PDA

Επιστροφή στο Forum : αισθητηρες παρκαρισματος



gyiama
10-03-12, 19:55
λοιπον παλικαρια τα φωτα σας.θελω ενα συστημα αισθητηρων παρκαρισματος universal η κατι που να συνεργαζεται με citroen.δεν θελω τους κλασικους κινεζικους αλλα κατι σαν αυτον που εχω στην φωτογραφια.δλδ χωνευτος!!. να ειναι λιγο καλης ποιοτητας και ουτε θελω να εχει οθονες και χαζα.απλα να εχει μπιπερ. εψαξα στο νετ αλλα μονο ενα συστημα βρηκα αλλα ενα καρο λεφτα!! εχει κανενας υποψην του κατι,καπου?

gant
10-03-12, 23:10
Μιά λύση αν δυσκολεύεσαι με αυτά, πήγαινε σε πλαίσιο πινακίδων με ενσωματωμένους 2 αισθητήρες πάνω. Τέτοιο έχω στην μπεμπα και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και απ την γωνία σάρωσης αλλά και την μεταβλητότητα της ηχοσήμανσης σε σχέση με την απόσταση απ το εμπόδιο.

m_sak
10-03-12, 23:12
άντε με γειά ρε το νέο εργαλείο

gant
10-03-12, 23:23
άντε με γειά ρε το νέο εργαλείο

Αααααα....δεν μας τα είπε αυτά το πρωί :ranting2:

Tsakirakos
10-03-12, 23:23
Μιά λύση αν δυσκολεύεσαι με αυτά, πήγαινε σε πλαίσιο πινακίδων με ενσωματωμένους 2 αισθητήρες πάνω. Τέτοιο έχω στην μπεμπα και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και απ την γωνία σάρωσης αλλά και την μεταβλητότητα της ηχοσήμανσης σε σχέση με την απόσταση απ το εμπόδιο.

κυριε Γιωργο στην πισω πινακιδα το εχετε? δεν ειναι κομματακι ψηλα? εχω και εγω ενα πλαισιο που πηρα απο τον Γιαννακο τον κομπακτ....

gant
10-03-12, 23:33
κυριε Γιωργο στην πισω πινακιδα το εχετε? δεν ειναι κομματακι ψηλα? εχω και εγω ενα πλαισιο που πηρα απο τον Γιαννακο τον κομπακτ....

Στέφανε καθόλου. Στο δικό μου τουλάχιστον, οι αισθητήρες έχουν μια ελαφρά κλίση προς τα κάτω και προς τα πλάγια.
Οταν ξεπαρκάρω απ την πυλωτή, σαρώνουν τις κολώνες που απέχουν πάνω από 25 πόντους απ τα πλαινά του αμαξώματος.

Christos 330
11-03-12, 10:16
O Φανης με το Ε90 εχει ιδιους Παναγιωτη και τους εβαλε μετα !!!

trueno
11-03-12, 10:47
Εχεις pm

gyiama
11-03-12, 11:00
άντε με γειά ρε το νέο εργαλείο

χαχα κατσε ρε ακομα δεν εκλεισε τπτ απλα ψαχνω 2-3 πραγματακια για να κανω μετα την διαπραγματαευση μουthumb
δεν θελω να βαλω στην πινακιδα θελω να τους βαλω οπως μπαινουν εργοστασιακα οπως στην φωτογραφια δλδ χωρις εξωτερικο δαχτυλιδι.αλλιως ισως παω στην λυση χωρις αισθητηρες με ταινια εσωτερικη.

Tsakirakos
11-03-12, 11:06
χαχα κατσε ρε ακομα δεν εκλεισε τπτ απλα ψαχνω 2-3 πραγματακια για να κανω μετα την διαπραγματαευση μουthumb
δεν θελω να βαλω στην πινακιδα θελω να τους βαλω οπως μπαινουν εργοστασιακα οπως στην φωτογραφια δλδ χωρις εξωτερικο δαχτυλιδι.αλλιως ισως παω στην λυση χωρις αισθητηρες με ταινια εσωτερικη.

