PDA

Επιστροφή στο Forum : Toyota=Η μεγαλύτερη ανάκληση αυτοκινήτων



liakos
10-02-10, 02:41
Τι να πω???

Είχα την εντύπωση ότι αυτή η μάρκα είναι τρομερή από άποψη αξιοπιστίας. Τα επαγγελματικά τους όπως και τα επιβατικά θεωρούνται αθάνατα. Τον τελευταίο καιρό άρχισαν καταγγελλίες στην Αμερική για φρένα που κολλάνε στο Prius. Πληροφοριακά η Αμερική είναι η μεγαλύτερη αγορά για τα Toyota και τα Prius ένα από τα μοντέλα που πωλούνται πιο πολύ (εχεί γίνει μόδα γιατί θεωρητικά δεν καταστρεφει το περιβαλλον). Από ότι φαίνεται θα γίνει ανάκληση περίπου 7,6 εκατομυρίων αυτοκινήτων σε όλο τον κόσμο (μπορεί και Corolla). Για να καθησυχάσει τον κόσμο και πιο πολύ τους επενδυτές ( πτώση μετοχής έως τωρα 5,6% ή και παραπάνω) βγήκε ο ίδιος ο πρόεδρος της Toyota και ζήτησε συγνώμη.:thumbsdown:

Z4 DCT
10-02-10, 07:13
Ειμαι και γω μεσα στην ανακληση με το μικρο.....μετα απο παρατεταμενη χρηση μπορει να παρουσιασει καποια δυσλειτουργια το γκαζι....

Stamatis
10-02-10, 08:07
Ειμαι και γω μεσα στην ανακληση με το μικρο.....μετα απο παρατεταμενη χρηση μπορει να παρουσιασει καποια δυσλειτουργια το γκαζι....

Τι εννοουν παρατεταμενη χρηση;

Z4 DCT
10-02-10, 08:12
Τι εννοουν παρατεταμενη χρηση;

Ελα μου ντε Σταματη!!!!
Στο τηλ μου δεν ειναι κατι σοβαρο , θα σας ερθει επιστολη!!!!!:shok:
Της ειπα οτι δεν ειναι στα καλα της και με την πρωτη ευκαιρια θα το παω εκει για να το φτιαξουν.....ειπε οκ.....

Samaro
10-02-10, 09:05
Μπορεί να μην είχα ποτέ μου αυτοκίνητο Ιαπωνικής προέλευσης/κατασκευήςόμως αναγνωρίζω σ'αυτούς τους ανθρώπους την πραγματικά απίθανη
αξιοπιστία των αυτοκινήτων τους.
Και τώρα, ακριβώς λόγω της προηγούμενης άψογης πιστότητας, δημιουργήθηκε / διογκώθηκε ενα πρόβλημα αξιοπιστίας το οποίο σε άλλη αυτοκινητοβιομηχανία
θα πέρναγε στα ψιλά γράμματα.
Και ο πρόεδρος του ομίλου κ. ΤΟΓΙΟΝΤΑ ήταν έτοιμος να κάνει χαρακίρι.
Ομως γιατί άραγε υποψιάζομαι οτι η μεγαλοποίηση του προβλήματος έχει τις ρίζες της στον ανταγωνισμό;;;;

Z4 DCT
10-02-10, 09:07
Μπορεί να μην είχα ποτέ μου αυτοκίνητο Ιαπωνικής προέλευσης/κατασκευήςόμως αναγνωρίζω σ'αυτούς τους ανθρώπους την πραγματικά απίθανη
αξιοπιστία των αυτοκινήτων τους.
Και τώρα, ακριβώς λόγω της προηγούμενης άψογης πιστότητας, δημιουργήθηκε / διογκώθηκε ενα πρόβλημα αξιοπιστίας το οποίο σε άλλη αυτοκινητοβιομηχανία
θα πέρναγε στα ψιλά γράμματα.
Και ο πρόεδρος του ομίλου κ. ΤΟΓΙΟΝΤΑ ήταν έτοιμος να κάνει χαρακίρι.
Ομως γιατί άραγε υποψιάζομαι οτι η μεγαλοποίηση του προβλήματος έχει τις ρίζες της στον ανταγωνισμό;;;;

Σιγουρα απο εκει πηγαζει......
Αλλα για αξιοπιστια δεν νομιζω να πει οτιδηποτε καποιος για τα toyota, thumbthumb

HULK
10-02-10, 09:17
Συγκεκριμενα εγινε αυτο :

Ο Λάρι Γουίλιαμς οδηγούσε ανέμελος το Corolla του στον αυτοκινητόδρομο 119 της Αλαμπάμα, ο οποίος τον οδηγούσε χωρίς καθυστερήσεις στο σπίτι του. Ακόμα και αν ήταν πολύ κουρασμένος από τη δουλειά, ήξερε πως το Τοyota του δεν θα τον πρόδιδε ποτέ, όπως δεν είχε προδώσει τους γονείς του - ήταν και οι δυο φανατικοί της ιαπωνικής εταιρείας, παρότι έζησαν σε μία χώρα όπως οι Ηνωμένες Πολιτείες, οι οποίες παράγουν οικονομία, επιστήμη και πολιτισμό, όλα σφραγισμένα από την τετράτροχη κίνηση.

Η Toyota αποτελούσε τη σταθερή επιλογή του λόγω αξιοπιστίας, υψηλής ποιότητας και καλής εξυπηρέτησης. Από τις σκέψεις του τον έβγαλε απότομα το πεντάλ γκαζιού, το οποίο έμοιαζε να έχει κολλήσει. Μέχρι τότε κρατούσε σταθερή την ταχύτητά του ο Λάρι Γουίλιαμς και, χωρίς καμία δική του κίνηση, το Corolla επιτάχυνε. Για λίγη ώρα δεν μπορούσε να ελέγξει το αυτοκίνητο, τρόμαξε, αλλά ευτυχώς το κατηύθυνε στο πλάι του δρόμου σε έναν ανοιχτό χώρο. Η Corolla σταμάτησε και ο Λάρι Γουίλιαμς σκέφτηκε ότι ακόμα κι ένα Toyota μπορεί να σε προδώσει.

