11-02-10, 15:19
ΟΚ, απο που όμως? Απο τις αντιπροσωπίες του αυτοκινήτου που θα επιλέξουμε?

ΦΡΕΣΚΑ ΝΕΑ: Και το Cherokee έμεινε απο κιβώτιο, 2700 παρακαλώ.....

Kostas_1
11-02-10, 15:28
Από εταιρειες λιζινγκ. Ορισμενες αντιπροσωπειες συνεργαζονται με εταιρειες λιζινκ. θα σου πρότεινα ομως να παρεις προσφορες απο 3-4 διαφορετικές, γιατι υπάρχουν διαφορές στις τιμες.

strof
11-02-10, 16:53
μέχρι που φέτος έμεινε και από κιβώτιο! Το Citroen το βάλαμε να το αντικαταστήσει αλλά ΚΑΙ αυτό έμεινε από διαφορικό και πολλά άλλα!! ΕΛΕΟΣ


ΟΚ, απο που όμως? Απο τις αντιπροσωπίες του αυτοκινήτου που θα επιλέξουμε?

ΦΡΕΣΚΑ ΝΕΑ: Και το Cherokee έμεινε απο κιβώτιο, 2700 παρακαλώ.....

Φίλε μου χωρίς παρεξήγηση, μήπως θα έπρεπε να υπενθυμίσεις στο προσωπικό της επιχειρησής σου ότι ακριβώς δίπλα στο φρένο υπάρχει άλλο ένα πεντάλ που το πατάμε όταν θέλουμε να κάνουμε αλλαγές ταχυτήτων;;;; και όταν τελικά τις αλλάζουμε δεν το κάνουμε σαν να ανακατευούμε φασολάδα, αλλά απλά και ήρεμα????
3 αυτοκίνητα με πρόβλημα στο κιβώτιο και το σασμάν είναι πολλά, εγώ θα σου πρότεινα να τους πάρεις όποιο θέλεις ΑΥΤΟΜΑΤΟ να ησυχάσεις!!
Φιλικά Παναγιώτης!

kloukakis
11-02-10, 17:22
Δυστυχώς είναι θέμα των αυτοινήτων και όχι του προσωπικού.

Το citreon το είχα χτυπήσει εχω λίγο και απο τότε είχε πρόβλημα με το διαφορικό! Μπορεί το συνεργείο να έκανε καμια μαμακία στην επισκευή.

Το Jeep είναι αυτόματο και το οδηγεί η μητέρα μου.

Το Lada αν το οδηγήσει κάποιος καταλαβείνει οτι έχει πολλά θέματα. Δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση οτι χτύπησε το κυβώτιο!

Το κακό είναι οτι σπουδάζω εκτώς Αθηνών και δεν είμαι απο κοντά να βλεπώ τι γίνεται στο κάθε αυτοκίνητο.Όντως 3 στα 3 με πρόβλημα στη μετάδωση δεν είναι λίγο!! Ίσως να μας έχει καταραστεί ο θεός των γραναζιών, τι να πω πια!

NickE60
11-02-10, 17:28
Έχεις σκεφτεί να το γυρίσεις σε υγραέριο το Cherokee? Έχει τεράστια διαφορά στην κατανάλωση και συμφέρει! Πάει σχεδόν στα μισά.
Όπως και να το κάνεις είναι άρμα... και θα είναι κρίμα να το ξεφορτωθείς για μια χούφτα δολάρια.....

kloukakis
11-02-10, 19:28
Και η μεταροπή πόσο θα πάει? Και πόσο θα κοστίζουν 100χλμ με υγραέριο? Γνωρίζει κανείς?

Όντως θα είναι κρίμα και οι επιδόσεις του στο χωμα είναι εκπληκτικές για να λέμε και του στραβου το δίκιο, αλλά όσο το κρατάμε βγάζει προβλήματα και μας πίνει το αίμα. Δεν είναι μόνο οι βενίζες (ειδικά με τις νέες τιμές), αλλά και τα νέα τέλη-εκτακτες εισφορές.

Ίσως το βάλουμε στην ακρη και περιμένουμε μήπως η φορολόγησει γυρίσει στα άλογα και όχι στα κυβικά. Έτσι κι αλλιώς η τιμή του είναι στον πάτο, δεν παει πιο κάτω.

Στο θέμα του λιζινκ θα φροντίσω να μάθω τιμές άμμεσα.

Για κάνετε καμία πρόταση ακόμα για μοντέλα....

Stamatis
11-02-10, 20:00
Skoda Octavia 5 tsi
Citroen Berlingo.

Kostas_1
11-02-10, 20:19
Λοιπον εψαξα τα χαρτια μου για να σου γραψω να εχεις μια ιδεα:

Εστω αυτοκινητο αξιας 25000Ε που το κανουμε λιζινγκ για 3 χρονια με ολα καλυμενα και δικαιωμα εξαγορας (ειναι σημαντικα αυτα διοτι επιρρεαζουν τη τιμη κατα πολυ - πχ ειναι πολυ φθηνοτερα αν δεν εχεις δικαιωμα εξαγορας).