πρωτον.....το εδωσες το 46αρι???
δευτερον...η ταινια γιατι οπου ρωτησα εδω στην Ξανθη ολοι εκαναν σαν τρελοι οτι δε κανει δουλεια? αν κανει θελω να βαλω στο mercedes γιατι δεν εχει τιποτα trim και ειναι και amg ο προφυλακτηρας...οποτε με τιποτα δε πεφτει τρυπημα εκει...

gyiama
11-03-12, 11:14
οχι ρε τρελος εισαι το δινω το 46αρι?ειπαμε αλλαξαμε και βερες τελος ειμαστε επισημα ζευγαρι πια το παντρευτικα χαχαα!δεν εχω ιδεα ρε γμτ τι κανουν αυτοι με την ταινια και να πω την αληθεια δεν το εψαξα και καθολου ακομα.λες να εχουν προβλημα?το mercedes που λες τους αισθητηρες πανω στον προφυλακτηρα δεν τους εχει?οχι σε τριμ.αυτο παιρνει αυτους που ανεβασα στις φωτογραφιες τους χωνευτους τους αιθητηρες μπορεις να βαλεις τετοιους

Tsakirakos
11-03-12, 11:21
αντε να ζησετε λοιπον!
δε τρυπαω με τιποτα τον προφυλακτηρα του Πανο...
αν κανει δουλεια η ταινια, θα χωσω μια καποια στιγμη.

Monsta
11-03-12, 11:53
Τη ταινία έχω εγώ και όντως μπερδεύει πολλές φορές. Δηλαδή κάνεις όπισθεν και ξαφνικά αρχίζει να βαράει εκεί που δεν υπάρχει εμπόδιο. Για να ξεμπλοκάρει, πρέπει να βγάλεις ταχύτητα και να ξαναβάλεις.

Z-man
11-03-12, 21:32
Αυτο με την πινακιδα κατα την τοποθετηση του ,σου τρυπανε ή εχει καποιο ραβε-ξυλωνε...?

gant
12-03-12, 00:58
Αυτο με την πινακιδα κατα την τοποθετηση του ,σου τρυπανε ή εχει καποιο ραβε-ξυλωνε...?

Περνάει καλωδιώση απ τον διακόπτη της όπισθεν για την ενεργοποίηση, μέχρι την πιναλίδα και ένας βομβητής δίπλα απ την πλάτη του πίσω καθίσματος.

nikos valvetronic
12-03-12, 21:06
Έχω δει τέτοιους αισθητήρες Πάνο σε Yaris.Το είχε μια πρώην συνάδελφος και την ρώτησα
όταν το πήρε γιατί μου φάνηκαν μανίσιοι.Αν θέλεις κάνε ένα τηλ. στην TOYOTA ασόν Κιλκίς
γιάτι από εκεί το πήρε.Γνώμη μου ζήτα κατευθείαν τον ηλεκτρολόγο για να μην εξηγείς τον
καθένα τι θέλεις.

graphe36
13-03-12, 01:55
Οι αισθητήρες που ειναι σαν αυτοκόλλητη ταινια και τοποθετούνται πισω απο τον προφυλακτήρα, δεν αξίζουν? Τι μειονεκτήματα έχουν?

Ptboul
13-03-12, 09:29
Οι αισθητήρες που ειναι σαν αυτοκόλλητη ταινια και τοποθετούνται πισω απο τον προφυλακτήρα, δεν αξίζουν? Τι μειονεκτήματα έχουν?


Τη ταινία έχω εγώ και όντως μπερδεύει πολλές φορές. Δηλαδή κάνεις όπισθεν και ξαφνικά αρχίζει να βαράει εκεί που δεν υπάρχει εμπόδιο. Για να ξεμπλοκάρει, πρέπει να βγάλεις ταχύτητα και να ξαναβάλεις.

Την έχει επίσης κάποιος στην πολυκατοικία που μένω, ούτε αυτός είναι ευχαριστημένος - αν κατάλαβα καλά - του κάνει δυσλειτουργίες.

VasilisG85
20-03-15, 18:40
Παιδιά καλησπέρα, επαναφέρω το θέμα γιατί αύριο σκοπεύω να περάσω αισθητήρες παρκαρίσματος στο αυτοκίνητο (την ηλεκτρομαγνητική ταινία).
Η ερώτησή μου είναι, ξέρει κανένας αν έχει σημασία η φορά με την οποία θα κολληθούν πάνω στον προφυλαχτήρα? το ρωτάω αυτό γιατί σκοπεύω να η βάλω κάτω από το μαύρο πλαστικό του προφυλαχτήρα (στο πάνω μέρος) έτσι ώστε να μη χρειαστεί να ξηλώσω όλον τον προφυλαχτήρα..
Και η δεύτερη ερώτηση είναι, ποιο είναι το καλύτερο σημείο για να περάσω το καλώδιο από τον προφυλαχτήρα μέχρι το εσωτερικό του πορτ παγκάζ (μέχρι δηλαδή το καλώδιο της όπισθεν)? Υπάρχει καμιά έτοιμη τρύπα ή θα χρειαστεί να τρυπήσω?