Σε αυτό το δυσάρεστο συμπέρασμα κατέληξαν εκατομμύρια οδηγοί σε όλο τον κόσμο, οι οποίοι είδαν την ιστορική ιαπωνική εταιρεία να ανακαλεί το τελευταίο δίμηνο μαζικά τα αυτοκίνητά της από την παγκόσμια αγορά. Ανω των 8 εκατομμυρίων οχημάτων έδωσε εντολή να αποσυρθούν η Toyota, ώστε να της δοθεί η δυνατότητα να επισκευάσει τα ελαττωματικά εξαρτήματά τους, που προξενούν ακούσια επιτάχυνση.

Στις Ηνωμένες Πολιτείες είχαν προσωρινά διακοπεί οι πωλήσεις οκτώ μοντέλων (Camry, Corolla, Matrix, Avalon, RAV4, Highlander, Tundra και Sequoia) και έχουν ανακληθεί περισσότερα από 5 εκατομμύρια οχήματα. Πέραν τούτων, τις τελευταίες ημέρες ένα ακόμα καίριο πλήγμα δέχθηκε η εταιρεία, η οποία φαίνεται ότι πληρώνει «την κατάρα» της φήμης της για αξιοπιστία και ασφάλεια - στοιχεία που εξασφάλισε εφαρμόζοντας ήδη από τη δεκαετία του '60 πρωτοποριακό σύστημα ολικής ποιότητας.

Ωστόσο, το δημοφιλές υβριδικό μοντέλο της, Prius, εμφανίζει πρόβλημα με το σύστημα πέδησης (ABS), ενώ η Toyota ενδεχομένως να προχωρήσει σε ανάκληση των νέων 2010 Prius. Επιπλέον, θα εξετάσει τα παρόμοια συστήματα φρένων και σε δυο άλλα υβριδικά της μοντέλα, το Lexus HS250h και το Sai, το οποίο κυκλοφορεί στην ιαπωνική αγορά. Αξίζει να σημειωθεί ότι έχουν αναφερθεί διεθνώς περισσότερα από 200 περιστατικά με «πρωταγωνιστή» το Prius, καθώς οι οδηγοί διαμαρτύρονται ότι στιγμιαία χάνουν τη δυνατότητα να φρενάρουν, όταν ο δρόμος είναι ανώμαλος ή έχει λακκούβες.

Σε συνέντευξη Τύπου ο Ακίο Τογιόντα, πρόεδρος του ομίλου και δισέγγονος του ιδρυτή της Toyota, ζήτησε -καθυστερημένα κατά πολλούς- συγγνώμη για την πρωτοφανή σε κλίμακα ανάκληση. Χιλιάδες είναι τα περιστατικά ανεξέλεγκτης επιτάχυνσης, αρκετοί οι προκληθέντες θάνατοι και τουλάχιστον 30 οι κατατεθειμένες αγωγές. Παράλληλα, δεσμεύθηκε να συγκροτήσει νέα επιτροπή ποιοτικών ελέγχων στην εταιρεία, υπογραμμίζοντας ότι «η Τoyota αντιμετωπίζει μία στιγμή κρίσης». Κάνοντας την αυτοκριτική του τον Οκτώβριο του 2009, ο Ακίο Τογιόντα είχε εύστοχα διαπιστώσει ότι «η Toyota βρίσκεται είτε στο κατώφλι του θανάτου είτε στο σημείο να πάψει να έχει επαφή με τις ανάγκες των πελατών».

Αναλαμβάνοντας τα ηνία της οικογενειακής αυτοκινητοβιομηχανίας, δεν εφείσθη δριμείας κριτικής προς τους προκατόχους του. «Η εταιρεία γιγαντώθηκε, έχασε την ικανότητα να ακούει τον σφυγμό της αγοράς και οι αλαζόνες διοικούντες ζητούσαν περισσότερα και διέπραξαν ύβρη». Πράγματι, αν και η Toyota δεν είχε επισήμως ορίσει ως στόχο την πρώτη θέση διεθνώς, τελικώς την κατέκτησε τo 2008, εξοβελίζοντας την GM. Το 2008 είχε εκδώσει και την πρώτη στην ιστορία της προειδοποίηση για την κερδοφορία της και την άνοιξη του 2009 ανακοίνωσε λειτουργικές ζημίες. Εφέτος τον Ιανουάριο μετά τις ανακλήσεις οι πωλήσεις της Toyota στην αμερικανική αγορά -τη μεγαλύτερη του κόσμου- ελαττώθηκαν κατά 16%, όταν εκείνες της Ford και της Hyundai εκτινάχθηκαν κατά 24%.

Η αμερικανική κυβέρνηση έχει ζητήσει εξηγήσεις από την Τοyota και ειδική έρευνα για το σύστημα φρένων στο Prius. Ωστόσο, στις ΗΠΑ υπάρχει δυσαρέσκεια για τα αργά ανακλαστικά της ιαπωνικής εταιρείας, η οποία λέγεται ότι δεν εξέφρασε πειστικά τη μεταμέλειά της ούτε τη συμπάθειά της προς τους οδηγούς. Πολλοί αναλυτές εκτιμούν ότι εάν δεν δήλωνε δημόσια ο υπουργός Μεταφορών Ρέι Λάχουντ ότι θα έχει τηλεφωνική συνδιάλεξη με τον κ. Τογιόντα για το μείζον θέμα, εκείνος δεν θα αναγκαζόταν να αντιδράσει έτσι. Τέλος, επισημαίνουν ότι τα προβλήματα με το Prius αμαυρώνουν μία ακόμα πτυχή της Toyota, το ότι επιδίωκε με την τεχνολογική της υπεροχή και τεχνογνωσία να ηγηθεί της αγοράς των «οικολογικών» αυτοκινήτων με χαμηλή κατανάλωση καυσίμου και χαμηλούς ρύπους.

Πηγη Καθημερινη

Και η συγνωμη ...

https://img253.imageshack.us/img253/3196/hkg3207618opt500x382.th.jpg (https://img253.imageshack.us/i/hkg3207618opt500x382.jpg/)

Dimzan
10-02-10, 09:23
Η προφανης απορια μου ειναι γιατι να γινει τοσο μεγαλο θεμα στην αμερικη και οχι στον υπολοιπο κοσμο..?