Ακολουθει η συγκριση που εκανα για τη δικη μου περιπτωση (πχ παντα εχω μεικτη σε καινουργιο αυτοκινητο) και τηρωντας αντιστοιχα δεδομενα και στις 2 περιπτωσεις:

1) Αν αγοραστει μετρητοις και για διαρκεια 3 ετων θα εχουμε τα εξης εξοδα:
25.000 αγορα + 4.000 - 4.500 περιπου ασφαλιστρα μεικτης για 3 χρονια + 1500 συντηρηση + 500 ελαστικα + 600 τελη κυκλοφ = 31.500 - 32.000 Ευρω σε βαθος 3ετιας.

2) Με λιζινγκ: 600Ε/μηνα Χ 36 μηνες = 21.600 + 6000 για εξαγορα = 27.600 Ε που περιλαμβανει ολα τα παραπανω.

Σχόλια
Υποψη οτι δεν εχω βαλει στους υπολογισμους του λιζινγκ το ΦΠΑ καθοσον εκπιπτει εξ ολοκληρου.

Αμεσως - αμεσως βλεπουμε οτι το λιζινγκ συμφερει αμεσα κατα 4.000 - 4.500Ε περιπου.
Αν αφαιρεσουμε και τη μειωση απο τα εισοδηματα συμφερει ακομη περισσοτερο, αλλα δεν το σημειωνω εδω διοτι εξαρταται και απο αλλους παράγοντες οπως τα κερδη της εταιρείας, κλπ κλπ ενω δεν ξερουμε ακομη ο νεος νομος πως ακριβως θα το επιρρεασει.

Αν εβαζες και το ΦΠΑ ομως θα κατεληγες σε +4.100 Ε, που σε παει στα ιδια. Εξ ου και γιατι δεν πολυσυμφερει τον ιδιωτη. Βεβαια αν ειναι να επαιρνες δανειο δεν το συζητω καθολου. Το λιζινγκ συμφερει ακομη και σε ιδιωτη που θα χρησιμοποιουσε δανειο.

kloukakis
11-02-10, 20:38
Ακριβώς μια τετοια κατατόπηση ήθελα. Απ ότι καταλαβαίνω έχεις κάνει απο τα ακριβά λιζινκ. Σωστα? Δηλαδή στην ουσία γλυτώνεις το φπα και έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο σε περίπτωση ζημιας.

Αν γίνει κάποια ζημιά ή βλάβη, την καλύπτουν χωρίς επιβάρυνση?

Kostas_1
11-02-10, 20:43
Ακριβώς μια τετοια κατατόπηση ήθελα. Απ ότι καταλαβαίνω έχεις κάνει απο τα ακριβά λιζινκ. Σωστα? Δηλαδή στην ουσία γλυτώνεις το φπα και έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο σε περίπτωση ζημιας.

Αν γίνει κάποια ζημιά ή βλάβη, την καλύπτουν χωρίς επιβάρυνση?

Ε ενταξει δεν ειναι παντα ευκολο να ψαχνεις τα χαρτια κλπ κλπ, ασε που πολλοι δεν ασχολουνται καν. Εχουν το λογιστη τους...
Τι εννοεις ακριβα? Αυτη ειναι η ποιο συνηθης περιπτωση.
Συμμετοχη στη μεικτη εχω 300Ε. Κατα τα αλλα οχι μονο την καλυπτουν, αλλα εχω και αυτοκινητο αντικαταστασης.
Περιττο να σου πω οτι εψαχνα πολυ καιρο και πηρα πολλες προσφορες απο πολλες λιζινγκ-εταιρειες.....

kloukakis
11-02-10, 20:57
300 το χρόνο?
Μήπως ξέρεις στο περίπου πόσο θα σου στοιχιζε χωρίς δικαίωμα εξαγωρας?

Kostas_1
11-02-10, 21:08
300 το χρόνο?
Μήπως ξέρεις στο περίπου πόσο θα σου στοιχιζε χωρίς δικαίωμα εξαγωρας?

Οχι ρε συ το χρονο. Συμμετοχη στη μεικτη ειναι οταν κανεις ενα ατυχημα με ευθυνη σου και χρηση μεικτης για το δικο σου, τα πρωτα 300Ε τα πληρωνω εγω. Μετα ολα τα υπολοιπα η ασφαλιστικη.

Οχι δεν ξερω, διοτι δεν ρωτησα δεν με ενδιεφερε.

kloukakis
11-02-10, 21:24
Αααα, ε ναι συμμετοχή έχεις πάντα.

Πιστεύεις πως δεν αξίζει να το κάνεις χωρίς δικαίωμα εξαγοράς ε?
Στην ουσία το έκανες έτσι ώστε να το "αγοράσεις" πιο φτηνά.

Λογικά να κάνεις συμβόλαιο χωρίς δικαίωμα αγοράς σε συμφέρει αν πρόκειται για αυτοκίνητο που θα το χρησιμοποιούν υπάλληλοι.
Θα μπορώ να κάνω λίζινγκ σε μεταχειρισμένο αυτοκίνητο φθηνό(μεχρι5-7.000) αν συμφέρει ή θα πρέπει να είναι καινούργιο?