VasilisG85
20-03-15, 18:42
Ξέχασα να πω,
Ε36 coupe M pack το αυτοκίνητο..

VasilisG85
21-03-15, 10:52
Απαντάω μόνος, μιας και δε βλέπω να απαντάει κανενας..
Λοιπόν σημερα τους περασα τελικά..
Δεν εχει σημασια η φορά που θα κολληθούν πάνω στον προφυλαχτήρα και υπάρχει ήδη τρύπα από την αριστερη μεριά του προφυλαχτήρα μεχρι μεσα στο πορτ παγκάζ..
Είμαι αρκετά ευχαριστημένος στη λειτουργία τους.
Μειονεκτήματα που παρατήρησα, δεν πιάνει καλά ξύλινα και πλαστικά αντικείμενα...
Κατά τα άλλα είναι μια χαρά..

alexm
21-03-15, 13:25
Βασιλη αυτο με τα πλαστικα τι εννοεις;
Εαν εχει θεμα αποκρισης με τις πλαστικες επιφανειες ειναι προβλημα, αφου ολοι οι προφυλακτηρες ειναι πλαστικοι!!!
Γινε λιγο ποιο συγκεκριμενος εαν μπορεις γιατι ψαχνω για παρκτρονικ...thumb

BILL007
21-03-15, 13:35
Επίσης τρύπα για το καλώδιο σίγουρα έχει έτοιμη στο Ε36 όπως και στο Ε46 γιατί είναι αναμονή. Μπορεί να έχει τάπα, αλλά υπάρχει σίγουρα για το ΟΕΜ σύστημα.

VasilisG85
21-03-15, 14:00
Βασιλη αυτο με τα πλαστικα τι εννοεις;
Εαν εχει θεμα αποκρισης με τις πλαστικες επιφανειες ειναι προβλημα, αφου ολοι οι προφυλακτηρες ειναι πλαστικοι!!!
Γινε λιγο ποιο συγκεκριμενος εαν μπορεις γιατι ψαχνω για παρκτρονικ...thumb


Έβαλα μια πλαστική καρέκλα από πίσω για να το δοκιμάσω και δε χτύπησε (για την ακρίβεια χτύπησε με πολύ ασαφή τρόπο) με αποτέλεσμα να την ακουμπήσω..
Το ίδιο και με ένα πλαστικό βαρέλι..
σε προφυλαχτήρα άλλου αυτοκίνητου που το δοκίμασα δεν είχε θέμα..
Επίσης δε χτύπησε και σε μια λεπτή ξύλινη κολόνα που το δοκίμασα. Αντίθετα σε πολύ μικρότερη σιδερένια όμως χτύπησε κανονικά..
Κανονικά επίσης χτύπησε και σε άνθρωπο (έβαλα τον πατέρα μου να σταθεί από πίσω)..
Είμαι ακόμα στα πειράματα στο τι χτυπάει και τι όχι... θα ειδοποιήσω για οτιδηποτε νεοτερο..

VasilisG85
21-03-15, 15:55
Προσπαθώ να ανεβάσω κάποια βιντεάκια για να καταλάβετε τι εννοώ, αλλά επειδή δεν ανεβαίνουν απ'ευθείας στο φόρουμ (δεν ξέρω γιατί, μάλλον επειδή είναι σε μορφή 3gp, ή επειδή είναι σε πολύ υψηλή ανάλυση) θα προσπαθήσω να τα ανεβάσω μέσω ytube...

VasilisG85
21-03-15, 16:33
https://www.youtube.com/watch?v=70ZY9B9_YD4&feature=youtu.be

VasilisG85
21-03-15, 16:55
https://www.youtube.com/watch?v=B4Bj8y6bdgQ&feature=youtu.be

Koyotte
21-03-15, 16:56
Έβαλα μια πλαστική καρέκλα από πίσω για να το δοκιμάσω και δε χτύπησε (για την ακρίβεια χτύπησε με πολύ ασαφή τρόπο) με αποτέλεσμα να την ακουμπήσω..
Το ίδιο και με ένα πλαστικό βαρέλι..
σε προφυλαχτήρα άλλου αυτοκίνητου που το δοκίμασα δεν είχε θέμα..
Επίσης δε χτύπησε και σε μια λεπτή ξύλινη κολόνα που το δοκίμασα. Αντίθετα σε πολύ μικρότερη σιδερένια όμως χτύπησε κανονικά..
Κανονικά επίσης χτύπησε και σε άνθρωπο (έβαλα τον πατέρα μου να σταθεί από πίσω)..
Είμαι ακόμα στα πειράματα στο τι χτυπάει και τι όχι... θα ειδοποιήσω για οτιδηποτε νεοτερο..