Προφανως και εχει να κανει με αμερικανικα συμφεροντα!

Φυσικα η toyota ηξερε πως να χειριστει το θεμα, δεν παυει ομως να ειναι μεγαλο μειον αυτη η ανακληση. Επισης και πιο παλια αν θυμουνται καποιοι ειχαν γινεια νακλησεις και στο yaris για τον πισω αξονα. Η ποιοτητα της toyota εχει πεσει πολυ μετα το 2003 περιπου... Ελεω μειωσης κοστους φυσικα

Samaro
10-02-10, 09:25
Η σοβαρή αντιμετώπιση του θέματος
https://www.youtube.com/watch?v=jAz0JqGfi2o

Stathis
10-02-10, 09:41
Ειμαι και γω μεσα στην ανακληση με το μικρο.....μετα απο παρατεταμενη χρηση μπορει να παρουσιασει καποια δυσλειτουργια το γκαζι....

εγω πιστευω οτι η ιστορια ειναι στημενη απο το φιλο μας το γιαννη, γιατι φοβαται να πατησει...
και βρηκε τωρα δικαιολογια... :whistle::th_Laie_67-1:

Z4 DCT
10-02-10, 09:44
εγω πιστευω οτι η ιστορια ειναι στημενη απο το φιλο μας το γιαννη, γιατι φοβαται να πατησει...
και βρηκε τωρα δικαιολογια... :whistle::th_Laie_67-1:

:sealed::sealed:

Samaro
10-02-10, 10:09
εγω πιστευω οτι η ιστορια ειναι στημενη απο το φιλο μας το γιαννη, γιατι φοβαται να πατησει...
και βρηκε τωρα δικαιολογια... :whistle::th_Laie_67-1:
:th_Laie_67-1:

Rosinante
10-02-10, 10:36
Και η συγνωμη ...

https://www.bmwfans.gr/forum/ (https://img253.imageshack.us/i/hkg3207618opt500x382.jpg/)

Φλωρεψαν και οι Ιαπωνες...παλιοτερα εκαναν χαρακιρι(sepuku) για τους πιο γνωστες....!!!!

Stathis
10-02-10, 10:45
τωρα το χαρακιρι θα το κανουν οι ιδιοκτητες στελιο... ;)

strof
10-02-10, 11:04
Κατα την δικη μου αποψη θα μπορουσαν να το ''πνιξουν'' το προβλημα οπως πνιγει η bmw για πολλα χρονια τα δεκαδες γνωστα προβληματα των μοντελων της (βλ. πολλαπλασιαστες, αισθητηρες στροφαλων, ηλεκτρικο κλειδωμα τιμονιου, γριλοι παραθυρων, κομπιασματα κλπ) και ουτε γατα ουτε ζημια. Μονο στα αναλογα forums θα αναφερονταν τα προβληματα, αλλα ποιος νοιαζεται γι΄αυτα;;;
Οι Ιαπωνες ομως επελεξαν να ειναι ειλικρινεις με τους πελατες τους και να τους αντικαταστησουν ΔΩΡΕΑΝ το προβλημα!
Αντι λοιπον να μιλαμε για την χαμενη -δηθεν- αξοιπιστια των μοντελων τους, καλυτερα θα ηταν να μιλαμε για την μαγκια τους να σεβονται τα -σιγουρα- λιγοτερα χρηματα που τους ακουμπανε οι πελατες τους, σε σχέση με τους πελατες premium αυτοκινητων.
Για εμενα λοιπον respect στους japan και καλο θα ηταν να ακολουθησει την τακτικη της και η αγαπημενη μας μαρκα (εκει να δουμε ποσα δις θα μπει μεσα....)

strof
10-02-10, 11:46
και μιας και το εφερε η κουβεντα, θα σας διηγηθω μια ιστορια που μου συνεβει το 2004 κατα την διαρκεια των ολυμπιακων αγωνων. Εκει λοιπον ημουν οδηγος λεωφορειου (υπηρεσιακο της ΕΛ.ΑΣ.). Καποια μερα πηγαμε στο τελωνειο και παραλαβαμε καινουργια λεωφορεια μαρκας BMC που ειναι θιγατρικη της mercedes προκειμενου να αντικαταστησουμε τα -τιμια κατ΄εμε- iveco. Πρωτη μερα το παραλαμβανω λοιπον, καινουργιο, εβγαλα τα ναυλον απο τα καθισματα, ειδα τα gadgetakia του (dvd, ψυγειο, wc, αυτοματο πιλοτο, ηλεκτροφρενο κλπ αγνωστα στα iveco), εκανα ενα δρομολογιο, ολα οκ!! Την δευτερη μερα το ειχα προγραμματισει να αναψει μονο του ωστε οταν θα παω εγω στην δουλεια να ειναι γεματο αερα και ετοιμο για δρομολογιο. Η ωρα ηταν 05.00 το πρωι και ειχα να παω συνεδελφους στο οακα και να επιστρεψω τους βραδυνους. Περιπου στις 06.00 και ενω ημουν στην επιστροφη, στην Αττικη οδο, αρχισε να μυριζει πολυ εντονα καμμενο. κοιταζω το τεραστιο ταμπλω με τα δεκαδες λαμπακια, καμια ενδειξη. Σταματαω δεξια και κατεβαινοντας ειδα πως απο τις γριλιες πισω στον κινητηρα εβγαζε καπνους. Πηγα πισω και ειδα ΦΩΤΙΑ!!! επεστρεψα, ανοιξα τις πορτες, φωναξα στους 52 επιβατες να κατεβουν και προσπαθησα με εναν πυροσβεστηρα ιδιον με αυτον του ιχ μου που ειχε να την σβησω. Οπως ηταν λογικο, μεχρι να ερθει η πυροσβεστικη το αυτοκινητο ειχε λαμπαδιασει απο την μεση και πισω (με μονες απωλειες καποια μπουφαν και κινητα, ευτυχως). Ειδοποιηθηκε αμμεσα η υπηρεσια μου και αυτοι με την σειρα τους την κατασκευαστρια εταιρεια της οποιας εκπροσωποι (ΤΟΥΡΚΟΙ) ηρθαν στο σημειο σχεδον αμεσως. Με αναν διερμηνεα προσπαθουσαν να ριξουν επανω μου τις ευθυνες για το γεγονος πως ενα ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ οχημα πολλων χιλιαδων ευρω, μαρκας merc, επιασε φωτια στα 400 πρωτα του χιλιομετρα. Τελικα και αφου δεν εβγαλαν ακρη, πηραν τα τηλεφωνα τους, ηρθε ενας τεραστιος γερανος και το φορτωσε λεγοντας μας πως θα μεταφερθει στην Τουρκια (εκει κατασκευαζονταν) για περαιτερω εξεταση...
ΔΕΝ το φορτωσαν ετσι απλα ομως.... Το κάλυψαν με μια τεραστια κουκουλα και φροντισαν να ξηλωσουν ολα τα διακριτικα της μαρκας ΕΠΙΤΟΠΟΥ!!!!!! (τα αδιακτιτα βλεματα των υπολοιπων επαγγελματιων βλεπετε...)
Τελικα το πορισμα βγηκε μετα απο καιρο, οτι οταν πηρε μπροστα το πρωι η μιζα κολλησε πανω στον κινητηρα και πηρε φωτια μετα απο καποια χλμ.
Τετοια αυτοκινητα ειχαμε παραλαβει τουλαχιστον 50
ΑΝΑΚΛΗΣΗ;;;; ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ των υπολοιπων;;;;
ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ!!! και μιλαμε για 53 ζωες που κινδυνευουν ανα πασα στιγμη να καουν!!
αυτη ειναι λοιπον η αντιμετωπιση απο τις premium αυτοκινητοβιομηχανιες....
Για την ιστορια, τα αυτοκινητα αυτα μετα απο πολυ καιρο ανακληθηκαν ΟΛΑ για ενα προβλημα στην κρεμαγιερα (ειχαν ξεχασει να βαλουν μια ραβδο) και απο τοτε δεν τα ξαναειδα ποτε....