Αν θέλεις στείλε μου με ένα πμ την εταιρία που χρησιμοποιείς να πάρω αύριο να δω τι ακριβώς παίζει……

Kostas_1
11-02-10, 21:33
Ναι το εκανα για να το αγορασω πιο φθηνα.
Δεν ξερω να σου απαντησω αν δεχονται λιζινγκ σε μετχ. Ισως καποιες...οχι παντως οι μεγαλες....
Θα σου στειλω ΡΜ...

yannisv
12-02-10, 01:44
Και η μεταροπή πόσο θα πάει? Και πόσο θα κοστίζουν 100χλμ με υγραέριο? Γνωρίζει κανείς?

Όντως θα είναι κρίμα και οι επιδόσεις του στο χωμα είναι εκπληκτικές για να λέμε και του στραβου το δίκιο, αλλά όσο το κρατάμε βγάζει προβλήματα και μας πίνει το αίμα. Δεν είναι μόνο οι βενίζες (ειδικά με τις νέες τιμές), αλλά και τα νέα τέλη-εκτακτες εισφορές.

Ίσως το βάλουμε στην ακρη και περιμένουμε μήπως η φορολόγησει γυρίσει στα άλογα και όχι στα κυβικά. Έτσι κι αλλιώς η τιμή του είναι στον πάτο, δεν παει πιο κάτω.

Στο θέμα του λιζινκ θα φροντίσω να μάθω τιμές άμμεσα.

Για κάνετε καμία πρόταση ακόμα για μοντέλα....

Αν πάρεις ένα καλό κιτ μετατροπής (έχουν εξελιχθεί αρκετά) η κατανάλωση θα είναι όσο και η κατανάλωση σε βενζίνη με τη διαφορά ότι το υγραέριο είναι πολύ φθηνότερο. Απόσβεση θα κάνει αρκετά σύντομα αν κάνεις χιλιόμετρα. Το υγραέριο είναι καλή λύση όπως λέει ο Νίκος.
Επίσης με το πάτημα ενός κουμπιού εν κινήσει θα έχεις τη δυνατότητα να εναλάσσεις υγραέριο - βενζίνη.

individual
19-02-10, 07:22
Αν πάρεις ένα καλό κιτ μετατροπής (έχουν εξελιχθεί αρκετά) η κατανάλωση θα είναι όσο και η κατανάλωση σε βενζίνη με τη διαφορά ότι το υγραέριο είναι πολύ φθηνότερο. Απόσβεση θα κάνει αρκετά σύντομα αν κάνεις χιλιόμετρα. Το υγραέριο είναι καλή λύση όπως λέει ο Νίκος.
Επίσης με το πάτημα ενός κουμπιού εν κινήσει θα έχεις τη δυνατότητα να εναλάσσεις υγραέριο - βενζίνη.



πολυ σωστα......
ο κουμπαρος μου εχει μια 520 E34......και στο ταξιδι ''πατημενος'' καιει 10 λιτρα/100κμ βενζινη.....και οταν το ''γυρναει''στο γκαζι,παλι καιει 10 λιτρα.....
η διαφορα ειναι οτι η βεζινη κοστιζει 1,25 λιτρο....ενω το γκαζι 0,65 το λιτρο.......
υπολογισε και εσυ με τη σειρα σου ποσα λιτρα στα 100 σου καιει....και κανε το λογαριασμο...........
ετσι με προχειρο υπολογισμο........θα εχεις οικονομια περιπου 45-50%.
ελπιζω να βοηθησα.

ΦΑΝΗΣ
19-02-10, 10:20
Και εγώ θα σού έλεγα να πάρεις ένα μεταχειρισμένο Terios που είναι σκυλιά και οικονομικά,και η δεύτερη λύση μια Ε60 520i είναι ότι πρέπει,σε diesel ακόμα καλύτερα...

kloukakis
18-05-10, 03:38
κάνω ένα update για να μην μένει έτσι το θρεντ....

Εν τέλη αποφασίσαμε-υποχρεωθήκαμε να κρατήσουμε και το niva, αλλά και το cherokee καθώς ο χρόνος πίεζε και το χρειαζόμασταν το L-A-D-A. To cherokee το κρατήσαμε γιατι στους δρόμους αυτούς ΑΚΟΜΑ δεν πηγαίνει χαμηλό αυτοκίνητο εύκολα και τα ταξίδια είναι μεγάλα για να τα κάνει ένα μικρότερο όχημα. Να παίρναμε μια 5αρα και να την κάναμε βίδες στον χωματόδρομο δεν λέει, αμαρτία! Ας επλίσουμε να γίνει το μέρος πιο προσβάσιμο και πηγαίνουν τα BMWs αέρα.

Μάλλον για υγραέριο την κόβω την φάση, αλλά και πάλι θα περιμένουμε μήπως βρεθεί κανένας τρόπος να το ξεφορτωθούμε το τανκς..... θα ξαναχρειαστώ την βοήθειά σας λίγο αργότερα......
Σας ευχαριστώ όλους

m-power_01
18-05-10, 04:29
Επεσε μια σκουπα Κωστα ...γιατι το παραεκανες update