Με την πεθερά σου δοκίμασες?

VasilisG85
21-03-15, 17:13
Με την πεθερά σου δοκίμασες?

Όταν αποκτήσω πεθερά θα το δοκιμάσω σίγουρα... χαχα

VasilisG85
21-03-15, 17:25
https://www.youtube.com/watch?v=pvYDLvXJrfs&feature=youtu.be

Tsakirakos
21-03-15, 21:11
απο ebay το πηρες;

VasilisG85
21-03-15, 22:46
απο ebay το πηρες;

Από e bay ναι..
Τιμή 8,5 euro...

VasilisG85
23-03-15, 12:03
Λοιπόν παιδιά, δεν θα μπορούσα να βρω πιο ρεαλιστικό βίντεο από αυτό..
Έκανα ακριβώς τα ίδια πειράματα με τον τύπο με ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα...
Όποιος ενδιαφέρεται να τοποθετήσει τέτοιους αισθητήρες ας δει αυτό το βίντεο..


https://www.youtube.com/watch?v=mucq-tDFwwM"]https://www.youtube.com/watch?v=mucq-tDFwwM

tyros1
02-09-15, 02:11
Εγώ πάντως έχω ταινία εσωτερική στον προφυλακτήρα χωρίς να έχω κάποιο πρόβλημα.

A8hnaios
02-09-15, 18:23
Kαι γω ταινια εχω με κανενα προβλημα so far....

alex1
03-09-15, 10:44
Εγώ πάντως είμαι σε κατάσταση να μαζέψω τα σχετικά αισθητήρες πλακέτα και καλωδίωση με offer από ebay και να βάλω τα original. Μέχρι στιγμής έχω πάρει αισθητήρες καλωδίωση προφυλαχτήρα και PARKING SENSOR CONTROL MODULE και βλέπουμε

Konstantinos E60
03-09-15, 11:50
Kαι γω ταινια εχω με κανενα προβλημα so far....

Μάρκα θυμάσαι ?

BILLYS
03-09-15, 12:29
Σε τι μοντέλο αυτοκινήτου την έβαλες γιατι ρώτησα σε δυο μαγαζιά για το δικο μου ε90 και μου είπαν ότι δεν γίνεται.υποχρεωτικά τρύπες προφυλακτήρα.

A8hnaios
03-09-15, 13:52
Μάρκα θυμάσαι ?

Κωστα οχι, αλλα απο βδομαδα που θα φτιαξω την οροφη μου θα βγαλω τον προφυλακτηρα να σου πω..


Σε τι μοντέλο αυτοκινήτου την έβαλες γιατι ρώτησα σε δυο μαγαζιά για το δικο μου ε90 και μου είπαν ότι δεν γίνεται.υποχρεωτικά τρύπες προφυλακτήρα.

σε 46αρι 6κυλινδρο κουπε. Ειχε απο μαμα PDC δε το εβαλα μετα εγω..

Eιναι εισαγωγης το αμαξι απο Γερμανια... αν εκει εμπαινε Electromagnetic Parking Sensor δε το γνωριζω...

alex1
17-09-15, 16:18
Μια βοήθεια για να φέρω και το τελευταίο κομμάτι που μου λείπει από ebay. Ξέρει κάποιος η πως θα βρώ τον κωδικό της καλωδίωσης από το PDC μέχρι την μονάδα μπροστά. Μόνο αυτό μου λείπει για να κλείσω το σετ. PDC αισθητήρες καλωδίωση προφυλακτήρα τα έχω.
Ευχαριστώ

BILL007
18-09-15, 11:43
Μια βοήθεια για να φέρω και το τελευταίο κομμάτι που μου λείπει από ebay. Ξέρει κάποιος η πως θα βρώ τον κωδικό της καλωδίωσης από το PDC μέχρι την μονάδα μπροστά. Μόνο αυτό μου λείπει για να κλείσω το σετ. PDC αισθητήρες καλωδίωση προφυλακτήρα τα έχω.
Ευχαριστώ

Για τι μοντέλο θες?

wheelman
18-09-15, 11:51
Για τι μοντέλο θες?