Kostas_1
10-02-10, 12:19
Και σημερα ξανα και η HONDA:

Στην ανάκληση 437.763 οχημάτων, σε όλο τον κόσμο, προχωρά η αυτοκινητοβιομηχανία Honda, εξαιτίας προβλήματος στο σύστημα διόγκωσης του αερόσακου, το οποίο εκτιμάται πως ευθύνεται για τον θάνατο ενός ανθρώπου και τον τραυματισμό άλλων έντεκα.

Ειδικότερα, διαπιστώθηκε πως σε ορισμένες περιπτώσεις το σύστημα διόγκωσης του αερόσακου λειτουργεί με αυξημένη πίεση, με αποτέλεσμα το αιφνίδιο σκίσιμο του πλαστικού καλύμματος, που μπορεί να προκαλέσει τον τραυματισμό ή ακόμα και τον θάνατο του οδηγού ή του συνοδηγού του οχήματος.

Είναι η τρίτη φορά, μέσα σε διάστημα περίπου δύο χρόνων, που η εταιρεία προχωρά σε ανάκληση οχημάτων της εξαιτίας του ίδιου προβλήματος. Το πρόγραμμα ανάκλησης ξεκίνησε στα τέλη του 2008 και αφορούσε 4.000 οχήματα και το 2009 επεκτάθηκε σε άλλα 510.000 οχήματα.....

δεν αφορα την Ελλαδα αποτι ειπαν
απο το in.gr (https://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1104692&lngDtrID=245)

strof
10-02-10, 12:20
Και σημερα ξανα και η HONDA:

Στην ανάκληση 437.763 οχημάτων, σε όλο τον κόσμο, προχωρά η αυτοκινητοβιομηχανία Honda, εξαιτίας προβλήματος στο σύστημα διόγκωσης του αερόσακου, το οποίο εκτιμάται πως ευθύνεται για τον θάνατο ενός ανθρώπου και τον τραυματισμό άλλων έντεκα.

Ειδικότερα, διαπιστώθηκε πως σε ορισμένες περιπτώσεις το σύστημα διόγκωσης του αερόσακου λειτουργεί με αυξημένη πίεση, με αποτέλεσμα το αιφνίδιο σκίσιμο του πλαστικού καλύμματος, που μπορεί να προκαλέσει τον τραυματισμό ή ακόμα και τον θάνατο του οδηγού ή του συνοδηγού του οχήματος.

Είναι η τρίτη φορά, μέσα σε διάστημα περίπου δύο χρόνων, που η εταιρεία προχωρά σε ανάκληση οχημάτων της εξαιτίας του ίδιου προβλήματος. Το πρόγραμμα ανάκλησης ξεκίνησε στα τέλη του 2008 και αφορούσε 4.000 οχήματα και το 2009 επεκτάθηκε σε άλλα 510.000 οχήματα.....

απο το in.gr (https://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1104692&lngDtrID=245)

Εκει στην bmw ακουτε που εχετε τσακωθει με την λεξη ανακληση;;;

BILL007
10-02-10, 12:22
Eγώ πιστεύω ότι μια χαρά εταιρία είναι.Έκανε λάθος και το πληρώνει...Και ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΚΛΗΣΗ!

Να μην μιλήσω για προβλήματα στα δικά μας που ο κόσμος τα έχει τούμπανο και εμείς κρυφό καμάρι...
Γιατί κοροιδεύουμε τους Ιάπωνες αλλά ποιός στην χάρη μας...

Μια χαρά έπραξε η TOYOTA και μακάρι το παράδειγμα τους να ακολουθήσουν όλες οι μονάδες του χώρου για ότι αφορά τέτοια σοβαρά θέματα και κυρίως για παγκόσμιο επίπεδο...(όχι να χωρίζουμε Ευρώπη-Αμερική-υπόλοιπος κόσμος)

https://www.capital.gr/Articles.asp?id=904474 (https://www.capital.gr/Articles.asp?id=904474)

mormon
10-02-10, 13:00
παιδια επιτρεψτε μου να τα γνωριζω απο πρωτο χερι μιας και δουλευω μεσα στην ΤΟΥΟΤΑ!
ολη αυτη η κυνδηνολογια που εχει δημιουργηθει δεν αρμοζει στο πραγματικο "προβλημα"
το πεταλι του γκαζιου δεν κολαει απο την μια στιγμη στην αλλη!
πρωτα θα αρχισει να σκληραινει δεν θα εχει καλη επαναφορα μα πανω απο ολα θα συνοδευεται απο θορηβο!
ολα αυτα δεν τα λεω απο το κεφαλι μου ειναι η επισημη ανακοινωση της TOYOTA HELLAS!!
οσα πλαισια ειναι στην ανακληση οι ιδιοκτητες θα λαβουν επιστολες θα σπευσουν στην πλησιεστερη αντιπροσωπεια θα αλλαχτει το ανταλλακτικο προληπτικα και τελειωσε!!

Nikos
10-02-10, 13:18
Εκει στην bmw ακουτε που εχετε τσακωθει με την λεξη ανακληση;;;


Δεν είναι τσακωμένοι με τι λέξη ανάκληση μονο...είναι τσακωμένοι ακόμα και με τι λέξη πελάτης αυτά τα ζώα εκεί στην BMW και ειδικά στην BMW hellas.....και μιλάω από προσωπική αποκλειστικά και μονο εμπειρία προ διετίας .

Driver M
10-02-10, 13:51
Ο Strof, όπως και πολλά παιδιά ακόμα, με υπερκάλυψαν. Όταν η εταιρεία μας κάνει επιτέλους κάποια ανάκληση για τους πολλαπλασιαστές, τις κολώνες τιμονιού κλπ και δε λέει στους πελάτες της ότι είναι μεμονωμένα πρόβληματα (όπως μου είχαν πει όταν χάλασε η κολωνα του τιμονιού μου και ο υπεύθυνος επέμενε ότι δεν είναι συχνό πρόβλημα, ενώ έχει βουίξει ο τόπος) και εμείς σαν κάτοχοι δεν πληρώνουμε τα μαλλιά της κεφαλής μας για προβλήματα που δε δημιουργήσαμε, αλλά προκαλούνται αστοχίες υλικών, κακή συναρμολόγηση, κακή ποιότητα κλπ για τα οποία αποκλειστική ευθύνη φέρει η bmw, τότε μόνο θα μπορούμε να κακολογούμε εταιρείες όπως η toyota πάνω σε θέματα αξιοπιστίας αλλά και υπευθυνότητας.

Οι Ιάπωνες, ήταν και θα είναι πολύ μπροστά σε τέτοια ζητήματα και ας έτυχε να παρουσιαστούν κάποια προβλήματα στα αυτοκινητά που κατασκεύασαν τα τελευταία χρόνια. Η υπευθυνότητα με την οποία αντιμετωπίζουν το πρόβλημα και η σύγκαταβατικότητα που δείχνουν παραδεχόμενοι το λάθος και ζητώντας συγνώμη (μέσω του ίδιου της του προέδρου), είναι για εμένα αυτά που μετρούν και χτίζουν μια σχέση εμπιστοσύνης με την εταιρεία, ενώ αποτελεί παράδειγμα για όλες τις αυτοκινητοβιομηχανίες και δη μερικές γερμανικές και μάλιστα premium...

bimmer-corfu
10-02-10, 13:58
εγώ πάλι και μην με πάρετε στις σφαλιάρες δεν πιστεύω στην τόοοσο μεγάλη αξιοπιστία που λένε ότι είχε και εξηγώ:
Απο έρευνες που είχα διαβάσει κατά καιρούς είχε τις λιγότερες ακινητοποιήσεις αλλά μικρό προβλήματα για να σου σπάνε τα νεύρα ουκ ολίγα.
Έτσι, δεν μου φάνηκε παράξενο.

Επίσης, να θυμήσω ότι ο πρώην πρόεδρος της Μιτσουμπίση είναι στη στενή (!) για απίστευτο σκάνδαλο ενώ και άλλα χοντρά έχουν κατά καιρούς γίνει με τους Ιάπωνες.

Είναι αξιόπιστοι ΑΛΛΑ όχι όσο νομίζουμε

NickE60
10-02-10, 15:40
εγώ πάλι και μην με πάρετε στις σφαλιάρες δεν πιστεύω στην τόοοσο μεγάλη αξιοπιστία που λένε ότι είχε και εξηγώ:
Απο έρευνες που είχα διαβάσει κατά καιρούς είχε τις λιγότερες ακινητοποιήσεις αλλά μικρό προβλήματα για να σου σπάνε τα νεύρα ουκ ολίγα.
Έτσι, δεν μου φάνηκε παράξενο.

Επίσης, να θυμήσω ότι ο πρώην πρόεδρος της Μιτσουμπίση είναι στη στενή (!) για απίστευτο σκάνδαλο ενώ και άλλα χοντρά έχουν κατά καιρούς γίνει με τους Ιάπωνες.

Είναι αξιόπιστοι ΑΛΛΑ όχι όσο νομίζουμε

Έτσι πιστεύω κι εγώ ...η ποιότητα πλέον έχει άμεση σχέση με τη φτήνια. Τα παλαιότερα υψηλά "standards" έρχονται σε δεύτερη μοίρα. Το κύριο μέλημα πλέον είναι η συντήρηση των εταιριών κι όχι τα τρελά κέρδη που έκαναν τα προηγούμενα χρόνια. Στην αναζήτηση οικονομικών (και ταυτόχρονα αξιόπιστων) προμηθευτών από τις εταιρίες γίνονται λάθη και ζημιές σαν αυτές...

Samaro
10-02-10, 17:19
Καί για να μήν λέμε μόνο για την ΤΟΥΟΤΑ
https://news.yahoo.com/s/afp/20100210/bs_afp/japanautorecallcompanyhondaglobal

Stamatis
10-02-10, 18:24
Δεν είναι τσακωμένοι με τι λέξη ανάκληση μονο...είναι τσακωμένοι ακόμα και με τι λέξη πελάτης αυτά τα ζώα εκεί στην BMW και ειδικά στην BMW hellas.....και μιλάω από προσωπική αποκλειστικά και μονο εμπειρία προ διετίας .


Σωστά. Η περίφημη Ιστορία της Συκωταριάς, άλλως το Μ-Πλεξουδο-Κοντοσούβλι.

Αλήθεια δεν έγινε τίποτα απολύτως τότε ε?:ranting2:

Monsta
10-02-10, 18:27
Η προφανης απορια μου ειναι γιατι να γινει τοσο μεγαλο θεμα στην αμερικη και οχι στον υπολοιπο κοσμο..?

Προφανως και εχει να κανει με αμερικανικα συμφεροντα!


Δε νομίζω ότι έγινε κανένα μεγάλο θέμα εκεί πέρα στο Αμέρικα. Ξέρουν που και πότε πρέπει να αποδωθούν ευθύνες και ζητούν και δημόσια συγγνώμη.

Και καλά κάνουν και φωνάζουν και άμα λάχει πατάνε και μια αγωγή για πλάκα άμα τους κάνεις το ζόρικο και σου κλείνουν και το μαγαζί.

Όχι όπως εδώ που για να καταφέρεις να βρεις απλά το δίκιο σου (και τίποτα παραπάνω), πρέπει να κυκλοφορείς με ηρεμιστικά στη τσέπη...

Πάντως respect στη Toyota / Lexus και στην Ελλάδα.

Επειδή έχω τα κεντρικά της Lexus πελάτες μου, είναι απίστευτη η προσοχή στη λεπτομέρεια που δίνουν σε κάθε αυτοκίνητο που πουλάνε (καινούριο & ιδιαίτερα μετ/νο). Εάν δεν είναι τέλειο απλά δεν το παραδίδουν στο πελάτη!

ΥΓ: Το φέρνουν πρώτα από εμάς (χι χι χι!!!)

Stathis
10-02-10, 19:04
κάθε αυτοκίνητο που πουλάνε (καινούριο & ιδιαίτερα μετ/νο). Εάν δεν είναι τέλειο απλά δεν το παραδίδουν στο πελάτη!

ΥΓ: Το φέρνουν πρώτα από εμάς (χι χι χι!!!)

αρα δεν ειναι καινουργιο πια, ειναι μεταχειρισμενο!!!!:shok::th_Laie_67-1:

Monsta
10-02-10, 19:15
αρα δεν ειναι καινουργιο πια, ειναι μεταχειρισμενο!!!!:shok::th_Laie_67-1:

εεεεε απ ότι ίσως γνωρίζετε συμβαίνουν και μικρο-επαφές στα καράβια / νταλίκες, γι αυτό υπάρχουν και τα pdi.

Βέβαια μερικές φορές κάνουν και εκεί "πατάτες" και τότε αναλαμβάνουμε δράση εμείς....

z3 2.2
10-02-10, 19:17
Οι ανακλησεις η αλλιως Καμπανιες που βγαινουν προς τα "εξω" και δημοσιοποιουνται στα ΜΜΕ και στο Υπουργειο Συγκοινωνιων ειναι αυτες που εχουν να κανουν με "αμεσο" κινδυνο.
Σε αυτες τις καμπανιες φευγει και ονομαστικη επιστολη αναγκαστικα.
Ξερετε ποσες αλλες καμπανιες υπαρχουν που γινονται στα αυτοκινητα μας κατα τη διαρκεια μιας προγραμματισμενης συντηρησης και δεν θα το μαθουμε ποτε?
Ας μην κρινουμε λοιπον αρνητικα την πολυ καλη κινηση της ΤΟΥΟΤΑ και οποιας αλλη εταιριας κανει μια καμπανια.
Και οσον αφορα την αξιοπιστια και την ποιοτητα της εν λογο μαρκας ας κρατατε και μια μικρη επιφυλαξη.
Το Corola του 1986 εχει φυγει ανεπιστρεπτι μαζι με την φημη τις αξιπιστιας του........

Z4 DCT
10-02-10, 19:37
εεεεε απ ότι ίσως γνωρίζετε συμβαίνουν και μικρο-επαφές στα καράβια / νταλίκες, γι αυτό υπάρχουν και τα pdi.

Βέβαια μερικές φορές κάνουν και εκεί "πατάτες" και τότε αναλαμβάνουμε δράση εμείς....

E ρε ποσο πισω με πηγατε.........για κοιταχτε τι γινεται στο καραβι μεσα αμα γινει πατατα....και μαλιστα με μπε μπε!!!!!

https://www.topspeed.com/cars/car-news/bmw-lost-120-vehicles-during-transportation-ar50584.html


ολα μεσα ηταν σειρα 1 και Μ3!!!!!!!

Monsta
10-02-10, 19:55
E ρε ποσο πισω με πηγατε.........για κοιταχτε τι γινεται στο καραβι μεσα αμα γινει πατατα....και μαλιστα με μπε μπε!!!!!

https://www.topspeed.com/cars/car-news/bmw-lost-120-vehicles-during-transportation-ar50584.html


ολα μεσα ηταν σειρα 1 και Μ3!!!!!!!

Αυτό ήταν ακόμα πιο θλιβερό!

https://www.m5board.com/vbulletin/off-topic-forum/35604-ship-tricolor-sank-bmw-m5s-photos-wreckage.html

Kostas_1
10-02-10, 20:56
Δεν είναι τσακωμένοι με τι λέξη ανάκληση μονο...είναι τσακωμένοι ακόμα και με τι λέξη πελάτης αυτά τα ζώα εκεί στην BMW και ειδικά στην BMW hellas.....και μιλάω από προσωπική αποκλειστικά και μονο εμπειρία προ διετίας .

Ποιος μπορει να το ξεχασει....
Βαλε και μετα αλλο +1 και απο τη δικη μου εμπειρια....

Nikos
10-02-10, 23:33
Ποιος μπορει να το ξεχασει....
Βαλε και μετα αλλο +1 και απο τη δικη μου εμπειρια....