Νομίζω για 46άρι Βασίλη



Μια βοήθεια για να φέρω και το τελευταίο κομμάτι που μου λείπει από ebay. Ξέρει κάποιος η πως θα βρώ τον κωδικό της καλωδίωσης από το PDC μέχρι την μονάδα μπροστά. Μόνο αυτό μου λείπει για να κλείσω το σετ. PDC αισθητήρες καλωδίωση προφυλακτήρα τα έχω.
Ευχαριστώ
Αν θυμάμαι καλά δεν υπάρχει έτοιμη, θα πρέπει να την φτίαξεις...
Σίγουρα θα βρείς καμιά σφαγμένη στο ebay,αλλα δεν ξέρω αν αξίζει απο αποψη χρημάτων.

Υπάρχει η συνδεσμολογία στο retrofit, ψάξε την έχουμε postάρει εδώ πολλάκις, απλά θα χρειαστείς κ coding μέτα.

BILL007
18-09-15, 11:54
Νομίζω για 46άρι Βασίλη



Αν θυμάμαι καλά δεν υπάρχει έτοιμη, θα πρέπει να την φτίαξεις...
Σίγουρα θα βρείς καμιά σφαγμένη στο ebay,αλλα δεν ξέρω αν αξίζει απο αποψη χρημάτων.

Υπάρχει η συνδεσμολογία στο retrofit, ψάξε την έχουμε postάρει εδώ πολλάκις, απλά θα χρειαστείς κ coding μέτα.

Ηλία παίζει να υπάρχει σαν κομμάτι με κωδικό μέσα στο ρετροφιτ. Θα το κοιτάξω έτσι απο απορία τώρα :original:

BILL007
18-09-15, 11:59
Βάσει του ρέτροφιτ https://bmwfans.info/parts-catalog/66209410955/ ή αυτός ο κωδικός είναι 61 12 0 004 329 ή αυτός 61116930771. Πάντως βλέπω discontinue στον πρώτο, οπότε ίσως είναι ανέφικτη και η παραγγελία πλέον, όπως συμβαίνει με πάρα πολλά parts στο 46άρι... :(

alex1
18-09-15, 13:23
46facelift τετράπορτο.
Ευχαριστώ

BILLYS
18-09-15, 14:06
Αναζητήσεων συνέχεια για αισθητήρες παρκαρίσματος...

Όπως προ είπα δεν θέλω να τρυπήσω προφυλακτήρα. Έκανα ένα τφ χθες στην ΜΕΤΑ Λ. Βουλιαγμένης και μου είπαν για ένα σύστημα που μπαίνει στην πίσω πινακίδα.
Απαραίτητη όμως προυπόθεση είναι το ύψος της συσκευής από το έδαφος να είναι μέχρι 50 πόντους.

Αυτό θα το τσεκάρω λείαν συντόμως.

Μήπως κάποιος φίλος ξέρει κατάστημα στα Ν. Προάστια που να τοποθετεί αυτοκόλλητη ταινία?

BILL007
18-09-15, 14:13
Αναζητήσεων συνέχεια για αισθητήρες παρκαρίσματος...

Όπως προ είπα δεν θέλω να τρυπήσω προφυλακτήρα. Έκανα ένα τφ χθες στην ΜΕΤΑ Λ. Βουλιαγμένης και μου είπαν για ένα σύστημα που μπαίνει στην πίσω πινακίδα.


Για ΟΕΜ καταστάσεις στο US βλέπω αυτό με πινακίδα! https://bmwfans.info/parts-catalog/E46-Sedan/Europe/316i_1.6-M43/L-N/may2000/browse/distance_systems_cruise_control/retrofit_kit_pdc_ii#0395009_1 :shok::shok::shok::shok:

BILLYS
18-09-15, 16:10
Πιστεύω να ταιριάζει σε ε90.

wheelman
18-09-15, 18:20
Για ΟΕΜ καταστάσεις στο US βλέπω αυτό με πινακίδα! htt (https://bmwfans.info/parts-catalog/E46-Sedan/Europe/316i_1.6-M43/L-N/may2000/browse/distance_systems_cruise_control/retrofit_kit_pdc_ii#0395009_1)p://bmwfans.info/parts-catalog/E46-Sedan/Europe/316i_1.6-M43/L-N/may2000/browse/distance_systems_cruise_control/retrofit_kit_pdc_ii#0395009_1 (https://bmwfans.info/parts-catalog/E46-Sedan/Europe/316i_1.6-M43/L-N/may2000/browse/distance_systems_cruise_control/retrofit_kit_pdc_ii#0395009_1) :shok::shok::shok::shok:
Νομίζω έρχεται κ Ευρώπη Βασίλη

friendgr
18-09-15, 18:35
Αναζητήσεων συνέχεια για αισθητήρες παρκαρίσματος...