Μιλάμε για ένα αυτοκίνητο το οποιο πληρώθηκε το 1999 45 ολόκληρα εκατομμύρια δραχμές......εσυντηρείτο έως το καλοκαίρι του 2007 αποκλειστικά και μονο (και εξακολουθεί έως και σήμερα) στο επίσημο δίκτυο τις BMW, που σημαίνει ότι το όχημα αυτό έχει αφήσει ΠΟΛΛΑ λεφτά στην εταιρία που λέγεται BMW.......παρόλα αυτά : ολόκληρο εργοστάσιο και δεν είχε πουθενά στην ευρώπη σε stock καλωδίωση κινητήρα για M5 E39 (τσιπογυφτοι) εν έτη 2007 για ένα μοντέλο το οποιο σταμάτησε η παραγωγή του μόλις 3 χρονια πριν (2004)......επί δυο μήνες ΚΑΝΕΝΑ μουλάρι απ τα μεγαλοστελέχη τις BMW hellas, (ξέρετε ποίους εννοώ...αυτούς τους αστειουληδες που νομίζουν ότι φορώντας γραβάτα και fake σεμπάγκο γίνεσαι και καλός στη δουλειά σου επειδή κάθεσαι και σε δερμάτινη καρεκλα) δεν έβγαινε στο τηλέφωνο να μιλήσει για το ακινητοποιημένο αυτοκίνητο μου και το πρόβλημα που αντιμετώπιζα......και το αποκορύφωμα είναι ότι όταν έστειλα ένα χεστηριο κυριολεκτικά email στον διευθύνοντα σύμβουλο (τρομάρα του) άρχισαν να πέφτουν τα τηλεφωνα βροχή....ο καλός manager κρίνεται κύριος απ την ποιότητα και τις πράξεις τον υφισταμενων του και όχι απ το πόσους τίτλους φέρει η business card του, κύριε "γενικέ".
Το κερασάκι στην τούρτα, η επιτομή τις οργάνωσης, ήταν όταν έλαβα τηλέφωνο απ τ' ανταλλακτικά του Σπανού στις 8.30 ένα πρωί για να μ' ενημερώσουν ότι η καλωδίωση βρίσκεται στη συγγρού και μια ώρα μετά με πήρε απ το κέντρο ανταλλακτικών τις BMW hellas στον ασπρόπυργο ο διευθυντής του τμήματος να μου πει ότι μόλις έλαβαν την καλωδίωση και την επομενη μέρα το πρωί θα σταλεί στο Σπανό.
Επίπεδο εσωτερικής οργάνωσης για case study στο harvard δηλαδή.
Και μετά λέμε για την Toyota.
Τίποτα δεν είναι τυχαίο. Ακόμα και στην ελλάδα , μια πολύ μικρή χωρα και με αντίστοιχα μικρή αγορά αυτοκινητου, η Toyota είχε απ τι δεκαετία του '80 που τη θυμάμαι, παροιμιώδη οργάνωση σε επίπεδο πωλήσεων και after sales service, επί εποχής Κασσιδόπουλου και Toyota hellas μεταγενέστερα.
Δεν είναι επίσης καθόλου τυχαίο ότι ο πρώτος μεγάλος έλληνας manager διεθνούς επιπεδου βλ. Αθανασόπουλος ήταν επικεφαλής τις Toyota hellas και έδινε μαθήματα management όταν οι άλλες αντιπροσωπείες δούλευαν σε τσίγκινα γραφεία Τσαούσογλου και έγραφαν τις παραγγελιες σε πενταπλά αντίγραφα με καρμπον.
Μήπως θέλετε να σας θυμίσω ποιο μεγαλολαμογιο ήταν τότε και για πολλά χρονια ακόμα αντιπρόσωπος BMW στην ελλάδα πουλώντας τα γνήσια ανταλλακτικά σε triples τιμές απ ότι στην υπόλοιπη ευρώπη? Αυτό δε λέει τίποτα ??
Τελικά μήπως έχουμε παραπενεψει κάποιους κατασκευαστές αυτοκινήτων ??
__________________

Monsta
10-02-10, 23:57
Δεν είναι επίσης καθόλου τυχαίο ότι ο πρώτος μεγάλος έλληνας manager διεθνούς επιπεδου βλ. Αθανασόπουλος ήταν επικεφαλής τις Toyota hellas και έδινε μαθήματα management όταν οι άλλες αντιπροσωπείες δούλευαν σε τσίγκινα γραφεία Τσαούσογλου και έγραφαν τις παραγγελιες σε πενταπλά αντίγραφα με καρμπον.
Μήπως θέλετε να σας θυμίσω ποιο μεγαλολαμογιο ήταν τότε και για πολλά χρονια ακόμα αντιπρόσωπος BMW στην ελλάδα πουλώντας τα γνήσια ανταλλακτικά σε triples τιμές απ ότι στην υπόλοιπη ευρώπη? Αυτό δε λέει τίποτα ??
Τελικά μήπως έχουμε παραπενεψει κάποιους κατασκευαστές αυτοκινήτων ??
__________________

Πράγματι Νϊκο, κορυφαίος ο Αθανασόπουλος, οργάνωσε τη Toyota σε επίπεδο sales, service & after-sales και την πήγε σε "άλλο" επίπεδο...Οι υπόλοιποι απλά κοιτούσαν με ανοιχτό το στόμα.

Για πες λεπτομέρειες για το μεγαλολαμόγιο.

Nikos
11-02-10, 00:19
Πράγματι Νϊκο, κορυφαίος ο Αθανασόπουλος, οργάνωσε τη Toyota σε επίπεδο sales, service & after-sales και την πήγε σε "άλλο" επίπεδο...Οι υπόλοιποι απλά κοιτούσαν με ανοιχτό το στόμα.

Για πες λεπτομέρειες για το μεγαλολαμόγιο.


Το "μεγαλολαμογιο" και "μέγας κλέφτης" ακούει στο όνομα Μανιατόπουλος (αν οι admins θεωρούν την αναφορά του ονόματος προβληματική ως προς την ασφάλεια του forum τότε ας σβηστεί) .
Είναι ο εφευρέτης τις περίφημης αεροπορικής παραγγελίας, δηλαδή όταν επρόκειτο για ανταλλακτικό M σειράς, ως εκ θαύματος δεν υπήρχε σχεδόν ποτε σε stock, οποτε ο μέγας κλέφτης αναλάμβανε να στο προμηθεύσει σε σύντομο χρονικό διάστημα αλλα με extra επιβάρυνση λόγο "αυξημενων" μεταφορικών εξόδων.
Δηλαδή όπως εισπράττουν τα αλλα "μεγαλολαμογια" οι βουλευτές επίδομα παραστάσεως στη βουλή (να πηγαίνουν στη δουλειά τους εννοείται) έτσι και ο εν λόγο κύριος εισέπραττε premium για κάτι το οποιο θα έπρεπε να είχε σε stock.
Όσο για την τιμολογιακή πολιτική του...χαραχτηριστικά αναφέρω πως ρουλεμάν εμπρός τροχού για M5 E34 το πλήρωνα επί εποχής του 90,000 δραχμές και λίγα χρονια αργότερα επί BMW hellas το ίδιο ανταλλακτικό 100 euros, το οποιο ποτε δεν "ξαναπληρωσα" διότι μια ωραία πρωία που μου τη βάρεσε πήγα στην SKF και πήρα ακριβώς το ίδιο ρουλεμάν με το μουαγιέ του στην τιμή τον 50 euros συν 50 τοποθέτηση ......κατάλαβε ??..κατάλαβε ..!!!!! (να σημειώσω εδώ πως το skf ανταλλακτικό κράτησε για πολλά περισσότερα χιλιόμετρα έως ότου το αυτοκίνητο πουλήθηκε και ουδέποτε μου έκανε παράπονα για κάτι τέτοιο ο νέος ιδιοκτήτης του).
Μπορούμε να μιλάμε για ώρες για το μεγάλο αυτό κεφάλι αλλα και κεφαλαιο τις ελληνικής αγοράς αυτοκινητου, αλλα μας πρόλαβε ο θεός και τον πτώχευσε.

NickE60
11-02-10, 01:06
πάει αυτός....

Τα έχω γράψει σε άλλο φόρουμ Νίκο.... 8-10 άτομα είναι που κάνουν κουμάντο στην αγορά αυτοκινήτου στην Ελλάδα ...αλλά αφού βλέπουν ότι το ίδιο το κράτος κλέβει το λαό του στεγνά (μόνο και μόνο τα τέλη ταξινόμησης για αυτοκίνητα που εισάγονται από χώρες της Ένωσης φτάνει...) τι θα κάνουν αυτοί? Θα αγιάσουν? Χαζοί είναι?

Άστα να πάνε....

strof
13-02-10, 11:14
Η γερμανική αυτοκινητοβιομηχανία Volkswagen, ανακοίνωσε χθες την ανάκληση περίπου 20.000 αυτοκινήτων της στο Μεξικό, μετά από την ανάκληση περίπου 200.000 οχημάτων της στη Βραζιλία, λόγω της «πιθανότητας» ενός «ελαττώματος» στους πίσω τροχούς...


Τα αυτοκίνητα ανακαλούνται "προληπτικά επειδή είναι πιθανό να έχουν ένα ελάττωμα στη λίπανση των ρουλεμάν των πίσω τροχών που προκαλεί ένα θόρυβο", και θα μπορούσε να προκαλέσει παραμόρφωση στο έδρανο του τροχού", εξηγεί ο γερμανικός όμιλος σε δήλωσή του από το εργοστάσιο του στην Puebla, κοντά στην Πόλη του Μεξικού.

Η Volkswagen σχεδιάζει να ανακαλέσει "περίπου 20.000 αυτοκίνητα," στο Μεξικό, "αποκλειστικά τα μοντέλα Gol και Gol Sedan", διευκρινίζεται στην ανακοίνωση.

Άρχισαν και οι μηνύσεις

Εν τω μεταξύ, μια γυναίκα από την πολιτεία της Νεμπράσκα στις ΗΠΑ, κατέθεσε χθες μήνυση εναντίον της ιαπωνικής αυτοκινητοβιομηχανίας Toyota, που είναι υπεύθυνη, όπως ισχυρίζεται, για το θάνατο του συζύγου της σε ένα τροχαίο δυστύχημα που προκλήθηκε από την μη ελεγχόμενη επιτάχυνση του οχήματος του.

Σύμφωνα με τη μήνυση της Ζακλίν Ντόνοχιου, που υποβλήθηκε σε ομοσπονδιακό δικαστήριο, το δυστύχημα συνέβη σε αυτοκινητόδρομο στη Νεμπράσκα, καθώς η 67χρονη νοσοκόμα και ο σύζυγός της επέστρεφαν στο σπίτι του με το αυτοκινητό τους. Το όχημα, που οδηγούσε ο σύζυγός της άρχισε ξαφνικά να επιταχύνει και κατέστη ανεξέλεγκτο με αποτέλεσμα να πέσει πάνω σε ένα άλλο αυτοκίνητο και από την σύγκρουση να χάσει τη ζωή του.

Σύμφωνα με τον δικηγόρο της Ντόνοχιου, "αρκετά εκατομμύρια οχήματα Toyota δεν ήταν εξοπλισμένα με σύστημα ασφαλείας που επιτρέπει στον οδηγό να απενεργοποιήσει τον ηλεκτρονικό έλεγχο του οχήματος, και να ανακτήσει τον απόλυτο έλεγχο του αυτοκινήτου".
πηγη: troktiko.blogspot



'Κόλλησε' και η vw την ασθενεια που λέγεται ανακληση!! Εκει στην bmw εχουν πάρει το εμβολιο και δεν τους πιανει τιποτα???

Samaro
13-02-10, 20:14
Και άλλο πλήγμα στην ΤΟΥΟΤΑ ;;;
https://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1105991&lngDtrID=251

330Ci
13-02-10, 22:09
Παιδιά, για να λέμε όμως και του στραβού το δίκιο, δεν σκοτώθηκε κανείς απο πολλαπλασιαστές, αισθητήρα στροφάλου ή τσιμούχες παραθύρων. Από κολλημένο γκάζι όμως και πρόβλημα στο ABS σκοτώνεσαι. Πραφανώς λοιπόν, λαμβάνοντας υπόψη και το κόστος λένε δε γαμ... στη BMW, ενώ στην Τoyota ανακαλούν γιατί δε μπορούν να κάνουν και αλλιώς. Μην ξεχνάτε επίσης οτι και η ίδια η ανάκληση έχει και αρνητικά σημεία, όπως π.χ. δείχνει προχειρότητα στο σχεδιασμό ή/και την κατασκευή του αυτοκινήτου και σε τελική ανάλυση αποτελεί πλήγμα στη φήμη της εταιρείας.