Όπως προ είπα δεν θέλω να τρυπήσω προφυλακτήρα. Έκανα ένα τφ χθες στην ΜΕΤΑ Λ. Βουλιαγμένης και μου είπαν για ένα σύστημα που μπαίνει στην πίσω πινακίδα.
Απαραίτητη όμως προυπόθεση είναι το ύψος της συσκευής από το έδαφος να είναι μέχρι 50 πόντους.

Αυτό λες;
https://www.metasystem.it/index.php/msy_ita_en/content/view/full/64534

Υπάρχει αντιπρόσωπος εδώ;

BILLYS
18-09-15, 20:17
https://www.metasystem.gr/index.php/rtg-targa-park-pilot?view=featured

ΕΙΔΙΚΟ KIT ΑΝΙΧΝΕΥΣΗΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΣΤΗΝ ΠΙΝΑΚΙΔΑ

β€ΚΌ Επαναστατικό σύστημα ανίχνευσης PARKING με στήριξη στην πινακίδα αριθμού
β€ΚΌ Ειδικό KIT για οπισθοπορεία με δύο ενσωματωμένους ανιχνευτές
β€ΚΌ Ακουστική καθοδήγηση με ρύθμιση τριών διαστάσεων OFFSET και ευαισθησίας
β€ΚΌ Απλή τοποθέτηση χωρίς τρύπες με καλωδίωση PLUG AND PLAY
β€ΚΌ Περιέχει βάση στήριξης πινακίδας με δυνατότητα αναγραφής διαφημιστικού μηνύματος
β€ΚΌ Γερμανικές Προδιαγραφές Ασφάλειας E1
β€ΚΌ ΙΣΟΒΙΑ ΓΡΑΠΤΗ ΕΓΓΥΗΣΗ

Προτεινόμενη τιμή λιανικής: 130,00 

Στοιχεία από την ιστοσελίδα:
https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0CCgQFjABahUKEwi6_8qGmIHIAhUH6xoKHSpLDOM&url=http%3A%2F%2Fwww.metasystem.gr%2F&usg=AFQjCNGlZfqkpS8OSoLaMx-PNbfW7OTpmA

Eleni
22-09-15, 01:53
το εβαλες? θα ηθελα να μαθω λεπτομερειες... ενδιαφερομαι για Ε92....

BILLYS
03-10-15, 08:07
Χτες τοποθετήθηκαν οι αισθητήρες παρκαρίσματος.
Αυτοκόλλητη ταινία εσωτερικά του προφυλακτήρα ο οποίος δεν κατέβηκε.
Λύθηκαν οι πλαστικές ποδιές το αμάξι σηκώθηκε λίγο με γρύλο και ετσι έγινε η τοποθέτηση.
Στη πράξη ενώ η ταινία μπήκε κατά μήκος διαβάζει και τα πλαϊνά εμπόδια.
Η δε ηχητική συσκευή μπήκε στην εταζέρα διπλα στο πίσω δεξι ηχείο και απο πάνω κούμπωσε το καπάκι χωρίς να φαίνεται τίποτα .
Από τη λειτουργία του ειμαι απολυτα ευχαριστημένος.

Κόστος 80 ευρώ.

DIM27
03-10-15, 17:18
Βλεπω λιανικη τιμη 130 Ε.Που τα τοποθετησες 80.Αν δεν πρεπει στειλε σε παρακαλω Π.Μ.Ths.

BILLYS
03-10-15, 18:35
Έχεις πμthumb

BILL007
03-10-15, 19:11
One more pm please :original:

BILLYS
03-10-15, 19:38
Donethumb

DIM27
03-10-15, 20:48
Έχεις πμthumb
O.K .M/Ths

Eleni
06-10-15, 03:50
αλλο ενα ΠΜ....!!!

trueno
06-10-15, 08:02
Kαι σε εμενα ένα Pm please!!

BILLYS
06-10-15, 10:35
Το έχειςthumb

Δημήτρης Λέκκας
07-10-15, 16:46
Μπορώ να 'χω και 'γω ένα P.m γιατί βλέπω να γίνεται μπάξιμο.:th_Laie_67-1::thnx: